SK285827B6 - Device for triggering an overload circuit breaker - Google Patents

Device for triggering an overload circuit breaker Download PDF

Info

Publication number
SK285827B6
SK285827B6 SK1760-99A SK176099A SK285827B6 SK 285827 B6 SK285827 B6 SK 285827B6 SK 176099 A SK176099 A SK 176099A SK 285827 B6 SK285827 B6 SK 285827B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
armature
coil
trigger
mechanism according
trigger mechanism
Prior art date
Application number
SK1760-99A
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK176099A3 (en
Inventor
Tibor Polgar
Paul Kadan
Original Assignee
Felten & Guilleaume Austria Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Felten & Guilleaume Austria Ag filed Critical Felten & Guilleaume Austria Ag
Publication of SK176099A3 publication Critical patent/SK176099A3/en
Publication of SK285827B6 publication Critical patent/SK285827B6/en

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/12Automatic release mechanisms with or without manual release
    • H01H71/24Electromagnetic mechanisms
    • H01H71/26Electromagnetic mechanisms with windings acting in opposition
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/1081Modifications for selective or back-up protection; Correlation between feeder and branch circuit breaker

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)

Abstract

A device for triggering an overload circuit breaker, such as a line safety switch, has a triggering armature (11) which actuates a switch latch (18) and can be actuated by a coil (6) through which flows the current to be monitored. The triggering armature (11) is retained in its rest position by a spring (12) and an electromagnet (20) through the coil (7) of which flows the current to be monitored or a current proportional to the current to be monitored. The coil (7) can be short-circuited when a predeterminable current strength is reached.

Description

Vynález sa týka spúšťacieho mechanizmu pre nadprúdové vypínacie zariadenie, ako je napríklad istič vedenia, obsahujúci spúšťaciu kotvu ovládajúcu zámok vypínača, ktorá je ovládateľná cievkou, ktorou preteká monitorovaný prúd.The invention relates to a trip mechanism for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising a trip anchor operating a circuit breaker lock which is operable by a coil through which the monitored current flows.

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Pri nadprúdových vypínacích zariadeniach sa používajú v podstate jednak tavné poistky, ktoré môžu ale byť použité len na jediné vypnutie, a jednak opätovne zopnuteľné, a preto viackrát použiteľné poistné automaty. V elektrickom zariadení sa v normálnom prípade v prívodnom vedení usporiada istenie preťaženia uvedeného druhu, a to ešte predtým, ako sa toto prívodné vedenie rozdelí do väčšieho počtu vzájomne paralelne zapojených prúdových obvodov. V každom z týchto prúdových obvodov sú upravené vlastné ochranné zariadenia, ktoré sa spravidla skladajú z mechanizmov na ochranu osôb (ochranných spínačov FI alebo podobných) a z mechanizmov na ochranu zariadení (ochranných spínačov vedenia, tavných poistiek alebo podobne). Tieto prúdové obvody sa prípadne môžu ešte ďalej rozdeliť na ďalšie podprúdové obvody, istené taktiež ochrannými mechanizmami.In the case of overcurrent tripping devices, in principle, fuse-links are used, but they can only be used for a single trip, and on the other hand, reusable and therefore reusable automatic machines. In an electrical device, an overload protection of this kind is normally provided in the supply line before the supply line is divided into a plurality of parallel circuits connected in parallel. In each of these circuits there are provided protective devices, which generally consist of mechanisms for the protection of persons (protective switches FI or similar) and mechanisms for protecting the devices (line protective switches, fuses or the like). These current circuits can optionally be further subdivided into further undercurrent circuits, also provided by protective mechanisms.

Pri takejto štruktúre zapojenia často dochádza k sériovému zapojeniu ochranných zariadení prívodného vedenia, prúdového obvodu a podprúdového obvodu. Ak preteká teraz v podprúdovom obvode neprípustné veľký prúd, je potrebné, aby sa vypol ochranný spínač priradený len tomuto podprúdovému obvodu a tým tento podprúdový obvod oddelil od siete, pričom všetky predradené ochranné spínače však majú zostať zopnuté, takže všetky prúdové obvody a podprúdové obvody, v ktorých nedošlo k žiadnej poruche, majú zostať pripojené k sieti. Len vtedy, ak je vzniknutý nadprúd taký veľký, že nemôže byť už odpojený ochranným spínačom podprúdového obvodu, uvedie sa do činnosti nadradený spínač. Také časovo oneskorené vypnutie predradeného spínača sa označuje ako „selektivita“.With such a wiring structure, the protective devices of the supply line, the current circuit and the undercurrent circuit are often connected in series. If an unacceptable high current is now flowing in the undercurrent circuit, it is necessary to switch off the protective switch assigned only to this undercurrent circuit and thereby separate the undercurrent circuit from the mains, but all the preceding circuit breakers should remain closed. where no fault has occurred, they should remain connected to the network. Only if the resulting overcurrent is so large that it can no longer be disconnected by the undercurrent circuit breaker, does the override switch operate. Such a time-delayed opening of the upstream switch is referred to as "selectivity".

V oblasti ochranných spínačov vedenia sa spravidla usporiadajú dva spúšťacie mechanizmy. Prvý spúšťací mechanizmus je určený na vypnutie nadprúdov, ktorých veľkosť je len nepatrne väčšia ako menovitý prúd zariadenia, a ktoré pôsobí počas dlhšej doby. Druhý spúšťací mechanizmus, takzvaný spúšťací mechanizmus pri skratovom prúde, je obyčajne zhotovený ako cievka, ktorou preteká monitorovaný prúd, ktorá má pohyblivú kotvu spôsobujúcu vypnutie. Aby bolo možno napodobniť oneskorenie závislé od žhaviaceho príkonu, a teda od intenzity prúdu a času, vysvetlené na tavných poistkách, používajú sa tepelné bimetalové pásky, ktorými preteká monitorovaný prúd, pričom tieto bimetalové pásky sa deformujú analogicky ako tavné drôty priamo úmerne so štvorcom intenzity prúdu a času, pričom touto deformáciou je umožnené časovo oneskorené vypnutie spúšťacieho mechanizmu pri skratovom prúde.Two trigger mechanisms are generally provided in the area of line protective switches. The first trigger mechanism is intended to shut off overcurrents whose magnitude is only slightly greater than the rated current of the device and which operate over a longer period of time. The second trip mechanism, the so-called short-circuit trip mechanism, is usually constructed as a coil through which the monitored current flows, having a movable anchor causing the trip. In order to mimic the delay depending on the incandescent power and hence the current and time intensity explained on the fuses, thermal bimetallic strips are used to flow the monitored current, the bimetallic strips deforming analogously to the melting wires directly proportional to the square of the current intensity and time, this deformation permitting a time-delayed tripping of the trigger mechanism at short-circuit current.

Tieto bimetalové pásky predstavujú súčasti, ktoré jednak musia byť mechanicky presne ustavené a jednak sú potrebné prídavné elektrické spojenia. Celkovo povedané, bimetalové pásky teda predstavujú značnú komplikáciu konštrukcie ochranných vypínačov, a teda aj zhoršenie ich funkčnej spoľahlivosti a ich výroby. Ďalšou nevýhodou takýchto konštrukcií je, že časovo oneskorené vypnutie spôsobené bimetalovými elementmi zostáva zachované nezávisle od veľkosti monitorovaného prúdu. Tým vznikne aj pri veľmi vysokých skratových prúdoch, ktoré musia byť na ochranu zariadenia odpojené bez akéhokoľvek omeškania, časovo oneskorené uvedenie ochranného zariadenia do činnosti.These bimetallic strips are components which must be mechanically precisely positioned on the one hand and additional electrical connections are necessary. All in all, bimetallic tapes thus represent a considerable complication in the design of the circuit breakers and thus a deterioration in their functional reliability and manufacture. A further disadvantage of such designs is that the time delayed shutdown caused by the bimetallic elements remains independent of the magnitude of the monitored current. Thus, even at very high short-circuit currents, which must be disconnected without delay in order to protect the device, the protection device is delayed in operation.

