UA120693C2 - Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії - Google Patents

Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії Download PDF

Info

Publication number
UA120693C2
UA120693C2 UAA201902064A UAA201902064A UA120693C2 UA 120693 C2 UA120693 C2 UA 120693C2 UA A201902064 A UAA201902064 A UA A201902064A UA A201902064 A UAA201902064 A UA A201902064A UA 120693 C2 UA120693 C2 UA 120693C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
liver
toxic
hepatodystrophy
rats
animals
Prior art date
Application number
UAA201902064A
Other languages
English (en)
Inventor
Вікторія Анатоліївна Грищенко
Віктор Анатолійович Томчук
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAA201902064A priority Critical patent/UA120693C2/uk
Publication of UA120693C2 publication Critical patent/UA120693C2/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Винахід cтосується способу коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії, який полягає у пероральному введенні щурам розчину біологічно активної добавки один раз на добу за інтоксикації тетрацикліном гідрохлориду, за якого тваринам застосовують 1,0-1,3 % розчин біологічно активної добавки "FLP-MD" ліпосомальної форми у дозі 12-14 мг/кг маси тіла за одну годину до введення антибіотика протягом 7 діб та наступні 2 доби після завершення токсикування тетрацикліном гідрохлориду.

Description

дозі 12-14 мг/кг маси тіла за одну годину до введення антибіотика протягом 7 діб та наступні 2 доби після завершення токсикування тетрацикліном гідрохлориду.
Винахід належить до сільського господарства, зокрема до ветеринарії, а саме стосується способів коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії, що передбачає застосування ліпосомальної форми біологічно активної добавки (БАД) "БІ Р-МО" в період розвитку гепатопатології який попереджує виникнення істотних порушень функціонального стану печінки та пришвидшує його відновлення.
Відомий аналог |ІВерткин А.Л. Применение зссенциальньїх фосфолипидов в современной клинике. Метод, рекомендации. М. 2000. - 89 с; Кунц З., Гундерманн К.-Й., Шнайдер 2. "Зссенциальньюе" фосфолипидьі в гепатологии (зкспериментальньйй и клинический опьїт) //
Терапевтический архив.-1994. - Т. 66, Мо 2. - С. 66-72) прискорює інтенсивність регенеративних процесів за розвитку порушень і захворювань, що супроводжуються ураженням мембран клітин різних тканин та органів, особливо печінки, легень, серця, рекомендований в медицині і полягає у пероральному/внутрішньовенному введенні препарату ессенціале-форте у дозі від 900 до 1800 мг/добу впродовж одного місяця та може продовжуватися роками.
Недоліком аналога є необхідність у тривалому застосуванні препарату ессенціале-форте.
Виражений ефект відмічається після З-місячного курсу лікування і його необхідно підтримувати роками, що неможливо у тваринництві, де тварин часто переводять у різні технологічні групи.
Це створює практичні труднощі при їх ветеринарному обслуговуванні, а також економічно нерентабельно.
Найближчий аналог |Покотило О.С., Недошитко Х.Ю. Статеві особливості перекисного окиснення ліпідів у тканинах щурів при токсичному ураженні тетрацикліном і етиловим алкоголем та при корекції // Наук. записки Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол. - 2011. - Мо 2 (47). -
С. 202-205) передбачає пероральне застосування тваринам з токсичним ураженням печінки тетрацикліном та етиловим алкоголем БАД "Альфавомега" з розрахунку 0,5 мл/кг маси тіла через 1 год. після введення отрути протягом 14 діб від початку інтоксикації ксенобіотиками.
Недоліком найближчого аналога є застосування БАД через 1 год. після введення токсикантів, а не перед цим, що зменшує профілактичний ефект дії способу корекції.
В основу винаходу поставлено задачу одержати високий терапевтичний ефект в результаті перорального застосування до введення ксенобіотику (тетрацикліну гідрохлориду) ліпосомальної форми БАД "РІГР-МО", яка стимулює розвиток репаративних процесів,
Зо пришвидшує відновлення структурно-функціонального стану гепатоцитів та стабілізує метаболічний статус організму, що забезпечує медикаментозний захист печінки та профілактику виникнення важких порушень її функціонального стану при токсичній гепатодистрофії тварин.
