SK18632001A3 - Regulácia izbovej teploty - Google Patents

Regulácia izbovej teploty Download PDF

Info

Publication number
SK18632001A3
SK18632001A3 SK1863-2001A SK18632001A SK18632001A3 SK 18632001 A3 SK18632001 A3 SK 18632001A3 SK 18632001 A SK18632001 A SK 18632001A SK 18632001 A3 SK18632001 A3 SK 18632001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
valve
room temperature
temperature
operating characteristic
temperature control
Prior art date
Application number
SK1863-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Jochen Ohl
Original Assignee
Techem Service Aktiengesellschaft & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Techem Service Aktiengesellschaft & Co. Kg filed Critical Techem Service Aktiengesellschaft & Co. Kg
Publication of SK18632001A3 publication Critical patent/SK18632001A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05DSYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
    • G05D23/00Control of temperature
    • G05D23/19Control of temperature characterised by the use of electric means
    • G05D23/1927Control of temperature characterised by the use of electric means using a plurality of sensors
    • G05D23/193Control of temperature characterised by the use of electric means using a plurality of sensors sensing the temperaure in different places in thermal relationship with one or more spaces
    • G05D23/1931Control of temperature characterised by the use of electric means using a plurality of sensors sensing the temperaure in different places in thermal relationship with one or more spaces to control the temperature of one space

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)
  • Flow Control (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Control Of Combustion (AREA)
  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)
  • Control Of Temperature (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

