UA113490C2 - Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм та спосіб експлуатації такого комбайна - Google Patents

Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм та спосіб експлуатації такого комбайна Download PDF

Info

Publication number
UA113490C2
UA113490C2 UAA201207503A UAA201207503A UA113490C2 UA 113490 C2 UA113490 C2 UA 113490C2 UA A201207503 A UAA201207503 A UA A201207503A UA A201207503 A UAA201207503 A UA A201207503A UA 113490 C2 UA113490 C2 UA 113490C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
grain
separator device
slope
axial separator
harvester
Prior art date
Application number
UAA201207503A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of UA113490C2 publication Critical patent/UA113490C2/uk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D75/00Accessories for harvesters or mowers
    • A01D75/28Control mechanisms for harvesters or mowers when moving on slopes; Devices preventing lateral pull
    • A01D75/282Control mechanisms for harvesters or mowers when moving on slopes; Devices preventing lateral pull acting on the grain cleaning and separating device
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D41/00Combines, i.e. harvesters or mowers combined with threshing devices
    • A01D41/12Details of combines
    • A01D41/127Control or measuring arrangements specially adapted for combines
    • A01D41/1276Control or measuring arrangements specially adapted for combines for cleaning mechanisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F12/00Parts or details of threshing apparatus
    • A01F12/18Threshing devices
    • A01F12/28Devices for adjusting the concaves

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)

Abstract

Представлений винахід стосується зернозбирального комбайна з осьовим сепараторним пристроєм (6) для розділення маси збираної злакової продукції, що подається в зернозбиральний комбайн, на декілька окремих потоків, при цьому один з таких окремих потоків, що складається з зерна та незернових складових, через сепараційну поверхню (10) осьового сепараторного пристрою (6) подається до розташованого за цим сепаратором очищувального пристрою, при цьому передбачається використання засобу для регулювання викликаного нахилом зернозбирального комбайна місцевого перепаду концентрації частини потоку збираної злакової продукції, яка передається від осьового сепараторного пристрою (6), та даний засіб може налаштовуватись індивідуально в залежності від нахилу зернозбирального комбайна.

