SK65593A3 - Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva - Google Patents

Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva Download PDF

Info

Publication number
SK65593A3
SK65593A3 SK655-93A SK65593A SK65593A3 SK 65593 A3 SK65593 A3 SK 65593A3 SK 65593 A SK65593 A SK 65593A SK 65593 A3 SK65593 A3 SK 65593A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
granules
slurry
heat carrier
nitrogen
fertilizer
Prior art date
Application number
SK655-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Oleg R Ivanov
Valerij V Babkin
Michail I Kucha
Michail I Rezenkov
Alexandr A Brodsky
Vladimir L Obolensky
Original Assignee
Sovmestnoe Sovetsko Shveitsars
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sovmestnoe Sovetsko Shveitsars filed Critical Sovmestnoe Sovetsko Shveitsars
Priority to SK655-93A priority Critical patent/SK65593A3/sk
Publication of SK65593A3 publication Critical patent/SK65593A3/sk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva pozostáva z neutralizácie kyseliny fosforečnej Čpavkom, pričom sa získa brečka ako konečný produkt, z dispergácie tejto brečky v prúde plynného nosiča tepla a z nanesenia brečky vo vorme filmu na predtým vyrobené granuly dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré boli vyfúknuté z vytvorenej fluidnej vrstvy. Granuly sú vyfukované nosičom tepla, ktorý má teplotu 300 až 790°C a je vedený zdola nahor rýchlosťou 25 až 39 m/s. Nanesený film dispergovanej bežky sa vysuší, pričom vzniká konečný produkt.

Description

Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva
Oblasť techniky
Vynález sa týka výroby granulovaného minerálneho hnojiva, najmä spôsobu výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré sa používa v poľnohospodárstve na dodanie dostatočného množstva výživných látok rastlinám.
DoteraiSí stav techniky
Efektívnosť dusíkato-fosforečného hnojiva závisí priamo od jeho fyzikálnochemických a fyzikálnomechanických vlastností. Hlavné nároky na fyzikálnomechanické vlastnosti spočívajú v nasledujúcom všetky tuhé hnojivá majú byť granulované a 90 až 95 Z granúl má mať veľkosť od 1 do 4 mm, obsah granúl pod 1 mm môže byť najviac 5 Z, pričom sa nesmú vyskytovať žiadne granuly väčšie než 6 mm. Všetky granulované hnojivá sa nesmú spekať a je nevyhnutné zaistiť 100Z sypkosť po dobu 6 mesiacov odo dňa výroby. Statické pevnosť granúl by nemala byť menšia ako 2 až 3 MPa.
Hlavnou surovinou pre výrobu dusíkato-fosforečných hnojív sú prírodné fosfáty a z nich vyrobená kyselina fosforečná a čpavok. Ku kyselinovému rozkladu fosfátov sa používa kyselina sírová a kyselina dusičná, v malom množstve kyselina soľná. Používa sa tiež dusičnan amónny, chlorid draselný a mikroprísady.
Proces výroby dusíkato-fosforečných hnojív prebieha v prostredí brečky (kaše) (obyčajne pH 4,0 až 5,0), ktorá pozostáva z fosforečnanov amónnych vo forme fosforečnanu dihydrogénamónneho a hydrogéndiamónneho v zmesi so soľami kyseliny fosforečnej, napr. fosforečnanmi horčíka. železa, vápnika v rozpustenom stave alebo vo forme zrazeniny.
Existuje postup výroby komplexného dus íkato-fos forečného hnojiva. ktorý zahrňuje neutralizáciu kyseliny fosforečnej s koncentráciou od 20 - 21 % P2O5 až k mólovému pomeru
ΧΗ.ί:Η3Ρ04 = 1.0 - 1.1 amoniakom. Teplota brečky v priebehu re2 akcie dosahuje v dôsledku reakčného tepla 110 až 115 °C. Získaná brečka sa presúva pomocou čerpadla zhora nadol do oblasti zvýšenej teploty sušičky, kde sa v prúde -plynného nosiča tepla s teplotou 600 - 700 °C a rýchlosťou 160 m/s rovnosmernou s brečkou disperguje. Nato sa dispergovaná brečka privedie do fluidnej zóny sušičky. Fluidná vrstva sa vytvorí z vopred pripraveného granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré je podrobené stálemu mechanickému pôsobeniu prúdu zdola nahor vedeného nosiča tepla s teplotou 160 až 200 °C.
