SK285183B6 - Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska - Google Patents

Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska Download PDF

Info

Publication number
SK285183B6
SK285183B6 SK904-98A SK90498A SK285183B6 SK 285183 B6 SK285183 B6 SK 285183B6 SK 90498 A SK90498 A SK 90498A SK 285183 B6 SK285183 B6 SK 285183B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sheet
temperature
heated
composite
mass
Prior art date
Application number
SK904-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK90498A3 (sk
Inventor
Dominique Loubinoux
Jacques Voiron
Jean-Paul Debalme
Charles Saint-John
Original Assignee
Vetrotex France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vetrotex France filed Critical Vetrotex France
Priority to SK904-98A priority Critical patent/SK285183B6/sk
Publication of SK90498A3 publication Critical patent/SK90498A3/sk
Publication of SK285183B6 publication Critical patent/SK285183B6/sk

Links

Landscapes

  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Pri spôsobe sa kontinuálne zavádza najmenej jedenpásový plošný útvar (1, 9) z nití, ktorý obsahujenajmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, do oblasti, v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, akoje teplota degradácie hmoty majúcej najnižšiu teplotu tavenia, pričom sa pásový plošný útvar nechá prechádzať cez najmenej jednu otáčajúcu sa tyč (4,12), vyhrievanú na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty majúcej najnižšiu teplotu tavenia, pásový plošný útvar sa na výstupe zo styku s tyčou alebo tyčami stláča a chladí sa na vytvorenie kompozitného pásu a pás (B) sa odoberá vo forme jednej alebo viac kompozitných dosiek. Zariadenie obsahujejeden alebo viac prívodných mechanizmov (A1, A2) najmenej jedného pásového plošného útvaru (1, 9) znití, najmenej jedného mechanizmu (3, 11) na ohrev pásového plošného útvaru, najmenej jednu otáčavúvyhrievanú tyč (4, 12) pri prechode pásového plošného útvaru a najmenej jeden mechanizmus (5) na stláčanie a eventuálne na chladenie pásového plošného útvaru. Kompozitná doska obsahuje najmenej jedensúbor výstužných nekonečných vlákien, uložených približne rovnobežne v prvom smere, pričom vlákna sú vnorené do organickej hmoty a amplitúda zvlneniakaždého nekonečného vlákna vzhľadom na svoj smer je nižšia ako 0,5 mm.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu a zariadenia na výrobu kompozitných dosiek. Ďalej sa týka získaných kompozitných výrobkov.
Doterajší stav techniky
Je už známe vyrábať kompozitné dosky vo forme plochých dosiek alebo zakrivených dielcov z tkanín vytváraných súčasne z výstuhových nití a z termoplastických nití, pričom sa vrstva tkaniny a takto vytvorené súvrstvie lisuje za tepla, ako je napríklad opísané vo francúzskom úžitkovom vzore FR 2 500 360. Takýto proces má nevýhody predovšetkým v tom, že ide o diskontinuálny proces.
Francúzska patentová prihláška č. 96/00578 opisuje okrem toho výrobu kompozitných dosiek z tkanín zo sklených vlákien a organickej hmoty, ktoré sa ukladajú kontinuálne na dopravník, a potom sa predhrievajú v peci za tepla pred ich zavedením do „pásového lisu“ (typu opísaného v patentovom spise US-A-4 277 539), kde sú postupne zahrievané a chladené, pri ich stláčaní. Taký postup je rýchly a dovoľuje získať dosky spôsobilé na tvarovanie a s dobrými mechanickými vlastnosťami.
Na niektorých z týchto dosiek je však možné pozorovať nedostatky vyraďovania sklených nekonečných vlákien (prítomnosť zvlnenia) v pozdĺžnom zmysle (v smere posunu dopravníka) alebo v priečnom zmysle (v smere posunu dopravníka), alebo v priečnom smere, vyplývajúcich zo zlej organizácie nití po predhrievajúcej fáze, a z priečneho zmršťovania tkanín po tejto fáze. Tieto nedostatky, ktoré v rade prípadov použitia prinášajú malé ťažkosti, však nemusia byť žiaduce v rade špecifických použití (najmä pri výrobe plochých tepelne tvarovaných predmetov veľkých rozmerov, ako manipulačných plát, plát pre potravinársky priemysel atď., kde nedostatky vyraďovania nekonečných vlákien môžu byť pôvodom deformácií vnútri výrobku).
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť zlepšený spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosiek, ktoré by sa nevyznačovali nedostatkami uvedených známych spôsobov a zariadení, a ktoré by dovoľovali získať dosky spôsobilé najmä na výrobu rovinných predmetov tepelným tvarovaním so zlepšenými vlastnosťami.
Podstata vynálezu
Tento cieľ je podľa vynálezu dosiahnutý spôsobom výroby kompozitných dosiek, pri ktorom sa kontinuálne zavádza najmenej jeden pásový plošný útvar z nití, ktorý obsahuje najmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, do oblasti, v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty s najnižšou teplotou tavenia, pásový plošný útvar sa stláča a chladí na vytvorenie kompozitného pásu, ktorý sa odoberá vo forme jednej alebo viacerých kompozitných dosiek. Podľa vynálezu sa pásový plošný útvar nechá prechádzať cez najmenej jednu otáčajúcu sa tyč, vyhrievanú na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty s najnižšou teplotu tavenia, pričom tyč leží v zahrievacej oblasti alebo na výstupe zo zahrievacej oblasti, alebo v smere postupu za touto zahrievacou oblasťou.
Pod pojmom „doska“ sa rozumie podľa vynálezu prvok majúci vzhľadom najeho plochu relatívne malú hrúbku, v podstate rovinný (ale ktorý môže byť eventuálne zakrivený) a tuhý, i keď má prípadne ohybnosť dostatočnú na to, aby mohol byť odobratý a skladovaný v zvinutej forme. Všeobecne ide o prvok, ktorý však môže byť v určitých prípadoch vybavený vybraniami (termín „doska“ sa tak v rámci vynálezu rovnako vzťahuje na označovanie útvaru typu mreža).
