SK26993A3 - Circular knitting machines - Google Patents
Circular knitting machines Download PDFInfo
- Publication number
- SK26993A3 SK26993A3 SK269-93A SK26993A SK26993A3 SK 26993 A3 SK26993 A3 SK 26993A3 SK 26993 A SK26993 A SK 26993A SK 26993 A3 SK26993 A3 SK 26993A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- needles
- lock
- needle
- contour
- circular knitting
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D04—BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
- D04B—KNITTING
- D04B15/00—Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
- D04B15/66—Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements
- D04B15/68—Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements characterised by the knitting instruments used
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Knitting Machines (AREA)
Description
Vynález sa dotýka okrúhleho pletacieho stroja s ihlovým válcom opatreným drážkami, v ktorých kĺžu ihly, ktoré sú volené pre pohyb buď po dráhe určenej obrysom zdvíhacieho zámku, um i esteného urč i tej vzdialenosť i od ihlového válca, alebo po inej dráhe určenej iným obrysom iného zdvíhacieho zámku, umiesteného v meriše J vzd i a1enost i od ihlového válca.
Vynále ihiel v tomto okrúhlom pletacom stroj i pre vytváranie vzorovanej a I ebo a zariadenia pre voľbu tých ihiel, ktoré majú uchopiť priadzu z rôznych podávacích miest pre vytvorenie pl e ten i ny.
Okrúhle pletacie stroje všeobecne pozostávajú z jedného alebo dvoch ihlových válcov t, ktoré, ako je znázornené na obr. 1, sú opatrené drážkami 2, upravenými v ich vonkajšej valcovej ploche. Tieto drážky tvoria vedenie ihiel 3, ktoré pri svojom zvislom pohybu vytvárajú očkové slučky v spolupráci s platinami. Počet drážok je rovný počtu ihiel, ktoré v nich kĺžu vratným pohybom účinkom zdvíhacích a znižovacích zámkov.
na obr. 1 neznázorriených.
Okrúhle pletacie stroje na pletenie pleteného tovaru, ako sú.
pančuchy a ponožky, majú obvykle 200 až 400 drážok a ihiel.
Ihlový válec sa otáča otáčajú aj ihly, ktoré pri svojom vratnom pohybe sú zásobované priadzou v pevných uhlových polohách, keď sú v najvyššom bode svojej dráhy, z podávacích miest, pozostávajúcich z jedného alebo n i ekoľko vod i čov pri adze , ktoré sú selektívne o
predkladané háčkom ihiel, ktoré priadzu uchopujú.
Pri výrobe pleteného tovaru sa obvykle používa iba časť ihiel, ktoré sú k dispozícii. súčasne a rovnakým spôsobom, okrem toho.
keď sa pletú hladké nevzorkované časti pleteniny.
keď všetky nou a minimálnou úrovňou, pričom všetky sú zásobované priadzou pre každý riadok · pleteniny a všetky sa pohybujú rovnakým spôsobom.
Keď okruh 1y pletací stroj nevytvára hladkú pleteninu, tak aby vytvára 1 iné typy pleteniny, inus i a niektoré ihly vytvárať preto zdv íhané na max i málnu úroveň u podávacieho miesta aby mohli uchopiť pr i adzu, zatiaľ čo iné ihly musia byť zdvihnuté na strednú úroveň pre skrátenie predošlého očka.
pre vytvorenie chytového očka, alebo musí byť zdvihnuté s určitým oneskorením, takže neuchopí priadzu podávanú v tomto podávacom mieste a preto s ňou nevytvárajú nové slučky. Inými s1ovam i sa vykonávať voľba ihiel. To znamená, že pred každým prívodom musí byť určené, ktoré a koľko ihiel musí uraz i ť určitú dráhu, a ktoré a koľko iných ihiel musí uraziť urč i tú odlišnú dráhu, a 1 ebo aj ktoré sa nemajú pohybovať.
Ako vyplýva vykonáva sa táto voľba ihiel 3 podľa známeho vyhotovenia pomocným i piati nam í 4, ktoré k 1žu v rovnakých drážkach 2 ako ihly 3, umiestené nad nimi, aby sa tieto ihly 3 pohybovali dohora do vyššej úrovne pre uchopenie priadze. Fo uchopení priadze sa vykonáva ovládanie ihiel tak, aby vykonávali vratný pohyb, a to pomocou i ch vlastných zámkov a proti zámkov, ktoré sú pevné voč i ihlovému válcu, a ktoré nie sú znázornené na obr. 1, avšak sú znázornené na ďalších obrázkoch.
·.· •'i
J
Na obr. 1 je znázornená pružná pomocná platina 4, ktoré j spodný plat i na koniec sa môže radiálne vyhnúť. Keď táto posunula svoju ihlu do jej pracovnej pomocná po 1ohy, odt i ahne potom čo očkove j úrovn i, zostáva pomocná sa od jej kolienka a vráti sa späť dole.
dokončila svoju úlohu uchopenia priadze a s1učky nemusí v tejto platina
Ak ihla, vytvoreni e a nachádza sa preto vo svojej mini málne j uchop i t d'a 1 š i u úrovn i alebo pohyb smerom nahor.
do toho iné členy
Driek pomocnej platiny
-j e času, dokiaľ jej ovládacia stroja nespôsobia opäť jej časti výstupkom, t j. horným kolienkom 5, ktoré prichádza do záberu so svojim v 1 a s t. n ý m znižovací m zámkom 6, pre pohyb pomocnej platiny 4 smerom dole, keď dokončila svoju úlohu zdvihnutie ihly 3.
na drieku upravené dolné kolienko 7, ktoré prichádza do záberu so zámkovým prstencom 8. opatreným zdvíhacím obrysom 9 na zdvíhanie pomocnej platiny 4 spoločne s i h 1ou 3, J ež i acou nad ňou, ktorá je tak zvolená pre uchopenie priadze.
a pri b 1 ižovací m obrysom
10, ktorý svojim vnútorným čelom zaberá spodnej časti pružnej pomocnej platiny do vnútrajška drážky je spodná časť pomocnej platiny v tejto polohe, nemôže do 1 né kolienko 7 polupracovať so zdv í hac í m obrysom 9 zámkového prstenca a pomocná zostáva dole.
