SK6701Y1 - Dezinfekčný prípravok, spôsob dezinfekcie a použitie dezinfekčného prípravku - Google Patents

Dezinfekčný prípravok, spôsob dezinfekcie a použitie dezinfekčného prípravku Download PDF

Info

Publication number
SK6701Y1
SK6701Y1 SK50035-2013U SK500352013U SK6701Y1 SK 6701 Y1 SK6701 Y1 SK 6701Y1 SK 500352013 U SK500352013 U SK 500352013U SK 6701 Y1 SK6701 Y1 SK 6701Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
alcohol
quaternary ammonium
disinfection
glycolic acid
mixture
Prior art date
Application number
SK50035-2013U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500352013U1 (sk
Inventor
Zuzana Musialková
Jiří Žák
Original Assignee
Farmak Moravia A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Farmak Moravia A S filed Critical Farmak Moravia A S
Publication of SK500352013U1 publication Critical patent/SK500352013U1/sk
Publication of SK6701Y1 publication Critical patent/SK6701Y1/sk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Opisuje sa dezinfekčný prípravok obsahujúci kyselinu glykolovú, aspoň jeden C1-C6 alkohol a aspoň jednu kvartérnu amóniovú zlúčeninu vybranú zo skupiny zahŕňajúcej C8-C16-alkylbenzyl dimetylamóniumchlorid, C8-C6-alkyldimetylamóniumchlorid a di(C8-C16-alkyl)dimetylamónium chlorid. Ďalej sa opisuje spôsob dezinfekcie a jeho použitie.

Description

SK 6701 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka dezinfekčného prípravku so širokým spektrom účinku proti mikróbom aj vírusom, vhodného najmä na malé plochy a zdravotnícke pomôcky, použitie tohto prípravku a spôsob dezinfekcie.
Doterajší stav techniky
Najčastejšie používanou dezinfekciou v nemocniciach a zdravotníctve sú produkty na báze alkoholu na malé plochy aplikované postrekom. Ide o dezinfekciu zdravotníckych pomôcok, vozíkov, držadiel kľučiek, prístrojov a pod. Na týchto miestach dochádza k najvyššiemu prenosu nozokomiálnych nákaz, a preto je kladený dôraz na vysokú mikrobiálnu účinnosť dezinfekciou, testovaných v záťažových podmienkach.
Alkoholy sú najčastejšie používané dezinfekčné médiá z niekoľkých dôvodov. Sú oproti ostatným aktívnym látkam finančne nenáročné, nie sú korozívne, nezanechávajú zostatkové rezíduá na dezinfikovaných povrchoch a majú široké baktericídne spektrum mikrobiálneho účinku. Je ale známe, že horšie už pôsobia na určité plesne a obalené vírusy, na neobalené vírusy sú neúčinné a mykobaktérie sa v prítomnosti alkoholu rozmnožujú. Nevýhodou alkoholov je, že poškodzujú polyméry a plasty a sú vysoko horľavé.
Kvartéme amóniové zlúčeniny (KAS), ako je napr. benzalkónium chlorid alebo alkyldimetylamóniumchlorid, samy o sebe významný účinok na inaktiváciu mikroorganizmov nemajú, ale v kombinácii s alkoholmi sú účinné proti baktériám, patogénnym plesniam a obaleným vírusom. Horší účinok je zaznamenaný na mykobaktérie. Kombinácia alkoholu a KAS sa v komerčných prípravkoch využíva najčastejšie, ale je nedostatočný na použitie v oblastiach s vysokým rizikom nákazy.
