SK272011A3 - Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou - Google Patents

Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou Download PDF

Info

Publication number
SK272011A3
SK272011A3 SK27-2011A SK272011A SK272011A3 SK 272011 A3 SK272011 A3 SK 272011A3 SK 272011 A SK272011 A SK 272011A SK 272011 A3 SK272011 A3 SK 272011A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
zinc
aluminum
magnesium
flat steel
hot
Prior art date
Application number
SK27-2011A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozef Filipovsky
Peter Zimovcak
Juraj Graban
Frantisek Holly
Maria Kollarova
Viera Kohutekova
Peter Sivec
Original Assignee
U.S. Steel Kosice, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by U.S. Steel Kosice, S.R.O. filed Critical U.S. Steel Kosice, S.R.O.
Priority to SK27-2011A priority Critical patent/SK272011A3/sk
Publication of SK272011A3 publication Critical patent/SK272011A3/sk

Links

Landscapes

  • Coating With Molten Metal (AREA)

Abstract

Žiarovo pozinkovaný plochý oceľový výrobok so zlepšenou koróznou odolnosťou na kontinuálnej linke na žiarové pozinkovanie ponorom v zinkovo-horčíkovo-hliníkovej zliatine spočíva v tom, že zinkovo-horčíkovo-hliníkový kúpeľ obsahuje hliník a horčík s obsahom od 0,1 do 1,00 % hmotn. hliníka a od 0,1 do 1,00 % hmotn. horčíka, ako aj jeden alebo viac prídavných prvkov v celkovom množstve pod 0,2 % hmotn. a nevyhnutné nečistoty, pričom zvyšok je zinok. Vyžíhaný plochý oceľový výrobok je pred vstupom do zinkovo-horčíkovo-hliníkového kúpeľa ochladzovaný na teplotu 400 °C - 520 °C. Zinkovo-horčíkovo-hliníkový kúpeľ, v ktorom je plochý oceľový výrobok ponorom žiarovo pozinkovaný, má teplotu 380 - 500 °C. Vytvorený zinkovo-horčíkovo-hliníkový povlak na plochom oceľovom výrobku má hmotnosť 30- 150 g/m2 jednostranne.

