SK500762019U1 - Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu - Google Patents
Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu Download PDFInfo
- Publication number
- SK500762019U1 SK500762019U1 SK50076-2019U SK500762019U SK500762019U1 SK 500762019 U1 SK500762019 U1 SK 500762019U1 SK 500762019 U SK500762019 U SK 500762019U SK 500762019 U1 SK500762019 U1 SK 500762019U1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- angle
- grinding
- rod
- lancet
- holder
- Prior art date
Links
Landscapes
- Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
Abstract
Ostrie (3) zahŕňa šikmo vedený hlavný výbrus (4) s uhlom α1, prvú fazetu (5) a druhú fazetu (6), ktoré sú šikmo vedené s uhlom α2, pričom prvá fazeta (5) a druhá fazeta (6) sú zároveň v priečnom priereze tyčky (1) vedené s rotačnými uhlami ε1 na jednu stranu a ε2 na protiľahlú stranu. Medzi hlavným výbrusom (4) a fazetami (5, 6) je zaoblená prechodová zóna bez prechodovej hrany (7). Pri sklone α2 sa brúsi prvá fazeta (5), pričom v prechodovej zóne medzi prvou fazetou (5) a hlavným výbrusom (4) sa plynulo pri neprerušenom brúsnom dotyku mení uhol z α2 na α1 a zároveň sa tyčka (1) otáča okolo svojej pozdĺžnej osi z uhla ε1 na uhol 0 do roviny hlavného výbrusu (4). Lanceta (2) má odstránenú prechodovú hranu (7) medzi fazetami (5, 6) a hlavným výbrusom, čo zlepšuje priebeh vpichovej sily. Lanceta (2) je následne využitá najmä pri výrobe lanciet na humánne alebo veterinárne použitie.
Description
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka lancety s brúseným hrotom bez skokových prechodov, kde brúsené ostrie zabezpečuje jemnejší priebeh vpichovej sily. Nové technické riešenie opisuje spôsob výroby lancety s kontinuálnym výbrusom, bez hrán v prechodových zónach ostria a tiež zariadenie na produktívne vykonávanie tohto spôsobu.
Doterajší stav techniky
Lancety, ktoré sapoužívajú na vpichovanie do tela pre humánne alebo veterinárne účely alebo tiež v priemysle na prepichovanie rôznych uzáverov, sú zvyčajne súčasťou jednorazovýchbodcov alebo testovacích prístrojov, ktoré analyzujú vzorku krvi a podobne. Sú zvyčajne kovové a majú hrot zaostrený brúsením v kontakte s rovinnou plochou brúsneho zariadenia. Pri výrobelanciet existujú protichodné požiadavky, kedy je potrebné zachovať vysokú produktivitu a zároveň bezpečnosť a zdravotnú spôsobilosť. Hrot musí byť mechanicky stabilný a zároveň ostrý.
Sú známe lancety s predným výbrusom, lancety so zadným výbrusoma podobne. Štandardne brúsená lancetamá hlavný výbrus vedený pod uhlomal, ktorý je brúsený ako prvý na polotovare valcovej tyčky. Následne sa zmení sklon lancety na uhol a2, ktorý je zvyčajne väčší ako uholal, lanceta sa otočí v ose tyčky o rotačný uholcl avybrúsisaprváfazeta. Pri rovnakom uhle sklonu a2 salancetaotočívopačnomsmere orotačnýuhol ε2 a vybrúsi sa druhá fazeta. Ak je uhol εΐ a ε2 zhodný, sú prvá a druhá fazeta symetrické. Keďže brúsenie v jednotlivých krokoch prebieha na rovinnej ploche brúsneho prostriedku, napríklad na pásovej alebo kotúčovej brúske, sú všetky vytvorené brúsne plochy rovinné a medzi nimi sú vytvorené prechodové hrany, ktoré spájajú tieto rovinné plochy.
Zverejnenie DE 10207770 opisuje brúsenie kanyly s hlavnýmvýbrusoma fazetami, pričom sa okrem hlavného výbrusu po uhlom a2 brúsi tiež nadväzujúca plocha pod uhlom a3. To prispieva k zlepšeniu priebehu vpichovej sily, avšak prechodové hrany napriek skoseniu spôsobujú lokálny nárast vpichovej sily.
Spis WO 2018045386 ozrejmuje rôzne uhlové vzťahy medzi hlavným výbrusoma fazetami s cieľom optimalizovať rôzne vlastnostikanyly vrátane zníženia vpichovej sily. Toto riešenie používa malý uhlový rozdiel medzi výbrusmi, čo znižuje vplyv prechodovej hrany, tá však naďalej zostáva v geometrii hrotu.
Zverejnenie W02005072610 opisuje brúsenie lancety z viacerých protiľahlých strán, kedy savytvoríveľmi ostrá špička. Takýto postup vedie k zníženiu vpichovej sily, aleje zdĺhavý a vy tvorený hrot môže byť mechanicky nestabilný, čo vedie k riziku so zdravotnou bezpečnosťou.
Riešenie podľa W02006014686 používa dvojitú lancetu, kde ostria sú orientované proti sebe, čo všakzvyšuje výrobné náklady a je použiteľné len v obmedzenom množstve aplikácií.
Zverejnenia US5607401, US5254106 opisujú rôzne vedené výbrusy s rovinnou plochou povrchu,pričom sa má dosiahnuť zmenšenie vpichovej sily, avšak tieto riešenia poskytujú len čiastočné výhody a vedú ku komplikovanej výrobe, čo sapri jednorazových lancetách prejavuje aj podstatnýmzvýšenímceny.
