SK46598A3 - Recombinant dna plasmid vector, mammalian cell transformed with this vector, recombinant human erythropoietin, and method of its production - Google Patents

Recombinant dna plasmid vector, mammalian cell transformed with this vector, recombinant human erythropoietin, and method of its production Download PDF

Info

Publication number
SK46598A3
SK46598A3 SK46598A SK46598A SK46598A3 SK 46598 A3 SK46598 A3 SK 46598A3 SK 46598 A SK46598 A SK 46598A SK 46598 A SK46598 A SK 46598A SK 46598 A3 SK46598 A3 SK 46598A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
epo
recombinant
cell
nacglc
cells
Prior art date
Application number
SK46598A
Other languages
English (en)
Other versions
SK280623B6 (sk
Inventor
Edward Fritsch
Rodney M Hewick
Kenneth Jacobs
Randal J Kaufman
Original Assignee
Genetics Inst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Genetics Inst filed Critical Genetics Inst
Publication of SK280623B6 publication Critical patent/SK280623B6/sk
Publication of SK46598A3 publication Critical patent/SK46598A3/sk

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Rekombinantný DNA plazmidový vektor, cicavčia bunka níni transformovaná, rekombinantný ľudský erytropoietin a spôsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález sa týka rekombinantného DNA plazmidového vektoru, obsahujúceho cDNA kódujúcu ľudský erytropoietin, cicavčej bunky transformovanej transferom tohto vektoru, rekombinantného ľudského erytropoietinu pripraviteľného v týchto bunkách postupom in vitro a spôsobu jeho výroby.
Doterajší stav techniky
Erytropoietin (dfalej označovaný ako EPO) je cirkulujúci glykoproteín, ktorý stimuluje tvorbu erytrocytov vo vyšších organizmoch, pozri Carnot a spol., Compt. Rend., 143:384 (1906). Ako taký je EPO niekedy označovaný ako erytropoesis stimulujúci faktor.
Čas životnosti ľudských erytrocytov je asi 120 dní. Asi 1/120 celkových erytrocytov je denne odbúraná v retikulo-endoteliálnom systému. Súčasne je denne produkovaný relatívne konštantný počet erytrocytov, aby bola stále udržaná určitá hladina erytrocytov (Guyton, Textbook of Medical Physiology, str. 56 až 60, W.B. Saunders Co., Philadelphia 1976).
Erytrocyty sú produkované zrením a diferenciáciou erytroblastov v kostovej dreni a EPO je faktor, ktorý pôsobí na menej diferencované bunky a indukuje ich diferenciáciu k erytrocytom (Guyton, hore).
EPO je sľubný terapeutický prostriedok pre klinickú liečbu anémie alebo konkrétne renálnej anémie. V praktickej terapii nie je používanie EPO dosiaľ bohužiaľ bežné pre jeho malú dostupnosť.
Na použitie EPO ako terapeutického prostriedku je potrebné uvážiť možné problémy antigenicity a preto je výhodné pripravovať EPO zo suroviny ľudského pôvodu. Je možné napríklad použiť ľudskú krv alebo moč pacientov, postihnutých aplastickou anémiou alebo podobnými chorobami, ktoré spôsobujú vylučovanie veľkého množstva EPO. Tieto suroviny však sú k dispozícii v obmedzenom množstve, pozri napríklad White a spol., Rec.Progr.Horm.Res., 16; 219 (1960), Espada a spol., Biochem.Med., 3; 475 (1970), Fisher, Pharmacol. Rev., 459 (1972) a Gordon, Vitam.Horm. (N.Y.) 31; 105 (1973), ktoré sú tu zahrnuté ako odkazy.
Príprava EPO produktov sa obyčajne robila koncentráciou a čistením moča pacientov, vykazujúcich vysokú úroveň EPO, napríklad pacientov, postihnutých aplastickou anémiou a podobnými chorobami, pozri napríklad patenty USA č. 4397840, 4303650 a 3865801. Obmedzená zásoba takého moča je prekážkou praktického použitia EPO a preto je veľmi žiadúce pripravovať EPO produkty z moča zdravých osôb. Problém použitia moča zdravých ľudí spočíva v jej nízkom obsahu EPO v porovnaní s anemickými pacientmi. Moč zdravých jedincov obsahuje určité inhibičné faktory, ktoré v dostatočne vysokej koncentrácii pôsobia proti erytropoéze, takže dostatočný terapeutický účinok môže byť pri EPO, získaného z takého moča, dosiahnutý iba pri použití nasledujúceho významného postupu čistenia.
EPO je možné rovnako regenerovať z ovčej krvnej plazmy a separácia EPO z tejto krvnej plazmy poskytla dosta3 točne potentné a stabilné vodorozpustné preparáty, pozri Goldwasser, Control Cellular Dif.Develop., diel A, str.
487 až 494, Alan R.Liss, Inc., N.Y. (1981). Dá sa však očakávať, že ovčí EPO bude pre ľudí antigénny.
Bežné izolačné a čistiace metódy pri použití prírodných zdrojov EPO teda nie sú adekvátne masovej produkcii tohto žiadaného terapeutického prostriedku.
Sugimoto a spol. v patente USA č. 4377513 opisujú jeden zo spôsobov masovej produkcie EPO, zahŕňajúci multiplikácie in vivo ľudských lymfoblastoidných buniek, zahŕňajúcich Namalwa, BALL-1, NALL-1, TALL-1 a JBL.
Správy o produkcii EPO inými metódami genetického inžinierstva sa objavili v štandardnej literatúre. Nebol však zatiaľ publikovaný reprodukovateľný spôsob výroby ani chemická charakteristika produktu. Predmet tohto vynálezu naproti tomu predstavuje reprodukovateľný spôsob masovej produkcie proteínov, vykazujúcich biologické vlastnosti ľudského EPO. Týmto spôsobom je možné rovnako produkovať proteíny, ktoré sa môžu chemicky líšiť od autentického ľudského EPO a súčasne vykazovať podobné (a v niektorých prípadoch zlepšené) vlastnosti. Pre jednoduchosť sú tu všetky proteíny, vykazujúce biologické vlastnosti ľudského EPO, označované ako EPO bez ohľadu na to, či s ním sú alebo nie sú chemicky identické.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je rekombinantný DNA plazmidový vektor, obsahujúci cDNA kódujúci ľudský EPO klonu lambda HEPOFL13 (ATCC 40153) a ďalej cicavčia bunka transformovaná týmto transfer vektorom. Uvedenou cicavčou bunkou je s výho dou 3T3, C127 alebo CHO bunka.
3a
Cicavčia bunka podlá vynálezu s výhodou obsahuje plazmid, ktorý obsahuje celú DNA hovädzieho papilloma vírusu a cDNA sekvenciu z tabulky 3 kódujúcu ludský EPO. Touto bunkou môže byt bunka C127 alebo 3T3. EPO DNA v tejto bunke je s výhodou pod transkripčnou kontrolou myšieho metalotionen promotoru. Vo výhodnom rozpracovaní taká bunka obsahuje plazmid, Obsahujúci DNA Z pdBPV-MMTneo(342-12) (ATCC 37224).
Predmetom vynálezu je ďalej tiež rekombinantný ludský erytropoietin, charakterizovaný prítomnosťou O-napojenej glykozylácie, pripravitelný stupňami (a) kultivácie CHO buniek obsahujúcich DNA sekvenciu kódujúcu ludský erytropoietin vo vhodnom médie, kde uvedená DNA sekvencia je operatívne pripojená k expresnej kontrolnej sekvencii a (b) získania a oddelenia EPO z buniek a média.
Rekombinantný ludský erytropoietin podlá vynálezu s výhodou obsahuje glykozylové zvyšky zahŕňajúce zvyšky fukózy. Prednostný erytropoietin podlá vynálezu je charakterizovaný glykozylačným profilom, zahŕňajúcim vzájomný molárny pomer hexóz k N-acetylglukózamínu (Nacglc) 1,4:1, konkrétne galaktózy. Nacglc = 0,9:1 a manózy*. Nacglc = 0,5:1. Taký erytropoietin tiež prednostne obsahuje N-acetylgalaktóz amín.
Konečne je predmetom vynálezu tiež spôsob výroby rekombinantného ludského erytropoietinu (hEPO), ktorý zahŕňa stupne
a) kultivácie CHO buniek, ktoré obsahujú DNA sekvenciu kódujúcu hEPO operatívne pripojenú k expresnej kon trolnej sekvencii, vo vhodnom médie a
3b b) získania a separácie produkovaného rekombinantného hEPO z buniek a média, ktorého podstata spočíva v tom, že sa používajú CHO bunky majúce schopnosť poskytovať N- a O-pripojenú glykozyláciu so zavedením fukózy a N-acetylgalaktóamínu, pričom z buniek a média sa získa a oddelí rekombinantný hEPO s N- a o-pripojenou glykozyláciou.
Predložený vynález sa teda týka klonovania génu, ktorý exprimuje prekvapivo vysoké hladiny ľudského EPO, jeho expresie a masovej produkcie aktívneho ludského EPO in vitro. Sú tiež opísané vhodné expresné vektory pre produkciu EPO, expresné bunky, schémy čistenia a príbuzné procesy.
Ako je podrobnejšie dalej opísané, bol EPO získaný v čiastočne čistenej forme a bol dalej čistený do homogenity a štiepený trypsínom za vzniku špecifických fragmentov. Tieto fragmenty boli čistené a sekvenované. EPO oligonukleotidy boli navrhnuté a syntetizované na základe týchto sekvencií, tieto oligonukletidy boli použité na screening íudskej genomickej knižnice, z ktorej bol izolovaný EPO gén.
EPO gén bol overený na základe svojej DNA sekvencie, ktorá zodpovedala mnohým zo sekvenovaných tryptických proteínových fragmentov. Časť genomického klonu potom bola použitá na demonštráciu pri hybridizácii, že EPO mRNA by mohla byt detegovaná v íudskej fetálnej mRNA (starej 20 týždňov). Bola pripravená cDNA knižnica z pečene íudského plodu a bola screenovaná. Boli získané tri EPO cDNA klony (po screeningu > 750000 rekombinantov). Dva z týchto klonov boli stanovené ako majúce plnú dĺžku podía kompletnej kódujúcej sekvencie a v podstate 5-koniec a 3-koniec netranslatovanej sekvencie. Tieto cDNA boli exprimované v SV-40 vírusom transformovaných opičích bunkách (COS-1 bunková línia; Gluzman, Celí 23: 175182 (1981)) a bunkách vaječníkov čínskych chrčkov (bunková línia CHO; Urlaub G. a Chasin L.A. Proc.Natl.Acad.Sci. USA 77:4216-4280 (1980)). EPO, produkovaný z COS buniek, je biologicky aktívny EPO in vitro a in vivo. EPO, produkovaný z CHO buniek, je tiež biologicky aktívny in vitro a in vivo.
EPO cDNA kloň má zaujímavý otvorený čítací rámček 14-15 aminokyselín (aminoacids -aa) s iniciátorom a terminátorom z 20 až 30 nukleotidov (nt) proti smeru kódujúcej oblasti. Reprezentatívna vzorka E. coli, transfektovaná klonovaným EPO génom, bola uložená v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland a je dostupná pod prírastkovým číslom ATCC 40153.
Opis obrázkov na pripojených výkresoch
Tabuľka 1 je sekvencia 87 párov báz exónu ľudského
EPO génu;
obr. 1 ilustruje detekciu EPO mRNA v ľudskej fetálnej pečeňovej mRNA;
- tabuľka 2 ilustruje aminokysellnovú sekvenciu EPO proteínu, odvodenú z nukleotidovej sekvencie lambda-HEP0FL13;
tabuľka 3 ilustruje nukleotidovú sekvenciu EPO cDNA v lambda-HEPOFL13 (uvedená schematicky na obr. 2) a z nej odvodenú aminokysellnovú sekvenciu;
- obr. 3 ilustruje relatívne polohy DNA inzertov štyroch nezávislých ľudských EPO genómických klonov;
obr. 4 predstavuje mapu zjavnej intrónovej a exónovej štruktúry ľudského EPO génu;
tabuľka 4 ilustruje DNA sekvenciu EPO génu, ilustrovanú na obr. 4B;
obr. 5A, 5B a 5C ilustrujú konštrukciu vektoru
91023(B);
obr. 6 ilustruje SDS polyakrylamidovú gélovú analýzu EPO, produkovaného v COS-1 bunkách, v porovnaní s natívnym EPO, tabuľka 6 ilustruje nukleotidovú a aminokysellnovú sekvenciu EPO klonu, lambda-HEP0FL8;
tabuľka 7 ilustruje nukleotidovú a aminokysellnovú sekvenciu EPO klonu, lambda-HEP0FL13;
obr. 7 je schematickou ilustráciou plazmidu pRKl-4 a obr. 8 je schematickou ilustráciou plazmidu pdBPVMMTneo(342-12).
Predložený vynález sa týka klonovania EPO génov a produkcie EPO in vitro expresiou týchto génov.
V patentovej a vedeckej literatúre je uvádzaných veľa spôsobov, vhodných na produkciu rekombinantných proteínov. Všeobecne tieto techniky zahŕňajú izoláciu alebo syntézu požadovanej génovej sekvencie a expresiu takej sekvencie buď v prokaryotickej alebo eukaryotickej bunke pri použití techník bežne odborníkom známych. Ako náhle bol gén izolovaný, čistený a izertovaný do transfer vektoru (tzn. klonovaný), je zaistená dostupnosť podstatného množstva. Vektor s doňho klonovaným génom je transferovaný do vhodného mikroorganizmu alebo bunkovej línie, napríklad baktérie, kvasinky, cicavčích buniek, ako sú COS-l bunky (opičie obličky), CHO (vaječníky čínskeho chrčka), hmyzie bunkové línie a podobne, kde sa vektor repliku je pri proliferácii mikroorganizmu alebo bunkovej línie a z ktorých vektor môže byť izolovaný bežnými prostriedkami. Je tak poskytnutý obnoviteľný zdroj génu pre ďalšie manipulácie, modifikácie a transfery do iných vektorov alebo iných miest v rovnakom vektore.
Expresia môže byť často dosiahnutá transferovaňím klonovaného génu v správnej orientácii a čítacom rámčeku do vhodného miesta v transfer vektore tak, že translačný čítací postup z prokaryotického alebo eukaryotického génu vedie k syntéze proteínového prekurzoru, obsahujúceho aminokyselinovú sekvenciu, kódovanú klonovaným génom, pripojeným k Met alebo aminokoncovej sekvencii z prokaryotického alebo eukaryotického génu. V obidvoch prípadoch môžu byt signály pre iniciáciu transkripcie a translácie dodané vhodným genomickým fragmentom klonovaného génu. Veľa špecifických techník štiepenia proteínov môže byť použitých na štiepenie proteínového prekurzoru, keď je produkovaný, v požadovanom bode tak, aby sa uvoľnila požadovaná aminokyselinová sekvencia, ktorá môže byt potom čistená obvyklými prostriedkami. V niektorých prípadoch je proteín, obsahujúci požadovanú aminokyselinovú sekvenciu, produkovaný bez potreby špecifických techník štiepenia a môže byt tiež uvoľnený z buniek do extracelulárneho rastového média.
Izolácia genomického klonu ľudského EPO
Ľudský EPO bol čistený do homogenity z moča pacientov, postihnutých aplastickou anémiou, ako je to opísané ďalej . Úplné štiepenie tohto čisteného EPO proteázovým trypsínom poskytlo fragmenty, ktoré boli oddelené vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou s reverznou fázou, získané z gradientových frakcií a podrobené mikrosekvenčnej analýze. Sekvencie tryptických fragmentov sú podtrhnuté v tabuľkách 2 a 3 a sú podrobnejšie diskutované ďalej. Dve aminokyselinové sekvencie, Val-Asn-Phe-Tyr-Ala-Trp-Lys a Val-Tyr-SerAsn-Phe-Leu-Arg, boli zvolené pre návrh oligonukleotidových prób (vedúcich k oligonukleotidovému poolu 17 nt dlhému a 32-krát degenerovanému a oligonukleotidovému poolu 18 nt dlhému a 128-krát degenerovanému zo skoršieho tryptického fragmentu, ako tiež k dvom poolom 14 nt dlhým, vždy 48-krát degenerovaným, z neskoršieho tryptického fragmentu). 32krát degenerovaný 17merový pool bol použitý na screening ľudskej genomickej DNA knižnice v Ch4A vektoru (22) pri použití modifikácie Woo-a a O'Malleye v in situ amplifikačnom postupe (47) na prípravu filtrov pre screening.
Arabské číslice v zátvorkách (1) až (81) sú použité na označenie publikácií, ktoré sú uvedené podľa čísel na konci tohto opisu.