Vo fluidnej zóne sušičky sa naprašuje dispergovaná brečka na granuly dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré tvoria fluidnú vrstvu.
Z fluidnej vrstvy sa vedie granulovaný produkt k triedeniu na hrubé zrná ( 4 mm) a jemné zrná ( 1 mm) a potom k ochladeniu. Plyny odchádzajúce zo sušičky obsahujú jemné a prachovité čiastočky výrobku, ktoré sa zachytávajú v cyklóne a spoločne s jemnými zrnami odchádzajú do fluidnej vrstvy späť ku granulácii.
Výťažok frakcie konečného produktu s veľkosťou zrna 1,0 až 4,0 mm je asi 85 až 95%, doba sušenia a granulácie je asi 20 až 40 minút (pozri Technológia fosforečných a komplexných hnojív, 1987, Chimia, Moskva, str.196). Pri realizácii tohto spôsobu je nutné zaistiť v zóne sušenia a granulácie produktu malú rýchlosť nosiča tepla (1-2 m/s), pretože zvýšenie rýchlosti nosiča tepla vedie k vyfúknutiu granúl z fluidnej vrstvy a tým k ich rozpadu. Nízke rýchlosti nosiča tepla zapríčiňujú nízku intenzitu a výkon tohto postupu. Špecifický výkon vztiahnutý na odparenú vlhkosť 30 až 50 kg/m3/h.
Ďalej je známy spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva, súčasťou ktorého je neutralizácia kyseliny fosforečnej pri teplote 90 až 120 °C za súčasného odvedenia absorpčných systémov plynným amoniakom až po získanie brečky s vlhkosťou 25 až 35%. Brečka sa potom rozpráši čerpadlom cez tr\sku pomocou stlačeného vzduchu do zóny sušenia. kde sa nabaií na už existujúce granuly prv vyrobeného hnojiva. Pritom sa granuly prv vyrobeného hnojiva udržiavajú vo vertikálnom pohybe zhora nadol, v dôsledku čoho tvoria tak3 zvaný závoj po dráhe prostredníctvom stlačeného vzduchu sa pohybujúcej brečky, ktorá sa privádza kolmo k závoju. Dispergovaná brečka sa nanáša vo forme filmu na granuly prv vysušeného hnojiva a zväčšuje ich rozmery. Vysušenie pritom sa tvoriacich granúl konečného produktu až na zvyškovú vlhkosť 1,01 sa uskutoční počas 20 až 40 minút v prúde nosiča tepla - dymových plynoch, ktoré sa privádzajú- s, teplotou 500 až 600 °C. Vysušený produkt sa odvedie zo sušičky a triedi. Hrubé zrná (>4,0 mm) sa odvedú k zmenšeniu a pridajú sa potom k ostatným. Jemné zrná (<1 mm) sa vedú do sušičky ku granulácii. Špecifický výkon vztiahnutý na odparenú vlhkosť je 30 až 50 kg/m3/h (Technológia fosforečných a komplexných hnojív, 1987, Chimia, str. 191, 192).
Tento spôsob sa dá realizovať pri transportných rýchlostiach nosiča tepla najviac 20 m/s, pretože pri zvýšení transportnej rýchlosti nosiča tepla dochádza k vyfukovaniu granúl zo závoja, čo vedie k tvorbe veľkého množstva len malých granúl a k zhoršeniu zrnitostného zloženia vyrobeného produktu.
Podstata vynálezu
Vyššie uvedené nedostatky odstraňuje do značnej miery spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že vopred vytvorené granuly dusíkato-fosforečného hnojiva sa pred naprašovaním brečky na ne privedú do stavu fluidnej vrstvy, z hornej
čas i t i ktorej
teplotu
25 39 m/s,
re.
Spôsobom
hriatej hmoty v štádiu granulácie a sušenia hnojiva. Zlepšuje sa tým kvalita konečného produktu zvýšením pevností granúl pri vyššom výkone a znížení strát čpavku.
