SK286592B6 - Derivát epotilónu, farmaceutický prostriedok s jeho obsahom a jeho použitie - Google Patents

Derivát epotilónu, farmaceutický prostriedok s jeho obsahom a jeho použitie Download PDF

Info

Publication number
SK286592B6
SK286592B6 SK1817-99A SK181799A SK286592B6 SK 286592 B6 SK286592 B6 SK 286592B6 SK 181799 A SK181799 A SK 181799A SK 286592 B6 SK286592 B6 SK 286592B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
compound
formula
methyl
mmol
thiazolyl
Prior art date
Application number
SK1817-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK181799A3 (en
Inventor
Gregory D. Vite
Robert M. Borzilleri
Soong-Hoon Kim
James A. Johnson
Original Assignee
Bristol-Myers Squibb Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol-Myers Squibb Company filed Critical Bristol-Myers Squibb Company
Priority claimed from PCT/US1998/012550 external-priority patent/WO1999002514A2/en
Publication of SK181799A3 publication Critical patent/SK181799A3/sk
Publication of SK286592B6 publication Critical patent/SK286592B6/sk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Deriváty epotilónu všeobecného vzorca (V), kde význam substituentov je uvedený v opise. Opísaný je farmaceutický prostriedok obsahujúci derivát epotilónu a farmaceuticky prijateľný nosič. Deriváty epotilónu nachádzajú použitie pri výrobe liečiva na liečenie rakoviny.

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka derivátov epotilónu, farmaceutických prostriedkov s ich obsahom a použitia týchto derivátov na výrobu liečiva na liečenie rakoviny.
Doterajší stav techniky
Epotilóny sú makrolidové zlúčeniny, ktoré nachádzajú uplatnenie v oblasti farmácie. Napríklad sa zistilo, že epotilóny A a B, ktoré majú nasledujúcu štruktúru:
IEpotilónA R = H, IIEpotilónB R = Me, majú stabilizujúci vplyv na mikrotubuly, podobne ako TAXOL, a preto cytotoxické pôsobenie proti rýchlo zhubne bujnejúcim bunkám, ako nádorovým bunkám alebo proti iným bunkovým hyperproliferačným ochoreniam, pozri Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 13/14,35 (1996).
Podstata vynálezu
Predmetom tohto vynálezu je derivát epotilónu všeobecného vzorca (V)
v ktorom
Q je vybrané zo súboru pozostávajúceho z
G je
W jeNH;
X je O;
Y je O;
Zi a Z2 sú každý CH2;
B] a B2 sú OH;
Ri, R2, R3, R4, R5, R7 a R12 sú vybrané zo súboru pozostávajúceho z vodíka a nižšieho alkylu;
Re je metyl;
Rs je vodík alebo metyl a
•η
Ruje kde
R je vodík, nižší alkyl alebo nižší alkyl substituovaný hydroxyskupinou;
a ich stereoizoméry, kde výraz „nižší alkyl“ sa týka priamej alebo vetvenej nesubstituovanej uhľovodíkovej skupiny s 1 až 4 atómami uhlíka.
Výhodnou formou tohto vynálezu je derivát epotilónu uvedený skôr, kde
Q je skupina vzorca,
R7 je metyl a
R je metyl alebo hydroxymetyl.
Zvláštnou formou tohto vynálezu je derivát epotilónu vzorca
alebo jeho stereoizomér.
Inou zvláštnou formou tohto vynálezu je derivát epotilónu vzorca
Výhodnou formou tohto vynálezu je derivát epotilónu, ktorý je vybraný zo súboru zahŕňajúceho [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13(E)-cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyljetenyl]-1 -aza-13(Z)-cyklohexadecén-2,6-dión.
[lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo-[14.1.0]heptadekán-5,9-dióna [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tí azo lyl) etenyl] -1 -aza-13 (Z)-cyklohexadecén-2,6-dión.
pričom obzvlášť výhodnou formou podľa tohto vynálezu je derivát epotilónu, ktorým je [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión.
Predmetom tohto vynálezu je tiež farmaceutický prostriedok, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje derivát epotilónu podľa tohto vynálezu a farmaceutický prijateľný nosič.
Predmetom tohto vynálezu je tiež použitie derivátu epotilónu podľa tohto vynálezu na výrobu liečiva na
SK 286592 Β6 liečenie rakoviny.
Ďalej sa uvádzajú podrobnejšie údaje vzťahujúce sa k tomuto vynálezu. Porovnávacie údaje majú umožniť zaradiť predmetný vynález do širších súvislostí.
Deriváty epotilónu všeobecného vzorca (V) sú prostriedky stabilizujúce mikrotubuly. Môžu sa teda používať pri liečení rôznych karcinómov alebo iných ochorení spojených s abnormálnou proliferáciou, vrátane nasledujúcich, ale bez obmedzenia iba na ne:
- rakoviny, vrátane rakoviny močového mechúra, prsníka, hrubého čreva, obličiek, pečene, pľúc, vaječníkov, pankreasu, žalúdka, krčku maternice, štítnej žľazy a kože; vrátane spinocelulámeho karcinómu;
- krvotvomých nádorov lymfoidného pôvodu, vrátane leukémie, akútnej lymfocytámej leukémie, akútnej lymfoblastickej leukémie, lymfómu B-buniek, lymfómu T-buniek,
Hodgkinovho lymfómu, ne-Hodgkinovho lymfómu, lymfómu vlasových buniek a Burkettovho lymfómu;
- krvotvomých nádorov myeloidného pôvodu, vrátane akútnej a chronickej myelogénnej leukémie a promyelocytickej leukémie;
- nádorov mezenchymálneho pôvodu, vrátane fíbrosarkómu a rabdomyosarkómu;
- iných nádorov, vrátane melanómu, nádoru semenníkov, teratokarcinómu, neuroblastómu a gliómu;
- nádorov centrálnej a periférnej nervovej sústavy, vrátane astrocytómu, neuroblastómu, gliómu a schwannómu;
- nádorov mezenchymálneho pôvodu, vrátane fíbrosarkómu a rabdomyosarkómu a osteosarkómu;
- iných nádorov, vrátane melanómu, xenodermy pigmentosum, keratoactantomu, nádoru semenníkov, rakoviny štítneho vačku a teratokarcinómu.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (V) môžu tiež zabraňovať angiogenéze nádoru, čím ovplyvňujú nadmerné zhubné bujnenie buniek. Tieto antiangiogénne vlastnosti zlúčenín všeobecného vzorca (V) môžu byť užitočné pri liečení istých foriem slepoty súvisiacej s cievnym zásobením sietnice, artritídy, zvlášť zápalovej artritídy, roztrúsenej sklerózy, restinózy a lupienky.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (V) môžu navodiť alebo potlačiť apoptózu, fyziologický dej zániku bunky kritický pre bežný vývoj a homeostázu. Striedanie apoptotických ciest prispieva k vzniku a vývoju chorobných zmien pri rôznych ochoreniach u ľudí. Zlúčeniny všeobecného vzorca (V), ako modulátory apoptózy, budú užitočné pri liečení rôznych ochorení ľudí s odchýlkami v apoptóze, vrátane rakoviny (zvlášť folikulámych lymfómov, karcinómov s mutáciou p53, nádorov prsníka, predstojnej žľazy a vaječníkov, ktoré sú závislé od hormónov, predrakovinových lézií, ako familiálnej adenomatóznej polypózy, ale bez obmedzenia iba na ne), vírusových infekcií (vrátane herpesvírusu, kiahní, Epstein-Barrovho vírusu, vírusu Sindbis a adenovírusu, ale bez obmedzenia iba na ne), autoimunitných ochorení (vrátane systemického lupus erythematosus, imúnne sprostredkovanej glomerulonefritídy, reumatoidnej artritídy, lupienky, zápalového ochorenia čriev a autoimunitnej cukrovky, ale bez obmedzenia iba na ne), neurodegeneratívnych ochorení (vrátane Alzheimerovej choroby, demencie spojenej s AIDS, Parkinsonovej choroby, amyotropickej laterálnej sklerózy, pigmentózneho zápalu sliznice, atrofie chrbtového svalstva a degenerácie mozočka, ale bez obmedzenia iba na ne), AIDS, myelodysplastických syndrómov, aplastickej chudokrvnosti, infarktov myokardu spojených s ischemickým poškodením, mŕtvice a reperfúznych poškodení, arytmie, aterosklerózy, ochorení pečene vyvolaných toxínom alebo alkoholom, hematologických ochorení (vrátane, ale bez obmedzenia na, chronickej anémie a aplastickej anémie), degeneratívneho ochorenia svalovo-kostrovej sústavy (vrátane, ale bez obmedzenia na, osteoporózy a artritídy), rinosinusitídy pri citlivosti na aspirín, cystickej fibrózy, roztrúsenej sklerózy, ochorenia obličiek a rakovinovej bolesti.
Deriváty epotilónu podľa tohto vynálezu sú tiež užitočné v kombinácii so známymi protirakovinovými a cytostatickými činidlami a liečivami, vrátane ožarovania. Ak sa pripravujú kombinované prostriedky v pevných dávkach, tak sa využívajú deriváty epotilónu podľa tohto vynálezu v rozmedziach opísaných dávok a iné farmaceutický účinné činidlá v odporúčaných rozmedziach dávok. Deriváty epotilónu všeobecného vzorca (V) sa môžu používať postupne so známymi protirakovinovými a cytostatickými činidlami a liečivami, vrátane ožarovania, pokiaľ nie je kombinovaný prostriedok nevhodný. Obzvlášť účinné sú kombinácie cytostatických liečiv, v ktorých pôsobí druhé liečivo v odlišnom štádiu bunkového cyklu, napr. v S-fáze, ako prítomné zlúčeniny všeobecného vzorca (V), ktoré prejavujú svoj účinok v G2-M fáze. Napr. inhibítory tymidilátsyntázy, činidlá spôsobujúce zosietenie DNA, inhibítory topoizomerázy I a II, činidlá spôsobujúce alkyláciu DNA, inhibítory ribonukleozidreduktázy, cytotoxické faktory, napr. TNF-α alebo inhibítory rastového faktora, napr. HER2 receptorov MAB.
Predkladané deriváty epotilónu sa môžu vyskytovať v násobných optických, geometrických izoméroch a stereoizoméroch. Do rozsahu tohto vynálezu spadajú všetky stereoizoméry.
Deriváty epotilónu podľa tohto vynálezu sa môžu spracovávať s farmaceutickými pomocnými prostriedkami alebo rozpúšťadlami na orálne, intravenózne alebo subkutánne podávanie. Farmaceutické prostriedky sa môžu spracovávať bežným spôsobom s použitím pevných alebo kvapalných pomocných prostriedkov, rozpúšťadiel a doplnkových prísad vhodných pri požadovanom spôsobe podávania. Orálne sa deriváty epotilónu môžu podávať v podobe tabliet, kapsúl, granúl, práškov a podobne. Deriváty epotilónu sa podávajú v dávkach v rozmedzí od 0,05 do 200 mg.kg-1 za deň, výhodne menej ako 100 mg.kg-1 za deň v jednej dávke alebo sa toto množstvo rozdelí do 2 až 4 dávok.
Výhodné zlúčeniny
Osobitne výhodnými zlúčeninami všeobecného vzorca (V) sú deriváty epotilónu, v ktorých
Q je alebo
X je atóm kyslíka,
Y je atóm kyslíka,
Z] a Z2 sú skupiny CH2 a
WjeNH.
Spôsob prípravy
Spôsob prípravy derivátov epotilónu všeobecného vzorca (V) podľa tohto vynálezu je ilustrovaný následne zaradenými schémami, najmä schémami 1 až 5, 15,17,20 a 21. Okrem toho pripojenými schémami je ilustrovaný spôsob prípravy východiskových látok a spôsob prípravy porovnávacích zlúčenín.
V schémach majú substituenty ďalej uvedené významy, pokiaľ nie je uvedené inak.
Q je vybrané zo skupiny obsahujúcej
G je vybrané zo skupiny obsahujúcej alkyl, substituovaný alkyl, substituovaný alebo nesubstituovaný aryl, heterocykloskupinu,
Ŕ-I4
W je atóm kyslíka alebo NR15;
Xje atóm kyslíka alebo H, H;
Y je vybrané zo skupiny obsahujúcej atóm kyslíka; atóm vodíka, ORI6; ORI7, ORi7; NORi8; atóm vodíka, NORis>; atóm vodíka, NR20R21; H, H; alebo CHR22; ORl7OR17 môže byť cyklický ketal;
Zi a Z2 sú vybrané zo skupiny obsahujúcej CH2, atóm kyslíka, NR23, atóm síry alebo SO2, pričom iba jedna skupina Zi alebo Z2 môže byť heteroatómom;
B[ a B2 sú vybrané zo skupiny obsahujúcej OR24 alebo
OCOR25, alebo O2CNR26R27, pokiaľ Bi je atóm vodíka a Y je OH, H potom môžu tvoriť šesťčlenný ketalový alebo acetalový kruh;
D je vybrané zo skupiny obsahujúcej NR28R29, NR30COR3i alebo nasýtený heterocyklus;
Ri, R2, R3, Rt, R5, Rô, R7j Rb, R14, Ri8, R19, R2o> R21, R22, R26 a R27 sú vybrané zo skupiny zahŕňajúcej atóm vodíka, alkyl, substituovaný alkyl alebo aryl a pokiaľ sú R! a R2 alkyly, môžu byť spojené za vzniku cykloalkylu, ak sú R3 a R4 alkyly, môžu byť spojené za vzniku cykloalkylu;
R9, Rio, Rió, R17, R24, R25 a R3i sú vybrané zo skupiny obsahujúcej atóm vodíka, alkyl, substituovaný alkyl;
R8, Rh, Ri2, R2s, R30, R32, R33 a R30 sú vybrané zo skupiny obsahujúcej atóm vodíka, alkyl, substituovaný alkyl, aryl, substituovaný aryl, cykloalkyl alebo heterocykloskupinu; a
Ri5, R23 a R29 sú vybrané zo skupiny obsahujúcej atóm vodíka, alkyl, substituovaný alkyl, aryl, substituovaný aryl, cykloalkyl, heterocykloskupinu, R32C=O, R33SO2, hydroxyskupinu, alkoxyskupinu alebo substituovanú alkoxyskupinu.
