SK41795A3 - Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3- -oic and pentene-4-oic acid by acid, basic or amphoteric catalysis - Google Patents

Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3- -oic and pentene-4-oic acid by acid, basic or amphoteric catalysis Download PDF

Info

Publication number
SK41795A3
SK41795A3 SK417-95A SK41795A SK41795A3 SK 41795 A3 SK41795 A3 SK 41795A3 SK 41795 A SK41795 A SK 41795A SK 41795 A3 SK41795 A3 SK 41795A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acid
zsm
oxides
metal
basic
Prior art date
Application number
SK417-95A
Other languages
Slovak (sk)
Inventor
Philippe Denis
Laurent Gilbert
Jean-Michel Grosselin
Francois Metz
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR9212184A external-priority patent/FR2696451B1/en
Priority claimed from FR9212183A external-priority patent/FR2696450B1/en
Priority claimed from FR9212185A external-priority patent/FR2696452B1/en
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of SK41795A3 publication Critical patent/SK41795A3/en

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C57/00Unsaturated compounds having carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms
    • C07C57/02Unsaturated compounds having carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms with only carbon-to-carbon double bonds as unsaturation
    • C07C57/03Monocarboxylic acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/353Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

The present invention relates to a process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3-oic and pentene-4-oic acids. More particularly, it relates to a process for isomerization of pentene-2-oic acid into the other pentenoic acids, caracterized in that said pentene-2-oic acid is brought in contact in vapour phase with a solid acid catalyst selected amongst the acid molecular sieves, clays, bridged clays (or pillar clays), massic oxides and acid phosphates, a solid basic catalyst selected amongst metal basic phosphates, metal basic oxides and basic molecular sieves or an amphoteric solid catalyst selected amongst metal amphoteric oxides.

Description

Oblasť technikyTechnical field

Tento vynález sa týka spôsobu izomerácie kyseliny 2-penténovej na kyselinu 3-penténovú a 4-penténovú.The present invention relates to a process for isomerizing 2-pentenoic acid to 3-pentenoic acid and 4-pentenoic acid.

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Hydroxykarbonylácia butadiénu na kyseliny penténové vedie všeobecne k tvorbe rôznych polohových izomérov: ku kyseline 2-penténovej, 3-penténovej a 4-penténovej.Hydroxycarbonylation of butadiene to pentenoic acids generally leads to the formation of various positional isomers: 2-pentenoic, 3-pentenoic and 4-pentenoic acid.

Kyselina 3-penténová a 4-penténová môže byť následne hydroxykarbonylovaná na kyselina adipovú, zatiaľ čo kyselina 2penténová nemôže byť takto premenená.3-Pentenoic acid and 4-pentenoic acid may subsequently be hydroxycarbonylated to adipic acid, while 2-pentenoic acid cannot be converted in this way.

Z priemyselného hľadiska je teda prospešné, aby bolo možné izomerovať uvedenú kyselinu 2-penténovú na kyselinu 3-penténovú alebo/a 4-penténovú a tak zlepšiť celkovú efektivitu spôsobu výroby kyseliny adipovej dvojnásobnou hydroxykarbonyláciou butadiénu.It is therefore industrially beneficial to be able to isomerize said 2-pentenoic acid to 3-pentenoic and / or 4-pentenoic acid and thus improve the overall efficiency of the process for producing adipic acid by double hydroxycarbonylation of butadiene.

Je známe, že výroba tohoto typu vyžaduje značne vysoké investície, takže možno predpokladať, že akékoľvek zvýšenie celkového výťažku bude mimoriadne dôležité.It is well known that production of this type requires considerable investment, so any increase in total yield can be expected to be extremely important.

V patentovom spise č. EP-A-0 291 033 bol opísaný spôsobom izomerácie kyseliny 3-penténovej alebo jej derivátov, hlavne jej metylesteru, na kyselinu 4-penténovú alebo jej deriváty, a to jej pasážou cez perfluorovanú kyslú ionexovú živicu.U.S. Pat. EP-A-0 291 033 has been described by a process for the isomerization of 3-pentenoic acid or derivatives thereof, in particular its methyl ester, to 4-pentenoic acid or derivatives thereof, by passing it through a perfluorinated acidic ion exchange resin.

Tento postup nemožno aplikovať na kyselinu 2-penténovú a naviac, tento typ použitej živice nie je odolný voči pomerne vysokým teplotám, a preto je nutné pracovať v kvapalnej fáze. Ako dôsledok vzniká naviac veľmi vysoký podiel laktónu z kyseliny 3-penténovej, čo nie je žiadúce.This procedure cannot be applied to 2-pentenoic acid and moreover, this type of resin used is not resistant to relatively high temperatures and therefore it is necessary to work in the liquid phase. As a result, a very high proportion of lactone is produced from 3-pentenoic acid, which is not desired.

V patentovom spise č. EP-A-0 126 349 je opísaný spôsob výroby esterov kyseliny 4-penténovej izomeráciou esterov kyselín penténových pri výhodnej teplote od 100 °C až do 150 °C, v prítomnosti ionexov alebo kyslých zeolitov, ktoré obsahujú prísadu vzácnych kovov 8. skupiny Periodickej sústavy prvkov, a destiláciou vzniknutého esteru kyseliny 4-penténovej.U.S. Pat. EP-A-0 126 349 discloses a process for the preparation of 4-pentenoic esters by isomerization of pentenoic esters at a preferred temperature of from 100 ° C to 150 ° C in the presence of ion exchangers or acidic zeolites which contain a noble metal group 8 of the Periodic Table and distilling the resulting 4-pentenoic acid ester.

V patentovom spise č. EP-A-0 266 689 je opísaný podobný spôsob prípravy esteru kyseliny 4-penténovej izomeráciou esterov kyselín penténových v zmesi s alkanolom, pri výhodnej teplote od 100 °C až do 150 °C, v prítomnosti zeolitov a oddestilovaním vzniknutého esteru kyseliny 4-penténovej.U.S. Pat. EP-A-0 266 689 discloses a similar process for the preparation of 4-pentenoic ester by isomerization of pentenoic esters in admixture with alkanol at a preferred temperature of from 100 ° C to 150 ° C in the presence of zeolites and distilling off the resulting 4-pentenoic ester .

V patentovom spise č. EP-A-0 206 143 je tiež opísaný spôsob výroby esteru kyseliny 4-penténovej izomeráciou esterov penténových kyselín pri výhodnej teplote od 100 °C až do 150 °C, v prítomnosti zeolitu pentasilového typu a oddestilovaním vzniknutého esteru kyseliny 4-penténovej.U.S. Pat. EP-A-0 206 143 also discloses a process for preparing a 4-pentenoic ester by isomerizing pentenoic esters at a preferred temperature of from 100 ° C to 150 ° C in the presence of a pentasil type zeolite and distilling off the resulting 4-pentenoic ester.

Tieto spôsoby podlá doterajšieho stavu techniky sa týkajú iba esterov penténových kyselín a nemožno ich prenášať na samotné kyseliny penténové. Okrem toho sa všetky tieto spôsoby uskutočňujú v kvapalnej fáze.These prior art processes only concern pentenoic acid esters and cannot be transferred to pentenoic acids alone. Moreover, all of these processes are carried out in the liquid phase.

Problém vyššieho zhodnotenia kyseliny 2-penténovej jej izomeráciou na kyselinu 3-penténovú alebo/a 4-penténovú nie je teda riešený.The problem of higher recovery of 2-pentenoic acid by its isomerization to 3-pentenoic and / or 4-pentenoic acid is therefore not solved.

V tomto vynáleze sa navrhuje presné riešenie tohoto problému, ktorý dovoľuje konverziu kyseliny 2-penténovej na iné kyseliny penténové, ktoré môžu byť opäť hydroxykarbonylované na kyselinu adipovú.The present invention proposes a precise solution to this problem, which allows the conversion of 2-pentenoic acid to other pentenoic acids, which can again be hydroxycarbonylated to adipic acid.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Riešenie tvorí spôsob izomerácie kyseliny 2-penténovej na kyselinu 3-penténovú a/alebo kyselinu 4-penténovú, ktorého podstata spočíva v tom, že sa kyselina 2-penténová v plynnej fáze uvádza do styku s kyslým, zásaditým alebo amfotérnym pevným katalyzátorom.The present invention provides a process for isomerizing 2-pentenoic acid to 3-pentenoic acid and / or 4-pentenoic acid by contacting 2-pentenoic acid in the gas phase with an acidic, basic or amphoteric solid catalyst.

V opise vynálezu sa pod pojmom pevný kyslý katalyzátor” rozumejú pevné zlúčeniny, vo väčšine prípadov oxidy kovov alebo soli kovov, ktoré vznikajú pri dehydratácii metylbutinolu na metylbutenín (metylbutinylový” test) podía reakcie ?H In the description of the invention, the term solid acid catalyst means solid compounds, in most cases, metal oxides or metal salts formed by the dehydration of methylbutinol to the methylbutenin (methylbutinyl) test according to the reaction? H

H+H +

CH3—CJ-C=CH CHCH-= C—C=CH + H-0 i 2CH 3 - CH - C = CH CHCH - = C - C = CH + H-O 12

CHPod pojmom zásaditý pevný katalyzátor sa rozumejú pevné zlúčeniny, vo väčšine prípadov oxidy kovov alebo soli kovov, ktoré vznikajú pri premene metylbutinolu na acetylén a acetón (metylbutinylový” test) podľa reakcieCHP The term basic solid catalyst refers to solid compounds, in most cases, metal oxides or metal salts formed by the conversion of methylbutinol into acetylene and acetone (methylbutinyl test) according to the reaction

OHOH

CH-—C-C=CH 3 lCH-C-C = CH 3 l

CHB*CHB *

HCzCH H3C\ u r Ii—w JHCzCH H 3 C \ w determined Ii-J

Pod pojmom amfotérny pevný katalyzátor sa rozumejú pevné zlúčeniny, vo väčšine prípadov oxidy kovov, ktoré vznikajú pri konverzii metylbutinolu na 3-hydroxy-3-metyl-2-butanón a 3-metyl-3-butén-2-ón (metylbutinylový” test) podľa reakcie pevnýAmphoteric solid catalyst refers to solid compounds, in most cases metal oxides, which are formed by the conversion of methylbutinol to 3-hydroxy-3-methyl-2-butanone and 3-methyl-3-buten-2-one (methylbutinyl test) according to the reaction solid

OH amfotérny <ρκ ch3-c-c=ch -.CHj-C-C-CHj * ch2-=c-c-ch3 OH amphoteric <ρκ ch 3 -cc = ch-.CH-CC-CH 3 * ch 2 - = cc-ch 3

CHj CH3O CHjOCH 3 CH 3 O CH 3 O

Čo sa týka ďalších podrobností tohoto testu, možno odkázať na publikáciu v Applied Catalysis, 78 (1991), str. 213 až 225.For further details of this assay, reference may be made to Applied Catalysis, 78 (1991), p. 213 to 225.

