CZ4283U1 - Zabezpečovací zařízení - Google Patents

Zabezpečovací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ4283U1
CZ4283U1 CZ19954627U CZ462795U CZ4283U1 CZ 4283 U1 CZ4283 U1 CZ 4283U1 CZ 19954627 U CZ19954627 U CZ 19954627U CZ 462795 U CZ462795 U CZ 462795U CZ 4283 U1 CZ4283 U1 CZ 4283U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data link
computer
hub
main
branch
Prior art date
Application number
CZ19954627U
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimír Ing. Novák
Milan Ing. Horniecký
Pavel Ing. Doubek
Josef Ing. Martinec
Jan Ing. Froleš
Marek Šíma
Luboš Ing. Kalina
Luboš Ing. Horák
Radim Ing. Svoboda
Original Assignee
AŽD Praha s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by AŽD Praha s.r.o. filed Critical AŽD Praha s.r.o.
Priority to CZ19954627U priority Critical patent/CZ4283U1/cs
Publication of CZ4283U1 publication Critical patent/CZ4283U1/cs

Links

Landscapes

  • Hardware Redundancy (AREA)

Description

Zabezpečovací zařízení
Oblast techniky
Technické řešení se týká zabezpečovacího zařízení, zahrnujícího dvě hlavní části, a to řídicí část a prováděcí část, a určeného pro řízení navazujících zařízení, t.j. reléové části zabezpečovacího zařízení, světel návěstidel, světel výstražníků, přestavníků, elektromagnetických zámků, pohonů závor, pomocných stavědel a elektrických obvodů dalších spolupracujících zařízení. Dosavadní stav techniky
V České republice v současné době se pro zabezpečení dopravy v železničních stanicích, na železničních tratích a na železničních úrovňových přejezdech používají zejména reléová zabezpečovací zařízení. Reléová zabezpečovací zařízení plní všechny základní požadované funkce, nejsou však schopny splnit vyšší nároky, zejména nároky na komfort obsluhy, automatizování činností a další podpůrné funkce, které vedou k zajištění vyšší bezpečnosti dopravy. Charakteristickým znakem reléových zabezpečovacích zařízení je, že logické obvody těchto zařízení jsou tvořeny pevně určenými logickými vazbami. To znamená, že každé zařízení je individuálně vyráběné a případná změna činnosti provozovaného zařízení je velmi obtížná . Spolehlivost těchto zařízení je úměrná spolehlivosti použitých elektromechanických prvků, přičemž možnost zálohování důležitých částí zařízení je omezená. Bezpečnost reléových zařízení je odvozena od používání speciálních konstrukčních prvků, t.j. v tomto případě zabezpečovacích relé 1. nebo 2. skupiny bezpečnosti funkce.
Jsou známa procesorová zabezpečovací zařízení různých provedení, která některé tyto nedostatky odstraňují. Bezpečnost procesorových zabezpečovacích zařízení je odvozena od použití tzv. redundantních systémů s následnou komparací.
Například je známo programovatelné staniční zabezpečovací zařízení české firmy C MODUL, které používá dva hardwarové kanály s komparací obou kanálů, dva ze dvou, pomocí výstupních relé. V zahraničí se využívají též reléová zabezpečovací zařízení, avšak rozšířenější je využití procesorových zabezpečovacích zařízení, ve srovnání s Českou republikou.
Například zabezpečovací zařízení firmy Siemens (Německo) se skládá ze speciální procesorové stavebnice, která je určena pro aplikace v zabezpečovací technice. Zařízení je tvořeno dvěma identickými hardwarovými, vnitřně zálohovanými kanály, s tím, že dílčí výstupy jsou softwarově komparovány a výsledné výstupy jsou komparovány pomocí výstupních relé.
Dále je známo zabezpečovací zařízení firmy Siemens (Rakousko) , jehož základ je tvořen třemi hardwarovými kanály se zdvojeným majoritním vyhodnocováním dva ze tří a následným vyhodnocováním dva ze dvou, které je provedeno pomocí výstupních relé.
Zabezpečovací zařízení firmy ALCATEL (Rakousko) je tvořeno dvěma vnitřně ztrojenými hardwarovými kanály. V každém kanálu
-1CZ 4283 U dochází k majoritnímu výběru dva ze tří, závěrečná komparace obou kanálů, dva ze dvou, je prováděna pomocí výstupních relé.