Úlohou vynálezu preto je zhotoviť spúšťací mechanizmus uvedeného druhu, ktorý bude vypínať selektívne a ktorý preto bude obsahovať len niekoľko málo necitlivých súčastí jednoduchšieho realizovania oproti známej spúšťacej cievke. Ďalej by mal spúšťací mechanizmus podľa vynálezu stratiť svoju selektivitu a bez oneskorenia dosiahnuť svoje uvedenie do činnosti, ak monitorovaný prúd dosiahne určitú, dopredu určenú hodnotu.SUMMARY OF THE INVENTION It is therefore an object of the present invention to provide a trigger mechanism of the kind mentioned, which will selectively switch off and which will therefore contain only a few insensitive components of a simpler embodiment relative to the known trigger coil. Furthermore, the trigger mechanism according to the invention should lose its selectivity and achieve its activation without delay if the monitored current reaches a predetermined value.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Uvedenú úlohu plní spúšťací mechanizmus pre nadprúdové vypínacie zariadenie, ako napríklad istič vedenia, obsahujúci spúšťaciu kotvu ovládajúcu zámok vypínača, ktorá je ovládateľná cievkou, ktorou preteká monitorovaný prúd, podľa vynálezu, podstatou ktorého je, že spúšťacia kotva je v svojej polohe pokoja pridržiavaná pružinou a elektromagnetom, ktorého cievkou preteká monitorovaný prúd, prípadne prúd priamo úmerný k monitorovanému prúdu, pričom táto cievka je spínacím kontaktom zopnuteľná nakrátko pri dosiahnutí dopredu stanovenej intenzity prúdu.This is accomplished by a trip mechanism for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising a trip anchor controlling the circuit breaker lock which is operable by a coil through which the monitored current flows, according to the invention. an electromagnet, the coil of which flows the monitored current, or a current directly proportional to the monitored current, the coil being short-circuited by a switching contact when a predetermined current intensity is reached.

Uvedenie spúšťacej kotvy do činnosti je preto vzhľadom na tieto jednoduché konštrukčné opatrenia oneskorené len do tej doby, pokiaľ sila vyvodená cievkou a pôsobiaca na spúšťaciu kotvu neprevýši pridržiavaciu silu elektromagnetu. Selektivita sa navyše automaticky prispôsobí momentálnej intenzite monitorovaného prúdu, ale spojením nakrátko, ktoré má za následok okamžité zrušenie magnetického pridržiavania, sa náhle zruší.Therefore, due to these simple design measures, the actuation of the trigger anchor is delayed only until the force exerted by the coil and acting on the trigger anchor exceeds the holding force of the electromagnet. In addition, selectivity automatically adapts to the current intensity of the monitored current, but by short-circuiting that results in the immediate removal of the magnetic hold, it is suddenly canceled.

Podľa ďalšej výhodnej realizácie vynálezu môžu byť vinutia vonkajšej vrstvy cievky časti bez izolačného materiálu, pričom je upravený elektricky vodivý mostík, ktorý sa pri dosiahnutí dopredu stanovenej intenzity prúdu uvedie do kontaktu s týmito Časťami. Tým je možné usporiť skratový kontakt zapojený paralelne proti cievke, ktorý by musel byť dimenzovaný ako relatívne veľký vzhľadom na očakávané vysoké prúdy.According to a further preferred embodiment of the invention, the windings of the outer coil layer can be parts without insulating material, wherein an electrically conductive bridge is provided, which is brought into contact with these parts when a predetermined current intensity is reached. This makes it possible to save a short-circuit contact connected in parallel to the coil, which would have to be dimensioned as relatively large with respect to the expected high currents.

V tejto súvislosti možno podľa ďalšej realizácie zhotoviť cievku tak, že bude obsahovať len jednu vrstvu vinutia, pričom všetky závity tejto vrstvy nie sú vybavené izolačným materiálom. Toto realizovanie umožňuje, aby každý závit cievky bol zopnuteľný nakrátko, čím sa zaručí zvlášť rýchle zrušenie magnetického poľa.In this connection, according to another embodiment, the coil may be made to comprise only one winding layer, and not all the windings of that layer are provided with an insulating material. This embodiment allows each coil thread to be short-circuitable, thereby guaranteeing a particularly rapid magnetic field cancellation.

Podľa ďalšieho zvlášť výhodného realizovania vynálezu je elektricky vodivý mostík upevnený na skratovacej kotve, ktorá je pôsobením elektromagnetu premiestniteľná z polohy pokoja do polohy spôsobujúcej kontakt mostíka s časťami závitov nevybavených izolačným materiálom, pričom táto skratovacia kotva je pridržiavaná v svojej polohe pokoja dopredu stanovenou pridržiavacou silou.According to a further particularly preferred embodiment of the invention, the electrically conductive bridge is mounted on a short-circuiting anchor, which is displaceable from a rest position to a bridge contact position with parts of the threads not provided with insulating material by the electromagnet.

Preto musí byť navyše už k existujúcemu elektromagnetu upravená len jedna kontaktná súčasť, totiž skratovacia kotva. Tým je umožnená zvlášť kompaktná a funkčne spoľahlivá konštrukcia. Vhodným dimenzovaním pridržiavacej sily skratovacej kotvy je možné veľmi jednoducho nastaviť hodnotu, pri ktorej dôjde ku skratovaniu cievky.Therefore, in addition to the existing electromagnet, only one contact component, namely the short-circuit anchor, must be provided. This allows a particularly compact and functionally reliable construction. By suitably dimensioning the holding force of the short-circuiting anchor, it is very easy to adjust the value at which the coil is short-circuited.

V tejto súvislosti sa môže použiť ďalšia realizácia podľa vynálezu, ktorá spočíva v tom, že pridržiavacia sila, pridržujúca skratovaciu kotvu v jej polohe pokoja, môže byť vyvodená pružnou súčasťou spojenou so skratovacou kotvou a s telesom spúšťacieho mechanizmu. Také časti majú len malé rozmery, takže celková veľkosť konštrukcie spúš ťacieho mechanizmu podľa vynálezu sa zväčší len nepodstatne.In this connection, another embodiment according to the invention can be used, in that the holding force holding the short-circuit anchor in its rest position can be effected by a resilient component connected to the short-circuit anchor and to the trigger mechanism body. Such parts have only small dimensions, so that the overall size of the construction of the trigger mechanism according to the invention increases only insignificantly.

Zvlášť výhodné pritom môže byť, ak je pružná súčasť tvorená vinutou pružinou, výhodne tlačnou pružinou, pretože také časti môžu byť vyrobené veľmi jednoducho so silou potrebnou na toto použitie.In this case, it may be particularly advantageous if the spring component is formed by a coil spring, preferably a compression spring, since such parts can be manufactured very simply with the force required for this application.

Podľa ďalšieho zvlášť výhodného realizovania spúšťacieho mechanizmu podľa vynálezu môže byť spúšťacia kotva ovládaná nepriamo magnetickou kotvou, pohyblivou priamo cievkou, pričom táto magnetická kotva je so spúšťacou kotvou spojená výhodne aspoň pomocou jedného pružného väzobného člena, prípadne jednej alebo viacerých pomocných kotví.According to a further particularly preferred embodiment of the triggering mechanism according to the invention, the triggering anchor can be actuated indirectly by a magnetic anchor, movable directly by the coil, the magnetic anchor being preferably connected to the triggering anchor by at least one flexible coupling member or one or more auxiliary anchors.