Kyselina 2-penténová, ktorá je potrebná pri spôsobe podľa vynálezu, môže byť akéhokoľvek pôvodu.The 2-pentenoic acid required in the process of the invention may be of any origin.

Vo väčšine prípadov pochádza táto kyselina, ako už bolo naznačené vyššie, z hydroxykarbonylácie butadiénu, ale spôsob podľa vynálezu nie je obmedzený iba na produkt z tohoto zdroja. Takže môže napríklad pochádzať z izomerácie laktónov, ktoré obsahujú 5 atómov uhlíka a predovšetkým gama-valerolaktónu, na zmes penténových kyselín, v prítomnosti kyslých alebo zásaditých katalyzátorov, popísaných nižšie.In most cases, as indicated above, this acid originates from the butadiene hydroxycarbonylation, but the process of the invention is not limited to the product from this source. Thus, for example, it may originate from the isomerization of 5-carbon lactones and in particular gamma-valerolactone into a mixture of pentenoic acids in the presence of acidic or basic catalysts described below.

Kyselina 2-penténová sa môže použiť buď samotná, alebo môže tiež obsahovať rôzne podiely iných zlúčenín, napríklad ďalších penténových kyselín, laktónov, napríklad gama-valerolaktónu, delta-valerolaktónu alebo 2-metylbutyrolaktónu, kyseliny adipovej, kyseliny 2-metylglutarovej alebo kyseliny 2etyljantárovéj. Kyselina 2-penténová všeobecne tvorí viac ako polovicu hmotnosti takejto zmesi, ale pokial je to vhodné, môže sa použiť i nižší podiel. V nasledujúcom texte zahrňuje teda termín kyselina 2-penténová aj zmesi tejto zlúčeniny s jednou alebo viacerými zlúčeninami uvedenými vyššie.The 2-pentenoic acid may be used either alone or may also contain different proportions of other compounds, for example other pentenoic acids, lactones, for example gamma-valerolactone, delta-valerolactone or 2-methylbutyrolactone, adipic acid, 2-methylglutaric acid or 2-ethylsuccinic acid. Generally, 2-pentenoic acid accounts for more than half the weight of such a mixture, but a lower proportion may be used if appropriate. Accordingly, the term 2-pentenoic acid also includes mixtures of this compound with one or more of the above compounds.

Ako kyslé pevné katalyzátory sa môžu uviesť molekulárne sitá, kyslé hlinky, premostené hlinky (alebo vystužené hlinky) , pevné oxidy a kyslé fosforečnany.The acid solid catalysts include molecular sieves, acid clays, bridged clays (or reinforced clays), solid oxides and acid phosphates.

Kyslé molekulárne sitá sú so zvláštnou prednosťou zeolity so štruktúrou pentasilu, ako sú napr. ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM- 23, ZSM-48, štruktúrou ferrieritu alebo mordenitu a zeoli ty so štruktúrou faujasitu, ako sú napríklad zeolit X alebo zeolit Y.Acidic molecular sieves are particularly preferred zeolites with a pentasil structure, such as e.g. ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23, ZSM-48, ferrierite or mordenite structure, and those with faujasite structure, such as zeolite X or zeolite Y.

Zeolity so štruktúrou pentasilu alebo mordenitu sú so zvláštnou prednosťou zeolity typu ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22,Zeolites with the structure of pentasil or mordenite are particularly preferred zeolites of type ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22,

ZSM-23 a ZSM-48 a typu mordenit, ktoré majú všeobecný vzorec I, vyjadrený medzami pomeru oxidovZSM-23 and ZSM-48 and mordenite type having the general formula I, expressed in terms of oxides ratio

M O, X O , mSiO , pH 0 /1/M O, X O, mSiO, pH 0/1

2/Π '23' 2' C 2 ' ' v ktorom2 / Π '23' 2 ' C 2''in which

M znamená prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej vodík, amóniovú skupinu a jedno-, dvoj-, troj- a štvormocné kovy,M represents an element selected from the group consisting of hydrogen, ammonium and mono-, di-, tri- and tetravalent metals,

X znamená trojmocný prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej hliník, gálium, železo a bór, n znamená číslo od 1 do 4, m znamená číslo rovné 10 alebo väčšie ako 10, p znamená číslo od 0 do 4.X is a trivalent element selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, n is a number from 1 to 4, m is a number equal to or greater than 10, p is a number from 0 to 4.

Zeolity typu štruktúry faujasitu sú so zvláštnou prednosťou tie zeolity, ktoré majú všeobecný vzorec II, vyjadrený medzami pomeru oxidovThe zeolites of the faujasite structure type are with particular preference those zeolites having the general formula II, expressed in terms of the oxide ratio

M O, ZO, dSiO , xH 0 /11/ v ktoromM O, ZO, dSiO, xH 0/11 / in which

M znamená prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej vodík, amóniovú skupinu a jedno-, dvoj-, troj- a štvormocné kovy, pričom M je aspoň čiastočne atóm vodíka,M is an element selected from the group consisting of hydrogen, ammonium and mono-, di-, tri- and tetravalent metals, wherein M is at least partially hydrogen,

Z znamená trojmocný prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej hliník, gálium, železo a bór, n znamená číslo od 1 do 4, d znamená číslo rovné 2 alebo väčšie ako 2, x znamená číslo od 5 do 100.Z is a trivalent element selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, n is a number from 1 to 4, d is a number equal to or greater than 2, x is a number from 5 to 100.

Kyslé zeolity používané v rámci tohoto vynálezu sú najmä také zeolity,. ktorých oxid vo všeobecnom vzorci, použitý v kombinácii s oxidom kremičitým, je oxid trojmocného kovu.The acidic zeolites used in the present invention are especially those zeolites. wherein the oxide of the general formula used in combination with the silica is a trivalent metal oxide.

Všeobecne majú prednosť také zeolity, v ktorých vo všeobecných vzorcoch I alebo II M znamená prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej vodík, amóniovú skupinu, alkalické kovy, ako napríklad sodík, draslík, lítium, rubídium alebo cézium, kovy alkalických zemín, ako napríklad berýlium, horčík, vápnik, stroncium alebo báryum, kovy vzácnych zemín, ako je napríklad lantán alebo cér a prechodné kovy, ako je napríklad železo.In general, zeolites are preferred in which, in formulas I or II, M is an element selected from the group consisting of hydrogen, ammonium, alkali metals such as sodium, potassium, lithium, rubidium or cesium, alkaline earth metals such as beryllium, magnesium, calcium, strontium or barium, rare earth metals such as lanthanum or cerium, and transition metals such as iron.

Podrobnejší popis kyslých hliniek je v pat. spise č. FR-A-2- 622 575, ktorý je v texte vynálezu citovaný.A more detailed description of acid clays is given in U.S. Pat. file no. FR-A-2 622 575, incorporated herein by reference.

Pri spôsobe podlá vynálezu sa dáva prednosť používaniu smektitov, ako sú napríklad montmorillonity, beidellity, nontronity, hektority, stevensity a saponity.In the method according to the invention it is preferred to use smectites such as montmorillonites, beidellites, nontronites, hectorites, stevensity and saponites.

Premostené hlinky, ktoré sa môžu používať ako katalyzátory pri spôsobe podlá vynálezu, sú hlinky, v ktorých medzi ich šupiny boli vpravené mostíky alebo vzpery, ktoré udržujú ich základné vzdialenosti. Základná vzdialenosť je súčet hrúbky šupiny hlinky a vzdialenosti medzi šupinami.Bridged clays that can be used as catalysts in the process of the invention are clays in which bridges or struts have been incorporated between their scales to maintain their base distances. The base distance is the sum of the thickness of the clay scale and the distance between the scales.

Príprava týchto premostených hliniek bola popísaná najmä v pat. spisoch č. FR-A-2- 543 446 a FR-A-2 618 143.The preparation of these bridged clays has been described in particular in U.S. Pat. file no. FR-A-2 543 446 and FR-A-2 618 143.

Ako východiskové hlinky sú všeobecne najvýhodnejšie beidellity.Beidellites are generally the most preferred starting clays.

Premostenie hliniek možno uskutočňovať najmä pomocou hydroxidov hliníka, vanádu, molybdénu, zirkónu, železa, nióbu, tantalu, chrómu, lantánu, céru, titanu alebo gália, prípadne pomocou zmiešaných hydroxidov niekoľkých týchto kovov.The bridging of the clays can be carried out, in particular, with aluminum hydroxides, vanadium, molybdenum, zirconium, iron, niobium, tantalum, chromium, lanthanum, cerium, titanium or gallium, or by using mixed hydroxides of several of these metals.

Tieto premostené hlinky môžu byť modifikované, najmä pô6 sobením dihalogénu, amóniumhalogenidu alebo kyseliny, ako je kyselina sírová alebo halogénvodíkových kyselín. Halogén, ktorý sa takto prípadne zavádza, je s výhodou chlór alebo fluór.These bridged clays may be modified, in particular by the action of dihalogen, ammonium halide or acid, such as sulfuric acid or hydrohalogenic acids. The halogen thus introduced is preferably chlorine or fluorine.

Hlinky, najmä beidellity, premostené pomocou hydroxidu hlinitého, sa pri spôsobe podía vynálezu používajú prednostne.The clays, especially beidellites bridged with aluminum hydroxide, are preferably used in the process of the invention.

Pevné oxidy sú oxidy kovov, zmesi oxidov kovov alebo oxidy kovov, ktoré boli modifikované, najmä pôsobením dihalogénu, amóniumhalogenidu alebo kyseliny, ako je kyselina sírová alebo halogénvodíkových kyselín. Halogén, ktorý sa takto prípadne zavádza, je s výhodou chlór alebo fluór.Solid oxides are metal oxides, metal oxide mixtures or metal oxides which have been modified, in particular by treatment with a dihalogen, an ammonium halide or an acid such as sulfuric acid or hydrohalogenic acids. The halogen thus introduced is preferably chlorine or fluorine.

Ako príklady, ktoré ovšem nie sú vyčerpávajúce, možno uviest zmesi oxid kremičitý/oxid hlinitý, oxid kremičitý/oxid gálitý, oxid kremičitý/oxid železitý a oxid kremičitý/oxid bóritý, halogenované oxidy hlinité, ako napríklad chlórované alebo fluórované oxidy hlinité, sulfátový oxid zirkoničitý a oxidy nióbu alebo wolfrámu.Examples include, but are not limited to, mixtures of silica / alumina, silica / gallium, silica / iron oxide, and silica / boron oxide, halogenated aluminum oxides such as chlorinated or fluorinated aluminum oxides, sulfate oxide zirconium and niobium or tungsten oxides.

