SK4102000A3 - Fluid bed ash cooler - Google Patents

Fluid bed ash cooler Download PDF

Info

Publication number
SK4102000A3
SK4102000A3 SK410-2000A SK4102000A SK4102000A3 SK 4102000 A3 SK4102000 A3 SK 4102000A3 SK 4102000 A SK4102000 A SK 4102000A SK 4102000 A3 SK4102000 A3 SK 4102000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
ash
floor
ash cooler
sides
cooler
Prior art date
Application number
SK410-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul J Panos
Original Assignee
Abb Alstom Power Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Alstom Power Inc filed Critical Abb Alstom Power Inc
Publication of SK4102000A3 publication Critical patent/SK4102000A3/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C10/00Fluidised bed combustion apparatus
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C10/00Fluidised bed combustion apparatus
    • F23C10/18Details; Accessories
    • F23C10/24Devices for removal of material from the bed
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C10/00Fluidised bed combustion apparatus
    • F23C10/02Fluidised bed combustion apparatus with means specially adapted for achieving or promoting a circulating movement of particles within the bed or for a recirculation of particles entrained from the bed
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C2206/00Fluidised bed combustion
    • F23C2206/10Circulating fluidised bed
    • F23C2206/103Cooling recirculating particles
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23JREMOVAL OR TREATMENT OF COMBUSTION PRODUCTS OR COMBUSTION RESIDUES; FLUES 
    • F23J2900/00Special arrangements for conducting or purifying combustion fumes; Treatment of fumes or ashes
    • F23J2900/01002Cooling of ashes from the combustion chamber by indirect heat exchangers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)

Description

Chladiace zariadenie popola z fluidného lôžka
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na spaľovanie paliva v cirkulujúcom fluidnom lôžku, a najmä sa týka chladiaceho zariadenia na chladenie popola z fluidného lôžka. Zariadenie na spaľovanie paliva v cirkulujúcom fluidnom lôžku sa v narastajúcej miere využíva v širokom rozsahu použitia. Použitie cirkulujúceho fluidného lôžka je obzvlášť výhodné z dôvodu technického vývoja, ktorého dôsledkom je značný pokrok tak v prevádzkovej pružnosti, ako aj v pružnosti používania paliva. Aj keď tento vynález nachádza prednostné použitie pri procese spaľovania v parných generátoroch, je pochopiteľné, že sa môže použiť aj v širokom rozsahu v zariadení s fluidným lôžkom.
Doterajší stav techniky
Zariadenie na spaľovanie paliva vo fluidnom lôžku môže účinne spaľovať uhlie pri teplotách, ktoré sú dosť nízke na to, aby sa zabránilo mnohým problémom zo spalovania v iných režimoch. Výraz „fluidné lôžko sa týka podmienok, pri ktorých sa častice tuhého materiálu uvádzajú do stavu, kedy sa voľne vznášajú, pričom sa správajú ako kvapalina. Pretože vrstvou s tuhými časticami sa preháňa plyn smerom nahor, prúd plynu vytvára sily, ktoré majú snahu navzájom oddeľovať jednotlivé častice. Pri nízkej rýchlosti prúdenia plynu zostávajú tuhé častice v kontakte s ďalšími tuhými časticami a majú snahu brániť svojmu pohybu. Tento stav sa nazýva pevné lôžko. Keď sa zvýši rýchlosť prúdenia plynu, dosiahne sa bod, v ktorom sú sily pôsobiace na častice práve dostatočné, aby spôsobili ich oddelenie. Vrstva sa potom považuje za fluidnú. Plynový vankúš medzi tuhými časticami umožňuje, aby sa tieto častice voľne pohybovali, a tým získava táto vrstva vlastnosti kvapaliny.
Spaľovanie vo fluidnom lôžku umožňuje spaľovanie uhlia, ktoré má takú vysokú koncentráciu popolovín, síry a dusíka, že by sa inak považovalo za nevhodné na spaľovanie. Použitím tohto spôsobu je možné, aspoň vo väčšine prípadov, vyhnúť sa nutnosti zaradenia práčky plynu, pričom sa stále vyhovuje požiadavkám na emisie. Pri spaľovaní paliva vo fluidnom lôžku sa uhlie spaľuje vo vrstvách horúcich nespáliteľných častíc unášaných prúdom fluidizačného plynu prúdiacemu nahor. Typickým palivom je tuhé palivo, ako je uhlie, aj keď sa môžu ľahko používať aj kvapalné alebo plynné palivá.
