CZ297249B6 - Device for triggering overload circuit breaker - Google Patents

Device for triggering overload circuit breaker Download PDF

Info

Publication number
CZ297249B6
CZ297249B6 CZ0453199A CZ453199A CZ297249B6 CZ 297249 B6 CZ297249 B6 CZ 297249B6 CZ 0453199 A CZ0453199 A CZ 0453199A CZ 453199 A CZ453199 A CZ 453199A CZ 297249 B6 CZ297249 B6 CZ 297249B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
armature
coil
trigger
magnetic
anchor
Prior art date
Application number
CZ0453199A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ453199A3 (en
Inventor
Polgar@Tibor
Kadan@Paul
Original Assignee
Felten & Guilleaume Austria Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Felten & Guilleaume Austria Ag filed Critical Felten & Guilleaume Austria Ag
Publication of CZ453199A3 publication Critical patent/CZ453199A3/en
Publication of CZ297249B6 publication Critical patent/CZ297249B6/en

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/12Automatic release mechanisms with or without manual release
    • H01H71/24Electromagnetic mechanisms
    • H01H71/26Electromagnetic mechanisms with windings acting in opposition
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/1081Modifications for selective or back-up protection; Correlation between feeder and branch circuit breaker

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)

Abstract

The present invention relates to a device for triggering an overload circuit breaker, such as a line safety switch, having a triggering armature (11), which actuates a switch latch (18) and can be actuated by a coil (6) through which flows the current to be monitored. The triggering armature (11) is retained in its rest position by a spring (12) and an electromagnet (20) through the coil (7) of which flows the current to be monitored or a current directly proportional to the current to be monitored. The coil (7) can be short-circuited when a predetermined current intensity is reached.

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález se týká spouštěcího ústrojí pro nadproudové vypínací zařízení, jako je například jistič vedení, obsahující spouštěcí kotvu ovládající zámek vypínače, která je ovladatelná cívkou, kterou protéká monitorovaný proud.The invention relates to an actuating device for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising an actuating anchor controlling the circuit breaker lock which is operable by a coil through which the monitored current flows.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

U nadproudových vypínacích zařízení se používají v podstatě jednak tavné pojistky, které mohou být ovšem použity pouze pro jediné vypnutí, a jednak opětovně sepnutelné, a proto vícekrát 15 použitelné, pojistné automaty. V elektrickém zařízení se v normálním případě v přívodním vedení uspořádá jištění proti přetížení uvedeného druhu, a to ještě před tím, než se toto přívodní vedení rozdělí do většího počtu navzájem paralelně vůči sobě zapojených proudových obvodů. V každém z těchto proudových obvodů jsou upravena vlastní ochranná zařízení, která zpravidla sestávají z ústrojí pro ochranu osob (ochranných spínačů FI nebo podobně) a z ústrojí pro ochranu 20 zařízení (ochranných spínačů vedení, tavných pojistek nebo podobně). Tyto proudové obvody se popřípadě mohou ještě dále rozdělit na další, podproudové obvody, jištěné rovněž ochrannými ústrojími.In the case of overcurrent tripping devices, essentially fuse-type fuses are used, which can, of course, be used for a single trip only and, on the other hand, can be reclosed and therefore reusable, and therefore can be used several times, by automatic machines. In an electrical device, an overload protection of this kind is normally provided in the supply line before the supply line is divided into a plurality of parallel circuits connected to one another. In each of these circuits there are provided their own protective devices, which generally consist of personal protection devices (FI safety switches or the like) and 20 devices (line protective switches, fuses or the like). These current circuits can optionally be further subdivided into further undercurrent circuits, also protected by protective devices.

U takové struktury zapojení často dochází k sériovému zapojení ochranných zařízení přívodního 25 vedení, proudového obvodu a podproudového obvodu. Protéká-li nyní v podproudovém obvodu nepřípustně velký proud, je zapotřebí, aby se vypnul ochranný spínač přiřazený pouze tomuto podproudovému obvodu a tím tento podproudový obvod oddělil od sítě, přičemž veškeré předřazené ochranné spínače však mají zůstat sepnuté, takže všechny proudové obvody a podproudové obvody, v nichž nedošlo k žádné poruše, mají zůstat připojeny k síti. Teprve tehdy, když je 30 vzniklý nadproud tak velký, že nemůže být již odpojen ochranným spínačem podproudového obvodu, uvede se do činnosti nadřazený spínač. Takové časově zpožděné vypnutí předřazeného spínače se označuje jako „selektivita“.With such a wiring structure, the protective devices of the supply line, the current circuit and the undercurrent circuit are often connected in series. If an inadmissibly high current is now flowing in the undercurrent circuit, it is necessary to switch off the protective switch assigned only to this undercurrent circuit and thereby separate the undercurrent circuit from the mains, but all pre-protective circuit breakers are to remain closed. that have no faults, should remain connected to the network. Only when the overcurrent generated is so large that it can no longer be disconnected by the undercurrent circuit breaker, does the upstream switch operate. Such a time-delayed opening of the upstream switch is referred to as "selectivity".

V oblasti ochranných spínačů vedení se zpravidla uspořádají dvě spouštěcí ústrojí. První spouš35 těcí ústrojí je určeno pro vypnutí nadproudů, jejichž velikost je pouze nepatrně větší než jmenovitý proud zařízení, a které působí po delší dobu. Druhé spouštěcí ústrojí, takzvané spouštěcí ústrojí při zkratovém proudu, je obvykle provedeno jako cívka protékaná monitorovaným proudem, která má pohyblivou kotvu způsobující vypnutí. Aby bylo možno napodobit zpoždění závislé na žhavicím příkonu, a tudíž na intenzitě proudu a času, výše objasněné na tavných pojistkách, 40 používají se tepelné bimetalové pásky, protékané monitorovaným proudem, přičemž tyto bimetalové pásky se deformují analogicky jako tavné dráty přímo úměrně se čtvercem intenzity proudu a času, přičemž touto deformací je umožněno časově zpožděné vypnutí spouštěcího ústrojí při zkratovém proudu.As a rule, two actuating devices are provided in the area of the line protective switches. The first trigger device is intended to switch off overcurrents, the magnitude of which is only slightly greater than the rated current of the device, and which has been operating for a longer period of time. The second actuator, the so-called short-circuit actuator, is usually designed as a coil flowing through the monitored current, having a movable anchor causing it to trip. In order to mimic the delay depending on the heating power and hence on the current and time intensities explained above on the fuses 40, thermal bimetallic strips flowing through the monitored current are used, the bimetallic strips deforming analogously to the melting wires directly proportional to the square of intensity This distortion allows a time-delayed tripping of the triggering device at short-circuit current.

Tyto bimetalové pásky představují součásti, které jednak musí být mechanicky přesně ustaveny a jednak je zapotřebí přídavných elektrických spojení. Souhrnně řečeno, bimetalové pásky tedy představují značnou komplikaci konstrukce ochranných vypínačů, a tudíž i zhoršení jejich funkční spolehlivosti, a jejich výroby. Další nevýhodou takových konstrukcí je, že časově zpožděné vypnutí způsobené bimetalovými elementy zůstává zachováno nezávisle na velikosti monitorova50 ného proudu. Tím vznikne i při velmi vysokých zkratových proudech, které musí být pro ochranu zařízení odpojeny bez jakéhokoli zpoždění, časově zpožděné uvedení ochranného zařízení do činnosti.These bimetallic strips are components that must be mechanically precisely positioned and additional electrical connections are required. In summary, bimetallic tapes thus represent a significant complication in the design of the circuit breakers and hence their deterioration in their functional reliability and their manufacture. A further disadvantage of such designs is that the time delayed shutdown caused by the bimetallic elements remains independent of the magnitude of the monitored current. This results in a delayed operation of the protective device even at very high short-circuit currents, which must be disconnected without delay to protect the device.

