SK288566B6 - Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod - Google Patents

Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod Download PDF

Info

Publication number
SK288566B6
SK288566B6 SK50078-2014A SK500782014A SK288566B6 SK 288566 B6 SK288566 B6 SK 288566B6 SK 500782014 A SK500782014 A SK 500782014A SK 288566 B6 SK288566 B6 SK 288566B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sleeve
housing
channel
pressure distribution
outlet
Prior art date
Application number
SK50078-2014A
Other languages
English (en)
Other versions
SK500782014A3 (sk
Inventor
Pavol Šimko
Michal Križan
Original Assignee
Eustream, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eustream, A.S. filed Critical Eustream, A.S.
Priority to SK50078-2014A priority Critical patent/SK288566B6/sk
Publication of SK500782014A3 publication Critical patent/SK500782014A3/sk
Publication of SK288566B6 publication Critical patent/SK288566B6/sk

Links

Landscapes

  • Pipe Accessories (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Abstract

Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky zahŕňa plášť (1) axiálne rozdelený prinajmenšom na 2 časti, pričom vrchná časť (14) je vybavená otvorom (17) na vtokový kanál (2) a otvorom (18) na výtokový kanál (11) a v jej vnútornej časti je v mieste otvoru (17) na vtokový kanál (2) umiestnený dištančný prvok (7) na vtoku a v mieste otvoru (18) na výtokový kanál (11) dištančný prvok (12) na výtoku; tesniaci systém (16) prekrývajúci koniec plášťa (1) objímky a súčasne stenu (10) tlakového rozvodu, pozostávajúci prinajmenšom zo zmršťovacej pásky (3), na nej umiestnenej spevňujúcej pásky (4) a sťahovacej pásky (5), umiestnenej na obidvoch okrajových častiach celku vzniknutého spojením zmršťovacej pásky (3) a spevňujúcej pásky (4); vtokovo-výtokovú sústavu pozostávajúcu z vtokového kanála (2), výtokového kanála (11), poskytnutých vo vrchnej časti (14) plášťa objímky a umiestnených v otvore (17) na vtokový kanál a otvore (18) na výtokový kanál, vymedzovacieho prvku (6) umiestneného na stene (10) tlakového rozvodu po celom obvode koncovej časti plášťa (1) objímky; a rozvodného kanála (9) tvoreného priestorom medzi stenou (10) tlakového rozvodu, okrajom plášťa (1) objímky a zmršťovacou páskou (3); výplň (8) umiestnenú v priestore medzi plášťom (1) objímky a stenou (10) tlakového rozvodu a v priestore rozvodného kanála (9). V prípade usporiadania viacerých objímok za sebou toto usporiadanie navyše obsahuje tesniaci systém (16') ďalšej objímky prekrývajúci koniec plášťa (1) objímky a súčasne koniec plášťa (1') ďalšej objímky.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka hermetickej objímky na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studená za plnej prevádzky a spôsobu jej umiestnenia na rozvod na účely zvýšenia únosnosti na miestach, v ktorých sú neprípustné chyby rozvodov a kde je ekonomicky neefektívne použiť technológie s tepelným ovplyvnením materiálu.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sú známe spôsoby opráv vysokotlakových rozvodov, či už vody, plynov, ropných produktov alebo rôznych chemikálií, kedy dochádza k odstávke a výmene časti vysokotlakového rozvodu, pripadne preplátovaniu privarením „záplat“. Sú to technológie ekonomicky i technologicky veľmi náročné. Ich náročnosť spočíva jednak v podmienkach realizácie, ako aj vo vysokej náročnosti na nedeštruktívne kontroly realizovaných zvarových spojov. Ďalšou nevýhodou je, ie zváraním sana rozvod vnášajú prídavné napätia.
Efektívnejším spôsobomopráv na zvýšenie únosnosti poškodených miest sú technológie delených oceľových objímok, ktoré majú medzipriestor medzi samotným rozvodom a oceľovou objímkou vyplnený špeciálnou hmotou. Najčastejšie používanou hmotou sú špeciálne živice na báze epoxidov so zníženou zmrštivosťou. Vo všeobecnosti vždy ide o tmely, ktoré obsahujú plnivo na chemickej báze, pričom na zníženie zmrštivosti sú používané prímesí rôznej morfológie a granulometrie.
