UA124055C2 - Високоефективна гербіцидна композиція і спосіб боротьби із смітною рослинністю - Google Patents

Високоефективна гербіцидна композиція і спосіб боротьби із смітною рослинністю Download PDF

Info

Publication number
UA124055C2
UA124055C2 UAA201805181A UAA201805181A UA124055C2 UA 124055 C2 UA124055 C2 UA 124055C2 UA A201805181 A UAA201805181 A UA A201805181A UA A201805181 A UAA201805181 A UA A201805181A UA 124055 C2 UA124055 C2 UA 124055C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
corn
plants
composition
composition according
highly effective
Prior art date
Application number
UAA201805181A
Other languages
English (en)
Inventor
Алєксандр Міхайловіч Усков
Александр Михайлович Усков
Лілія Міхайловна Нєстєрова
Лилия Михайловна Нестерова
Ларіса Стєпановна Єлінєвская
Лариса Степановна Елиневская
Original Assignee
Акціонєрноє Общєство Фірма "Август"
Акционерное общество Фирма "Август"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Акціонєрноє Общєство Фірма "Август", Акционерное общество Фирма "Август" filed Critical Акціонєрноє Общєство Фірма "Август"
Publication of UA124055C2 publication Critical patent/UA124055C2/uk

Links

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Винахід належить до засобів захисту рослин і може бути використаний у сільському господарстві для боротьби з однорічними і багаторічними бур'янами у посівах зернових культур, зокрема кукурудзи. Композиція містить нікосульфурон (І), тифенсульфурон-метил (II) і додатковий гербіцид - флорасулам (III) у антидотно ефективній кількості. Вагові співвідношення компонентів І:ІІІ:ІІ знаходяться в межах (1÷25):1:(1÷10). Винахід забезпечує тривалий захист відносно розширеного спектра однорічних і багаторічних дводольних, а також злакових смітних рослин, не чинить фітотоксичного впливу на кукурудзу, а також сприяє підвищенню урожайності кукурудзи на 17-90 %.