Znižovaci e zámky 6 a zdvíhacie a pr i bl i žovaci e obrysy a 10 sú samozrejme uhlovo presadené a pôsobia na každú pomocnú platinu 4 v rôznych okamžikoch.
okrúhlych pletacích strojoch, v prípade.
že sa použ i j ú pružné pomocné platiny alebo bežné pevné pomocné platiny, je voľba všeobecne riadená udržovaním tých pomocných platín, ktoré zodpovedajú ihlám, ktoré majú byť zdvihnuté zdvíhacím kolienkom v polohe odtiahnutej smerom von, aby mohli zaberať so zdvíhacími obrysmi, zatiaľ čo tie pomocné platiny, ktoré zodpovedajú ihlám, ktoré nemajú byť zvolené, zostávajú vo svojej polohe vo vnútri drážky. Keď sa použijú pružné pomocné platiny, majú tendenciu pohybovať svojimi dolnými kolienkami smerom von pre záber so zdvíhacím obrysom 9 a sú zdvihávané, zatiaľ čo pri použ i L í obvyklých pomocných platín sa ich zatlačovanie do drážky a odťahovanie von vykonáva pomocou vhodne umiestených zámkov, pevných relatívne voči ihlovému válcu.
Pomocné platiny 4 sú udržované v danej polohe tak, že vyhnutie čiže premiestenie jej spodnej časti nijako nespôsobí to, že by jej horná časť opustila drážku, čo je dosiahnuté napríklad použil. í m jednej alebo niekoľkých kruhových pružín
12. pevne spojených s iblovým válcom 1, ktoré obklopujú hornú časť pomocných plaťín. Kruhové pružiny sú pridržované v danej polohe v obvodových drážkach v ihlovom válci, takže dosadajú vnútorne k ploche ihlového válca 1.
Na obr. 1 je ďa lej znázornené schematicky voliace zariadenie 11 , ktoré alebo umožní pohyb pomocnej platiny 4 smerom von a jej zdvihnutie na zdvíhacom obryse 9, alebo ju voľbe sa používajú mechanické vyvolovácie platiny pôsobiace na rady medziľahlých kolienok, avšak tento typ voľby predstavuje značné obmedzenie ako v činnosti, tak aj v počtu možných voli eb.
Okrúhle pletacie stroje.
vyrobené v poslednom čase , použ í vaj ú e 1ektromagnet i ckých voli aci ch zar i aden í, ktorá umožňujú väčš i u vo 1 i acu rýchl osť a väčší poče t •1 )
I
J 'i programovateľných volieb, čo prináša výhodu vo zvýšení produktivity výroby a väčšom množstve možných vzorov.
Tieto voliace zariadenia sa delia v podstate do dvoch pevné zariadenia. ktorá sa neotáčajú s ihlovým válcom a sú umiestené pred každým podávacím miestom, a ku ktorým pomocné platiny pr i chádza j ú postupne, ako sa otáčajú, a na voliace sa spolu s ihlovým válcom (a jeho pomocnými platinami) umiestené u pomocných platín a môžu na ne pôsobiť v akomkoľvek okamž i ku nie iba vo veľmi krátkom čase, v ktorej pomocné plat iny prechádzajú pred nimi. Tento druhý typ voľby sa takt i ež vykonáva pred tým, ako pomocné platiny prejdú pred tomto prípade existuje väčšia voľnosť, pokiaľ sa vzťahuj e k požiadavkom na synchronizáciu a obmedzenie času, ktorý je k dispozícii pre voľbu, pričom je však potrebné väčšieho počtu voliacich ovládačov, ktorých počet je rovný počtu ihiel a nie počtu podávacích miest.
Voliace zariadenie a spôsoby voľby oboch typov, pracujúcich ako s tuhými tak aj pružnými pomocnými platinami, sú opísané v publikovaných prihláškach európskeho patentu
379 234,
431 674,
441
005, pr i hláške vynálezu
č. 22172
A/90 rovnakého pr i hlasovate ľa.
Tie | spôsoby, |
strojoch | pre voľbu |
použ i t i e | vo1 i ac i ch |
pr i spo j en í, pletacích i h i e 1 použ í va pomocných platín, ktoré sú komplikované. a pri ktorých musí byť ihlový válec 1 dostatočne dlhý, aby obsiahol ihly 3, pomocnej platiny 4 a eventuálne zvislé voliace ovládače, ako je uvedené v spomenutých prihláškach vynálezov.
Úlohou vynálezu preto je vytvoriť okrúhly pletací stroj, ktorý nepoužíva zvislo sa. pohybujúcich pomocných platín 4.
j i
i t
i
I a u ktorého sa miesto toho vykonáva voľba priamo na ihlách.
Túto úlohu splňuje okrúhly pletací stroj s ihlovým válcom opatreným drážkami, v ktorých kĺžu ihly, pohyb alebo po dráhe určenej obrysom umiesteného v určitej vzdialenosti od ihlového válca, alebo po inej dráhe určenej iným obrysom iného zdvíhacieho zámku, um i esteného v menšej vsdi a 1enosli od ihlového válca, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že ihly sú pružnými ihlami, pre ktoré je voliaca operácia vykonávaná spôsobením ich vyhnut í do drážok a 1 ebo nevyhnúť i e, takže ich kolienko vyčni eva do menšej a 1 ebo drážky, pričom vyhnuté i hl y môžu pomocou svojich kolienok stúpať iba na obrysu druhého zámku, môžu stúpať na obrysu prvého zámku, ktorého tlak smerom nahor začne pred tlakom smerom nahor druhého zámku, a že ihly sú vyhnuté radiailne prítlačným zámkom, ktorý je predkladaný ihlám svojej najnižšej úrovne pôsobením znižovacieho zámku, pričom voľba medzi tými ktoré maj ú byť udržované vyhnuté v drážke, a tým i ktoré sa môžu vrátiť smerom von, keď úč i nok radi álne pr í 11ačného zámku prestane, je vykonaná zvi slou pl at i nou klznou iba v a>: i á 1 norn smere .
pre zaujatia alebo zdvihnutej polohy, v ktorej udržuje ihly vo vyhnutom stave, alebo polohy, v ktorej nepridržuje ihly, a pričom každá ihla je spojená so zvislou platinou. ktorá kĺže v rovnakej drážke ako k nej pr i po j e n á ihla.