Ветеринарна БАД "РІГ Р-МО" ліпосомальної форми захищена патентом (|пат. на винахід Мо 86516 - Україна. Ветеринарна біологічно активна добавка ліпосомальної форми та спосіб репаративної терапії в гепатології / Мельничук Д.О., Грищенко В.А., Литвиненко О.М. - опубл. 27.04.2009, Бюл. Мо 8). Ліпосомальна форма БАД "РІ Р-МО" характеризується оригінальним поєднанням у своєму складі отриманих з природної і дешевої сировини (маслянки) ліпідів (переважно фосфоліпідів), які за своїм жирнокислотним спектром відповідають мембранним фосфоліпідам тканин ссавців, комплексу природних моно- і поліненасичених жирних кислот та жиророзчинних вітамінів (а-токоферол і ретинолу ацетат), а її застосування стимулює розвиток репаративних процесів в уражених органах і тканинах, насамперед печінці, шлунково- кишковому тракті, нирках, сприяє інтенсивнішому відновленню їх структурно-функціонального стану та нормалізації метаболічного статусу організму перехворілих тварин.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії, який полягає у пероральному введенні щурам розчину біологічно активної добавки один раз на добу за інтоксикації тетрацикліном гідрохлориду, згідно з винаходом тваринам застосовують 1,0-1,3 95 розчин біологічно активної добавки "РІ Р-МО" ліпосомальної форми у дозі 12-14 мг/кг маси тіла за одну годину до введення антибіотика протягом 7 діб та наступні 2 доби після завершення токсикування тетрацикліном гідрохлориду.
БО Приклад здійснення способу
Мета роботи полягала у визначенні коригувальної ефективності способу медикаментозного захисту печінки з використанням фосфоліпідовмісної БАД "Р Р-МО" за умов моделювання в щурів тетрациклін-індукованої гепатодистрофії.
До експерименту було залучено 60 лабораторних щурів-самців лінії М/ізїаг з масою тіла 200- 220 г, яких підбирали за принципом аналогів. Щурів окремо поміщали у клітки. До початку експерименту вони перебували на карантині з клінічним обстеженням упродовж двох тижнів.
Тварин утримували на збалансованому раціоні, що містив усі необхідні біологічно активні та поживні речовини. Вони мали вільний доступ до корму і питної води.
Для проведення досліджень було сформовано три групи щурів (контрольну і дві дослідні) по бо 20 тварин у кожній. Відповідно до чинних критеріїв стандартизації та якості проведення біологічних експериментів і принципів біомоделювання, щурам першої і другої дослідних груп для моделювання токсичної гепатодистрофії впродовж 7 діб за допомогою зонда внутрішньошлунково вводили 4 95-ий розчин тетрацикліну гідрохлориду 1 раз на добу в дозі 250 мг/кг маси тіла тварин. Тваринам контрольної групи вводили аналогічний об'єм дистильованої води.
Впродовж експерименту тварини першої дослідної групи залишалися без лікування (самореабілітація), а тваринам другої дослідної групи внутрішньошлунково вводили БАД "РІ Р-
МО" у ліпосомальній формі в дозі 13,5 мг/кг маси тіла за одну годину до застосування тетрацикліну гідрохлориду і наступні 2 доби після завершення токсикування антибіотиком.
Тривалість експерименту становила 9-ть діб. Відбір біологічного матеріалу в щурів проводили на 10-ту добу експерименту під етерним наркозом. Кров для проведення гематологічних досліджень відбирали з черевного відділу аорти щурів.
Усі маніпуляції з щурами здійснювали відповідно до вимог Європейської конвенції про захист хребетних тварин, які використовуються для експериментальних і наукових цілей (Страсбург, 1986), Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" Мо 3447 від 21.02.2006 р.
Для оцінки функціонального стану печінки за тетрациклін-індукованої гепатодистрофії тварин використовували найчутливіші біохімічні показники крові, у тому числі системи гемостазу, зокрема: гемоглобін, фібриноген, протеїн С, аспартатамінотрансферазу, аланінамінотрансферазу, загальний білірубін, кон'югований білірубін, сечовину, а також додатково вимірювали концентрацію глюкози й креатиніну.
Моделювання у щурів дослідних груп токсичної гепатодистрофії медикаментозного генезу супроводжується істотними змінами метаболічної активності печінки. Насамперед це пояснюється деструктивними змінами мембранних систем гепатоцитів, про що свідчить вірогідне підвищення аспартат- і аланінамінотрансферазної активності плазми крові та їхнього співвідношення (табл. 1). Крім того, про посилення катаболічних процесів у таких хворих свідчить зростання в плазмі крові кінцевих продуктів азотового обміну - креатиніну і сечовини, відповідно в 1,2 і 2,0 рази. В той же час, гіперазотемія може вказувати і на розвиток ускладнень в організмі хворих тварин, зокрема, нефропатії. При цьому, у плазмі крові тварин другої
Зо дослідної групи за умов застосування БАД "РГР-МО" у ліпосомальній формі відмічалась тенденція до відновлення зазначених показників.
Печінка є місцем синтезу ключового прокоагулянтного компонента зсідання крові - фібриногену та основного антикоагулянта - протеїну С.
Так, у плазмі крові щурів першої дослідної групи за умов тетрациклін-індукованої гепатодистрофії встановлено зниження рівня фібриногену на 45,0 95 порівняно з контролем.
Водночас у плазмі крові хворих тварин другої дослідної групи за дії БАД "РГР-МО" у ліпосомальній формі вміст фібриногену знаходився в межах норми (див. табл.).
Таблиця
