SK500222012U1 - Hand appliance for random number selection - Google Patents

Hand appliance for random number selection Download PDF

Info

Publication number
SK500222012U1
SK500222012U1 SK50022-2012U SK500222012U SK500222012U1 SK 500222012 U1 SK500222012 U1 SK 500222012U1 SK 500222012 U SK500222012 U SK 500222012U SK 500222012 U1 SK500222012 U1 SK 500222012U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
balls
numbers
hand
recesses
held
Prior art date
Application number
SK50022-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK6325Y1 (sk
Inventor
Jozef Steffek
Peter Kubicka
Original Assignee
Jozef Steffek
Peter Kubicka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozef Steffek, Peter Kubicka filed Critical Jozef Steffek
Priority to SK50022-2012U priority Critical patent/SK6325Y1/sk
Publication of SK500222012U1 publication Critical patent/SK500222012U1/sk
Publication of SK6325Y1 publication Critical patent/SK6325Y1/sk

Links

Landscapes

  • Pinball Game Machines (AREA)

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka zariadenia na ručné losovanie čísiel, predovšetkým 5 pre číselné lotérie. Zariadenie predstavuje predovšetkým mechanickú pomôcku pre hráčov na náhodný výber čísiel pri vypĺňaní tiketov, najmä číselných lotérií.
Doterajší stav techniky
Existuje celý rad zariadení na losovanie čísiel. Sú známe rôzne mechanické, 10 elektromechanické a elektropneumatické losovacie zariadenia, ktoré losujú sady čísiel rôznych hier. Tieto, zväčša komplikované a rozmerné zariadenia slúžia na oficiálne losovanie čísiel. Elektronické losovacie zariadenia fungujú tak, že počítač pomocou funkcie náhodných čísiel vyberie určený počet čísiel z definovanej množiny.
Hráči vypĺňajú tikety číselných lotérií tak, že si čísla vyberajú podľa vlastného uváženia, náhodný výber prebieha v ich mysli, alebo naopak majú nejaké vlastné pravidlá. Náhodný výber v mysli je zaťažený subjektívnymi podvedomými väzbami a v skutočnosti sú potom niektoré čísla viac preferované. Úporné rozmýšľanie pri vypĺňaní viacerých tiketov tiež nepatrí do obľúbených úkonov hráčov, kedy hra má prinášať najmä zábavu a voľnosť.
V prípade elektronických terminálov na príjem tiketov existuje možnosť náhodného výberu samotným terminálom ako pomôcka pre hráčov. Tu však hráč žiadnym spôsobom nevidí do fýzikálnej podstaty výberu, je ochudobnený o pocit hry a môže tiež podozrievať elektronické zariadenie lotérijnej spoločnosti z toho, že terminál náhodný výber v skutočnosti prispôsobuje svojím kritériám.
Tiež sú známe elektronické pomôcky ako napríklad rôzne softvérové aplikácie pre počítače a mobilné telefóny, kde má síce hráč väzbu so zariadením, ale pocit hrania tu chýba. Tiež je pri elektronických pomôckach (napríklad podľa DE3134873 (A1)) nevýhodné, že si vyžadujú zložitejšiu obsluhu, stále napájanie, sú drahé a komplikované a nie sú použiteľné v každých podmienkach, pri silnom slnečnom ’ί η? s ·» Λ
osvetlení a podobne.
Losovacie zariadenia ako napríklad podľa US5328173 (A) majú znaky alebo čísla uvedené na loptičkách, guľôčkach, čím sa však minimálny rozmer loptičky, guľôčky podstatne zväčší, keďže je nevyhnutné potlačiť loptičku, guľôčku z viacerých strán, a to dostatočne veľkými znakmi.
Je žiadané také mechanické riešenie, ktoré bude jednoduché z hľadiska výroby ako aj z hľadiska používania, umožní sériovú alebo hromadnú výrobu, pričom však bude užívateľovi ako hráčovi poskytovať zážitok z hrania, pri ktorom má pocit plného ovládania hry a pochopenia náhodného výberu.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje ručné zariadenie na náhodný výber čísiel, kde čísla sú vyberané pomocou guľôčok podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva vtom, že zariadenie má teleso s vnútorným priestorom na pohyb guľôčok, má plochu s priehlbinami a priehľadné okno. Guľôčky sú umiestnené vo vnútornom priestore telesa. Priehľadné okno je umiestnené protiľahlo k ploche s priehlbinami, aby užívateľ mohol jednoducho pozorovať obsadenosť priehlbín. Priehlbiny sú prispôsobené aspoň na čiastočné zapadnutie guľôčky a k priehlbinám sú priradené čísla. Počet priehlbín zodpovedá počtu čísiel, z ktorých sa má náhodne vyberať.
Toto základné usporiadanie poskytuje široké možnosti rôznych konkrétnych prevedení. Priehlbiny môžu byť vytvorené ako slepé valcové otvory v spodnej stene telesa. Otvory môžu byť vyrobené klasickým vŕtaním alebo čo je produktívnejšie môžu byť vytvorené priamo pri lisovaní vo forme. Priemer otvoru by mal byť rovnaký alebo väčší ako priemer guľôčky, výhodne bude hĺbka otvoru rovnaká alebo väčšia ako polomer guľôčky. V takom prípade guľôčka spoľahlivo zapadne do priehlbiny a udrží sa v nej aj pri bežnej manipulácii. Ak je hĺbka priehlbiny v ploche nastavená tak, že vrch guľôčky po zapadnutí do nej je zarovno s plochou, dosiahneme výhodné usporiadanie, kedy zapadnutá guľôčka už pre pohyb ostatných, voľných guľôčok nevytvára prekážku vyčnievajúcu nad úroveň plochy. Vtedy zároveň guľôčka vypĺňa priehlbinu tak, že ostatné guľôčky nemajú snahu čiastočne zapadať do už využitej priehlbiny. Prirodzene je možné použiť aj menšiu hĺbku priehlbín a vtedy je výhodné, ak výška vnútorného priestoru umožňuje výškové preskočenie už zapadnutej guľôčky ostatnými guľôčkami.
Priehlbiny môžu byť vytvorené ako priebežné otvory v platni. Platňa je umiestnená nad spodnou stenou telesa, pričom vzdialenosť hornej plochy platne od spodnej steny telesa je rovnaká alebo menšia ako je polomer guľôčky. Týmto dosiahneme, že guľôčka sa v priehlbine nezablokuje a pri prevrátení telesa vybehne z otvoru v platni. Zároveň docielime úsporu materiálu oproti riešeniu, kde priehlbiny majú formu slepých valcových otvorov. Pri tomto riešení s platňou je výhodné, ak výška vnútorného priestoru umožňuje výškové preskočenie už zapadnutej guľôčky ostatnými guľôčkami, teda napríklad je výška vnútorného priestoru rovná alebo väčšia ako jeden a pol násobok priemeru guľôčky.