Tieto spôsoby opráv sa používajú na rôznu svetlosť rozvodov a samotné objímky sú na rozvody upevňované rôznymi spôsobmi - privarením, skrutkovými spojeniami, opásanímatď.
Z hľadiska životnosti, najmä koróznej odolnosti, sú menej vhodné spôsoby, pri ktorých je priamo na rozvod natrvalo opásaná oceľová podkladová páska a medzipriestor medzi rozvodom a oceľovou páskou sa plní už aktivovanou živicou. Pri týchto spôsoboch je veľká pravdepodobnosť korózneho napadnutia v mieste pod podkladovou páskou a vzniku nezatečenín (lunkrov) aktivovanej živice v dôsledku zníženia tekutosti zvyšujúcim sastupňompolymerizácie, až stratou tekutosti v procese plnenia.
Z hľadiska homogénnosti objemu objímky sú menej vhodné spôsoby s nespojitým plnením viacerými plniacimi otvormi, nakoľko to spôsobuje nehomogenitu pevnostných vlastností výplne a môže dôjsť k vzniku nezatečenín, bublín a vnútornej porozity.
Vlastnosti doteraz používaného výplňového materiálu sú nedostatočné vzhľadom na nízku ťažnosť a vysokú krehkosť, čo sa prejavuje porušením adhézie medzi výplňou a povrchom rozvodu alebo objímky pri tlakových zmenách rozvodu.
Na základe uvedeného tu preto existuje potreba hermetickej objímky, inštalovanej za plného prevádzkového tlaku bez prevádzkových obmedzení, konštrukčne vylepšenej tak, aby sa umožnilo jej plynulé a dokonalé zaplnenie plnivom, bez nezatečenín a vzduchových bublín, a ktorého tok v objímke pri procese plnenia a polymerizáciu bude možné riadiť, a ktorý priľne k povrchu rozvodu a pri tlakových zmenách nebude v potrubí dochádzať k porušeniu adhézie medzi výplňou a povrchom rozvodu.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky sú do značnej miery odstránené objímkou podľa predkladaného vynálezu a spôsobom jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod vody, plynov, ropných produktov i rôznych chemikálií s teplotou do 50 °C, kedy s a zoslabené miesto na tlakovom rozvode prekryje delenou objímkou, pozostávajúcou z:
- plášťa, ktorý je axiálne rozdelený prinajmenšom na dve polvalcové časti (vrchnú a spodnú) a vybavený otvormi na vtokový a výtokový kanál a dištančnými prvkami;
- tesniaceho prostriedku pozostávajúceho prinajmenšom zo zmršťovacej pásky, spevňujúcej pásky a sťahovacej pásky;
- vtokovo-výtokovej sústavy tvorenej vtokovým kanálom, výtokovým kan álom, vymedzovacím prvkom a rozvodným kanálom; a
- výplne.
Plášť objímky sa vyhotovuje z materiálu, ktorého akosť je rovnaká alebo lepšia ako materiál rozvodu. Maximálna dĺžka objímky je limitovaná technologickými obmedzeniami vyhotovenia plášťa. V prípade potreby je však možné radiť za sebou v bezprostrednej blízkosti požadovaný počet hermetických objímok, a teda dĺžka rozvodu, ktorú je možné takouto objímkou rekonštruovať, nie je obmedzená.