Description

Представлений винахід стосується зернозбирального комбайна з осьовим сепараторним пристроєм відповідно до положень пункту 1 патентної формули, а також способу експлуатації зернозбирального комбайна відповідно до положень пункту 4 патентної формули.
Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм для розподілення маси збираної злакової продукції, що подається в зернозбиральний комбайн, на декілька окремих потоків, при цьому один з таких окремих потоків, що складається з зерна та незернових складових, через сепараційну поверхню осьового сепараторного пристрою подається до розташованого за цим сепаратором очищувального пристрою, вже достатньо відомий. При збиранні врожаю на рівній поверхні збирана злакова продукція, в цілому, рівномірно передається від осьового сепараторного пристрою, тому й розташовані за ним пристрої, наприклад, очищувальний пристрій, також завантажуються збираною злаковою масою відносно рівномірно. На відміну від цього, при збиранні врожаю на схилі під дією сили тяжіння збирана злакова продукція вже під час передачі від жниварки до похилого транспортера накопичується з боку долини, в той же час з боку схилу концентрація збираної злакової продукції зменшується.
Ця локальна різниця концентрації зберігається під час процесу переробки в зернозбиральному комбайні та постійно зростає.
З патентного документу ЕР 1 284 098 відомий зернозбиральний комбайн описаного вище типу, що має осьовий роторний сепаратор для розподілу збираної злакової продукції на декілька окремих потоків, які відрізняються різною концентрацією корисного матеріалу та відходів. До осьового роторного сепаратора під'єднано очищувальний пристрій, на який подається частина потоку збираної злакової продукції, що складається з зерна та незернових складових, які потрібно відділити одне від одного. Осьовий роторний сепаратор з усіх боків закритий дротяними сітками, що утворюють очищувальну поверхню, яка складається з двох відрізків з великою кількістю отворів. Очищувальна поверхня осьового роторного сепаратора, що розділена на два відрізки, на своєму першому відрізку, на який подається потік збираної злакової продукції, має декілька пластин, що розташовані по окружності, а другий її відрізок має звичну будову й складається з дротяної сітки. Пластини першого відрізка розміщені рухомо на осі, що проходить паралельно до поздовжньої осі осьового роторного сепаратора. Для цього пластини механічно з'єднано між собою, щоб положення їх нахилу регулювалось загальним
Зо лінійним множником. Для скорочення частки незернових складових в потоці збираної злакової продукції, що надходить від осьового роторного сепаратора, у відповідності до ЕР 1 284 098 А1 передбачається, що перший відрізок очищувальної поверхні в зоні завантаження збираної злакової продукції, закритий в напрямку, зворотному до напрямку руху продукції, щоб збільшити вміст зерна в зовнішній зоні збираної злакової продукції, яка циркулює в осьовому роторному сепараторі. Регулювання зміщення початкової сепараторної зони в зворотному напрямку здійснюється залежно від кількості відходів, що відокремлюються від потоку корисної продукції.
Пристрій, відомий з патенту ЕР 1 284 АТ при певних умовах збирання врожаю суттєво підвищує продуктивність збирання на рівній місцевості, однак при русі на схилі це призводить до появи нахилу зернозбирального комбайна відносно завантажувального пристрою, й при цьому місцева концентрація потоку збираної злакової продукції, що надходить від осьового роторного сепаратора, з боку долини зростає як результат більшого навантаження на жниварку з боку долини під дією сили тяжіння, а таке одностороннє розділення створює додаткове навантаження на оочищувальний пристрій, який розміщується за осьовим роторним сепаратором. З цієї причини на схилі продуктивність зернозбирального комбайна помітно знижується.
Виходячи з цього, задачею винаходу є створення зернозбирального комбайна з щонайменше одним осьовим сепараторним пристроєм, в якому при роботі з боковим нахилом зернозбирального комбайна рівень продуктивності буде зберігатись на рівні, що відповідає продуктивності при роботі на рівнині. Задачею винаходу також є створення способу експлуатації зернозбирального комбайна, який дозволяє підвищити рівень продуктивності приблизно до рівня продуктивності, що досягається при роботі на рівнині.
У відповідності до винаходу, ці задачі відносно пристрою вирішуються за допомогою основних положень пункту 1 патентної формули, а відносно способу - за допомогою основних положень пункту 4 патентної формули.
Відповідно до пункту 1 патентної формули, передбачаються засоби для маніпулювання викликаним нахилом зернозбирального комбайна градієнтом локальної концентрації частини потоку, який видається з осьового сепараторного пристрою (б), при цьому ці засоби виконані з можливістю індивідуального регулювання в залежності від нахилу зернозбирального комбайна.
Це дозволяє вирівнювати викликаний нахилом зернозбирального комбайна градієнт локальної 60 концентрації між верхньою стороною схилу та нижньою стороною схилу, що забезпечує відносно рівномірне завантаження розміщеного далі очищувального пристрою та, відповідно, веде до підвищення продуктивності.
Переважно, засоби для маніпулювання забезпечують активне вирівнювання градієнта концентрації частини потоку між верхньою та нижньою сторонами схилу. При цьому сепарування часткового потоку з боку нижньої сторони схилу скорочується, в той час як з боку верхньої сторони схилу сепарування активується. Для цього використовуються засоби, що забезпечують компенсацію перепаду концентрації потоку збираної продукції з боку рівнини та з боку схилу.
В переважному варіанті винаходу засоби для маніпулювання потоком можуть бути виконані у вигляді заслінок, за допомогою яких можна індивідуально регулювати пропускну здатність отворів по окремих відрізках, щонайменше на одному з двох відрізків, що складають сепараційну поверхню, яка оточує осьовий сепараторний пристрій. В той час, як з боку схилу ефективна сепараційна поверхня скорочується, за рахунок регулювання пропускної здатності основна частина потоку збираної злакової продукції спрямовується з боку рівнини на бік схилу, за рахунок чого очищувальний пристрій завантажується більш рівномірно.
Для вирішення вказаної задачі пропускна здатність відповідного відрізку сепараційної поверхні може змінюватись як по окружності, так і в повздовжньому напрямку. Це дозволяє скоротити пропускну здатність сепараційної поверхні з боку рівнини, якщо дивитись в напрямку завантаження осьового сепараторного пристрою, в порівнянні з відрізком осьового сепараторного пристрою, який знаходиться з боку схилу. Це дозволяє в залежності від нахилу осьового сепараторного пристрою скорочувати локальну концентрацію потоку збираної продукції для ефективного завантаження очищувального пристрою, та забезпечує можливість переміщувати точку завантаження в напрямку схилу, залежно від нахилу з урахуванням положення осьового сепараторного пристрою на рівнині чи на схилі. Заслінки, які знаходяться з боку рівнини, зміщуються за допомогою шарнірів для того, щоб скоротити або взагалі заблокувати пропускну здатність відповідного відрізку сепараційної поверхні по окружності чи в поздовжньому напрямку, в той же час з боку схилу заслінки встановлюються в частково чи повністю відкритому положенні та фіксуються в ньому.
В переважному варіанті винаходу засоби можуть мати форму певної кількості направляючих
Зо елементів, які розміщено по окружності під сепараційною поверхнею, яка оточує осьовий сепараторний пристрій, а їх положення відносно сепараційної поверхні може встановлюватись індивідуально. В цьому випадку направляючі елементи можуть встановлюватись в напрямку, протилежному до напрямку нахилу зернозбирального комбайна, щоб, по можливості, скоротити сепарацію з боку рівнини за рахунок зменшення пропускної здатності відрізку сепараційної поверхні, що, в свою чергу, покращить умови сепарації з боку схилу.
