SK282193B6 - Zabezpečovacie zariadenie - Google Patents
Zabezpečovacie zariadenie Download PDFInfo
- Publication number
- SK282193B6 SK282193B6 SK299-96A SK29996A SK282193B6 SK 282193 B6 SK282193 B6 SK 282193B6 SK 29996 A SK29996 A SK 29996A SK 282193 B6 SK282193 B6 SK 282193B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- data link
- hub
- computer
- branch
- main
- Prior art date
Links
Landscapes
- Hardware Redundancy (AREA)
- Safety Devices In Control Systems (AREA)
Abstract
Riadiaca časť (I) zabezpečovacieho zariadenia pozostáva z hlavného rozbočovača (HUB), ktorý je spojený so zadávacím počítačom (ZPC), s hlavnými technologickými počítačmi (TPA, TPB) a so zálohovým rozbočovačom (HUB1), ktorý je spojený so zálohovým zadávacím počítačom (ZPC1) a so zálohovými technologickými počítačmi (TPA1, TPB1). Technologické počítače (TPA, TPA1, TPB, TPB1) sú spojené s vykonávacou časťou (II), pričom vykonávacia časť (II) je tvorená najmenej jedným panelom (PPP) vykonávacích počítačov. Panel (PPP) vykonávacích počítačov pozostáva z vykonávacích počítačov (PPA, PPB), ktoré spolupracujú jednak navzájom a jednak s blokom (BN) nezabezpečených povelov, s blokom (BZ) zabezpečených povelov, blokom (BI) indikácií, s blokmi (BKIA, BKIB) kontroly indikácií. Riadiaca časť (I) môže byť doplnená tiež počítačom (PCU) na údržbu, ktorý môže byť pripojený cez redundančný transceiver (TR). Riadiaca časť (I) môže byť v odôvodnených prípadoch doplnená o nadradený systém (NS), pripojený hlavným mostom (M), prípadne aj zálohovým mostom (M1).ŕ
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka zabezpečovacieho zariadenia, zahŕňajúceho dve hlavné časti a to riadiacu časť a vykonávaciu časť, ktoré je určené na riadenie nadväzujúcich zariadení, t. j. reléovej časti zabezpečovacieho zariadenia, svetiel návestidiel, svetiel výstražníkov, prestavníkov, elektromagnetických zámkov, pohonov závor, pomocných stavadiel a elektických obvodov ďalších spolupracujúcich zariadení.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa na zabezpečenie dopravy v železničných staniciach, na železničných tratiach a na železničných úrovňových priecestiach používajú najmä reléové zabezpečovacie zariadenia. Reléové zabezpečovacie zariadenia plnia všetky základné požadované funkcie, nie sú však schopné splniť vyššie nároky, najmä nároky na komfort obsluhy, automatizovanie činností a ďalšie podporné funkcie, ktoré vedú k zaisteniu vyššej bezpečnosti dopravy. Charakteristickým znakom reléových zabezpečovacích zariadení je, že logické obvody týchto zariadení sú tvorené pevne určenými logickými väzbami. To znamená, že každé zariadenie sa vyrába individuálne a prípadná zmena činnosti prevádzkovaného zariadenia je veľmi ťažká. Spoľahlivosť týchto zariadení je úmerná spoľahlivosti použitých elektromechanických prvkov, pričom možnosť zálohovania dôležitých častí zariadenia je obmedzená. Bezpečnosť reléových zariadení je odvodená od používania špeciálnych konštrukčných prvkov, t. j. v tomto prípade zabezpečovacích relé 1. alebo 2. skupiny bezpečnosti funkcie.
Sú známe procesorové zabezpečovacie zariadenia rôznych vyhotovení, ktoré niektoré tieto nedostatky odstraňujú. Bezpečnosť procesorových zabezpečovacích zariadení je odvodená od použitia tzv. redundančných systémov s následnou komparáciou.
Je známe napríklad programovateľné staničné zabezpečovacie zariadenie českej firmy C MODUL, ktoré používa dva hardvérové kanály s komparáciou oboch kanálov, dve z dvoch, pomocou výstupných relé.
Napríklad zabezpečovacie zariadenie firmy Siemens (Nemecko) sa skladá zo špeciálnej procesorovej stavebnice, ktorá je určená na aplikáciu v zabezpečovacej technike. Zariadenie je tvorené dvomi identickými hardvérovými, vnútorne zálohovanými kanálmi s tým, že čiastkové výstupy sú softvérovo komparované a výsledné výstupy sú komparované pomocou výstupných relé.
Ďalej je známe zabezpečovacie zariadenie firmy Siemens (Rakúsko), ktorého základ je tvorený tromi hardvérovými kanálmi so zdvojeným majoritným vyhodnocovaním dve z troch a následným vyhodnotením dve z dvoch, ktoré je uskutočnené pomocou výstupných relé.
