SK76398A3 - Use of potassium chloride for the ensilage of green fodder - Google Patents

Use of potassium chloride for the ensilage of green fodder Download PDF

Info

Publication number
SK76398A3
SK76398A3 SK763-98A SK76398A SK76398A3 SK 76398 A3 SK76398 A3 SK 76398A3 SK 76398 A SK76398 A SK 76398A SK 76398 A3 SK76398 A3 SK 76398A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
silage
potassium chloride
sodium
compositions
combination
Prior art date
Application number
SK763-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno Kasler
Gunter Gaus
Gunter Pahlow
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK76398A3 publication Critical patent/SK76398A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K30/00Processes specially adapted for preservation of materials in order to produce animal feeding-stuffs
    • A23K30/10Processes specially adapted for preservation of materials in order to produce animal feeding-stuffs of green fodder
    • A23K30/15Processes specially adapted for preservation of materials in order to produce animal feeding-stuffs of green fodder using chemicals or microorganisms for ensilaging
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/20Inorganic substances, e.g. oligoelements

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka použitia chloridu draselného v kombinácii s bežne známymi silážnymi pomocnými prostriedkami ako napríklad propiónan sodný, propiónan vápenatý, mravčan sodný, voľná kyselina mravčia a/alebo kyselina propiónová.
Doterajší stav techniky
Výroba siláží má vo výžive hospodárskych zvierat mimoriadny ekonomický význam. Poznáme celý rad prísad používaných na zlepšenie kvasného procesu a na zvýšenie finálnej kvality siláže. Tak opisuje v súčasnej dobe platný zoznam silážovacích prostriedkov testovaných Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou (Deutsch Landwirtschaftlich Gesellschaft - DLG) použitie soli kyseliny mravčej a kyseliny propiónovej, použitie dusitanových zlúčenín, kyseliny sorbovej, formaldehydových generujúcich zlúčenín a látok s obsahom cukru, napríklad melasy. Opísaná je okrem toho ešte i prísada baktériových kultúr kyseliny mliečnej alebo enzýmov.
Všeobecne na výrobu siláže vysokej kvality platí potreba čo najrýchlejšej produkcie dostatočného množstva kyseliny mliečnej, ktorá musí byť po celý čas uskladnenia v siláži zachovaná. Základným predpokladom dostatočnej produkcie kyseliny mliečnej je prítomnosť dostatočného množstva kvasiteľných uhľohydrátov, zaistenie anaeróbnych podmienok v sklade krmiva a čo najnižšej teploty. Medzi týmito parametrami existujú veľmi úzke interakcie. Za prítomnosti vzdušného kyslíka môžu byť kvasiteľné uhľohydráty spracované dosiaľ neodumretými časťami rastlín a aeróbnymi mikroorganizmami. Pri tomto procese dochádza ku značným stratám živín, v dôsledku čoho potom dochádza k obmedzeniu vývoja baktérií kyseliny mliečnej a súčasne s tým k vývoju škodcov siláže. Tento proces trvá tak dlho, kým sa všetok vzdušný kyslík spotrebuje. Za nepriaznivých podmienok vedie táto situácia k tomu, že sa nedosiahne dostatočne rýchleho a potrebného zníženia hodnoty pH silážovaného materiálu. V takýchto podmienkach potom môžu klostridia vytvárať kyselinu maslovú, ktorá zapríčiňuje podstatné zníženie kvality siláže, prípadne jej úplné znehodnotenie.
Z publikácie Gross, Riebe „Gaerfutter“ vydavateľstva Ulmer 1974, s. 155 a Mc Donald, Henderson, Heron „The Biochemistry of Silage“, 2nd Edition Chalcombe Publications 1991, s. 213 je známe, že je možné použiť chlorid sodný ako silážovaciu soľ. V dôsledku zvýšenia osmotického tlaku dochádza k podpore vývoja baktérii kyseliny mliečnej a k potlačeniu vývoja klostridií a ďalších škodlivých húb a plesní.
Predsa len, siláž neustále stráca hmotnosť v dôsledku spotrebovaného cukru a škrobu nežiadúcimi mikroorganizmami. Pritom bolo zistené, že chlorid draselný potláča vývoj klostridií, avšak ztohoto poznatku nebol vyvodený prakticky žiadny pozitívny dôsledok na výrobu siláže. Testovaná bolo i nahradenie chloridu sodného chloridom draselným a spoločné použitie chloridu draselného a chloridu sodného (Shockey et al. Journal of Diary Science (1991) sv. 74, č. 1, s. 155 - 159 a s. 160 166).
Prekvapivo bolo zistené, že pri použití bežne známych pomocných silážnych prísad bez obsahu chloridov v kombinácii s účinným množstvom chloridu draselného sa pri silážnom zelenom krmive dosahuje jeho veľmi dobrá skladovateľosť.
Použitie chloridu draselného vedie pri rovnakých aplikačných dávkach ako dosiaľ, teda 1 kg až 10 kg celkového množstva pomocnej silážovej prísady na tonu zeleného krmiva, k podstatne nižším hmotnostným stratám pri sušine. Nevieme, čím to je, pretože pri čisto osmotickom účinku by nebolo možné očakávať žiadnu výraznú prednosť chloridu draselného.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú najmä silážne prísady ako propiónan sodný, propiónan vápenatý, mravčan sodný, voľná kyselina mravčia a/alebo kyselina propiónová v kombinácii s účinným množstvom chloridu draselného pridávané k silážovanému zelenému krmivu.
