SK287056B6 - Spôsob výroby anhydritového liateho poteru - Google Patents

Spôsob výroby anhydritového liateho poteru Download PDF

Info

Publication number
SK287056B6
SK287056B6 SK5052-2005A SK50522005A SK287056B6 SK 287056 B6 SK287056 B6 SK 287056B6 SK 50522005 A SK50522005 A SK 50522005A SK 287056 B6 SK287056 B6 SK 287056B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
screed
anhydrite
mixing
mixer
cast
Prior art date
Application number
SK5052-2005A
Other languages
English (en)
Other versions
SK50522005A3 (sk
Inventor
Jan Čížek
Ladislav Veselý
Original Assignee
Tbg Čechy A Morava, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tbg Čechy A Morava, A. S. filed Critical Tbg Čechy A Morava, A. S.
Publication of SK50522005A3 publication Critical patent/SK50522005A3/sk
Publication of SK287056B6 publication Critical patent/SK287056B6/sk

Links

Landscapes

  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Je opísaný spôsob výroby anhydritového liateho poteru zmiešaním odmeraného množstva anhydritu, plniva, zámesovej vody a aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru. V prvom zmiešavacom stupni sa zmieša odmerané množstvo anhydritu, ktoré prípadne obsahuje odmerané množstvo aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru, s odmeraným množstvom zámesovej vody, čím vznikne anhydritové mlieko, potom sa v druhom zmiešavacom stupni zmieša získané anhydritové mlieko s odmeraným množstvom plniva a prípadne s odmeraným množstvom aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby anhydritového liateho poteru zmiešaním odmeraných množstiev anhydritu, plniva, zámesovej vody a aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru.
Doterajší stav techniky
Až doteraz sa anhydritový liaty poter vyrába dvoma málo odlišnými spôsobmi. Prvý z týchto spôsobov spočíva v tom, že sa za sucha zmiešajú odmerané množstvá anhydritu a plniva, ktorým je drobné ťažené kamenivo alebo piesok, a prípadne prísad modifikujúcich vlastnosti poteru, potom sa takto získaná suchá zmes buď skladuje v obaloch na neskoršie použitie, keď sa potom takto získaná suchá zmes zmieša so zámesovou vodou a následne použije ako anhydritový liaty poter, alebo sa získaná suchá zmes zmieša bezprostredne so zámesovou vodou a následne použije rovnakým spôsobom. Nevýhodami tohto „suchého spôsobu“ je jednak to, že sa miešaním zmesi za sucha nedosiahne bez dlhodobého a intenzívneho miešania, a teda bez vynaloženia neprijateľne vysokej spotreby energie homogénne a reprodukovateľné rozptýlenie anhydritu a prípadne prísad modifikujúcich vlastnosti poteru v získanej suchej zmesi, čo má za následok premenlivú a ťažko kontrolovateľnú kvalitu stuhnutého poteru. Okrem toho má takto získaná suchá zmes po zmiešaní so zámesovou vodou len univerzálnu použiteľnosť, lebo obsahuje vopred dané množstvá vopred daných prísad modifikujúcich vlastnosti poteru. Táto zmes teda neumožňuje bez prípadného ďalšieho náročného primiešania požadovaných špecifických prísad v priebehu zmiešania tejto zmesi so získanie anhydritových liatych poterov prispôsobených pre jednotlivé špecifické aplikácie vyžadujúce prítomnosť špecifických prísad. Druhý zo spôsobov výroby anhydritových liatych poterov spočíva v tom, že sa všetky zložky anhydritového liateho poteru, to znamená vrátane zámesovej vody a prípadne aj hrubého ťaženého kameniva, zmieša naraz bezprostredne pred použitím