Zabezpečovacie zariadenie firmy ALCATEL (Rakúsko) je tvorené dvomi vnútorne strojenými hardvérovými kanálmi. V každom kanáli dochádza k majoritnému výberu dve z troch a záverečná komparácia oboch kanálov dve z dvoch je uskutočňovaná pomocou výstupných relé.
Zabezpečovacie zariadenie firmy ABB SIGNÁL (Švédsko) je hardvérovo jednokanálové s horúcou zálohou so zdvojeným spracovaním vstupných dát dvomi nezávislými programami. Výsledky zdvojeného spracovania sa porovnávajú vo výstupných obvodoch, ktoré v prípade zhody generujú požadované elektrické signály do nadväzujúcich zariadení.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje zabezpečovacie zariadenie pozostávajúce z riadiacej a vykonávacej časti podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že riadiaca časť pozostáva z hlavného rozbočovača, ktorý je spojený prvým dátovým spojom s hlavným zadávacím počítačom, druhým dátovým spojom s hlavným technologickým počítačom prvej vetvy, tretím dátovým spojom s hlavným technologickým počítačom druhej vetvy a štvrtým dátovým spojom so zálohovým rozbočovačom.
Zálohový rozbočovač je spojený piatym dátovým spojom so zálohovým zadávacím počítačom, šiestym dátovým spojom so zálohovým technologickým počítačom prvej vetvy, siedmym dátovým spojom so zálohovým technologickým počítačom druhej vetvy. Hlavný technologický počítač prvej vetvy a zálohový technologický počítač prvej vetvy sú spojené ôsmym dátovým spojom s vykonávacou časťou. Hlavný technologický počítač druhej vetvy a zálohový technologický počítač druhej vetvy sú spojené deviatym dátovým spojom s vykonávacou časťou. Vykonávaciu časť tvorí najmenej jeden panel vykonávacích počítačov.
Je výhodné, keď panel vykonávacích počítačov pozostáva tak z vykonávacieho počítača prvej vetvy ako aj z vykonávacieho počítača druhej vetvy, ktoré sú spolu spojené desiatym dátovým spojom a ďalej sú obidva elektricky prepojené prvým elektrickým prepojením s blokom nezabezpečených povelov, pričom vykonávací počítač prvej vetvy je elektricky prepojený druhým elektrickým prepojením s blokom zabezpečených povelov a tretím elektrickým prepojením s blokom kontroly indikácií prvej vetvy, ktorý je elektricky prepojený štvrtým elektrickým prepojením s blokom indikácií a vykonávací počítač druhej vetvy je elektricky prepojený piatym elektrickým prepojením s blokom zabezpečených povelov a šiestym elektrickým prepojením s blokom kontroly indikácií druhej vetvy, ktorý je elektricky prepojený siedmym elektrickým prepojením s blokom indikácií, ktorý je elektricky prepojený ôsmym elektrickým prepojením s blokom zabezpečených povelov, pričom vykonávací počítač prvej vetvy je pripojený ôsmym dátovým spojom na riadiacu časť a vykonávací počítač druhej vetvy je pripojený deviatym dátovým spojom na riadiacu časť.
Ďalej je výhodné, keď hlavný rozbočovač je spojený jedenástym dátovým spojom s redundančným transceiverom, ktorý je spojený dvanástym dátovým spojom s počítačom na údržbu a trinástym dátovým spojom so zálohovým rozbočovačom.
Taktiež je výhodné, keď hlavný rozbočovač je spojený štrnástym dátovým spojom s hlavným mostom, pripojeným pätnástym dátovým spojom na nadradený systém a zálohový rozbočovač je spojený šestnástym dátovým spojom s hlavným mostom.
Je tiež výhodné, keď počítač na údržbu je spojený dvanástym dátovým spojom s redundančným transceiverom, ktorý je spojený jedenástym dátovým spojom s hlavným rozbočovačom a trinástym dátovým spojom so zálohovým rozbočovačom.
Okrem toho je výhodné, ak nadriadený systém je spojený tak pätnástym dátovým spojom s hlavným mostom pripojeným štrnástym dátovým spojom na hlavný rozbočovač ako aj sedemnástym dátovým spojom so zálohovým mostom pripojeným osemnástym dátovým spojom na zálohový rozbočovač.
Výhodne je počítač na údržbu spojený dvanástym dátovým spojom s redundančným transceiverom, ktorý je spo jeny jedenástym dátovým spojom s hlavným rozbočovačom a trinástym dátovým spojom so zálohovým rozbočovačom.