Біохімічні показники нативної крові/плазми щурів за токсичної гепатодистрофії на тлі введення тетрацикліну та при застосуванні коригувальної терапії (М ж т, п-20)
Перша дослідна Друга дослідна
Показник Контроль група група (терапія (самореабілітація) | БАД "РІ Р-МО"
Примітка: " - Р « 0,05, порівняно зі значеннями контрольної групи щурів.
Таким чином, зниження вмісту фібриногену в плазмі крові щурів першої дослідної групи свідчить про порушення протеїнсинтезувальної функції печінки після введення тетрацикліну.
Нормалізація цього показника в плазмі крові щурів другої дослідної групи свідчить про гепатопротекторну дію БАД "БГР-МО" у ліпосомальній формі, а отже позитивний ефект запропонованого способу.
За розвитку в тварин гострих і хронічних захворювань печінки, як відомо, значно знижується в плазмі крові рівень вітамін-К-залежного глікопротеїну - протеїну С, що також характеризує ступінь порушення протеїнсинтезувальної функції печінки. За токсичного ураження печінки тетрацикліном відзначається зменшення активності протеїну С в плазмі крові як щурів першої дослідної групи (на 42,5 9б), так і у тварин другої дослідної групи при застосуванні коригувальної терапії БАД "БГР-МО" у ліпосомальній формі (на 19,0 95) порівняно з контролем. Про коригувальний ефект БАД свідчить підвищення на 23,5 95 вмісту протеїну С в плазмі крові щурів другої дослідної групи відносно першої (див. табл.).
Моделювання токсичної гепатодистрофії призводить до порушення обміну гемоглобіну в організмі тварин. За експериментальної гепатопатології відмічається гіпохромемія і розвиток анемії (див. табл.). Прояв останньої можливо, є результатом зниження гемопоетичної активності червоного кісткового мозку, посилення гемолітичних процесів внаслідок негативної дії токсинів на структурну організацію мембранних систем еритроцитів у кров'яному руслі та індукції патологічного процесу в паренхімі печінки. В результаті, у плазмі крові тварин цієї групи встановлено розвиток гіпербілірубінемії на тлі підвищення рівня кон'югованої і некон'югованої його форм, що свідчить про порушення пігментної функції печінки. У щурів другої дослідної групи при застосуванні БАД "Р Р-МО" у ліпосомальній формі за розробленою схемою рівень гемоглобіну крові навіть перевищує контрольний в 1,7 разу, що, можливо, є результатом компенсаторної мобілізації еритроцитів із відповідних депо. Показники пігментного обміну також мають високі значення, проте вони вже значно наближені до рівня контролю (див. табл.).
Поряд з вище зазначеним, відмічається збільшення концентрації глюкози в плазмі крові щурів другої дослідної крові - на 14 95 порівняно з контролем, що вказує на її мобілізацію для відновлення енергетичного балансу і нормалізації метаболічних процесів у тканинах.
Отже, спосіб застосування ліпосомальної БАД "РІР-МО" з мембранотропними властивостями і репаративною дією на пошкоджені клітини печінки стимулює відновлення процесів метаболізму, передусім протеїнсинтезувальної функції гепатоцитів. Застосування зазначеної біодобавки запобігає розвитку можливих ускладнень - анемії, коагуло-, і нефропатії, паренхіматозної жовтяниці та інтоксикації організму. Отримані результати свідчать про високу ефективність запропонованого нами способу фармакологічної корекції функціонального стану печінки за токсичного впливу на печінку патогенного фармакологічного фактору.
Технічним рішенням способу коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії є високий терапевтичний ефект в результаті проведення медикаментозного захисту печінки та профілактики виникнення важких порушень її функціонального стану при токсичній гепатодистрофії тварин шляхом перорального застосування ліпосомальної форми
БАД "РГР-МО" впродовж 9 діб, що також спрямовано на попередження розвитку ускладнень, передусім: анемії, коагуло-, і нефропатії, паренхіматозної жовтяниці та інтоксикації організму.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
    Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії, який полягає у пероральному введенні щурам розчину біологічно активної добавки один раз на добу за інтоксикації тетрацикліном гідрохлориду, який відрізняється тим, що тваринам застосовують 1,0-1,3 95 розчин біологічно активної добавки "РІ Р-МО" ліпосомальної форми у дозі 12-14 мг/кг маси тіла за одну годину до введення антибіотика протягом 7 діб та наступні 2 доби після завершення токсикування тетрацикліном гідрохлориду.
UAA201902064A 2019-03-01 2019-03-01 Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії UA120693C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201902064A UA120693C2 (uk) 2019-03-01 2019-03-01 Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201902064A UA120693C2 (uk) 2019-03-01 2019-03-01 Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA120693C2 true UA120693C2 (uk) 2020-01-10