Description

Винахід належить до засобів захисту рослин, конкретніше стосується високоефективної гербіцидної композиції на основі нікосульфурону, тифенсульфурон-метилу і флорасуламу, а також способу боротьби із смітною рослинністю за допомогою цієї композиції. Даний винахід може бути використаний у сільському господарстві для боротьби з однорічними і багаторічними бур'янами у посівах кукурудзи.
Боротьба із смітною рослинністю є одним з головних завдань сільського господарства.
Смітні рослини пригнічують зростання і розвиток сільськогосподарських культур і тим самим знижують їх урожайність і якість отримуваної продукції. Період розвитку і дозрівання у різних видів смітних рослин різний, також неоднаковий і віковий склад бур'янів в межах одного виду, що пов'язане з безперервністю появи сходів. Крім того, засміченість посівів практично завжди вища у вологі роки, коли спостерігається до трьох хвиль появи нових сходів бур'янів. Усе це викликає великі труднощі при знищенні бур'янів протягом усього вегетаційного періоду культурних рослин.
Нині розроблено і застосовується багато гербіцидів (як однокомпонентних, так і комбінованих), проте існують різні смітні рослини, які необхідно контролювати, і їх розвиток триває протягом тривалого періоду часу.
Одним з найвідоміших і широковживаних засобів для боротьби з бур'янами у посівах кукурудзи є препарати на основі нікосульфурону. Відомий, зокрема, препарат Мілагро, КС (торгова марка компанії СИНГЕНТА) (див. Список пестицидів і агрохімікатів, дозволених до застосування на території РФ, додаток до журналу "Защита и карантин растений", Москва, 2016 р., Мо 4, с. 492). Ці препарати малоефективні по відношенню до однорічних і багаторічних дводольних смітних рослин.
Для боротьби з однорічними дводольними смітними рослинами у посівах зернових культур і кукурудзи рекомендовані препарати на основі тифенсульфурон-метилу, наприклад, Хармоні,
СТ (торгова марка компанії ДЮПОН) (див. Список пестицидів і агрохімікатів, дозволених до застосування на территории РФ, додаток до журналу "Защита и карантин растений", Москва, 2016 р., Мо 4, с. 514). Проте подібні препарати недостатньо ефективні по відношенню до злакових і багаторічних дводольних бур'янів, може проявлятися фітотоксичний ефект по відношенню до кукурудзи.
Зо Флорасулам - це системний післясходовий гербіцид, має вузький спектр дії: ефективний по відношенню до широколистих (підмаренник чіпкий, зірочник середній, берізка польова, ромашка) і деяких хрестоцвітих бур'янів у посівах зернових культур і кукурудзи.
Відома гербіцидна композиція для захисту посівів кукурудзи, що містить флорасулам і нікосульфурон при ваговому співвідношенні від 2:11 до 180:1 (патент РФ ВИ 2574742 С1, кл.
З5 А0ЇТМ 47/28, опубл. 10.02.2016, бюл. Мо 4). Проте ця композиція недостатньо ефективна відносно багатьох дводольних смітних рослин, в тому числі, відносно горошку волохатого, гірчаку берізкоподібного, гірчаку почечуйного, нетреби звичайної, осоту городнього, осоту польового, берізки польової, латуку татарського та інших.
Також у ряді патентів і заявок описані пестицидні препарати, що містять як основні діючі речовини нікосульфурон і тифенсульфурон-метил (наприклад, патент РФ НВО 2351133 СІ, китайська заявка СМ 1337159 А, патент України ОА 86926 С2).
У китайській заявці СМ 102318631 А (кл. АОІМ 43/90, опубл. 18.01.2012) приведена гербіцидна композиція на основі тифенсульфурон-метилу (1-80 мас. 95) і флорасуламу (1-60 мас. 90), яка призначена для захисту посівів пшениці. Дана композиція може бути виконана у вигляді різних препаративних форм. Проте препарати на основі цієї композиції спричиняють фітотоксичний вплив на оброблювальну культуру, недостатньо ефективна відносно злакових смітних рослин.
Післясходові комбіновані гербіциди, застосовувані в невеликих нормах витрати і такі, що не спричиняють фітотоксичної дії, знищують тільки ті смітні рослини, які зійшли і вегетували до часу обприскування, наступні хвилі бур'янів не пригнічуються, що негативно позначається на подальшому розвитку культури і, як наслідок, призводить до зниження урожаю. У разі ж застосування високих норм витрати по діючих речовинах, культурні рослини піддаються фітотоксичному впливу гербіцидів. Це викликає тимчасові або довгострокові ушкодження сільськогосподарських культур, які проявляються у вигляді різних симптомів і спричиняють негативний вплив на зростання і розвиток рослин, а також на урожай, вміст поживних речовин і смак без прояву зовнішніх ознак.
Для вирішення цієї проблеми гербіцидні препарати додатково можуть містити антидоти - сполуки, що зменшують рівень фітотоксичності і не проявляють гербіцидної активності. Відомі, наприклад, такі захисні засоби, як клоквінтоцет-мексил, фенхлоразол-етил, мефенпір-діеєтил, бо ізоксадифен-етил, фурілазол, беноксакор, дихлормід, ціометриніл, фенклорим, сульфонаміди, у тому числі ципросульфамід (заявка США 5 2012/0058896 А1, кл. АОТМ 43/80, 08.03.2012; 5 2007/0010399 АТ, кл. АОТМ 25/32, опубл. 11.01.2007; 005 2012/0184435 А1, кл. АОТМ 25/32, АОТМ 47/36, опубл. 19.07.2012).