Fágy, hybridizujúce k 17meru, boli vybrané, spojené do malých skupín a probované s 14merovými a 18merovými poolmi. Fágy, hybridizujúce k 17merovým, 18merovým a Smerovým poolom, boli čistené a fragmenty boli subklonované do M13 vektorov pre sekvenciu dideoxy-retazec ukončujúci metódou podľa (ratccŕflcgcfítgtggccagggccflgagccttcaggfincccttgactccccgggctgtgtgcatttcQg
S < £fl <<
* O O
H <
<
a
H c
to <
θ P <-> O < en
O en O
H O <
< >-4 ϋ Cl u íľ H E-(
8O<
H p < >>
gs c <ί w < <
£-< ~ H c O >
tp ω
o to
CJ bo o
ta a
o
4J ϋ
4-» (3 rt ba α
bo bo
O c M o 32 «J
Λ4 ’rt
X» rt
Eh
CJ <
CJ O
O n o x < su l, το x ti
H (fí O Ph H O
< H <-» o o 4-> 4-1 o 4-1 rt bo
U Cu —4
< w rt rt
CJ < bs 4-> Ό rt to
bC es
52 CJ < 3 bo bo ho
O íl O a a rt <3
a _ O H bo
H .a H w ·*-* qj
O > < S bo bo
H p O X C a ho Pi *4 +Ί 4U
< H < < a
d rt
X
Vh
J3 «3
H ο >es —i Ου <9 <Z) =>
>- UJ U) -J <S) o _ es a; oM o Λ
C4 J
33 m
UJ P tí
> _J u
>- >- b
_t >
o O h*
K Ι- 33 tr
ΟΙ uJ UJ b
i SC O <
CS 3
e_ 33 δ
UJ 3
_1 CS O U
UJ <Z3 š >
S ŕ1 e
V) <
U >1
O
Asn Plie Tyr Ala Trp Lya Arj; Met Glu Val Gly Gin Gin Ala
Glu Vtd Trp Gin Gly Leu Aln Leu I.eu Ser Glu Ale Val Leu Ar[; Gly Gin Ale Len
ccctgcoeag ccgccccctc ccccaggccc gC&s&gctgg ccccgcaccg ccgagcctcc cgggacgaggg cccccggtgc
O H eí u 0. U tn H s- u U H tn u H* <
a u rJ U < P > U u u
OJ
I
BS s ·<
«1 «
U
U «o
U
U
U
U
U
U €0 (9 «
U
U y
u
O
U u
u u
tí u
U
M
U y
u tí
U u
CO
p u w
•J u O >
u u cw toJ
a u
ω P
•J u <
►J u 3
(H
> o u
o ·< 3
Bi u y
A. u ►4
a u =
U] P » V
P G •4
p u P
u u u u í
s P 65 P
u u <
O P 3
a u toM
P ω υ
a u 3
ω u B y
u
u
tn P >
B u P ô U P
u •to <
a u u
C P y
u (J to
« u e
M u w
tn P
a 6 n
ui P •to >
u u V) C
a o y
w u B •m w
B P P y
u G u
g u υ 61 P
P P <
a u C
u P y
u u c-
g u (a c P
P P &.
«e U n
u
-c u •M <
Q o
U
O <
o s
H
U <
O <
U u
H
U
U
H
U
O
U o
o u
•<s u
u <
u u
u u
u v- P o ?= y
M· ŕ· <
« H O r-1 Q n < u o P a ss.o w υ H e u o —· u <j-< o
= u o u P O P
o S P o u u <n y
α ·-' α —· tn < ** co
K υ —4 u y
u « P to#
< o > υ ►M
c o ej u O
u ·< α u O to4 <
> o (6 to
u
u u ►4 * O
m υ C P o
P O/ 61 <
< α o •4
3 u to4 υ
y P 4 P
U u > ω u
rM o e P 4
β > B «-Ι -< υ •H <
β P 3 u >4
rH u y P •H
u ►4 u O
3 < C u
·— c y
u u C u U
h u to o
«J u y P toH
M P ►4 U ·<
S O c u O C
σ e P O p u —i P
r- J u cn cu u *· <
3 u u to to
U P •H < y
P u υ υ to·
α u c u to
to· u P u y
< υ ί- P *-
a u j υ B ο P fP CCC P F
>,u u P
to“ o
u u Q u H
c υ P υ 9
•H «ς y u y
U υ co P U
C.U P P P
P υ y α y
H P co P M
υ c! o 60
fl P « <n‘ «ť P
> b </3 <
a »< υ « 3
P « β P y
u υ > υ <4
P «< to u ÍS
n P y P
> u • ►»· P u
u u
u
P o
B u
o
P u
P
P u
»u c3 u
X o
Cici <4
X “r-4 b
b rt
H o -i <
1 -j· >» ’C — J -5
SJ U x (> C. H ία u
ío <
u t— <
í4 ·<
u ίtí r-« <
ίο u
CJ t«3 r<c rj <
cJ w
<
C b
o.
«ς u
o o
b
c.
ΙΟ u
U u u U u
u . w u n U M Aj
u a a n AJ
u AJ to u u u U
a u u U U
u u u Aj
u u u u u U
·< u a O AJ
u u AJ
u u <5 U u Aj
-á u
<
b :>
ί-
>> <: Ή o u u b
<
» u *il H «-· U c
x (b c
r.
<
b
t)
V) b
>
tO <
ί-
U u AJ o AJ
u u u u AJ u
u u AJ AJ
u AJ AJ u
AJ u u J* u u
u u u
u u K u u
u AJ u
u <J AJ u u
u u u u u
u o AJ
o u Aj u u
u u o u . tí '
AJ u •AJ u
u u
AJ u AJ AJ
o M
u u AJ u
u AJ
u u
<1 a
O u u AJ AJ
AJ AJ u U O
u u U Q
u U u U
a u AJ a U AJ a
u u u u AJ O a
u u AJ U u
AJ u u u u a
AJ o AJ U U o
AJ u KJ o KJ •a
tí u AJ AJ a
U AJ AJ a
u u U AJ U u
AJ . tí AJ U u
u KJ U <J
u u AJ O u u
U AJ u
u U U u
• Q u a AJ U U
H u AJ a
CO C9< U3 b O -· C <
ο. (J w «í < o *- o y»u «s H — O > b u u t:
b <
•č
CJ <
U x
(b (J u
H > U «Λ O
u u U M
u u u AJ AJ eo
u u U ej
u AJ AJ U
AJ AJ U n
a AJ CJ eo
u u U n
u U u ct
u u AJ AJ eo
u AJ AJ U AJ u
U U
AJ u AJ u
u u «J
AJ M a
AJ W KJ •j
U •J
U U w u u
u AJ •J
aacctcaetQ acaagnacic
Sangera a Coulsona (23) (1977). Sekvencia regiónu, hybridizujúceho k 32násobne degenerovanému 17meru v jednom z klonov, je uvedená v tabuľke 1. DNA sekvencia obsahuje v otvorenom čítacom rámčeku nukleotidy, ktoré by mohli presne kódovať tryptický fragment, použitý na odvodenie 17merového poolu oligonukleotidov. Ďalej analýza DNA sekvencie indikuje, že 17merový hybridizujúci región bol obsiahnutý v 87bp exóne, naviazanom v miestach potenciálneho zostrihu akceptoru a donoru.
Pozitívne potvrdenie, že tieto dva klony (tu označené ako lambda-HEPOl a lambda-HEP02) sú EPO genomické klony, bolo získané sekvenovaním ďalších exónov, obsahujúcich iný tryptický fragment, kódujúci informácie.
Izolácia EPO cDNA klonov
Bola vykonaná Northern analýza (56) ľudskej fetálnej (20 týždňov starej) pečeňovej mRNA pri použití 95nt jednoreťazcovej próby, pripravenej z M13 klonu, obsahujúceho časť 87bp exónu, opísaného v tabuľke 1. Ako je ilustrované na obr. l, bolo možné detegovať silný signál vo fetálnej jadrovej mRNA. Presná identifikácia tohto pásu ako EPO mRNA bola vykonaná pri použití rovnakej próby k screeningu bakteriofágovej lambda cDNA knižnice fetálnej pečeňovej mRNA (25). Bolo získaných niekoľko hybridižujúcich klonov pri frekvencii približne 1 pozitívny na 250 000 rekombinantov. Kompletný nukleotid a odvodené od týchto klonov (lambdaHEPOFL13 a lambda-HEP0FL8) sú uvedené v tabuľkách 5 a 6. EPO kódujúci informácie je obsiahnutý v 594nt v 5-koniec polovine cDNA, zahŕňajúcej veľmi hydrofóbny 27 aminokyselinový leader a 166 aminokyselinového zrelého proteinu.
Identifikácia N-konca zrelého proteínu bola založená na N-koncovej sekvencii proteínu, sekretovaného do moča osôb s aplastickou anémiou, pozri tabuľku 1, a ako publikovali Goldwasser (26), Sue a Sytkowski (27) a Yangawa (21).
Či tento N-koniec (Ala-Pro-Pro-Arg-) predstavuje skutočný N-koniec, naviazaný na EPO v obehu, alebo či prebieha nejaké štiepenie v obličkách alebo moču, nie je v súčasnosti známe.
Aminokyselinové sekveneie, ktoré sú podtrhnuté v tabulkách 2 a 3, označujú tie tryptické fragmenty alebo časti, z ktorých bola získaná proteínová sekvencia. Dedukovaná sekvencia presne súhlasí s tryptickými fragmentmi, ktoré boli sekvenované, čo potvrdzuje, že izolovaný gén kóduje ľudský EPO.
Štruktúra a sekveneie ľudského EPO génu
Relatívne polohy DNA inzertov štyroch nezávislých ľudských EPO genomických klonov sú uvedené na obr. 3. Hybridizačná analýza týchto klonov s oligonukleotidovými próbami a s rôznymi próbami, pripravenými z dvoch tried EPO cDNA klonov, umiestňuje EPO gén do približne 3,3 kb oblasti, znázornenej na obr. 3 tmavou čarou. Kompletná sekvenčná analýza tejto oblasti (pozri príklad 4) a porovnanie s cDNA klonmi vedie k mape intrónovej a exónovej štruktúry EPO génu, uvedenej na obr. 4. EPO gén je rozdelený do 5 exónov. Čast exónu I, celé exóny II, III a IV a čast exónu V, obsahujú proteín, kódujúci informáciu. Zvyšné exóny I a V kódujú 5-koniec a 3-koniec netranslatovanej sekveneie.
Prechodná expresia EPO v COS bunkách
Na demonštrovanie, že biologicky aktívny EPO by mohol byt exprimovaný v in vitro bunkovom systému, bola uskutočnená COS bunková expresná štúdia (58). Vektor, použitý na prechodné štúdie, p91023 (B), je opísaný v príklade 5. Tento vektor obsahuje adenovírusový hlavný neskorý promotor, SV40 polyadenylačnú sekvenciu, SV40 pôvod replikácie, SV40 enhancer a adenovírusový VA gén. cDNA inzert v lambda-HEP0FL13 (vid tabuľka 6) bola inzertovaná do p91023(B) vektoru po smere od hlavného neskorého promotoru. Tento nový vektor je označený ako PPTFL13.
Dvadsať štyri hodín po transfekcii tohto konštruktu do M6 kmeňa COS-1 buniek (Horowitz a spol., J.Mol.Appl.Genet. 2: 147-149 (1983)) boli bunky premyté, premiestnené do séra bez média a bunky boli zobrané o 48 hodín neskoršie. Hladina uvoľnenia EPO do supernatantu kultúry potom bola hodnotená pri použití kvantitatívnej rádioimunoeseje pre EPO (55). Ako je uvedené v tabuľke 8 (príklad 6), bol exprimovaný imunologický reaktívny EPO. Biologická aktivita EPO, produkovaného z COS-1 buniek, bola tiež hodnotená. V oddelenom pokuse bol vektor, obsahujúci EPO cDNA z lambda-HEP0FL13, transfektovaný do COS-1 buniek a médium bolo zobrané ako je to opísané hore. EPO v médiu bol potom kvantifikovaný bučí v dvoch in vitro biologických skúškach, 3H-tymidínom a CFU-E (12, 29) a potom dvoma in vivo skúškami, hypoxickou myšou a vyhladovenou myšou (30, 31) (pozri tabuľku 9, príklad 7). Tieto výsledky demonštrujú, že biologicky aktívny EPO je produkovaný v COS-1 bunkách. Pri Western-blottingu za použitia polyklonálnej anti-EPO protilátky, EPO produkovaný COS bunkami má mobilitu na SDS-polyakrylamidových géloch, ktorá je identická s mobilitou natívneho EPO, pripraveného z ľudského moča (príklad 8). Rozsah glykozylácie EPO, produkovaného COS-1, môže byť podobný ako pri natívnom EPO.
Rôzne vektory, obsahujúce iné promotory, môžu byť tiež použité v COS bunkách alebo v iných cicavčích, alebo eukaryotických bunkách. Príklady takých iných promotorov, vhodných pri rozpracovaní vynálezu, zahŕňajú SV40 časné a neskoré promotory, promotor myšieho metalotioneinového génu, promotor, nájdený v dlhých terminálnych opakovaniach vtáčích alebo cicavčích retrovírusov, promotor bakulovírusového polyhedron génu a iné. Príklady typov iných buniek, vhodných v praktickom rozpracovaní tohto vynálezu, zahŕňajú
E. coli, kvasinkové, cicavčie bunky, ako sú CHO (vaječník čínskeho chrčka), C127 (opičí epitel), 3T3 (myší fibroblast), CV-1 (obličky africkej opice - Afričan green monkey kidney) a hmyzie bunky, ako sú bunky z Spodoptera frugiperda a Drosophila melangaster. Tieto alternatívne promotory a/alebo bunkové typy môžu umožňoval reguláciu načasovania alebo hladiny EPO expresie, produkcie bunkové špecifických typov EPO alebo rastu veľkých množstiev EPO produkujúcich buniek za . menej nákladných, ľahšie kontrolovateľných podmienok.
Expresný systém, ktorý si zachováva výhody cicavčej expresie, ale vyžaduje kratší čas na produkciu vyššej hladiny expresie bunkovej línie, sa skladá z hmyzej bunkovej línie a DNA vírusu, ktorý sa reprodukuje v tejto bunkovej línii. Vírus je vírus jadrovej polyhedrózy. Má dvojvláknový cirkulárny DNA genóm s veľkosťou 128 kb.
Nukleokapsid je tyčkovite tvarovaný a nachádza sa obalený v dvoch formách, neokludovanej forme vírusu, prerastajúceho membránou, a okludovanej forme, obalenej v proteínovom kryštále v jadre infikovanej bunky. Tieto vírusy môžu byt rutinne propagované v in vitro hmyzej bunkovej kultúre a sú prispôsobivé všetkým rutinným vírusovým metódam u živočíchov. Médium bunkovej kultúry je typicky živný soľný roztok a 10% fetálne teľacie sérum.
In vitro je rast vírusu iniciovaný, kecf neokludovaný vírus (NOV) vstupuje do bunky a prechádza do jadra, kde sa replikuje. Replikácia je jadrová. Behom počiatočnej fázy (8-18 hodín po infekcii) vírusovej aplikácie sú nukleoka17 psidy zhromaždené v jadre a následne prerastajú plazmovou membránou ako NOV a rozširujú infekciu v bunkovej kultúre. Navyše niektoré nukleokapsidy následne (18+ hodín po infekcii) zostávajú v jadre a sú okludované v proteínovej matrici a sú známe ako polyhedrálne inkluzné teliesko (PIB). Táto forma nie je v bunkovej kultúre infekčná. Matrica je zložená z proteínu, známeho ako polyhedrín, mol. hmotnosť 33 kd. Každý PIB má približne 1 mm v priemere a v jadre môže byť až 100 PIB. V neskorej fáze infekčného cyklu je produkovaný tak veľký podiel polyhedrínu, ktorý robí až 25 % celkového bunkového proteínu.
Pretože PIB nehrá žiadnu úlohu v in vitro replikačnom cykle, môže byt polyhedrínový gén deletovaný z vírusového chromozómu bez ovplyvnenia životaschopnosti in vitro. Pri použití vírusu ako expresného vektoru bola nahradená polyhedrínový gén kódujúca oblasť cudzou DNA, ktorá má byt exprimovaná, a bola tak umiestnená pod kontrolu polyhedrín promotoru. Výsledkom je vírusový fenotyp, netvoriaci PIB.
Tento systém bol použitý niekoľkými výskumníkmi, z ktorých sú najčastejšie uvádzaní Pennock a spol. a Smith a spol. Pennock a spol. (Gregory D.Pennock, Charles Shoemaker a Lois K. Miller, Molecular and Celí Biology 3:84, str. 399-406) opisujú vysokú hladinu expresie bakteriálneho proteínu, β-galaktozidázy, kečí je umiestnený pod kontrolou polyhedrínového promotoru.
Iný expresný vektor, odvodený od jadrového polyhedrózneho vírusu, bol opísaný Smithom a spol. (Gale E. Smith, Max D.Summers a M.J.Fraser, Molecular nad Celí Biology, 16. mája 1983, str. 2156-2165). Títo autori demonštrovali účinnosť svojho vektoru v expresii ľudského B-interferónu. Syntetizovaný produkt bol nájdený ako glykozylovaný a sekretovaný z hmyzích buniek, ak sa to očakávalo. V príklade 14 sú opísané modifikácie plazmidu, obsahujúceho Autographa californica jadrový polyhedrosis vírusový (AcNPV) polyhedrónový gén, ktoré umožňujú íahkú inzerciu EPO génu do plazmidu, takže môže byt pod transkripčnou kontrolou polyhedrínového promotoru. Výsledná DNA je ko-transfektovaná intaktnou chromozómovou DNA zo štandardného typu AcNPV do hmyzích buniek. Genetická rekombinácia vedie k nahradeniu AcNPVC oblasti polyhedrínového génu DNA z plazmidu. Výsledný rekombinantný vírus môže byt identifikovaný medzi vírusovým potomstvom tým, že vykazuje DNA sekvencie EPO génu. Tento rekombinantný vírus má po reinfekcii hmyzích buniek produkovať EPO.
