UA138320U - Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю - Google Patents

Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю Download PDF

Info

Publication number
UA138320U
UA138320U UAU201904814U UAU201904814U UA138320U UA 138320 U UA138320 U UA 138320U UA U201904814 U UAU201904814 U UA U201904814U UA U201904814 U UAU201904814 U UA U201904814U UA 138320 U UA138320 U UA 138320U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
lysine
sage
extraction
dry extract
activity
Prior art date
Application number
UAU201904814U
Other languages
English (en)
Inventor
Ігор Володимирович Кіреєв
Олег Миколайович Кошовий
Юлія Володимирівна Верховодова
Михайло Мирославович Мига
Original Assignee
Юлія Володимирівна Верховодова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Юлія Володимирівна Верховодова filed Critical Юлія Володимирівна Верховодова
Priority to UAU201904814U priority Critical patent/UA138320U/uk
Publication of UA138320U publication Critical patent/UA138320U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю включає екстракцію рослинної сировини спиртом етиловим, упарювання та сушіння. Після екстракції до об'єднаних спиртових витяжок додають розраховану кількість амінокислоти L-лізин та настоюють протягом 12 годин, упарюють до 1/20-1/22 попереднього об'єму та сушать до отримання сухого продукту.

Description

Корисна модель належить до хіміко-фармацевтичної галузі, зокрема стосується способів одержання біологічно активних речовин з рослинної сировини, а саме способів одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю.
Відомий спосіб одержання екстракту з листя шавлії лікарської (1|, який є найближчим аналогом, полягає у багаторазовій екстракції листя шавлії лікарської після видалення ефірної олії 5095 розчином спирту етилового у співвідношенні 1:3-1:9 при кімнатній температурі протягом доби, упарюванням одержаного рідкого екстракту до 1/20-1/22 попереднього об'єму, очищенням шляхом відстоювання та відокремлення надосадової рідини, яку піддають стерилізації.
До недоліків способу можна віднести використання двох розчинників різної полярності, що в подальшому впливає на розчинність кінцевого продукту; багатостадійність та трудомісткість процесу; великі часові затрати на екстракцію; вміст етилового спирту у кінцевому продукті, що значно обмежує можливість використання цього засобу у таких груп пацієнтів, як діти, жінки у період годування груддю, вагітні, люди, які керують транспортними засобами чи працюють з потенційно небезпечними механізмами.
В основу корисної моделі поставлена задача створення нового способу одержання комплексу біологічно активних речовин шляхом екстракції листя шавлії лікарської розчином спирту етилового при заданих умовах та додавання на певному етапі амінокислоти, в результаті чого одержують біологічно активну субстанцію у вигляді сухого екстракту з вираженою антиексудативною дією, яка може бути рекомендована до використання як діюча речовина у складі лікарських засобів, виконаних у різних лікарських формах і придатних до тривалого застосування внаслідок м'якої дії та високим профілем безпеки.
Поставлена задача вирішується таким чином, що у способі одержання засобу з антиексудативною активністю, що включає екстракцію рослинної сировини спиртом етиловим, упарювання та сушіння, згідно з корисною моделлю передбачено, що після екстракції до об'єднаних спиртових витяжок додають розраховану кількість амінокислоти Іі-лізин та настоюють протягом 12 годин, упарюють до 1/20-1/22 попереднього об'єму та сушать до отримання сухого продукту.
Одержаний комплекс фенольних сполук з І -лізином у вигляді дрібного порошку зручний для
Зо подальшого використання у виробництві різних лікарських форм та в процесі зберігання.
Заявлений спосіб одержання передбачає використання як рослину сировину листя шавлії лікарської. Шавлія лікарська (Заїміа ойПісіпаїї5 Ї.) широко культивується в Україні ефіроолійна, лікарська та декоративна рослина |2). Офіцинальною сировиною є листя шавлії лікарської. Його застосовують як в'яжучу, бактерицидну і протизапальну лікарську рослинну сировину у вигляді настою, у складі грудних зборів, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та жовчного міхура. Відомий лактогінний ефект фітопрепаратів з шавлією.