Kyslé fosforečnany, ktoré sú upotrebiteľné pri spôsobe podľa vynálezu, sú napríklad najmä fosforečnany bóru, buď samotné, alebo v zmesi s oxidom hlinitým alebo kremičitým, zodpovedajúcej rôznym molárnym pomerom kyselina boritá/kyselina fosforečná, pridávaným v priebehu syntézy, fosforečnan lantanitý, fosforečnany hlinité, zodpovedajúce rôznym molárnym pomerom oxid hlinitý/kyselina fosforečná, pridávaným v priebehu syntézy, zmesi oxidu fosforečného s kysličníkom kremičitým (obvykle nazývané katalyzátory UOP), aluminofosfáty so štruktúrou zeolitov (A1PO) a silikoaluminofosfáty so štruktúrou zeolitov (SAPO).The acid phosphates which are useful in the process according to the invention are, for example, in particular boron phosphates, either alone or in admixture with alumina or silicon dioxide corresponding to the different boric acid / phosphoric acid molar ratios added during the synthesis, lanthanum phosphate, aluminum phosphates, corresponding to the various alumina / phosphoric acid molar ratios added during the synthesis, a mixture of phosphorus pentoxide and silica (commonly called UOP catalysts), zeolite-structured aluminophosphates (A1PO) and zeolite-structured silicoaluminophosphates (SAPO).

Zásadité pevné katalyzátory, ktoré sú upotrebiteľné pri spôsobe podľa vynálezu, sú najmä zásadité fosforečnany kovov, zásadité oxidy kovov, uhličitany kovov a zásadité molekulárne sitá.The basic solid catalysts which are useful in the process according to the invention are in particular basic metal phosphates, basic metal oxides, metal carbonates and basic molecular sieves.

Zásadité fosforečnany kovov sú najmä fosforečnany, hydrogénfosforečnany a dihydrogénfosforečnany všeobecného vzorca III (AyPOJ, (imp) /m/ v ktoromThe basic metal phosphates are, in particular, phosphates, hydrogen phosphates and dihydrogen phosphates of the general formula III (A y POJ, (imp) / m) in which:

A znamená atóm kovu, skupinu atómov kovov alebo čiastočne atóm vodika, y znamená celé číslo alebo zlomok od 3/4 do 3, v závislosti od mocenstva prvkov A,A represents a metal atom, a group of metal atoms or partially a hydrogen atom, y represents an integer or fraction from 3/4 to 3, depending on the valence of the elements A,

Imp znamená zásaditú impregnačnú zlúčeninu, pozostávajúcu z kovu, vybraného zo skupiny kovov alkalických zemín, alkalických kovov a ich zmesí, použitých v kombinácii s opačným aniónom, zaisťujúcim elektrickú neutralitu, koeficient z znamená hmotnostný pomer impregnačného činidla k impregnovanému materiálu (A^PO^) a je v rozmedzí od 0 % až do 20 % a s výhodou v rozmedzí od 2 % až do 10 %.Imp means a basic impregnating compound consisting of a metal selected from the group of alkaline earth metals, alkali metals and mixtures thereof, used in combination with an opposite anion to provide electrical neutrality, the coefficient z means the weight ratio of impregnating agent to impregnated material (A ^ PO ^) and is in the range of from 0% to 20% and preferably in the range of from 2% to 10%.

Zásadité fosforečnany, ktoré sú upotrebiteľné pri spôsobe podľa vynálezu, sú s výhodou zlúčeniny všeobecného vzorca III, v ktorom (AyPOJ, (Imp) (III) v ktoromThe basic phosphates which are useful in the process according to the invention are preferably compounds of formula III in which (A y POJ, (Imp) (III) in which

A znamená so zvláštnou prednosťou vápnik, zirkón, lantán, cér, samárium, hliník, bór, železo a čiastočne vodík, y znamená celé číslo alebo zlomok od 3/4 do 3, v závislosti od mocenstva prvkov A,A is particularly preferred calcium, zirconium, lanthanum, cerium, samarium, aluminum, boron, iron and partially hydrogen, y is an integer or fraction from 3/4 to 3, depending on the valency of the elements A,

Imp pozostáva z alkalického kovu alebo zo zmesi alkalických kovov a zásaditého aniónu, koeficient z je v rozmedzí od 2 % až do 10 %.Imp consists of an alkali metal or a mixture of alkali metals and a basic anion, the coefficient z being in the range of 2% to 10%.

Ako príklady, ktoré ovšem neobmedzujú, možno uviesť fosforečnan lantanitý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan céritý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan samaritý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan vápenatý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, hydrogénfosforečnan vápenatý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka alebo hydrogénfosforečnan zirkoničitý, použitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka.Examples include, but are not limited to, lanthanum phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, cerium phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, samarium phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound. calcium phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, calcium hydrogen phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound or zirconium hydrogen phosphate used in combination with a cesium, rubidium or potassium compound.

Zásadité fosforečnany všeobecného vzorca III možno pripravovať impregnáciou zlúčeniny všeobecného vzorca IVBasic phosphates of formula III can be prepared by impregnating a compound of formula IV

A' PO (IV) v ktorom A' má rovnaký význam ako A, roztokom alebo suspenziou impregnačného činidla Imp v prchavom rozpúšťadle, ako je s výhodou voda.A 'PO (IV) wherein A' has the same meaning as A, with a solution or suspension of Imp impregnating agent in a volatile solvent, such as preferably water.

Výsledky sú tým lepšie, čím je Imp rozpustnéjší a čím je čerstvejšie pripravená zlúčenina A'^PO*.The better the Imp is more soluble and the freshly prepared Compound A '

Výhodný postup prípravy fosforečnanov všeobecného vzorca III teda zahrňuje:Thus, a preferred process for preparing phosphates of formula III comprises:

a) uskutočnenie syntézy zlúčeniny A'yPO^, potom s výhodou bez izolácie zlúčeniny A'yPO^ v reakčnej zmesia) carrying out the synthesis of compound A ' y PO ^, then preferably without isolating compound A' y PO ^ in the reaction mixture

b) uvedenie impregnačného činidla Imp do reakčnej zmesi,b) introducing Imp impregnating agent into the reaction mixture,

c) oddelenie prebytočnej kvapaliny od pevného reakčného produktu,c) separating the excess liquid from the solid reaction product;

d) sušenie a prípadne kalcinácia.(d) drying and, where appropriate, calcination.

Ak má byť zmienka o všeobecných technikách prípravy fosforečnanov (ako je špeciálne popísané v práci P.Pascal, Nouveau traité de chimie minérale, zv. X (1956), str. 821 až 823 a v diele Gmelins Handbuch der anorganischen Chemie, (8. vyd.), zv. 16 (C), str. 202 až 206 (1956)), možno rozlíšiť dve hlavné cesty prístupu k fosforečnanom. Jednak je to zrážanie rozpustenej soli kovu (chloridu, dusičnanu) s použitím hydrogénfosforečnanu amónneho a záverečné pôsobenie vodným amoniakom, prípadne nasledované dodatočnou neutralizáciou, jednak je to reakcia oxidu kovu s kyselinou fosforečnou pri zahrievaní a s prípadným záverečným pôsobením hydroxidu alkalického kovu.Reference should be made to general phosphate preparation techniques (as specifically described in P. Pascal, Nouveau traité de chimie minérale, vol. X (1956), pp. 821-823 and in the Gmelins Handbuch der inorganischen Chemie, (8th ed.). 16 (C), pp. 202-206 (1956)), two major routes of access to phosphates can be distinguished. On the one hand, it is the precipitation of the dissolved metal salt (chloride, nitrate) using ammonium hydrogen phosphate and the final treatment with aqueous ammonia, optionally followed by additional neutralization, and on the other hand, the reaction of the metal oxide with phosphoric acid under heating.

Zásadité oxidy kovov, používané pri spôsobe podlá vynálezu, sú oxidy zásaditej povahy alebo také oxidy, ktoré boli alkalizované pôsobením niektorej zásady, ako je hydroxid alkalického kovu alebo hydroxid kovu alkalických zemín.The basic metal oxides used in the process of the invention are those of basic nature or those which have been alkalinized by treatment with a base such as an alkali metal hydroxide or an alkaline earth metal hydroxide.

Ako zásadité oxidy kovov treba spomenúť - bez akéhokoľvek obmedzenia - oxidy alkalických kovov, kovov alkalických zemín, kovov skupiny Hla Periodickej sústavy prvkov, prechodných prvkov alebo prvkov vzácnych zemín, na ktoré sa buď pôsobilo alebo nepôsobilo hydroxidom alkalického kovu.Alkali metal oxides, alkaline earth metals, Group IIIa metals of the Periodic Table of the Elements, transition elements, or rare earth elements that are either treated with or not treated with an alkali metal hydroxide include, but are not limited to, basic metal oxides.

Ako príklad sa môže uviesť najmä prírodný oxid hlinitý, na ktorý sa pôsobilo hydroxidom sodným, oxidom zinočnatým a oxidom vápenatým.In particular, natural alumina treated with sodium hydroxide, zinc oxide and calcium oxide may be mentioned.

Zásadité molekulárne sitá, používané pri spôsobe podlá vynálezu, sú predovšetkým zeolity so štruktúrou pentasilu, ako sú napríklad ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 alebo ZSM-48, alebo so štruktúrou mordenitu, štruktúrou ferrierietu alebo štruktú rou faujasitu, ako je zeolit X alebo zeolit Y, všeobecného vzorca V, vyjadreného medzerami pomeru oxidovThe basic molecular sieves used in the method according to the invention are in particular zeolites with a pentasil structure, such as ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 or ZSM-48, or with a mordenite structure, a ferrieret structure or a rou faujasite, such as zeolite X or zeolite Y, of the general formula V, expressed in oxide ratio gaps

E 0, TO, bSiO , rH 0 (V) a/e ' a 3 ' a ' a ' ' v ktoromE 0, TO, bSiO, rH 0 (V) a / e 'a 3' and 'a' 'in which

E znamená alkalický kov alebo kov alkalických zemín, buď samotný, prípadne s nízkym podielom vodíka,E represents an alkali metal or an alkaline earth metal, either alone or with a low hydrogen content,

T znamená trojmocný kov, vybraný zo skupiny obsahujúcej hliník, gálium, železo a bór, a znamená číslo od 1 do 2, b znamená číslo rovné 2 alebo väčšie ako 2, r znamená číslo od 0 do 100.T is a trivalent metal selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, and is a number from 1 to 2, b is a number equal to or greater than 2, r is a number from 0 to 100.

Vo všeobecnom vzorci V je označením nízky podiel vodíka pre význam symbolu E mienené to, že prípadná prítomnosť protónov v molekulárnom site nemusí byť taká, aby toto sito malo kyslú reakciu v teste, ktorý bol uvedený vyššie.In the general formula (V), a low hydrogen content for the meaning of the symbol E means that the possible presence of protons in the molecular sieve may not be such that the sieve has an acidic reaction in the above test.

Zo zásaditých molekulárnych sít všeobecného vzorca V sa s výhodou používajú také sitá, kde E znamená alkalický kov.Of the basic molecular sieves of formula (V), sieves are preferably used where E is an alkali metal.