Príklady EPO expresie v CHO, C127 a 3T3 a hmyzích bunkách sú uvedené v príkladoch 10 a 11 (CHO), 13 (C127 a 3T3) a 14 (hmyzie bunky).
Rekombinantný EPO, produkovaný v CHO bunkách ako v príklade 11, bol čistený bežnými metódami stĺpcovej chromatografie. Relatívne množstvo cukrov, prítomných v glykoproteíne, bolo analyzované dvoma nezávislými metódami [(I) Reinold, Methods in Enzymol. 50:244-249 (Methanolysis) a (II) Takemoto H. a spol., Anál. Biochem. 145:245 (1985) (pyridylaminácie, spolu s nezávislým stanovením kyseliny sialovej)]. Výsledky, získané v každej metóde, boli vo vynikajúcom súlade. Bolo vykonaných niekoíko stanovení, poskytujúcich nasledujúce priemerné hodnoty, kde N-acetylglukosamín je pre porovnávacie účely označený hodnotou 1:
Cukor relatívna molárna hladina
N-acetylglukosamín hexózy:
I galaktóza manóza kyselina N-acetyluramínová fukóza
N-acetylgalakto zamín
0,9
0,5
0,2
0,1
Je potrebné uviesť, že významné hladiny fukózy a N-acetylgalaktozamínu boli reprodukovateľné pozorované pri použití obidvoch nezávislých metód analýzy cukrov. Prítomnosť N-acetylgalaktozamínu indikuje prítomnosť O-napojenej glykozylácie na proteínu. Prítomnosť O-napojenej glykozylácie boli ďalej indikované SDS-PAGE analýzou glykoproteínu s nasledujúcim štiepením glykoproteínu s rôznymi kombináciami glykozidických enzýmov. Po enzymatickom odštiepení všetkých N- napojených karbohydrátov na glykoproteínach pri použití enzýmu peptid endo F N-glykozidáza, bola molekulová hmotnosť proteínu ďalej znižovaná nasledujúcim štiepením s neuraminidázami, ako bolo stanovené pomocou SDS-PAGE analýzy. In vitro biologická aktivita čisteného rekombinantného EPO bola skúšaná metódou G.Krystala, Exp. Hematol. 11:649 (1983) (bioesej proliferácie slezinových buniek) s proteínovými ukončeními, vypočítanými na základe údajov o aminokyselinovom zložení. Po viacnásobných ukončeniach bola in vitro špecifická aktivita čisteného rekombinantného EPO vyrátaná ako vyššia ako 200.000 jednotiek/mg proteínu. Priemerná hodnota bola v rozmedzí asi 275.000 - 300.000 jednotiek/mg proteínu. Navyše boli tiež pozorované hodnoty vyššie ako 300.000. Pomery in vivo/polycytemická esej na myšiach, Kazal a Erslev, Am. Clinical Lab. Sci., Vcl. B, str. 91 (1975)/in vitro aktivity, pozorované pre rekombinantný materiál, boli v rozmedzí 0,7 až 1,3.
Je zaujímavé porovnať glykoproteínové charakteristiky, uvedené hore pre rekombinantný CHO-produkovaný EPO materiál, skôr uvedený v medzinárodnej patentovej prihláške č. WO 85/02610 (publikovanej 20. júna 1985). Zodpovedajúca porovnateľná analýza cukrov, opísaná na str. 65 tejto prihlášky udáva nulovú hodnotu pre fukózu a pre N-acetylgalaktozamín a pomer hexózy:N-acetylgalaktozamín 15,09:1. Neprítomnosť N-acetylgalaktozamínu indikuje neprítomnosť 0-napojenej glykozylácie v skôr uvádzanom glykoproteíne. Na rozdiel od tohto materiálu, rekombinantný CHO-produkovaný EPO podľa tohto vynálezu, ktorý je charakterizovaný hore, obsahuje významné a reprodukovateľné pozorovateľné množstvá ako fukózy, tak N-acetylgalaktozamínu, obsahuje menej ako jednu desatinu relatívneho množstva hexóz a je charakterizovaný prítomnosťou O-napojenej glykozylácie. Ďalej môže byt vysoká špecifická aktivita hore opísaného CHO-získaného rekombinantného EPO podľa tohto vynálezu priamo vztiahnutá k svojmu charakteristickému glykozylačnému usporiadaniu.
Biologicky aktívny EPO, produkovaný prokaryotickou alebo eukaryotickou expresiou klonovaných EPO génov podľa predloženého vynálezu, môže byť použitý pre in vivo liečbu cicavčích druhov lekármi a/alebo veterinármi. Množstvo účinnej zložky bude samozrejme závisieť od intenzity liečenej choroby, zvoleného spôsobu podania a špecifickej aktivity aktívneho EPO, a v konečnej podobe bude stanovené príslušným lekárom alebo veterinárom. Také množstvo aktívneho EPO, stanovené príslušným lekárom, je tu tiež označené ako liečebne účinné EPO množstvo. Napríklad v liečbe indukovanej hypoproliferatívnej anémie, spojenej s chronickým zlyhaním obličiek u ovce, bolo účinné denné množstvo EPO jednotiek/kg počas 15 až 40 dní. Pozri Eschbach a spol., J.Clin.Invest., 74:434 (1984).
Účinný EPO môže byť podávaný akýmkoľvek spôsobom vhodným pre stav, ktorý je liečený. Výhodne je EPO injektovaný do krvného prúdu liečeného cicavca. Odborníkovi v odbore bude zrejmé, že preferovaný spôsob podania sa bude meniť podľa liečeného stavu.
Pri účinnom EPO je možné, aby bol podávaný bud ako čistá zlúčenina alebo v podstate čistá zlúčenina, je výhodné ho podávať vo forme farmaceutickej formulácie alebo preparátu.
Formulácie podľa predloženého vynálezu ako na veterinárne tak humánne použitie obsahujú účinný EPO proteín, ako je opísaný hore, spolu s jedným alebo viacerými jeho farmaceutický prijateľnými nosičmi a prípadne ďalšie terapeutické zložky. Nosič(e) musia byť prijateľné v tom zmysle, že sú kompatibilné s inými zložkami formulácie a neškodia jej príjemcovi. Je žiadúce, aby formulácia neobsahovala oxidačné činidla a iné substancie, o ktorých je známe, že nie sú s peptidmi kompatibilné. Formulácia môže byt výhodne vo forme jednotkovej dávkovej formy a môže byť pripravená akoukoľvek metódou, známou v odbore farmácie. Všetky metódy zahŕňajú stupeň uvedenia do spojenia účinnej zložky s nosičom, ktorý tvorí jedna alebo viac pomocných zložiek. Všeobecne sú formulácie pripravené homogénnym a dokonalým spojením účinnej zložky s kvapalnými nosičmi alebo jemne delenými pevnými nosičmi, alebo obidvoma typmi nosičov a potom sú, keď je to nezbytné, produkty tvarované do požadovaného tvaru.
Formulácie, vhodné na parenterálne podanie, obyčajne zahŕňajú sterilné vodné roztoky účinnej zložky s roztokmi, ktoré sú výhodne izotonické s krvou príjemca. Také formulácie môžu byť výhodne pripravené rozpustením pevnej účinnej zložky vo vode za vzniku vodného roztoku a sterilizáciou roztoku v jedno alebo viacdávkových nádobkách, napríklad zatavených ampulách alebo fľaštičkách.
Tu používaný EPO/cDNA zahŕňa zrelý EPO/cDNA gén, ktorému predchádza ATG kodón a EPO/cDNA kódujúca alelické variácie EPO proteínu. Jedna alela je ilustrovaná v tabuľkách 2 a 3. EPO proteín zahŕňa 1-metioninový derivát EPO proteínu (Met-EPO) a alelické variácie EPO proteínu. Zrelý EPO proteín, ilustrovaný sekvenciami v tabuľke 2, začína sekvenciou Ala-Pro-Pro-Arg..., ktorej začiatok je v tabuľke 2 označený číslom 1. Met-EPO by začínal sekvenciou Met-Ala-Pro-Prc-Arg... .
Nasledujúce príklady slúžia pre lepšie porozumenie vynálezu, ktorého rozsah je daný pripojenými nárokmi. Je pochopiteľné, že modifikácie môžu byť uskutočnené v uvedených postupoch, bez toho aby bol prekročený rozsah vynálezu. Všetky teploty sú udávané v stupňoch Celsia a nie sú korigované. Symbol mikrón alebo mikro, napr. mikroliter, mikromol atď., je μ, napr. μΐ, gm atď.
Príklady rozpracovania vynálezu
Príklad 1
Izolácia genomického klonu EPO
EPO bol čistený z moča pacientov s aplastickou anémiou v podstate ako to bolo opísané skôr (Miyake a spol., J.Biol.Chem., 252:5558 (1977)) s tým rozdielom, že bolo vynechaná spracovanie s fenolom a nahradené tepelným spracovaním pri 80eC počas 5 minút pre inaktiváciu neuraminidázy.
Konečným stupňom čistenia bola frakcionácia na C-4 Vydac HPLC kolóne (The Separation Group) s použitím 0 až 95% acetónového gradientu s 0,1% kyselinou trifluóroctovou (TFA) behom 100 minút. Poloha EPO v gradiente bola stanovená gélovou elektroforézou a N-terminálnou sekvenčnou analýzou (21, 26, 27) hlavných pikov. EPO bol eluovaný približne 53% acetonitrilom a predstavuje približne 40 % proteínu, podrobeného HPLC s reverznou fázou. Frakcie, obsahujúce EPO, boli odparené na 100 μΐ, upravené na pH 7,0 hydrogénuhličitanom amónnym, dokonale štiepené 2% TPCK-spracovaným trypsínom (Worthington) 18 hodín pri 37’C. Produkt tryptického štepenia bol potom podrobený HPLC s reverznou fázou, ako je to opísané hore. Bola sledovaná optická hustota ako pri 280, tak 214 nm. Dobre oddelené piky boli odparené takmer do sucha a podrobené priamo N-terminálnej aminokyselinovej sekvenčnej analýze (59) pri použití Applied Biosystems Model 480Ab sekvenátoru v plynovej fáze. Získané sekvencie sú v tabuľkách 2 a 3 podtrhnuté. Ako je tu uvedené hore, boli dva z týchto tryptických fragmentov zvolené pre syntézu oligonukleotidových prób.
Zo sekvencie Val-Asn-Phe-Tyr-Ala-Trp-Lys boli pripravené (aminokyseliny 46 až 52 v tabulkách 2 a 3)
17mer 32násobné degenerácie
TTCCANGCGTAGAAGTT a 18 mer 128násobné degenerácie
CCANGCGTAGAAGTTNAC.
Zo sekvencie Val-Tyr-Ser-ASn-Phe-Leu-Arg (aminokyseliny 144 až 150 v tabuľkách 2 a 3) boli pripravené dva pooly 14merov, každý 32násobne degenerovaný
TACACCTAACTTCCT a TACACCTAACTTCTT, ktoré sa odlišujú v prvej polohe pripraveného leucínového kodónu. Oligonukleotidy sú značené na 5-koniec konci pomocou 32P použitím polynukleotid-kinázy (New England Biolabs) a gama 32P-ATP (New England Nuclear). Špecifická aktivita oligonukleotidov sa menila medzi 1000 a 3000 Ci/mmol oligonukleotidu. Ľudská genomická DNA knižnica v bakteriofágu lambda (Laen a spol., 22) bola screenovaná pri použití modi fikácie in situ amplifikačného postupu, pôvodne opísaného Woo-om a spol. (47) (1978). Približne 3,5 x 105 fágov bolo umiestnených v hustote 6000 fágov na 150 mm Petriho misku (NZCYM médium) a inkubovaných pri 37“C do viditelných povlakov, ktoré sú však malé (približne 0,5 mm). Po 1 hodine chladenia pri 4’C boli duplikátové kópie vzoriek povlakov prenesené na nylonové membrány (New England Nuclear) a inkubované cez noc pri 37*C na čerstvých NZCYM platniach. Filtre potom boli denaturované a neutrálizované lOminútovým pobytom počas 10 minút na tenkom filmu 0,5N NaOH - IM NaCl a 0,5M Tris (pH 8) - IM NaCl. Po vákuovom sušení pri 80”C počas 2 hodín boli filtre premyté v 5 x SSC, 0,5% SDS 1 hodinu a bunkové zlomky na povrchu filtra boli odstránené miernym škrabaním vlhkou tkaninou. Toto škrabanie redukuje podstatnú väzbu próby k filtrom. Filtre potom boli premyté vodou a prehybridizované počas 4 až 8 hodín pri 48'C v 3M tetrametylamóniumchloridu, 10 mM NaPO4 (pH 6,8), 5 x Denhardtovom roztoku, 0,5% SDS a 10 mM EDTA. 32P značený 17mer bol potom pridaný v koncentrácii 0,1 pmol/ml a hybridizácia bola vykonaná pri 48’C počas 72 hodín. Po hybridizácii boli filtre intenzívne premyté 2 x SSC (0,3M NaCl - 0,03M Na-citrát, pH 7) pri teplote miestnosti a potom 1 hodinu v 3M TMAC1 - 10 mm NaP04 (pH 6,8) pri teplote miestnosti a od 5 do 15 minút pri hybridizačnej teplote. Približne 120silných duplikátových signálov bolo detegovaných 2 dni po autorádiografii za intenzifikačného screeningu. Pozitívy boli vybrané, zhromaždené po 8 a opäť trikrát rescreenované pri použití jednej poloviny 14merového poolu na každom z dvoch filtrov a 127meru na treťom filtre. Podmienky a 17mer pre umiestnenie na platňu sú opísané hore s výnimkou, že hybridizácia pre 14mer bola pri 37C. Po autorádiografii boli próby odstránené z 17merového filtru v 50% formamide počas 20 minút pri teplote miestnosti a filter bol rehybridizovaný pri 52’C s 18merovou próbou. Dva nezávislé fágy hybridizujú k všetkým trom próbam. DNA z jedného z týchto fágov (tu označený lambda HEPO1) bola dokonale štiepená pomocou Sau3A a subklonovaná do Ml3 pre DNA sekvenčnú analýzu pri použití dideoxy reťazec terminujúcej metódy podľa Sangera a Coulsona, (23) (1977). Nukleotidová sekvencia a odvodená aminokyselinová sekvencia otvoreného čítacieho rámčeku, kódujúca pre EPO tryptický fragment (podtrhnutá oblasť), sú tu opísané. Intrónové sekvencie sú uvedené malými písmenami, exónové sekvencie (87nt) veľkými písmenami. Sekvencie, ktoré súhlasia s miestami akceptorového (a) a donorového (d) strihu, sú podtrhnuté (viď tabuľka 4).
Príklad 2
Northern analýza mRNA pečene ľudského plodu μ9 mRNA pečene ľudského plodu (pripravené z pečene 20týždenného ľudského fetu) a mRNA pečene dospelého človeka bolo elektroforezovaných v 0,8% agarózovom formaldehydovom gélu a transferovaných na nitrocelulózu pri použití metódy Dermana a spol., Celí, 23:731 (1981). Jednoreťazcová próba potom bola pripravená z M13 templátu, obsahujúceho inzert, ilustrovaný v tabuľke 1. Prajmer bol 20mer, získaný z rovnakého tryptického fragmentu, ako pôvodná 17merová próba. Próba bola pripravená, ako to opísal Anderson a spol., PNAS, (50) (1984), s tým rozdielom, že nasledujúce štiepenie pomocou Amal (ktoré produkuje požadovanú próbu dĺžky 95nt, obsahujúce 74nt kódujúce sekvencie), malý fragment bol čistený z ml3 templátu chromatografiou na stĺpci sepharózy C14B
Tabuľka
o O o o
m o m o
n vO
V 0 y y 0 U O a
u 0 y y 03 u U u
0 y y y 0 u H <
oo 00 oo u y < O a
0 CJ 0 0 u u CJ u
A 0 oo » y 00 oo o a o
u AJ 03 y eo u 63 <
CJ 03 0 00 y u O u
a 00 y 00 y u h H
od 03 eo AJ y < CJ U
o AJ A y y o cj · o
CJ 0 U y y c o u
AJ y AJ y e u €6 u.
u y 06 y 03 C’ VJ U
AJ y y 0 y o w O
03 aJ · 0 AJ y f— < <
0 od y y u u U u
OO 0 06 y u u o u
aJ y y y eo u. H u
U CJ 0 y 0 G U u
AJ . eo y 03 y ί- CJ , u
O y 0 03 0 α H υ
AJ y y AJ n u CJ u
0 AJ ' y 03 AJ u H u
U y y 60 0 u CJ u
00 03 - 0 od 00 u CJ u
oc 0 03 y 0 a CJ u
0 y AJ y y < CJ υ
CJ 03 0 y 03 u CJ a
u 0 y y AJ o CJ <
u , w y 0 Q u c. u
e 0 u od y a < ί-
0 Od y AJ Q o CJ ο
U 0 u y y u < υ
03 (J 00 AJ a c CJ ί-
C y * 0 y y H CJ ο
u y y eo eo U H u*
AJ aJ 03 AJ y G CJ b
u AJ 0 y 0 G CJ o
a AJ ec y y U CJ a
0 y 03 y eo ί- H · u
Od y 06 y y α Vrf υ
00 OO y 63 03 o CJ u
CJ 0 y AJ y u CJ u
04 y y y y H CJ G
AJ y C6 y y a CJ Cu
AJ y 03 AJ 0 u CJ G
AJ OO 06 00 y u < <
CJ <5 0 y y a CJ M ·
0 03 y 06 y • * w f-
y · 03 u 03 y u c · <
CJ C4 y 0 y a CJ G
03 y 0 y a c U
y eo y y u G
U AJ y y y y CJ G
CJ 00 00 « . y 0 • O G
CJ AJ y 0 y y H U
0 00 y y y y CJ H
00 od y AJ AJ od H ί-
0 0 AJ y y 03 CJ α
cj , OS y a y AJ eo CJ . G
u 06 y 03 y AJ CJ <
AJ 0 y 0 y y CJ G
AJ y y » a w eo y a G
u y y 63 0 y CJ G
Od y y y y AJ • CJ G
00 y ·« y 0 ec CJ W
00 y u y y 0 CJ w
AJ ω y c ec CJ <
CJ 03 u 03 y 0 G
AJ . u c 03 y CJ . G
AJ 0 eo u y 03 CJ L·.