Zariadenie sa používa tak, že užívateľ ho uchopí do ruky zatrasie s ním, alebo ho aj prevráti, aby sa guľôčky uvoľnili zo starých pozícií priehlbín. Užívateľ pohybuje so zariadením ľubovoľne dlho, potom pohyb zastaví a nechá usadiť sa guľôčky do priehlbín. Náhodný pohyb guľôčok vo vnútornom priestore telesa predstavuje fyzikálne zhmotnenie matematického princípu náhodného výberu. Následne užívateľ pozoruje, do ktorých priehlbín guľôčky zapadli alebo naopak nezapadli a vybrané čísla si môže zapísať, napríklad priamo do tiketu číselnej lotérie. Zariadenie zjednodušuje výber čísiel a zároveň pridáva výberu určitý zábavný rozmer. Užívateľ zároveň priamo vidí, že výber je naozaj náhodný a nie je ho možné ovplyvniť softvérom elektronického zariadenia, ktorého podstatu nepozná.
Iným riešením založeným na rovnakej technickej podstate sú priehlbiny vytvorené ako priebežné otvory v spodnej stene telesa, pričom priemer otvoru je menší ako priemer guľôčky tak, aby guľôčky nemohli cez otvory vypadnúť z telesa zariadenia. V takom prípade sa môže uvoľnenie guľôčok zo starých pozícií v priehlbinách podporiť položením telesa zariadenia na rovnú podložku, napríklad na stôl. Užívateľ kývavým pohybom po podložke rozpohybuje guľôčky vo vnútornom priestore telesa. Následne zariadenie zastaví a môže teleso nadvihnúť z podložky. Tým dôjde k rýchlemu usadeniu guľôčok do priehlbín. Spodná stena telesa môže mať takú hrúbku steny, aby samotná hrúbka steny bola prekážkou na samovoľné preskupovanie guľôčok. Potom je možné teleso naspäť položiť na podložku a guľôčky zostanú v otvoroch, kde síce majú určitú vôľu v pohybe, ale len v rámci > i) j ·> a >
> '>
í í > ·?
priemeru otvorov. Pri tomto usporiadaní je možné tiež zvoliť výšku vnútorného priestoru väčšiu ako je priemer guľôčky zväčšený o potrebnú vôľu, napríklad celkom ako dvojnásobok priemeru guľôčky, avšak nie je to nevyhnutné, keďže pri tomto usporiadaní sa počas samotného miešania guľôčky neusádzajú do priehlbín.
Nastáva tak až po nadvihnutí zariadenia z podložky. Nemusíme teda zabezpečovať guľôčkam potrebnú priestorovú voľnosť, voľnosť nezávislú od už prípadne zapadnutých a vyčnievajúcich guľôčok. Všetky guľôčky totiž môžu zapadať do priehlbín až po nadvihnutí zariadenia z podložky a miesto zapadnutia si vyberú náhodne podľa najbližšej priehlbiny, pri ktorej sa nachádzajú v momente nadvihnutia zariadenia z podložky.
Priradenie čísiel k priehlbinám môže byť zrealizované rôznymi spôsobmi. Čísla môžu byť umiestnené v priehľadnom okne protiľahlo k príslušnej priehlbine. Napríklad čísla môžu byť natlačené na priehľadnom okne, výhodne z vnútra, pričom okolo čísiel môže byť kružnica, ktorá napomôže priraďovaniu čísla k priehlbine.
Kružnica je potom súosá s priehlbinou.
Čísla môžu byť umiestnené priamo pri priehlbinách a/alebo v priehlbinách. Pri priehlbine bude číslo umiestnené tak, že bude mať jasnú väzbu s príslušnou priehlbinou, napríklad pomocou elipsy, ktorá bude v sebe zahŕňať číslo aj okraj priehlbiny. Takéto riešenie bude vhodné pri väčších rozmeroch telesa, kde bude dostatok priestoru na umiestnenie čísiel pri priehlbinách. Čísla môžu byť umiestnené aj na dne priehlbiny a to pri slepom otvore ako aj pri riešení s platňou. Potom však guľôčky zapadnuté v priehlbinách budú predstavovať prekážku na odčítanie čísiel a bude sa teda používať negatívny výber. Zapadnuté guľôčky určia čísla, ktoré neboli vylosované. Pri pozitívnom losovaní bude počet guľôčok vo vnútri telesa zodpovedať počtu losovaných čísiel príslušnej hry. Pri negatívnom výbere bude počet guľôčok vo vnútri telesa rovný rozdielu medzi počtom priehlbín a počtom losovaných čísiel príslušnej hry. Napríklad pri hernej schéme 5 z 35 bude v telese zariadenia 30 guľôčok a práve 5 neobsadených priehlbín bude určovať vylosované čísla. Takéto usporiadanie vylúči komplikácie pri šikmom náhľade, kedy sú čísla na priehľadnom okne vnímané ako posunuté voči polohe priehlbín.
Pri bežnom, pozitívnom výbere bude možné tiež usporiadanie, kedy počet guľôčok vo vnútri telesa zodpovedá počtu losovaných čísiel viacerých hier, ktoré losujú rôzny počet čísiel z rovnakej množiny, napríklad ako „5 z 35“, „7 z 35“ dodatkové číslo a podobne. Guľôčky sú v takom prípade farebne rozlíšené do skupín tak, že guľôčky jednej farby sú v počte, ktorý zodpovedá počtu losovaných čísiel príslušnej hry.
Negatívny výber môže byť kombinovaný aj s pozitívnym výberom pri usporiadaní, kedy sú čísla umiestnené v priehľadnom okne a počet všetkých použitých guľôčok je menší ako je množina čísiel, z ktorých sa vyberá. Napríklad pri 36 priehlbinách je celkom použitých 30 guľôčok farebne rozdelených do skupín a chýbajúcich 6 guľôčok zabezpečí, že 6 priehlbín bude voľných a tie budú určovať náhodne vybrané čísla hry 6 z 36.
Použitie viacerých guľôčok, než zodpovedá jednej hre danej hernej schémy, homogenizuje pravdepodobnosť zapadnutia guľôčok do jednotlivých priehlbín. Z uvedeného dôvodu je preto výhodné, aby aj pri zariadení určenom len pre jednu hernú schému bolo použitých viacero guľôčok. Napríklad pre hru so schémou 6 z 36 môžeme použiť sadu piatich farebne odlíšených skupín guľôčok, vždy so šiestimi guľôčkami. Pri tomto nastavení môžeme po jednom premiešaní náhodne vybrať až šesť sád čísiel. Päť skupín vylosovaných čísiel bude určených guľôčkami jednej farby a šiesta skupina bude určená šiestimi voľnými priehlbinami. V princípe by bolo možné použiť aj 36 farebne odlíšených guľôčok v šiestich sadách, avšak zapadnutie posledných guľôčok je zdĺhavé, keďže majú na výber len zužujúci sa počet voľných priehlbín.