Лізин (2,6-діаміногексанова кислота, с, є-амінокапронова кислота) - одна з незамінних протеїногенних амінокислот з основними властивостями ІЗ). Міститься в усіх організмах у складі молекул білків і пептидів, входить до складу активних центрів ферментів. Лізин є будівельним матеріалом кров'яних тілець, вона зміцнює кровоносну систему та підтримує нормальний ріст клітин. Ця амінокислота бере участь у синтезі антитіл, гормонів, ферментів, у формуванні колагену та відновленні тканин. Лізин також знижує рівень тригліцеридів у сироватці крові. Він має противірусну активність, особливо щодо вірусів, які викликають герпес і гострі респіраторні інфекції.
Введення І -лізину на одній із стадії одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської обумовлено посиленням антиексудативної активності кінцевого продукту, що підтверджено експериментальним шляхом, крім того необхідністю покращити розчинність та технологічні властивості екстракту, що дозволяє збільшити біодоступність, посилити фармакологічну активність, зменшити вміст біологічно активних речовин в одній дозі комплексу та відповідно знизити ризик прояву побічної дії.
Лізин додають у трикратній еквімолярній кількості відносно суми фенольних сполук у перерахунку на галову кислоту у екстракті. Саме така кількість лізину забезпечує приєднання лізину по більшості вільних фенольних залишків у екстракті, що дозволяє досягти значного покращення технологічних характеристик комплексу, покращення біодоступності та значного збільшення фармакологічної ефективності.
Всі параметри заявленого способу визначено експериментальним шляхом з урахуванням біологічної активності одержаних комплексів, ефективності, доступності та нешкідливості реактивів, практичного відтворення способу у промислових умовах.
Корисна модель ілюструється прикладами.
Приклад 1. 1 кг подрібненого шляхом вальцювання до розмірів часток 2,5-3,0 мм сухого листя шавлії лікарської заливали 5 л 5095 розчину етилового спирту та настоювали при кімнатній температурі протягом б годин, екстракцію повторювали тричі з новою порцією екстрагенту. Одержані спиртові витяжки об'єднували. Загальний об'єм склав 12,5 л. До об'єднаної витяжки додавали 80 г амінокислоти І -лізин та настоювали 12 годин при кімнатній температурі. Після настоювання екстракт упарювали при температурі 85 "С під вакуумом у вакуум-циркуляційному апараті при розрідженні 690 мм рт. ст. до об'єму водного залишку 0,7 л.
Кубовий залишок являв собою густу темно-коричневу рідину, яку сушили у розпилювальній сушарці з температурою теплоносія на вході 160 "С і на виході - 85 "С до сухого екстракту.
Вихід готового продукту становить 37,7 95.
Отриманий сухий екстракт з листя шавлії лікарської містить не менше ніж 995 поліфенольних сполук в перерахунку на галову кислоту; 0,7 95 гідроксикоричних кислот в перерахунку на хлорогенову кислоту; 2 95 флавоноїдних сполук в перерахунку на рутин.
Приклад 2. Антиексудативну активність екстракту з листя шавлії лікарської, одержаного за заявленим способом, вивчали у дослідах на лабораторних щурах масою 150-200 г на моделі гострого запального набряку |4), викликаного субплантарним введенням в задню лапку щурів 0,1 мл 1 95 водного розчину карагеніну.
В експерименті брали участь по 7 щурів в дослідних групах для кожної дози та по 5 щурів в контрольній групі і групі порівняння. Препарат порівняння диклофенак використовували у дозі 8 мг. Водний розчин одержаного комплексу фенольних сполук з І-лізином, приготованого ех
Іїетроге, вводили в дозах 10, 20, 50, 70 мг внутрішньошлунково за 1 годину до введення карагеніну.
Вимірювання об'єму лапки здійснювали за допомогою онкометра до початку досліду і щогодини протягом 4 годин. Оцінювали ступінь пригнічення набряку в порівнянні з групою диклофенаку і контрольною групою.
Результати обробляли статистично з використанням ї критерію Стьюдента.
Результати дослідження наведені у таблиці 1.
Аналіз даних таблиці 1 свідчить, що комплекс фенольних сполук з І -лізином у дозі 10 мг має достовірно виражену антиексудативну активність у порівнянні з диклофенаком натрію та
