SK6567Y1 - Natural sweetener - Google Patents
Natural sweetener Download PDFInfo
- Publication number
- SK6567Y1 SK6567Y1 SK5089-2012U SK50892012U SK6567Y1 SK 6567 Y1 SK6567 Y1 SK 6567Y1 SK 50892012 U SK50892012 U SK 50892012U SK 6567 Y1 SK6567 Y1 SK 6567Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- sugar
- sweetener
- stevia
- weight
- inulin
- Prior art date
Links
Landscapes
- Seasonings (AREA)
Abstract
It is described a natural sweetener comprising: stevia extract from 0.20 to 0.50 % by weight; isomaltose from 20.0 to 35.0 % by weight; sorbitol 30.0 to 55.0 % by weight; inulin in the rest of the 100.00 % by weight.
Description
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka zloženia prírodného sladidla, ktorým možno nahradiť klasický repný cukor. Technické riešenie spadá do oblasti potravinárstva.
Doterajší stav techniky
V stave techniky náhradnými sladidlami sú nazývané potraviny sladkej chuti, ktoré výrobcovia ponúkajú ako náhradu za sacharózu (repný alebo trstinový cukor). Je možné ich rozdeliť na chemicky pripravované umelé sladidlá a náhradné cukry z prírodných zdrojov.
Umelé sladidlá, teda látky pripravované chemickou cestou, nemajú s cukrom okrem sladkej chuti nič spoločné. Nie sú zdrojom energie a neovplyvňujú glykémiu. Používajú ich nielen diabetici, ale sú široko uplatňované aj pri redukčných diétach či pri výrobe nízko-energetických light potravín. Treba zdôrazniť aj ich význam pri ochrane pred zubným kazom, pretože na rozdiel od repného cukru nepodporujú rast baktérii v ústnej dutine. Tieto sladidlá majú zväčša vysokú sladivosť, preto aj malá tableta alebo pár kvapiek tekutiny nahradia veľkú kocku repného cukru. Najčastejšie sa používa najmä „sacharín“, „cyklamát“ a „aspartám“.
Sacharín (sodná soľ alebo imid kyseliny o-sulfobenzoovej) - najstaršie a najpoužívanejšie umelé sladidlo je 300 až 500-krát sladšie ako cukor a nemá pritom žiadnu energetickú hodnotu. Vďaka svojej chemickej stabilite má široké použitie v domácnostiach, aj v priemyselnej výrobe - pri vareni, pečení, zaváraní, konzervovaní či výrobe nápojov a potravín.
Cyklamát (sodná alebo vápenatá soľ kyseliny cyklohexyl-aminosulfónovej) - je 20 až 30-krát sladší ako bežný cukor. Jeho použitie je rovnaké ako pri sacharíne. Rovnako nemá ani žiadnu energetickú hodnotu. Využíva sa predovšetkým v kombinácii zo sacharínom, vďaka ktorej vznikne sladidlo sladšie ako cyklamát a chutnejšie ako sacharín.
Aspartám (zmes kyseliny aspartámovej a fenylalanínu) - je 100 až 200-krát sladší ako cukor. Na rozdiel od predchádzajúcich umelých sladidiel obsahuje energiu, jeho energetický prínos je ale nepatrný, preto je označovaný ako nízkoenergetické sladidlo. Keďže obsahuje fenylalanín, nemôžu ho používať ľudia trpiaci fenylketonúriou - jednou zo vzácnych vrodených odchýlok metabolizmu. Je menej stabilný pri tepelnom spracovaní, a preto nie je vhodný na varenie alebo pečenie. Možno ho pridávať do hotových jedál. Sladia sa ním najčastejšie nápoje - studené aj teplé (nie vriace). Má široké použitie v tvarohových krémoch, jogurtoch, pudingoch, omáčkach, šalátových nálevoch a v obľúbených žuvačkách bez cukru.
Náhradné cukry sú vzhľadovo podobné bežnému cukru a z chemického hľadiska patria medzi cukry. Majú rovnakú energetickú hodnotu ako bežný cukor, ale glykémiu zvyšujú pomalšie.
Do náhradných cukrov patrí Sorbit (sorbitol) - najčastejšie sa vyrába hydrogenáciou glukózy z repného cukru alebo škrobu, ale je ho možné získať aj napríklad z plodov jarabiny. Jedna lyžička nahradí len pol lyžičky cukru, je teda o polovicu menej sladký ako cukor. Ide o kalorické sladidlo. Pri nadmernom použití má laxatívny účinok. Vysoké teploty znáša dobre a preto je vhodný na varenie a pečenie, zaváranie, prípravu džemov a sirupov.