Touto pružnou väzbou sa môže magnetická kotva pohybovať tiež už pred dosiahnutím pridržiavacej sily, pričom týmto pohybom sa plynulo tvorí sila pôsobiaca na spúšťaciu kotvu cez väzobný člen. Toto realizovanie je výhodné predovšetkým pri nadprúdoch s dlhou dobou vzrastu, pretože magnetická kotva tu pri dosiahnutí spínacej prahovej hodnoty už urazila veľkú časť svojej dráhy, no pri tuhšej väzbe, respektíve pri priamom pôsobení cievky na spúšťaciu kotvu, by sa spúšťacia kotva pri dosiahnutí spínacej prahovej hodnoty najskôr uvoľnila a musela by prejsť celú dráhu až ku zámku vypínača.With this elastic coupling, the magnetic anchor can also be moved before the holding force has been reached, whereby the force acting on the triggering anchor through the coupling member is continuously generated. This embodiment is particularly advantageous for overcurrents with a long rise time, since the magnetic anchor has already traveled a large part of its travel here when the switching threshold is reached, but with a stiffer coupling or a direct action of the coil on the starting anchor values first released and would have to go all the way to the switch lock.

Podľa ďalšieho zhotovenia tejto výhodnej realizácie vynálezu môže byť aspoň jeden väzobný člen tvorený vinutou pružinou. Také väzobné členy vyžadujú málo miesta, no majú súčasne dobrú pružnosť, ktorá zostáva relatívne konštantná počas dlhej doby.According to a further embodiment of this preferred embodiment of the invention, the at least one coupling member may be a coil spring. Such couplers require little space but at the same time have good flexibility, which remains relatively constant over a long period of time.

Zvlášť výhodne môže byť, keď je magnetická kotva usporiadaná aspoň sčasti vnútri cievky. Touto realizáciou je magnetická kotva pohyblivá presne predvídateľným spôsobom pôsobením magnetickej sily monitorovaného prúdu.It may be particularly advantageous if the magnetic anchor is arranged at least partially inside the coil. In this embodiment, the magnetic anchor is movable in a predictable manner by the magnetic force of the monitored current.

Pritom môže byť ďalej výhodné, ak je spúšťacia kotva usporiadaná vnútri cievky, pričom táto spúšťacia kotva je zhotovená z nemagnetického materiálu. Tým vznikne ďalšia možnosť zmenšenia celkovej veľkosti spúšťacieho mechanizmu.It may furthermore be advantageous if the trigger anchor is arranged inside the coil, the trigger anchor being made of a non-magnetic material. This provides a further possibility of reducing the overall size of the trigger mechanism.

Podľa ďalšieho výhodného realizovania môže byť spúšťacia kotva vybavená nadstavcom, usporiadaným výhodne rovnobežne s pozdĺžnou osou cievky a prechádzajúcim magnetickou kotvou, pričom na tomto nadstavci je upevnená súčasť z magnetického materiálu, ktorá je pridržiavaná elektromagnetom. Tým sa umožní ďalšie geometrické zmenšenie spúšťacieho mechanizmu podľa vynálezu, ktoré je, bez ohľadu na elektromagnet pridržiavajúci spúšťaciu kotvu, závislé len od veľkosti cievky, mimo ktorej neexistujú žiadne pohyblivé súčasti.According to a further preferred embodiment, the lowering armature may be provided with an extension, preferably arranged parallel to the longitudinal axis of the coil and the passing magnetic anchor, on which the component of the magnetic material is fixed, which is held by the electromagnet. This allows a further geometric reduction of the trigger mechanism according to the invention, which, regardless of the electromagnet holding the trigger anchor, depends only on the size of the coil, outside of which there are no moving parts.

Ďalšia výhodná realizácia vynálezu spočíva v tom, že elektromagnet má jarmo v tvare písmena H, ktorého priečne rebro nesie cievku a ktorého prvý pár ramien pôsobí cez súčasť na spúšťaciu kotvu a ktorého druhý pár ramien pôsobí na skratovaciu kotvu. Tým sa dosiahne zvlášť jednoducho zhotoviteľná konštrukcia elektromagnetu, ktorá však aj napriek tomu celkovo plní požiadavky na ňu kladené.Another advantageous embodiment of the invention is that the electromagnet has a Y-shaped yoke, whose transverse rib supports the coil and whose first pair of arms acts through the component on the trigger armature and whose second pair of arms acts on the short-circuit armature. This achieves a particularly easy-to-construct electromagnet design, which nevertheless still satisfies the overall requirements of the electromagnet.

Podľa ďalšieho výhodného realizovania vynálezu je elektromagnet svojou pozdĺžnou osou usporiadaný kolmo na pozdĺžnu os spúšťacej kotvy. Tým je možno dĺžku celého spúšťacieho mechanizmu skrátiť.According to a further preferred embodiment of the invention, the electromagnet is arranged perpendicularly to the longitudinal axis of the trigger arm by its longitudinal axis. As a result, the length of the entire actuation mechanism can be shortened.

Podľa ďalšieho výhodného realizovania vynálezu je skratovacia kotva zhotovená z lamiel. V takto zhotovenej skratovacej kotve dochádza k viditeľne menším stratám spôsobeným premagnetizovaním a vírivými prúdmi, čím sa pohyb skratovacej kotvy zrýchli, takže v konečnom efekte možno dosiahnuť skrátenie doby uvedenia spúšťacieho mechanizmu do činnosti.According to a further preferred embodiment of the invention, the short-circuit anchor is made of slats. In the short-circuit armature thus produced, there are visibly less losses due to premagnetization and eddy currents, thereby speeding up the movement of the short-circuit armature, so that the actuation time of the triggering mechanism can be reduced in the end effect.

Prehľad obrázkov na výkresochBRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS

Vynález bude ďalej vysvetlený na príkladoch realizácie podľa priložených výkresov, na ktorých obr. la, lb znázorňujú schematicky v náryse dve možnosti realizácie spúšťacieho mechanizmu podľa vynálezu, obr. 2a, 2b v pôdoryse výhodnú realizáciu pridržiavacieho magnetu s dvoma rôznymi druhmi tvorenia pridržiavacej sily, obr. 3 v axonometrickom pohľade realizácie pridržiavacieho magnetu alternatívu na realizáciu podľa obr. 2a, 2b, obr. 4 schematicky v náryse zvlášť výhodnú realizáciu spúšťacieho mechanizmu podľa vynálezu a obr. 5 v pozdĺžnom reze istič vedenia vybavený spúšťacím mechanizmom podľa vynálezu.The invention will be further explained with reference to the accompanying drawings, in which: FIG. 1a, 1b show diagrammatically in front view two possible embodiments of the trigger mechanism according to the invention, FIG. 2a, 2b show in plan view a preferred embodiment of a holding magnet with two different kinds of holding force generation, FIG. 3 is an alternative perspective view of the embodiment of FIG. 2a, 2b, FIG. 4 is a schematic front view of a particularly preferred embodiment of the trigger mechanism according to the invention; and FIG. 5 shows a longitudinal section of a line circuit breaker provided with a trigger mechanism according to the invention.

Príklady realizácie vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Spúšťací mechanizmus pre nadprúdové vypínacie zariadenie, napríklad istič vedenia, znázornené na obr. la a lb, obsahuje spúšťaciu kotvu 11, ktorá môže ovládať prostredníctvom nadstavca v tvare kolíka 27 zámok 18 vypínača. Tento zámok 18 vypínača je v činnom spojení s jedným alebo niekoľkými pohyblivými kontaktmi 28, vedúcimi monitorovaný prúd a otvára tieto kontakty 28 pri ovládaní prostredníctvom kolíka 27. Spúšťacia kotva 11 je usporiadaná vnútri cievky 6, ktorou preteká monitorovaný prúd a môže sa prostredníctvom magnetického poľa tvoreného cievkou 6 pohybovať v smere k zámku 18 vypínača, ako je symbolicky naznačené šípkou 110, pretože je zhotovená z magnetického materiálu. Spätné prestavenie spúšťacej kotvy 11 do jej polohy pokoja, ako je naznačené šípkou 120, sa robí pružinou 12, ktorej prvý koniec sa opiera o pevný diel 34, naznačený len symbolicky a ktorej druhý koniec sa opiera o samotnú spúšťaciu kotvu 11.The triggering mechanism for the overcurrent tripping device, for example the line circuit breaker shown in FIG. 1a and 1b, it comprises a lowering armature 11 which can operate the switch lock 18 via a pin-shaped extension 27. This switch lock 18 is in communication with one or more of the moving current contacting contacts 28 and opens these contacts 28 when actuated by a pin 27. The trigger arm 11 is arranged inside the coil 6 through which the monitored current flows and can be via a magnetic field formed move the coil 6 in the direction of the switch 18 as symbolically indicated by the arrow 110, since it is made of magnetic material. The return armature 11 is brought back to its rest position, as indicated by the arrow 120, by a spring 12, the first end of which rests on a fixed part 34, indicated only symbolically, and the other end of which rests on the armature 11 itself.