Ко) більшими дозами (20, 50, 70 мг).
Додавання амінокислоти І-лізин привело до зниження ефективної дози та посилення антиексудативного ефекту.
Таблиця 1
Антиексудативна активність одержаного екстракту з листя шавлії лікарської ГПрупатварин Доза, мпкі--7 рода ван дя
Група тварин Доза, мг/кг вик в р тн ен нн виявлено виявлено виявлено виявлено
Диклофенакнатрю! 8 | 98 | 79 | 74 | 9
Комплекс | 10 | 72 2 | 73 | 86 | 94 лізином. | 70 | щЮх69 2 | ющ66 | 82 | 89
Приклад 3. Нешкідливість екстракту з листя шавлії лікарської, одержаного за заявленим способом, оцінювали за рівнем гострої токсичності Ї5| після однократного внутрішньошлункового введення в дозах 500 мг/кг, 4000 мг/кг і 5000 мг/кг здоровим білим нелінійним мишам. Спостереження за тваринами проводили протягом 14 діб. Результати обробляли статистично.
Результати дослідження наведені у таблиці 2.
Аналіз даних таблиці 2 свідчить, що у дозі 6000 мг/кг із 6 щурів загинуло З щури, тобто 50 95 досліджуваних тварин. Це говорить про те, що комплекс фенольних сполук з І1-лізином належить до класу М практично нетоксичні речовини згідно з загальноприйнятою класифікацією за К.К. Сидоровим.
Таблиця 2
Вивчення гострої токсичності одержаного екстракту з листя шавлії лікарської нетоксичні
Ї -лізином стваринвгрупі//////77777771711111117161111171111111171611111 11111116 СС загинулотварин.///////7177171111110111117111111110111111Ї11111110с1 стваринвгрупі//////77777771711111117161111171111111171611111 11111116 СС загинулотварин.///////7177171111110111117111111110111111Ї11111110с1
Таким чином, заявлено новий спосіб одержання безпечної фітосубстанції, а саме комплексу фенольних сполук шавлії лікарської з І-лізином з вираженою антиексудативною активністю.
Спосіб є простим у відтворенні, економічним, екологічно безпечним та може бути здійснений в умовах промислового виробництва з використанням стандартного обладнання. Екстракт, одержаний за заявленим способом, проявляє виражену антиексудативну дію та низьку токсичність й є перспективним для створення нових лікарських засобів.
Джерела інформації: 1. Пат. Мо 92310Україна. МПК АбІК 36/537, Аб1Р 31/00. Спосіб одержання засобу з листя шавлії лікарської з антимікробною та протизапальною активністю / Г.В. Вовк, О.М. Кошовий,
А.М. Ковальова, В.А. Рибак, А.М. Комісаренко, М.М. Мига. - Ме и201402605; заявл. 14.03.2014; опубл. 11.08.2014, бюл. Мо 11. 2. Прокопенко Т.С. Шавлія. Фармацевтична енциклопедія / ред. В.П. Черних, І.М. Перцев,
Київ, 2010. - С. 1598.
З. Северьянова Л.А., Долгинцев М.Е. Современньюе представления 0 действий аминокислотьї І-лизина на нервную и иммунную регуляторньюе системьі. Курский научно- практический вестник "Человек и его здоровье", 2007. - Мо 2. - б. 67-79. 4. Доклінічні дослідження лікарських засобів: Метод. рек. / За ред. чл.- кор. АМН України
О.В. Стефанова. - К.: Здоров'я, 2001. - С. 292-306. 5. Коваленко В. М. Експериментальне вивчення токсичної дії потенційних лікарських засобів / Доклінічні дослідження лікарських засобів: (метод, рек.| / В.М. Коваленко, О.В. Стефанов, Ю.М.
Максимов, І.М. Трахтенберг |за ред.: член-кор. АМН України О.В. Стефанова)| - К.: Авіцена, 2001. - б. 74-97.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю, що включає екстракцію рослинної сировини спиртом етиловим, упарювання та сушіння, який Зо відрізняється тим, що після екстракції до об'єднаних спиртових витяжок додають розраховану кількість амінокислоти І-лізин та настоюють протягом 12 годин, упарюють до 1/20-1/22 попереднього об'єму та сушать до отримання сухого продукту. 000 Компютернаверстка!, Скворцова.дГ (00000000 777 Міністерство розвитку економіки, торгівлітасільськогогосподарства України, (0000000 вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Україна ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601
UAU201904814U 2019-05-06 2019-05-06 Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю UA138320U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904814U UA138320U (uk) 2019-05-06 2019-05-06 Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904814U UA138320U (uk) 2019-05-06 2019-05-06 Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA138320U true UA138320U (uk) 2019-11-25