Do náhradných cukrov patrí aj ovocný cukor (fruktóza) - vyrába sa z repného cukru alebo z kukuričného škrobu. Je 1 až 1,4-krát sladší ako cukor. Rovnako ako sorbit aj ovocný cukor je kalorické sladidlo, ale jeho spracovanie v organizme nie je závislé od inzulínu. Pri predávkovaní môže spôsobiť nevoľnosť a hnačky. Má výbornú chuť, najviac pripomínajúcu repný cukor a preto je vhodný na priame sladenie jedál. Keďže znáša vyššie teploty, možno ho použiť aj pri pečení. Skracuje však dĺžku pečenia, môže prilepovať cesto a pri pekárenských výrobkoch spôsobuje rýchlejšie hnednutie kôrky. Okrem iného aj z týchto dôvodov sa často kombinuje prakticky so všetkými náhradnými sladidlami.
Do náhradných cukrov patrí aj hroznový cukor (glukóza, dextróza). Nie je vôbec vhodný pri diabetickej diéte. Používa sa iba pri hypoglykémii, kedy dokáže najrýchlejšie zvýšiť hladinu glukózy v krvi. Je zdrojom energie pre deti, športovcov a ťažko pracujúcich, podporuje chuť do jedla a výrazne urýchľuje zotavenie organizmu po chorobe.
Do náhradných cukrov patrí aj mliečny cukor (laktóza) - bežne sa nachádza v mlieku a v zakvasených mliečnych výrobkoch (kefír, jogurt). Vplyv na glykémiu má pomalý, pretože v mlieku sú prítomné aj tuky a bielkoviny, ktoré prienik glukózy do krvi brzdia.
Ďalej je známa izomaltulóza ako disacharid zložený z glukózy a fruktózy. V nízkych množstvách sa prirodzene vyskytuje v mede a cukrovej trstine. Je to biela kryštalická látka sladkej chuti takmer bez zápachu. Priemyselne sa izomaltulóza vyrába enzymatickou premenou sacharózy, pri ktorej sa a-1,2 glykozidická väzba v sacharóze mení na a-l,6-glykozidickú väzbu. Izomaltulóza vzniká aj ako medziprodukt pri výrobe náhradného sladidla izomalt (E953), ktoré bolo schválené ako prídavná látka v súlade so smernicou 94/35/ES. Ako zdroj biokatalyzátora enzymatickej reakcie sa využívajú nepatogénne bunky Protaminobacter rubrum, ktoré sú po prebehnutí reakcie odstránené filtráciou. Izomaltulóza sa následne čistí procesom demi
SK 6567 Υ1 neralizácie, kryštalizácie a sušenia a získava sa konečný produkt s čistotou najmenej 99 %. Izomaltulóza je určená na použitie ako zložka v nápojoch, cereálnych produktoch, polievkach, dressingoch, zákuskoch, mliečnych výrobkoch, cukrovinkách a v ostatných výrobkoch, ako sú džemy a potraviny so zníženou energetickou hodnotou, v ktorých bude čiastočne nahrádzať iné sacharidy ako zdroj energie. Izomaltulóza je hydrolyzovaná na rovnaké množstvo glukózy a fruktózy a takmer úplne sa vstrebáva v tenkom čreve podobným spôsobom ako sacharóza. Rýchlosť hydrolýzy je však v porovnaní so sacharózou oveľa pomalšia. Vďaka tomu hladina glukózy v krvi ako aj hladina inzulínu po prijatí izomaltulózy u ľudí stúpa pomalšie a dosahuje nižšie maximálne hodnoty, v porovnaní so sacharózou. Keďže obidva tieto disacharidy - izomaltulóza aj sacharóza sa štiepia na molekulu glukózy a fruktózy, ich výsledná kalorická hodnota je rovnaká. Izomaltulóza má však v porovnaní so sacharózou nižšie sladiace vlastnosti.