Vďaka postupu podíu vynálezu je pevnosť vyrobených granúl dus íkato-fosforečných hnojív 5 MPa , pričom výkon pri tomto postupe sa zvýšil 2-krát až 3-krát a straty čpavku v šrádiu sušenia a granulácie sa znižujú o 30 až 40 Z.
Pri postupe podľa vynálezu je výhodné, ak sa granuly zo spomínanej fluidnej vrstvy vyfukujú kruhovým prúdom nosiča tepla, čo zaručuje rovnomerné naprášenie brečky na vyfúknuté granuly dusíkato-fosforečného hnojiva.
Taktiež je účelné vykonať dispergáciu brečky na pohybujúce sa granuly vnútri kruhového prúdu nosiča tepla, čo zaručí vysušenie malých kvapôčok rozprášenej brečky za vzniku jemných granúl, ktoré slúžia ako centrá tvorby granúl.
Podľa vynálezu je tiež výhodné privádzať brečku k dispergácii odspodu, čo umožní využiť vysoké teploty nosiča tepla najefektívnejšie.
Podľa vynálezu je výhodné vyfukovať granuly dusíkato-fosforečného hnojiva nosičom tepla s teplotou 300 °C, ktorý sa privádza odspodu nahor rýchlosťou 25 m/s alebo nosičom tepla s teplotou 790 °C privádzaným odspodu nahor rýchlosťou 39 m/s.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Spôsob výroby granúlovaného dusíkato-fosforečného hnojiva bude ďalej popísaný na konkrétnych príkladoch realizácie.
Spôsob podľa vynálezu sa týka predovšetkým výroby tzv. komplexných hnojív a zakladá sa na neutralizácii kyseliny fosforečnej amoniakom, čím sa získajú fosforečnany amónne.
Pri neutralizácii kyseliny fosforečnej s koncentráciou napr. viac ako 501 až po mólový pomer NH3:H3PO« s 1,39 je dihydrogénamóniumfosforečnan rovnovážnou fázou, h'eutra 1 izovaný komplex obsahuje 25 Z ΝΗ3» 59 Z H3PO4, 30,75 Z HzO. hajväčšie množstvo tuhej fázy zodpovedá pomeru NH3:H3PO4 = 1,0. Pri zmenšení alebo zväčšení tohto pomeru (až po 1,39) množstvo tuhej fázy klesá. Pri KH3:H3PO4 = 1,39 tuhá fáza nie je prítomná .
Proces amonizácie kyseliny fosforečnej spôsobom podľa vynálezu je výhodné vykonať vo dvoch stupňoch. V prvom stupni sa vykoná amonizácia až na hHj:HjP04 = 1,3 - 1,4 za zisku najčastejšie ľahko tekutej brečky. Zo získanej brečky sa oddelí vodná para a vykoná sa náslpdriá amonizácia brečky až na .\'Η3:Η}ΡΟ4 = 1,75 a tá sa vedie spoločne s parou vzniknutou pri dodatočnej amonizácii brečky ku granulácii a sušeniu. Brečka z fosforečnanov amónnych obsahuje predovšetkým fosforečnan dihydrogénamónnv a -hydrogéndiamónny .a malé množstvo prísad vo forme kremičitých, horečnatých a draselných solí.
Podľa postupu podľa vynálezu sa potom konečná brečka disperguje v prúde plynného nosiča tepl^a na granuláty konečného produktu.