Незважаючи на високу ефективність гербіцидних композицій, що містять антидоти, вони мають істотні недоліки. При розробці нових препаратів кожного разу доводиться перевіряти захисний засіб, який вводять, на наявність антидотних властивостей. Оскільки на даний момент не існує єдиної теорії про механізм їх дії, а антидоти, які зазвичай застосовують, належать до класів хімічних сполук, відмінних від класів гербіцидів, то заздалегідь передбачити наявність або відсутність антидотного ефекту неможливо. Крім того, може спостерігатися фізико-хімічна несумісність захисних засобів з гербіцидами і іншими допоміжними речовинами у препараті. Усе це ускладнює і подовжує процес розробки сумішевих препаратів, що, безумовно, призводить до підвищення собівартості готового продукту.
Найближчим аналогом винаходу є гербіцидна композиція, описана в патенті РФ ВО 2351133
СІ (кл. АОТМ 47/36, опубл. 10.04.2009, бюл. Мо 10), яка містить як діючі речовини нікосульфурон і тифенсульфурон-метил. У цьому документі також описаний спосіб боротьби із смітними рослинами у посівах кукурудзи, що полягає в обробці місць їх зростання ефективною кількістю композиції. Недоліком цієї композиції є невисока ефективність по відношенню до ряду хрестоцвітих і широколистих смітних рослин (підмаренник, берізка та інші), а також недостатня ефективність по відношенню до другої і третьої хвиль бур'янів. Також, ця композиція проявляє фітотоксичний ефект на рівні 10-15 9о відносно кукурудзи.
Таким чином, створення нових комбінацій вже відомих біологічно активних речовин, а також препаративних форм на їх основі, застосування яких сприяє прояву підвищеної біологічної активності без ознак фітотоксичного впливу, як і раніше є актуальним завданням.
Задачею даного винаходу є забезпечення довготривалого захисту посівів кукурудзи відносно розширеного спектра смітних рослин, підвищення урожайності, скорочення термінів розробки і зниження собівартості сумішевих препаратів.
Технічний результат полягає у створенні високоефективної (синергетичної) композиції з тривалим періодом захисної дії відносно розширеного спектра бур'янів однорічних/багаторічних дводольних злакових смітних рослин у посівах кукурудзи без фітотоксичної побічної дії до
Зо кукурудзи (без використання додаткових спеціальних захисних засобів.
Об'єктом даного винаходу є високоефективна гербіцидна композиція з тривалим періодом захисту кукурудзи, що включає нікосульфурон (І) і тифенсульфурон-метил (І), яка, згідно з винаходом, містить додатковий гербіцид - флорасулам (Ії) у антидотно ефективній кількості, за якої вагові співвідношення компонентів ІІ: знаходяться в межах (1-25):1:(1-10), виключаючи (5-6):1:1.
Діючі речовини заявленої комбінації відомі - див. довідник "ТНе Резіїсіде Мапиаї!", 14" вайоп,
ВСРС, ОК, 2006бр.: нікосульфурон (с. 751, Мо 594), тифенсульфурон-метил (с. 1026, Мо 815), флорасулам (с. 470, Мо 370).
Авторами несподівано було виявлено, що флорасулам, що містится у композиції в зазначеній кількості, крім гербіцидної активності проявляє себе ще й як антидот (захисний засіб від фітотоксичного впливу нікосульфурону і тифенсульфурон-метилу), механізм дії якого, імовірніше за все, подібний до механізму дії відомого з рівня техніки ципросульфаміду, що належить до того самого хімічного класу, що і флорасулам - сульфамідів, і проявляє антидотні властивості відносно гербіцидів з класу сульфонілсечовин.
Крім того, заявлена композиція має ширший порівняно з прототипом спектр дії по відношенню до однорічних і багаторічних смітних рослин, включаючи переважаючі в посівах кукурудзи бур'яни, а також має грунтову дію на подальші хвилі бур'янів, внаслідок чого забезпечується довготривалий захист кукурудзи.
Композиція згідно з даним винаходом є комбінацією трьох взаємно доповнюючих один одного гербіцидів з класу АЛС-інгібіторів, що забезпечують поліпшену біологічну сумісність.
Діючі речовини проникають у бур'яни через листя і коріння, поглинаються ними і пересуваються по ксилемі і флоемі у меристематичні тканини. Вони пригнічують вироблення ферменту ацетолактатсинтази, що бере участь у синтезі незамінних амінокислот: лейцину, ізолейцину і валіну, що відбувається у хлоропластах. Порушення біосинтезу амінокислот приводить до дефіциту білків, що викликає порушення процесу ділення клітин, зупинку зростання і подальшу загибель смітних рослин. Уповільнення зростання бур'янів відбувається вже через кілька годин після поглинання ними комбінованого пестициду. Видимі симптоми помічаються через 5-10 днів після обробки (затримка зростання, хлороз листя, ушкодження). Остаточна загибель смітних рослин настає через 10 і більше днів після обробки (термін залежить від погодних умов,
видового складу бур'янів і фази їх розвитку). Перерослі або менш чутливі до гербіциду бур'яни не гинуть, але припиняють подальший розвиток і не впливають на урожайність культури.
Заявлена композиція добре знищує ті смітні рослини, які вже проросли або проростають у момент обробки, а також запобігає появі сходів другої і третьої хвилі бур'янів (має грунтову дію аж до 10 днів після обробки за нормального зволоження). При цьому кукурудза залишається неушкодженою.
