UA120904C2 - Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії - Google Patents

Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії Download PDF

Info

Publication number
UA120904C2
UA120904C2 UAA201904595A UAA201904595A UA120904C2 UA 120904 C2 UA120904 C2 UA 120904C2 UA A201904595 A UAA201904595 A UA A201904595A UA A201904595 A UAA201904595 A UA A201904595A UA 120904 C2 UA120904 C2 UA 120904C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
aht
expression
markers
scheme
cycles
Prior art date
Application number
UAA201904595A
Other languages
English (en)
Inventor
Микола Віллєнович Красносельський
Олена Миколаївна Сухіна
Владислав Сергійович Сухін
Original Assignee
Державна Установа "Інститут Медичної Радіології Ім. С.П. Григор'Єва Національної Академії Медичних Наук України"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державна Установа "Інститут Медичної Радіології Ім. С.П. Григор'Єва Національної Академії Медичних Наук України" filed Critical Державна Установа "Інститут Медичної Радіології Ім. С.П. Григор'Єва Національної Академії Медичних Наук України"
Priority to UAA201904595A priority Critical patent/UA120904C2/uk
Publication of UA120904C2 publication Critical patent/UA120904C2/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Винахід належить до способу комплексного лікування хворих на саркому матки І-II стадії, що включає ад'ювантну хіміотерапію - АХТ, та дистанційну променеву терапію - ДПТ, за яким після оперативного втручання проводять імуногістологічне дослідження пухлини з визначенням ступеня експресії маркерів PD-L1 та ММР-9 та при відсутності експресії у будь-якого з маркерів тактика ад'ювантного лікування складається з проведення внутрішньопорожнинної гамма-терапії разовою осередковою дозою 3,5 Гр до СОД 40 Гр та трьох циклів АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м2 та ендоксан 600 мг/м2; а у разі наявності експресії будь-якого ступеня у обох маркерів спочатку проводять три цикли АХТ з інтервалом в три тижні за схемою: гемцитабін 900 мг/м2 внутрішньовенно у перший та восьмий день і доцетаксел 75 мг/м2 внутрішньовенно у восьмий день з початку АХТ, потім ДПТ до середньої осередкової дози 50 Гр і далі три цикли АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м2 і ендоксан 600 мг/м2.

Description

Спосіб належить до медицини, зокрема до онкології та радіології, і може бути використаний для комплексної терапії хворих на саркому матки І-ІІ стадії.
Саркома матки (СМ) є однією з найбільш агресивних і рідкісних пухлин, що уражують жіночі статеві шляхи. Частота її виникнення становить від З до 9 95 від усіх пухлин матки. Завжди було важко вивчати особливості саркоми матки, оскільки це рідкісна пухлина з різними гістологічними особливостями, має агресивний перебіг та несприятливий прогноз. Досягнення останніх років в онкології дозволяють припустити, що незадовільні результати лікування СМ можуть бути пов'язані з недооціненням ролі гетерогенності молекулярно-генетичних характеристик пухлини, які потребують індивідуального підходу до лікування.
Натепер стандартним способом лікування хворих на саркому матки залишається хірургічне втручання в об'ємі гістеректомії із двобічною аднексектомією з проведенням ретельного огляду вмісту черевної та тазової порожнини із цитологічним контролем і біопсією сальника (11.
Втім, хірургічний спосіб лікування сарком не здатний значно поліпшити ефективність лікування, зокрема зменшити частоту локального та віддаленого рецидивування.
Підвищити ефективність лікування СМ дозволяє застосування хіміотерапії (ХТ) після проведення оперативного втручання. Отже, відомий спосіб лікування СМ, в якому після операції проводять ХТ з використанням препаратів гемцитабіну та доцетакселу, що дозволяє зменшити частоту віддалених рецидивів (2). Але використання сучасних хіміопрепаратів без урахування молекулярно-генетичних особливостей пухлини не вирішує проблему місцевого рецидивування, підвищує токсичність лікування та призводить до виникнення тяжких ускладнень. Показники загальної виживаності також не є задовільними.