Úkolem vynálezu proto je vytvořit spouštěcí ústrojí výše uvedeného druhu, které bude vypínat selektivně, a které za tím účelem bude obsahovat pouze několik málo necitlivých součástí jednoduššího provedení oproti známé spouštěcí cívce. Dále by mělo spouštěcí ústrojí podle vynálezu ztratit svoji selektivitu a bez zpoždění dosáhnout svého uvedení do činnosti, když monitorovaný proud dosáhne určité, předem určené, hodnoty.SUMMARY OF THE INVENTION It is therefore an object of the present invention to provide a triggering device of the kind mentioned above which will selectively switch off and for this purpose will comprise only a few insensitive components of a simpler design compared to the known trigger coil. Further, the trigger device according to the invention should lose its selectivity and achieve its activation without delay when the monitored current reaches a certain predetermined value.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Uvedený úkol splňuje spouštěcí ústrojí pro nadproudové vypínací zařízení, jako je například jistič vedení, obsahující spouštěcí kotvu ovládající zámek vypínače, která je ovladatelná cívkou, kterou protéká monitorovaný proud, podle vynálezu, jehož podstatou je, že spouštěcí kotva je ve své klidové poloze přidržována pružinou a elektromagnetem, jehož cívka je protékána monitorovaným proudem, popřípadě proudem přímo úměrným k monitorovanému proudu, přičemž cívka je sepnutelná nakrátko při dosažení předem stanovené intenzity proudu.This object is achieved by a triggering device for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising a triggering anchor controlling the circuit-breaker lock operable by a coil through which the monitored current flows according to the invention. and an electromagnet whose coil is flowing through the monitored current, or a current directly proportional to the monitored current, the coil being short-circuiting when a predetermined current intensity is reached.

Uvedení spouštěcí kotvy do činnosti je proto vzhledem k těmto jednoduchým konstrukčním opatřením zpožděno jen do té doby, dokud síla vyvozená cívkou a působící na spouštěcí kotvu nepřevýší přidržovací sílu elektromagnetu. Selektivita se navíc automaticky přizpůsobí momentální intenzitě monitorovaného proudu, avšak spojením nakrátko, které má za následek okamžité zrušení magnetického přidržování, se zruší náhle.Due to these simple constructional measures, the actuation of the trigger armature is only delayed until the force exerted by the coil and acting on the trigger armature exceeds the holding force of the electromagnet. In addition, the selectivity automatically adapts to the current intensity of the monitored current, but a short circuit that results in the immediate release of the magnetic hold is canceled abruptly.

Podle dalšího výhodného provedení vynálezu mohou být vinutí vnější vrstvy cívky části bez izolačního materiálu, přičemž je upraven elektricky vodivý můstek, který se při dosažení předem stanovené intenzity proudu uvede do kontaktu s těmito částmi. Tím je možno uspořit zkratový kontakt zapojený paralelně vůči cívce, který by musel být dimenzován jako relativně velký vzhledem k očekávaným vysokým proudům.According to a further advantageous embodiment of the invention, the winding of the outer coil layer can be parts without insulating material, and an electrically conductive bridge is provided, which is brought into contact with these parts when a predetermined current intensity is reached. This makes it possible to save a short-circuit contact connected in parallel to the coil, which would have to be dimensioned as relatively large in relation to the expected high currents.

V této souvislosti je možno podle dalšího provedení provést cívku tak, že bude obsahovat pouze jednu vrstvu vinutí, přičemž veškeré závity této vrstvy vinutí nejsou opatřeny izolačním materiálem. Toto provedení umožňuje, aby každý závit cívky byl sepnutelný nakrátko, čímž je zaručeno zvlášť rychlé zrušení magnetického pole.In this connection, according to a further embodiment, the coil may comprise only one winding layer and all the windings of the winding layer are not provided with an insulating material. This design allows each coil thread to be short-circuited, thereby guaranteeing a particularly rapid magnetic field cancellation.

Podle dalšího zvlášť výhodného provedení vynálezu je elektricky vodivý můstek upevněn na zkratovací kotvě, která je působením elektromagnetu přemístitelná z klidové polohy do polohy způsobující kontakt můstku s částmi závitů neopatřených izolačním materiálem, přičemž tato zkratovací kotva je přidržována ve své klidové poloze předem stanovenou přidržovací silou.According to a further particularly preferred embodiment of the invention, the electrically conductive bridge is mounted on a short-circuit armature, which is displaceable from the rest position to the bridge contacting position with the parts of the threads not provided with insulating material by the solenoid, the short armature being held in its rest position by a predetermined holding force.

Proto musí být navíc k již existujícímu elektromagnetu upravena pouze jediná součást, totiž zkratovací kotva. Tím je umožněna zvlášť kompaktní a funkčně spolehlivá konstrukce. Vhodným dimenzováním přidržovací síly zkratovací kotvy je možno velmi jednoduše nastavit hodnotu, při které dojde ke zkratování cívky.Therefore, in addition to the existing solenoid, only one component, namely the short-circuit anchor, must be provided. This allows a particularly compact and functionally reliable construction. By suitably dimensioning the holding force of the short-circuiting anchor, the value at which the coil is short-circuited can be easily set.

V této souvislosti může být použito další provedení podle vynálezu, spočívající v tom, že přidržovací síla, přidržující zkratovací kotvu v její klidové poloze, může být vyvozena pružnou součástí spojenou se zkratovací kotvou a s tělesem spouštěcího ústrojí. Takové součásti mají jen malou velikost, takže celková velikost konstrukce spouštěcího ústrojí podle vynálezu se zvětší pouze nepodstatně.In this context, another embodiment of the invention may be used, in that the holding force holding the shorting anchor in its rest position may be exerted by a resilient component connected to the shorting anchor and the trigger body. Such components have only a small size, so that the overall size of the design of the trigger device according to the invention increases only insignificantly.

Zvlášť výhodné přitom může být, když je pružná součást tvořena vinutou pružinou, s výhodou tlačnou pružinou, protože takové součásti mohou být vyrobeny velmi jednoduše se silou potřebnou pro toto použití.It may be particularly advantageous in this case if the elastic component is formed by a coil spring, preferably a compression spring, since such components can be manufactured very simply with the force required for this application.

-2CZ 297249 B6-2GB 297249 B6

Podle dalšího zvlášť výhodného provedení spouštěcího ústrojí podle vynálezu může být spouštěcí kotva ovládána nepřímo magnetickou kotvou, pohyblivou přímo cívkou, přičemž tato magnetická kotva je se spouštěcí kotvou spojena s výhodou prostřednictvím alespoň jednoho pružného vazebního členu, popřípadě jedné nebo více pomocných kotev.According to a further particularly preferred embodiment of the lowering device according to the invention, the lowering armature can be actuated indirectly by a magnetic armature movable directly by the coil, the magnetic armature being preferably connected to the lowering armature by at least one resilient coupling member or one or more auxiliary anchors.

