SK50092005A3 - Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov - Google Patents

Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov Download PDF

Info

Publication number
SK50092005A3
SK50092005A3 SK5009-2005A SK50092005A SK50092005A3 SK 50092005 A3 SK50092005 A3 SK 50092005A3 SK 50092005 A SK50092005 A SK 50092005A SK 50092005 A3 SK50092005 A3 SK 50092005A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wind
cyclone
tropical
supporting structure
movement
Prior art date
Application number
SK5009-2005A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286914B6 (sk
Inventor
Jozef Šolc
Original Assignee
Jozef Šolc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozef Šolc filed Critical Jozef Šolc
Priority to SK5009-2005A priority Critical patent/SK286914B6/sk
Priority to JP2007555059A priority patent/JP2008529525A/ja
Priority to PCT/SK2006/000003 priority patent/WO2006085830A1/en
Publication of SK50092005A3 publication Critical patent/SK50092005A3/sk
Priority to US11/890,440 priority patent/US7798419B2/en
Publication of SK286914B6 publication Critical patent/SK286914B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G15/00Devices or methods for influencing weather conditions

Description

Vynález sa týka spôsobu a zariadenia na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov vznikajúcich na mori ako .sú hurikány a tajfúny.
Doterajší stav techniky
Tropické cyklóny spôsobujú každoročne nielen veľké materiálne škody, ale predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské životy. Rozvinutý cyklón predstavuje obrovský tepelný systém, ktorý má šírku niekoľko 100 km, výšku- okolo 10 km. Vzhľadom na ničivé sily týchto živlov sa veľká pozornosť v štátoch, ktoré sú nimi postihnuté, venuje monitorovaniu, pričom sa skúma a predpovedá smer pohybu a sila v konkrétnom prípade, aby sa predišlo aspoň škodám na ľudských životoch a to evakuáciou obyvateľstva.
Existuje celý súbor chránených technických riešení, ktoré sú zamerané na ochranu objektov pred ničivou silou týchto živlov.
Technických riešení zameraných priamo na redukciu deštrukčnej sily týchto živlov je však známych málo a je možné pochybovať o účinnosti ich použitia, vzhľadom na opakujúce sa problémy s nimi.
V dostupnej literatúre je opísaný napríklad systém pod názvom DYNOMAT, ktorý je založený na znížení deštrukčnej sily cyklónu spustením granúl dyn-o-gel z lietadla do oka rozvíjajúceho sa cyklónu v množstve niekoľko ton (uvádzané 4 tony). Tento materiál absorbuje vlhkosť z prostredia tropického cyklónu a zväčší svoj objem na cca 2000 násobok (spolu 8000 ton) a vlastnou tiažou má pôsobiť na zmiernenie cyklónu. Z literatúry však nie je známy výsledok takejto operácie, zatial sa to niekolko rokov skúma a vybavujú sa financie na pokusy. Predpokladanou nevýhodou tohto sposobu je, že množstvo látky pridávanej do systému - 4 tony, nie je dostatočné na ovplyvnenie celkovej sily cyklónu.
Ďalšie systémy, ktoré sú opísané v literatúre sa orientujú na potláčanie sily cyklónov pôsobením vlnenia vysielaného do miesta, kde sa cyklón nachádza. Takéto riešenie je napríklad predmetom US patentu č. 2003085296, v ktorom je opísaný spôsob pôsobenia na formovanie a smer atmosférických systémov, ktoré majú tendenciu rozvinúť, sa, pričom sa do priestoru v blízkosti cyklónu proti smeru jeho predpokladaného postupu vysielajú zvukové vlny generované generátormi s frekvenciou 100 až 2000 Hz, čím sa následne má deštrukčná sila cyklónu rozrušiť.