Найближчим до способу, що заявляється, є спосіб комплексного лікування СМ, який включає проведення операції, традиційної дистанційної променевої терапії та три цикли монохіміотерапії з використанням доксорубіцину в дозі 60 мг/м ІЗ). Але спосіб не зменшує частоту виникнення віддалених метастазів та не збільшує термін появи рецидивів, який в середньому складає 3,8 місяця. Причина негативних показників ефективності відомого способу полягає у відсутності індивідуального підходу до конкретного типу пухлини без урахування її молекулярно-генетичних особливостей.
У зв'язку з цим особливого значення набуває використання при лікуванні онкомаркерів, що
Зо враховують біологічні особливості сарком з агресивним перебігом та несприятливим прогнозом, для вибору тактики і програми комплексного лікування.
В основу винаходу поставлено задачу створити спосіб комплексного лікування хворих на
СМ І-ІІ стадії, в якому визначення ступеня експресії маркерів РО-Ї1 та ММР-9 і вибір схеми ад'ювантної хіміотерапії (АХТ) та променевої терапії (ПТ) у разі відсутності експресії у будь- якого з маркерів або її наявності в обох маркерів, дозволить вибрати індивідуальну схему проведення АХТ та ПТ, що забезпечуватиме підвищення ефективності терапії завдяки зменшенню частоти виникнення віддалених метастазів й локальних рецидивів та збільшенню термінів безрецидивного періоду у хворих.
Поставлену задачу вирішують таким чином: у відомому способі комплексного лікування хворих на саркому матки І-ІЇ стадії що включає ад'ювантну хіміотерапію та дистанційну променеву терапію (ДПТ), згідно з винаходом, після оперативного втручання проводять імуногістологічне дослідження пухлини з використанням маркерів РО-І1 та ММР-9, визначають ступінь експресії кожного з них, та при відсутності експресії у будь-якого з маркерів тактика ад'ювантного лікування складається з проведення внутрішньопорожнинної гамма-терапії разовою осередковою дозою 3,5 Гр до СОД 40 Гр та трьох циклів АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м2 та ендоксан 600 мг/м-; а у разі наявності експресії будь-якого ступеня у обох маркерів спочатку проводять три цикли АХТ з інтервалом в три тижні за схемою: гемцитабін 900 мг/м? внутрішньовенно у перший та восьмий день і доцетаксел 75 мг/м? внутрішньовенно у восьмий день з початку АХТ, потім ДПТ до середньої осередкової дози 50 Гр і далі три цикли АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м: і ендоксан 600 мг/м.
Гіперекспресія маркера РО-І/1 в клітинах пухлин корелює із несприятливим прогнозом захворюванням та сприяє метастазуванню пухлини шляхом вивільнення матриксних металопротеїназ (ММР). Оцінка ступеня коекспресії молекули РО-Ї1 і ММР-9 є потенційним біомаркером агресивності перебігу СМ, який характеризується частотою виникнення рецидивів (табл. 1).
Таблиця 1
Взаємозв'язок коекспресії РО-І 1 та ММР-9 і частоти рецидивування для основних гістотипів саркоми матки
Кількість Наявність Відсутність маркерів, бали о; УТ о; ЛМС", п | ЕССЯ п | НДС" п
СРО ЇЇ ММР-З хворих, п рецидиву, 7о рецидиву, 7о 0 10 1 2 1 щ 0 - ! 0 10 о 71 101 16 | 1875 | 83 | 1 | 1 | 1 1 12 1 2 1 л00 | - | 0 | о | 2 72 | 1 1 4 1 700 | - | 0 | 0 | 4 3 | 0 1 2 1 0 ЇЇ - ! 01 0 о
Примітка. "ЛМСО - лейоміосаркома; "ЕСС - ендометріальна стромальна саркома; "НДС - недиференційована саркома.