Pásový plošný útvar z nití je tvorený niťami z najmenej dvoch hmôt, majúcich rôzne teploty tavenia. Tieto dve hmoty môžu byť napríklad organické termoplastícké hmoty, ale ide výhodne o organickú termoplastickú hmotu a o výstuhovú hmotu tejto organickej termoplastickej hmoty (napríklad sklo, uhlík alebo aromatický polyamid atď.). Všeobecne a výhodne je pásový plošný útvar tvorený výstuhovou hmotou (výhodne sklom) a jednej alebo eventuálne viac organických termoplastických hmôt. Pásový plošný útvar obsahuje všeobecne medzi 20 a 90 hmotn. % výstuhovej hmoty (výhodne skla), výhodne od 30 do 85 hmotn. % výstuhovej hmoty a s mimoriadnou výhodou od 40 do 80 hmotn. % výstuhovej hmoty. Môže obsahovať sčasti nite tvorené jeden raz z hmôt a sčasti nite tvorené druhý raz z hmôt, ktoré sú uložené striedavo v pásovom plošnom útvare a sú výhodne vzájomne dôkladne premiešané. Môže rovnako obsahovať zmiešavané nite, získané združovaním a súčasným navíjaním nití zjednej hmoty a nití z druhej hmoty, pričom tieto zmiešavané nite môžu byť rovnako zmiešané s niťami zjednej z hmôt a/alebo s niťami z druhých hmôt.
Výhodne pásový plošný útvar z nití obsahuje najmenej 50 hmotn. % (výhodne najmenej 80 hmotn. % a obzvlášť výhodne 100 hmotn. %) zmesových nití, t. j. nití zložených z nekonečných vlákien zjednej hmoty a z nekonečných vlákien z druhej hmoty, pričom nekonečné vlákna sú vnútri nite vzájomne spolu zmiešané (výhodne približne rovnomerne) a nite sa získavajú združovaním týchto nekonečných vlákien priamo pri výrobe týchto nekonečných vlákien (podľa spôsobov opisovaných napríklad v patentových prihláškach EP-A-0 590 695 a EP-A-0 616 055). Použitie pásových plošných útvarov, obsahujúcich najmenej 50 hmotn. % a výhodne najmenej 80 hmotn. % zmesových nití dovoľuje najmä získať homogénnejšie kompozitné výrobky, majúce dobré mechanické vlastnosti, pričom kompozitné výrobky sa okrem toho získavajú v krátkom čase a výhodne pri nižšom tlaku. Výhodne sú tieto zmesové nite tvorené sklenými nekonečnými vláknami a nekonečnými vláknami z organickej termoplastickej hmoty, dobre vzájomne spolu premiešanými.
V rade prípadov je pásový plošný útvar z nití vo forme siete alebo súboru sietí zo vzájomne prekrížených nití, a výhodne je vo forme tkaniny alebo tkanín (spravidla pás tkaniny alebo tkanín). Rovnaké nite alebo súbory nití môžu byť použité na tvorbu osnovy a útku tkaniny alebo siete, alebo môžu byť útok a osnova tvorené odlišnými niťami alebo odlišnými súbormi niti. Pásovitý plošný útvar z nití tak môže byť napríklad vo forme tkaniny alebo tkanín, ktorých osnova je tvorená zmesovými niťami z organickej hmoty a výstužnej hmoty a ktorých útok je tvorený 80 až 100 % niťami z organickej hmoty rovnakej povahy ako je tá, ktorá je obsiahnutá v zmesových nitiach Získaná doska tak môže mať prednostný smer orientácie výstužných nití (jednosmerná doska). Pásovitý plošný útvar z nití rovnako môže výhodne byť, v konkrétnych vyhotoveniach jednosmerných dosiek, vo forme zväzkov z rovnobežných nití, priliehajúcich k sebe alebo s malými rozstupmi (vzdialenosť medzi niťami je výhodne nižšia ako 2 mm), pričom tieto nite sú výhodne v tomto uskutočnení zmesové nite.
Podľa prednostného uskutočnenia vynálezu obsahuje pásový plošný útvar súbor nití z približne rovnobežných nekonečných vlákien, ktoré sú orientované v smere pohybu pásového plošného útvaru v priebehu výrobného postupu (pozdĺžny smer) a obsahuje obzvlášť výhodne druhý súbor v podstate približne rovnobežných nití, orientovaných naprieč k tomuto smeru a vzájomne prepojených (výhodne tkaných) s niťami uvedeného prvého súboru.
V spôsobe podľa vynálezu sa pásový plošný útvar z nití najčastejšie odvíja z nosiča alebo z viac nosičov (keď prípadne ide o rovnobežné nite), na ktorých je navinutý.
Pásový plošný útvar z nití (pohybujúci sa rýchlosťou napríklad od 0,5 do 5 m/min.) vstupuje najmenej do jednej oblasti, kde je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšie, ako je teplota degradácie hmoty majúcej nižšiu teplotu tavenia, pričom sa pásový útvar nechá prechádzať cez vyhrievanú otáčajúcu sa tyč s teplotou ležiacou medzi teplotami tavenia a nižšou, ako je teplota degradácie hmoty majúcej nižšiu teplotu tavenia. Pod pojmom „teplota degradácie“ sa rozumie v zmysle vynálezu minimálna teplota, pri ktorej sa pozoruje rozklad molekúl tvoriacich hmotu (ako je tradične definovaná a ako sa tomuto termínu rozumie odborník v odbore) alebo sa pozoruje nežiaduca zmena materiálu, ako je jeho vzplanutie, strata celistvosti materiálu prejavujúceho sa tečením materiálu mimo pásový plošný útvar alebo nežiaduce zafarbenie materiálu (napríklad žltnutie). Táto teplota degradácie môže byť hodnotená tradičným spôsobom termogravimetriou a/alebo zaznamenaním minimálnej teploty, pri ktorej sa objavuje jeden z uvedených efektov.
Podľa vynálezu sa pásový plošný útvar z nití zahrieva dostatočne tak, aby sa umožnilo spájanie aspoň časti nití medzi sebou prostredníctvom hmoty s najnižšou teplotou tavenia po stlačení, čo platí pre väčšinu prípadov (s výnimkou prípadov, keď sa skôr usiluje o získanie štruktúry typu mriežky), keď sa získava plná alebo približne plná štruktúra, t. j. štruktúra majúca výhodne objemový podiel prázdnych priestorov nižší ako 5 %. V prípade kompozitnej dosky zo skla a organickej hmoty sa objemový podiel prázdnych priestorov Vv vypočítava na základe hmotnostného podielu skla Mf meraného stratou žíhania, z objemovej hmotnosti mr sklených vlákien (rovné 2,6 g/cm3), z objemovej hmotnosti mm organickej hmoty a z objemovej hmotnosti m kompozitnej hmoty podľa vzorca:
Vv = 1 . m [M/ m, + (1-Mf)/ mm]
Teplota ohrevu môže byť napríklad 190 až 230 °C, keď je pásový plošný útvar z nití vytvorený zo skla a polypropylénu, 280 °C až 310 °C, keď je pásový plošný útvar vytvorený zo skla a polyetylentereftalátu (PET) a 270 až 280 - 290 °C, keď je pásový plošný útvar vytvorený zo skla a polybutylentereflalátu (PBT).