Je žiaduce vytvoriť geometriu hrotu lancety tak, aby ostrie malo výhodné a overené vlastnosti doterajších riešení s hlavným výbrusom a dvoma fazetami, pričom samá znížiť priebeh vpichovej sily. Zároveň je veľmi žiaduce, aby nové riešenie malo vysokú produktivitu výroby bez zvyšovania časovej a finančnej náročnosti, ktorá je pri jednorazových produktoch podstatná.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje lanceta s brúseným ostrím, ktorá zahrňuje kovovú tyčku s hrotom na jednom konci tyčky, kde hrot je vybrúsený do ostria, pričom ostrie zahrňuje šikmo vedený hlavný výbrus s uhlomal od osi tyčky a prvú adruhúfazetu, ktoré sú šikmo vedené s uhlom a2 od osityčky, kde uhol a2 je v rovnakej polrovine od osi tyčky ako uhol al, a kde prvá a druhá fazeta sú zároveň v priečnom priereze tyčky vedené s rotačnými uhlami εΐ na jednu stranu a ε2 na protiľahlú stranu od roviny hlavného výbrusu, a kde plocha jednej fazety susedís plochou druhej fazety prostredníctvomprechodovej hrany na špičke ostria, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočívav tom, že medzi hlavnýmvýbrusoma prvou fazetou a medzi hlavným výbrusom a druhou fazetou je zaoblená prechodová zóna bez prechodovej hrany.
Dôležitým znakom predloženého technického riešenia je vytvorenie plynulého, kontinuálneho prechodu medzi výbrusmi a fazetami. Jediná prechodová hrana je ponechaná medzi prvou a druhou fazetou, pričom pôdorys tejto prechodovej hrany na špičke ostria je orientovaný v osityčky. Táto jediná prechodová hrana napomáha počiatočnému vpichovaniu lancety do tkaniva. Všetky ostatné prechodové hrany v predloženom technickom riešení absentujú, sú nahradené plynulou prechodovou zónou, zvyčajne s valcovým a/alebo elipsoidným alebo iným plynulým krivkovým priebehom. Plynulá krivka v tomto spise označuje krivku, ktorá
S K 50076-2019 U1 nemá hrot akobodbezurčiteľnej derivácie, teda nemá podstatnú nespojitosť, kde jednostranné derivačné limity existujú, ale zľava a spravamajú odlišné dotyčnice.
Vytvorenie plynulých, zaoblených prechodových zón medzi výbrusmi, teda medzi jednotlivými nadväzujúcimi plochami zabezpečí významné zníženie vrcholov vpichovej sily pozdĺž dráhy vnikania lancety do biologického tkaniva. Vďaka tomu je vpichovanie lancety menej bolestivé a subjektívne je lepšie prijímané pacientmi.
V prípade, že lancetamá zahrňovať okrem hlavného výbrusu a dvoch faziet aj ďalšie výbrusy,tedaďalšie samostatné plochy, budú aj tieto plochy prepojené so susednýmiplochami pomocou plynulo zaoblených prechodov.
Pojem tyčka v tomto spise všeobecne označuje valcové teleso, zvyčajne dlhé tenké, resp. označuje predmet veľmi pretiahnutého a oblého tvaru, pričom priečny prierez ty čky aspoňv mieste, kde brúsené ostrie nadväzuje nateleso tyčky, je uzavretý, má teda tvarpísmena „O“, nie je otvorený v tvare písmena „C“. Pojem tyčka môže byť v tomto spise považovaný za synonynický s pojmami „tyč“, „drôt“, „odstrižok drôtu“.
Prechodové hrany medzi jednotlivo brúsenými plochami na hrote lancety podľa doterajšieho stavu techniky súvýsledkomviaceíýchkompromisov, ktoré sú na lancetu kladené. Aby sa zabezpečila nízka počiatočná vpichová sila a zároveň požadovaná mechanická pevnosť hrotu, musí mať ostrie aspoň dva výbrusy s odlišnými uhlami od osi tyčky. Aby sa zmenšila plocha prierezu hrotu, ktoiý v počiatočnej fáze vniká do biologického materiálu, má lanceta bočnéfazety, ktoré zužujú šírku lancety v blízkosti špičky. Bočné fazety súbrúsenépo pootočení ty čky na jednu a následne na druhú stranu oproti rovine hlavného výbrusu. Prechodové hrany medzi týmito a prípadne aj medzi ďalšími výbrusmi na hrote sú potom dôsledkom rôzne uhlovo vedených krokov brúsenia. Čím je zmena uhlu väčšia, tým ostrejšia je prechodová hrana. Je pritom tiež dôležité, že hroty lanciet sabrúsia vysoko produktívnym spôsobom, kedy je v držiaku pripevnených naraz viacero tyčiek a spoločne sa držiak nachyľuje a približuje k brúsnemu nástroju, napríklad k brúsnemu kotúču aleb o k inému typubrúsneho nástroja. Existencia prechodových hrán medzi rôzne uhlovo vedenými brúsnymi plochami na hrote lancety podľa doterajšieho stavu techniky je nevyhnutnýmvýsledkompostupnevedenéhobrúseniavo viacerých krokoch, kedy sa koniec tyčky brúsi v etapách, ktoré sú oddelené oddialením konca tyčky zo záberu s brúsnou plochou a následne je koniec tyčky priblížený do záberu pod zmeneným uhlom dotyku.
Pôvodná prechodová hrana medzi fazetou a hlavným výbrusomje výsledkom priestorového dotyku dvoch plôch, ktoré sú priesečníkmi valcového telesa, pričom tieto plochy majú odlišné uhly v dvoch smeroch. Zaoblenie pôvodnej prechodovej hrany je preto vytvorené tak, že normála vzniknutej plochy sa postupne natáča v rovine priečneho prierezu tyčky o uhol ε a v pozdĺžnej rovine tyčky normála zmení uhlové smerovanie o rozdiel a2 - al. Dĺžka, na ktorej dochádza k zmene priebehu normály, môže byť zvolená rozdielne, je možné aj usporiadanie, kedy sa uhlová poloha normály mení priebežne už od špičky ostria teda od prechodovej hrany medzi prvou a druhou fazetou. V takom prípade je prechod medzi fazetou a hlavným výbrusom vytvorený priebežne od začiatku fazety auholaž aol, resp. ε2 sa merajú len v jednom bode, a to od dotyčnice ku kruhovému zaobleniu. V inom prípade môže zóna zaoblenia dosahovať dĺžku aspoň 25 % dĺžky fazety a/alebo aspoň 25 % dĺžky hlavného výbrusu.