Na fyzikálnom princípe vibrácie je založená tiež uvažovaná metóda vertikálneho šoku, spočívajúca v opakovanom vertikálnom pôsobení tzv. perkúznymi bombami na vonkajšiu stranu cyklónu, podľa úvah z dostupnej literatúry by však po deštrukcii cyklónu takýmto spôsobom mohlo dochádzať k opačnému efektu vzhľadom na to, že tepelná energia teplých vôd oceánu, ktorá potrebuje byť uvoľňovaná, by sa mohla prejaviť v tvorbe ďalších silnejších cyklónov. Negatívne by sa mohla prejaviť tiež nesprávne použitá frekvencia, nesprávne načasovanie a rezonančný efekt by prípadne mohol vraj ešte zvýšiť cirkuláciu cyklónu.
Na zníženie deštrukčnej sily tropických cyklónov je orientované riešenie chránené patentom RU 2 020 797, ktoré je založené na pôsobení tepla, produkovaného v množstve kontajnerov absorbujúcich slnečnú energiu, za pomoci ktorej sa iniciuje vytváranie lokálnych zrýchlených vzdušných prúdov a zvýšenie oblačnosti na periférii tropického cyklónu. Nevýhodou tohto zariadenia, okrem toho, že má miestne jednorázové pôsobenie je, že do systému odkiaľ potrebujeme odobrať teplo sa vnáša ďalšie teplo, ktoré ak sa nevybúri v búrke na periférii, je v systéme k dispozícii niekoľko dní un
............
a tak sa môže pripojil: k ďalšej búrke alebo cyklónu a zvýšiť negatívne účinky.
Vzhľadom na to, že problémy s tropickými cyklónmi (cyklónmi a tajfúnmi) pretrvávajú a doteraz nie je známe, že by sa niektoré z uvedených riešení v praxi s úspechom realizovalo, čoho potvrdením je aj situácia v r. 2004, kedy sa vyskytlo viacero cyklónov v rovnakom čase a ich dôsledkom bolo mimoriadne veľké množstvo spôsobených škôd, je možné vysloviť pochybnosť o účinnosti navrhovaných riešení resp. o ich reálnej aplikácii v najbližšom období vôbec.
Úlohou tohto vynálezu je navrhnúť riešenie na potláčanie ničivej sily tropických cyklónov v mieste ich najintenzívnejšieho pôsobenia.
Podstata vynálezu
Uvedená úloha je riešená spôsobom podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa na zníženie vzostupnej rýchlosti tropického cyklónu použije morská voda čerpaná in situ spod hladiny nad hladinu a rozptyľovaná do vetra na spodku tropického cyklónu v/pri stene oka a následne unášaná do výšky s využitím kinetickej energie tohto silného vetra. Rozptýlená morská voda v množstve stoviek m3, s'1 je vzostupnými zložkami vetra unášaná do výšky 8 až 12 km a reprezentuje energiu niekoľko 10 000 MW, ktorá sústavne niekoľko dní vplýva na cyklón, a to práve v jeho najzraniteľnejšom mieste v/pri stene oka.
Niekoľko 100 000 až mil. ton morskej vody (podľa počtu a výkonu zariadení) pôsobí sústavne svojou tiažou proti vzostupným prúdom vzduchu v/pri stene oka a tak zníži ich rýchlost, čo sa následne prejaví spomalením jeho rozbiehania, znížením maximálneho stupňa príslušného tropického cyklónu, prípadne jeho útlmu až na tropickú búrku. Základným cieľom
tohto vynálezu je utlmiť intenzitu tropického cyklónu pokiaľ je na šírom mori, aby na pevnine spôsoboval menšie škody, prípadne aby sa na mori utlmil úplne.
Charakteristiku výkonu spôsobu podľa vynálezu možno vyjadriť vzťahom:
P = O.V.g.h.ť1, v ktorom
P (W) - výkon, @ (kg.m'3) - merná hmotnosť,
V (m3) - objem, g (m.s2) - gravitačné zrýchlenie, h (m) výška, t (s) čas
Podstatou spôsobu je využitie kinetickej energie vetra na čerpanie morskej vody do vzostupných prúdov tropického cyklónu.