Výhodne má hmota s nižšou teplotou tavenia teplotu tavenia nižšiu o najmenej 40 °C a výhodne najmenej o 50 °C, ako je teplota tavenia hmoty s vyššou teplotou tavenia, aby sa zaručilo počas spôsobu výroby zachovanie nosnej štruktúry (alebo dostatočne tuhej štruktúry) vnútri pásového plošného útvaru z nití.
Na uskutočnenie ohrevu sa spravidla a výhodne používa najmenej jedna pec alebo ožarovacie zariadenie, výhodne najmenej jedno zariadenie na ožarovanie infračerveným žiarením (napríklad vo forme pece, ožarovacích lámp alebo žiariacich panelov) a/alebo najmenej jedno fúkacie zariadenie na vyfukovanie teplého vzduchu (napríklad teplovzdušné pece s nútenou konvekciou).
V dôležitej druhej fáze spôsobu podľa vynálezu prechádza pásový plošný útvar z nití cez najmenej jednu vyhrievanú „otáčajúcu sa“ tyč (otáčajúcu sa okolo osi prechádzajúcej tyčou v smere dĺžky), pričom táto tyč môže byť eventuálne uložená v uvedenej vyhrievacej oblasti, ale je spravidla umiestená na výstupe z uvedenej vyhrievacej oblasti. Pásový plošný útvar je v tomto prípade už v zahriatom stave, výhodne „čiastočne“ roztavenom stave, t. j. jedna z jeho zložiek je v roztavenej alebo prípadne v zmäkčenej forme. Otáčajúca sa tyč je zahrievaná na teplotu, ktorá môže byť blízka alebo rozdielna (o niekoľko stupňov alebo desiatok stupňov, napríklad viac alebo menej ako 30 °C) teplote uvedenej vyhrievacej oblasti a je výhodne vyhrievaná na teplotu vyššiu alebo rovnajúcu sa teplote uvedenej vyhrievacej oblasti.
Použitie tejto tyče sa vyznačuje radom výhod. Táto tyč dovoľuje prípadne uvádzať pásový plošný útvar z nití pod uhlom zvoleným vzhľadom na stláčacie zariadenie (spravidla vo forme jedného kalandru s dvomi valcami), uloženým následne, aby sa pred stláčaním zabránilo príliš veľkému dotyku medzi pásovým plošným útvarom a stláčacím zariadením, keď je toto zariadenie chladené. Otáčajúca sa tyč rovnako dovoľuje prípadne reorganizovať nite vnútri pásového plošného útvaru a dovoľuje vylúčiť veľkú časť alebo väčšinu zvlnení, obvykle pozorovaných po tavení hmoty s nižšou teplotou tavenia, pričom sa súčasne predíde nanášaniu a zhromažďovaniu roztavenej hmoty na tyči. Tieto výhody sa spoločne nezískajú v prípade použitia tyče, ktorá je iba otáčavá alebo iba vyhrievaná. Zhromažďovanie roztavenej hmoty na tyči netreba vylúčiť, pretože sa táto hmota bude spätne ukladať na pásovom plošnom útvare z nití a vyvolá nepravidelnosti vnútri získaného kompozitného pásu. Použitie tyče rovnako dovoľuje zlepšiť kompaktnosť stavu povrchu získaného pásu.
Tyč je výhodne valcovitá alebo približne valcovitá, alebo má kruhový prierez, alebo približne kruhový prierez, pričom prierez sa môže meniť alebo sa nemení. Výhodne má rovnako malý priemer (najmä vzhľadom na kalandrový valec), pričom priemer tejto tyče je okrem toho výhodne spravidla malý vzhľadom na dĺžku (pomer dĺžky k priemeru je pri tejto tyči spravidla vyšší ako 20, v protiklade k napríklad kalandrovému valcu, pre ktorý pomer dĺžky k priemeru zriedka kedy presahuje hodnotu 15). Tyč má spravidla priemer v rozmedzí od 1 do 10 cm a výhodne priemer od 2,5 do 6 cm a je povlečená povlakom, ktorýje výhodne odolný proti teplu a je antiadhezívny. Napríklad je vytvorená z ocele s povlakom polytetrafluoretylénu (PTFE). Rovnako môže byť vybavená jednou alebo viac skrutkovitými drážkami alebo reliéfom vo forme protichodných skrutiek, napomáhajúcimi odstraňovaniu ohybu pásového plošného útvaru z nití. Môže byť eventuálne ľahko zakrivená.
Obvodová rýchlosť otáčania tyče môže byť vyššia alebo sa rovnať rýchlosti posunu pásového plošného útvaru vnútri výrobného zariadenia (napríklad rádovo 0,5 až 10 m.min_l a výhodne 0,5 až 5 m.min'1 pre rýchlosť posunu pásového plošného útvaru 0,1 až 2,5 m.min'1), najmä keď tyč má priemer v rozsahu 1 až 4 cm, alebo môže byť nižšia alebo sa rovnať rýchlosti posunu pásového plošného útvaru z nití (napríklad 0,25 až 2,2 m.min'1 pre rýchlosť posunu pásového plošného útvaru 0,5 až 2,5 m.min'1 ), najmä keď tyč má priemer väčší ako 4 cm. Otáčanie tyče môže prebiehať v rovnakom zmysle, najmä keď má tyč priemer väčší ako 4 cm, alebo v zmysle opačnom vzhľadom na smer postupu pásového plošného útvaru.
Spravidla je na uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu potrebná a dostatočná jedna tyč. Podľa vynálezu je však možné použiť dve otáčajúce sa a vyhrievané tyče (alebo i viac ako dve tyče), hlavne v prípade, kde pásovitý plošný útvar má značné zvlnenia, pričom nite v tomto prípade prechádzajú postupne cez každú z tyčí (t. j. najprv cez jednu a potom cez druhú), pričom tieto tyče sú spravidla umiestené za sebou.
Výhodne podľa vynálezu pásový plošný útvar zo sklených nití prichádza do styku s najmenej jednou vyhrievanou otáčajúcou sa tyčou (alebo eventuálne každou otáčajúcou sa tyčou, keď je ich viac) na časti tyče (na kruhovom oblúku), ktorý prebieha v uhle od 45 do 200° (t. j. pásový plošný útvar prechádza cez časť obvodu tyče, pričom táto časť predstavuje 12,5 až 55,5 % uvedeného obvodu), aby sa dosiahla najmä významná reorganizácia nekonečných vlákien vnútri pásového plošného útvaru.