Pritom sa podľa postupu podľa vynálezu vedú prv vytvorené granuly dusíkato-fosforečných hnojív s veľkosťou 1 až 4 mm do fluidnej vrstvy, z hornej časti ktorej sa granuly vyfukujú plynným nosičom tepla s teplotou 300 až 790 °C, čo sú napríklad dymové plyny, ktoré sú vedené zdola nahor rýchlos- ťou 25 - 39 m/s. V dôsledku vyfúknutia granúl dusíkato- fosforečného hnojiva z hornej časti fluidnej vrstvy sa zaručuje vertikálny smer pohybu granúl. Pritom sa brečka, ktorá sa v prúde plynného nosiča tepla disperguje, nanáša v tenkej vrstve na už vopred pripravené granuly dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré sú vyhriate na teplotu od 80 do 130 °C prostredníctvom nosiča tepla. V dôsledku prenosu tepla medzi plynným nosičom tepla a ohriatymi granulami dochádza k okamžitému vysušeniu brečky nanesenej vo forme filmu, načo sa granuly oddelia od plynného nosiča tepla a opäť sa zavedú do fluidnej vrstvy. Proces priebežného pribúdania veľkosti granúl dusíkato-fosforečného hnojiva prebieha tak dlho, až granuly nadobudnú takú hmotnosť, ktorá už nedovolí vyfúknutie z fluidnej vrstvy a zaistí sa tým pohyb vo vertikálnom smere.
Zväčšené granuly s rozmerom 2 až 4 mm sa prepadajú do spodnej časti fluidnej vrstvy, z ktorej sa potom odvádza granulované dusíkato-fosforečné hnojivo na triedenie a ochladenie.
Malé kvapôčky brečky, ktoré sa pri jej dispergácii vytvoria a pohybujú sa vo vertikálnom smere a nespojili sa s už prv vytvorenými granulami dusíkato-fosíorečného hnojiva, sa vysušujú v prúde nosiča tepla, pričom sa vytvárajú voľné granuly, ktoré potom slúžia ako zárodky ďalšej tvorby granúl.
Zintenzívnenie procesu výmeny teplu, zníženie doby súše6 nia brečky nanesenej na granuly vo forme filmu, zvýšenie pc nosti granúl v dôsledku zhutnenia spôsobeného mnohonásobný' zrážkami granúl pri ich spätnom obehu medzi fluidnou vrst. ··.; a vyfukovanými granulami sa dosiahne postupom podľa vynález.·.. keď sa zvyšuje teplota nosiča tepla na hodnotu medzi ’.>· a 790 °C a rýchlosť jeho pohybu zdula nahor na 25 až 39 m/s.
Prekročenie ' udaných parametrov môže vyvolať deštrukc’ zlúčenín, ktoré sú výsledkom amonizácie kyseliny fosforečné a vynesenie granúl z naprašovacej zóny do záchytných zariade ·. spojené so zánikom závoja, ktorý pohybujúce sa granuly tvoria, pretože rýchlosť vynesenia granúl prekročí rýchl . ich návratu do fluidnej vrstvy.
Veľký význam pre uvedený proces má veľkosť transport :· .' rýchlosti nosiča tepla. Jej hodnota by mala prevyšovať rýf losť pádu 4 mm veľkých granúl, čo umožňuje vyfukovať granui vaný produkt z hornej časti fluidnej vrstvy a zaistiť tak hyb granúl vo vertikálnom smere za tvorby dostatočne stabil: ho tzv. závoja .
Ako sa však zistilo, pokiaľ má vyfukujúci nosič tepla plotu 300 °C, mala by byť rýchlosť jeho pohybu 25 m/s, ale teplote 790 °C 39 m/s.
Vďaka uvedeným parametrom a podmienkam realizácie grar·:lácie vyrábaného dusíkato-fosforečného hnojiva je čas výdi . granúl v stave vertikálneho pohybu v tzv. závoji 1 až 2 seku;· dy, čo zaručuje z dôvodu vysokej intenzity procesu vysušení; naneseného filmu.
Pri spätnom obehu granúl sa v priebehu 4 až 8 mini zväčšia ich rozmery na 1 až 4 mm a vďaka intenzívnemu výfuk · vaniu jemných granúl z hornej časti fluidnej vrstvy dochá' . k selektívnemu odfuku frakcie s veľkosťou 1 - 4 mm z fluid.·’vrstvy, čo zaručuje zvýšenie výkonu procesu granulácie a výr.by produktu dus íkato-íosforečného hnojiva obsahujúceho preň všetkým žiadanú frakciu granúl s veľkosťami 1 - 4 mm.
Dosiahnuté zintenzívnenie procesu tvorby granúl požado. nej veľkosti je zaistené znížením doby granuiáci e a sušen'· . čo zároveň prináša zníženie vylučovania čpavku a jeho str·.’ v podmienkach spomínaných vysokých tcpioť.
