UA140500U - Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів - Google Patents

Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів Download PDF

Info

Publication number
UA140500U
UA140500U UAU201909551U UAU201909551U UA140500U UA 140500 U UA140500 U UA 140500U UA U201909551 U UAU201909551 U UA U201909551U UA U201909551 U UAU201909551 U UA U201909551U UA 140500 U UA140500 U UA 140500U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
specified
sight
handwheel
circular range
aiming
Prior art date
Application number
UAU201909551U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Тимофійович Варібрусов
Original Assignee
Сергій Тимофійович Варібрусов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергій Тимофійович Варібрусов filed Critical Сергій Тимофійович Варібрусов
Priority to UAU201909551U priority Critical patent/UA140500U/uk
Publication of UA140500U publication Critical patent/UA140500U/uk

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів містить поворотний маховичок (1), придатний для розміщення в наявному порожнистому циліндричному вертикальному виступі трубчастого корпусу прицілу й оснащений засобом кінематичного зв'язку з розташованим всередині прицілу приводом вертикального переміщення точкового джерела світла разом зі штатною прицільною маркою, і кільцевий елемент з круговою шкалою дальності, сполучений із зазначеним маховичком (1) і в робочому положенні жорстко зафіксований відносно нього після пристрілювання. Зазначений маховичок має різьбовий центральний отвір та концентричне цьому отвору кільцеве заглиблення зверху та оснащений накидною гайкою (6) для його фіксації всередині зазначеного виступу (9) трубчастого корпусу прицілу. Зазначений засіб кінематичного зв'язку виконано у вигляді нижнього торцевого виступу (2), призначеного для зчеплення в робочому положенні з наявним регулювальним барабанчиком (10) прицілу. Зазначений кільцевий елемент виконано у вигляді кільцеподібного диска (3) і має пласку кругову шкалу дальності, яка ідентична наявній круговій шкалі дальності, що розташована зверху зазначеного регулювального барабанчика (10), розташований у зазначеному кільцевому заглибленні поворотного маховичка (1) й оснащений уведеним в зазначений центральний різьбовий отвір стопорним гвинтом для фіксації цього кільцеподібного диска (3) відносно зазначеного маховичка (1) за результатами пристрілювання. Зазначений маховичок (1) з'єднано з зазначеною накидною гайкою (6) внутрішньою стяжною гайкою (7).

