SK285615B6 - Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie - Google Patents

Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie Download PDF

Info

Publication number
SK285615B6
SK285615B6 SK462-2001A SK4622001A SK285615B6 SK 285615 B6 SK285615 B6 SK 285615B6 SK 4622001 A SK4622001 A SK 4622001A SK 285615 B6 SK285615 B6 SK 285615B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
emulsion
explosive
brisance
explosives
oil
Prior art date
Application number
SK462-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK4622001A3 (en
Inventor
Eduard Jakubček
Jozef Boháčik
Štefan Gazda
Mária Makovinská
Svatopluk ZEMAN
Karel Bezkočka
Petr Kohlíček
Original Assignee
Duslo, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Duslo, A. S. filed Critical Duslo, A. S.
Priority to SK462-2001A priority Critical patent/SK285615B6/sk
Priority to RU2003132427/02A priority patent/RU2286326C2/ru
Priority to CZ20033010A priority patent/CZ20033010A3/cs
Priority to PCT/SK2002/000003 priority patent/WO2002081411A2/en
Priority to PL02367936A priority patent/PL367936A1/xx
Publication of SK4622001A3 publication Critical patent/SK4622001A3/sk
Priority to BG108313A priority patent/BG108313A/bg
Publication of SK285615B6 publication Critical patent/SK285615B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06BEXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
    • C06B23/00Compositions characterised by non-explosive or non-thermic constituents
    • C06B23/001Fillers, gelling and thickening agents (e.g. fibres), absorbents for nitroglycerine
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06BEXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
    • C06B47/00Compositions in which the components are separately stored until the moment of burning or explosion, e.g. "Sprengel"-type explosives; Suspensions of solid component in a normally non-explosive liquid phase, including a thickened aqueous phase
    • C06B47/14Compositions in which the components are separately stored until the moment of burning or explosion, e.g. "Sprengel"-type explosives; Suspensions of solid component in a normally non-explosive liquid phase, including a thickened aqueous phase comprising a solid component and an aqueous phase
    • C06B47/145Water in oil emulsion type explosives in which a carbonaceous fuel forms the continuous phase

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

Spôsob modifikácie brizancie emulznej trhaviny typu „voda v oleji" modifikačným činidlom, ktoré je tvorené makromolekulárnym komponentom, pozostávajúcim z prepolyméru, respektíve polyméru so stavebnými jednotkami -[CH2-C(X)=CH-CH2]- v jeho makromolekule, kde X je -H alebo -CH3, ktorá je terminovanáhydroxy- alebo izokyanátoskupinami, alebo polyizobutylénovými zoskupeniami. Modifikačné činidlo aplikáciou v emulznej trhavine znižuje jej brizanciu pri zachovanej pracovnej schopnosti a zvýšení fyzikálnej stálosti tejto trhaviny.