Ako neobmedzujúce príklady zásaditých molekulárnych sít možno uviesť zeolity: NaZSM-5, zeolit NaMOR, zeolit 13XCs, zeolit NaY, zeolit KY a zeolit CsY.Non-limiting examples of basic molecular sieves include zeolites: NaZSM-5, NaMOR zeolite, 13XCs zeolite, NaY zeolite, KY zeolite, and CsY zeolite.

Amfotérne pevné katalyzátory, ktoré sa môžu používať pri spôsobe podľa vynálezu, sú najmä amfotérne oxidy kovov.The amphoteric solid catalysts which can be used in the process according to the invention are in particular amphoteric metal oxides.

Amfotérne oxidy kovov, ktoré sa používajú pri spôsobe podľa vynálezu, sú oxidy amfotérnej povahy alebo také oxidy, ktoré boli amfoterizované pri spôsobe ich prípravy alebo pri nasledujúcej preparácii.The amphoteric metal oxides to be used in the process of the invention are amphoteric oxides or those which have been amphoterized in the process for their preparation or subsequent preparation.

Ako príklady, ktoré však nie sú vyčerpávajúce, amfotérnych kovov môžu byť uvedené oxid toričitý (ThOa), zirkoničitý (ZrO=), titaničitý (Zi0a), céričitý (CeOa), kremičitý (SiOa), hlinitý (AlaOa) a zmesi niekoľkých týchto oxidov.Examples of non-exhaustive amphoteric metals include, but are not limited to, toric oxide (ThO a ), zirconium (ZrO = ), titanium (Zi0 a ), cerium (CeO a ), silica (SiO a ), aluminum (Al and O) and mixtures of several of these oxides.

Proces prebieha kontinuálne.The process is continuous.

Používaný katalyzátor môže byť usporiadaný ako pevné lôžko alebo sa môže použiť ako fluidné lôžko, môže sa použiť v zmesi s nezlúčivými pevnými látkami, aby sa zväčšila plocha kontaktu.The catalyst used may be arranged as a fixed bed or may be used as a fluidized bed, may be used in admixture with incompatible solids to increase the contact area.

Izomerizačný proces sa všeobecne uskutočňuje pri teplote v rozmedzí od 200 °C až do 500 °C a s výhodou pri teplote v rozmedzí od 250 °C až do 400 eC.Isomerization process is generally conducted at a temperature of from 200 DEG C. to 500 DEG C. and preferably at a temperature of from 250 C to 400 C e

Doba kontaktu, definovaná ako pomer objemu katalyzátora k celkovej rýchlosti prúdu plynu (kyselina 2-penténová a nosný plyn, ak je to účelné) pri zvolenej teplote, obvykle kolíše v rozmedzí od 0,1 s až do 50 s a vo väčšine prípadov od 1 s až do 10 s.The contact time, defined as the ratio of catalyst volume to total gas flow rate (2-pentenoic acid and carrier gas, if appropriate) at the selected temperature, usually varies from 0.1 s to 50 s in most cases from 1 s up to 10 s.

Tlak nie je rozhodujúci. Obvykle sa upravuje od tlaku atmosférického až do 10 MPa (100 bar) a s výhodou od atmosférického tleúcu až do 1,5 MPa (15 bar).Pressure is not critical. It is usually adjusted from atmospheric pressure up to 100 bar and preferably from atmospheric pressure up to 15 bar.

Kyselina 2-penténová sa môže uvádzať do reaktora, ktorý obsahuje katalyzátor, samotná.The 2-pentenoic acid may be introduced into the reactor containing the catalyst itself.

Môže sa tiež uvádzať súčasne s nezlúčivým nosným plynom; súčasné uvádzanie sa môže realizovať buď v podobe zmesi alebo v podobe súčasného oddeleného uvádzania.It may also be present at the same time as the non-incompatible carrier gas; the simultaneous introduction can be either a mixture or a simultaneous separate introduction.

Nezlúčivý nosný plyn môže pozostávať z jedného plynu alebo zo zmesi plynov, ktoré sú nezlúčivé pri reakčných podmienkach, ako je napríklad dusík, argón, vzduch, para alebo karboxylové kyseliny, ktoré sú plynné pri teplote, pri ktorej reakcia prebieha.The non-incompatible carrier gas may consist of a single gas or a mixture of gases that are incompatible under reaction conditions, such as nitrogen, argon, air, steam, or carboxylic acids, which are gaseous at the temperature at which the reaction proceeds.

Kyselina 2-penténová predstavuje 10 % až 100 % hmôt. v pomere k celkovej hmotnosti plynov, uvádzaných do reaktora, s výhodou od 40 % do 100 % hmôt.2-Pentenoic acid is 10% to 100% by weight. in proportion to the total weight of the gases fed to the reactor, preferably from 40% to 100% by weight.

Pri spôsobe podlá vynálezu sa všeobecne tvorí zmes penténových kyselín, a to kyseliny 3-penténovej a 4-penténovej, ktoré obe môžu byť hydroxykarbonylované na kyselinu adipovú reakciou s oxidom uhoľnatým a vodou, ako už bolo naznačené vyššie. Možno tiež pozorovať vznik gama-valerolaktónu.The process according to the invention generally produces a mixture of pentenoic acids, namely 3-pentenoic and 4-pentenoic acids, both of which can be hydroxycarbonylated to adipic acid by reaction with carbon monoxide and water, as indicated above. The formation of gamma-valerolactone can also be observed.

Nasledujúce príklady uskutočnenia ilustrujú spôsob podľa vynálezu.The following examples illustrate the process of the invention.

Popísaný spôsob uskutočnenia sa používa v príkladoch (pokiaľ nie je uvedené inak).The described embodiment is used in the examples (unless otherwise indicated).

Reaktor usporiadaný vertikálne (trubice z kremenného skla, s dĺžkou 15 cm a priemerom 2 cm) sa postupne naplnia 2 cm3 kremeňa, homogenizovanou zmesou 2 cm3 katalyzátora a 10 cm3 kremeňa, potom 5 cm3 kremeňa. Náplň reaktora sa potom ukončí sklenenými guličkami (priemer 2 až 3 mm).The reactor arranged vertically (quartz glass tubes, length 15 cm and diameter 2 cm) is successively filled with 2 cm 3 of quartz, homogenized with a mixture of 2 cm 3 of catalyst and 10 cm 3 of quartz, then 5 cm 3 of quartz. The reactor packing is then terminated with glass beads (2-3 mm diameter).

Katalyzátor sa kondicionuje pri teplote zvolenej pre reakciu (300 °C, pokial nie je uvedené inak) prechádzaním prúdu dusíka 2 h (2 litre/h pri normálnych tlakových a teplotných podmienkach).The catalyst is conditioned at the temperature selected for the reaction (300 ° C, unless otherwise specified) by passing a stream of nitrogen for 2 h (2 liters / h under normal pressure and temperature conditions).

Kyselina 2-penténová sa potom vstrekuje pomocou poháňanej striekačky.The 2-pentenoic acid is then injected using a powered syringe.

Dávky vstrekovanej kyseliny 2-penténovej sa upravujú pre každý príklad: sú vyjadrené v ml kyseliny 2-penténovej v kvapalnom stave.The doses of injected 2-pentenoic acid are adjusted for each example: they are expressed in ml of 2-pentenoic acid in the liquid state.

Po ustálení rovnomerného prúdu v priebehu približne 15 min, trvá test obvykle 1 h. Produkty, ktoré opúšťajú reaktor, sa zachytávajú v zberači s 10 ml acetonitrilu.After the steady-state current has stabilized for approximately 15 minutes, the test usually takes 1 hour. The products leaving the reactor were collected in a collector with 10 ml of acetonitrile.

Analýza reakčných produktov a nekonvertovanej kyseliny 2-penténovej sa uskutočňuje plynovou chromatografiou (GC).Analysis of the reaction products and unconverted 2-pentenoic acid is performed by gas chromatography (GC).

V každom teste sa vypočítavajú tieto parametre:The following parameters are calculated in each test:

hodinová hmotnostná účinnosť produkcie (HWE): hmotnosť uvádzanej kyseliny 2-penténovej v pomere k hmotnosti katalyzátora za jednu hodinu (vyjadrené v h”1);hourly mass production efficiency (HWE): the mass of the stated 2-pentenoic acid relative to the catalyst mass per hour (expressed in h -1 );

stupeň konverzie (DC) kyseliny 2-penténovej; percento kyseliny 2-penténovej konvertovanej v pomere k tomu množstvu, ktoré bolo uvedené;degree of conversion (DC) of 2-pentenoic acid; the percentage of 2-pentenoic acid converted in proportion to that indicated;

výťažnosť (RY) rôznych penténových kyselín a gama-valerolaktónu: mol% každej kyseliny penténovej alebo gama-valerolaktónu vzniknutých v pomere k uvádzanej kyseline 2penténovej.recovery (RY) of various pentenoic acids and gamma-valerolactone: mol% of each pentenoic acid or gamma-valerolactone formed relative to said 2-pentenoic acid.

Príklady uskutočnenia vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Príklad 1 až 3Examples 1 to 3

Skúšky rôznych zeolitov typu ZSM-5 všeobecného vzorca I, ktoré majú rôzne molárne pomery Si/Al:Tests of different ZSM-5 zeolites of the general formula I having different Si / Al molar ratios:

zeolit 1;zeolite 1;

zeolit 2;zeolite 2;

zeolit 3:zeolite 3:

Si/Al = 30 % prvkov M vo všeobecnom vzorci I tvorí vodíkSi / Al = 30% of the elements M in formula I are hydrogen

Si/Al =52 % prvkov vo všeobecnom vzorci I tvorí vodík Si/Al = 120 % prvkov M vo všeobecnom vzorci I tvorí vodík.Si / Al = 52% of the elements of formula I are hydrogen Si / Al = 120% of the elements of formula I are hydrogen.

Prevádzkové podmienky sú také, ako boli uvedené vo všeobecných prevádzkových metódach popísaných vyššie.The operating conditions are as described in the general operating methods described above.

Doba kontaktu (tc) je približne 1,4 s v každom príklade.The contact time (tc) is approximately 1.4 s in each example.

Získané výsledky sú zhrnuté v tabuľke 1 nižšie.The results obtained are summarized in Table 1 below.

Použité skratky P2, P3, P4 a VAL majú tento význam:The abbreviations P2, P3, P4 and VAL used are as follows:

P2 = kyselina 2-penténová,P2 = 2-pentenoic acid,

P3 = kyselina 3-penténová,P3 = 3-pentenoic acid,

P4 = kyselina 4-penténová,P4 = 4-pentenoic acid,

VAL = gama-valerolaktón.VAL = gamma-valerolactone.

