SK278732B6 - Polyvinylchloridová kompozícia na výrobu flexibiln - Google Patents

Polyvinylchloridová kompozícia na výrobu flexibiln Download PDF

Info

Publication number
SK278732B6
SK278732B6 SK2601-90A SK260190A SK278732B6 SK 278732 B6 SK278732 B6 SK 278732B6 SK 260190 A SK260190 A SK 260190A SK 278732 B6 SK278732 B6 SK 278732B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
polymerization
pvc
polyvinyl chloride
organic glass
organic
Prior art date
Application number
SK2601-90A
Other languages
English (en)
Inventor
Tibor Helbich
Mária Kopčanová
Helena Bučencová
Anna Chudomelová
Elo Strieženec
Original Assignee
Novácke Chemické Závody
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novácke Chemické Závody filed Critical Novácke Chemické Závody
Publication of SK278732B6 publication Critical patent/SK278732B6/sk

Links

Landscapes

  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Vynález sa týka polyvinylchloridovej kompozície (ďalej kompozícia PVC) vhodnej na výrobu flexibilných tesniacich profilov pre polymerizačné formy na výrobu 5 tabuľového organického skla polymerizáciou metylmetakrylátu (ďalej MMA).
Doterajší stav techniky 10
Doteraz používaný technologický postup v tuzemskej výrobe využíva na prípravu polymerizačných foriem na výrobu tabúľ organického skla tabule z vysokolešteného kremičitého skla. Po okrajoch medzi dvoma takýmito ta- 15 buľami sa uložia dištančné vložky z mäkčeného polyvinylchloridu (PVC), Tieto zabezpečujú vytvorenie štrbiny v polymerizačnej forme a od ich hrúbky teda závisí aj hrúbka vyrobeného organického skla. Forma sa po celom obvode olepí papierovou lepiacou páskou. Lepiaca páska 20 je tesniacim materiálom, ktorý zamedzí vytečeniu polyméru a zabezpečuje tiež prítlačnú silu medzi sklenými tabuľami tak, aby nedochádzalo k posunu dištančných vložiek. Ponechaným otvorom sa forma naplní sirupovitým predpolymérom MMA a otvor sa uzavrie prelepením pa- 25 pierovou lepiacou páskou.
Prvá časť polymerizácie sa uskutočňuje vo vzduchových komorách s dostatočnou cirkuláciou vzduchu, ktorý zabezpečuje odvod tepla uvoľňujúceho sa počas exotermickej polymerizácie MMA. Prvá časť nemôže prebiehať 30 ihneď vo vodnom prostredí, pretože tam by sa papierová lepiaca páska odlepila a polymerizačný roztok by vytiekol.
Po uplynutí 60 - 70 % konverzie, kedy je polymér už v pomerne tuhom stave, sa polymerizačné formy pre- 35 miestnia do vodného kúpeľa, kde prebehne druhá časť polymerizácie. Po ukončení polymerizácie sa silikátové sklá mechanicky oddelia od vyrobeného organického skla.
Organické sklo, vyrobené vo formách s tesnením z 40 lepiacej papierovej pásky, má po okrajoch zapolymerizované dištančné vložky z PVC, čo predstavuje funkčné a vzhľadové vady. Preto sa tieto okraje musia orezať. Orezky sú nerealizovateľným odpadom, nie je možné ich depolymerizovať na MMA práve kvôli prítomnosti PVC. 45 Jediná možnosť ich likvidácie je skladovanie na skládkach tuhého odpadu. Tvoria fakticky neodbúrateľný odpad a hromadením na skládkach nepriaznivo vplývajú na ekologickú situáciu.