Touto pružnou vazbou se může magnetická kotva pohybovat také již před dosažením přidržovací síly, přičemž tímto pohybem se plynule vytváří síla působící na spouštěcí kotvu přes vazební člen. Toto provedení je výhodné především při nadproudech s dlouhou dobou vzrůstu, protože magnetická kotva zde při dosažení spínací prahové hodnoty již urazila velkou část své dráhy, zatímco při tužší vazbě, respektive při přímém působení cívky na spouštěcí kotvu, by se spouštěcí kotva při dosažení spínací prahové hodnoty nejprve uvolnila a musela by urazit celou dráhu až k zámku vypínače.With this elastic coupling, the magnetic anchor can also be moved before the holding force has been reached, whereby the force acting on the trigger anchor through the coupler is continuously generated. This embodiment is particularly advantageous for overcurrents with a long rise time, since the magnetic anchor has already traveled a large part of its travel here when the switching threshold is reached, whereas with a stiffer coupling or a direct coil acting on the trigger anchor first released the values and would have to travel all the way to the circuit breaker lock.

Podle dalšího vytvoření tohoto výhodného provedení vynálezu může být alespoň jeden vazební člen tvořen vinutou pružinou. Takové vazební členy vyžadují málo místa, avšak mají současně dobrou pružnost, která zůstává relativně konstantní po dlouhou dobu.According to another embodiment of this preferred embodiment of the invention, the at least one coupler may be a coil spring. Such couplers require little space but at the same time have good elasticity, which remains relatively constant for a long time.

Zvlášť výhodné může být, když je magnetická kotva uspořádána alespoň z části uvnitř cívky. Tímto provedením je magnetická kotva pohyblivá přesně předvídatelným způsobem působením magnetické síly monitorovaného proudu.It may be particularly advantageous if the magnetic anchor is arranged at least partially inside the coil. With this embodiment, the magnetic anchor is movable in a predictable manner by the magnetic force of the monitored current.

Přitom může být dále výhodné, když je rovněž spouštěcí kotva uspořádána uvnitř cívky, přičemž tato spouštěcí kotva je provedena z nemagnetického materiálu. Tím vznikne další možnost zmenšení celkové velikosti spouštěcího ústrojí.It may furthermore be advantageous if the trigger anchor is also arranged inside the coil, the trigger anchor being made of a non-magnetic material. This creates a further possibility of reducing the overall size of the actuating device.

Podle dalšího výhodného provedení může být spouštěcí kotva opatřena nástavcem, uspořádaným s výhodou rovnoběžně s podélnou osou cívky a procházejícím magnetickou kotvou, přičemž na tomto nástavci je upevněna součást z magnetického materiálu, která je přidržována elektromagnetem. Tím je umožněno další geometrické zmenšení spouštěcího ústrojí podle vynálezu, které je, bez ohledu na elektromagnet přidržující spouštěcí kotvu, závislé pouze na velikosti cívky, vně které neexistují žádné pohyblivé součásti.According to a further preferred embodiment, the trigger armature may be provided with an extension, preferably parallel to the longitudinal axis of the coil and passing through the magnetic armature, on which the component of magnetic material is fixed, which is held by an electromagnet. This allows a further geometric reduction of the actuating device according to the invention, which, irrespective of the electromagnet holding the actuating anchor, depends only on the size of the coil outside of which there are no moving parts.

Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že elektromagnet má jho ve tvaru písmene H, jehož příčné žebro nese cívku, a jehož první pár ramen působí přes součást na spouštěcí kotvu a jehož druhý pár ramen působí na zkratovací kotvu. Tím je dosaženo zvlášť jednoduše vyrobitelné konstrukce elektromagnetu, která však přesto zcela splňuje požadavky na ni kladené.Another advantageous embodiment of the invention is that the electromagnet has a H-shaped yoke, whose transverse rib carries the coil, and whose first pair of arms acts through the component on the trigger armature and whose second pair of arms acts on the shorting armature. This achieves a particularly easy-to-manufacture electromagnet design, which nevertheless fully meets the requirements for it.

Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je elektromagnet svou podélnou osou uspořádán kolmo k podélné ose spouštěcí kotvy. Tím je možno délku celého spouštěcího ústrojí zkrátit.According to a further advantageous embodiment of the invention, the electromagnet is arranged perpendicularly to the longitudinal axis of the trigger arm by its longitudinal axis. As a result, the length of the entire actuating device can be shortened.

Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je zkratovací kotva provedena z lamel. V takto provedené zkratovací kotvě dochází k zřetelně menším ztrátám způsobeným přemagnetizováním a vířivými proudy, čímž se pohyb zkratovací kotvy zrychlí, takže v konečném efektu je možno dosáhnout zkrácení doby uvedení spouštěcího ústrojí do činnosti.According to a further preferred embodiment of the invention, the short-circuiting anchor is made of slats. In the short-circuit armature thus realized, there are markedly less losses due to re-magnetising and eddy currents, thereby accelerating the movement of the short-circuit armature, so that the actuation time can be reduced in the end.

Přehled obrázků na výkresechOverview of the drawings

Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. la, lb znázorňují schematicky v nárysu dvě možnosti provedení spouštěcího ústrojí podle vynálezu,The invention will be further elucidated by way of example with reference to the accompanying drawings, in which: FIGS. 1a, 1b show diagrammatically, in a front elevation, two embodiments of a trigger device according to the invention;

-3CZ 297249 B6 obr. 2a, 2b v půdorysu výhodné provedení přidržovacího magnetu se dvěma různými druhy vytváření přidržovací síly, obr. 3 v axonometrickém pohledu provedení přidržovacího magnetu alternativní k provedení 5 podle obr. 2a, 2b, obr. 4 schematicky v nárysu zvlášť výhodné provedení spouštěcího ústrojí podle vynálezu a obr. 5 v podélném řezu jistič vedení opatřený spouštěcím ústrojím podle vynálezu.2a, 2b in plan view a preferred embodiment of a holding magnet with two different kinds of holding force generation; FIG. 3 is an axonometric view of an embodiment of a holding magnet alternative to the embodiment 5 of FIGS. 2a, 2b, FIG. 5 shows a longitudinal section of a circuit breaker provided with a trigger according to the invention.

Příklady provedeni vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Spouštěcí ústrojí pro nadproudové vypínací zařízení, například jistič vedení, znázorněné na 15 obr. Ia a lb, obsahuje spouštěcí kotvu £1, která může ovládat prostřednictvím nástavce ve tvaru kolíku 27 zámek 18 vypínače. Tento zámek 18 vypínače je v činném spojení s jedním nebo několika pohyblivými kontakty 28 vedoucími monitorovaný proud, a otvírá tyto kontakty 28 při ovládání prostřednictvím kolíku 27. Spouštěcí kotva 11 je uspořádána uvnitř cívky 6 protékané monitorovaným proudem a může se prostřednictvím magnetického pole vytvářeného cívkou 6 pohy20 bovat ve směru k zámku 18 vypínače, jak je symbolicky naznačeno šipkou 110, protože je provedena z magnetického materiálu. Zpětné přestavení spouštěcí kotvy 11 do její klidové polohy, jak je naznačeno šipkou 120, se provádí pružinou 12, jejíž první konec se opírá o pevný díl 34, naznačený pouze symbolicky, a jejíž druhý konec se opírá o spouštěcí kotvu 11 samotnou.The tripping device for the overcurrent tripping device, for example the line circuit breaker shown in Figs. 15a and 1b, comprises a tripping anchor 41 which can actuate the circuit breaker lock 18 via a pin-shaped extension 27. This switch lock 18 is in communication with one or more movable contacts 28 carrying the monitored current, and opens these contacts 28 when actuated by a pin 27. The trigger armature 11 is arranged inside the coil 6 flowing through the monitored current and can be via a magnetic field generated by the coil 6 movement 20 in the direction of the switch 18 as symbolically indicated by the arrow 110, since it is made of magnetic material. The return anchor 11 is brought back to its rest position, as indicated by the arrow 120, by a spring 12, the first end of which is supported by a fixed part 34, indicated only symbolically, and the second end of which is supported by the lowered anchor 11 itself.