Pri montáži objímky sa polvalcové časti plášťa objímky vzájomne spoja a ustavia na rozvode. Ako dištančné prvky, určujúce vzdialenosť plášťa objímky od steny tlakového rozvodu, slúžia prvky, ktoré sú upevnené zvnútra vrchnej polvalcovej časti plášťa objímky v oblastiach pod otvormi na vtokový a výtokový kanál, kam sa následne jednotlivo inštaluje vtokový a výtokový kanál. Tieto prvky sa výhodne vyhotovujú
S K 288566 B6 v tvare žľabu. Na mieste, kde sa inštaluje vtokový kanál, je vytvorený žľab s jedným uzavretým koncom, pričom uzavretým koncom je ten koniec, ktorý je odvrátený od vymedzovacieho prvku. Na mieste, kde sa inštaluje výtokový kanál, je poskytnutý žľab, ktorý sa od žľabu na vtoku líši tým, že má uzavreté obidva konce, ale jeho bočné steny sú vybavené otvormi, ktoré slúžia na odvádzanie vzduchu unikajúceho z priestoru objímky pri jej postupnom zapĺňaní výplňou. Keď sa priestor medzi plášťom objímky a stenou tlakového rozvodu úplne zaplní výplňou, otvormi v stenách dištančného prvku na výtoku začne pretekať výplň a proces plnenia sa môže zastaviť. Okrem dištančnej funkcie - výška žľabu určuje vzdialenosť medzi stenou rozvodu a plášťom objímky - slúži takýto prostriedok aj na usmernenie toku výplne z vtokového kanála prednostne do rozvodného kanála a na výtoku zabezpečuje dostatočný hydraulický odpor pre výplň, čím ju núti netiecť ihneď kvýtokovému kanálu, ale najskôr zaplniť objem priestoru medzi plášťom objímky a stenou tlakového rozvodu. Otvory na vtokový a výtokový kanál, vytvorené vo vrchnej časti plášťa objímky, sú uspôsobené na prijatie vtokového a výtokového kanála, výhodne sú vybavené závitom Na stenu tlakového rozvodu sa v mieste, kde sa nachádzajú krajné časti objímky, tzv. čelá objímky, po ich celom obvode, umiestni vymedzovací prvok, ktorýmje výhodne pružina. Pružina je dostatočne perforovaná, čím nekladie tečeniu výplne do rozvodného kanálu odpor a po spolymerizovani/vytvrdnutí výplne eliminuje spolu s plnivom špičkové napätia na okrajoch objímky. Celá sa utesnia tesniacim prostriedkom, základom ktorého je zmršťovacia páska, ktorej šírka je taká, že prekrýva okrajovú časť plášťa objímky, tzv. čelo, vymedzovací prvok a príslušnú časť steny rozvodu v tesnej blízkosti čela objímky. Nakoľko sa na účely eliminácie zmršťovania výplne počas jej polymerizácie táto natlačí do priestoru medzi plášťom objímky a stenou rozvodu s určitým pretlakom, je potrebné na povrch zmršťovacej pásky umiestniť ešte spevňujúcu pásku a sťahovaciu pásku. Šírka spevňujúcej pásky je zvyčajne porovnateľná so šírkou zmršťovacej pásky alebo je o niečo menšia, ale musí byť minimálne taká, aby sa nachádzala po aplikácii sťahujúcej pásky pod ňou. Spevňujúcou páskou je výhodne naimpregnovaná tkanina, ktorá sa teplom prilepí na povrch zmršťovacej pásky. Sťahovacou páskou je zvyčajne páska z ocele, ktorá sa umiestňuje na obidvoch okrajových častiach celku vzniknutého zo zmršťovacej a spevňujúcej pásky, teda na kraji celku prekrývajúcom plášť objímky na jej čele, a na kraji prekrývajúcom stenu rozvodu. Takýmto spôsobom sa získa utesnenie plášťa objímky na jeho čelách, ktoré je dostatočne pevné, aby vydržalo potrebný tlak a je hermetické. Po takomto utesnení čiel objímky sa prinajmenšom cez jeden vtokový kanál riadeným tlakom a prinajmenšom jeden výtokový kanál riadeným podtlakom vyplní objem objímky polymérom so zníženou viskozitou, so zvýšenou schopnosťou penetrácie, so zvýšenou elasticitou a so zvýšenou adhéznou pevnosťou, a po vyplnení objemu objímky sa vtokový a výtokový kanál uzatvoria. V prípade, ak je objímka vo vodorovnej polohe, nezáleží na tom, na ktorú stranu sa umiestni vtok a na ktorú výtok. Ak tomu tak však nie je a objímka je naklonená, alebo je dokonca vo zvislej polohe, vtedy sa vtok umiestňuje na ten koniec objímky, ktorý je položený nižšie a výtok na koniec objímky, ktorý je položený vyššie. Umiestnením vymedzovacieho prvku, ktorýmje pružina na čelách objímky a utesnením čiel objímky spoločne s takto aplikovaným vymedzovacím prvkom sa na čele objímky v priestore medzi vymedzovacím prvkom a tesniacim prostriedkom vytvorí rozvodný kanál, ktorým sa výplň v nespolymerizovanom stave vedie do spodnej časti objímky, pričom takto dochádzakjej postupnému plneniu smerom zdola nahor.