В альтернативному варіанті винаходу засоби можуть мати форму пластинчатих кришок, що розміщуються по обох боках осьового сепараторного пристрою на рухомих осях, що проходять паралельно до осі сепараторного пристрою, та ці кришки можуть рухатись таким чином, що їх передній край може контактувати з осьовим сепараторним пристроєм, так що вони можуть утворювати між цим пристроєм та стінками корпусу, на яких закріплено рухому вісь, окрему камеру. При заповненні утвореної таким чином камери місце виходу потоку збираної продукції зміщується в напрямку завантаження вверх в бік схилу, що робить розвантаження осьового сепараторного пристрою більш рівномірним.
В ще одному переважному конструктивному варіанті винаходу може бути передбачено, що засоби можуть бути виконані у вигляді, щонайменше одного розміщеного з обох боків осьового сепараторного пристрою викидного вала, що знаходиться на осі, паралельній до осьового сепараторного пристрою, та приводиться в обертальний рух. Викидний вал, переважно, має зіркоподібний розріз та рухомо кріпиться в розвантажувальній зоні осьового сепараторного пристрою на стінках корпусу сепараторного пристрою. Переважно, викидний вал встановлюється поряд з сепараційною декою та проходить на всю її ширину. Викидні вали обертаються в напрямку, протилежному напрямку обертання завантажувального механізму осьового сепараторного пристрою.
Зокрема, швидкість обертання, щонайменше, одного викидного вала може регулюватись в залежності від нахилу комбайна. За рахунок цього можна переносити основне навантаження при викиданні з боку рівнини на бік схилу.
Переважно, засоби можуть приводитись в рух пневматичним способом. Пневматичний привід засобів має ту перевагу, що він реагує швидше, ніж гідравлічний привід, що дає змогу швидше регулювати пропускну здатність відповідних відрізків сепараційної поверхні в залежності від місцевої концентрації потоку збираної злакової продукції, що подається на бо осьовий сепараторний пристрій. Ще однією перевагою цієї конструкції є зниження загрози забивання пристрою завдяки більш швидкому закриванню при використанні пневматичного принципу.
Згідно з однією з конструктивних форм винаходу може бути також передбачено можливість виготовлення засобів у вигляді направляючих щитків, які рухомо кріпляться на осі, паралельній до осі осьового сепараторного пристрою, безпосередньо під цим сепараторним пристроєм на розташованому там зворотному піддоні. Також і в цій конструктивній формі направляючі щитки на зворотному піддоні встановлюються у напрямку, зворотному до напрямку нахилу, що дозволяє забезпечити компенсацію концентрації потоку збираної продукції, яка передається на зворотні піддони, а ця збирана зернова продукція, в результаті, передається далі в очищувальний пристрій.
Зокрема, положення направляючого щитка може індивідуально налаштовуватись відносно поверхні зворотного піддона.
Окрім цього, винахід, у відповідності до пункту 4 патентної формули, стосується способу експлуатації зернозбирального комбайна з осьовим сепараторним пристроєм для розділення потоку збираної злакової продукції, що завантажується в зернозбиральний комбайн, на декілька окремих потоків, при цьому один з таких окремих потоків, що складається з зерна та незернових складових, подають через сепараційну поверхню (10) осьового сепараторного пристрою (б), яка має декілька відрізків, до розташованого за цим сепаратором очищувального пристрою. Спосіб відрізняється тим, що частиною потоку продукції, який передається від осьового сепараторного пристрою до очищувального пристрою, маніпулюють за допомогою засобів, що індивідуально регулюються в залежності від виявленого нахилу зернозбирального комбайна, так що при видачі першої частини потоку вирівнюють викликаний нахилом зернозбирального комбайна градієнт локальної концентрації між верхньою стороною схилу та нижньою стороною схилу. Для цього, в залежності від зареєстрованого поперечного нахилу, закривають щонайменше частково відрізки сепараційної поверхні з боку нижньої сторони схилу.
Окрім цього, при зростанні віддалення від вхідної зони осьового сепараторного пристрою скорочують пропускну здатність сепараційної поверхні (10) в радіальному напрямку.
Переважно, за допомогою системи датчиків реєструють щонайменше один сигнал, що характеризує концентрацію оброблюваної маси в одному з потоків збираної злакової продукції
Зо на виході з осьового сепараторного пристрою (б), та цей сигнал використовують для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного. Для покращення точності регулювання, окрім реєстрації бокового нахилу зернозбирального комбайна, за допомогою відповідного сенсора нахилу реєструється також доля втрат оброблюваної маси на виході з осьового сепараторного пристрою.
Як альтернатива або доповнення за допомогою системи датчиків реєструють щонайменше один сигнал, що характеризує концентрацію корисного матеріалу в потоці збираної продукції на виході з очищувального пристрою, який розташований за осьовим сепараторним пристроєм, причому цей сигнал використовують для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного.
Окрім цього, за допомогою системи датчиків реєструють щонайменше один сигнал, який характеризує концентрацію корисного матеріалу в частковому потоці збираної продукції, що повертають на повторну обробку, причому цей сигнал використовується для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного.
В подальшому винахід більш детально пояснюється на основі приведених на кресленнях конструктивних прикладів.
На кресленнях показано:
Фіг.1. Схематичне зображення зернозбирального комбайна в боковій проекції.
Фіг.2. Перша конструктивна форма осьового сепараторного пристрою з роздільно розміщеними по окружності заслінками;
Фіг. від За по Зе. Схематичне зображення можливих положень заслінок згідно з Ффіг.2.;
Фіг.4. Блок-схема, що пояснює спосіб управління.
Фіг.5. Друга конструктивна форма осьового сепараторного пристрою з розміщеними з обох боків осьового сепараторного пристрою викидними валами;
Фіг.6. Третя конструктивна форма осьового сепараторного пристрою з розміщеними з обох боків осьового сепараторного пристрою кришками;
Фіг.7. Четверта конструктивна форма осьового сепараторного пристрою з розміщеними по окружності направляючими елементами;
Фіг.8. Підпорядкований осьовому сепараторному пристроєві зворотний піддон, на якому розміщено направляючі щитки.
На Фіг.1 схематично показано поздовжній розріз внутрішньої частини зернозбирального комбайна. В непоказаній на кресленні передній зоні зернозбирального комбайна завантажується збирана злакова продукція, що йде на переробку, та за допомогою лише частково показаного транспортерного пристрою 1 подається далі до молотильного пристрою 2 тангенціальної дії. Молотильний пристрій 2 містить молотильний барабан 3, вісь якого розташована поперек напрямку руху зернозбирального комбайна, та який на зовнішній частині обшивки має фрикційні елементи і частина окружності якого оточена підбарабанням 4. Потік маси збираної злакової продукції, що обробляється молотильним пристроєм 2, через отвори в підбарабанні 4 потрапляє на дно транспортера 11, по якому ця маса, як показує стрілка РІ, пульсуючими рухами подається в напрямку, зворотному до напрямку руху зернозбирального комбайна.
Велика частина потоку збираної злакової продукції, також пропускається між молотильним барабаном З та підбарабанням 4 та за їх допомогою подається на завантажувальний барабан 5 осьового сепараторного пристрою 6. Схематично представлений осьовий сепараторний пристрій 6 являє собою щонайменше один циліндричний корпус 7 з відкритими кінцями, по всій довжині якого встановлено несучий транспортерний орган 8, що обертається. При обертанні транспортерного органа 8 збирана злакова продукція по гвинтовій траєкторії пропускається через осьовий сепараторний пристрій 6. У верхній частині корпусу 7 знаходяться спрямовані всередину ребра 9, що забезпечують обмолот збираної зернової продукції при її контакті з зовнішнім краєм спіралі За транспортерного органу 8.