Description

Oblasť technikv
Vynález sa týka spôsobu výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou ponorom v roztavenej zliatine zinku, kde plochý oceľový výrobok, ako je napríklad plech alebo pás prechádza zinkovo-horčíkovo-hliníkovým kúpeľom.
Doterajší stav technikv
Ocele zostávajú vďaka svojej schopnosti spĺňať špecifické požiadavky užívateľov stále neprekonaným materiálom. Vývoj nových druhov ocelí s unikátnymi pevnostnoplastickými vlastnosťami dokazuje ich nenahraditeľnosť i v súčasnosti. Zvyšovanie koróznej odolnosti a teda predĺženie životnosti oceľových materiálov je preto stále aktuálne. Zatiaľ čo v Ázii a Amerike sa na protikoróznu ochranu ocelí používajú skôr zliatiny na báze zinku, t.j. zinok obohatený o ďalšie prvky, napr. Fe, Al, Mg, Cr, Ni, Co, Mn, európski spotrebitelia pozinkovaných plechov uprednostňujú skôr tradičné čisté zinkové povlaky. Najstarším a stále najrozšírenejším spôsobom povlakovania oceľových pásov je pozinkovanie oceľových produktov procesom žiarového pozinkovania. Pri procese kontinuálneho žiarového pozinkovania sa za studená valcovaný pás najprv kontinuálne žíha pri teplote nad 650°C. Pred vstupom do zinkovej taveniny sa pás ochladzuje na teplotu približne 470-490°C. Tavenina, do ktorej pás vchádza, má obvykle teplotu okolo 465°C a okrem zinku obsahuje i malé množstvo hliníka. Pri výrobe žiarových zinkových povlakov (galvanized) je štandardom používať Al v zinkovom kúpeli v množstve 0,15 až 0,19% Al, znížené množstvo Al v rozmedzí od 0,12 do 0,14% v zinkovej tavenine sa používa pri výrobe Zn-Fe povlakov (galvanneal). Po výstupe z taveniny sa prebytočný tekutý zinok stiera vzduchovými nožmi a vracia sa späť do taveniny, pričom tekutý zinok na oceľovom páse pri jeho ochladení na teplotu tavenia zinku (419°C) tuhne. Pre rozšírené využívanie procesu kontinuálneho žiarového pozinkovania bolo rozhodujúce pochopenie úlohy Al pri procese pozinkovania. Ako sa ukázalo, Al má totiž vyššiu afinitu k oceli ako k Zn a pri vstupe oceľového pásu do taveniny okamžite vytvára stabilnú intermetalickú Al-Fe (FeaAls) vrstvu. Táto vrstva, známa tiež ako inhibítorová -vrstva, je extrémne tenká a j ej hlavnou funkciou je spomalenie rýchlosti difúzie medzi oceľovým pásom a zinkovým povlakom a dosiahnutie tenších a Vážnejších povlakov. I keď prítomnosť A1 v tavenine má rozhodujúci vplyv na tvárnosť (formability) povlaku, na ďalšie vlastnosti povlaku, napríklad na zlepšenie jeho koróznej odolnosti nemá vplyv. Naopak, prítomnosť A1 v povlaku môže negatívne ovplyvniť zvárateľnosť (weldability), spájkovateľnosť (soldering) a dokonca výskyt bielej hrdze. Tieto nevýhody zinkového povlaku je možné eliminovať prídavkom Mg a súčasne zvýšením obsahu A1 v zinkovej tavenine.
Cieľom riešenia známeho vynálezu opísaného v EP 0594520 pod názvom „Žiarovo pozinkovaný oceľový výrobok a spôsob jeho výroby (Galvanized Steel products and method of making)“ je postup výroby žiarovo pozinkovaného oceľového výrobku, pri ktorom sa povlakovanie vykonáva v zinkovej tavenine, obsahujúcej 1 až 3,5 % horčíka; 0,5 až 1,5 % hliníka a 0,0010 až 0,0060 % kremíka. Tento európsky patent popísal objav vplyvu prídavku Si v tavenine na zlepšenie zmáčavosti oceľového plechu taveninou, eliminovanie vzniku nepovlakovaných miest, zrovnomemenie hrúbky povlakov a zvýšenie ich kvality. V uvedenom patente sa spomína pozitívny vplyv prídavku Si v množstve Si=0,0060 % do taveniny pri obsahu Mg=2,55% a Al=0,93%, pričom zvyšok je zinok a nečistoty. Ako sa uvádza v patente, rýchla spotreba Si v zinkovej tavenine si však vyžaduje pravidelnú kontrolu obsahu Si v tavenine s odporúčaným pridávaním zliatiny Al-Si s 10%Si.