SK5167Y1 - Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu - Google Patents

Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu Download PDF

Info

Publication number
SK5167Y1
SK5167Y1 SK50048-2008U SK500482008U SK5167Y1 SK 5167 Y1 SK5167 Y1 SK 5167Y1 SK 500482008 U SK500482008 U SK 500482008U SK 5167 Y1 SK5167 Y1 SK 5167Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
net
straps
wagon
shaft
plastic
Prior art date
Application number
SK50048-2008U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500482008U1 (sk
Inventor
Milan Kopacka
Milan Bako
Original Assignee
Milan Kopacka
Milan Bako
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Kopacka, Milan Bako filed Critical Milan Kopacka
Priority to SK50048-2008U priority Critical patent/SK5167Y1/sk
Publication of SK500482008U1 publication Critical patent/SK500482008U1/sk
Publication of SK5167Y1 publication Critical patent/SK5167Y1/sk
Priority to DE202009011413U priority patent/DE202009011413U1/de
Priority to HU20090900170U priority patent/HU3769U/hu

Links

Landscapes

  • Package Frames And Binding Bands (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne je dopredu odstrihnutá na vhodnú dĺžku a vybavená popruhmi v priečnom smere aj v pozdĺžnom smere po celej svojej dĺžke aj šírke, pričom popruhy vytvárajú redšiu, ale pevnejšiu sieť. Každý popruh je v sieti prevlečený minimálne jedným okom v blízkosti aspoň jedného okraja siete, pričom sieť v pozdĺžnom smere obsahuje minimálne jeden popruh a v priečnom smere sú popruhy v rozpätí 1 až 3 m. Spôsob sieťovania vagónov: uvedenou zrolovanou sieťou vybavenou popruhmi sa prevlečie hriadeľ, popruhy presahujúce čelo siete sa upevnia do prichytávacích otvorov alebo na háky vagóna. Hriadeľ sa vo vybraniach upevní na vidlice do valcového osadenia, dvaja pracovníci pomocou držiakov vyzdvihnú zrolovanú sieť nad vagón a rozvinú ju na neprekrytú časť nákladného vagóna. Takto natiahnutá sieť sa upevní na konci vagóna popruhmi, ktoré sa stiahnu z rozvinutej siete hákmi a upevnia sa po bokoch pozdĺž celého vagóna. Zariadenie na vykonávanie spôsobu pozostáva z hriadeľa, ktorý má na oboch koncoch vybrania, a dvoch držiakov, ktoré sú vytvorené tyčou, ktorá je na jednom konci vybavená vidlicou, obsahujúcou valcové osadenie na spoluprácu s vybraním hriadeľa, a jedna strana vidlice je vybavená hákom