Швидкість транспортування залежить від кількості обертів транспортерного органа 8. При підвищенні числа оборотів транспортерного органа 8 зростає не лише швидкість транспортування, але й відцентрова сила, а разом з нею й зусилля, що діє на корисний матеріал та забезпечує його очищення. На жаль, одночасно зменшується й час перебування збираної злакової продукції в осьовому сепараторному пристрої 6. Нижня частина корпусу 7 складається з сепараційних дек 10, що створюють сепараційну поверхню 10 з отворами 21 для проходження скрізь них збираної злакової продукції, як схематично показано на Фіг.2.
Складові частини потоку збираної продукції що виходить з осьового сепараторного пристрою, такі як зерно, полова та дрібна солома, що пропускаються через отвори 21
Зо сепараційних дек 10 після осьового сепараторного пристрою 6, падають на розташоване внизу дно транспортера 11 або на зворотний піддон 12. Дно транспортера 11, як і зворотний піддон, рухається імпульсивно, таким чином матеріал, що збирається на них, транспортується в напрямку руху зернозбирального комбайна, вказаному стрілками РІ, Р2, при цьому збирана злакова продукція передається на зворотний піддон 12 та дно транспортера 11 і з'єднується з уже відділеним в молотильному пристрої 2 зерном, утворюючи, таким чином, масу корисного матеріалу, яка тут названа попередньо очищеною масою.
Крупна солома, яка, в основному, очищається від зерна при проходженні через осьовий сепараторний пристрій 6, викидається через задню частину осьового сепараторного пристрою 6 й через похилий транспортер 13 падає назад на землю. Молотильний пристрій 2 та осьовий сепараторний пристрій б, таким чином, утворюють перший ступінь сепарації, або перший ступінь очищення, після якого, по-перше, залишається перша маса відходів, що складається з попередньо обмолоченої соломи, та, по-друге, потік попередньо очищеної продукції.
Другий ступінь сепарації або очищення, головним чином, складається з повітродувки 14 та розташованих в зоні потоку повітродувки 14 групи сепараторних решіток 15, що імпульсно рухаються на не представленій на кресленні рамі, та на які подається попередньо очищена маса збираної злакової продукції. Зерно, що залишилось в попередньо очищеній масі, просіюється через підвішені сепараторні решітки 15 й падає на попередній направляючий піддон 16. На нижньому кінці направляючого піддона 16 розташовано шнековий транспортер 17, який подає зерно до елеватора (не показано) та далі до зернової камери (не показано).
Легкі складові попередньо очищеного потоку збираної злакової продукції при очищенні видуваються повітряним потоком повітродувки 14 та осідають на дно як відходи після другої стадії очищення. Складові частини попередньо очищеного потоку збираної продукції, що пройшли сепараторні решітки 15 по всій їх довжині та при цьому не просіялись та не були провіяні повітродувкою, в результаті осідають на другий сепараційний направляючий піддон 18 й за допомогою розташованого на кінці цього піддона шнекового транспортера 19 подаються назад до сепараторного пристрою 6, щоб знову пройти цикл очищення.
При боковому нахилі зернозбирального комбайна, який виникає при роботі на схилі, подача збираної злакової продукції по всій ширині дна транспортера 11, зворотного піддона 12 та сепараторних решіток 15 відбувається нерівномірно під дією сили тяжіння. Нерівномірність 60 розподілу потоку підсилюється й тим, що дно транспортера 11, зворотний піддон 12, а також сепараторні решітки 15 виконують імпульсні рухи, а кожний їх підйом призводить до того, що збирана продукція, що знаходиться на поверхнях 11, 12 та 15 зміщується в напрямку рівнини, й у результаті там виникає небажана концентрація збираної злакової продукції.
Для компенсації цього ефекту, пропонується використати засоби для регулювання пов'язаного, зокрема, з боковим нахилом зернозбирального комбайна місцевого перепаду концентрації первинного потоку збираної злакової продукції що надходить від осьового сепараторного пристрою 6 до очищувального пристрою, засоби, що в залежності від нахилу зернозбирального комбайна можуть налаштовуватись індивідуально. Для цього засоби згідно з першою конструктивною формою можуть бути виконані у вигляді заслінок 20, за допомогою яких пропускна здатність отворів 21, щонайменше частково, й щонайменше двох сепараційних поверхонь сепараційних дек 10, що розташовані навколо осьового сепараторного пристрою 6, може змінюватись індивідуально.
На Фіг.2. схематично показано поперечний розріз осьового сепараторного пристрою 6 зернозбирального комбайна, який знаходиться в положенні нахилу під кутом « до горизонтальної лінії Для забезпечення описаного вище ефекту положення заслінок 20 регулюється індивідуально, що дозволяє збільшити кількість збираної маси, що обробляється з боку схилу.
На Фіг. від За по Зе в схематичному вигляді показано вигляд зверху на розкриту сепараційну деку 10 згідно з Фіг.2, та на цьому прикладі детально пояснюється принцип індивідуального налаштування заслінок 20. Напрямок транспортування збираної злакової продукції всередині осьового сепараторного пристрою б показано стрілкою б. При зростанні відстані до завантажувальної зони осьового сепараторного пристрою 6 змінюється й кількість отворів 21 відповідної сепараційної деки 10, через які просіюється збирана продукція, при цьому така зміна відбувається не тільки в поздовжньому напрямку осьового сепараторного пристрою 6, але й радіальному напрямку сепараційної деки 10. Кожна сепараційна дека 10 має декілька рядів решіток від І до ХІЇ, при цьому пропускна здатність їх отворів, які, до речі, мають квадратну форму, різна. В представленому конструктивному варіанті представлено дванадцять рядів решіток від І до ХІЇ, кожна з яких має вісім отворів, хоча ця кількість вибрана довільно.
На Фіг.За показано положення заслінок 20 сепараційної деки 10 при збиранні врожаю на
Зо рівнині. Кожен ряд решіток від І до ХІЇ розділено на зону 10А, що знаходиться з боку рівнини, та зону 108, що знаходиться з боку схилу, що налаштовуються індивідуально. Так, отвори 21 рядів решіток ІМ, МІІ та МІ, Х, ХІ та Хі! як з боку рівнини 10А, так і з боку схилу 10В, закрито, що позначено відповідною штриховкою. Заслінки 20 решти рядів решіток показано у відкритому положенні, на що вказує відсутність штриховки. Ці налаштування встановлено оператором зернозбирального комбайну, що роз'яснюється нижче.
На Фіг.3р показано положення заслінок 20 на сепараційній деці 10 при збиранні врожаю зернозбиральним комбайном на схилі з нахилом менше 2". В даному випадку налаштування не відрізняється від налаштування для роботи на рівнині. Ситуація може змінюватись лише у випадку, коли завантаження очищувального пристрою вже при збиранні врожаю на рівнині буде достатньо високим. Тоді спочатку закриваються ряди решіток в зоні 10А з боку рівнини.
На Фіг.Зс показано положення заслінок 20 на сепараційній деці 10 при збиранні врожаю зернозбиральним комбайном на схилі з нахилом між 2" та до 4". При такому налаштуванні в зоні 10А з боку рівнини ряди решіток І, ІМ, М та з МІ! по ХІЇ закриті. На відміну від цього з боку схилу в зоні 108 закриті лише ряди решіток ІМ, МІЇ, МІП, а також Х та ХІ.
На Фіг.3а показано положення заслінок 20 на сепараційній деці 10 при збиранні врожаю зернозбиральним комбайном на схилі з нахилом між 4" та до 6". Зі збільшенням нахилу схилу в зоні з 10А з боку рівнини закриваються додаткові заслінки 20, так що в представленому прикладі єдиним відкритим рядом залишається ряд решіток І. В зоні з боку схилу навпаки, відкриваються додаткові ряди решіток, тому закритими залишаються тільки ряди решіток ІМ, МІЇ та Х. Це дозволяє переспрямувати потік збираної продукції, хоча очищувальний пристрій з боку схилу завантажений більшою кількістю полови. Пов'язане з цим додаткове завантаження очищувального пристрою у порівнянні з завантаженням цього очищувального пристрою при роботі взагалі без налаштування заслінок 20 видається зовсім незначним.
