UA134096U - Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say) - Google Patents

Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say) Download PDF

Info

Publication number
UA134096U
UA134096U UAU201812987U UAU201812987U UA134096U UA 134096 U UA134096 U UA 134096U UA U201812987 U UAU201812987 U UA U201812987U UA U201812987 U UAU201812987 U UA U201812987U UA 134096 U UA134096 U UA 134096U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
plants
trichogramma
agrocenosis
hebertor
steph
Prior art date
Application number
UAU201812987U
Other languages
English (en)
Inventor
Максим Дмитрович Мельничук
Original Assignee
Максим Дмитрович Мельничук
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Максим Дмитрович Мельничук filed Critical Максим Дмитрович Мельничук
Priority to UAU201812987U priority Critical patent/UA134096U/uk
Publication of UA134096U publication Critical patent/UA134096U/uk

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (Chrysopa cornea Steph, Trichogramma, Habrobracon hebertor Say) включає щонайменше одне внесення в агроценоз трихограми (Trichogramma), яка перебуває у стадії личинки в яйцях комахи-хазяїна, у визначені строки будь-яким відомим способом. Попередньо, навесні, в період появи перших пагонів та листків рослин, в агроценоз розселяють золотоочку (Chrysopa cornea Steph), а після внесення трихограми, при виявленні чи прогнозуванні ймовірної появи гусені комах-шкідників, на рослини в агроценозах принаймні один раз розселяють комахи габробракону (Habrobracor hebertor Say) для інактивації гусені.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих видів комах та гусені, і може бути використана в технологіях інтегрованого (біологічного) захисту сільськогосподарських насаджень та технічних культур.
Відомий спосіб біозахисту рослин (Патент України Мо 59279, МПК АОЯТК 67/00, АОТМ 1/00, опубл. 10.05.2011, бюл. Мо 9), що включає розселення в агроценози паразита яєць шкідливих комах - трихограми (Нутепоріега, ГПісподгаттаїййаає), при якому трихограму виду Гісподгатта ріпіої Моєа., яка перебуває у стадії личинки в яйцях комахи-хазяїна (біоматеріал), розселяють у визначені строки. Перше розселення біоматеріалу проводять за рівня чисельності яєць шкідливих видів комах, який досягає граничного рівня або перевищує його на 5-10 95. Наступні 2-3 прийоми розселення біоматеріалу проводять в період початку масової яйцекладки шкідників з інтервалом 5-6 днів, при цьому розселення біоматеріалу проводять, починаючи з 5-6 години ранку.
Дане рішення є ефективним, так як розселення проводять в 2-3 прийоми, що забезпечує захист рослин із рівнем біологічної ефективності 60-70 95. Але даний спосіб не забезпечує захист рослин на ранній стадії розвитку рослин від таких комах-шкідників, як попелиці і павутинні кліщі. Відомо, що переважна кількість рослин (зернові, технічні, плодово-ягідні культури, виноград, хміль, тощо) не стійкі до таких шкідників як попелиці, павутинні кліщі, тощо.
Крім цього використання тільки однієї трихограми потребує дотримання жорстких умов застосування, а саме спеціальної технології підготовки та розселення, і точні терміни внесення, так як даний ентомофаг ефективний для знищення шкідників на стадії яйцекладки. Тобто потрібно відстежити появу шкідників і спрогнозувати відкладення яєць, при цьому потрібно також врахувати, що протягом цього періоду можуть відбутися кілька спалахів активності шкідливих комах, а несвоєчасне розселення трихограми може призвести до значного зниження врожаю або його втрати взагалі.
В основу корисної моделі поставлено задачу створення інтегрованого методу біозахисту рослин із біологічною ефективністю 80-100 95, за рахунок використання комплексу ентомофагів на різних стадіях життєвого циклу рослин та проти різних (домінуючих) видів комах-шкідників на різних стадіях їх життєдіяльності.
Поставлена задача вирішується тим, що у інтегрованому методі біозахисту рослин з
Зо використанням комплексу ентомофагів (СНгузора согпєа 5їері, Тісподгатта, Набргобгасоп перепог Зау|, який включає щонайменше одне внесення в агроценоз трихограми (Тісподгатта), яка перебуває у стадії личинки в яйцях комахи-хазяїна, у визначені строки будь- яким відомим способом, згідно з корисною моделлю, попередньо, навесні, в період появи перших пагонів та листків рослин, в агроценоз розселяють золотоочку (Спгузора согпєа ері), а після внесення трихограми, при виявленні чи прогнозуванні ймовірної появи гусені комах- шкідників, на рослини в агроценозах, принаймні, один раз розселяють комахи габробракону (Наргобгасоп пебепог зЗау) для інактивації гусені.
Причино-наслідковий зв'язок полягає в наступному.
Навесні, в період росту перших пагонів та листя рослин прокидаються такі небезпечні шкідники як попелиці (різні види) та кліщі, зокрема, звичайний павутинний, червоний плодовий, бурий плодовий, виноградний листовий, повстяний, бруньковий та інші. Самки павутинних кліщів поселяються на нижній частині листя рослин, обплітають їх павутиною, відкладають яйця і пошкоджують листя з утворенням в місцях пошкоджень світлих плямок, які згодом перетворюються у безкольорові ділянки. Попелиці паразитують, висмоктуючи з молодих пагонів життєві клітинні соки і переносять й розселяють рослинні віруси, сама рослина послаблюється, погано переносить холод, стає вразливою до грибних та бактеріальних патогенів. Ентомофаг (корисна комаха) золотоочка (Спгузора согпеа 5іері) - один з найбільш ефективних біоагентів у біологічному захисті рослин від вищевказаних шкідників, а його використання в період появи пагонів та листків рослин підвищує біологічну ефективність і забезпечує ефективний біологічний захист від ряду комах-шкідників. Другим (і найбільш ефективним) біологічним агентом в інтегрованому біозахисті рослин являється застосування ентомологічного препарату трихограми (Тгісподгатта) у вигляді інфікованих яєць зернової молі, яка являється лабораторним господарем трихограми, із якої вона відроджується на полях, садах, виноградниках, хмільниках, ягідниках, баштанах чи закритому грунті. Основний спектр знешкодження яйцекладок комах-шкідників дуже широкий. В першу чергу це яйця озимих та підгризаючих совок, лучного, стеблового, бавовникового метеликів, тощо.