Bežne známe silážne prostriedky, s ktorými môže byť chlorid draselný použitý, sú napríklad tie, ktoré sú uvedené v zozname vypracovanom Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou (DLG) (5. Vydanie, stav k 10. Aprílu 1995). K nim patri najčastejšie alternatívne propiónan sodný, propiónan vápenatý, mravčan sodný a/alebo kyselina mravčia a kyselina propiónová, ďalej potom mravčan vápenatý, čiastočne i dvojfosforečnan vápenatý, chlorid sodný, benzoan sodný, hydrosulfid sodný, dusitan sodný, hexametylentetramín, melasa z cukrovej trstiny, kyselina sorbová, soli anorganických kyselín (zlúčeniny kyseliny fosforečnej, sodné a horečnaté zlúčeniny) ako i minerálne látky, ich nosiče a konečne i stopové prvky. Dodatočne sa pridávajú ako silážovacie prostriedky baktériové kultúry, ako napríklad baktérie kyseliny mliečnej, enzýmy alebo enzýmové komplexy, najmä potom ak sú adsorbované alebo aplikované na nosiči. Ďalej sú vhodné produkty s obsahom cukru, ktoré ďalej obsahujú fermentovateľné uhľohydráty, ako okrem už uvedenej melasy varené zemiaky, obilný šrot alebo sušená srvátka.
Hmotnostný pomer bežne známych silážnych prostriedkov, najmä propiónanu sodného, propiónanu vápenatého, mravčanu sodného, kyseliny propiónovej a/alebo kyseliny mravčej k chloridu draselnému je zvyčajne 90 k 10 až 30 k 70, najmä však 60 ku 40 až 40 k 60.
Všeobecne sa silážne prostriedky aplikujú v množstve 1 kg až 10 kg, väčšinou 2 kg až 5 kg na tonu silážovaného materiálu. Presné množstvo záleží na druhu silážovaného materiálu a najmä na tom, ak sa jedná o ľahko, priemerne alebo obtiažne silážovateľný materiál. Presné hodnoty sú uvedené vo vyššie uvedenom prehľade Nemeckej poľnohospodárskej spoločnosti a v príslušných návodoch k jednotlivým silážnym prostriedkom. Aplikačné množstvo chloridu draselného je zvyčajne 0,2 až 9 kg/t zeleného krmiva, väčšinou potom 0,5 až 6 kg/t a najmä 1 kg až 4 kg/t.
Zelené krmivo ako materiál silážovaný podľa predkladaného vynálezu nepodlieha ako také žiadnemu zvláštnemu obmedzeniu. Vhodné je všetko ľahko silážovateľné krmivo a všetky silážovateľné krmivá (mierne zvädnutá tráva a ďalšie krmoviny s obsahom cukru v čerstvej hmote vyššom ako 3 %, ďalej potom zvädnutá tráva s obsahom sušiny vyšším ako 30%, zvädnuté bôbovité s obsahom sušiny vyššom ako 25 %, celé obilniny, zvlhnuté obilniny a zvlhnutá kukurica, lisované rezky), ďalej potom priemerne silážovateľné krmivo a krmivá (tráva s obsahom sušiny nižším ako 20 % alebo bôbovité s obsahom sušiny nižším ako 20 % a menej ako 1,5 % cukru v čerstvej hmote, ako i trávy alebo bôbovité s nepodareným zvädnutím).
Silážovaný materiál vykazuje prednostne vlhkosť minimálne 60 %, výhodne 60 až 90 % ( teda 40 až 10 % sušiny). Silážne prostriedky podľa predkladaného vynálezu môžu byť v silážnom materiáli rozložené homogénne tak, že sa silážny materiál ukladá po vrstvách a nad každou vrstvou je rozložená silážovacia zmes podľa predkladaného vynálezu. Okrem toho je možné zmiešať silážny materiál ešte pred umiestnením do sila so silážovacou zmesou podľa predkladaného vynálezu. Najviac sa uprednostňuje spôsob, kedy sa silážovacia zmes pri výstupe z rezačky automaticky pridáva pomocou špeciálneho dávkovacieho zariadenia. Je výhodné použiť zmes z bežne známych silážovacích prostriedkov a chloridu draselného podľa predkladaného vynálezu. Je však tiež možné jednotlivé zložky pridávať oddelene. Silážna zmes sa potom aplikuje ručne, pomocou špeciálneho aplikátora alebo dávkovača umiestneného väčšinou na výstupe rezačky.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Lucerna s obsahom sušiny 19 %, 45,1 g/kg suchej hmotnosti vodorozpustných uhľohydrátov a 0,9 % vodorozpustných uhľohydrátov vo vlhkej hmote bola silážovaná vždy v troch dvojlitrových pokusných silách. Po 13, 30, 60 a 90 dňoch a po 7 mesiacoch bola určená hmotnostná strata v sile. Rovnakým spôsobom sa postupovalo pri testovanej timotejke lúčnej, ktorá vykazovala obsah sušiny 23,7 %, 95, 6 g/kg vodorozpustných uhľohydrátov vo váhe sušiny a 2,3 % vodorozpustných uhľohydrátov vo vlhkej hmote. Výsledky sú na sedemmesačné uskladnenie uvedené v tabuľke 1, na kratšie uskladnenie v tabuľke 2.
Pri daných príkladoch boli aplikované vždy 3 kg silážovacieho prostriedku na t zeleného krmiva. Hmotnostný pomer mravčanu sodného k chloridu draselnému bol 50:50.
Strata hmotnosti sušiny (v hmotnostných percentách)
Tabuľka 1
Príklad Lucerna Timotejka lúčna
1. Neošetrená kontrola (porovnanie) 16,2 5,8
2. Propiónan sodný Mravčan sodný (porovnanie) 7,1 3,0
3. KCI Mravčan sodný 5,8 2,7
Timotejka lúčna dni 06 7,1 3,4
50 5,8 2,7
40 4,6 2,3
30 CO 2,2
Lucerna dní 90 16,2 5,8
50 8,6 4,0
40 5,2 3,4
30 2,2 2,5
Neošetrená kontrola KCI/mravčan sodný
Príklad cxi
*φ c φ «
Ν δ JD
Ο CM
Ο Ο.
ra ra c >ο •D
Γ
Μ Ό ro '1ο_
Φ •α _ra ‘C ο.
> 'φ c (0 ω 'ο.
ο
Φ ο
<
> ο ω ο jŕ ο ο.
ο ο ra >
φ > ο ο *>» c C0 > ο Ό
Φ ω
Kys. valerová g/kg sušiny 12.5 O O o
izo-kys. maslová g/kg sušiny 7.5 o O o
Kys. maslová g/kg sušiny 52 1.5 I 2.5 o
Kys. propiónová g/kg sušiny 12.5 5.0 o o
Kys. octová g/kg sušiny 45 42 30 19
Kys. mliečna g/kg sušiny 00 T- 56 55 85
Etanol g/kg sušiny O V“ V T“ 12,5 4,2
X Q. 9‘S r~ xŕ V M7 o_
Amoniak g/kg sušiny 11,6 2,9 v lO T—
Sušina kor. g/kg 175 194 I 230 243
Lucerna Neošetrená kontrola KCI/mravčan sodný Timotejka lúčna Kontrola KCI/mravčan sodný
L* CL T“