Voľba teploty nosiča tepla. ktorý vyfukuje granuly dusíkato-fosforečného hnojiva, závisí od vlhkosti brečky privádzanej k dispergácii. Tak napr. pri vlhkosti brečky 11,2% je teplota nosiča tepla 300 °C, zatiaľ- čo pri vlhkosti 25 % je to už 790 °C, čo zaisťuje podmienky pre efektívne sušenie filmu brečky nanášaného na granuly.
Pri zvýšení vlhkosti brečky sa zvýši teplota vyfukujúceho nosiča tepla a jeho transportná rýchlosť, ale v dôsledku intenzívnej výmeny tepla za podmienok podľa vynálezu sa teplo z nosiča tepla spotrebuje na odparenie vlhkosti a u granúl nedôjde k prehriatiu.
Aby sa zaistilo rovnomerné nanesenie brečky na vyfukované granuly dusíkato-fosforečného hnojiva a efektívne využitie vysokých teplôt nosiča tepla, vyfukujú sa granuly z fluidnej vrstvy nosičom tepla kruhového tvaru, pričom sa brečka, ktorá sa privádza odspodu a vzhľadom k osi kruhového prúdu nosiča tepla pod uhlom napríklad 45 °, disperguje.
Pre lepšie znázornenie postupu podľa vynálezu budú uvedené príklady konkrétnej realizácie.
Príklad 1
Kyselina fosforečná v množstve 25,2 t/h s koncentráciou 38% P2O5 sa amonizuje kvapalným čpavkom v množstve 2,4 t/h pri teplote 110 °C, pričom sa získa 24,2 t/h brečky s koncentráciou 39,6 %, a 3,4 t/h vodnej pary, ktorá sa od brečky oddelí.
Získaná brečka sa amonizuje dodatočne kvapalným čpavkom v množstve 1,9 t/h pri teplote 105 °C. Získa sa 23,9 t/h diamóniumfosforečnanovej brečky, ktorá obsahuje 40,1 % P2O5 s vlhkosťou 15 % a 2,2 t/h vodnej pary.
Zároveň so získaním diamóniumfosforečnanovej brečky sa privedú prv pripravené granuly dusíkato-fosforečného hnojiva do zóny granulácie a sušenia konečného produktu v stave fluidnej vrstvy. Z hornej časti fluidnej vrstvy sú vyfukované granuly dusíkato-fosforečného hnojiva prstencovítým (kruhovým) prúdom nosiča tupia. ktorým sú vykurovacie plyny a tieto gra8 nuly majú teplotu 500 °C a pohybujú sa zdola nahor do zóny granulácie a sušenia v množstve 22,1 t/h rýchlosťou 31 m/s.
granúl dusíkato-fosfovertikálnom smere, vyskôr získaná diamónium zóny granulácie a sušenia
Pritom sa z predbežne vytvorených rečného hnojiva, ktoré sa pohybujú vo tvorí dostatočne stabilný závoj. Už fosforečnanová brečka sa vedie do tlakovou tryskou, ktorá je umiestnená vnútri kruhového prúdu vykurovacích plynov. Pritom sa dispergovaná brečka nanáša vo forme filmu na prv vyrobené granuly dusíkato-fosforečného hnojiva, ktoré sa nachádzajú v kruhovom závoji. Vysušenie naneseného filmu sa uskutoční počas 1 až 2 sekúnd. Malé kvapky dispergovanej brečky, ktoré sa nenaniesli vo forme filmu na prv vyrobené granuly dus íkato-fosforečného hnojiva, vyschnú za termického pôsobenia prúdu vykurovacích plynov a vytvoria sa z nich jemné granuly, ktoré potom tvoria jadrá nových granúl.