Technologický postup pri použití papierovej lepiacej 50 pásky ako tesniaceho materiálu pri príprave polymerizačnej formy sa vyznačuje veľkou prácnosťou, vysokou materiálovou a energetickou náročnosťou. Vo svete sú známe technológie výroby liateho organického skla medzi dvoma sklenými tabuľami energeticky a materiálovo me- 55 nej náročné. Ako sa uvádza v literatúre Encyclopedia of polymér science and technology, diel I. str. 275 až 277, Interscience Publisers a division of John Wiley sons, Inc, New York, 1964, dá sa to dosiahnuť vedením prvej fázy oxotermickcho polymerizačného procesu vo vodnom 60 prostredí, ktoré zabezpečuje intenzívnejší odvod polymerizačného tepla. Podľa údajov v tejto literatúre, forma na výrobu organického skla je zhotovená z dvoch platní zo žíhaného alebo tepelne upraveného skla. Oddelené sú tesniacou vložkou z flexibilného materiálu, ktorá zabráni 65 vytečeniu polymerizačnej násady a vniknutiu vody do polymerizačnej formy. Sklené platne sú spolu spojené perovými spojkami, ktoré sú schopné reagovať na kontrakcie formy v priebehu polymerizácie.
Tesniaci profil musí zabezpečiť dodržanie tolerancií hrúbok tabule organického skla a nesmie spôsobiť zhoršenie jej fyzikálno-mechanických vlastností. Problém spočíva v tom, že sortiment vhodných plastických hmôt je úzky. Na tieto účely je známe použitie polyetylénu (PE), prípadne mäkčeného polyvinylchloridu (PVC).
Použitie polyetylénu má oproti mäkčenému PVC výhodu v tom, že sa počas polymerizácie nespojí s organickým sklom, po ukončení polymerizácie ho možno oddeliť a po prepracovaní znovu použiť. Nevýhodou je, že tesnenie z PE je tvrdé, so slabou možnosťou ovplyvnenia mechanických vlastností, čo spôsobuje problémy pri ukladaní tesnenia do formy a pri dodržaní tolerancií hrúbok.
Tieto problémy sa neprejavujú u tesnení z mäkčeného PVC, kde je možnosť ovplyvnenia mechanických vlastností v širokom rozsahu. Je známy juhoslovanský materiál na tesnenie polymerizačných foriem s PVC o K-hodnote 67, ktorý má tvrdosť okolo 70° shore A, čo predstavuje obsah zmäkčovadla asi 70 phr. Jeho spracovateľské vlastnosti sú upravené náročnou kombináciou spracovateľských prísad, čo znižuje jeho dostupnosť.
Výhody oboch materiálov sú spojené v dvojzložkovom tesnení, kde základ tvorí materiál z mäkčeného PVC, ktorý je na povrchu potiahnutý vrstvou polyetylénu. Jeho výroba je zložitá, náročná na výrobné zariadenie a takýto materiál je prakticky nedostupný.
Podstata vynálezu
Teraz sme zistili, že na zhotovenie tesniaceho profilu do foriem na výrobu tabúľ organického skla výhodne možno použiť novovyvinutú kompozíciu PVC podľa tohto vynálezu, ktorá pozostáva z 57 až 67 hmotn. % suspenzného PVC, 32 až 42 hmotn. % zmäkčovadiel, 0,4 až 5 % stabilizačno-mazacieho systému, ktorý zabezpečuje dostatočnú tepelnú stabilitu materiálu tak pri výrobe tesnenia ako aj pri polymerizácii MMA. Kompozícia PVC môže ešte obsahovať regulátor polymerizácie a pigmentu pre farebné odlíšenie PVC tesnenia do tabúľ organického skla.
Kompozícia PVC uvedeného zloženia rozširuje sortiment materiálov vhodných na výrobu tesniacich profilov do foriem na výrobu tabúľ z organického skla.
Z hľadiska konkretizácie jednotlivých zložiek PVC-kompozicie možno odporučiť suspenzné PVC porézneho typu s dobrou absorpciou zmäkčovadiel. Jeho molekulová hmotnosť vyjadrená K-hodnotou má byť v rozsahu 58 až 72. K-hodnota nižšia ako 58 by spôsobila zníženie požadovanej tvrdosti materiálu, K-hodnota nad 72 spôsobuje zvýšenie viskozity taveniny, čo má za následok potrebu zvýšenia teplôt pri spracovaní zmesi na tesnenie a následne zvýšenie nárokov na tepelnú stabilitu zmesi PVC.