Spouštěcí kotva 11 je ve své klidové poloze, v níž je kolík 27 oddálen od zámku 18 vypínače, přidržována elektromagnetem 20. Tento elektromagnet 20 má jho 14 nesoucí cívku přičemž cívkou 7 protéká monitorovaný proud. Toho je dosaženo sériovým zapojením obou cívek 6 a 7, znázorněným plnými čarami. Spouštěcí kotva 11 je opatřena nástavcem 24, na jehož konci je upevněna součást 13 z magnetického materiálu. Tato součást 13 tvoří se jhem 14 elektromagnetu 30 20 magnetický obvod, kterým je dosaženo výše objasněného přidržování spouštěcí kotvy v její klidové poloze.The trigger arm 11 is held by the solenoid 20 in its rest position in which the pin 27 is removed from the switch 18 by the solenoid 20. The solenoid 20 has a yoke 14 carrying a coil and a monitored current flows through the coil 7. This is achieved by series connection of both coils 6 and 7, shown in solid lines. The trigger armature 11 is provided with an extension 24 at the end of which a component 13 of magnetic material is fixed. This component 13 forms, with the yoke 14 of the electromagnet 30 20, a magnetic circuit by which the above-described holding of the trigger armature in its rest position is achieved.

Účelem přidržování spouštěcí kotvy 11 v její klidové poloze je tím dosažitelné zpoždění při spuštění. Spuštění může totiž nastat teprve tehdy, když je síla působící cívkou 6 na spouštěcí 35 kotvu 11 větší než výslednice pružnosti pružiny 12 a přidržovací síly elektromagnetu 20. Tím, že elektromagnet 20 je sám vybuzen monitorovaným proudem, se zpoždění spuštění, označované rovněž jako selektivita, nastaví automaticky v závislosti na aktuální intenzitě proudu, a sice tak, že velká intenzita proudu znamená velkou selektivitu.The purpose of holding the anchor bolt 11 in its rest position is thereby to achieve a lowered start delay. Indeed, triggering can only occur when the force exerted by the coil 6 on the trigger 35 of the armature 11 is greater than the resultant of the spring 12 and the holding force of the electromagnet 20. By the electromagnet 20 itself excited by the monitored current, trigger delay, also called selectivity, adjusts automatically according to the current current intensity, so that high current intensity means great selectivity.

Pro dosažení této vlastnosti přizpůsobování selektivity nemusí samozřejmě monitorovaný proud protékat cívkou 7, takže postačí, když je cívka 7 protékána proudem, který je přímo úměrný k monitorovanému proudu. Takový proud je možno vytvořit například tím, že část monitorovaného proudu je vedena přes paralelní odpor 29, zapojený paralelně k cívce 7, jak je čárkovaně znázorněno na obr. Ia. Toto provedení má smysl tehdy, když je elektromagnet 20 proveden 45 konstrukčně tak, že pro uskutečnění popsané selektivity postačí pouze část monitorovaného proudu a úplný proud by mohl způsobit příliš intenzivní přidržování spouštěcí kotvy 11 v její klidové poloze. Změnou paralelního odporu 29 je možno zvlášť jednoduchým způsobem ovlivňovat selektivitu.Of course, to achieve this selectivity adjustment property, the monitored current need not flow through the coil 7, so it is sufficient if the coil 7 is flowing through a current that is directly proportional to the monitored current. Such a current can be produced, for example, by passing a portion of the monitored current through a parallel resistor 29 connected in parallel to the coil 7, as shown in dashed lines in Fig. 1a. This embodiment makes sense when the electromagnet 20 is designed so that only a part of the monitored current is sufficient to carry out the selectivity described and complete current could cause the trigger arm 11 to be held too intensely in its rest position. By changing the parallel resistance 29, selectivity can be influenced in a particularly simple manner.

I když toto provedení znamená relativně větší složitost, je ve smyslu vynálezu rovněž možné, aby cívkou 7 procházel proud oddělený galvanicky od monitorovaného proudu, avšak přímo úměrný k tomuto monitorovanému proudu.Although this embodiment entails relatively greater complexity, it is also within the meaning of the invention that a current separated galvanically from the monitored current but directly proportional to the monitored current is passed through the coil 7.

-4CZ 297249 B6-4GB 297249 B6

Při zvlášť velkých intenzitách proudu již není žádoucí časově zpožděné vypnutí a v zájmu dále zapojeného spotřebiče by se takové zvlášť vysoké proudy měly vypnout v co nejkratším čase. Za tím účelem je zapotřebí odstranit zpoždění způsobené elektromagnetem 20 při vzniku takových vysokých proudů, čehož se podle vynálezu dosáhne krátkým spojením cívky 7.At particularly high current intensities, a time-delayed switch-off is no longer desirable and, in the interest of a downstream consumer, such extra-high currents should be switched off as soon as possible. To this end, it is necessary to eliminate the delay caused by the electromagnet 20 at the generation of such high currents, which according to the invention is achieved by a short coupling of the coil 7.

Uskutečnění tohoto krátkého spojení je možno provést různými způsoby. Na obr. laje za tím účelem uspořádán spínací kontakt 30, zapojený paralelně k cívce 7. Vedle něho je uspořádán ovládací obvod 31, který zjišťuje aktuální intenzitu proudu, což je podle obr. la provedeno měřením poklesu napětí vyvolaného monitorovaným proudem na bočníku R. Při dosažení maximálně přípustné intenzity proudu sepne ovládací obvod 31 spínací kontakt 30, čímž se náhle zruší magnetické pole procházející součástí 13 a jhem 14. Tím se spouštěcí kotva 11 uvolní a ihned může ovládat zámek 18 vypínače.This short connection can be accomplished in various ways. In FIG. 1a, a switching contact 30 is connected for this purpose and is connected in parallel to the coil 7. Next to it is a control circuit 31 which detects the current current, which is measured by measuring the voltage drop caused by the monitored current on the shunt R. reaching the maximum permissible current intensity, the control circuit 31 closes the switch contact 30, thereby suddenly canceling the magnetic field passing through the component 13 and the yoke 14. This releases the anchor bolt 11 and can immediately operate the circuit breaker lock 18.

Provedení podle obr. lb odpovídá v podstatě provedení podle obr. la, avšak krátké spojení cívky 7 je zde provedeno jinak.The embodiment of FIG. 1b corresponds substantially to the embodiment of FIG. 1a, but the short connection of the coil 7 is different here.

Pro vytvoření cívky 7 je nutno dodržet, aby cívka 7 byla u znázorněných provedení opatřena stále pouze jednou vrstvou vinutí. To sice představuje výhodnou možnost provedení, avšak v žádném případě se nejedná o omezení, neboť cívka 7 může mít libovolný počet vrstev vinutí.In order to form the coil 7, it is necessary to ensure that the coil 7 is always provided with only one winding layer in the illustrated embodiments. Although this is a preferred embodiment, it is by no means a limitation, since the coil 7 can have any number of winding layers.

Podle obr. lb mají všechna vinutí jediné vrstvy vinutí cívky 7 části 71 bez izolačního materiálu. Vedle je uspořádán elektricky vodivý můstek 17, který při dosažení předem stanovené intenzity proudu může být uveden do kontaktu s těmito částmi 71.According to FIG. 1b, all windings of a single coil winding layer 7 have sections 71 without insulating material. In addition, an electrically conductive bridge 17 is provided, which, upon reaching a predetermined current intensity, can be contacted with these parts 71.