Ďalej sú zaradené definície rôznych termínov. Tieto definície sa vzťahujú k termínom, tak ako sa používajú v celom opise vynálezu, okrem obmedzení vo zvláštnych prípadoch, buď jednotlivo, alebo ako časti väčšej skupiny.
Termín „alkyl“ sa týka lineárneho alebo rozvetveného reťazca nesubstituovaných uhľovodíkových skupín obsahujúcich 1 až 20 atómov uhlíka, výhodne 1 až 7 atómov uhlíka. Termín „nižší alkyl“ označuje nesubstituované alkylové skupiny obsahujúce 1 až 4 atómy uhlíka.
Termín „substituovaný alkyl“ sa týka alkylovej skupiny substituovanej napríklad jedným až štyrmi substituentmi, ako halogénom, trifluórmetylom, trifluórmetoxy-, hydroxy-, alkoxy-, cykloalkoxy-, heterocykloxyskupinou, oxoskupinou, alkanoylovou skupinou, aryloxy-, alkanoyloxy-, amino-, alkylamino-, arylamino-, arylalkylamino-, cykloalkylamino-, heterocykloaminoskupinou, disubstituovanými amínmi, v ktorých sú 2 substituenty amínu vybrané z alkylu, arylu alebo arylalkylu, alkanoylamino-, aroylamino-, arylalkanoylaminoskupinou, substituovanou alkanoylaminoskupinou, substituovanou arylaminoskupinou, substituovanou arylalkanoylaminoskupinou, tiolom, alkyltio-, aryltio-, arylalkyltio-, cykloalkyltio-, heterocyklotio-, alkyltiono-, aryltiono-, arylalkyltionoskupinou, alkylsulfonylovou skupinou, arylsulfonylovou skupinou, arylalkylsulfonylovou skupinou, sulfónamidoskupinou (napr. SO2NH2), substituovanou sulfónamidoskupinou, nitro-, kyano-, karboxyskupinou, karbamylom (napr. CONH2), substituovaným karbamylom (napr. alkyl-CONH, aryl-CONH, arylalkyl-CONH alebo prípady, v ktorých sú na atóme dusíka dva substituenty vybrané z alkylu, arylu alebo arylalkylu), alkoxykarbonylom, arylom, substituovaným arylom, guanidino- a hetero-cykloskupinami, ako indolylom, imidazolylom, furylom, tienylom, tiazolylom, pyrolidylom, pyridylom, pyrimidylom a podobne. Pokiaľ sa uvádza, že substituent je ďalej substituovaný, pôjde o substitúciu halogénom, alkylom, alkoxyskupinou, arylom alebo arylalkylom.
Termín „halogén“ sa týka fluóru, chlóru, brómu a jódu.
Termín „aryl“ sa týka monocyklických alebo bicyklických aromatických uhľovodíkových skupín obsahujúcich 6 až 12 atómov uhlíka v kruhovej časti, ako fenylových, naftylových, bifenylových a difenylových skupín, pričom každá z nich môže byť substituovaná.
Termín „arylalkyl“ sa týka arylovej skupiny priamo viazanej na alkylovú skupinu, ako benzyl.
Termín „substituovaný aryl“ sa týka arylovej skupiny substituovanej napríklad jedným až štyrmi substituentmi, ako alkylom, substituovaným alkylom, halogénom, trifluórmetoxyskupinou, trifluórmetylom, hydroxy-, alkoxy-, cykloalkoxy-, heterocyklooxyskupinou, alkanoylovou skupinou, alkanoyloxy-, amino-, alkylamino-, arylalkylamino-, cykloalkylamino-, heterocykloamino-, dialkylamino-, alkanoylaminoskupinou, tiolom, alkyltio-, cykloalkyltio-, heterocyklotio-, ureido-, nitro-, kyano-, karboxyskupinou, karboxyalkylom, karbamylom, alkoxykarbonylom, alkyltiono-, aryltionoskupinou, alkylsulfonylom, sulfónamido-, aryloxyskupinou a podobne. Substituent môže byť ďalej substituovaný halogénom, hydroxyskupinou, alkylom, alkoxyskupinou, arylom, substituovaným arylom, substituovaným alkylom alebo arylalkylom.
Termín „cykloalkyl“ sa týka prípadne substituovaných, nasýtených uhľovodíkových kruhových sústav, výhodne obsahujúcich 1 až 3 kruhy a 3 až 7 atómov uhlíka v kruhu, ktoré môžu byť ďalej viazané s nenasýteným karbocyklickým kruhom obsahujúcim 3 až 7 atómov uhlíka. Príkladné skupiny zahŕňajú cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl, cyklohexyl, cykloheptyl, cyklooktyl, cyklodecyl, cyklododecyl a adamantyl. Príkladné substituenty zahŕňajú jednu alebo viac alkylových skupín s uvedeným významom alebo jednu, alebo viac skupín opísaných ako alkylové substituenty.
Termíny „heterocyklus“, „heterocyklický“ a „heterocyklo-,, sa týkajú prípadne substituovanej, úplne nasýtenej alebo nenasýtenej, aromatickej alebo nearomatickej kruhovej skupiny, ktorá je napríklad 4- až Ί-člennou bicyklickou, alebo 10- až 15-člennou tricyklickou kruhovou sústavou, ktorá má aspoň jeden heteroatóm v aspoň jednom kruhu obsahujúcom atómy uhlíka. Každý kruh heterocyklickej skupiny obsahujúci heteroatóm môže mať 1, 2 alebo 3 heteroatómy vybrané z atómov dusíka, atómov kyslíka a atómov síry, pričom heteroatómy dusíka a síry môžu byť ďalej kvarterizované. Heterocyklická skupina sa môže viazať na ktorýkoľvek heteroatóm alebo atóm uhlíka, pokiaľ je výsledná skupina schopná existencie.
Príkladné monocyklické heterocyklické skupiny zahŕňajú pyrolidinyl, pyrolyl, indolyl, pyrazolyl, oxetanyl, pyrazolinyl, imidazolyl, imidazolinyl, imidazolidinyl, oxazolyl, oxazolidinyl, oxazolinyl, izoxazolyl, tiazolyl, tiadiazolyl, tiazolidinyl, izotiazolyl, izotiazolidinyl, furyl, tetrahydrofuryl, tienyl, oxadiazolyl, piperidinyl, piperazinyl, 2-oxopiperazinyl, 2-oxopiperidinyl, 2-oxopyrolidinyl, 2-oxazepinyl, azepinyl, 4-piperidonyl, pyridyl, N-oxopyridyl, pyrazinyl, pyrimidinyl, pyridazinyl, tetrahydropyranyl, tetrahydrotiopyranyl, tetrahydropyranylsulfón, morfolinyl, tiomorfolinyl, tiomorfolinylsulfoxid, tiomorfolinylsulfón, 1,3-dioxolan a tetrahydro-l,l-dioxotienyl, dioxanyl, izotiazolidinyl, tietanyl, tiiranyl, triazinyl a triazolyl a podobne.
Príkladné bicyklické heterocyklické skupiny zahŕňajú benztiazolyl, benzoxazolyl, benztienyl, chinuklidinyl, chinolinyl, chinolinyl-N-oxid, tetrahydroizochinolinyl, izochinolinyl, benzimidazolyl, benzpyranyl, indolizinyl, benzofuryl, chromonyl, kumarinyl, cinolinyl, chinoxalinyl, indazolyl, pyrolpyridyl, furopyridinyl (ako furo[2,3-c]pyridinyl, furo[3,l-b]pyridinyl alebo furo [2,3-b] pyridinyl), dihydroizoindolyl, dihydrochinazolinyl (ako 3,4-dihydro-4-oxochinazolinyl), benzizotiazolyl, benzizoxazolyl, benzodiazinyl, benzofurazanyl, benzotiopyranyl, benzotriazolyl, benzopyrazolyl, dihydrobenzofuryl, dihydrobenzotienyl, dihydrobenzotiopyranyl, dihydrobenzotiopyranylsulfón, dihydrobenzopyranyl, indolinyl, izochromanyl, izoindolinyl, naítyridinyl, ftalazinyl, piperonyl, purinyl, pyridopyridyl, chinazolinyl, tetrahydrochinolinyl, tienofuryl, tienopyridyl, tienotienyl a podobne.
Príkladné substituenty zahŕňajú jednu alebo viac alkylových skupín, tak ako sa opisujú, alebo jednu, alebo viac skupín opísaných ako substituované alkyly. Zahŕňajú tiež menšie heterocykly, ako epoxidy a aziridíny.
Termín ,Jieteroatóm“ zahŕňa kyslík, síru a dusík.
Schéma 1
M(^nXxCI —-T— M^,Xcho
XV XVI XVII
V ( Q je etylénová skupina)
V ( Q je oxiránová skupina) kde R3, R4, R5, Re, Rs a R15 majú rovnaký význam ako skôr a
P! je skupina chrániaca atóm kyslíka.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (V), v ktorých W je NR15 a X je atóm kyslíka sa môžu pripraviť podľa schémy 1. Zlúčenina všeobecného vzorca (XII), kde P| je skupina chrániaca atóm kyslíka, ako terc-butyldimetylsilyl, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (VI) známymi spôsobmi (t. j. Nicolaou
K. C. a kol., Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 36, 166 až 168 (1997)). Aldolová reakcia zlúčeniny všeobecného vzorca (XII) a zlúčeniny všeobecného vzorca (XIV) poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (ΧΠΙ).
SK 286592 Β6
Zlúčenina všeobecného vzorca (XIV) sa môže pripraviť známymi spôsobmi (t. j. Schinzer D. a kol., Eur. Chem. Chron., 1, 7 až 10 (1996)). Aldehyd vzorca (XVIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny vzorca (XV) podľa schémy 1 alebo známymi spôsobmi (t. j. Taylor R. E. a kol., Tetrahedron Lett., 38, 2061 až 2064 (1997)). Zlúčenina všeobecného vzorca (XIX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny vzorca (XVIII) spracovaním s amínom použitím dehydratačných podmienok, ako katalytického množstva kyseliny p-toluénsulfónovej a azeotropickým odstránením vody. Zlúčenina všeobecného vzorca (XX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XIX) spracovaním s alylačným činidlom, ako alylmagnéziumbromidom. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXI) sa môže pripraviť zo zlúčenín všeobecných vzorcov (XIII) a (XX), reakciou s bežnými činidlami, ktoré sa viažu amidovou väzbou (t. j. DCC, BOP, EDC/HOBT, PyBrOP). Zlúčenina všeobecného vzorca (XXII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXI) uzavretím kruhu výmennou reakciou s použitím buď Grubbsovho (RuCl2(=CHfenyl)(PCY3)2, pozri Grubbs R. H. a kol., Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 34, 2039 (1995), alebo Schrockovho katalyzátora (pozri Schrock R.R. a kol., J. Am. Chem. Soc., 112, 3875 (1990)). Odstránenie chrániacej skupiny v zlúčenine všeobecného vzorca (XXI) s použitím, napríklad ak je P) íerc-butyldimetylsilylová skupina, fluorovodíka vacetonitrile alebo tetra-n-butylamóniumfluoridu v THF poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde Q je etylénová skupina, W je NR15, X je atóm kyslíka a R3, R4, R5 a R« majú rovnaký význam ako skôr. Regioselektívna epoxidácia zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde Q je etylénová skupina, s použitím dimetyldioxiránu poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde Q je oxiránová skupina, W je NR15, X je atóm kyslíka a R3, R4, R5 a R15 majú rovnaký význam ako skôr.
Schéma 2
XXIII
o XXIV
Prípadne sa zlúčenina všeobecného vzorca (Vili) môže pripraviť reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (XXIII) s horčíkom a chloridom kyseliny (R5CH2COCI) za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (XXIV) (pozri napríklad Heathcock C. a kol., J. Org. Chem., 55, 1114 až 1117 (1990)) a následnou ozonolýzou za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (VIII), ako sa ukazuje v schéme 2.
Schéma 3
Zlúčenina všeobecného vzorca (XIV) sa môže prípadne pripraviť podľa schémy 3. Reakcia zlúčeniny všeobecného vzorca (XXV) a pseudoefedrínu poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (XXVI). Zlúčenina všeobecného vzorca (XXVII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXVI) alkyláciou pentenylhalogenidom, ako 5-bróm-penténom, spôsobom podľa Meyersa (t. j. Meyers A. a kol., J. Am. Chem. Soc., 116, 9361 a 9362 (1994)). Zlúčenina všeobecného vzorca (XXVIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXVII) reakciou s redukčným činidlom, ako lítiumpyrolidinylborohydridom. Oxidácia zlúčeniny všeobecného vzorca (XXVIII) s použitím napríklad pyridíniumchlórchromátu poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (XIV). Priame prevedenie zlúčeniny všeobecného vzorca (XXVII) na zlúčeninu všeobecného vzorca (XVI) sa môže dosiahnuť redukčným činidlom, ako lítiumtrietoxyaluminiumhydridu.