Дія пропонованої гербіцидної композиції розповсюджується, зокрема, на такі однорічні злакові смітні рослини як плоскуха звичайна (просо куряче), тонконіг однорічний, мишій (види), пальчатка криваво-червона, вівсюг пустий (овес пустий), просо смітне (посівне), просо прутоподібне, просо волосовидне, елевзина індійська та інші; багаторічні злакові: пажитниця багаторічна, пирій повзучий, сорго аллепське (гумай), лисохвіст, свинорій пальчастий та інші; однорічні дводольні: амброзія полинолиста, горошок волохатий, гірчак берізкоподібний, гірчак перцевий, гірчиця польова, червець однорічний, нетреба звичайна, жовтушник лакфіолевидний, зірочник середній, іпомея, суріпиця, жовтозілля звичайне, лобода біла, осот городній, падалиця ріпака, падалиця соняшника, падалиця озимого ячменю, паслін чорний, жабрій звичайний, підмаренник чіпкий, портулак городній, проскурник приземкуватий, редька дика, ромашка (види), чистець однорічний, щириця закинута і інші; малорічні дводольні: журавельник цикутовий, амброзія полинолиста, волошка синя, вероніка польова, сухоребрик (види), кучерявець Софії, грицики звичайні, фіалка польова, талабан польовий, глуха кропива пурпурова і інші; багаторічні дводольні: осот польовий (осот рожевий), берізка польова, латук татарський (осот блакитний, молокан), кульбаба лікарська, осот польовий (жовтий), полин звичайний, щавель кінський і інші.
На основі композиції можуть бути створені як рідкі (наприклад, масляна дисперсія), так і тверді (наприклад, водно-дисперговані гранули) препаративні форми.
Для отримання препаративних форм композиція додатково містить агрохімічно прийнятні допоміжні речовини (цільові добавки), наприклад, такі як наповнювачі, розріджувачі, поверхнево-активні речовини (ПАР), що мають високі емульгувальні, диспергувальні і змочувальні властивості, загусники, коректори кислотності, розпушувачі і/або піногасники.
Як наповнювачі, кращі, наприклад, двоокис кремнію, каолін, бентоніт, аеросил, лактоза,
Зо природні цукри, сульфат натрію, тринатрійфосфат або їх суміші.
Як розріджувач може бути використана мінеральна/рослинна олія, метилові спирти масел і/або вода.
Як поверхнево-активні речовини можуть бути застосовані зазвичай використовувані у технології приготування препаративних форм неїоногенні, аніонні і/або катіонні ПАР, зокрема, оксіетилований або пропоксіетилований алкілфенол, поліоксіетилований спирт або амін, етоксипропоксиблокспівполімер, сульфат або фосфат поліоксіетилованого спирту або їх солі, етоксиллований тристирилфенол, сульфат або фосфат етоксилованого або пропоксилованого тристирилфенолу або їх солі, алкілсульфат або арилсульфат або їх солі, алкілсульфонат або арилсульфонат або їх солі, лігносульфонат або його сіль, конденсований алкілнафталінсульфонат, сіль полікарбоксилату, похідне сульфосукцинату або їх суміші, полімерні сурфактанти на основі акрилатів і їх похідних.
Як коректори значення рН можуть використовуватися солі лужних і лужноземельних металів (зокрема, карбонати), лимонна кислота.
Як розпушувачі можуть бути використані карбонати лужних або лужноземельних металів, стеарат кальцію.
Як піногасник може бути використаний полідиметилсилоксан.
Як загусник можуть бути використані ксантанові смоли, полісахариди, полівініловий спирт, полівінілпіролідон, похідні бентоніту або двоокису кремнію і синтетичні загусники.
Вміст допоміжних речовин у препаративних формах можна варіювати в широких межах.
Тверді препаративні форми, наприклад, водно-дисперговні гранули, можна отримувати різноманітними відомими способами грануляції з шихти, що складається з суміші діючих речовин з наповнювачами (наприклад, зазначеними вище), поверхнево-активними речовинами, переліченими вище, за необхідності, додаючи піногасник, воду та інші допоміжні речовини.
Рідкі препаративні форми, зокрема, масляну дисперсію, готують звичайним методом, наприклад, шляхом гетерогенного розмелювання діючих речовин з розріджувачами і, за необхідності, поверхнево-активними та іншими допоміжними речовинами.
Іншим об'єктом винаходу є спосіб боротьби з небажаною рослинністю в посівах кукурудзи, під яким розуміється обробка смітних рослин, що підлягають знищенню, і місць їх зростання вищезазначеною гербіцидною композицією в агрохімічно прийнятних нормах витрати.
Рослини можна обробляти у вигляді готової препаративної форми, "бакової суміші", приготованої в резервуарі безпосередньо перед обприскуванням, або у вигляді так званої "готової до застосування суміші" (заводські суміші, твін-паки і т. д.).
Гербіцидну композицію згідно з даним винаходом можна вносити відразу після посіву перед сходом рослин, проте кращим є післясходове внесення на ранній стадії розвитку смітних рослин і кукурудзи.
Далі наводимо приклади і результати проведення біологічних випробувань.
Приклад 1. Оцінювання фітотоксичного ефекту композиції на проростки кукурудзи в лабораторних умовах.