Pro pohyb můstku 17 ve směru šipky 170, potřebný k tomuto účelu, je upraven další elektromagnet, sestávající z kotvy 32, spojené s můstkem 17, a z cívky 33, působící na tuto kotvu 32. Tento elektromagnet se vybuzuje analogicky s provedením podle obr. la ovládacím obvodem 31 výše popsaným způsobem. Obě doposud popsané varianty provedení mají tu nevýhodu, že je zapotřebí ovládacího obvodu 31 s příslušnými zařízeními pro měření proudu.For the movement of the bridge 17 in the direction of the arrow 170 required for this purpose, another electromagnet is provided, comprising an armature 32 connected to the bridge 17 and a coil 33 acting on the armature 32. This electromagnet is excited analogously to the embodiment of FIG. the control circuit 31 as described above. Both variants of the embodiment described so far have the disadvantage that a control circuit 31 with corresponding current measuring devices is required.

Na rozdíl od toho nepotřebují provedení podle obr. 2a a 2b pro pohyb můstku 17 magnetické pole, již beztak existující a vytvářené cívkou 7 samotnou, a představující tudíž míru intenzity monitorovaného proudu. Tento můstek 17 je za tím účelem upevněn na zkratovací kotvě 15, přičemž tato zkratovací kotva 15 je přidržována ve své klidové poloze předem stanovenou přidržovací silou a je přemístitelná elektromagnetem 20 z této klidové polohy do polohy, v níž se můstek 17 nachází v kontaktu s částmi 71 bez izolačního materiálu.On the other hand, the embodiments of Figures 2a and 2b do not need a magnetic field already existing and produced by the coil 7 itself to represent the intensity of the monitored current to move the bridge 17. For this purpose, the bridge 17 is fastened to the short-circuit armature 15, the short-circuit armature 15 being held in its rest position by a predetermined holding force and displaceable by the electromagnet 20 from this rest position to the position in which the bridge 17 is in contact with the parts. 71 without insulating material.

Fixování neboli přidržování zkratovací kotvy 15 v klidové poloze je potřebné k tomu, aby při nízkých intenzitách proudu bylo zachováno zpoždění spuštění vytvářené elektromagnetem. Přidržovací síla zkratovací kotvy 15 je dimenzována tak, aby při dosažení intenzity proudu, od níž má dojít k nezpožděnému spuštění, převýšila magnetickou sílu vytvořenou ve vzduchové mezeře 19 a působící na zkratovací kotvu 15. Tím se zkratovací kotva 15 uvolní, potom se cívka 7 spojí nakrátko a provede se spuštění.Fixing or holding the shorting armature 15 in the rest position is necessary to maintain the start delay generated by the electromagnet at low current intensities. The holding force of the short-circuit armature 15 is dimensioned so that when the current intensity from which the delayed start is to occur, it exceeds the magnetic force created in the air gap 19 and acting on the short-circuit armature 15. This shortens the short-circuit armature 15, then coils 7 and the start is performed.

Přidržovací síla, která přidržuje zkratovací kotvu 15 v její klidové poloze, může být vytvořena libovolným způsobem, například třecími silami nebo podobně vytvářenými součástmi dotýkajícími se zkratovací kotvy £5. Podle zvlášť výhodného příkladného provedení, znázorněného na obr. 2a, je za tímto účelem upraven pružný díl 16, který je tvořen vinutou pružinou, provedenou z hlediska funkce jako tlačná pružina. Tato pružina je uspořádána mezi pevným dílem 21 a podélným nástavcem 151 zkratovací kotvy 15.The holding force that holds the short-circuit anchor 15 in its rest position may be generated in any manner, for example by frictional forces or similarly formed parts contacting the short-circuit anchor 15. According to a particularly preferred embodiment shown in FIG. 2a, a resilient member 16 is provided for this purpose, which is constituted by a coil spring in the form of a compression spring. This spring is arranged between the fixed part 21 and the longitudinal extension 151 of the shorting armature 15.

Na obr. 2b je znázorněno provedení, které z hlediska funkce odpovídá provedení podle obr. 2a, přičemž u tohoto provedení slouží jako pružný díl 16 tažná pružina upevněná na zkratovací kotvěFig. 2b shows an embodiment which corresponds in function to the embodiment of Fig. 2a, in which case a tension spring 16 mounted on a short-circuit anchor serves as a spring component 16

-5CZ 297249 B6 a na pevném dílu 21. Spojení můstku 17 se zkratovací kotvou 15 je přitom provedeno prostřednictvím kontaktní pružiny 35.In this case, the connection of the bridge 17 to the short-circuit armature 15 is effected by means of a contact spring 35.

Na obr. 2a a 2b je dále možno zřetelně rozeznat výhodné konstrukční provedení elektromagnetu 20. Jeho jho 14 má tvar písmene H, jehož příčné žebro 140 nese cívku 7 jehož pár prvních ramen 141, 142 působí přes součást 13 na spouštěcí kotvu 11, a jehož pár druhých ramen 143, 144 působí na zkratovací kotvu 15.2a and 2b, the preferred construction of the electromagnet 20 can be clearly discerned. Its yoke 14 is H-shaped, whose transverse rib 140 carries a coil 7 whose pair of first legs 141, 142 act across the component 13 on the trigger armature 11, and a pair of second legs 143, 144 act on the shorting anchor 15.

Na obr. 3 je znázorněno další provedení elektromagnetu 20. Pár prvních ramen 141, 142 je přitom uspořádán kolmo k páru druhých ramen 143, 144. Toto uspořádání pod pravým úhlem není opět nijak omezující, neboť zvolený úhel mezi páry ramen 141, 142, 143, 144 je z hlediska elektrotechnické funkce nepodstatný a může mít proto podle potřeby a podle konstrukčních požadavků libovolnou hodnotu.FIG. 3 shows another embodiment of the electromagnet 20. The pair of first legs 141, 142 is arranged perpendicular to the pair of second legs 143, 144. This arrangement at right angle is not again limiting since the selected angle between the pairs of legs 141, 142, 143 144 is immaterial from the point of view of electrotechnical function and can therefore have any value according to need and design requirements.

Na obr. 4 je znázorněno další provedení obměněné oproti provedení podle obr. la. Zvláštností tohoto provedení je, že spouštěcí kotva 11 není ovládána přímo cívkou 6, nýbrž je zde uspořádána další kotva, která bude v následujícím textu označována jako magnetická kotva 10. Tato magnetická kotva 10 je ovládána cívkou 6 přímé ve směru šipky 100 a je ve spojení se spouštěcí kotvou 11 přes pružný vazební člen 22, tvořený vinutou pružinou. Spouštěcí kotva 11 se proto pohybuje působením cívky 6 pouze nepřímo ve směru šipky 110. Toto nepřímé spojení může být samozřejmě libovolně rozšířené tím, že mezi magnetickou kotvou 10 a spouštěcí kotvou 11 se uspořádají neznázoměné pomocné kotvy s odpovídajícími dalšími pružnými vazebními členy.Fig. 4 shows another embodiment modified from the embodiment of Fig. 1a. A special feature of this embodiment is that the trigger armature 11 is not actuated directly by the coil 6, but there is another armature, which will be referred to as the magnetic armature 10. This magnetic armature 10 is actuated by the coil 6 straight in the direction of arrow 100 and connected with an anchor bolt 11 over a resilient coupler 22 formed by a coil spring. The trigger anchor 11 therefore moves only indirectly by the coil 6 in the direction of the arrow 110. This indirect connection can, of course, be extended as desired by arranging auxiliary anchors (not shown) with corresponding other elastic couplers between the magnetic anchor 10 and the trigger anchor 11.