Family

ID=71113400

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201904814U UA138320U (uk) 2019-05-06 2019-05-06 Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA138320U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2653833C (en) Isolated extract of walnuts, process for its obtention and its use
GB2037306A (en) Cyclodextrin-camomile inclusion complexes and pharmaceutical compositions containing them
US6455070B1 (en) Composition for treating symptoms of influenza
CN109422744B (zh) 苦参碱衍生物及其合成和在防治植物病虫害方面的应用
UA138320U (uk) Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю
UA121367C2 (uk) Спосіб одержання лікувально-профілактичного засобу з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю
CN111184758B (zh) 一种包括功劳木醇提取物和虫草素的组合物、制剂及其应用
RU2332866C2 (ru) Биологически активная добавка к пище "перстевит"
CH695417A5 (de) Verfahren zur Umsetzung von Alkaloiden.
RU2005485C1 (ru) Способ получения средства для лечения заболеваний кожи у животных
RU2726794C1 (ru) Способ получения густого экстракта на основе плодов лабазника вязолистного, обладающего антидепрессантной активностью
CN114366752B (zh) 巴戟天寡糖5聚糖单体Hex5对骨肉瘤的治疗作用
RU2800375C1 (ru) Средство, обладающее креатининуретическим действием
RU2796689C1 (ru) Способ получения органического препарата с росторегулирующими и фунгицидными свойствами
RU2372934C1 (ru) Способ получения средства, обладающего противовоспалительной активностью
US20150050372A1 (en) Extract of rhus copallina as pharmaceutical
RU2792434C1 (ru) Способ получения органо-минерального препарата с росторегулирующими и фунгицидными свойствами
UA79383C2 (en) Process for preparation of agent with antiinflammatory and anabolic activity
RU2192871C2 (ru) Способ получения биологически активного комплекса из животного сырья для терапевтического использования
RU2634570C1 (ru) Способ получения лекарственного средства, обладающего противовоспалительным действием
UA136235U (uk) Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого
UA14493U (en) Method for obtaining preparation possessing anti-inflammatory and anabolic activities
DE19600301A1 (de) Bioregulatorischer Wirkstoff, Verfahren zu seiner Herstellung sowie dessen Verwendung
RU2102073C1 (ru) Способ получения препарата бета-каротина, диспергируемого в воде
UA151431U (uk) Спосіб одержання комплексу біологічно активних речовин з гепатопротекторною та антиоксидантною активністю