Spúšťacia kotva 11 je v svojej polohe pokoja, v ktorej je kolík 27 oddialený od zámku 18 vypínača, pridržiavaná elektromagnetom 20. Tento elektromagnet 20 má jarmo 14 nesúce cievku 7, pričom cievkou 7 preteká monitorovaný prúd. To sa dosiahne sériovým zapojením oboch cievok 6 a 7 znázorneným plnými čiarami. Spúšťacia kotva 11 je vybavená nadstavcom 24, na konci ktorého je upevnená súčasť 13 z magnetického materiálu. Táto súčasť 13 tvorí s jarmom 14 elektromagnetu 20 magnetický obvod, ktorým sa dosiahne vysvetlené pridržiavanie spúšťacej kotvy v jej polohe pokoja.The trigger arm 11 is held by the solenoid 20 in its rest position, in which the pin 27 is spaced from the switch 18, held by the solenoid 20. The solenoid 20 has a yoke 14 carrying the coil 7, the monitored current flowing through the coil 7. This is achieved by the series connection of both coils 6 and 7 shown in solid lines. The anchor bolt 11 is provided with an extension 24 at the end of which a component 13 of magnetic material is fixed. This component 13 forms, with the yoke 14 of the electromagnet 20, a magnetic circuit, by which the explained holding of the trigger anchor in its rest position is achieved.

Účelom pridržiavania spúšťacej kotvy 11 v jej polohe pokoja je tým dosiahnuteľné oneskorenie pri spustení. Spustenie môže totiž nastať len vtedy, ak je sila pôsobiaca cievkou 6 na spúšťaciu kotvu 11 väčšia ako výslednica pružnosti 12 a pridržiavacej sily elektromagnetu 20. Tým, že elektromagnet 20 je sám vybudený monitorovaným prúdom, sa oneskorenie spustenia, označované tiež ako selektivita, nastaví automaticky v závislosti od aktuálnej intenzity prúdu, a to tak, že veľká intenzita prúdu znamená veľkú selektivitu.The purpose of holding the lower armature 11 in its rest position is thereby to achieve a lowerable start delay. Indeed, triggering can only occur if the force exerted by the coil 6 on the trigger armature 11 is greater than the resultant of the elasticity 12 and the holding force of the electromagnet 20. By the electromagnet 20 being itself excited by the monitored current, the trigger delay, also called selectivity, depending on the current current intensity, such that high current intensity means great selectivity.

Na dosiahnutie tejto vlastnosti prispôsobovania selektivity nemusí samozrejme monitorovaný prúd pretekať cievkou 7, takže postačí, ak cievkou 7 preteká prúd, ktorý je priamo úmerný k monitorovanému prúdu. Taký prúd je možno vytvoriť napríklad tým, že časť monitorovaného prúdu je vedená cez paralelný odpor 29, zapojený paralelne k cievke 7, ako je čiarkované znázornené na obr. la. Táto realizácia má zmysel vtedy, ak je elektromagnet 20 zhotovený konštrukčne tak, že na uskutočnenie opísanej selekti vitý postačí len časť monitorovaného prúdu a úplný prúd by mohol spôsobiť príliš intenzívne pridržiavanie spúšťacej kotvy 11 v jej polohe pokoja. Zmenou paralelného odporu 29 je možné zvlášť jednoduchým spôsobom ovplyvňovať selektivitu.Of course, to achieve this selectivity adjustment property, the monitored current need not flow through the coil 7, so it is sufficient if the current 7 is flowing in the coil 7, which is directly proportional to the monitored current. Such a current can be produced, for example, by passing a portion of the monitored current through a parallel resistor 29 connected in parallel to the coil 7, as shown in dotted lines in FIG. Ia. This embodiment makes sense if the electromagnet 20 is constructed in such a way that only a part of the monitored current is sufficient to carry out the described selectivity and a complete current could cause the trigger anchor 11 to be held too intensively in its rest position. By changing the parallel resistor 29, selectivity can be influenced in a particularly simple manner.

Aj keď táto realizácia znamená relatívne väčšiu zložitosť, je v zmysle vynálezu taktiež možné, aby cievkou 7 prechádzal prúd oddelený galvanický od monitorovaného prúdu, no priamo úmerný k tomuto monitorovanému prúdu.Although this embodiment entails relatively greater complexity, it is also within the meaning of the invention that a current separated by a galvanic current from the monitored current, but directly proportional to the monitored current, can pass through the coil.

Pri zvlášť veľkých intenzitách prúdu už nie je žiaduce časovo oneskorené vypnutie a v záujme ďalej zapojeného spotrebiča by sa také obzvlášť vysoké prúdy mali vypnúť čo v najkratšom čase. Preto je potrebné odstrániť oneskorenie spôsobené elektromagnetom 20 pri vzniku takých vysokých prúdov, čo sa podľa vynálezu dosiahne krátkym spojením cievky 7.At particularly high current intensities, a delayed switch-off is no longer desirable and, in the interest of a downstream appliance, such particularly high currents should be switched off as soon as possible. Therefore, it is necessary to eliminate the delay caused by the electromagnet 20 at such high currents, which according to the invention is achieved by a short coupling of the coil 7.

Uskutočnenie tohto krátkeho spojenia je možno zrealizovať rôznymi spôsobmi. Na obr. 1 je preto usporiadaný spínací kontakt 30, zapojený paralelne k cievke 7. Vedľa neho je usporiadaný ovládací obvod 31, ktorý zisťuje aktuálnu intenzitu prúdu, čo je podľa obr. la urobené meraním poklesu napätia vyvolaného monitorovaným prúdom na bočníku R. Pri dosiahnutí maximálne prípustnej intenzity prúdu zopne ovládací obvod 31 spínací kontakt 30, čím sa náhle zruší magnetické pole prechádzajúce súčasťou 13 a jarmom 14. Tým sa spúšťacia kotva 11 uvoľní a ihneď môže ovládať zámok 18 vypínača.This short connection can be realized in different ways. In FIG. 1, a switching contact 30 is therefore connected in parallel to the coil 7. Next to it is a control circuit 31 which detects the current current, which is shown in FIG. When the maximum permissible current intensity is reached, the control circuit 31 closes the switch contact 30, abruptly abolishing the magnetic field passing through the component 13 and the yoke 14. This releases the trigger arm 11 and can immediately operate the lock. 18 switch.

Realizácia podľa obr. Ib zodpovedá v podstate realizácii podlá obr. la, no krátke spojenie cievky 7 je tu zhotovené iným spôsobom.The embodiment of FIG. Ib corresponds essentially to the embodiment of FIG. 1a, but the short connection of the coil 7 is made differently here.

Na zhotovenie cievky 7 je potrebné dodržať, aby cievka 7 bola v znázornených realizáciách vybavená len jednou vrstvou vinutia. To síce predstavuje výhodnú možnosť realizácie, no v žiadnom prípade nejde o obmedzenie, lebo cievka 7 môže mať ľubovoľný počet vrstiev vinutia.In order to make the coil 7, it is necessary to ensure that the coil 7 is provided with only one winding layer in the illustrated embodiments. While this is a preferred embodiment, it is by no means a limitation since the coil 7 may have any number of winding layers.