anhydritového liateho poteru, a to buď v miešačke, umiestnenej v blízkosti miesta použitia anhydritového liateho poteru, alebo v autodomiešavači, umožňujúcom dopravu miešanej zmesi anhydritového liateho poteru na miesto jej použitia. Aj keď tento „mokrý spôsob“ výroby anhydritového liateho poteru umožňuje pridávať k plnivu a zámesovej vode požadované špecifické množstvá požadovaných špecifických prísad modifikujúcich vlastnosti poteru, nedochádza ani v tomto prípade k získaniu homogénne čerstvej zmesi, v ktorej by boli jednotlivé zložky rovnomerne rozptýlené, a získaná čerstvá zmes takto obsahuje lokality so zvýšeným alebo zníženým obsahom aspoň niektorej zo zložiek anhydritového liateho poteru, takzvanej hrudky. To má samozrejme za následok nerovnomerné správame anhydritového liateho poteru ako v priebehu času jeho spracovateľnosti, čo sa najmä prejavuje zhoršenou nivelačnou schopnosťou poteru pri jeho odlievaní, tak aj v priebehu tuhnutia poteru, čo sa zasa prejavuje vznikom pnutia v tuhnúcej hmote a tvorbou trhlín v stuhnutom po téri, pričom sa môžu nerozmiešané hrudky objaviť na povrchu.
Zo skôr uvedeného je zrejmé, že by boli žiaduce poskytnúť jednoduchý spôsob výroby anhydritového liateho poteru, pri ktorom by sa získal anhydritový liaty poter, ktorý by mal v celej hmote jednotné zloženie a pri jeho odlievaní a tuhnutí by nedochádzalo k skôr uvedeným nedostatkom.
Tento cieľ sa dosiahne spôsobom výroby anhydritového liateho poteru podľa vynálezu.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob výroby anhydritového liateho poteru zmiešaním odmemých množstiev anhydritu, plniva, zámesovej vody a aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru, ktorého podstata spočíva v tom, že sa v prvom zmiešavacom stupni zmieša odmerané množstvo anhydritu, ktoré prípadne obsahuje odmerané množstvo aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru, s odmeraným množstvom zámesovej vody, čím vzniká anhydritové mlieko, potom sa v druhom zmiešavacom stupni zmieša získané anhydritové mlieko s odmeraným množstvom plniva a prípadne s odmeraným množstvom aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru.
Pri spôsobe podľa vynálezu sa prvý zmiešavací stupeň výhodne uskutočňuje v miešačke. Uvedený druhý zmiešavací stupeň sa výhodne uskutočňuje v autodomiešavači. Anhydrit sa do prvého zmiešavacieho stupňa výhodne odmeriava zo zásobníkového sila, výhodnejšie pomocou tlakového snímača pripojeného k stene zásobníkového sila, zvlášť výhodne v spodnej časti zásobníkového sila. Výhodne sa zámesová voda odmeriava do prvého zmiešavacieho stupňa pomocou indukčného prietokomera.
Aj keď by bolo možné očakávať, že v prípade použitia kvapalnej zložky tvorenej anhydritovým mliekom bude vzhľadom na jeho vyššiu hustotu miešanie prebiehať s horšími výsledkami ako pri použití kvapalnej zložky tvorenej len zámesovou vodou, sa s prekvapením zistilo, a toto zistenie tvorí podstatu vynálezu, že použitie anhydritového mlieka pri miešaní vedie v podstate k homogénnej mokrej zmesi anhydritového liateho poteru, ktorý v porovnaní s anhydritovými liatymi potermi vyrobenými doteraz známym suchým a mok rým spôsobom, má lepšie reologické vlastnosti pri odlievaní a nedochádza u neho pri ňom tuhnutí k vzniku nežiaducich defektov, napríklad trhlín. V minulosti sa veľmi často stávalo, že aj keď sa v dvoch následných šaržiach do anhydritového liateho