Description

Technické riešenie sa týka sietí na zabezpečenie vagóna proti vypadávaniu jeho obsahu počas prepravy. Technické riešenie sa taktiež týka spôsobu zabezpečenia spôsobu a zariadenia na vykonávanie tohto spôsobu.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa na zabezpečenie vagóna používa okrem iného aj plastová sieť, ktorá sa rozprestrie na náklad dvoma alebo viacerými pracovníkmi, ktorí sú na vagóne, a následne sú jej konce uviazané o vagón. Siete boli pripravované priamo na vagóne, keď boli odrezané z veľkej rolky na ňom, alebo mimo vagóna. Následne boli natiahnuté na vrch vagóna a upevnené viazacími prostriedkami k vagónu.
Tento spôsob zabezpečovania nákladu na vagóne bol značne nebezpečný a časovo náročný a teda nevýhodný, pretože pracovníci musia vyliezť hore na vagón kde môže veľmi ľahko dôjsť k úrazu. Je zaznamenaných veľa prípadov, kde pracovník spadol z vozňa, či už na náklad do vagónu alebo priamo na koľaje. V oboch prípadoch dochádza k vážnym zraneniam.
Plastová sieť sa obvykle uväzuje o vagón len na svojich koncoch, čo nezabráni pohybu nákladu pod sieťou, a môže spôsobovať problémy počas prepravy.
Doteraz používané riešenia mali tieto nedostatky:
- časovo náročné (2 pracovníci cca hodinu)
- namáhavé - pracovníci museli liezť na vagón, upravovať sito, viazanie bolo nepohodlné, vo výške
- slabé, nespoľahlivé - keďže uväzujú často viazacie prostriedky na okrajové oká siete, ktoré sa potom ľahko trhali, zásielky prichádzali do cieľa poškodené, siete neplnili požadovaný účel
- nebezpečné - v dôsledku chodenia po vagónoch a naloženom šrote často dochádzalo k pracovným úrazom
Doteraz používaný spôsob sieťovania otvorených vagónov spočíval v dvoch možnostiach
- sieť sa naťahovala na vagón z 500 metrovej rolky siete pomocou manipulačnej techniky (napríklad vysokozdvižného vozíka)
- sieť bola odrezaná mimo vagóna a potom natiahnutá na vagón a priviazaná.
Oba uvedené spôsoby sieťovania sú časovo náročné, namáhavé a nebezpečné, lebo pracovníci boli nútení liezť na vagón. Keďže sa viazacie prostriedky uväzovali o okrajové oká siete, prekrytie vagóna bolo nespoľahlivé, lebo sa sieť ľahko trhala a zásielky prichádzali do cieľa často poškodené, teda siete neplnili požadovaný účel. Keďže sa manipulovalo s celou rolou siete, použitie manipulačnej techniky bolo nevyhnutné. Pri voľných sieťach a silnejšom vetre vynikali problémy pri naťahovaní siete na vagón.
Cieľom technického riešenia je dosiahnuť jednoduchší spôsob zabezpečovania vagónov, pri ktorom pracovníci nie sú vystavení nadmernému riziku úrazu. Cieľom technického riešenia je taktiež zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky sú odstránené plastovou sieťou na zabezpečenie nákladu na vagóne, podľa tohto technického riešenia, ktorej podstatou je, že je dopredu opatrená popruhmi v priečnom smere aj v pozdĺžnom smere po celej svojej dĺžke aj šírke, pričom popruhy 2 vytvárajú redšiu ale pevnejšiu sieť ako je pôvodná plastová sieť. Každý popruh je v sieti prevlečený minimálne jedným okom v blízkosti aspoň jedného okraja siete, pričom sieť v pozdĺžnom smere obsahuje minimálne jeden popruh a v priečnom smere sú popruhy v rozpätí 1 až 3 m.
Na dosiahnutie obmedzenia pohybu nákladu sa použije dopredu upravená sieť vhodnej veľkosti, ktorá je na vhodných miestach priečne aj pozdĺžne opatrená popruhmi tak, že vytvárajú redšiu ale pevnejšiu sieť v plastovej sieti. Popruhy môžu byť na koncoch siete upevnené. Toto upevnenie môže byť vytvorené zauzlením, prešitím, prešitím kovovými spojkami, prichytením sponami, alebo kombináciu hore uvedeného. Popruhy môžu presahovať plastovú sieť minimálne o 0.3 m. Popruhy môžu byť tkané, lepené lebo iné a môžu mať plochý alebo aj kruhový a iný prierez. Popruhy môžu byť výhodne polyesterové. Cieľ tohto technického riešenia je dosiahnutý spôsobom sieťovania vagónov, ktorého podstatou je, že cez zrolovanú plastovú sieť opatrenú popruhmi sa prevlečie hriadeľ, popruhy presahujúce čelo siete sa upevnia na úchytné otvory alebo háky vagóna, hriadeľ sa vo vybraniach upevní na vidlice do valcového osadenia. Dvaja pracovnici pomocou držiakov vyzdvihnú zrolovanú sieť nad vagón a prejdením popri ňom ju rozvinú na neprekrytú časť nákladného vagóna. Takto natiahnutá sieť sa upevní popruhmi na konci vagóna a bočné popruhy sa stiahnu z rozvinutej siete hákmi a upevnia sa po bokoch pozdĺž celého vagóna.