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou, ponorom v roztavenej zliatine zinku, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva vtom, že zinkovo-horčíkovohliníkový kúpeľ obsahuje hliník a horčík s obsahom od 0,1 do 1,00 % hmotn. hliníka a od 0,1 do 1,00 % hmotn. horčíka, ako aj jeden alebo viac prídavných prvkov v celkovom množstve pod 0,2 % hmotn. ako napríklad Sb, Ni, Cr, Mn, Ti a nevyhnutné nečistoty, pričom zvyšok je zinok. Vyžíhaný oceľový plech alebo pás, pred vstupom do zinkovo-horčíkovo-hliníkového kúpeľa, je ochladzovaný na teplotu 400°C - 520°C. Zinkovo-horčíkovo-hliníkový kúpeľ, v ktorom je plochý oceľový výrobok, napríklad plech alebo pás ponorom žiarovo pozinkovaný, má teplotu 380- 500°C. Takto vytvorený zinkovo-horčíkovo-hliníkový povlak na plochom oceľovom výrobku má hmotnosť 30 - 150 g/m2 jednostranne. Požadované zloženie zinkovej taveniny sa dosahuje použitím predlegovaných ingotov.
Prínos technického riešenia podľa vynálezu spočíva v podstatnom zlepšení koróznej odolnosti zinkových povlakov prídavkom Mg a A1 do zinkovej taveniny a zároveň v zjednodušení procesu žiarového pozinkovania bez nutnej potreby kontroly množstva Si v zinkovej tavenine pri použití legujúcich prvkov v tavenine s obsahom 0,1-1,00 % hmotn. Al; 0,1-1,00 % hmotn. Mg, celkovo <0,2 % hmotn. jedného alebo viacerých prvkov ako napr. Sb, Ni, Cr, Mn, Ti a ostatných nečistôt. Prídavok uvedených prvkov nemení podstatne vlastnosti taveniny ani povlaku, používajú sa predovšetkým kvôli prevencii vzniku trosky. Prídavok Sb zlepšuje zmáčateľnosť oceľového substrátu a ovplyvňuje vznik zinkového kvetu (spangles). Prídavok Mg do zinkovej taveniny zvyšuje tekutosť zinku a znižuje teplotu tavenia povlaku, takže povlaky sa vyrábajú pri nižšej teplote zinkovej taveniny, čo umožňuje zníženie energetickej náročnosti v procese žiarového pozinkovania. Uvedené riešenie podľa vynálezu nevyžaduje podstatné zmeny technológie výroby oproti výrobe tradičných zinkových povlakov (galvanized). Vyrobené povlaky disponujú lepším vzhľadom a výrazne zlepšenou koróznou odolnosťou. Zlepšenie koróznej odolnosti voči klasickým (galvanized) povlakom možno využiť dvojakým spôsobom. Prvá možnosť je výrazné zlepšenie koróznej odolnosti pri použití rovnako hrubých povlakov, čo zaručuje dlhšiu životnosť finálnych produktov a šetrenie životného prostredia. Druhou možnosťou je zníženie hrúbky povlakov pri zachovám požadovanej koróznej odolnosti, čo umožňuje zlepšenie zvariteľnosti. Navyše, prítomnosť Mg v povlaku zvyšuje odolnosť povlakov voči poškrabaniu a oteru.
Riešenie spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou podľa vynálezu, opisuje spôsob kontinuálnej výroby žiarovo pozinkovaného plochého oceľového výrobku so zlepšenou koróznou odolnosťou, pričom za studená valcovaný plochý oceľový výrobok je kontinuálne žíhaný v žiarovo pozinkovacej linke za účelom rekryštalizácie štruktúry a dosiahnutia požadovaných hodnôt mechanických vlastností. Po vyžíhaní je plochý oceľový výrobok ochladený na teplotu 400 - 520°C a následne je privedený do pozinkovacej vane pod hladinu zinkovo-horčíkovo-hliníkovej taveniny. Konečná hrúbka zinkového povlaku je dosahovaná stieraním prebytočného množstva zinku vzduchom alebo dusíkom z povrchu pásu pneumatickou štrbinovou tryskou nad hladinou taveniny. Počas zinkovania je teplota taveniny zliatiny zinku regulovaná v rozmedzí 380 - 500°C.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Pri spôsobe výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou na kontinuálnej linke pre žiarové pozinkovanie ponorom v zinkovo-horčíkovo-hliníkovej zliatine je za studená valcovaný plochý oceľový výrobok kontinuálne žíhaný nažiarovo pozinkovacej linke za účelom rekryštalizácie štruktúry a dosiahnutia požadovaných hodnôt mechanických vlastností. Po vyžíhaní je plochý oceľový výrobok ochladený na teplotu 400 - 520°C a následne vstupuje do roztavenej zinkovohorčíkovo-hliníkovej zliatiny. Konečná hrúbka zinkového povlaku je dosahovaná stieraním prebytočného množstva zinku vzduchom alebo dusíkom z povrchu pásu pomocou pneumatickej štrbinovej trysky nad hladinou zinkovo-horčíkovo-hliníkovej taveniny. Počas žiarového pozinkovania je teplota zinkovo-horčíkovo-hliníkovej taveniny regulovaná v rozmedzí 380 - 500°C. Zinkovo-horčíkovo-hliníkový povlak vytvorený na plochom