Plnenie výplne do priestoru vymedzeného plášťom objímky a stenou rozvodu je spojité, cez pretlakovú vtokovú sústavu. Počas plnenia výplne je možné z vypĺňaného priestoru pomocou vývevy cez výtokový kanál vysávať vzduch, čím sa zabezpečí dôsledné zmáčanie rozvodu i plášťa výplňou, zabráni sa vzniku uzatvorených bublín a urýchli sa proces plnenia.
Ako výplň sa používa polyuretánový polymér, ktorýmje bezrozpúšťadlová dvojzložková modifikovaná polyuretánová živica so zníženou viskozitou, so zvýšenou schopnosťou penetrácie, so zvýšenou elasticitou a so zvýšenou adhéznou pevnosťou, ktorej proces polymerizácie v reálnom čase je možné vzájomným pomerom zložiek alebo teplotou riadiť tak, aby polymerizácia začala až v čase úplného naplnenia objemu objímky.
Po ukončení plnenia objemu objímky, indikovaného prítomnosťou výplne v dištančnom prvku na výtoku, sa uzatvorí vtokový kanál a výtokový kanál a začne sa proces polymerizácie výplne. Po ukončení procesu polymerizácie sa odstránia prebytočné časti, ktorými sú vtokový a výtokový kanál, prípadne tesniaci systém a dištančný prvok v prípade radenia objímok tesneza sebou.
Posledným krokom pri umiestňovaní objímky na rozvod je povrchová konzervácia takto vyhotovenej a namontovanej hermetickej objímky spôsobom, ktorý je v danej oblasti dobre známy.
Objímka podľa predkladaného vynálezu je v podstate studený (lepený) spoj medzi opravovaným potrubím a oceľovým plášťom objímky bez tepelného ovplyvnenia pomocou adhézneho polyméru s penetračnými vlastnosťami. Použitím takejto objímky sa zvýši pevnostná únosnosť potrubia, na ktorom s a nachádza neprípustná chyba, pričom priestor medzi potrubím a objímkou je vyplnený špeciálnym polymérom. Výhodou je, že opravu je možné vykonávať za plného prevádzkového tlaku, čím nie je obmedzená preprava. Touto metódou sa môžu opravovať všetky druhy korozívnych úbytkov alebo materiálových úbytkov až po medzu sklzu opravovaného materiálu. Opravu je možné aplikovať aj na anomálne zvary s chybou typu neprevarený koreň, dá sa ňou dokonca opraviť neprevarený koreň obojstranný po celom obvode až do hĺbky 1 mm Dĺžka opravovaného potrubia nie je obmedzená, pretože objímky je možné radiť kontinuálne za sebou. V t akom prípade
S K 288566 B6 sa na časť úseku potrubia, ktorá je poškodená, umiestni objímka, ako bola opísaná a po vytvrdnutí polyméru v jej vnútri sana tej strane objímky, kde s a má pokračovať v opravovaní rozvodu, odstráni tesniaci systém a vymedzovací prvok a začne sa s ustavovaním ďalšej takejto objímky, ktorá bude na prvú nadväzovať. Tesnosť spoja takto za sebou umiestnených objímok sazabezpečí tesniacim systémom nasledujúcej objímky.