Zo zmäkčovadiel možno použiť najmä estery mastných kyselín, napr. kyseliny fialovej, z nich výhodne sa odporúča di-2(etylhexyl)ftalát.
Stabilizačno-mazací systém je definovaný tým, že obsahuje kovové soli organických a anorganických zlúčenín alebo kovové soli organických a anorganických zlúčenín v kombinácii s vyššími mastnými kyselinami a/alebo ich soľami alebo estermi. Výhodne možno použiť napr. stearan olovnatý.
Ako regulátory polymerizácie možno použiť difenoly, z nich najmä hydrochinón (1,4 dihydroxybenzén).
Výber druhu pigmentu a jeho obsah v zmesi nie je obmedzený, ak spĺňa ostatné technologické a funkčné požiadavky.
Z kompozície PVC uvedeného zloženia sa vyrobí granulát PVC a z neho sa následne vytlačí na extradri profil tvaru a priemeru závislého od požadovanej hrúbky organického skla. Pre hrúbky do 10 mm sa vyrobí plný profil kruhového prierezu, od hrúbky 10 mm do 19 mm sa vyrobí hrubostenná hadička s priemerom vnútorného otvoru 4 mm.
Tesniaci profil sa uloží medzi dve platne silikátového skla a platne sa pevne spoja pružinovými svorkami, čím sa vytvorí polymerizačná forma. Do tejto formy sa naleje predpolymér s obsahom 6 - 10 % polyméru. Naplnené formy sa uložia do polymerizačného stojanu. Vlastná polymerizácia MMA prebieha priamo vo vodnom prostredí bez rizika poškodenia tesnenia vodným prostredím a vytečenia predpolymerizačnej násady. Je to výhoda oproti doteraz používanému spôsobu, kde prvá etapa polymerizácie musela prebiehať vo vzdušnom prostredí. Výhoda spočíva v možnosti viesť polymerizáciu vo vode hneď pri vyššej teplote, čím sa dá dosiahnuť skrátenie času polymerizácie. To predstavuje úsporu energie, ale i zvýšenie produktivity práce.
Dopolymerizácia sa uskutočňuje v tom istom vodnom prostredí pomalým stúpnutím teploty na 95 °C a následným pomalým klesnutím teploty na 45 °C.
To znamená, že celý proces polymerizácie prebieha v jednom mieste - v polymerizačnej vani a nie je potrebné premiestňovať polymerizačné formy na viaceré polymerizačné miesta, ako je to pri polymerizácii s papierovou páskou (nárazová komora, polymerizačná komora, polymerizačná vaňa). Patrí to k nesporným výhodám použitia tesniaceho profilu z novovyvinutej kompozície PVC.
Ďalším jeho kladom je aj znížená prácnosť v priebehu polymerizácie, nakoľko z tohto postupu nie je potrebné orezávať papierovú pásku po celom obvode formy, čo predstavuje fyzicky namáhavú prácu.
Tesnenie z kompozície PVC sa stáva v priebehu procesu súčasťou organického skla. Hrany organického skla sú teda hladké a zaručujú lepšiu manipuláciu pri expedícii a doprave, kedy slúži tesniaci profil ako ochranný materiál pred poškodením skla. Zároveň odpadá jedna nepríjemná manipulácia s organickým sklom pri finalizácii - orezávanie jeho okrajov, čo opäť predstavuje určité energetické výhody a úsporu práce.
Najväčšou výhodou použitia tesniaceho profilu z navrhovanej kompozície PVC na polymerizačné formy je, že dochádza k materiálovým úsporám monoméru MMA pri zabezpečení výroby organického skla rovnakých rozmerov.