Hlavnou prednosťou tohto procesorového zabezpečovacieho zariadenia, určeného na riadenie nadväzujúcich zariadení, t. j. reléovej časti zabezpečovacieho zariadenia, alebo svetiel návestidiel, svetiel výstražníkov, prestavníkov, elektromagnetických zámkov, pohonov závor, pomocných stavadiel a elektrických obvodov spolupracujúcich zariadení je, že na základe vstupných údajov pripojených zariadení a na základe požiadaviek obsluhujúcich pracovníkov ovláda bezpečným spôsobom pripojené zariadenia. Toto zabezpečovacie zariadenie bezpečne zobrazuje pracovníkom obsluhy vybrané informácie a má rozhodujúce uzly zálohované tak, aby poruchou čiastkovej časti zariadenia nebola narušená prevádzková schopnosť celého zariadenia. Tieto účinky sa dosahujú efektívnejším spôsobom ako pri doteraz známych zariadeniach.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je podrobne opísaný na príkladných vyhotoveniach, z ktorých predstavuje v blokovom schematickom znázornení: obr. 1 základné usporiadanie zabezpečovacieho zariadenia, pozostávajúce z dvoch základných častí a to z riadiacej časti a vykonávacej časti, obr. 2 detail vykonávacej časti z obr. 1, obr. 3 alternatívne usporiadanie riadiacej časti s počítačom na údržbu, obr. 4 alternatívne usporiadanie riadiacej časti z obr. 1 s pripojením nadriadeného systému jednoduchým spojom, obr. 5 alternatívne usporiadanie riadiacej časti z obr. 4 s počítačom na údržbu, obr. 6 alternatívne usporiadanie riadiacej časti z obr. 1 spripojenim nadriadeného systému zdvojeným spojom, obr. 7 alternatívne usporiadanie riadiacej časti z obr. 7 s počítačom na údržbu a obr. 8 usporiadanie riadiacej časti podľa obr. 7 v spojení s vykonávacou časťou, tvorenou dvomi panelmi vykonávacích počítačov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Uskutočnenie vynálezu je vysvetlené na príkladných vyhotoveniach 1 až 7. Základná, najjednoduchšia realizácia je opísaná v príklade 1 podľa obr. 1 a 2. Alternatívy riadiacej časti I sú opísané v príkladoch 2 až 6 podľa obr. 3 až 7. Jedno z možných optimálnych vyhotovení je uvedené v príklade 7 podľa obr. 8.
Príklad 1
Procesorové zabezpečovacie zariadenie pozostáva z dvoch podstatných častí, a to z riadiacej časti I, znázornenej na obr. 1 a vykonávacej časti II, znázornenej na obr. 2. Zabezpečovacie zariadenie na obrázkoch je ďalej delené v dvoch pomyslených rovinách a to v rovine spoľahlivostnej a v rovine funkčnej. Rovina spoľahlivosti zahŕňa časť hlavnú, ktorej súčasti sú v ďalšom texte a obrázkoch bez indexov a časť zálohovú, ktorej súčasti sú označené indexom 1. Funkčná rovina sa skladá z dvoch vetiev, pričom v ďalšom texte a obrázkoch sú označené súčasti prvej vetvy indexom A a súčasti druhej vetvy indexom B.
Hlavný zadávací počítač ZPC, zálohový zadávací počítač ZPCb hlavný technologický počítač TPA prvej vetvy, hlavný technologický počítač TPB druhej vetvy, zálohový technologický počítač TPAI prvej vetvy, zálohový technologický počítač TPB1 druhej vetvy sú zapojené do dátovej siete riadiacej časti I prostredníctvom hlavného rozbočovača HUB a zálohového rozbočovača HUBj tak, že hlavný rozbočovač HUB je spojený prvým dátovým spojom a s hlavným zadávacím počítačom ZPC, druhým dátovým spojom b s hlavným technologickým počítačom TPA prvej vetvy, tretím dátovým spojom c s hlavným technologickým počítačom TPB druhej vetvy a štvrtým dátovým spojom d so zálohovým rozbočovačom HUB p Tento zálohový rozbočovač HUBi je spojený piatym dátovým spojom e so zálohovým zadávacím počítačom ZPCb šiestym dátovým spojom f so zálohovým technologickým počítačom TPA1 prvej vetvy, siedmym dátovým spojom g so zálohovým technologickým počítačom TPBI druhej vetvy. Pritom riadiaca časť I v prvej vetve má hlavný technologický počítač TPA prvej vetvy a zálohový technologický počítač TPA) prvej vetvy spojené ôsmym dátovým spojom h s vykonávacou časťou II. Obdobne riadiaca časť v druhej vetve má hlavný technologický počítač TPB druhej vetvy a zálohový technologický počítač TPB1 druhej vetvy spojené deviatym dátovým spojom i s vykonávacou časťou II. Túto vykonávaciu časť II tvorí najmenej jeden panel PPP vykonávacích počítačov. Hlavný technologický počítač TPA prvej vetvy a zálohový technologický počítač TPAi prvej vetvy sú spojené ôsmym dátovým spojom h aspoň s jedným vykonávacím počítačom PPA prvej vetvy panelu PPP vykonávacích počítačov a hlavný technologický počítač TPB druhej vetvy a zálohový technologický počítač TPB1 druhej vetvy sú spojené deviatym dátovým spojom i s vykonávacou časťou II a to aspoň s jedným vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy panelu PPP vykonávacích počítačov.