Description

Vynález sa týka modifikácie brizancie emulznej trhaviny typu „voda v oleji“ pomocou modifikačného činidla tvoreným makromolekulámym komponentom na báze butadiénu (kvapalné kaučuky) a/alebo izobutylénu.
Doterajší stav techniky
Keď nazeráme na emulzné trhaviny typu „voda v oleji“ (kódové označenie W/O) ako na zmes chemických komponentov, ide o oxidačno-redukčný systém, ako pri väčšine zmesových trhavín. Zmes paliva a oxidovadla je doplnená vhodným nevýbušným zcitlivovadlom, ktoré je schopné participovať generovaním horúcich jadier na iniciácii a rozvoji chemickej reakcie pri detonácii.
V zostave väčšiny zmesových trhavín je základným oxidovadlom dusičnan amónny, často v kombinácii s ďalšími dusičnanmi (napr. sodným, draselným, vápenatým, litným a pod.), alebo aj chloristanmi (sodným alebo amónnym). Ako palivo je používaná široká, takmer neprehľadná paleta, predovšetkým uhlíkatých zlúčenín minerálneho a/alebo syntetického pôvodu (pozri napr. W. Xuguang: Emulsion Explosives. Metallurgical Ind. Press, Beijing, 1994). Najčastejšie používanými palivami sú parafínové oleje a vosky, minerálne, ropné, pripadne i rastlinné oleje, mikrokryštalické vosky a niektoré ropné frakcie. Výber konkrétneho paliva alebo zmesi palív je daný požiadavkami na reológiu výslednej trhaviny a jej fyzikálnu a skladovaciu stabilitu. Súčasťou palivovej fázy môžu byť v niektorých prípadoch aj kovové prášky (najmä hliník) a individuálne výbušniny (demilitarizovaný trinitrotoluén a/alebo hexogén a demilitarizované propulzívne výbušniny).
Pri klasických emulzných trhavinách typu W/O je pravidlom, že oxidačné i palivové komponenty sú prítomné v kvapalnom stave: diskontinuálna fáza oxidovadla vo forme mikroguľôčok presýteného roztoku oxidovadiel a ďalších vodorozpustných prísad je dispergovaná v kontinuálnej (olejovej) fáze paliva (kontinuálna fáza vytvára film na mikroguľôčkách fázy oxidovadiel). Vytvorenie spojitého a pevného rozhrania medzi kontinuálnou a diskontinuáínou fázou je dosahované prídavkom lipofílnohydrofílných komponentov do olejovej fázy, to je emulgátorov, z nich najpoužívanejšie v technickej praxi sú sorbitan monoolejáty a/alebo scsquiolcjáty.
Spevnenie filmu kontinuálnej fázy a tým zvýšenie fyzikálnej stálosti výslednej emulzie (emulznej matrice) je možné dosiahnuť prídavkom do palivovej fázy niektorých oligotnérov, polymérov a/alebo kopolymérov (pozri napr. W. Xuguang: Emulsion Explosives. Metallurgical Ind. Press, Beijing, 1994). V tejto súvislosti je opísané í použitie oligotnérov, polymérov a živíc na báze izobutylénu a butadiénu (pozri napr. Can. Pat. Appl. CA 2,107,966 z roku 1994, alebo Jpn. Kokai Tokkyo Koho JP 59,156,991 z roku 1984): tu najmä hydroxiterminovaný kvapalný polybutadién má priaznivý vplyv na zvýšenie stability emulzie. Vo výrobe týchto trhavín niekedy figurujú hydrofilne terminované polyizobutylény ako polymérne emulgátory, ktorých použitie významne zvyšuje životnosť finálneho výrobku.
Mimoriadne veľké plochy medzifázového rozhrania v matrici emulzných trhavín zabezpečujú dokonalý kontakt oboch fáz, ktorý je najdokonalejší zo všetkých zme sových priemyselných trhavín. Tejto skutočnosti zodpovedá krátka reakčná zóna v detonačnej vlne: pri vhodnom scitlivení a iniciácii je možné trhaviny uvedeného typu do značnej miery považovať za ekvivalent dynamitov, a to z dôvodu značnej reaktivity systému, vysokého využiteľného energetického výťažku aj z hľadiska výsledného efektu pri rozpojovaní hornín.
Oproti dynamitom (to je trhavinám s obsahom nitroesterov) majú emulzné trhaviny celý rad významných výhod, ako jc necitlivosť k mechanickým podnetom, plameňu a iskre, vysoká vodovzdomosť a minimálna fyziologická aktivita nielen vlastnej emulznej kompozície, ale aj splodín výbuchu. Emulzné trhaviny však môžu byť flegmatizované, až celkom znecitlivené, pôsobením dynamického rázu, najmä silnej kompresnej napäťovej vlny, vyvolanej detonáciou blízkej nálože v horninovom masíve. Ďalšou ich nevýhodou je skutočnosť, že na báze emulzných trhavín je možné vyrábať bansko-bezpečné trhaviny len I. kategórie. Obe tieto nevýhody súvisia predovšetkým s pomerne vysokou brizanciou (t. j. trieštivým účinkom) uvedeného typu trhavín.
