SK284051B6 - Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu - Google Patents

Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu Download PDF

Info

Publication number
SK284051B6
SK284051B6 SK970-2000A SK9702000A SK284051B6 SK 284051 B6 SK284051 B6 SK 284051B6 SK 9702000 A SK9702000 A SK 9702000A SK 284051 B6 SK284051 B6 SK 284051B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
ech
hcl
stage
ethylene
reaction
Prior art date
Application number
SK970-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK9702000A3 (en
Inventor
Vladimír Čamaj
Igor Boríšek
Ján Hojč
Ľuboš Beňo
Jana Bitarová
Jozef Pafčo
Jozef Mokrý
František Stanček
Jozef Markoš
Ľudovít Jelemenský
Original Assignee
Novácke Chemické Závody, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novácke Chemické Závody, A. S. filed Critical Novácke Chemické Závody, A. S.
Priority to SK970-2000A priority Critical patent/SK284051B6/sk
Publication of SK9702000A3 publication Critical patent/SK9702000A3/sk
Publication of SK284051B6 publication Critical patent/SK284051B6/sk

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Bezemisný spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydínu reakciou etylénoxidu s chlorovodíkom v dvojstupňovom reakčnom systéme pri nízkych teplotách s prívodom reaktantov do rôznych oblastí reakčného prostredia súčasne.ŕ