Fluidizačným plynom je zvyčajne spaľovací vzduch alebo plynné produkty spaľovania. Existujú dva hlavné typy sústav spaľovania vo fluidnom lôžku.
1) prebublávacie fluidné lôžko (BFB - bubbling fluid bed), v ktorom nadbytok vzduchu nad požadované množstvo potrebné na fluidovanie vrstvy prestupuje touto vrstvou vo forme bublín. Prebublávacie fluidné lôžko sa ďalej vyznačuje nízkou rýchlosťou miešania vrstvy tuhých častíc a pomerne malým strhávaním tuhých častíc v prúde plynu, a ďalej
2) cirkulujúce fluidné lôžko (CFB - circulating fluid bed), ktoré sa vyznačuje vyššími rýchlosťami a menšou veľkosťou častíc vo vrstve. V takýchto sústavách sa povrch fluidnej vrstvy stáva difúznym, keď narastá strhávanie, takže už neexistuje vymedzená výška fluidnej vrstvy. Sústavy s cirkulujúcim fluidným lôžkom majú vysokú rýchlosť cirkulácie materiálu od spaľovacieho zariadenia k sústave recyklovaných častíc a späť k spaľovaciemu zariadeniu.
Vlastnosti zariadení týchto dvoch základných typov sa ďalej opisujú v publikácii Combustion Fossil Power, ktorú vydal Josepf G. Singer, P. E. v·nakladateľstve Combustion Engineering, Inc. s podporou Asea Brown Boveri, 1000 Prospect Hill Road, Windsor, Connecticut 060955 (vydanie 1991).
U bežných parných generátorov s cirkulujúcim fluidným lôžkom sa do dolnej časti spaľovacieho zariadenia privádza mechanicky alebo pneumaticky rozdrvené palivo a sorbent. Na dno spaľovacieho zariadenia sa privádza primárny vzduch rozvádzačom vzduchu, a sekundárny vzduch sa privádza prívodnými vzduchovými otvormi, v jednej alebo niekoľkých rovinách do dolnej časti spaľovacieho zariadenia. Spaľovanie prebieha v celom spaľovacom zariadení, ktoré je plnené materiálom pre fluidné lôžko. Dymové plyny a strhávané tuhé častice vychádzajú zo spalovacieho zariadenia a vstupujú do jedného alebo niekoľkých cyklónových odlučovačov, kde sa odlučujú väčšie tuhé častice a padajú do utesnenej nádoby. Tuhé častice sa z tejto utesnenej nádoby recyklujú a privádzajú sa do spaľovacieho zariadenia. Voliteľne sa môžu niektoré tuhé častice oddeliť kuželovým ventilom do externého tepelného výmenníka fluidného lôžka (FBHE) a privádzať sa späť do spaľovacieho zariadenia. V tomto výmenníku sa absorbuje teplo z fluidovaných tuhých častíc zväzkami rúrok.
Tento vynález nachádza použitie u akéhokoľvek zariadenia s fluidným lôžkom, ale používa sa najmä u parných kotlov s cirkulujúcim fluidným lôžkom, kde sa spaľuje palivo, ktoré vytvára viac než zvyčajné množstvo popola. Takéto palivá sa môžu označovať ako palivá s vysokým obsahom popoloviny. Palivo s vysokým obsahom popoloviny je palivo s hmotnostným obsahom 35 % popoloviny alebo viac z celkovej hmotnosti paliva. (Palivá s nízkym obsahom popoloviny zvyčajne nevyžadujú chladiace zariadenie popola z fluidného lôžka, aj keď niektoré sa môžu ochladzovať chladiacim zariadením, ako je špirálový chladič. Špirálové chladiče majú plášťové puzdro okolo špirály, ktorá sa otáča a posúva tuhú látku v puzdre v axiálnom smere.) Popol vytvorený vo fluidnom lôžku zahŕňa tak popol padajúci späť, ako aj popol usadený na dne. Je podstatné, aby teplota popola vychádzajúceho zo spalovacieho zariadenia sa ochladila tak, aby popol nepoškodil alebo nezničil dopravné zariadenie.