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Použitie bežne známych silážovacích prostriedkov v kombinácii s účinným množstvom chloridu draselného na silážovanie zeleného krmiva.
  2. 2. Použitie silážovacích prostriedkov na silážovanie zeleného krmiva podľa nároku 1 vybraných vždy z propiónanu sodného, propiónanu vápenatého, mravčanu sodného, voľnej kyseliny mravčej a kyseliny propiónovej a to vždy v kombinácii s chloridom draselným.
  3. 3. Použitie podľa nároku 1, kde hmotnostný pomer bežne známych silážovacích prostriedkov k chloridu draselnému je 90 : 10 až 30 : 70.
  4. 4. Použitie podľa nároku 1, kde aplikačné množstvo chloridu draselného dosahuje 0,2 až 9 kg/t zeleného krmiva.
  5. 5. Silážovacie prostriedky, vyznačujúce sa tým, že obsahujú ako podstatné zložky bežne známe silážovacie prostriedky v kombinácii s účinným množstvom chloridu draselného.
    a
  6. 6. Silážovacie prostriedky podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že obsahujú ako * podstatné zložky propiónan sodný, propiónan vápenatý, mravčan sodný, kyselinu propiónovú a/alebo kyselinu mravenčiu a to vždy v kombinácii s chloridom draselným.
  7. 7. Silážovacie prostriedky podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že obsahujú bežne známe silážovacie prostriedky a chlorid draselný vhmotnostnom pomere 90 : 10 až 30 : 70.
SK763-98A 1995-12-11 1996-12-02 Use of potassium chloride for the ensilage of green fodder SK76398A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19546200A DE19546200A1 (de) 1995-12-11 1995-12-11 Verwendung von Kaliumchlorid zur Silierung von Grünfutter
PCT/EP1996/005331 WO1997021355A1 (de) 1995-12-11 1996-12-02 Verwendung von kaliumchlorid zur silierung von grünfutter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK76398A3 true SK76398A3 (en) 1998-12-02