A oceľovom výrobku má hmotnosť 30-150 g/m jednostranne.
Pre testovanie koróznej odolnosti vyrobených plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou bol zvolený korózny test v neutrálnej soľnej hmle. Hlavným kritériom koróznej odolnosti zinkovo-horčíkovo-hliníkového povlaku je jeho prvé prekorodovanie do základného materiálu (oceľového plechu). Na povrchu sa sleduje prvý vznik tzv. červenej hrdze. Referenčným povlakom bol tradičný žiarovo pozinkovaný plech (galvanized).
V tabuľke sú pre porovnanie uvedené príklady zloženia zinkovo-horčíkovo-hliníkovej taveniny (ZnMgAl) a tradičnej taveniny (Zn), hmotnosti povlakov a orientačné časy do prekorodovania povlakov.
tavenina povlak korózia
Al [%] Mg [%] typ ry hmotnosť [g/m ] orientačný čas do prekorodovania povlaku [hod.]
0,20 0 Zn (galvanized) 50 25
0,20 0 70 40
0,20 0 100 50
0,20 0 150 80
0,50 0,10 Zn-Mg-Al 80 75
0,40 0,60 50 150
0,75 0,65 50 200
0,95 0,65 70 250
0,75 0,65 120 350
Výhodou uvedeného spôsobu výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou podľa vynálezu na kontinuálnej linke pre žiarové pozinkovanie je ich lepšia korózna odolnosť dosiahnutá obohatením zinkového povlaku horčíkom a hliníkom. U týchto zinkovo-horčíkovo-hliníkových povlakov bolo dosiahnuté niekoľkonásobné zlepšenie koróznej odolnosti voči tradičným zinkovým povlakom (galvanized). Vyrobené povlaky disponujú zlepšeným vzhľadom a navyše, prítomnosť Mg v povlaku zvyšuje odolnosť povlakov voči poškrabaniu aoteru. Ďalšia výhoda technického riešenia spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou podľa vynálezu spočíva v zjednodušení procesu žiarového pozinkovania bez potreby kontroly množstva Si v zinkovej tavenine. Uvedené riešenie si nevyžaduje podstatné zmeny technológie výroby oproti výrobe tradičných zinkových povlakov (galvanized). Prídavok Mg do zinkovej taveniny zvyšuje tekutosť zinku a znižuje teplotu tavenia povlaku, pričom povlaky sa vyrábajú pri nižšej teplote taveniny, čím sa umožňuje zníženie energetickej náročnosti v procese žiarového pozinkovania.
Priemyselná využiteľnosť
Využitie tohto spôsobu výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou je možné v rozličných priemyselných odvetviach, akými sú napríklad stavebný, automobilový, spotrebný, elektrotechnický priemysel, výroba bielej techniky a iné. Využiteľnosť týchto materiálov sa ďalej rozširuje aplikáciou organických a anorganických náterov.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou ponorom v roztavenej zliatine zinku, kde plochý oceľový plech alebo pás prechádza zinkovou taveninou s obsahom 0,5 až 1,5 % hmotn. hliníka, 1,0 až
    3,5 % hmotn. horčíka a 0,0010 až 0,0060% kremíka, vyznačujúci sa tým, že zinkovo-horčíkovo-hliníkový kúpeľ obsahuje hliník a horčík s obsahom od 0,1 do 1,00 % hmotn. hliníka a od 0,1 do 1,00 % hmotn. horčíka, ako aj jeden alebo viac prídavných prvkov v celkovom množstve pod 0,2 % hmotn. a nevyhnutné nečistoty, pričom zvyšok je zinok.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že vyžíhaný plochý oceľový výrobok je pred vstupom do zinkovo-horčíkovo-hliníkového kúpeľa ochladzovaný na teplotu 400°C - 520°C.
  3. 3. Spôsob podľa nároku la 2, vyznačujúci sa tým, že zinkovo-horčíkovohliníkový kúpeľ, v ktorom je plochý oceľový výrobok ponorom žiarovo pozinkovaný, má teplotu 380- 500°C.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, 2a3vyznačujúci sa tým, že vytvorený zinkovohorčíkovo-hliníkový povlak na plochom oceľovom výrobku má hmotnosť 30 - 150 g/m2 jednostranne.
SK27-2011A 2011-04-13 2011-04-13 Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou SK272011A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK27-2011A SK272011A3 (sk) 2011-04-13 2011-04-13 Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK27-2011A SK272011A3 (sk) 2011-04-13 2011-04-13 Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK272011A3 true SK272011A3 (sk) 2012-11-05