Description

Vynález sa týka spôsobu výroby bezvodého, nerektifikovaného etylénchlórhydrínu (ECH) reakciou etylénoxidu (EO) s chlorovodíkom (HCI) v dvojstupňovom reakčnom systéme zhotovenom z materiálov: sklo, smalt, teflon, polypropylén, polyetylén, uhlík, pričom v prvom stupni je reakcia uskutočňovaná v prebytku chlorovodíka a v druhom stupni je prebytočný chlorovodík neutralizovaný etylénoxidom, vysoká selektivita tvorby ECH je dosahovaná potlačením konverzie etylénoxidu na acetaldehyd nízkou teplotou pri syntéze a konštrukciou reaktora ako dokonale miešaného kontinuálneho reaktora s prívodom etylénoxidu na viacerých miestach reakčnej násady a odplyny z reaktorov a zásobníkov sú privádzané samostatne do absorpčnej kolóny skrápanej podchladeným ECH a absorbát je vedený do prvého stupňa procesu.
Doterajší stav techniky
Etylénchlórhydrín bol prvýkrát získaný reakciou etyléngiykolu s chlorovodíkom v r. 1859 a o niečo neskôr reakciou etylénglykolu s chloridom sírnym. Priemyselný význam dosiahla reakcia etylénu s kyselinou chlómou (chlórhydrinácia), pri ktorej sa však získaval zriedený vodný roztok ECH. Je ešte niekoľko postupov prípravy ECH, ale nemajú praktické využitie.
Bezvodý ECH sa najjednoduchšie získava reakciou etylénoxidu s chlorovodíkom. Reakcia sa uskutočňuje s 10 % molámym prebytkom HCL vo vertikálnych kolónach s keramickou alebo sklenenou náplňou. Reakčné plyny sa vedú do hornej časti, vznikajúci ECH kondenzuje a steká do zásobníka. Takýto spôsob sa môže využiť v laboratórnom aj priemyselnom meradle (Malinovskij M.S.: Okisi olefinov i ich proizvodnyje, Moskva 1961/ str. 192-201 /). Vedľajší produkt je chlóretoxyetanol.
V priemyselnom meradle sa využíval mokrý spôsob výroby ECH reakcie etylénu s chlórom vo vodnom prostredí, pri ktorej vzniká aj 1,2-dichlóetán. Získaný 5 - 6 % vodný roztok ECH nie je možné ekonomicky spracovať na bezvodý ECH. Vodný roztok ECH sa vedie na dehydrochloráciu a výrobu EO (Šišakov N. A. : Okis etilena, Moskva 1967 / str. 155 - 160/).
Najvýhodnejší spôsob získavania bezvodého ECH je syntéza HCI s EO. Reakcia je silne exotermická, reakčné teplo je 150,72 kJ/mól ECH. Československý patent (100 737, Repaš M., Mistrík E.J., Pschera J.) rieši spôsob kontinuálnej výroby bezvodého ECH z EO a HCI v kvapalnej fáze tak, že sa EO a HCI privádzajú dierovanými rúrkami, kotúčmi alebo keramickými fritami do valcovitého reaktora vyplneného kvapalinou, ktorá sa dá miešať s ECH a rozpúšťa EO a HCI, ale nereaguje chemicky so žiadnou z týchto látok, a to v množstve 100 - 1000 1/hod. na 1 1 objemu reaktora, pri reakčnej teplote výhodne do 70 °C, pričom reakčným teplom ohriata zmes stúpa do termosifónu, kde sa ochladí a vedie späť do reaktora, pričom vplyvom rozdielnych špecifických váh nastáva cirkulácia reakčnej zmesi.
Britský patent (660 835, Stevens, Langner, Parry and Rollinson, Nov. 11. 1957) opisuje spôsob výroby etylénglykolu a ECH zavádzaním pár EO do vodného roztoku HCI.
BDR patent (968 902, Múnster W., 10. apríl 1958) vychádza z alkylénoxidu alebo alkylénoxid obsahujúcich plynov, ktoré sa zavádzajú do bezvodého alkylénchlórhydrínu nasýteného HCI. Tento spôsob sa využíva hlavne na výrobu etylén- a propylénchlórhydrínu. Pracuje sa pri bežných teplotách a tlakoch. Patent jednoduchým spôsobom rieši problém spracovania alkylénoxid obsahujúce odplyny tak, že sa v jednom stupni získa vysokopercentný bezvodý alkylénchlórhydrin a v druhom sa destiláciou spracuje do vyhovujúcej čistoty pre syntézy. Nevýhodou tohto postupuje obtiažnosť regulácie syntézy v jednom stupni, pomalosť a vysoké ekologické zaťaženie z dôvodu prítomnosti veľkého množstva inertov v EO.
Patent ZSSR (130 502, Etlis I.S., Berštein A.J., Degtjareva L. M., Metelkova N. I., Aug.5.1960) opisuje spôsob získavania bezvodého ECH za prítomnosti fosforečnanu, ktorý zvyšuje výťažnosť a znižuje koróziu aparatúry. Molámy pomer HCI : EOje 1 : 1.3 (Šišakov N. A. : Okis etilena, Moskva 1967 / str. 155 - 160 /, Deutsches Patent 968 902, Múnster W., lO.apríl 1958), teplota reakcie 50 °C. Použitie fosforečnanu dovoľuje použiť ako konštrukčný materiál obyčajnú oceľ. Nevýhodou tohto postupuje znečistenie produktu FeCl3 a nižšia selektivita reakcie z dôvodu prebytku EO.
Patent DDR (142 185, Gúrtler E., Gärtner K., 11.6. 1980) opisuje spôsob výroby ECH za trvalého prebytku HCI s koncovou neutralizáciou. Prívod násad je realizovaný na viacerých miestach. Množstvo EO sa reguluje automaticky v závislosti od koncentrácie HCI v ECH, prednostne meranej pomocou vodivosti. Reakčné teploty uvádza od 70 do 100 °C. Nevýhodou tohto postupu sú vysoké teploty podporujúce vedľajšie reakcie EO a výrazne zhoršujúce selektivitu reakcie.
Neskorší patent DDR (137 096, Gartner K., Gúrtler E., Strich G., 15. 8. 1979) opisuje spôsob výroby ECH v nevodnom rozpúšťadle, prednostne vo zvyškoch z destilácie ECH. Tieto zvyšky je možné pridávať aj počas syntézy pri kontinuálnom spôsobe výroby. Podľa vynálezu sa takto takmer úplne potlači tvorba vedľajších produktov. Tento spôsob udáva teploty reakcie 50 až 70 °C a molámy pomer EO k HCI 1 : 1,1. Nevýhodou takéhoto postupuje vnášanie vedľajších produktov do systému a ich následné oddeľovanie destilačné v prípade potreby čistejšieho produktu. Vedľajšie produkty sa tvoria v procese nevhodne zvolenými podmienkami a v prípade rýchlej reakcie, akou je syntéza EO s HCI, nie je možné ich efektívne potlačenie externým prídavkom na posun reakčnej rovnováhy doprava, pretože ide o následnú reakciu EO s ECH za tvorby CEE alebo nežiaducu konverziu EO na acetaldehyd a jeho aldolovú kondenzáciu s ECH za katalýzy HCI.
Nemecký patent (Deutsches patent 196 48 887 C 2, Camaj V., Spacír J., Kolisek M., 17.6.1999) používa účinné homogenizátory reakčnej zmesi, dvostupňový proces reakcie, prebytok HCI v prvom stupni 10 až 40 % mol., v druhom neutralizáciu prebytočného HCI pomocou EO, ekologickú recykláciu v odplynoch strhutých položiek ECH, HCI a EO, ale v prvom stupni používa vysoké teploty od 30 do 70 °C. Tieto vytvárajú podmienky na konverziu EO na acetaldehyd a následne reakcie s ECH za zníženia selektivity tvorby ECH.
Podstata vynálezu
Nevýhody uvedených postupov výroby etylénchlórhydrínu, ako sú nízka selektivita reakcie a tvorba chlóretoxyetanolu a jeho vyšších homológov z dôvodu nedostatočného premiešavania reaktantov, vysokých teplôt, nízkeho prebytku chlorovodíka rieši navrhovaný spôsob výroby podľa tohto vynálezu.
Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu reakciou etylénoxidu s chlorovodíkom v dvojstupňovom reakčnom systéme pri prebytku chlorovodíka v prvom a neutralizácii etylénoxidom v druhom stupni, pri nízkej teplote 0 až 19 “C v prvom a 0 až 9 °C v druhom stupni sa umocňuje potláčanie konverzie EO na acetaldehyd.
Účinnou homogenizáciou reaktantov, podporovanou privádzaním reaktantov chlorovodíka a etylénoxidu do rôznych miest reakčného prostredia súčasne, v systéme dvoch ideálne miešaných reaktorov je tiež potlačená tvorba vyšších homológov ECH.
Prakticky bezodpadový, ekologicky ošetrený, proces je výsledkom riešenia technológie výroby vedením všetkých odplynov do protiprúdneho absorbéra skrápaného podchladeným ECH tak, že jeho parciálny tlak je max. 1 kPa. Takéto zapojenie dovoľuje minimalizovať množstvo inertov používané v celom procese výroby aj skladovania toxického ECH.