CJ •Q ec 0 y CJ G
00 C3 o CZ y y CJ G
0 od u y AJ ec G
od
AJ u
o u
y
Od
Od v
u u
u u
y
CO u
u u
y a
y co co co y
u
CO u
u y
u
AJ c
y to C í u < u o ŕa o c o o H < CJ < o o a u a o Ό < O CJ e o a o o
m r* u
u u
Cl a
a u
u ed
AJ
AJ
U a
oo u
oú u
u (d oo a
u
AJ
AJ u
u
Od
AJ oo rs
U
U aJ ä y > 00 X 00 u c
AJ a
£ a
u u
oo y
ed co u
a
o o P*
U 00
0 0
0 eo
0 0
0 00
0 00
y AJ
63 06
00 0
AJ y
0 y
00 eo
03 AJ
00 eo
Ofi AJ
AJ y
AJ 00
u AJ
y y
AJ AJ
03 AJ
0 03
03 eo
03 00
03 00
03 00
00 00
y AJ
AJ AJ
y AJ
0 63
eo 03
00 0
00 0
06 03
y 0
CJO 0
0 eo
y 03
y 63
06 04
AJ e
C3 03
y AJ
0 AJ
y 03
u 00
AJ 03
y 00
y 00
00 AJ
0 AJ
y AJ
od 00
03 0
03 y
CO 0
AJ y
00 0
06 eo
06 eo
06 eo
eo eo
CJ Π
0 0
od 03
eo AJ
03 00
03 AJ
00 y
0 y
0 0
Od 03
03 AJ
y y
a u
u u
e y
AJ
AJ
U
AJ
O
CJ (9 eo m
oo c
CJ u
4J
U
AJ
C
AJ
AJ
U u
u
U
U oo
AJ u
CJ
Δ0
AJ
U u
(6 a
AJ a
«3 «3
AJ a
AJ
U e
o o
CJ o
IA r\ ed
AJ
OO e
OS u
u u
c u
CJ
AJ
U od os os
OS
C3 eo
AJ a
u od c
AJ
Od
AJ
CJ
C
AJ a
a od
Od
CJ
CJ
AJ
AJ
AJ ** ts
ea g G ec u y
AJ b >G u y AJ
0 H oy y U
03 9< o 0 0
00 5 -U u 03 y
06 03 G cu 0 00
03 0 < o 00 63
AJ aj U b y y
00 y G B. 03 y
y AJ U a CJ u y
0 AJ U ·— U x 0
03 00 G < < F 0
0 U G « 00
06 0 G r— F oo
0 y • · w G < A* 0
y «] G 9 í- e y
eo y ί- 41 < u u
06 o α G ·< < y
eo 00 u •H G 0
03 oo H q < 06
AJ AJ G > G G 0
y y < O U e y
00 o G u G ·— u
0 06 U a. G < y
00 0 G 9 G 9 y
y y • (- S < y
0 U G G y
00 y U § n y
03 G •“1 y
0 y G G -2 G w
0 U 9 G c a
03 eo 00 b 4) G G G < co Od
0 y H 0 G 9 ed
y y G b < a
a íM» • G C- G u y
00 y G 9 U 3 y
00 oo y y y Ľ u G fc O G y y
oo G M G 3 ed
Aj aj y »1 U B- O V) S 41 G 64. 66
03 w y ti G 9 G U 0
00 H a >. y
AJ w U G f- H y
0 <1 • G 9 G ea y OS
y w ί- q G u
03 AJ α r. < < y
w y G b G 3 ··
Al y G a < y
y y Ι- co U G y
eo 0 α 3 G «R ‘J
AJ y ί- O ί- y 0
eo y α G α 0
0 00 u G «4 ed
00 0 • H b ί- a 0
y y G G Ο y
y y 0 y F 3 q < G ea u n y
0 y G G < y
u y G C. U b y
eo AJ G b U O y
0 y H H < V) 0
y Cl « · M 9 U C. y
eo aj H q < n e
eo 03 • G G G < y
0 AJ G c-í- n 63
eo y U y G >. 0
03 03 ί- H t- G y
63 0 α e G u y
0 0 G M í- y
y y 64 od G ί- < o < U WM S y y
03 0 α b ί- U y
00 0 G EU α G y
α ο «η Ο m *ΰ Ο ο α ο m σ* Ο ο ο m <Μ
«4 ^4 CM
•ο
Λ
Λί
Ο
ο.
*5ί (ΰ
Λί
Ρ
JS rt
Η
u XJ U JS
u u í ί-
u α ο c.
α eo < u
Μ AJ o <
Π AJ < o
U U u
u U U ft.
α u U -J
α o h* c
α M . G >
υ 00 t-· u
υ 00 D js
u tt < f-
u u o «
es AJ H -t
w AJ < «M
n u í- e
ec u < a
eo oo í <
XJ c O 3
U 00 < —l
XJ e U u
eo u E- c
e α •ť u
q ' , oo 5 «5
xj 00 υ s
q 00
q (Q í- u
eo U u u
q jA · υ q
α 00 < tn
XJ 00 o α
α XJ o ts
u 00 H u
n AJ u α
xj u < ·Η
u u u 00 O = < 3-
u • u •í ·—t
u. o o
u XJ t- q
u (J O —í
co o u <
XJ u H n
u Q υ ts
α 00 H o
υ 4 u ►.
q U o -i
eo 00 υ υ
n f· · υ u
u u CJ JS
U u < H
eo 00 eO
q (0 q
q <0 u
eo (3 u
eo U XJ
es 00 xj
xj c q
xj *2· U
eo oo eo
q <3 xj
eo tt eo
eo (J XJ
u 00 CO
eo 00 AJ
ec Q U
eo AJ eo
eo U eo
XJ e . es
W tt u
W Q υ
es 00 u
eo OO u
XJ 00 00 eo OO tt tt tt
(Q eo 00 q XJ tt U O0
Q cs XI q U tt XJ 03
00 00 U eo OO 03 AJ 00
Q AJ u u 00 4 tt tt
00 rs u eo tt tt U 00
O0 00 00 eo 00 tt AJ 00
AJ ej 4 q XI tt XJ 4
AJ 00 00 u XJ 00 tt u
XJ (3 AJ XJ AJ tt U 00
AJ o XI eo tt tt XA 00
U 00 U q 4 tt XJ 00
AJ (3 00 xj 00 tt 4 oo
AJ U XI u 00 c U tt
AJ oo AJ q tt c AJ 00
U e β q U u U XA
U 00 α q u XJ tt 0
AJ 00 oo q u U (J 00
Xl XJ Q α 00 XJ w
Xl α 00 q 4 00 u 0
XJ 4 oo q OO XA 4 . 00
u Q OO xj XJ U U 03
u α XJ xj XJ α XI 00
AJ XJ n xj U u U 00
AJ 00 00 q 00 03 n AJ
AJ 00 <0 u U 03 u AJ
AJ <3 00 q AJ tt u o
AJ CO u e 4 00 u 00
AJ CO u q 00 AJ tt XJ
AJ 00 oo U eo 00 u 00
XJ oo 00 . α α n AJ 00
AJ 03 XI 03 00 XJ ’ XA
O e 4 u OO Q 4 XJ
U 00 00 4J 00 U U U
AJ c U o Q AJ OC
AJ AJ 03 xj 00 OC AJ 4
00 (0 Xl q 00 XJ 4 u
rs 00 u U <3 03 XJ AJ
00 xa od u 03 Q x* 0
AJ Q oo u xi U 4 03
00 B 4 . u U XJ U . XJ
o □ 03 U u 00 U AJ XI
< ·*“< Q «J XJ 00 0 XJ u
O O 00 Ό α 4 03 03 oo
U u eo AJ eo tt Q O XJ
H O 00 4 « 00 U 4 u
U eh <9 Q 4 AJ eo tJ 03 XI U AJ AJ 4 XJ XJ
U n CO 4 eo XA U 4 U
< < 00 XJ q XJ tt 03 u
O H 4^ u , xj tt u oo. tt
< >» B AJ q XJ 00 xl AJ
3 J 00 03 u tt AJ 4 tt
U o. 03 U eo 00 U AJ U
U M X) •q q tt 4 03 00
t- H AJ u u u U AJ XJ
u q XJ w eo <J U U XJ
u — XJ U eo o tt 00 tt
u < CO CO Q AJ U oo AJ
f- l·· 00 eo U 03 c 00 XJ
< >» XA q . U 4 u 4 . O
H H 0 eo U XJ XJ 03 XJ
U U 0 q q 00 tt XI 00
H — 00 υ q 03 00 4 4
r* cs eo U AJ 4 tt
F c oo υ u OO 03 AJ U
< u 0 eo q 03 AJ 4 4
3 <! 00 eo eo XI U 4 4
H *· AJ eo α 4 00 4 U
r 13 AJ xj u U tt 4 XJ
b > AJ u . XJ 00 OO 4 . XJ
< u < u XJ AJ XA oo 4
-á >. 0 eo XJ 00 03 tt U
<! -J AJ XJ eo 00 Q tt XJ
U H U U q XJ U 4 AJ
o o O
o ι/Ί o
•f νΊ ŕ*
<N <N OJ
o m
ÍM
o o o O ΙΛ o a <—t o o
n n n m
u c U u eu H (d H o < Ľ
< ^4 (Q u U u b o u o r*
u u <0 u d < > h u <
u d eo VI E— H o u (J
y i-( O0 G d U ^3 í-· u u
y < a H R-l f- d o < CJ S
< ►» u < R4 o > 3 « <
u rH a U a < eo< o
u u aj U -I U kl ί- y
u 3 00 u < U < U ο <
f- d * (Q < > u d < • o » tí
C -J eo < H ί- X O ί- h
c- d 00 u ο H £k E- ο cj
G R-l a o Ifl u 3 < eo < H u
u < Q >> e- d O u u
u ea U 3 J u -J < u cj
u U eo U U c. u
u < 00 d 3 >»< a o
H 3 AJ u 3 rJ u < u μ o
H d AJ co u eoU u 5 o
U ►J > U co u M u rH • u
U 3 AJ u O < o O (J
Ε- d OO kl o Φ < M ί-
υ -J 00 u o ο <1 / 1 H
Tabulka 4 (pokrač.
ea d a M d eo s > ea d ea
P u
JZ fj kí O «Λ eo k.
< s oa
U I U
U u >» kl
U kl
O
Vi u u u i-ι ea d u > · u d u eo ki u
u u
u u
d ea u
ea d
u eo u
U d
U ea ea <
u rJ
e.
M <
eo oa cu *u o X S t- < o. o o5g tisy
U < O asy
M < * <j -s y £ ' < ttf)U klo e, ** j u O u m u < >» eu <
ea u
<
«
U d
r·* o
>» u d u •-i · d d ea ea u
ea d
ea ea d
d -J C u
U d 3 V ►J eo u
ec ea u
u ki eo u
u u
u
H
U <
U u
H
U
U (u o
s u
u u
u u
u $
u <
u o
Ευ e E
-i E< U iSŠ í í d U ω W d u r- u
Sg
-y <É 0 5? £ 5 ° H kl O d
U n
J ►» r—
U ea b
<
d rJ d
JZ
Cm
C
W <
u d
u u < u < u ' u o (u ľ
u u
Eg
Š u
u <
u ιυ u
u eu u
<
u u
<
u u
t<
f<
u u
o o
ίο u
<
u u
o o
G < u u H U <
U < u o ζ
u u u
G g
š.« u y
H
U tU <
u u
ίο H g.G < 5
O ta
u H u
< b u
u H u
< μ u
u < d
E- H • d
μ b d
u H u
u b • u
o t- kl
o r U
u μ d
u H d
< b a
u eo
• eo
3 {J eo
u u kl
o H u
o q kl
ί- O u
ο o kl
u o kl
H H ea
ί- < w
ο U i U
O í- U
U G kl
Ε- P kl
υ u kl
< o u
u o ea
o fi eo
o u kl
u H w
ŕ- O u
< U u
o O U
u U d
o í- ea
u. o kl
u o d
< u u
u u d
t-l u d
o u • U
H y
o <
o u U
< u O
O . c í
u o 5
t- <
u u U
H H
H 3 • U
o o
< f- <
o < U
H u
O. u <
ί- s u
ο 3 <
o o u
< u f-
< u • μ
u H <
u G u
o o H
H t- b
o u y
o o í
< o
t- u U
í- o H
« u
eo
M u
ea ea kl u
u u
u «
u u
u kl ea kl u
kl u
eo ea v O,IN NaOH-0,2M NaCl. Filter bol hybridizovaný k približne 5x10® cpm tejto próby počas 12 hodín pri 68C, premytý v 2 x SSC pri 68*C a vystavený 8 dní intenzívnemu screeningu. Jediná markerová mRNA s 1200 nt (označené šípkou) prebiehala v susednej dráhe (obr. 1).
Príklad 3 cDNA z pečene plodu
Bola pripravená próba zhodná s próbou, opísanou v príklade 2, a bola použitá na screening cDNA knižnice pečene plodu, pripravenej vo vektore lambda-Ch21A (Toole a spol., Náture, (25) (1984) pri použití štandardného screeningového (Benton Davis, Science, (54) (1978)) postupu. Tri nezávislé pozitívne klony (označené tu lambda-HEP0FL6 (1350 bp), lambda-HEP0FL8 (700 bp) a lambda-HEPOFL3 (1400 bp) boli izolované po screeningu 1 x 10® povlakov. Celý inzert lambda-HEPOFL13 a lambda-HEPOFL6 boli sekvenované po subklonovaní do M13. (Tabuľka 7 a 5). Iba časti lambdaHEPOFL8 boli sekvenované a zvyšok bol považovaný za zhodný s ostatnými dvoma klonmi (tabuľka 6). 5-koniec a 3-koniec netranslátovanej sekvencie sú uvádzané malými písmenami. Kódujúca oblasť je zapísaná písmenami veíkými.
V tabuľkách 2 a 3 je dedukovaná aminokyselinová sekvencia uvedená pod nukleotidovou sekvenciou a je číslovaná tak, že číslo 1 platí pre prvú aminokyselinu maturovaného proteínu. Predpokladaný vedúci peptid (leader peptid) je označený zápisom celých skratiek pre zápis aminokyselín. Cysteínové zvyšky v zrelom proteíne sú ďalej označené SH a potenciálne N-napojené glykozylačné miesta hviezdičkou. Aminokyseliny, ktoré sú podtrhnuté, označujú tie zvyšky, identifikované N-terminálnym proteínovým sekvenovaním alebo sekvenovaním tryptických fragmentov EPO, ak je opísané v
Tabulka 5 gacap.p.aag gacgagctgg gacagagacg tggggatgaa
o H u m y P P <e y 3 O O b p o u y O 00 *
CZ U U u o x< O M u o m y O v P o « y <M w y •c >» ·
U o u (\ J < H < o < u to J u — cn < tň P fcj ·
CZ) H y a y O U c u <3 U -« U « E so »
> o ω P — u 4M P — < ·- y a H — Ϊ2 u «
α H u U < y >4 < υ y < o > y *c í.
a s a-3 y s y P c y e u a u a u 6) U
< P — < « W < — u ^4 (J 3 f
00 α > u y y K < y y u u < y < y S- t
Al u o < 3 y 3 y x y xu 3 í U ŕ-
AJ es y ei P M —· y —< y x 5 «1.