Ďalej je známy Inulín ako čisto prírodný probiotický rastlinný produkt získaný extrakciou pomocou teplej vody z koreňov čakanky. Tento biely, sladkastý, celkom rozpustný prášok je veľmi obľúbenou zložkou diétnych kokteilov a zdravej výživy. Konzumácia Inulínu zvyšuje vstrebateľnosť vápnika a má probiotické vlastnosti (pomáha obnoviť črevnú mikroflóru). Pre človeka sú oligosacharidy obsiahnuté v Inulíne nestráviteľné, ale pre črevné kultúry predstavujú životne dôležitý zdroj energie. Vďaka tomu Inulín veľmi priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru. Ako plne rozpustná vláknina je vhodný do nízkokalorickej diéty a do stravy diabetikov. Inulín pomáha vyrovnať a udržiavať stály krvný cukor. Ak sa snažíte obmedziť príjem cukrov (redukčná diéta alebo diabetes), môžete čiastočne sladiť Inulínom a čiastočne náhradnými sladidlami. Pokiaľ naopak trpíte podvýživou alebo tráviacimi problémami a snažíte sa pribrať, môžete začať užívať Inulín, Maltodextrín a jogurt v pomere 1 : 1 : 1 na podporu črevného prostredia a lepšieho trávenia. V potravinárstve sa Inulín používa ako nízkokalorická náhrada cukru, tuku v krémových výrobkoch alebo múky v zákuskoch. Výhodami sú nízky obsah kalórií (len 25 % kalórií repného cukru), mierna sladivosť, pozitívny vplyv na trávenie a zažívanie, pocit sýtosti pri požití a príjemná chuť.
Ďalej je už všeobecne známa Stevia rebaudiana Bertoni či inak nazývaná aj Stévia cukrová, Stévia sladká, sladké lístky i medové lístky. Patrí k rodu Stévia, ktorých poznáme viac ako 150 druhov, patrí do čeľade astrovité. Táto viacročná rastlina, či skôr menší krík je 300-krát sladší než cukor. V súčasnosti sa pestuje hlavne pre svoje sladké zlúčeniny, nazývané steviozidy, ktoré sú vynikajúcim nekalorickým sladidlom, najmä pre diabetikov či obéznych ľudí. Okrem sladivých látok - steviozidov, obsahujú listy Stévie aj ďalšie zlúčeniny, ktoré dodávajú tejto rastline jedinečné liečebné vlastnosti. Sú to flavonoidy, chlorofyl, xantofýl, oligosacharidy, voľné uhľohydráty, aminokyseliny, vitamíny O, E, P, A, K, C, provitamín A (beta-karotén), vitamín B (tiamín), riboflavín, saponíny, niacín, bielkoviny, vlákninu, rôzne éterické oleje, triesloviny, tiež fosfor, horčík, železo, chróm, selén, kobalt, kremík a ďalšie. Stévia obsahuje sladivé látky, nazývané steviozidy, ktoré sú v sušených listoch obsiahnuté asi v 6 - 8 %. Majú takmer nulovú kalorickú hodnotu, ktorá je využiteľná ako náhradné sladidlo pre ľudí trpiacich cukrovkou, s ochoreniami srdca, obéznych ľudí a pre osoby trpiace vysokou kazivosťou zubov. Výskumy (už aj na Slovensku) sú zamerané na toxicitu, zloženie a metabolizmus látok obsiahnutých v Stévii. Skúmajú sa ich protizápalové i protinádorové vlastnosti. Neustále vznikajúce nové štúdie dokazujú bezpečné využitie Stévie, čím len dokazujú aj praktické skúsenosti obyvateľov Južnej Ameriky a dnes i Japonska a iných krajín. Dosiaľ nebol zaznamenaný nijaký prípad alergickej reakcie. Diabetikov druhého typuje až 90 percent z celkového počtu ľudí, ktorých postihlo toto ochorenie. Cukrovka 2. typu dnes nepostihuje len starých a starších ľudí, ale trpia ňou čoraz mladšie ročníky. Pri tomto type cukrovky nedochádza k poklesu produkcie inzulínu, ale problémom je jeho vstrebávanie. Bunky, ktoré inzulín spracovávali, ostávajú proti nemu odolné - rezistentné. Je to najmä tým, že boli dlhodobo vystavené vysokej hladine cukru. Liečba je i pomocou diéty, ktorá by mala zabezpečiť zníženie cukru v krvi. Prvým pravidlom pri diéte je vyhýbanie sa jednoduchým cukrom a potravinám, ktoré cukor