Podľa výhodného vyhotovenia je drážka vytvorená s vyhĺbeným profilom, ktorý umožňuje vyhnutie ihly do seba.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia je s každou zvislou platinou, klznou iba v axiálnom smere, spojený pružný stvol.
schopný ako axiálneho pohybu, tak aj vyhnutie v rovine radiálnej k ihlovému válcu, pričom dráha uvedeného pohybu j e stanovená odťahovací m obrysom, upraveným pred zdví hac í m obrysom v smere otáčania stroja.
pričom medzi uvedeným i obrysmi je upravené uhlovo elektromagnetické vo1 i ace zariadenie pre podrobenie všetkých stvolov, vyhnutých odťahovac í m obrysom, voliacou operác i ou, ktorou tie stvoly, ktoré majú byť uvoľnené do polohy a majú zaberať so zdvíhacím obrysom a preto zdvíhať svoju zvislú platinu a udržovať svoju ihlu vyhnutú, sú oddelené od udržované vyhnuté v polohe a nemajú zaberať so zdvíhacím obrysom a majú preto ponechἠnad nimi ležiace ihly voľnými, pr i čom tieto ihly sú zdv í hané ihly môžu iba vstupovať do kontaktu s druhým zámkom.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia je doska tvoriaca elektromagnetické voliace zariadenie alebo aspoň jej okraj, ktorý vytvára kontakt so stvolami, chránená povlakom odolným proti opotrebeniu. Pritom povlak odolný proti opotrebeniu je vytvorený pokovovaním niklom.
konečne podľa d’a 1 š i e ho výhodného vyhotovenia je okrúhly piet ac í stroj opatrený axiálne presuvným druhým zámkom, schopným zauja ť tri úrovne zodpovedajúce po1ohe zbaveni a sa očka.
po1ohe pridŕžania očka a neaktívnej po1 obe ihiel pohybujúcich sa pomocou svojho kolienka po obryse tohoto druhého zámku, ktorý je umiestený v súhlase s podávacím miestom okrúhleho pletacieho stroja, pričom tento druhý zámok má taký obrys, že ihly putujúce po ňom sú zdvíhané s podstatným oneskorením oproti zdvíhaniu ihiel putujúcich po prvom zámku.
I
Vynález bude ďalej bližšie objasnený na príkladoch vyhotovenia podľa priložených výkresov, na ktorých obr.
znázorňuje zvislý rez ihlovým valcom, pričom v ľavé j čas t i znázornená ihla v nevyhnutej polohe a v pravej čast i vo vyhnutej polohe, obr. 3 zvislý rez ihlovým valcom a bokoryse tvar zámkov pohybujúcich ihlami, obr.
4A, 4B, vyhotovenia voliacich ov]ádací ch systémov.
obr. 5a a 5c dráhu 'i stvolu ihly pozdĺž pevného zámkového prstenca obr. 5b '1 detailné vyhotovenie ďalším vyhotovením vo1 i aceho vo 1 i aceho vyhotovením a jeho detail.
Príklady vyhotovenia vyná1ezu
Ako
2, ktoré
3, ktoré zar i aderi i a zar i adeni a obr. 6 a rez zvislý rez
A-A týmto vyplýva z obr majú vyhĺbený k 1žu vo svoj časťou do svojej koli enka 20 do vykoná radiálnym
2, je ihlový valec opatrený drážkami profil 2a. ktorý umožňuje, aby i c1 h d r á ž k a ch 2, vyhnú 1 i svojou sa ihly spodnou drážky 2 vyh1beného prí 11ačným znázornená nevyhnutá a vpravo
Ihla 3 zdvíhacím a výstupok 22,
Pri otáčaní tak ponorenie svo j ho prof i 1 u zámkom 21.
2a. Vyhnutie
Na obr. 2 vyhnutá ihla 3.
je opatrená kolienkom 20 pre záber znižovacím zámkom. Pod kolienkom 20 je ihly 3 sa je vľavo upravený ktorý zaberá za výstupok 24 zvislej platiny 23.
i h lového pohybujú dolu svojim nižovacín zámkom stretnú so zánikom
21, ktorý i ch vše tky vyhne a zatlačí ich kolienko 20 do vnútra. Keď sú ihly v tomto vyhnutom stave, môžu ich príslušné zvislé y 23, ktoré kĺžu v rovnakej drážke 2, byť buď zdvíhané alebo nezdvíhané.
Ak je zvislá platina 23 zdvihnutá - ako je znázornené vpravo na obr. 2 - zaberá výstupok 24 svojou zvislou časťou so zvislou časťou výstupku 22 kolienka 20 a neumožňuje tým zdvihnutie kolienka 20 na obryse prvého zámku 25. umiesteného v najkrajnejšej polohe relatívne voči ihlovému válcu 1, avšak iba na obryse druhého zámku 26, ktorý je umiestený bližšie k ihlovému válcu 1 a má iný tvar, ako bude opísané ďalej.
