UA143248U - Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів - Google Patents

Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів Download PDF

Info

Publication number
UA143248U
UA143248U UAU201908730U UAU201908730U UA143248U UA 143248 U UA143248 U UA 143248U UA U201908730 U UAU201908730 U UA U201908730U UA U201908730 U UAU201908730 U UA U201908730U UA 143248 U UA143248 U UA 143248U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
vaccine
light
differs
intensity
solution
Prior art date
Application number
UAU201908730U
Other languages
English (en)
Inventor
Світлана Андріївна Деркач
Артур Вікторович Мартинов
Наталія Михайлівна Куцай
Наталія Іллівна Городницька
Original Assignee
Державна Установа "Інститут Мікробіології Та Імунології Ім. І.І. Мечникова Національної Академії Медичних Наук України"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державна Установа "Інститут Мікробіології Та Імунології Ім. І.І. Мечникова Національної Академії Медичних Наук України" filed Critical Державна Установа "Інститут Мікробіології Та Імунології Ім. І.І. Мечникова Національної Академії Медичних Наук України"
Priority to UAU201908730U priority Critical patent/UA143248U/uk
Publication of UA143248U publication Critical patent/UA143248U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб отримання мультиштамової протисиньогнійної вакцини шляхом фотодинамічної інактивації збудника. По-перше, беруть необхідну кількість актуальних штамів псевдомонад, інкубують їх з синьогнійним полівалентним бактеріофагом, потім додають рибофлавін-мононуклеотид та менадіону сульфат. Після чого розчин опромінюють світлом, осад відцентрифуговують та отриману вакцину у вигляді надосадної рідини використовують як вакцину без очищення.

Description

Корисна модель належить до мікробіології та біотехнології та може бути застосована для створення вакцин для лікування і профілактики псевдомонозів, викликаних в тому числі антибіотикорезистентними штамами синьогнійної палички (Рвендотопаз аегидіповза).
Пошук нових підходів до створення імунних препаратів продовжується в різних країнах світу.
В Україні відсутні як діагностичні препарати для ідентифікації збудника і визначення специфічних антитіл, так і вакцинні препарати для профілактики та лікування синьогнійної інфекції. Отримання таких препаратів вітчизняного виробництва є перспективним, актуальним та соціально і економічно обгрунтованим. Проблему боротьби з синьогнійною інфекцією можна розділити на кілька складових: по-перше - лікування хворих з синьогнійною інфекцією; по-друге - екстрена профілактика виникнення ускладнень, зумовлених Р. аєгидіпозва (у хворих з пораненнями, опіками, з відкритими травмами, при інвазивних методах лікування); втретє - профілактика інфікування Р. аєгидіпова груп ризику (медичний персонал госпіталів, реанімаційних, хірургічних, опікових відділень, бійців АТО, хворих перед плановими хірургічними втручаннями, тощо). При використанні традиційних методів для створення вакцин, коли необхідно вилучити протективні антигени із бактеріальної клітини, виникає ряд проблем.
По-перше, відсоткове співвідношення протективних антигенів незначне, тому при культивуванні необхідні великі об'єми біомаси, а також необхідним є багаторазові методики очищення і концентрації що зумовлює високі виробничі трати. По-друге, немає гарантування повної відсутності домішок, хімічних реагентів (фенолу, мертиоляту), що може викликати небажані реакції організму вакцинованих. Останні 20-ть років увагу дослідників було сконцентровано на отриманні різних фракційних вакцин - на основі білків зовнішньої мембрани, плазмідні, інкорпоровані в еукаріотичні клітини, ДНК-вакцини з фрагментами, що кодують джгутик В і екстрацелюлярний білок РЕ. Дослідження ДНК-вакцин сконцентровані на вилученні найбільш характерних фрагментів, що кодують специфічні вірулентні фактори, а також на основі введення таких вакцин.
Зворотною стороною застосування таких вакцин є непередбаченість можливих наслідків через присутність чужорідного матеріалу. Більшість раніше створених вакцин проходили лише стадію доклінічних досліджень або були припинені, з цілого ряду причин, на перших стадіях доклінічних досліджень.
Зо Найбільшого успіху досягла вакцина "Псевдовак", до складу якої включені структурні і позаклітинні антигени інактивованих 7 імунотипів штамів Р. аєгидіпоза.