Spôsob podľa vynálezu je možné uskutočniť na zariadení, ktoré je ďalším aspektom vynálezu a ktorého funkciou je
- dopraviť sa do/ku stene oka tropického cyklónu udržať sa v/pri stene oka cyklónu pri postupujúcom cyklóne
- čerpať morskú vodu spopod hladiny a rozptyľovať ju do vzostupných prúdov tropického cyklónu.
Na splnenie tejto funkcie zariadenie v základnej zostave pozostáva z plávajúcej nosnej konštrukcie vybavenej prostriedkami na vlastný priamočiary a prostriedkami na rotačný pohyb, prostriedkami na čerpanie morskej vody in situ spopod hladiny nad hladinu a rozptyľovanie tejto vody do vetra na spodku tropického cyklónu v/pri stene oka tropického cyklónu.
Ďalej je toto zariadenie vybavené raonitorovacími prostriedkami na určenie jeho optimálnej polohy vzhľadom k cyklónu, dopravnými prostriedkami a riadiacim a komunikačným systémom.
Jedno z možných zariadení podľa vynálezu pozostáva z nosnej konštrukcie výhodne kruhového tvaru vybavenej na spodnej časti plavákmi, ktoré sú umiestnené v rôznej hĺbke a na vrchnej časti otočné upevnenou kruhovou pohyblivou konštrukciou na kolesách s veternými lopatkami slúžiacimi na jej roztočenie. Veterné poháňacie lopatky sú na kruhovej konštrukcii pevne uchytené a sú od kolmice na smer pohybu odchýlené v pôdoryse o 1 až 45° a to v prípade ľavotočivého cyklónu doľava a v prípade pravotočivého cyklónu doprava v závislosti od miesta jeho výskytu. Tvar veterných lopatiek je prispôsobený požiadavke na maximálny aerodynamický odpor v smere požadovaného roztočenia a minimálny v protismere. Kruhová pohyblivá konštrukcia je ďalej vybavená prostriedkami na nasávanie a rozptyľovanie morskej vody, ktoré predstavujú komplexný systém, pozostávajúci z nasávacích otvorov umiestnených pod hladinou v nasávacích rúrach, z ktorých je nasávaná voda prostredníctvom napojeného nasávacieho potrubia privádzaná do rozvodnej časti a rozptyľovacej časti, ktorá je ukončená množstvom rozptyľovacích trysiek rozmiestnených nad veternými lopatkami. Nasávacie prostriedky zariadenia nasávacie rúry môžu byt: sklopné, aby pri doprave (alebo menšej sile cyklónu) zariadenia nekládli zbytočný hydraulický odpor.
Zariadenie je ďalej vybavené pohonom, kormidlom, kotvou, brzdnou sústavou nosnej konštrukcie, brzdami pohybu kruhovej konštrukcie voči nosnej, prípadne brzdnou sústavou na nasávacích rúrach (brzdenie kruhovej konštrukcie voči morskej vode). Zariadenie môže byt ďalej výhodne vybavené jednou alebo viacerými monitorovacími plošinami. Všetky tieto časti • · • · » * • « « « ♦· · *· ··»·«* ,, , sú výhodne riadené riadiacim systémom a technologicky zabezpečené vlastnou infraštruktúrou zariadenia.
Monitorovacie plošiny sú pevne spojené s plávajúcou nosnou konštrukciou spojovacími prvkami popod nasávacie prostriedky zariadenia, vlastné monitorovacie plošiny sa nachádzajú nad hladinou maximálnych vín, majú ešte svoje nosné a vyrovnávacie plaváky a slúžia na umiestnenie monitorovacích zariadení na monitorovanie prúdenia vetra. Na základe spracovaných výsledkov sa stanovuje priebežne optimálna poloha celého zariadenia, čo sa týka vzostupných prúdov tropického cyklónu s maximálnou vzostupnou rýchlosťou a maximálnou vzostupnou výškou.
Pohon zariadenia je umiestnený na nosnej konštrukcie pod minimálnou hladinou vody, je vytvorený podobne ako iných plavidlách a jeho funkciou je zabezpečenie pohybu celého zariadenia pri preprave a korigovanie pohybu pri prevádzke. Rôzne pohony plavidiel sú obecne známe, preto druh pohonu nie je presnejšie definovaný a bude úlohou konštruktéra konkrétneho zariadenia aký pohon zvolí.