Jedným z variantov na zvýšenie účinnosti doterajších alkoholových dezinfekcií na malé plochy postrekom, a to dosiahnutím plného virucídneho účinku, je prídavok aldehydov (dnes najčastejšie kombinácia glutaraldehyd, glyoxal). Ich použitie bude v budúcnosti limitované iba na glutaraldehyd, pretože glyoxal bude vyňatý sa zoznamu povolených biocídnych látok podľa nariadenia BPD (Biocidal Product Directive). Všeobecne sa vyskytuje trend pomalého ústupu od používania aldehydov, pretože môžu byť karcinogénne alebo potenciálne karcinogénne, na glutaraldehyd sa zistila rezistencia baktérií a posledné správy indikujú, že spôsobujú ťažkú astmu a ďalšie zdravotné ťažkosti.
Vedecký článok z Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences, vol. 45, N. 2, abr./Jun., 2009, uvádza minimálne inhibičné koncentrácie (MIC) dezinfekčných a/alebo sterilizačných činidiel, ale nezmieňuje sa o kyseline glykolovej, ani ojej dezinfekčnom účinku.
US 4,346,043 opisuje mikrobiálnu aktivitu derivátov (ester, ester-amid) kyseliny glykolovej, ale nezmieňuje sa o samotnej kyseline glykolovej.
US 2010/0151046 a US 7,144,846 popisujú kyselinu glykolovú ako jednu z mnohých variantov na úpravu pH roztoku. Avšak podľa autorov nie je ani prvou voľbou pre úpravu pH.
US 6,368,610 opisuje antimikrobiálny produkt na čistenie a dezinfekciu výrobného zariadenia v potravinárstve, pivovarníctve, či mliekárňach s obsahom anorganickej kyseliny (alebo zmesi), organickej kyseliny s obsahom 30 až 70 %, napr. kyseliny glykolovej, alebo od 70 do 30 % kyseliny octovej, ktorý je účinný na Gram+ a Gram- baktérie a kvasinky. Nezmieňuje sa využitie v zdravotníckych a nemocničných zariadeniach na dezinfekciu plôch a povrchov, nezmieňuje účinky na vírusy, mykobaktérie a kmeň TBC.
Podstata technického riešenia
Predmetom predloženého technického riešenia je dezinfekčný prípravok, vhodný najmä na malé plochy, povrchy a zdravotnícke pomôcky, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje kyselinu glykolovú, aspoň jeden Ci-C6 alkohol, a aspoň jednu kvartému amóniovú zlúčeninu vybranú zo skupiny zahŕňajúcej C8-C16-alkylbenzyldimetylamóniumchlorid, C8-C16-alkyldimetylamómumchlorid a di(C8-C16-alkyl)dimetylamóniumchlorid.
Predmetom predloženého technického riešenia je aj spôsob dezinfekcie plôch a zdravotníckych pomôcok, ktorého podstata spočíva v tom, že na dezinfikovanú plochu, či zdravotnícky prostriedok sa nanesie zmes kyseliny glykolovej, aspoň jedného CrC6 alkoholu a aspoň jednej kvartémej amóniovej zlúčeniny vybranej zo skupiny zahŕňajúcej C8-Cls-alkylbenzyldimetylamóniumchlorid, C8-Ci6-alkyldimetylamóniumchlorid a di(C8-Ci6-alkyl)dimetylamóniumchlorid.
Predmetom predloženého technického riešenia je použitie zmesi kyseliny glykolovej, aspoň jedného CrC6 alkoholu, a aspoň jednej kvartémej amóniovej zlúčeniny vybranej zo skupiny zahŕňajúcej C8-Ci6-alkylbenzyldimetylamóniumchlorid, C8-C16-alkyldimetylamóniumchlorid a di(C8-Ci6-alkyl)dimetylamóniumchlorid na dezinfekciu, najmä na dezinfekciu plôch a zdravotníckych pomôcok.
SK 6701 Υ1
Výhodou technického riešenia je zvýšenie mikrobiálnej a virucídnej účinnosti komerčných produktov na trhu, a tým aj rozšírenie použiteľnosti dezinfekcie do oblastí s vysokým rizikom nákazy, bez nutnosti použitia problematických aldehydov. Bolo prekvapivo zistené, že kyselina glykolová prispieva k zabezpečeniu plného virucidného účinku.