Podstata tohto technického riešenia umožňuje vytvoriť zariadenia pre rôzne hracie schémy, napríklad, nie však výlučne pre hry „6 z 36, „5 z 35, „7 z 35“, „6 zo 49“, „1 až 10 z 80“, „5 až 8 z 20“, „3 z 21“ a zariadenie môže byť nastavené na náhodný výber viacerých stĺpov alebo viacerých dielov rovnakej hernej schémy pri jednom premiešaní.
S cieľom dosiahnuť homogénnu pravdepodobnosť výberu čísiel po okraji vnútorného priestoru, kde je obmedzený jeden smer voľnosti pohybu guľôčok, môže byť po okraji plochy s priehlbinami vytvorený pás, výhodne obvodový pás, bez priehlbín. Šírka tohto pásu by mala byť väčšia ako polomer guľôčky, aby sa guľôčka mohla pohybovať po okraji bez zapadnutia do priehlbiny. V princípe však je možné homogenizovať pravdepodobnosť už opísaným použitím väčšieho počtu guľôčok.
ť»
Z hľadiska jednoduchej a ekonomickej výroby môže mať teleso tvar plochého kvádra, kde plocha s priehlbinami je umiestnená na spodnej strane s najväčšou plochou. Priehľadné okno je na rovnobežnej protiľahlej strane. Výška telesa je zvolená tak, aby guľôčky mali voľný pohyb vo vnútri.
Z hľadiska flexibilnej výroby s prispôsobením na rôzne lotériové hry bude výhodné, ak počet vytvorených priehlbín v telese je väčší ako počet čísiel príslušnej hry a nadbytočné priehlbiny sú zaslepené zátkami.
Bude tiež výhodné, ak má teleso plochu na nesenie reklamy a to vo vnútri alebo na vonkajšej strane. Plocha na nesenie reklamy môže byť vytvorená aj v rámci priehlbín, ktoré boli pre konkrétnu hernú schému zaslepené zátkami.
Priehľadné okno môže byť tvorené priehľadným plastovým krytom, alebo môže byť vytvorené tak, že celé teleso je vytvorené z priehľadného plastu. Teleso môže byť vytvorené z dvoch alebo viacerých, napríklad až štyroch plastových výliskov, ktoré sa po naplnení guľôčkami zvaria.
Jedna stena, napríklad plocha s priehlbinami alebo plocha s priehľadným okienkom môže byť posúvateľná k druhej ploche pomocou pružnosti steny a/alebo pomocou pružného uchytenia steny a/alebo pomocou príslušného mechanizmu. Týmto sa vymedzí voľný priestor medzi nimi v čase, kedy sú guľôčky zapadnuté do priehlbín. Zlepší sa tým čitateľnosť priradenia čísiel k priehlbinám alebo sa tiež môže zmenšiť hrúbka telesa, ak sa bude medzera medzi stenami zväčšovať len na čas miešania guľôčok.
Rozmiestnenie priehlbín na ploche nemusí byť len v stĺpcoch a riadkoch šachovnicovo pod sebou. Nepárne riadky môžu byť napríklad posunuté o polovicu rozchodu priehlbín a priblížené k hornému párnemu riadku tak, aby sa lepšie využil dostupný priestor.
Keďže zariadenia podľa tohto technického riešenia môžu byť používané na verejných miestach určených pre zber výherných tiketov, bude vhodné, ak teleso bude opatrené prvkom na pripútanie, výhodne na pripútanie pomocou povrazu, šnúrky, retiazky alebo podobne. Tento prvok tiež vytvorí možnosť urobiť so zariadenia v príslušných rozmeroch a vonkajších tvaroch aj reklamný a/alebo ozdobný prívesok na kľúče a podobne.
Zariadenie môže byť opatrené osvetlením, ktoré bude spínané pomocou pohybového spínača. Osvetlenie môže zahŕňať LED zdroj svetla a svetlovodivé prvky.
Zariadenie na náhodný výber čísiel môže mať aspoň jednu guľôčku viacfarebnú, napríklad dvojfarebnú s prevládajúcou základnou farbou, ktorá ju priraďuje do základnej skupiny a s odlišujúcou farbou, ktorá ju od základnej skupiny oddeľuje. Napríklad biela farba môže byť doplnená čiernymi bodkami, pričom celkový prevládajúci dojem je biely, kedy v prípade potreby môžeme zo skupiny vylosovaných n čísiel (podľa n guľôčok) vybrať aj n-1 čísiel tak, že guľôčku s odlišujúcou doplnkovou farbou nezapisujeme ako výsledok losovania.
Zariadenie podľa tohto technického riešenia sa vyznačuje jednoduchým užívaním a spoľahlivou funkciou. Okrem náhodného výberu čísiel môže byť použité ako náhrada klasickej hracej kocky pre spoločenské hry, kde bude mať 6 priehlbín, alebo môže mať v rovnakej úlohe aj viacero priehlbín. Môže sa tiež použiť pre iné losovanie znakov a piktogramov, napríklad pre detské hry a podobne.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 14. Vyobrazený pomer veľkostí a strán, počet guľôčok je len ilustratívny, v inom príklade môže byť použitá iná veľkosť zariadenia a iný počet guľôčok. Rozmerové pomery na obrázkoch nie je možné vykladať ako zužujúce rozsah ochrany. Hracie vzorce v podobe napríklad „7 z 35“, „5 z 35“, „6 zo 49“ alebo „6 z 36“ obsiahnuté vo vyobrazeniach sú len príkladom zvoleným pre lepšiu názornosť, nepredstavujú obmedzenie rozsahu ochrany.
Na obrázku 1 je v nárysnom pohľade zobrazené teleso zariadenia bez guľôčok a bez krytu tvoriaceho priehľadné okno s číslami.
Na obrázku 2 je znázornený priečny rez telesom zariadenia bez guľôčok a bez krytu tvoriaceho priehľadné okno s číslami. Priehlbiny sú vytvorené ako slepé otvory v dne telesa.
Na obrázku 3 je znázornený priečny rez telesom zariadenia bez guľôčok a s vloženým priehľadným krytom, na ktorom sú natlačené čísla od 1 do 35.
Na obrázku 4 je vyobrazený pohľad na zariadenie bez guľôčok s natlačenými číslami na priehľadnom okne. Čísla majú kruhový okraj s plnou čiarou, pod tým sa nachádzajúce priehlbiny majú okraj prerušovanou čiarou. Pohľad na zariadenie je kolmý, kedy sa čísla zobrazujú súoso s priehlbinami.
Na obrázku 5 je v priereze znázornené zariadenie počas pohybu rukou. Teleso je naplnené siedmimi guľôčkami. Počas pohybu telesa dochádza k náhodnému presunu guľôčok v rámci vnútorného priestoru telesa.