Tabulka 1Table 1

RY % RY% HWE (h1)HWE (h 2 ) Príklady Examples Katalyzátor catalyst DC % DC% P4 P4 P3 P3 VAL VAL príklad 1 Example 1 zeolit 1 zeolite 1 34 34 0 0 26 26 7 7 4,3 4.3 príklad 2 Example 2 zeolit 2 zeolite 2 55 55 2 2 30 30 20 20 3,1 3.1 príklad 3 Example 3 zeolit 3 zeolite 3 33 33 1 1 25 25 5 5 4,9 4.9

Príklad 4 až llExamples 4 to 11

Skúšky rôznych kyslých katalyzátorov:Tests of various acid catalysts:

SiO2/Al2O3 (predáva firma Degussa), obsahujúci 16 % hmôt. oxidu hlinitého, zeolit Y, v ktorom je pomer SiO2/Al2O3 = 5a ktorý je uvedený do cyklu Fe3*, fosforečnan lantanitý, hlinka Montmorillonite Volclay (Montmo), premostená hlinka Montmorillonite (Volclay) (Monto-P), chlórovaný oxid hlinitý, sulfátovaný oxid zirkoničitý, oxid niobičný.SiO 2 / Al 2 O 3 (sold by Degussa) containing 16% by weight. aluminum oxide, zeolite Y, in which the SiO 2 / Al 2 O 3 = 5a ratio is fed to the Fe 3 * cycle, lanthanum phosphate, Montmorillonite Volclay (Montmo), Montmorillonite (Volclay) bridged clay (Monto-P), chlorinated alumina, sulphated zirconium oxide, niobium oxide.

Prevádzkové podmienky sú rovnaké, ako je opísané vyššie. Reakčná doba je 1 h, s výnimkou príkladu 9 s chlórovaným oxidom hlinitým, kedy je reakčná doba 0,5 h; teplota môže byť iná ako 300 °C, rýchlosť prúdenia dusíka môže byť iná ako 2 1/h a rýchlosť uvádzania kyseliny 2-penténovej môže byť iná ako 3, 2 ml/h kvapaliny/h.The operating conditions are the same as described above. The reaction time is 1 h, except for Example 9 with chlorinated alumina, where the reaction time is 0.5 h; the temperature may be other than 300 ° C, the nitrogen flow rate may be other than 2 L / h and the rate of introduction of 2-pentenoic acid may be other than 3.2 ml / h liquid / h.

Tabulka 2 nižšie uvádza hodnoty niektorých parametrov, ktoré sa menia, a tiež získané výsledky.Table 2 below shows the values of some of the parameters that vary, as well as the results obtained.

Príklad 4 až 11Examples 4 to 11

Skúšky rôznych kyslých katalyzátorov;Assays for various acid catalysts;

SiOa/AlaO3 (predáva firma Degussa), obsahujúci 16 % hmôt. oxidu hlinitého, zeolit Y, v ktorom je pomer SiOa/AlaOa = 5a ktorý je uvedený do cyklu Fe3, fosforečnan lantanitý, hlinka Montmorillonite Volclay (Montmo), premostená hlinka Montmorillonite (Volclay) (Monto-P), chlórovaný oxid hlinitý, sulfátovaný oxid zirkoničitý, oxid niobičný.SiO a / Al and O 3 (sold by Degussa) containing 16% by weight. aluminum oxide, zeolite Y, in which the ratio SiO a / Al and O a = 5a is fed to the Fe 3 cycle, lanthanum phosphate, Montmorillonite Volclay (Montmo), Montmorillonite (Volclay) bridged (Monto-P), chlorinated alumina, sulphated zirconia, niobium oxide.

Prevádzkové podmienky sú rovnaké, ako je opísané vyššie. Reakčná doba je 1 h, s výnimkou príkladu 9 s chlórovaným oxidom hlinitým, kedy je reakčná doba 0,5 h; teplota môže byť iná ako 300 °C, rýchlosť prúdenia dusíka môže byť iná ako 2 1/h a rýchlosť uvádzania kyseliny 2-penténovej môže byť iná ako 3, 2 ml/h kvapaliny/h.The operating conditions are the same as described above. The reaction time is 1 h, except for Example 9 with chlorinated alumina, where the reaction time is 0.5 h; the temperature may be other than 300 ° C, the nitrogen flow rate may be other than 2 L / h and the rate of introduction of 2-pentenoic acid may be other than 3.2 ml / h liquid / h.

Tabuľka 2 nižšie uvádza hodnoty niektorých parametrov, ktoré sa menia, a tiež získané výsledky.Table 2 below shows the values of some of the parameters that vary, as well as the results obtained.

Tabuľkatable

ω JO 2 1 ω JO 2 1 O *r ABOUT * r 5.9 5.9 1.9 1.9 2.0 2.0 0.4 0.4 vo ao within and 0.4 0.4 1.9 1.9 ^r ^ r O* O ABOUT* ABOUT ^r •H ^ r • H m ^4 m ^ 4 •n in • n and 04 •4 04 • 4 04 • O M 04 • ABOUT M 04 rH 04 rh <30 κ <30 κ H- < > H < > vo within 04 04 Ifl IFL CM CM CM m CM m vo within O* ABOUT* CT CT m C. m C. O m ABOUT m o m about m tn tn in CM and CM O •H ABOUT • H o tt about tt C C a m and m <e eu <e eu rd rd o about CM CM o about rH rh CM CM CM CM m 04 m 04 U CM CC* For CM CC * CS m CS m O ΤΓ ABOUT ΤΓ CS CS CS CS tn n tn n rH G3 rh G3 r* r * C1 l£ C1 l £ o o* about about* s · 'S * op <Ν.'*ε Oh * with · 'WITH * op <Ν. '* ε Oh * 04 m 04 m CM m CM m CM n CM n CM n CM n T? vo T? within o about VO CT a VO CT and eM n eM n • . 'S 1-1 '3 tí Ä P o*^ Oj' &H fl' Ch z M •. 'S 1-1 ' 3 í P o * ^ Oj '& H fl ' Ch of M 04 04 n n CM CM 04 04 04 04 m o m about in a and and 04 04 r-í -**> CX <u (JJ e £-i r-- - **> CX <u (JJ e £ -i o a m about and m o o n about about n a o n and about n O 04 co ABOUT 04 what a CS CM and CS CM a CS m and CS m a a n and and n a CS p and CS p Ch C P •<c N >> i-H (tí P O k> ch C P • <C N >> I-h (those P ABOUT k> tíl O Ä (S <*£ <l· o P4 O CM P —· cnThe style of a (S <* £ <L · the P 4 O M P - Cn · ε P 0 •*4 p m 0 · Φ p N ε P 0 • * 4 p m 0 · Φ p N oe o. u tí ►C CM oe o. u tí ►C CM S e 0 f\J s -1 S e 0 f \ J s -1 Ch ií B“ S ch ií B " WITH ’>> C tí —. > -*?_ o o s ŕ- JT° Ό S· < CM x: CJ '>> C tí -. > - *? _ o o - JT ° Ό S · <CM x: CJ ->» C tí > ~ a ~ c *25 XG3 <U N _ r-! Σ d cn-> »C t> ~ a ~ c * 25 X G3 <UN _ r-! C d cn c — ~ ε c u xCLc - ~ ε c u xCL S» Ό tí r“l 2d TH Ch Oh WITH" Ό they r "l 2d TH ch oh •ΗΤ Ό tí (—1 Jd M Ch Oh • ΗΤ Ό they (-1 jd M ch oh m Ό d r-1 Jd Ή Ch Oh m Ό d r-1 jd Ή ch oh vo Ό a) rH Jd Ή Ch Oh within Ό a) rh jd Ή ch oh C Ό tí P Cd «Ρ Ch 0« C Ό they P CD «Ρ ch 0 « co Ό tí P Cd Ή Ch Oh what Ό they P CD Ή ch oh ct Ό (d r-1 .M Ή Ch Ohct Ό (d r -1 .M Ή Ch Oh o rH -a tí P sd p Ch 0. about rh -a they P sd p ch 0th rH rH -a tí l-í Jd »-H Ch Oh rh rh -a they l d jd »H ch oh

Príklad 12 až 21Examples 12 to 21

Skúšky rôznych zásaditých pevných katalyzátorov: fosforečnan céritý s prídavkom 3 % hmôt. hydrogénfosforečnanu cézneho, hydrogénfosforečnan vápenatý (hydroxyapatit), zeolit 13XCs, oxid hlinitý preparovaný hydroxidom sodným (10 % hydroxidu sodného na hmotnosť základu), fosforečnan lantanitý s prídavkom 3 % hmôt. hydrogénfosforečnanu cézneho, fosforečnan hlinitý s prídavkom 3 % hmôt. hydrogénfosforečnanu cézneho, fosforečnan lantanitý s prídavkom 3 % hmôt. dihydrogénfosforečnanu draselného, oxid horečnatý, oxid zinočnatý, cérová hlinka.Tests of various basic solid catalysts: cerium phosphate with addition of 3% by weight. cesium hydrogen phosphate, calcium hydrogen phosphate (hydroxyapatite), zeolite 13XCs, aluminum oxide prepared with sodium hydroxide (10% sodium hydroxide by weight of the base), lanthanum phosphate with addition of 3% by weight. cesium hydrogen phosphate, aluminum phosphate with addition of 3% by weight. cesium hydrogen phosphate, lanthanum phosphate with addition of 3% by weight. potassium dihydrogen phosphate, magnesium oxide, zinc oxide, cerium clay.

Prevádzkové podmienky sú rovnaké, ako tie, ktoré sú uvedené vo všeobecnej prevádzkovej metóde, popísané vyššie.The operating conditions are the same as those described in the general operating method described above.

Získané výsledky sú zhrnuté v tabuľke 3 nižšie, zároveň s hodnotami parametrov, ktoré sa menili vo vzťahu k všeobecnej metóde.The results obtained are summarized in Table 3 below, together with the parameter values that have changed in relation to the general method.

Príklad 22 až 25Examples 22 to 25

Skúšky rôznych amfotérnych pevných katalyzátorov:Tests of various amphoteric solid catalysts:

oxid zirkoničitý, oxid tóričitý, oxid titaničitý, hlinka Condea (oxid hlinitý).zirconia, thorium oxide, titanium dioxide, Condea clay.

Prevádzkové podmienky sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vo všeobecnej prevádzkovej metóde, popísanej vyššie.The operating conditions are the same as those described in the general operating method described above.

Získané výsledky sú zhrnuté v tabuľke 4 nižšie, zároveň s hodnotami parametrov, ktoré sa menili vo vzťahu k všeobecnej prevádzkovej metóde.The results obtained are summarized in Table 4 below, along with the parameter values that have changed in relation to the general operating method.