Popol usadený na dne by sa mal ochladiť s teploty spaľovacieho zariadenia až na teplotu nižšiu než 260 °C (500 °F) pred vstupom na dopravné zariadenie pre popol usadený na dne. Keď sa používa palivo s vysokým obsahom popolovín, môže teplo prúdu popola usadeného na dne predstavovať významný potenciálny podiel tepelného vstupu parného kotla. Preto sa môže vyžadovať rekuperácia tohto tepla. Na tento účel sa zvyčajne používajú chladiace zariadenia popola z fluidného lôžka. Chladiace zariadenie popola z fluidného lôžka má tepelný výmenník prebublávacieho fluidného lôžka, ktorý má zhodnú konštrukciu ako tepelný výmenník fluidného lôžka. Chladiace cievky ponorené do fluidného lôžka ochladzujú popol a prevádzajú teplo do kondenzátu alebo do parného kotla dopravovanej vody. Prúd popola zo spaľovacieho zariadenia 10 do chladiaceho zariadenia 34 popola z fluidného lôžka sa voliteľne riadi kužeľovým ventilom ako u tepelného výmenníka fluidného lôžka. K riadeniu prúdu popola do chladiaceho zariadenia popola sa však môže použiť kanál posúvača (V-port) alebo akýkoľvek riadiaci ventil. Ochladený popol z chladiaceho zariadenia popola prechádza k sústave pre manipuláciu s popolom usadeným na dne a prepravuje sa na uskladnenie. Je to zvyčajne mechanická sústava zložená z ohreblových dopravníkov, aj keď sa môže použiť aj pneumatická sústava s tlakovým vzduchom. Striedavo sa môže použiť mechanická sústava na prepravu popola usadeného na dne do medzilahlej násypky, z ktorej pneumatická sústava dopraví tento materiál na uskladnenie.
Podlá doterajšieho stavu techniky je obvyklé umiestniť výstup chladiaceho zariadenia popola nad spodnou plochou tohto chladiaceho zariadenia. Inými slovami, výstup je umiestnený na konci rúrky vystupujúcej nad dno chladiaceho zariadenia popola, takže vždy zostane nejaký popol v chladiacom zariadení popola. Táto konštrukcia je pre rad užívateľov uspokojivá. Avšak pre niektoré použitia táto konštrukcia komplikuje odstraňovanie (z chladiaceho zariadenia) velkých častíc, ktoré sa nefluidovali, a ktoré sa nemôžu ľahko odstrániť z chladiaceho zariadenia popola.
Chladiace zariadenie podľa stavu techniky sú tradične opatrené horizontálnou podlahou a zvyčajne sú vybavené prepadom. Prepad uzatvára popol vo vnútri chladiaceho zariadenia. Nevýhodou takejto konštrukcie je, že ľahšie častice sa pohybujú smerom k hornému povrchu a ťažšie častice sa pohybujú ku dnu.
Ľahšie častice prúdia cez prepad a vystupujú z chladiaceho zariadenia. Ťažšie častice sa musia odstraňovať samostatne.
Podľa doterajšieho stavu techniky je takisto obvyklé vytvoriť chladiace zariadenie popola, ktoré je pri pohľade zhora v podstate štvorcové. Zistilo sa, že táto konštrukcia obmedzuje prestup tepla. Presnejšie povedané, popol vstupujúci v podstate do štvorcového chladiaceho zariadenia popola môže zvyčajne prúdiť k výstupu umiestnenému na jeho jednej strane bez toho, aby došlo k jeho podstatnému kontaktu s plochami tepelného výmenníka, ktoré môžu prechádzať v podstate cez celú podlahu chladiaceho zariadenia popola. Z termodynamického hladiska je to neuspokoj ivé.
Podstata vynálezu
Hlavným cielom tohto vynálezu je vytvoriť chladiace zariadenie popola, ktoré využije účinnejšiu plochu a objem tohto chladiaceho zariadenia.
Ďalším cielom tohto vynálezu je vytvoriť zariadenie, ktoré ulahčí odstraňovanie pomerne velkých častíc z chladiaceho zariadenia popola.