Na obrázku 6 je prierez telesom zariadenia po zapadnutí guľôčok do priehlbín. Tento príklad prierezu by zodpovedal rovine s číslami 21,22, 25.
Na obrázku 7 je pohľad na náhodne vybrané čísla 5, 8, 12, 21, 22, 25 a 34. Tie sú určené polohou guľôčok zapadnutých do príslušných priehlbín.
Na obrázku 8 vyobrazenie zariadenia s telesom z priehľadného plastu a bez guľôčok. Čísla sú natlačené na vnútornej strane spodnej steny, nad ňou je platňa s otvormi. V ľavom dolnom rohu sú dva menšie otvory, ktoré tvoria prvok na pripútanie.
Na obrázku 9 je prierez telesom s platňou, v ktorej otvory tvoria priehlbiny. Teleso je znázornené bez guľôčok.
Na obrázku 10 je prierez telesom s platňou, v ktorej sú už zapadnuté guľôčky.
Na obrázku 11 je pohľad na náhodne vybrané čísla 1, 9, 18, 20, 39, 43. Tie sú určené priehlbinami, do ktorých nezapadli žiadne guľôčky. V ostatných priehlbinách vytvorili guľôčky prekážku na prečítanie čísla.
Na obrázku 12 je prierez telesom zariadenia, ktoré má priehlbiny vytvorené ako otvory v zadnej stene telesa. Prierez tiež znázorňuje, že celé teleso je homogénne vyrobené z priehľadného plastu. Na tomto obrázku je teleso položené na podložke, po ktorej sa rukou posúva tam a späť.
Na obrázku 13 je vyobrazené nadvihnutie telesa, čím sa urýchli dosadnutie guľôčok do otvorov v zadnej stene.
Na obrázku 14 je znázornené položenie telesa na podložku, pri ktorom už nedochádza k zmene polohy guľôčok.
Na obrázku 15 je axonometrický pohľad na priehľadné teleso zariadenia. Čísla orámované kruhovou linkou sú natlačené na hornej stene, ktorá tvorí priehľadné okno. Otvory predstavujúce priehlbiny v spodnej stene sú znázornené prerušovanou čiarou. Pri zvolenom šikmom pohľade nie sú otvory súosé s číslami na hornej stene. Pri pohľade užívateľa prináležia guľôčky náhodne vybraným číslam 9, 17, 20, 31, 33, 36.
Na obrázku 16 je znázornený prierez telesom, kde priehlbiny sú vytvorené vytvarovaním spodnej steny z plastu.
Na obrázku 17 je prierez telesom snapruženými bočnými stenami, ktoré priťahujú hornú plochu s priehľadným oknom k povrchu guľôčok. Na obrázku 18 je potom vyobrazené zatlačenie bočných stien prstami tak, že sa horná stena vzdiali a vytvorí sa priestor dostatočný na voľný pohyb guľôčok.
Na obrázku 19 je vyobrazenie zariadenia pre hraciu schému 6 z 36 s pozitívnym a zároveň negatívnym losovaním šestíc čísiel. Keďže farebné obrázky nie sú pre prihlášky vynálezov a úžitkových vzorov prípustné, nie sú guľôčky na tomto obrázku vyobrazené.
Na obrázku 20 a 21 je teleso s napruženými bočnými stenami, kde priehlbiny majú hĺbku rovnú priemeru guľôčok.
Na obrázku 22 je vyobrazená časť ručného zariadenia pre herné schémy 1 až 10 z 80, 10 z 80, kde sú riadky s priehlbinami vzájomne posunuté tak, aby sa zmenšila potrebná zastavaná plocha.
Príklady uskutočnenia ____
Príklad 1
Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel 4 podľa príkladu na obrázkoch 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7 je tvorené telesom 1 obdĺžnikového pôdorysu so zaoblenými rohmi. Teleso 1 má v podstate tvar kvádra s vnútorným priestorom na voľný pohyb guľôčok
2. Spodná stena telesa 1 má v tomto príklade 35 slepých otvorov s pravidelnými rozstupmi. Otvory tvoria priehlbiny 3, pričom majú väčší priemer ako je priemer guľôčky 2. Hĺbka priehlbiny 3 v tomto príklade je väčšia ako polomer guľôčky 2, v inom prevedení môže byť dimenzovanie rozmerov priehlbín 3 odlišné. Hĺbka
-, .5
V ϊ > , -3 >
j ’> » -?
λ x ’ί » * > > * ϊ » priehlbiny 3 v tomto príklade je v podstate rovnaká ako priemer guľôčky 2 a to tak, že zapadnutá guľôčka 2 svojím vrchom je zarovno s plochu, aby neprekážala pohybu ostatných guľôčok 2.
Na obrázku 1 je zobrazené teleso 1 bez osadenia priehľadného okna 6 a bez vložených guľôčok 2. Na obrázku 4 je do otvoru vložené priehľadné okno 6, ktoré ma na svojej vnútornej ploche natlačené krúžky s číslami 4. Tlač je zvnútra, aby sa pri používaní tlač neopotrebovala v kontakte s rukami a potom, alebo je zvonka, aby pohybujúce guľôčky 2 svojím otieraním a nárazmi neopotrebovali potlač. Čísla 4 s krúžkami sú umiestnené tak, že pri kolmom pohľade na zariadenie sa tieto krúžky prelínajú s príslušnými priehlbinami 3 a tie je možné identifikovať podľa čísiel 4 na priehľadnom okne 6.
Ako je vidieť na obrázku 5, používanie zariadenia je veľmi jednoduché. Vo vnútri telesa 1 je sedem guľôčok 2 rovnakej farby, napríklad žltej. Pri pohybe telesa 1 sa guľôčky 2 uvoľnia z pôvodných pozícií, náhodne sa pohybujú a po zastavení telesa 1 sa zosunú do priehlbín 3. Na obrázku 5 je vidieť guľôčky 2 v priehlbinách 3. Pri pohľade podľa obrázku 7 hráč, užívateľ môže odčítať čísla 4 priehlbín 3, do ktorých zapadli guľôčky 2.
Z vonkajšej strany vpredu je plocha 5 na nesenie reklamy, môže tam byť napríklad komerčný názov hry, pre ktorú je zariadenie určené.
Príklad 2
Zariadenie zhodne konštruované ako v príklade 1 podľa obrázkov 1 až 7 môže mať aj viacero guľôčok 2 v skupinách s rôznymi farbami. Toto usporiadanie samotných guľôčok 2 nie je na obrázkoch farebne znázornené, keďže je vylúčené farebné zobrazovanie v patentových spisoch. Zariadenie podľa tohto príkladu je určené na losovanie 2 až 8 čísiel z množiny 35 čísiel. Týmto sú obsiahnuté herné schémy 2 z 35, 3 z 35, 4 z 35, 5 z 35, 6 z 35, 7 z 35 a 8 z 35. Zariadenie podľa obrázku 4 má 35 priehlbín 3 a v zariadení sa nachádza 35 guľôčok 2 na losovanie. Tieto sú farebne v tomto príklade rozlíšené nasledovne - osem guľôčok 2 má žltú farbu, sedem guľôčok 2 má zelenú farbu, šesť guľôčok 2 má červenú farbu, päť guľôčok 2 má modrú farbu, štyri guľôčky 2 majú bielu farbu, tri guľôčky 2 majú hnedú farbu, dve guľôčky 2 majú oranžovú farbu. Táto zostava umožňuje losovať všetky vyššie uvedené herné schémy.