На Фіг.Зе показано положення заслінок 20 на сепараційній деці 10 при збиранні врожаю зернозбиральним комбайном на схилі з нахилом більшим за 6". При такому налаштуванні в зоні 10А з боку рівнини закрито всі ряди решіток від І по ХІЇ, а на відміну від цього з боку схилу в зоні 108 всі ряди решіток від І до ХІЇ відкрито для того, щоб досягти суттєвого розвантаження очищувального пристрою з боку рівнини.
Зображення на Фіг.4 показує блок-схему, на основі якої пояснюється метод керування, бо покладений в основу способу застосування зернового комбайна 1. Під умовним позначенням 40 представлена вихідна ситуація налаштувань зернового комбайна при збиранні врожаю на рівнині. Оператор зернозбирального комбайна задає базові налаштування для збирання врожаю, які, зокрема, визначають умови сепарації в сепараторному пристрої 6. При цьому оператор задає прийнятні значення бажаного рівня втрат при сепарації та очищенні. Відповідна сенсорна система на зернозбиральному комбайні в ході операції 41 реєструє нахил схилу під час збирання врожаю, розмір якого визначається та записується у пам'ять. Зразу за операцією 41 в ході операції 42 визначається фактичний рівень втрат в процесі сепарації та очищування, в основі якого покладено відповідні сенсорно зареєстровані та розраховані параметри.
В залежності від визначеного в ході операції 42 рівня втрат для процесів сепарації та очищення в ході операції 43 приймається рішення про те, чи буде активовано систему управління, чи вона залишиться неактивованою, оскільки рівень втрат в процесі сепарації негативно впливає на продуктивність комбайну при збиранні врожаю. В останньому випадку система управління відповідно до операції 44 залишається неактивованою, тому використовуються налаштування, характерні для руху по рівнині.
Якщо в ході операції 43 буде встановлено, що рівень втрат в процесі сепарації не перевищує граничних показників для втрат, встановлених оператором, то активується система управління. При цьому знову ж значення має той факт, чи рівень втрат в процесі очищення при збиранні врожаю на рівнині вже досяг встановленої оператором границі втрат для процесу очищення, чи він нижчий за це граничне значення. Окрім цього, існує можливість активації лише частини системи управління. Цей варіант застосовується, зокрема, в тих випадках, коли рівень втрат процесу сепарації вже досяг граничного значення чи наблизився до нього, та коли рівень втрат процесу очищення вже перевищив своє граничне значення. В такому випадку закривається лише частина заслінок 20 з боку рівнини, або ж відкриваються заслінки 20 з боку схилу.
На Фіг.5 показана ще одна конструктивна форма сепараторного пристрою 6. Зображення на
Фіг.5 показує осьовий сепараторний пристрій 6 з щонайменше одним викидним валом З0, який розміщено на паралельній осі. Щонайменше один викидний вал 30 може повертатись навколо рухомої осі 32 та розміщений в нижній частині осьового сепараторного пристрою 6. Рухома вісь 32 встановлена на стінці 31, розташованій паралельно осьовому сепараторному пристрою. В
Зо однороторному осьовому сепараторному пристрої 6 з обох боків сепараторного пристрою 6 розташовано викидні вали З0, які призначено для того, щоб, в залежності від нахилу зернозбирального комбайна регулювати розподіл потоку збираної злакової продукції, що завантажується. Це досягається за рахунок зміни числа обертів, а також кута встановлення відповідного викидного вала 30 відносно осьового сепараторного пристрою 6. У непоказаному
З5 тут дворотортному осьовому сепараторному пристрої між обома сепараторними роторами може бути додатково встановлено щонайменше один викидний вал 30, щоб регулювати розвантаження відповідного потоку збираної продукції. Щонайменше один викидний вал 30 може розташовуватись по всій довжині осьового сепараторного пристрою 6. Можливим являється також встановлення декількох викидних валів 30 один за одним, так щоб вони впливали на розвантаження потоків збираної продукції в окремих сегментах осьового сепараторного пристрою 6.
Зображення на фіг.б6 показує третю конструктивну форму осьового сепараторного пристрою 6 з розташованими по обидва боки осьового сепараторного пристрою відкидними кришками 33.
Кришки 33, як вже було описано, прилягають через рухомі осі 32 до стінок 31, які зовні оточують осьовий сепараторний пристрій 6. Між двох роторним осьовим сепараторним пристроєм 6 також рухомо встановлено кришки 33. В залежності від нахилу кришки 33 відкидаються в напрямку відповідного сепараторного ротора, утворюючи при цьому на стороні осьового сепараторного пристрою 6, повернутій в бік рівнини, камери, в яких тимчасово накопичується збирана злакова продукція, що дає можливість регулювати пропускну здатність сепараційних дек 10 таким чином, що з боку схилу створюється більш висока місцева концентрація завантаженого потоку збираної продукції в очищувальному пристрої.
На Фіг.7 показано четверту конструктивну форму осьового сепараторного пристрою 6 з розташованими по окружності направляючими елементами 39. Направляючі елементи 39 показані суцільними лініями в закритому положенні, в якому вони регулюють вивантаження потоку збираної злакової продукції з сепараторного пристрою. У відкритому положенні, відокремленому від сепараційних дек 10, направляючі елементи показані пунктирними лініями.
Зображення на Фіг.8 показує розташований за осьовим сепараторним пристроєм 6 зворотний піддон, на якому на деякій відстані один від одного розміщено щонайменше два направляючих щитки 22 та 23. Обидва направляючих щитки 22, 23 проходять по паралельній 60 осі вздовж всього осьового сепараторного пристрою 6 та рухомо кріпляться на зворотному піддоні 12 навколо рухомої осі 24, яка проходить паралельно до вказаної поздовжньої обі.
Розташування, щонайменше двох направляючих щитків 22, 23 на зворотному піддоні 12 розраховано таким чином, що вони знаходяться поряд з однією з зовнішніх сторін зворотного піддона 12. Направляючі щитки 22, 23 в залежності від нахилу, приводяться у дію, переважно, пневматичним методом для того, щоб забезпечити перерозподіл потоку збираної злакової продукції від сторони рівнини на бік схилу. За рахунок положення направляючого щитка 22, розташованого з боку рівнини, розвантажується розташований з боку рівнини відрізок 25 зворотного піддона 12, на який під дією нахилу а зростає подача збираної злакової продукції, що надходить від осьового сепараторного пристрою б, а частина збираної продукції перевантажується з нього щонайменше на сусідній відрізок 26. Навпаки, положення розташованого з боку схилу направляючого щитка 23 приводить до того, що збирана злакова продукція, яка надходить від осьового сепараторного пристрою 6 все більше передається на зовнішній відрізок 27, розташований з боку схилу. Керування щонайменше двома направляючими щитками 22,23, може здійснюватись гідравлічним чи електричним методом.
Перелік умовних позначень 5 |Завантажувальнийбарабан.//./:/ 1. Її 6 |Осьовийсепараторнийпристрій 0 30 |Викиднийвал.7/:/ СУ 8 |Транспортернийорган.//////////0 32 |Рухомавісь//:///И/ 9 Ребра 33 ІКриша.у///:// ба |Спраль/////////777777777771717171717171717171111111111110134 |Камера./7///77/7/7/:/(////-/(КЗЖС- ефе тн они поверхню 12 |Зворотнийпіддон.///777777777777111111111Ї1111111111111111сСсС 19 |Шнековийтранспортер.//:/ 717111! |Заслнка///////7777777717171717171111111111111111111011а о |Кутнахилу.//77/7/://///::ЗЕ 21 ЦОтворисепараційноїдеки.//:/ 177! 22 |Направляючийщиток.//:///////17111Ї111111111111111111111сСсС (23 |Направляючийщиток./-/-/://////:/// 111!