Hlavný zadávací počítač ZPC a zálohový zadávací počítač ZPCj slúžia najmä na komunikáciu s obsluhujúcimi pracovníkmi a to predpísaným spôsobom v závislosti od prevádzkovateľa zabezpečovacieho zariadenia. Obidva zadávacie počítače ZPC, ZPCj sú určené na komunikáciu s hlavným technologickým počítačom TPA prvej vetvy, hlavným technologickým počítačom TPB druhej vetvy, so zálohovým technologickým počítačom TPA1 prvej vetvy a so zálohovým technologickým počítačom TPBi druhej vetvy. Zapojenie hlavného zadávacieho počítača ZPC do hlavného rozbočovača HUB a zálohového zadávacieho počítača ZPCt do zálohového rozbočovača HUBt zaisťuje schopnosť prevádzky zabezpečovacieho zariadenia pri akejkoľvek poruche hlavného zadávacieho počítača ZPC.
Bezpečná činnosť tohto zabezpečovacieho zariadenia sa dosiahne najmä tzv. hardvérovo dvojkanálovým usporiadaním s viacstupňovou komparáciou dve z dvoch. Toto usporiadanie je vytvorené v prvej vetve spojením hlavného technologického počítača TPA prvej vetvy aspoň s jedným vykonávacím počítačom PPA prvej vetvy vykonávacej časti II ôsmym dátovým spojom hav druhej vetve spojením hlavného technologického počítača TPB druhej vetvy aspoň s jedným vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy vykonávacej časti II deviatym dátovým spojom i.
Uvedeným zapojením riadiacej časti I sa ďalej dosahuje prevádzková schopnosť zabezpečovacieho zariadenia pri poruche jedného či obidvoch hlavných technologických počítačov TPA, TPB alebo hlavného rozbočovača HUB, použitím zálohových technologických počítačov TPA1, TPB1 a zálohového rozbočovača HUB], Na ďalšie zvýšenie schopnosti prevádzky zariadenia je pri poruche niektorého z hlavných technologických počítačov TPA, TPB využitá činnosť jedného či oboch zálohových technologických počítačov TPA1, TPB| pomocou majoritného výberu dve z troch na určenie zdroja poruchy, čo pri hlasovaní dve z dvoch nie je možné.
Riadiaca časť I je doplnená vykonávacou časťou II, ako neoddeliteľnou súčasťou zabezpečovacieho zariadenia. Vykonávacia časť II je určená na vydávanie nezabezpeče
SK 282193 Β6 ných povelov a zabezpečených povelov do nadväzujúceho zariadenia, na snímanie indikácií z nadväzujúceho zariadenia, ktoré je v kontexte činnosti celého zariadenia zabezpečené, pričom na účel vydávania zabezpečených povelov realizuje komparáciu dve z dvoch pomocou výstupných relé.
Aby bol dosiahnutý bezpečný účinok v spojení riadiacej časti I a vykonávacej časti II zabezpečovacieho zariadenia, je panel PPP vykonávacích počítačov tvorený vykonávacím počítačom PPA prvej vetvy, ktorý je spojený ôsmym dátovým spojom h s riadiacou časťou I a vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy, ktorý je spojený deviatym dátovým spojom i s riadiacou časťou I. Pritom vykonávací počítač PPA prvej vetvy je spojený desiatym dátovým spojom s vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy. Vykonávací počítač PPA prvej vetvy je spolu s vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy elektricky prepojený prvým elektrickým prepojením k s blokom BN nezabezpečených povelov, čo sú povely vydávané do nadväzujúceho zariadenia, na ktoré nie sú kladené požiadavky bezpečnosti. Blok BZ zabezpečených povelov, ktorý slúži na vydávanie zabezpečených povelov do nadväzujúceho zariadenia je elektricky prepojený druhým elektrickým prepojením 1 s vykonávacím počítačom PPA prvej vetvy, piatym elektrickým prepojením o s vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy a ôsmym elektrickým prepojením r s blokom BI indikácií, ktorý slúži na snímanie indikácii z nadväzujúceho zariadenia. Blok BI indikácií je ďalej elektricky prepojený štvrtým elektrickým prepojením n s blokom BKIA kontroly indikácií prvej vetvy, ktorý je spojený elektrickým prepojením m s vykonávacím počítačom PPA prvej vetvy a nakoniec je blok BI indikácií elektricky prepojený siedmym elektrickým prepojením q s blokom BKIb kontroly indikácií druhej vetvy, ktorý je spojený šiestym elektrickým prepojením p s vykonávacím počítačom PPB druhej vetvy, pričom blok BKIA kontroly indikácií prvej vetvy a blok BKIb kontroly indikácií druhej vetvy slúži na zistenie poruchy v prípade, že je z dôvodu poruchy panelu PPP vykonávacích počítačov sňatá indikácia v hodnote logická „1“, keď má byť správne sňatá indikácia v hodnote „0“.