Claims (1)

1 Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu reakciou etylénoxidu s chlorovodíkom v dvojstupňovom reakčnom systéme pri prebytku chlorovodíka v prvom a neutralizácii etylénoxidom v druhom stupni, vyznačujúci sa t ý m , že:
reaktanty sa privádzajú súčasne do viacerých miest reaktora na zabezpečenie dokonalého/ideálneho miešania, pričom v prvom stupni sa reakcia uskutočňuje pri teplote 0 až 19 °C, v druhom stupni sa teplota udržuje na hodnote 0 až 9 °C, pričom všetky odplyny z procesu sa vedú na absorbciu v etylénehlórhydríne tak, že parciálny tlak etylénchlóhydrínu je max. 1 kPa a absorbát sa vedie späť do prvého stupňa procesu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do reaktorov R01 a R02, vybavených miešadlom, ktoré zabezpečuje splnenie nárokov na ideálne miešanie reakčnej masy, sa nadávkuje potrebné množstvo ECH s čistotou min. 90 % hmotn. Súčasne sa začne skrápať absorbér etylénchlórhydrínom (ECH) zo skladu, podchladeným na 0 °C alebo -20 °C, podľa požiadaviek na emisie. Po dosiahnutí zvolených technologických parametrov sa začne so sýtením prvého stupňa s plynným chlorovodíkom (HCI). Po dosiahnutí zvolenej vodivosti reakčnej masy sa začne pridávať etylénoxid (EO) tak, aby sa dodržali technologické parametre v riadiacich veličinách teplota a vodivosť. V druhom stupni neutralizujeme prebytočný HCI z prvého stupňa. Týmto je umožnené dosiahnuť, aby obsah voľného EO neprestúpil 0,1 % hmotn., ale aby výsledný produkt neobsahoval voľný HCI, bezodpadový technologický postup.
Technologické podmienky podľa prikladul
Koniec dokumentu
R01: Prietok HCI 6,39 kmol/h Prietok EO 5,80 kmol/h Koncentrácia HCI v ECH 10 %mol. Teplota 19 °C R02: Prietok HCI 0 kmol/h Prietok EO 1,34 kmol/h Koncentrácia HCI v ECH 0 %mol. Koncentrácia EO v ECH 0,1% mol. Teplota 9 °C Selektivita tvorby ECH 94 % mol.
Priemyselná využiteľnosť
Výroba tioplastov, syntetických kaučukov.
SK970-2000A 2000-06-22 2000-06-22 Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu SK284051B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK970-2000A SK284051B6 (sk) 2000-06-22 2000-06-22 Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK970-2000A SK284051B6 (sk) 2000-06-22 2000-06-22 Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK9702000A3 SK9702000A3 (en) 2003-02-04
SK284051B6 true SK284051B6 (sk) 2004-08-03

