SK5552Y1 - Stake system with pivoted stake - Google Patents

Stake system with pivoted stake Download PDF

Info

Publication number
SK5552Y1
SK5552Y1 SK112-2009U SK1122009U SK5552Y1 SK 5552 Y1 SK5552 Y1 SK 5552Y1 SK 1122009 U SK1122009 U SK 1122009U SK 5552 Y1 SK5552 Y1 SK 5552Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
stanchion
stake
sleeper
stakes
stop
Prior art date
Application number
SK112-2009U
Other languages
English (en)
Other versions
SK1122009U1 (en
Inventor
Jiri Hlinka
Eduard Cerva
Original Assignee
Tatravagonka As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tatravagonka As filed Critical Tatravagonka As
Priority to SK112-2009U priority Critical patent/SK5552Y1/sk
Publication of SK1122009U1 publication Critical patent/SK1122009U1/sk
Publication of SK5552Y1 publication Critical patent/SK5552Y1/sk

Links

Landscapes

  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Handcart (AREA)

Description

SK 5552 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka klanicového systému s otočné uloženými klanicami pre železničné vozne, nákladné alebo podobné vozidlá na prepravu dreva, guľatiny alebo reziva, prípadne ďalších obdobných materiálov, pričom sa jedná o kombinovanú dopravu.
Doterajší stav techniky
Klanicové systémy sú zabezpečovacie zariadenia, slúžiace na ochranu prepravovaného rozmerného nákladu pred zosunutím. Známe sú pevne stojace klanice, ktoré sa napríklad naskrutkujú alebo navaria na plošinu vagóna, alebo zasúvacie klanice, nasunuté na strmeň umiestnený na vozidle, ktoré možno v prípade potreby odstrániť vytiahnutím. Pevné klanice možno z vozňa, či vozidla odstrániť len s vynaložením značnej námahy a veľkou časovou stratou. Manipulácia so zasúvacími klanicami je v dôsledku veľkej hmotnosti prácna a namáhavá. Vozidlo je možné použiť na iné účely, napríklad na kontajnerovú prepravu, ale keďže klanice pri používaní musia byť uložené oddelene, nasadenie vozidla opäť na prepravu dreva je nepružné.
Známe sú klanicové systémy s otočné uloženými klanicami, ktoré sú otočné uložené napríklad vedľa ložnej plochy na vozidle na čapoch. Otočné uložené klanice možno zo vzpriamenej prevádzkovej polohy uviesť do vodorovnej polohy vedľa ložnej plochy. K prednostiam týchto známych klanicových systémov patrí ľahká manipulácia, ďalej umožňujú pružné nasadenie vozidiel a zaobídu sa bez voľných častí. Slabou stránkou známych klanicových systémov však je, že za prevádzky vznikajúcu záťaž musí znášať otočný čap. V praxi to má za následok, že po určitej prevádzkovej dobe nevyhnutne vznikajú škody v oblasti otočného čapu. Vývoj preto smeroval k odstráneniu tejto záťaže na čap. Napríklad Európskym patentom č, 1 462 346 chránené riešenie spočíva v tom, že klanice v prevádzkovej polohe sú nad otočným Čapom podopreté z každej strany, vždy jednou po nich po dĺžke posúvateľnou klanicovou pätkou, ktorú možno na vozidlo upevniť rozoberateľným spôsobom. Nevýhodou tohto systému (klanice Innofright) je sťažená manipulácia s klanicou. Prizmatický segment s objímkou sa musí posunúť po klanici a tým vytiahnuť z prizmy podvalu. Toto je sťažené, ak je prizma znečistená trieskami, kôrou, ľadom, námrazou alebo malými deformáciami. Znemožnené je to v prípade, ak je na vozni/vozidle naložený náklad (rezivo, guľatina).
Odlišný a zlepšený spôsob odľahčenia otočného čapu predstavuje navrhované technické riešenie.
Podstata technického riešenia
Podstata tohto klanicového systému s otočné uloženými klanicami, ktoré možno uviesť do vzpriamenej pracovnej polohy a do sklopenej odkladacej polohy, spočíva v tom, že jeho podstatnými časťami sú navzájom spojené klanica, podval a nosič, čo umožňuje klanica opatrená otočným čapom, nad ktorým je umiestnený palec klanice, zapadajúci do drážky háku podvalu. Pod čapom je spodná časť klanice, ktorá sa opiera o nosič, pričom podval a nosič sú s plochou vozňa spojené pevným spojom a klanica pohyblivým spojom.
Podstatou klanicového systému je, že klanice sú v pracovnej polohe pod otočným čapom podopreté v pozdĺžnom smere z jednej strany pevným dorazom, z druhej strany odklopným dorazom s poistkou dorazu, ktoré sú umiestnené na nosiči. Zmenu polohy klanice z pracovnej do odkladacej polohy uľahčujú pružiny, upevnené jedným koncom na otočný čap klanice pomocou ramena a ramienka a druhým koncom pomocou ramienka a čapu z vnútra na pevný rám vozidla.