Ďalším predmetom tohto úžitkového vzoru je zariadenie na vykonávanie spôsobu sieťovania nákladných vagónov. Podstatou zariadenia je, že pozostáva z hriadeľa, ktorý má na oboch koncoch vybranie s menším
SK 5167 Υ1 priemerom, a dvoch držiakov, ktoré sú tvorené tyčou, ktorá je na jednom konci opatrená vidlicou, obsahujúcou valcové osadenie na spoluprácu s vybraním hriadeľa. Jedna strana každej vidlice môže byť opatrená hákom na sťahovanie voľných koncov popruhov.
Podľa výhodného uskutočnenia priemer valcového osadenia vidlice približne zodpovedá priemeru vybrania hriadeľa. Hriadeľ môže byť na oboch koncoch ukončený hlavicou, aby sa ľahšie mohol pretiahnuť cez zrolovanú sieť opatrenú popruhmi pri použití.
Hriadeľ ako aj držiaky môžu byť vyrobené z dreva, kovu, najmä hliníka alebo ich kombinácie.
Výhodou tohto technického riešenia je, že používaná sieť je pripravená dopredu, odstrihnutá na príslušnú dĺžku a opatrená vpletenými popruhmi, ktoré slúžia ako viazacie prostriedky, a teda nie je potrebné používať techniku ako vysokozdvižné vozíky na manipuláciu s ťažkými bremenami. Po rozvinutí siete na vagóne pracovníkmi zo zeme sa popruhy uväzujú pracovníkmi tiež priamo zo zeme, teda nedochádza k pracovným úrazom pádom z vagóna alebo na náklad do vagóna. Ďalšou výhodou, je, že sieť na vagóne je dobre napnutá, čo je dosiahnuté tým, že popruhy sú prevlečené celou dĺžkou aj šírkou siete a v okrajových okách sú k plastovej sieti upevnené.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 znázorňuje plastovú sieť bez popruhov.
Obrázok 2 znázorňuje plastovú sieť s prevlečeným jedným popruhom pozdĺžne a jedným priečne. Obrázok 3 znázorňuje časť držiaka s vidlicou a obrázok 4 znázorňuje Časť hriadeľa.
Obrázok 5 znázorňuje platnička zabraňujúca vmotaniu siete do vidlice.
Obrázok 6 znázorňuje čiastočný pohľad na usporiadanie jednotlivých súčastí.
Obrázok 7 znázorňuje pohľad na sieť s popruhmi navinutú na hriadeli a hriadeľ umiestnený vo vidliciach na držiakoch.
Obrázok 8 znázorňuje hriadeľ s navinutou sieťou opatrenou popruhmi bez ochrannej krytky.
Obrázok 9 znázorňuje vagón čiastočne zakrytý sieťou s popruhmi a na obrázku 10 je znázornený vagón riadne upevnenými popruhmi. Oká siete nie sú znázornené. Znázornené sú len popruhy.
Príklady uskutočnenia
Plastová sieť 1 znázornená na obr. 1 predstavuje stav techniky. Na obrázku 2 je znázornená plastová sieť 1 na zabezpečenie nákladu na vagóne cez ktorú je prevlečený jeden popruh 2 v pozdĺžnom smere a jeden popruh 2 v priečnom smere. Aby bol náklad riadne zabezpečený je vhodné ak sú cez plastovú sieť prevlečené dva popruhy 2 v pozdĺžnom smere a v priečnom smere majú byť popruhy 2 prevlečené každých 1 až 2 m dĺžky siete. Je postačujúce aby bol popruh 2 prevlečený jedným okom pri okraji siete a natiahnutý k protiľahlému okraju siete 1. Nie je nutné prevliekať popruhy 2 cez oká po celej dĺžke alebo šírke siete. Vhodné je aby bol prevlečený aj pri protiľahlom okraji siete. Popruh 2 môže byť v okrajovom oku alebo v oku v blízkosti okraja siete len prevlečený bez pevného upevnenia alebo môže byť pripevnený k sieti 1 a to uzlom 3, prišitím upevnený kovovou sponou alebo uchytený iným spôsobom. Plastová sieť opatrená popruhmi 2 (podobne ako je to znázornené na obr. 2) sa dodáva nastrihaná na potrebnú dĺžku a zrolovaná po šírke, prípadne ešte preložená, pričom prečnievajúce popruhy sú uložené ešte pred zrolovaním smerom dovnútra siete tak, že netrčia von zo zrolovanej siete. V zrolovanej sieti je prístupný jeden koniec popruhov v pozdĺžnom smere, ktoré sa ako prvé priväzujú k hákom vagóna.