Zabezpečovací zařízení firmy ABB SIGNÁL (Švédsko) je hardwarově jednokanálové s horkou zálohou se zdvojeným zpracováním vstupních dat dvěma nezávislými programy. Výsledky zdvojeného zpracování se porovnávají ve výstupních obvodech, které v případě shody generují požadované elektrické signály do navazujících zařízení.
Úkolem tohoto technického řešení je najít procesorové zabezpečovací zařízení pracujícím bezpečným způsobem ve smyslu ČSN 34 2600.
Podstata technického řešení
Cíl tohoto technického řešení splňuje zabezpečovací zařízení, sestávající z řídicí a prováděcí části podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že řídicí část sestává z hlavního rozbočovače, který je spojen prvním datovým spojem s hlavním zadávacím počítačem, druhým datovým spojem s hlavním technologickým počítačem 1. větve, třetím datovým spojem s hlavním technologickým počítačem 2. větve a čtvrtým datovým spojem se záložním rozbočovačem. Záložní rozbočovač je spojen pátým datovým spojem se záložním zadávacím počítačem, šestým datovým spojem se záložním technologickým počítačem 1. větve, sedmým datovým spojem se záložním technologickým počítačem 2. větve. Hlavní technologický počítač 1. větve a záložní technologický počítač 1. větve osmým datovým spojem s prováděcí částí. Hlavní počítač 2. větve a záložní technologický počítač
2. větve jsou spojeny devátým datovým spojem s prováděcí částí. Prováděcí část tvoří nejméně jeden panel prováděcích počítačů.
jsou spojeny technologický
Je výhodné, když panel prováděcích počítačů sestává jednak z prováděcího počítače 1. větve a z prováděcího počítače 2. větve, které jsou jednak spolu spojeny desátým datovým spojem a dále jsou oba elektricky propojeny prvním elektrickým propojením s blokem nezabezpečených povelů, přičemž prováděcí počítač 1. větve je elektricky propojen druhým elektrickým propojením s blokem zabezpečených povelů a třetím elektrickým propojením s blokem kontroly indikací 1. větve, který je elektricky propojen čtvrtým elektrickým propojením s blokem indikací a prováděcí počítač 2. větve je elektricky propojen pátým elektrickým propojením s blokem zabezpečených povelů a šestým elektrickým propojením s blokem kontroly indikací 2. větve, který je elektricky propojen sedmým elektrickým propojením s blokem indikací, který je elektricky propojen osmým elektrickým propojením s blokem prováděcí počítač 1. větve je řídicí části a prováděcí počítač zabezpečených povelu, přičemž připojen osmým datovým spojen k
2. větve je připojen devátým datovým spojem k řídicí části. Dále je výhodné, když hlavní rozbočovač je spojen jedenáctým datovým spojem s redundantním transceiverem, který je spojen dvanáctým datovým spojem s počítačem pro údržbu a třináctým datovým spojem se záložním rozbočovačem.
Rovněž je výhodné, když hlavní rozbočovač je spojen čtrnáctým datovým spojem s hlavním mostem, připojeným patnáctým datovým
-2CZ 4283 U spojem s nadřazeným systémem, a záložní rozbočovač je spojen šestnáctým datovým spojem s hlavním mostem.
Také je výhodné, když počítač pro údržbu je spojen dvanáctým datovým spojem s redundantním transceiverem, který je spojen jedenáctým datovým spojem s hlavním rozbočovačem a třináctým datovým spojem se záložním rozbočovačem.
Mimoto je výhodné, když nadřízený systém je spojen jednak patnáctým datovým spojem s hlavním mostem připojeným čtrnáctým datovým spojem k hlavnímu rozbočovači, a jednak sedmnáctým datovým spojem se záložním mostem připojeným osmnáctým datovým spojem k záložnímu rozbočovači.
S výhodou je počítač pro údržbu je spojen dvanáctým datovým spojem s redundantním transceiverem, který je spojen jedenáctým datovým spojem s hlavním rozbočovačem a třináctým datovým spojem se záložním rozbočovačem.