poteru pridalo vždy presne rovnaké množstvo prísady modifikujúcej vlastnosti poteru požadovaným smerom, dosiahnuté výsledky sa v obidvoch prípadoch od seba líšili, čo bolo práve spôsobené nekontrolovateľným priebehom miešania zmesi anhydritového liateho poteru. V prípade anhydritového liateho poteru pripraveného spôsobom podľa vynálezu, sa každá zmena v pridanom množstve prísady reprodukovateľné prejaví zmenou vlastnosti poteru, v dôsledku čoho je možné určiť pridané množstvo prísady tak, aby presne zodpovedalo požadovaným vlastnostiam poteru pri každom konkrétnom použití anhydritového liateho poteru. To predstavuje veľkú prednosť anhydritového liateho poteru pripraveného spôsobom podľa vynálezu. Pritom je dôležité, že sa reprodukovateľné výsledky miešania dosiahnu aj v prípade, keď sa kvapalná zložka a pevné zložky poteru miešajú s použitím obvyklých zmiešavacích prostriedkov, akými sú miešačky a autodomiešavače.
Ako už bolo uvedené, je anhydritový liaty poter materiálom, ktorý sa získava zmiešaním anhydritového spojiva, plniva, vody a prípadne prísad modifikujúcich vlastnosti poteru. Anhydritové spojivo je tvorené anhydritom, ktorý je bezvodým síranom vápenatým a ktorý sa buď vyskytuje v prírode samotný, alebo sa vyrába synteticky, keď napríklad odpadá z výroby kyseliny fluorovodíkovej, alebo sa získa vypálením energosadrovca, ktorý odpadá z odsírovacích stupňov tepelných elektrární, alebo sadrovca, ktorý je dihydrátom síranu vápenatého. Tuhnutie anhydritu je založené na pridaní vody k anhydritu, keď dôjde k rekryštalizácii, čím vznikne tuhý sadrovec. Ako plnivo sa používa drobné ťažené kamenivo zahŕňajúce piesky s veľkosťou častíc do 4 mm a prípadne aj hrubé ťažené kamenivo s veľkosťou častíc v rozsahu od 4 do 8 mm v prípade, keď je žiaduce dosiahnuť zlepšené mechanické vlastnosti tuhého anhydritového liateho poteru, najmä pevnosť v tlaku a ťahu pri ohybe. Pri príprave anhydritového liateho poteru sa obvykle používa voda z vodovodného systému. Prísady modifikujúce vlastnosti anhydritového liateho poteru sú v danom odbore veľmi dobre známe. V súčasnosti sa používa najmä prísada Addiment A-14, ktorá ako účinnú zložku obsahuje melamínsulfonát a dávkuje sa v množstve 0,4 až 0,8 % hmotnostných, vztiahnuté na hmotnosť anhydritu. Táto prísada spôsobuje lepšie rozmiešanie anhydritu a jemných častíc plniva v poteri, zmenšuje odpudivé sily medzi časticami anhydritu a plniva, znižuje potrebnú dávku vody v čerstvom poteri a zlepšuje tekutosť, čo v prípade poteru znamená silné stekutenie poteru, zníženie vodného súčiniteľa poteru, obmedzenú sedimentáciu poteru, zlepšenie jeho homogenity, zvýšenie jeho počiatočnej pevnosti a zvýšenie trvanlivosti poteru. Dávkovanie jednotlivých zložiek anhydritového liateho poteru sa riadi požiadavkami na finálne vlastnosti poteru v čerstvom stave, najmä požiadavkami na čas spracovateľnosti poteru, a v stuhnutom stave, najmä požiadavkami týkajúcimi sa pevnosti v tlaku a ťahu pri ohybe. Približné dávkovanie predstavuje asi 600 hmotnostných dielov anhydritu, asi 1400 hmotnostných dielov plniva, asi 200 hmotnostných dielov vody a asi 10 hmotnostných dielov prísad modifikujúcich vlastnosti poteru.