Príklad 3
Zariadenie zhodne konštruované ako v príklade 1 alebo 2 podľa obrázkov 1 až 7 slúži na losovanie len jednej hernej schémy, napríklad 7 z 35. Zariadenie je naplnené 28 guľôčkami 2. Tie sú farebne odlíšené v štyroch sadách s rovnakým počtom guľôčok 2. Jedna farebná sada obsahuje sedem guľôčok 2 rovnakej farby. Pomocou zariadenie podľa tohto príkladu môžeme na jedno premiešanie vylosovať päť sád (každá po sedem čísiel) náhodne vylosovaných, neopakovaných čísiel, napríklad na vyplnenie piatich hracích polí tiketov číselnej lotérie. Štyri sady budú pritom určené zapadnutými guľôčkami 2, piata sada bude predstavovať voľné priehlbiny 3.
Tlač čísiel 4 je v tomto príklade zvonka na priehľadnom okne 6, aby pohybujúce guľôčky 2 svojím otieraním a nárazmi neopotrebovali potlač a neznižovala sa tak čitateľnosť čísiel 4.
Príklad 4
Zariadenie zhodne konštruované ako v príkladoch 1 až 3 podľa obrázkov 1 až 7 môže byť usporiadané aj na čisto negatívnu formu výberu, napríklad pre hernú schému 7 z 35. V tomto príklade je vo vnútri zariadenia 28 guľôčok 2 jednej farby, napríklad bielej alebo čiernej. Po premiešaní guľôčok 2 a ich zapadnutí do priehlbín 3 guľôčky 2 určia 28 nevylosovaných čísel 4. Sedem ostávajúcich voľných priehlbín 3 a k ním prislúchajúce čísla 4 predstavujú vylosované čísla hernej schémy 7 z 35.
Príklad 5
Zariadenie podľa obrázkov 8, 9, 10 a 11 má podobou plastovej krabičky z priehľadného plastu. Horná plocha krabičky tvorí priehľadné okno 6. V spodnej časti telesa 1. má zariadenie platňu 7 s pôvodne 54 otvormi, ktorých priemer je mierne väčší ako priemer guľôčky 2. Päť otvorov je zaslepených zátkou, resp.
r t í í > í í :} '5 'i í pevnou nálepkou na požadovaný počet 49 čísiel 4 danej hry. Plocha vytvorená zaslepením pôvodných otvorov vytvára v tomto príklade plochu 5 na nesenie reklamy, resp. na nesenie názvu hry, ktorá je natlačená na zaslepovacej nálepke.
Čísla 4 sú natlačené na vnútornej strane spodnej steny. Platňa 7 je umiestená nad 5 spodnou plochou telesa 1 tak, že je od nej vzdialená menej ako je polomer guľôčky
2. Použitie zariadenia je podobné ako v príklade 1, vo vnútri telesa 1 sa nachádza 43 guľôčok 2 jednej farby. Tie po zapadnutí do priehlbín 3 zakryjú 43 čísiel 4 a ostávajúce čísla 4 tvoria vylosovaných šesť čísiel 4 pri hre so schémou 6 zo 49. Celé teleso 1 je vyrobené z priehľadného plastu, pozostáva z dvoch častí, ktoré sú po potlači a naplnení guľôčok 2 zvarené teplom k sebe. Priehľadnosť telesa 1. poskytuje dobré svetelné podmienky na prečítanie čísiel 4.
Príklad 6
Ručné zariadenie konštruované podobne ako v príklade 5 podľa obrázkov 8,
9, 10 a 11 môže pri rovnakom počte 49 priehlbín 3 mať aj viacero guľôčok 2 v skupinách s rôznymi farbami. Toto usporiadanie samotných guľôčok 2 nie je na obrázkoch farebne znázornené, keďže je vylúčené farebné zobrazovanie v patentových spisoch. Zariadenie podľa tohto príkladu je určené na losovanie 4 až 10 čísiel z množiny 49 čísiel. Týmto sú obsiahnuté herné schémy 4 z 49, 5 z 49, 6 z
49, 7 z 49, 8 z 49, 9 z 49 a 10 z 49. Zariadenie má 49 priehlbín 3 a v zariadení sa nachádza 49 guľôčok 2 na losovanie. Tieto sú farebne v tomto príklade rozlíšené nasledovne - štyri guľôčky 2 majú žltú farbu, päť guľôčok 2 má zelenú farbu, šesť guľôčok 2 má červenú farbu, sedem guľôčok 2 má modrú farbu, osem guľôčok 2 má bielu farbu, deväť guľôčok 2 má hnedú farbu a desať guľôčok 2 má oranžovú farbu.
Táto zostava umožňuje losovať všetky vyššie uvedené herné schémy, pričom všetky priehlbiny 3 sú po losovaní obsadené guľôčkami 2.
Príklad 7
Ručné zariadenie s konštrukciou telesa v zásade podobnou ako v príkladoch
4 až 6 má 49 priehlbín 3 slúži na losovanie len jednej hernej schémy, napríklad 6 z
49. Zariadenie je naplnené 42 guľôčkami 2. Tie sú farebne odlíšené v siedmich sadách s rovnakým počtom šesť guľôčok 2. Jedna farebná sada teda obsahuje šesť guľôčok 2 rovnakej farby. Pomocou zariadenie podľa tohto príkladu môžeme na jedno premiešanie vylosovať sedem sád (každá po šesť čísiel) náhodne vylosovaných, neopakovaných čísiel, napríklad na vyplnenie sedem hracích polí tiketov číselnej lotérie. Sedem sád bude pritom určených zapadnutými guľôčkami 2. Sedem voľných priehlbín 3 umožňuje ešte následne vybrať viacej kombinácii z množiny siedmych negatívne zvolených čísiel 4, alebo môže byť toto zariadenie použité aj na hernú schému 7 zo 49.
Príklad 8
Zariadenie podľa obrázkov 12, 13, 14 a 15 je vyrobené podobne ako v príklade 3 z priehľadného plastu, pričom je však vynechaná platňa 7. Priehlbiny 3 sú vytvorené ako priebežné otvory v spodnej stene telesa i, pričom otvory majú menší priemer ako je priemer guľôčky 2, aby guľôčky 2 nevypadli z telesa 1. Takto vyrobené zariadenie môže mať malú hrúbku a bude ľahko prenosné vo vrecku šiat alebo v kabelke.