Riadiaca časť pracuje nasledovne:
Hlavný zadávací počítač ZPC alebo prípadne zálohový zadávací počítač ZPCi prijímajú od obsluhujúcich pracovníkov ich zadanie a súčasne kontrolujú formálnu správnosť zadania. Zadávacie počítače ZPC a ZPCt odošle takto spracované zadanie do technologických počítačov na následné spracovanie. Všetky technologické počítače TPA, TPA1, TPB, TPB1 na základe požiadaviek prijatých zo zadávacích počítačov ZPC, ZPC! a na základe stavu nadväzujúceho zariadenia, t. j. reléovej časti, návestidiel a pod. preveria prípustnosť vykonania požadovanej funkcie. V prípade kladného vyhodnotenia odovzdá hlavný technologický počítač TPA prvej vetvy a v prípade jeho poruchy zálohový počítač TPAi prvej vetvy požiadavku na vykonanie danej funkcie prostredníctvom prvej vetvy vykonávacej časti II. V prípade kladného vyhodnotenia potom odovzdá aj hlavný technologický počítač TPB druhej vetvy a v prípade jeho poruchy zálohový počítač TPB1 druhej vetvy požiadavku na vykonanie danej funkcie prostredníctvom druhej vetvy do vykonávacej časti II. Pritom vyslanie požiadaviek na zabezpečené povely je podmienené kladným výsledkom komparácie týchto požiadaviek medzi hlavným technologickým počítačom TPA prvej vetvy, prípadne zálohovým technologickým počítačom TPA] prvej vetvy v prvej vetve a hlavným technologickým počítačom TPB druhej vetvy, prípadne zálohovým technologickým počíta čom TPBi druhej vetvy v druhej vetve. Obdobným spôsobom sa komparujú tiež informácie o indikáciách, ktoré prichádzajú z vykonávacej časti II do riadiacej časti I. Uvedené zapojenie s hlavným a vedľajším rozbočovačom HUB a HUBi zaisťuje prevádzkovú schopnosť vykonávacej časti II pri akejkoľvej čiastkovej poruche ktorejkoľvvek časti alebo spoja riadiacej časti I. Panel PPP vykonávacích počítačov zaisťuje fyzické vydávanie zabezpečených aj nezabezpečených povelov z blokov, do nadväzujúceho zariadenia ako aj snímanie indikácií z nadväzujúcich zariadení. Vykonávacie počítače PPA, PPB pracujúce v dvoch vetvách prvej a druhej, slúžia na zaistenie komunikácie medzi riadiacou časťou I a vykonávacou časťou II a ďalej sa podieľajú na činnosti panelu PPP vykonávacích počítačov. Vykonávacie počítače PPA, PPB obidvoch vetiev, prvej aj druhej zaisťujú prostredníctvom bloku BN nezabezpečených povelov vydávanie nezabezpečených povelov. Ďalej tieto počítače zaisťujú vydávanie zabezpečených povelov prostredníctvom bloku BZ zabezpečených povelov, kde vydanie príkazu bezpečného povelu z vykonávacieho počítača PPA prvej vetvy a vykonávacieho počítača PPB druhej vetvy je podmienené kladným výsledkom komparácie požiadaviek na vydanie zabezpečeného povelu vo vykonávacom počítači PPA prvej vetvy a vykonávacom počítači PPB druhej vetvy. Vykonávací počítač PPA prvej vetvy a vykonávací počítač PPB druhej vetvy vykonávajú kontrolu nevydávania zabezpečených povelov prostredníctvom bloku BI indikácií v čase, keď pre daný zabezpečený povel nie je prítomná požiadavka na jeho vydávanie. Vykonávací počítač PPA prvej vetvy prostredníctvom bloku BKIA kontroly indikácií a vykonávací počítač PPB druhej vetvy prostredníctvom bloku BKIb kontroly indikácií vykonávajú kontrolu snímaných indikácií.