Vynález sa týka regulácie izbovej teploty pomocou prvého snímača teploty na meranie teploty vzduchu v miestnosti, druhého snímača teploty na meranie teploty privádzaného výhrevného média a pomocou regulátora na ovládanie ventilu regulujúceho prietok výhrevného média.
Doterajší stav techniky
Podľa nariadenia o vykurovacích zariadeniach musia byť vykurovacie zariadenia opatrené zariadeniami na reguláciu teploty v miestnostiach. Spravidla sa na to používajú termostatové ventily. Sú to mechanické regulátory, ktoré merajú teplotu v miestnosti a v závislosti od rozdielu medzi meranou a žiadanou teplotou menia zdvih ventilu. Táto technika sa osvedčila a často sa používa. Napriek tomu však nie je regulácia izbovej teploty optimálna; vyskytujú sa pritom tieto problémy dané systémom;
Charakteristika ventilu, t.j. závislosť prietokového množstva od zdvihu je pri optimálne lineárnom ventile priamková. Pri prevádzke v hydraulickom zmiešanom obvode, napríklad vo vykurovacom zariadení, sa však charakteristika ventilu v závislosti od autority ventilu (t.j. rozsahu oblasti ovládanej ventilom) zdeformuje a pretvorí sa na tzv. pracovnú charakteristiku. Čím menšia je autorita ventilu, tým strmšie je stúpanie pracovnej charakteristiky v oblasti malých absolútnych zdvihov, čo značí, že malé zmeny zdvihu tu majú za následok relatívne veľké zmeny prietokového množstva. Pri konštantných parametroch regulátora sa takto nedá docieliť stála kvalita regulácie v celom rozsahu zdvihu ventilu. Ak sú parametre regulátora dimenzované na ventily s veľkou autoritou a ak regulátor pôsobí na ventil s malou autoritou, bude mať celý systém v oblasti malých zdvihov tendenciu kmitať. Naopak, v prípade, že parametre regulátora budú dimenzované na ventily s malou autoritou a • · · · · · · • ·♦····· · · · • · · · · · ·· · ·· ··· regulátor bude pôsobiť na ventil s veľkou autoritou, resp. v oblasti veľkých zdvihov, bude celý systém veľmi zotrvačný.
Okrem toho regulátor izbovej teploty následkom vplyvu teploty výhrevného média zachytáva vyššiu teplotu než je skutočná teplota, aká prevláda v strede miestnosti. Vplyv teploty výhrevného média sa stanovuje podľa DIN EN 215 a pri dnešných regulátoroch býva asi 0,5 K / 30 K, t.j. pri zmene teploty výhrevného média o 30 K sa zmení pri rovnakej teplote v miestnosti teplota zachytávaná regulátorom o 0,5 K. Navyše vyžaruje vykurovacie teleso teplo do miestnosti. Toto žiarenie má vplyv aj na regulátor, ktorý potom meria vyššiu teplotu. Táto chyba merania v podstate závisí od teploty privádzaného výhrevného média (závislej od prevádzky) a od konkrétneho priestorového usporiadania. V dôsledku tejto závislosti od prevádzky nie je chyba merania konštantná a spôsobuje to, že podľa skutočného stavu budú teploty v miestnosti viac alebo menej kolísať.
V DE 32 13 845 A1 sa opisuje metóda na stanovenie tepla odovzdávaného vykurovacími telesami alebo podlahovým kúrením a na reguláciu odovzdávania tepla pomocou snímača teploty privádzaného, snímača teploty odvádzaného výhrevného média a snímača teploty vzduchu v miestnosti, pričom do regulácie vstupuje len meraná teplota vzduchu v miestnosti.
Rovnako sa aj v EP 0 065 201 B1 opisuje metóda na meranie odvádzania tepla z vykurovacích telies v miestnostiach pomocou troch snímačov. Pri tejto metóde sa tepelný výkon odovzdávaný vykurovacím telesom zisťuje z vopred nastavených konštánt vykurovacieho systému, ako aj z teplôt nameraných počas prevádzky; pritom sa pomocou empirických vzťahov zohľadňuje aj premenlivosť prietoku výhrevného média. Regulácia teploty v miestnostiach na základe nameraných hodnôt sa tu neopisuje.
• ·
Metóda na stanovenie relatívnej spotreby tepla opísaná v DE 32 43 198 používa okrem zachytávania teploty privádzaného a odvádzaného výhrevného média aj veľkosť zdvihu ventilu ako údaj charakterizujúci prietokové množstvo výhrevného média. Použitie veľkosti zdvihu ako miery prietoku má však nevýhodu v tom, že sa nezohľadňuje autorita ventilu, ktorá podstatne ovplyvňuje súvislosť medzi veľkosťou zdvihu a prietokom. Vychádza sa tu z dimenzovania vykurovacieho zariadenia podľa predpisov, čo je prípad, ktorý sa v praxi príliš často nevyskytuje. Rovnako sa na reguláciu nevyužívajú ani ďalšie signály.
V DE 297 10 248 U1 sa opisuje zariadenie na zachytávanie spotreby tepla, ktoré okrem snímačov teploty privádzaného a odvádzaného výhrevného média a snímača teploty vzduchu v miestnosti môže mať ešte snímač rozdielu tlakov pred ventilom a za ventilom, čím sa však celý prístroj ešte zdražuje. Na reguláciu vykurovacieho výkonu sa používa ešte ďalší snímač teploty vzduchu v miestnosti.
Napokon v DE 200 09 158 prihlasovatelia patentu opisuje usporiadanie, pri ktorom sa meria teplota vzduchu v miestnosti v blízkosti spätného potrubia, čím sa aspoň chyba merania spôsobená vyžarovaním tepla zníži. Tu sa však veľkosť zdvihu ventilu nezohľadňuje.
Úlohou predmetného vynálezu je navrhnúť takú reguláciu teploty v miestnosti, pri ktorej sa kvalita regulácie jednoduchým a z hľadiska nákladov prístupným spôsobom zlepší.
Podstata vynálezu