Hlavní předností tohoto procesorového zabezpečovacího zařízení, určeného pro řízení navazujících zařízení, t.j. reléové části zabezpečovacího zařízení, nebo světel návěstidel,světel výstražníků, přestavníků, elektromagnetických zámků, pohonů závor, pomocných stavědel a elektrických obvodů spolupracujících zařízení je, že na základě vstupních údajů připojených zařízení a na základě požadavků obsluhujících pracovníků ovládá připojená zařízení bezpečným způsobem ve smyslu ČSN 34 2600. Toto zabezpečovací zařízení ve smyslu téže normy bezpečně zobrazuje pracovníkům obsluhy vybrané informace, a má rozhodující uzly zálohovány tak, aby poruchou dílčí části zařízení nebyla narušena provozuschopnost celého zařízení. Těchto účinků je dosaženo efektivnějším způsobem než u dosud známých zařízení.
Toto procesorové zabezpečovací zařízení pracuje i v návaznosti na navazující zařízení podle jiných zahraničních norem, např. západoevropských.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je podrobně popsáno na příkladných provedeních, z nichž představuje v blokovém schematickém znázornění: obr. 1 základní uspořádání zabezpečovacího zařízení, sestávajícího ze dvou základních částí, a to z řídicí části a prováděcí části obr. 2 detail prováděcí části z obr. 1, obr. 3 alternativní uspořádání řídicí části s počítačem pro údržbu , obr. 4 alternativní uspořádání řídicí části z obr. 1 s připojením nadřízeného systému jednoduchým spojem.
obr. 5 alternativní uspořádání řídicí části z obr. 4 s počítačem pro údržbu, obr. 6 alternativní uspořádání řídicí části z obr. 1 s připojením nadřízeného systému zdvojeným spojem, obr. 7 alternativní uspořádání řídicí části z obr. 7 s počítačem pro údržbu a obr. 8 uspořádání řídicí části podle obr. 7 ve spojení s prováděcí částí, tvořenou dvěma panely prováděcích počítačů.
-3CZ 4283 U
Příklady provedení technického řešení
Provedení technického řešení je osvětleno na příkladných provedeních 1 až 7. Základní nej jednodušší provedení je popsáno v příkladu 1 podle obr. 1 a 2. Alternativy řídicí části I jsou popsány v příkladech 2 až 6 podle obr. 3 až 7. Jedno z možných optimálních provedeních je uvedeno v příkladu 7 podle obr.8.
Příklad 1
Procesorové zabezpečovací zařízení sestává ze dvou podstatných částí, a to z řídicí části I znázorněné na obr. 1 a prováděcí části II znázorněné na obr. 2. Zabezpečovací zařízení na obrázcích je dále děleno ve dvou myšlených rovinách, a to v rovině spolehlivostní a funkční. Spolehlivostní rovina zahrnuje část hlavní, jejichž součásti jsou v dalším textu a obrázcích bez indexu a část záložní, jejichž součásti jsou označeny indexem 1. Funkční rovina se skládá ze dvou větví, přičemž v další textu a obrázcích jsou označeny součásti 1. větve indexem a součásti 2. větve indexem B.
Hlavní zadávací počítač ZPC, záložní zadávací počítač ZPC-^, hlavní technologický počítač TPA 1. větve, hlavní technologický počítač TPB 2. větve, záložní technologický počítač TPA1 1. větve, záložní technologický počítač TPB1 2. větve jsou zapojeny do datové sítě řídicí části I prostřednictvím hlavního rozbočovače HUB a záložního rozbočovače HUB^ tak, že hlavní rozbočovač HUB je spojen prvním datovým spojem a s hlavním zadávacím počítačem ZPC, druhým datovým spojem b s hlavním technologickým počítačem TP^
I. větve, třetím datovým spojem c s hlavním technologickým počítačem TPg 2. větve a čtvrtým datovým spojem d se záložním rozbočovačem HUBj. Tento záložní rozbočovač HUB-^ je spojen pátým datovým spojem e se záložním zadávacím počítačem ZPC^, šestým datovým spojem f se záložním technologickým počítačem TPA1 1. větve, sedmým datovým spojem g se záložním technologickým počítačem ΤΡβ1 2. větve. Přitom řídicí část I v 1. větvi má hlavní technologický počítač TPA I. větve a záložní technologický počítač TPA1 1. větve spojeny osmým datovým spojem h s prováděcí částí
II. Obdobně řídicí část ve 2. větvi má hlavní technologický počítač TPg 2. větve a záložní technologický počítač TPB1 2. větve spojeny devátým datovým spojem i s prováděcí částí II. Tuto prováděcí část II tvoří nejméně jeden panel PPP prováděcích počítačů. Hlavní technologický počítač TPA 1. větve a záložní technologický počítač TPA 1. větve jsou spojeny osmým datovým spojem h s alespoň jedním prováděcím počítačem PPA 1. větve panelu PPP prováděcích počítačů a hlavní technologický počítač TPB 2. větve a záložní technologický počítač ΤΡβ1 2. větve jsou spojeny devá-4CZ 4283 U tým datovým spojem £ s prováděcí částí ££, a to s alespoň jedním prováděcím počítačem PPB 2. větve panelu PPP prováděcích počítačů.