Prednosťami tohto spôsobu vytvorenia hermetickej objímky sú:
- spojité plnenie objemu objímky, pri ktorom dochádza k homogénnemu vyplneniu celého objemu objímky;
- nastavenie času polymerizácie, čo zabraňuje možnosti predčasnej polymerizácie v procese plnenia, a tým vzniku necelíš tvo s ti a nehomogenity v objeme objímky;
- odplynenie vývevou, čo má za následok zlepšenie zmáčania povrchu rozvodu a objímky, čoho dôsledkom je vyššia adhézna a kohézna pevnosť výplne, pričom saodstránimožnosť vzniku bublín a pórovitosti.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie objasnený na priložených výkresoch, kde:
obrázok 1 schematicky znázorňuje objímku podľa predkladaného vynálezu v rozloženom stave bez prítomnosti výplne;
obrázok 2 schematicky znázorňuje pozdĺžny rez objímkou v mieste vtokového kanála, po ustavení objímky na rozvod a naplnení plnivom;
obrázok 3 schematicky znázorňuje priečny rez objímkou v mieste vtokového kanála, po ustavení objímky na rozvod a naplnení plnivom;
obrázok 4 schematicky znázorňuje pozdĺžny rez objímkou v mieste výtokového kanála, po ustavení objímky na rozvod a naplnení plnivom;
obrázok 5 schematicky znázorňuje priečny rez objímkou v mieste výtokového kanála, po ustavení objímky na rozvod a naplnení plnivom;
obrázok 6 schematicky znázorňuje detailný pohľad na dištančný prvok A) na výtoku a B) na vtoku; obrázok 7 schematicky znázorňuje A) jedinú objímku umiestnenú na vysokotlakovom rozvode a B) zoradenie dvoch objímok za sebou.
Príkladý uskutočnenia -vynálezu
Príklad 1 - jediná objímka
V objeme steny 10 tlakového rozvodu bol zistený defekt, ktorý nedovolene znížil únosnosť sústavy. Zoslabené miesto je prekryté plášťom 1 objímky, pozostávajúcim z dvoch polvalcových častí, vrchnej časti 14 plášťa objímky a spodnej časti 15 plášťa objímky. Jednotlivé časti plášťa a ostatných častí objímky je možné vidieť na obrázku 1, na ktorom sú schematicky znázornené časti objímky podľa predkladaného vynálezu v rozloženom stave, pred jej ustavením na rozvod a naplnením plnivom Po ustavení plášťa 1 objímky na stenu 10 tlakového rozvodu tak, že vzdialenosť plášťa 1 od steny 10 rozvodu určuje výškový rozmer prinajmenšom dvoch dištančných prvkov 7, 12 vo forme žľabu, umiestnených na vnútornej strane vrchnej časti 14 plášťa objímky v mieste otvorov 17, 18 na vtokový kanál a výtokový kanál, s a na stenu 10 tlakového rozvodu na okraj plášťa 1 objímky po celom jeho obvode umiestni vymedzovací prvok 6 vo forme pružiny a celá sústava sa hermeticky utesní tesniacim systémom 16 skladajúcim sa prinajmenšom zo zmršťovacej pásky 3 umiestnenej tak, aby prekrývala okraj plášťa ý objímky, vymedzovací prvok 6 a časť steny 10 tlakového rozvodu v blízkosti vymedzovacieho prvku 6; spevňujúcej pásky 4, ktorou je naimpregnovaná tkanina, ktorá sa teplom prilepí na povrch zmršťovacej pásky 6; a sťahovacej pásky 5 z ocele, umiestnenej na obidvoch koncových častiach tesniaceho systému 16. Vďaka takémuto spôsobu utesnenia okraja plášťa 1 objímky a použitému vymedzovaciemu prvku 6 sa v priestore medzi stenou 10 tlakového rozvodu, vymedzovacím prvkom 6 a zmršťovacou páskou 3 vytvorí rozvodný kanál 9. Vrchná časť 14 plášťa objímky je v určitej vzdialenosti od jeho okrajov vybavená jedným otvorom 17 na vtokový kanál 2 a jedným otvorom 18 na výtokový kanál n, pričom poloha otvoru 17 na vtokový kanál 2 a poloha