Дані, наведені в таблиці, підтверджують наявність рецидивів у 100 95 хворих при коекспресії
РО-І1 ї ММР-9 будь-якого ступеня та відсутність рецидивів або їх присутність тільки у 18,75 95 (у 3-х з 16-ти) хворих при нульовій експресії будь-якого з маркерів. На основі дослідних даних авторами вперше встановлено залежність частоти рецидивування від ступеня коекспресії маркерів РО-Ї/1 та ММР-9, і виходячи із її рівня, призначати відповідне індивідуалізоване лікування. Представлена сукупність ознак винаходу є оптимальною для вибору адекватних схем АХТ та дозового режиму ПТ, що приводить до підвищення уражуваності клітин пухлини, наслідком чого є зниження частоти виникнення віддалених метастазів та локальних рецидивів.
У відкритих джерелах інформації України, країн СНД та зарубіюкя не виявлено способів комплексного лікування хворих на СМ, в яких вибір персональних схем АХТ та дозового режиму
ПТ здійснювався залежно від ступеня коекспресії маркерів РО-І1 та ММР-9.
Винахід є промислово придатним, тому що може бути відтворений і багаторазово повторений в лікувальних закладах охорони здоров'я.
Спосіб, що заявляється, здійснюється таким чином.
У тканині пухлини, яка отримана після хірургічного втручання, проводили імуногістологічне дослідження з використанням маркерів РО-Ї7 та ММР-9 і визначали відомими імуногістохімічними методами ступінь експресії кожного з маркерів |4)Ї1. Після чого ступінь експресії кожного маркера оцінювали в балах за шкалою інтенсивності (або реакції) цитоплазматичного забарвлення пухлинних клітин (4). Для маркерів РО-І1 та ММР-9 шкала має такий вигляд: 0 балів - відсутність реакції, 1 бал - слабке цитоплазматичне забарвлення (до 30,0 95 пухлинних клітин), 2 бали - помірна реакція (від 30,0 до 60,0 95 забарвлених клітин), З бали - сильна цитоплазматична реакція (60,0-100,0 95 клітин пухлини). При відсутності експресії у будь-якого з маркерів проводили внутрішньо порожнинну гамма-терапію разовою осередковою дозою 3,5 Гр до СОД 40 Гр. Через 2 тижні починали АХТ і проводили три цикли з інтервалом в 21 день. Схема кожного циклу: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м: та ендоксан 600 мг/м-. У разі наявності експресії будь-якого ступеня в обох маркерів проводили спочатку три цикли АХТ за схемою кожного з них: генцитабін 900 мг/м внутрішньовенно у
Зо перший та восьмий день і доцетаксел 75 мг/м? внутрішньовенно у восьмий день з початку АХТ.
Через 2 тижні проводили дистанційну променеву терапію (ПТ) до середньої осередкової дози 50
Гр. Через З тижні після ПТ проводили три цикли АХТ за схемою кожного з них: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м: і ендоксан 600 мг/м.
Нижче наведено приклади використання способу, що заявляється.
Приклад 1
Хвора Г., 60 років, іст. хв. Мо 12282, перебувала на лікуванні у клініці ДУ "Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор'єва НАМН України" у відділенні поєднаної променевої та комплексної терапії з 16.11.2016 р. по 10.02.2017 р. з первинним діагнозом фіброміома матки. Хворій проведено радикальну операцію і встановлено патогістологічний діагноз лейоміосаркома матки
Ї стадії (ТІМ х МО). В тканині пухлини відповідно до способу, що заявляється, було визначено ступінь експресії маркерів РО-Ї1Ї7 та ММР-9, з подальшою оцінкою їх значення. Було встановлено відсутність експресії маркера ММР-9-0, та слабкий ступінь експресії маркера РО- (1-1. Схема ад'ювантного лікування хворої у такому разі починалась з внутрішньопорожнинної гамма-терапії разовою осередковою дозою 3,5 Гр до СОД 40 Гр. Через 2 тижні проводили три цикли АХТ з інтервалом в 21 день. Схема кожного циклу: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/ме та ендоксан 600 мг/ме. При подальшому спостереженні у хворої зберігався стан ремісії протягом 13 міс. після лікування. Рецидивів та віддалених метастазів у процесі спостереження не виявлено.