TabuílcaTabuílca

ω-Ο ω-Ο m m 10.9 10.9 2.1 2.1 vo G within G c= «4 C = «4 O m ABOUT m e G e G G ta4 G TA4 2.0 2.0 O *4 ABOUT * 4 B £ B £ m ^4 m ^ 4 ^r r4 ^ r r4 n tad n tad 04 m 04 m 4Γ •*4 4Γ • * 4 c ^4 C ^ 4 ta* the * rr ta* rr the * 04 •4 04 • 4 04 04 <0 > c <0 > C < > < > ^4 rH ^ 4 rh ta4 TA4 a and m m O R4 ABOUT R4 G G G G G G m m n n m a m and O ΤΓ ABOUT ΤΓ Vfl m Vfl m m 04 m 04 o about m •tr m • tr G m G m C in C and G 04 G 04 m m G ^4 G ^ 4 C. C. *4 * 4 o about G G 04 04 04 04 G G G G G G ta4 TA4 G G a cm r* i~ * and cm r * i ~ * o c* about c * n n 04 G 04 G n P* n P * CM Ό CM Ό VC m VC m r- in r- and í e s e r* o r * about ’C o 'C about ό '2 a c- '>ať CJ = aό '2 a c -'> let CJ = a VO ^4 VO ^ 4 *r * r CM m CM m <o <o CM m CM m TT U2 TT U2 VO r—· VO · r- 04 n 04 n CM m CM m CM n CM n • · Ό ι-1 0 4=-= L a N M z • · Ι ι-1 0 4 = - = L and N M from 04 04 ta4 TA4 CM CM CM CM 04 04 04 04 04 04 CM CM CM CM t r4 ·*^ a u OJ □ E-< ·~ T r4 · * ^ a u OJ □ E- <· ~ a Q m and Q m G m m G m m G CM n G CM n G CM m G CM m G G m G G m O 04 m ABOUT 04 m G in m G and m G G m G G m G O* m G ABOUT* m G G r-1 G G R-1 ti O +J xd N >J r-4 <U 4J eti O + J xd N> Jr- 4 <U 4J e ta o a ta CC C u5 O a *- d) uta o a ta CC C u 5 O a * - d) u jj —4 -U a ~ a = <a n > u X 0 u «3 >1jj —4 -U a ~ a = <an> u X 0 u 3> 1 a U x f*i ~~- i—1 i- e ΰ U —i f'4 0 OJ xa U x f * i ~~ - i — 1 i- e ΰ U —i f ' 4 0 OJ x Ô —. (Q ta z = \ u ta J- < ABOUT -. (Q ta z = \ u the J- < ta a a or. o S U U ď™ a a the and and or. o S U U d ™ and and w o a PMta ta č U 0 ď™ a < w about and PMta t o U 0 d ™ and < w o a Γ4 ta· ta X Ξ * U c a — a n ta·w o a Γ4 ta · ta X Ξ * U c a - a n ta · ta C = G □ Z CM the C = G □ Z CM <·, c ε c o x CM <·, c ε c o x CM «όΓ —i “ U 0 (U CJ CM «όΓ —I “ U 0 (U CJ CM >1 Ό <0 r-i Ad Ή ÍH a > 1 Ό <0 r-i ad Ή ih and CM —4 tí d f—1 Ad Ή U a CM -4 they D f-1 ad Ή U and m rH Ό r-i Ad Ή h a m rh Ό r-i ad Ή h and —M •a d r-i Ad *rl fci a -M and • D r-i ad * rl FCI and in ^4 G ä r-4 Ad H fc. ain ^ 4 G r r- 4 Ad H fc. and vo —. Ό m r—i Ad 'r! (4 a within -. Ό m r-i ad 'R! (4 and r- r—1 >d <a r-í -i4 'r4 U. ar-r-1> d <a r-14-r 4 U. a G ^4 Ό Ot r4 Ad ’H h a G ^ 4 Ό Ot r4 ad H h and cv R4 -c a] r-4 Ad M Š. a cv R4 -c a] R-4 ad M WITH. and G CM G d r-t Ad *r4 a G CM G D R-T ad * r4 and CM Ό d r-i Ad M a CM Ό D r-i ad M and

Tabuľkatable

LI-Τ' LI-Τ ' 3. ľ 3. ľ 0.5 0.5 1.9 1.9 2.1 2.1 2 £ 2 £ T* rH T * rh • fH • fH cn F—t cn F-T n • i-H n • I-h aP > c aP > C ►o < > ►o < > o about CN CN CN CN m m m 04 m 04 m m O ABOUT O ABOUT O ABOUT T- C4 T C4 c C o about CN CN c OJ C C. * what is C C. * a in and and o vo about within o r- about r- P* P * - - d •P a — o ~— =-* D • P and - o ~ - = - * c o n C about n c o n C about n c o m C about m O in m ABOUT and m “K- o P Ό jj >1 r-! d P d x: "K- about P Ό jj > 1 r-! D P D x: 04 o P N 04 about P N <N O Ξ-» <N ABOUT Ξ- » CM O •H ŕ1 CM O • H 1 1 m O Γ4 ŕ-J < m ABOUT Γ4 t-J < Príklady Examples Príklad 22 i Example 22 i n CM •d d |P M ÍH 04 n CM • d D | P M ih 04 Príklad 24 Example 24 Príklad 25 Example 25

Priemyselná využiteľnosťIndustrial usability

Spôsob výroby podía tohoto vynálezu je v priemyslovom merítku využiteľný pri izomerácii kyseliny 2-penténovej (dosial neupotrebiteľného vedľajšieho produktu) na kyselinu 3-penténovú a 4-penténovú a prípadne na ďalšie produkty, ktoré slúžia ako východiskové suroviny na výrobu kyseliny adipovej.The process of the present invention is useful on an industrial scale in the isomerization of 2-pentenoic acid (a hitherto unusable by-product) to 3-pentenoic acid and 4-pentenoic acid and optionally other products which serve as starting materials for the production of adipic acid.