Podľa obr. Ib majú všetky vinutia jedinej vrstvy vinutia cievky 7 časti 71 bez izolačného materiálu. Vedľa je usporiadaný elektricky vodivý mostík 17, ktorý pri dosiahnutí dopredu stanovenej intenzity prúdu môže byť uvedený do kontaktu s týmito časťami 71.According to FIG. Ib have all windings of a single coil winding layer 7 of part 71 without insulating material. An electrically conductive bridge 17 is provided adjacent to it and can be contacted with these parts 71 when a predetermined current intensity is reached.

Na pohyb mostíka 17 v smere šípky 170, potrebný na tento účel je upravený ďalší elektromagnet, skladajúci sa z kotvy 32, spojenej s mostíkom 17 a z cievky 33, pôsobiacej na túto kotvu 32. Tento elektromagnet sa vybudzuje analogicky s realizáciou podľa obr. la ovládacím obvodom 31 opísaným spôsobom. Oba dosiaľ opísané varianty realizácie majú tú nevýhodu, že je potrebný ovládací obvod 31 s príslušnými zariadeniami na meranie prúdu.For the movement of the bridge 17 in the direction of the arrow 170 required for this purpose, another electromagnet is provided, comprising an anchor 32 connected to the bridge 17 and a coil 33 acting on the anchor 32. This electromagnet is built analogously to the embodiment of FIG. 1a by the control circuit 31 in the manner described. The two embodiments described so far have the disadvantage that a control circuit 31 with corresponding current measuring devices is required.

Na rozdiel od toho nepotrebujú zhotovenia podľa obr. 2a a 2b na pohyb mostíka 17 magnetické pole, už aj tak existujúce a tvorené samotnou cievkou 7 a predstavujúcou tiež mieru intenzity monitorovaného prúdu. Tento mostík 17 je preto upevnený na skratovacej kotve 15, pričom táto skratovacia kotva 15 je pridržiavaná vo svojej polohe pokoja dopredu stanovenou pridržiavacou silou a je premiestniteľná elektromagnetom 20 z tejto polohy pokoja do polohy, v ktorej sa mostík 17 nachádza v kontakte s časťami 71 bez izolačného materiálu.In contrast, the embodiments of FIG. 2a and 2b for the movement of the bridge 17, a magnetic field already existing and formed by the coil 7 itself and also representing a measure of the intensity of the monitored current. The bridge 17 is therefore mounted on the shorting anchor 15, the shorting anchor 15 being held in its rest position by a predetermined holding force and displaceable by the electromagnet 20 from this rest position to a position in which the bridge 17 is in contact with the parts 71 without insulating material.

Fixovanie alebo pridržiavanie skratovacej kotvy 15 v polohe pokoja je potrebné na to, aby pri nízkych intenzitách prúdu bolo zachované oneskorenie spustenia tvorené elektromagnetom. Pridržiavacia sila skratovacej kotvy 15 je dimenzovaná tak, aby pri dosiahnutí intenzity prúdu, od ktorej má dôjsť k neoneskorenému spusteniu, prevýšila magnetickú silu vytvorenú vo vzduchovej medzere 19 a pôsobiacu na skratovaciu kotvu 15. Tým sa skratovacia kotva uvoľní, potom sa cievka 7 spojí nakrátko a zrealizuje sa spustenie.Fixing or holding the short-circuit armature 15 in the rest position is necessary to maintain the electromagnetic start delay at low current intensities. The holding force of the short-circuit armature 15 is dimensioned so that, when the current intensity to be delayed is reached, it exceeds the magnetic force generated in the air gap 19 and acting on the short-circuit armature 15. This shortens the short-circuit armature, then coils 7 briefly and the trigger is executed.

Pridržiavacia sila, ktorá pridržiava skratovaciu kotvu 15 v jej polohe pokoja, môže byť vytvorená ľubovoľným spôsobom, napríklad trecími silami alebo podobne tvorenými súčasťami dotýkajúcimi sa skratovacej kotvy 15. Podľa zvlášť výhodného príkladného zhotovenia, znázorneného na obr. 2a, je preto upravený pružný diel 16, ktorý je tvorený vinutou pružinou, zhotovenou z hľadiska funkcie ako tlačná pružina. Táto pružina je usporiadaná medzi pevným dielom 21 a pozdĺžnym nadstavcom 151 skratovacej kotvy 15.The holding force that holds the short-circuit anchor 15 in its rest position may be generated in any manner, for example, by frictional forces or similarly formed parts touching the short-circuit anchor 15. According to a particularly preferred embodiment shown in FIG. 2a, there is therefore provided a resilient part 16, which is formed by a coil spring made in function of a compression spring. This spring is arranged between the fixed part 21 and the longitudinal extension 151 of the short-circuit armature 15.

Na obr. 2b je znázornená realizácia, ktorá z hľadiska funkcie zodpovedá realizácii podľa obr. 2a, pričom v tejto realizácii slúži ako pružný diel 16 ťažná pružina upevnená na skratovacej kotve 15 a na pevnom diele 21. Spojenie mostíka 17 so skratovacou kotvou 15 je pritom urobené prostredníctvom kontaktnej pružiny 35.In FIG. 2b shows an embodiment corresponding to the embodiment of FIG. 2a, wherein in this embodiment, a tension spring 16 mounted on the short-circuit armature 15 and on the fixed part 21 serves as the resilient part 16. The connection of the bridge 17 with the short-circuit anchor 15 is made by means of a contact spring 35.

Na obr. 2a a 2b je ďalej možno jasne rozoznať výhodnú konštrukčnú realizáciu elektromagnetu 20. Jeho jarmo 14 má tvar písmena H, ktorého priečne rebro 140 nesie cievku 7, ktorej pár prvých ramien 141,142 pôsobí cez súčasť 13 a spúšťaciu kotvu 11, a ktorého pár druhých ramien 143 a 144 pôsobí na skratovaciu kotvu 15.In FIG. 2a and 2b, a preferred construction of the electromagnet 20 can be clearly discerned. Its yoke 14 is H-shaped, whose transverse rib 140 carries a coil 7, a pair of first arms 141,142 of which act through the component 13 and a lowering armature 11, and whose pair of second arms 143 and 144 acts on the shorting anchor 15.

Na obr. 3 je znázornená ďalšia realizácia elektromagnetu 20. Pár prvých ramien 141, 142 je pritom usporiadané kolmo na pár druhých ramien 143, 144. Toto usporiadanie pod pravým uhlom nie je opäť nijako obmedzujúce, lebo zvolený uhol medzi pármi ramien 141, 142, 143, 144 je z hľadiska elektrotechnickej funkcie nepodstatný a môže mať preto podľa potreby a podľa konštrukčných požiadaviek ľubovoľnú hodnotu.In FIG. 3, a further embodiment of the electromagnet 20 is shown. The pair of first legs 141, 142 is arranged perpendicular to the pair of second legs 143, 144. This arrangement at right angle is not again limiting since the selected angle between the pairs of legs 141, 142, 143, 144 it is immaterial from the point of view of the electrotechnical function and can therefore have any value as required and according to design requirements.

Na obr. 4 je znázornená ďalšia realizácia pozmenená oproti realizácii podľa obr. la. Zvláštnosťou tejto realizácie je, že spúšťacia kotva 11 nie je ovládaná priamo cievkou 6, aleje tu usporiadaná ďalšia kotva, ktorá bude v nasledujúcom texte označovaná ako magnetická kotva 10. Táto magnetická kotva 10 je ovládaná cievkou 6, priamej v smere šípky 100 a je v spojení so spúšťacou kotvou 11 ccz pružný väzobný člen 22, tvorený vinutou pružinou. Spúšťacia kotva 11 sa preto pohybuje pôsobením cievky 6 len nepriamo v smere šípky 110. Toto nepriame spojenie môže byť samozrejme ľubovoľne rozšírené tým, že medzi magnetickou kotvou 10 a spúšťacou kotvou 11 sa usporiadajú neznázornené pomocné kotvy so zodpovedajúcimi ďalšími pružnými väzobnými členmi.In FIG. 4 shows another embodiment modified from the embodiment of FIG. Ia. A special feature of this embodiment is that the trigger anchor 11 is not directly controlled by the coil 6, but there is another anchor, which will hereinafter be referred to as the magnetic anchor 10. This magnetic anchor 10 is actuated by the coil 6 directly in the direction of arrow 100 and connected to the trigger armature 11c is a flexible coupling member 22 formed by a coil spring. The anchor bolt 11 therefore moves by the coil 6 only indirectly in the direction of the arrow 110. This indirect connection can, of course, be expanded by arranging between the magnetic anchor 10 and the anchor bolt 11 auxiliary anchors (not shown) with corresponding other resilient couplers.