Po prechode tyče alebo tyčí je pásový plošný útvar z nití podrobovaný stlačeniu pomocou stláčacieho zariadenia, napríklad pomocou kalandru s dvoma valcami. Sila vyvíjaná na pásový plošný útvar počas jeho prechodu stláčacím zariadením, napríklad pri jeho súčasnom prechode medzi dvomi valcami kalandru, je spravidla niekoľko kgf/cm, alebo dokonca niekoľko desiatok kgf/cm (v tejto súvislosti je možné poznamenať, že uvedená otáčajúca sa tyč alebo tyče, na rozdiel od kalandrovacích valcov, nedovoľujú stláčanie pásového plošného útvaru z nití a nie sú nato určené, a jediná sila vyvíjaná v úrovni každej tyče, vyplývajúcej z ťahu na pásový plošný útvar z nití, spravidla nepresahuje 0,5 kgf/cm).
Tlak vyvíjaný stláčacím zariadením zhutňuje pásový plošný útvar z nití, pričom získaná štruktúra sa fixuje ochladzovaním, ktoré môže byť vykonávané, aspoň sčasti, súčasne so stláčaním alebo sa rovnako môže vykonávať následne po stláčaní za tepla.
Stláčacie zariadenie môže obsahovať najmenej jeden kalander, a to predovšetkým kalander udržovaný na teplote nižšej, ako je teplota tuhnutia hmoty s nižšou teplotou tavenia (kalander je napríklad na teplote od 20 do 150 °C) s cieľom stuhnutia.
Stláčacie zariadenie môže tiež obsahovať viac kalandrov, najmä v prípade veľkých hrúbok a keď sa požaduje veľmi dobrá plošnosť a/alebo keď sa požadujú zvýšené rýchlosti. Okrem toho najmä v prípade, keď sa použijú hmoty s vysokými teplotami tavenia alebo majúce značnú rýchlosť kryštalizácie (napríklad polyestery) a kde je sledovaná snaha získať plné dosky alebo približne plné dosky, môže byť žiaduce vyhrievať kalander (alebo aspoň prvý kalander) stláčacieho zariadenia na výstupe zo styku s tyčou alebo s tyčami na teplotu vyššiu ako 75 °C a výhodne vyššou ako 100 °C a pripadne i vyššou ako 150 °C. V tomto prípade sú valce vyhrievaného kalandru výhodne potiahnuté antiadhezívnym povlakom na báze napríklad PTFE a/alebo sa odvíja krycí pás (zo silikónovaného papiera alebo zo sklenej textílie s povlakom napríklad PTFE) medzi každým valcom a pásový plošný útvar z nití (tento pás môže byť eventuálne vo forme nekonečného pásu).
Podľa uskutočnenia vynálezu môže stláčacie zariadenie rovnako obsahovať pásový lis (vybavený napríklad oceľovými pásmi alebo sklenou textíliou, alebo aramidovou textíliou, pričom sklená textília je prednostne vybavená povlakom PTFE), obsahujúci horúce pásmo ( s najmä jedným alebo dvoma kalandrami), nasledované chladným pásmom (s chladiacimi prvkami vo forme tyčí, dosiek.... a eventuálne s jedným alebo viac kalandrami). Prípadne môže byť stláčacie zariadenie takýmto lisom priamo tvorené.
Na zrýchlenie svojho chladenia môže kompozitný pás, získaný na výstupe z uvedeného stláčacieho zariadenia, prechádzať po chladiacom stole, ktorý je eventuálne ľahko zakrivený, na účely zlepšenia kontaktu s pásom. Aby sa ešte zlepšilo chladenie a/alebo kontakt, môže byť stôl prirazený k lisovacím valcom, výhodne chladeným (napríklad cirkuláciou vody) a/alebo jednej, alebo viac chladeným doskám, voľne sa opierajúcim alebo pritlačovaným, a/alebo kjednej, alebo viac fúkacím dýzam vzduchu a/alebo môže byť pás ťahaný prítlačnými valcami, uloženými na výstupe zo stola.
Kompozitný pás, po stlačení a chladení, môže byť navíjaný na tŕň, ktorého priemer je funkciou hrúbky pásu (vytváraná doska teda zodpovedá navíjanému pásu) alebo môže byť rezaný rezným mechanizmom (napríklad nožnicovým zariadením alebo okružnou pílou) tak, že sa môže vytvárať viac dosiek.
Spôsob podľa vynálezu má rad variantov. Jc predovšetkým možné združovať viac plošných útvarov z nití na vytváranie dosiek väčšej hrúbky. Podľa uskutočnenia vynálezu sa kontinuálne zavádza prvý pásový plošný útvar z nití, ktorý obsahuje najmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, do oblasti, v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty majúcej nižšiu teplotu tavenia, pričom sa súčasne zavádza druhý pásový plošný útvar z nití, obsahujúci najmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, a to do oblasti (všeobecne druhej oblasti), v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie tej z hmôt druhého plošného útvaru, ktorá má najnižšiu teplotu tavenia, prvý pásový plošný útvar sa necháva prejsť cez prvú tyč alebo rad otáčajúcich sa tyčí, zahrievaných na teplotu, ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia hmôt prvého pásového plošného útvaru a nižšiu, ako je teplota degradácie tej z hmôt, ktorá má najnižšiu teplotu tavenia, súčasne sa necháva prejsť druhý pásový plošný útvar cez otáčajúcu sa druhú tyč alebo rad tyči, vyhrievaných na teplotu ležiacu medzi teplotami tavenia hmôt druhého pásového plošného útvaru a nižšiu ako je teplota degradácie tej z týchto hmôt, ktorá má najnižšiu teplotu tavenia, a oba plošné útvary sa prikladajú k sebe, stláčajú sa na výstupe zo styku s najmenej jednou tyčou a zostava sa chladí na vytvorenie kompozitného pásu, a pás sa odoberá vo forme jednej alebo viac kompozitných dosiek.