Tesnenie z kompozície PVC totiž v polymerizačnej forme presne vymedzí polymerizačnú plochu. Predpolymér nezateká až ku okrajom silikátového skla, ktoré pri doteraz používanej technológii s dištančnými vložkami tvoria nerealizovateľný odpad. Materiálová úspora MMA vzrastá so zväčšovaním hrúbky vyrábaného organického skla.
Jednou z ďalších významných výhod uvádzanej prípravy foriem pri použití tesniaceho profilu z navrhovanej kompozície PVC je, že nevzniká odpad z orezaných okrajov organického skla, ako pri formách s tesnením z pa pierovej lepiacej pásky. Odpad z tohto doteraz používaného postupu vzhľadom na prítomnosť dištančných vložiek z PVC nie je možné depolymerizovať, ani ináč použiť. Je to neodbúrateľný odpad, ktorý sa musí deponovať - na skládkach pevného odpadu. Potreba skládok predstavuje desiatky ton ročne, čo má nepriaznivý vplyv na ekologickú situáciu v mieste výroby.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Prednosti vynálezu sú ďalej podrobnejšie opísané a vysvetlené v príkladoch 1 až 3.
Príklad 1
Polymerizačná forma sa pripraví z dvoch platní silikátového skla, medzi ktorými sú po okrajoch vo vzdialenosti asi 10 cm od seba umiestnené dištančné vložky. Obvod formy sa čiastočne uzavrie olepením papierovou lepiacou páskou. Do formy sa cez ponechaný nálevový otvor naleje predpolymér MMA s obsahom 6 % PMMA. Množstvo nálezu závisí od vyrábanej hrúbky organického skla a je uvedené v tabuľke 1.
Tabuľka 1
Hrúbka org. skla (mm) Množstvo nálevu na výrobu tabule org. skla s rozmermi 1000 x 1470 mm
(g)
2 1 820
3 5 500
4 7 400
5 9 260
6 11 000
8 14 800
10 18 520
Nálevový otvor sa uzavrie lepiacou páskou a polymerizačná forma sa umiestni do stojanu. Polymerizačný stojan sa nechá 4 hodiny stáť v mierne šikmej polohe, aby rozptýlené vzduchové bubliny vyšli k hornému okraju a vzniknutá vzduchová bublina sa ešte z každej formy vytlačí. Potom sa stojan premiestni do nárazovej komory, kde dochádza k termickej iniciácii polymerizačnej reakcie pri 58 °C počas 1 hodiny. Po uplynutí tohto času sa opäť každá forma prekontroluje a náhodne vniknutý vzduch sa z formy vytlačí. Potom sa stojan s formami vloží do polymerizačnej komory, kde sa udržiava stále teplota odvodom polymerizačného tepla nútenou cirkuláciou vzduchu. Tu prebieha prvá časť polymerizácie. Jej teplota a čas trvania závisia od hrúbky vyrábaného organického skla a sú uvedené v tabuľke 2.
Tabuľka 2
Hrúbka org. skla (mm) Teplota polymér. CC) Čas polymér, (hod.)
2-3 45-47 10-13
4-5-6 43-45 20-25
8-10 41-42 50-80
Stupeň polymerizácie je potrebné kontrolovať vpichom ostria noža do hrán polymerizačnej formy hlavne v záverečnej fáze vzdušnej polymerizácie, keď sa predpokladá jej ukončenie. Polymér po ukončení tejto fázy už nesmie vytekať z formy a je gumovej konzistencie. Keď prevažná časť dosiek dosiahne tento stav polyméru, polymerizačný stojan sa zo vzduchovej komory vyberie a lepiaca páska sa po celom obvode rozreže ručne nožom. Polymerizačný stojan sa potom vloží do polymerizačnej vane s vodným kúpeľom vyhriatym na teplotu 45 °C, kde dochádza k dopolymerizovaniu zvyškového MMA a priebeh polymerizácie je nasledovný:
- 3 hodiny stupňovanie teploty zo 45 °C na 95 °C
- 2 hodiny udržiavanie teploty pri 95 °C hodiny ochladenie z 95 °C na 45 °C.