Príklad 2
Alternatívne riešenie riadiacej časti I zabezpečovacieho zariadenia podľa obr. 3 je zhodné ako v predchádzajúcom príklade uskutočnenia s tým, že je doplnené počítačom PCU na údržbu a redundančným transceiverom RT. Počítač PCU na údržbu slúži jednak na komunikáciu pracovníkov údržby so zabezpečovacím zariadením podľa požiadaviek prevádzkovateľa a jednak na podporu servisnej činnosti týchto pracovníkov, najmä monitorovaním dátových sietí zabezpečovacieho zariadenia. Počítač PCU na údržbu, ak je to požadované, je zálohovaný. Ale na zníženie pravdepodobnosti poruchy jeho pripojenia do zabezpečovacieho zariadenia je spojený dvanástym dátovým spojom t s redundančným transceiverom RT, ktorý je spojený jedenástym dátovým spojom s s hlavným rozbočovačom HUB a trinástym dátovým spojom u so zálohovým rozbočovačom HUBi, čím sa dosiahne funkcie schopné pripojenie počítača PCU na údržbu do zabezpečovacieho zariadenia pri poruchách ostatných častí riadiacej časti I zabezpečovacieho zariadenia. Redundančný transceiver RT komunikuje v základnom stave so zabezpečovacím zariadením prostredníctvom jedenásteho dátového spoja s. V prípade poruchy jedenásteho dátového spoja s alebo hlavného rozbočovača HUB automaticky prepne redundančný transceiver RT dátový tok na trinásty dátový spoj u, zapojený do zálohového rozbočovača HUB],
Príklad 3
Ďalšie alternatívne riešenie riadiacej časti I zabezpečovacieho zariadenia podľa obr. 4 je zhodné s príkladom 1 vyhotovenia podľa obr. 1 a 2, je však doplnené pripojením nadradeného systému NS a hlavného mosta M. Nadradený systém NS môže byť riadiaci, t. j. slúžiť na ovládanie za
SK 282193 Β6 bezpečovacieho zariadenia, alebo môže byť len informačný, prípadne môže byť kombináciou obidvoch. Nadradený systém NS môže byť pripojený na zabezpečovacie zariadenie jednoduchým spojom a to tak, že je spojený pätnástym dátovým spojom w s hlavným mostom M, ktorý je jednak spojený štrnástym dátovým spojom v s hlavným rozbočovačom HUB a jednak šestnástym dátovým spojom x so zálohovým rozbočovačom HUB,. Nadradený systém NS slúži na diaľkové riadenie zabezpečovacieho zariadenia a na vzájomný prenos informácií.
Príklad 4
Iné možné riešenie riadiacej časti I zabezpečovacieho zariadenia podľa obr. 5 zahŕňa riešenie uvedené v príklade 2 a znázornené na obr. 3 s tým rozdielom, že toto zabezpečovacie zariadenie je doplnené pripojením nadradeného systému NS a hlavného mosta M. Obsahuje počítač PCU na údržbu a redundančný transceiver RT, ktoré sú zapojené na alternatívu zabezpečovacieho zariadenia zhodnými väzbami uvedenými v príklade 2. Toto alternatívne riešenie slúži na zaistenie potrieb pracovníkov údržby a umožnenie ich priamej komunikácie so zabezpečovacím zariadením.
Príklad 5
Alternatívna riadiaca časť I podľa obr. 6 je zhodná s príkladným uskutočnením 1 podľa obr. 1 s tým, že je doplnená hlavným mostom M, nadradeným systémom NS a zálohovým mostom Mb Nadradený systém NS je na zabezpečovacie zariadenie pripojený zdvojeným spojom a to tak, že je jednak spojený pätnástym dátovým spojom w s hlavným mostom M ajednak sedemnástym dátovým spojom y so záložným mostom Mb pričom hlavný most M je spojený štrnástym dátovým spojom v s hlavným rozbočovačom HUB. Toto riešenie zaisťuje funkcie schopnosť zabezpečovacieho zariadenia pri poruche hlavného mosta M, hlavného rozbočovača HUB a predovšetkým pri poruche pätnásteho dátového spoja w.
Príklad 6
Alternatíva riadiacej časti I zabezpečovacieho zariadenia znázornená na obr. 7 zahŕňa príkladné vyhotovenie podľa príkladu 5 a obr. 6 zabezpečovacieho zariadenia so zhodnými väzbami zapojenia. Navyše toto alternatívne usporiadanie riadiacej časti I obsahuje redundančný transceiver a počítač na údržbu. Redundančný transceiver RT je zapojený jedenástym dátovým spojom s do hlavného rozbočovača HUB a trinástym dátovým spojom u do záložného rozbočovača HUBt. Počítač PCU na údržbu je spojený dvanástym dátovým spojom t s redundančným transceiverom RT. Toto riešenie využíva výhody nadradeného systému NS, pripojeného dvojitým spôsobom cez hlavný most M a záložný most Mi na hlavný rozbočovač HUB pri výhodách redundančného transceiveru RT a počítača PCU na údržbu. Týmto riešením sa zaisťuje zlepšená spolupráca pracovníkov údržby so zabezpečovacím zariadením.