Predložené technické riešenie vy necháva prechodové hrany medzi fazetami a hlavným výbrusom, prípadne medzi ďalšími výbrusmi navzájom, pričom k takémuto výsledku môže dospieť na základe nového postupu. Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje aj samotný nový spôsob výroby lancety s brúsenýmostrím, pri ktorom sakovovátyčka upevnído držiaku tak, že koniec tyčky vyčnieva z držiaku a koniec tyčky sauvedie do styku s pohybujúcimbrúsnymnástrojom, pričom sana konci ty čky brúsia aspoň dve plochy s odlišnými uhlami al, a2 od osi tyčky, kde uhol a2 je v rovnakej pohovine od pozdĺžnej osi tyčky ako uholal, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že zmena uhlového postavenia konca tyčky medzi uhlami al, a2 sa uskutočňuje plynulo postupne a pri trvajúcom dotyku konca tyčky s pohybujúcim sa brúsnymnástrojom.
Podstatnou črtou nového spôsobu brúsenia je vynechanie fázy, pri ktorej sa koniec tyčky oddialil od relatívne sa pohybujúcej brúsnej plochy, aby sa po oddialení nastavil nový uhol sklonu a následne sa brúsila susedná plocha s odlišným sklonom. Zvyčajne sa oddialenie a približovanie uskutočňovalo tak, že otáčajúci sa brúsny kotúč je pevne uložený apribližovacie pohyby a nastavenie uhlov uskutočňuje držiak rúrok. V princípe je možný aj opačný postup, kde pevne umiestnený je držiak rúrok a pohybuje sa rotujúci brúsny kotúč tak, aby sa dosiahla potrebná uhlová poloha a vzdialenosť od konca rúrok. Tiež je možný kombinovaný postup,kedy obe sústavy súpohyblivo uložené, teda pohybuje sa aj rotujúci brúsny kotúč aj držiak a každá sústava vykonáva špecifický pohyb.
Pri spôsobe výroby podľa tohto technického riešenia sa plochy hrotu brúsia kontinuálne, to znamená, že uhol sklonu konca tyčky pri brúsení (napríklad z al, a2) sa mení počas brúsenia bez prerušenia dotyku konca tyčky s brúsnymnástrojom. Tým sa v prechodovej zóne medzi výbrusmi s rôznymi uhlami sklonov voči pozdĺžnej osi tyčky vytvorí valcový alebo elipsoidný alebo plynulo krivkový prechod bez prechodovej hrany. Pri brúsení fazety je potrebné pootočiť rúrku okolo jej pozdĺžnej osi, napríklad pri brúseníprvej fazety o uhol εΐ. To je rotačný uhol, o ktoiý sa odchyľuje výbrus prvej fazety od roviny hlavného výbrusu v priemete na
S K 50076-2019 Ul priečny prierez. Pri kontinuálnom brúsení, ktoré tvorí podstatnú črtu tohto technického riešenia, sa prechod medzi fazetou a hlavnýmvýbrusombrúsitak, že sanielen mení uholz a2 na al, ale tiež satyčka okolo svojej pozdĺžnej osi otáča z uhla εΐ, ε2 na uhol 0, teda do roviny hlavného výbrusu. Zóna zaoblenia r, v ktorej sa plynulo mení uholz a2 na al a z εΐ, ε2 na uholO, môže dosahovať dĺžku aspoň 25 % dĺžky fazety a aspoň 25 % dĺžky hlavného výbrusu, výhodne sa uvedené zmeny uhlov môžu uskutočňovať od počiatočného bodu výbrusu. Pojem „plynulo“ pre označenie zmeny uhlov v tomto spise znamená, že zmena uhla prebieha bez významnejších skokových zmien, pričom sanemusí zároveň jednať o zmenu rovnomernú. Zmena uhlovmôže tiež prebiehať plynulo a pritom s narastajúcim gradientom zmeny. Nastavenie uhlových zmien sabude výhodne vykonávať programovaním systému, ktorým sa riadi vzájomný pohyb držiaka voči brúsnemu nástroju, a ktorým sa tiež riadi otáčanie tyčiek v držiaku nadosiahnutieichotáčaniaouholol ac2. Zvyčajne bude pre riadenie uhlových zmien typická konštantná derivácia uhla aspoň na častipracovnej dráhy brúsenia.
Nedostatky uvedené v stave techniky podstatnýmspôsobomodstraňuje aj samotné zariadenie na výrobu lancety s brúseným ostrím, kde zariadenie zahrňuje držiak aspoň jednej tyčky, ktorá predstavuje polotovar lancety a brúsny nástroj s pohyblivou brúsnou plochou, výhodne v podobe rotujúceho brúsneho kotúča, pričom zariadenie má mechanický podporný prostriedok na priblíženie držiaka k brúsnemu nástroju a na udržiavanie držiaka v požadovanej uhlovej polohe na brúsenie plôch ostria lancety s aspoň dvomi rozdielnymi uhlami sklonu al, a2 od osi tyčky, a kde držiak je prispôsobený nariadené otáčanie tyčky okolo jej pozdĺžnej osi aspoň o uhly εΐ, ε2 podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočívav tom, že mechanický podporný prostriedok je prispôsobený naplynulú zmenu sklonu držiaku medzi uhlami al, a2 pri súčasne prebiehajúcom brúsení ostria, pričom mechanický podporný prostriedok je spriahnutý s otáčaním ty čky v držiaku na dosiahnutie súčasnej zmeny uhla εΐ, ε2 pri zmene uhlov al, a2.