obsahujú. Čo však v prípade, že má cukrovkár chuť na sladké, na koláč či dobrú kávu? Cukor musí niečím nahradiť. Buď umelými sladidlami, ktoré však telu neprospievajú, ba dokonca niektoré boli aj zakázané, alebo môže vyskúšať produkty zo Stévie cukrovej. Sladidlá zo Stévie na rozdiel od bieleho cukru neobsahujú žiadne kalórie. Aj preto sú vhodné nielen pre diabetikov, ale aj pre obéznych ľudí a ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť. V Paraguaji sa na sladenie používajú čerstvé lístky, ale aj listy sušené. U nás sú na sladenie určené sladidlá zo Stévie, ktoré môžete poznať pod názvom Steviola. Produkty Steviola môže jesť či nimi sladiť každý, bez obmedzenia veku. Sú ideálne na dochutenie horúcich i teplých nápojov, ale i na osladenie koláčov, do teplej i studenej kuchyne. Na rozdiel od umelých sladidiel sú stéviové sladidlá - Steviola prírodné, bez pridania nejakých konzervačných látok či farbív. V poslednej dobe je veľký záujem o nízkoenergetické ako aj diétne potraviny. Zvýšil sa záujem najmä o sladidlá na stéviovom základe, ktoré majú množstvo požadovaných vlastností, ako sú sladkosť, rozpustnosť, stabilita, nízka energetická hodnota, a to bez toxických a karcinogénnych účinkov. Steviola je sypké sladidlo na báze glykozidov steviolu vyrobené z rastliny Stévia cukrová - Stevia Rebaudiana. Je vhodné pre ľudí trpiacich cukrovkou, problémami so srdcom, obéznych ľudí a ľudí trpiacich vysokou kazivosťou zubov. Sladivé látky - glykozidy steviolu, extrahované z rastliny Stévia cukrová - Stevia Rebaudiana Bertoni, majú nulovú kalorickú hodnotu. Steviola - sypké sladidlo je na dosiahnutie dávkovania - 1 lyžička sladidla zodpovedá 1 lyžičke cukru - doplnené Erytritolom, ktorý patrí medzi cukrové alkoholy prirodzene nachádza
SK 6567 Υ1 júce sa napr. v ovocí alebo zelenine. Je skoro bez kalórií, má nulový glykemický index, nemá vplyv na hladinu krvného cukru alebo hladinu inzulínu, nespôsobuje zubný kaz a telo ho veľmi dobre absorbuje. Nemá žiadnu pachuť.
Zloženie sladidla Steviola: erytritol E968, sladidlo: glykozidy steviolu E960 (v čistote 95 - 97 %).
Priemerné výživové hodnoty | 100 g |
Energetická hodnota | 0 kJ/ 0 kcal |
Bielkoviny | 0,05 g |
Sacharidy | 0,3 g |
Polyalkoholy | 99 g |
Cukry | 0g |
Tuky | 0,1 g |
Mastné kyseliny | 0,1 g |
Vláknina | 0,1 g |
Sodík | °g |
Spotrebiteľ potom uprednostňuje toho výrobcu sladidla, ktoré vyhovuje spotrebiteľovi, pričom spotrebiteľ v tomto výbere zohľadňuje rôzne kritériá, či je to kvalita, výživové hodnoty, cena, dostupnosť a iné. Tým je k dispozícii stále priestor pre výrobcov sladidiel, aby vyvíjali ďalšie ich nové zloženia a rozšírili výber pre spotrebiteľa. Výsledkom tohto úsilia je vytvorenie nového zloženia prírodného sladidla, čo je ďalej opisované v tomto úžitkovom vzore.
Podstata technického riešenia
Uvedený sortiment prírodných sladidiel je rozšírený o novú receptúru prírodného sladidla podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v nevyhnutne nutnom zložení obsahuje:
- extrakt stévie 0,20 až 0,50 % hmotn.,
- izomaltózu 20,0 až 35,0 % hmotn.,
- sorbitol 30,0 až 55,0 % hmotn.,
- inulín v zvyšku k 100,00 % hmotn.
Prírodné sladidlo je vo forme prášku alebo tabliet po pridaní pomocných látok na tabletovanie alebo roztoku po pridaní vhodného rozpúšťadla.
Kvalita prírodného sladidla podľa receptúry z tohto úžitkového vzoru je zjavná z účinkov, ktorými sa prejavuje navonok. Plne nahrádza klasický repný cukor zhodnou sladivosťou aj chuťovým profilom. Maximálna denná dávka je 100 g. Jedinečné je spojenie stévie a inulínu.