dištančného prvku 7 na vtoku a poloha otvoru 18 na výtokový kanál H a poloha dištančného prvku 12 na výtoku sú vzájomne závislé, t. j., že v mieste, kde je poskytnutý otvor 17 na vtokový kanál 2 sa z vnútornej strany vrchnej časti 14 plášťa objímky umiestňuje dištančný prvok 7 na vtoku a v mieste, kde je poskytnutý otvor 18 na výtokový kanál 11 sa z vnútornej strany vrchnej časti 14 plášťa objímky umiestňuje dištančný prvok 12 na výtoku. Do zodpovedajúcich otvorov Γ7, 18 sa jednotlivo umiestni vtokový kanál 2 a výtokový kanál H. Cez vtokový kanál 2 sa naplní do priestoru medzi plášťom 1 objímky a stenou K) tlakového rozvodu výplň 8 objímky, ktorou je špeciálny bezrozpúšťadlový dvojzložkový modifikovaný polyuretánový polymér so zníženou viskozitou, so zvýšenou schopnosťou penetrácie, so zvýšenou elasticitou a so zvýšenou adhéznou pevnosťou. Vprocese plnenia je polymér plnený
S K 288566 B6 spojíte do objemu objímky za súčasného spolupôsobenia vonkajšieho pretlaku vytvoreného na vtoku a podtlaku v objímke vytvoreného na výtoku. Tok výplne 8 je usmerňovaný pomocou dištančného prvku 7, aby tiekol smerom ku rozvodnému kanálu 9, prostredníctvom ktorého stečie prednostne na dno objímky a túto následne zapĺňa smerom zdola nahor. Napĺňaný polymér vytláča z objímky vzduch, ktorý uniká otvormi 13, ktoré sú poskytnuté v hornej časti bočných stien dištančného prvku 12 na výtoku. Týmto dôjde k homogénnemu vyplneniu, bez pórovitosti v celej hermetickej sústave. Objímka podľa predkladaného vynálezu je v pozdĺžnom reze znázornená na obrázkoch 2 a 4, pričom obrázok 2 je znázornením časti objímky s vtokovým kanálom a obrázok 4 s výtokovým kanálom Priečny rez objímkou v mieste vtokového kanála je znázornený na obrázku 3 a v mieste výtoku na obrázku 5. Po ukončení plnenia sa uzatvorí výtokový kanál 11 a po vytvorení potrebného pretlaku výplne v objímke sa uzatvorí vtokový kanál 2 a začne sa proces polymerizácie. Po ukončení procesu polymerizácie sa odstránia prebytočné časti vtokového kanála 2 a výtokového kanála 11. Na záver sa vykoná vonkajšia konzervácia hermetickej objímky.
Príklad 2 - radenie objímok za sebou
Z objímky z príkladu 1 sa po ukončení procesu polymerizácie výplne 8 odstránia prebytočné časti, ktorými sú časti vtokového kanála 2 a výtokového kanála 11 a navyše sa na jednom okraji objímky odstráni aj tesniaci systém 16 a vymedzovací prvok 6. K takto uspôsobenej strane objímky bude umiestnená ďalšia objímka, taká, ako bola opísaná v príklade 1 so všetkými jej súčasťami, pričom tieto dve objímky budú radené tesne za sebou, ako je to znázornené na obr. 7 B). Tesniaci systém druhej objímky, na strane objímky privrátenej k prvej objímke, tak bude prekrývať plášť ľ ďalšej objímky, vymedzovací prvok druhej objímky a plášť prvej objímky. V podstate sa spoj, v ktorom sa dve po sebe nasledujúce objímky spoja, pretesní použitím tesniaceho systému 16' ďalšej objímky. Takýmto spôsobom je možné radiť za sebou rozličný počet objímok. Na záver sa vykoná vonkajšia konzervácia takto vytvorenej hermetickej objímky.
Priemyselná využiteľnosť
Hermetická objímka podľa vynálezu na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studená za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na potrubie je využiteľný pre všetky typy tlakových rozvodov vody, plynov, ropných produktov i rôznych chemikálií do 50 °C.