Kormidlo s príslušenstvom je pevne spojené s nosnou konštrukciou, a jeho funkciou je zabezpečovanie smeru pohybu zariadenia, či už počas prepravy, alebo počas prevádzky v cyklóne. Rovnako ako pri pohone bude úlohou konštruktéra zvoliť vhodné kormidlo s príslušenstvom.
Brzdná sústava nosnej konštrukcie je umiestnená na niekoľkých plavákoch pod minimálnou hladinou mora. Je tvorená výsuvnou časťou plaváku, ktorá má po vysunutí veľký hydraulický odpor a brzdí tak pohyb nosnej konštrukcie v prípade potreby. Ako brzdná sústava nosnej konštrukcie tiež slúži spätný chod pohonu.
Brzdy kruhovej konštrukcie sú umiestnené na niekoľkých desiatkach vodiacich kolies za účelom brzdenia, prípadne zabrzdenia a zastavenia pohyblivej časti voči nosnej konštrukcie.
Je výhodné ak je zariadenie podľa vynálezu doplnené brzdnou sústavou umiestnenou v nasávacích prostriedkoch zariadenia pod minimálnou hladinou vody. Jeho funkciou je znížiť stanovenú limitnú hodnotu obvodovej rýchlosti pohybu kruhovej pohyblivej konštrukcie s veternými lopatkami pri aplikácii napríklad cyklónu stupnice 4 a 5.
Kotva s príslušenstvom je pevne spojená s nosnou konštrukciou a predstavuje zariadenie bežne známe z plavidiel. Jej funkciou je ukotvenie zariadenia pri odstavení.
Infraštruktúra predstavujúca technologické zabezpečenie funkcie zariadenia je situovaná osobitne na nosnej konštrukcie a osobitne na kruhovej konštrukcii, pozostáva z hydraulických rozvodov na ovládanie bŕzd, rozvodov stlačeného vzduchu na ovládanie pneumatických ventilov, rozvodov silnoprúdu na zásobovanie elektrických zariadení elektrickou energiou, rozvodov slaboprúdu na prenos signálov, generátora elektrickej energie s trafostanicou s príslušenstvom a podobne. Elektrické zariadenia sú chránené známymi prostriedkami proti blesku.
Riadiaci systém pozostáva zo zariadení známych odborníkovi z oblasti automatizácie. Jeho funkciou je zabezpečiť priebežné optimalizovanie polohy zariadenia, pohyb zariadenia, jeho výkon, rotačnú rýchlosť a komunikáciu medzi kruhovou konštrukciou a nosnou konštrukciou a ďalej s pevninou, satelitom a podobne. Je vybavené záložným zdrojom
3,5 energie a zariadenie ako celok môže byť vybavené tiež záložným riadiacim systémom.
Zariadenie podľa vynálezu môže byť ďalej vybavené ďalším príslušenstvom pozostávajúcim zo súborov potrebných pre prípadnú obsluhu, výskumných pracovníkov, adrenalínových turistov a obsahuje priestory ako sú - sklady potravín, náhradných dielov, pracovné priestory, WC, kúpeľne, šatne, spálne, oddychové miestnosti, ošetrovňu a podobne.
Príklad výkonu jedného zariadenia pri čerpaní 300 m3 vody za
I sekundu a unášanej do priemernej výšky 10 km je potom
P = ©.V.g.h.t'1 = 1000.300.10.10000.1 W = 30 000 000 000 W, t.j. 30 000 MW
Pri použití napr. 4 ks rovnakých zariadení je výkon štvornásobný, teda 120 000 MW (120 GW) pri použití 4 zariadení po dobu 4 dní je práca
II 520 GWh = 11,5 TWh
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou výkresov, kde na;
obr. 1 je znázornený pôdorys zariadenia obr. 2 je priečny a pozdĺžny rez časti zariadenia.
obr. 3 je pôdorys s vyznačeným smerovaním hlavných nosných plavákov obr. 4 je schematicky znázornený rozptylovaci prostriedok zariadenia.