U U fcJ P O u y y o y P < y u H *
00
aj 3 u 3 O c P — u eeo PP u y C. C.
U O P < 0 P b y B < ťí <
y u u y < < > y < y < y < Ľ
AJ 0) >4 y u y 3 y 3 y 3 P -i y e 3 R ŕ-
XJ J u x < O P r < o P a P
U O y í- H J P u y y :> y y u w
ta
00 XJ s y ee y U u u y -H U « P n y u ŕ-
y u P u y o y 4) P a P — < —· y
U u < < «Λ < Z < > y = y < y r* <
o p s y 01 u M y n P s P >»< o C
63 α y — < M xy *- y ~ y cj P ~ y ““*
R y u y y U CJ P < < < y •j y y u M «<
AJ y r: U s y y b y s < c y u <
Al a! <_ «ι H < x < — < — < 3 H r* **
(J <g y U U y -J < o α y u «3 Q r- <
63 XJ •S* y ** O < p y m y □ y Π H s3 <
2 y R H < b u o y α P vJ
•Z) č— => O O o P P W P y u < U C*
u u
ee u
u <j u
u
U
U ee < O u o — < u n P c — y r* < y
r. y o —< y •n < y y θ' c- u o ee y — u y — < u y t ίu y o y
V) <
B P s xy m y «= r“ .3 y
u CZ u cn u y P E· W vi < < y — y y o a/ W ’ w -4 U < y W «4 b U P P 5ts < Ξ
u Al AJ U y 3 b: y P y ω 81 P x y o p b y y P < ss < < 3 U Q f J U s y b y p y b P y p < R ŕO < CJ
U R U ra H u P u « y — P ·-> < b y x y P < — P a p > y xu — y y u c y — < y y b ω j= y p < U < 3/ 6a -i p
O 63 β f 1 3 •«4 P P y 3 U O P u y o y >- P M < 5. Š — < e y — < y α b y a y w P s y 3 r- u y a y — y < y
u R U U Al H y y P eeo u y < u 3 P ss u y .s y P < py b y P P b p SI u W P u u o y sa < a y — y < y
U X3 UI « • a P y 0 < b y =- y s y — c y y a. u .i < < y — u R P > y . t H .1. « B < c < ee y u y < y P P B < < y
w U 62 AJ U r* y y P 3 < - y p y - y — y < y 0 < b y p y .2 3 y y — y a P > y 3 P .35 0 < - y p y
63
R 63 eu • < y y y 3 y — y < o 3 y — < y y — y a p > y -< < a p > y 3 y SI P _J P •í8 y y o p - y p y
o m u u U 4 00 AJ ea 00 u
•-J u u u 00 4 U (9 AJ AJ
o 4 oo 4 U 00 «9 00 AJ
U u 00 AJ (J U 00 U
(Q u aj U 4 M 00 AJ
4 υ O 4 U M 00 AJ
o U 00 aj 4 4 u (J 4
M U 4 U 4 M o AJ
a a 4 U 4 u 00 O0 4 00
U U 4 u 4 a U AJ
Tabulka 5 (pokrač.
-H O U u 00
AJ 00 u AJ a AJ 4
U u 00 a u AJ 00 AJ
b < U oo 4 00 oo O AJ AJ
j: u u 4 00 4 AJ 4 AJ AJ
t* < u υ 4 U 4 4 U AJ
U AJ 00 00 00 00 U 00
u U 4 4 AJ 4 U 4
U u 4 00 U 00 AJ 60 O 4
< U «V u 4 AJ eo U
H t- u υ AJ 00 4 AJ 00 U
3 P 01 t-1 u 4 AJ 00 4 4 u 4 AJ
(J u AJ U 4 o 00 00
n u U AJ u AJ 4 4 4 00
AJ u 4 AJ U OO 4 00
j 5 4 00 4 4 00 AJ U 00
u eo eo AJ 4 00 AJ
4 eo 00 u 00 00 4
3 U U 00 4 4 u 60 w U
01 H eo 4 eo 4 u 4 00 AJ
U U eo 00 4 0Q 4 U oo
U U 4
-J < 4
00 u u 00 U 4 AJ AJ 4
u u u 4 00 60 AJ 4
>s < u 00 00 U oo 60 u 00 4
-i o u u 00 00 u 60 60 4
U <J 4 u 00 o u 4 u AJ 4
(J u 00 00 a AJ a 4
U . u 4 4 4 AJ u AJ 4
o ea O AJ 4 U U U 4 4 u 4
ιΛ b u OO 4 u u AJ U u a
< U AJ 00 u U 00 00 4
3 U U H J U 00 u U AJ 00 60 4 00 60 4
eo u 4 00 4 AJ 00 AJ 4
OJ u OO u U 00 OO u AJ (J U
JS s· 4 u 4 4 AJ o 4 60 U
x P U a 00 00 U 4 U 00 4
o 4 AJ AJ u 00 60 U
a 4 AJ 00 60 00 00 (J
S H • < u <5 U u u 00 00 4
•Λ < • t3 00 U 4 4 AJ u AJ 4
4 < Γ- u 00 4 60 AJ 4 4 4
b U \O ΟΟ <
3 U \O u υ
0) t-> < < u a U 4 AJ U 00 60
u ti U 4 AJ AJ 60 u
b U C. CJ u u 00 60 00 U 4 U
>, < ΐθ < u 00 00 00 AJ AJ U 4
p* < U“ u AJ 00 60 (J 00 4 c
u 00 4 U 00 60 60
u 4 U *J 4 4 4 t4
_4 y x u ti U 4 60 AJ U 4 *4
r; f- -J o 4 U U u AJ u 60 a
> u U ZJ u AJ AJ 4 AJ AJ AJ ·*
00 < U <
b y JS o
< υ t- < 4 U 00 U 4 u a 60
U 4 AJ oo AJ u tj
3 U ona U U 4 60 U u AJ
— f— ij O 00 4 00 4 eo u 4 4
X M < < AJ 00 00 60 eo 4 4
00 eo 4 4 4 00 60 AJ
AJ AJ 4 U eo AJ 60 U
3 U n a AJ 4 AJ 4 oo 00 eo u
3 H •S xu a U U 60 AJ AJ AJ 4
U U tn Q H 00 U AJ 60 AJ U 60 4
00 o AJ
u u 06 c P > 3
u 00 w ee 3 J u
00 u CO u O u
00 00 CO
u u u
u u u
u c9 u ΙΛ P 3 u
u u > o ω P
a u U ŕ U
oo 00
u oa 3 < -j u
u eo J í < H
AJ U u > U
u w
00 AJ
AJ C3 W u O *<
u CO ·—4 < ee U
AJ CO ·*« u u
u CO
00 u
u u 3 a
< P ω f~
> o j ω
u u
u u
u AJ > u > υ
* 06 AJ u o j u
u u u u u
00 CO
u u Q co «*- t-l u 3 u
Q u 1-1 ω p U H
u u t x < U 3
o P
u 00 eo c- u
CO u a u
CO u eo
00 Q eo
CO U u 3 u
u 06 eo ω P
u AJ u U u
R U eo
CO O co
ca u n u
Um u
tn P
u oo o
u Ow u 3 u
00 AJ eo ω P
«3 u eo j u
CO CO u
oo CO u
u 00 u 3 u
u CO u ω P
u AJ (3 u 3
AJ 00 eo
u
u u
u u 00 V) P
u u eo
AJ u (3
CO CO eo 3 o
AJ 00 w U P
u rs u M u
CO a eo
CJ u u
eo 4a *j 3 u
u u e0 U P
-J u
u u eo 3 P
AJ <3 »·» P
u u u u u
CO AJ u
a u u
u u u υ
CO u eo ee u
u oo u H P
eo u M
AJ u U
3 u
U t-l
U u
U CO BO
CO (9 eo
u u u 3
oo *c u c- u
AJ eo u P P
<J eo a
00 AJ u
(J u u υ
AJ u eo J u
u u eo < υ
u υ U P fl U
p *5 O JS u O M U
< *» P < »o < 3
<3 U 3 e 3
—' O P r*( <
< 3 9^ U 3
3 3 «“· < 3 3 « C P C 3 ·“< < 3 3
3 3 3 3 PO
01 P M < «-< 3
J P 3 3 3 3
3 3 C P -t 3
0» p (0 < « P
•J 3 < < > 3
M O 3 3 3 3
p< fl> P -l <
P P J P U 3
eo3 b U u 3
M 3 « 3 jj t:
< < tn < x <
3 3 a 3 eou
»“· < 52 PO u 3
3 3 3 P < <
3 3 Q 3 « U
0/ P — < p <
U U S 3 J <
-< 3 3 < 0.0
n P —1 < u o
> 3 O O P P
eo < a P a 3
1- 3 O —1 3 O •H o
< 3 r-> <3 < 3
M U n P u P
0) 3 ZS PO p <
M < W U P P P
C. U PO U 3
W < -1 3 Λ P
< 3 3 U P P
β p u 3 . C P
>xU JS 3 2
3 P P < < <
e) u U 3 -» P
—< f- JS u e P
·-· < P < > 3
3 3 V 3 a «<
ä P •-4 P p<
U 3 ►« < U <
oa 3 C P u o
u 3 * m < -= u
< 3 < < P <
0 < 3 3 C.U
M U « <
tí U 3 3 < 3
0 < «3 3 0 <
U 3 u u U
C- 3 < 3 tí 3
(S 3 3 U -1 3
-i 3 —< < a P
< U 3 3 > 3
Val Glu Val Trp C In Gly Leu Ala Leu Leu Ser Glu Ala Val Leu Arg Cly Gin Ala Leu
CTA CAA CTC TCG CAG GGC CTG CCC CTC CTC TCC CAA CCT GTC CTC CCC CCC CAC CCC CTC
Tabuľka 6 pokrač.
o σ»
b H O b u O a <
« y CN 3 y X5
(Λ < •M Vi H **
.-t U V y MO
a H —4 H b U
s» b b4 ·<: < O
q U Q u 3 U
**< Q —4 y 4! ť
< y -< y X H
e < 3 < b H
X ·μ —-1 < x: CJ
-J < y y H <
Q. H a y G. O
u < x < m <
< U U <y
—< O ·· u e f-
Q t— < —4 y
> y O y < U
a f-1 !3 y b f-.
—· < SS u u y 4= U H <
s y U U
u H y —t H
1-1 u y u ►4 <
c y 3 y b <
—1 -C U í-* — U
O O U y (X <
3 O a H eo <
O H -4 y b y
U U 3 u < O
o u O 00 U O s y
b U pH b y m « H
x y »-4 < y u y
3 y 3 e P
—4 H b U
y y -J U x y
o. o 3 y H
b U H Ι- f- y 38
Ο y b f- a H
b y x y P U < 38
e y b U b <
—< < j5 y 3 U
y y t- < M H
b u 3 y n u
a y U t- -j y
ví H -J y ·< y
b H b y 3 y
o y 3 y χ y
«Λ H W < < O
c y oo y X H
et < b y w <
< < < y < y
—· y 3 H o <
tí ŕ-* 3 t- b U
> y U y X U
s y X y O 1-
3 P u b y
-J H U y x u
U •H <
y u xe
-4 O y y u < Λ U í- <
b U X < t- H s y 01 (-1 U m u <4*3 s y o fu n o x <
-4 U y y o eey «n u y — < u
U 3 H «4 U
U -c H X H b (J O U W H b O X < t- i«4 O 19 t— > y eo<
bi O < u cccggagcc ggaccggggc caccgcgccc gctctgctccg acaccgcgr.c ee eo u
u u
u u
M ea
M a
ee
R ea ec ee u
O H ed O e. u w υ o x <
CM X <
u toxo «» H <
e u >1 O < U
Ο U ee x o u η ο ο ο — tn <
se u h
Cl 3 —· H *-< <
.5 3 υ υ u 3^
M u »-> < s u
X u > e gd c- u
O ·<
U e υ “« < υ υ x e -« υ υ υ <α •η <
C ^4 υ
x υ
s P se c *2
M <
< <
υ ~< u «J Η > ο eeo μ υ < υ u
£e a υ -η α < ο β
(Α <
(Q
Ad **»—i
A
OJ
H s
a- o x u s υ a Ρ
O 00 u a υ υ H u H 3 3 w r- X 3 >
«3
00 rs h p s P eo 3 u 3 u 3 x 3 0)
u Ol u3 H U H h 3 et 3 v H R H *4
u 1 X < X U < < ΙΛ •C ΛΛ < > 3
O H 3 3 a 3 eo U R H s
00 00 a u ^4 < X XU b U x U 01
(1 Q B. U u 3 W 3 < < < 3 •J
o 00
« 00
u u s υ 3 3 β 3 U 3 □ 4 β»
00 eo ω h V H «Η < > < X í · •5
XI u u 00 x u X U = 3 X 5 3 3 U
u 00
u Q a 3 —1 3 s 5 ft 3 b 3 9
U! u a x < b 3 41 (_} o
W H > 3 3 3 H H W f— **
00 U
00 u 3 P eo < n H R 3 S 3 o
XI 00 Ľ H O b 3 o X 3 O X 3 O u H O u
υ 00 X U — < 3 o < 3 ΙΛ < 3 x o O Cr
00 u
00 u
00 o 3 P b 3 n H b P 3 3 s
CO u ω ŕ- O 3 55 xo X < Cl H
XI C9 x u (T. < cn 3 H H H X U υ
OO 00 1
e£ u c. 3 U «1 U R 3 o
u: O u < X 3 X (i X U M
u eo «Λ H < 3 Ol 3 fit H < 3 · H
u oo
c/ n 1
00 00 3 3 u !- U, 3 e p 3 3 0
00 se H 3 X 3 3 w Cl H u
a U u u v> u r* t-l< . < < X 3 a.
u υ CO u 1
4J u 3 U o 3 P H >>3 £·
u 00 W H ^4 H JZ 3 a P — U PM
X U ►4 < H «S > 3 3 3 U
u 00 3 H 3 3 u 3 n e 3 u
xt R ti; H Cl H H X — < O
u u X U •J 3 *•4 < u 3 U CO
XI u
u u
u u a. u oc 3 c H u U Q.3 u
u 00 Cd U u 3 < u < u b 3 Cl
oo u V H < 3 < < P < H t~ c/y
u CO e
u u 1
3 O o < 3 3 O.3 -1 3
U H u 3 ^4 < n < O fr“ es 7.i
X U 0. 3 3 3 < 3 > 3
os eo
q eo
u u ft. 3 · o < R 3 o < 3 *5
q u S£ 3 u 3 X 3 u 3 — «2 CO
00 u t- f-* fr. 3 < 3 e. U 3 3 >
oo rz
XI u
u w < U q 3 3 3 X 3 —1 < 9
u 00 x u ^4 3 x C R H R H Cl
u oo < o — «; 3 3 3 > 3 =- 3 *1
υ <
υ υ
110 120 Gly Letí Arg Ser Leu Thr Thr Leu Leu Arg Ala Leu Gly Ala Cln Lya Clu Ala íle Ser o <n < sr >, < — J <
u
H ŕ«
o.
M <
<s f-> -I U < u
u g u <0 u AJ 60 60 o
u G AJ 60 U Q AJ G
u q to n U 60 « CO AJ
U AJ CO b G U 60 U
O U AJ U O 60 60 AJ
u C u O 3 u 60 60 U
u CO AJ 3 C3 AJ U q
< u 10 G 3 60 eo U AJ
u Q u Q b 60 60 q 60
U o (Q b q q u AJ
s (J u
·>
AJ 00 U u U u q 60
U u 60 u u u 60 AJ
u 00 q ca 60 G AJ AJ
u 3 60 3 AJ q AJ AJ
AJ U q U q q U AJ
U b 60 CO 60 60 G 60
U U q 3 AJ q U q
q 00 u CS AJ 60 G q
u n u 3 AJ 60 G u
u u AJ 60 q AJ 60 G
3 u os 3 3 G 3 AJ
U υ b U 3 G 00 60
υ b u b 3 q 3 60
b u 3 U U 60 3 60
3 60 S 3 ea AJ U CO
b 60 00 υ b q 00 AJ
3 00 60 u 60 CO q
U CO 3 3 u 60 b G
ca 3 00 n u q M U
eo 00 3 00 3 G CO G
Tabuľka Ί (pokrač.
b x
t03 b
<
<
i3
U
O 3 en o o eacs
eo u G CO G q b G « q q
AJ b G q 60 CO b G q
G CO 60 G 60 CO u 60 q
G u 60 CO G CO u 60 q
q u 60 q AJ q u G q
G u eo 60 G G b G q
G u q q q G u G q
AJ 3 G G G q 3 G q
CS 3 G G G G U G q
AJ 00 G G G G ca eo q
o b
B.