S K 288566 B6
Zoznam vzťahových značiek:
- plášť objímky ľ - plášť ďalšej objímky 5 10 - stena tlakového rozvodu
- vtokový kanál
- zmršťovacia páska
- spevňujúca páska
- sťahovacia páska
6 - vymedzovací prvok
- dištančný prvok na vtoku
- výplň objímky
- rozvodný kanál 11 - výtokový kanál
12 - dištančný prvok na výtoku
- otvory v dištančnom prvku na výtoku
- vrchná časť plášťa objímky
- spodná časť plášťa objímky
- tesniaci systém
16' - tesniaci systémďalšej objímky
- otvorna vtokový kanál
- otvorna výtokový kanál

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studená za plnej prcvád/kv, vyznačujúca sa tým, že zahrnuje: plášť (1) axiálne rozdelený prinajmenšom na 2 časti, pričom vrchná časť (14) je vybavená otvorom (17) na vtokový kanál (2) a otvorom (18) na výtokový kanál (11) a v jej vnútornej časti je v mieste otvoru (17) na vtokový kanál (2) umiestnený dištančný prvok (7) na vtoku a v mieste otvoru (18) na výtokový kanál (11) dištančný prvok (12) na výtoku ; tesniaci systém (16) prekrývajúci koniec plášťa (1) objímky a súčasne stenu (10) tlakového rozvodu, pozostávajúci prinajmenšom zo zmršťovacej pásky (3), na nej umiestnenej spevňujúcej pásky (4) a sťahovacej pásky (5), umiestnenej na obidvoch okrajových častiach celku vzniknutého spojením zmršťovacej pásky (3) a spevňujúcej pásky (4); vtokovo-výtokovú sústavu pozostávajúcu z vtokového kanála (2), výtokového kanála (11), poskytnutých vo vrchnej časti (14) plášťa objímky a umiestnených v otvore (17) na vtokový kanál a otvore (18) na výtokový kanál, vymedzovacieho prvku (6) umiestneného na stene (10) tlakového rozvodu po celom obvode koncovej časti plášťa (1) objímky; a rozvodného kanála (9) tvoreného priestorom medzi stenou (10) tlakového rozvodu, okrajom plášťa (1) objímky a zmršťovacou páskou (3); výplne (8) umiestnenej v priestore medzi plášťom (1) objímky a stenou (10) tlakového rozvodu a v priestore rozvodného kanála (9).
  2. 2. Objímka podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že vymedzovacím prvkom (6) je pružina.
  3. 3. Objímka podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že dištančný prvok (7) na vtoku a dištančný prvok (12) na výtoku sú vytvorené vo forme žľabu.
  4. 4. Objímka podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že dištančný prvok (7) na vtoku je žľab, ktorého koniec odvrátený od vymedzovacieho prvku (6) je uzavretý.
  5. 5. Objímka podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že dištančný prvok (12) na výtoku je žľab s uzatvorenými koncami a vybavený vo svojej hornej časti otvormi (13).
  6. 6. Objímka podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že spevňujúca páska (4) je teplom nalepiteľná naimpregnovaná tkanina.
  7. 7. Objímka podľa nároku 1, vy značujúca sa tým, že sťahovacia páska (5) je z ocele.
  8. 8. Objímka podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že výplň (8) je bezrozpúšťadlový dvojzložkový modifikovaný polyuretánový polymér.
  9. 9. Objímka podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že je vyhotovená ako jediná objímka umiestnená na vysokotlakovom rozvode alebo ako zoradenie prinajmenšom dvoch objímok za sebou.
  10. 10. Objímka podľa nároku 9 vyhotovená ako zoradenie prinajmenšom dvoch objímok za sebou, vyznačujúca sa tým, že ďalej zahrnuje tesniaci systém (16') ďalšej objímky prekrývajúci koniec plášťa objímky (1) a koniec plášťa (ľ) ďalšej objímky.