obr. 5 je schematicky znázornený výrez pôdorysu zariadenia.
obr. 6 je schematický pohľad na nasávací prostriedok v smere rotačného pohybu (obr. vľavo) a pohľad z boku na smer pohybu (obr. vpravo)
Príklad uskutočnenia vynálezu
Zariadenie, ktoré je znázornené na obr. 1, 2, 3 a 4, je kruhovitého tvaru v pôdoryse pozostáva z :
nosnej plávajúcej konštrukcie 1 s plavákmi 11, 12,
- kruhovej konštrukcie 5 s veternými lopatkami 51, pohonu 2:,
- kormidla 3,
- monitorovacích plošín 4
- nasávacích 7 a rozptyľovacích prostriedkov 8 a brzdného systému 76.
Nosná plávajúca konštrukcia 1^ s plavákmi 11, 12 je v tomto príklade široká 30 m a priemer kruhu je 400 m. Na vrchu nosnej konštrukcie sú umiestnené vodiace koľajnice kruhovej konštrukcie.
Zariadenie je vybavené dvomi druhmi nosných plavákov. Základné nosné plaváky 11 sú umiestnené pod minimálnou hladinou vody (aby neboli sústavne namáhané vlnením) pri maximálnych vlnách (výška max. vín 10 je v tomto prípade uvažovaná 10 m) , vyrovnávajú hlavnú zložku tiaže zariadenia a sú nasmerované v jednom smere za účelom zníženia odporu pri preprave a prevádzke - obr. č.3. Sú tesne pod hladinou, takže pri prípadných extrémnych vyšších vlnách ako 10m nadvihujú celé zariadenie vyššie.
Pomocné vyrovnávacie plaváky 12 sú umiestnené pri prevádzke v priemernej hladine vody S_ a majú funkciu vyrovnávať nerovnomernosti prítlaku, vztlaku a vlnenia. Plaváky sú vyhotovene z ocele vyplnené lahkou hmotou napríklad penovým polystyrénom, zvrchu chránené povrchovou ochranou proti Λ 1 ' Ί Π ’ )
I 1 *> ··
Ί Ί ι
- -J -, Λ , agresivite morskej vody a sú účinky vín.
dimenzované aj na dynamické
Kruhová konštrukcia 5 je otočné upevnená na nosnej konštrukcii 1. Je vybavená kolesami 6 pohybujúcimi sa v koľajovej dráhe koľajníc upevnených na nosnej konštrukcii 1 s tým, že kruhová konštrukcia je pohyblivá len v smere otáčavého a iným smerom - hore, dole, doprava, doľava je ukotvená. Spodok kolies je umiestnený vo výške cca 2m nad maximálnymi v tomto prípade 10m vlnami.
Veterné lopatky 51 sú pevne spojené s kruhovou konštrukciou 5, sú v tomto príklade vysoké cca 12 m a široké cca 3 0 m, v pôdoryse sú natočené smerom doľava (proti smeru hodinových ručičiek) od kolmice na rotačný smer o 20°C. Práve toto pootočenie spôsobuje, že celé zariadenie (nosná konštrukcia) má tendenciu pohybovať, sa tiež smerom dovnútra tropického cyklónu a potom putovanie zariadenia s pohybom cyklónu je energeticky menej náročnejšie, lebo si ho cyklón sám vťahuje do seba.
Veterné lopatky 51 sú schematicky znázornené na obr. 2, vo vnútri lopatiek je podporná konštrukcia 511, ktorá zabezpečuje pevné uchytenie veterných lopatiek do kruhovej konštrukcie 5_ aj počas extrémnych rýchlostí vetra 500 km/hod. Počet lopatiek je v tomto príklade 50 ks.
Nasávacie 7 a rozptylovacie prostriedky 8. sú znázornené na obr.2, 4, 5 a 6. Toto zariadenie obsahuje 200 ks nasávacích prostriedkov a 200 ks rozptyľovacích prostriedkov s rozvodnými rúrami 81, 82, 83 a rozstrekovacími tryskami 84. Voda sa odoberá v rámci jedného nasávacieho prostriedku jedným otvorom priemeru 600 mm. V hornej časti sa profil rozvetvuje postupne na 50 ks rúr profilu 100 mm, ktoré sa potom plynulo redukujú na profil 50 mm - čo predstavuje prvú časť rozvodných rúr 81. Ďalšia časť rozvodných rúr 82 obsahuje 15 ks rúr a tretia časť, ďalších 15 ks rozvodných rúr 83.. Rozvodné rúry prečnievajú nad vrch. veternej lopatky 1,0 m a každá je ukončená rozstrekovacou tryskou 84.