Prednostne obsahuje dezinfekčný prípravok 50 až 88 hmotn. %, výhodne 55 až 80 hmotn. %, Ci-C6 alkoholu alebo zmesi CrC6 alkoholov. Výhodne je Ci-C6 alkohol vybraný zo skupiny zahŕňajúcej etanol, 1-propanol, 2-propanol.
Ďalej prípravok výhodne obsahuje 0,1 až 5 hmotn. %, výhodne 0,5 až 2 hmotn. % kvartémej amóniové zlúčeniny alebo zmesi kvartémych amóniových zlúčenín. Výhodne je kvartéma amóniová zlúčenina vybraná zo skupiny látok, ako je Bardac 22 a jeho rôzne koncentrované varianty, Bardac LF, Barquat CB, Barquat DM, Barquat MB a Barquat BB (všetko od firmy Lonza) alebo Protectol KLC- 50 (BASF).
Na zvýšenie mikrobiálnej a virucídnej účinnosti prípravok obsahuje výhodne 7 až 12 hmotn. %, výhodne 7 až 10 hmotn. % kyseliny glykolovej.
Zvyšok do 100 hmotn. % dezinfekčného prípravku potom tvorí voda.
Formulácia podľa technického riešenia obsahuje ako jednu z hlavných antimikrobiálnych zložiek Cr C6 alkohol. Prídavok kvartémej amóniovej zlúčeniny potom prehlbuje mikrobiálny účinok alkoholov a zvyšuje účinok proti patogénnym plesniam a obaleným vírusom (napr. HIV, HBV a pod.). Navyše má dobré čistiace a zmáčacie vlastnosti. Na zaistenie plného virucidného účinkuje potrebný obsah kyseliny glykolovej.
Ako ďalšie prísady je možné do dezinfekčného prípravku použiť pomocné látky ako parfumy, v prípade vytvorenia gélovej štruktúry je možné zakomponovať gélotvomé činidlá, a s tým spojené vhodné neutralizačné činidlá pre vysoký obsah alkoholu, ďalej farbiacej zložky a solubilizátory parfumových kompozícií, prípadne aj iné pomocné látky vhodné do dezinfekčných prípravkov.
Príklady uskutočnenia
Príklady 1-7: Príprava a zloženie dezinfekčných prípravkov
Všetky suroviny sú v kvapalnej forme, rozpustné vo vode za studená. Suroviny boli zmiešané za laboratórnej teploty a výsledkom je homogénny, jemne žltkastý roztok, ktorý zapácha po alkoholoch.
Príklad
Surovina
1 2 3 4 5 6 7
Etanol [g] 45 45 80 45
1-propanol [g] - - - - 45 45 55
2-propanol [g] 35 35 - 25 30 30 -
Didecyldimetylamonium chlorid [g] - - 1 - 1 1 1
Ci2-C16 dimetylbenzylamonium chlorid [g] 0,5 - - 0,5 1 - -
Ci2-C18 dimetylbenzylamonium chlorid [g] - 0,5 - - - - -
Kyselina glykolová [g] 10 10 10 10 7 10 10
Voda do 100 g
Príklad 8: Mikrobiologické testovanie
Testy boli vykonané pod záštitou Štátneho zdravotného ústavu v Prahe a akreditovaným laboratóriom Chemila. Prípravky boli testované tak suspenznou metódou, ako metódou dezinfekcie kontaminovaných nosičov, ktoré zodpovedajú reálnym podmienkam používania. Súhrn výsledkov je uvedený nižšie v Tab. 1: Hodnoty minimálnej inhibičnej koncentrácie (MIC) a minimálne baktericídnej koncentrácie (MBC), Tab. 2: Výsledky pre prípravok so zložením podľa príkladu 6, a Tab. 3: Výsledky pre prípravok o zložení podľa príkladu 7.