Рослини вирощували у посудинах по 2 рослини на посудину (об'єм кожної посудини по 0,5 л), кожний варіант мав по 5 посудин. Грунт при закладці досліду використовували з верхового і низовинного торфу. Рослини вирощували у контрольованих умовах: температура 20-24 С, вологість повітря 70-75 95, освітленість 20 000 лк, денний період 16 годин, нічний 8 годин.
Для проведення досліду готували водні суспензії трикомпонентної (патентованої) композиції при заявлених співвідношеннях діючих речовин, а також водні суспензії двокомпонентної композиції на основі нікосульфурону і тифенсульфурон-метилу при співвідношеннях, вибраних з діапазонів (1-К25):1:(1-ЧО0). Норми витрат по сумі діючих речовин для порівнювальних пар композиції були взяті близькі за значенням.
Посудини з рослинами обробляли у фазі "проростків" ВВСН 10-11 за допомогою лабораторної обприскувальної установки з обертовим дисковим розпилювачем при наступних робочих показниках: норма витрати робочої рідини 300 л/га, медіанно-масовий діаметр краплин 250 мкм.
Оцінювання здійснювали на 5 і 10 добу проведення досліду. Фітотоксичність оцінювали за пригнобленням росту надземних частин рослин і коренів (відповідно до "Методического руководства по изучению гербицидов, применяемьіїх в растениеводстве", Голіцино 2004).
Усереднені результати оцінювання ступеня ушкодження кукурудзи представлені в таблиці 1.
Аналіз наведених у таблиці 1 експериментальних даних показав, що в результаті обробки кукурудзи зразками патентованої композиції в заявлених вагових співвідношеннях довжина колеоптиля на 5-у і 10-у добу перебуває на рівні контролю і становить 6,2-6,8 см і 15,3-16,0 см відповідно, довжина коренів на 5-у і 10-у добу становить 3,5-4,0 см ї 11,3-12,0 см відповідно.
Навпаки, в результаті обробки зразками двокомпонентної композиції спостерігається фітотоксична дію на кукурудзу.
Таблиця 1
Оцінка фітотоксичної дії гербіцидних композицій на проростки кукурудзи онеюнетяєте 0 оетевев
Норма витрати д.р., г/га й проростків кукурудзи
Співвідношення | Співвідношення Довжина Довжина дор. дор. Нікосуль | Флорасулам Тифенсульфурон- | колеоптилю, коренів, см
ГЛИ ІТ! метил см фурон()) (0) (1) 10717510
Контроль. Ї111717171717-111111164 | 1571 58 | 116) ли 71711117 -11111|1 114 | 114 | 77771147 17164 | 159 36 | 117) 1121 1111-1711 132 лом 2899
С 5ИЛО 1777777 -1111 | 110 72 | юЮющф20 62 |1541| 55/11) 2-15 ЛО | 10 | - | щ20 5 ющ 33 |103|28)98) али 17711117 -1111171 | 16 | 44 | ща юю ющ 66 |1601|42/|115) 11142 | 7-17 177111110,5 2 щ/34|1031| 299,9 125 | 7777-7717 148 | 4 | 2 юЮющ 20 | 63 15315515 5 00111111125 | 504 | щ - | щхгі 135 |1021|3019,8 о л162511,5 | 7777-5855 | 6 щЩ 36 | 54 2 щ 68 |160|40 120) 1-11 тва | 607 | щ-- | щ щ-(Бб 7 щ 35 |106| 3/0) ел 17771117 -11111Ї 25 | 1 | ющп1 168 |1591| 39/11) 0-00 1125 | 25 | 777-171 177171717171717771111 134 110651 30 | 02 е5имо 177777 -11111 | 50 | 72 2 | юЮюж 20 юю 62 |1551837/|114) 2-01 25Мо | 50 | щ- | щ20 32 |1021|29195) еБиле 177777 - 111 | 150 | 2 щ2 2 | ющ 30 33 |102|29/|91) вол | 7/7 - | 60 | 2 | що | 36110530) 96
Приклад 2. Оцінка синергетичного ефекту композиції в лабораторних умовах
Дослідження проводили в лабораторії штучного клімату при наступному режимі роботи камер: тривалість дня - 16 годин, ночі - 8 годин, освітленість в денні години - 15000 лк, температура повітря - 20 "С, відносна вологість - 75 95.
Як тест-рослини були вибрані такі домінуючі в посівах кукурудзи бур'яни, як підмаренник чіпкий, берізка польова, падалиця ріпаку.
Для проведення дослідження готували водні суспензії трикомпонентної (патентованої) композиції при заявлених співвідношеннях діючих речовин.
Тест-рослини вирощували в вегетаційних судинах, заповнених дерново-підзолистим грунтом, піском і торфом. Далі проводили вибракування рослин, видаляючи найбільш крупні і найбільш дрібні екземпляри.
Тест-рослини обробляли в фазу розвитку другого листа. Для обробки тест-рослин використовували лабораторну установку ЛУ 1.01 з монодисперсним дисковим розпилювачем конструкції ВІЗР.
Облік наземної маси рослин проводили через 10 днів після обробки. Гербіцидну дію (БЕфакт) варіантів оцінювали за відсотком зниження наземної біомаси оброблених рослин відносно контролю, де 0 відповідає відсутності ушкоджень, а 100 відповідає повному знищенню тест-рослини. Результати представлені в таблиці 2.
Ефективність для суміші трьох біологічно активних речовин в 95 визначали наступним чином (СОЇ ВУ ОА. "Саїісшіайтпд зупегаівіс ап апіадопівіїс гезропб5ез ої Пегбісіде сотріпайопв" ("Розрахунок синергетичної та антагоністичної очікуваної дії сумішей гербіцидів"; УУеєдз 15, с. 20-22, 1967), (ІМРЕЇГ еї аї. 1962 " Меєадв сопігої ру сепаїп сотрбріпаййоп5". Ргос. МЕМ/СІ.. мої.16, рр.48-53):
БЕрозрах- (Хм -2)-(Хх У Хх2 Ух 2)/100)4(Хх Ух72/10000),
БЕрозрах. - розрахункова біологічна ефективність при спільному застосуванні активних інгредієнтів Х, У, 2,
Х, М, 2 - біологічна ефективність нікосульфурону, тифенсульфурон-метилу і флорасуламу відповідно, при тій же нормі витрати, яка використовується в суміші.
Додатково був розрахований індекс синергізму (БЕдаки/БЕрозрах). Індекс, що має значення більше 1, свідчить про синергізм. ІС, що дорівнює 1, свідчить про адитивність.
Якщо ІС менше 1, то виявляється антагонізм.
Таблиця 2