Pri použití sa môže teleso 1 položiť na rovnú podložku, čím sa napomôže uvoľneniu guľôčok 2 z priehlbín 3. Je to znázornené na obrázku 12. Po zastavení a zdvihnutí telesa 1 podľa obrázku 13 sa guľôčky 2 usadia v priehlbinách 3 a určia vylosované číslaä 4 podobne ako v predchádzajúcich príkladoch (pozitívnym alebo negatívnym výberom). Po položení na podložku sa už guľôčky 2 nepremiestnia, keďže hrúbka spodnej steny tvorí prekážku voľného pohybu guľôčok 2.
V tomto príklade je teleso 1 opatrené prvkom 8 na pripútanie. Tvoria ho dva otvory v rohu telesa 1, cez ktoré je možné prevliecť šnúrku a vyrobiť slučku na upevnenie náramku alebo retiazky.
Príklad 9
Zariadenie podľa obrázku 16 sa odlišuje od skôr opísaných zariadení tým, že priehlbiny 3 v telese 1_ sú vytvorené ako tvarové prelisy v spodnej stene. Zároveň sú bočné steny vyrobené tak, že prstami je možné pritlačiť priehľadné okno 6 s číslami ku guľôčkam 2 zapadnutým do priehlbín 3. Zlepší sa tým čitateľnosť priradenia čísiel 4 aj pri šikmom pohľade.
Príklad 10
V tomto príklade podľa obrázku 17 a 18 je horná stena s priehľadným oknom 6 dotláčaná pružnosťou vytvarovaných bočných stien tak, že až po zatlačení na bočné steny dôjde k ich vyrovnaniu a nadvihnutiu plochy s priehľadným oknom 6, čím sa vytvorí voľný priestor na pohyb guľôčok 2. Hráč uchopí teleso 1 do dlane tak, že palcom na jednej strane a ostatnými prstami na druhej strane telesa 1 zatlačí na bočné steny, tie sa vzpriamia a nadvihnú hornú stenu. Po premiešaní guľôčok 2 ich nechá hráč zapadnúť do priehlbín 3 a môže prestať tlačiť na bočné steny. Tým sa guľôčky 2 zaaretujú v priehlbinách 3. Čísla 4 môžu byť natlačené aj v samotných priehlbinách 3, teleso 1_ je potom možné otočiť bez zmeny polôh guľôčok 2.
Príklad 11
Zariadenie podľa obrázku 19 má 36 priehlbín 3 a päť farebne odlíšených sád šiestich guľôčok 2. Celkovo je teda vo vnútornom priestore umiestnených 30 guľôčok 2. Pomocou zariadenia podľa tohto príkladu môžeme na jedno premiešanie vybrať šesť sád náhodne vybraných, neopakujúcich sa čísiel, napríklad pre vyplnenie šiestich hracích polí jedného tiketu číselnej lotérie. Päť sád bude pritom určených zapadnutými guľôčkami 2 a šiesta sada bude predstavovať voľné priehlbiny 3. Aj táto herná schéma a spojenie pozitívneho a negatívneho výberu môže byť zároveň kombinované s konštrukčnými riešeniami telesa 1 podľa predchádzajúcich príkladov.
Tlač čísiel 4 je v tomto príklade zvonka na priehľadnom okne 6, aby pohybujúce guľôčky 2 svojím otieraním a nárazmi neopotrebovali potlač a neznižovala sa tak čitateľnosť čísiel 4.
Príklad 12
Ručné zariadenie v tomto príklade má teleso 1 vytvarované a konštruované podobne ako v príklade 11 a má 36 priehlbín 3. Vo svojom vnútornom priestore má guľôčky 2 vo farebných skupinách s rôznym počtom guľôčok 2 v jednej farebnej skupine. V tomto príklade je zariadenie prispôsobené na losovanie 1 až 8 čísiel z množiny 36. Táto zostava 1 + 2 + 3+ 4 + 5 + 6 + 7+8 obsahuje spolu práve 36 guľôčok 2, ktorými sa po premiešaní vyplní všetkých 36 priehlbín. Losovanie je teda založené na čisto pozitívnej voľbe, teda na obsadení priehlbín 3, pričom obsiahneme herné schémy 1 z 36, 2 z 36, 3 z 36, 4 z 36, 5 z 36, 6 z 36 a 7 z 36 a 8 z 36. Guľôčky 2 sú v tomto príklade farebne rozlíšené nasledovne - jedna guľôčka 2 má hnedú farbu, dve guľôčky 2 majú oranžovú farbu, tri guľôčky 2 sú čierne, štyri guľôčky 2 majú žltú farbu, päť guľôčok 2 má zelenú farbu, šesť guľôčok 2 má červenú farbu, sedem guľôčok 2 má modrú farbu a osem guľôčok 2 má bielu farbu.
Príklad 13
Ručné zariadenie v tomto príklade má teleso 1 vytvarované a konštruované podobne ako v príklade 11 a 12 a má opäť 36 priehlbín 3. Zariadenie je pri tomto usporiadaní nastavené na čisto negatívnu formu výberu, napríklad pre hernú schému 6 z 36, kedy je vo vnútri zariadenia 30 guľôčok 2 jednej farby, napríklad bielej alebo čiernej. Po premiešaní guľôčok 2 a ich zapadnutí do priehlbín 3 guľôčky 2 určia 30 nevylosovaných čísel 4. Šesť ostávajúcich voľných priehlbín 3 a k ním prislúchajúce čísla 4 predstavujú vylosované čísla hernej schémy 6 z 36.
V tomto príklade môžu byť čísla 4 umiestnené na plochom dne priehlbín 3, kde zapadnuté guľôčky 2 zakryjú nevylosované čísla 4. Potlač čísiel 4 je pritom chránená pred opotrebením, keďže guľôčky 2 sa dotýkajú plochého dna priehlbín len v jednom bode - v strede dna.
Príklad 14
Tento príklad znázornený na 20 a 21 sa od príkladu číslo 6 odlišuje v tom, že horná plocha tvoriaca priehľadné okno 6 je dotláčaná pružnosťou vytvarovaných bočných stien až k ploche s priehlbinami 3. Tieto priehlbiny 3 majú hĺbku zodpovedajúcu priemeru guľôčok 2. Až po zatlačení na bočné steny dôjde k ich vyrovnaniu a nadvihnutiu plochy s priehľadným oknom 6, čím sa vytvorí voľný priestor na pohyb guľôčok 2.