Pro přidržování spouštěcí kotvy 11 je spouštěcí kotva 11, analogicky k provedení podle obr. la, lb, opatřena nástavcem 24, nesoucím magnetickou součást 13, který prochází odpovídajícím otvorem magnetické kotvy 10 a je uspořádán přibližně rovnoběžně s podélnou osou cívky 6.To hold the trigger armature 11, the trigger armature 11, analogous to the embodiment of FIGS. 1a, 1b, is provided with an extension 24 carrying a magnetic component 13 which extends through a corresponding opening of the magnetic armature 10 and is arranged approximately parallel to the longitudinal axis of the coil 6.

Spuštění takového uspořádání může být rozděleno do dvou fází, které nyní budou popsány. V první fázi spuštění, následující bezprostředně po vzniku nadproudu, vytvoří nadproud prostřednictvím cívky 6 magnetické pole přímo úměrné intenzitě proudu, které způsobí pohyb magnetické kotvy 10 ve směru ke spouštěcí kotvě 11. Tento pohyb se pružným vazebním členem 22 přenese na spouštěcí kotvu 11, která však nejdříve zůstane ve své klidové poloze, což je způsobeno přidržovací silou, kterou na ni působí elektromagnet 20. Při dalším pokračujícím vychýlení magnetické kotvy 10 se vazební člen 22 stále více stlačuje, čímž klesá přidržovací síla působící na spouštěcí kotvu H. V této fázi spuštění představují magnetická kotva 10 a vazební člen 22 kmitající systém, který je vybuzen magnetickou silou vytvořenou nadproudem. Doba, kterou magnetická kotva 10 potřebuje, aby vazební člen 22 stlačila do té míry, že je přidržovací síla překročena a spouštěcí kotva 11 se vychýlí ze své klidové polohy, vznikne časové zpoždění, to jest selektivita spouštěcího ústrojí podle vynálezu.The triggering of such an arrangement can be divided into two phases, which will now be described. In the first start-up phase, immediately after the overcurrent has occurred, the overcurrent through the coil 6 creates a magnetic field directly proportional to the current intensity causing the magnetic armature 10 to move towards the trigger armature 11. This movement is transmitted to the trigger armature 11 by the resilient coupler. however, it will first remain in its rest position due to the holding force exerted by the electromagnet 20. As the magnetic armature 10 continues to deflect, the coupler 22 is increasingly compressed, thereby reducing the holding force on the armature H. represent a magnetic anchor 10 and a coupling member 22 oscillating system, which is excited by the magnetic force generated by the overcurrent. The time required by the magnetic anchor 10 to depress the coupler 22 to such an extent that the holding force is exceeded and the trigger anchor 11 is deflected from its rest position results in a time delay, i.e. selectivity of the trigger device according to the invention.

Pokud síla vytvořená nadproudem převýší přidržovací sílu, dojde k druhé fázi spuštění. Spouštěcí kotva 11 se přitom náhle skokem začne pohybovat, čímž je ovládán zámek 18 vypínače a následkem toho se kontakty 28 rozpojí. V této fázi spuštění představují nyní vzájemně spřažené hmoty magnetické kotvy 10 a spouštěcí kotvy 11 ve spolupráci s vratnou pružinou 12 kmitající systém. Tento kmitající systém pracuje jako známé magnetické spouštěcí ústrojí, tvořené pouze cívkou a kotvou, přičemž budicí síla vznikne z výslednice síly způsobené proudem a přidržovací síly.If the force generated by the overcurrent exceeds the holding force, the second phase of lowering occurs. In this case, the trigger arm 11 suddenly starts to move, whereby the circuit breaker lock 18 is actuated, and consequently the contacts 28 open. At this start-up phase, the mutually coupled masses now represent the magnetic anchors 10 and the trigger anchors 11 in cooperation with the return spring 12 oscillating the system. This oscillating system operates as a known magnetic triggering device consisting solely of a coil and an armature, the excitation force resulting from the resultant of the current caused by the current and the holding force.

Spuštění se, souhrnně řečeno, tedy nevyvolá kotvou ovládanou přímo nadproudem, nýbrž se provede nepřímo pohybem magnetické kotvy 10 spojené prostřednictvím pružného vazebního členu 22 se spouštěcí kotvou 11 a pohybované nepřímo cívkou 6.In summary, the lowering is not triggered by an overcurrent-controlled armature, but is indirectly caused by the movement of the magnetic armature 10 connected via the resilient coupler 22 to the trigger armature 11 and moved indirectly by the coil 6.

Časové zpoždění spuštění se vytvoří v podstatě v první fázi spuštění. Je určeno mechanickými vlastnostmi kmitajícího systému, hmotou magnetické kotvy 10, pružností vazebního členu 22The start time delay is essentially created in the first start phase. It is determined by the mechanical properties of the oscillating system, the mass of the magnetic anchor 10, the elasticity of the coupler 22

-6CZ 297249 B6 a zdvihem magnetické kotvy 10 a silou vyvolanou proudem. Síla vyvolaná proudem je přímo úměrná intenzitě proudu, a v důsledku toho rovněž i pohyb magnetické kotvy JO. Proto je rovněž zpoždění přímo úměrné čtverci intenzity proudu, stejně jako u známých elektrotepelných zpožďovacích zařízení, zmíněných v úvodu.-6GB 297249 B6 and lifting the magnetic armature 10 and the force generated by the current. The force exerted by the current is directly proportional to the current intensity and consequently also to the movement of the magnetic armature. Therefore, the delay is also proportional to the square of the current intensity, as in the known electrothermal delay devices mentioned in the introduction.

Na obr. 5 je v podélném řezu znázorněn jistič vedení vybavený spouštěcím zařízením podle vynálezu, a to v sepnutém stavu. Dráha proudu vede od první svorky la přes bimetal 2 a přes ohebný splétaný vodič 3 ke kontaktnímu můstku 4, odtud přes pohyblivý kontakt 28 a pevný kontakt 36 k nosiči 5 tohoto pevného kontaktu 36, dále přes cívku 6 k cívce 7 a odtud k druhé svorce lb.FIG. 5 is a longitudinal sectional view of a line circuit breaker equipped with a tripping device according to the invention in the closed state. The current path extends from the first terminal 1a through the bimetal 2 and through the flexible braid 3 to the contact bridge 4, from there through the movable contact 28 and the fixed contact 36 to the carrier 5 of this fixed contact 36, further through the coil 6 to the coil 7 and from there to the second terminal lb.

Spouštěcí ústrojí podle vynálezu je principiálně provedeno podle obr. 2a.The starting device according to the invention is in principle designed according to FIG. 2a.

Konstrukční detaily, které slouží za zmínku, a které přispívají ke zmenšení celkové konstrukční velikosti, jsou:The construction details that are worth mentioning and which contribute to reducing the overall size are:

Magnetická kotva 10 stejně jako spouštěcí kotva 11 jsou uspořádány v klidovém stavu částečně uvnitř cívky 6. Aby se spouštěcí kotva 11 u tohoto uspořádání nepohybovala účinkem magnetického pole cívky 6, je zapotřebí, aby byla vyrobena z nemagnetického materiálu, například z plastu.The magnetic armature 10 as well as the trigger armature 11 are arranged partially inside the coil 6 at rest. In order to prevent the trigger armature 11 from moving under the effect of the magnetic field of the coil 6, it is required to be made of a non-magnetic material such as plastic.