Family

ID=7779802

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK763-98A SK76398A3 (en) 1995-12-11 1996-12-02 Use of potassium chloride for the ensilage of green fodder

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0866662A1 (sk)
JP (1) JP2000501937A (sk)
KR (1) KR19990072049A (sk)
AU (1) AU1096197A (sk)
BG (1) BG102451A (sk)
BR (1) BR9611976A (sk)
CA (1) CA2235392A1 (sk)
CZ (1) CZ168798A3 (sk)
DE (1) DE19546200A1 (sk)
NO (1) NO982665L (sk)
PL (1) PL327194A1 (sk)
SK (1) SK76398A3 (sk)
TR (1) TR199801037T2 (sk)
WO (1) WO1997021355A1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
EP0866662A1 (de) 1998-09-30
TR199801037T2 (xx) 1998-08-21
WO1997021355A1 (de) 1997-06-19
CZ168798A3 (cs) 1999-04-14
KR19990072049A (ko) 1999-09-27
DE19546200A1 (de) 1997-06-12
AU1096197A (en) 1997-07-03
JP2000501937A (ja) 2000-02-22
CA2235392A1 (en) 1997-06-19
NO982665D0 (no) 1998-06-10
BG102451A (en) 1999-02-26
BR9611976A (pt) 1999-02-17
MX9803288A (es) 1998-09-30
PL327194A1 (en) 1998-11-23
NO982665L (no) 1998-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yitbarek et al. Silage additives
US20070269581A1 (en) Method for producing feed silage
US4015018A (en) Silage process and product
Jaakkola The effect of cell wall degrading enzymes on the preservation of grass and on the silage intake and digestibility in sheep
JPH02265443A (ja) かいばおよび穀物を貯蔵する方法
JPH03191756A (ja) サイロ貯蔵物調製用組成物
US4789551A (en) Silage additive
Shockey et al. Effects of microbial inoculant on fermentation of alfalfa and corn
Kumar Year round green fodder production and conservation for sustainable dairy farming in India
US3184314A (en) Method for the preservation of silage
Tjandraatmadja et al. Effect of the inclusion of tropical tree legumes, Gliricidia sepium and Leucaena leucocephala, on the nutritive value of silages prepared from tropical grasses
SK76398A3 (en) Use of potassium chloride for the ensilage of green fodder
US3033685A (en) Malt-containing silage and method of making the same
Getabalew et al. Silage and enzyme additives as animal feed and animals response
US4483877A (en) Method of producing silage
Rusdy Effects of additives on fermentation characteristics and chemical composition of ensiled Chromolaena odorata leaves
US3961079A (en) Ensiling of green fodder with hexamethylene tetramine and sodium nitrite
FI60637C (fi) Foerfarande foer foervaring av fuktig cellmassa
JPH01206958A (ja) 飼料用ビール粕発酵物の製造法
Bildirici et al. Potential benefits of intercropping corn with runner bean for small-sized farming system
MXPA98003288A (en) Use of potassium chloride for forage sealing ve
Ferreira et al. Cassava peel ensiling with tomato waste submitted to dehydration: fermentative losses and chemical composition.
Kumar et al. ROLE OF SILAGE AND HAY IN DAIRY FARMING SYSTEM
Tadesse et al. Crop Residues Management and Nutritional Improvement Techniques
CN1186988C (zh) 酶工程法生产生物饲料的方法