UA138392U - Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів - Google Patents

Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів Download PDF

Info

Publication number
UA138392U
UA138392U UAU201905371U UAU201905371U UA138392U UA 138392 U UA138392 U UA 138392U UA U201905371 U UAU201905371 U UA U201905371U UA U201905371 U UAU201905371 U UA U201905371U UA 138392 U UA138392 U UA 138392U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
electric field
frequency
surface layer
product
rayleigh
Prior art date
Application number
UAU201905371U
Other languages
English (en)
Inventor
Григорій Михайлович Сучков
Олег Миколайович Петрищев
Катерина Леонідівна Ноздрачова
Original Assignee
Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут" filed Critical Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority to UAU201905371U priority Critical patent/UA138392U/uk
Publication of UA138392U publication Critical patent/UA138392U/uk

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Switches (AREA)

Abstract

Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль Релея в виробах з електропровідних матеріалів включає формування в поверхневому шарі металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем. Постійне поляризуюче і високочастотне електричні поля формуються у поверхневому шарі виробу у вигляді групи паралельних ділянок, кожна сусідня ділянка розташовується одна від одної на відстані. Постійне поляризуюче електричне поле кожної ділянки відрізняється від сусідньої протилежною полярністю.

Description

Корисна модель належить до техніки контролю якості матеріалів, виробів, обладнання тощо, більш конкретно, до техніки виявлення дефектів, визначення фізико-механічних характеристик, товщинометрії ультразвуковими поверхневими хвилями Релея з використанням ємнісного методу збудження ультразвукових імпульсів з значною величиною довжини хвилі.
Відомий спосіб (1| збудження ультразвукових імпульсів ємнісним методом, який включає формування в поверхневому шарі електропровідного металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем.
Суттєвим недоліком даного способу є те, що він не дозволяє ефективно збуджувати високочастотні поверхневі хвилі Релея.
Найближчим аналогом є спосіб, який включає за допомогою електрода круглої форми формування в поверхневому шарі електропровідного металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем.
Суттєвим недоліком даного способу є також те, що при використанні електрода круглої форми в основному збуджуються поздовжні хвилі, які не дозволяють контролювати якість поверхневого шару металовиробу.
Окрім цього при значних величинах довжини ультразвукової хвилі ефективність збудження суттєво зменшується.
Задачею корисної моделі є підвищення ефективності збудження високочастотних ультразвукових імпульсів поверхневих хвиль з значною довжиною хвилі за рахунок складання амплітуд з однаковою фазою ультразвукових імпульсів, збуджених в локальних ділянках поверхні металовиробу.
Поставлена задача вирішується за рахунок того, що за відомим способом ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль Релея в виробах з електропровідних матеріалів, який включає формування в поверхневому шарі металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем, згідно з корисною моделлю, постійне поляризуюче і високочастотне електричні поля формуються у поверхневому шарі виробу у вигляді групи паралельних ділянок, кожна сусідня ділянка розташовується одна від одної на відстані 2, яка визначається за виразом о-С/21 де С - швидкість поширення ультразвукової поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає діагностиці, мм/мкс;
Її - частота високочастотного електричного поля, МГЦ, при цьому постійне поляризуюче електричне поле кожної ділянки відрізняється від сусідньої протилежною полярністю.
Підвищення ефективності збудження високочастотних ультразвукових імпульсів поверхневих хвиль забезпечується за рахунок складання амплітуд з однаковою фазою ультразвукових імпульсів, збуджених в локальних ділянках поверхні металовиробу.
На кресленні наведено спрощену схему для пояснення принципу реалізації запропонованого способу.
На кресленні позначено: 1 - об'єкт контролю (ДОК); 2...п - ділянки поверхні ОК, в яких збуджується імпульсне і постійне електричне поле, Є - відстань між сусідніми ділянками поверхні ОК, де необхідно збуджувати ультразвукові поверхневі імпульси; С - збуджені високочастотні імпульси поверхневих хвиль Релея. (т) і (-) - позначки полярності прикладеного поляризуючого постійного електричного поля в поверхневому шарі ділянок. (7) - позначка прикладеного високочастотного електричного поля. Стрілками показано напрямки поширення результуючих збуджених поверхневих хвиль Релея.
Спосіб реалізується наступним чином. В поверхневому шарі ОК 1 в ділянках 2...п формується постійне поляризуюче електричне поле з полярністю, що чередується відносно сусідніх ділянок (ж) або (-). Періодично в часі в тих же ділянках 2...п формується імпульсне високочастотне електричне поле (-). Взаємодія постійного поляризуючого електричного поля (8 або (-) і імпульсного високочастотного електричного поля (-) в ділянках 2...п призводить до збудження кожною ділянкою 2...п імпульсів поверхневих хвиль Релея з однаковою фазою, які поширюються в напрямках, показаних стрілками. Оскільки ділянки 2...п розташовані на відстані
Щ » що дорівнює половині довжини ультразвукової поверхневої хвилі, де С - швидкість поширення ультразвукової поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає діагностиці, а ї - частота високочастотного електричного поля, то збуджені кожною ділянкою 2...п імпульси хвиль бо Релея будуть мати однакову фазу і в напрямках, вказанх стрілками, будуть складатися по амплітуді. При цьому вибір величини а, згідно з формулою, дозволяє зменшити відстань між сусідніми ділянками поверхні ОК, що збільшує ефективність збудження ультразвукових імпульсів з значною величиною довжини хвилі.
Таким чином ефективність збудження високочастотних ультразвукових імпульсів поверхневих хвиль Релея забезпечується за рахунок складання з однаковою фазою амплітуд ультразвукових імпульсів, збуджених в локальних ділянках поверхні ОК, що знаходяться на невеликій відстані одна від одної.
Джерела інформації: 1. Неразрушающий контроль: Справочник: В 7 т. Под общ. ред. В.В. Клюева. Т. 3:
Ультразвуковой контроль / И.Н. Ермолов, Ю.В. Ланге. - М.: Машиностроение, 2006. - 864 с. 2. Ноздрачева Е.Л Особенности возбуждения ультразвуковьїх импульсов емкостньім преобразователем / Ноздрачева Е.Л., Сучков Г.М., Петрищев О.Н. // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: "Обчислювальна техніка та автоматизація". -
Красноармійськ. - 2015. - Ме 1(28). - С. 165-170.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль Релея в виробах з електропровідних матеріалів, який включає формування в поверхневому шарі металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем, який відрізняється тим, що постійне поляризуюче і високочастотне електричні поля формуються у поверхневому шарі виробу у вигляді групи паралельних ділянок, кожна сусідня ділянка розташовується одна від одної на відстані Є, яка визначається за виразом о-С/21 ; де С - швидкість поширення ультразвукової поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає діагностиці, мм/мкс; Її - частота високочастотного електричного поля, МГЦ, при цьому постійне поляризуюче електричне поле кожної ділянки відрізняється від сусідньої Зо протилежною полярністю. х х У х з т "З Ті я З у є З.
    СЯ п й ї ща щ- ща ем я Н Си га: наша С ; х Я виш я ! ! Ор уути й х Е |: 3 |: ; ' х |: Ї. ї Х і | и і фр диф ще ння В х і й її й | і х ,
UAU201905371U 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів UA138392U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905371U UA138392U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905371U UA138392U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA138392U true UA138392U (uk) 2019-11-25