Najrozšírenejším princípom konštrukcie bansko-bezpečných trhavín s obsahom nitroesterov jc zabudovanie chladiacej prísady (najčastejšie chloridu sodného) alebo chladiaceho ióno-výmenného systému (napr. zmesi chloridu amónneho a dusičnanu sodného) do trhavinovej zmesi. To vedie k poklesu pracovnej schopnosti i brizancie výslednej trhaviny oproti nitroesterovým trhavinám bez chladiacich prísad. Ako však vyplýva z príkladovej časti tohto vynálezu, analogické zabudovanie chloridu sodného v množstve max. 10 % hmotn. do emulznej trhavinovej zmesi zníži síce jej pracovnú schopnosť, ale zvýši brizanciu. Tým môže byť do určitej miery eliminovaný chladiaci účinok uvedenej prímcsi. Problematika brizancie emulzných trhavín je teda rozhodujúcim faktorom v konštrukcii bansko-bezpečných trhavín na ich báze. Z dosiaľ publikovaných údajov vyplýva, že systematickému štúdiu vplyvu chemickej podstaty komponentov redukčnooxidačného systému týchto trhavín na ich brizanciu nebola zatiaľ venovaná pozornosť.
Podstata vynálezu
Podľa tohto vynálezu je brizancia emulznej trhaviny typu voda v oleji modifikovaná prídavkom do olejovej fázy modifikačného činidla, ktoré tvorí makromolekulámy komponent na báze butadiénu alebo izobutylénu, prepolyméru alebo polyméru so stavebnými jednotkami -[CH2-C(X)=CH-CH2]- v jeho makromolekule, kde X je -H alebo -CH3, ktorá je terminovaná hydroxi- alebo isokyanátoskupinami alebo polyizobutylénovými skupinami. Výhodou je, že už relatívne malý prídavok uvedených makromolekulámych komponentov (0,50 až 1,80 % hmotn. na hmotnosť výslednej trhaviny) významne zníži brizanciu pri zachovaní pracovnej schopnosti emulznej trhaviny, ale súčasne výrazne zvýši jej stálosť a modifikuje i konzistenciu výslednej trhaviny tak, že v prípade zabudovania chladiacej prísady do jej kompozície poskytne trhavinu I. kategórie banskej bezpečnosti. Ďalšou výhodou modifikácie brizancie podľa tohto vynálezu je dostupnosť týchto makromolekulámych komponentov, ktoré sú priemyselne vyrábané pre potreby plastikárskeho a/alebo gumárenského priemyslu, ako aj pre potreby výroby špeciálnych druhov trhavín.
Použitie makromolekulámych komponentov na báze butadiénu alebo izobutylénu na modifikáciu brizancie emulznej trhaviny podľa tohto vynálezu nebolo v literatúre dosiaľ opísané a je dokumentované nasledujúcimi príkladmi, ktoré však v žiadnom prípade nevylučujú možnú variabilitu spôsobov použitia.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku je zostrojená grafická závislosť relatívnej pracovnej schopnosti (RPS) emulzných trhavín príkladu 1 a príkladu 2 na ich brizancii, zastúpenej súčinom mernej nábojovej hmotnosti a štvorca detonačnej rýchlosti, teda výrazom p*D2.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Roztok dusičnanu amónneho (AN), pripadne i dusičnanu sodného (SN) a/alebo dusičnanu vápenatého (CN) a/alebo chloristanu sodného (SP) vo vode, majúci teplotu 85 -100 °C, prípadne obsahujúci i ďalšie vodorozpustné komponenty, ako je chlorid sodný (SN), glykól a pod., je napúšťaný do emulgačného zariadenia, v ktorom je predložená intenzívne miešaná (miešadlom s 1000 až 1500 otáčkami za minútu) olejová fáza 80 - 85 °C teplá, pozostávajúca z minerálneho oleja (s mernou hmotnosťou 910 kg.m'3, teplotu tuhnutia max. -5 “C a teplotu vzplanutia min. 66 °C) a/alebo parafínového gáča (teplota tuhnutia 39 “C, teplota vzplanutia 220 - 260 °C a obsahu oleja okolo 1,5 % hmotn.), ďalej sorbitan monooleátu (M) a/alebo sorbitan sesquioleátu (S), prípadne i makromolekulárnych komponentov. Po ukončení nátoku vodného roztoku soli je zmes ešte 5 minút miešaná. Takto získaná emulzná matrica je v homogenizátore scitlivená prídavkom kremičitanových mikrobalónkov (MB) priemernej veľkosti pm, prípadne i upravená prídavkom pevného chloridu sodného (NaCl) priemernej veľkosti zrna 80 pm. Z výsledných trhavinových zmesí sú potom náložkovaním do umelohmotových čriev pripravené nálože priemeru 32 mm a hmotnosti 400 g, pri ktorých je stanovená merná nábojová hmotnosť (p), detonačná rýchlosť (D, iniciáciou rozbuškou č. 8) a relatívna pracovná schopnosť (RPS). Prehľad zloženia jednotlivých zmesí, pripravených v zmysle tohto postupu, je uvedený v tabuľke k príkladu I, do ktorej sú zahrnuté aj príslušné hodnoty p,.D a RPS.
Ako makromolekulárne komponenty olejovej fázy sú použité nasledujúce:
- kvapalný polybutadiénový kaučuk (LBH) s koncovými hydroxylovými skupinami priemernej molámej hmotnosti 2400 - 3100, indexe polydisperzity cca 1,1 a obsahu hydroxilov cca 0,7 mmol.g·', v ktorom počet štruktúrnych stavebných jednotiek jeho makromolekuly -[CH2-CH=CH-CH2]-je cca 44 až 57.