«á u
u p
O é* — U < u u
r;
B n
<Z aa
b G b 60 ca q 60 es
ea U 3 CS 3 G 60 b
ea G U 60 es G G o
3 G e q b G q es
u G ca 60 u q u ea
u q b G u G 60 CS
G 3 G 00 60 60 ea
< G O G u G 60 ea
• u 6Q U q n G G b
H G eo q ea G q 3
b »
tn o
b (b υ «o oa <
υ *o b u
H — < <
υ frcs
B.U « < < O >.o —< u υ u
U 3 G q G G 60
U U G q G G 69
U y eo eo eo G q
U eo eo 60 G G u
b b 60 60 G eo q
U 00 q G G o0 ec
u 3 G G q q q
u U q 60 G G q
3 y u G G G eo
U b G q G G G
es b
<
ca b
<
(Λ U
U u
q G es u q G q
G q AJ u 60 G G
G G q ce G G u
60 q 00 3 00 G q
G U CO ee 60 q q
CO e*. M 3 q U eo
G G U rO G eo
G q Aj 3 eo 69 60
G G •J eo G G G
CO G G tf il G so
uacrccaccg arangaacCg aanccaccaa príklade 1. Čiastočné podtrhnutie označuje zvyšky v aminokyselinovej sekvencii určitých tryptických fragmentov, ktoré nemohli byt stanovené jednoznačne. cDNA klony lambda-HEPOFL8 a lambda-HEP0FL13 boli screenované, uložené a sú dostupné z American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom ATCC 40156, ATCC 40152 a ATCC 40153.
Príklad 4
Genomická štruktúra EPO génu
Relatívne velkostí a polohy štyroch nezávislých genomických klonov (lambda-HEPOl, 2, 3 a 6) z knižnice HaelII/AluI sú ilustrované prekrývajúcimi sa čarami na obr.
3. Silná čara označuje polohu EPO génu. Je uvedená stupnica (v kb) a polohy známych miest štiepenia reštrikčnou endonukleázou. Oblasť, obsahujúca EPO gén, bola kompletne sekvenovaná z obidvoch reťazcov pri použití riadenej série delécií v tejto oblasti. Schematické znázornenie piatich exónov, kódujúcich EPO mRNA, je uvedené na obr. 4. Presná
5-koncová väzba exónu I je v súčasnosti neznáma. Proteín kódujúci podiely exónov sú tmavšie. Kompletná nukleotidová sekvencia oblasti je uvedená v tabulke 4. Známe hranice každého exónu sú označené pomocou silných vertikálnych čar. Genomické klony lambda-HEPOl, lambda-HEP02, lambda-HEP03 a lambda-HEP06 boli uložené a sú dostupné z American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým Číslom ATCC 40154, ATCC 40155 a ARCC 40150 a ATCC 40151.
Príklad 5
Konštrukcia vektoru p91023(b)
Transformačným vektorom bol pAdD26SVpA(3), opísaný Kaufmanom a spol., Mol.Celí Biol., 2:1304 (1982). Štruktúra tohto vektoru je uvedená na obr. 5A. Stručne, tento plazmid obsahuje gén cDNA myšej dihydrofolát reduktázy (DFHR), ktorý je pod transkripčnou kontrolou adenovírus 2 (Ad2) hlavného neskorého promotoru. 5-koniec strihové miesto je indikované v adenovírusovej DNA a 3-koniec strihové miesto, odvodené od imunoglobulínového génu, je prítomné medzi Ad2 hlavným neskorým promotorom a DFHR kódujúcou sekvenciou. SV40 časné polyadenylačné miesto je prítomné za DHFR kódujúcou sekvenciou. Prokaryoticky odvodená sekcia pAdD26SVpA(3) je z pSVOd (Mellon a spol., Celí, 27:279 (1981)) a neobsahuje pBR322 sekvencie, o ktorých je známe, že inhibujú replikáciu v bunkách cicavcov (Lusky a spol., Náture, 293:79 (1981)).
pAdD26SVpA(3) bol premenený na plazmid pCVSVL2, ako je to ilustrované na obr. 5A. pAdD26SVpA(3) bol premenený na plazmid pAdD26SVpA(3) (d) deléciou jedného z dvoch PstI miest v pAdD26SVpA(3). Toto bolo vykonané parciálnym štiepením pomocou Pstl pri použití deficitu enzýmu tak, aby bola získaná subpopulácia linearizovaných plazmidov, v ktorých bolo štiepené len jedno Pstl miesto, s nasledujúcim spracovaním Klenowom, ligáciou pre recirkuláciu a screeningom na deléciu Pstl miesta umiesteného 3-koniec k SV40 polyadenylačnej sekvencii.
Adenovírusový trojdielny leader a s vírusom spojené gény (VA gény) boli inzertované do pAdD26SVpA(3) (d), ako je to ilustrované na obr. 5A. Najskôr bol pAdD26SVpA(3) (d) štiepený pomocou PvuII na získanie lineárnej molekuly otvorenej v 3-koniec časti troch elementov, tvoriacich trojdielny leader. Potom bol pJAW 43 (Zain a spol., Celí, 16:851 (1979)) spracovaný s Klenowom, štiepený pomocou PvuII a 140bp fragment, obsahujúci druhú časť tretieho leaderu, bol izolovaný elektroforézou na akrylamidovom géli (6% v
Tris borátovom tlmivom roztoku; Maniatis a spol., supra). 140bp fragment bol potom ligovaný do PvuII štiepeného pAdD26SVpA(3) (d). Ligačný produkt bol použitý na transformáciu E. coli na tetracyklínovú rezistenciu a kolónie boli screenované pri použití Grunstein-Hognessovho postupu pri použití 32P značenej próby, hybridižujúcej k 140 bp fragmentu. DNA bola pripravená z pozitívne hybridižujúcich kolónií na test, či PvuII rekonštruované miesto bolo
5-koniec alebo 3-koniec inzertované 140bp DNA, špecifickej k druhému a tretiemu adenovírusovému neskorému leaderu. Správna orientácia PvuII miesta je na 5-koncovej strane 140bp inzertu. Tento plazmid je označený tTPL na obr. 5A.
Ava II D fragment SV40, obsahujúci SV40 enhancerovú sekvenciu, bol získaný štiepením SV40 DNA pomocou Ava II, stupením koncov Klenovým fragmentom pol I, ligáciou Xho l linkerov k fragmentom, štiepením s Xho 1 pre otvorenie Xho 1 miesta a izoláciou štvrtého najväčšieho (D) fragmentu gélovou elektroforézou. Tento fragment bol potom ligovaný k Xho 1 štiepenému pTPL za vzniku plazmidu pCVSVL2-TPL. Orientácia SV40 D fragmentu v pCVSVL2-TPL bola taká, že SV40 neskorý promotor bol v rovnakej orientácii ako adenovírusový hlavný neskorý promotor.
Pre zavedenie s adenovírusom spojených (VA) génov do pCVSVL2-TPL bol najskôr konštruovaný plazmid pBR322, ktorý obsahuje adenovírus typ 2 Hind III B fragment. Adenovírus typ 2 DNA bol štiepený s Hind III a B fragment bol izolovaný gélovou elektroforézou. Tento fragment bol inzertovaný do pBR322, ktorý bol vopred štiepený pomocou Hind
III. Po transformácii E. coli na ampicilínovú rezistenciu, boli rekombinanty screenované na inzerciu Hind III B fragmentu a orientácia inzertu bola stanovená štiepením reštrikčným enzýmom. pBR322-Ad Hind III B obsahuje adenovírus typ 2 Hind III B fragment v orientácii, znázornenej na obr. 5B.
Ako je ilustrované na obr. 5B, sú VA gény výhodne získané z plazmidu pBR322-Ad Hind III B štiepením s Hpa I, prídavkom EcoRI linkerov a štiepením pomocou EcoRI a nasledujúcim odstránením 1,4 kb fragmentu. Fragment, majúci EcoRI lepivé konce, sa potom liguje do EcoRI miesta PTL, vopred štiepeného s EcoRI. Po transformácii E. coli HB101 a selekcii na tetracyklínovú rezistenciu, boli kolónie screenované filtrovou hybridizáciou k DNA, špecifickej pre VA gény. DNA bola pripravená z pozitívne hybridižujúcich klonov a charakterizovaná štiepením reštrikčnou endonukleázou. Výsledný plazmid je označený p91023.
Ako je to ilustrované na obr. 5C, boli dve EcoRI miesta v p91023 odstránené úplným rozštiepením p91023 pomocou EcoRI za vzniku dvoch DNA fragmentov, jeden asi 7kb a druhý asi 1, 3kb. Posledne uvádzaný fragment obsahuje VA gény. Konce obidvoch fragmentov potom boli vzájomne k sebe ligované. Plazmid p91023(A), obsahujúci VA gény a podobne p91023, ale s deléciou dvoch EcoRI miest, boli identifikované pomocou Grunstein-Hognessovho screeningu s VA génovým fragmentom a bežnou analýzou reštrikčných miest.
Jediné PstI miesto v p91023(A) bolo odstránené a nahradené EcoRI miestom. p91023(a) bol úplne rozrezaný pomocou PstI a spracovaný s Klenovým fragmentom Poli na vytvorenie vyrovnaných koncov. EcoRI linkery boli ligované k zatupenému PstI miestu p91023(A). Lineárny p91023(A) s EcoRI linkermi, pripojenými k zatupenému Pst miestu, boli oddelené od neligovaných linkerov a plne rozštiepené pomocou EcoRI a religované. Bol získaný plazmid p91023(B), ako je znázornený na obr. 5C, a bol identifikovaný ako majúci štruktúru, podobnú p91023(A), ale s EcoRI miestom skoršieho PstI miesta Plazmid p91023(B) bol uložený a je dostupný v American Type
Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom ATCC 39754.
Príklad 6 cDNA klony (lambda-EP0FL6 a lambda-EP0FL13, príklad 3) boli inzertované do plazmidu p91023(B) za vzniku PPTFL6 a PPTFL13. 8 gg každej z čistených DNA bolo potom použitých na transfektovanie 5 x 106 COS buniek pri použití DEAEdextránovej metódy (infra). Po 12 hodinách boli bunky premyté a spracovávané s chloroguinom (0,1 mm) počas 2 hodín, opäť premyté a vystavené 10 ml média, obsahujúceho 10 % fetálneho teľacieho séra počas 24 hodín. Médium bolo zamenené za 4 ml séra bez média a zobrané o 48 hodín neskoršie.
Produkcia imunologický aktívneho EPO bola kvantifikovaná rádioimuno skúškou, ako to opísali Sherwood a Goldwasser (55). Protilátka bola poskytnutá Dr. Judith Sherwood. Jódovaný značkovač bol pripravený z homogénneho EPO, opísaného v príklade 1. Citlivosť skúšky je približne 1 ng/ml. Výsledky sú uvedené cľalej v tabuľke 8.
Tabuľka 8
Vektor hladina EPO, uvoľneného do média (ng/ml)
PPTFL13 330 pPTFL6 31
PTFL13 bol uložený a je dostupný v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom ATCC3990.
Príklad 7
EPO cDNA (lambda-HEPOFL13) bola inzertovaná do p91023(B) vektoru a bola transfektovaná do COS-1 buniek a zobraná, ako je to opísané hore (príklad 6) s tým rozdielom, že bolo vypustené spracovanie chloroguinom.
In vitro bol stanovený biologicky aktívny EPO pomocou skúšky tvorby kolónií s bunkami pečene myšieho plodu ako zdroja CFU-E, alebo skúšky príjmu 3H-tymidínu pri použití buniek sleziny myší, ktorým bola vopred podaná injekcia fenylhydrazínu. Citlivosti týchto skúšok sú približne 25 milijednotiek/ml. In vivo bol biologicky aktívny EPO meraný použitím metód buď s hypoxickou myšou, alebo vyhladovelým potkanom. Citlivosť týchto skúšok je približne 100 milijednotiek/ml. Nebola detegovaná žiadna aktivita pri obidvoch skúškach ani v kontrolnom pokuse. Výsledky EPO, exprimovaného klonom EPOFL13, sú uvedené ďalej v tabulke 9, kde uvádzané aktivity sú vyjadrené v jednotkách/ml pri použití komerčného kvantifikovaného EPO (Toyobo, Inc.) ako štandardu.
Tabulka 9
EPO exprimovaný z COS buniek, transfektovaných EPO cDNA typ I
Skúška
RIA
CFU-E 3H-Thy hypoxická myš vyhladovený potkan aktivita
100 ng/ml 20,5 j./ml 3,1 1,8 j./ml
j./ml
j./ml
Príklad 8
Analýza EPO z COS buniek na polyakrylamidovom géli
I
180 ng EPO, uvoľneného do média COS buniek, transfektovaných EPO (lambda-HEPOFL13) cDNA vo vektore 91023(B) (pozri hore), bolo elektroforézovaných na 10% SDS Laemli polyakrylamidovom géli a elektrotransferovaných na nitrocelulózový papier (Towbin a spol., Proc. Natl. Acad. Sci.
USA 76:4350 (1979)). Filter bol probovaný s anti-EPO protilátkou, ako je to opísané v tabulke 8, premytý a opäť prezretý pomocou 125I-staph A proteínom. Filter bol spracovávaný autorádiografiou počas dvoch dní. Natívne homogénne EPO, opísané v príklade 1, buď pred (dráha B) alebo po jodácii (dráha C) boli podrobené elektroforéze (pozri obr. 8). Použité markéry zahŕňajú 35S značený metionín, sérový albumín (68.000 d) a ovalbumín (45.000 d).
Príklad 9
Konštrukcia RK1-4
Bam HI-PvuII fragment z plazmidu PSV2DHFR (subramani a spol., Mol. Celí. Biol. 1:854-864 (1981)), obsahujúci oblasť časného promotoru SV40, pripojeného ku génu myšej dihydrofolát reduktázy (DHFR), SV40 enhancer, malý intrón t antigénu a SV40 polyadenylačnú sekvenciu, bol izolovaný (fragment A). Zvyšné fragmenty boli získané z vektoru p91023(B) (pozri hore) nasledovne: p91023(A) bol štiepený pomocou Pst I v jedinom Pst I mieste, blízkom adenovírusovému promotoru pre linearizáciu plazmidu a buď ligovaný k syntetickým Pst I až EcoRI konvertorom a recirkulovaný (vytvorenie miest Pst I - EcoRI - Pst I na pôvodnom Pst I mieste; 91023(B') alebo spracovaný s velkým fragmentom DNA polymerázy I na rozrušenie Pst I miest a ligovaný k synte43 tickému EcoRI linkeru a recirkularizovaný (vytvorením EcoRI miesta na pôvodnom mieste Pst I; 91023(B). Každý z dvoch výsledných fragmentov 91023(B) a 91023(B') bol štiepený pomocou Xba a EcoRI za vzniku dvoch fragmentov (F a G). Spojením F fragmentu z p91023(B) a fragmentu G z p91023(B') a fragmentu G z p91023(B) a fragmentu F z p91023(B') boli vytvorené dva nové plazmidy, ktoré obsahujú buď EcoRI - Pst I miesto alebo Pst I - EcoRI miesto na pôvodnom Pst I mieste Plazmid, obsahujúci Pst I - EcoRI miesto, kde Pst I miesto je najbližšie adenovírusovému hlavnému neskorému promotoru, bol nazvaný p91023(C).
Vektor p91023(C) bol kompletne štiepený pomocou Xhol a výsledná linearizovaná DNA s lepivými koncmi bola zatupená reakciou zaplnenia koncov s veľkým fragmentom E. coli z DNA polymerázy I. K tejto DNA bol ligovaný 340 bp Hind III EcoRI fragment, obsahujúci SV40 enhancer, pripravený nasledovne:
Hind III - Pvu II fragment z SV40, ktorý obsahuje SV40 počiatok replikácie a enhancer, bol inzertovaný do plazmidu c lac (Little a spol., Mol.Biol.Med. 1:473-488 (1983)). c lac vektor bol pripravený štiepením c lac DNA pomocou BamHI, zaplnením na lepivých koncoch veľkým fragmentom DNA polymerázy I a štiepením DNA pomocou Hind III. Výsledný plazmid (c SVHPlaC) regeneroval BamHI miesto pri ligácii k Pvu II tupému koncu. Fragment EcoRI-Hind III bol pripravený z c SVHPlac a ligovaný k EcoRI-Hind III fragmentu pSVOd (Mellon a spol., supra), ktorý obsahuje plazmidový počiatok replikácie a bol selektovaný výsledný plazmid PSVHPOd. Potom bol pripravený 340 bp EcoRI-Hind III fragment z PSVHPOd, obsahujúci SV40 počiatok/enhancer, zatupený na obidvoch koncoch pomocou veľkého fragmentu DNA polymerázy I a ligovaný k Xhol štiepenému, zatupenému p91023(c) vektoru, opísanému hore. Výsledný plazmid (p91023(c)/Xho/ zatupený plus EcoRI/Hind III/zatupený SV40 počiatok plus enhancer), v ktorom bola orientácia Hind III - EcoRI fragmentu taká, že BamHI miesto v tomto fragmente bolo čo najbližšej VA génu, bol označený pES105. Plazmid Pesl05 bol štiepený pomocou Bam Hl a PvuII a tiež PvulI samotným a bol izolovaný BamHI-PvuII fragment, obsahujúci adenovírusový hlavný neskorý promotor (fragment B) a PvuII fragment, obsahujúci plazmid trvania rezistencie génu (tetracyklínová rezistencia) a iné sekvencie (fragment C). Fragmenty A, B a C boli ligované a výsledný plazmid je uvedený na obr. 7 a bol izolovaný a nazvaný RK1-4. Plazmid RK1-4 bol uložený v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland, kde je dostupný pod prírastkovým číslom ATCC 399940.