Claims (8)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм (б) для розділення маси збираної злакової продукції, що завантажується в зернозбиральний комбайн, на декілька окремих потоків, при цьому один з таких окремих потоків, що складається з зерна та незернових складових, через сепараційну поверхню (10) осьового сепараторного пристрою (6) подається до розташованого за цим сепаратором очищувального пристрою, який відрізняється тим, що містить засоби для маніпулювання викликаним нахилом зернозбирального комбайна градієнтом локальної концентрації частини потоку, який видається з осьового сепараторного пристрою (6), при цьому ці засоби виконані з можливістю індивідуального регулювання в залежності від нахилу зернозбирального комбайна, та виконані у вигляді заслінок (20), за допомогою яких можна індивідуально регулювати пропускну здатність отворів (21) щонайменше двох відрізків Зо сепараційної поверхні (10), яка оточує осьовий сепараторний пристрій (6).
2. Зернозбиральний комбайн за пунктом 1, який відрізняється тим, що зазначені засоби виконані з можливістю вирівнювання градієнта концентрації частини потоку між верхньою та нижньою сторонами схилу.
3. Зернозбиральний комбайн за будь-яким з пп. 1 або 2, який відрізняється тим, що пропускна здатність відповідного відрізку сепараційної поверхні (10) може змінюватись як по окружності, так і в поздовжньому напрямку.
4. Спосіб експлуатації зернозбирального комбайна з осьовим сепараторним пристроєм (6) для розділення маси збираної злакової продукції, що подається в зернозбиральний комбайн, на декілька окремих потоків, при цьому один з таких окремих потоків, що складається з зерна та незернових складових, через сепараційну поверхню (10) осьового сепараторного пристрою (6) подається до розташованого за цим сепаратором очищувального пристрою, який відрізняється отим, що частиною потоку продукції, який передається від осьового сепараторного пристрою до очищувального пристрою, маніпулюють за допомогою засобів, що індивідуально регулюються в залежності від виявленого нахилу зернозбирального комбайна, так що при видачі першої частини потоку вирівнюють викликаний нахилом зернозбирального комбайна градієнт локальної концентрації між верхньою стороною схилу та нижньою стороною схилу, причому в залежності від зареєстрованого поперечного нахилу, закривають щонайменше частково, відрізки сепараційної поверхні з боку нижньої сторони схилу.
5. Спосіб за п. 4, який відрізняється тим, що при зростанні віддалення від вхідної зони осьового сепараторного пристрою скорочують пропускну здатність сепараційної поверхні (10) в радіальному напрямку.
6. Спосіб за будь-яким з пп. 4 або 5, який відрізняється тим, що за допомогою системи датчиків реєструють щонайменше один сигнал, який характеризує концентрацію корисного матеріалу в одному з потоків збираної злакової продукції на виході з осьового сепараторного пристрою (6), причому цей сигнал використовують для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного.
7. Спосіб за будь-яким з пп. 4-6, який відрізняється тим, що за допомогою системи датчиків реєструють щонайменше один сигнал, який характеризує концентрацію корисного матеріалу в потоці збираної продукції на виході з очищувального пристрою, який розташований за осьовим сепараторним пристроєм, причому цей сигнал використовують для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного.
8. Спосіб за будь-яким з пп. 4-7, який відрізняється тим, що за допомогою системи датчиків Зо реєструють щонайменше один сигнал, який характеризує концентрацію корисного матеріалу в частковому потоці збираної продукції, що повертають на повторну обробку, причому цей сигнал використовується для регулювання пропускної здатності відрізків незалежно один від одного.
UAA201207503A 2011-06-20 2012-06-19 Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм та спосіб експлуатації такого комбайна UA113490C2 (xx)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102011051215A DE102011051215A1 (de) 2011-06-20 2011-06-20 Mähdrescher mit einer Axialabscheidevorrichtung und Verfahren zum Bertreiben eines Mähdreschers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA113490C2 true UA113490C2 (xx) 2017-02-10