Family

ID=47080033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK27-2011A SK272011A3 (sk) 2011-04-13 2011-04-13 Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK272011A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9302449B2 (en) High corrosion resistant hot dip Zn alloy plated steel sheet
AU2006218005B2 (en) Coated steel sheet or coil
AU747112B2 (en) Surface treated steel product prepared by tin-based plating or aluminum-based plating
US11753709B2 (en) Hot-dip galvanized steel material having excellent weldability and press workability and manufacturing method therefor
JP5404126B2 (ja) 耐食性に優れたZn−Al系めっき鋼板およびその製造方法
US20110017362A1 (en) Steel flat product having a metallic coating which protects against corrosion and method for producing a metallic zn-mg coating, which protects against corrosion, on a steel flat product
AU2011216352A1 (en) Hot-dipped steel and method for producing same
CA2620736A1 (en) Hot-dip zn-al alloy-plated steel material with excellent bending workability and production method thereof
CN104975226A (zh) 一种抗拉强度440MPa级的汽车用合金化热镀锌钢及生产方法
EP1980639B1 (en) Hot dip zinc plating bath and zinc-plated iron product
JPH0324255A (ja) 溶融亜鉛めっき熱延鋼板の製造方法
JPS6330984B2 (sk)
KR101879093B1 (ko) 내부식성 및 표면 품질이 우수한 합금도금강재 및 그 제조방법
WO2012141659A1 (en) Method of production of hot dip galvanized flat steel products with improved corrosion resistance
KR101568548B1 (ko) 표면품질이 우수한 용융도금강판의 제조방법 및 제조장치
KR20090020751A (ko) 알루미늄-실리콘-마그네슘계 용융합금도금욕과합금도금강판 및 합금도금강판의 제조방법
JP2004107695A (ja) 均一塗装性と耐食性に優れた溶融亜鉛メッキ鋼材およびその製造方法
US20230032557A1 (en) Hot dip alloy coated steel material having excellent anti-corrosion properties and method of manufacturing same
SK272011A3 (sk) Spôsob výroby žiarovo pozinkovaných plochých oceľových výrobkov so zlepšenou koróznou odolnosťou
US11541637B2 (en) Hot dip plated steel sheet having excellent corrosion resistance and workability
SK562011U1 (sk) Method for hot zinc coated flat steel products with improved anticorrosive resistance
CN110100035B (zh) 抗裂纹性优异的合金镀覆钢材及其制造方法
JP3793495B2 (ja) 外観品位に優れた溶融めっき鋼板及び溶融めっき鋼板の製造方法
JPH08269662A (ja) 亜鉛−錫合金めっき鋼板の製造法
JP2841898B2 (ja) 表面平滑性に優れた合金化溶融亜鉛めっき鋼板

Legal Events

Date Code Title Description
FB9A Suspension of patent application procedure