Metódy testovania účinnosti dezinfekčných prípravkov suspenznýml metódami a na pevných povrchoch (nosič metódy), používané mikróby:
A. Hodnotenie baktericídnej, fungicídnej (mikroskopické kvasinkovité huby) a sporicídnej účinnosti prípravku:
a. Suspenznou mikrometódou sa stanoví minimálna inhibičná koncentrácia (MIC), minimálna baktericídna koncentrácia pri bielkovinovej záťaži pri expozícii 10 min (MBC-B), a minimálnej baktericídnej koncentrácii vo vodnom roztoku pri rôznych expozíciách (MBC).
SK 6701 Υ1
b. Štandardnou suspenznou metódou sa hodnotí fúngicídna (MFC - mikroskopické kvasinkovité huby) a sporicídna (MSC) účinnosť látok vo vodnom roztoku aj pri bielkovinovej záťaži pri rôznych expozíciách a baktericídna účinnosť (MBC) pri rôznej teplote pracovného roztoku a pri bielkovinovom zaťažení. (ČSN EN 1650 (66 5203): Chemické dezinfekčné prípravky a antiseptiká - Kvantitatívna skúška s použitím suspenzie na stanovenie fungicídneho účinku alebo účinku proti kvasinkám chemických dezinfekčných prípravkov a antiseptík používaných v potravinárstve, priemysle, domácnostiach a verejných zariadeniach - Metóda skúšania a požiadavky (fáza 2/stupeň 1)).
c. Metóda s umelo kontaminovanými nosičmi napodobňuje praktické použitie prípravkov pri dezinfekciu ponorením, otrením a postrekom. Nosiče zo skla alebo kovu o rozmeroch 25 x 25 mm sa kontaminujú bujónovou suspenziou baktériou St. aureus, E. coli. a C. albicans. Po zaschnutí sa dezinfikujú ponorením do testovaného roztoku alebo otrením, či postrekom týmto roztokom. Prežívajúce mikróby sa preukazujú odtlačkom nosičov na agarovú platňu a následnou kultiváciou. Hodnotí sa počet mikrobiálnych kolónií vyrastených na odtlačku vo vzťahu ku kontrolným odtlačkom nedezinfíkovaných nosičov.
Na testovanie sa používajú kmene zo Štátnej zbierky typových kultúr (CNCTC) pri SZÚ Praha:
Staphylococcus aureus Mau 43/60 SG511
Escherichia coli Ec 324/70 NCTC 8196
Pseudomonas aeruginosa Ps 79/70 NCTC 6749, ATCC 19582
Proteus vulgarit PrO 10/52
Serratia marcescens Sm 29/80 JF 246
Enterococcus faecium Str.6/58 FDAM19, ATCC 10541
Candida albicans 49/64 SC 1539
Bacillus subtilis (spóry) Bs 4/42
bioindikátory na teplovzdušnú sterilizáciu Bacillus subtilis (106CFU/ml) ATTC 9372 Denzita bakteriálnych suspenzií je 108'9CFU/ml. (CFU - koloniformné jednotky).
Testované vzorky sú považované za 100 % a sú pred použitím riedené sterilnou destilovanou vodou na požadované koncentrácie. Pri sledovaní vplyvu bielkovinových látok na účinnosť sú vzorky riedené 20 % bovinným sérom alebo platňovým bujónom. Za vyhovujúce sa pokladá pokles CFU/1 ml o 5 až 6 rádov. Do kultivačného média sa pridáva neutralizátor: Tween 80 (3 %), cysteín (0,1 %), Lecitín (0,3 %), símatan sodný (0,5 %).
B. Hodnotenie virucídnej účinnosti prípravku:
a. Suspenznou metódou priameho účinku dezinfekčnej látky na suspenziu modelového vírusu sa stanovuje MVC (minimálna virucidná koncentrácia látky), ktorá je potrebná k inaktivácii vírusu vo vodnom alebo bielkovinovom prostredí.
b. Metóda s kontaminovanými nosičmi napodobňuje použitie prípravku v praxi. Nosiče z rôznych materiálov (sklo, kov a pod.) sa kontaminujú suspenziou vírusu a po dezinfekcii otrením, ponorením alebo postrekom sa hodnotí účinnosť prípravku plakovou metódou.