Mechanický podporný prostriedok môže mať podobu polohovateľnej hlavy s počítačovo riadeným pohybom Vo výhodnomusporiadaníje spriahnutie medzi mechanickým podpomýmprostriedkom a otáčaním v držiaku zrealizované prostredníctvom počítačového riadenia samostatných motorov na uhlový pohyb držiaka a motora na otáčanie tyčiek. Pri počítačovom riadení sadá dosiahnuť rôzne dlhá zóna zaoblenia medzi fazetou a hlavným výbrusoma tiež sadá ľahko dosiahnuťbezskokováa pritom nelineárna zmena uhlov.
Dôležitým znakom zariadenia podľa tohto technického riešenia je uspôsobenie mechanického podporného prostriedku na plynulú, časovo regulovanú zmenu sklonu pri prebiehajúcom brúseníbez nutnostiprerušiťbrúsenie krokom, pri ktorom sa koniec tyčky, resp. koniec už čiastočne nabrúsenej lancety oddiali od brúsneho nástroja. Mechanický podporný prostriedokje schopný meniť uhol sklonu držiaka voči dotyčnici k brúsnemu nástroju v mieste pracovného dotyku pri súčasne prebiehajúcombrúsení ostria. Zároveň je držiak prispôsobený na rotačné otáčanie tyčky počas prebiehajúceho brúsenia ostria. Tieto spôsobilostizahrňujú schopnosť prekonávať príslušné odporové sily amomenty atiež spôsobilosť riadene meniť príslušné uhly.
Výhodou predloženého technického riešenia je zlepšenie priebehu vpichovej sily, zníženie vpichov ej práce (integrál krivky vpichovej sily) a tým dosiahnutie lepšej akceptovateľnostilancety, resp. ihly u pacientov. Dôležitou výhodouje tiež skutočnosť, že nový spôsobbrúsenianepredlžuje výrobný čas,čo je dôležitým faktorom pri jednorazových lancetách, kde je dôležité zachovať nízku cenu lancety. Naopak je nový postup brúsenia schopný skrátiť čas výroby tým, že sa vy necháva fáza, pri ktorej bolo brúsenie prerušené, aby sa nastavila nová poloha, resp. uhol držiaka. Pri kontinuálnombrúsenípodľa tohto technického riešenia saprestavov anie polohy držiaka a otáčanie tyčiek vykonáva súčasne s brúsením Počítačové riadenie vzájomných pohybov auhlových zmien poskytuje možnosť rôzne tvarovaných prechodových zón.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 15. Výobrazená mierka jednotlivých prvkov, napríklad hrúbka steny lancety v pomere k jej priemeru je len príkladom a nemá byť vysvetľovaná ak) znak obmedzujúci rozsah ochrany.
Obrázky 1 až 4 zobrazujú štandardnú lancetu s brúseným ostrím podľa stavu techniky. Na obrázku 1 je pôdorysný pohľad na ostrie lancety s vyznačením rezovej roviny A-A, ktorá je následne ako detail zobrazená na obrázku 2.
Na obrázku 3 je bokory sný pohľad na lancetu z obrázku 1 a následne na obrázku 4 je pohľad na rovnakú lancetu po jej pootočení okolo osi lancety o rotačný uhol εΐ, čo je naznačené šípkou v hornej časti obrázku.
Obrázok 5 vyobrazuje lancetu podľa predloženého technického riešenia, kde je v pôdorysnom pohľade vidieť absenciu prechodových hrán. Na obrázku 5 je tiež vyznačená rezová rovina A-A.
Na obrázku 6 je detail priečneho prierezu hrotu lancety v mieste cez prvú a druhú fazetu podľa roviny A-A.
Obrázok 7 zobrazuje bokorysný pohľad na plynulý profil vybrúseného ostria, následne na obrázku 8 je pohľad na lancetu pootočenú okolo osilancety o rotačný uhol εΙ. čo je naznačené šípkou v hornej časti obrázku.
Obrázok 9 je detailnejší pohľad na ostrie lancety, kde je vyznačenálínia xvedenáako stred pásu výbrusov.
S K 50076-2019 U1
Následne je na obrázku 10 znázornený bokorysný priemet línie x pre tri rôzne zaoblenia medzi fazetanú a hlavným výbrusom. Zóna zaoblenia je vyznačená čiarkovanými úsečkami a písmenom r. Na grafoch zhora nadol stúpa dĺžka zóny zaoblenia. Na obrázku 9 sú tiež rímskymi číslami laž Vv krúžkoch vyznačené etapy priebehu brúsenia.
Na obrázkoch 11 a 12 je graf veľkosti vpichovej sily F v závislosti od dráhy vnikania lancety do meracieho tkaniva, kde meracie tkanivo imituje biologický materiál. Graf na obrázku 11 je pre lancetu zo stavu techniky, graf na obrázku 12 je pie lancetu podľa tohto technického riešenia. Následne obrázok 13 zobrazuje rozdiely vpichovej sily medzi stavomtechniky a predloženým technickým riešením. Šrafovaná plocha predstavuje rozdiel v energii potrebnej na vpichnutie lancety, menej vynaloženej energie koreluje s menšou bolestivosťou vpichu u pacientov.
Na obrázku 14 je vyobrazená lanceta s plynulým piechodomvýbrusu, kde hlavný výbrus prechádza do sekundárneho výbrusu zuhla al do a3, pričom medzi hlavným výbrusoma sekundárnymvýbrusomje zaoblenie.