Наступне (третє) внесення біопрепарату - корисної комахи габробракону (Набгобгасоп перегіог Зау) забезпечує наступну фазу біологічного захисту рослин на органічній основі. Його широка сфера застосування, після внесення трихограми, дозволяє знищувати гусінь, яка 60 відроджується із вцілілих яйцекладок комах-шкідників, які не були знешкоджені попередніми двома ентомофагами (Золотоочка і Трихограма) із системи запропонованого нами інтегрованого біозахисту рослин.
Здійснюють інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу трьох ентомофагів наступним чином.
Золотоочка в природних умовах відома і поширена багатьма видами дуже широко.
Зустрічається вона на широкому спектрі рослин та багатьох агроценозах сільськогосподарських, технічних та інших культур. Вона є широким поліфагом, харчується багатьма видами членистоногих та кліщів. Не дивлячись на те, що в агробіоценозі золотоочка займає певне місце, її чисельність і корисна діяльність в значній мірі знижуються під впливом високих температур, низької відносної вологості повітря, природних ворогів, широко вживаних високотоксичних хімічних засобів захисту рослин від різних шкідників. Тому правильно застосовувати метод сезонного випуску золотоочки з метою збагачення агробіоценозів і біозахисту сільськогосподарських культур. Особливо активно вона знищує попелиць, медяниць, кліщів, несправжніх щитівок, совок, молей, тощо. Навесні, в період появи перших пагонів та листків рослин (квітень-травень), на полях проводять колонізацію яєць золотоочки на початку розвитку шкідників, при нормі розселення 1500-2000 штук на 1 га ділянок, заражених попелицею, павутинним кліщем, тощо. Можливий випуск імаго або личинок 1-2 віку із співвідношенням хижак-жертва 1:1. За період розвитку личинка знищує 500-600 попелиць або 1000 особин звичайного павутинного кліща.
Технологія розведення золотоочки в лабораторний умовах складається з таких виробничих процесів: підготовка кормової бази для личинок; інкубація яєць золотоочки; вирощування личинок в комірчастих садках; вирощування імаго та збір яєць; зберігання та транспортування біоматеріалу до місця її використання.
У лабораторних умовах можливе зберігання золотоочки у всіх фазах, кожна з яких відрізняється певною тривалістю зберігання. Зберігання яєць золотоочки звичайної можливе протягом 1-2 тижнів при температурі 4-8"С та відносній вологості повітря 50-90 95. Імаго золотоочки зберігають до 5-6 місяців. Підгодованих імаго по 150-200 особин запускають в чисті трилітрові скляні балони, заповнені на третину дерев'яними стружками або темними бавовняними клаптями. Балони встановлюються в холодильну камеру з температурою 5-8 С і відносною вологістю 75-80 95. Через кожні 8-10 днів проводять підгодівлю імаго. Для зберігання біоматеріалу можна використовувати побутові холодильники, холодильні камери.
Для внесення в агроценоз трихограми, яка перебуває у стадії личинки в яйцях комахи- хазяїна, необхідно точно дотримуватися термінів випуску паразита. Випуск трихограми на заражені поля доцільно проводити в два строки: перший - на початку яйцекладки кожного шкідника, другий - через 5-7 днів, на початку масової яйцекладки. Період початку яйцекладки шкідників встановлюють візуально або за допомогою засобів контролю, таких як світлові або феромонні пастки. Норма випуску трихограми залежить від чисельності яєць шкідника і коливається в межах 100-200 тис. на 1 га.
Використовують трихограму після того, як вона відродиться. Для цього контейнери із яйцями трихограми поміщають в приміщення із кімнатною температурою до масового відродження яйцеїда, як правило, цей термін становить 1,5-3 дні. Відроджені трихограми видно не озброєним оком - вони інтенсивно рухаються по контейнеру.
Розселяють трихограму в агроценоз в теплу суху погоду, краще в ранкові (7:00-11:00) та передвечірні (17:00-20:00) години, будь-яким відомим способом, наприклад вручну або за допомогою дронів, безпілотників, легкомоторних літаків або дельтапланів.
Трихограма належить до хижаків-яйцеїдів, тому вона не ефективна щодо шкідників на стадії личинок. Для знищення личинок (гусені) із рештки вцілілих кладок яєць комах-шкідників до агроценозу в системі інтегрованого захисту додатково вносять ентомофаг - габробракон.
Габробракон доцільно розселяти при досягненні гусениць шкідників другого віку І генерації.
За потреби повторний випуск здійснюють через 5-8 днів. Кількість габробракона, необхідна для випуску, визначається так: при щільності гусениць шкідника від 5 до 10 особин на 100 рослин випускають 1000 самок паразита на 1 га у кожен строк. При щільності до 20 шкідників - по 2000 самок, понад 20 особин шкідника - 3000 і більше. Норма витрати: 500-5000 осіб на 1 га. Інтервал між обробками 7-10 днів, кількість обробок - 1-3.
Технічний результат біологічної ефективності запропонованого інтегрованого методу біозахисту рослин складає 80-100 95.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (Спгузора сотеа 5іери, Тгісподгатта, Набргобгасоп Пперепог Зау), що включає щонайменше одне внесення в агроценоз трихограми (Тгісподгатта), яка перебуває у стадії личинки в яйцях комахи-хазяїна, у визначені строки будь-яким відомим способом, який відрізняється тим, що попередньо, навесні, в період появи перших пагонів та листків рослин, в агроценоз розселяють золотоочку (Спгузора согпеа Біері), а після внесення трихограми, при виявленні чи прогнозуванні ймовірної появи гусені комах-шкідників, на рослини в агроценозах принаймні один раз розселяють комахи габробракону (Набгобгасог Нерепог Зау) для інактивації гусені.
UAU201812987U 2018-12-27 2018-12-27 Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say) UA134096U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201812987U UA134096U (uk) 2018-12-27 2018-12-27 Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201812987U UA134096U (uk) 2018-12-27 2018-12-27 Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA134096U true UA134096U (uk) 2019-04-25