Приклад 2
Хвора Г., 70 років, іст. хв. Мо 04724, перебувала на лікуванні у клініці ДУ "Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор'єва НАМН України" у відділенні поєднаної променевої та комплексної терапії з 07.06.2014 р. по 12.04.2015 р. з первинним діагнозом фіброміома матки. Хворій було проведено радикальну операцію і встановлено патогістологічний діагноз недиференційована саркома матки ЇЇ стадії (Т2МХМО). У тканині пухлини відповідно до способу, що заявляється, було визначено ступінь експресії маркерів РО-І1 та ММР-9, з подальшою оцінкою їх значення.
Було встановлено високий ступінь експресії маркера ММР-9-3, та помірний ступінь експресії маркера РО-І 1-2. Через наявність експресії в обох маркерів хворій проводили спочатку три цикли АХТ за схемою кожного з них: генцитабін 900 мг/м? внутрішньовенно у перший та восьмий день і доцетаксел 75 мг/м? внутрішньовенно у восьмий день з початку АХТ. Через 2 тижні проводили дистанційну променеву терапію до середньої осередкової дози 50 Гр. Через З тижні після ПТ проводили три цикли АХТ за схемою кожного з них: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м і ендоксан 600 мг/м7. У хворої зберігався стан ремісії протягом 25 міс. після лікування.
Рецидивів та віддалених метастазів у процесі спостереження не виявлено.
Було проліковано 18 хворих з використанням даного способу. Результати лікування зведено в таблицю.
Таблиця 2
Характеристика результатів лікування хворих на СМ
Показник ефективності лікування за способом, що заявляється, Ш
Частота виникнення віддалених рецидивів, 90 спостереженні до З років, міс.
Отже, наведені в таблиці дані свідчать про ефективність комплексного лікування саркоми матки за способом, що заявляється, і підтверджують зменшення частоти виникнення віддалених метастазів та локальних рецидивів, а також збільшення терміну безрецидивного періоду до 32,2 міс. при спостереженні до З років.
Таким чином, використання способу, що заявляється, дозволяє: забезпечити індивідуальні схеми АХТ та адекватний дозовий режим ПТ для лікування саркоми; знизити частоту виникнення локальних рецидивів до 5,3 9о; знизити частоту виникнення віддалених метастазів до 16,7 95.
Це сприятиме підвищенню ефективності комплексного лікування СМ, завдяки попередженню виникнення рецидивів та метастазів, що забезпечує економію лікарських засобів на одного хворого у сумі 16000 грн.
Джерела інформації: 1. Веєйд М.5. Тне Мападетепі ої Шегіпе Загсотав: їехіроокК ої Супаєсоіодіса! Опсоіоду / М.5.
Вееад. - ЕБОО, 2013. - Р. 399-404. 2. Феденко А.А. Лечение лейомиосаркомь! матки / А.А. Феденко, А.А. Конев, В.А. Горбунова // Саркомьі костей, мягких тканей и опухоли кожи. - 2014. - Мо 1. - С. 56-63. 3. Сухин В.С. Особенности клинического течения недифференцированньїх сарком матки /
В.С. Сухин // А7егба|цап у. Опсої. - 2018. - Мо 1. - б. 31-34. 4. Бабиченко И.И. Новне методьі иммуногистохимической диагностики опухолевого роста: учеб. пособие / И.И. Бабиченко, В.А. Ковязин. - М.: РУДН, 2008. - 109 с.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
    Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки І-ІЇ стадії, що включає ад'ювантну хіміотерапію - АХТ, та дистанційну променеву терапію - ДПТ, який відрізняється тим, що після оперативного втручання проводять імуногістологічне дослідження пухлини з визначенням ступеня експресії маркерів РО-1 та ММР-9 та при відсутності експресії у будь-якого з маркерів тактика ад'ювантного лікування складається з проведення внутрішньопорожнинної гамма-
    терапії разовою осередковою дозою 3,5 Гр до СОД 40 Гр та трьох циклів АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м2 та ендоксан 600 мг/м-; а у разі наявності експресії будь-якого ступеня у обох маркерів спочатку проводять три цикли АХТ з інтервалом в три тижні за схемою: гемцитабін 900 мг/м? внутрішньовенно у перший та восьмий день і доцетаксел 75 мг/м внутрішньовенно у восьмий день з початку АХТ, потім ДПТ до середньої осередкової дози 50 Гр і далі три цикли АХТ кожні три тижні за схемою: внутрішньовенно доксорубіцин 60 мг/м: і ендоксан 600 мг/м.