Príklad 10
Expres ia EPO v CHO bunkách - metóda I
DNA (20 gg) z plazmidu pPTFL13, opísaného hore (príklad 6), bola štiepená reštrikčnou endonukleázou Cla 1 k linearizácii plazmidu a bola ligovaná k Cla I-štiepenej DNA z plazmidu pAdD26SVP(A) 1 (2 gg), ktorý obsahuje intaktný dihydrofolát reduktázový (DHFR) gén, riadený adenovírusovým hlavným neskorým promotorom (Kaufman a Sharp, Mol. and Celí.Biol. 2:1304-1319 (1982)). Takto ligovaná DNA bola použitá na transfektovanie DHFR-negatívnych CHO buniek (DUKS-BII, Chasin L.A. a Urlaub G. (1980) PNAS 77 4216-4220) a ponechaná rásť dva dni, bunky, ktoré inkorporovali aspoň jeden DHFR gén, boli selektované v alfa médiu, postrádajúcom nukleotidy a doplnenom 10 % dialyzovaného fetálneho hovädzieho séra. Po dvoch týždňoch rastu v selektívnom médiu boli kolónie odstránené z originálnych platní, spojené do skupín 10-100 kolónií na skupinu, opäť umiestnené na platňu a ponechané rásť do zliatia v médiu, postrádajúcom nukleotidy. Supernatanty média zo skupín, vyrastených pred metotrexá45 tovou selekciou, boli skúšané na EPO pomocou RIA. Skupiny, ktoré vykazujú pozitívnu EPO produkciu, rástli v prítomnosti metotrexátu (0,02 μΜ) a potom boli subklonované a opäť skúšané. EPO Cla 4 4.02-7, jediný subklonovaný z EPO Cla 4 4.02 skupiny, uvoľňuje 460 ng/ml EPO do média, obsahujúceho 0,02 μΜ MTX (tabuľka 10). EPO Cla 4 4.02-7 je bunková línia volby pre produkciu EPO a bola uložená v American Type Culture Collection pod prírastkovým číslom ATCC CRL8695. V súčasnosti je tento kloň podrobený potupnej selekcii v zvyšujúcich sa koncentráciách MTX a bude pravdepodobne poskytovať bunky, ktoré produkujú aj vyššie hladiny EPO. Pre skupiny, ktoré na základe RIA boli negatívne, boli kolónie, rezistentné k metotrexátu, získané z duplikátnych kultúr, ktoré rástli v prítomnosti metotrexátu (0,02 μΜ), opäť v skupinách skúšané na EPO pomocou RIA. Tieto kultúry, ktoré neboli pozitívne, boli subklonované a podrobené rastu v dalej sa zvyšujúcich koncentráciách metotrexátu.
Postupná metotrexátová selekcia (MTX) bola dosiahnutá opakovaním cyklov kultivácie buniek v prítomnosti zvyšujúcich sa koncentrácií metotrexátu a selekciou prežívajúcich. V každom cykle bol meraný EPO v kultúrach supernatantu pomocou RIA a in vitro biologickej aktivity. Hladiny metotrexátu, použité v každej postupnej amplifikácii, boli 0,02 μΜ, 0,1 μΜ a 0,5 μΜ. Ako je uvedené v tabuľke 10, po jednom cykle selekcie v 0,02 μΜ MTX boli do kultivačného média uvolnené významne vysoké hladiny EPO.
Tabuľka 10
Hladina EPO, uvolneného do média
Vzorka Skúška skupina
4 RIA jediná kolónia 4 4 kloň (.02-7) RIA získané z média alfa ng/ml
0,02 μΜ metotrexát v médiu alfa ng/ml
460 mg/ml
Príklad 11
Expresia
EPO v CHO bunkách - metóda II
DNA z klonu lambda HEPOFL13 bola štiepená pomocou EcoRI a malý fragment, obsahujúci EPO gén, bol subklonovaný do EcoRI miesta plazmidu RK1-4 (pozri príklad 10). Táto DNA (RKFL13) potom bola použitá na transfekciu DHFR-negatívnych CHO buniek priamo (bez štiepenia) a selekcia a amplifikácia bola vykonaná spôsobom opísaným hore v príklade 10.
RKFL13 DNA bola tiež inzertovaná do CHO buniek protoplastovou fúziou a mikroinjekciou. Plazmid RKFL13 bol uložený a je dostupný v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom ATCC 39989.
- 47 Tabulka 11
Hladina EPO, uvolneného do média
Vzorka Skúška skupina kolónií
A RIA 3H-Thy získané z média alfa ng/ml
0,02 μΜ metotrexát v médiu alfa ng/ml (skupina) 150 ng/ml (kloň)
1,5 j./ml jediná RIA kolónia 3H-Thy kloň (.02C-Z) mikroinj ektovaná skupina RIA 60 ng/ml (DEPO-1) 3H-Thy 1,8 j./ml ng/ml 5,9 j./ml
160 ng/ml
Preferovaný kloň jedinej kolónie bol uložený a je dostupný z American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom ATCC CRL8695.
Príklad 12
Expresia EPO genomického klonu v COS-1 bunkách
Na expresiu EPO genomického klonu bol použitý vektor pSVOd (Mellon a spol., supra). DNA z pSVOd bola úplne štiepená pomocou Hind III a zatupená s velkým fragmentom DNA polymerázy I. EPO genomický kloň lambda-HEP3 bol úplne štiepený s EcoRI a Hind III a 4,0 kb fragment, obsahujúci EPO gén, bol izolovaný a zatupený ako je to opísané hore. Nukleotidová sekvencia tohto fragmentu z Hind III miesta do oblasti tesne za polyadenylačným signálom je uvedená na obr.
a v tabuľke 4. EPO génový fragment bol inzertovaný do pSVOd plazmidového fragmentu a správne konštruované rekombinanty v obidvoch orientáciách boli izolované a overené. Plazmid CZ2-1 má EPO gén v orientácii a (tzn. 5' koniec EPO najbližšie k SV40 počiatku) a plazmid CZ1-3 je v opačnej orientácii (orientácia b).
Plazmidy CZ1-3 a CZ2-1 boli transfektované do COS-1 buniek, ak je to opísané v príklade 7, a médiá boli zobrané a skúšané na imunologický reaktívny EPO. Približne 31 ng/ml EPO bolo defektných v supernatante kultúry z CZ 2-1 a 16-31 ng/ml CZ1-3.
Genomické klony HEPO1, HEPO2 a HEPO5 môžu byť inzertované do COS buniek pre expresii podobným spôsobom.
Príklad 13
Expresia v C127 a v 3T3 bunkách. Konštrukcia pBPVEPO.
Plazmid, obsahujúci EPO cDNA sekvenciu pod transkripčnou kontrolou myšieho metalotioneinového promotoru a napojený ku kompletnej DNA hovädzieho papilloma vírusu, bol pripravený nasledovne:
PEPO49F
Plazmid SP6/5 bol získaný od Promega Biotec. Tento plazmid bol štiepený kompletne pomocou EcoRI a 1340 bp EcoRI fragment z lambda-HEP0FL13 bol inzertovaný DNA ligázou. Výsledný plazmid, v ktorom 5' koniec EPO génu bol najbližšie k SP6 promótoru (stanovené pomocou štiepenia BglI a Hind III), bol nazvaný pEPO49F. V tejto orientácii je BamHI miesto v PSP6/5 polylinkere priamo pripojené k 5' koncu EPO génu.
pMMTneo BPV
Plazmid pdBPV-MMTneo (342-12) (Law a spol., Mol. and Celí Biol., 3:2110-2115 (1983)), ilustrovaný na obr. 8, bol štiepený kompletne pomocou BamHI za vzniku dvoch fragmentov - velkého fragmentu asi 8 kb v dĺžke, obsahujúceho BPV genóm, a menšieho fragmentu asi 6,5 kb dĺžky, obsahujúceho pML2 počiatok replikácie a gén ampicilínovej rezistencie, metalotioneinový promotor, gén rezistencie neomycínu a SV40 polyadenylačný signál, štiepená DNA bola recirkularizovaná DNA ligázou a plazmidy, ktoré obsahujú len 6,8 kb fragment, boli identifikované pomocou EcoRI a BamHI reštrikčným endonukleázovým štiepením. Jeden z týchto plazmidov bol nazvaný pMMTneo BPV.
pEPO15a pMMT neo BPV bol kompletne štiepený pomocou BglII. pEPO49f bol štiepený kompletne pomocou BamHI a BglII a približne 700 bp fragment bol pripravený izoláciou na géli. BglII štiepený pMMTneo BPV a 700 bp BamHI/BglII Epo fragment boli ligované a výsledné plazmidy, obsahujúce EPO cDNA, boli identifikované kolóniovou hybridizáciou s oligonukleotidovou d(GGTCATCTGTCCCCTGTCC) próbou, ktorá je špecifická pre EPO gén. Z plazmidov, ktoré boli pozitívne pri hybridizačnej analýze, bol jeden (pEPO15a), ktorý mal EPO cDNA v orientácii takej, že 5' koniec DNA bol najbližšie metalotioneinovému promotoru, identifikovaný štiepením pomocou EcoRI a Kpnf.
pBPV-EPO
Plazmid pEPO15A bol štiepený kompletne BamHI pre linearizáciu plazmidu. Plazmid pdBPV-MMTneo(342-12) bol tiež štiepený kompletne pomocou BamHI za vzniku dvoch fragmentov 6, 5 a 8 kb. 8kb fragment, ktorý obsahuje celý genóm hovädzieho Papilloma vírusu, bol izolovaný na géli. pEPO15a/ BamHI a 8kb BamHI fragment boli spolu ligované a plazmid (pBPV-EPO), ktorý obsahuje BPV fragment, bol identifikovaný kolóniovou hybridizáciou pri použití oligonukleotidovej próby d(PCCACACCCGGTACACA-OH), ktorá je špecifická pre BPV genóm. Štiepenie pBPV-EPO DNA pomocou Hind III indikuje, že smer transkripcie BPV genómu bol rovnaký ako smer transkripcie metalotioneinového promotoru (ako v pdBPV-MMMTnec(342-12) viď obr. 8). Plazmid pdBPV-MMTneo(342-12) je dostupný z American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom č. ATCC 37224.
Expresia
Nasledujúce metódy boli použité na expresiu EPO.
Metóda I
DNA pBPV-EPO bola pripravená a približne 25 gg bolo použitých na transfektovanie asi 1 x 106 C127 (Lowy a spol., J. of Virol. 26:291-98 (1978)) CHO buniek pri použití štandardných techník zrážania fosforečnanom vápenatým (Grahm a spol., Virology, 52:456-67 (1973)). Päť hodín po transfekcii boli transfekčné médiá odstránené, bunky boli podrobené glycerínovému šoku, premyté a bolo pridané čerstvé a-médium obsahujúce 10 % fetálneho hovädzieho séra. Po 48 hodinách boli bunky trypsínizované a štiepené v pomere 1:10 v DME médiu, obsahujúcom 500 gg/ml G418 (Southern a spol., Mol. Appl.Genet. 1:327-41 (1982)), a bunky boli inkubované dva až tri týždne. G418 rezistentné kolónie potom boli individuálne izolované do mikrotitračných jamiek a ponechané rásť do štádia v prítomnosti G418. Bunky potom boli premyté, bolo pri51 dané čerstvé médium, obsahujúce 10 % fetálneho hovädzieho séra a médiá boli zobrané o 48 hodín neskoršie. Kondicionované médium bolo testované a zistené ako pozitívne pri rádioimunoeseji a in vitro biologickej eseji.
Metóda II
C127 alebo 3T3 bunky boli transfektované s 25 gg pBPV-EPO a 2 gg pSV2neo (Southern a spol., supra), ako je to opísané v metóde I. Je tu približne 10-násobný molárny prebytok pBPV-EPO. Po transfekcii, postup je rovnaký ako v metóde 1.
Metóda III
C127 bunky boli transfektované 30 gg pBPV-EPO, ako je to opísané v metóde I. Po transfekcii a štiepení (1:10) bolo každé tri dny vymenované čerstvé médium. Po asi 2 týždňoch boli zrejmé ložiska transformovaných buniek. Jednotlivé ložiska boli odoberané jednotlivo do 1 cm jamiek mikrotitračnej platne, ponechané rásť do subsúvislej monovrstvy a skúšané na EPO aktivitu alebo antigenicitu v kondicionovanom médiu.
Príklad 14
Expresia v hmyzích bunkách. Konštrukcia pIVEV EPOFL13.
Plazmidový vektor pIVEV bol uložený a je dostupný v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom č. ATCC 39991. Vektor bol modifikovaný následovne:
pIVEVNI pIVEV bol štiepený pomocou EcoRI k linearizácii plazmidu, zatupený použitím velkého fragmentu DNA polymerázy I a jediný Nôti linker
GGCGGCCGCC
CCGCCGGCGG bol inzertovaný ligáciou k otupeným koncom. Výsledný plazmid je nazvaný pIVEVNI.
pIVEVSI pIVEV bol štiepený pomocou Smal k linearizácii jediného Sfil linkeru GGGCCCCAGGGGCCC CCCGGGGTCCCCGGG, bol inzertovaný ligáciou k otupeným koncom. Výsledný plazmid bol nazvaný pIVEVSI.
pIVEVSIBgKp
Plazmid pIVEVSI bol štiepený pomocou Kpnl k linearizácii plazmidu a približne 0 až 100 bp bolo získaných z každého konca štiepením dvojretazcovou exonukleázou Bal 31. Akékolvek konce, ktoré neboli perfektne tupé, boli stupené pomocou velého fragmentu DNA polymerázy I a polylinker ,__Xho_ I _ _XbaI {Ecokl jclal, Kpnl
AGATCTCGíÍGAATTCTAGAh’CGATGGTACC
TCTAGAGCTCTTAAGATCTAGCTACCATGG bol inzertovaný ligáciou k tupým koncom. Polylinker bol inzertovaný v obidvoch orientáciách. Plazmid, v ktorom je polylinker orientovaný tak, že BglII miesto v polylinkeri je najbližšie k promotóu polyhedron génu, je nazvaný pIVEVSIBgKp. Plazmid, v ktorom KpnI miesto v polylinkeri je najbližšie k promotoru polyhedron géu, je nazvaný pIVEVSIKpBg. Počet párov báz, ktoré boli deletované medzi pôvodným KpnI miestom v pIVEVSI a polyhedron promotorom, nebol stanovený. pIEIVSIBgKp bol uložený a je dostupný v American Type Culture Collection, Rockville, Maryland pod prírastkovým číslom č. ATCC 399988.
IEVSIBgKpNl pIVEVNI bol štiepený kompletne pomocou KpnI a PstI za vzniku dvoch fragmentov. Väčší fragment, ktorý obsahuje plazmidový počiatok replikácie a 3' koniec polyhedron génu, bol pripravený izoláciou na géli (fragment A). plEVSIBgKp bol štiepený kompletne pomocou pstl a Kpn za vzniku dvoch fragmentov a menší fragment, ktorý obsahuje polyhedron génový promotor a polylinker, bol pripravený izoláciami na géli (fragment B). Fragment A a B potom boli spojené DNA ligázou za vzniku nového plazmidu pIVESIBgKpNI, ktorý obsahuje čiastočne deletovaný polyhedron gén, do ktorého bol inzertovaný polylinker a obsahuje tiež Nôti miesto (nahradenie zničeného EcoRI miesta) a Sfil miesto, ktoré prilieha k polyhedron génovej oblasti.
pIVEPO pIVEVSI BGKpNI bol štiepený kompletne pomocou EcoRI na linearizáciu plazmidu a 1340 bp EcoRI fragment z lambdaHEPOFL13 bol inzertovaný. Plazmidy, obsahujúce EPO gén v orientácii takej, že 5' koniec EPO génu je najbližší polyhedron promotoru a 3' koniec polyhedron génu, boli identifikované štiepením s BglII. Jeden z týchto plazmidov v hore opísanej orientácii bol označený pIVEPO.
Expresia EPO v hmyzích bunkách
Velké množstvá pIVEPO plazmidu boli vyrobené transformáciou E. coli kmeňa JMlOl-tgl. Plazmidová DNA bola izolovaná technikou čistenia lyzátu (Maniatis a Fritsch,
Cold Spring Harbor Manual) a ďalej čistená pomocou CsCl odstredenia. L-l DNA polyhedrosis vírusu štandardného typu Autographa californica (AcNPV) bola pripravená fenolovou extrakciou častíc vírusu a následným CsCl čistením vírusovej DNA.
Tieto dve DNA potom boli kotransfektované do Spodoptera frugiperda buniek IPLB-SF-21 (Vaughn a spol., In Vitro, diel B, str. 213-17 (1977) pri použití transfekčného postupu s fosforečnanom vápenatým (Potter a Millere, 1977). Pre každú platňu kontransfektovaných buniek bol použitý i gg DNA štandardného typu AcNPV a 10 gg pIVEPO. Platne boli inkubované pri 27*C 5 dní. Supernatant potom bol oddelený a EPO expresia v supernatante bola potvrdená rádioimunoesejou a in vitro biologickou esejou.