Ефективність цієї вакцини вивчалась у дітей і дорослих з опіками, хірургічними втручаннями, у хворих реанімаційних відділень, що знаходяться на ІВЛ. Хоча вакцина оцінюється як достатньо ефективна, в літературі відсутні дані щодо перспективності застосування її у хворих з муковісцидозом, при різних формах хронічних неспецифічних захворювань легень тощо.
Позитивну оцінку для лікування муковісцидозу отримала вакцина "Аегидеп" (США і Швейцарія), до складу якої включені полісахариди, очищені з 12 штамів, кон'юговані з токсином А. При цьому слід зазначити, що в результаті реактогенності даних вакцин та їх недостатньої ефективності в результаті моноспецифічності, практичного застосування вони не знайшли.
По різних причинах на сьогодні для використання у клінічній практиці не знайшов місце жоден препарат, призначений для імунопрофілактики та імунотерапії синьогнійної інфекції.
Основна проблема створення високоефективних вакцин проти синьогнійної інфекції - це отримання вакцинних антигенів, які б викликали протективну відповідь незалежно від серотипу (, навіть, підтипу) збудника, та залишались малотоксичними і нереактогенними. Окремим напрямком досліджень вчених різних країн є застосування технологій отримання імуногенів шляхом інактивації вихідного продуцента фотодинамічним методом.
При фотоінактивації відносно біомолекул (видимим світлом) флавіни завдяки утворенню специфічних флавінових аптамерів здатні специфічно і незворотно фрагментувати ДНК та РНК збудників саме в місцях розташування флавінових аптамерів. Раніше вважалося, що механізм дії рибофлавіну пов'язаний з дією синглетного кисню, але в останній час це твердження було поставлено під сумнів у зв'язку з відсутністю характерних реакцій на синглетний кисень при опроміненні розчину рибофлавіну. В останній час механізм дії флавінів та хінонів пов'язують саме з радикальним фотокаталізом.
Відомий метод створення лікувальних вакцин, які містять інфекційні частки, що можуть бути вірусними, бактеріальними та/або клітинними за своєю природою. Метод включає стадії додавання до бактеріальної суспензії ефективної нетоксичної кількості ендогенного фотосенсибілізатора і наступний вплив на цей розчин світлового опромінення, достатнього для інактивації генетичного матеріалу інфекційного агенту, але недостатнього для руйнування його антигенних характеристик (05 Раїепі 875909282 "Ргерагайоп ої массіпез5 ивіпа рпоїозепзіїі2ег бо апа дн"). Недоліком методу є низька ефективність інактивації мікробних збудників під впливом спектра видимого світла спільно з фотосенсибілізаторами - похідними флавінів. У більшості випадків після інкубації протягом 6-36 хвилин розчину суспензії синьогнійної палички в присутності вказаних у найближчому аналогу фотосенсибілізаторів не призводила до 100 95 загибелі збудника. Окрім того, отримані авторами зразки вакцин були моноштамовими та могли захищати вакцинованих виключно від одного штаму синьогнійної палички. Ефективність вакцинації також зменшувалася у зв'язку з корпускулярним характером вакцини. Застосовані в представленому аналогу фотосенсибілізатори мали низьку розчинність та відповідно ефективність фотоінактивації для більшості мікроорганізмів. Вказані недоліки усуваються шляхом застосування одразу багатьох актуальних штамів синьогнійної паличики, а як сенсибілізаторів - більш розчинних у воді рибофлавіну мононуклеотиду та менадіону сульфату, які не застосовувалися в найближчому аналогу. Для підвищення протективної ефективності та зменшення реактогенності отриманої запропонованим методом вакцини, застосовується специфічний полівалентний, або адаптований до конкретних штамів псевдомонад синьогнійний бактеріофаг, що дозволяє збільшити кількість доступних антигенів мікроорганізмів в результаті фаголізису. При цьому отримана вакцина не являє собою корпускули (суспензію), як у найближчому аналогу, а є водорозчинною та не потребує додаткового очищення.
В основу корисної моделі поставлено задачу розробити спосіб інактивації збудника (Рзендотопавзх аєгидіпоза) для отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів.