Na pridržiavanie spúšťacej kotvy 11 je spúšťacia kotva 11 analogicky k realizovaniu podľa obr. la, lb, vybavená nadstavcom 24, nesúcim magnetickú súčasť 13, ktorý prechádza zodpovedajúcim otvorom magnetickej kotvy 10 ajc usporiadaný približne rovnobežne s pozdĺžnou osou cievky 6To hold the trigger armature 11, the trigger armature 11 is analogous to the embodiment of FIG. 1a, 1b, provided with an extension 24 carrying a magnetic component 13 which passes through a corresponding opening of the magnetic anchor 10 ic arranged approximately parallel to the longitudinal axis of the coil 6

Spustenie takého usporiadania môže byť rozdelené do dvoch fáz, ktoré teraz budú opísané. V prvej fáze spustenia, nasledujúcej bezprostredne po vzniku nadprúdu, vytvorí nadprúd prostredníctvom cievky 6 magnetické pole priamo úmerné intenzite prúdu, ktoré spôsobí pohyb magnetickej kotvy 10 v smere k spúšťacej kotve 11. Tento pohyb sa pružným väzobným členom 22 prenesie na spúšťaciu kotvu 11, ktorá však najskôr zostane vo svojej polohe pokoja, čo je spôsobené pridržiavacou silou, ktorou na ňu pôsobí elektromagnet 20. Pri ďalšom pokračujúcom vychýlení magnetickej kotvy 10 sa väzobný člen 22 stále viac stláča, čím klesá pridržiavacia sila pôsobiaca na spúšťaciu kotvu 11. V tejto fáze spustenia predstavujú magnetická kotva 10 a väzobný člen 22 kmitajúci systém, ktorý je vybudený magnetickou silou vytvorenou nadprúdom. Čas, ktorý magnetickáThe triggering of such an arrangement can be divided into two phases, which will now be described. In the first start-up phase, immediately after the overcurrent has occurred, the overcurrent, via the coil 6, creates a magnetic field proportional to the current intensity causing the magnetic anchor 10 to move towards the trigger anchor 11. This movement is transmitted to the trigger anchor 11 by the resilient coupler. however, it first remains in its rest position due to the holding force exerted by the electromagnet 20. As the magnetic armature 10 continues to deflect, the coupler 22 becomes steadily compressed, thereby decreasing the holding force acting on the trigger arm 11. At this stage of lowering represent a magnetic anchor 10 and a coupling member 22 oscillating system, which is excited by the magnetic force generated by the overcurrent. Time that magnetic

SK 285827 Β6 kotva 10 potrebuje, aby väzobný člen 22 stlačila do tej miery, že je pridržiavacia sila prekročená a spúšťacia kotva 11 sa vychýli zo svojej polohy pokoja, vznikne časové spozdenie, to znamená selektivita spúšťacieho mechanizmu podľa vynálezu.The anchor 10 needs to press the coupler 22 to the extent that the holding force is exceeded and the trigger anchor 11 is deflected from its rest position, resulting in a time delay, i.e. selectivity of the trigger mechanism according to the invention.

Ak sila vytvorená nadprúdom prevýši pridržiavaciu silu, dôjde k druhej fáze spustenia. Spúšťacia kotva 11 sa pritom náhle skokom začne pohybovať, čím je ovládaný zámok 18 vypínača a následkom toho sa kontakty 28 rozpoja. V tejto fáze spustenia predstavujú teraz navzájom spriahnuté hmoty magnetickej kotvy 10 a spúšťacej kotvy 11 v spolupráci s vratnou pružinou 12 kmitajúci systém. Tento kmitajúci systém pracuje ako známy magnetický spúšťací mechanizmus, tvorený len cievkou a kotvou, pričom budiaca sila vznikne z výslednice sily spôsobenej prúdom a pridržiavacou silou.If the overcurrent force exceeds the holding force, the second phase of lowering occurs. In this case, the trigger arm 11 suddenly starts to move, whereby the switch lock 18 is actuated and, as a result, the contacts 28 open. At this start-up phase, the masses of the magnetic armature 10 and the trigger armature 11, in cooperation with the return spring 12, are now an oscillating system. This oscillating system operates as a known magnetic actuation mechanism consisting only of a coil and an anchor, the excitation force being generated by the resultant of the force caused by the current and the holding force.

Spustenie sa, celkovo povedané, teda nevyvolá kotvou ovládanou priamo nadprúdom, ale sa zrealizuje nepriamo pohybom magnetickej kotvy 10 spojenej prostredníctvom pružného väzobného člena 22 so spúšťacou kotvou 11a pohybovanej nepriamo cievkou 6.The lowering, generally speaking, is therefore not triggered by the overcurrent-controlled armature, but is realized indirectly by the movement of the magnetic armature 10 connected via the resilient coupler 22 to the trigger armature 11a moved indirectly by the coil 6.

Časové spozdenie sa vytvorí v podstate v prvej fáze spustenia. Je určené mechanickými vlastnosťami kmitajúceho systému, hmotou magnetickej kotvy 10, pružnosti väzobného člena 22 a zdvihom magnetickej kotvy 10 a silou vyvolanou prúdom. Sila vyvolaná prúdom je priamo úmerná intenzite prúdu a v dôsledku toho taktiež aj pohyb magnetickej kotvy 10. Preto je tiež spozdenie priamo úmemé štvorcu intenzity prúdu, rovnako ako pri známych elektrotepelných oneskorovacich zariadeniach, uvedených v úvode.A delay is created essentially in the first start-up phase. It is determined by the mechanical properties of the oscillating system, the mass of the magnetic anchor 10, the elasticity of the coupler 22 and the stroke of the magnetic anchor 10 and the force exerted by the current. The force exerted by the current is directly proportional to the current intensity and consequently also to the movement of the magnetic armature 10. Therefore, the delay is also directly proportional to the square of the current intensity, as in the known electrothermal delay devices mentioned in the introduction.

Na obr. 5 je v pozdĺžnom reze znázornený istič vedenia vybavený spúšťacím zariadením podľa vynálezu, a to v zopnutom stave. Dráha prúdu vedie od prvej svorky la cez bimetal 2 a cez ohybný splietaný vodič 3 ku kontaktnému mostíku 4, odtiaľ cez pohyblivý kontakt 28 a pevný kontakt 36 k nosiču 5 tohto pevného kontaktu 36, ďalej cez cievku 6 k cievke 7 a odtiaľ ku druhej svorke lb.In FIG. 5 is a longitudinal sectional view of a line circuit breaker provided with a triggering device according to the invention in the closed state. The current path leads from the first terminal 1a through the bimetal 2 and through the flexible braid 3 to the contact bridge 4, from there through the movable contact 28 and the fixed contact 36 to the carrier 5 of this fixed contact 36, further through the coil 6 to the coil 7 and from there to the second terminal lb.

Spúšťací mechanizmus podľa vználezu je principiálne zhotovený podľa obr. 2a.The trigger mechanism according to the invention is in principle made according to FIG. 2a.