Magnetická kotva 10 je vytvořena jako trubkový díl uzavřený na jedné straně a uvnitř její dutiny je alespoň částečně umístěna spouštěcí kotva 11. Ve znázorněném příkladu provedení není mezi magnetickou kotvou 10 a spouštěcí kotvou 11 uspořádán žádný pružný vazební člen 22, přičemž uzavřený konec trubkového dílu dosedá přímo na spouštěcí kotvu 11. Pokud má být u tohoto provedení uspořádán vazební člen 22, bude uspořádán s výhodou rovněž v dutině magnetické kotvy W.The magnetic anchor 10 is formed as a tubular member closed on one side and a trigger anchor 11 is located at least partially within its cavity. In the illustrated embodiment, no resilient coupler 22 is disposed between the magnetic anchor 10 and the trigger anchor 11, the closed end of the tubular member abutting. If the coupling member 22 is to be provided in this embodiment, it will preferably also be arranged in the cavity of the magnetic anchor W.

Stejně jako u provedení podle obr. 4 prochází nástavec 24 spouštěcí kotvy 11 magnetickou kotvou 10 a opět nese součást 13 z magnetického materiálu, která ve spolupráci s elektromagnetem 20 způsobuje přidržování spouštěcí kotvy 11 v její klidové poloze.As in the embodiment of FIG. 4, the anchor 24 extends through the magnetic anchor 10 and again carries the magnetic material component 13, which in cooperation with the electromagnet 20 causes the anchor 11 to be held in its rest position.

Elektromagnet 20 má jho 14 tvaru písmene H a jeho podélná osa 25 je uspořádána kolmo k podélné ose 26 spouštěcí kotvy 11. Tím je možno celkovou konstrukční výšku jističe vedení podstatným způsobem zmenšit, avšak ve smyslu vynálezu je rovněž možné uspořádat elektromagnet 20 pod jakýmkoli jiným úhlem vůči podélné ose 26 spouštěcí kotvy 11.The electromagnet 20 has an H-shaped yoke 14 and its longitudinal axis 25 is arranged perpendicular to the longitudinal axis 26 of the trigger armature 11. Thus, the overall design height of the circuit breaker can be substantially reduced, but within the meaning of the invention relative to the longitudinal axis 26 of the anchor bolt 11.

Zkratovací kotva 15 je s výhodou provedena z lamel pro zmenšení ztrát způsobených přemagnetizací a vířivými proudy a tím pro zaručení zvlášť rychlého pohybu zkratovací kotvy 15.The short-circuit armature 15 is preferably made of lamellas to reduce losses due to re-magnetization and eddy currents and thereby to guarantee a particularly fast movement of the short-circuit armature 15.

Zámek 18 vypínače je obvyklého známého provedení. Jak bimetal 2, tak i kolík 27, vytvořený na spouštěcí kotvě 11, působí na kontaktní můstek 4. Tento kontaktní můstek 4 je pružně předepjat, takže nepatrné vychýlení způsobené oběma spouštěcími mechanismy se zesílí do úplného vykývnutí do polohy vypnuto.The switch lock 18 is a conventional known embodiment. Both the bimetal 2 and the pin 27 formed on the trigger arm 11 act on the contact bridge 4. This contact bridge 4 is resiliently biased so that the slight deflection caused by the two trigger mechanisms is amplified until fully swung to the off position.

Claims (15)

1. Spouštěcí ústrojí pro nadproudové vypínací zařízení, jako je například jistič vedení, obsahující spouštěcí kotvu (11) ovládající zámek (18) vypínače, která je ovladatelná cívkou (6), kterou protéká monitorovaný proud, vyznačující se tím, že spouštěcí kotva (11) je ve své klidové poloze přidržována pružinou (12) a elektromagnetem (20), jehož cívka (7) je protékána monitorovaným proudem, popřípadě proudem přímo úměrným k monitorovanému proudu, přičemž cívka (7) je sepnutelná nakrátko při dosažení předem stanovené intenzity proudu.Trigger device for an overcurrent tripping device, such as a line circuit breaker, comprising a trigger armature (11) controlling a circuit breaker lock (18) that is operable by a coil (6) through which the monitored current flows, characterized in that the trigger armature (11) is held in its rest position by a spring (12) and an electromagnet (20), the coil (7) of which flows through the monitored current or a current proportional to the monitored current, the coil (7) being short-circuited when a predetermined current intensity. 2. Spouštěcí ústrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že vinutí vnější vrstvy vinutí cívky (7) mají části (71) prosté izolačního materiálu, přičemž je upraven elektricky vodivý můstek (17), který při dosažení předem stanovené intenzity proudu je uveditelný do kontaktu s těmito částmi (71).Trigger device according to claim 1, characterized in that the winding of the outer layer of the coil winding (7) has insulating material-free parts (71), wherein an electrically conductive bridge (17) is provided which can be brought into a predetermined current intensity. contact with these parts (71). 3. Spouštěcí ústrojí podle nároku 2, vyznačující se tím, že cívka (7) má pouze jednu vrstvu vinutí, přičemž veškerá vinutí této vrstvy vinutí mají části (71) prosté izolačního materiálu.Trigger device according to claim 2, characterized in that the coil (7) has only one winding layer, all windings of this winding layer having parts (71) devoid of insulating material. 4. Spouštěcí ústrojí podle nároku 3, vyznačující se t í m , že elektricky vodivý můstek (17) je upevněn na zkratovací kotvě (15), která je elektromagnetem (20) pohyblivá z klidové polohy do polohy, v níž je můstek (17) v kontaktu s částmi (71) prostými izolačního materiálu, přičemž tato zkratovací kotva (15) je přidržována ve své klidové poloze předem stanovitelnou přidržovací silou.Trigger device according to claim 3, characterized in that the electrically conductive bridge (17) is mounted on a shorting armature (15) which is movable by the electromagnet (20) from its rest position to the position in which the bridge (17) is. in contact with the insulating material-free parts (71), the shorting armature (15) being held in its rest position by a predetermined holding force. 5. Spouštěcí ústrojí podle nároku 4, vy zn a č uj í c í se t í m , že přidržovací síla přidržující zkratovací kotvu (15) v její klidové poloze je vytvořitelná pružným dílem (16) spojeným se zkratovací kotvou (15) a s pevným dílem (21) spouštěcího ústrojí.5. The lowering device according to claim 4, characterized in that the holding force holding the short-circuit armature (15) in its rest position can be produced by a resilient part (16) connected to the short-circuit armature (15) and the fixed armature. by means of a trigger device (21). 6. Spouštěcí ústrojí podle nároku 5, vyznačuj ící se tí m , že pružný díl (16) je tvořen vinutou pružinou, zejména tlačnou pružinou.Trigger device according to claim 5, characterized in that the spring part (16) is formed by a coil spring, in particular a compression spring. 7. Spouštěcí ústrojí podle jednoho z předcházejících nároků, vy z n a č uj í c í se tím, že spouštěcí kotva (11) je ovladatelná magnetickou kotvou (10), která je nepřímo ovladatelná cívkou (6), a která je spojena se spouštěcí kotvou (11) zejména prostřednictvím alespoň jednoho pružného vazebního členu (22) a popřípadě jedné nebo několika pomocných kotev.Lowering device according to one of the preceding claims, characterized in that the lowering armature (11) is actuable by a magnetic armature (10) which is indirectly controllable by a coil (6) and which is connected to the lower armature (11) in particular by means of at least one resilient coupler (22) and optionally one or more auxiliary anchors. 8. Spouštěcí ústrojí podle nároku 7, vyznačující se tím, že alespoň jeden pružný vazební Člen (22) je tvořen vinutou pružinou.Trigger device according to claim 7, characterized in that the at least one resilient coupling member (22) is formed by a coil spring. 9. Spouštěcí ústrojí podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že magnetická kotva (10) je uspořádána alespoň z části uvnitř cívky (6).Trigger device according to claim 7 or 8, characterized in that the magnetic armature (10) is arranged at least in part inside the coil (6). 10. Spouštěcí ústrojí podle nároku 9, vyznačující se tím, že spouštěcí kotva (11) je rovněž uspořádána uvnitř cívky (6), přičemž spouštěcí kotva (11) je provedena z nemagnetického materiálu.Trigger device according to claim 9, characterized in that the trigger armature (11) is also arranged inside the coil (6), the trigger armature (11) being made of a non-magnetic material. 11. Spouštěcí ústrojí podle nároku 10, vyznačující se tím, že magnetická kotva (10) je vytvořena jako trubkový díl uzavřený na jedné straně, přičemž spouštěcí kotva (11) a alespoň jeden vazební člen (22) jsou uspořádány alespoň z části uvnitř dutiny vytvořené v magnetické kotvě (10).Triggering device according to claim 10, characterized in that the magnetic anchor (10) is formed as a tubular part closed on one side, wherein the triggering anchor (11) and the at least one coupling member (22) are arranged at least partially within the cavity formed in a magnetic anchor (10). -8CZ 297249 B6-8EN 297249 B6 12. Spouštěcí ústrojí podle nároků 9, 10 nebo 11, vyznačující se tím, že spouštěcí kotva (11) je opatřena nástavcem (24), uspořádaným zejména rovnoběžně s podélnou osou cívky (6) a procházejícím magnetickou kotvou (10), přičemž na tomto nástavci (24) je upevněna součást (13) z magnetického materiálu, která je přidržována elektromagnetem (20).Lowering device according to claims 9, 10 or 11, characterized in that the lowering armature (11) is provided with an extension (24), arranged in particular parallel to the longitudinal axis of the coil (6) and passing through the magnetic armature (10). a magnet component (13) is attached to the adapter (24) and is held by the electromagnet (20). 13. Spouštěcí ústrojí podle jednoho z nároků 4ažl 2, vyznačující se tím, že elektromagnet (20) má jho (14) tvaru písmene H, jehož příčné žebro (140) nese cívku (7), jehož pár prvních ramen (141, 142) působí přes součást (13) na spouštěcí kotvu (11), a jehož pár druhých ramen (143, 144) působí na zkratovací kotvu (15).Trigger device according to one of Claims 4 to 12, characterized in that the electromagnet (20) has an H-shaped yoke (14) whose transverse rib (140) carries a coil (7) whose pair of first legs (141, 142) acting through the component (13) on the trigger armature (11), and whose pair of second legs (143, 144) act on the shorting armature (15). 14. Spouštěcí ústrojí podle nároku 13, vyznačující se t í m , že podélná osa (25) elektromagnetu (20) je uspořádána kolmo k podélné ose (26) spouštěcí kotvy (11).The lowering device according to claim 13, characterized in that the longitudinal axis (25) of the electromagnet (20) is arranged perpendicular to the longitudinal axis (26) of the lowering armature (11). 15. Spouštěcí ústrojí podle jednoho z nároků 4ažl 4, vyznačující se tím, že zkratovací kotva (15) je provedena z lamel.Lowering device according to one of Claims 4 to 14, characterized in that the short-circuit anchor (15) is made of slats.
CZ0453199A 1997-06-20 1998-06-19 Device for triggering overload circuit breaker CZ297249B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0107597A AT406099B (en) 1997-06-20 1997-06-20 TRIP DEVICE FOR AN OVERCURRENT SWITCHING DEVICE