Priemerné výživové hodnoty | 100 g |
Energetická hodnota | 1096 kJ/258 kcal |
Bielkoviny | 0,0 g |
Sacharidy (min.) | 99 g |
Tuky | _ |
Príklady uskutočnenia
Jednotlivé uskutočnenia technického riešenia sú predstavované na ilustráciu a nie ako obmedzenia technických riešení. Odborníci znalí stavom techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia. Aj takéto ekvivalenty budú spadať do rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu. Pre odborníkov znalých stavom techniky nemôže robiť problém výber vhodných zložiek a ich percentuálneho zastúpenia, preto tieto znaky neboli detailne riešené.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia podľa technického riešenia je opísané prvé možné zloženie prírodného sladidla. Obsahuje:
- extrakt stévie 0,41 % hmotn.,
- izomaltózu 23,78 % hmotn.,
- sorbitol 32,27 % hmotn.,
SK 6567 Υ1
- inulín 43,54 % hmotn.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia podľa technického riešenia je opísané druhé možné zloženie prírodného sladidla. Obsahuje:
- extrakt stévie 0,24 % hmotn.,
- izomaltózu 21,92 % hmotn.,
- sorbitol 51,08 % hmotn.,
- inulín 26,76 % hmotn.
Taktiež je možné vytvoriť i ďalšie príklady na zloženia sladidla podľa technického riešenia vo forme rovnorodej zmesi látok, vytvorených ich vzájomnou možnou kombináciou v % hmotn. uvedených v rozsahoch nárokov na jeho ochranu.
Priemyselná využiteľnosť
Sladidlo podľa technického riešenia nachádza využiteľnosť v oblasti potravinárského priemyslu.
Claims (2)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Prírodné sladidlo, vyznačujúce sa tým, že obsahuje: extrakt stévie 0,20 až 0,50 % hmotn., izomaltózu 20,0 až 35,0 % hmotn., sorbitol 30,0 až 55,0 % hmotn., inulín v zvyšku k 100,00 % hmotn.
- 2. Prírodné sladidlo podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že je vo forme prášku.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK5089-2012U SK6567Y1 (sk) | 2012-10-23 | 2012-10-23 | Natural sweetener |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK5089-2012U SK6567Y1 (sk) | 2012-10-23 | 2012-10-23 | Natural sweetener |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK50892012U1 SK50892012U1 (sk) | 2013-05-03 |
SK6567Y1 true SK6567Y1 (sk) | 2013-11-04 |
Family
ID=48170335
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK5089-2012U SK6567Y1 (sk) | 2012-10-23 | 2012-10-23 | Natural sweetener |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK6567Y1 (sk) |
-
2012
- 2012-10-23 SK SK5089-2012U patent/SK6567Y1/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK50892012U1 (sk) | 2013-05-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
TWI646103B (zh) | 一種改良甜味劑 | |
CN107006861B (zh) | 甜组合物在制备预防高血糖与低血糖症状的食品中的应用 | |
US20040058050A1 (en) | Herbal sweetening composition | |
US20130344217A1 (en) | Sweetener Compositions and Methods of Making Same | |
US20140335246A1 (en) | Sweetener compositions and methods of making same | |
US10368569B2 (en) | Natural sweetener | |
JP3110005B2 (ja) | 低カロリーシロップ | |
KR20170009894A (ko) | 개선된 감미료 | |
Jain et al. | Sweeteners in human nutrition | |
WO2015116976A1 (en) | Natural sweetener | |
US20160235098A1 (en) | Naturally sweet fibrous blends and fibrous saccharide blends | |
Giuffre et al. | Stevia, ka'a he'e, wild sweet herb from South America-An overview. | |
US20160143333A1 (en) | Naturally sweet fibrous blend | |
Dobreva et al. | Functional properties of maltitol. | |
US20090148580A1 (en) | Use of natural agave extract as a natural sweetener replacing other added sweeteners in food products and medicines | |
EP3250052A1 (en) | A natural sweetening composition of luo han guo | |
KR102127193B1 (ko) | 녹두앙금 조성물 및 그의 제조방법 | |
Kumar et al. | Plant-based sweeteners and their applications in modern lifestyle | |
Nikooie et al. | Effect of sucrose replacement by Stevia as a non-nutritive sweetener and bulking compounds on physiochemical properties of foodstuffs | |
WO2021072521A1 (pt) | Composição, processo de produção e uso de adoçantes nutritivos e blendas | |
Sachdev | Sugar substitutes and dental health | |
SK6567Y1 (sk) | Natural sweetener | |
CN102763793A (zh) | 生物创仿技术复合的健康甜味剂 | |
JP4623999B2 (ja) | アルドースリダクターゼ活性阻害剤、糖尿病性合併症予防・治療剤及び糖尿病性合併症予防・治療用飲食品 | |
CN110800893A (zh) | 无蔗糖降脂减肥消肉食清热健脾利湿降糖饮料及其制备方法 |