Na plnú funkčnosť zariadenia je potrebné dosiahnuť rotačnú rýchlosť cca 90 km/hod, vtedy strieka voda z 50ks rúr 81 v objeme lm3 za sekundu, spolu pri spustení všetkých nasávacích prostriedkov je to priemerný výkon cca 200 m3 vody za sekundu (výkon jednotlivých sacích prostriedkov sa mení podľa rýchlosti voči vode a tá sa zase mení v závislosti od rýchlosti pohybu celého zariadenia za cyklónom a okamžitej polohy v rámci otáčania kruhovej konštrukcie) .
V prípade dosiahnutia vyššej rýchlosti cca 100 km/hod, sa automaticky otvorí pneumatický ventil 85 (200ks) pri rýchlosti cca 110 km/hod aj pneumatický ventil 86 (200 ks) .
Vtedy bude mať zariadenie výkon cca 300-400 m3/hod.
Výkon zariadenia je premenlivý aj v závislosti od sily vetra, napríklad pri cyklóne stupnice 1 je postačujúce, aby bola spustená len časť nasávacích prostriedkov (musí byť zabezpečený rotačný pohyb min. 85-90 km/hod. a nasávacie prostriedky pôsobia ako brzdy), pri cyklóne stupnice 5 budú spustené všetky nasávacie prostriedky a súčasne sa musí pri dosiahnutí limitnej maximálnej rýchlosti cca 120-130km /hod brzdným systémom 76 umiestneným v niekoľkých desiatkach nasávacích prostriedkov pod vodou, prípadne aj brzdným zariadením pohyblivej časti prostredníctvom brzdenia kolies. Pre plnú funkčnosť zariadenia je potrebné, aby toto bolo schopné okrem rotačného pohybu zariadenia dodržiavať aj pohyb priamy (putovanie s cyklónom), ktorý je cca 5 až 30km/hod.
V určitej fáze rotačného pohybu nasávacích prostriedkov sa táto rýchlosť pripočítava, preto je tvar ponorenej nasávacej časti zariadenia 7 prísne „aerodynamický s minimálnym hydraulickým odporom a súčasne celá ponorená časť je aj pohyblivá - otočná v zvislom otočnom vodotesnom spoji 751 (200 ks), ktorý umožňuje otáčanie okolo zvislej osi, aby bol hydraulický odpor sústavne minimálny.
* > 1 • · «
»
* · *-· 4 · · «
T -Ϊ » 1 *» ♦ * » 1 · · ·
Nasávací prostriedok zariadenia Ί_ obsahuje úchyt 71, pomocou ktorého sa spúšťa a vyťahuje nasávací prostriedok za pomoci lana 72, navijaku 73 a otočného horizontálneho spoja 752 do pracovnej a prepravnej polohy. Pri pracovnej polohe a tiež brzdení je nasávacie zariadenie opreté o doraz 74.
Doraz 74 a lanový úchyt (úchyt 71, lano 72, naviják 73 a zvislý otočný spoj 751 sú dimenzované na max. odpor pri rýchlosti 110 - 130 km/hod rotačného pohybu plus 10 - 40 km/hod priameho pohybu, ktoré sa v určitej časti obrátky sčítajú, takže spolu na odpor pri rýchlosti až 120 - 170 km/hod. Nasávacie zariadenie Ί_ v miestach kde obsahuje brzdný systém 76, je pre tieto účely zosilnené.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob a zariadenie podľa technického riešenia je využiteľné na:
zníženie intenzity tropického cyklónu
- brzdenie rozvoja tropického cyklónu v počiatočnej fáze vzniku zníženie sily cyklónu - zníženia stupňa intenzity cyklónu, degradáciu tropického cyklónu na tropickú búrku, monitorovanie tropického cyklónu in situ, vnášanie monitorovacích čidiel do tropického cyklónu za účelom výskumu zníženie škôd na ľudských životoch a materiálnych škôd spôsobených tropickými cyklónmi - zníženie sily vetrov, zníženie extrémnych zrážok, zníženie intenzity záplav, zníženie potreby evakuácie obyvateľstva, zníženie výpadkov el. energie
- zníženie výšky realizovaných náhrad škôd poisťovňami, zaisťovňami a príslušnými vládami postihnutých krajín adrenalínový turizmus