UAA201904595A 2019-04-26 2019-04-26 Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії UA120904C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201904595A UA120904C2 (uk) 2019-04-26 2019-04-26 Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201904595A UA120904C2 (uk) 2019-04-26 2019-04-26 Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA120904C2 true UA120904C2 (uk) 2020-02-25

Family

ID=71115692

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201904595A UA120904C2 (uk) 2019-04-26 2019-04-26 Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA120904C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104520441A (zh) 用于测定对抗癌疗法的完全反应的方法
Chiantera et al. Pelvic exenteration for recurrent endometrial adenocarcinoma: a retrospective multi-institutional study about 21 patients
US10682388B2 (en) Targeting of PELP1 in cancer therapy
Touboul et al. Adenocarcinoma of the endometrium treated with combined irradiation and surgery: study of 437 patients
Murata et al. Molecular mechanism of chemoresistance to cisplatin in ovarian cancer cell lines
UA120904C2 (uk) Спосіб комплексного лікування хворих на саркому матки і-іі стадії
Gupta et al. Leiomyosarcoma, a nonurothelial bladder tumor: a rare entity with therapeutic diversity
Tzortzatos et al. Successful pregnancy after treatment for ovarian malignant teratoma with growing teratoma syndrome
CN111437389A (zh) 一种用于癌症放疗增敏的组合物及其应用
Vuong et al. Clinical applications of high dose rate endorectal brachytherapy for patients with rectal cancer
Ottevanger et al. Effects of quality of treatment on prognosis in primary breast cancer patients treated in daily practice
Iavarone et al. 2022-RA-368-ESGO Potential role of para-aortic lymph nodes dissection in early-stage cervical cancer
Chen et al. Robotic-assisted total mesorectal excision in low-lying rectal cancer
Paszt et al. Clinical benefits of oral capecitabine over intravenous 5-fluorouracyl regimen in case of neoadjuvant chemoradiotherapy followed by surgery for locally advanced rectal cancer
RU2748904C1 (ru) СПОСОБ КОМБИНИРОВАННОГО ОРГАНОСОХРАНЯЮЩЕГО ЛЕЧЕНИЯ ИНВАЗИВНОГО РАКА ШЕЙКИ МАТКИ IБ-II стадий
RU2700407C1 (ru) Способ лечения опухолевых и воспалительных заболеваний с применением фотодинамической терапии
Hwang et al. Multi-disciplinary treatment of a rare pelvic cavity ependymoma
RU2508550C2 (ru) Способ индивидуализации лечения больных раком тела матки молодого возраста
Schwarting Determining the Acute Effects of Melatonin on Reproductive Cancers
Kim et al. 263 Discordant mismatch repair protein expression in synchronous endometrial and ovarian cancers
Heryanto et al. Adjuvant Chemotherapy For FIGO Stage IIA2 Cervical Cancer: A Case Report
UA139514U (uk) Спосіб комплексного лікування операбельного раку шийки матки
Liu et al. Value of Radiotherapy After Minimally Invasive Surgery in Patients With Stage IA1-IIA1 cervical cancer
UA117331C2 (uk) Спосіб радіотерапії саркоми матки і стадії
関澤健太郎 et al. Relationship between stromal regulatory T cells and the response to neoadjuvant chemotherapy for locally advanced rectal cancer