Schéma 4
Zlúčenina všeobecného vzorca (XX) sa môže prípadne pripraviť z alylglicínu, ako sa ukazuje v schéme 4. Atóm dusíka v alylglicíne sa môže chrániť spôsobmi známymi v odbore za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (XXIX), kde P2 je vhodná skupina chrániaca atóm dusíka, ako je íerc-butoxykarbonyl. Prípadne, ak nie je R2q atóm vodíka, zlúčenina všeobecného vzorca (XXX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXIX) alkyláciou alkylhalogenidom za prítomnosti bázy, ako hydridu sodného. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXI) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXX) s použitím N,O-dimetylhydroxylamínu a bežných kondenzačných činidiel, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (ΧΧΧΠ) sa môže pripraviť z hydroxamátu všeobecného vzorca (XXXI) spracovaním s organokovovým činidlom, ako je alkyl- alebo arylmagnéziumhalogenid. Wittigova olefinácia zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXII) poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (XXXIII) (Wittigove činidlo sa pripraví tak, ako uvádza Danishefsky S. E. a kol., J. Org. Chem., 61, 7998 až 7999 (1996)). Odstránenie skupiny chrániacej atóm dusíka v zlúčenine všeobecného vzorca (XXXIII) spôsobmi známymi v odbore poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (XX).
Schéma 5
XXXII
Nfll5P2 a
RiiCHgPOPha
V (Q je etylénová skupina) V (Q je oxiránová skupina)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W je NR15, X je atóm kyslíka a G je 1,2-disubstituovaný olefín sa môže pripraviť podľa znázornenej schémy 5. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXV) sa môže pripraviť Wittigovou olefináciou zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXII). Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXIV) sa môže pripraviť spôsobmi známymi v odbore. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXVI) sa môže pripraviť odstránením skupiny chrániacej atóm dusíka v zlúčenine všeobecného vzorca (XXXV) použitím známych spôsobov. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXVII) sa môže pripraviť kondenzačnou reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXVI) a zlúčeniny všeobecného vzorca (XIII) použitím bežných kondenzačných činidiel, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXVIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny
SK 286592 Β6 všeobecného vzorca (XXXVII) spôsobmi, ktoré sa opisujú v schéme 1 na prípravu zlúčeniny všeobecného vzorca (XXII). Použitím týchto spôsobov (kroky o a p), sa môže previesť zlúčenina všeobecného vzorca (XXXVIII) na zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde W je NR15, X je atóm kyslíka a G je 1,2-disubstituovaný olefín.
Schéma 6
V (Q je etylénová skupina)
V (Q je oxiránová skupina)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W a X sú atómy kyslíka a G je 1,2-disubstituovaný olefín sa môže pripraviť podľa schémy 6. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXIX) spracovaním s alylačným činidlom, ako je alylmagnéziumbromid. Enantioméme čistá zlúčenina všeobecného vzorca (XXXX) sa môže pripraviť použitím chirálnych činidiel (pozri napríklad Taylor R. E. a kol., Tetrahedron Lett. 38, 2061 až 2064 (1997), Nicolaou K. C. a kol., Angew Chem. Int. Ed. Engl., 36, 166 až 168 (1997), Keck G. akol., J. Am. Chem. Soc., 115, 8467 (1993)). Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXI) sa môže pripraviť zo zlúčenín všeobecných vzorcov (XXXX) a (XIII) použitím známych spôsobov esterifikácie, ako s použitím DCC a DMAP. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXI) pomocou výmennej reakcie kruh uzavierajúceho olefínu, ako sa opisuje v schéme 1 na prípravu zlúčeniny všeobecného vzorca (XXII). Zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde W a X sú atómy kyslíka a G je 1,2-disubstituovaný olefín, sa môžu pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXII) odstránením chrániacej skupiny (pokiaľ je Q etylénová skupina) a, ak sa to vyžaduje, epoxidáciou (pokiaľ je Q oxiránová skupina), ako sa opisuje skôr.
Schéma 7
V (Q je etylénová skupina)
V (Q je oxiránová skupina)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W a X sú atómy kyslíka a G je alkyl, aryl, heteroaryl, bicykloaryl alebo bicykloheteroaryl sa môže pripraviť tak, ako je znázornené v schéme 7. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXIV) sa môže pripraviť alyláciou zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXIII), kde G je alkyl, substituovaný alkyl, aryl, heteroaryl, bicykloaryl alebo bicykloheteroaryl, reakciou s alylačným činidlom, ako alylmagnéziubromidom. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXV) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXIV) esterifíkáciou so zlúčeninou všeobecného vzorca (XIII) s použitím napríklad DCC alebo DMAP. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXVI) sa môže pripraviť zo zlúčeniny (XXXXV) uzavretím kruhu výmennou reakciou, ako sa opisuje skôr. Nasledujú spôsoby, ktoré sa opisujú v schéme 1, zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXVI) sa môže previesť na zlúčeniny všeobecného vzorca (V) odstránením chrániacej skupiny a následnou epoxidáciou.
Schéma 8
V —
O a
XXXXIII
NRts XXXXVII
V (Q je etylénová skupina) V (Q je oxiránová skupina)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W je NR15, X je atóm kyslíka a G je alkyl, aryl, heteroaryl, bicykloaryl alebo bicykloheteroaryl sa môže pripraviť tak, ako je znázornené v schéme 8. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXVII) sa môže pripraviť reakciou zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXIII), kde G je alkyl, substituovaný alkyl, aryl, heteroaryl, bicykloaryl alebo bicykloheteroaryl, a amínu za dehydratačných podmienok. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXVIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny (XXXXVII) spracovaním s alylačným činidlom, ako je alylmagnéziumbromid. Zlúčenina všeobecného vzorca (XXXXIX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXVIII) a zlúčeniny všeobecného vzorca (XIII) bežnými kondenzačnými spôsobmi tvorby amidovej väzby s použitím napríklad EDCI alebo HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (L) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXXIX) uzavretím kruhu výmennou reakciou, ako sa opisuje skôr. Nasledujú spôsoby, ktoré sa opisujú skôr v schéme 1, zlúčenina všeobecného vzorca (L) sa môže previesť na zlúčeniny všeobecných vzorcov (V) odstránením chrániacej skupiny a následnou epoxidáciou.
Schéma 9
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka, W je NR]5 a G je
a D je vybrané zo skupiny obsahujúcej NR28R29, NR30COR3i a nasýtený heterocyklus (t. j. piperidinyl, morfolinyl, piperazinyl atď.), sa môže pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 9. Zlúčenina všeobecného vzorca (Ll) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (XXXII) reduktívnou amináciou s použitím primárneho alebo sekundárneho amínu a redukčného činidla, ako je triacetoxyborohydrid sodný. Zlúčeniny všeobecného vzorca (LIII), (LIV) a (V) sa potom môžu pripraviť spôsobmi, ktoré sa opisujú v schéme 1.
Schéma 10
Alternatívne sa zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka, W je atóm kyslíka alebo NR)5 a Gje
a D je vybrané zo skupiny obsahujúcej NR28R2g, NR30COR31 a nasýtený heterocyklus (t. j. piperidinyl, morfolinyl, piperazinyl atď.) môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V) tak, ako je uvedené v schéme 10. Zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže previesť na zlúčeninu všeobecného vzorca (LV) chránením hydroxylových skupín vhodnými chrániacimi skupinami, ako terc-butvldimetylsilyl. Zlúčenina všeobecného vzorca (LVI) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LV) ozonolýzou.
Spracovanie zlúčeniny všeobecného vzorca (LVI) s amínom a redukčným činidlom, ako triacetoxyborohydridom sodným poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (LVII). Odstránenie ochranných skupín zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LVII), napríklad fluorovodíkom, poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka, W je NR15 alebo atóm kyslíka a Gje
D
Schéma 11
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W je NR15, X je atóm kyslíka a
G je
O r14 sa môže pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 11. Zlúčenina všeobecného vzorca (LVIII) sa môže pripraviť zo zlúčenín všeobecného vzorca (XXX) spracovaním s amínom a bežnými kondenzačnými činidlami tvoriacimi amidovú väzbu, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (LX) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LVIII) odstránením skupiny chrániacej atóm dusíka s použitím napríklad kyseliny trifluóroctovej, ak je P2 terc-butoxykarbonylová skupina, následnou kondenzáciou zlúčenín všeobecných vzorcov (LIX) a (XIII) použitím bežných kondenzačných činidiel tvoriacich amidovú väzbu, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXI) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LX) uzavretím kruhu výmennou reakciou. Zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže následne pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXI) spôsobmi, ktoré sa opisujú v schéme 1.
Schéma 12
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W je atóm kyslíka, X je atóm kyslíka a G je
O «Ά/ r'.<
sa môže pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 12. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXII) sa môže pripraviť z aiylglycínu spracovaním s kyselinou dusitou. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXII) spracovaním s amínom a bežnými kondenzačnými činidlami tvoriacimi amidovú väzbu, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXIV) sa môže pripraviť zo zlúčenín všeobecných vzorcov (LXIII) a (XIII) použitím bežných kondenzačných činidiel tvoriacich amidovú väzbu, ako EDCI a HOBT. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXV) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXIV) uzavretím kruhu výmennou reakciou. Zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže následne pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXV) spôsobmi, ktoré sa opisujú v schéme 1.
Schéma 13
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde G je 1,2-disubstituovaná etylová skupina, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde G je 1,2-disubstituovaná etylénová skupina, hydrogenáciou s katalyzátorom (paládium na uhlí) ako sa ukazuje v schéme 13. Okrem toho sa môže zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde G je 1,2-disubstituovaná cyklopropylová skupina, pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde G je 1,2-disubstituovaná etylénová skupina cyklopropanáciou s dijódmetánom a dvojicou zinok - meď, ako sa ukazuje v schéme 4.
Schéma 14
LXV
XII
LXVIII
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Z3 je atóm kyslíka, sa môže pripraviť podľa schémy 14. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXVII) sa môže pripraviť z α-hydroxyesteru všeobecného vzorca (LXVI) a
3-butén-l-yltrifluórmetánsulfonátu (alebo s 3-butenylbromidom a trifluórmetylsulfonátom strieborným). Zlúčenina všeobecného vzorca (LXVII) sa môže redukovať redukčným činidlom, ako je diizobutyl-alumíniumhydrid, na poskytnutie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXVIII). Prípadne sa zlúčenina všeobecného vzorca (LXVIII) môže získať zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXVII) dvojkrokovým postupom zahŕňajúcim redukciu lítiumborohydridom a oxidáciu pyridíniumchlórchromátom. Táto zlúčenina všeobecného vzorca (LXVIII) sa môže substituovať zlúčeninou všeobecného vzorca (XIV) zo schémy 1 za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXIX). Ďalšie spracovanie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXIX) opísaným spôsobom poskytne zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde Z] je atóm kyslíka.
Schéma 15
LXX
NHRa
C
OP, o
XII a
d —>
b —>
Podobne sa môže zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Z[ je NR23 pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 15. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXI) sa môže pripraviť z α-aminoesteru všeobecného vzorca (LXX) a 3-butén-l-ylbromidu. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXI) sa môže redukovať redukčným činidlom, ako je diizobutylalumíniumhydrid na poskytnutie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXII). Prípadne sa zlúčenina všeobecného vzorca (LXXII) môže získať zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXI) dvojkrokovým postupom, ktorý zahŕňa redukciu lítiumborohydridom a oxidáciu pyridínium-chlórchromátom. Táto zlúčenina všeobecného vzorca (LXXII) sa môže substituovať zlúčeninou všeobecného vzorca (XIV) zo schémy 1 za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXIII). Ďalším spracovaním zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXIII) opísaným spôsobom sa získa zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Zi je NR23.
Schéma 16
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Z2 je atóm kyslíka, sa môže pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 16. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXV) sa môže pripraviť z β-hydroxyesteru všeobecného vzorca (LXXIV) a alylačného činidla, ako alylbromidu (alebo alylbromidu a trifluórmetylsulfonátu strieborného). Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXV) sa môže redukovať redukčným činidlom, ako je diizobutylamóniumhydrid na poskytnutie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXVI). Prípadne sa môže zlúčenina všeobecného vzorca (LXXVI) získať zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXV) dvojkrokovým postupom, ktorý zahŕňa redukciu lítiumborohydridom a oxidáciu pyridíniumchlórchromátom. Táto zlúčenina všeobecného vzorca (LXXVI) sa môže substituovať zlúčeninou všeobecného vzorca (XIV) zo schémy 1 za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXVII). Ďalšie spracovanie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXVII) opísaným spôsobom poskytne zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde Z2 je atóm kyslíka.