Hlavní zadávací počítač ZPC a záložní zadávací počítač ZPC^ slouží zejména ke komunikaci s obsluhujícími pracovníky a to předepsaným způsobem v závislosti na provozovateli zabezpečovacího zařízení. Oba zadávací počítače ZPC, ZPC^ jsou určeny ke komunikaci s hlavním technologickým počítačem TPA 1. větve, hlavním technologickým počítačem TPB 2.větve, se záložním technologickým počítačem TPA1 1. větve a se záložním technologickým počítačem —Bl 2v®tve· Zapojení hlavního zadávacího počítače ZPC do hlavního rozbočovače HUB a záložního zadávacího počítače ZPCj do záložního rozbočovače HUB-^ zajištuje provozuschopnost zabezpečovacího zařízení při jakékoliv poruše hlavního zadávacího počítače ZPC.
Bezpečné činnosti tohoto zabezpečovacího zařízení ve smyslu ČSN 34 2600 je dosaženo zejména takzvaným hardwarově dvoukanálovým uspořádáním s několikastupňovou komparací dva ze dvou. Toto uspořádání je vytvořeno v 1. větvi spojením hlavního technologického počítače TPA 1. větve s alespoň jedním prováděcím počítačem PPA 1. větve prováděcí části II osmým datovým spojem h, a v 2. větvi spojením hlavního technologického počítače TPB 2. větve s alespoň jedním prováděcím počítačem PPB 2. větve prováděcí části II devátým datovým spojem i.
Uvedeným zapojením řídicí části schopnosti zabezpečovacího zařízení hlavních technologických počítačů TPA,
I se dále dosahuje provozupři poruše jednoho či obou
TPB nebo hlavního rozbočovače HUB, použitím záložních technologických počítačů TPA1, TPB1 a záložního rozbočovače HUB]^. Pro další zvýšení provozuschopnosti zařízení je při poruše některého z hlavních technologických počítačů TPA, TPB využito činnosti jednoho či obou záložních technologických počítačů TPA1, TPB1 pomocí majoritního výběru dva ze tří k určení zdroje poruchy, což při hlasování dva ze dvou není možné.
Řídící část I je doplněna jako nedílnou součástí zabezpečovacího zařízení prováděcí částí II. Prováděcí část II je určena k vydávání nezabezpečených povelů a zabezpečených povelů do navazujícího zařízení, ke snímání indikací z navazujícího zařízení, které je v kontextu činnosti celého zařízení zabezpečené, přičemž pro účel vydávání zabezpečených povelů provádí komparaci dva ze dvou pomocí výstupních relé.
Aby bylo dosaženo bezpečného účinku ve smyslu ČSN 34 2600 ve spojení řídicí části I a prováděcí části II zabezpečovacího zařízení, je panel PPP prováděcích počítačů tvořen prováděcím počítačem PPA 1. větve, který je spojen osmým datovým spojem h s řídicí
-5CZ 4283 U částí I a prováděcím počítačem PPE 2. větve, který je spojen devátým datovým spojem i s řídicí částí I. Přitom prováděcí počítač PPA 1. větve je spojen desátým datovým i spojem s prováděcím počítačem PPB 2. větve. Prováděcí počítač PPA 1. větve je spolu s prováděcím počítačem PP£ 2. větve elektricky propojen prvním elektrickým propojením k s blokem BN nezabezpečených povelů, což jsou povely vydávané do navazujícího zařízení, na které nejsou kladeny požadavky bezpečnosti ve smyslu ČSN 34 2600. Blok BZ zabezpečených povelů, který slouží k vydávání bezpečných povelů ve smyslu ČSN 34 2600 do navazujícího zařízení je jednak elektricky propojen druhým elektrickým propojením 1 s prováděcím počítačem PPA 1. větve, pátým elektrickým propojením o s prováděcím počítačem PPB 2. větve a osmým elektrickým propojením r s blokem BI indikací, který slouží ke snímání indikací z navazujícího zařízení. Blok BI indikací je dále elektricky propojen čtvrtým elektrickým propojením n s blokem BKIA kontroly indikací
1. větve, který je spojen třetím elektrickým propojením m s prováděcím počítačem PPA 1. větve a nakonec je blok BI indikací elektricky propojen sedmým elektrickým propojením g s blokem BKIg kontroly indikaci 2. větve, který je spojen šestým elektrickým propojením p prováděcím počítačem PPg 2. větve, přičemž blok BKIA kontroly indikací 1. větve a blok BKIg kontroly indikací 2.