- kvapalný izokyanátový prepolymér (LBD - terminovaný izokyanátotolylénovými skupinami) so základným polybutadiénovým reťazcom priemernej molámej hmotnosti 3200 - 3800, indexe polydisperzity cca 1,3 a funkčnosti cca 2,2, v ktorom počet štruktúrnych stavebných jednotiek jeho makromolekuly -[CH2-CH=CH-CH2]-je tiež cca 44 až 57.
- pevný kopolymér polyizobutadién (PIB) s 2 % mol. izoprénu priemernej molámej hmotnosti 200 000 všeobecného štruktúrneho vzorca:
—[—(CfCHjh-CHz—CHj-CfCHj^CH-CHrkde m » n.
Pri niektorých emulzných zmesiach s obsahom LBD, konkrétne zmesi 1.1, 1.3 a 1.4 z tabuľky, je použitý katalyzátor sieťovania, čím sú získané plastické, dobre tvarovateľné matrice, schopné plnenia kryštalickými prísadami až do 50 % hmotn. bez straty súdržnosti finálnej zmesi. Predmetné makromolekulárne prísady tiež zvyšujú životnosť emulzných trhavín s ich obsahom (min. 6 mesiacov) oproti emulzným trhavinám bez ich obsahu (životnosť 3 6 mesiacov).
Príklad 2 (porovnávací)
Je postupované podľa čs. patentového spisu č. 229745 (1982): roztok dusičnanu amónneho (AN) a sodného (SN) 80 - 90 0 C teplý je predložený do emulgačného aparátu, k nemu je pripustený roztok kyseliny olejovej v minerálnom oleji a potom vodný roztok hydroxidu sodného. Zmes je miešaná až do vytvorenia emulzie, ktorá sa v homogenizátore scitliví prídavkom expandovaného perlitu. Tak je získaná emulzná trhavina so zložením 62,9 % hmotn. AN, 13 % hmotn. SN, 12 % hmotn. vody, 2,5 % hydroxidu sodného, 2,8 % hmotn. oleja, 2,8 % hmotn. kyseliny olejovej a 4 % hmotn. expandovaného perlitu, ktorá je deklarovaná pod názvom Emsit. Jej merná nábojová hmotnosť je 1,06 g.cm’3, detonačná rýchlosť D = = 4817 m.s'' a relatívna pracovná schopnosť RPS = 69,5 %.
Je zostrojená grafická závislosť relatívnej pracovnej schopnosti (RPS) emulzných trhavín príkladu 1 a príkladu 2 od ich brizancie, zastúpenej súčinom mernej nábojovej hmotnosti a štvorca detonačnej rýchlosti, teda výrazom p*D2. Z tejto závislosti vyplýva, že makromolekulárne komponenty olejovej fázy v príklade 1 významne znižujú brizanciu príslušných emulzných trhavín oproti trhavinám, v ktorých tieto komponenty nie sú použité (v tom i Emsit z príkladu 2). Tento efekt je významný vo výrobe bansko-bezpečných trhavín. Z grafickej závislosti tiež vyplýva, že pri oboch skupinách emulzných trhavín rastúcemu obsahu pevných častíc vyššej molámej hmotnosti v produktoch detonácie zodpovedá pokles hodnôt RPS a vzrast brizancie (platí to aj pre obsah minerálneho scitlivovadla).
Trhavinová zmes 1.7 z tabuľky príkladu 1, vo forme náložiek priemeru 32 mm, pri detonácii v množstve 1050 g nezapaľuje metáno-vzdušnú zmes koncentrácie 9 % objemových metánu a v množstve 1200 g i zmes uhoľného prachu so vzduchom koncentrácie 300 g.m'3 prachu. Stanovená medzná nálož (priemer 32 mm) tejto trhaviny je 1241 ± 72 g. Plynné produkty jej detonácie neobsahujú oxidy dusíka.
Priemyselná využiteľnosť
Emulzná matrica typu „voda v oleji“, vhodná na fínalizáciu emulznej trhaviny s potlačeným trieštivým a zachovaným posuvným účinkom, napríklad trhaviny so zvýšenou banskou bezpečnosťou.
SK 285615 Β6
Tabuľka k príkladu 1
Označenie Obsah jednotlivých zložiek v % hmôt. Detonainé charakteristiky
zmesi voda AN SN CN SP NaCl Gáč Olej Polymér Glykol Emulgátor MB p focm·3] O (m.s') RPS [%]
1.1 6,86 63,6 13,4 7.06 - - - 3,53 1.57 (LBD) 1,90 (S) 1,96 1,181 3768,0 71.0
1.2 10,0 65,0 15,5 - - 3.9 0.6 (PIB) - 2,0 (S) 3,0 1.100 4186,0 67,0
1.3 6.2 58,3 - 24,85 3.3 1,55 (LBD) 0,97 1,94 (S) 2,9 1,067 4260,0 66,0
1.4 9.3 60,0 20.9 - - 3.4 1,55 (LBD) 1.94 (S) 2.9 1,090 4380,0 63,5
1.5 12,4 53,7 15,5 9,3 3,2 - 0.7 (LBD) 2,10 (S) 3,1 1,120 4456,0 61,5
1.6 10,0 57,3 15,0 - 9.0 1,0 2.0 0.7 (LBD) 2,0 (M) 3,0 1,150 4463,0 62,0
1.7 10,0 52,8 19,0 10.0 3,0 - 0.7 (LBD) 2,0 (S) 2.5 1,202 4376,0 61,5
1.8 10,0 58,0 /15,0 - 8.0 3.3 .. 0.7 (LBD) 2,0 (M) 3,0 1,150 4509,6 60,0
1.9 12.4 53J 15,5 - 9.3 3,2 0.7 (LBD) 2,1 (M) 3.1 1,160 4567,0 60,5
1.10 9.0 60,0 14,2 7.0 2.0 1.0 1,0 (LBH) 1.8 (M) 4.0 1,130 4580,0 58,5
1.11 12,0 79,9 - - - 3.1 2.0 (M) 3,0 1,031 4166,7 76,0
1.1.2 10,0 65,0 - - 15,7 - - 4,3 - 2.0 (M) 3,0 1,055 4273,5 73,0
1.13 10,0 65,0 - 15,5 - - 4.5 2.0 (M) 3.0 1,085 4237,3 71,0
1.14 10.0 65,0 15,5 - - 4.5 - 2,0 (M) 3,0 1,130 4385,0 70.5
Vysvetlivky:
AN - dusičnan amónny SN - dusičnan sodný CN - dusičnan vápenatý SP - chloristan sodný NaCl - chlorid sodný MB - sklenené mikrobalónky LBD - izokyanátoterminovaný polybudadién P1B - polyizobutylén
LBH - hydroxyterminovaný polybutadién
S - sorbitan sesquioleát M - sorbitan monooleát p - merná hmotnosť D - detonačná rýchlosť RPS - relatívna pracovná schopnosť