Po ochladení sa polymerizačný stojan vyberie. Kremičité sklá sa oddelia od tabule vyrobeného organického skla, ktoré má pomerne ostré okraje so zapolymerizovanými dištančnými vložkami. Rozmer neorezaného skla je 1050 x 1520 mm, po orezaní má rozmery 1000 x 1470 mm. Orezky organického skla so zapolymerizovanými vložkami z PVC tvoria nerealizovateľný odpad a odvážajú sa na skládky pevného odpadu.
Platne kremičitého skla sa pred opätovným použitím na konštrukciu formy musia ručne očistiť od papierovej pásky, umyť a vysušiť.
Príklad 2
Na fluidnej miešačke sa pripraví kompozícia PVC o zložení 68,02 hmotn. % suspenzného PVC s K-hodnotou 70; 31,1 hmotn. % dibutylftalátu ako zmäkčovadla, 0,49 % stearanu olovnatého ako stabilizátora s mazacími účinkami a 0,39 hmotn. % 1 % roztoku hydrochinón v di(2-etylhexyljftaláte ako regulátora polymerizácie. Namiešaná zmes sa zgranuluje. Granulát má tieto vlastnosti: pevnosť v ťahu 58,7 MPa, predĺženie pri pretrhnutí 173 %, tvrdosť 74,8 “shore A, strata zmäkčovadla 13,1 %, tavný index 42 g/10 minút pri teplote 190 °C a závaží 21,5 kg.
Z granulátu sa na výtlačnom stroji pripraví tesniaci profil kruhového prierezu. Polymerizačná forma sa konštruuje tak, že na vysušenú platňu z kremičitého skla sa nasunú do každého rohu kovové pomocné prípravky s upevneným silonovým vláknom. Vopred odmeraný a zvarený profil PVC sa položí na sklo a pomocou kovových prípravkov a silonového vlákna sa natiahne po celom obvode budúcej polymerizačnej formy, vytvorí sa tým forma s rozmermi 1000 x 1470 mm. Na nálevovej strane sa prevlečie popod tesnenie pomocná textilná niť. Priloží sa ďalšia platňa zo silikátového skla a po okrajoch polymerizačnej formy okrem nálevového otvoru sa vo vzdialenosti asi 10 cm od seba nasúvajú oceľové svorky, ktoré fixujú tesnenie vo vymedzenej polohe a zabezpečujú prítlačnú silu, ktorou je počas celého polymerizačného procesu uzavretá. V mieste nálevového otvoru sa tesnenie pomocou textilnej nite povytiahne. Potom sa z rohov polymerizačnej formy odstránia kovové rožky so silonovým vlákno. Cez nálevový otvor sa do formy v šikmej polohe naleje predpolymér s obsahom 6 - 10 % polyméru, forma sa sklopí, PVC -tesnenie sa zatlačí do pôvodnej polohy a nálevový otvor sa zasvorkuje. Množstvo nálevu je závislé od hrúbky vyrábaného organického skla a je uvedené v tabuľke 3.
Tabuľka 3
Hrúbka organ, skla mm Množstvo nálevu na výrobu org. skla s rozmermi 960 x 1430 mm g
2 1 750
3 5 200
Tabuľka 3 - pokračovanie
Hrúbka organ, skla mm Množstvo nálevu na výrobu org. skla s rozmermi 960 x 1430 mm g
4 7 100
5 8 700
6 10 400
8 13 800
10 15 000
Takto naplnená forma bez prítomnosti bublín sa zasunie do polymerizačného stojana. Stojan sa umiestni priamo do vodného kúpeľa polymerizačnej vane, teda 15 bez polymerizácie vo vzdušnom prostredí. Teplota a čas prvej časti polymerizácie závisí od hrúbky vyrábaného organického skla. Konkrétne hodnoty pre jednotlivé hrúbky sú uvedené v tabuľke 4.