SK 286592 Β6
Schéma 17
Podobne sa môže zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Z2 je NR23, pripraviť podľa schémy 17. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXIX) sa môže pripraviť z β-aminoesteru všeobecného vzorca (LXXVIII) a alylačného činidla, ako je alylbromid. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXIX) sa môže redukovať redukčným činidlom, ako je diizobutylalumíniumhydrid, na poskytnutie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXX). Prípadne sa zlúčenina všeobecného vzorca (LXXX) môže získať zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXIX) dvojkrokovým postupom, ktorý zahŕňa redukciu lítiumborohydridom a oxidáciu pyridíniumchlórchromátom. Táto zlúčenina všeobecného vzorca (LXXX) sa môže substituovať zlúčeninou všeobecného vzorca (XIV) zo schémy 1 za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXI). Ďalšie spracovanie zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXI) opísaným spôsobom poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde Z2 je NR23.
Schéma 18
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W je atóm kyslíka alebo NR]5 a Y je H, H sa môže pripraviť tak, ako je uvedené v schéme 18. Zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže previesť na zlúčeninu všeobecného vzorca (LXXXII), kde P4 a P5 sú skupiny chrániace hydroxylové skupiny, spracovaním s činidlom, ako je terc-butyldimetylsilyltrimetylsulfonát. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXXIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca spracovaním s Lawessonovým činidlom. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXXIV) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXIII) použitím redukčného činidla, ako je tri-n-butylcínhydrid, ak W je atóm kyslíka, alebo spracovaním s metyljodidom a borohydridom sodným, ak W je NR15- Odstránenie chrániacich skupín zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXIV) použitím napríklad fluorovodíka, ak sú P4 a P5 silylové skupiny, poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (V), kde W je atóm kyslíka alebo NRi5 a Y je H, H.
Schéma 19
o oh o o op5 o
LXXXXVIU LXXXXIX
O OH OP7
O OPg OP7
C
Cl
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W a Y sú atómy kyslíka a Rj je alkyl alebo substituovaný alkyl, sa môže pripraviť podľa schémy 19. Zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže chrániť za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXV), kde P5 a P ó sú skupiny chrániace hydroxylové skupiny, spracovaním s činidlom, ako je terc-butyldimetylsilyltrifluórmetánsulfonát. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXXVI) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXV) spracovaním s redukčným činidlom, ako je borohydrid sodný. Zlúčenina všeobecného vzorca (LXXXVII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXVI) zavedením skupiny chrániacej hydroxylová skupinu, kde P7 je napríklad p-metoxybenzyl, s použitím p-metoxybenzyltrichlóracetimidátu. Odstránenie chrániacich skupín P5 a P6 zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXXVII), použitím napríklad fluorovodíka vpyridíne, ak sú P5 a P6 terc-butyldimetylsilylové skupiny, poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (LXXXXVIII), ktorá sa následne môže selektívne chrániť použitím napríklad terc-butyldimetylsilylchloridu, za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXXIX), kde Pg je íerc-butyldimetylsilylová skupina. Zlúčenina všeobecného vzorca (C) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (LXXXXIX) spracovaním s bázou, ako je lítiumdiizopropylamid, a následným spracovaním s alkylačným činidlom, ako je metyljodid. Zlúčenina všeobecného vzorca (C) sa môže chrániť za vzniku zlúčeniny všeobecného vzorca (Cl), kde P9 je skupina chrániaca hydroxylová skupinu, spracovaním s činidlom, ako terc-butyldimetylsilyltrifluórmetánsulfonát. Zlúčenina všeobecného vzorca (CII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (Cl), odstránením skupiny P7 použitím napríklad DDQ, ak je P7 p-metoxybenzylová skupina. Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde W a Y sú atómy kyslíka a R] je alkyl alebo substituovaný alkyl sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (CII) oxidáciou s použitím napríklad TPAP/NMO a následným odstránením chrániacich skupín, s použitím napríklad fluorovodíka, ak sú P8 a P9 silylové skupiny. Táto zlúčenina všeobecného vzorca (V) sa môže ďalej oxidovať dimetyldioxiránom podľa schémy 1 na poskytnutie zodpovedajúcej epoxidovej zlúčeniny všeobecného vzorca (V).
SK 286592 Β6
V (W je oxiránová skupina)
V (W je etylénová skupina)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka a Q je olefín, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka a Q je oxiránový kruh, spracovaním s reaktívnym metalocenom, ako je titanocen, zirkonocen alebo niobocen tak, ako je uvedené v schéme 20 (pozri napríklad R. Schobert a U. Hohlein, Synlett, 465 až 466 (1990)).
Schéma 21
V (Wje atóm kyslíka)
V (W je NR,5)
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka a W je NR15, pričom R|5 je atóm vodíka, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde tak X, ako W sú atómy kyslíka, ako je uvedené v schéme 21. Zlúčenina všeobecného vzorca (CIII) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde tak X, ako W sú atómy kyslíka, vytvorením pi-alylpaládiového komplexu s použitím napríklad paládium-tetrakistrifenylfosfínu a následným spracovaním s azidom sodným (pozri napríklad: Murahashi S.-
I. a kol., J. Org. Chem., 54, 3292 (1989)). Následná redukcia zlúčeniny všeobecného vzorca (CIII) s redukčným činidlom, ako je trifenylfosfín, poskytuje zlúčeninu všeobecného vzorca (CIV). Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde Xje atóm kyslíka a W je NR15, pričom R15 je atóm vodíka, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (CIV) makrolaktamizáciou s použitím napríklad difenylfosforylazidu alebo brómtripyrolidinofos-fóniumhexafluórfosfátu (PyBroP).
Schéma 22
Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka a W je NR15, pričom R45 je alkyl, substituovaný alkyl, aryl, heteroaryl, cykloalkyl, heterocyklyl, O-alkyl, O-substituovaný alkyl, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde tak X, ako W sú atómy kyslíka, ako je uvedené v schéme 22. Zlúčenina všeobecného vzorca (CV) sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V), kde tak X, ako W sú atómy kyslíka, vytvorením pi-alylpaládiového komplexu s použitím napríklad paládiumtetrakisfenylfosfínu a následným spracovaním s primárnym amínom. Zlúčenina všeobecného vzorca (V), kde X je atóm kyslíka a W je NRu, pričom Rl3 je alkyl, substituovaný alkyl, aryl, heteroaryl, cykloalkyl, heterocyklyl, hydroxylovú skupina, O-alkyl, O-substituovaný alkyl, sa môže pripraviť zo zlúčeniny všeobecného vzorca (V) makrolaktamizáciou s použitím napríklad difenylfosforylazidu alebo brómtripyrolidinofosfóniumhexafluórfosfátu (PyBroP). V prípade, že Rl5 je hydroxylová skupina, môže byť nevyhnutné odstránenie chrániacej skupiny, ako ŕerc-butyldimetylsilylu, z medziproduktu, kde R|5 je O-terc-butyldimetylsilyl. In vitro sledovanie biologickej aktivity zlúčenín všeobecného vzorca (V) sa vykonávalo nasledovne:
Polymerizácia tubulínu in vitro
Dvakrát cyklovaný tubulín z teľacích mozgov sa pripravil podľa spôsobu Williamsa a Leeho (pozri Williams R. C. Jr., and Lee J. C., Preparation of tubulin from braín. Methods in Enzylology, 85, časť D: 376 až 385 (1982)) a pred použitím sa udržiaval v tekutom dusíku. Kvantifikácia účinnosti polymerizácie tubulínu sa dosiahla nasledujúcim upraveným postupom podľa Swindella a kol. (pozri Swindell C. S., Krauss
N. E., Horwitz S. B. and Ringel I., Biologically active taxol analogues with deleted A-ring side chain substituents and variable C-2' configurations. J. Med. Chem., 34, 1176 až 1184 (1991)). Tieto úpravy čiastočne vyústili do vyjadrenia účinnosti polymerizácie tubulínu ako účinnej koncentrácie pre ktorúkoľvek danú zlúčeninu. Pri tomto spôsobe sa v mikrokyvetových celách UV spektrofotometra Beckman Model DU 7400 (Beckman Instruments) pridávajú do tubulínu pri 37 °C rôzne koncentrácie zlúčeniny v polymerizačnom pufri (0,1 M MES, 1 mM EGTA, 0,5 mM MgCl2, pH 6,6). Používa sa konečná koncentrácia mikrotubulámeho proteínu 1,0 mg.mľ1 a koncentrácia zlúčeniny zvyčajne 2,5, 5,0 a 10 μΜ. Východisková smernica zmeny optickej hustoty (OD) meranej každých 10 sekúnd sa počítala programom včleneným do prístroja potom, čo sa ručne určili počiatočné a koncové časy lineárnej oblasti zahŕňajúce aspoň 3 časové body. Za týchto podmienok boli lineárne odchýlky obvykle <10‘5, smernice sa pohybovali v rozmedzí od
O, 03 do 0,002 jednotiek absorbancie za minútu a najväčšia absorbancia bola 0,15 jednotiek absorbancie. Účinná koncentrácia (ECoO1) sa určuje ako interpolovaná koncentrácia schopná vyvolania smernice 0,01 OD.min1 a vypočíta sa podľa rovnice: EC0joi = koncentrácia/smemica. Hodnoty EC0>fll sú vyjadrené ako priemer štandardnej odchýlky získanej z troch rôznych koncentrácií. Hodnoty EC0,oi zlúčenín podľa tohto vynálezu spadajú do rozmedzia od 0,01 do 1000 μΜ.
Cytotoxicita (in vitro)
Cytotoxicita sa stanovila na bunkách ľudského karcinómu hrubého čreva HCT-116 stanovením pomocou MTS (3-(4,5-dimetyltiazol-2-yl)-5-(3-karboxymetoxyfenyl)-2-(4-sulfenyl)-2H-tetrazólium, inertná soľ), ako uvádza T. L. Riss a kol. v Comparison of MTT, XTT and a novel tetrazolium compound MTS for in vitro proliferation and chemosensitivity assys, Mol. Biol. Celí, 3, (Suppl.), 184a (1992). Bunky sa naočkovali, 4000 buniek na jamku na 96-jamkovej mikrofiltračnej platni a po 24 hodinách sa pridalo liečivo a postupne sa riedilo. Bunky sa inkubovali pri 37 °C počas 72 hodín, v tomto čase sa sfarbili tetrazóliom, pridalo sa MTS v koncentrácii 333 pg.mľ1 (konečná koncentrácia), v kombinácii s elektrónovým kondenzačným činidlom fenazinmetosulfátom v koncentrácii 25 μΜ (konečná koncentrácia). Enzým dehydrogenáza v živých bunkách redukuje MTS na formu, ktorá absorbuje svetlo vlnovej dĺžky 492 nm, ktorá sa môže stanoviť spektrofotometricky. Čím väčšia je absorbancia, tým väčšie je množstvo živých buniek. Výsledky sa vyjadrili ako IC50, čo je koncentrácia liečiva potrebná k zamedzeniu bunkového zhubného bujnenia (t. j. absorbancia na vlnovej dĺžke 450 nm) pri 50 % buniek v porovnaní s neošetrenými porovnávacími bunkami. Hodnoty IC5q pre zlúčeniny podľa tohto vynálezu spadajú do rozmedzia od 0,01 do 1000 μΜ.
Nasledujúce príklady objasňujú tento vynález.
SK 286592 Β6
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
[4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-Dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-nietyl-4-tiazolyl)etenyl]-l-aza-13(E)-cyklohexadecén-2,6-dión
A. N-[(2-Metyl)-l-propenyl]morfolín
Do miešaného morfolínu (165,5 g, 1,9 mol) sa pridal izobutyraldehyd (173 ml, 1,9 mol) rýchlosťou, ktorá nedovolila reakčnej zmesi presiahnuť teplotu 30 °C. Po úplnom pridaní sa reakčná zmes miešala pri teplote miestnosti počas 2 hodín, potom sa na banku dal Dean-Starkov nadstavec a zahrievala sa na 160 °C počas 20 hodín. Reakčná zmes sa potom ochladila na teplotu miestnosti a banka sa vybavila kolónovým destilačným prístrojom vigreux. Destilácia vo vysokom vákuu poskytla 135 g (50 %) zlúčeniny A vo forme číreho bezfarebného oleja. MS (M+H, 142).
B. 2,2-Dimetyl-3-oxopentanal
Do miešaného roztoku propionylchloridu (44 ml, 0,50 mol) v éteri (135 ml) sa pri 0 °C pod dusíkom pridal v priebehu 45 minút roztok zlúčeniny A (69 g, 0,50 mol) v éteri (135 ml). Po úplnom pridaní sa zmes miešala pod spätným chladičom počas 2 hodín a potom sa miešala pri teplote miestnosti počas 16 hodín. Reakčná zmes sa prefiltrovala a filtračný koláč sa premyl éterom (50 ml). Prchavé podiely sa vákuovo oddestilovali. Odparok sa rozpustil v H2O (80 ml) a roztok sa upravil na pH 4. Pridal sa éter a dvojfázová zmes sa miešala počas 16 hodín. Reakčná zmes sa preliala do oddelovacieho lievika, vrstvy sa oddelili a vodná vrstva sa extrahovala éterom (5 x 100 ml). Spojené organické fázy sa vysušili (MgSO4), prefiltrovali a odparili vo vákuu. Odparok sa destiloval vo vysokom vákuu a poskytol 10,4 g (16 %) zlúčeniny B vo forme číreho bezfarebného oleja. MS (M-H, 127).