Na obrázku 15 je schematicky znázornený mechanický podporný prostriedok v súčinnosti s brúsnymnástrojom a pohyblivým držiakom rúrok. Šípka b označuje uhlové natáčanie držiaka s tyčkami, šípka c označuje rotáciu rúrok v držiaku na natočenie rotačných uhlov faziet a šípka a označuje posuvný pohyb držiaka voči brúsnemu nástroju.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade lanceta 2 s brúseným ostrím podľa obrázkov 5 až 13 a 15 je vy robená z tyčky 1 zo zdravotne neškodnej nerezovej ocele (napr. 1.4301, AISI 304).
Tyčky 1 sahromadne po skupináchbrúsia na upravenej jednoúčelovej brúske. V tomto príklade má brúsia brúsny nástroj 9 v podobe brúsneho kotúča. Na ráme brúsky je pohyblivo uložený mechanicky podporný prostriedok kto lý ovládauholaapolohu držiaka 10. V držiaku 10 je uchytená skupina tyčiek 1, pričom držiak 10 zabezpečuje rotačné natáčanie každej tyčky 1 okolo jej pozdĺžnej osi.
Tyčky 1 v držiaku 10 sa pootočia o rotačný uhol εΐ a zároveň sa celý držiak 10 naklopí o uhol a2 voči dotykovej ploche brúsneho nástroja 9. Držiak 10 sa v tejto polohe priblíži k brúsnemu nástroju 9 a začne sa brúsiť prvá fazeta 5. Po nabrúsení prvej fáze ty 5 sa všetky tyčky 1 v držiaku 10 postupne natáčajú z rotačného uhla εΐ na uholO, teda do roviny hlavného výbrusu 4 v priečnom priereze a zároveň sa pri zmene rotačného uhla εΐ držiak 10 s tyčkami 1. naklápa z uhla a2 do uhla al. Primerane týmto uhlovým zmenám sa mení vzdialenosť držiaka 10 od brúsneho nástroja 9 tak, aby koniec tyčky 1 bol v pracovnom dotyku s brúsnym nástrojom 9. Ďalej sa bez prerušenia a plynulo brúsi hlavný výbrus 4 s uhlom al.
Keď sa nabrúsi hlavný výbrus 4 s uhlom al, začne sa bez prerušenia procesu opačným smerom meniť vzdialenosť držiaka 10 od brúsneho nástroja 9. Pri tejto zmene vzdialenosti sa mení uhol držiaku 10 z uhla al do uhla a2 atiež vurčitom časesazačne meniť rotačný uhol z uhla 0 nauholo2. Takto sanabrúsidruháfazeta
6. Všetky pohyby pribrúsení sarobia súčasne abezprerušenia. Lanceta 1 je od začatia brúsenia prvej fazety 5 až po skončenie brúsenia druhej fazety 6 stále v kontakte s brúsnym nástrojom 9. Tento postup brúsenia predstavuje na obrázku 9 postup zhodu I do bodu Π, ďalej plynulo do bodu ΠΙ, ďalej plynulo do bodu IV, ďalej plynulo do bodu V, kde je koniec brúsenia ostria 3.
Všetky pohyby počas brúsenia sú riadené počítačovým programom, kde sa dá navoliť priebeh krivky x, tedanajmä dĺžka zaoblenia rv rámci dráhy brúsenia. Počítačové riadenie umožňuje meniť deriváciu uhlových zmien εΐ, ε2 a α2, al tak, že táto má spojitý charakter a môže vytvárať rôzne dlhé zaoblenia r podľa obrázku 10. Výsledkom je lanceta 2, ktorá má hranu 8 medzi prvou fazetou 5 a druhou fazetou 6, ale nemá prechodovú hranu 7 medzi fazetami 5, 6 a hlavným výbrusom4.
Ďalšie spracovanie lancety 2 je podobné ako v doterajšom stave techniky, kedy sa z lancety odstraňujú otiepy a zvyšky po trieskovom opracovaní. Lanceta 2 vyrobená podľa tohto technického riešenia je využitá na výrobu ihiel pie vnútro svalovú, podkožnú, intravenóznu alebo intraarteriálnu aplikáciu pre humánne alebo veterinárne použitie.
Lanceta 2 má celkovo menší obsahplochy pod krivkou podľa grafu 12 a 13 než lancety zo stavu techniky s prechodovou hranou 7. Tento rozdiel vpichovej energie zodpovedá pocitu menšej bolestipri vpichovanído tkaniva pacienta alebo zvieraťa.
Doba brúsenia ostria 3 je v tomto príklade kratšia ako pri doterajšom postupe brúsenia, keďže sa vy nechala etapa oddialenia držiaka 10 od brúsneho nástroja 9, počas ktorej sa skokovo zmenil uhol a2 do uhla al a rotačný uhol εΐ, ε2 s a vy rovnal na 0.
S K 50076-2019 U1
Príklad 2
Lanceta 2 s brúsenýmostrím 3 je v tomto príklade vyrobená z tyčky 1 zo zdravotne vhodného plastu alebo zo zdravotne vhodnej keramiky s požadovanou pevnosťou.
Postup brúsenia je rovnaký ako v príklade 1 alebo ako v príklade 3.
Príklad 3
V tomto príklade sakoniec tyčky 1 brúsi spôsobom, ktoiý podľa obrázku 9 postupuje z bodu I do bodu II, ďalej plynulo do bodu ΠΙ, následne sa brúsi od bodu V plynulo do bodu IV, ďalej plynulo do bodu ΙΠ, kde je koniec brúsenia ostria 3.