Zistilo sa, že tieto a ďalšie ciele vynálezu sa môžu dosiahnuť chladiacim zariadením popola spolupracujúcim s pripojeným fluidným lôžkom, ktoré obsahuje puzdro, ktoré má podlahu, rad stien umiestnených okolo podlahy a strop. Puzdro má vstup a výstup. Výstup je umiestnený v jednej zo stien v blízkosti podlahy a zariadenie obsahuje aj vodou chladené rúrky umiestnené vo vnútri plášťa pre tepelnú výmenu týkajúcu sa popola privádzaného do vstupu chladiaceho zariadenia. V niektorých uskutočneniach vynálezu je podlaha rovinná a je umiestnená šikmo k horizontálnej rovine. Výstup môže byť umiestnený v blízkosti podlahy v jej najnižšej vertikálnej časti a puzdro môže byť vo všeobecnosti obdĺžnikové a môže mať prvú a druhú protiľahlú stranu a tretiu a štvrtú protiľahlú stranu, kde prvá a druhá protiľahlá strana je dlhšia než tretia a štvrtá β
protiľahlá strana. V niektorých prípadoch je pomer dĺžky prvej a druhej strany k dĺžke tretej a štvrtej strany dva alebo tri ku jednej..
V niektorých uskutočneniach sa podlaha zvažuje smerom nadol od tretej strany k štvrtej strane, s priesečníkom podlahy s prvou a druhou stranou vymedzujúcom priamky, ktoré sú šikmé k horizontálnej rovine. Vstup je umiestnený v blízkosti tretej strany.
Chladiace zariadenie popola môže ďalej obsahovať rad dýz vystupujúcich z podlahy. Každá dýza z tohto radu má hlavu umiestnenú nad podlahou a smerujúcu prúd fluidného média k štvrtej strane, pričom usadzovanie popola vo vnútri plášťa je podporované fluidným médiom prechádzajúcim dýzami, ktoré ho unášajú k štvrtej strane.
Iné uskutočnenia vynálezu môžu ďalej zahŕňať rad kanálikov a zberných rúrok privádzajúcich vzduch do plášťa pod podlahu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález sa bližšie objasní pomocou priloženého výkresu, kde na obr. 1 je v čiastočnom schematickom náryse znázornené zariadenie s cirkulujúcim fluidným lôžkom vytvárajúcim popol, ktorý sa ochladzuje chladiacim zariadením popola podľa tohto vynálezu, na obr. 2 je v náryse znázornené chladiace zariadenie popola v jednom uskutočnení podľa .vynálezu, na obr. 3 je znázornené toto zariadenia v reze podlá priamky 3 - 3 z obr. 2, na obr. 4 je znázornené toto zariadenie v reze podľa priamky 4 - 4 z obr. 2, na obr. 5 je znázornené toto zariadenie v reze podlá priamky 5 - 5' z obr. 2.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V celkovom schematickom znázornení na obr. 1 je zobrazené vertikálne pretiahnuté spalovacie zariadenie 10, v ktorom je usporiadané fluidné lôžko 12. Cirkulujúce fluidné lôžko 12 je umiestnené na základnej doske 11. Pod základnou doskou 11 je umiestnený vstupný otvor 13, ktorým sa privádza primárny vzduch. Sekundárny vzduch, vápenec a palivo sa privádzajú do bočnej strany fluidného lôžka 12, ako je znázornené tromi šípkami na lávej strane (pri pohľade na obr. 1) spaľovacieho zariadenia 10. Vzduch, vápenec a palivo vo fluidnom lôžku 12 reagujú počas spaľovacieho procesu v spaľovacom zariadení 10. Palivom je zvyčajne fosílne palivo. Vápenec tvorí sorbent. Na ľavej strane spaľovacieho zariadenia 10 je umiestnený aj riadiaci ventil 15 pre popol usadený na dne. Častice v cirkulujúcom fluidnom