Tabuľka 4
Hrúbka organ, skla (mm) Teplota polymerizácie (°C) Čas polymerizácie (hod.)
2-3 47 7
4-5-6 45 11
8-10 46 20
Odvod polymerizačného tepla je zabezpečený cirkuláciou vody. Druhá časť polymerizácie prebieha v troch fázach:
- zvýšením teploty na 95 °C počas 3 hodín
- udržiavaním teploty vody 95 °C počas 2 hodín.
Po ukončení polymerizácie sa svorky odstránia, formy sa rozoberú a organické sklo sa mechanicky oddelí od silikátového.
Tabule organického skla pripravené týmto postupom sú po celej ploche bez chýb. Avšak okolo okrajov v mieste styku s tesnením PVC sa vytvárajú pozdĺžne chyby. V šírke asi 2 cm je polymér nehomogénny, vyskytuje sa určité množstvo bublín. Tesniaci profil sa v priebehu polymerizácie zvlni a v mieste dotyku PVC-tesnenia a organického skla dochádza k zníženiu hrúbky tabúľ. Chyby materiálu je potrebné odstrániť orezaním okrajov, čím sa znížia rozmery organického skla na 960 x 1430 mm. Tieto chyby svedčia o tom, že rýchlosť polymerizácie MMA v mieste susediacom s PVC-tesnenim je nižšia. Môže to byť spôsobené vylúhovaním zložiek tejto kompozície PVC do polymerizačnej násady, ovplyvňujúcich priebeh polymerizácie MMA. Z toho vyplýva, že nie každý materiál z PVC je vhodný na tesnenie foriem na polymerizáciu a jeho zloženie je dôležité.
Možno však konštatovať, že použitím kompozície PVC podľa príkladu 2 sa dosiahli určité výhody v porovnaní s použitím papierovej pásky. Je to možnosť eliminácie polymerizácie vo vzdušnom prostredí a z toho vyplývajúce energetické úspory, zvýšenie produktivity práce, odstránenie manipulačných prác. Avšak rozhodujúce materiálové úspory sa nedosiahli, pretože zostáva potreba orezania okrajov, čím sa jednak zmenší vyrobená plocha organického skla, jednak znovu vznikne nerealizovateľný odpad.
Príklad 3
Na fluidnej miešačke sa pripraví kompozícia PVC v zložení 63,52 hmotn. % suspenzného PVC s K-hodno4 tou 70; 35, 46 hmotn. % di-(2-etylhexyl)ftalátu ako zmäkčovadla, 1,01 hmotn. % stearanu olovnatého ako stabilizátora s mazacími účinkami a 0,0016 hmotn. % pigmentu PV-modrá A. Zmes sa zgranuluje, vyrobený granulát má nasledovné vlastnosti:
pevnosť v ťahu 15,9 MPa, predĺženie pri pretrhnutí 188,7 %, tvrdosť 72,4 Sh A, strata zmäkčovadla do aktívneho uhlia 1,15 %, tavný index 30,5 g/10 minút pri 190 °C a závaží 10 kg. Z gmaulátu sa na výtlačnom stroji vytlačí tesnenie kruhového prierezu. Toto tesnenie, presne odmerané a zvarené, sa pomocou kovových prípravkov s upevneným silonovým vláknom umiestni medzi dve silikátové sklá, ktoré sa spoja a upevnia pružinovými svorkami. Vznikne tým forma s rozmermi 1000 x 1470 mm. Pomocou textilnej nite sa PVC-tesnenie v mieste nálevu povytiahne, čim vznikne nálevový tvar. Kovové prípravy so silonovým vláknom sa z formy odstránia. Do takto pripravenej formy sa nadávkuje monomér MMA s 6 % PMMA, tesnenie sa zatlačí a miesto sa zasvorkuje. Množstvo nálevu je dané hrúbkou vyrábaného organického skla, hodnoty sú uvedené v tabuľke 5.