Tyčky 1 sú držiaku 10 vložené ako pootočené o rotačný uhol εΐ. Celý držiak 10 sanaklopí o uhola2 voči dotykovej ploche brúsneho nástroja 9. Držiak 10 sa v tejto polohe priblíži k brúsnemu nástroju 9 a začne sa brúsiť prvá fazeta 5. Po nabrúsení prvej fazety 5 sa všetky tyčky 1 v držiaku 10 postupne natáčajú z rotačného uhla εΐ na uholO, teda do roviny hlavného výbrusu 4 v priečnom priereze a zároveň sa pri zmene rotačného uhla εΐ držiak 10 s tyčkami 1 naklápa z uhla a2 do uhla al. Primerane týmto uhlový m zmenám samení vzdialenosť držiaka 10 od brúsneho nástroja 9 tak, aby koniec tyčky 1 bol v pracovnom dotyku s brúsnym nástrojom 9. Ďalej sabez prerušenia a plynulo brúsi hlavný výbrus 4 s uhlom al.
Druhá fazeta 6 a jej prechod do hlavného výbrusu 4 sa brúsi rovnakým spôsobomv druhom samostatnom kroku, ktoiý je opäť vykonaný plynulo na jedno priblíženie konca tyčky k brúsnemu nástroju 9. Tyčky 1 v držiaku 10 sa pootočia o rotačný uhol ε2 a zároveň sa celý držiak 10 naklopí o uhol a2 voči dotykovej ploche brúsneho nástroja 9. Držiak 10 sa v tejto polohe priblíži k brúsnemu nástroju 9 a začne sabrúsiť druhá fazeta 6. Po nabrúsení druhej fazety 6 sa všetky tyčky 1 v držiaku 10 postupne natáčajú z rotačného uhla ε2 na uhol 0, teda do roviny hlavného výbrusu 4 v priečnom priereze a zároveň sa pri zmene rotačného uhla ε2 držiak 10 s tyčkami 1 naklápa z uhla a2 do uhla al. Primerane týmto uhlový m zmenám sa mení vzdialenosť držiaka 10 od brúsneho nástroja 9 tak, aby koniec ty čky 1 bol v pracovnom dotyku s brúsny m nástrojom 9. Ďalej sa bez prerušenia a plynulo dobrúsi hlavný výbrus 4 s uhlom al.
Príklad 4
Lanceta s brúsenýmostrím, zobrazená na obrázku 14, má okrem hlavného výbrusu 4aj sekundárny výbius 41, ktoiý je vedený pod uhlom a3. Predĺžením dĺžky ostria 3 sazmenší veľkosť vpichovej sily, ale predĺži sa dĺžka dráhy vpichu pozdĺž ostria 3. Aby sa zmenšila celková vynaložená energia vpichu, je prechod medzi hlavným výbrusom 4 a sekundárnym výbrusom 41 zaoblený. Postup zaoblenia medzi hlavným výbrusom4 a sekundárnym výbrusom 41 je taký, že po nabrúsení hlavného výbrusu 4 sa držiak 10 s tyčkami 1 plynulo začne naklápať z uhla al do uhla a3, primerane týmto uhlovým zmenám sa mení vzdialenosť držiaka 10 od brúsneho nástroja 9 tak, aby koniec tyčky 1 bol v pracovnom dotyku s brúsnymnástrojom 9.
Príklad 5
V tomto príklade je zariadenie na vykonávanie spôsobu podľa tohto technického riešeniakonštruované tak, že držiak 10 tyčiek 1 je uložený na ráme zariadenia, pričom držiak 10 zabezpečuje zmeny rotačného uhla εΐ, ε2. Otočné uloženie brúsneho nástroja 9 (v podobe kotúčovej brúsky) je umiestnené na dvojosom vedení a môže savoči držiaku 10 posúvať a zdvíhať v osiach x, y,čím samení nielen vzdialenosť brúsneho nástroja 9 od konca rúrok 1, ale tiež uhlová poloha dotyčnice brúsneho nástroja 9 k osi rúrok 1. Vzájomný relatívny pohyb konca tyčky 1 voči brúsnemu nástroju 9 je podobný ako v predchádzajúcich príkladoch.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosťje zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane vyrábať a používať lancetu s brúsenýmostrím, ktorá má odstránenú prechodovú hranu medzi fazetami a hlavnýmvýbmsom, čo zlepšuje priebeh vpichovej sily. Lanceta je následne využitá najmä pri výrobe lanciet pre humánne alebo veterinárne použitie.
S K 50076-2019 Ul
Zoznam vzťahových značiek
- tyčka
- lanceta
- ostrie
- hlavný výbrus
- sekundárny výbrus
- prvá fazeta
- druhá fazeta
- prechodová hrana
- hrana medzi fazetami
- brúsny nástroj
- držiak
- mechanický podporný prostriedok al - sklon od osi tyčky a2 - sklon od osi tyčky a3 - sklon od osi tyčky εΐ - rotačný uhol od roviny hlavného výbrusu v priečnom priereze tyčky ε2 - rotačný uhol od roviny hlavného výbrusu v priečnom priereze tyčky, A-A rovina zobrazeného rezu x-línia stredu pásu brúseného ostria r - zóna zaoblenia
F - veľkosť vpichovej sily s - dráha vpichu a - posuvný pohyb mechanického podporného prostriedku b - uhlové natočenie držiaka c - rotačné natočenie v osi tyčky
I, Π, ΙΠ, IV, V - etapy brúsenia
Claims (22)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Lanceta s brúseným ostrím, ktorá zahrňuje tyčku (1) s hrotom na jednom konci tyčky (1), kde hrot je vybrúsený do ostria (3), pričom ostrie (3) zahrňuje šikmo vedený hlavný výbrus (4) s uhlom al od osityčky (1), prvú fazetu (5) a druhú fazetu (6), ktoré sú šikmo vedené s uhlom a2 od osi tyčky (1), kde uhol a2 je v rovnakej polrovine od osityčky (1) ako uholal, akde prváfazeta (5) adruháfazeta (6) sú zároveň v priečnom priereze tyčky (1) vedené s rotačnými uhlami εΐ na jednu stranu a ε2 na protiľahlú stranu od roviny hlavného výbrusu (4), a kde plocha prvej fazety (5) susedí s plochou druhej fazety (6) prostredníctvom hrany (8) na špičke ostria (3), vyznačujúca sa tým, že medzi hlavným výbrusom(4) a prvou fazetou (5) a medzi hlavným výbrusom (4) a druhou fazetou (6) je zaoblená prechodová zóna bez prechodovej hrany (7).