Na testovanie sa používajú kmene zo Štátnej zbierky typových kultúr (CNCTC) pri SZÚ Praha: E. coli bakteriofág phi XI74 (NCTC 13706-B1 preukazovaný na hostiteľskej E. coli (NCTC 13706/427/84 Titer použitej vírusovej suspenzie je 1078 PFU/ml. (PFU - plakotvomej jednotky).
Testované vzorky sa považujú za 100 % a sú pred použitím riedené sterilnou destilovanou vodou na požadované koncentrácie. Pri sledovaní vplyvu bielkovinových látok na účinnosť sú vzorky riedené 20 % bovinným sérom. Za vyhovujúci sa pokladá pokles CFU/1 ml o 4 - 5 rádov.
C. Hodnotenie fúngicídnej účinnosti prípravku na mikroskopické vláknité huby:
Suspenzná modifikovaná metóda, kedy sa 0,1 ml suspenzie spór plesní zmieša s 10 ml testovaných roztokov a po časových expozíciách sa vyočkováva 0,1 ml do tekutej a pevnej pôdy. Hodnotí sa rast plesní do sporulácie v blanke na povrchu tekutej pôdy a rast kolónií na pevnej pôde.
Na testovanie sa používajú kmene z mykologickej zbierky kultúr PrF UK, Praha:
Aspergillus niger
Penicillium aurantiogriseum
Počet spór v suspenzii je cca 106 CFU/ml. (CFU - koloniformnej jednotky). Za vyhovujúce sa pokladá pokles CFU/1 ml o 5 až 6 rádov.
Uvádzané percentá zodpovedajú riedeniu prípravkov o zložení podľa príkladu 6, resp. 7, vodou.
Tab. 1 - hodnoty MIC a MBC
Zloženie podľa príkladu 6: Zloženie podľa príkladu 7:
MIC 0,12% 0,12%
MBC 3,3 % 3,3 %
SK 6701 Υ1
Tab. 2 Výsledky pre prípravok o zložení podľa príkladu 6
Mikrób Suspenzný test Dezinfekcia kontaminovaných nosičov
Min. koncentrácia/Expozicia Min. koncentrácia/Expozicia
Staphylococcus aureus 3,3 %/10 min.* 100 % - 50 %/5 min.
Escherichia coli 3,3 %/10 min.* 100 % - 50%/5 min.
Pseudomonas aeruginosa 3,3%/lOmin.* netestované
Proteus vulgaris 3,3 %/10 min.* netestované
Seratia marcescens 3,3 %/10 min.* netestované
Candida albicans 100 % - 50 %/4 min.* 100 %-50 %/5 min.
Aspergillus niger 100 %-50 %/5 min.* 100 %-50 %/5 min.
Penicillium aurantiogriesum 100 % - 50 %/5 min.* 100 %-50 %/5 min.
Mycobacterium terrae 100 %/5 min.* netestované
Mycobacterium avium 100 %/5 min.* netestované
E. coli bakteriofág Φ174 100 %/4 min.* 100 %/5 min.
* Testované v bielkovinovom prostredí
Tab, 3 Výsledky pre prípravok o zložení podľa príkladu 7
Mikrób Suspenzný test Dezinfekcia kontaminovaných nosičov
Min. koncentrácia/Expozicia Min. koncentrácia/Expozicia
Staphylococcus aureus 3,3 %/10 min.* 100 %-50 %/5 min.
Escherichia coli 3,3% 10 min.* 100 %-50 %/5 min.