Tabuľka 5
Hrúbka organ, skla (mm) Množstvo nálevu na výrobu tabúľ org. skla s rozmermi 1000 x 1470 mm (g)
2 1 750
3 5 200
4 7 100
5 8 700
6 10 400
8 13 800
10 15 000
Naplnené formy sa v polymerizačnom stojane uložia do polymerizačnej vane s vodným kúpeľom bez použitia polymerizácie vo vzdušnom prostredí.
Teplota kúpeľa a čas polymerizácie sú závislé od hrúbky vyrábaného organického skla tak, ako je uvedené v tabuľke 4. Odvod polymerizačného tepla je zabezpečený cirkuláciou vody. Dopolymerizovanie zvyškového MMA prebieha tak, že teplota kúpeľa postupne v priebehu 3 hodín stúpne na 95 °C, pri tejto teplote sa udržiava 2 hodiny a potom v priebehu 3 hodín klesne na 45 °C.
Po skončení polymerizácie sa z foriem odstránia svorky a organické sklo sa mechanicky oddelí od silikátového.
Vyrobené organické sklo je po celej ploche bez chýb a bublín. Hrúbkové tolerancie sú dodržané. Tesnenie PVC sa počas polymerizácie pevne spojí s vyrobeným sklom. Doska organického skla má rozmery 1000 x 1470 mm.
Pri výrobe tabúľ organického skla použitím tesniaceho materiálu o zložení podľa príkladu 3 sa prejavujú všetky proklamované výhody. Ako vyplýva z porovnania tabuľky 1 s tab. 5 na výrobu tabule organického skla rovnakej hrúbky je pri použití PVC-tesnenia potrebné menšie množstvo monoméru, teda vznikajú značné materiálové úspory, ďalej z porovnania tab. 2 s tab. 4 je zrejmé, že sa podstatne skrátila prvá fáza polymerizácie a tabule hrúbky 8-10 mm možno vyrábať pri vyššej teplote. Tým sa znížia nároky na cirkuláciu vody a vznikajú energetic ké úspory. Zároveň sa významne zvýši produktivita práce. K ďalším výhodám patrí eliminácia polymerizácie vo vzdušnom prostredí, zníženie prácnosti a množstvo manipulačných prác s polymerizačnými stojanmi. Významnou výhodou použitia tesniacich profilov z navrhovanej kompozície PVC je, že prakticky nevzniká žiadny odpad. Tesnenie PVC je pevne spojené s tabuľou organického skla a tvorí ochranu hrán pred poškodením pri manipulácii a doprave.
Tým je jednoznačne preukázaná vhodnosť zloženia kompozitu z PVC podľa príkladu 3 na výrobu tesniacich profilov na polymerizačné formy na výrobu tabúľ organického skla.
Uvedené príklady nevyčerpávajú všetky možnosti vynálezu,ani neobmedzujú rozsah jeho aplikácie. Sú len konkrétnou ukážkou možnosti jeho úspešného použitia.

Claims (4)

1. Polyvinylchloridová kompozícia vhodná na výrobu flexibilných tesniacich profilov do polymerizačných foriem na výrobu tabúľ organického skla polymerizáciou metylmetakrylátu vyznačujúca sa tým, že pozostáva z 57 až 67 hmotn. % suspenzného PVC, 32 až 42 hmotn. % zmäkčovadiel, 0,4 až 5 hmotn. % stabilizačno-mazacieho systému, do 0,1 hmotn. % regulátora polymerizácie a do 0,1 hmotn. % pigmentov.