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spôsob potláčania deštrukčnej sily tropických cyklónov, vyznačujúci sa tým, že na zníženie vzostupnej rýchlosti vetra v stene oka tropického cyklónu sa použije morská voda čerpaná in situ spod hladiny nad hladinu mora rozptyľovaná do vetra na spodku tropického cyklónu v/pri stene oka.
2. Zariadenie na uskutočňovanie spôsobu podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že pozostáva z plávajúcej nosnej konštrukcie (1) vybavenej prostriedkami na ovládanie vlastného priamočiareho pohybu (2), (3), kruhovej konštrukcie (5) s veternými lopatkami (51) otočné spojenej s nosnou konštrukciou (1), prostriedkov na čerpanie morskej vody in situ spopod hladiny nad hladinu (7) a rozptyľovanie tejto vody do vetra na spodku tropického cyklónu (8) v/pri stene oka tropického cyklónu a riadiaceho a komunikačného systému.
3. Zariadenie podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že nosná konštrukcia (1) je na vrchnej časti je vybavená nekonečnou dráhou pre otáčavý pohyb kruhovej konštrukcie (5) s veternými lopatkami (51), a prostriedkami na ovládanie jej vlastného priamočiareho pohybu sú pohon (2) a kormidlo (3), a nosná konštrukcia (1) je vybavená nosnými plavákmi (11), (12) upevnenými na jej spodnej strane, pričom veterné lopatky (51) sú pevnou súčasťou kruhovej konštrukcie a sú od kolmice na smer pohybu odchýlené v pôdoryse o 0 až 45° a na kruhovú konštrukciu (5) sú ďalej napojené nasávacie prostriedky (7), ktorých nasávacie otvory sú umiestnené pod hladinou a ktoré pokračujú do rozptyľovacích prostriedkov (8) ukončených množstvom rozptyľovacích trysiek (84) rozmiestnených nad veternými lopatkami (51), pričom zariadenie je ďalej vybavené kotvou, a prípadne brzdnou • , , >
9 9
99 9 , • Ί · 9 · · ΤΙ»· , · '·’·-! ·»« 1
14 ” ”” >’ ♦♦» sústavou nosnej konštrukcie a brzdnou sústavou kruhovej konštrukcie (76) .
4. Zariadenie podľa nároku 2a3, vyznačujúce sa tým, že je vybavené jednou alebo viacerými monitorovacími plošinami (4) s monitorovacími zariadeniami riadenými centrálnym riadiacim systémom a technologicky zabezpečené vlastnou infraštruktúrou zariadenia.
5. Zariadenie podľa nároku 2 a 3, vyznačujúce sa t ý m, že veterné lopatky (51) majú v smere rotačného pohybu vzduchu konkávny a proti smeru rotačného pohybu konvexný tvar, alebo opačne.
6. Zariadenie podľa nároku 2a3, vyznačujúce sa tým, že nasávacie (7) alebo rozptyľovacie (8) prostriedky majú výkyvný spoj (752) na zdvihnutie nasávacích prostriedkov (7) z vody.
SK5009-2005A 2005-02-10 2005-02-10 Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov SK286914B6 (sk)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5009-2005A SK286914B6 (sk) 2005-02-10 2005-02-10 Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov
JP2007555059A JP2008529525A (ja) 2005-02-10 2006-02-09 熱帯性サイクロンの破壊力を減退させる方法および装置
PCT/SK2006/000003 WO2006085830A1 (en) 2005-02-10 2006-02-09 A method of and a device for the reduction of tropical cyclones destructive force
US11/890,440 US7798419B2 (en) 2005-02-10 2007-08-06 Method of and a device for the reduction of tropical cyclones destructive force