Ak zvislá platina 23 nie je zdvihnutá - ako je znázornené vľavo na obr. 2 - výstupok 24 neprekáža pohybu kolienka 20 a koniec obrysu radiálneho prítlačného zámku 21 vráti spodnú časť ihly 3 smerom von účinkom jej vlastnej pružnosti, takže môže zaberať s obrysom prvého zámku 25. Ihly v danej po1ohe jednou alebo niekoľkými pružinami 27.
obk1opuj úc i m i ich hornú časť. Tieto pr už i ny sú pridržované v potrebnej polohe obvodovými drážkam i
28, upravenými v ihlovom válci j. Pružiny musia vyvíjať silu proti pružnosti ihiel 3, pre umožnenie vyhnutia spodnej časti ihiel 3 tak, etby sa ich horná časť nevyklonila z drážok
2.
Na obr.
je znázornený zvislý rez ihlovým valcom 1 a bokorys čiže tvar zámkov, ktoré pohybujú. ihlami 3. Otáčavý pohyb prebieha sprava doľava.
a í h 1ový válec 1 sa otáča so svojimi ihlami 3. ktorých kolienka 20 potom zaberajú s obrysmi zámkov, keď k nim prídu.
Kolienko 20
29, dokiaľ nedosiahne svojho najnižšieho bodu, v ktorom
E> čl stretne s proti zámkom
30. V tomto najnižšom bode sa ihla stretne s radiálnym prítlačným zámkom 21 pôsobiacim smerom tohoto prítlačného zámku 21 sa zvislá platí na 23 a 1ebo dv í ha alebo nedvíha, čím sa vykonáva voľba. Voliaca oblastí je označená segmentom S. Voľba musí bytí vykonaná pred tým, ako prestane pôsobenie prítlačného zámku 21 a pred tým, ako sa ihly stretnú so zostavou pozostávajúcou zo zámkov 25 a 26. Ak ihla 3 nebola pridŕžaná v drážke 2 svojou zvislou platinou
23, vráti sa smerom von a jej kolienko prvého zámku 25, ktorý je dosť strmý a dosiahne počiatočnej časti podávacej oblasti označenej segmentom A, v ktorej sú umiestené vodiče pr i adze, ktoré predkladajú podávanú priadzu háčku ihly 3.
pohybe po prvom zámku 25 sa ihly 3 zbavia očkových slučiek, vytvorených pri predchádzajúcom pletacom cykle, ktoré sa pohybujú po stvole ihly 3, takže v háčku ihly 3 je iba priadza (alebo tie priadze) uchopená pri tomto zdvíhaní, pričom predchádzajúca slučka sa uvoľní na nasleduj úce zní žen i e ihly 3.
Keď pr í 11ačné pôsoben i e pr í L 1ačného zámku 21 ak kolienko 20 v zábere výstupkom ihly 3 je platiny 23, potom toto koli enko vyčn i eva vonku menej ako v predchádzajúcom pr í páde.
plat i nu je zachytený kruhovou pružinou 3_1 . analogickou k pružinám
27, alebo alternatívne ekvivalentným pevným prstencom.
Kolienko 20 sa preto nemôže na stúpajúcom obryse prvého zámku 25 zdvíhať, a zdvíha sa iba na obryse druhého zámku 26, ktorý je bližšie k ihlovémú válcu
Dráha, sledovaná ihlami zdvíhajúcimi sa na druhom zámku
26, a pletení na. vyrábaná v priebehu tejto dráhy, sú preto rôzne od dráhy a pleteniny ihiel 3 pohybujúcich sa po prvom zámku 25.
Podľa výhodného vyhotovenia vynálezu je druhý zámok 26 opatrený nastavovacím elementom. umožňujúcim druhému zámku 26 zaujať rôzne výšky, aby ihly, ktoré sa po ňom pohybujú, mohli pôsobiť rôzne, a to:
- zbavia sa očka a uchopia odlišný prívod ako ihly 3, ktoré sa pohybujú po prvom zámku 25, zdvihnutím do rovnakej úrovne ako ostatné ihly 3, avšak s oneskorením,
- pridržia očko, tj. uchopia priadzu bez zbavenia sa pred tým vytvoreného očka, zdvihnutím do strednej úrovne,
- pohybujú sa dolu bez vytvorenia nového očka, pretože nová priadza nebola uchopená.
pohyblivý druhý zámok 26 je detailnejšie opísaný talianskej prihláške vynálezu MI 91 A 003239 pr i h lasovate ľa.
ktoré nie sú zdvihnuté alebo presnejšie povedané ich kolienka 20 sa potom dotknú obrysu znižovacieho zámku 29, ktorý ich všetky vráti dolu pre vytvorenie očkových slučiek s priadzami, ktoré práve uchopili a pre uzavrenie pred tým vytvorených očkových slučiek, nesených na ich stvole.
zariadenie ihiel 3. t j. pre pohyb zvislej platiny dvoma striedavými polohami, môže byť vyhotovené aby bolo dosiahnuté dostatočnej rýchlosti, presnosti a synchronizácie.
Na obr. 4Λ , 4B a 4C je znázornené výhodné vyhotovenie podľa vynálezu. u ktorého je zaistená vysoká produktivita a spoľahlivosť okrúhleho pletacieho strojči pri plnom využití výhod vyplývajúcich z vyradenia pomocných platín z voliaceho
Tento v súbežnej toho istého
Ihly 3,
Voliace medzi jej rôzne tak,
1 spojenia. Táto konštrukcia pracuje na báz i známeho už pre voľbu pomocných pl a t í. n , opísanú v skoršej európskej pr i hláške vynálezu
479 371 t o ho j s t é h o prihlasovateľa, avšak použitú tu pre činnosti ihiel miesto pre činnosť pomocných platín.
Obr. 4A znázorňuje zariadenie vo voliacej konfigurácii.
pomocou, prvého zámku 25 a obr.