Description

Корисна модель належить до конструкції ручного механічного регулятора кута прицілювання для коліматорних прицілів мисливської, спортивної й армійської вогнепальної зброї. Крім цього, такі регулятори можуть бути використані як приставки до коліматорних прицілів далекобійних арбалетів.
Коліматорні приціли (по-англійському звичайно гей адої 5ідпіб5, рідше геПех віднів, і зовсім рідко соїїїтайог зідпів) інколи вважають різновидом оптичних прицілів. Їх широко використовують для оснащення різноманітної стрілецької зброї тому, що вони дозволяють бачити ціль двома очами, змінювати в широких межах положення голови й ока стрілка, не втрачаючи з виду прицільну марку й ціль, і ясно бачити простір навколо цілі без обмежень і спотворень.
Ці переваги випливають із їхньої загальновідомої типової конструкції, у якій звичайно передбачені: трубчастий корпус, окуляр і об'єктив, розташовані відповідно на проксимальному (найближчому до ока стрільця) і дистальному (віддаленому від ока) кінцях трубчастого корпуса, точкове джерело світла (наприклад: світлодіод, лазер і т.п.), розташований у корпусі з можливістю настановного переміщення й призначений для формування зображення прицільної марки (переважно у вигляді кольорової точки й, рідше, у вигляді перехрестя), автономне джерело живлення зазначеного джерела світла, подільник світлового потоку від зазначеного джерела світла на прямий промінь, направлений убік цілі, і відбитий промінь для фіксації зображення прицільної марки в полі зору стрільця (цей подільник може бути у вигляді нахиленої до оптичної осі прицілу напівпрозорої пластинки або також напівпрозорого вигнутого колімуючого дзеркала), засоби регулювання положення прицілу по горизонталі й вертикалі й засіб кріплення прицілу на ствол і зброї.
Більшість технічних рішень по темі "коліматорні приціли" орієнтовані переважно на вдосконалення оптики (див., наприклад: М/О 80/02069, 005 4402605, 05 4742636, 05 5577326, 5 7234265, В 2102979, ЕВ 2664374, ЕР 0086764 АТ, ЕР 0160766 АТ, ЕР 0189001 АТ, СЕ 4007530 С1, А. С. СССР 200812, ВО 94028683 АТ, ВО 2054157, ВО 2054855, В 2237227, ВИ 2359201 тощо).
Такі вдосконалення важливі.
Зо Однак не менш важливе забезпечення точності стрільби з будь-якою оптичною схемою, для чого кожний коліматорний приціл після встановлення пристрілюють на фіксованій відстані до мішені (наприклад 100 м), регулюючи його кутове положення відносно ствола зброї по горизонталі й вертикалі, а під час експлуатації обов'язково коректують кут прицілювання залежно від фактичної відстані до цілі й, за бажанням, уводять поправки на вітер.
На сучасному рівні розвитку техніки не важко здійснити автоматичне підстроювання кута прицілювання під дистанцію до цілі. Для цього досить оснастити приціл далекоміром, мікропроцесором для розрахунків поправок і автоматичне керованим приводом вертикального переміщення точкового джерела світла (див., наприклад, О5 9557140 ії 05 9574849).
Правда, така екзотика навряд чи дістане широке застосування в масовій стрілецькій зброї (почасти через надмірну складність і, відповідно, недостатню надійність, почасти через невиправдану дорожнечу автоматичних прицілів).
Тому для пристрілювання й коректування звичайно використовують керовані вручну механічні засоби регулювання положення коліматорного прицілу відносно ствола зброї по горизонталі й вертикалі.
Наприклад, з 05 20100077646 А1 відоме використання встановлюваних зовні трубчастого корпуса поворотних клацальних механізмів для регулювання положення всього коліматорного прицілу відносно ствола зброї під час пристрілювання й для корекції кута прицілювання та, за бажанням, уведення поправок на вітер при стрільбі по реальних цілях.
Кожний такий механізм має пару "гвинт - гайка", посаджений на гвинт диск із концентрично й рівномірно розташованими на периферії виступами й западинами, і підпружинений штир, який взаємодіє із зазначеними виступами й западинами й відчутно клацає при потраплянні в западину. При цьому регулятор положення прицілу по вертикалі (в оригіналі "ап еїІемайоп- адіивітепі теспапізт" тобто "підйомний настроювальний механізм") установлений на горизонтальній осі, геометрична вісь якої схрещується під прямим кутом з геометричною віссю ствола зброї, а регулятор положення по горизонталі встановлений на вертикальній осі так, що її геометрична вісь перетинається під прямим кутом з геометричною віссю цього ствола.
Очевидно, що такі механізми дозволяють лише дискретне регулювання. Це припустимо при практичній стрільбі, але вкрай небажане при пристрілюванні, тому що приводить до появи неусувних систематичних помилок у наведенню на ціль. Мало того, розташування таких механізмів назовні прицілу знижує їхню експлуатаційну надійність внаслідок можливих зсувів під впливом випадкових поштовхів.
Тому бажані механічні регулятори (особливо для зміни кута прицілювання), які здатні працювати плавно під час пристрілювання й дискретно під час практичної стрільби. Основою таких регуляторів слугують вже згадані приводи "гвинт гайка", сховані в трубчастому корпусі прицілу.
Типовим прикладом може служити регулятор кута прицілювання, розкритий в ВШ 2 122698.
Він має: гвинт у вигляді вертикальної різьбової шпильки, у якій верхній торець має засіб (наприклад шліц) для зчеплення із приводним елементом, а нижній кінець зафіксований від осьового переміщення, і зчеплену із цією шпилькою ходову гайку (повзунок) як опору штатного точкового джерела світла разом з прицільною маркою.