Po vysušení filmu brečky na granulách sa tieto oddelia od vykurovacích plynov a vedú sa späť do fluidnej vrstvy. Spätným obehom granúl medzi fluidnou vrstvou a kruhovým závojom sa v priebehu 4 až 8 minút dosiahne po sebe nasledujúcim niekoľkonásobným nanesením filmu na granuly zväčšenie ich veľkosti a v dôsledku viacnásobných vzájomných zrážok granúl sa zvýši ich pevnosť. Vo fluidnej vrstve dochádza k triedeniu granúl, pričom väčšie granuly s veľkosťou 2 - 4 mm sa účinkom vlastnej váhy prepadajú do spodnej časti fluidnej vrstvy, odkiaľ sa potom odoberá granulovaný fosforečnan diamónny. Zo získaného produktu sa oddelia jemné zrná a vedú sa späť do fluidnej vrstvy a po ochladení granúl sa získa 20 t/h granulovaného fosforečnanu diamónneho s koncentráciou 46,5% P2O5 a 17,3% dusíka. Špecifický výkon v štádiu sušenia a granulácie je 100 kg/m3/h, pričom výťažnosť bežne žiadanej frakcie je 95% a pevnosť granúl je 5,2 MPa. Straty čpavku v štádiu granulácie a sušenia sú 0,37 t/h.
Príklad
Amonizuje sa kyselina fosforečná v množstve 2*.l t/h s kon centráciou 39.8% PjOň tekutým čpavkom v množstve 2.4 t/h pri teplote 110 °C za zisku 23,1 t/h brečky s koncentráciou 41,5% P2O5 a 3,4 t/h vodnej pary, ktorá sa od brečky oddelí.
Získaná brečka sa amonizuje dodatočne tekutým čpavkom v množstve 1,9 t/h pri teplote 105 °C. Získa sa 22,8 t/h brečky fosforečnanu diamónneho, ktorý obsahuje 42% P2O5 s vlhkosťou 11% a 2,2 t/h vodnej pary.
Gränulácia a sušenie sa uskutoční za podobných podmienok, ako sú uvedené v prípade 1, avšak použijú sa vykurovacie plyny s teplotou 300 °C. ktoré sa privádzajú zdola nahor do zóny granulácie a sušenia rýchlosťou 25 m/s.
Brečka fosforečnanu diamónneho sa vedie do zóny granulácie a sušenia zdoia pod uhlom 45° vzhľadom k osi prúdu nosiča tepla.
Po vytriedení a ochladení granúl sa získa 20 t/h granulovaného fosforečnanu diamónneho s koncentráciou 46,5% P2O5 a 17,3% dusíka.
Pevnosť vyrobených granúl konečného produktu je 5,0 MPa.
Straty čpavku sú v štádiu granulácie a sušenia 0,32 t/h.
Výťažnosť požadovanej frakcie je 92%.
Príklad
Amonizuje sa kyselina fosforečná v množstve 28,4 t/h s koncentráciou 33,7% P2O5 tekutým čpavkom v množstve 2,4 t/h pri teplote 105 °C za zisku 27,4 t/h brečky s koncentráciou 35% P2O5 a obsahom 3,4 t/h vodnej pary, ktorá sa od brečky oddelí.
Získaná brečka sa amonizuje dodatočne tekutým čpavkom v množstve 1,9 t/h pri teplote 105 °C.
Získa sa 27,1 t/h brečky fosforečnanu diamónneho, ktorý obsahuje 35,4% P2O5 s vlhkosťou 25% a 2,2 t/h vodnej pary.
Granulácia a sušenie sa vykonáva za podobných podmienok, ako sú uvedené v prípade 1, avšak použijú sa vykurovacie plyny, ktoré majú teplotu 790 °C a privádzajú sa zdola nahor do zóny granulácie a sušenia rýchlosťou 39 m/s.
Pn triedení e. u'-hladení granúl sa získa 20.4 t/h granuiovanúho fosforečnanu d i amónneho s koncuntráciou 46.5% PjOť a 17,3% dusíka.
Pevnosť vyrobených granúl konečného produktu je 5,1 MPa.
Straty čpavku sú v štádiu granulácie a sušenia 0,43 t/h.