Оцінка синергетичного ефекту композиції на основі нікосульфурону, тифенсульфурон-метилу і флорасуламу
Співвідно Тифенсуль чіпкий шення |Нікосульф/|Флорасу фурон- д.р. ГС урон () лам (І) Меп (І) БЕ/фаБЕрозрі т. факт, ІБЕроз| Т. БЕвфакБЕроз| т. кт, У | ч, Зо р; Зо т, У | р, Зо розр. розр. розр. ли | 714 | 714 | 14 8031689) Т2 1904|709, 1,3 |85,7169,9Ї 12 али | 16 | 4 | 4 |936|802) Т2 8251699 Те |906/|772| 12
Аналіз наведених у таблиці 2 експериментальних даних показав наступне. Для композиції, що містить діючі речовини в заявлених співвідношеннях, фактична біологічна ефективність вище, ніж розрахована за формулою Колбі, а індекс синергізму більше 1, тобто присутній синергетичний ефект. Фактична біологічна ефективність (БЕфакт.) Композиції відносно підмаренника чіпкого досягає 98 95, а відносно берізки польової та падалиці ріпаку - 96 95.
Приклад 3. Оцінювання біологічної ефективності композиції і урожайності
Випробування гербіцидної активності заявленої композиції проводили в польових умовах на посівах кукурудзи (сорт ""ОСС 272 АМВ") у трьох грунтово-кліматичних зонах (І - зона дерново-
підзолистих і сірих лісових грунтів, ЇЇ - зона чорноземів лісостепової і степової областей, ПІ - зона темно-каштанових грунтів сухостепової області). Попередники: ячмінь яровий, соняшник, ріпак.
Для проведення випробувань готували водні суспензії гербіцидної композиції згідно з винаходом при різних співвідношеннях діючих речовин.
Відповідно до вимог до проведення реєстраційних випробувань пестицидів як еталон використовували препарат Дублон Голд, ВДГ (600 г/кг нікосульфуронун150 г/кг тифенсульфурон-метилу), виробництво ЗАТ Фірма "Август".
Вегетуючі рослини обприскували одноразово за допомогою обприскувача "Резистент 3610".
Фаза розвитку рослин кукурудзи на момент обробки - 3-5 листків. Витрата робочої рідини - 250 л/га.
Облік смітних рослин проводили до обробки і через 45 днів після обробки.
Методика проведення обліку: кількісно-ваговим методом на 4 облікових майданчиках розміром 0,25 ме на кожній ділянці досліду; відповідно до "Методических указаний по регистрационньїм испьітаниям гербицидов в сельском хозяйстве" (СПб., 2013).
У посівах, на яких проводили дослідження, переважали такі бур'яни, як щириця біла і закинута, лобода біла, суріпиця звичайна, нетреба звичайна, куряче просо, мишій зелений і сизий, осот польовий, гірчак берізкоподібний, берізка польова, підмаренник чіпкий, амброзія полинолиста, латук татарський, падалиця озимого ячменю і інші.
У період обприскування однорічні дводольні і злакові бур'яни мали до З листків, багаторічні - розетку листя до 8 см у діаметрі, стеблування до 5 см.
Усереднені результати оцінювання чутливості різних видів бур'янів до композиції представлені в таблиці 3.
Таблиця З
Біологічна ефективність гербіцидної композиції (облік через 45 діб після обробки) о. Зниженні ї кількості смітних
ЩІ
ЛІ: 2-2 -я 2 Злак. () (1) метил (І)
Контроль | /-77777177171717-111117711111111 11111 ф154шту/ме| 85шт/ме Ббшт/ми 4ли | 77167777 17771714 177177717171711714 1711 998 | 996 | 9851 125 | 48 1774 177720 юю | 700 | ло | 995 о л1б2гб5ит5 | 585 6 щЩ | 36 | 54 щ | 7100 | 985 | 996
Дублон тд 10210050 овяе вого | вв
Додатково оцінювалася ефективність композиції, що патентується, на окремі види смітної рослинності (Таблиця 4). З наведених даних таблиць З і 4 видно, що гербіцидна композиція при вагових співвідношеннях компонентів ІП, які дорівнюють (1--25):1:(1-10), перевершує еталон за біологічною ефективністю: спостерігається зменшення однорічних і багаторічних дводольних бур'янів до рівня 100 95, злакових смітних рослин - до 99,9 95.
Таблиця 4
Зменшення кількості смітних рослин, Уодо
Норма витрати д.р., г/га контролю
Співвідношенн Амброзі не . я д.р. ІІ Нікосуль Флорас | Тифенсул я Мишій осот Підмаренни Берізка улам | фурон- зелени Я польов фурон (І) полин польовий) к чіпкий (І) метил (ІІ) Й а иста
Жотоль | | 005 фреитяє ддде|зоштлє| шує решт 5170 12115 16,25:1:1,5 25 25110 дет | | 15 | ве|ве| на ве в.
Урожайність визначали шляхом зважування зерна, отриманого з 1 га оброблюваної поверхні, і порівняння отриманої величини з величиною, отриманою в контролі.
Усереднені результати оцінювання впливу на урожай приведені в таблиці 5.
Таблиця 5
Оцінка впливу на урожай
Додаток до
Норма витрати д.р., г/га контролю, за
Співвідношення Урожайність, рожайністю д.р. ІІ . Тифенсульфурон- ц/га
НікосульфуроніфФлорасулам метил ц/га о/ () (І) І
Контроль. |1111184 | - | -
БллЛОо | ло | 2 | 2 ющ2го | 350 | 166 | 89 4 | 716 Її 4 1 4 | 362 | 178 | 96 12:15 16,25:1:1,5 25 25:11:10 25:11:15 зЗ0и5 177760 2 | щющЦ10 | 320 | 136 73 шия 11» з в
Дані таблиць свідчать про високу ефективність гербіцидної композиції при заявлених співвідношеннях і її переваги перед еталонним препаратом: забезпечується тривалий захист (біологічна ефективність досягає рівня 9995 на момент 45 днів після обробки) відносно розширеного спектра однорічних і багаторічних дводольних, а також злакових смітних рослин; не чинить фітотоксичного впливу на кукурудзу, а також сприяє підвищенню урожайності кукурудзи на 17-90 95.