Поставлена задача вирішується тим, що отриманий завис необхідної кількості актуальних штамів культури синьогнійної палички у живильному середовищі, по-перше, інкубують з синьогнійним полівалентним бактеріофагом, потім додають рибофлавіну-мононуклеотид та менадіону сульфат, після чого розчин опромінюють світлом, осад віддентрифуговують та отриману вакцину у вигляді надосадкової рідини використовують як вакцину без очищення.
Інша умова реалізації корисної моделі описує додавання до розчину як фотосенсибілізатора рибофлавін-мононуклеотиду в концентраціях від 0,01 до 1 95.
Інша умова реалізації корисної моделі описує додавання до розчину як фотосенсибілізатора менадіону сульфату в концентраціях від 0,01 до 1 Об.
Інша умова реалізації корисної моделі описує застосування для інактивації збудника світла в області 260-400 нм та інтенсивністю від 1 до 100 Вт/см3.
Зо Інша умова реалізації корисної моделі описує застосування для інактивації збудника світла в області 260-400 нм та інтенсивністю від 1 до 100 Вт/см3 та/"або опромінення в області 400-600 нм та інтенсивністю від 10 до 100 Вт/см3, а опромінення розчину світлом триває від 3-х до 30 хвилин.
У вказаних умовах отримують ефективну вакцину, що має протективні властивості відносно синьогнійної інфекції.
Варіанти здійснення корисної моделі
Експериментальним шляхом були відпрацьовані параметри здійснення інактивації вакцинних штамів Реєецйдотопаз аєгидіпоза: концентрація культури, доза бактеріофагу, фотосенсибілізатори та їх дози, характер та вид опромінення, стабільність знезараження культури (Табл. 1).
Таблиця 1
Дослідження ефективності інактивації збудників при різних режимах обробки
Проба Інградієнти проби Вид опромінення Наявність Наявність
Мо рад р д опр росту: 24 год. | росту: 5 діб : 1х 107 ! без опроміне 6 1 |Р. аегидіпова (106 КУО/ мл) безопромінення 05 ЛО КУС/МЛ| кусумл
І вфізрозчин опромінення світом 400 - в 2х107 600 нм 2 хо КУсС/мл| куо/мл - - - З
Р. аегидіпоза ВМ світом 400 7 х 101 КУО/мл 2. т фізрозчин нм : КУС/мл жксиньогнійний бактеріофаг ВМ світлом 210 - З х 10! КУО/млі 102 КУО/мл ! опромінення світом 400 - й бх 102
Р. аегидіпоза 600 нм 8 х 10' КУО/мл КУО/МЛ 3. «фізрозчин опромінення світлом 210 їх 102 ж рибофлавін мононуклеоти Й ! х
Р. аегидіпоза вфізрозчин опромінення світом 400 - і 4. ж рибофлавін мононуклеотид | 600 нм 1 х 10 КУб/мл ж- менадіону сульфат натрію
Р. аегидіпоза (105 КУО/ мл) я ях рибофлавін опромінення світом 400 - 5. мононуклеотид й . 600 нм ж менадіону сульфат натрію ксиньогнійний бактеріофаг
Як видно із таблиці 1, запропонована технологія інактивації вакцинних штамів збудника найбільш ефективна для варіанту 5, де застосовуються обидва фотоінактиватори та синьогнійний бактеріофаг.
Приклад 1. Дослідження протективних властивостей вакцин-кандидатів на моделі псевдомонозу у мишей
Оцінювали в експерименті протективні властивості вакцини-кандидата, що була зроблена на основі запропонованого способу.
Попередньо протягом 24-48 годин культивують на поживному середовищі 20 актуальних регіональних штамів Р. аеєпідіпоза, готують завис культури у СТБ з 1 95 глюкози у концентрації 106 КУО/мл по Мс-Рапапа, додають суспензію фаголізату (полівалентного або адаптованого бактеріофагу) в співвідношенні 1 : 6 об'ємних одиниць, витримують розчин 30 хвилин при 35" С.
Рідину в реакторі регулярно перемішують до отримання однорідної суспензії. До суспензії в реакторі додають менадіону сульфату натрію та рибофлавіну мононуклеотиду з таким розрахунком, щоб кінцева концентрація кожного з компонентів становила 1,095. Розчин витримують із фотосенсибілізаторами 60 хвилин, після чого опромінюють ультрафіолетовим світлом (260 - 280 нм) протягом 30 хвилин, постійно перемішуючі розчин. Після цього розчин опромінюють видимим світлом (400 - 600 нм) протягом 30 хвилин та центрифугують при 8 000 об/хв. протягом 20 хвилин, після чого як вакцину використовують надосадову рідину.