Toto uskutočnenie dovoľuje získať dosky väčšej hrúbky. Rovnakým spôsobom je možné podľa hrúbky dosky, ktorá sa má získať, združovať viac plošných útvarov z nití, pričom každý pásový plošný útvar prechádza ohrievacou oblasťou a potom cez tyč alebo rad tyčí a pásové plošné útvary sa prikladajú k sebe v jednej alebo viac fázach na výstupe z jednej alebo viac tyčí alebo rad tyčí pred stlačením zostavy. Je rovnako možné združovať prvé pásové plošné útvary, napríklad dva a dva na výstupe zo styku s ich zodpovedajúcimi tyčami, pričom ku konečnému združovaniu súboru pásových plošných útvarov dochádza na výstupe posledného pásového plošného útvaru alebo poslednej dvojice alebo súboru pásových plošných útvarov z dotyku s tyčou alebo s tyčami, pričom jeden alebo viac združených pásových plošných útvarov sa eventuálne stlačuje a/alebo zahrieva pred konečným združovaním. Takýto spôsob je ďalej znázornený najmä na obr. 2.
Je rovnako možné pred stláčaním zostavy odvíjať jeden alebo viac krycích pásov na jeden alebo oba povrchy pásového plošného útvaru alebo združovaných pásových útvarov z nití, pred stláčaním zostavy, pričom sa tieto krycie pásy prilípajú za tepla na pásový plošný útvar alebo útvary. Tieto krycie pásy môžu byť tvorené z rovnakých alebo odlišných materiálov vzhľadom na tie, z ktorých sú tvorené pásové plošné útvary z nití. Môžu byť kovové, organické atď., pričom tieto pásy výhodne majú povlak povahy blízkej povahe hmoty majúcej z pásového plošného útvaru alebo útvaru najnižšiu teplotu tavenia.
Všeobecne je možné ukladať na povrch pásového plošného útvaru alebo útvarov a/alebo zavádzať medzi viac plošných útvarov jednu alebo viac dosiek alebo sietí, alebo iné rovinné štruktúry (napríklad nite, mreže, tkaniny, komorové štruktúry alebo štruktúry obsahujúce prvky vo forme prášku alebo kvapaliny, pásy, fólie alebo dosky, majúce v podstate kovovú alebo polymému, alebo minerálnu povahu, alebo z dreva atď.), kontinuálne alebo pretržité, líšiace sa od plošných útvarov a udeľujúce obzvláštne vlastnosti získaným kompozitným doskám (prídavnú výstuž niťami rôznej povahy, zlepšenie mechanických vlastností, ochrana proti elektromagnetickému žiareniu, zlepšenie tepelnej alebo zvukovej izolácie, kompozitné vyľahčené štruktúry, zlepšenú spôsobilosť na tvárnenie, zlepšenie vzhľadu povrchu atď....).
Kompozitné dosky, získané kombináciou spôsobu podľa vynálezu obsahujú nekonečné vlákna vyššej teploty tavenia (v podstate výstužné nekonečné vlákna), ponorené do dosky a uložené pre aspoň časť z nich v smere postupu dosky pri jej výrobe a výhodne rovnako pre druhú časť (alebo aspoň časť týchto nekonečných vlákien) v smere priečnom k smeru postupu. Doska tak obsahuje najmenej jeden súbor nekonečných vlákien z hmoty vyššej teploty tavenia, uložených približne rovnobežne v prvom smere a eventuálne obsahuje najmä najmenej jeden druhý súbor nekonečných vlákien z hmoty vyššej teploty tavenia, uložených v podstate približne rovnobežne v druhom smere, prednostne priečnom vzhľadom na prvý smer, pričom všetky tieto nekonečné vlákna sú ponorené do hmoty s nižšou teplotou tavenia a majú amplitúdu eventuálnych zvlnení (alebo výchyliek) každého nekonečného vlákna vzhľadom na ich smer nižšie ako 0,5 mm (v známych spôsoboch výroby kompozitných dosiek môže amplitúda zvlnenia dosiahnuť hodnôt 2 až 6 mm). Navyše majú plné dosky, získané podľa vynálezu, podiel prázdnych priestorov nižší ako 5 %.
Vynález ďalej navrhuje zariadenie na výrobu najmenej jednej kompozitnej dosky, ktoré obsahuje jeden alebo viac prívodných mechanizmov najmenej jedného pásového plošného útvaru z nití, najmenej jeden mechanizmus na ohrev pásového plošného útvaru, a najmenej jeden mechanizmus na stlačenie a eventuálne na chladenie pásového plošného útvaru, pričom podľa vynálezu zariadenie obsahuje najmenej jednu otáčajúcu sa vyhrievanú tyč na dráhe prechodu pásovitého plošného útvaru.
Vo vzťahu k navrhovanému spôsobu vynález prináša zariadenie na uskutočnenie spôsobu, obsahujúce jeden alebo viac prívodných mechanizmov najmenej jedného pásového plošného útvaru z niti, najmenej jeden mechanizmus na ohrev pásového plošného útvaru, najmenej jednu otáčavú vyhrievanú tyč pri prechode pásového plošného útvaru a najmenej jedno zariadenie alebo mechanizmus na stlačenie a eventuálne na chladenie pásového plošného útvaru.
Výhodne sú uvedené mechanizmy vzájomne odlišnými prvkami zariadenia a zariadenie podľa vynálezu je tak vytvorené najmenej štyrmi odlišnými mechanizmami, plniacimi každý zvláštnu funkciu.
Zariadenie podľa vynálezu môže rovnako obsahovať najmenej jeden rezací mechanizmus a/alebo najmenej jeden mechanizmus na odobratie kompozitných dosiek. Môže rovnako obsahovať najmenej jeden chladiaci mechanizmus pásového plošného útvaru, odlišný od stláčacieho mechanizmu.
Vynález ďalej navrhuje kompozitnú dosku na báze najmenej jednej organickej termoplastickej hmoty a najmenej jednej výstužnej hmoty, obsahujúcu najmenej jeden súbor výstužných nekonečných vlákien, uložených približne rovnobežne v prvom smere, pričom tieto nekonečné vlákna sú vnorené do organickej hmoty, pričom podľa vynálezu je amplitúda zvlnenia každého nekonečného vlákna vzhľadom na jeho smer nižšia ako 0,5 mm.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním sa na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje: obr.l schému prvého variantu zariadenia na uskutočnenie vynálezu, obr. 2 schému druhého variantu zariadenia na uskutočnenie vynálezu, obr. 3 schému tretieho variantu zariadenia na uskutočnenie vynálezu, obr. 4 schému štvrtého variantu zariadenia na uskutočnenie vynálezu, obr. 5 schému piateho variantu zariadenia na uskutočnenie vynálezu a obr. 6 schému časti zariadenia na uskutočnenie vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V uskutočnení znázornenom na obr. 1 sa tkanina 1 zo sklených a polypropylénových zmesových nití odvíja z prívodného mechanizmu (odvijacieho prostriedku) A|. Táto tkanina prechádza na vychyľovací valec 2 v priemere od 10 do 20 cm a potom vniká do pece 3 s infračerveným žiarením, kde sa nekonečné vlákna z polypropylénu vnútri tkaniny tavia. Tkanina potom prechádza v čiastočne roztavenom stave na oceľovú tyč 4 s priemerom 1 až 5 cm s povlakom PTFE, pričom sa táto tyč zahrieva nad teplotu tavenia polypropylénu a otáča sa v smere opačnom proti smere pohybu tkaniny s nastaviteľnou rýchlosťou otáčania.