Príklad 15
Čistenie EPO
COS-bunkové kondicionované médiá (121) s EPO koncentráciami až 200 gm/liter bola koncentrovaná na 600 ml pri použití ultrafiltračných membrán so schopnosťou delenia 10.000 mol. hmotnosti, ako je Millipore Pellicans 0,46 m2 na membránu. Eseje boli vykonané pomocou RIA, ako je to opísané v príklade 6. Retentát z ultrafiltrácie bol diafiltrovaný proti 4 ml 10 mM 10 mM fosforečnanu sodného, upraveného na pH 7,0. Koncentrované a diafiltrované kondičné médiá obsahujú
2,5 mg EPO v 380 mg celkového proteínu. EPO roztok bol ďalej koncentrovaný na 186 ml a vyzrážané proteíny boli odstránené odstredením pri 110 000 x g počas 30 minút.
Supernatant, ktorý obsahuje EPO (2,0 mg), bol upravený na pH 5,5 50% kyselinou octovou, miešaný pri 4°C 30 minút a zrazenina bola odstránená odstreďovaním pri 13 000 x g počas 30 minút.
Chromatograf ia na karbonylmetylsepharóze
Supernatant z odstreďovania (20 ml), obsahujúci 200 μ9 EPO (24 mg celkového proteínu), bol nanesený na kolónu, naplnenú CM-Sepharózou (20 ml), ekvilibrovanou v 10 mM octanu sodnom pH 5,5, premytou 40 ml rovnakého tlmivého roztoku. EPO, ktorý sa naviazal k CM-Sepharóze, bol eluovaný 100 ml gradientu NaU (0-1) v 10 mM fosforečnanu sodnom pH
5,5. Frakcie, obsahujúce EPO (celkom 50 μg v 2 mg celkových proteínov), boli spojené a koncentrované na 2 ml pri použití Amicon YM10 ultrafiltračnej membrány.
HPLC s reverznou fázou
Koncentrované frakcie z CM-Sepharózy, obsahujúce EPO, boli ďalej čistené pomocou HPLC s reverznou fázou pri použití Vydac-4 kolóny. EPO bol nanesený na kolónu, ekvilibrovanú v 10% rozpúšťadle B (rozpúšťadlo A bolo 0,1 % CF2CO2H vo vode; rozpúšťadlo B bolo 0,1 % CF3CO2H v CF.3CO2H v CF3CN), pri prietokovej rýchlosti 1 ml/min. Kolóna bola premývaná 10% B 10 minút a EPO bol eluovaný s lineárnym gradientom B( 10-70 % 60 minút). Frakcie, obsahujúce EPO, boli spojené (asi 40 μg EPO v 120 μg celkových proteínov) a lyofilizované. Lyofilizovaný EPO bol rekonštituovaný v 0,IM Tris HCI pri pH 7,5, obsahujúcom 0,15M NaCl a rechromatografovaný pomocou HPLC s reverznou fázou. Frakcie, obsahujúce EPO, boli spojené a analyzované SDS-polyakrylamidovou (10%) gélovou elektroforézou (Lameli u.K., Náture). Spojené frakcie EPO obsahujú 15,5 μg EPO v 25 μg celkového proteínu.
Vynález bol podrobne opísaný svojimi výhodnými rozpracovaniami. Odborník v odbore môže ľahko uskutočniť modifikácie a vylepšenia na základe opisu a predložených obrázkov, bez toho aby bola porušená myšlienka a rozsah vynálezu, ktorý je daný pripojenými nárokmi.
I) Jacobson. L. O.. Goldwasser. E. Fried. W., a. . Plzak. L. F.. Trans. Assoc. Am. Physicians TO:305<
(1957) ’
2, Krantz. S. B. a Jacobson. L. O. Chicago: University ol Chicago Press 1970, pp. 29-31.
3) Hammond. D a Winnick. S. Ann. N.Y. Acad. Sci. 23Ô?2l9-227 (Í974)ľ
4) Sherwood. J. B. a. Goldwasser. E.. Endocrinology 103:866-870 (1978).
5) Fried. W. Blood 40:671-677 (1972).
6) Fisher. J. J. Lab. and Clin. Med. 93:695-699 (1979).
7) Naughton. B. A.. Kaplan. S M.. Roy. M., Burdowski, A. J.. Gordon, A. S., a · Piliero. S. J. Scier 196:301-302.
8) Lucarelli. G. P.. Howard. D., a . Stohlman. F.. Jr. J. Clin. Invest 43:2195-2203 (1964).
9) Zanjani. E. D.. Poster. J., Burlington, H., Mann, L. I.. ar Wasserman. L. R. J. Lab. Clin. Med. 89.6“ 644 (1977).
10) Krantz. S. B.. Galhen-Lartigue. O., ai Goldwasser, E. J. Biol Chem. 238:4085-4090 (1963).
II) Dunn. C. D., Jarvis. J. H. a . Greenman. J. M. Exp. Hematol. 3:65-78 (1975).
12) Kryštál. G. Exp. Hematol. 11:649-660 (1983) ,3) Iscove. N.N. a « Guilbert. L.J.. M.J. Murphy. Jr. (Ed.) New York:Springer-Verlag. pp. 3-7 (1978).
14) Goldwasser. E.. ICN UCLA Symposium. Control oí Cellular Oivision and Development. A. R. Lis Inc.. pp. 487-494 (198?)
15) Cline. M. J. a Golde. D. W. Náture 277:177-181 (1979)
16) Metcall, O.. Johnson. G. R.. a> Burgess. A. W. Blood 55:138- (1980)
17) Krane. N. Henry Ford Hosp. Med. J. 31:177-181 (Ϊ983)
18) Eschbach. j„ Madenovic. J.. Garciä”. J.. Wahl. P., ai Adamson. J. J. Clin. Invest. 74:434-441 (198,9) Anagnostou. A.. Barone. J.. Vedo. A., a: Fried. W. Br. J. Hematol 37:85-91 (1977)
20) Miyake. T.. Kung. C., a Goldwasser. E. J. Biol. Chem, 252:5558-5564 (1977)
21) Yanagawa. S.. H:rade, K., Ohnota. H.. Sašaki. R.. Chiba. H.. Veda. M., ai Goto. M. J. Biol. Che·-* 259 2707-2710 (1984)
22) Lawn, R. M., Fntsch, E. F., Parker, R. C.. Blake. G., ar Maniatis. T. Celí 15:1157 - (1978)
23) Sanger. F.. Nicklen. S., a ' Coulson. A. R. Proc. Naťl. Acad. Sci.. U.Š.A. 74:5463- (1977)
24) Zanjanc. E.D.. Ascensao. J.L.. McGtave. P.B.. B am sadre. M., ar- Ash. R. C. J. Clin. Invest. 67:118í (1981) ;
25) Toole. J.J.. Knopí. J.L.. Wozney. J.M.. Sultzman. L.A. 8uecker. 'J. L.. Pittman. D. O.. Kaufman. R. J Brown. E.. Shoemaker. C.. Orr. E. C.. Amphlett. G. W.. Foster. W. B.. Coe. M. L.. Knutson, G. J.. Fass. C N., a: Hewick. R. M. Náture in Press
26) Goldwasser. E. Blood Suppi. 1.58. xlii (abstr) (1981)
27) Sue. J. M. a· ‘ Sýtkôwdki. A. J. Proc. Naťl Acad. Sci U.S.A. 80:3651-3655 (1983)
29) Bersch, N. a: Golda. D.W., In Vitro Aspects ol Erythropoiesis. M. J. Murphy (Ed.) New York:Sp' nger-Verlag (1978)
30) Cotes. P. M. a * Bangham. O. R. Náture 191:1065- (1961)
31) Goldwasser, E. a Gross. M. Methods in Enzymol 37:109-121 (1975)
32) Nabeshima. Y. -i. Fujii-Kuriyama. Y.. Muŕämatsu. M., a Ogata. K. Náture 308:333-338 (1984)
33) Young. R. A.. Hagencuhle. O. a Schibler. U. Celí 23:451-558 (198?)
34) Medford. R. M.. Nguyen. H. T., Oestree. A. T.. Summers. E. a Nadal-Ginard. B. Celí 38:409-42* (1984,
35) Ziff. E. B. Náture 287:491-499 (1980)
36) Early. P. Celí 20:313-319 (1980)
37) Sytkowski. A. Bio. Biop. Res. Comm. 96:143-149 (1980)
38) Murphy, M. a- Miyake. T. Acta. Haematol Jpn. 46:1380-1396 (1983) ,9) Wagh, P. V. a. > Bahl. O. P. CRC Critical Reviews in Biochemistry 307-377 (1981)
10) Wang. F. F.. Kung, C. K. -H. a . Goldwasser. E. Fed. Proc. Fed. Am. Soc. Exp-. Biol. 42:1872 (abstr) (1983,
41) Lowy, P.. Keighley. G. a Borsook. H. Náture 185:102-103 (1960)
42) VanLentón, L. a ' Ashwell. G. J. Biol. Chem. 247:4633-4640 (1972)
43) Lee-Huang. S. Proc. Naťl Acad. Sci. U.S.A. 81:2708-2712 (1984)
44) Fyhrquist. F.. Rosenlof. K.. Gronhagen-Riska. C.. Hortling. L. ai Tikkanen. I. Náture 306:649-562 (1984)
45) Ohkubo, H.. Kageyama. R.. Vjihara. M.. Hirose. T., inayama. S., a*. Nakanishi. S. Proc. Naťl Acad. Sci. U.S.A. 80:2196-2200 (1983)
46) Šuggs. S.V., Wallace. R. B., Hirose, T.. Kawashima. E. H. a> . Itakura. K. Proc. Naťl. Acad. Sci. U.S.A.-78:6613-6617 (1981)
47, Woo, S. L. C.. Dugaiczyk, A., Tsai. M. -J.. Lai. E. C.. Catterall, J. F. a.. O'Malley, B. W. Proc. Naťl.· Acad. Sci. U.S.A. 75:3688- (1978)
48, Melchior, W. B. ai . VonHippel. P. H. Proc. Naťl Acad. Soc. U.S.A. 70:298-302 (1973)
49) Orosz, J. M. ai Wetmis, J. G. Biopolýmers* Í6:1183-1199 (1977)
50, Anderson, S a 7 Kingston, I. B. Proc. NaťÍAcad. Sci.-U.S.A. 80:6836-6842 (1983)
51, Ullrich. A.. Cousséns. L.. Hayflick. j. S. Duli. T. J.. Gray, A.. Tam, A. W., Lee. J.. Yarden, Y.. Libermann, T. A., Schlessinger, J., Downward. J.. Mayes. E. L. V.. Whittle. H., Waterfield. M.D. ar· Seeburg, P. H. Náture 309: 418-425 (1984)
52, Fisher. J. Proc. Soc. Exptl. Biol. ar J Med. 173:289-305 (1983)
53) Kozák. M. Nuc. Acid Res. 1^857-872(Í984)
54) Benton. W.D. a· ' Davis. R.W. Science 196:180-182 (1977)
55) Sherwood. J.B. a> ' Goldwasser. E. Blood 54:885-893 (1979)
56) Derman. E.. Krauter, K.. Walling. L., Weinberger. C.. Ray. M., a * Darnell. J. T., Celí 23:731- (1981)
57) Gluzman. Y.. Celí 23:175-182 (1981,
58, Hewick, R. M.. Hunkapilter, M. E.. Hood. L. E., ai 1 Dreyer, W. J. J. Biol. Chem. 256:7990-7997 (1981) ~
59, Towbin. H.. Stachelin. T., a . Gordon. J., Proc. Naťl Acad. Sci. 76:4380- (1979)
60) Carnott. P.. DeFlandre, C. C. R. Acad. Sci.' Paris 143:432-(1960)

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rekombinantyr^jDNA plazmidový vektor, obsahujúci cDNA kódujúcu ludä^jÉPOjklonu lambda HEPOFL13 (ATCC 40153).
    ' ’ 1 » .
  2. 2. Cicavčia bunka transformovaná transfer vektorom podlá nároku 1.
  3. 3. Bunka podlá nároku 2, kde uvedenou cicavčou bunkou je 3T3, C127 alebo CHO bunka.
  4. 4. Cicavčia bunka, obsahujúca plazmid, ktorý obsahuje celú DNA hovädzieho papilloma vírusu a cDNA sekvenciu z tabuľky 3 kódujúcu ludský EPO.
  5. 5. Bunka podlá nároku 4, ktorou je bunka C127 alebo
    3T3.
    f I ’
  6. 6. Bunka podlá nároku 5, kde uvedená EPO DNA je pod transkripčnou kontrolou myšieho metalotionen promótoru.
  7. 7. Bunka podlá nároku 5, ktorá obsahuje plazmid, obsahujúci DNA Z pdBPV-MMTneo(342-12) (ATCC 37224).
  8. 8. Rekombinantný ludský erytropoietin, charakterizovaný prítomnosťou O-napojenej glykozylácie, pripravitelný stupňami (a) kultivácie CHO buniek podlá nároku 3 obsahujúcich DNA sekvenciu kódujúcu ludský erytropoietin vo vhodnom médie, kde uvedená DNA sekvencia je operatívne pripojená k expresnej kontrolnej sekvencii a (b) získania a oddelenia EPO z buniek a média.
  9. 9. Rekombinantný ľudský erytropoietin podľa 'nároku
    8, jeho glykozylové zvyšky zahŕňajú zvyšky fukózy.
  10. 10. Rekombinantný ľudský erytropoietin podľa nároku
    9, charakterizovaný glykozylačným profilom, zahŕňajúcim vzájomný molárny pomer hexóz k N-acetylglukózamínu (Nacglc) 1,4 : 1, konkrétne galaktózy : Nacglc = 0,9 : la manózy : Nacglc = 0,5 : 1.
  11. 11. Rekombinantný ľudský erytropoietin podľa nároku 9 alebo 10, charakterizovaný prítomnosťou N-acetyl-galaktózamínu.
  12. 12. Spôsob výroby rekombinantného ľudského erytropoietinu (hEPO) zahŕňajúci stupne
    a) kultivácie CHO buniek, ktoré obsahujú DNA sekvenciu kódujúcu hEPO operatívne pripojenú k expresnej kontrolnej sekvencii, vo vhodnom médie a
    b) získania a separácie produkovaného rekombinantného hEPO z buniek a média, vyznačujúci sa tým, že sa použijú CHO bunky majúce schopnosť poskytovať N- a O-pripojenú glykozyláciu so zavedením fukózy a N-acetylgalaktózamínu, pričom z buniek a média sa získa a oddelí rekombinantný hEPO s N- a O-pripojenou glykozyláciou.
  13. 13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačuj úci sa t ý m, že rekombinantný hEPO vykazuje nasledujúci glykozylačný profil: molárny pomer hexóz k N-acetylglukózamínu (Nacglc) 1,4 : 1, konkrétne molárny pomer galaktózy k Nacglc 0,9 : la manózy k Nacglc 0,5 : l.
SK46598A 1985-01-03 1985-12-03 Recombinant dna plasmid vector, mammalian cell transformed with this vector, recombinant human erythropoietin, and method of its production SK46598A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US68862285A 1985-01-03 1985-01-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK280623B6 SK280623B6 (sk) 2000-05-16
SK46598A3 true SK46598A3 (en) 2000-05-16

Family

ID=24765108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK46598A SK46598A3 (en) 1985-01-03 1985-12-03 Recombinant dna plasmid vector, mammalian cell transformed with this vector, recombinant human erythropoietin, and method of its production

Country Status (3)

Country Link
RU (2) RU2120996C1 (sk)
SK (1) SK46598A3 (sk)
SU (1) SU1672930A3 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2523948C1 (ru) * 2013-06-28 2014-07-27 Общество С Ограниченной Ответственностью "Фармапарк" Эукариотическая клетка-хозяин для экспрессии дарбэпоэтина, вектор экспрессии и способ получения дарбэпоэтина альфа
RU2548806C1 (ru) * 2014-01-20 2015-04-20 Общество с ограниченной ответственностью "РД-БИОТЕХ" Синтетическая днк, кодирующая эритропоэтин человека, содержащий её вектор, способ получения штамма-продуцента эритропоэтина, штамм-продуцент эритропоэтина

Also Published As

Publication number Publication date
RU2120996C1 (ru) 1998-10-27
SK280623B6 (sk) 2000-05-16
RU2129613C1 (ru) 1999-04-27
SU1672930A3 (ru) 1991-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0205564B2 (en) Method for the production of erythropoietin
TW203100B (sk)
SK46598A3 (en) Recombinant dna plasmid vector, mammalian cell transformed with this vector, recombinant human erythropoietin, and method of its production
LT3944B (en) Method for the production of erythropoietin
AU5711199A (en) Method for the production of erythropoietin
KR930005917B1 (ko) 에리트로포이에틴의 제조방법
DD251788A5 (de) Verfahren zur Herstellung eines menschlichen cDNA-Klons
DD279687A5 (de) Verfahren zur herstellung von erythropoietin
AU604051B2 (en) Recombinant human erythropoietin
DD251786A5 (de) Verfahren zur Herstellung eines Polypeptids