C. 4-terc-Butyldimetylsilyloxy-5,5-dimetyl-6-oxo-l-oktén
Do roztoku (-)-B-metoxydiizopinokamfenylboránu (25,7 g, 81 mmol) v éteri (80 ml) sa pri 0 °C pod atmosférou dusíka v priebehu 1,5-hodiny pridal 1,0 M roztok alylmagnéziumbromidu v éteri (77 ml, 77 mmol). Reakčná zmes sa miešala pri 25 °C počas 1 hodiny a potom sa odparila vo vákuu. Odparok sa extrahoval pentánom (2 x 150 ml) a extrakty sa pod dusíkom prefiltrovali cez Celíte. Spojené extrakty sa potom odparili vo vákuu a poskytli B-alyldiizopropinokamfenylborán. Táto látka sa rozpustila v éteri (200 ml) a ochladila sa pod dusíkom na -100 °C. Potom sa v priebehu 1 hodiny pri -78 °C pridal roztok zlúčeniny B (11,42 g, 89 mmol) v éteri (90 mmol). Reakčná zmes sa miešala ďalšiu 0,5 hodinu a potom sa pridal metanol (1,5 ml). Reakčná zmes sa ustálila na teplote miestnosti, spracovala sa s 3 N roztokom NaOH (32 ml) a 30 % H2O2 (64 ml) a potom sa udržiavala pod spätným chladičom 2 hodiny. Reakčná zmes sa ochladila na teplotu miestnosti, oddelili sa vrstvy a organická fáza sa premyla H2O (500 ml). Spojené vodné premývacie podiely sa reextrahovali éterom (2 x 100 ml). Spojené organické extrakty sa premyli nasýteným vodným roztokom NaCl (100 ml), vysušili (MgSO4), prefiltrovali a odparili vo vákuu. Zvyšok sa rozpustil v CH2C12 (250 ml), ochladil na 0 °C a pridal sa diizopropyletylamín (93 ml, 535 mmol). Do miešaného roztoku sa potom pomaly pridal /erc-butyldimetylsilyltrifluórmetánsulfonát (69 g, 260 mmol) tak, aby teplota nevystúpila nad 10 °C. Po úplnom pridaní sa reakčná zmes preliala do H2O (650 ml), vrstvy sa oddelili a vodná vrstva sa premyla CH2CI2 (2 x 650 ml). Spojené organické podiely sa vysušili (Na2SO4), prefiltrovali a odparili vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou pri elúcii hexánmi a následne zmesou 10 % EtOAc/hexány na poskytnutie 17,2 g (78 %) zlúčeniny C vo forme číreho bezfarebného oleja. Zistil sa enantiomémy rozdiel 94 % pri stanovení *H NMR analýzou Mosherovho esteru alkoholu. nC NMR (CDC13, 80 MHz) d 215,8, 136,1, 116,5, 52,8, 39,0, 31,9, 26,0, 22,4, 20,1,18,1,7,6, -3,6, -4,4.
D. 3-íerc-Butyldimetylsiloxy-4,4-dimetyl-5-oxoheptanal
Roztokom zlúčeniny C (10,8 g, 38,0 mmol) v CH2C12 sa pri -78 °C prebublával O3, pokiaľ roztok nebol trvalo sfarbený do modra (1 hodinu). Potom sa prebublával O2 počas 15 minút, nasledovalo prebublávanie N2 počas 30 minút, po tomto čase roztok zostal číry. Potom sa pridal trifenylfosfín (10 g, 38 mmol) a reakčná
SK 286S92 B6 zmes sa zohriala na -35 °C a nechala stáť 16 hodín. Prchavé podiely sa odparili vo vákuu a odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou pri elúcii zmesou 8 % EtOAc/hexány na poskytnutie 8,9 g (74 %) zlúčeniny D vo forme číreho bezfarebného oleja. JH NMR (CDCfi, 300 MHz) d 9,75 (m, 1H), 4,53 (t, J = 4,8 Hz, 1H), 3,40 až 3,60 (m, 4H), 1,10 (s, 3H), 1,07 (s, 3H), 0,98 (t, J = 7,0 Hz, 3H), 0,83 (s, 9H), 0,07 (s, 3H), 0,04 (s, 3H).
E. Kyselina 3-terc-butyldimetylsiloxy-4,4-dimetyl-5-oxoheptánová
Do roztoku zlúčeniny D (3,90 g, 13,6 mmol) v terc-butanole (75 ml) sa pridal 2-metyl-2-butén (5,85 ml,
55,2 mmol) a potom sa pri teplote miestnosti po kvapkách pridal roztok chloritanu sodného (4,61 g, 40,8 mmol) a jednosýtneho fosforečnanu sodného (2,81 g, 20,4 mmol) vH2O (15 ml). Reakčná zmes sa miešala počas 0,5-hodiny a potom sa rozpúšťadlá vo vákuu odstránili. Do odparku sa pridala H2O (150 ml) a nasledovala extrakcia EtOAc (3 x 150 ml). Spojené organické extrakty sa vysušili (MgSO4), prefiltrovali a prchavé látky sa vo vákuu odstránili. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou pri elúcii zmesou 20 % EtOAc/hexány /1 % AcOH na poskytnutie 3,79 g (92 %) zlúčeniny E vo forme číreho bezfarebného viskózneho oleja. MS (M+H, 303).
F. (R,R)-N-(2-Hydroxy-1 -metyl-2-fenetyl)-N,2-(S)-dimetyl-6-hepténamid
Suspenzia LiCl (6,9 g, 0,16 mol) a vopred pripraveného lítiumdiizopropylamidu (Aldrich, 2,0 M roztok v heptáne/etylbenzéne/THF, 27,6 ml, 55 mmol) v dodatočnom THF (70 ml) sa pri -78 °C po kvapkách spracovala s roztokom (R,R)-N-(2-hydroxy-l-metyl-2-fenetyl)-N-metylpropiónamidom (6,0 g, 27 mmol, Meyers A. G. a kol., J. Am. Chem. Soc., 116, 9361 (1994)) v THF (30 ml) počas 10 minút. Svetložltá reakčná zmes sa miešala pri -78 °C (1 hodinu), pri 0 °C (15 minút) a pri 25 °C (5 minút) pred tým, ako sa znovu ochladila na 0 °C a spracovala s roztokom 5-bróm-l-penténu (4,8 ml, 40 mmol) v THF (5 ml). Reakčná zmes sa miešala pri 0 °C (24 hodín), preliala sa do nasýteného vodného roztoku NH4CI (100 ml) a EtOAc (100 ml). Oddelili sa dve fázy a vodná fáza sa ďalej extrahovala EtOAc (3x100 ml). Organické extrakty sa spojili, premyli sa nasýteným vodným roztokom NaCl (200 ml), vysušili (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2,4,0 x 25 cm, 2 % MeOH-CHCl3) poskytla zlúčeninu F (6,9 g, 88 %) vo forme žltého oleja. MS (ESI+): 290 (M+H)+, MS (ESF): 288,2 (M-H)’.
G. (S)-2-Metyl-6-heptenol
Banka s guľatým dnom s objemom 250 ml sa postupne plnila pyrolidínom (2,6 ml, 30 mmol) a komplexom BH3-THF (1,0 M v THF, 31 ml, 30 mmol) pri teplote 0 °C. Komplex borán-pyrolidín sa zahrieval na 25 °C (1 hodinu), ochladil na 0 °C a po kvapkách sa spracoval s n-butyllítiom (1,6 M v hexáne, 19 ml, 30 mmol), v priebehu 30 minút, zatiaľ čo sa starostlivo udržiavala vnútorná teplota 5,5 °C. Reakčná zmes sa miešala pri 0 °C počas ďalších 30 minút pred tým, ako sa po kvapkách v priebehu 10 minút pridal roztok zlúčeniny F (3,0 g, 10 mmol) v THF (23 ml). Reakčná zmes sa miešala pri 25 °C (6 hodín), skôr ako sa reakcia prerušila pridaním po kvapkách vodného roztoku 3 N HC1 (25 ml). Reakčná zmes sa potom preliala do vodného roztoku 1 N HC1 (200 ml) a extrahovala sa Et2O (4 x 80 ml). Spojené organické podiely sa premyli zmesou 1 : 1 nasýteného vodného roztoku NaCl a 1 N vodnej HC1 (2 x 150 ml) a odparili sa vo vákuu. K odparku sa pridal vodný roztok NaOH (IN, 200 ml) a suspenzia sa miešala počas 30 minút. Zmes sa extrahovala Et2O (3 x 100 ml) a spojené éterové vrstvy sa premyli zmesou 1 : 1 nasýteného vodného roztoku NaCl a 1 N NaOH (2 x 200 ml), vysušili (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2, 4,0 x 25 cm, gradientová elúcia 15 až 25 % roztokom Et2O-pentán) poskytla zlúčeninu G (1,26 g, 95 %) vo forme bezfarebného oleja. [a]25 D -11 (c 12, CH2C12).
H. (S)-2-Metyl-6-heptenal
Roztok zlúčeniny G (0,24 g, 1,9 mmol) v CH2C12 (6 ml) sa spracoval s pyridíniumchlórchromátom (0,61 g, 2,8 mmol) a reakčná zmes sa miešala pri 25 °C počas 5 hodín. Výsledná tmavohnedá viskózna suspenzia sa viedla cez stĺpec zmesi silikagél-Celite (Celíte 1,0 x 1 cm na vrchole SiO2, 1,0 x 5 cm, elúcia 50 ml CH2C12). Rozpúšťadlo sa odparilo vo vákuu na poskytnutie surovej zlúčeniny H (0,15 g, 63 %) vo forme bezfarebného oleja, ktorý bol dostatočne čistý na použitie v nasledujúcich reakciách. *H NMR (300 MHz, CD2C12): d 9,62 (s, 1H), 5,88 až 5,68 (m, 1H), 5,13 až 4,92 (m, 2H), 2,37 až 2,24 (m, 1H), 2,15 až 2,05 (m, 2H), 1,62 až 1,78 (m, 1H), 1,51 až 1,32 (m, 3H), 1,07 (d, 3H, J = 7,0 Hz).
I. Kyselina (3S,6R,7S,8S)-3-/erc-butyldimetylsiloxy-4,4,6,8-tetrametyl-7-hydroxy-5-oxo-12-tridecénová
Do vopred pripraveného roztoku LDA (Aldrich, 2,0 M roztok v zmesi heptán/etylbenzén/THF, 3,8 ml,
7,6 mmol) v dodatočnom THF (25 ml) sa pri -78 °C po kvapkách v priebehu 3 minút pridal roztok zlúčeniny E (1,0 g, 3,4 mmol) v THF (5 ml). Reakčná zmes sa miešala pri -78 °C (10 minút), zohriala sa na -40 °C (20 minút) a znova sa ochladila na -78 °C pred tým, ako sa pridala zlúčenina H (0,56 g, 4,4 mmol) v THF (5 ml). Reakčná zmes sa zohriala na -40 °C, miešala sa 1 hodinu a zriedila sa nasýteným vodným roztokom NH4CI
SK 286592 Β6 (50 ml). Oddelili sa dve vrstvy a vodná fáza sa extrahovala EtOAc (4 x 50 ml). Spojené organické vrstvy sa premyli nasýteným vodným roztokom NaCl (100 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili sa vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2, 2,5 x 20 cm, gradientová elúcia 2 až 5 % MeOH-CHCl3) nasledovaná oddelením pomocou HPLC (YMC S-10, ODS, 30x500 mm kolóna, elúcia MeOH prietokom 20 ml.min'1) poskytla požadovaný syn-aldolový produkt, zlúčeninu I (0,60 g, 43 %) a nežiaduci diastereoizomér (0,32 g, 22 %) spolu s východiskovou zlúčeninou E (asi 10 %).
MS (ESI+): 879,3 (2M+Na)+, 451,2 (M+Na)+, 429,2 (M+H)+, MS (ESľ) 427,3 (M-H)’.
Stereochémia sa potvrdila priamym porovnaním 13C NMR a ’H NMR nasledujúceho esterového derivátu (použitého v syntéze epotilónu C) s rovnakým medziproduktom, ktorý už skôr opísal K. C. Nicolaou a kol. v Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 36, 166 (1997).
J. Kyselina (S)-2-[N-[íerc-butyloxy)karbonyl]amino]-4-penténová
Roztok kyseliny L-2-amino-4-penténovej (NovaBiochem, 3,0 g, 26 mmol) v THF-H2O (1 : 1, 200 ml) sa pri 0 °C postupne spracoval sNaHCO3 (6,6 g, 78 mmol) a di-íerc-butyldikarbonátom (10,4 g, 1,8 mmol). Reakčná zmes sa zahriala na 25 °C a miešala počas 16 hodín. pH zmesi sa upravilo na pH 4 opatrným pridaním nasýteného vodného roztoku kyseliny citrónovej pri 0 °C a zmes sa extrahovala EtOAc (4 x 50 ml). Spojené organické vrstvy sa premyli nasýteným vodným roztokom NaCl (75 ml), vysušili (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2, 4,0 x 6 cm, gradientová elúcia zmesou 5 až 10 % MeOH-CHCl3) poskytla zlúčeninu J (5,5 g, 99 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESľ): 429,3 (2M-H)’, 214,1 (M-H)’.