Claims (5)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Високоефективна гербіцидна композиція з тривалим періодом захисту кукурудзи, що містить нікосульфурон (І) і тифенсульфурон-метил (Ії), яка відрізняється тим, що композиція включає додатковий гербіцид - флорасулам (І) у антидотно ефективній кількості, за якої вагові співвідношення компонентів І: ПШ:ІЇ знаходяться в межах (1-225):1:(1--10), виключаючи (5-6):1:1.
2. Високоефективна гербіцидна композиція за п. 1, яка відрізняється тим, що для отримання препаративних форм вона додатково містить агрохімічно прийнятні допоміжні речовини, такі як наповнювачі, розріджувачі, поверхнево-активні речовини, розпушувачі, коректори кислотності, загусники і/або піногасники.
3. Високоефективна гербіцидна композиція за п. 2, яка відрізняється тим, що вона може бути представлена у вигляді рідкої препаративної форми, наприклад у вигляді масляної дисперсії.
4. Високоефективна гербіцидна композиція за п. 2, яка відрізняється тим, що вона може бути представлена у вигляді твердої препаративної форми, наприклад у вигляді водно-дисперговних гранул.
5. Спосіб боротьби з небажаною рослинністю в посівах кукурудзи, який відрізняється тим, що на смітні рослини, що підлягають знищенню, і місця їх зростання наносять гербіцидну композицію за будь-яким з пп. 1-4 у агрохімічно прийнятних нормах витрати. 00000000 КомпютернаверсткаО. Рябко 00000000 ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601
UAA201805181A 2017-06-02 2018-05-11 Високоефективна гербіцидна композиція і спосіб боротьби із смітною рослинністю UA124055C2 (uk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2017119430A RU2644011C1 (ru) 2017-06-02 2017-06-02 Высокоэффективная гербицидная композиция и способ борьбы с сорной растительностью