4B znázorňuje zari adeni e koní i guráci pre pr i dršovan i e ihly 3. Zvi slá platina spojená so stvo1om
32, je umiestená pod každou ihlou 3
Lei istej drážke drážky 2 obsahujúca zv i lú platinu λ/ ihla 3. Relatívne viac i slá platina 23 môže vykonával!
iba axiálny pohyb, pri ktorom je obmedzená drážkou 2, kruhovou pružinou 31 a obrysom svojho zri ižovacieho zámku 33. Stvol 32 je však útly a pružný v rovine obrázku a pôsobí na neho elektromagnetické voliace zariadenie 34, spolupracujúce s pevným zámkovým prstencom 35, znázorneným na ďalších obrázkoch a pozostávajúcim zo zdvíhacieho obrysu 36 a radiálne smerom von odťahovacieho obrysu 37 pre stvol 32. pričom tieto obrysy 36 a 37 sú vzájomne voči sebe uhlovo presadené.
Vo vyhotovení znázornenom ako príklad na obr. 4A a 4B sú zvislá platina 23 a stvol 32 znázornené ako dve oddelene vytvorené časti pripojené k sebe vyhotovením zárezu v spodnej časti zvislej platiny 23, do ktorej je vložený horný koniec stvolu 32. Stálosť tvaru stvolu 32 môže byť dosiahnutá inými prostriedkami, podstatné však pri tom je, že akákoľvek radiálna sila pôsobiaca na spodnú časť stvolu 32 spôsobí jeho vyhnutie. Toto oddelené vyhotovenie predstavuje jednoduchšiu konštrukciu. Zvislá platina 23 môže vykonávať rovnakú funkciu aj vtedy, keď je vyhotovená so stvolom 32 ako jeden kus.
napríklad vylisovaním.
Obr. 4C znázorňuje príklad ďalšieho vyhotovenia voliaceho ·ί .'•i
I ' 1 i
I ovládacieho systému, v ktorom axiálne nezávislé. Znižovaci platinu 23 potom, čo vykonal sú zvislá platina 23 a stvol 32 zámok 33 znižuje axiálne zvislú svoju funkciu, zatiaľ čo stvol je hore pridržovaný prstencom 38. takže jeho spodná časť sa účinkom odťahovacích obrysov na pevnom zámkovom prstenci 35 ohýba a tým uvoľňuje pre kĺzanie v axiálnom smere vo svojich vedeniach.
Podľa n i j ak obmedzujúceho vyhotovenia pozostáva elektromagnetické voliace zariadenie v podstate z čas;t i magnet izované ktorá permanentne priťahuje k sebe do kontaktu stvoly 32 ohýbané účinkom odťahovac i eho obrysu 37, z vloženej časti magnet izovateľnej elektromagnetom 4.4, ktorý je buď vybudený alebo nevybudený buď pre uvoľnenie stvolov 32 ktoré sa teda vrátia do svojej nevyhnutej polohy a môžu sa dvíhať na zdvihacom obryse alebo pre ich pridržovanie vo vyhnutom stave, vzdialenom od ďalšieho zdvíhacieho obrysu
36.
Elektromagnetické vol tohoto typu je znázornené a opísané v CS-AO 216 358.
Podľa schémy. znázornenej na obr. 5a a 5c. putuje stvol pozdĺž pevného zámkového prstenca 35 v smere proti pohybu hod i nových ručičiek pre dosiahnutie odťahovacieho obrysu 37, ktorý bo vyhne a pohybuje s ním k doske elektromagnetického voliaceho zariadenia 34.
stvol am i bez rozdielu.
počiatočnej vonkajšej časti e 1ektromagneti akého vo 1 i aceho zar i aden i a
34, akt i vované permanentným magnetom 43, a zostávajú v polohe vyhnutej smerom von. Odťahovací obrys 37 končí pred vnútornou časťou 3-Γ ' elektromagnetického voliaceho zariadenia 34, aktivované účinkom elektromagnetu 44. keď je tento elektromagnet 44 vybudený elektrickým prúdom.
Obr.
5b znázorňuje túto konštrukciu elektromagnetického voliaceho zariadenia 34 vo väčšom detaile.
Elektromagnet i cké vo1 i ace pozostáva z feromagnetického materiálu obdĺžnikového prstencového tvaru s vnútornou dutinou. v ktorej je umiestený elektromagnet 44.
silám y ako pólový nadstavec. je r’ o d e J ený do dvoch obi čistí, a to do vonkaj še j na vonkajšie časti 34 k permanentnému magnet.u a
na vnútornú časť 34 k elektromagnetu 44, presnejšie povedané k pólovému nadstavcu jeho jadra umiesteného vo vinutí 45. Obe oblasti sú navzájom magnet i c k,y oddelené, napr í k 1 ad v 1 ožeň í m nemagnet i ckého mater i álu ako je mosadz. Pólový nadstavec, tj.
okraj, ku ktorému sú pri ť a hované s Lvo1mi
32.
je výhodou chránený povlakom odolným proti opotrebeniu.
Podľa výhodného vyhotovenia vynálezu je tento povlak odolný proti opotrebeniu tvorený vrstvou niklu, nanesenou okraj pólového nadstavca elektromagnet ického voli aceho •zariadenia 34, okolo ktorého putujú stvoly 32. Tento povlak má feromagnet ické vlastnosti.
čo znamená iba malé zníženie magnetickej žiadne obmedzenie na iba extrémne tenkú vrstvu.
ktorá je nutná pri vyhotovení pov laku d i amagnet i okého materiálu, pozri napríklad taliansky patent 1 228 404.
V porovnaní s materiálmi použitými v tomto patente je nikel omnoho menej krehkejší a c· i 11 i vý na nárazy, čo je
4 .i
I ΐ ϊ podporené možnou väčšou hrúbkou povlaku s neho vytvoreného.
J i
Zdvíhací obrys 36 je s výhodou opatrený zdvihnutým okrajom 36A, ktorý udržuje stvoly 32B na zdvíhacom obryse 36 a bráni zdvíhaniu akýchkoľvek stvolov 32A, ktoré boli pridržované elektromagnetickým voliacim zariadením 34 nedokonal e.
Po tom, čo stvol 82 na obr.