Podstatou je, že pružiny sú umiestnené mimo priestoru nakladacích a vykladacích prostriedkov. Takto charakterizované klanice sú usporiadané v pároch na podvaloch železničného vozňa alebo iného vozidla.
Výhodou predkladaného klanicového systému je, že
- otočný čap je odľahčený od priečnych síl (sily vyvinuté nákladom)
- ľahká manipulácia s odistením klanice. Klanica sa dá odistiť jednoduchým odklopením dorazu.
- ľahká manipulácia s klanicou. Hák aj palec na klanici svojím tvarom a umiestnením odolávajú znečisteniu
- klanice sa dajú sklopiť, aj keď je na vozni náklad
- pružiny pomáhajú pri sklápaní a dvíham klaníc a tým aj pri vysúvaní a zasúvaní palce klanice z/do drážky háku podvalu. Pri porovnaní so známym systémom Innofreight, ten pomoc pružín využíva len pri sklápaní a dvíhaní klame. Zaistenie klanice sa vykonáva bez pomoci pružín a sila na zasunutie a vysunutie prizmatického segmentu z prizmy podvalu stúpa prudko so znečistením alebo deformáciou.
- pružiny sú umiestnené mimo priestoru nakladacích a vykladacích prostriedkov
- klanice nie sú vyrobené z vysokopevných ocelí, čo umožňuje jednoduché opravy -rovnanie pomocou nahrievania. Vysokopevné ocele rovnanie za tepla nedovoľujú (nahrievaním znižujú svoju pevnosť).
SK 5552 Υ1
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je znázornený celkový pohľad na klanice v pracovnej polohe, na obr. 2 na klanice v odkladacej polohe. Jednotlivé súčasti klanicového systému zobrazujú nasledovné obrázky: na obr. 3 je znázornená klanica, na obr. 4 je podval a na obr. 5 je znázornený nosič. Detail ramienka pružiny je na obr. 9. Klanicu v pracovnej polohe zobrazujú detailnejšie obr. 6 a 7, odistenú klanicu obr.8 a klanicu v pohotovostnej polohe zobrazuje obr. 10.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Klanicový systém s otočné uloženými klanicami vytvárajú podstatné časti, ktoré sú navzájom prepojené, a to klanica 1, podval 7 a nosiča 16, pričom klanica je opatrená otočným čapom 2, nad ktorým je umiestnený palec 3 klanice, zapadajúci do drážky 4 háku 5 podvalu 7 a pod otočným čapom 2 je spodná časť 6 klanice opretá o nosič 16, pričom podval 7 a nosič 16 sú pevne spojené s plochou vozňa a klanica 1 pohyblivým spojom.
Klanica 1 znázornená na obr. 3 má spodnú časť 6, nad ktorou je umiestnený otočný čap 2 a palec 3 klanice. Podval 7 znázornený na obr. 4 má na konci umiestnený hák 5 s drážkou 4. Pod otočným čapom 2 je klanica 1 podopretá v pozdĺžnom smere z jednej strany pevným dorazom 8 (obr. 5), z druhej strany odklopným dorazom 9 s poistkou 10 dorazu (obr. 7 a 8), umiestnenými na nosiči 16. Na otočnom čape 2 sú pomocou ramena 12 a ramienka 13 upevnené pružiny 11, druhým koncom upevnené z vnútra pomocou ramienka 14 a čapu 15 na pevný rám vozidla (obr. 9).
Klanica 1 v pracovnej polohe je nad otočným čapom 2 podopretá v priečnom smere palcom 3 klanice zasunutom v drážke 4 háku 5 podvalu 7 (obr. 6 a 7), pevne pripevnenom na vozidle, pričom spodná časť 6 klanice 1 pod čapom sa opiera o časť pevne spojenú s vozidlom. Toto zabezpečuje, že otočný čap 2 klanice je od priečnych síl odľahčený. Otočný čap 2 prenáša len vlastnú hmotnosť klanice (zvislá sila). Klanica 1 v prevádzkovej polohe je pod otočným čapom 2 podopretá v pozdĺžnom smere z jednej strany pevným dorazom 8, z druhej strany odklopným dorazom 9 s poistkou 10 dorazu. To znamená, že klanicu 2 drží vo vzpriamenej polohe otočný čap 2 a obidva dorazy 8 a 9. Pritom otočný čap 2 klanice znáša pozdĺžne sily, ktoré sú ale podstatne menšie ako priečne.
Pri zmene polohy klanice z pracovnej do odkladacej sa odistí odklopný doraz 9. Manipuláciu s klanicou zo vzpriamenej pracovnej polohy do sklopenej odkladacej polohy a naopak, uľahčujú pružiny 11, upevnené na otočnom čape 2 klanice pomocou ramena 12 a ramienka 13. Druhým koncom sú pružiny 11 pomocou ramienka 14 a čapu 15 upevnené z vnútra na pevný rám vozidla.
Priemyselná využiteľnosť
Klanicový systém s otočné uloženými klanicami podľa tohto riešenia je možné výhodne využívať na železničnú prepravu drevenej guľatiny, reziva, rúr, koľajníc a obdobného materiálu pri vzpriamených klaniciach, ale aj kontajnerov pri klaniciach v odkladacej polohe. Je možné ich využiť aj pre iné typy vozidiel, slúžiacich na prepravu obdobných materiálov.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (5)