У реальному прицілі такого типу трубчастий корпус має порожнистий радіальний циліндричний виступ, у якому розміщений штатний регулювальний барабанчик. Він служить приводним елементом зазначеної шпильки, має власний шліц для тимчасового зчеплення з зовнішньою викруткою під час пристрілювання і розташований зверху барабанчика плаский рухомий диск з круговою шкалою дальності, який фіксують у певному положенні за підсумками пристрілювання.
Цей відомий регулятор прийнято використовувати тільки в ході пристрілювання, після чого доступ до зазначеного барабанчика блокують різьбовою кришкою, яку нагвинчують на зазначений виступ трубчастого корпуса. Тому стрілець при оцінці фактичної відстані до цілі й регулюванні кута прицілювання змушений покладатися на свій окомір і досвід.
Найближчим аналогом регулятора кута прицілювання можна легко знайти в Інтернеті в багатьох публікаціях про класичні оптичні приціли, наприклад під назвою "Принцип действия и устройство оптического прицела", де на фігурах 17 і 18 показаний регулятор кута прицілювання, що містить: поворотний маховичок, який розміщений в порожнистому циліндричному вертикальному виступі трубчастого корпусу оптичного прицілу і кінематичне зв'язаний з приводним гвинтом
Зо вертикального переміщення повзунка з прицільною маркою (а саме встановленою в вертикальних напрямних кільцевою оправою з волосинами перехрестя), та таке тонкостінне циліндричне кільце з бічною круговою шкалою дальності, яке охоплює зазначений маховичок і жорстко зафіксоване відносно нього після пристрілювання.
Описаний регулятор надає змогу оперативно змінювати положення прицільної марки з урахуванням відстані до цілі. Але на жаль його не можна застосувати для оснащення коліматорних прицілів без їх суттєвої переробки.
В основу корисної моделі поставлено задачу завдяки вдосконаленню конструкції створити такий простій у виготовленні й застосуванні регулятор кута прицілювання, який можна встановлювати на наявних коліматорних прицілах, не змінюючи їх конструкцію по суті.
Поставлена задача вирішується тим, що регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів, що містить: поворотний маховичок, придатний для розміщення в наявному порожнистому циліндричному вертикальному виступі трубчастого корпусу прицілу й оснащений засобом кінематичного зв'язку з розташованим всередині прицілу приводом вертикального переміщення точкового джерела світла разом зі штатною прицільною маркою, і кільцевий елемент з круговою шкалою дальності, сполучений із зазначеним маховичком і в робочому положенні жорстко зафіксований відносно нього після пристрілювання, згідно з корисною моделлю, зазначений маховичок має різьбовий центральний отвір та концентричне цьому отвору кільцеве заглиблення зверху та оснащений накидною гайкою для його фіксації всередині зазначеного виступу трубчастого корпусу прицілу; зазначений засіб кінематичного зв'язку виконаний у вигляді нижнього торцевого виступу, призначеного для зчеплення в робочому положенні з наявним регулювальним барабанчиком прицілу; зазначений кільцевий елемент виконаний у вигляді кільцеподібного диска і має пласку кругову шкалу дальності, яка ідентична наявній круговій шкалі дальності, що розташована зверху зазначеного регулювального барабанчика, розташований у зазначеному кільцевому заглибленні поворотного маховичка й оснащений уведеним в зазначений центральний різьбовий отвір стопорним гвинтом для фіксації цього кільцеподібного диска відносно 60 зазначеного маховичка за результатами пристрілювання.
Фахівцю зрозуміло, що такий регулятор кута прицілювання є простим у виробництві й використанні придатком до наявних конструктивно незмінних коліматорних прицілів.
Випробування дослідних зразків запропонованого регулятора підтвердили цей технічний результат.
Додаткова відмінність полягає в тому, що зазначений маховичок з'єднаний з зазначеною накидною гайкою внутрішньою стяжною гайкою.
Фахівцю також зрозуміло, що описане технічне рішення в межах обсягу прав, який визначено доданою формулою корисної моделі, може бути частково доповнено або уточнено на основі стандартних технічних знань.
Далі суть корисної моделі пояснюється докладним описом конструкції й роботи регулятора кута прицілювання для коліматорних прицілів з посиланнями на прикладені креслення, де зображені на: фіг. 1 - загальний вид регулятора кута прицілювання в поздовжньому розрізі площиною, що проходить через вісь симетрії; фіг. 2 - набір деталей такого регулятора з урахуванням їх взаєморозташування в просторі (аксонометрична проекція); фіг. З - загальний вид такого регулятора а зверху; фіг. 4 - коліматорний приціл з таким регулятором, закріплений на стволі зброї в робочому положенні (аксонометрична проекція).
Регулятор кута прицілювання є додатком до вбудованого в оригінальний коліматорний приціл штатного механізму вертикального переміщення точкового джерела світла разом з прицільною маркою.
У кращому втіленні винахідницького задуму цей пристрій містить (див. фігури 1 і 2): поворотний маховичок 1, що має вгорі не позначені особливо центральний різьбовий отвір і концентричне цьому отвору кільцеве заглиблення та внизу торцевий виступ 2, призначений для зчеплення в робочому положенні з позначеним нижче штатним регулювальним барабанчиком прицілу; кільцеподібний диск 3 з пласкою круговою шкалою дальності; який розташований в згаданому кільцевому заглибленні маховичка 1, має щонайменше один отвір, а переважно два