Tkanina, takto vyrovnaná, v dôsledku súčasného účinku tyče a napätia (najmä odvijacieho), vyvíjaného na tkaninu a obsahujúca dobre vzájomne vyrovnané sklené nekonečné vlákna, prechádza potom do dvojvalcového kalandru 5, ktorého valce majú priemer 20 až 80 cm a sú každý udržiavaný na teplote nižšej, ako je teplota tuhnutia polypropylénu, a vystupuje vo forme kompozitného pásu B, ktorý sa chladí na chladiacom stole 6. Na zlepšenie kontaktu medzi pásom a chladiacim stolom sa pás tiahne podávacími valcami 7 a pritláča sa proti stolu pomocou chladených prítlačných valčekov 8.
Pás sa potom navíja na neznázomený tŕň alebo sa reže na dosky rezacím zariadením, napríklad zariadením s okružnou pílou, uloženou na sledovacom stolíku.
V tomto uskutočnení podľa vynálezu je rovnako možné odvíjať ďalšie tkaniny 9 zo sklených a polypropylénových zmesových nití z druhého prívodného mechanizmu A2, pričom oba prívodné mechanizmy sú uložené zvislo nad sebou a vedľa výrobnej linky (zvislý prívod tkanín dovoľuje zabrániť ich previsom po ich ohreve). Druhá tkanina po prechode na vychyľovací valec 10 vstupuje do druhej pece 11 s infračerveným žiarením a potom je vedená na oceľovú tyč 12 s povlakom z PTFE a zahriatou približne na rovnakú teplotu, ako je teplota uvedenej prvej tyče 4. Tkaniny 1 a 9 sa potom súčasne stláčajú kalandrom 5 a vytvárajú pás väčšej hrúbky, ako v prípade použitia jednej tkaniny.
V tomto uskutočnení je rovnako možné tavením lepiť na jednu alebo obe povrchové plochy pásu jednu alebo dve povrchové fólie 13 a/alebo 14. Je rovnako možné získať hrubšie dosky tým, že sa medzi dve tkaniny 1 a 9 privádza doska (napríklad rovnakej povahy) 15, odoberaná odvíjaním zodvíjacieho prostriedku 16. Povrchy dosky 15 sú predtým zahriate pecou 17, aby sa zaistilo maximálne zhutnenie zostavy dosky a tkanín v kalandri 5.
V uskutočnení znázornenom na obr. 2 je nahradená uvedená doska, zavádzaná medzi tkaniny, prvým tkaninovým pásom B', získaným zostavovaním dvoch ďalších tkanín, pričom každá tkanina 18, 19 je odvíjaná z prívodného mechanizmu A3, A4, vedená cez vychyľovací valec 20, 21, ďalej do pecí 22, 23 s infračerveným žiarením a potom na tyč 24, 25 podobnú opísaným tyčiam 4, 12. Tkaniny sa potom súčasne stláčajú kalandrom 51 na účely vytvorenia uvedeného prvého tkaninového pásu. Takéto uskutočnenie používajú dva taviace a kalandrové moduly.
V uskutočnení znázornenom na obr. 3 sú uskutočnené nasledujúce obmeny vzhľadom na uskutočnenie znázornené na obr. 2. Štyri tkaniny 1,9, 18, 19 sú priamo zostavované v úrovni kalandru 5, kde sú súčasne stláčané, pričom každá tkanina pochádza z odvíjacieho prostriedku a jc pred zostavovaním zahriata v peci s infračerveným žiarením. Každá tkanina prechádza pred stlačením v kalandri postupne cez dve podobné otáčavé a vyhrievané tyče (4, 12, 24, 25, 26, 27, 28, 29) pre lepšie odstraňovanie ohybov, pričom tieto tyče okrem toho privádzajú tkaniny do úrovne kalandru 5 so zvoleným uhlom a dovoľujú priame prikladanie k sebe a spájanie všetkých tkanín v úrovni kalandra.
V uskutočnení znázornenom na obr. 4 sa používa zariadenie podobné tomu, aké je znázornené na obr. 1 na výrobu dosiek z tkanín zo zmesových sklených a polyetyléntereflalátových (PET) nití. V tomto uskutočnení je kalander 30 tentokrát vyhrievaný a valce kalandra sú pokryté povlakom z PTFE.
Ak polymér je ešte priľnutý na valcoch kalandra 30, môže byť účelné súčasne odvíjať dva krycie pásy 31, 32 zo silikónovaného papiera alebo zo sklotextilu, vybaveného napríklad povlakom PTFE. Tieto pásy sú odoberané zo zodpovedajúcich odvíjacích prostriedkov 33 a 34 a navíjajú sa na otáčajúce sa nosiče 35 a 36. Toto usporiadanie nezabraňuje prikladanie povrchových fólií 13,14. Miesto dvoch krycích pásov zo skla a PTFE je možné použiť dva nekonečné pásy rovnakej povahy (alebo z aramidových vlákien z PTFE alebo kovových vlákien) 37 a 38.
V prípade veľkých hrúbok, ak je požadovaná veľmi dobrá rovinnosť, môže byť dôležité nahradiť chladiaci stôl viacerými kalandrami s dvomi valcami. V uskutočnení znázornenom na obr. 5 je tak nahradený chladiaci stôl zariadením, znázorneným na obr. 3, dvomi kalandrami 39 a 40.
Ak je potrebné vyhrievať prvý kalander 5, je rovnako možné použiť dva krycie pásy 41 a 42, ktoré eventuálne tiež prechádzajú medzi prídavnými kalandrami.
Je rovnako možné nahradiť kalandre a pripadne chladiaci stôl pásovým lisom, aký je znázornený na obr. 6 (zariadenie na vstupnej strane otočných tyčí, podobné zariadeniu z obr. 5, nie je znázornené ), pričom lis má horúce pásmo (valce 43, dosky 44, 45 a eventuálne kalander 46) a chladné pásmo (eventuálne kalander 46 a dosky 47 a 48) a pásy 49, 50 zo sklenej textílie (alebo aramidovej textílie) s povlakom napríklad PTFE.