Family

ID=71117257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201902064A UA120693C2 (uk) 2019-03-01 2019-03-01 Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA120693C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pawan et al. Effect of 3-hydroxybutyrate in obese subjects on very-low-energy diets and during therapeutic starvation
US5889055A (en) L-carnitine and acetyl-L-carnitine combined for prevention and treatment of syndromes related to diseases of energy metabolism
US4590184A (en) Antiosteoporotic pharmaceutical composition containing 24,25-dihydroxycholecalciferol as an active ingredient
Daft et al. Biotin deficiency and other changes in rats given sulfanilylguanidine or succinyl sulfathiazole in purified diets
US5973004A (en) L-carnitine, acetyl-L-carnitine, and pantothenic acid or ubiquinone, combined for prevention and treatment of syndromes related to ineffective energy metabolism
JPH08502039A (ja) 筋肉の劣化を減少させるための組成物および方法
US3819480A (en) Composition of methionine with 2-dimethylaminoethanol
van Berlo et al. Is increased ammonia liberation after bleeding in the digestive tract the consequence of complete absence of isoleucine in hemoglobin? A study in pigs
RU2760324C1 (ru) Новое применение полоксамера в качестве фармакологически активного вещества
EP0215956A1 (en) Composition for treating skin disease
CN108186631B (zh) 一种药物组合物及其制备方法和用途
UA120693C2 (uk) Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії
JP2002302447A (ja) 局所投与用癌治療剤
RU2283114C1 (ru) Композиция, обладающая гепатопротекторной активностью и нормализующая обменные процессы
UA136556U (uk) Спосіб коригування функціонального стану печінки при токсичній гепатодистрофії
CH661443A5 (en) Pharmaceutical compositions having metabolic activity
RU2561689C1 (ru) Средство для лечения заболеваний печени у крупного рогатого скота и свиней, повышения их сохранности и продуктивности
Marini et al. Urea transporters and urea recycling in ruminants
Tsukano et al. Rehydration and catabolic preventive effects depend on the composition of oral electrolyte solutions for diarrheic calves
KITABCHI et al. Pituitary Adrenal Axis Evaluation in Human Scurvy123
Forster et al. Degenerative changes in cerebral arteries following administration of desoxycorticosterone acetate
RU2634964C1 (ru) Способ снижения риска развития послеродовых воспалительных заболеваний матки у коров
RU2557527C1 (ru) Способ коррекции иммунобиохимического статуса у коров в предродовом и послеродовом периодах
RU2812129C1 (ru) Гормональное средство для регуляции половой охоты у мелких домашних животных
RU2029466C1 (ru) Средство для увеличения массы тела, тимуса, селезенки и красного костного мозга у животных