Príklad 7
Zabezpečovacie zariadenie znázornené na obr. 8 zahŕňa riešenie riadiacej časti I zhodnej s príkladom 6 a obr. 7, s pripojením vykonávacej časti II, ktorá je tvorená dvomi panelmi PPP vykonávacích počítačov podľa príkladu 1 (obr. 2). Tento variant ukazuje jedno z možných výhodných usporiadaní zabezpečovacieho zariadenia.
Priemyselná využiteľnosť
Zabezpečovacie zariadenie je určené na zabezpečenie dopravy v železničných staniciach, na železničných tratiach a na železničných úrovňových priecestiach v súlade s platnými požiadavkami na tieto zariadenia.
Claims (7)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zabezpečovacie zariadenie zahŕňajúce dve hlavné časti a to riadiacu časť a vykonávaciu časť a určené na riadenie nadväzujúcich zariadení, t. j. reléovej časti zabezpečovacieho zariadenia, svetiel návestidiel, svetiel výstražníkov, prestavníkov, elektromagnetických závor, pomocných stavadiel a elektrických obvodov ďalších spolupracujúcich zariadení, vyznačujúce sa tým, že riadiaca časť (I) pozostáva z hlavného rozbočovača (HUB), ktoiý je spojený prvým dátovým spojom (a) s hlavným zadávacím počítačom (ZPC), druhým dátovým spojom (b) s hlavným technologickým počítačom (TPA) prvej vetvy, tretím dátovým spojom (c) s hlavným technologickým počítačom (TPB) druhej vetvy a štvrtým dátovým spojom (d) so zálohovým rozbočovačom (HUBi), ktorý je spojený piatym dátovým spojom (e) so zálohovým zadávacím počítačom (ZPC|), šiestym dátovým spojom (f) so zálohovým technologickým počítačom (TPA1) prvej vetvy, siedmym dátovým spojom (g) so zálohovým technologickým počítačom (TPbi) druhej vetvy s tým, že hlavný technologický počítač (TPA) prvej vetvy a zálohový technologický počítač (TPAi) prvej vetvy sú spojené ôsmym dátovým spojom (h) s vykonávacou časťou (II) a hlavný technologický počítač (TPB) druhej vetvy a zálohový technologický' počítač (TPB1) druhej vetvy sú spojené deviatym dátovým spojom (i) s vykonávacou časťou (II), pričom vykonávacia časť (II) je tvorená najmenej jedným panelom (PPP) vykonávacích počítačov.
- 2. Zabezpečovacie zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že panel (PPP) vykonávacích počítačov pozostáva jednak z vykonávacieho počítača (PPA) prvej vetvy a jednak z vykonávacieho počítača (PPb) druhej vetvy, ktoré sú jednak spolu spojené desiatym dátovým spojom (j) a jednak obidva elekticky prepojené prvým elektrickým prepojením (k) s blokom (BN) nezabezpečených povelov, pričom vykonávací počítač (PPA) prvej vetvy je elektricky prepojený druhým elektrickým prepojením (1) s blokom (BZ) zabezpečených povelov a tretím elektrickým prepojením (m) s blokom (BKIA) kontroly indikácií prvej vetvy, ktorý je elektricky prepojený štvrtým elektrickým prepojením (n) s blokom (BI) indikácií a vykonávací počítač (PPB) druhej vetvy je elektricky prepojený piatym elektrickým prepojením (o) s blokom (BZ) zabezpečených povelov a šiestym elektrickým prepojením (p) s blokom (BKIb) kontroly indikácií druhej vetvy, ktorý je elektricky prepojený siedmym elektrickým prepojením (q) s blokom (BI) indikácií, ktorý je elektricky prepojený ôsmym elektrickým prepojením (r) s blokom (BZ) zabezpečených povelov, pričom vykonávací počítač (PPA) prvej vetvy je pripojený ôsmym dátovým spojom (h) na riadiacu časť (I) a vykonávací počítač (PPB) druhej vetvy je pripojený deviatym dátovým spojom (i) na riadiacu časť (I).
- 3. Zabezpečovacie zariadenie podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že hlavný rozbočovač (HUB) je spojený jedenástym dátovým spojom (s) s redundantným transceiverom (RT), ktorý je spojený dvanástym dátovým spojom (t) s počítačom (PCU) na údržbu a trinástym dátovým spojom (u) so zálohovým rozbočovačom (HUB]).