Nasledujúce príklady znázorňujú spôsob, ktorý nie je vyčerpávajúci, postup podľa vynálezu, ako i výrobky ním získané.
Príklad 1
Na výrobu dosky so šírkou 1,3 m a hrúbkou 1 mm, tvorenej 60 % hmotnosti skla a 40 % polypropylénu, čierne sfarbeného v hmote, sa používa zariadenie s jedným kalandrom, aké je opísané pomocou obr. 1 (bez prvkov 13 až 17).
Dve tkaniny s hmotnosťou 710 g/m2, tvorené niťami zo zmesových pramencových nití s jemnosťou 790 tex a obsahom 60 hmotn. % skla a 40 hmotn. % polypropylénu sa zahrievajú v zodpovedajúcich peciach s podobným výkonom rádovo 14 kW. Povrchová teplota tkanín je približne 190 °C. Vyrovnávacie tyče, s priemerom 32 mm, za zahrievajú na teplotu 230 °C a otáčajú sa rýchlosťou 7 otáčok/min. (0,7 m.min'1) proti smeru postupu tkanín.
Kalander s teplotou 40 °C, obsahujúci dva valce s priemerom 300 mm, sa opiera silou 2600 daN/m o tkaniny. Doska kontinuálne vystupuje rýchlosťou 1,3 m/min. Môže sa navíjať na tŕň s priemerom najmenej 160 mm.
Objemový podiel prázdnych priestorov v doske je nižší ako 5 %, čo robí túto dosku spôsobilou na tepelné tvárnenie na chladnej alebo zahriatej (napr. na 80 °C) forme s cyklami nižšími, ako je jedna minúta.
Príklad 2
Na výrobu dosiek so šírkou 1,3 m a hrúbkou 2 mm, tvorených 60 hmotn. % skla a 40 hmotn. % polypropylénu čierne farbeného v hmote sa použije zariadenie z príkladu 1 vybavené tretím odvíjacím prostriedkom, z ktorého sa odvíja doska získaná v príklade 1 (doska 15 z obr. 1).
Dve tkaniny 710 g/m2, podobné tým, aké sú použité v príklade 1, sa zahrievajú v peciach podobných tým, aké sú použité v príklade 1. Teplota povrchu tkanín je približne 210 °C. Tyče na odstraňovanie ohybov, s priemerom 32 mm, sa zahrievajú na 230 °C a otáčajú sa rýchlosťou 7 otáčok za minútu, orientovanou v opačnom smere vzhľadom ma postup tkanín. Jadrová doska sa zahrieva na teplotu 130 °C v peci regulovanej na približne 10 kW.
Na povrchy pásu, získavaného združovaním tkanín a jadrovou doskou, sa lepia dve čierne polypropylénové fólie s hrúbkou 50 pm (fólie 13,14 z obr. 1).
Kalander s teplotou 65 °C, obsahujúci dva valce s priemerom 300 mm, sa opiera z každej strany do uvedeného pásu silou 2600 daN.
Pás, tvorený zo štyroch tkanín a dvoch čiernych fólií, vystupuje kontinuálne rýchlosťou 1,2 m/min. Reže sa naprieč na vytvorenie dosiek s dĺžkou 2 m.
Objemový podiel prázdnych otvorov v získanej doske je nižší ako 5 %.
Príklad 3
Na výrobu dosiek so šírkou 1,5 m a hrúbkou 1 mm, tvorených 75 hmotn. % skla a 25 hmotn. % prirodzeného polypropylénu sa používa zariadenie z príkladu 1, vybaveného tretím odvíjacím prostriedkom, z ktorého sa odvíja doska s hrúbkou 0,4 mm zo 75 hmotn. % a 25 hmotn. % polypropylénu.
Dve tkaniny s hmotnosťou 560 g/m2, pozostávajúce zo zmesových pramencových nití s jemnosťou 690 tex zo 75 hmotn. % skla a 25 hmotn. % polypropylénu sa zahrievajú v peciach podobných peciam z príkladu 1. Teplota po vrchu tkanín je približne 220 °C. Vyrovnávacie tyče s priemerom 30 mm sa zahrievajú na teplotu 230 °C a otáčajú sa rýchlosťou 7 otáčok za minútu proti smeru posunu tkanín.
Jadrová doska sa zahrieva na 130 °C v peci regulovanej na približne 10 kW.
Kalander s teplotou 34 °C, obsahujúci dva valce s priemerom 300 mm sa opiera o zostavu silou 3600 daN/m.
Pás tvorený troma prvkami kontinuálne vystupuje rýchlosťou 1,2 m/min. Reže sa na dosky s dĺžkou 1,5 m.
Príklad 4
Na výrobu dosiek so šírkou 1,4 m a hrúbkou 1 mm, tvorených zo 65 hmotn. % skla a 35 hmotn. % prirodzeného PET sa použije zariadenie z príkladu 3. Dve tkaniny s hmotnosťou 660g/m2, pozostávajúce zo zmesových pramencových nití s jemnosťou 730 tex zo 65 hmotn. % skla a 35 hmotn. % PET sa zahrievajú na teplotu 290 °C. Vyrovnávacie tyče s priemerom 32 mm sa zahrievajú na teplotu 290 °C a otáčajú sa rýchlosťou 7 otáčok za minútu proti smeru posunu tkanín.
Jadrová doska s obsahom 65 % skla a 35 % PET sa zahrieva na 220 °C v peci regulovanej na približne 14 kW.
Kalander obsahujúci dva valce s priemerom 300 mm, s teplotou 200 °C, s povlakom PTFE, sa opiera o zostavu silou s veľkosťou približne 3850 daN/m.
Pás tvorený troma tkaninami kontinuálne vystupuje rýchlosťou 1 m/min. Reže sa na dosky s dĺžkou 2,5 m.
Príklad 5
Na výrobu dosiek so šírkou 1,4 m a hrúbkou 1 mm, tvorených zo 65 hmotn. % skla a 35 hmotn. % prirodzeného PBT sa použije zariadenie z príkladu 3. Dve tkaniny s hmotnosťou 660g/m2, pozostávajúce zo zmesových pramencových nití s jemnosťou 730 tex zo 65 hmotn. % skla a 35 hmotn. % PBT sa zahrievajú na teplotu 280 °C. Vyrovnávacie tyče s priemerom 50 mm sa zahrievajú na teplotu 290 °C a otáčajú sa rýchlosťou 0,9 metrov za minútu, v smere posunu tkanín.