Výťažnosť požadovanej frakcie je 90%.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosforečného hnojiva sa používa pri výrobe granu1ovaných hnojív. Okrem vyššie uvedených alternatív existujú aj ďalšie modifikácie tohto spôsobu, ktoré neprekračujú rámec podstaty toho vynálezu.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ K Á B 0 K Y
    1. Spôsob výroby granúlovanéhočLuáíkato-f osŤ orečného hnoj i v.; pozostávajúci z neutralizácie ky-seliny fosforečnej čpavko:. čím sa získa brečka pre konečný produkt, z dispergácie zí kanej brečky v prúde plynného nosiča tepla a z nanesení . brečky vo forme filmu na predtým^vytvorené granuly dusík.) to- fosforečného hnojiva, ktoré sa pohybujú vo vertikálni smere, rovnako ako z vysušenia naneseného filmu a vytvor- nia granúlovaného konečného produktu, vyznačujúc sa t ý m, že vopred vytvorené granuly dusíkato-fosfon· ‘ a ného hnojiva sa pred nanesením brečky na ne privedú do f] idnej vrstvy, z jej hornej časti sú granuly výfukov n' plynným nosičom tepla, ktorý má teplotu 300 až 790 °C a hybuje sa zdola nahor rýchlosťou 25 až 39 m/s, pričom pot. granúl je zaistený vo vertikálnom smere.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa ty.., že granuly sú z fluidnej vrstvy vyfukované kruhovým tvnr . prúdu nosiča tepla.
  3. 3. Spôsob podľa nároku la 2, vyznačujúci t .ý m , že k dispergácii brečky dochádza vnútri kruhov·. ·.- tvaru prúdu, r e
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tý r.
    že brečka sa k dispergácii privádza zdola nahor.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa t ý m, že granuly dusíkato-fosforečnýi. hnojív sú vyfukované nosičom tepla, ktorý má teplotu 790 f' ľ a privádza sa zdola nahor rýchlosťou 39 m/s.
SK655-93A 1993-06-23 1993-06-23 Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva SK65593A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK655-93A SK65593A3 (sk) 1993-06-23 1993-06-23 Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK655-93A SK65593A3 (sk) 1993-06-23 1993-06-23 Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK65593A3 true SK65593A3 (sk) 1995-01-12

Family

ID=20433801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK655-93A SK65593A3 (sk) 1993-06-23 1993-06-23 Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK65593A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1630150B1 (en) Method for producing a fertilizer with micronutrients
US7402190B2 (en) Method for making formulated nitrogenous and complex fertilizer in highly homogenized spherical granule form starting from urea-formaldehyde liquid resins and the fertilizer made thereby
AU2003298285B2 (en) A process for the manufacture of sulphur-containing ammonium phosphate fertilizers
CA2407843C (en) Method for producing calcium nitrate granules
US8394153B2 (en) Apparatus for producing nitrate granules
NO142155B (no) Fremgangsmaate til fremstilling av orale legemiddelpreparater
AU2001274357A1 (en) Method for producing calcium nitrate granules
US3425819A (en) Method of preparing a complex fertilizer comprising urea coated with ammonium phosphate
US3985538A (en) Pipe reactor-continuous ammoniator process for production of granular phosphates
JPH0254315B2 (sk)
US4601891A (en) Production of granular ammonium polyphosphate from wet-process phosphoric acid
SK286016B6 (sk) Spôsob prípravy granulovaného amónneho dusičnano-síranového hnojiva
CA1192413A (en) Process for manufacturing granular compound fertilizers
CN101337847B (zh) 一种高氮硫基氮磷钾复合肥的生产方法
SK65593A3 (sk) Spôsob výroby granulovaného dusíkato-fosfo-rečného hnojiva
EP0367849B1 (en) A process for the production of granulated di-ammonium phosphate containing fertilizer
US4874595A (en) Process for producing calcium-urea nitrate
US3415638A (en) Process for preparing ammonium phosphate
CZ111493A3 (cs) Způsob výroby granulovaného dusíkato-fosforového hnojivá
US3384470A (en) Continuous multistep process for preparing granular mixed fertilizers
US3607214A (en) Fluid bed processing
IL24090A (en) Production of dried granular solid chemical products
US3192034A (en) Manufacture of granular fertilizers
WO2023242383A1 (en) Method for the manufacture of a solid, particulate fertilizer composition comprising an additive
CN114560453A (zh) 一种磷酸二铵的制备方法