K. (S)-2-[N2-[(íerc-Butyloxy)karbonyl]amino]-N-metoxy-N-metyl-4-penténamid
Roztok zlúčeniny J (2,9 g, 13 mmol) vCHC13 (55 ml) sa pri 0 °C postupne spracoval sN,O-dimetylhydroxylamínhydrochloridom (1,4 g, 15 mmol), 1-hydroxybenzotriazolom (2,0 g, 15 mmol), 4-metylmorfolínom (4,4 ml, 40 mmol) a l-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimidhydrochloridom (3,4 g, 18 mmol). Reakčná zmes sa pomaly zahriala na 25 °C, miešala sa počas 16 hodín a zriedila sa H2O (100 ml). Oddelili sa dve vrstvy a vodná fáza sa extrahovala EtOAc (3 x 75 ml). Spojené organické fázy sa premyli 5 % vodným roztokom HCl (100 ml), nasýteným vodným roztokom NaHCO3 (100 ml), nasýteným vodným roztokom NaCl (100 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2,3,0 x x 20 cm, gradientová elúcia 25 až 50 % EtOAc-hexán) poskytla zlúčeninu K (2,5 g, 71 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESÍ): 258,9 (M+H)+, 202,9 (M-izobutylén), 158,9 (M-BOC), MS (ESľ): 257,2 (M-H)'.
L. (S)-3-[N-[(terc-Butyloxy)karbonyl]amino]-5-hexén-2-ón
Roztok zlúčeniny K (2,5 g, 1,0 mmol) v THF (65 ml) sa pri 0 °C spracoval s metylmagnéziumbromidom (3,0 M roztok v Et2O, 8,1 ml, 2,4 mmol). Reakčná zmes sa miešala pri 0 °C (2,5 hodiny) a opatrne sa preliala do nasýteného vodného roztoku NH4CI (100 ml). Oddelili sa dve vrstvy a vodná fáza sa extrahovala EtOAc (3 x 75 ml). Spojené organické extrakty sa premyli nasýteným vodným roztokom NH4C1 (75 ml), H2O (75 ml), nasýteným vodným roztokom NaCl (75 ml), vysušili sa (MgSO4) a odparili sa vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2, 3,0 x 20 cm, gradientová elúcia zmesou 10 až 25 % EtOAc-hexán) poskytla (S)-2-[N-[(terc-butyloxy)karbonyl]-amino]-5-hexén-2-ón (2,2 g, 67 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI+): 213,9 (M+H)+, 157,9 (M-izobutylén), 113,9 (M-BOC), MS (ESľ): 212,2 (M-H)'.
M. (S)-4-[3-[N-[(terc-Butyloxy)karbonyl]amino]-2-metyl-1 (E),5-hexadienyl]-2-metyltiazol
Roztok 2-metyl-4-tiazolylmetyldifenylfosfínoxidu (2,5 g, 8,0 mmol, Danishefsky a kol., J. Org. Chem., 61, 7998 (1996)) v THF (38 ml) sa pri -78 °C po kvapkách v priebehu 5 minút spracoval s n-butyllítiom (1,6 M roztok vhexáne, 5,2 ml, 8,4 mmol). Vzniknutá žiarivo oranžová zmes sa miešala počas 15 minút pri -78 °C a spracovala sa roztokom zlúčeniny L (0,81 g, 3,8 mmol) v THF (5 ml). Po 10 minútach pri -78 °C sa odstránil chladiaci kúpeľ a reakčná zmes sa nechala zahriať na 25 °C (2 hodiny). Zmes sa preliala do nasýteného vodného roztoku NH4C1 (50 ml) a oddelili sa dve vrstvy. Vodná fáza sa extrahovala Et2O (3 x 50 ml) a spojené organické extrakty sa postupne premyli H2O (75 ml), nasýteným vodným roztokom NaHCOj (75 ml), nasýteným vodným roztokom NaCl (75 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili sa vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografia (SiO2, 4,0 x 30 cm, gradientová elúcia zmesou 10 až 20 % EtOAc-hexán) poskytla zlúčeninu M (0,23 g, 18%) vo forme bezfarebného oleja spolu s obnoveným východiskovým ketónom (20 až 30 %). MS (ESI+): 309,1 (M+H)*, 253,0 (M-izobutylén), MS (ESľ): 307,3 (M-H)’.
N. (S)-4-(3-Amino-2-metyl-l(E),5-hexadienyl)-2-metyltiazol
Zlúčenina M (0,15 g, 0,49 mmol) sa spracovala s 4,0 N HCl v 1,4-dioxáne (5 ml) pri 0 °C pod argónom. Prchavé podiely sa vo vákuu odparili a výsledná biela pena sa rozpustila v chladnom nasýtenom NaHCO3 (3 ml). Tento roztok sa extrahoval EtOAc (4 x 10 ml) a spojené EtOAc podiely sa vysušili (Na2SO4) a vákuovo odparili. Veľmi rýchla chromatografía (SiO2, 1,0 x 5 cm, gradientová elúcia 5 až 10 % MeOH-CHCl3) poskytla zlúčeninu N (88 mg, 88 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ES1+): 209,0 (M+H)+, MS (ESE):
207,2 (M-H)'.
O. (3S,6R,7S,8S)-N-(S)-[l-(2-Metyl-4-tiazolyl)-2-metyl-l(E),5-hexadién-3-yl]-3-terc-butyldimetylsiloxy-4,4,6,8,-tetrametyl-7-hydroxy-5-oxo-12-tridecénamid
Roztok zlúčeniny M (88 mg, 0,42 mmol) v DMF (1,3 ml) sa pri 0 °C postupne spracoval so zlúčeninou I (0,15 g, 0,35 mmol), 1-hydroxybenzotriazolom (49 mg, 0,36 mmol) a l-(3-dimetylaminopropyl)-3-etylkarbodiimidhydrochloridom (0,10 g, 0,52 mmol). Reakčná zmes sa pomaly zahriala na 25 °C, miešala počas 15 hodín a zriedila sa H2O (3 ml). Zmes sa extrahovala EtOAc (3 x 10 ml) a spojené organické fázy sa premyli 5 % vodným roztokom HC1 (10 ml), nasýteným vodným roztokom NaHCO3 (10 ml), nasýteným vodným roztokom NaCl (10 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Veľmi rýchla chromatografía (SiO2,1,5 x 20 cm, 2,5 % zmesou MeOH-CHCl3) poskytla zlúčeninu O (0,17 g, 77 %) vo forme bielej peny. MS (ESI): 619,3 (M+H)+.
P. [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4-terc-Butyldimetylsiloxy-8-hydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-l-aza-13(E)-cyklohexadecén-2,6-dión
Roztok zlúčeniny O (17 mg, 27 mmol) v odplynenom benzéne (8,0 ml) sa pod atmosférou argónu spracoval s Grubbovým katalyzátorom [bis(tricyklohexylfosfín)-benzylidénruténiumdichlorid, Strem Chemicals, 11 mg, 14 mmol). Reakčná zmes sa miešala pri 25 °C počas 15 hodín a znovu sa spracovala s ďalším podielom katalyzátora (5,0 mg, 4,5 mmol). Po ďalších 7 hodinách sa benzén odparil vo vákuu a Čierny viskózny odparok sa viedol cez vrstvu silikagélu (1,0x3 cm) za elúcie Et2O (25 ml). Eluent sa odparil vo vákuu na poskytnutie deliteľnej zmesi 5 : 1 (E/Z) geometrických izomérov. PTLC (SiO2, 1 mm doska, 2 elúcie roztokom 1:1:1 hexán-toluén-etylacetát) poskytla E-izomér zlúčeniny P (5,1 mg, 34 %) a zodpovedajúci Z-izomér (1,0 g, 6,7 %). Pre zlúčeninu P: MS (ESľ): 1181,7 (2Μ+Η)ζ 591,4 (M+H)+. Pre Z-izomér: MS (ESI+): 1181,5 (2M+H)+, 613,2 (2M+Na)+, 591,2 (M+H)+, MS (ESF): 589,3 (M-H)'.
Q. [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-Dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)-etenyl] -1 -aza-13 (E)-cyklohexadecén-2,6-dión
Do liekovky s obsahom 3,55 cm3 naplnenej roztokom zlúčeniny P (2,3 g, 3,9 mmol) v CH2C12 (0,4 ml) sa pri 0 °C pridala kyselina trifluóroctová (0,1 ml). Reakčná zmes sa utesnila pod atmosférou argónu a miešala sa pri 0 °C. Po 4 hodinách sa prchavé podiely odstránili pri 0 °C pri konštantnom prúdení argónu. Do zvyšku sa pridal nasýtený vodný roztok NaHCO3 (1 ml) a EtOAc (1 ml) a oddelili sa dve vrstvy. Vodná fáza sa extrahovala EtOAc (4 x 1 ml) a spojené etylacetátové vrstvy sa vysušili (Na2SO4) a odparili vo vákuu. PTLC (SiO2, 20 x 10 x 0,025 cm, elúcia zmesou 5 % MeOH-CHCl3) poskytla [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[ 1 -metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13 (E)-cyklohexadecén-2,6-dión (1,3 mg, 68 %) vo forme bieleho filmu. MS (ESI): 953,5 (2M+H)+, 477,3 (M+H)+, MS (ESF):
475,5 (M-H)'.
Príklad 2
Nasledujúce zlúčeniny sa môžu pripraviť podľa opísaných reakčných schém: [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS* llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,13,17-trioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 l-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,13,17-trioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1,10-dioxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1,10-dioxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,U-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,14,17-trioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,1 lR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,14,17-trioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl] -1,11 -dioxa-13 -cyklohexadecén-2,6-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl] -1,11 -dioxa-13 -cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R* 12R*,16S*]]-7,U-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl
SK 286592 Β6
-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-3,8,8,10,12,16-hexametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-3,8,8,10,12-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13,16-hexametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -oxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,16-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -oxa-13 -cyklohexadecén-2,6-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 l-dihydroxy-6,8,8,10,12,16-hexametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,Il-dihydroxy-6,8,8,10,12-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-4,8,8,10,12,16-hexametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-4,8,8,10,12-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza- 17-oxabicyklo[ 14.1.0]heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-l,5,5,7,9,13-hexametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-l-aza-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*, 15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-1,5,5,7,9-pentametyl-l 6-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,1 lR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-13-aza-4,17-dioxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-13-aza-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-10-aza- 1-oxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*, 15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[ 1 -metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-l 0-aza-1 -oxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-14-aza-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 l-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-14-aza-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-11-aza-1 -oxa-13-cyklohexadecén-2,6-dión, (4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-16-[I-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-11 -aza-1 -oxa- 13-cyklohexadecén-2,6-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,1 lR*,12R*,16S*]]-N-fenyl-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-5,9-dioxo-4,17-dioxabicyklo[14.1.0]heptadekán-3-karboxamid, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-N-fenyl-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-5,9-dioxo-4,17-dioxabicyklo [ 14.1.0]heptadekán-3 -karboxamid, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-N-fenyl-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-2,6-dioxo-l-oxa-13-cyklohexadecén-16-karboxamid, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-N-Fenyl-4,8-dihydroxy-5,5,7,9-tetrametyl-2,6-dioxo-l-oxa-13-cyklohexadecén-16-karboxamid, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)cyklopropyl]-4,17-dioxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión a [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 l-dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)cyklopropyl]-4,17-dioxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión.
Príklad 3
[lS-[lR*^R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]heptadekán-5,9-dión.
A. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-azido-12,13-epoxy-4,4,6,8,12,16-hexametyl-7-hydroxy-17-(2-metyl-4-tiazolyl)-5-oxo-16-heptadecénová
Roztok epotilónu B (0,35 g, 0,69 mmol) v odplynenom THF (4,5 ml) sa spracoval s katalytickým množstvom (80 mg, 69 mmol) tetrakis(trifenylfosfín)paládia (0) a suspenzia sa miešala pod argónom pri 25 °C počas 30 minút. Výsledný jasnožltý homogénny roztok sa všetok naraz spracoval s roztokom azidu sodného (54 mg, 0,83 mmol) v odplynenej H2O (2,2 ml). Reakčná zmes sa zahrievala na 45 °C počas 1 hodiny, zriedila sa H2O (5 ml) a extrahovala sa EtOAc (4 x 75 ml). Organické extrakty sa premyli nasýteným vodným roztokom NaCl (15 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2, 3,0 x 15 cm, 95 : 5,0 : 0,5 CHCl3-MeOH-AcOH) na poskytnutie zlúčeniny A (0,23 g, 61 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI+): 551 (M+H)+, MS (ESI ): 549 (M-H)'.
B. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-amino-12,13-epoxy-4,4,6,8,12,16-hexametyl-7-hydroxy-17-(2-metyl-4-tiazolyl)-5 -oxo-16-heptadecénová
Roztok zlúčeniny A (0,23 g, 0,42 mmol) v THF (4,0 ml) sa pri 25 °C spracoval s H2O (23 ml, 1,25 mmol) a na polyméri nasýtenom trifenylfosfínom (Aldrich, polystyrén zosieťovaný 2 % DVB, 0,28 g, 0,84 mmol). Výsledná suspenzia sa miešala pri 25 °C pod atmosférou argónu (32 hodín), prefiltrovala sa cez Celíte a odparila sa vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2,1,5 x 10 cm, gradientová elúcia od 95 : 5,0 : 0,5 do 90 : 10 : 1,0 CHCl3-MeOH-AcOH) na poskytnutie zlúčeniny B (96 mg, 44 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI+): 525,2 (M+H)+, MS (ESP): 523,4 (M-H)'.