Claims (28)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Spôsob izomerácie kyseliny 2-penténovej na kyselinu 3penténovú a/alebo 4-penténovú, vyznačený tým, že sa kyselina 2-penténová v plynnej fáze uvádza do styku s kyslým, zásaditým alebo amfotérnym pevným katalyzátorom.Process for isomerizing 2-pentenoic acid to 3-pentenoic acid and / or 4-pentenoic acid, characterized in that 2-pentenoic acid is contacted in the gas phase with an acidic, basic or amphoteric solid catalyst. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa kyselina 2-penténová používa samotná alebo s obsahom rôznych podielov iných zlúčenín, ako sú ostatné penténové kyseliny, laktóny, napríklad gama-valerolaktón, delta-valerolaktón alebo 2-metylbutyrolaktón; kyselina adipová, kyselina 2-metylglutarová alebo kyselina 2-etyljantárová.Process according to claim 1, characterized in that the 2-pentenoic acid is used alone or containing different proportions of other compounds, such as other pentenoic acids, lactones, for example gamma-valerolactone, delta-valerolactone or 2-methylbutyrolactone; adipic acid, 2-methylglutaric acid or 2-ethylsuccinic acid. 3. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 alebo 2, vyznačený tým, že sa ako katalyzátor používa kyslý pevný katalyzátor, vybraný zo skupiny kyslých molekulárnych sít, kyslých hliniek, premostených hliniek alebo vystužených hliniek, pevných oxidov a kyslých fosforečnanov.Process according to either of Claims 1 and 2, characterized in that the catalyst used is an acidic solid catalyst selected from the group of acidic molecular sieves, acid clays, bridged clays or reinforced clays, solid oxides and acid phosphates. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačený tým, že sa ako kyslé molekulárne sitá používajú zeolity štruktúry pentasilu, ako sú ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23, ZSM-48, ferrierity, mordenity a zeolity štruktúry faujasitu, ako je zeolit X alebo zeolit Y.Method according to claim 3, characterized in that zeolites of the pentasil structure such as ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23, ZSM-48, ferrierites, mordenites and zeolites of the faujasite structure are used as acidic molecular sieves. such as zeolite X or zeolite Y. 5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 3 alebo 4, vyznačený tým, že sa ako kyslé zeolity so štruktúrou pentasilu alebo mordenitu používajú zeolity typu ZSM-5, ZSM-11, ZSM22, ZSM-23 a ZSM-48 alebo typu mordenitu, ktoré majú všeobecný vzorec I, vyjadrený medzami pomeru oxidovMethod according to either of Claims 3 and 4, characterized in that the acidic zeolites with a pentasil or mordenite structure are those of type ZSM-5, ZSM-11, ZSM22, ZSM-23 and ZSM-48 or of the type mordenite having Formula I, expressed as oxide ratio limits M O, X O , msio , pH 0 /1/ a/n 9 2 3 ' í' p 2 ' ' v ktoromMO, XO, msio, pH 0/1 / a / n 9 2 3 'i' p 2 '' in which M znamená prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej vodík, amóniovú skupinu a jedno-, dvoj-, troj- a štvormocné kovy,M represents an element selected from the group consisting of hydrogen, ammonium and mono-, di-, tri- and tetravalent metals, X znamená trojmocný prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej hliník, gálium, železo a bór, n znamená číslo od 1 do 4, m znamená číslo rovné 10 alebo väčšie ako 10, p znamená čislo od O do 4.X is a trivalent element selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, n is a number from 1 to 4, m is a number equal to or greater than 10, p is a number from 0 to 4. 6. Spôsob podľa nároku 3, vyznačený tým, že sa * ako kyslé molekulárne sita používajú zeolity so štruktúrou faujasitu typu zeolitu X alebo zeolitu Y, ktoré majú všeobecný vzorec II, vyjadrený medzami pomeru oxidovMethod according to claim 3, characterized in that zeolites having a zeolite X or Y-type zeolite structure of zeolite having the general formula II, expressed in terms of oxide ratio limits, are used as acidic molecular sieves. M 0, ZO, dSiO , xH 0 /11/ s/n ' a 3 ' a'a ' ' v ktoromM 0, ZO, dSiO, xH 0/11 / s / n 'and 3' a'a '' in which M znamená prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej vodík, amóniovú skupinu a jedno-, dvoj-, troj- a štvormocné kovy, pričom M je aspoň čiastočne atóm vodíka, rM is an element selected from the group consisting of hydrogen, ammonium and mono-, di-, tri- and tetravalent metals, wherein M is at least partially a hydrogen atom; Z znamená trojmocný prvok, vybraný zo skupiny obsahujúcej • hliník, gálium, železo a bór, n znamená číslo od 1 do 4, d znamená číslo rovné 2 alebo väčšie ako 2, x znamená číslo od 5 do 100.Z is a trivalent element selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, n is a number from 1 to 4, d is a number equal to or greater than 2, x is a number from 5 to 100. 7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 3 až 6, vyznačený tým, že sa ako kyslé molekulárne sitá používajú kyslé zeolity, vo všeobecnom vzorci ktorých oxidom použitým v kombinácii s oxidom kremičitým je oxid trojmocného kovu.Method according to one of Claims 3 to 6, characterized in that acidic zeolites are used as acidic molecular sieves, in which the oxide used in combination with the silica is trivalent metal oxide. 8. Spôsob podľa nároku 3, vyznačený tým, že sa ako hlinky používajú smektity, ako sú montmorillonity, beidellity, nontronity, hektority, stevensity a saponity.Method according to claim 3, characterized in that smectites such as montmorillonites, beidellites, nontronites, hectorites, stevensity and saponites are used as clays. 9. Spôsob podía nároku 3, vyznačený tým, že sa ako premostené hlinky používajú také hlinky, v ktorých medzi ich šupiny boli zavedené mostíky alebo výstuže, ktoré udržujú základnú vzdialenosť medzi premostením pomocou hydroxidov hliníka, vanádu, molybdénu, zirkónu, železa, nióbu, tantalu, chrómu, lantánu, céru, titánu alebo gália alebo pomocou zmiešaných hydroxidov viacerých týchto kovov a s výhodou to sú beidellity, premostené pomocou hydroxidu hlinitého.Method according to claim 3, characterized in that as bridged clays are used clays in which bridges or reinforcements have been introduced between their scales which maintain the basic distance between the bridges by means of aluminum hydroxides, vanadium, molybdenum, zirconium, iron, niobium, tantalum, chromium, lanthanum, cerium, titanium or gallium or mixed hydroxides of several of these metals and preferably beidellites bridged with aluminum hydroxide. 10. Spôsob podía niektorého z nárokov 3 alebo 9, vyznačený tým, že sa používajú premostené hlinky, modifikované pôsobením dihalogénov, amóniumhalogenidu alebo kyseliny, ako je kyselina sírová alebo halogénvodíkové kyseliny, pričom takto prípadne zavádzaný halogén je s výhodou chlór alebo fluór.Process according to either of Claims 3 and 9, characterized in that bridged clays modified with dihalogens, ammonium halides or acids such as sulfuric acid or hydrohalogenic acids are used, the halogen thus introduced preferably being chlorine or fluorine. 11. Spôsob podľa nároku 3, vyznačený tým, že sa ako pevné oxidy používajú oxidy kovov, zmesi oxidov kovov alebo oxidy kovov, ktoré boli modifikované pôsobením dihalogénov, amóniumhalogenidu alebo kyseliny, ako je kyselina sírová alebo halogénvodíkové kyseliny, pričom takto prípadne zavádzaný halogén je s výhodou chlór alebo fluór.Method according to claim 3, characterized in that metal oxides, metal oxide mixtures or metal oxides which have been modified by treatment with dihalogens, an ammonium halide or an acid such as sulfuric acid or hydrogen halide are used as solid oxides, the halogen introduced thereby being preferably chlorine or fluorine. 12. Spôsob podľa niektorého z nárokov 3 alebo 11, vy z n ač e n ý t ý m, že sa ako pevné oxidy používajú oxidy, vybrané zo zmesí oxid kremičitý/oxid hlinitý, oxid kremičitý/oxid gálitý, oxid kremičitý/oxid železitý, oxid kremičitý/oxid bóritý, halogenované oxidy hlinité, napríklad chlórované oxidy hlinité alebo fluórované oxidy hlinité, sulfátovaný oxid zirkoničitý, oxid nióbu alebo oxid wolfrámu.Process according to either of Claims 3 and 11, characterized in that oxides selected from mixtures of silica / alumina, silica / gallium, silica / iron oxide, oxide are used as solid oxides. silica / boron oxide, halogenated aluminum oxides, for example chlorinated aluminum oxides or fluorinated aluminum oxides, sulfated zirconium oxide, niobium oxide or tungsten oxide. 13. Spôsob podľa nároku 3, vyznačený tým, že sa používajú kyslé fosforečnany, vybrané zo skupiny fosforečnanov boru, buď samotné, alebo v zmesi s oxidom hlinitým alebo oxidom kremičitým, zodpovedajúce rôznym molárnym pomerom kyselina boritá/kyselina fosforečná, uvádzaných v priebehu syntézy, fosforečnan lantanitý, fosforečnany hlinité, zodpovedajúce rôznym molárnym pomerom oxid hlinitý/kyselina fosforečná, uvádzaných v priebehu syntézy, zmesi oxid fosforečný/oxid kremi23 čitý, bežne označované ako katalyzátory UOP, aluminofosfáty so štruktúrou zeolitov A1PO a silikoaluminofosfáty so štruktúrou zeolitov SAPO.Process according to claim 3, characterized in that acid phosphates selected from the group of boron phosphates, either alone or in admixture with alumina or silica, corresponding to the different boric acid / phosphoric acid molar ratios reported during the synthesis, are used. lanthanum phosphate, aluminum phosphates, corresponding to the different alumina / phosphoric acid molar ratios reported during the synthesis, phosphorus pentoxide / silica 23 mixtures, commonly referred to as UOP catalysts, alPO4 zeolite structure alumina and SAPO zeolite structure silicoaluminophosphates. 14. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 alebo 2, vyznačený tým, že sa ako katalyzátor používa zásaditý pevný katalyzátor, vybraný zo skupiny zásaditých fosforečnanov kovov, zásaditých oxidov kovov, uhličitanov kovov a zásaditých molekulárnych sít.Process according to either of Claims 1 and 2, characterized in that the catalyst is a basic solid catalyst selected from the group of basic metal phosphates, basic metal oxides, metal carbonates and basic molecular sieves. 15. Spôsob podľa nároku 14, vyznačený tým, že sa ako zásadité fosforečnany kovov používajú s obzvláštnou prednosťou fosforečnany všeobecného vzorca III (AyPOJ, (lmp)z (III) v ktoromProcess according to Claim 14, characterized in that phosphates of the general formula III (A y POJ, (1mp) of (III) in which: A znamená atóm kovu, skupinu atómov kovov alebo čiastočne atóm vodíka, y znamená celé číslo alebo zlomok od 3/4 do 3, v závislosti od mocenstva prvkov A,A represents a metal atom, a group of metal atoms or partially a hydrogen atom, y represents an integer or fraction from 3/4 to 3, depending on the valence of the elements A, Imp znamená zásaditú impregnačnú skupinu, pozostávajúcu z kovu, vybraného zo skupiny kovov alkalických zemín, alkalických kovov a ich zmesí, používaných v kombinácii s aniónom zabezpečujúcim elektrickú neutralitu, koeficient z znamená hmotnostný pomer impregnačného činidla k impregnovanému materiálu A^PO^ a je v rozmedzí od 0 % do 20 % a s výhodou v rozmedzí od 2 % až do 10 %.Imp means a basic impregnating group consisting of a metal selected from the group of alkaline earth metals, alkali metals and mixtures thereof, used in combination with an anion providing electric neutrality, the coefficient z means the weight ratio of the impregnating agent to the impregnated material A ^ PO ^ and is from 0% to 20% and preferably in the range from 2% to 10%. 16. Spôsob podľa niektorého z nárokov 14 alebo 15, v y z n ačený tým, že sa ako zásadité fosforečnany kovov používajú s obzvláštnou prednosťou fosforečnany všeobecného vzorca III (AyPOJ, (lmp)e (III) v ktoromProcess according to either of Claims 14 or 15, characterized in that phosphates of the general formula III (A y POJ, (1mp) e (III)) are used as basic metal phosphates with particular preference in which: A znamená s obzvláštnou prednosťou vápnik, zirkón, lantán, cér, samárium, hliník, bór, železo a čiastočne vodík, y znamená celé číslo alebo zlomok od 3/4 do 3, v závislosti od mocenstva prvkov A,A is particularly preferred calcium, zirconium, lanthanum, cerium, samarium, aluminum, boron, iron and partially hydrogen, y is an integer or fraction from 3/4 to 3, depending on the valency of the elements A, Imp pozostáva z alkalického kovu alebo zo zmesi alkalických kovov a zásaditého aniónu, koeficient z je v rozmedzí od 2 % až do 10 %.Imp consists of an alkali metal or a mixture of alkali metals and a basic anion, the coefficient z being in the range of 2% to 10%. 17. Spôsob podľa niektorého z nárokov 14 až 16, vyznačený tým, že sa ako zásadité fosforečnany kovov s obzvláštnou prednosťou používajú fosforečnan lantanitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan céritý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan samaritý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, fosforečnan vápenatý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, hydrogénfosforečnan vápenatý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka, alebo hydrogénfosforečnan zirkoničitý v kombinácii so zlúčeninou cézia, rubídia alebo draslíka.Method according to one of Claims 14 to 16, characterized in that lanthanum phosphate in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, cerium phosphate in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, samarium phosphate is particularly preferred as the basic metal phosphates. in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, calcium phosphate in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, a calcium hydrogen phosphate in combination with a cesium, rubidium or potassium compound, or a zirconium hydrogen phosphate in combination with a cesium, rubidium or potassium compound. 1S. Spôsob podľa niektorého z nárokov 14 až 17, vyznačený tým, že sa používajú zásadité fosforečnany kovov, pripravené impregnáciou zlúčeniny všeobecného vzorca IV1S. Process according to one of Claims 14 to 17, characterized in that basic metal phosphates prepared by impregnating a compound of the formula IV are used. A'yPO4 (IV) v ktorom A' má rovnaký význam ako A, roztokom alebo suspenziou impregnačného činidla Imp v prchavom rozpúšťadle, ako je s výhodou voda.A ' y PO 4 (IV) wherein A' has the same meaning as A, with a solution or suspension of Imp impregnating agent in a volatile solvent such as preferably water. 19. Spôsob podľa niektorého z nárokov 14 až 18, vyznačený tým, že sa používajú zásadité fosforečnany kovov, pripravené postupom, ktorý pozostávaProcess according to one of Claims 14 to 18, characterized in that basic metal phosphates prepared by a process comprising: a) z uskutočnenia syntézy zlúčeniny A'yPO4, potom s výhodou bez izolácie zlúčeniny A'^PO^ v reakčnej zmesi,a) carrying out the synthesis of compound A ' y PO 4 , then preferably without isolating compound A' 1 PO 4 in the reaction mixture, b) z uvedenia impregnačného činidla Imp do reakčnej zmesi,b) introducing the impregnating agent Imp into the reaction mixture, c) z oddelenia prebytočného kvapalného podielu od pevného reakčného podielu,c) separating the excess liquid fraction from the solid reaction fraction, d) zo sušenia a prípadne kalcinácie.(d) drying and, where appropriate, calcination. 20. Spôsob podľa nároku 14, vyznačený tým, že sa ako zásadité oxidy kovov používajú v obzvláštnou prednosťou oxidy zásaditej povahy alebo také oxidy, ktoré boli alkalizované pomocou zásady, napríklad pomocou hydroxidu alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín.Method according to claim 14, characterized in that alkali metal oxides or those which have been alkalinized with a base, such as an alkali metal or alkaline earth metal hydroxide, are particularly preferably used as basic metal oxides. 21. Spôsob podľa niektorého z nárokov 14 až 20, vyzná čený tým, že sa používajú zásadité oxidy kovov, vybrané zo skupiny alkalických kovov, kovov alkalických zemín, kovov skupiny Hla Periodickej sústavy prvkov, prechodných kovov alebo prvkov vzácnych zemín, prípadne impregnovaných hydroxidom alkalického kovu.Method according to one of Claims 14 to 20, characterized in that basic metal oxides selected from the group of alkali metals, alkaline earth metals, metals of group Hla of the Periodic Table of the Elements, transition metals or rare earth elements optionally impregnated with alkali hydroxide are used. metal. 22. Spôsob podľa nároku 14, vyznačený tým, že sa ako zásadité molekulárne sitá používajú s obzvláštnou prednosťou zeolity so štruktúrou pentasilu, ako je ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 alebo ZSM-48, so štruktúrou mordenitu, so štruktúrou ferrieritu alebo so štruktúrou faujasitu, ako je zeolit X alebo zeolit Y, všeobecného vzorca V, vyjadrený medzami pomeru oxidovMethod according to claim 14, characterized in that zeolites with a pentasil structure, such as ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 or ZSM-48, with a mordenite structure, are particularly preferred as basic molecular sieves. , with a ferrierite structure or a faujasite structure, such as zeolite X or zeolite Y, of the general formula V, expressed in terms of oxides ratio E 0, TO, bSiO , rH O (V) a/» ' a 3' a' a 4 ' v ktoromE 0, TO, bSiO, rHO (V) and / or '3' and 'a 4 ' in which E znamená alkalický kov alebo kov alkalických zemín, buď samotný, alebo s nízkym podielom vodíka,E is an alkali or alkaline earth metal, either alone or with a low hydrogen content, T znamená trojmocný kov, vybraný zo skupiny obsahujúcej hliník, gálium, železo a bór, a znamená číslo od 1 do 2, b znamená číslo rovné 2 alebo väčšie ako 2, r znamená číslo od 0 do 100.T is a trivalent metal selected from the group consisting of aluminum, gallium, iron and boron, and is a number from 1 to 2, b is a number equal to or greater than 2, r is a number from 0 to 100. 23. Spôsob podľa nároku 14, vyznačený tým, že sa ako zásadité molekulárne sitá používajú s obzvláštnou prednosťou zeolity ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 a ZSM-48, mordenity ferrierity a faujasity, ako je zeolit X a zeolit Y.Method according to claim 14, characterized in that ZSM-5, ZSM-11, ZSM-22, ZSM-23 and ZSM-48 zeolites, ferrierites and faujasites such as zeolite X are used as basic molecular sieves. and zeolite Y. 24. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 alebo 2, vyznačený tým, že sa ako katalyzátor používa amfotérny katalyzátor, vybraný zo skupiny, obsahujúcej amfotérne oxidy kovov.Process according to either of Claims 1 and 2, characterized in that the catalyst used is an amphoteric catalyst selected from the group consisting of amphoteric metal oxides. 25. Spôsob podľa nároku 24, vyznačený tým, že sa ako amfotérne oxidy kovov používajú oxidy amfotérnej povahy alebo také oxidy, ktoré boli amfoterizované pri svojom spôsobe prípravy alebo pri následnej operácii, ako sú oxid tóričitý, zirkoničitý, titaničitý, céričitý, kremičitý a hlinitý a zmesi niekoľkých týchto oxidov.Method according to claim 24, characterized in that the amphoteric metal oxides used are amphoteric oxides or oxides which have been amphoterized in their preparation process or in a subsequent operation, such as thorium, zirconium, titanium, cerium, silicon and aluminum and mixtures of several of these oxides. 26. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 25, vyznačený tým, že sa uskutočňuje pri teplotách v rozmedzí od 200 °C až do 500 °C a s výhodou pri teplotách v rozmedzí od 250 eC až do 400 °C.26. The method of any one of claims 1 to 25, characterized in that it is carried out at temperatures of from 200 DEG C. to 500 DEG C. and preferably at temperatures of between 250 e C and 400 ° C. 27. Spôsob podľa niektorého z nárokov l až 26, vyznačený tým, že sa kyselina 2-penténová uvádza do reaktora obsahujúceho katalyzátor samotná.Process according to any one of claims 1 to 26, characterized in that the 2-pentenoic acid is introduced into the reactor containing the catalyst itself. 28. Spôsob podľa niektorého z nárokov l až 26, vyznačený tým, že sa kyselina 2-penténová uvádza súčasne s nezlúčivým nosným plynom, pozostávajúcim buď z jedného plynu, alebo zo zmesi plynov, ktoré sú nezlúčivé pri reakčných podmienkach, ako je dusík, argón, vzduch, para alebo karboxylové kyseliny, ktoré sú v plynnom stave pri teplote, pri ktorej sa reakcia uskutočňuje.Method according to any one of claims 1 to 26, characterized in that the 2-pentenoic acid is present simultaneously with the non-incompatible carrier gas, consisting of either a single gas or a mixture of gases which are incompatible under reaction conditions such as nitrogen, argon , air, steam or carboxylic acids which are in the gaseous state at the temperature at which the reaction is carried out. 29. Spôsob podľa niektorého z nárokov 27 alebo 28, vyznačený tým, že kyselina 2-penténová tvorí podiel od 10 % až do 100 % hmôt., v pomere k celkovej hmotnosti plynov, uvádzaných do reakcie, s výhodou od 40 % až do 100 % hmôt.Process according to either of claims 27 or 28, characterized in that the 2-pentenoic acid constitutes a proportion of from 10% to 100% by weight, in proportion to the total weight of the gases to be reacted, preferably from 40% to 100%. % wt.
SK417-95A 1992-10-02 1993-09-23 Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3- -oic and pentene-4-oic acid by acid, basic or amphoteric catalysis SK41795A3 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9212184A FR2696451B1 (en) 1992-10-02 1992-10-02 Process for the isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3-oic and pentene-4-oic acids by basic catalysis.
FR9212183A FR2696450B1 (en) 1992-10-02 1992-10-02 Process for the isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3-oic and pentene-4-oic acids by acid catalysis.
FR9212185A FR2696452B1 (en) 1992-10-02 1992-10-02 Process for the isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3-oic and pentene-4-oic acids by amphoteric catalysis.
PCT/FR1993/000929 WO1994007836A1 (en) 1992-10-02 1993-09-23 Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3-oic and pentene-4-oic acids by acid, basic or amphoteric catalysis