2. Polyvinylchloridová kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že sa ako polymér výhodne použije suspenzný polyvinylchlorid charakterizovaný K-hodnotou 58 až 72, viskozitným číslom 118 až 130, sypnou hmotnosťou 550 + 30 kg/m3, sulfátovým popolom max. 0,2 %, prchavými látkami max. 0,3 %, tepelnou odolnosťou najmenej 10 minút, podielom na site s okom 0,063 mm najmenej 90 %, podielom na site s okom 0,250 mm najviac 1 %, pričom so zvláštnou výhodou možno použiť Slovinyl S 701 a/alebo Slovinyl S 703.
3. Polyvinylchloridová kompozícia podľa nároku 1 a 2, vyznačujúca sa tým, že sa ako zmäkčovadlo použijú estery organických kyselín, pritom sa výhodne použijú estery kyseliny ftalovej, z nich zvlášť di-(2etylhexyl)ftalát.
4. Polyvinylchloridová kompozícia podľa nárokov 1,2a 3, vyznačujúca sa tým, že sa ako stabilizačno-mazací systém použijú kovové soli organických a anorganických zlúčenín alebo kovové soli organických a anorganických zlúčenín v kombinácii s vyššími mastnými kyselinami a/alebo ich soľami alebo estermi, výhodne stearan olovnatý.
SK2601-90A 1990-05-28 1990-05-28 Polyvinylchloridová kompozícia na výrobu flexibiln SK278732B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS902601A CZ285830B6 (cs) 1990-05-28 1990-05-28 Polyvinylchloridová kompozícia pre výrobu flexibilných profilov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK278732B6 true SK278732B6 (sk) 1998-02-04

Family

ID=5363618

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2601-90A SK278732B6 (sk) 1990-05-28 1990-05-28 Polyvinylchloridová kompozícia na výrobu flexibiln

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ285830B6 (sk)
SK (1) SK278732B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CS9002601A2 (en) 1991-12-17
CZ285830B6 (cs) 1999-11-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0315649B1 (en) Intumescent material
LT4861B (lt) Beskeveldrio stiklo gamybos būdas pagal liejamosios dervos technologiją, naudojant lydalinius klijus krašto sandarinimui
BRPI0411188B1 (pt) Processo para a obtenção de uma composição de vedação curável por radiação uv, composição de vedação curável por radiação uv e processo para a preparação de um conjunto de vedação
JP2949353B2 (ja) 板ガラスに対する樹脂枠材の形成方法
US4588798A (en) Process for preparing acrylic polymer sheets using a dual peroxide initiator system
DE1098196B (de) Verfahren zur Herstellung von Glasverbundplatten
EP1338623B1 (en) Process for rapidly curing elastomer composition by UV radiation
ATE190986T1 (de) Acrylnitrile polymerzusammensetzungen, gegenstände daraus und verfahren zu ihrer herstellung
GB2141971A (en) Composite material and manufacture thereof
SK278732B6 (sk) Polyvinylchloridová kompozícia na výrobu flexibiln
JPH05193063A (ja) 積層材料およびその製造法
US5047199A (en) Gasket for and method of casting polymer plates
NL2023107B1 (en) Method and gasket for producing a polymethyl methacrylate plate
US3557256A (en) Powder thermosetting compositions based on bulk polymerized polyvinyl chloride and polyacrylate plasticizer
WO1979000904A1 (en) Edge-sealing of plate materials
US2548438A (en) Multicellular acrylic resin
WO2003103921A1 (en) Hollow type weather strip, manufacturing method and device
Mosley Acrylic plastics
US20180037011A1 (en) Reinforcing Board for Decorative Thin Faced Panel
SU655320A3 (ru) Способ получени пенопласта
KR20020056061A (ko) 저압성형 열경화성 수지조성물
KR20240056139A (ko) 재생플라스틱 판재 및 이의 제조 방법
JP2747468B2 (ja) ゴムシート
CN116419836A (zh) 用于生产聚甲基丙烯酸甲酯板材的方法及衬垫
JPH051123A (ja) 不飽和ポリエステル樹脂組成物、それを用いるシート状成形材料、成形方法及び成形物