Výhodne sa spôsob výroby anhydritového liateho poteru podľa vynálezu a jeho použitie uskutočňuje napríklad nasledujúcim spôsobom. Do výrobne anhydritového liateho poteru sa dopravia jednotlivé zložky poteru. Anhydrit je uložený v zásobníkovom sile, v ktorom sa udržiava dostatočná zásoba anhydritu navážaním pomocou autocisterien. Zásobníkové silo je vybavené tlakovými snímačmi (tenzometrami), umožňujúcimi presné odvažovanie vypúšťaného anhydritu. Presne odvážené množstvo anhydritu sa vypustí do aktivačnej miešačky, do ktorej sa taktiež pomocou indukčného prietokomera privedie presne odmerané množstvo zámesovej vody. V aktivačnej miešačke sa obidve zložky miešajú až po získanie anhydritového mlieka, ktoré má požadovanú konzistenciu. Toto anhydritové mlieko sa potom prečerpáva do bubna autodomiešavača. Po nadávkovaní vopred zvoleného presného množstva anhydritového mlieka sa do bubna autodomiešavača pridá v požadovanom množstve plnivo, tvorené skôr uvedeným ťaženým kamenivom, a prísady, tieto zložky sa do bubna autodomiešavača odvážia vážiacim zariadením betonáme. Uvedené zložky sa v bubne autodomiešavača premiešajú a získaný homogénny anhydritový liaty poter sa v autodomiešavači dopraví na stavbu. Na stavbe sa anhydritový liaty poter z bubna autodomiešavača vyprázdňuje do čerpadla, ktoré ho dopravuje pomocou hadice na miesto uloženia, kde sa poter opúšťajúci ústie transportnej hadice vylieva na plochu, na ktorej sa samovoľne rozteká, až k dosiahnutiu požadovanej hrúbky vrstvy, ktorá spravidla predstavuje 3 až 5 cm. Takto rozliaty poter sa zhutní ručne hutniacim prípravkom ponoreným do čerstvej zmesi a vedeným húpavými pohybmi v dvoch na sebe kolmých smeroch. Horný povrch poteru po tomto zhutnení prebieha vo vodorovnej rovine a je dokonale hladký bez viditeľných výstupkov a nerovností. Po uložení prebehne hydratačný proces, v priebehu ktorého poter stvrdne a získa požadované konečné mechanické vlastnosti. V závislosti od zloženia poteru a od podmienok okolitého prostredia, ktorými sú najmä teplota a relatívna vlhkosť, sú mechanické vlastnosti už po asi 2 až 4 dňoch také, že po uloženom poteri je možné chodiť alebo na ňom vykonávať vnútrostaveniskové presuny materiálov. Výsledný poter má také vlastnosti, že je na jeho povrchu možné vykonať finálnu povrchovú úpravu, spočívajúcu najmä v položení dlažby alebo textilnej podlahoviny, a to bez potreby jeho ďalšej predbežnej úpravy, napríklad posypaním štrkom.
Spôsob výroby anhydritového liateho poteru podľa vynálezu a jeho použitie sú bližšie objasnené pomocou nasledujúcich konkrétnych príkladov uskutočnenia vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
V rámci tohto príkladu sa anhydritové mlieko pripravilo zmiešaním zámesovej vody a anhydritu neobsahujúceho prísadu modifikujúcu vlastnosti poteru. Anhydritový liaty poter sa vyrobil s cieľom pokryť 800 m2 podlahy administratívnej budovy vrstvou poteru s hrúbkou 40 mm, čo celkovo zodpovedá 32 m3 čerstvého anhydritového liateho poteru. Pri uloženom poteri sa požadovala pevnostná trieda AE 20, čo zodpovedá minimálnej zaručenej pevnosti v tlaku po 28 dňoch 20 MPa. Ako spojivo sa použil anhydrit typu Anhydrit Henge-System DuoFlow v dávke 620 kg na 1 m3 poteru; ako plnivo sa použilo drobné ťažené kamenivo tvorené pieskom frakcie 0/4 Straškov v dávke 1460 kg na 1 m3 poteru; ako prísada modifikujúca vlastnosti poteru sa použila prísada Addiment A-14 v dávke 2,6 kg na 1 m3 poteru a ako voda sa použila pitná voda v dávke 290 kg na 1 m3 poteru. Ako zásobník spojiva sa použilo transportné zásobníkové silo typu m-tec S 20 m3. Ako zariadenie na