Na obrázkoch 3 a 4 je znázornené zariadenie na sieťovanie vagónov dopredu pripravenou plastovou sieťou 11 opatrenou popruhmi 2, ktoré pozostáva z hriadeľa 4 a dvoch držiakov, ktoré sú znázornené na obr. 3 a
4. Na obr. 3 je znázornený držiak, pozostávajúci z tyče 7, ktorá je na jednom konci opatrená vidlicou 8, ktorá má dva zuby a valcové osadenie 9. Priemer vybrania 5 hriadeľa 4 zodpovedá približne priemeru valcového osadenia 9 vidlice 8 držiaka. Vidlica 8 môže byť na jednej strane opatrená hákom 10 na sťahovanie voľných koncov priečnych popruhov 2. Tyč 7 musí byť dostatočne dlhá, aby pracovník pri odvíjaní zrolovanej siete dočiahol s ňou ponad vagón. Na obr. 4 je znázornený jeden koniec hriadeľa 4, pričom jeho druhý koniec je rovnaký. Dĺžka hriadeľa 4 musí približne zodpovedať šírke siete 1 a minimálne musí mať šírku vagóna. Hriadeľ 4 je na oboch svojich koncoch opatrený osadením 5 s menším priemerom, ktoré je ukončené hlavicou 6. Vybranie 5 s menším priemerom pri použití spolupracuje s valcovým osadením 9 vidlice 8 držiaka. Na obr. 5 je znázornená ochranná krytka 12, ktorá je na ďalšom obr. 6 už znázornená ako súčasť zariadenia na sieťovanie vagónov pri použití. Zrolovaná sieť 11 opatrená popruhmi 2 je navlečená na hriadeli 4, ktorého vybrania 5 sú zapadnuté vo valcovom osadení 9 vidlice 8 držiaka, pričom ochranná krytka 12 je navlečená na oboch koncoch hriadeľa 4, aby zabránila zrolovanej sieti 11 dostať sa do vidlice 8, čo by bránilo hladkému rozvinutiu siete 11 opatrenej popruhmi na vagóne. Na obr. 7 je znázornené celé zariadenie na sieťovanie va3
SK 5167 Υ1 gónov podľa toto technického riešenia. Na hriadeli 4 je navlečená zrolovaná sieť 11 opatrená popruhmi 2. Na oboch koncoch je hriadeľ opatrený hlavicou 6, pred ktorou sa nachádza vybranie 5. Vybrania 5 sú vytvorené na spoluprácu s valcovými osadeniami 9 vidlice 8 držiaka, ktorý je opatrený aj tyčou 7. Na oboch koncoch hriadeľa sa nachádza ochranná krytka 12. Na obr. 9 je znázornená plastová sieť 11 opatrená popruhmi pri jej aplikácii na vagón 13 a na obr. 10 je znázornený vagón 13 opatrený plastovou sieťou 11 opatrenou popruhmi podľa tohto technického riešenia.
Ako už bolo uvedené dopredu pripravená plastová sieť 11 opatrená popruhmi 2 je dodávaná v zrolovanom stave, prípadne aj poskladaná. Ak je plastová sieť 11 dodaná v zrolovanom stave, potom je postačujúce nasunúť ju na hriadeľ 4 opatrený vybraniami 5 na jeho oboch koncoch a ukončených hlavicou 6 alebo iným ukončením s väčším priemerom ako má vybranie 5. Popruhy 2 presahujúce čelo siete 11 sa upevnia na úchytné otvory alebo háky vagóna 13. Hriadeľ 4 so zrolovanou plastovou sieťou opatrenou popruhmi sa nasunie do vidlíc 8 držiakov tak, že vybranie 5 hriadeľa 4 zapadá do valcového osadenia 9 vidlice držiaka. Po nasunutí hriadeľa 4 do zrolovanej siete 1 opatrenej pozdĺžne aj priečne usporiadanými popruhmi 2, ktoré sú prevlečené aspoň okrajovými okami plastovej siete a prípadne aj upevnené v jednom z okrajových ôk plastovej siete 11 napríklad uzlom 3, pričom konce popruhov sú zarolované v plastovej sieti 11, upevnení čelných popruhov na vagón 13 a zacvaknutí vybraní 5 hriadeľa 4 do vidlice 8 držiaka, dvaja pracovníci uchopia tyče 7 držiakov, každý jednu a vyzdvihnú zrolovanú plastovú sieť 11 nad vagón a prejdú s ňou pozdĺž vagóna 13 na jeho druhý koniec, pričom sa sieť 11 rozvinie. Následne sa konce popruhov 2 stiahnu hákmi 10 a pracovníci ich upevnia na vagón 13 pozdĺž celého vagóna 13 aj na druhom konci vagóna 13.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (10)

1. Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, vyznačujúca sa tým, že sieť vhodnej dĺžky a šírky je opatrená popruhmi (2) v priečnom smere aj v pozdĺžnom smere po celej svojej dĺžke aj šírke, pričom popruhy (2) vytvárajú redšiu ale pevnejšiu sieť, a každý popruh (2) je v sieti (11) prevlečený minimálne jedným okom v blízkosti aspoň jedného okraja siete, pričom sieť v pozdĺžnom smere obsahuje minimálne jeden popruh (2) a v priečnom smere sú popruhy (2) rozmiestnené v rozpätí 1 až 3 m.
2. Plastová sieť podľa nároku 1,vyznačujúca sa tým, že popruhy (2) sú pri okraji siete (11) upevnené zauzlením prevlečením alebo prcšitím alebo prešitím kovovými sponami alebo prichytené sponami alebo ich kombináciou.
3. Plastová sieť podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že popruhy (2) presahujú plastovú sieť (11) minimálne o 0,3 m na každom okraji.
4. Plastová sieť podľa nároku 1, 2 alebo 3, vyznačujúca sa tým, že popruhy (2) sú tkané, alebo lepené a majú plochý, alebo kruhový prierez.
5. Plastová sieť podľa nároku 1, 2, 3 alebo 4, vyznačujúca sa tým, že popruhy (2) sú polyesterové.
6. Spôsob sieťovania vagónov, vyznačujúci sa tým, že cez zrolovanú plastovú sieť opatrenú popruhmi (2) sa prevlečie hriadeľ (4), popruhy (2) presahujúce čelo siete (11) sa upevnia na úchytné otvory alebo háky vagóna (13), hriadeľ (4) sa vo vybraniach (5) upevní na vidlice (8) do valcového osadenia (9), dvaja pracovníci pomocou držiakov vyzdvihnú zrolovanú sieť (11) nad vagón (13) a rozvinú zrolovanú sieť (11) nad neprekrytú časť nákladného vagóna (13) zo zeme, takto natiahnutá sieť (11) sa upevní na konci vagóna (13) popruhmi (2) a popruhy (2) sa stiahnu z rozvinutej siete (11) hákmi (10) a upevnia sa po bokoch pozdĺž celého vagóna (13).
7. Zariadenie na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že pozostáva z hriadeľa (4) ktorý má na oboch koncoch vybranie (5) s menším priemerom, a dvoch držiakov, ktoré sú tvorené tyčou (7), ktorá je na jednom konci opatrená vidlicou (8), obsahujúcou valcové osadenie (9) na spoluprácu s vybraním (5) hriadeľa (4), a jedna strana vidlice (8) je opatrená hákom (10).
8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že priemer valcového osadenia (9) vidlice (8) približne zodpovedá priemeru vybrania (5) hriadeľa (4).
9. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že hriadeľ (4) je na oboch koncoch ukončený hlavicou (6).
10. Zariadenie podľa nároku 7, 8 alebo 9, vyznačujúce sa tým, že hriadeľ (4) a držiaky sú vyrobené z dreva, kovu alebo ich kombinácie.
SK50048-2008U 2008-09-02 2008-09-02 Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu SK5167Y1 (sk)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50048-2008U SK5167Y1 (sk) 2008-09-02 2008-09-02 Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
DE202009011413U DE202009011413U1 (de) 2008-09-02 2009-08-21 Ladungssicherungsnetz für Eisenbahnwagen und Vorrichtung zur Realisierung einer Methode zur Sicherung der Eisenbahnwagen durch Netze
HU20090900170U HU3769U (en) 2008-09-02 2009-09-01 Freight fastening net for freight-wagons