Family

ID=66391897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201812987U UA134096U (uk) 2018-12-27 2018-12-27 Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA134096U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Alam et al. Development of an integrated pest management strategy for eggplant fruit and shoot borer in South Asia
Hill Agricultural insect pests of temperate regions and their control
Marc et al. Spiders (Araneae) useful for pest limitation and bioindication
El-Shafie et al. Arthropod pests of date palm and their management.
CN102669086A (zh) 利用白蛾周氏啮小蜂防治美国白蛾的新方法
Rinker Insect, mite, and nematode pests of commercial mushroom production
CN107581159A (zh) 一种花布灯蛾天敌悬茧蜂的人工繁殖方法
Blomefield et al. Fecundity and mortality of codling moth, Cydia pomonella (L.)(Lepidoptera: Tortricidae), under field conditions in South Africa
JP2006158348A (ja) 生物防除法
Maňák et al. The effect of red wood ant abundance on feeding damage by the pine weevil Hylobius abietis
UA134096U (uk) Інтегрований метод біозахисту рослин з використанням комплексу ентомофагів (chrysopa cornea steph, trichogramma, habrobracon hebertor say)
Bownes et al. My enemy's enemies: recruiting hemipteran-tending generalist ants for biological control in citrus orchards by spatial partitioning of foraging webs
Bohannon Optimizing Biological Control of Emerald Ash Borer in North Carolina: Host Phenology and Parasitoid Recovery.
Brackley No longer forgotten: Pupation as a critical link in the lepidopteran life cycle
Chen et al. Using the green lacewing Mallada basalis (Walker)(Neuroptera: Chrysopidae) to control Tetranychus kanzawai Kishida (Acari: Tetranychidae) on papaya in a screenhouse
UA16849U (en) Method of mass rearing of lepidopterous pests parasite dibrachus cavus walk. (hymenoptera, pteromalidae)
RU2787184C1 (ru) Способ биологической борьбы с гусеницами американской белой бабочки (Hyphantria cunea)
Khafidhan et al. Ant Abundance, identification and relation with cocoa pest attacks under several shade trees.
RU2693094C1 (ru) Способ защиты плодовых насаждений от паутинных клещей
ES2763224B2 (es) Uso de ésteres de (Z)-3-hexenilo y método para proteger plantas frente a plagas
Токарєва et al. Pest management in forests of Eastern Europe
Medina et al. Development of an integrated pest management program for mango in Palawan, Philippines
Tehri et al. Might of the mite: a review
De Lima Area wide management of Mediterranean fruit fly in Australia
O'Donnell The relationship between the winter moth (Operophtera brumata) and its host plants in Coastal Maine