UA136235U - Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого - Google Patents

Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого Download PDF

Info

Publication number
UA136235U
UA136235U UAU201901943U UAU201901943U UA136235U UA 136235 U UA136235 U UA 136235U UA U201901943 U UAU201901943 U UA U201901943U UA U201901943 U UAU201901943 U UA U201901943U UA 136235 U UA136235 U UA 136235U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
raw materials
ratio
obtaining
grass
extractant
Prior art date
Application number
UAU201901943U
Other languages
English (en)
Inventor
Ігор Леонідович Шинковенко
Тетяна Василівна Ільїна
Наталія Валеріївна Кашпур
Алла Михайлівна Ковальова
Андрій Миколайович Коміссаренко
Олег Миколайович Кошовий
Original Assignee
Національний Фармацевтичний Університет
Национальный Фармацевтический Университет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Фармацевтичний Університет, Национальный Фармацевтический Университет filed Critical Національний Фармацевтичний Університет
Priority to UAU201901943U priority Critical patent/UA136235U/uk
Publication of UA136235U publication Critical patent/UA136235U/uk

Links

Landscapes

  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Спосіб одержання засобу з імуномодулюючою дією шляхом екстракції рослинної сировини водою дистильованою. Як рослинну сировину використовують траву підмаренника чіпкого (Galium aparine L.). Екстракцію здійснюють при нагріванні на водяній бані при загальному співвідношенні сировина: екстрагент - 1:10, тричі по 30 хвилин. Об'єднують зливи і концентрують під вакуумом до співвідношення сировина - готовий продукт 1:1.