Príklad 15
Tento príklad podľa obrázku 22 má 80 priehlbín 3. S cieľom dosiahnuť priestorovú úsporu sú priehlbiny 3 v tomto príklade rozmiestnené tak, že susediace riadky sú vzájomne posunuté v smere riadku o polovicu rozstupu priehlbín 3. Vo svojom vnútornom priestore telesa 1 má ručné zariadenie guľôčky 2 vo farebných skupinách s rôznym počtom guľôčok 2 v jednej farebnej skupine. V tomto príklade je zariadenie prispôsobené na losovanie 1 až 10 čísiel z množiny 80. Táto zostava 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7+8 + 9 + 10 obsahuje spolu 55 guľôčok 2, potom 25 priehlbín 3 zostáva voľných. Ak nebude potreba losovať 25 čísiel 4, je losovanie založené na pozitívnej voľbe s hernými schémami 1 z 80, 2 z 80, 3 z 80, 4 z 80, 5 z 80, 6 z 80 a 7 z 80 a 8 z 80, 9 z 80, 10 z 80. Guľôčky 2 sú v tomto príklade farebne rozlíšené nasledovne - jedna guľôčka 2 má hnedú farbu, dve guľôčky 2 majú oranžovú farbu, tri guľôčky 2 sú čierne, štyri guľôčky 2 majú žltú farbu, päť guľôčok 2 má zelenú farbu, šesť guľôčok 2 má červenú farbu, sedem guľôčok 2 má modrú farbu, osem guľôčok 2 má bielu farbu, deväť guľôčok 2 má fialovú farbu, desať guľôčok 2 má striebornú farbu.
V tomto príklade je v telese 1 umiestnené aj osvetlenie, skladajúce sa z jednej LEDky a k nej pripojeného svetlovodného plastového prvku. Pohybový snímač zopne napájanie LEDky pri miešaní a ponechá ju zasvietenú po určenú dobu postačujúcu na odčítanie a zapísanie čísiel 4.
Príklad 16
Tento príklad opisuje ručné zariadenie s 80 priehlbinami 3 a slúži na losovanie len jednej hernej schémy, napríklad 10 z 80. Zariadenie je naplnené 70 guľôčkami 2. Tie sú farebne odlíšené v siedmich sadách s rovnakým počtom desať guľôčok 2, napríklad majú farby striebornú, fialovú, bielu, žltú, zelenú, oranžovú, hnedú, čiernu, červenú, modrú. Jedna farebná sada teda obsahuje desať guľôčok 2 rovnakej farby. Pomocou zariadenie podľa tohto príkladu môžeme na jedno premiešanie vylosovať osem sád (každá po desať čísiel) náhodne vylosovaných, neopakovaných čísiel, napríklad na vyplnenie ôsmich hracích polí tiketov číselnej lotérie. Sedem sád bude pritom určených zapadnutými guľôčkami 2, ôsma sada bude predstavovať voľné priehlbiny 3.
Príklad 17
V tomto príklade je podobne ako v príklade 16 ručné zariadenie opatrené 80 priehlbinami 3 a slúži na losovanie len jednej hernej schémy, napríklad 10 z 80. Zariadenie je naplnené 70 guľôčkami 2 rovnakej farby, napríklad striebornej. Zariadenie je pri tomto usporiadaní nastavené na čisto negatívnu formu výberu. Po premiešaní guľôčok 2 a ich zapadnutí do priehlbín 3 guľôčky 2 určia 70 nevylosovaných čísel 4. Desať ostávajúcich voľných priehlbín 3 a k ním prislúchajúce čísla 4 predstavujú vylosované čísla hernej schémy 10 z 80. Na zvýšenie pravdepodobnostnej homogenity bude popri priehlbinách 3 vytvorená rovná okrajová plocha, aby sa guľôčky 2 mohli pri okrajoch pohybovať aj bez okamžitého zapadnutia do priehlbiny 3.
Príklad 18
V iných príkladoch môže byť na základe hore opísaných príkladoch a pri kombinácií podobných konštrukčných prvkov vytvorené ručné zariadenie na náhodný výber aj s odlišným počtom priehlbín 3 pre odlišné herné schémy.
Napríklad pri zariadení s 20 priehlbinami 3 môžeme využiť zostavu dva krát osem guľôčok 2 rôznej farby pre losovanie dvoch sád ôsmich čísiel 4 a jednej sady štyroch čísiel 4, teda na hernú schému 8 z 20 a 4 z 20. Iná náplň telesa 1 s 20 priehlbinami 3 môže zahrňovať sedem a osem guľôčok 2 rôznej farby, čo nám umožní losovať hernú schému 5 až 8 z 20. Pritom päť čísiel 4 je určených voľnými priehlbinami 3, sedem a osem čísiel 4 je určených obsadenými priehlbinami 3 podľa príslušnej farby guľôčok 2. Zostávajúca sada šiestich čísiel 4 môže byť vylosovaná tak, že z nového premiešania guľôčok 2 si vyberieme šesť čísiel z vylosovaných siedmich, teda jednoducho jedno číslo z výberu vypustíme. K tomu môže byť nápomocné dvojfarebné sfarbenie guľôčok 2 napríklad tak, že jedna zo siedmich žltých guľôčok
2 má na základnej žltej farbe ešte čierne pásiky, ktoré nepotláčajú základný žltý dojem, ale sú identifikovateľné natoľko, aby vytvárali selekciu siedmich žltých guľôčok 2 na šesť „čisto“ žltých guľôčok 2.
Λ ·>
'3 A
-.¾
Ý ·>
Podobne môžeme použiť dvanásť guľôčok 2 jednej farby na losovanie podľa hernej schémy 8 z 20.
Ak vytvoríme v inom zariadení 21 priehlbín 3, môžeme losovať čísla 4 pre hernú schému 3 z 21 a to pomocou napríklad šiestich sád po tri guľôčky 2 rôznej farby s troma voľnými priehlbinami 3. Vylosovaných sedem sád čísiel 4 môže byť použitých na vyplnenie siedmich hracích polí tiketov číselných lotérií. Alebo môžeme teleso I. naplniť 18 guľôčkami 2 jednej farby a použijeme negatívnu voľbu 3 z 21, kde vylosované tri čísla 4 budú prináležať voľným priehlbinám 3.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné opakovane vyrábať a používať ručné zariadenia na náhodný výber čísiel, najmä pre číselné lotérie.
Ή

Claims (23)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel, kde čísla (4) sú vyberané pomocou guľôčok (2) vyznačujúce sa tým, že má teleso (1) s vnútorným priestorom na pohyb guľôčok (2), má plochu s priehlbinami (3) a priehľadné okno (6), pričom priehľadné okno (6) je umiestnené protiľahlo k ploche s priehlbinami (3), priehlbiny (3) sú prispôsobené aspoň na čiastočné zapadnutie guľôčky (2), počet priehlbín (3) zodpovedá počtu čísiel (4), z ktorých sa má náhodne vyberať a k priehlbinám (3) sú priradené čísla (4).
  2. 2. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa nároku 1 vyznačujúce sa t ý m , že priehlbiny (3) sú vytvorené ako slepé valcové otvory v spodnej stene telesa (1), pričom priemer otvoru je rovnaký alebo väčší ako priemer guľôčky (2).