prípravu anhydritového mlieka sa použila aktivačná miešačka typu m-tec SMP FE 100 (Štandard). Ako zariadenie na dávkovanie piesku sa použila vežová betonáreň typu Stetter 2,0 m3. Ako zariadenie na miešanie anhydritového mlieka s pieskom a na transport čerstvého poteru na stavbu sa použil autodomiešavač typu Man s bubnovou nadstavbou Stetter a ako zariadenie na dopravu čerstvého poteru na miesto uloženia poteru na stavbe sa použilo závitovkové čerpadlo typu Putzmeister SP 11 DHF. Jednotlivé dávky poteru sa vyrobili v čiastkových objemoch 6 m3, čo zodpovedá obsahu bubna autodomiešavačov, v ktorých sa poter dopravoval na stavbu.
V mieste výroby čerstvého anhydritového liateho poteru sa z transportného zásobníkového sila spodného výpustu odmeria požadované množstvo anhydritu do aktivačnej miešačky. Požadované množstvo anhydritu potrebné na výrobu 6 m3 čerstvého poteru, predstavujúce 3 720 kg anhydritu, sa odmeralo pomocou tlakových snímačov umiestnených na vonkajšej stene plášťa zásobníkového sila. Tento spôsob merania vypúšťaného anhydritu umožňuje stanoviť vypustenú dávku anhydritu s presnosťou ±2,5 % hmotnostných. Potrebné množstvo vody na výrobu 6 m3 poteru, predstavujúce 1740 kg, sa do už spustenej aktivačnej miešačky odmeralo pomocou indukčného prietokomera umiestneného na prívodnej hadici k aktivačnej miešačke. Presnosť dávkovania predstavuje v tomto prípade ±2 % hmotnostné. Zmes vody a anhydritu sa potom v aktivačnej miešačke mieša až do dosiahnutia požadovanej konzistencie získaného anhydritového mlieka. Potom sa celá šarža anhydritového mlieka prevedie z aktivačnej miešačky do bubna autodomiešavača, do ktorého sa tiež ručne z pripravených nádob pridá potrebné množstvo prísady Addiment A-14, ktoré predstavuje v prípade výroby 6 m3 poteru 15,6 kg a ktoré sa odmeria vážením na laboratórnej váhe s presnosťou na 5 g. Potom autodomiešavač za stáleho otáčania bubna predíde pod výpustné hrdlo miešacieho jadra betonáme, kde sa do bubna autodomiešavača nadávkuje v troch krokoch potrebné množstvo piesku, ktoré predstavuje 8760 kg a ktoré sa odváži vážiacim systémom betonáme s presnosťou ± 3 % hmotnostné. Po pridaní piesku sa obsah bubna premiešava intenzívnym otáčaním bubna počas 20 minút na odstavnej ploche betonáme. Po uplynutí uvedeného času sa odoberie z bubna vzorka čerstvého anhydritového liateho poteru. Konzistencia poteru sa odmeria na rozlivovom stolčeku na testovanie malty a predstavuje 30 cm. Vyrobený poter má dobrú stabilitu bez sklonu k sedimentácii. Autodomiešavač potom odíde na stavbu, ktorá je vzdialená asi 40 minút jazdy. Autodomiešavač zaujme pozíciu na vyprázdňovanie do čerpadla a z bubna sa znova odoberie vzorka poteru s cieľom stanoviť jeho konzistenciu, ktorá predstavuje 26 cm, čo zodpovedá požiadavkám na čerpanie a ukladanie anhydritového liateho poteru. Čerstvý anhydritový liaty poter sa potom kontinuálne vyprázdňuje z bubna autodomiešavača do čerpadla a dopravuje sa hadicami na miesto uloženia vzdialené asi 50 m. Lievik čerpadla je vybavený sitom s okami 5 mm na zachytenie väčších častíc alebo hrudiek nepremiešaného spojiva. V priebehu vypúšťania bubna autodomiešavača sa na site zachytilo len malé množstvo väčších zŕn a len niekoľko malých hrudiek nepremiešaného spojiva. Ukladaný poter sa na danom mieste rozlieva na konštrukciu bez známok sedimentácie a zaberá vymedzený priestor. Uložený poter sa potom zhutní húpavými pohybmi hutniacou tyčou. Po zhutnení vytvorí vrchný povrch poteru vodorovnú hladkú plochu bez viditeľných výstupkov a priehlbní. V priebehu tuhnutia poter nesedimentuje. Na stavbu sa dodá celkom 34 m3 čerstvého poteru v šiestich autodomiešavačoch. Vytvorená plocha zodpovedá stanoveným požiadavkám a stavba ju prevzala bez pripomienok. Pevnosť v tlaku stvrdnutého poteru po 28 dňoch od uloženia predstavuje 30,0 MPa.