4B stúpa, je zvislá platina zdvíhaná a bráni pružnej časti ihly 3, ktorá bola vyhnutá do vyhĺbeného profi drážky 2 účinkom radiálneho pr í 1.1 aku návratu smerom von na kone i prítlačného zámku
21. záberom svojho výstupku s
výstupkom pred tým, ako ustane účinok pr í 11ačného zámku 21
Ihla 3 sa už preto nemôže vrátiť von a zaberať svojim kolienkom 20 s obrysom prvého zámku 25. a zaberá iba s obrysom druhého zámku 26
A naopak, na obr. 4A stvol vo svoje j koní igurácii
32A nestúpa a nespôsobí zdvíhanie zvislej platiny 23.
takže oba výstupky 22 a 24 spolu vzájomne nezaberajú, čo znamená, že keď prítlak prítlačného zámku 21 ustane. je vyhnutá časť uvoľnená a kol ienko 20 zaber či s obrysom prvého zámku
Si
25. Na konci tohoto pôsobenia, ktorým je blokovaná ihla 3 v po1ohe, v ktorej nespolupracuje .*3 úč i nkom znižovacieho zámku zvislá platina 23 smerom dolu, pr i čom znižovací zámok 33 spolupracuje s kolienkom na zvislej
P1at i ne
23.
Ako už bolo uvedené, strojov pož i adávok na vysokú pracovnú rýchlosť, s čím je nás1edne spojený problém obmedzenej doby, ktorá je k dispozícii na vykonanie voľby ihiel.
V zariadení podľa vynálezu musí byť v časovej perióde, v ktorej každý stvol 32 prechádza pred vnútornou časťou 34’ elektromagnetického voliaceho zar i aden i a
34, elektromagnet 44 vybudený v opačnom zmysle alebo v rovnakom zmysle ako permanentné magnety 43, alebo alternatívne nevybudený, a stvol musí mať dostatok času, v prípade potreby, na navrátenie do svojej nevyhnutej polohy pred tým, ako opäť vstúpi do uhlového sektoru druhej vonkajšej časti 34’_ . Existuje tu taktiež priestorový problém v tom, že ihly 3, podrobované voľbe, sú umiestené veľmi tesne u seba, s rozstupom 1 mm alebo dokonca aj menej.
Vo vyhotovení podľa obr. 6 je umožnené zväčšenie uhlových odstupov stvolov 32, čím sa predĺži časová perióda potrebná na voľbu ihiel 3 a zariadenie podľa vynálezu je zvlášť vhodné a spoľahlivé pre vysokorých1ostné stroje vysokou produktivitou, pri súčasnom zabránení magnet, i ckého
32. Vo vyhotovení podľa obr.
ovplyvňovan í susedných stvol DV
6 stvoly | 32 | rôznych | tvarov | vzájomne |
napr í k 1 ad | pár | ne stvoly | 32p sú | dlhš i e a |
nepárne stvoly | 321* - |
striedajú, pričom viac vo vnútri ako
Dlhšie a viac vo vnútri um i estené párne stvoly 32 p sú volené vyvo1ovacou platí nou
34p , umiestenou v n i žše j a vnútornejšej polohe, zatiaľ čo kratšie a viac zvonku um i estené nepárne stvoly
321' sú volené vyvolovacou platinou
34°, umiestenou vyššie a vo viac vonkajšej polohe.
Obe dve vyvolovácie platiny 3_4P a 341’ sú umiestené na nosnom ráme
46.
Stvoly 32 sú vedené koncentricky drážkovanými prstencami 47’-* a 47p, z ktorých každý je opatrený presadenými drážkami 481-’ a 48p, ktorých počet je rovný polovici počtu drážok 2.
upravených na ihlovom valci .1. Drážky 48r’ sú umiestené tak.
i aby odpovedal umiestené tak,
S radou i nepárnym drážkam 2 aby axiálne odpovedal nepárnych stvolov 32” vonku umiestený vonkajší zámkový zatiaľ čo drážky 48p sú párnym drážkam 2.
je spojený prstenec 35” opatrený odťahovacím obrysom 37” a obrysom 36” .
ktoré sú znázornené na obr. 5a a 5c pred a za vyvolovacou platinou 34” nepárnych stvolov 32”. S radou párnych stvolov 32p je spojený nižší a viac vnútorný zámkový prstenec 35p podobne opatrený odťahovacími obrysmi 37p a zdvíhacími obrysmi 36p. ktoré sú umiestené pred a za vyvolovacou platinou. 34p párnych stvolov 32p .
Radiálna vzdialenosť medzi obvodmi nepárnych a párnych stvolov 32” a 32p môže byť 3-6 mm, pričom rozstup medzi dvoma majú byť zvolené rovnakou vyvolovacou platinou, je teraz asi mm miesto 1 mm.
Tieto vzdialenosti spojené so kutočnosťou.
že stvoly 32 sú pridržované drážkovaným i prstencami 47, ktoré sú s výhodou zhotovené z feromagnet ického materiálu, eliminuje prax i možné magnetické ovplyvňovanie. ktoré by inak mohl ruš i ť vlastnú voľbu.
Zar i adeni e pod ľa vynálezu, uspor i adané dvoch úrovniach, ako je znázorneno na obr.
6, umožňuje zdvojenie uhlové šírky priestoru, ktorý je k d i spozí c i i na voľbu ihiel
3. Je zrejmé.
že upravením troch, š t yroch alebo aj viac úrovní v usporiadaní stvolov a vyvolovacích platín.
môže byť tento priestor trojnásobný, štvornásobný a alebo viacnásobný.