Jadrová doska s obsahom 65 % skla a 35 % PBT sa zahrieva na 210 °C v peci regulovanej na približne 12 kW.
Kalander obsahujúci dva oceľové valce s priemerom 300 mm, s teplotou 120 °C až 140 °C sa opiera o zostavu silou s veľkosťou približne 3850 daN/m.
Pás tvorený troma tkaninami kontinuálne vystupuje rýchlosťou 1 m/min. Navíja sa tŕň s priemerom 300 mm.
Dosky tvorené spôsobom podľa vynálezu sú zvlášť prispôsobené na vytvorenie výrobkov tepelným tvarovaním, najmä rovinných výrobkov veľkých rozmerov alebo výrobkov typu skríň, krytov a ochranných plášťov strojov atď.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby kompozitných dosiek, pri ktorom sa kontinuálne zavádza najmenej jeden pásový plošný útvar z nití, ktorý obsahuje najmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, do oblasti, v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty majúcej najnižšiu teplotu tavenia, pásový plošný útvar sa stláča a chladí na vytvorenie kompozitného pásu, ktorý sa odoberá vo forme jednej alebo viacerých kompozitných dosiek, vyznačujúci sa t ý m , že sa pásový plošný útvar nechá prechádzať cez najmenej jednu otáčajúcu sa tyč, vyhrievanú na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako je teplota degradácie hmoty majúcej najnižšiu teplotu tavenia, pričom uvedená tyč leží v uvedenej zahrievacej oblasti alebo na výstupe z uvedenej zahrievacej oblasti, alebo v smere postupu za touto zahrievacou oblasťou.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že pásový plošný útvar obsahuje najmenej 50 hmotn. % zmesových nití.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že zmesové nite sú prevažne tvorené sklenými nekonečnými vláknami a nekonečnými vláknami z organickej termoplastickej hmoty, vzájomne dôkladne premiešanými
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že pásový plošný útvar je vo forme tkaniny alebo tkanín.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa kontinuálne zavádza najmenej jeden druhý pásový plošný útvar z nití, ktorý obsahuje najmenej dve hmoty s rôznymi teplotami tavenia, do oblasti, v ktorej je zahrievaný na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia a nižšiu, ako jc teplota degradácie tej hmoty z druhého pásového plošného útvaru, ktorá má najnižšiu teplotu tavenia, pričom sa druhý pásový plošný útvar nechá prechádzať cez najmenej jednu druhú otáčajúcu sa tyč, vyhrievanú na teplotu ležiacu medzi uvedenými teplotami tavenia druhého pásového plošného útvaru a nižšiu, ako je teplota degradácie tej z hmôt, ktorá má najnižšiu teplotu tavenia, oba pásové plošné útvary, vystupujúce zo styku s uvedenou najmenej jednou tyčou, sa prikladajú k sebe a súčasne sa stláčajú, a zostava sa chladí na vytváranie kompozitného pásu, a pás sa odoberá vo forme jednej alebo viacej kompozitných dosiek.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa k sebe prikladá a stláča súčasne viac útvarov tvorených najmenej jednou tkaninou a/alebo najmenej jedným súborom tkanín, a/alebo najmenej jedným pásovým plošným útvarom z nití, a/alebo najmenej jednou mriežkou, a/alebo najmenej jednou komôrkovou štruktúrou, a/alebo najmenej jednou doskou, a/alebo najmenej jednou fóliou na výstupe z uvedenej najmenej jednej otáčajúcej sa tyče.
  7. 7. Zariadenie na výrobu najmenej jednej kompozitnej dosky, obsahujúce jeden alebo viac prívodných mechanizmov najmenej jedného pásového plošného útvaru z nití, najmenej jeden mechanizmus na ohrev pásového plošného útvaru, a najmenej jeden mechanizmus na stláčanie a eventuálne na chladenie pásového plošného útvaru, vyznačujúce sa tým, že obsahuje najmenej jednu otáčajúcu sa vyhrievanú tyč na dráhe prechodu pásového plošného útvaru.
  8. 8. Kompozitná doska na báze najmenej jednej organickej termoplastickej hmoty a najmenej jednej výstužnej hmoty, obsahujúca najmenej jeden súbor výstužných nekonečných vlákien, uložených približne rovnobežne v prvom smere, pričom tieto nekonečné vlákna sú vnorené do organickej hmoty, vyznačujúca sa tým, že amplitúda zvlnenia každého nekonečného vlákna vzhľadom na jeho smer je nižšia ako 0,5 mm.
SK904-98A 1998-06-30 1998-06-30 Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska SK285183B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK904-98A SK285183B6 (sk) 1998-06-30 1998-06-30 Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK904-98A SK285183B6 (sk) 1998-06-30 1998-06-30 Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK90498A3 SK90498A3 (sk) 2005-06-02
SK285183B6 true SK285183B6 (sk) 2006-08-03

Family

ID=34632247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK904-98A SK285183B6 (sk) 1998-06-30 1998-06-30 Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK285183B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK90498A3 (sk) 2005-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6294036B1 (en) Method and device for making composite sheets
US7226518B2 (en) Method and device for making a composite sheet with multiaxial fibrous reinforcement
EP1600544B1 (en) Method for manufacturing a nonwoven fabric
US20110159763A1 (en) Method and apparatus for the manufacture of composite sheets
SK285063B6 (sk) Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitného výrobku
MXPA02010424A (es) Proceso y aparato para la fabricacion de un perfil compuesto formado a partir de un material organico termoplatico, reforzado con fibras de reforzamiento.
KR20120018303A (ko) 중합체 테이프를 제조하는 방법 및 장치
EP0391970A1 (en) Multi-directional, light-weight, high-strength interlaced material and method of making the material
JPS6036136A (ja) 繊維補強熱可塑性樹脂の製造方法
SK285183B6 (sk) Spôsob a zariadenie na výrobu kompozitných dosieka kompozitná doska
US3095642A (en) Metal and fiber composite materials and methods of producing
CZ209098A3 (cs) Způsob výroby kompozitní nitě, zařízení pro výrobu kompozitní desky a kompozitní deska
JP4119531B2 (ja) 複合プレートの製造方法および装置
US20030194933A1 (en) Chopped glass strand mat and method of producing same
US5229177A (en) Multi-directional, light-weight, high-strength interlaced material
JP3480990B2 (ja) 繊維複合シートの製造方法
KR100633264B1 (ko) 합성시트 제조방법 및 장치
AU618573C (en) Multi-directional, light-weight, high-strength interlaced material and method of making the material
JPH04135714A (ja) 繊維複合シートの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20150630