Prípadne sa do 25 ml banky s guľatým dnom naplnenej zlúčeninou A (0,26 g, 0,47 mmol) a PtO2 (0,13 g, 50 % hmotnostných) pod argónom pridal absolútny EtOH. Výsledná čierna zmes sa miešala pod atmosférou H2 počas 10 minút, po tomto čase sa sústava prepláchla N2 a pridala sa ďalšia časť PtO2 (65 mg, 25 % hmotnostných). Ešte raz sa reakčná zmes miešala pod atmosférou H2 počas 10 hodín. Sústava sa potom prepláchla N2 a reakčná zmes sa prefiltrovala cez vrstvu Celíte pri elúcii CH2C12 (3 x 25 ml). Rozpúšťadlá sa odparili vo vákuu a odparok sa prečistil uvedeným spôsobom na poskytnutie zlúčeniny B (0,19 g, 75 %).
Prípadne sa roztok zlúčeniny A (20 mg, 36 mmol) v THF (0,4 ml) pod argónom spracoval s trifenylfosfínom (19 mg, 73 mmol). Reakčná zmes sa zahriala na 45 °C, miešala počas 14 hodín a ochladila na 25 °C. Vzniknutý iminofosforan sa spracoval s hydroxidom amónnym (28 %, 0,1 ml) a reakčná zmes sa ešte raz zahriala na 45 °C. Po 4 hodinách sa prchavé podiely odstránili vo vákuu a odparok sa prečistil uvedeným spôsobom na poskytnutie zlúčeniny B (13 mg, 70 %).
C. [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[ 14.1,0]-heptadekán-5,9-dión.
Roztok zlúčeniny B (0,33 g, 0,63 mmol) v odplynenom DMF (250 ml) sa pri 0 °C pod atmosférou argónu spracoval pevným NaHCO3 (0,42 g, 5,0 mmol) a difenylfosforylazidom (0,54 ml, 2,5 mmol). Výsledná suspenzia sa miešala pri 4 °C počas 24 hodín, pri 0 °C sa zriedila fosforečnanovým pufrom (250 ml, pH 7) a extrahovala sa EtOAc (5 x 100 ml). Organické extrakty sa premyli 10 % vodným roztokom LiCl (2 x 125 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili vo vákuu. Odparok sa najskôr prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2, 2,0 x 10 cm, gradientová elúcia 2 až 5 % MeOH-CHCl3) a potom sa prečistil použitím Chromatotronu (2 mm SiO2, GF rotor, gradientová elúcia 2 až 5 % MeOH-CHCl3) na poskytnutie uvedenej zlúčeniny (0,13 g, 40 %) vo forme bezfarebného oleja.
'H NMR (CDClj, 400 MHz): δ 6,98 (s, 1H, 6,71 (d, 1H, NH, J = 8,1 Hz), 6,56 (s, 1H), 4,69 až 4,62 (m, 1H),
4,18 až 4,12 (m, 1H), 4,01 až 3,96 (m, 1H), 3,86 (s, 1H), 3,38 až 3,34 (m, 1H), 2,82 (dd, 1H, J = 5,6,6,0 Hz), 2,71 (s, 3H), 2,58 (s, 1H), 2,43 (dd, h, J = 9,0, 14,5 Hz), 3,34 (dd, 1H, J = 3,0, 14,5 Hz), 2,14 (s, 3H), 2,05 až 1,92 (m, 2H), 1,82 až 1,41 (séria multipletov, 7H), 1,35 (s, 3H), 1,28 (s, 3H), 1,18 (d, 3H, J = 6,8 Hz), 1,14 (s, 3H), 1,00 (d, 3H, J = 6,8 Hz); MS (ESI+): 507,2 (M+H)+; MS (EST): 505,4 (M-H)'.
Príklad 4
Spôsob redukcie oxiránového kruhu epotilónu a analógov epotilónu
Do dvojhrdlovej banky sa vložili nasekané kúsky triesok horčíka (24 mg, 1,0 mmol). Banka sa vo vákuu vysušila plameňom a ochladila sa pod argónom. Pridal sa bis(cyklopentadienyl)titándichlorid (250 mg, 1,0 mmol) a následne bezvodý THF (5 ml). Miešaná suspenzia sa odplynila hlbokým vákuom a banka sa znova naplnila argónom. Červená suspenzia stmavla, pričom prechádzala po 1,5-hodine do rovnomerne tmavozelenej tak, ako sa spotreboval takmer všetok kovový horčík. Odobral sa alikvotný podiel (3,5 ml, 0,70 mmol,
3,5 ekv.) a ochladil sa pod argónom na -78 °C. Do tohto roztoku sa pridal epotilón A (99 mg, 0,20 mmol, 1,0 eq). Reakčná zmes sa zahriala na teplotu miestnosti a miešala počas 15 minút. Prchavé podiely sa odparili vo vákuu a odparok sa dvakrát chromatografoval na oxide kremičitom (25 g), pričom sa ako nosná kvapalina použila zmes 35 % EtOAc/hexány pri poskytnutí 76 mg (80 %) epotilónu C vo forme svetložltého viskózneho oleja.
Príklad 5
[lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12-tetra-metyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl] -4-aza-17-oxabicyklo[ 14.1,0]heptadekán-5,9-dión
A. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-azido-3,7-dihydroxy-12,13-epoxy-4,4,6,8,16-pentametyl-17-(2-metyl-4-tiazolyl)-5-oxo-16(E)-heptadecénová
Do roztoku epotilónu A (4,97 g, 10,1 mmol, 1,0 ekv.) v odplynenom THF (100 ml) sa pri teplote miestnosti pridalo tetrakis(trifenylfosfín)paládium (0) (1,17 g, 1,01 mmol, 0,10 ekv.) a miešalo sa počas 30 minút pod argónom. Do tejto reakčnej zmesi sa pridal azid sodný (0,980 g, 15,1 mmol, 1,5 ekv.) a následne sa pridala odplynená voda (10 ml). Reakčná zmes sa zahrievala počas 1 hodiny na 45 °C, ochladila sa na teplotu miestnosti, zriedila sa etylacetátom (300 ml) a ďalej sa zriedila vodou (150 ml). Vodné vrstvy sa extrahovali etylacetátom (3 x 100 ml). Spojené organické extrakty sa premyli roztokom NaCl (150 ml), vysušili sa (síranom sodným), prefiltrovali sa a odparili vo vákuu. Olejovitý zvyšok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou na silikagéli (elúcia 0 až 5 % metanol/chloroform s 0,1 % kyseliny octovej) na poskytnutie zlúčeniny A (1,84 g, 34,0 % výťažok) vo forme sklovitej pevnej látky. MS (ESF): 537 (M+H)-, MS (ESf): 535 (M-H)'.
B. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-amino-3,7-dihydroxy-12,13-epoxy-4,4,6,8,16-pentametyl-17-(2-metyl-4-tiazolyl)-5-oxo-16(E)-heptadecénová
Do roztoku zlúčeniny A (1,85 g, 3,44 mmol, 1,0 ekv.) v absolútnom etanole (137 ml) sa pridal oxid platičitý (0,980 g, 4,30 mmol, 1,25 ekv.). Reakčná zmes sa silno miešala pri teplote miestnosti pod vodíkovým balónikom počas 16 hodín. Reakčná zmes sa prefiltrovala a filtrát sa odparil vo vákuu. Olejovitý odparok sa prečistil preparatívnou HPLC (YMC S-15 ODS 50 x 500 mm kolóna, 45 minút/gradientová elúcia, 0 až 100 % B, 50 ml.min'1, retenčný čas 17 minút, A = 0,1 % kyseliny octovej/ 5 % acetonitrilu/ 95 % vody, B = 0,1 % kyseliny octovej/ 5 % vody/ 95 % acetonitrilu). Príslušné frakcie sa odparili vo vákuu a zvyšok sa lyofilizoval z vodného roztoku acetonitrilu na poskytnutie zlúčeniny B (1,33 g, 76,0 % výťažok) vo forme bezfarebnej pevnej látky. MS (ESF): 511 (M+H)+, MS (ESF): 509 (M-H)'.
C. [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]heptadekán-5,9-dión
Zlúčenina B (0,860 g, 1,68 mmol, 1,0 ekv.) sa rozpustila v bezvodom DMF (0,00250 M, 672 ml) a odplyňovala sa počas 1 hodiny pri teplote miestnosti. Roztok sa ochladil na 0 °C a pod atmosférou argónu sa pridal bezvodý hydrogenuhličitan sodný (1,13 g, 13,4 mmol, 4,0 ekv.) a difenylfosforylazid (1,85 g, 6,72 mmol, 8,0 ekv.). Reakčná zmes sa udržiavala pod atmosférou argónu na teplote 4 °C a miešala sa počas 16 hodín. Potom sa reakčná zmes ochladila na -60 °C a pomaly sa kvôli prerušeniu reakcie pridal fosforečnanový pufor s pH 7 (400 ml). Teplota sa udržiavala pod -30 °C. Táto zmes sa nechala pomaly zahriať na teplotu miestnosti a extrahovala sa etylacetátom (1 liter). Vodná vrstva sa premyla etylacetátom (4x300 ml). Organické extrakty sa spojili, premyli sa 10 % roztokom LiCl (500 ml), vysušili sa (síranom sodným), prefiltrovali a odparili sa vo vákuu. Olejovitý odparok sa prečistil preparatívnou HPLC (kolóna YMC S-15 ODS 50 x x 500 mm, 45 minút/gradientová elúcia, 0 až 100 % B, 50 ml.min ’, retenčný čas = 35 minút, A = 5 % acetonitrilu/ 95 % vody, B = 5 % vody/ 95 % acetonitrilu). Príslušné frakcie sa odparili vo vákuu a odparok sa lyofilizoval z vodného roztoku acetonitrilu na poskytnutie uvedenej zlúčeniny (0,220 g, 26,0 % výťažok) vo forme bezfarebnej pevnej látky. MS (ESI+): 493 (M+H)+, MS (ESF): 491 (M-H)'.
Príklad 6
Me
[4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-Dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13 (Z)-cyklohexadecén-2,6-dión
Chlorid volfrámový (0,19 g, 0,49 mmol, 0,5 ekv.) sa rozpustil v THF (5,0 ml) a roztok sa ochladil na -78 °C. Naraz sa pridal roztok n-butyllítia v hexáne (1,6 M, 0,63 ml, 1,0 mmol, 1,0 ekv.) a reakčná zmes a nechala počas 20 minút zahriať na teplotu miestnosti (počas zahrievania na teplotu miestnosti roztok získaval tmavozelenú farbu). 0,1 M roztok takto pripraveného volfrámového činidla (0,79 ml, 0,079 mmol, 2,0 mmol) sa pri teplote miestnosti pridal k zlúčenine 4C (0,020 g, 0,039 mmol, 1,0 ekv.). Reakčná zmes sa miešala pri teplote miestnosti počas 30 minút a potom sa preliala nasýteným roztokom NaHCO3 (2,0 ml). Tento roztok sa zriedil vodou (10 ml) a roztok sa extrahoval CH2C12 (4 x 20 ml). Spojené organické extrakty sa vysušili (Na2SO4), prefiltrovali a odparili sa vo vákuu. Anorganické látky sa odstránili vedením odparku cez vrstvu silikagélu (elúcia roztokom CHCl3/MeOH v pomere 19/1). Eluent sa odparil vo vákuu. Odparok sa prečistil PHPLC (YMC S-5 ODS, 30 až 100 % B, A = 5 % vodný roztok CH3CN, B = 95 % vodný roztok CH3CN, 3 ml.min1, 220 nm, 30 minút, gradientová elúcia) a príslušné frakcie sa odparili vo vákuu. Lepkavá pevná látka sa lyofilizovala z vodného roztoku acetonitrilu na poskytnutie zlúčeniny pomenovanej v nadpise (4,3 mg, 29 %), vo forme bielej pevnej látky. TLC: Rf = 0,57 (9/1 CHCl3/MeOH, zviditeľnenie pomocou UV žiarenia), HRMS: (M+H)+, vypočítané 491,29436, nájdené 491,2934.
Príklad 7
[1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 l-Dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-hydoxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo-[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión
A. N-Oxid [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo-[14.1.0]heptadekán-5,9-diónu
Roztok epotilónu B (2,0 g, 3,9 mmol) v CH2C12 (30 ml) sa spracoval pri 25 °C počas 2 hodín pod atmosférou argónu s kyselinou 3-chlórperoxybenzoovou (1,0 g, 5,9 mmol). Pridalo sa ďalších 0,5 g (3,0 mmol) kyseliny 3-chlóperoxybenzoovej a reakčná zmes sa miešala počas 2 hodín. Reakčná zmes sa prefiltrovala a filtrát sa odparil vo vákuu. Odparok sa rozpustil v EtOAc (100 ml), premyl sa nasýteným vodným roztokom NaHCO3 (75 ml), 5 % vodným roztokom Na2SO3 (75 ml), H2O (75 ml), vysušil sa (Na2SO4) a odparil sa vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2, 4,5 x 30 cm, gradientová elúcia 2 až 10 % roztokom MeOH-CHCl3) na poskytnutie zlúčeniny A (1,04 g, 50 %) vo forme bielej pevnej látky. MS (ESL): 524,3 (M+H)+; MS (ESľ): 522,5 (M-H)’.