Príklad 2
V rámci tohto príkladu sa anhydritové mlieko pripravilo zmiešaním zámesovej vody a anhydritu obsahujúceho prísadu modifikujúcu vlastnosti poteru. Anhydritový liaty poter sa vyrobil s cieľom pokryť 450 m2 podlahy obytného domu vrstvou poteru s hrúbkou 35 mm, čo celkovo zodpovedá 16 m3 čerstvého anhydritového liateho poteru. Pri uloženom poteri sa požadovala pevnostná trieda AE 20, čo zodpovedá minimálnej zaručenej pevnosti v tlaku po 28 dňoch 20 MPa a súdržnosť povrchovej vrstvy poteru s podkladom na nalepenie polyvinyletylénovej podlahovej krytiny, čo predpokladá minimálnu pevnosť stanovenú odtrhovacou skúškou rovnajúcou sa 0,7 MPa. Ako spojivo sa použil anhydrit typu Alfa sadra Gapron v dávke 595 kg na 1 m3 poteru; ako plnivo sa použilo drobné ťažené kamenivo tvorené pieskom frakcie 0/4 Zálezlice v dávke 1260 kg na 1 m3 poteru; prísada modifikujúca vlastnosti poteru bola už obsiahnutá v použitom spojive a ako voda sa použila pitná voda v dávke 300 kg na 1 m3 poteru. Ako zásobník spojiva sa použilo transportné zásobníkové silo typu m-tec S 20 m3. Ako zariadenie na prípravu anhydritového mlieka sa použila aktivačná miešačka typu m-tec SMP FE 100 (Štandard). Ako zariadenie na dávkovanie piesku sa použila vežová betonáreň typu Stetter 2,0 m3. Ako zariadenie na miešanie anhydritového mlieka s pieskom a na transport čerstvého poteru na stavbu sa použil autodomiešavač typu Man s bubnovou nadstavbou Stetter s objemom 6 m6 a ako zariadenie na dopravu čerstvého poteru na miesto uloženia poteru na stavbe sa použilo závitovkové čerpadlo typu Putzmeister SP 11 DHF. Jednotlivé dávky poteru sa vyrábali v čiastkových objemoch 4 m3, čo zodpovedá 2/3 obsahu bubna autodomiešavačov, v ktorých sa poter dopravoval na stavbu.
V mieste výroby čerstvého anhydritového liateho poteru sa z transportného zásobníkového sila spodného výpustu odmeria požadované množstvo anhydritu obsahujúceho prísadu Addiment A-14 do aktivačnej miešačky. Požadované množstvo spojiva s prísadou, potrebné na výrobu 4 m3 čerstvého poteru, predstavujúce 2380 kg, sa odmeralo pomocou tlakových snímačov umiestnených na vonkajšej stene plášťa zásobníkového sila. Tento spôsob merania vypúšťaného anhydritu umožňuje stanoviť vypustenú dávku spojiva s prísadou s presnosťou +2,5 % hmotnostných. Potrebné množstvo vody na výrobu 4 m3 poteru, predstavujúce 1200 kg, sa do už spustenej aktivačnej miešačky odmeralo pomocou indukčného prietokomera umiestneného na prívodnej hadici k aktivačnej miešačke. Presnosť dávkovania predstavuje v tomto prípade ±2 % hmotnostné. Zmes vody a anhydritu obsahujúceho prísadu sa potom v aktivačnej miešačke mieša až do dosiahnutia požadovanej konzistencie získaného anhydritového mlieka. Potom sa celá šarža anhydritového mlieka prevedie z aktivačnej miešačky do bubna autodomiešavača. Potom autodomiešavač za stáleho otáčania bubna predchádza pod výpustné hrdlo miešacieho jadra betonáme, kde sa do bubna autodomiešavača nadávkuje