lôžku 12 sú recirkulované plynovým priechodom 14 do jedného alebo niekoľkých neznázornených odlučovacích cyklónov 16. Každý odlučovači cyklón 16 je vertikálne pretiahnutý a jeho dolný koniec je pripojený k utesnenej nádobe 18. Horný koniec každého cyklónu 16 je spojený so spätným priechodom 12, ktorý obsahuje prídavné plochy pre prestup tepla. Šípka označujúca výstup zo spätného priechodu 17 vyznačuje prúd dymových plynov k neznázornenému zariadeniu na odstraňovanie dymu a ku komínu. Ďalší popol sa odstraňuje zo spodného konca 19. Každá utesnená nádoba 18 má tvar a funkciu, ktoré sú tak trochu porovnateľné s lapačom bežne používaným na vypúšťanie odpadových nádrží v obytných a priemyselných lokalitách. Utesnená nádoba 18 je pripojená k spaľovaciemu zariadeniu 10 prvým vratným kanálikom 20. Riadiaci ventil 22 priechodu popola moduluje výstup z utesnenej nádoby 18 cez puzdro 24 opatrené žiaruvzdorným obložením a spojené s tepelným výmenníkom 26 a druhým vratným kanálikom 28.· Druhý vratný kanálik 28 dokončuje priechod z utesnenej nádoby 18 cez tepelný výmenník 26 k spaľovaciemu zariadeniu 10. Prvý vratný kanálik 20, druhý vratný kanálik 28 ako aj utesnená nádoba 18 sú opatrené žiaruvzdorným obložením.
Účelom riadiaceho ventilu 15 pre popol, ktorý je usadený na dne, je umožniť výstup popola z fluidného lôžka 12 rúrkou 32. Popol usadený na dne, ktorý zvyčajne prechádza riadiacim ventilom 15 pre popol, je ochladzovaný a odvádzaný preč. Tento vynález sa týka najmä chladenia tohto popola.
Na obr. 2 až 4 je znázornené chladiace zariadenie 34 popola podľa jedného uskutočnenia tohto vynálezu. Chladiace zariadenie 34 popola má vstup, ktorý je spojený s rúrkou 32. Chladiace zariadenie 34 popola teda preberá horúci popol zo spaľovacieho zariadenia 10, keď je riadiaci ventil 15 pre popol otvorený. Prúd popola pokračuje rúrkou 32 a schematicky znázorneným izolačným ventilom 36. (Izolačný ventil 36 a izolačný ventil 62, ktorý sa opise v ďalšej časti tohto vynálezu, sú usporiadané na izolovanie komponentov sústavy počas údržby.) Chladiace zariadenie 34 popola, tak ako iné chladiace zariadenia popola, ochladzuje horúci popol jeho fluidizáciou vzduchom a prevádzaním jeho tepla do potrubia 50 umiestneného vo vnútri fluidného lôžka. Potrubie 50 je ochladzované vodou alebo inou kvapalinou na tepelnú výmenu pretekajúcou potrubím 50. Typická priemerná veľkosť popola je 100 μιη až 1500 gm. Jednotlivé častice popola majú veľkosť v rozsahu od maximálne 25 mm až k minimálnej veľkosti, ktorá je podobná ako u popolčeka.
V chladiacom zariadení 34 popola je popol fluidovaný vzduchom prúdiacim kanálikmi 36 do komorového lôžka vymedzeného dnom 38 chladiaceho zariadenia 34 popola a sklonenou podlahou 40. Podlaha 40 je rovinná a je sklonená od maximálnej polohy v blízkosti vstupnej rúrky 32 do minimálnej polohy v blízkosti výstupu 42. Podlahou 40 prestupuje rad dýz 44 v tvare písmena „L. Dýzy 44 sú nasmerované v smere výstupu 42. Popol usadený v chladiacom zariadení 34 je tak unášaný smerom k výstupu 42. Plyn vstupujúci do chladiaceho zariadenia 34 kanálikmi 36 prechádza nahor v chladiacom zariadení 34 a vystupuje von kanálikmi 46.