větve slouží ke zjištění poruchy, je-li vinou poruchy panelu PPP prováděcích počítačů sejmuta indikace v hodnotě logická 1, má-li být správně sejmuta indikace v hodnotě logická 0.
Řídící část I pracuje následovně:
Hlavní zaváděcí počítač ZPC nebo případně záložní zadávací počítač ZPC^ přijímá od obsluhujících pracovníků jejich zadání a současně kontrolují formální správnost zadání. Zadávací počítače ZPC a ZPC-l odešle takto zpracované zadání do technologických počítačů k následnému zpracování. Všechny technologické počítače TPA, TPA1, TPB, TPgA na základě požadavků přijmutých od zadávacích počítačů ZPC, ZPC^, a na základě stavu navazujícího zařízení, t.j.reléové části, návěstidel atp. prověří přípustnost provedení požadované funkce. V případě kladného vyhodnocení předá hlavní technologický počítač TPA 1. větve, a v případě jeho poruchy záložní počítač TPA1 1. větve, požadavek na provedení dané funkce prostřednictvím 1. větve prováděcí části II. V případě kladného vyhodnocení potom předá i hlavní technologický počítač TPE 2. větve, a v případě jeho poruchy záložní počítač TPB1
2. větve, požadavek na provedení dané funkce prostřednictvím 2. větve do prováděcí části II. Přitom vyslání požadavků na zabezpečené povely je podmíněno kladným výsledkem komparace těchto požadavků mezi hlavním technologickým počítačem TPA 1. větve, případně záložním technologickým počítačem TPA1 1. větve v 1. větvi, a hlavním technologickým počítačem TPB druhé větve, případně
-6CZ 4283 U záložním technologickým počítačem TPg-^ 2. větve v 2. větvi.
Obdobným způsobem jsou komparovány i informace o indikacích, které přicházejí z prováděcí části II do řídicí části £. Uvedené zapojení s hlavním a vedlejším rozbočovačem HUB a HUBj zajištuje provozuschopnost prováděcí části II při jakékoliv dílčí poruše kterékoliv části nebo spoje řídicí části I. Panel PPP prováděcích počítačů zajištuje fyzické vydávání zabezpečených i nezabezpečených povelů z bloků, do navazujícího zařízení jakož i snímání indikací z navazujících zařízení. Prováděcí počítače PP^, ΡΡβ pracující ve dvou větvích 1., 2. slouží k zajištění komunikace mezi řídicí částí I a prováděcí částí II a dále se podílí na činnosti panelu PPP prováděcích počítačů. Prováděcí počítače PP^. ΡΡβ obou větví 1., 2. zajišťují prostřednictvím bloku BN nezabezpečených povelů vydávání nezabezpečených povelů. Dále tyto počítače zajišťují vydávání zabezpečených povelů prostřednictvím bloku BZ zabezpečených povelů, kde vydání příkazu bezpečného povelu z prováděcího počítače PP^ 1. větve a prováděcího počítače ΡΡβ 2. větve je podmíněno kladným výsledkem komparace požadavků na vydání zabezpečeného povelu v prováděcím počítači PP^ 1. větve a prováděcím počítači PPB 2. větve. Prováděcí počítač PP^ 1. větve a prováděcí počítač ΡΡβ 2. větve provádějí kontrolu nevydávání zabezpečených povelů prostřednictvím bloku BI indikací v době, kdy pro daný zabezpečený povel není přítomen požadavek na jeho vydávání. Prováděcí počítač PP^ 1. větve prostřednictvím bloku BKIa kontroly indikací a prováděcí počítač ΡΡβ 2. větve prostřednictvím bloku BKI£ kontroly indikací provádějí kontrolu snímaných indikací.