v troch krokoch potrebné množstvo piesku, ktoré predstavuje 5040 kg a ktoré sa odváži vážiacim systémom betonárne s presnosťou ± 3 % hmotnostné. Po pridaní piesku sa obsah bubna premiešava intenzívnym otáčaním bubna počas 10 minút na odstavnej ploche betonáme. Po uplynutí uvedeného času sa odoberie z bubna vzorka čerstvého anhydritového liateho poteru. Konzistencia poteru sa odmeria na rozlievacom stolčeku na testovanie malty a predstavuje 29 cm. Vyrobený poter má dobrú stabilitu bez sklonu k sedimentácii. Autodomiešavač potom odíde na stavbu, ktorá je vzdialená asi 20 minút jazdy. Autodomiešavač zaujme pozíciu na vyprázdňovanie do čerpadla a z bubna sa znova odoberie vzorka poteru s cieľom stanoviť jeho konzistenciu, ktorá predstavuje 28 cm, čo zodpovedá požiadavkám na čerpanie a ukladanie anhydritového liateho poteru. Čerstvý anhydritový liaty poter sa potom kontinuálne vyprázdňuje z bubna autodomiešavača do čerpadla a dopravuje sa hadicami na miesta uloženia, tvorené jednotlivými menšími miestnosťami, vzdialené asi 60 až 90 m. Lievik čerpadla je vybavený sitom s okami 5 mm na zachytenie väčších častíc alebo hrudiek nepremiešaného spojiva. V priebehu vypúšťania bubna autodomiešavača sa na site zachytilo len malé množstvo väčších zŕn piesku. Ukladaný poter sa na daných miestach rozlieva na konštrukciu bez známok sedimentácie a zaberá vymedzený priestor. Uložený poter sa potom zhutní húpavými pohybmi hutniacej tyče. Po zhutnení vytvorí vrchný povrch poteru vodorovnú hladkú plochu bez viditeľných výstupkov a priehlbenín. V priebehu tuhnutia poter nesedimentuje. Vytvorená plocha zodpovedá stanoveným požiadavkám a stavba ju prevzala bez pripomienok. Pevnosť v tlaku stvrdnutého poteru po 28 dňoch od uloženia predstavuje 29,0 MPa. Po zatvrdnutí poteru a pred kladením podlahovej krytiny sa vykonali odtrhové skúšky s použitím pristroja Dyňa. Zistené hodnoty sú v rozsahu 1,5 až 1,7 MPa, čo veľmi dobre spĺňa hodnoty požadované v rámci zákazky.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby anhydritového liateho poteru zmiešaním odmeraných množstiev anhydritu, plniva, zámesovej vody a aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru, vyznačujúci sa tým, že sa v prvom zmiešavacom stupni zmieša odmerané množstvo anhydritu, ktoré prípadne obsahuje odmerané množstvo aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru, s odmeraným množstvom zámesovej vody čím vzniká anhydritové mlieko, potom sa v druhom zmiešavacom stupni zmieša získané anhydritové mlieko s odmeraným množstvom plniva a prípadne s odmeraným množstvom aspoň jednej prísady modifikujúcej vlastnosti poteru.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa prvý zmiešavací stupeň uskutočňuje v miešačke.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa druhý zmiešavací stupeň uskutočňuje v autodomiešavači.
  4. 4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa anhydrit odmeriava do prvého zmiešavacieho stupňa zo zásobníkového sila.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa anhydrit odmeriava do prvého zmiešavacieho stupňa zo zásobníkového sila pomocou tlakového snímača pripojeného k stene zásobníkového
SK5052-2005A 2004-06-23 2005-06-14 Spôsob výroby anhydritového liateho poteru SK287056B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2004756A CZ295551B6 (cs) 2004-06-23 2004-06-23 Způsob výroby anhydritového litého potěru