Були використані безінбредні миші, вагою 20,0 - 24,0 г. (Табл. 2).
Для імунізації тварин в дослід було взято наступні вакцинні зразки: Мо 1 - термічно інактивована нагріванням корпускулярна вакцина (позитивний контроль); Ме 2 - неочищена поліштамова вакцина, інактивована рибофлавін-вікасоловим фотодинамічним способом (далі - "В";
Мо З - надосадова рідина, отримана після центрифугування зразку вакцини " В " протягом 20 хвилин при 8000 об/хв.;
Мо 4 - осад після центрифугування вакцини "В" протягом 20 хвилин при 8000 об/хв., ресуспендований у фізіологічному розчині.
Зо Кожний із зразків був досліджений на інбредних мишах (по 20 тварин на зразок), шляхом введення по 0,2 мл підшкірно (по 10 тварин) та по 0,5 мл внутрішньочеревно (по 10 тварин).
Схема введення була наступна: вакцинні зразки вводили на перший, третій та сьомий день.
Нагляд за дослідними тваринами дозволив зробити певні висновки щодо токсигенності та реактогенності зразків
По-перше, жодна із вакцинованих мишок не загинула протягом всього часу нагляду (25 днів).
На місці ін'єкції покрасніння, припухлості, некрозу не виникало; загальна поведінка, апетит, фізична активність також не змінювалась.
З метою визначення протективних властивостей вакцинних препаратів через 14 діб після вакцинації тваринам вводили інфікуючу дозу змішаної суспензії добових культур 8 штамів Р. аегидіпоза 109 КУО/мл, по 0,5 та 1,0 мл внутрішньочеревно.
Паралельно, в невакцинованій контрольній групі інфікували аналогічним методом 10 невакцинованих тварин (по 5 на дозу).
Як показали результати досліджень, у групі вакцинованих тварин загинула одна тварина на 11 день після зараження, в той час як в контрольній групі - б тварин (60,0 Фо) - загинули в перші 2-6 днів, а решта - за період 8 діб.
У всіх тварин контрольної групи спостерігалися симптоми інтоксикації (в'ялість, зниження апетиту, порушення координації рухів).
При розтину в черевній порожнині тварин мало місце набухання, некроз очеревини.
При засіві промивних вод черевної порожнини вилучали культуру Р. аєгидіпоза у великій кількості (107 - 108 КУО/мл).
У групі вакцинованих тварин при пункції черевної порожнини з наступним засівом ексудату на селективне середовище росту культури псевдомонад виявлено не було.
Таблиця 2
Ефективність розробленої вакцини за критерієм протективних властивостей
Мо Н . Кількість тварин у групі, п (п загинуло, т (т азва варіанту вакцини-кандидата | . й . . . п/п підшкірно/п внутрішньочеревно) підшкірно/т внутрішньочеревно)
Мо 1 - термічно інактивована 1 |нагріванням корпускулярна вакцина 20ч10/10) 10/11) позитивний контроль);
Мо 2 - неочищена поліштамова вакцина, інактивована рибофлавін- 2 |вікасоловим фотодинамічним 20ч10/10) 0" способом (таблиця 1, Зразок Мо 5, далі - "В"))
Мо З надосадова рідина, отримана
З після центрифугування зразку 2010710) 0 вакцини " В " протягом 20 хвилин при 8000 об/хв.;
Мо 4 - осад "В" після центрифугування вакцини "В" 4 | протягом 20 хвилин при 8000 об/хв., 20ч10/10) 0" ресуспендований у фізіологічному розчині.
Контроль - інфіковані, але не я я хр«0.001; застосовували критерій Хі-квадрат
Отримані експериментальні дані вказують на відсутність токсигенності та реактогенності вакцини-кандидата, отриманої рекомендованим способом, при збереженні протективних властивостей (90 95), що підтверджує перспективність даного способу отримання вакцинних препаратів.