Popol prechádzajúci do chladiaceho zariadenia 34 rúrkou 32 vstupuje do časti chladiaceho zariadenia 34 obloženej mimoriadne žiaruvzdorným materiálom £8. Mimoriadne žiaruvzdorný materiál £8 je v tejto časti chladiaceho zariadenia 34 nevyhnutný, pretože popol vstupujúci rúrkou 32 má na vstupe do chladiaceho zariadenia 34 najvyššiu teplotu. Keď popol postupuje pozdĺž nadol sklonenej podlahy £0, prechádza cez potrubie 50 jednak vplyvom gravitácie a jednak vplyvom dýz £4. Potrubie 50 prechádza uprostred cez vstupnú zbernú rúrku 52 a spoločnú zbernú rúrku 54 (ktorá je najlepšie viditeľná na obr. 5) a aj medzi spoločnú zbernú rúrku 54 a výstupnú zbernú rúrku 56. Ventily 58 a 60 riadia prietok chladivá, ako je kondenzát, do vstupnej zbernej rúrky 52.
Vo výstupe 42 je umiestnený izolačný ventil 62 a rotačný posúvač 64, ktorý meria priechod popola od chladiaceho zariadenia 34 popola k bežnému zhrnovaciemu dopravníku 66. Rotačný posúvač 64 je vybavený bežným spôsobom rotačnými lopatkami v kruhovej komore a umožňuje podávať merané množstvá popola od vstupu do posúvača k výstupu z posúvača.
Chladiace zariadenie 34 popola podľa vynálezu má výstup 42 popola umiestnený na úrovni podlahy £0. Presnejšie povedané, ako bude zrejmé z obr. 2, bočná časť výstupu 42 dosadá na podlahu 40. Toto umiestnenie je výhodné, pretože umožňuje odstraňovanie velkých častíc popola, ktoré sa nefluidovali.
Zariadenie podlá prednostného uskutočnenia vynálezu má prednostný pomer strán. Presnejšie povedané, je výhodné, keď má chladiace zariadenie popola pomer dĺžky k šírke aspoň 3:1. Ostatné uskutočnenia môžu mať pomer strán aspoň 2:1. Tento pomer vytvára predpoklad na to, aby sa zabránilo problémom podľa doterajšieho stavu techniky, kde väčšina prúdu a prestupu tepla sa sústreďovala v geometrickom strede chladiaceho zariadenia popola, a v skutočnosti premostila väčšiu časť celkovej plochy potrubia tepelného výmenníka. Je pochopiteľné, že v doterajšom stave techniky bol veľmi obmedzený kontakt medzi horúcim popolom a potrubím umiestneným v blízkosti horizontálne usporiadanej podlahy.
A práve tak bude zrejmé, že zariadenie podľa vynálezu účinnejšie využíva objem a plochu chladiaceho zariadenia popola a uľahčuje aj odstraňovanie väčších a ťažších častíc popola z chladiaceho zariadenia.
Vynález sa opísal s ohľadom na výhodné uskutočnenie. Odbor10 níci v odbore takýchto zariadení môžu na základe vysvetlenia v tejto prihláške koncipovať iné obmeny. Predpokladá sa, že takéto obmeny .sú zahrnuté v rozsahu predmetu vynálezu, pričom vynález je obmedzený iba nasledovnými nárokmi.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Chladiace zariadenie popola spolupracujúce s pripojeným fluidným lôžkom, vyznačujúce sa tým, že pozostáva z puzdra opatreného podlahou, radom stien usporiadaných okolo podlahy a stropom, pričom puzdro má vstup a výstup, kde výstup je umiestnený v jednej z uvedených stien v blízkosti podlahy, a ďalej pozostáva z potrubia usporiadaného v uvedenom puzdre na výmenu tepla z popola privádzaného uvedeným vstupom chladiaceho zariadenia.
  2. 2. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že podlaha je rovinná a je usporiadaná šikmo k horizontálnej rovine.
  3. 3. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že výstup je umiestnený v blízkosti podlahy v jej najnižšej vertikálnej časti.
  4. 4. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že puzdro je v podstate obdĺžnikové a je opatrené prvou a druhou protiľahlou stranou a treťou a štvrtou protiľahlou stranou, kde prvá a druhá protiľahlá strana je dlhšia než tretia a štvrtá protiľahlá strana.
  5. 5. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že prvá a druhá protiľahlá strana je aspoň dvakrát dlhšia než tretia a štvrtá protiľahlá strana.
  6. 6. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že podlaha je sklonená nadol od tretej strany k štvrtej strane s priesečníkom podlahy s prvou a druhou stranou vymedzujúcim priamky, ktoré sú šikmé k horizontálnej rovine.