Příklad 2
Alternativní řešení řídicí části I zabezpečovacího zařízení podle obr. 3 je shodné jako v předchozím příkladu provedení s tím, že je doplněno počítačem PCU pro údržbu a redundantním transceiverem RT. Počítač PCU pro údržbu slouží jednak ke komunikaci pracovníků údržby se zabezpečovacím zařízením podle požadavků provozovatele a dále k podpoře servisní činnosti těchto pracovníků zejména monitorováním datových sítí zabezpečovacího zařízení. Počítač PCU pro údržbu, je-li to požadováno, je zálohován. Ale pro snížení pravděpodobnosti poruchy jeho připojení do zabezpečovacího zařízení je spojen dvanáctým datovým spojem t s redundantním transceiverem RT, který je jednak spojen jedenáctým datovým spojem s s hlavním rozbočovačem HUB a třináctým datovým spojem u se záložním rozbočovačem HUB^, čímž je dosaženo funkceschopné připojení počítače PCU pro údržbu do zabezpečovacího zařízení při poruchách ostatních částí řídicí části I zabezpečovacího zařízení. Redundantní transceiver RT komunikuje v základním stavu se zabezpečovacím zařízením prostřednictvím jedenáctého datového spoje s. V případě poruchy jedenáctého datového spoje s nebo hlavního rozbočovače HUB automaticky přepne redundantní transceiver RT datový tok na třináctý datový spoj u zapojený do záložního rozbočovače HUB^.
-7CZ 4283 U
Příklad 3
Další alternativní řešení řídicí části I zabezpečovacího zařízení podle obr. 4, je shodné s 1. příkladem provedení podle obr. 1 a 2, je však doplněno připojením nadřazeného systému NS a hlavního mostu M. Nadřazený systém NS může být řídicí, t.j. sloužit k ovládání zabezpečovacího zařízení, nebo může být pouze informační, případně může být kombinací obou. Nadřazený systém NS může být připojen k zabezpečovacímu zařízení jednoduchým spojem a to tak, že je spojen patnáctým datovým spojem w s hlavním mostem M, který je jednak spojen čtrnáctým datovým spojem v s hlavním rozbočovačem HUB a dále šestnáctým datovým spojem x se záložním rozbočovačem HUB1. Nadřazený systém NS slouží k dálkovému řízení zabezpečovacího zařízení a k vzájemnému přenosu informací.
Příklad 4.
Jiné možné řešení řídicí části I zabezpečovacího zařízení podle obr. 5 zahrnuje řešení uvedené v příkladu 2 a znázorněné na obr. 3 s tím rozdílem, že toto zabezpečovací zařízení je doplněno připojením nadřazeného systému NS a hlavního mostu M. Obsahuje počítač PCU pro údržbu a redundantní transciever RT, které jsou zapojeny k alternativě zabezpečovacího zařízení shodnými vazbami uvedenými v příkladu 2. Toto alternativní řešení slouží pro zajištění potřeb pracovníků údržby a umožnění jejich přímé komunikace se zabezpečovacím zařízením.
Příklad 5
Alternativní řídicí část I podle obr. 6, je shodná s příkladným provedením 1 podle obr. 1 s tím, že je doplněna hlavním mostem M, nadřazeným systémem NS a záložním mostem Mj. Nadřazený systém NS je k zabezpečovacímu zařízení připojen zdvojeným spojem a to tak, že je jednak spojen patnáctým datovým spojem w s hlavním mostem M a dále sedmnáctým datovým spojem y se záložním mostem , přičemž hlavní most M je spojen čtrnáctým datovým spojem v s hlavním rozbočovačem HUB. Toto řešení zajištuje funkceschopnost zabezpečovacího zařízení při poruše hlavního mostu M, hlavního rozbočovače HUB a především při poruše patnáctého datového spoje w.