Description

Корисна модель належить до хіміко-фармацевтичної галузі, а саме до способів одержання з рослинної сировини біологічно активних комплексів з імуномодулюючою активністю, які можуть бути використані як активні субстанції при створенні лікарських препаратів зазначеної фармакологічної активності у різних лікарських формах.
В умовах постійного впливу на організм людини несприятливих екологічних чинників пошук високоефективних препаратів для підвищення імунітету стає дедалі актуальнішим. Донедавна арсенал засобів для підвищення стійкості організму, імуностимуляції та коригування окремих імунодефіцитих станів був досить обмеженим: у клініці інфекційних захворювань застосовувались вакцини, для загальної інтенсифікації обмінних процесів - вітаміни, при аутоїмунних захворюваннях - гормональні препарати, при анеміях - сполуки заліза, арсен або вітаміни, при лейкопенії - деякі синтетичні препарати.
Найбільш перспективними засобами є препарати природного, зокрема рослинного, походження порівняно із сполукам хімічного синтезу: внаслідок спорідненості метаболічних процесів в живих організмах, а також зменшенні числа обмежень та побічної дії при використанні. Препарати рослинного походження можуть виступати у ролі загальних адаптогенів, що значно підвищують неспецифічну резистентність організму до більшості негативних чинників.
На фармацевтичному ринку України імуномодуляторів рослинного походження нараховується незначна кількість. Тому актуальним для медицини та фармації є пошук та розробка вітчизняних ефективних лікарських засобів рослинного походження з імуномодулюючою дією.
Відомий спосіб отримання лікувально-профілактичного, імуностимулюючого фітозасобу || у формі гранул, який містить кислоту аскорбінову, метилцелюлозу, сорбіт, ліофілізований фітоекстракт скумпії звичайної, ліофілізований фітоекстракт обадану товстолистого, ліофілізований фітоекстракт конюшини лучної, сахарин.
До недоліків способу можна віднести складність, багатостадійність, потребу у спеціальному обладнанні.
Відомий спосіб одержання протизапального, імуностимулюючого лікарського засобу на рослинній основі |2)|, що містить витяг з суміші лікарських рослин - листя ліщини звичайної,
Зо коренів шипшини коричної чи шипшини майської, коренів лопуха великого, трави споришу, трави золотарника канадського, квіток нагідок лікарських, кореневища з коренями оману високого у співвідношенні 2:2:2:1:1:1:1. Як витяг з суміші лікарських рослин використовують рідкий екстракт з суміші лікарських рослин на 7095 етиловому спирті при співвідношенні сировини до екстрагенту 30 1:1 або настойку з суміші лікарських рослин на 70 95 етиловому спирті при співвідношенні сировини до екстрагенту 1:10.
До недоліків способу можна віднести складність, потребу у спеціальному обладнанні, використання у якості розчинника спирту етилового, вартість якого постійно зростає.
Відомий спосіб комплексної переробки рослинної сировини ІЗ для отримання засобу з імуномодулюючою дією шляхом попередньої багаторазової послідовної обробки трави маренки восьмилисткової хлороформ, сумішшю етилацетат: спирт (8:2) та водою; екстракцію хлороформом здійснюють при загальному співвідношенні сировина: екстрагент - 1:8-1:10, етилацетатноспиртовою сумішшю (8:2) при загальному співвідношенні сировина: екстрагент - 1:10-1:12, водою - при загальному співвідношенні сировина: екстрагент -1:4-1:5, тричі по 30 хвилин, а потім здійснюють видалення білково-полісахаридного комплексу при загальному співвідношенні водний витяг: 9б бо етанол - 1:3 та упарювання отриманого фільтрату до видалення екстрагенту.
До недоліків способу можна віднести його трудомісткість, багатостадійність та довготривалість. Спосіб потребує додаткових енергозатрат та використання різних органічних розчинників, що не завжди економічно доцільно.
Відомий спосіб одержання засобу з імуномодулюючою дією |4| шляхом екстракції трави підмаренника справжнього (СаїЇйшт мегит І.) 96 95 спиртом етиловим при нагріванні на водяній бані при загальному співвідношенні сировина: екстрагент - 1:10, тричі по 30 хвилин, потім об'єднують зливи і концентрують під вакуумом до співвідношення сировина - готовий продукт 17.
До недоліків способу можна віднести його дорожнечу, оскільки ціна на спирт етиловий постійно зростає.
Задачею корисної моделі є створення способу одержання засобу з імуномодулюючою дією, який, дозволяє одержати субстанцію з вираженою фармакологічною дією, на основі якої може бути створений ряд фармацевтичних засобів у різних лікарських формах, придатних до ефективного та безпечного тривалого вживання з лікувально-профілактичною для пацієнтів різних вікових груп.