  7. 7. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že vstup je umiestnený v blízkosti tretej strany.·
  8. 8. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že chladiace zariadenie popola ďalej zahŕňa rad dýz vystupujúcich z podlahy.
  9. 9. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 8, vyznačujúce sa tým, že každá z uvedeného radu dýz je opatrená hlavou nad uvedenou podlahou smerujúcou fluidné médium ku štvrtej strane, pričom popol usadený v uvedenom puzdre je týmto fluidným médiom prechádzajúcim týmito dýzami unášaný smerom k štvrtej stene.
  10. 10. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že pod podlahou je usporiadaný rad prívodných kanálikov privádzajúcich vzduch do uvedeného puzdra.
  11. 11. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 10, vyznačujúce sa tým, že puzdro je opatrené radom odvádzacích kanálikov na odstraňovanie plynov z tohto puzdra.
  12. 12. Chladiace zariadenie popola podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že prvá a druhá protilahlá strana je aspoň trikrát dlhšia než tretia a štvrtá protilahlá strana.
SK410-2000A 1997-09-22 1998-08-10 Fluid bed ash cooler SK4102000A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/934,669 US5954000A (en) 1997-09-22 1997-09-22 Fluid bed ash cooler
PCT/US1998/016399 WO1999015829A1 (en) 1997-09-22 1998-08-10 Fluid bed ash cooler

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK4102000A3 true SK4102000A3 (en) 2000-11-07

Family

ID=25465887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK410-2000A SK4102000A3 (en) 1997-09-22 1998-08-10 Fluid bed ash cooler

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5954000A (sk)
KR (1) KR20010030643A (sk)
CN (1) CN1271413A (sk)
HU (1) HUP0004401A3 (sk)
PL (1) PL339407A1 (sk)
SK (1) SK4102000A3 (sk)
TW (1) TW380196B (sk)
WO (1) WO1999015829A1 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2767380B1 (fr) * 1997-08-18 1999-09-24 Gec Alsthom Stein Ind Dispositif d'echange thermique pour une chaudiere a lit fluidise circulant
FR2855593B1 (fr) * 2003-05-28 2008-09-05 Alstom Switzerland Ltd Element d'installation de combustion dont les raidisseurs sont des echangeurs de chaleur.
FI20031113A (fi) * 2003-07-29 2005-01-30 Outokumpu Oy Menetelmä ja laitteisto leijupetiuunin arinalta poistettavan materiaalin jäähdyttämiseksi
CN100434798C (zh) * 2006-07-10 2008-11-19 西安交通大学 基于高温分离的飞灰内循环流化复燃装置
US7771585B2 (en) * 2007-03-09 2010-08-10 Southern Company Method and apparatus for the separation of a gas-solids mixture in a circulating fluidized bed reactor
US9163829B2 (en) 2007-12-12 2015-10-20 Alstom Technology Ltd Moving bed heat exchanger for circulating fluidized bed boiler
US8968431B2 (en) * 2008-06-05 2015-03-03 Synthesis Energy Systems, Inc. Method and apparatus for cooling solid particles under high temperature and pressure
CN101498440B (zh) * 2009-02-16 2011-02-16 中煤能源黑龙江煤化工有限公司 一种冷灰机
US9163830B2 (en) 2009-03-31 2015-10-20 Alstom Technology Ltd Sealpot and method for controlling a solids flow rate therethrough
FI122189B (fi) * 2009-12-21 2011-09-30 Foster Wheeler Energia Oy Menetelmä ja järjestely lämmön talteenottamiseksi palamisprosessin pohjatuhkasta
US9388980B2 (en) 2011-12-15 2016-07-12 Kellogg Brown + Root LLC Systems and methods for gasifying a hydrocarbon feedstock