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50522005A3 SK50522005A3 (sk) 2007-01-04
SK287056B6 true SK287056B6 (sk) 2009-10-07

Family

ID=34832132

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5052-2005A SK287056B6 (sk) 2004-06-23 2005-06-14 Spôsob výroby anhydritového liateho poteru

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ295551B6 (sk)
SK (1) SK287056B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK50522005A3 (sk) 2007-01-04
CZ2004756A3 (cs) 2005-08-17
CZ295551B6 (cs) 2005-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Wong et al. Packing density of cementitious materials: part 1—measurement using a wet packing method
JP2019524499A (ja) 多段連続ミキサーを用いた繊維強化セメント質スラリーの製造方法
US8067487B2 (en) Method of making and use of a heavy duty pavement structure
CA2791283A1 (en) Cement slurry mixing station
WO2009085432A1 (en) Highly workable concrete compositions having minimal bleeding and segregation
RU2135427C1 (ru) Способ проектирования цементной смеси (варианты), способ изготовления конечной цементной смеси, способ изготовления конечной сухой цементной смеси, цементная смесь, конечная цементная смесь
RU2009120625A (ru) Способ предварительного смешивания и сухого заполнения волокном
CN115028419B (zh) 一种自密实混凝土配合比设计方法
WO1991004837A1 (en) Method and apparatus for regulating mixture of granular material such as sand, powder such as cement and liquid
CN106747020A (zh) C100高性能混凝土配合比设计及搅拌方法
JP3448634B2 (ja) 吹付けコンクリート工の施工方法および施工装置
JP2015150880A (ja) 一括練り混ぜ方法と一括練り混ぜ装置
Karl et al. Foamed concrete—mixing and workability
US20240083068A1 (en) Mobile volumetric concrete-production system
CN108222512A (zh) 骨料嵌锁型混凝土的智能制造方法
KR102653241B1 (ko) 콘크리트, 특히 초기 강도가 높은 콘크리트를 생산하는 장치 및 방법
SK287056B6 (sk) Spôsob výroby anhydritového liateho poteru
JP2022168914A (ja) ソイルモルタルの製造方法およびソイルモルタル製造システム
JPH06219809A (ja) 自己充填性コンクリートの製造方法
JPH0760742A (ja) 気中打設の締固め不要コンクリートの配合設計法
JPH0833385B2 (ja) 液体、粉体および粒体による混合物の基本流動水量測定法
JP2731798B2 (ja) モルタルまたはコンクリートを得るための粒体に関する物性測定法
CN100581770C (zh) 沥青水泥砂浆搅拌工艺
CN207415692U (zh) 一种建筑用砂浆拌制装置
JPH0921737A (ja) 液体、粉体および粒体による混合物の特性判定法および該混合物の調整法

Legal Events

Date Code Title Description
TC4A Change of owner's name

Owner name: CESKOMORAVSKY BETON A.S., BEROUN, CZ

Effective date: 20091119

MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20220614