Příklad 6
Alternativa řídicí části I zabezpečovacího zařízení znázorněné na obr. 7 zahrnuje příkladné provedení podle příkladu 5 a obr. 6 zabezpečovacího zařízení se shodnými vazbami zapojení. Navíc toto alternativní uspořádání řídicí části I obsahuje redundantní transceiver RT a počítač PCU pro údržbu. Redundantní transceiver RT, který je zapojen jedenáctým datovým spojem s do hlavního rozbočovače HUB a třináctým datovým spojem u do záložního rozbočovače HUBy. Počítač PCU pro údržbu je spojen dvanáctým datovým spojem t s redundantním transceiverem RT. Toto řešení využívá výhod funkcí nadřazeného systému NS, připojeného dvojitým
-8CZ 4283 U způsobem přes hlavní most M a záložní most k hlavnímu rozbočovači HUB, a při výhodách redundantního transceiveru RT a počítače PCU pro údržbu. Tímto řešením se zajišťuje zlepšená spolupráce pracovníků údržby se zabezpečovacím zařízením.
Příklad 7
Zabezpečovací zařízení znázorněné na obr. 8 zahrnuje řešení řídicí části I shodné s příkladem 6 a obr. 7 s připojením prováděcí části II, která je tvořena dvěma panely PPP prováděcích počítačů podle příkladu 1 (obr. 2). Tato varianta ukazuje jedno z možných výhodných uspořádání zabezpečovacího zařízení.
Průmyslová využitelnost
Zabezpečovací zařízení je určeno k zabezpečení dopravy v železničních stanicích, na železničních tratích a na železničních úrovňových přejezdech v souladu s platnými požadavky na tato zařízení.

Claims (7)

  1. Zabezpečovací zařízení, zahrnující dvě hlavní části, a to řídicí část a prováděcí část, a určené pro řízení navazujících zařízení, t.j. reléové části zabezpečovacího zařízení, světel návěstidel, světel výstražníků, přestavníků, elektromagnetických zámků, pohonů závor, pomocných stavědel a elektrických obvodů dalších spolupracujících zařízení, vyznačuj íc í se tím, že řídicí část (I) sestává z hlavního rozbočovače (HUB), který je spojen prvním datovým spojem (a) s hlavním zadávacím počítačem (ZPC), druhým datovým spojem (b) s hlavním technologickým počítačem (TPA) 1. větve, třetím datovým spojem (c) s hlavním technologickým počítačem (ΤΡβ)
  2. 2. větve a čtvrtým datovým spojem (d) se záložním rozbočovačem (HUBj), který je spojen pátým datovým spojem (e) se záložním zadávacím počítačem (ZPC3J, šestým datovým záložním technologickým počítačem (TPA1) se záložním technologickým počítačem že hlavní technologický počítač (TPA) a záložní technologický počítač (TPA1) 1. větve jsou osmým datovým spojem spojem (f) se větve, sedmým datovým (TPB1) 2. 1. větve spojem (g) větve s tím spojeny a hlavní technologický počítač technologický počítač (ΤΡβ1) 2 (h) s (TPB) větve prováděcí 2. větve částí (II) a záložní jsou spojeny devátým datovým spojem (i) s prováděcí částí (II), přičemž prováděcí část (II) je tvořena nejméně jedním panelem (PPP) prováděcích počítačů (PPP).
    2. Zabezpečovací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že panel (PPP) prováděcích počítačů sestává jednak z prováděcího počítače (PPA) 1. větve a z prováděcího počítače (PPB) 2. větve, které jsou jednak spolu spojeny desátým datovým spojem (j) a dále jsou oba elektricky propojeny prvním elektrickým propojením (k) s blokem (BN) nezabezpečených povelů, přičemž prováděcí počítač (PPA) 1· větve je elektricky propojen druhým elektrickým propojením (1) s blokem (BZ) zabezpečených povelů a třetím elektrickým propojením (m) s blokem (BKIA) kontroly indikací 1. větve, který je elektricky propojen čtvrtým elektrickým propojením (n) s blokem (BI) indikací a prováděcí počítač (ΡΡβ) 2. větve je elektricky propojen pátým elektrickým propojením (o) s blokem (BZ) zabezpečených povelů a šestým elektrickým propojením (p) s blokem (ΒΚΙβ) kontroly indikací 2. větve, který je elektricky propojen sedmým elektrickým propojením (q) s blokem (BI) indikací, který je elektricky propojen osmým elektrickým propojením (r) s blokem (BZ) zabezpečených povelů, přičemž prováděcí počítač (PPA) 1. větve je připojen osmým datovým spojem (h) k řídicí
    -10CZ 4283 U části (I) a prováděcí počítač (ΡΡβ) 2. větve je připojen devátým datovým spojem (i) k řídicí části (I).