1. Klanicový systém s otočné uloženými klanicami, ktoré možno uviesť do vzpriamenej pracovnej polohy a do sklopenej odkladacej polohy, vyznačujúci sa tým, že jeho podstatnými časťami sú navzájom spojené klanica (1), podval (7) a nosič (16), čo umožňuje klanica (1) opatrená otočným čapom (2), nad ktorým je umiestnený palec (3) klanice, zapadajúci do drážky 4 háku 5 podvalu 7 a pod ktorým je spodná časť (6) klanice, ktorá sa opiera o nosič (16), pričom podval (7) a nosič (16) sú s plochou vozňa spojené pevným spojom a klanica (1) pohyblivým spojom.
2. Klanicový systém s otočné uloženými klanicami podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že klanica v pracovnej polohe sú pod otočným čapom (2) podopreté v pozdĺžnom smere z jednej strany pevným dorazom (8), z druhej strany odklopným dorazom (9) s poistkou dorazu (10), umiestnené na nosiči (16).
3. Klanicový systém s otočné uloženými klanicami podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že zmenu polohy klanice z pracovnej do odkladacej polohy uľahčujú pružiny (11), upevnené jedným koncom na otočný čap (2) klanice pomocou ramena (12) a ramienka (13) a druhým koncom pomocou ramienka (14) a čapu (15) z vnútra na pevný rám vozidla.
SK 5552 Υ1
4. Klanicový systém s otočné uloženými klanicami podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že pružiny (11) sú umiestnené mimo priestoru nakladacích a vykladacích prostriedkov,
5. Klanicový systém s otočné uloženými klanicami podľa nárokov 1 až 3,vyznačujúci sa t ý m , že klanice (1) sú usporiadané v pároch na podvaloch (7) železničného vozňa alebo iného vozidla.
5 výkresov
SK112-2009U 2009-11-06 2009-11-06 Stake system with pivoted stake SK5552Y1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK112-2009U SK5552Y1 (en) 2009-11-06 2009-11-06 Stake system with pivoted stake

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK112-2009U SK5552Y1 (en) 2009-11-06 2009-11-06 Stake system with pivoted stake

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1122009U1 SK1122009U1 (en) 2010-04-07
SK5552Y1 true SK5552Y1 (en) 2010-10-07

Family

ID=44227425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK112-2009U SK5552Y1 (en) 2009-11-06 2009-11-06 Stake system with pivoted stake

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK5552Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK1122009U1 (en) 2010-04-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE47192E1 (en) Liftgate having a side-loadable load platform
RU2584043C2 (ru) Складная интермодальная транспортная платформа
US5511928A (en) Boat loading device
US8794859B1 (en) Apparatus, system and method for dovetail locking mechanisms
CZ108696A3 (en) Large-space container
CZ262697A3 (cs) Přívěs
CA2551322C (en) Multi-use trailer with pivotable bunk hardware
US20140328657A1 (en) Trailer with moveable platform
SK5552Y1 (en) Stake system with pivoted stake
PL65609Y1 (pl) Nadbudowa środków transportowych do przewozu płaskich wielkowymiarowych przedmiotów
AU2003262467C1 (en) Freight restraints
WO2020174265A1 (en) A container handling device for a wheeled means of transport and wheeled means of transport provided with such handling device
US20230033845A1 (en) Deployable rack for loading and transportation of flat glass
RU2240239C2 (ru) Устройство для погрузки длинномерных грузов
US20080279665A1 (en) Method for the placement and transport of heavy equipment onto the cargo area of a cargo-bearing vehicle and apparatus therefor
US3815768A (en) Panel trailer
US3022750A (en) Lading cover for transport vehicle
NL2032585B1 (en) Waste container with a lifting and tilting device for waste bins
EP2857261B1 (en) Truck with tipping body
RU71613U1 (ru) Вагон-платформа для широкоформатного листового проката
AU2004100501A4 (en) Freight restraints
AU2009310618A1 (en) A wheel pallet
AU2010101302A4 (en) Cargo enclosure
JP6223929B2 (ja) コンテナシャーシの渡し板構造
DK2483189T3 (en) Method and device for filling a container