- 2. Lanceta s brúsenýmostrím podľanároku 1, vyznačujúca sa tým, že tyčka (1) je kovová.
- 3. Lanceta s brúsenýmostrím podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že zaoblená prechodová zóna má valcový alebo elipsoidný alebo plynulo krivkový priebeh.
- 4. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúca sa tým, že ostrie (3) zahrňuje aspoňjeden sekundárny výbrus (41) pod uhlom a3, ktorý je so susednýmhlavnýmvýbrusom(4) alebo s ďalším sekundárnym výbrusom (41), prepojený zaoblenou prechodovou zónou.
- 5. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž4, vyznačujúca sa tým, že uhol al je menší ako a2.
- 6. Lanceta s brúsenýmostrím podľa nárokov 4 alebo 5, vyznačujúca sa tým, že uhol a3 je menší ako al.
- 7. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž6, vyznačujúca sa tým, že dĺžka zóny zaoblenia, na ktorej dochádza k zmene priebehu normály vybrúsenej plochy, má hodnotu aspoň 25 % dĺžky prvej fazety (5) alebo dĺžky druhej fazety (6).
- 8. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž6, vyznačujúca sa tým, že dĺžka zóny zaoblenia, na ktorej dochádza k zmene priebehu normály vybrúsenejplochy,má hodnotuaspoň 25 % dĺžky hlavného výbrusu (4).
- 9. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúca sa tým, že zmena uhla normály vybrúsenej plochy v zóne zaoblenia je rovnomerná, výhodne s rovnakým gradientom zmien pre uhly al, a2 ako pre uhly εΐ, ε2.
- 10. Lanceta s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúca sa tým, že zmena uhla normály vybrúsenej plochy v zóne zaoblenia nie je rovnomerná, výhodne má odlišný gradient zmien pre uhly al, a2 ako pre uhly εΐ, ε2.
- 11. Spôsob výroby lancety s brúsenýmostrím, pri ktorom sa kovová tyčka (1) upevní do držiaku (10) tak, že koniec tyčky (1) vyčnieva z držiaku (10) a koniec tyčky (1) sa uvedie do styku s pohybujúcim brúsnym nástrojom (9), pričom sa na konci tyčky (1) brúsia aspoň dve plochy s odlišnými uhlami al, a2 od osityčky (1), kde uhol a2 je v rovnakej polrovine od pozdĺžnej osi tyčky (1) ako uhol al, vyznačujúca sa tým, že zmena uhlového postaveniakoncatyčky (1) medzi uhlami al, a2 sa uskutočňuje plynulo postupne a pri trvajúcom pracovnom dotyku konca tyčky (1) s relatívne sa pohybujúcimbrúsnymnástrojom (9).
- 12. Spôsob výroby lancety s brúsenýmostrím podľanároku 11, vyznačujúci sa tým, že otáčajúci sa brúsny nástroj (9) je pevne uložený a približovacie pohyby a nastavenie uhlov uskutočňuje držiak (10) rúrok (1) a/alebo pevne umiestnený je držiak (10) rúrok (1) a pohybuje s a otáčajúci brúsny nástroj (9) tak, aby sadosiahla potrebnáuhlovápoloha a vzdialenosť od konca rúrok (1).
- 13. Spôsob výroby lancety s brúseným ostrím podľa nárokov 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že tyčka (1) sa pootočí okolo svojej pozdĺžnej osi o uhol εΐ alebo je v tomto uhle oproti hlavnému výbrusu (4) už vložená do držiaka (10) a pri sklone a2 sa brúsi prvá fazeta (5), pričom v prechodovej zóne medzi prvoufazetou (5) a hlavným výbrusom(4) saplynulo pri neprerušenombrúsnomdotyku mení uholz a2 na al a zároveň sa tyčka (1) plynulo otáča okolo svojej pozdĺžnej osi otáča z uhla εΐ na uhol 0 do roviny hlavného výbmsu (4).
- 14. Spôsob výroby lancety s brúsenýmostrím podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že bezprerušeniabrúseniasapo nabrúsení hlavného výbrusu (4) v smere opačnom, ako sa brúsilo od prvej fazety (5) do hlavného výbrusu (4), plynulo mení vzdialenosť medzi brúsnymnástrojom (9) a držiakom (10) a zároveň saplynulo pri nepierušovanombrúsnomdotyku mení uholz al naa2, pričom satyčka (1) plynulo otáča okolo svojej pozdĺžnej osi z uhlaO na uhol ε2 do roviny druhej fazety (6).
- 15. Spôsobvýroby lancety s brúsenýmostrím podľanároku 13, vyznačujúci sa tým, že po nabrúsení hlavného výbrusu (4) sav samostatnomkroku brúsenia tyčka (1) pootočí okolo svojej pozdĺžnej osi o uholc2 a pri sklone a2 sabrúsidruháfazeta (6), pričom v prechodovej zóne medzi dmhou fazetou (6) a hlavným výbrusom (4) saplynulo pri neprerušenombrúsnomdotyku mení uholz a2 na al a zároveň satyčka (1) otáča okolo svojej pozdĺžnej osiotáča z uhla ε2 na uhol 0 do roviny hlavného výbrusu (4).
- 16. Spôsob výroby lancety s brúsenýmostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov 11 až 15, vyznačujúci sa tým, že zóna zaoblenia r, v ktorej saplynulo mení uholz a2 na al a z ε2 resp. z εΐ na uhol 0,S K 50076-2019 U1 dosahuje dĺžku aspoň 25 % dĺžky faziet (5, 6) a/alebo aspoň 25 % dĺžky hlavného výbrusu (4), výhodne sa uvedené zmeny uhlov uskutočňujú po celej dĺžke výbrusov.