Зо діаметрально протилежні упорні отвори 4 й який у робочому положенні жорстко зафіксований відносно цього маховичка 1 гвинтом 5; накидну гайку 6, яка зв'язана з маховичком 1 внутрішньою стяжною гайкою 7 і гумову ущільнювальну шайбу 8.
Там же на фіг. 1 показані деякі деталі звичайного коліматорного прицілу, а саме порожнистий радіальний циліндричний виступ 9 не позначеного особливо штатного трубчастого корпуса прицілу й розміщений усередині нього штатний регулювальний барабанчик 10. Цей барабанчик 10 має зверху не показану тут особливо штатну кругову шкалу для пристрілювання й шліц 11 для зчеплення з торцевим виступом 2 маховичка 1.
У свою чергу барабанчик 10 кінематичне зв'язаний з не показаними тут заради простоти штатним приводом вертикального переміщення точкового джерела світла разом з прицільною маркою, а саме безпосередньо зв'язаний зі згаданим вище приводним гвинтом.
Зрозуміло, що обидві згадані кругові шкали дальності тотожні.
Фіг. З наочно показує розташування кільцеподібного диска З з пласкою круговою шкалою дальності в вищевказаному кільцевому заглибленні маховичка 1.
Фіг. 4 наочно ілюструє розташування запропонованого регулятора кута прицілювання на штатному трубчастому корпусі коліматорного прицілу.
Описаний регулятор використовують у такий спосіб.
Спочатку коліматорний приціл, який передбачено оснастити регулятором кута прицілювання згідно з корисною моделлю, встановлюють на стволі і пристрілюють загальновідомим способом.
Для цього овідгвинчують штатну різьбову кришку на порожнистому циліндричному вертикальному виступі трубчастого корпусу прицілу, отримуючи доступ до штатного регулювального барабанчика 10.
Під час пристрілювання штатне точкове джерело світла разом з прицільною маркою плавно переміщують по вертикалі, повертаючи цей барабанчик 10 зовнішньою викруткою, і фіксують визначене внаслідок пристрілювання правильне вихідне положення штатної кругової шкали цього барабанчика 10.
Після цього на місце згаданої штатної різьбової кришки встановлюють запропонований регулятор кута прицілювання.
Для цього спочатку звільняють кільцеподібний диск З з круговою шкалою дальності, злегка бо відгвинчуючи гвинт 5 на маховичку 1. Далі натисненням на стінки отворів 4 установлюють цей диск З у таке положення, щоб градуювання зазначеної шкали на ньому збіглося із градуюванням штатної шкали на штатному регулювальному барабанчику 10, і жорстко фіксують диск З гвинтом 5.
На закінчення торцевий виступ 2 маховичка 1 зчіплюють зі шліцом 11 зазначеного барабанчика 10 і фіксують у згаданому виступі прицілі накидною гайкою 6.
При експлуатації коліматорного прицілу стрілок оцінює або вимірює відстань до мети й при необхідності змінює кут прицілювання поворотом маховичка 1.
Промислова придатність
Запропонований регулятор кута прицілювання можна серійно виробляти з доступних на ринку матеріалів з використанням звичайного встаткування для металообробки й широко використовувати для додаткового оснащення наявних коліматорних прицілів, наприклад: прицілу моделі "ЗОБАТІ 9А1" для англійської автоматичної гвинтівки І 85, прицілу моделі
РОР2БТ японської фірми Тазсо Ргороїпі і т.п.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів, що містить поворотний маховичок (1), придатний для розміщення в наявному порожнистому циліндричному вертикальному виступі трубчастого корпусу прицілу й оснащений засобом кінематичного зв'язку з розташованим всередині прицілу приводом вертикального переміщення точкового джерела світла разом зі штатною прицільною маркою, і кільцевий елемент з круговою шкалою дальності, сполучений із зазначеним маховичком (1) і в робочому положенні жорстко зафіксований відносно нього після пристрілювання, який відрізняється тим, що зазначений маховичок має різьбовий центральний отвір та концентричне цьому отвору кільцеве заглиблення зверху та оснащений накидною гайкою (б) для його фіксації всередині зазначеного виступу (9) трубчастого корпусу прицілу; зазначений засіб кінематичного зв'язку виконано у вигляді нижнього торцевого виступу (2), призначеного для зчеплення в робочому положенні з наявним регулювальним барабанчиком (10) прицілу; зазначений кільцевий елемент виконано у вигляді кільцеподібного диска (3) і має пласку кругову шкалу дальності, яка ідентична наявній круговій шкалі дальності, що Зо розташована зверху зазначеного регулювального барабанчика (10), розташований у зазначеному кільцевому заглибленні поворотного маховичка (1) й оснащений уведеним в зазначений центральний різьбовий отвір стопорним гвинтом для фіксації цього кільцеподібного диска (3) відносно зазначеного маховичка (1) за результатами пристрілювання.
2. Регулятор за п. 1, який відрізняється тим, що зазначений маховичок (1) з'єднано з зазначеною накидною гайкою (б) внутрішньою стяжною гайкою (7).
Ку. 4 3 5 Ж А о ж х х : ч рі - кА х х х : У й а х ек; шк Е р нет Шо х х ще: К- й я мекв ох у Ох екс й а я ОКО жен о їх Ко ох ох ко їй ОХ о Хн и пи аль КК р я ше що ОХ шо й ддтинчннтння Ка а ОХ і ще ре й и ше пш О Зк Ем и їй ви І 5 І - В) ши нини о ох ШИ Я ОН її Е Боно В в і ше: Й ї | х я б шк: ! йо: реж ай жа й і х -к іх сени Е - Н й Ки ї же їх Вене
Фіг. 1
UAU201909551U 2019-08-30 2019-08-30 Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів UA140500U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201909551U UA140500U (uk) 2019-08-30 2019-08-30 Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201909551U UA140500U (uk) 2019-08-30 2019-08-30 Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA140500U true UA140500U (uk) 2020-02-25