Family

ID=47228196

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201207503A UA113490C2 (xx) 2011-06-20 2012-06-19 Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм та спосіб експлуатації такого комбайна

Country Status (6)

Country Link
US (1) US9155249B2 (uk)
EP (1) EP2537404B1 (uk)
AR (1) AR086939A1 (uk)
DE (1) DE102011051215A1 (uk)
RU (1) RU2591973C2 (uk)
UA (1) UA113490C2 (uk)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9699970B2 (en) 2013-09-19 2017-07-11 Cnh Industrial America Llc Combine side-shake cleaning control system
GB201322403D0 (en) * 2013-12-18 2014-02-05 Agco As Combine harvester grain cleaning system
US20170311547A1 (en) 2016-04-28 2017-11-02 Deere & Company Cleaning shoe material distributor
BR102016024420B1 (pt) * 2016-10-19 2021-08-24 Cnh Industrial Brasil Ltda Módulo de debulhamento para uma colheitadeira agrícola de fluxo axial e colheitadeira agrícola de fluxo axial
US11122743B2 (en) 2017-12-05 2021-09-21 Brian Robertson Concave cover plate system and methods
US10905050B2 (en) * 2017-12-05 2021-02-02 Brian Robertson Automated, dynamic concave cover plate system and methods
US10045487B1 (en) 2017-12-05 2018-08-14 Brian Robertson Concave cover plate
US11116136B2 (en) 2017-12-05 2021-09-14 Brian Robertson Concave cover plate system and methods
CN108450119B (zh) * 2018-03-14 2023-08-15 河北永发鸿田农机制造有限公司 用于花生联合收获机上的阶梯式清选筛
DE102019107840A1 (de) * 2019-03-27 2020-10-01 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Verfahren zum Betrieb eines Mähdreschers sowie selbstfahrender Mähdrescher
DE102019125500A1 (de) * 2019-09-23 2021-03-25 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Reinigungseinrichtung an einem Mähdrescher
DE102019125645A1 (de) * 2019-09-24 2021-03-25 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Mähdrescher mit Restkornsensor
DE102022109160A1 (de) 2022-04-13 2023-10-19 Deere & Company Verschlussklappe für einen Dresch- oder Trennkorb einer Dresch- und/oder Trenneinrichtung
DE102022116228A1 (de) 2022-06-29 2024-01-04 Deere & Company Sensoranordnung zur Erfassung von Eigenschaften eines Korn und Verunreinigungen umfassenden Gemischs in einer Reinigungseinrichtung eines Mähdreschers