- 17. Spôsob výroby lancety s brúseným ostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov 11 až 16, vyznačujúci satým, že zmena uhlov z a2 na al prebieha s konštantnýmgradientom.
- 18. Spôsob výroby lancety s brúseným ostrím podľa ktoréhokoľvek z nárokov 11 až 17, vyznačujúci satým, že zmena uhlov z ε2 resp. z εΐ na uhol 0, prebieha s konštantnýmgradientom
- 19. Zariadenie na výrobu lancety s brúsenýmostrím, kde zariadenie zahrňuje držiak (10) aspoňjednej ty čky (I) , ktorá predstavuje polotovarlancety (2) a brúsny nástroj (9) s pohyblivou brúsnou plochou, výhodne v podobe rotujúceho brúsneho kotúča, pričom zariadenie má mechanicky podporný prostriedok (11) na relatívne uvedenia držiaka (10) s aspoňjednou tyčkou (1) do styku s brúsnym nástrojom (9) a na udržiavanie ich vzájomnej požadovanej uhlovej polohy pri brúseníplôch ostria (3) lancety (2) s aspoň dvomi rozdielnymi uhlami sklonu al, a2 od osi tyčky (1), a kde držiak (10) je prispôsobený na riadené otáčanie tyčky (1) okolo jej pozdĺžnej osi aspoň o uhly εΐ, ε2, vyznačujúce sa tým, že mechanický podporný prostriedok (II) je prispôsobený naplynulú zmenu sklonu medzi držiakom (10) abrúsnymnástrojom(9) v rozsahu aspoň medzi uhlami al, a2 pri súčasne prebiehajúcom brúsení ostria (3) a to pri súčasnej zmene vzdialenosti medzi brúsnym nástrojom (9) a mechanickým podpomýmprostriedkom (11), pričom mechanický podporný prostriedok (11) je spriahnutý s otáčaním ty čky (1) v držiaku (10) na dosiahnutie súčasnej zmeny uhla εΐ, ε2 pri zmene uhlov al, a2.
- 20. Zariadenie na výrobu lancety s brúsenýmostrím podľa nároku 19, vyznačujúce sa tým, že mechanický podporný prostriedok (11) je riadený počítačovým programom
- 21. Zariadenie na výrobu lancety s brúsenýmostrím podľa nároku 19 alebo 20, vyznačujúci sa tým, že mechanický podporný prostriedok (11) je počítačovým riadením spriahnutý s ovládaním rotácie tyčiek v držiaku (10).
- 22. Zariadenie na výrobu lancety s brúsenýmostrím podľa nároku 19 alebo 20, vyznačujúci sa tým, že mechanický podporný prostriedok (11) je počítačovým riadením spriahnutý s ovládaním pohybu vzdialenosti brúsneho nástroja (9).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50076-2019U SK8783Y1 (sk) | 2019-09-11 | 2019-09-11 | Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu |
PCT/IB2020/057384 WO2021033060A1 (en) | 2019-08-16 | 2020-08-05 | Tool with ground edge, mainly cannula or lancet, method of its production and device for its production |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50076-2019U SK8783Y1 (sk) | 2019-09-11 | 2019-09-11 | Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500762019U1 true SK500762019U1 (sk) | 2020-01-07 |
SK8783Y1 SK8783Y1 (sk) | 2020-06-02 |
Family
ID=69058868
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50076-2019U SK8783Y1 (sk) | 2019-08-16 | 2019-09-11 | Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK8783Y1 (sk) |
-
2019
- 2019-09-11 SK SK50076-2019U patent/SK8783Y1/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK8783Y1 (sk) | 2020-06-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN103237568B (zh) | 医疗用中空针和制造医疗用中空针的方法 | |
CN107921203B (zh) | 医疗用穿刺针和穿刺针的制造方法 | |
CN110325130B (zh) | 关节镜装置和方法 | |
JP3442153B2 (ja) | 縫合針の成形型及び縫合針 | |
US8590428B2 (en) | Multiple-angle scissor blade | |
US9849556B2 (en) | Cutting tool sharpener | |
EP1690504A1 (en) | Arthroscopic shaver and method of manufacturing same | |
US5476480A (en) | Surgical needle and apparatus for grinding the same | |
EP2612610B1 (en) | Medical knife | |
EP2461940B1 (en) | Novel, sharpeners to create gross-grind knife edges | |
CN109069737B (zh) | 医疗用穿刺针及穿刺针的制造方法 | |
JPH0366592A (ja) | シート材料を切断する切断ブレードと切断方法 | |
SK500762019U1 (sk) | Lanceta s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu | |
CN106794016B (zh) | 医疗用缝合针 | |
CN110815296A (zh) | 一种剃毛定刀及剃毛器 | |
SK500662019U1 (sk) | Kanyla s brúseným ostrím, spôsob jej výroby a zariadenie na jej výrobu | |
US10159508B2 (en) | Follicle punch for use with curled follicles | |
WO2021033060A1 (en) | Tool with ground edge, mainly cannula or lancet, method of its production and device for its production | |
CN102872509A (zh) | 一次性使用无菌安全注射针及其加工方法 | |
EP1566230B1 (en) | Surgical needle manufacturing process | |
EP2939617B1 (en) | Follicle punch for use with curled follicles | |
CN101500484A (zh) | 用于采血的具有被磨削的尖端的刺血针和用于制造刺血针的方法 | |
CN202859798U (zh) | 一次性使用无菌安全注射针 | |
CN118542772A (zh) | 穿刺刀头及穿刺针 | |
RU2354414C2 (ru) | Инъекционная игла конструкции балтабаева и способ балтабаева ее изготовления |