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5009-2005A SK286914B6 (sk) 2005-02-10 2005-02-10 Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50092005A3 true SK50092005A3 (sk) 2006-09-07
SK286914B6 SK286914B6 (sk) 2009-07-06

Family

ID=36250788

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5009-2005A SK286914B6 (sk) 2005-02-10 2005-02-10 Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov

Country Status (4)

Country Link
US (1) US7798419B2 (sk)
JP (1) JP2008529525A (sk)
SK (1) SK286914B6 (sk)
WO (1) WO2006085830A1 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9750202B2 (en) 2007-07-09 2017-09-05 Robert M. Rosen Processes and apparatus for reducing the intensity of tropical cyclones
US9736996B2 (en) 2007-07-09 2017-08-22 Robert M. Rosen Processes and apparatus for reducing the intensity of tropical cyclones
US8161757B2 (en) 2007-07-09 2012-04-24 Robert M. Rosen Processes and means for reducing the intensity of tropical cyclones
US20130294945A1 (en) * 2010-12-20 2013-11-07 Robert Bennett Water Pump and Methods of Use Thereof
US20200037516A1 (en) * 2018-08-06 2020-02-06 David Rubin Meteorological modification method and apparatus

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1994635U (de) 1967-06-13 1968-09-26 Lettam Inc Arm- und kopfbewegungsmechanismus fuer spielzeugfiguren.
SU481263A1 (ru) * 1973-11-01 1975-08-25 Способ подавлени тропического циклона
US4051810A (en) * 1975-11-17 1977-10-04 Paul Breit Apparatus utilizing deep ocean nutrients
DE2927956C2 (de) * 1979-07-11 1981-10-29 J.M. Voith Gmbh, 7920 Heidenheim Wind- oder Wasserkraftvorrichtung
RU2020797C1 (ru) 1992-05-07 1994-10-15 Виталий Павлович Бушуев Способ снижения разрушительной силы тропических ураганов и устройство для его осуществления (варианты)
US5441200A (en) * 1993-08-20 1995-08-15 Rovella, Ii; Ernest J. Tropical cyclone disruption
US20020008155A1 (en) * 2000-07-24 2002-01-24 Herbert Uram Method and system for hurricane control
US20050133612A1 (en) * 2000-07-24 2005-06-23 Herbert Uram Meteorological modification method and apparatus CIP
US20090272817A1 (en) * 2000-11-28 2009-11-05 Blum Ronald D Method and apparatus for reducing the intensity of hurricanes at sea by deep-water upwelling
US20050031417A1 (en) * 2001-07-23 2005-02-10 Hofer Kurt G. Gas diffuser ocean water lifting method and device
US20030085296A1 (en) 2001-11-02 2003-05-08 Andrew Waxmanski Hurricane and tornado control device

Also Published As

Publication number Publication date
WO2006085830A1 (en) 2006-08-17
SK286914B6 (sk) 2009-07-06
JP2008529525A (ja) 2008-08-07
US7798419B2 (en) 2010-09-21
US20080023566A1 (en) 2008-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3310647B1 (en) Floating wind turbine platform structure with optimized transfer of wave and wind loads
JP4813501B2 (ja) 水流による動力生成装置
JP3688238B2 (ja) 荷揚げ桟橋
EP2585710B1 (en) System and method for renewable electrical power production using wave energy
US8118538B2 (en) Offshore vertical-axis wind turbine and associated systems and methods
US9003631B2 (en) Power generation assemblies and apparatus
EP2585711B1 (en) Ocean wave energy system
US9347425B2 (en) Offshore floating barge to support sustainable power generation
CN105793563A (zh) 漂浮式风力涡轮机支撑系统
US20110187102A1 (en) Energy System
US8814470B2 (en) Oil containment assembly and method of using same
CN106573665A (zh) 浮动结构及其安装方法
EP3071755B1 (en) Power platform
US8439641B2 (en) Flow driven engine
SK50092005A3 (sk) Spôsob a zariadenie na redukciu deštrukčnej sily tropických cyklónov
TW201634348A (zh) 平台裝置
JP2016148320A (ja) 浮体式洋上風力発電設備
US20140322012A1 (en) Flow Driven Engine
JP2022524341A (ja) 浮体式風車設備
US20120213592A1 (en) Submerging offshore support structure
US20110318112A1 (en) Transportation method for wind energy converters at sea
GB2506452B (en) Dynamic tuning for wave energy conversion
WO2019100490A1 (zh) 一种便于安装的浮式风电塔
TW201620787A (zh) 電力平台
JP2009030549A (ja) 海洋深層水リフトアップ装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20110210