Claims (2)

1. Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie typu voda v oleji, obsahujúca fázu oleja a diskontinuálnu fázu, ktorá pozostáva z vodného roztoku anorganických dusičnanov a/alebo perchlorátov, prípadne i ďalších komponentov anorganickej alebo organickej povahy, pri ktorej sa do olejovej fázy trhaviny pridá modifíkačné činidlo, vyznačujúci sa tým, že ako modifíkačné činidlo sa použijú prepolyméry alebo polyméry so stavebnými jednotkami -[CH2-C(X)=CH-CH2J- v ich makromolekule, kde X je -H alebo -CH3 ktorá je terminovaná hydroxi- alebo izokyanátoskupinami alebo polyizobutylénovými skupinami, v množstve 0,5 až 1,8 % hmotnosti emulzie trhaviny, ktorej diskontinuálna fáza ďalej môže obsahovať chladiaci komponent zo skupiny anorganických chloridov.
2. Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že modifíkačné činidlo sa použije výhodne v množstve 0,6 až 1,57 % hmotnosti emulzie trhaviny.
SK462-2001A 2001-04-05 2001-04-05 Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie SK285615B6 (sk)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK462-2001A SK285615B6 (sk) 2001-04-05 2001-04-05 Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie
RU2003132427/02A RU2286326C2 (ru) 2001-04-05 2002-04-05 Модификатор эмульсионного взрывчатого вещества
CZ20033010A CZ20033010A3 (en) 2001-04-05 2002-04-05 Modifier of emulsion explosive
PCT/SK2002/000003 WO2002081411A2 (en) 2001-04-05 2002-04-05 Modifier of emulsion explosive
PL02367936A PL367936A1 (en) 2001-04-05 2002-04-05 Modifier of emulsion explosive
BG108313A BG108313A (bg) 2001-04-05 2003-11-05 Модифициращ агент за емулсионни експлозиви