Family

ID=71112947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201905371U UA138392U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA138392U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Thring et al. Focused Rayleigh wave EMAT for characterisation of surface-breaking defects
Shi et al. Interaction of circumferential SH0 guided wave with circumferential cracks in pipelines
JP2020509388A (ja) 腐食マッピングのための電磁超音波トランスデューサ(emat)
JPS6323505B2 (uk)
GB2596966A (en) Sizing of remnant thickness in pipes and plates using cut-off properties by widening excitation bands of frequency and wavelength
UA138392U (uk) Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
KR101328061B1 (ko) 전방향 전단수평파 변환을 위한 자기변형 트랜스듀서
UA138777U (uk) Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
UA138398U (uk) Спосіб безконтактного збудження імпульсів ультразвукових хвиль релея в електропровідних виробах
UA138394U (uk) Спосіб ємнісного збудження імпульсів високочастотних ультразвукових хвиль релея в електропровідних виробах
UA138776U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
UA138396U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових хвиль релея із значною величиною довжини хвилі в виробах з електропровідних матеріалів
UA138004U (uk) Спосіб ємнісного послідовного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах
UA138383U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах
JP6619282B2 (ja) 鋼材の非破壊検査装置及び鋼材の非破壊検査方法
UA138382U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах для продуктивної діагностики
Toh et al. Effect of Rayleigh wave on ultrasonic underground imaging
UA140682U (uk) Спосіб ємнісного збудження імпульсів ультразвукових об'ємних хвиль під кутом до поверхні електропровідних виробів
SU911317A1 (ru) Способ ультразвукового контрол изделий
UA129857U (uk) Суміщений електромагнітно-акустичний перетворювач для контролю металовиробів імпульсами ультразвукових поверхневих хвиль
UA134258U (uk) Спосіб визначення коефіцієнта пуассона матеріалу неферомагнітних електропровідних виробів ультразвуковим електромагнітно-акустичним методом
Jankauskas et al. Investigation of the lamb waves generation in isotropic plates using ultrasonic broadband transducers
UA136379U (uk) Спосіб безконтактного збудження коротких імпульсів ультразвукових хвиль релея
UA116249U (uk) Спосіб ультразвукового контролю твердості металу протяжного виробу хвилями релея
UA141331U (uk) Спосіб ультразвукового ємнісного контролю поверхні електропровідних виробів з прямолінійними ділянками країв