Поставлена задача вирішується завдяки використанню як рослинної сировини - трави підмаренника чіпкого (Саїйшт арапйпе 1/3 і проведення екстракції водою дистильованою, екстракцію здійснюють при нагріванні на водяній бані при загальному співвідношенні сировина: екстрагент - 1:10, тричі по 30 хвилин, потім об'єднують зливи і концентрують під вакуумом до співвідношення сировина - готовий продукт 1:1.
Корисною моделлю передбачено, що як рослинна сировина використовується трава підмаренника чіпкого. Підмаренник чіпкий (Саїїшт арагіпе І.) - багаторічна трав'яниста рослина родини маренові (НКибіасеає), широко використовується у народній медицині з лікувальною метою.
Заявлений спосіб дозволяє вилучити з трави підмаренника чіпкого біологічно активні речовини, які мають невідому досі для даної сировини імуностимулюючу дію, вперше досліджену авторами.
Усі параметри заявленого способу визначено експериментальним шляхом з урахуванням біологічної активності одержаного засобу, ефективності, доступності та нешкідливості реактивів, практичного відтворення способу у промислових умовах. Сукупність ознак заявленого способу є новою, невідомою із джерел інформації.
Експериментальним шляхом встановлено, що доцільним при здійсненні заявленого способу є використання трикратної екстракції сировини водою дистильованою, співвідношення сировини до екстрагента 1:10 та концентрування витягу до співвідношення сировина - готовий продукт 171. При цьому, якщо співвідношення менше 1:10, то не забезпечується достатня екстракція
БАР, що призводить до зниження фармакологічної активності та виходу цільового продукту.
Якщо співвідношення більше 1:10, то це призводить до ускладнення та подовження технологічного процесу, збільшення енерговитрат.
Корисну модель здійснюють наступним чином: заготовлену у фазі цвітіння подрібнену траву підмаренника чіпкого поміщають у екстрактор, заливають водою дистильованою при загальному співвідношенні сировина: екстрагент 1:10 і екстрагують настоюванням на киплячій водяній бані з використанням зворотного холодильнику. Одержаний екстракт (при
Зо співвідношенні сировина: екстрагент 1:10) зливають, а сировину ще двічі екстрагують за аналогічних умов. Екстракти об'єднують і концентрують у вакуумі до співвідношення сировина - готовий продукт 1:1.
Отримана субстанція являє собою темно-брунатну рідину, яка містить 9,63 95 полісахаридів, 1,87 95 гідроксикоричних кислот та 0,26 95 флавоноїдів. Цільовий вихід продукту складає 1 кг, або 100 95.
У результаті здійснення запропонованого способу одержують субстанцію рослинного походження з імуномодулюючою дією, нетоксичну, придатну до тривалого застосування.
Корисна модель ілюструється прикладами.
Приклад 1. 1,0 кг заготовленої у фазу цвітіння і подрібненої трави підмаренника чіпкого завантажували у екстрактор, заливали 10,0 л води дистильованої та настоювали на киплячій водяній бані з використанням зворотного холодильнику протягом 30 хвилин. Одержаний екстракт зливали. Сировину ще двічі заливали по 10,0 л води дистильованої та проводили екстракцію у тих же умовах. Зливи об'єднували і концентрували на роторно-вакуумному апараті до 1 кг.
Вихід екстракту трави підмаренника чіпкого склав 1 кг, або 100 95.
Приклад 2. Імуномодулюючу дію субстанції з трави підмаренника чіпкого, одержаного за запропонованим способом, вивчали іп мйт шляхом вивчення їх впливу на функціональну активність лімфоцитів в реакції бластної трансформації лімфоцитів (РБТЛ) (5-81.
Як матеріал для тестування субстанцій використовували мононуклеарні клітини (лімфоцити), які були вилучені з венозної гепаринізованої крові шляхом центрифугування з використанням градієнта щільності фіколл-верографіна (щільність 1,077 г/мл), як описано за стандартною методикою |5, 6|. Отримані клітини культивували в середовищі 199, яке було доповнене 1095 розчином ембріональної телячої сироватки, 2 мл І-глутаміну, 100 мкг/мл гентаміцину. Суспензію (Імлн. клітин в 1 мл культурального середовища з додаванням субстанцій) інкубували протягом 15-18 годин в термостаті при 37 "С, з 595 СО», в атмосфері насиченої водяної пари. Перед постановкою РБТЛ готували розведення екстракту, одержаного за заявленим способом, у співвідношеннях 1/10, 1/20 та 1/200. По 100 мкл розведених субстанцій вносили до 100 мкл первинних культур імунокомпетентних клітин.
Інтенсивність проліферативної реакції оцінювали за показниками активації синтезу ДНК, яка бо фіксувалася шляхом обробки зразків моноклональними антитілами до білку 5-періоду клітинного мітотичного циклу - бромдеоксіурідин (ВгаЮ) Апіїбоду (З3Н5Ь79) концентрацією 100 мг/мл (Запіа Сги? ВіоїесппоЇоду). Після остаточної підготовки зразків для постановки проточно- цитометричного аналізу з використанням флуоресцентного детектора отримали числові данні загальної кількості клітин та відсоток бластних форм у зразках. Як контроль використовували стимуляцію одного із зразків мітогеном ФГА в концентрації 2,5 мкг/мл. Експеримент містив постановку реакції РБТЛ без додавання дослідних субстанцій (спонтанна бластна трансформація). Одержані показники статистично обробляли за допомогою програми "Місгозой