- 4. Zabezpečovacie zariadenie podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že hlavný rozbočovač (HUB) je spojený štrnástym dátovým spojom (v) s hlavným mostom (M), prepojeným pätnástym dátovým spojom (w) s nadradeným systémom (NS) a zálohový rozbočovač (HUB]) je spojený šestnástym dátovým spojom (x) s hlavným mostom (M).
- 5. Zabezpečovacie zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že počítač (PCU) na údržbu je spojený dvanástym dátovým spojom (t) s redundančným transceiverom (RT), ktorý je spojený jedenástym dátovým spojom (s) s hlavným rozbočovačom (HUB) a trinástym dátovým spojom (u) so zálohovým rozbočovačom (HUB,).
- 6. Zabezpečovacie zariadenie podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že nadradený systém (NS) je spojený jednak pätnástym dátovým spojom (w) s hlavným mostom (M) pripojeným štrnástym dátovým spojom (v) na hlavný rozbočovač (HUB) a jednak sedemnástym dátovým spojom (y) so zálohovým mostom (MU pripojeným osemnástym dátovým spojom (z) na zálohový rozbočovač (HUB,).
- 7. Zabezpečovacie zariadenie podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že počítač (PCU) na údržbu je spojený dvanástym dátovým spojom (t) s redundančným tranceiverom (TR), ktorý je spojený jedenástym dátovým spojom (s) s hlavným rozbočovačom (HUB) a trinástym dátovým spojom (u) so zálohovým rozbočovačom (HUB,).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ952928A CZ282967B6 (cs) | 1995-11-08 | 1995-11-08 | Zabezpečovací zařízení |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK29996A3 SK29996A3 (en) | 1997-06-04 |
SK282193B6 true SK282193B6 (sk) | 2001-12-03 |
Family
ID=5465857
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK299-96A SK282193B6 (sk) | 1995-11-08 | 1996-03-05 | Zabezpečovacie zariadenie |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ282967B6 (sk) |
SK (1) | SK282193B6 (sk) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN107992382B (zh) | 2017-10-24 | 2020-12-29 | 北京全路通信信号研究设计院集团有限公司 | 一种计算机联锁系统及其冗余切换方法 |
-
1995
- 1995-11-08 CZ CZ952928A patent/CZ282967B6/cs not_active IP Right Cessation
-
1996
- 1996-03-05 SK SK299-96A patent/SK282193B6/sk not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ282967B6 (cs) | 1997-11-12 |
CZ292895A3 (en) | 1997-05-14 |
SK29996A3 (en) | 1997-06-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6308117B1 (en) | Interlocking for a railway system | |
US6032905A (en) | System for distributed automatic train supervision and control | |
CN110351174B (zh) | 一种模块冗余的安全计算机平台 | |
WO2006051355A1 (en) | A control system, a method to operate a control system, a computer data signal and a graphical user interface for rail-borne vehicles | |
CN110442073A (zh) | 一种多余度飞机管理计算机mio板通道故障逻辑判断方法 | |
CZ2007224A3 (cs) | Elektronický systém železnicního zabezpecovacího zarízení | |
KR100840243B1 (ko) | 산업용 컴퓨터를 이용한 지상 열차제어장치용결함허용시스템 | |
SK282193B6 (sk) | Zabezpečovacie zariadenie | |
Chakraborty | Fault tolerant fail safe system for railway signalling | |
CZ4283U1 (cs) | Zabezpečovací zařízení | |
CN114834506B (zh) | 一种适用于重载铁路的无线闭塞中心设备 | |
JP4102306B2 (ja) | 安全性の要求される鉄道運転プロセスの制御方法およびこの方法を実施するための装置 | |
CN210882139U (zh) | 一种具有通信接口的计轴设备 | |
CN107942779B (zh) | 一种leu处理板 | |
CZ293635B6 (cs) | Elektronické zabezpečovací zařízení | |
CN110667645A (zh) | 一种具有通信接口的计轴设备 | |
CN110979406A (zh) | 一种交叉复用的信号系统安全计算平台 | |
CZ295947B6 (cs) | Procesorové zabezpečovací zařízení | |
KR102724139B1 (ko) | 무선폐색센터용 비상신호 전송장치(ves) 및 비상신호 전송방법 | |
CN101515158B (zh) | iLOCK智能安全型2乘2取2计算机联锁系统平台 | |
CN111984585B (zh) | 兼容二乘二取二和三取二的安全计算机平台和车载设备 | |
KR20050095071A (ko) | 열차 제어 시스템 | |
Min et al. | A fail-safe microprocessor-based system for interlocking on railways | |
KR200148680Y1 (ko) | 철도시스템 | |
Malik et al. | Logic minimization for factored forms |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Expiry of patent |
Expiry date: 20160305 |