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK462-2001A SK285615B6 (sk) 2001-04-05 2001-04-05 Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK4622001A3 SK4622001A3 (en) 2002-10-08
SK285615B6 true SK285615B6 (sk) 2007-05-03

Family

ID=20435837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK462-2001A SK285615B6 (sk) 2001-04-05 2001-04-05 Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie

Country Status (6)

Country Link
BG (1) BG108313A (sk)
CZ (1) CZ20033010A3 (sk)
PL (1) PL367936A1 (sk)
RU (1) RU2286326C2 (sk)
SK (1) SK285615B6 (sk)
WO (1) WO2002081411A2 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2014619A3 (cs) * 2014-09-10 2016-04-27 Explosia A.S. Želatinová trhavina v náložkované formě
CN110437020B (zh) * 2019-08-06 2020-06-09 北京奥信化工科技发展有限责任公司 适用于远程配送的露天矿乳胶基质及用其制作的乳化炸药

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1262973A (en) * 1969-04-01 1972-02-09 Atlas Chem Ind Blasting composition
JPS59162194A (ja) * 1983-03-08 1984-09-13 日本油脂株式会社 油中水型エマルシヨン爆薬組成物
NO166636C (no) * 1989-03-31 1991-08-21 Norsk Hydro As Sprengstoff omfattende en blanding av et nitrat-olje sprengstoff og et vann-i-olje emulsjonssprengstoff og fremgangsmaate til dets fremstilling.
DE69021731T2 (de) * 1989-08-11 1996-02-08 Mining Service Int Emulsion mit rheologiekontrolle.
US4994123A (en) * 1990-05-29 1991-02-19 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Polymeric intermolecular emulsion explosive
CA2040346C (en) * 1991-04-12 2001-06-12 Fortunato Villamagna Explosive comprising a foamed sensitizer

Also Published As

Publication number Publication date
PL367936A1 (en) 2005-03-07
WO2002081411A2 (en) 2002-10-17
CZ20033010A3 (en) 2004-06-16
SK4622001A3 (en) 2002-10-08
RU2003132427A (ru) 2005-04-20
BG108313A (bg) 2005-04-30
WO2002081411A3 (en) 2002-12-27
RU2286326C2 (ru) 2006-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5074939A (en) Explosive composition
AU2017376827A1 (en) Explosives based on hydrogen peroxide and conventional oxidisers
GB2138415A (en) Nitric ester explosive compositions
JP2942265B2 (ja) フェノール系乳化剤誘導体を含有するエマルジョン爆薬
US5244475A (en) Rheology controlled emulsion
US4456492A (en) Melt explosive composition
KR20040075008A (ko) 폭약
US4547232A (en) Sensitization of water-in-oil emulsion explosives
CA2061049C (en) Cap-sensitive packaged emulsion explosive having modified partition between shock and gas energy
CN1066697C (zh) 降低爆炸中氮氧化物烟雾的方法
SK285615B6 (sk) Spôsob modifikácie brizancie trhaviny v podobe emulzie
AU635335B2 (en) Rheology controlled emulsion
US4664729A (en) Water-in-oil explosive emulsion composition
EP0368495A2 (en) Aromatic hydrocarbon-based emulsion explosive composition
AU2607688A (en) Methods and compositions related to emulsified gassing agents for sensitizing explosive compositions
US5880399A (en) Cast explosive composition with microballoons
US3966516A (en) Slurry explosive composition containing a nitroparaffin and an amide
US6214140B1 (en) Development of new high energy blasting products using demilitarized ammonium picrate
EP0661251B1 (en) Flegmatized explosive
JPS5813519B2 (ja) 爆破組成物
US6702909B2 (en) High energy explosive containing cast particles
JPH1112075A (ja) 油中水滴型エマルション爆薬組成物
KR20230086246A (ko) 벌크폭약의 전폭약용 에멀젼 폭약 조성물

Legal Events

Date Code Title Description
PD4A Lien (change of the rights of disposal)

Owner name: ISTROCHEM EXPLOSIVES A.S., BRATISLAVA, SK

Name of requester: EXPLOSIA A.S., PARDUBICE, CZ

Effective date: 20090803

MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100405