Claims (7)
1. Okrúhly pletací stroj s ihlovým válcom opatreným drážkami (2), v ktorých kĺžu ihly (3), ktoré sú volené pre pohyb buď po dráhe určenej obrysom zdvíhacieho zámku (25). umiesteného v určitej vzdialenosti od ihlového válca, alebo po inej dráhe určenej iným obrysom iného zdvíhacieho zámku (26), um i esteného v menšej vzdialenosti od ihlového válca. v ytým. že ihly (3) sú pružnými ihlami.
pre ktoré j e vo 1 i aca operácia vykonávaná spôsobením ich vyhnut i a do alebo nevyhnúť i a, takže ich kolienko (20) vyčnieva do menšej pr i čom vyhnuté ihly (3) môžu pomocou svojich kolienok (20) stúpať iba na obryse druhého zámku (26) . zat i aľ čo nevyhnuté ihly ( 3) môžu stúpať na obryse prvého zámku (25). ktorého tlak smerom nahor začne pred tlakom smerom nahor druhého zámku (26) , a že i hly (3) sú vyhnuté radiálne pri t lačným zámkom (21).
ktorý je predk1adaný ihlám ( 3) a udržuje ich vyhnuté, keď dos i ahnu svoje j najnižšej úrovne pôsoben í m (29). pr i čom voľba ihlami (3) ktoré majú byť udržované vyhnuté v drážke (2), a tými ihlami (3), ktoré sa môžu vrátiť smerom von, keď účinok (21) ustane. je vykonaná zvislou platinou (23) klznou iba v axiálnom smere, pre zaujatie buď zdvihnutej polohy, v ktorej udržuje ihly (3) vo vyhnutom stave, alebo polohy, v ktorej nepridržuie ihly (3), a pričom každá ihla (3) je spoj ená so zv islou platinou (23) , ktorá kĺže v rovnakej drážke (2) ako k nej pripojená ihla (3).
2. Okrúhly pletací stroj podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým. že drážka (2) je vytvorená s •í vyhĺbeným profilom (2a) ktorý umožňuje vyhnutie ihly (3) do .1 seba.
3.
klznou schopný
Okrúhly pletací iba v ako tým, ax i á1nom ax i álneho smere, podľa nároku 1, vyznaču <z.
každou zvislou platinou (23).
pohybu.
radiálnej k ihlovému válci (1), je spojený pružný stvol (32), tak aj vyhnutie v rovine pričom dráha uvedeného pohybu je stanovená odťahovacím obrysom (37), upraveným pred zdvíhacím obrysom (36) v smere otáčania uvedeným i obrysm i
36) upravené uhlovo e 1ektromagne t i cké vo 1 iace zariadenie (34) na podrobenie všetkých stvolov ( 32) vyhnutých odťahovacím obrysom (37), voli acu operác i u.
k torou t i e s Lvo1 y (32), ktoré majú byť uvoľnené do polohy (32B) a majú zaberať so zdvíhacím obrysom ( 36) a preto zdvíhať svoju svoju ihlu (3) vyhnutú, sú oddelené od tých stvolov (32), ktoré majú byť udržované vyhnuté v polohe (32A) a nemajú zaberať so zdvíhacím obrysom (36) a majú preto ponechal! nad nimi ležiace ihly (3) voľnými, pričom tieto ihly (3) sú zdv í hané prvým zámkom (25), zatiaľ čo ostávajúce ihly (3) môžu iba vstupovať do kontaktu s druhým zámkom (26).
4. Okrúhly pletací stroj podľa nároku 3, vyznač tým, e elektromagnetické zariadenie ( 34) pozostáva z bočného okraja £eromagnetickej dosky, rozdeleného do dvoch ob1ast í, z ktorých jedna oblasť je rozdelená na dve obvodové vonkaj š i e časti (34') a je pripojená k permanentnému magnetu (43) pre vytvoreni e svo j e j magne L i ckej po1ar i ty a druhá oblasť je tvorená stredovou vnútornou časťou ( 34’ ' ) .
ktorá pr i j í ma polaritu pólového nadstavca jadra elektromagnetu ( 44) , pr i čom sú od eba vzájomne oddelené nemagnet ickým mater i á 1om.
5. Okrúhly pletací stroj podľa nároku 4. v y z n a č u sa tým. že doska tvoriaca elektromagnetické vo 1 i ace zariadenie (.34) alebo .aspoň jej okraj, ktorý tvorí kontakt so stvolami (32). je chránený povlakom odolným proti opotreben i u.
6. Okrúhly pletací stroj podľa nároku 5. v y z n a č u tým.
e povlak odolný proti opotrebeniu je vytvorený pokovovaním n
7. Okrúhly pletací stroj podľa jedného alebo niekoľkých predchádzajúcich nárokov, v y •o že je opatrený axiálne presuvným druhým zámkom i 26), schopným zau j ať.
tri úrovne zodpovedájúce polohe zbaven i a sa očka.