Claims (7)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб отримання мультиштамової протисиньогнійної вакцини шляхом фотодинамічної інактивації збудника, який відрізняється тим, що, по-перше, беруть необхідну кількість актуальних штамів псевдомонад, інкубують їх з синьогнійним полівалентним бактеріофагом, потім додають рибофлавін-мононуклеотид та менадіону сульфат, після чого розчин опромінюють світлом, осад віддентрифуговують та отриману вакцину у вигляді надосадної рідини використовують як вакцину без очищення.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що рибофлавін-мононуклеотид додають в концентраціях від 0,01 до 1 95.
3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що менадіону сульфат додають в концентраціях від 0,01 до 1 95.
4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що світло - це опромінення в області 260-400 нм та інтенсивністю від 1 до 100 Вт/см3.
5. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що світло - це опромінення в області 400-600 нм та інтенсивністю від 10 до 100 Вт/см3.
6. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що світло - це послідовне опромінення в області 260- 400 нм та інтенсивністю від 1 до 100 Вт/см? та опромінення в області 400-600 нм та інтенсивністю від 10 до 100 Вт/см3.
7. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що експозиція світлом триває від З до 30 хвилин.
UAU201908730U 2019-07-19 2019-07-19 Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів UA143248U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201908730U UA143248U (uk) 2019-07-19 2019-07-19 Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201908730U UA143248U (uk) 2019-07-19 2019-07-19 Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA143248U true UA143248U (uk) 2020-07-27

Family

ID=80116744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201908730U UA143248U (uk) 2019-07-19 2019-07-19 Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA143248U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104189898B (zh) 铜绿假单胞菌疫苗及其制备方法
Hawgood Doctor Albert Calmette 1863–1933: founder of antivenomous serotherapy and of antituberculous BCG vaccination
Shepard et al. Heat stability of Mycobacterium leprae immunogenicity
US4472378A (en) Live vaccine for the prevention of salmonellosis in water fowl, a process for making and applying the same
UA143248U (uk) Спосіб отримання вакцини для профілактики і лікування псевдомонозів
RU2432174C1 (ru) Способ получения эшерихиозного анатоксина
CN101829321A (zh) 一种预防黄颡鱼红头病的疫苗
SU997599A3 (ru) Способ получени гетеровакцины дл лечени синдрома трихомонада
RU2185191C1 (ru) Способ получения антигенного препарата haemophilus influenzae типа b (hib)
RU2523389C1 (ru) Способ получения гипериммунной сыворотки против анаэробной энтеротоксемии и эшерихиозной диареи телят
Karsner et al. The principles of immunology
Cameron The significance of the endotoxin and pyogenic factor of Corynebacterium pseudotuberculosis in immunity
RU2538624C1 (ru) Способ получения туберкулина для массовой диагностики и профилактики туберкулеза
RU2377016C1 (ru) Способ получения стафило-стрептококковой анатоксин-вакцины
RU2162340C1 (ru) Способ изготовления вакцины против сальмонеллеза свиней
RU2147892C1 (ru) Способ получения препарата на основе вирусно-бактериальных штаммов из местного очага для приготовления ассоциированной вакцины или поливалентной гипериммунной сыворотки против заболеваний крупного рогатого скота
RU2675598C1 (ru) Способ лечения радиационных поражений организма
RU2148412C1 (ru) Способ получения протективного коклюшного антигена
Johnson et al. Intracerebral infection of mice with ovine strains of Chlamydia psittaci: an animal screening test for the assay of vaccines
RU2070819C1 (ru) Способ получения вакцины против эшерихиоза телят
RU2553554C1 (ru) ШТАММ БАКТЕРИЙ Pseudomonas aeruginosa ДЛЯ ИЗГОТОВЛЕНИЯ ВАКЦИНЫ ПРОТИВ ПСЕВДОМОНОЗА СВИНЕЙ
RU2540144C1 (ru) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ АНАТОКСИНА Bordetella pertussis
RU2521513C1 (ru) Применение этония в качестве адъюванта для производства сорбированной противоящурной вакцины
RU2190424C1 (ru) Антигенный состав чумной химической вакцины
RU2553553C1 (ru) ШТАММ БАКТЕРИЙ Pseudomonas aeruginosa ДЛЯ ИЗГОТОВЛЕНИЯ ВАКЦИНЫ ПРОТИВ ПСЕВДОМОНОЗА СВИНЕЙ