Family

ID=27656714

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK970-2000A SK284051B6 (sk) 2000-06-22 2000-06-22 Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK284051B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK9702000A3 (en) 2003-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101392589B1 (ko) 2-클로로-3,3,3-트리플루오로프로펜의 제조 방법
KR101612329B1 (ko) 2,3,3,3-테트라플루오로프로펜 제조방법
US20080044322A1 (en) Halocarbon production systems
US20060161029A1 (en) Production and purification processes
KR20090119743A (ko) 유기 공급원료로부터 플루오르화 수소를 분리하는 방법
KR20130140073A (ko) 2,3,3,3-테트라플루오로프로펜의 제조방법 및 2-클로로-1,1,1,2-테트라플루오로프로판의 정제방법
KR100344863B1 (ko) 디플루오로메탄의제조방법
EP0677503B1 (en) Process for producing 1,1,1,3,3-pentafluoropropane
ES2568619T3 (es) Procedimiento para preparar 2-cloro-3,3,3-trifluoropropeno
KR920008521B1 (ko) 염화 제2철의 합성방법
US3475504A (en) Process for the chlorination of olefinic hydrocarbons and ethylenically unsaturated chlorohydrocarbons
SK284051B6 (sk) Spôsob výroby bezvodého etylénchlórhydrínu
ES2298683T3 (es) Procedimiento para la produccion de alquilenglicoles usando catalizadores homogeneos.
US6869582B2 (en) Process for the synthesis of BrSF5
US2803668A (en) Process for making chloroacetal
CN110167907A (zh) 3-氯-1,1,2,2-四氟丙烷的制造方法
CN110642667A (zh) 一种由异丁烯氯化联产甲基氯丙烯和氯代叔丁烷的方法
AU769137B2 (en) Production of 1,1,1,2,3,3,3-heptafluoropropane
SK41995A3 (en) Process for the production of unhydrous ethylen chlorhydrin with high purity
KR100569245B1 (ko) 불화 금속계 촉매를 이용한 펜타플루오로에틸요오다이드의 제조방법
EP0949236B1 (en) Process for producing acid chlorides having polyfluoroalkyl groups
PL215800B1 (pl) Sposób chlorowodorowania glicerolu
KR0134544B1 (ko) 디플루오로메탄의 제조방법
US3215748A (en) Halogen saturation of non-terminal double bond
US4990708A (en) Process for the preparation of dibromomethane

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: VIA CHEM SLOVAKIA, A.S., USTI NAD LABEM, CZ

Free format text: FORMER OWNER: NOVACKE CHEMICKE ZAVODY, A. S., NOVAKY, SK

Effective date: 20120116

Owner name: FORTISCHEM A. S., NOVAKY, SK

Free format text: FORMER OWNER: VIA CHEM SLOVAKIA, A.S., USTI NAD LABEM, CZ

Effective date: 20120801

PD4A Lien (change of the rights of disposal)

Owner name: FORTISCHEM A. S., NOVAKY, SK

Name of requester: J & T BANKA, A.S., PRAHA, CZ

Effective date: 20140530

PD4A Lien (change of the rights of disposal)

Owner name: FORTISCHEM A. S., NOVAKY, SK

Name of requester: J & T BANKA, A.S., PRAHA 8, CZ

Effective date: 20160601

MK4A Expiry of patent

Expiry date: 20200622