B. [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4,17-dioxabicyklo-[ 14.1.0]heptadekán-5,9-dión [epotilón F]
Do roztoku zlúčeniny A (0,46 g, 0,88 mmol) v CH2C12 (10 ml) v opakovane uzavierateľnej skúmavke sa pod atmosférou argónu pridal 2,6-lutidín (0,82 ml, 7,0 mmol) a anhydrid kyseliny trifluóroctovej (0,87 ml,
6,2 mmol). Reakčná nádoba sa pod atmosférou argónu utesnila, zahriala sa na 75 °C (12 minút), ochladila sa na 25 °C a prchavé podiely sa odstránili pod stálym prúdom N2. Reakčná skúmavka sa potom pripojila k vysokopodtlakovému čerpadlu na 15 minút. Výsledný zvyšok sa rozpustil v MeOH (10 ml) a spracoval s hydroxidom amónnym (28 až 30 % NH4 v H2O, 1 ml). Zmes sa zahrievala na 45 °C (10 minút) a prchavé podiely sa odparili vo vákuu. Surová reakčná zmes sa prečistila HPLC (kolóna YMC S-15 ODS 30 x 500 mm, 50 % roztok acetonitril-voda, izokratické podmienky, prietok 20 ml.min-1, retenčný čas 28 minút). Príslušné frakcie sa odparili vo vákuu a odparok sa lyofilizoval zvodného acetonitrilu na poskytnutie zlúčeniny B (0,22 g, 48 %) vo forme bielej pevnej látky. MS (ESI+): 524,3 (M+H)+, 1047,6 (2M+H)+, MS (ESľ): 522,5 (M-H)'
C. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-azido-3,7-dihydroxy-12,13-epoxy-4,4,6,8,12,16-hexametyl-17-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)-5-oxo-16(E)-heptadecénová
Roztok zlúčeniny B (0,18 g, 0,34 mmol) v odplynenom THF (3,0 ml) sa spracoval s katalytickým množstvom (40 mg, 3,4.10-2 mmol) tetrakis(trifenylfosfín)paládia (0) a zmes sa miešala pod atmosférou argónu pri 25 °C počas 30 minút. Výsledný jasnožltý homogénny roztok sa všetok naraz spracoval s roztokom azidu sodného (27 mg, 0,41 mmol) v odplynenej H2O (1,5 mmol). Reakčná zmes sa zahrievala na 45 °C počas 1 hodiny, zriedila sa H2O (5 ml) a extrahovala sa EtOAc (4x10 ml). Organické extrakty sa premyli nasýteným vodným roztokom NaCl (15 ml), vysušili (Na2SO4) a odparili sa vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2, 2,5 x 15 cm, gradientová elúcia 95 : 5,0 : 0,5 CHCl3-MeOH-AcOH) na poskytnutie zlúčeniny C (39 mg, 20 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI+): 567,4 (M+H)+,
1136,6 (2M+H)+, MS (ESI ): 565,5 (M-H)-, 1131,8 (M-H)-.
D. Kyselina (3S,6R,7S,8S,12R,13S,15S)-15-amino-3,7-dihydroxy-12,13-epoxy-4,4,6,8,12,16-hexametyl-17-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)-5-oxo-16(E)-heptadecénová
Do banky s guľatým dnom s objemom 10 ml naplnenej zlúčeninou C (40 mg, 71 mmol) a PtO2 (12 mg, % hmotnostných) sa pod atmosférou argónu pridal absolútny etanol (3 ml). Výsledná čierna zmes sa
SK 286592 Β6 miešala pod atmosférou vodíka počas 10 hodín. Sústava sa naplnila dusíkom a reakčná zmes sa prefiltrovala cez nylonovú membránu (premytú 25 ml MeOH). Rozpúšťadlá sa odparili vo vákuu na poskytnutie zlúčeniny D (29 mg, 76 %) vo forme peny, ktorá bola dostatočne Čistá na použitie v ďalšom kroku. LCMS:
541,3 (M+H)4.
E. [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo-[ 14.1.0]heptadekán-5,9-dión
Roztok zlúčeniny D (29 mg, 54 mmol) v odplynenom DMF (21 ml) sa pri 0 °C pod atmosférou argónu spracoval spevným NaHCO3 (36 mg, 0,43 mmol) a difenylfosforylazidom (46 ml, 0,21 mmol). Výsledná suspenzia sa miešala pri 4 °C počas 19 hodín, ochladila sa na -40 °C, zriedila sa 25 ml fosforečnanového pufra s pH 7 (opatrne pridávať, aby vnútorná teplota zostala pod -30 °C) a extrahovala sa EtOAc (4 x 10 ml). Organické extrakty sa premyli chladným 10 % vodným roztokom LiCl (25 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili sa vo vákuu. Odparok sa prečistil s použitím chromatotrónu (1 mm SiO2, GF rotor, gradientová elúcia zmesou 2 až 5 % MeOH-CHCl3) na poskytnutie zlúčeniny E uvedenej v nadpise (9,1 mg, 34 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI+): 523,2 (M+H)+, MS (ESF): 521,5 (M-H)’.
Príklad 8
[4S-[4R*,7S *,8R*,9R*, 15R*(E)]]-4,8-Dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-l 6-[ 1 -metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-l-aza-13(Z)-cyklohexadecén-2,6-dión
A. [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-Dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-terc-butyldifenylsilyloxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]heptadekán-5,9-dión
Roztok zlúčeniny 7E (6,8 mg, 13 mmol) v CH2C12 (0,5 ml) sa pri 0 °C pod atmosférou argónu spracoval s trietylamínom (2,7 ml, 20 mmol), 4-N,N-dimetylaminopyridínom (0,2 mg, 1,3 mmol) a íerc-butyldifenylsilylchloridom (3,7 ml, 14 mmol). Reakčná zmes sa postupne zahrievala pri 25 °C (1 hodinu), ochladila sa na 0 °C, reakcia sa prerušila pridaním nasýteného vodného roztoku NaHCO3 (1 ml) a reakčná zmes sa extrahovala EtOAc (4x2 ml). Spojené organické extrakty sa premyli roztokom chloridu sodného (5 ml), vysušili sa (Na2SO4) a odparili sa vo vákuu. Odparok sa prečistil veľmi rýchlou chromatografiou (SiO2, 1,0 x 5 cm, gradientová elúcia zmesou 2 až 5 % MeOH-CHCl3) na poskytnutie zlúčeniny A (7,0 mg, 71 %) vo forme bezfarebného oleja. MS (ESI4): 761,5 (M+H)+, MS (ESF): 759,7 (M-H)'.
SK 286592 Β6
B. [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*, 15R*(E)]]-4,8-Dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-l6-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenylJ- 1-aza-13(Z)-cyklohexadecén-2,6-dión
Roztok chloridu volframičitého (0,10 g, 0,25 mmol) v bezvodom THF sa pri -78 °C pod atmosférou argónu spracoval s n-BuLi (1,6 M roztok v hexáne, 0,32 ml, 0,50 mmol). Reakčná zmes sa zahrievala pri 25 °C počas 40 minút a potom sa znovu ochladila na 0 °C. Alikvotný podiel (0,2 ml, 20 mmol) výsledného tmavozeleného, homogénneho roztoku sa pri 0 °C pod atmosférou argónu pridal do liekovky s obsahom 3,55 cm3 (1 drám) naplnenej zlúčeninou A (7,0 mg, 9,2 mmol). Reakčná zmes sa zahriala na 25 °C, miešala sa 30 minút, reakcia sa prerušila pridaním nasýteného vodného roztoku NaHCO3 (0,5 ml) a reakčná zmes sa extrahovala EtOAc (4x1 ml). Spojené organické extrakty sa vysušili (Na^SOj a odparili vo vákuu. Odparok sa prečistil preparatívnou TLC (SiO2, 20 x 20 x 0,025 cm, elúcia zmesou 5 % MeOH-CHClj) na poskytnutie nedeliteľnej zmesi silylom chráneného 13-(Z)-izoméru zlúčeniny B a malého množstva (< 10 %) menšinového 13(E)-izoméru, pri ktorom sa ihneď v nasledujúcom kroku odstránila chrániaca skupina.
Zmes silylom chránených izomérov zlúčeniny B (2,3 mg, 3,1 mmol) sa pri 25 °C spracovala s 0,3 ml pufrovaného roztoku HF-pyridín v THF (roztok 2 : 1 : 0,5 THF/pyridín/HF-pyridín od Aldrich Chemical Co.). Po 1 hodine sa zmes zneutralizovala nasýteným vodným roztokom NaHCO3 (0,5 ml) a extrahovala sa EtOAc (4 x 1 ml). Spojené organické extrakty sa premyli nasýteným vodným roztokom NaHCO3 (1 ml), vysušili sa (Na2SO4) a prchavé podiely sa odstránili vo vákuu. Odparok sa prečistil preparatívnou TLC (SiO2, 20 x 10 x 0,025 cm, elúcia zmesou 5 % MeOH-CHCl3) na poskytnutie zlúčeniny pomenovanej v nadpise 13(Z)-izoméru spolu s neoddeliteľným množstvom (< 10 %) menšinového 13(E)-izoméru (0,96 mg, 20 % pre dva kroky) vo forme tenkého filmu. MS (ESE): 507,3 (M+H)+, MS (ESI'): 505,6 (M-H)'.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Derivát epotilónu všeobecného vzorca (V) v ktorom
    Q je vybrané zo súboru pozostávajúceho z (V),
    G je
    W jeNH; X je O;
    Y je O;
    Z[ aZ2jekaždýCH2;
    Bi a B2 sú OH;
    Rb R2, R3, R,, R5, R? a Ri2 sú vybrané zo súboru pozostávajúceho z vodíka a nižšieho alkylu;
    Ré je metyl;
    Rs je vodík alebo metyl a
    Ruje kde
    R je vodík, nižší alkyl alebo nižší alkyl substituovaný hydroxyskupinou;
    a ich stereoizoméry, kde výraz „nižší alkyl“ sa týka priamej alebo vetvenej nesubstituovanej uhľovodíkovej skupiny s 1 až 4 atómami uhlíka.
  2. 2. Derivát epotilónu podľa nároku 1, kde
    Q je skupina vzorca
    R7 je metyl a
    R je metyl alebo hydroxymetyl.
  3. 3. Derivát epotilónu podľa nároku 1, vzorca
  4. 4. Derivát epotilónu podľa nároku 1, vzorca
    O OH Ô alebo jeho stereoizomér.
  5. 5. Derivát epotilónu podľa nároku 1, ktorý je vybraný zo súboru zahŕňajúceho [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,-tetrametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-1 -aza-13 (E)-cyklohexadecén-2,
  6. 6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(231
    -metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [1S-[1R*,3R*(E),7R*,1OS*,11R*,12R*,16S*]]-7,1 ľdihydroxy-8,8,10,12-tetrametyl-3-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo[14.1.0]-heptadekán-5,9-dión, [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-metyl-4-tiazolyl)5 etenyl]-1 -aza-13(Z)-cyklohexadecén-2,6-dión, [lS-[lR*,3R*(E),7R*,10S*,llR*,12R*,16S*]]-7,ll-dihydroxy-8,8,10,12,16-pentametyl-3-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl]-4-aza-17-oxabicyklo-[14.1.0]heptadekán-5,9-dióna [4S-[4R*,7S*,8R*,9R*,15R*(E)]]-4,8-dihydroxy-5,5,7,9,13-pentametyl-16-[l-metyl-2-(2-hydroxymetyl-4-tiazolyl)etenyl] -1 -aza-13 (Z)-cyklohexadecén-2,6-dión.
    10 6. Farmaceutický prostriedok, vyznačujúci sa tým, že obsahuje derivát epotilónu podľa nároku 3 alebo 4 a farmaceutický prijateľný nosič.
  7. 7. Použitie derivátu epotilónu podľa nároku 3 alebo 4 na výrobu liečiva na liečenie rakoviny.
SK1817-99A 1997-07-08 1998-06-16 Derivát epotilónu, farmaceutický prostriedok s jeho obsahom a jeho použitie SK286592B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US5195197P 1997-07-08 1997-07-08
PCT/US1998/012550 WO1999002514A2 (en) 1997-07-08 1998-06-16 Epothilone derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK181799A3 SK181799A3 (en) 2001-08-06
SK286592B6 true SK286592B6 (sk) 2009-01-07

Family

ID=21974425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1817-99A SK286592B6 (sk) 1997-07-08 1998-06-16 Derivát epotilónu, farmaceutický prostriedok s jeho obsahom a jeho použitie

Country Status (4)

Country Link
LT (1) LT4743B (sk)
RU (1) RU2213741C2 (sk)
SK (1) SK286592B6 (sk)
ZA (1) ZA985938B (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2462463C2 (ru) * 2002-08-23 2012-09-27 Слоан-Кеттеринг Инститьют Фор Кэнсер Рисерч Синтез эпотилонов, их промежуточных продуктов, аналогов и их применения
EP2231635B1 (en) * 2007-12-07 2014-03-19 Eisai R&D Management Co., Ltd. Intermediates and methods for making zearalenone macrolide analogs

Also Published As

Publication number Publication date
SK181799A3 (en) 2001-08-06
LT99153A (en) 2000-08-25
ZA985938B (en) 2000-01-10
LT4743B (lt) 2000-12-27
RU2213741C2 (ru) 2003-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1019389B1 (en) Epothilone derivatives
US8513429B2 (en) Synthesis of epothilones, intermediates thereto and analogues thereof
US6921769B2 (en) Synthesis of epothilones, intermediates thereto and analogues thereof
SK286592B6 (sk) Derivát epotilónu, farmaceutický prostriedok s jeho obsahom a jeho použitie
MXPA99011452A (en) Epothilone derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20160616