WO2013095771A1 (en) * 2011-12-21 2013-06-27 Rentech, Inc. Supplemental fuel to combustor of dual fluidized bed gasifier
DE102012002711A1 (de) * 2012-02-14 2013-08-14 Thyssenkrupp Uhde Gmbh Bodenproduktkühlung bei einer Wirbelschichtvergasung
US20130312946A1 (en) 2012-05-24 2013-11-28 Kellogg Brown & Root Llc Methods and Systems for Cooling Hot Particulates
EP3106747A1 (en) * 2015-06-15 2016-12-21 Improbed AB Control method for the operation of a combustion boiler
CN105588107A (zh) * 2016-01-26 2016-05-18 山西国峰煤电有限责任公司 一种循环流化床锅炉排渣余热利用装置
CN111059525A (zh) * 2020-02-24 2020-04-24 中国农业科学院农业环境与可持续发展研究所 一种连续式秸秆捆烧锅炉
CN112325281B (zh) * 2020-09-29 2022-09-16 山西启光发电有限公司 大型循环流化床锅炉联合排渣装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3112120C2 (de) * 1981-03-27 1986-08-07 Deutsche Babcock Ag, 4200 Oberhausen Wirbelschichtfeuerung mit einem Aschekühler
DE3230402A1 (de) * 1981-06-12 1983-12-01 Johannes Möller Hamburg GmbH & Co KG, 2000 Hamburg Vorrichtung zum dosierten austragen insbesondere von heisser asche aus wirbelschichtreaktoren und wirbelschichtoefen
US4492184A (en) * 1983-10-13 1985-01-08 Exxon Research And Engineering Co. Solids cooling
US4969404A (en) * 1989-04-21 1990-11-13 Dorr-Oliver Incorporated Ash classifier-cooler-combustor
US4947804A (en) * 1989-07-28 1990-08-14 Foster Wheeler Energy Corporation Fluidized bed steam generation system and method having an external heat exchanger
US5395596A (en) * 1993-05-11 1995-03-07 Foster Wheeler Energy Corporation Fluidized bed reactor and method utilizing refuse derived fuel
US5533471A (en) * 1994-08-17 1996-07-09 A. Ahlstrom Corporation fluidized bed reactor and method of operation thereof
US5522160A (en) * 1995-01-05 1996-06-04 Foster Wheeler Energia Oy Fluidized bed assembly with flow equalization

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0004401A3 (en) 2001-05-28
KR20010030643A (ko) 2001-04-16
WO1999015829A1 (en) 1999-04-01
HUP0004401A2 (hu) 2001-04-28
TW380196B (en) 2000-01-21
PL339407A1 (en) 2000-12-18
CN1271413A (zh) 2000-10-25
US5954000A (en) 1999-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK4102000A3 (en) Fluid bed ash cooler
EP0103613B2 (en) Fast fluidized bed boiler
EP0689654B1 (en) Fluidized bed reactor with particle return
EP0667944B1 (en) Method and apparatus for operating a circulating fluidized bed system
EP0574176B1 (en) Fluidized bed reactor system and method having a heat exchanger
CA2740254C (en) A circulating fluidized bed boiler
KR100289287B1 (ko) 유동층반응기시스템및그작동방법
KR100338695B1 (ko) 순환유동상반응기시스템및순환유동상반응기시스템을구동시키는방법
US5634516A (en) Method and apparatus for treating or utilizing a hot gas flow
CN101896770B (zh) 用于循环流化床锅炉的移动床式热交换器
WO1990002293A1 (en) Composite circulation fluidized bed boiler
JP2015004466A (ja) 循環流動層ボイラ
KR19990071571A (ko) 복수의 노 출구를 갖춘 순환유동상 반응로
US5105559A (en) Flow-seal fluidization nozzle and a fluidized bed system utilizing same
JP3278161B2 (ja) 固体粒子を一室から他室へ運搬する方法および装置
CZ2000951A3 (cs) Chladicí zařízení popela z fluidniho lože
JPS6240605B2 (sk)
RU2086851C1 (ru) Котел с циркулирующим слоем
KR100306025B1 (ko) 순환 유동상 반응기 시스템을 구동하는 방법 및 장치
CA1240888A (en) Fast fluidized bed boiler and a method of controlling such a boiler
JPH02122826A (ja) 一体型再循環熱交換器を有する流動床反応装置及びその操作方法
CS253584B2 (en) Device for heat and/or substance transfer
WO1998025075A1 (en) Method and arrangement for separating bed material in a circulating fluidized bed boiler
JPH0544564B2 (sk)