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50048-2008U SK5167Y1 (sk) 2008-09-02 2008-09-02 Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500482008U1 SK500482008U1 (sk) 2008-12-05
SK5167Y1 true SK5167Y1 (sk) 2009-05-07

Family

ID=44223785

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50048-2008U SK5167Y1 (sk) 2008-09-02 2008-09-02 Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK5167Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500482008U1 (sk) 2008-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9656591B1 (en) Securing strap having at least one strap securing interface
US8776323B2 (en) Cargo strap
US11999559B2 (en) Apparatus and method for protectively covering temperature sensitive products
US20160129828A1 (en) Ratchet Strap Apparatus Including Easily Attachable Cargo Strap
US20120174555A1 (en) Loop Rope Assembly
US20110211930A1 (en) Portable tie-down anchor device, system, and kit
US20140048353A1 (en) Aerial ladder safety device
US20160355203A1 (en) Cargo control cinch strap system
US9873367B2 (en) Cover with corner cap for open enclosure
US20050258067A1 (en) Cargo net
SK5167Y1 (sk) Plastová sieť na zabezpečenie nákladu na vagóne, spôsob sieťovania vagónov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
US8801509B2 (en) Ratcheting gambrel device
SK500572008U1 (sk) Sieť na zabezpečenie nákladu na železničnom vozni, spôsob sieťovania železničných vozňov a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
CZ20410U1 (cs) Síť pro zabezpečení nákladu na železničním vagonu a zařízení k upevnění této sítě pro zabezpečení nákladu na železničním vagonu
AU2013201152C1 (en) Holding strap component
EP1694523B1 (en) Sheeting system for open-topped containers
CA2632065C (en) Zipper cord
JP3116414U (ja) 荷崩れ防止用の帯状部材
DE202005003545U1 (de) Trageinrichtung, insbesondere zum Anbringen an einem Zweirad
CA2639135A1 (en) Retaining net and single belt tightening system for securing a load on a trailer
RU2796704C2 (ru) Крепежное устройство
DE202005015939U1 (de) Lade-Einheit Frachtgerät
US20140325800A1 (en) Single rope tie down device
SK500182011A3 (sk) Method of sealing safety nets and slings and network to ensure that the way
CA3175165A1 (en) Restraining device