Pseudomonas aeruginosa 3,3 %/10 min.* netestované
Proteus vulgaris 3,3 %/10 min.* netestované
Seratia marcescens 3,3 %/10 min.* netestované
Candida albicans 100 %-50 %/4 min.* 100 % - 50 %/5 min.
Aspergillus niger 100 % - 50 %/5 min.* 100 % - 50 %/5 min.
Penicillium aurantiogriesum 100 %- 50 %/5 min.* 100 %-50 %/5 min.
E. coli bakteriofág Φ174 100 %/4 min.* 100 %/5 min.
* Testované v bielkovinovom prostredí
Príklady 9-11: Porovnávacie príklady mikrobiologického testovania
Boli porovnané účinnosti troch vzoriek dezinfekčných prípravkov:
Príklad 9: alkohol
Príklad 10: alkohol + K AS
Príklad 11: alkohol + KAS + kyselina glykolová
Vzorky boli pripravené zmiešaním zložiek za laboratórnej teploty.
Výsledky sú získané metódou dezinfekcie kontaminovaných nosičov, v 100 % koncentrácii prípravku s expozičnou dobou 5 min.
Príklad
Surovina 9 10 11
1-propanol [g] 45 45 45
2-propanol [g] 25 25 30
Didecyldimetylamónium chlorid [g] - 1 1
Kyselina glykolová [g] - - 10
Voda do 100 g do 100 g do
SK 6701 Υ1
Príklad kmeň
10 11
Staphylococcus aureus + + +
Escherichia coli + + +
Candida albicans + + +
Aspergillus niger +/15 min + +
Penicillium aurantiogriesum +/15 min + +
E. coli bakteriofág ΦΙ74 - - +
Priemyselná využiteľnosť
Predkladaný prípravok je možné používať v kvapalnej forme na malé plochy postrekom s účinnosťou aj na malé neobalené vírusy. Využitie nachádza najmä vo vysoko rizikových oblastiach nákazy, ako je JIS, ARO, ambulancie, záchranná služba, vo všetkých chirurgických odboroch (neurochirurgia, urológia, gynekológia a pod), popáleninové centrum, neonatológia a ďalšie. Prípravok je aplikovateľný, okrem iného, na všetkých nemocničných a zdravotníckych oddeleniach, v domovoch dôchodcov, laboratóriách, veterinárnom a potravinárskom priemysle a ďalších.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (6)

1. Dezinfekčný prípravok, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kyselinu glykolovú, aspoň jeden Ci-C6 alkohol, aspoň jednu kvartému amóniovú zlúčeninu vybranú zo skupiny zahŕňajúcej C8-Ci6-alkylbenzyldimetylamóniumchlorid, C8-Cls-alkyldimetylamóniumchlorid a di(C8-Ci6-alkyl)dimetylamóniumchlorid.
2. Dezinfekčný prípravok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 50 až 88 hmotn. % Ci-C6 alkoholu alebo zmesi CrC6 alkoholov, 0,1 až 5 hmotn. % kvartérnej amóniovej zlúčeniny alebo zmesi kvartémych amóniových zlúčenín, 7 až 12 hmotn. % kyseliny glykolovej a vodu.
3. Dezinfekčný prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov la 2, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje zložky vybrané zo skupiny zahŕňajúce pomocné látky, gélotvomé činidlá, neutralizačné činidlá, farbiace zložky a solubilizátory parfumových kompozícií.
4. Spôsob dezinfekcie plôch a zdravotníckych pomôcok, vyznačujúci sa tým, že na dezinfikovanú plochu či zdravotnícky prostriedok sa nanesie dezinfekčný prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3.
5. Použitie zmesi kyseliny glykolovej, aspoň jedného CrC6 alkoholu a aspoň jednej kvartérnej amóniovej zlúčeniny vybranej zo skupiny zahŕňajúce C8-C|6-alkyldimetylamóniumchlorid a di(C8-Ci6-alkyl)dimetylamóniumchlorid na dezinfekciu.