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK41795A3 true SK41795A3 (en) 1995-08-09

Family

ID=27252668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK417-95A SK41795A3 (en) 1992-10-02 1993-09-23 Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3- -oic and pentene-4-oic acid by acid, basic or amphoteric catalysis

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0662945A1 (en)
JP (1) JPH08500839A (en)
KR (1) KR950703509A (en)
CN (1) CN1089934A (en)
BR (1) BR9307160A (en)
CA (1) CA2146154A1 (en)
CZ (1) CZ79695A3 (en)
MX (1) MX9306075A (en)
PL (1) PL308209A1 (en)
SG (1) SG43041A1 (en)
SK (1) SK41795A3 (en)
TW (1) TW272979B (en)
WO (1) WO1994007836A1 (en)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2382464A (en) * 1942-01-30 1945-08-14 Carbide & Carbon Chem Corp Production of unsaturated carboxylic acids
US3090807A (en) * 1958-07-31 1963-05-21 Basf Ag Isomerization of saturated aliphatic carboxylic acids
US3389156A (en) * 1965-03-22 1968-06-18 Ashland Oil Inc Process for isomerizing unsaturated fatty acids or derivatives thereof
US3470214A (en) * 1968-04-23 1969-09-30 Air Prod & Chem Isomerization of tetrahydrophthalic anhydride
GB1454751A (en) * 1973-04-11 1976-11-03 Laporte Industries Ltd Production of ypsilon lactones
DE3317163A1 (en) * 1983-05-11 1984-11-15 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen METHOD FOR PRODUCING 4-PENTENIC ACID ESTERS
DE3521381A1 (en) * 1985-06-14 1986-12-18 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen METHOD FOR PRODUCING 4-PENTENIC ACID ESTERS
DE3638011A1 (en) * 1986-11-07 1988-05-11 Basf Ag METHOD FOR PRODUCING 4-PENTENIC ACID ESTERS
DE3640597A1 (en) * 1986-11-27 1988-06-01 Basf Ag METHOD FOR ISOMERIZING 2-PENTENIC ACID ESTERS TO 3-PENTENSIC ACID ESTERS

Also Published As

Publication number Publication date
SG43041A1 (en) 1997-10-17
JPH08500839A (en) 1996-01-30
CA2146154A1 (en) 1994-04-14
BR9307160A (en) 1999-03-30
WO1994007836A1 (en) 1994-04-14
KR950703509A (en) 1995-09-20
EP0662945A1 (en) 1995-07-19
MX9306075A (en) 1994-06-30
CN1089934A (en) 1994-07-27
TW272979B (en) 1996-03-21
PL308209A1 (en) 1995-07-24
CZ79695A3 (en) 1995-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0429800B2 (en) Process for preparing unsaturated carboxylic acid ester
US5137854A (en) Process for the production of modified H-mordenite, catalyst comprising said H-mordenite and process for the synthesis of methylamine with the use of the same
US4463204A (en) Process for alkylating toluene with methanol to form styrene using a low sodium content potassium/cesium modified zeolite catalyst composition
JP2007534732A (en) Process for producing carboxylic acid and derivatives thereof
US4483936A (en) Modified zeolite catalyst composition for alkylating toluene with methanol to form styrene
US9138730B2 (en) Cation-exchanged zeolite catalyst and process for producing mono-iodo benzene through transiodination by using it
US4499317A (en) Modified zeolite catalyst composition and process for alkylating toluene with methanol to form styrene
ATE130833T1 (en) METHOD FOR ALKYLATING AROMATIC COMPOUNDS.
JPS6210488B2 (en)
EP0432132A1 (en) A method for preparation of mono- and diisopropylnaphthalenes
SK41895A3 (en) Process for isomerization of lactones into pentenoic acids by acid or basic catalysis
SK41795A3 (en) Process for isomerization of pentene-2-oic acid into pentene-3- -oic and pentene-4-oic acid by acid, basic or amphoteric catalysis
CA2137576A1 (en) Production of olefins
JPH03178949A (en) Production of acrylic acids
US5210308A (en) Process for the production of modified H-mordenite, catalyst comprising said H-mordenite and process for the synthesis of methylamine with the use of the same
EP0703898B1 (en) Improved zeolite zk-5 catalyst for conversion of methanol and ammonia to monomethylamine and dimethylamine
JP2666851B2 (en) Method for producing dien-1-ol, method for producing 9-hydroxy-dodece-10-enyl-1-tert-butyl ether and 8,10-dodecadien-1-ol
JP2767993B2 (en) Process for producing dimethylnaphthalene isomer mixture with increased 2,6-dimethylnaphthalene concentration
JP3255002B2 (en) Method for producing ε-caprolactam
KR950001675B1 (en) Process for producing 2-methylnaphthalene
EP0310991B1 (en) Process for producing m-xylene from o-xylene
EP0508835A2 (en) Method of preparing alkylbiphenyls
US5002639A (en) Separation of ortho-, meta- and para-tolunitrile from ternary mixtures of the isomers
JP3547181B2 (en) Method for disproportionation of trimethylamine
IE61094B1 (en) Process for preparing DI-n-propylacetonitrile