po1ohe pridŕžania očka a neaktívnej polohe ihiel ( 3) pohybujúcich sa pomocou svojho kol i erika (20) po obryse tohoto druhého zámku (26), ktorý je umiestený v súhlase s podávač í m m i estom okrúhleho pletacieho stroja. pričom tento druhý zámok (26) má taký obrys, že ihly (3) putujúce po ňom sú zdví hané s podstatným oneskorením oproti zdvíhaniu ihiel (3) putuj úci ch po prvom zámku (25).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
ITMI920796A IT1255049B (it) | 1992-04-02 | 1992-04-02 | Macchina circolare da maglieria ad aghi elastici con dispositivo di selezione a cursore scorrevole |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK26993A3 true SK26993A3 (en) | 1993-11-10 |
Family
ID=11362757
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK269-93A SK26993A3 (en) | 1992-04-02 | 1993-03-31 | Circular knitting machines |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5361608A (sk) |
EP (1) | EP0569065A1 (sk) |
JP (1) | JPH0633350A (sk) |
CZ (1) | CZ55693A3 (sk) |
IT (1) | IT1255049B (sk) |
SK (1) | SK26993A3 (sk) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
IT1295742B1 (it) * | 1997-02-04 | 1999-05-27 | Franco Sciacca | Metodo e attrezzatura per la selezione jacquard in una macchina tessile |
US5899096A (en) * | 1998-03-27 | 1999-05-04 | Sangiacomo S.P.A. | Device for needle-by-needle selection in circular stocking knitting machines |
DE102010017952B4 (de) | 2010-04-22 | 2012-04-19 | H. Stoll Gmbh & Co. Kg | Stricknadel für Strickmaschinen |
DE102010020041B4 (de) | 2010-05-11 | 2013-08-29 | H. Stoll Gmbh & Co. Kg | Stricknadel für Strickmaschinen und Flachstrickmaschine |
AT511105B1 (de) * | 2011-06-27 | 2012-09-15 | Holcim Technology Ltd | Verfahren und vorrichtung zum erfassen von geradheitsabweichungen und/oder verformungen bei einem drehrohrofen |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3335581A (en) * | 1965-03-03 | 1967-08-15 | Monarch Internat Ltd | Cam means for circular knitting machines |
GB1257491A (sk) * | 1969-04-01 | 1971-12-22 | ||
US3812691A (en) * | 1969-10-07 | 1974-05-28 | Terrot Soehne & Co C | Jack and needle actuator for a circular knitting machine |
US3771328A (en) * | 1972-01-03 | 1973-11-13 | A Schindele | Jack-controlling means for the needles of a circular knitting machine |
DE2236323A1 (de) * | 1972-07-25 | 1974-02-07 | Terrot Soehne & Co C | Elektromagnetisch wirkende mustervorrichtung fuer rundstrickmaschinen |
FR2163234A5 (en) * | 1972-12-21 | 1973-07-20 | Vyzk Vyvojovy Ustav | Circular knitting machine - has auxiliary cam and actuator levers for disabling needles |
DE2327585A1 (de) * | 1973-05-30 | 1974-12-19 | Fouquet Werk Frauz & Planck | Rundstrickmaschine |
US3976206A (en) * | 1975-07-16 | 1976-08-24 | Flatau Carl R | Articulated master slave manipulator |
CS224195B1 (en) * | 1981-11-26 | 1983-12-30 | Oldrich Kase | Circular knitter |
DE3322673C2 (de) * | 1983-06-23 | 1986-10-30 | Universal Maschinenfabrik Dr. Rudolf Schieber GmbH & Co KG, 7081 Westhausen | Nadelauswahleinrichtung an einer Strickmaschine, insbesondere Flachstrickmaschine |
IT1238172B (it) * | 1990-01-12 | 1993-07-09 | Savio Spa | Procedimento e dispositivo per la selezione ago per ago in una macchina circolare da maglieria con selettori elastici |
DE69116289T2 (de) * | 1990-10-05 | 1996-09-05 | Matec Srl | Nadelauswahlvorrichtung an einer Rundstrickmaschine mit elastischen Nadelstössern |
-
1992
- 1992-04-02 IT ITMI920796A patent/IT1255049B/it active IP Right Grant
-
1993
- 1993-03-30 EP EP19930200902 patent/EP0569065A1/en not_active Withdrawn
- 1993-03-31 US US08/040,935 patent/US5361608A/en not_active Expired - Fee Related
- 1993-03-31 SK SK269-93A patent/SK26993A3/sk unknown
- 1993-04-01 JP JP5096487A patent/JPH0633350A/ja not_active Withdrawn
- 1993-04-01 CZ CZ93556A patent/CZ55693A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JPH0633350A (ja) | 1994-02-08 |
CZ55693A3 (en) | 1993-11-17 |
US5361608A (en) | 1994-11-08 |
ITMI920796A1 (it) | 1993-10-02 |
EP0569065A1 (en) | 1993-11-10 |
IT1255049B (it) | 1995-10-17 |
ITMI920796A0 (it) | 1992-04-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3535892A (en) | Knitting machine with slide latch needles controlled by jacks | |
GB2102456A (en) | Flat bed knitting machines | |
SK26993A3 (en) | Circular knitting machines | |
CZ283169B6 (cs) | Zařízení pro volbu jehel v okrouhlém pletacím stroji typu s pružnými pomocnými platinami a způsob volby jehel | |
JPH02289154A (ja) | 丸編機における電磁選針装置 | |
US5375436A (en) | Needle selecting device of a knitting machine | |
US5931025A (en) | Lowering sinker actuation cam set for circular knitting machines for forming standard-terry knitting and sandwich-terry knitting | |
US5425252A (en) | Needle selection device for circular knitting machines for manufacturing socks, stockings or the like | |
CS276110B6 (en) | Electromagnetic selective device of needles of a circular knitter, particularly for ladies' panty hoses | |
US3742733A (en) | Knitting machine | |
EP3983587B1 (en) | A circular knitting machine and a method for moving the needles of a circular knitting machine | |
RU2067631C1 (ru) | Устройство для отбора игл на кругловязальной машине с упругими толкателями | |
US3426550A (en) | Slide latch needle selector arrangement | |
US4972686A (en) | Electromagnetic needle selector for circular knitting machines | |
US5165259A (en) | Method and device for needle-by needle selection in a circular knitting machine by means of elastic selectors | |
CZ282645B6 (cs) | Zařízení pro axiální posun jehel v okrouhlém pletacím stroji | |
EP0957193B1 (en) | Lowering sinker actuation cam set for circular knitting machines for forming standard-terry knitting and sandwich-terry knitting | |
SK27093A3 (en) | Circular knitting machines | |
KR200211960Y1 (ko) | 다양한 구멍무늬 및 칼라무늬를 형성하는 환편기장치 | |
EP0529411A1 (en) | Knitting machine with needle selection device | |
EP0962569A2 (en) | Highly versatile circular knitting machine for hosiery and the like with multiple drops or feeds | |
CN111826795A (zh) | 一种制作毛圈线圈的圆型针织机及在圆型针织机中制作毛圈线圈的方法 | |
CS268809B2 (en) | Needle selection device in circular knitting machine | |
IT9021646A1 (it) | Dispositivo selettore degli aghi in una macchina circolare da maglieria con jack elastici |