Konštrukčné detaily, ktoré slúžia za spomenutie a ktoré prispievajú ku zmenšeniu celkovej konštrukčnej veľkosti sú:The design details that serve to mention and which contribute to the reduction of the overall design size are:

Magnetická kotva 10 rovnako ako spúšťacia kotva 11 sú usporiadané v stave pokoja čiastočne vnútri cievky 6. Aby sa spúšťacia kotva 11 v tomto usporiadaní nepohybovala účinkom magnetického poľa cievky 6, je potrebné, aby bola vyrobená z nemagnetického materiálu, napríklad z plastu.The magnetic anchor 10 as well as the trigger anchor 11 are arranged in a rest state partially inside the coil 6. In order to prevent the trigger anchor 11 in this arrangement from moving by the magnetic field of the coil 6, it has to be made of a non-magnetic material such as plastic.

Magnetická kotva 10 je zhotovená ako rúrkový diel uzavretý na jednej strane a vnútri jej dutiny je aspoň čiastočne umiestnená spúšťacia kotva 11. V znázornenom príklade realizácie nie je medzi magnetickou kotvou 10 a spúšťacou kotvou 11 usporiadaný žiaden pružný väzobný člen 22, pričom uzavretý koniec rúrkového dielu dosadá priamo na spúšťaciu kotvu 11. Ak má byť v tejto realizácii usporiadaný väzobný člen 22, bude usporiadaný výhodne taktiež v dutine magnetickej kotvy 10.The magnetic anchor 10 is formed as a tubular member enclosed on one side and a trigger anchor 11 is located at least partially within its cavity 11. In the illustrated embodiment, no resilient coupling member 22 is provided between the magnetic anchor 10 and the trigger anchor 11, with the closed end of the tubular member If the coupling member 22 is to be provided in this embodiment, it will preferably also be arranged in the cavity of the magnetic anchor 10.

Rovnako ako v realizácii podľa obr. 4, prechádza nadstavec 24 spúšťacej kotvy 11 magnetickou kotvou 10 a opäť nesie súčasť 13 z magnetického materiálu, ktorá v spolupráci s elektromagnetom 20 spôsobuje pridržiavanie spúšťacej kotvy 11 v jej polohe pokoja.As in the embodiment of FIG. 4, the anchor 24 extends through the magnetic anchor 10 and again carries a component 13 of magnetic material which, in cooperation with the electromagnet 20, causes the anchor 11 to be held in its rest position.

Elektromagnet 20 má jarmo 14 v tvare písmena H ajeho pozdĺžna os 25 je usporiadaná kolmo na pozdĺžnu os 26 spúšťacej kotvy 11. Tým je možné celkovú konštrukčnú výšku ističa vedenia podstatným spôsobom zmenšiť, no v zmysle vynálezu je taktiež možné usporiadať elektromagnet 20 pod akýmkoľvek uhlom proti pozdĺžnej osi 26 spúšťacej kotvy 11.The electromagnet 20 has an H-shaped yoke 14 and its longitudinal axis 25 is arranged perpendicular to the longitudinal axis 26 of the trigger armature 11. Thus, the overall height of the circuit breaker can be substantially reduced, but according to the invention it is also possible to arrange the electromagnet 20 at any angle against the longitudinal axis 26 of the lowering armature 11.

Skratovacia kotva 15 je výhodne zrealizovaná z lamiel na zmenšenie strát spôsobených premagnetizáciou a vírivými prúdmi a tým na zaručenie zvlášť rýchleho pohybu skratovacej kotvy 15.The short-circuit armature 15 is preferably made of lamellas to reduce losses due to premagnetization and eddy currents and thereby to guarantee a particularly rapid movement of the short-circuit armature 15.

Zámok 18 vypínača je obvyklý a známej realizácie. Tak bimetal 2, ako i kolík 27 je zhotovený na spúšťacej kotve 11, pôsobí na kontaktný mostík 4. Tento kontaktný mostík 4 je pružne predpätý, takže nepatrné vychýlenie spôsobené oboma spúšťacími mechanizmami sa zosilní do úplného vychýlenia do polohy vypnuté.The switch lock 18 is a conventional and known embodiment. Both the bimetal 2 and the pin 27 are formed on the lowering anchor 11 act on the contact bridge 4. This contact bridge 4 is resiliently biased so that the slight deflection caused by the two lowering mechanisms is amplified to a full deflection to the off position.

Claims (15)