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3512535A (en) * 1966-12-19 1970-05-19 Clayson Nv Suspension means for the awning plates of combines
US4177820A (en) * 1978-04-07 1979-12-11 Sperry Rand Corporation Combine with offset rotor
US4875891A (en) * 1987-03-02 1989-10-24 Deere & Company Separating grate for a grain harvester
SU1648279A1 (ru) * 1988-11-14 1991-05-15 Ростовский-На-Дону Институт Сельскохозяйственного Машиностроения Очистка зернового вороха зерноуборочного комбайна
US5338257A (en) * 1992-05-29 1994-08-16 Probe Adventures, Inc. Combine sieve distributor apparatus
RU2058710C1 (ru) * 1993-07-22 1996-04-27 Алтайский государственный технический университет Решетный стан очистки зерноуборочного комбайна
RU2095965C1 (ru) * 1995-11-09 1997-11-20 Алтайский государственный технический университет им.И.И.Ползунова Решетный стан очистки зерноуборочного комбайна
DE10139539A1 (de) 2001-08-10 2003-04-10 Claas Selbstfahr Erntemasch Landwirtschaftliche Erntemaschine
DE10307705A1 (de) * 2003-02-21 2004-09-16 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Trennen eines Erntegutstroms
DE10319254A1 (de) * 2003-04-28 2004-12-16 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Veränderung der Durchlassöffnungen an einer Abscheidefläche, insbesondere die eines Dreschkorbes einer Erntemaschine
US7059961B2 (en) * 2004-01-12 2006-06-13 Cnh America Llc Apparatus and method for effecting movement and clearance spacing of a concave
US7306513B2 (en) * 2005-11-30 2007-12-11 Deere & Company Leveling by over-compensation
US7393274B2 (en) * 2006-02-01 2008-07-01 Agco Corporation Combine harvester processing system having adjustable members
US7572180B2 (en) * 2007-02-13 2009-08-11 Cnh America Llc Distribution leveling for an agricultural combine
US20090313962A1 (en) * 2008-06-18 2009-12-24 Aziz Talbi Cleaning Shoe Tilt Control
US7946908B2 (en) * 2008-07-14 2011-05-24 Deere & Company Flexible louver opening adjustment mechanism for a pivoting combine harvester cleaning element
US8118649B1 (en) * 2010-09-01 2012-02-21 Cnh America Llc Grain distribution sensor and control

Also Published As

Publication number Publication date
EP2537404A1 (de) 2012-12-26
RU2012124334A (ru) 2013-12-20
EP2537404B1 (de) 2017-06-21
DE102011051215A1 (de) 2012-12-20
US20120322521A1 (en) 2012-12-20
US9155249B2 (en) 2015-10-13
RU2591973C2 (ru) 2016-07-20
AR086939A1 (es) 2014-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA113490C2 (xx) Зернозбиральний комбайн з осьовим сепараторним пристроєм та спосіб експлуатації такого комбайна
RU2339209C2 (ru) Способ и устройство для разделения потока убранной массы сельскохозяйственного материала
EP2476304B1 (de) Mähdrescher
RU2488263C2 (ru) Система механической подачи недомолота для вторичного обмолота на возвратную доску
EP2740347B1 (en) Grain cleaning system and method thereof for an agricultural combine
CN103875371A (zh) 阶梯式切横流多滚筒脱粒-分离-清选装置
RU2572310C2 (ru) Зерноуборочный комбайн
RU2372153C1 (ru) Воздушно-решетный сепаратор
US6435965B2 (en) Baffle system in a rotary threshing and separation unit
RU2528346C1 (ru) Зерноочистительная машина
RU2611176C1 (ru) Универсальная зерноочистительная машина
RU2231401C2 (ru) Зерноочистительная машина
RU200922U1 (ru) Зерноочистительная машина
RU2553838C2 (ru) Молотильное устройство для зерноуборочного комбайна
RU2409928C1 (ru) Зерноочистительная машина
CA2599263A1 (en) Progressive concave
RU126104U1 (ru) Конвективная сушилка
RU2744619C1 (ru) Зерноуборочный комбайн с очесывающей жаткой
US1824632A (en) Axial thrashing and straw reducing machine
US2154483A (en) Threshing machine with open centrifugal chamber
RU93206U1 (ru) Молотильно-очесывающий роторный сепаратор влажного льновороха
JP2009159867A (ja) 茶の葉用振動コンベア
US1415792A (en) Pneumatic straw stacker
RU2699292C1 (ru) Семяочистительная машина
RU2816870C2 (ru) Способ и устройство сепарирования потока убираемой культуры на зерноуборочном комбайне