Family

ID=71116426

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201909551U UA140500U (uk) 2019-08-30 2019-08-30 Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA140500U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4618221A (en) Adjustable reticle device
USRE47336E1 (en) Device for multi-correcting the trajectory
AU2017263555B2 (en) Adjustable zero-stop turret
US3990155A (en) Riflescope elevation adjustment assembly
US5491546A (en) Laser assisted telescopic target sighting system and method
US4789231A (en) Arrangement for correcting ballistic trajectory in riflescope
KR102517667B1 (ko) 조절가능한 반사 조준경
US20080134561A1 (en) Sighting system
US20190120595A1 (en) Embedded cant indicator for rifles
US9557141B2 (en) Backlit sighting device
US20150040459A1 (en) Rifle scope
EP3911914B1 (en) Zero-stop turret
UA140500U (uk) Регулятор кута прицілювання для коліматорних прицілів
KR101999680B1 (ko) 도트 사이트 장치
CN2298500Y (zh) 多功能枪用瞄准镜
US20180156573A1 (en) Backlit sighting device
US11768057B2 (en) Embedded cant indicator for rifles
KR102040265B1 (ko) 탄도보정장치를 구비한 도트 사이트
US11162761B2 (en) Adjustable rifle laser sight
CN109780932A (zh) 一种瞄准镜及其螺钉调整机构
US12001007B1 (en) Optical scope zero stop
WO2021040669A1 (en) Mechanical controller of sight angle for red dot sights
JPH0434128B2 (uk)
US20120060401A1 (en) Adjustable Rear Iron Sight for a Fire Arm
RU2237227C1 (ru) Способ перемещения прицельной марки в оптических коллиматорных прицелах и устройство прицелов, в которых он реализован