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ453199A3 CZ453199A3 (en) 2000-03-15
CZ297249B6 true CZ297249B6 (en) 2006-10-11

Family

ID=3506060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0453199A CZ297249B6 (en) 1997-06-20 1998-06-19 Device for triggering overload circuit breaker

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0990247B1 (en)
AR (1) AR011485A1 (en)
AT (2) AT406099B (en)
AU (1) AU734007B2 (en)
CZ (1) CZ297249B6 (en)
DE (1) DE59801535D1 (en)
ES (1) ES2165169T3 (en)
MY (1) MY120450A (en)
NO (1) NO317124B1 (en)
SK (1) SK285827B6 (en)
TN (1) TNSN98103A1 (en)
WO (1) WO1998059354A1 (en)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112216109B (en) * 2020-10-12 2021-07-13 深圳状元榜科技有限公司 Information analysis platform adopting database storage
CN114388313B (en) * 2021-12-24 2024-03-12 上海京硅智能技术有限公司 Direct-acting breaker

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH143153A (en) * 1929-11-26 1930-10-31 Oerlikon Maschf Overcurrent circuit breaker.
DE704485C (en) * 1937-01-02 1941-04-01 Aeg Overcurrent switch

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH143153A (en) * 1929-11-26 1930-10-31 Oerlikon Maschf Overcurrent circuit breaker.
DE704485C (en) * 1937-01-02 1941-04-01 Aeg Overcurrent switch

Also Published As

Publication number Publication date
SK285827B6 (en) 2007-09-06
AT406099B (en) 2000-02-25
MY120450A (en) 2005-10-31
ES2165169T3 (en) 2002-03-01
CZ453199A3 (en) 2000-03-15
DE59801535D1 (en) 2001-10-25
TNSN98103A1 (en) 2000-12-29
SK176099A3 (en) 2000-08-14
AU734007B2 (en) 2001-05-31
NO995717L (en) 1999-11-22
EP0990247B1 (en) 2001-09-19
AU7897598A (en) 1999-01-04
NO317124B1 (en) 2004-08-16
ATE205960T1 (en) 2001-10-15
WO1998059354A1 (en) 1998-12-30
ATA107597A (en) 1999-06-15
NO995717D0 (en) 1999-11-22
EP0990247A1 (en) 2000-04-05
AR011485A1 (en) 2000-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3004387B2 (en) Instantaneous trip device of circuit breaker
CA1252138A (en) Low voltage circuit breaker with remote switching function
US7864004B2 (en) Activation for switching apparatus
EP2251887A1 (en) Electromagnetic trip device
JP2006004950A (en) Voltage surge protection device
JPS6243027A (en) Circuit breaker
CA2647388A1 (en) A switching device
AU2006321352A1 (en) Circuit breaker including open neutral interlock
JPH0338694B2 (en)
US3958204A (en) Fused gfi unit
CA2624387A1 (en) Magnetostrictive electrical switching device
JP2735384B2 (en) Circuit breaker
JPS6153813B2 (en)
KR0163421B1 (en) Trip device for an electrical switch and an electrical switch with device
US3440580A (en) Electrical protective device
WO2005050690A1 (en) Electric automatic switch
CZ297249B6 (en) Device for triggering overload circuit breaker
JP2002532843A (en) Remotely controllable circuit breaker with positive temperature coefficient resistivity (PTC) element
JPH01176621A (en) Overcurrent trip gear of circuit breaker
KR102159006B1 (en) A breaker including a common instantaneous trip apparatus
JP2002521801A (en) Short circuit protection device
JP2779222B2 (en) Circuit breaker
SU1003190A1 (en) Automatic switch disconnector
KR100434332B1 (en) isolation device of electric current in circuit breaker
RU2047237C1 (en) Automatic switch

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150619