6. Použitie podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že zmes obsahuje 50 až 88 hmotn. % Ci-C6 alkoholu alebo zmesi Ci-C6 alkoholov, 0,1 až 5 hmotn. % kvartérnej amóniovej zlúčeniny alebo zmesi kvartémych amóniových zlúčenín, 7 až 12 hmotn. % kyseliny glykolovej.
SK50035-2013U 2012-04-24 2013-04-09 Dezinfekčný prípravok, spôsob dezinfekcie a použitie dezinfekčného prípravku SK6701Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20120281A CZ303941B6 (cs) 2012-04-24 2012-04-24 Dezinfekcní prípravek, jeho pouzití a zpusob dezinfekce

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500352013U1 SK500352013U1 (sk) 2013-09-03
SK6701Y1 true SK6701Y1 (sk) 2014-03-04

Family

ID=48692921

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50035-2013U SK6701Y1 (sk) 2012-04-24 2013-04-09 Dezinfekčný prípravok, spôsob dezinfekcie a použitie dezinfekčného prípravku

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ303941B6 (sk)
SK (1) SK6701Y1 (sk)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4346043A (en) * 1981-02-19 1982-08-24 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Agriculture Antimicrobial glycolic acid derivatives
BE1011314A3 (fr) * 1997-08-05 1999-07-06 Sopura Sa Composition desinfectante.
RU2228177C2 (ru) * 1999-10-19 2004-05-10 Дзе Проктер Энд Гэмбл Компани Назальная композиция и способ профилактики и лечения простуды и гриппа вирусного происхождения
KR20090127925A (ko) * 2007-03-09 2009-12-14 마루이시세이야쿠가부시키가이샤 소독 방법 및 소독용 조성물

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012281A3 (cs) 2013-07-03
SK500352013U1 (sk) 2013-09-03
CZ303941B6 (cs) 2013-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Oule et al. Akwaton, polyhexamethylene-guanidine hydrochloride-based sporicidal disinfectant: a novel tool to fight bacterial spores and nosocomial infections
US20050164913A1 (en) Disinfecting composition
US11051516B2 (en) Antimicrobial sanitizer compositions and their use
US11944097B2 (en) Antimicrobial composition
JP6025262B2 (ja) 精油を含む相乗的消毒組成物
US20150125543A1 (en) Gel disinfecting composition
US5322856A (en) Fortified glutaraldehyde chemical sterilant/disinfectant
TWI292699B (en) Biocidal protection system
ŞAHİNER et al. Comparison of bactericidal and fungicidal efficacy of antiseptic formulations according to EN 13727 and EN 13624 standards
SK80596A3 (en) Antimicrobial agent with low toxicity containing quaternary ammonium salt
US20110195131A1 (en) Disinfectant cleaner
Maillard Factors affecting the activities of microbicides
US11279902B2 (en) Hyperprotonation cleaning, disinfection, and sterilization compositions and methods
US9700051B2 (en) Use of squalamine or analogue as a disinfecting agent
RU2475269C1 (ru) Бактерицидное средство
RU2316355C2 (ru) Применение пероксида диалкилкетона в качестве биоцида: стерилизующий, антисептический, дезинфицирующий и антипаразитарный агент
SK6701Y1 (sk) Dezinfekčný prípravok, spôsob dezinfekcie a použitie dezinfekčného prípravku
Siddiqui et al. Antiseptics and disinfectants: activity, action, and resistance
CZ25379U1 (cs) Dezinfekční přípravek
JPH07252105A (ja) 液状消毒剤
JP2016117693A (ja) 抗菌性、抗ウイルス性を有する水溶性組成物
Oule et al. Fungicidal activity of AKWATON and in vitro assessment of its toxic effects on animal cells
WO2016128868A1 (en) Water-based disinfectant
US20210244029A1 (en) Antimicrobial compositions
US20210084896A1 (en) Broad-spectrum synergistic antimicrobial compositions