  3. 3. Zabezpečovací zařízení podle nároku la2, vyznačující se tím, že hlavní rozbočovač (HUB) je spojen jedenáctým datovým spojem (s) s redundantním transceiverem (RT), který je spojen dvanáctým datovým spojem (t) s počítačem (PCU) pro údržbu třináctým datovým spojem (u) se záložním rozbočovačem (HUBp.
  4. 4. Zabezpečovací zařízení podle nároku la2, vyznačující se tím, že hlavní rozbočovač (HUB) je spojen čtrnáctým datovým spojem (w) s nadřazeným systémem (NS) a záložní rozbočovač (HUB^) je spojen šestnáctým datovým spojem (x) s hlavním mostem (M).
  5. 5. Zabezpečovací zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že počítač (PCU) pro údržbu je spojen dvanáctým datovým spojem (t) s redundantním transceiverem (RT), který je spojen jedenáctým datovým spojem (s) s hlavním rozbočovačem (HUB) a třináctým datovým spojem (u) se záložním rozbočovačem (HUBj^) .
  6. 6. Zabezpečovací zařízení podle nároku la2, vyznačující se tím, že nadřízený systém (NS) je spojen jednak patnáctým datovým spojem (w) s hlavním mostem (M) připojeným čtrnáctým datovým spojem (v) k hlavnímu rozbočovači (HUB), a jednak sedmnáctým datovým spojem (y) se záložním mostem (M-jJ připojeným osmnáctým datovým spojem (z) k záložnímu rozbočovači (HUB^).
  7. 7. Zabezpečovací zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že počítač (PCU) pro údržbu je spojen dvanáctým datovým spojem (t) s redundantním transceiverem (RT), který je spojen jedenáctým datovým spojem (s) s hlavním rozbočovačem (HUB) a třináctým datovým spojem (u) se záložním rozbočovačem (HUBJ .
CZ19954627U 1995-11-08 1995-11-08 Zabezpečovací zařízení CZ4283U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954627U CZ4283U1 (cs) 1995-11-08 1995-11-08 Zabezpečovací zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954627U CZ4283U1 (cs) 1995-11-08 1995-11-08 Zabezpečovací zařízení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ4283U1 true CZ4283U1 (cs) 1995-12-18

Family

ID=38753404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19954627U CZ4283U1 (cs) 1995-11-08 1995-11-08 Zabezpečovací zařízení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ4283U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6032905A (en) System for distributed automatic train supervision and control
EP0239662B1 (en) Two-way ring communication system for elevator group control
US6308117B1 (en) Interlocking for a railway system
CN110351174B (zh) 一种模块冗余的安全计算机平台
CN107967194B (zh) 一种基于冗余以太网的安全计算机系统
CN110758489A (zh) 一种列车自动防护系统
CZ2007224A3 (cs) Elektronický systém železnicního zabezpecovacího zarízení
CZ4283U1 (cs) Zabezpečovací zařízení
SK29996A3 (en) Securing device
JP4102306B2 (ja) 安全性の要求される鉄道運転プロセスの制御方法およびこの方法を実施するための装置
KR100768420B1 (ko) 철도차량용 자기치유링 네트워크 시스템
CN107942779B (zh) 一种leu处理板
CN110979406A (zh) 一种交叉复用的信号系统安全计算平台
CN202296784U (zh) 自动扶梯、自动人行道安全保护系统
CZ295947B6 (cs) Procesorové zabezpečovací zařízení
CN109572751A (zh) 模块化计轴设备及模块化计轴系统
CN110554978A (zh) 一种采用通用i/o模块实现的安全计算机平台
CZ293635B6 (cs) Elektronické zabezpečovací zařízení
EP0668204A1 (en) Multi-processor module
CN101515158B (zh) iLOCK智能安全型2乘2取2计算机联锁系统平台
KR200148680Y1 (ko) 철도시스템
KR20050095071A (ko) 열차 제어 시스템
GB2407898A (en) Issuing commands selectively to a plurality of zones e.g. on a train
KR101808618B1 (ko) 철도시스템 기반의 고 안전성 이중화 시스템
Malik et al. Logic minimization for factored forms