1. Spúšťací mechanizmus pre nadprúdové vypínacie zariadenie, ako je napríklad istič vedenia, obsahujúci spúšťaciu kotvu (11), ovládajúcu zámok (18) vypínača, ktorá je ovládateľná cievkou (6), ktorou preteká monitorovaný prúd, vyznačujúci sa tým, že spúšťacia kotva (11) je vo svojej polohe pokoja pridržovaná pružinou (12) a elektromagnetom (20), ktorého cievkou (7) preteká monitorovaný prúd, prípadne prúd priamo úmerný k monitorovanému prúdu, pričom cievka (7) je spínacím kontaktom (30) zopnuteľná nakrátko pri dosiahnutí dopredu stanovenej intenzity prúdu.Trigger mechanism for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising a trigger armature (11) controlling a switch lock (18) operable by a coil (6) through which a monitored current flows, characterized in that the trigger armature ( 11) is held in its rest position by a spring (12) and an electromagnet (20) whose coil (7) flows a monitored current or a current directly proportional to the monitored current, the coil (7) being short-circuitable a predetermined current intensity. 2. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že vinutie vonkajšej vrstvy vinutia cievky (7) majú časti (71) bez izolačného materiálu, pričom je upravený elektricky vodivý mostík (17), ktorý pri dosiahnutí napred stanovenej intenzity prúdu je uvedený do kontaktu s týmito časťami (71).Trigger mechanism according to claim 1, characterized in that the winding of the outer winding layer of the coil (7) has portions (71) without insulating material, wherein an electrically conductive bridge (17) is provided which, when reaching a predetermined current intensity, contacting these parts (71). 3. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že cievka (7) má len jednu vrstvu vinutia, pričom všetky vinutia tejto vrstvy vinutia majú časti (71) bez izolačného materiálu.Trigger mechanism according to claim 2, characterized in that the coil (7) has only one winding layer, all windings of this winding layer having parts (71) without insulating material. 4. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že elektricky vodivý mostík (17) je upevnený na skratovacej kotve (15), ktorá je elektromagnetom (20) pohyblivá z polohy pokoja do polohy, v ktorej je mostík (17) v kontakte s časťami (71) bez izolačného materiálu, pričom táto skratovacia kotva (15) je pridržovaná vo svojej polohe pokoja napred stanovenou pridržovacou silou.Trigger mechanism according to claim 3, characterized in that the electrically conductive bridge (17) is mounted on a short-circuit armature (15) which is movable by the electromagnet (20) from a resting position to a position in which the bridge (17) is in contact. with parts (71) without insulating material, the shorting anchor (15) being held in its rest position by a predetermined holding force. 5. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že pridržovacia sila pridržujúca skratovaciu kotvu (15) v polohe pokoja je vytvoriteľná pružným dielom (16) spojeným so skratovacou kotvou (15) a s pevným dielom (21) spúšťacieho mechanizmu.Trigger mechanism according to claim 4, characterized in that the holding force holding the short-circuit armature (15) in the rest position can be formed by a resilient member (16) connected to the short-circuit armature (15) and the fixed part (21) of the trigger mechanism. 6. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že pružný diel (16) je vytvorený vinutou pružinou, predovšetkým tlačnou pružinou.Trigger mechanism according to claim 5, characterized in that the spring part (16) is formed by a coil spring, in particular a compression spring. 7. Spúšťací mechanizmus podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že spúšťacia kotva (11) jc ovládateľná magnetickou kotvou (10), ktorá je nepriamo ovládateľná cievkou (6), a ktorá je spojená so spúšťacou kotvou (11) predovšetkým prostredníctvom aspoň jedného pružného väzbového člena (22) a prípadne jednej alebo niekoľkých pomocných kotiev.Trigger mechanism according to one of the preceding claims, characterized in that the trigger armature (11) is operable by a magnetic armature (10) which is indirectly controllable by a coil (6) and which is connected to the trigger armature (11) in particular by at least one flexible coupler (22) and optionally one or more auxiliary anchors. 8. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že aspoň jeden pružný väzbový člen (22) je vytvorený vinutou pružinou.Trigger mechanism according to claim 7, characterized in that the at least one resilient coupling member (22) is formed by a coil spring. 9. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 7 alebo 8, vyznačujúci sa tým, že magnetická kotva (10) je usporiadaná aspoň sčasti vnútri cievky (6).Trigger mechanism according to claim 7 or 8, characterized in that the magnetic armature (10) is arranged at least partially inside the coil (6). 10. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že spúšťacia kotva (11) je tiež usporiadaná vnútri cievky (6), pričom spúšťacia kotva (11) je uskutočnená z nemagnetického materiálu.Trigger mechanism according to claim 9, characterized in that the trigger armature (11) is also arranged inside the coil (6), wherein the trigger armature (11) is made of a non-magnetic material. 11. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že magnetická kotva (10) je vytvorená ako rúrkový diel uzavretý na jednej strane, pričom spúšťacia kotva (11) a aspoň jeden väzbový člen (22) sú usporiadané aspoň sčasti vnútri dutiny vytvorenej v magnetickej kotve (10).Trigger mechanism according to claim 10, characterized in that the magnetic armature (10) is formed as a tubular part closed on one side, wherein the trigger armature (11) and the at least one coupling member (22) are arranged at least partially within a cavity formed in the cavity. a magnetic anchor (10). 12. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 9, 10 alebo 11, vyznačujúci sa tým, že spúšťacia kotva (11) je vybavená nadstavcom (24), usporiadaným predovšetkým rovnobežne s pozdĺžnou osou cievky (6) a prechádzajúcim magnetickou kotvou (10), pričom na tomto nadstavci (24) je upevnená súčasť (13) z magnetického materiálu, ktorá je pridržovaná elektromagnetom (20).Trigger mechanism according to claim 9, 10 or 11, characterized in that the trigger armature (11) is provided with an extension (24), arranged in particular parallel to the longitudinal axis of the coil (6) and the magnetic armature (10) passing therethrough. a part (13) of magnetic material, which is held by an electromagnet (20), is fastened to the adapter (24). 13. Spúšťací mechanizmus podľa jedného z nárokov 4 až 12, vyznačujúci sa tým, že elektromagnet (20) má jarmo (14) v tvare písmena H, ktorého priečne rebro (140) nesie cievku (7), ktorého pár prvých ramien (141, 142) pôsobí cez súčasť (13) na spúšťaciu kotvu (11), a ktorého pár druhých ramien (143, 144) pôsobí na skratovaciu kotvu (15).Trigger mechanism according to one of Claims 4 to 12, characterized in that the electromagnet (20) has an H-shaped yoke (14) whose transverse rib (140) carries a coil (7), the pair of first arms (141, 142) acts through the component (13) on the lowering armature (11), and whose pair of second legs (143, 144) acts on the shorting armature (15). 14. Spúšťací mechanizmus podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že pozdĺžna os (25) elektromagnetu (20) je usporiadaná kolmo na pozdĺžnu os (26) spúšťacej kotvy.Trigger mechanism according to claim 13, characterized in that the longitudinal axis (25) of the electromagnet (20) is arranged perpendicular to the longitudinal axis (26) of the trigger armature. 15. Spúšťací mechanizmus podľa jedného z nárokov 4 ažl4, vyznačujúci sa tým, žeskratovacia kotva (15) je uskutočnená z lamiel.Lowering mechanism according to one of Claims 4 to 14, characterized in that the short-circuiting anchor (15) is made of slats.
SK1760-99A 1997-06-20 1998-06-19 Device for triggering an overload circuit breaker SK285827B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0107597A AT406099B (en) 1997-06-20 1997-06-20 TRIP DEVICE FOR AN OVERCURRENT SWITCHING DEVICE
PCT/AT1998/000154 WO1998059354A1 (en) 1997-06-20 1998-06-19 Device for triggering an overload circuit breaker

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK176099A3 SK176099A3 (en) 2000-08-14
SK285827B6 true SK285827B6 (en) 2007-09-06

Family

ID=3506060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1760-99A SK285827B6 (en) 1997-06-20 1998-06-19 Device for triggering an overload circuit breaker

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0990247B1 (en)
AR (1) AR011485A1 (en)
AT (2) AT406099B (en)
AU (1) AU734007B2 (en)
CZ (1) CZ297249B6 (en)
DE (1) DE59801535D1 (en)
ES (1) ES2165169T3 (en)
MY (1) MY120450A (en)
NO (1) NO317124B1 (en)
SK (1) SK285827B6 (en)
TN (1) TNSN98103A1 (en)
WO (1) WO1998059354A1 (en)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112216109B (en) * 2020-10-12 2021-07-13 深圳状元榜科技有限公司 Information analysis platform adopting database storage
CN114388313B (en) * 2021-12-24 2024-03-12 上海京硅智能技术有限公司 Direct-acting breaker

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH143153A (en) * 1929-11-26 1930-10-31 Oerlikon Maschf Overcurrent circuit breaker.
DE704485C (en) * 1937-01-02 1941-04-01 Aeg Overcurrent switch

Also Published As

Publication number Publication date
MY120450A (en) 2005-10-31
EP0990247A1 (en) 2000-04-05
NO995717L (en) 1999-11-22
DE59801535D1 (en) 2001-10-25
ES2165169T3 (en) 2002-03-01
ATE205960T1 (en) 2001-10-15
SK176099A3 (en) 2000-08-14
CZ297249B6 (en) 2006-10-11
AU7897598A (en) 1999-01-04
CZ453199A3 (en) 2000-03-15
ATA107597A (en) 1999-06-15
EP0990247B1 (en) 2001-09-19
NO317124B1 (en) 2004-08-16
AT406099B (en) 2000-02-25
WO1998059354A1 (en) 1998-12-30
NO995717D0 (en) 1999-11-22
AR011485A1 (en) 2000-08-16
AU734007B2 (en) 2001-05-31
TNSN98103A1 (en) 2000-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3004387B2 (en) Instantaneous trip device of circuit breaker
CA1252138A (en) Low voltage circuit breaker with remote switching function
US6477022B1 (en) Ground fault of arc fault circuit breaker employing first and second separable contacts and plural actuating mechanisms
US8373523B2 (en) Electromagnetic trip device
US20080284547A1 (en) Magnetostrictive electrical switching device
CA2464165C (en) Remotely controllable circuit breaker including bypass magnet circuit
JPS6153813B2 (en)
KR0163421B1 (en) Trip device for an electrical switch and an electrical switch with device
AU2003214138B2 (en) Circuit breaker having fault-current cutoff
KR910008011B1 (en) Circuit breaker over current tripping devices
SK285827B6 (en) Device for triggering an overload circuit breaker
JP4172916B2 (en) Short-circuit protection device
US5684443A (en) False-trip-resistant circuit breaker
KR102159006B1 (en) A breaker including a common instantaneous trip apparatus
US5894395A (en) Contactor-circuit breaker
AU2002212566B2 (en) Circuit breaker with bypass for redirecting high transient current and associated method
KR200212855Y1 (en) Electronic trip coil mechanism of circuit breaker
KR100434332B1 (en) isolation device of electric current in circuit breaker
EA003756B1 (en) Magnetic trip device in particular for a circuit breaker and electrical protection apparatus comprising such a device
RU2047237C1 (en) Automatic switch
KR20040003596A (en) trip portion structure of MCCB
JP2779222B2 (en) Circuit breaker
JPH02273433A (en) Load protection device
KR19990034274U (en) Overcurrent detector port protection device for wiring breaker
KR970023521A (en) Thermal electronic circuit with short circuit protection, large current trip device of earth leakage breaker

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120619