Ехсе!" І8І.
Результати досліджень наведено в таблиці.
Таблиця
Вплив субстанцій Саїїшт арагіпе ГІ. на показникибластної трансформації лімфоцитів (Х ж т, п-5
Екстракт
Контроль(ФГА)ЇГ ОЇ 77777771 явиМ1 (Спонтаннаїд ЇВ
Примітка: " - Р « 0,05 у порівнянні до показника контролю.
Аналіз результатів дослідження свідчить, що одержаний за запропонованим способом екстракт з трави підмаренника чіпкого значною мірою стимулює трансформаційну активацію мононуклеарних клітин периферичної крові. При використанні 100 мкл досліджуваної субстанції в розведенні 1/20 відзначається максимальна стимуляція трансформаційної активації імунокомпетентних клітин. Так, екстракт Сайт арагіпе у розведенні 1/20 збільшив трансформаційну активацію мононуклеарів на 57,095 у порівнянні з інтактним контролем (спонтанною бластною трансформацією) та на 17,4 95 у порівнянні з ФГА. При розведенні 1/10 отриманий екстракт збільшує трансформаційну активацію мононуклеарів на 53,1 95 у порівнянні з інтактним контролем та на 13,5 Фо у порівнянні з ФГА. Навіть при розведенні 1/200 отриманий за заявленим способом екстракт збільшує трансформаційну активацію мононуклеарів на 52,3 95 у порівнянні з інтактним контролем та на 12,7 95 у порівнянні з ФГА. Таким, чином екстракт підмаренника чіпкого проявляє дозозалежну стимулюючу дію на трансформаційну активацію мононуклеарних клітин периферичної крові.
Отже, запропоновано спосіб отримання імуномоделюючого засобу з трави підмаренника чіпкого шляхом екстракції рослинної сировини водою дистильованою. Запропонований спосіб простий, економічний, є екологічно безпечним і може бути здійснений на будь-якому фармацевтичному підприємстві зі стандартним обладнанням.
Комплекс БАР з трави підмаренника чіпкого, одержаний за запропонованим способом,
Зо виявляє виражену імуномоделюючу дію, є практично нетоксичним і може бути використаний як лікарська субстанція при створенні лікарських засобів зазначеної дії.
Джерела інформації: 1. Патент України Мо 39766, МПК (2009) АбІК 6/00, АбІК 9/16 (2006.01). Лікувально- профілактичний, імуностимулюючий фітозасіб у формі гранул. - 3. Ме и 200812078, заявл. 13.10.2008, опубл. 10.03.2009, бюл. Мо 5. 2. Патент України Мо 98083, МПК (2015.01) АбІТК 36/00. Протизапальний, імуностимулюючий засіб на рослинній основі. - 3. Мо и 201413306, заявл. 11.12.2014, опубл. 10.04.2015, бюл. Мо7. 3. Патент України Мо 100292, МПК АбІК 36/74 (2006.01) Аб1ІР 37/04. Спосіб комплексної переробки трави маренки восьмилисткової для отримання засобу з імуномодулюючою дією. - 3.
Мо и 201412603, заявл. 24.11.14., опубл. 27.07.2015, бюл. Мо 14. 4. Патент України Мо 120554, МПК АбІК 36/74 (2006.01) АбІР 37/02 (2006.01). Спосіб отримання засобу імуностимулюючої дії з трави підмаренника справжнього. - 3. Мо и 201704409, заявл. 03.05.17., опубл. 10.11.2017, бюл. Мо 21. 5. Киселева Е. П. Использованиє микрометода для бласттрансформации лимфоцитов человека и животньїх / Е. П. Киселева, А. С. Цвейбах, Е. И. Гольдман, Н. В. Пигарева //
Иммунология. - 1985. - Мо 1. - С.76-78. 6. Никитин В. М. Справочник методов иммунологии / В. М. Никитин // Кишинев: Штинца. - 1982. - 304 с.
7. Патент України Мо 105324, МПК С01М 21/00. Спосіб оцінки функціональної активності лімфоцитів за допомогою біоаналізатора Адіїепі 2100 / ДУ "ІМІ НАМН". - Ме и 201509727; заявл. 07.10.2015; опубл. 10.03.2016. Бюл.
Мо 5. 8. Лапач С.
Н.
Статистические методьй в медико-биологических исследованиях с использованием Ехсеї / С.Н.Лапач, А.
В.
Чубенко, П.
Н.
Бабич // Киев: Морион. - 2000. - 320 с.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб одержання засобу з імуномодулюючою дією шляхом екстракції рослинної сировини водою дистильованою, який відрізняється тим, що як рослинну сировину використовують траву підмаренника чіпкого (Саїїшт арагіпе І.), екстракцію здійснюють при нагріванні на водяній бані при загальному співвідношенні сировини: екстрагент - 1:10, тричі по 30 хвилин, потім об'єднують зливи і концентрують під вакуумом до співвідношення сировини - готовий продукт
UAU201901943U 2019-02-26 2019-02-26 Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого UA136235U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201901943U UA136235U (uk) 2019-02-26 2019-02-26 Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201901943U UA136235U (uk) 2019-02-26 2019-02-26 Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA136235U true UA136235U (uk) 2019-08-12