  11. 11. Spôsob umiestnenia objímky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vy z načujúci sa tým, že zahrnuje kroky: spojenia vrchnej časti (14) a spodnej časti (15) plášťa (1) objímky a ustavenia takto vzniknutého plášťa (1) pomocou dištančných prvkov (7, 12) na stene (10) vysokotlakového rozvodu; umiestnenia vymedzovacieho prvku (6) na stenu (10) vysokotlakového rozvodu na okraj plášťa (1) objímky po celom jeho obvode; postupnej aplikácie jednotlivých súčastí tesniaceho systému (16) na koncové časti plášťa (1) objímky a súčasne na stenu (10) tlakového rozvodu v poradí: zmršťovacia páska (3), spevňujúca páska (4) a nakoniec sťahovacia páska (5); plnenia objemu objímky cez vtokový kanál (2) tak, že sa výplň (8) vedie cez vtokový kanál (2) cez dištančný prvok (7) smerom do rozvodného kanálu (9), prostredníctvom ktorého stečie do spodnej časti objemu objímky a smerom zdola nahor postupne zapĺňa priestor medzi plášťom (1) objímky a stenou (10) vysokotlakového rozvodu, za súčasného odsávania vzduchu cez výtokový kanál (11); uzatvorenia výtokového kanála (11) a vtokového kanála (2) a iniciovania procesu polymerizácie; odstránenia časti vtokového kanála (2) a časti výtokového kanála (11) a voliteľne tesniaceho systému (16) a vymedzovacieho prvku (6) v prípade radenia objímok za sebou; vonkajšej povrchovej konzervácie.
  12. 12. Spôsob umiestnenia objímky podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok postupnej aplikácie na jednotlivých súčastiach tesniaceho systému (16') ďalšej objímky na koncovú časť plášťa(l) objímky a súčasne na koncovú časť plášťa (ľ) ďalšej objímky.
SK50078-2014A 2014-12-16 2014-12-16 Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod SK288566B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50078-2014A SK288566B6 (sk) 2014-12-16 2014-12-16 Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50078-2014A SK288566B6 (sk) 2014-12-16 2014-12-16 Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500782014A3 SK500782014A3 (sk) 2016-07-01
SK288566B6 true SK288566B6 (sk) 2018-06-01

Family

ID=56195781

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50078-2014A SK288566B6 (sk) 2014-12-16 2014-12-16 Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288566B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500782014A3 (sk) 2016-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060272724A1 (en) System and method for pipe repair using fiber wrap and polymeric resin
US4073836A (en) Method and apparatus for sealing a pipeline leak
US7367362B2 (en) System and method for pipe repair
RU2372548C2 (ru) Способ устранения утечки на газопроводе в зоне фланца
CN204592706U (zh) 包覆式带压密封卡具
KR102054235B1 (ko) 면패치를 이용한 배관 누수 보수 방법
US6217688B1 (en) Method of repairing a flanged pipe joint
RU2232340C1 (ru) Способ крепления хомутов на трубопроводе
SK288566B6 (sk) Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena za plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod
GB2027513A (en) Method and apparatus for sealing a pipeline leak
RU2191317C2 (ru) Способ ремонта трубопроводов
JP5804670B2 (ja) 配管補修方法
KR100953283B1 (ko) 파형강관 연결장치를 이용한 파형강관 연결방법
SK501532014U1 (sk) Hermetická objímka na rekonštrukciu vysokotlakových rozvodov za studena počas plnej prevádzky a spôsob jej umiestnenia na vysokotlakový rozvod
US8449800B2 (en) Method of strengthening the connection between pipe sections in high pressure pipelines
JP2000266275A (ja) 蒸気配管の蒸気漏れ補修工法と補修用治具
CN113994132A (zh) 用于管道维修的装置及管道维修操作中的紧固方法
JP6867124B2 (ja) 止水材抑え具及び地下埋設型配管継手ボックスの止水方法
JP2016050642A (ja) 金属管の補修工法、複合管及び金属管カバー
KR101093767B1 (ko) 반도체 및 lcd 배기설비용 누수 보수보강장치 및 누수 보수보강방법
US11725766B2 (en) Systems and methods for repairing piping
RU2424964C2 (ru) Способ герметизации микротечeй трубопроводов и емкостей
RU2798175C1 (ru) Способ устранения протечек в трубопроводах под давлением
US11965617B2 (en) Method and system for pressure pipe drilling cement-mortar lined and coated steel cylinders
US20230021427A1 (en) Casing system and method for pipeline reinforcement and repair