  3. 3. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa nároku 1 alebo 2 vyznačujúce sa tým, že hĺbka priehlbiny (3) v ploche má veľkosť aspoň polomeru guľôčky (2), výhodne je hĺbka a tvar priehlbiny (3) zvolený tak, aby do nej zapadnutá guľôčka (2) svojím vrchom bola v rovine plochy.
  4. 4. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3 vyznačujúce sa tým, že priehlbiny (3) sú vytvorené ako priebežné otvory v spodnej stene telesa (1), pričom priemer otvoru je menší ako priemer guľôčky (2).
  5. 5. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že priehlbiny (3) sú vytvorené ako priebežné otvory v platni (7) umiestnenej nad spodnou stenou telesa (1), pričom vzdialenosť hornej plochy platne (7) od spodnej steny telesa (1) je menšia ako je polomer guľôčky (2).
  6. 6. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5 vyznačujúce sa tým, že čísla (4) sú umiestnené v priehľadnom okne (6) protiľahlo k príslušnej priehlbine (3).
    3 ->
    'f '»
    -j -<> 'í » 3 9 9
    3 A ?. Λ <5 Λ 'J 3 i Λ > ϊ '5 3 ;9 3 5 > j > 3 :> 3 ’5 3 fí 3 3 i ·''? 3 *
  7. 7. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6 vyznačujúce sa tým, že čísla (4) sú umiestnené pri priehlbinách (3) alebo v priehlbinách (3).
  8. 8. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7 vyznačujúce sa tým, že teleso (1) má tvar plochého kvádra, kde plocha s priehlbinami (3) je umiestnená na spodnej strane s najväčšou plochou a priehľadné okno (6) je na rovnobežnej strane.
  9. 9. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8 vyznačujúce sa tým, že počet vytvorených priehlbín (3) v telese (1) je väčší ako počet čísiel (4) príslušnej hry a nadbytočné priehlbiny (3) sú zaslepené zátkami.
  10. 10. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9 vyznačujúce sa tým, že teleso (1) má plochu (5) na nesenie reklamy.
  11. 11. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10 vyznačujúce sa tým, že priehľadné okno (6) je tvorené priehľadným plastom.
  12. 12. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11 vyznačujúce sa tým, že teleso (1) je vytvorené z priehľadného plastu.
  13. 13. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12 vyznačujúce sa tým, že teleso (1) je po vložení guľôčok (2) zvarené z aspoň dvoch plastových výliskov.
  14. 14. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 13 vyznačujúce sa tým, že počet guľôčok (2) vo vnútri telesa (1) zodpovedá počtu losovaných čísiel (4) príslušnej hry.
  15. 15. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14 vyznačujúce sa tým, že počet guľôčok (2) vo vnútri telesa (1) zodpovedá počtu losovaných čísiel (4) viacerých hier, guľôčky (2) sú farebne rozlíšené do skupín tak, že guľôčky (2) jednej farby sú v počte, ktorý zodpovedá počtu losovaných čísiel (4) príslušnej hry.
  16. 16. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15 vyznačujúce sa tým, že počet guľôčok (2) vo vnútri telesa (1) zodpovedá rozdielu medzi počtom priehlbín (3) a počtom losovaných čísiel (4) príslušnej hry.
  17. 17. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15 vyznačujúce sa tým, že vo vnútri telesa (1) obsahuje rovnaký počet farebne odlíšených guľôčok (2) na výber viacerých sád čísiel (4) jednej hry pri jednom premiešaní.
  18. 18. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 17 vyznačujúce sa tým, že jedna stena a to plocha s priehlbinami (3) alebo plocha s priehľadným oknom (6) je posúvateľná k druhej ploche na vymedzenie voľného priestoru medzi nimi pri guľôčkach (2) zapadnutých do priehlbín (3).
  19. 19. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 18 vyznačujúce sa tým, že teleso (1) má prvok (8) na pripútanie, výhodne na pripútanie pomocou povrazu.
  20. 20. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa nároku 19vyznačujúce sa t ý m , že tvorí reklamný a/alebo ozdobný prívesok.
  21. 21. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 20 vyznačujúce sa tým, že má osvetlenie, výhodne v podobe aspoň jednej LED žiarovky.
  22. 22. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa nároku 21 vyznačujúce sa t ý m , že k osvetleniu je pripojený svetlovodný plastový prvok a výhodne je osvetlenie spínané pohybový spínačom a/alebo časovým spínačom.
  23. 23. Ručné zariadenie na náhodný výber čísiel podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 22 vyznačujúce sa tým, že aspoň jedna guľôčka (2) je viacfarebná, výhodne dvojfarebná, so základnou farbou prislúchajúcou skupine guľôčok (2) vo vnútornom priestore telesa (1) a s odlišujúcou farbou na vytvorenie číselnej podskupiny.
SK50022-2012U 2012-03-03 2012-03-03 Hand appliance for random number selection SK6325Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50022-2012U SK6325Y1 (sk) 2012-03-03 2012-03-03 Hand appliance for random number selection

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50022-2012U SK6325Y1 (sk) 2012-03-03 2012-03-03 Hand appliance for random number selection

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500222012U1 true SK500222012U1 (sk) 2012-07-03
SK6325Y1 SK6325Y1 (sk) 2012-12-03

Family

ID=46330943

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50022-2012U SK6325Y1 (sk) 2012-03-03 2012-03-03 Hand appliance for random number selection

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6325Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK6325Y1 (sk) 2012-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9155958B2 (en) Die for use in game play
ES2413879T3 (es) Dado de juego
US10300367B1 (en) Magnetic game set for randomizable play
CN101588848A (zh) 一种游戏物件洗牌装置
US8387982B2 (en) Gaming dice
US5261666A (en) Game device
US10453357B2 (en) Intelligence toy used with graph cards
US5560605A (en) Strategy game
CN106540439B (zh) 记忆锻炼拼图玩具及其使用方法
SK500222012U1 (sk) Hand appliance for random number selection
JP3166291U (ja) 加減ゲーム器
CZ25108U1 (cs) Ruční zařízení na náhodný výběr čísel
US4884810A (en) Chance device with variably sized number selecting compartments
CN201815100U (zh) 弹珠拼图
JP5916158B2 (ja) 迷路玩具
US6511067B1 (en) Row-forming marble board game
US1567966A (en) Puzzle game
CN206304345U (zh) 一种益智拼板玩具
JP3123010U (ja) 移動方向特定駒ゲ−ムパズル
CN210804900U (zh) 用于逻辑推理的数学教具
EP3856373B1 (en) Random selection device
WO2005058437A2 (en) Multiple design creation puzzle game and display
KR200209417Y1 (ko) 유아용 놀이학습교구
US20050248089A1 (en) Puzzle game comprising a plurality of chambers and stacked, slidable tiles within a rigid holding base presenting a challenging puzzle to solve
WO2004039465A1 (en) Three-dimensional puzzle device