Family

ID=71116412

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201901943U UA136235U (uk) 2019-02-26 2019-02-26 Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA136235U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103800390B (zh) 具有增强免疫力及保肝功能的保健品及其制备方法与应用
CN103127215A (zh) 具有抗关节炎活性的到手香萃取物
CN112057546A (zh) 一种蜂胶灵芝孢子粉组合物及其制备方法和应用
CN101912425B (zh) 具有抗肿瘤及免疫促进活性的银杏外种皮提取物及其有效部位的制备方法
CN106491680B (zh) 一种预防或治疗老年痴呆的中药组合物及其制备方法
UA136235U (uk) Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника чіпкого
CN102114170A (zh) 防治心肌缺血再灌注损伤的中药组合物及其制备方法
CN102048770B (zh) 一种人工培植蛹虫草子实体提取物及其制备工艺
CN103275237A (zh) 一种茄枝多糖的制备方法及其应用
CN101862366A (zh) 从骆驼刺植物中提取治疗过敏性结肠炎药物的方法及其药物和用途
CN107056959A (zh) 菊芋中抗hsv‑1、rsv、ev‑71成分及制备
UA120554U (uk) Спосіб одержання засобу імуномодулюючої дії з трави підмаренника справжнього
RU2686073C1 (ru) Способ получения порошка тканевого препарата растительного происхождения
CN102120984A (zh) 一种大豆抗原蛋白过敏细胞模型及其应用
WO2001028575A1 (fr) Proteoglycane, substance bioactive d'origine vegetale
RU2061491C1 (ru) Способ получения средства, повышающего резистентность организма
CN114366752B (zh) 巴戟天寡糖5聚糖单体Hex5对骨肉瘤的治疗作用
CN106177035B (zh) 具有降血糖、抗癌的月季花有效提取物的制备方法及应用
CN103788173A (zh) 从动物提取泛素及类泛素的方法
CN109294984A (zh) 一种体内高效扩增nk细胞的香菇多糖胶囊及其制备方法
UA100292U (uk) Спосіб комплексної переробки трави маренки восьмилисткової для отримання засобу з імуномодулюючою дією
CN101766675A (zh) 一种用于抑制血管生成的合欢皮提取物的制备方法和应用
Vahonina et al. Antioxidant activity of propolis, dead bees and their fractions
UA138320U (uk) Спосіб одержання сухого екстракту з листя шавлії лікарської з антиексудативною активністю
Abdurakhmonovich DEVELOPMENT OF THE TECHNOLOGY OF OBTAINING DRY EXTRACT FROM RAW MATERIALS OF THE PLANTING SAFFRON PLANT (CROCUS SATIVUS L).