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA124055C2 true UA124055C2 (uk) 2021-07-14

Family

ID=61173806

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201805181A UA124055C2 (uk) 2017-06-02 2018-05-11 Високоефективна гербіцидна композиція і спосіб боротьби із смітною рослинністю

Country Status (3)

Country Link
EA (1) EA034542B1 (uk)
RU (1) RU2644011C1 (uk)
UA (1) UA124055C2 (uk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2716578C1 (ru) * 2019-02-25 2020-03-12 ООО "Агро Эксперт Груп" Жидкая гербицидная композиция

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
UA86926C2 (uk) * 2005-01-18 2009-06-10 Общество С Ограниченной Ответственность "Презенс" Гербіцидна суміш та спосіб боротьби з бур`янами в посівах культурних рослин
RU2351133C1 (ru) * 2007-08-02 2009-04-10 Закрытое акционерное общество Фирма "Август" Гербицидная композиция и способ борьбы с сорными растениями в посевах кукурузы
CN102318631B (zh) * 2011-07-08 2014-06-18 陕西美邦农药有限公司 一种含双氟磺草胺与噻吩磺隆的除草组合物

Also Published As

Publication number Publication date
EA034542B1 (ru) 2020-02-19
RU2644011C1 (ru) 2018-02-07
EA201800284A2 (ru) 2018-12-28
EA201800284A3 (ru) 2019-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2017185897A1 (zh) 一种水稻田除草剂组合物及其应用
CN103783076B (zh) 一种含草甘膦、双草醚和二甲四氯的混合除草剂及其应用
CN113197205B (zh) 一种包含丁草胺、异噁草松和苄嘧磺隆的除草组合物
UA124055C2 (uk) Високоефективна гербіцидна композиція і спосіб боротьби із смітною рослинністю
CN106259344B (zh) 具有增效作用的除草组合物
CN106879608A (zh) 含双环磺草酮、丙草胺和五氟磺草胺的除草组合物
Idziak et al. Effect of oil and mineral adjuvants on efficacy and physico-chemical properties of foramsulfuron and iodosulfuron spray mixture.
CN108576032B (zh) 一种复配除草组合物及其颗粒剂
CN106332885B (zh) 具有增效作用的除草组合物
CN113133453A (zh) 一种包含丙草胺、嘧草醚和苄嘧磺隆的除草组合物
CN110771613B (zh) 一种含二氯吡啶酸和特丁津的除草组合物及其应用
KR20180100682A (ko) 피록스술람 조성물의 완화를 위한 클로퀸토세트 염
CN112753702A (zh) 一种包含噁嗪草酮、异噁草松和吡嘧磺隆的除草组合物
CN110651788A (zh) 一种含有双环磺草酮、噁嗪草酮和莎稗磷的除草组合物
CN112790194A (zh) 一种包含五氟磺草胺、莎稗磷和苯噻酰草胺的除草组合物
CN112314610A (zh) 一种包含噁唑酰草胺、氯吡嘧磺隆和丁草胺的除草组合物
CN110521727A (zh) 一种含高效氟吡甲禾灵和砜嘧磺隆的除草组合物及其应用
CN109452299B (zh) 一种水稻田除草组合物及其应用
RU2777456C1 (ru) Синергетическая гербицидная композиция для защиты сахарной свеклы
RU2741844C1 (ru) Гербицидная композиция и способ борьбы с сорняками
CN112586501B (zh) 一种包含氰氟草酯和甲氧咪草烟的除草组合物
CN107751222A (zh) 含有硝磺草酮、五氟磺草胺和噁唑酰草胺的除草组合物
CN108739834B (zh) 一种含有五氟磺草胺的除草组合物
JP5165308B2 (ja) 除草剤組成物
WO2023079571A1 (en) Herbicidal composition comprising glufosinate