Podľa predmetného vynálezu sa táto úloha regulácie teploty v miestnosti spôsobom opisovaným v úvode rieši pomocou tretieho snímača na meranie teploty odvádzaného výhrevného média, pričom sa z teplôt meraných snímačmi teplôt vzduchu v miestnosti, snímačmi teplôt privádzaného a odvádzaného výhrevného média stanoví pracovná charakteristika ventilu a pričom sa
regulačné parametre regulácie teploty v miestnosti prispôsobujú pracovnej charakteristike ventilu v závislosti od pracovného bodu ventilu. Z pracovnej charakteristiky ventilu možno pre určitý daný zdvih presne odčítať prietokové množstvo výhrevného média. Ak je pracovná charakteristika známa, je potom možné na dosiahnutie potrebnej zmeny zdvihu (ventilu) regulačné parametre presne prispôsobiť požadovanej zmene prietoku výhrevného média v závislosti od pracovného bodu, a tým zamedziť rozkolísanie regulačného systému. Takýmto spôsobom sa skutočná izbová teplota priamo prispôsobuje požadovanej izbovej teplote a kvalita regulácie sa výrazne zlepší.
Pritom sa podľa predmetného vynálezu pracovná charakteristika zistí stanovením prietoku ventilom vždy pri príslušnom zdvihu ventilu tak, že sa prietok určí z podielu skutočného tepelného výkonu a normovaného tepelného výkonu vykurovacieho telesa alebo podlahového kúrenia. Skutočný tepelný výkon sa pritom môže jednoducho stanoviť z priemerného rozdielu medzi teplotou privádzaného a teplotou odvádzaného výhrevného média, a z teploty vzduchu v miestnosti; možno tu použiť tak aritmetický priemer teplotných rozdielov, ako aj logaritmický priemer teplotných rozdielov. Ak sa pracuje s aritmetickým priemerom teplotných rozdielov, mal by sa pri veľkých rozdieloch teplôt privádzaného a odvádzaného výhrevného média použiť ďalší korekčný činiteľ. Normovaný tepelný výkon vyplýva z normalizovaných hodnôt vykurovacieho zariadenia, ktoré sa určia pri uvedení regulačného systému do prevádzky.
Je výhodné, ak sa pracovná charakteristika zisťuje vždy v pravidelných časových intervaloch, aby sa zohľadnili zmeny v hydraulickom vykurovacom systéme, prípadne aj starnutie ventilu. Ukázalo sa, že spravidla je účelné zisťovať pracovnú charakteristiku po dosiahnutí ustáleného stavu. Podľa nárokov na kvalitu regulácie alebo na kvalitu vykurovacieho zariadenia možno pracovnú charakteristiku zisťovať buď v dlhších alebo aj kratších časových intervaloch.
• · · ·
5· · · · · · · • · · ·· ·
Aby sa pracovná charakteristika ventilu dala určiť v stave aspoň približne ustálenom, zisťuje sa prietok pri danom zdvihu až po určitom relaxačnom čase, napr. 15 minút po zmene veľkosti zdvihu. Po tomto čase sa krátkodobé dynamické výkyvy po zmene prietoku výhrevného média opäť vyrovnajú, takže možno namerať spoľahlivé hodnoty.
Na vyrovnanie krátkodobých výkyvov teploty pochádzajúcich z elektronického šumu a pod., možno podľa predmetného vynálezu meracie signály zo snímačov teploty vyhladiť elektronickým filtrom. Použitím takýchto filtrov sa kvalita regulácie izbovej teploty ešte väčšmi zvýši. S výhodou na tento účel možno použiť dolnopriepustný filter.
Podľa predmetného vynálezu je potrebné, aby regulačný parameter (regulačné parametre) na stanovenie požadovaného zdvihu ventilu bol (boli) závislý (závislé) od strmosti pracovnej charakteristiky pri danom zdvihu. Strmosť pracovnej charakteristiky je mierou toho, ako rýchlo sa skutočný prietok cez ventil pri zmene zdvihu zmení, takže pomocou strmosti možno dobre posúdiť účinok zmeny zdvihu.
Je výhodné, ak sa pred vykonaním povelu na nastavenie ventilu zistí aj strmosť pracovnej charakteristiky pri požadovanom zdvihu a ak sa povel na nastavenie ventilu vykoná len vtedy, keď strmosť charakteristiky leží v určitých medziach. Tým sa dajú najmä pri regulátoroch teploty napájaných z batérií eliminovať veľké zdvihy aj pri malej strmosti pracovnej charakteristiky, pri ktorých je vplyv hoci aj veľkej zmeny zdvihu na teplotu miestnosti len malý.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Výhodný spôsob vyhotovenia zariadenia podľa predmetného vynálezu sa podrobnejšie opisuje s odvolaním na priložené obrázky.
Obr. 1 diagram s priebehmi pracovných charakteristík pri ventiloch s rôznymi autoritami,
Obr. 2 schéma usporiadania regulácie izbovej teploty podľa vynálezu pri pohľade zhora.
V diagrame na obr. 1 je znázornená závislosť prietokového množstva ľubovoľným ventilom od veľkosti zdvihu; prietokové množstvo i veľkosť zdvihu sú vyjadrené v percentách. Pri ideálne lineárnom ventile je závislosť prietokového množstva od zdvihu priamka so smernicou 1 (krivka a = 1). V tomto prípade sa aj autorita a ventilu, ktorá vyjadruje pomer tlakovej straty pri otvorenom ventile ku tlakovej strate pri zavretom ventile, rovná jednotke. Pri skutočných ventiloch býva autorita ventilu približne a.« 0,3 a na túto hodnotu sa vykurovacie zariadenia spravidla dimenzujú. Prislúchajúca pracovná charakteristika (krivka a = 0,3) má však v porovnaní s krivkou a = 1 strmšie stúpanie pri menších a pomalšie stúpanie pri väčších zdvihoch. S klesajúcimi autoritami ventilov (porovnaj krivky a = 0,1 a a = 0,01) je pracovná charakteristika ventilu pri malých zdvihoch postupne strmšia a pri väčších zdvihoch sa postupne viacej splošťuje.
Skutočná autorita ventilu okrem jeho konštrukcie veľmi závisí aj od pomerov ovplyvňujúcich prúdenie výhrevného média vo vykurovacom zariadení. Ak sa pri regulácii vychádza z priemernej autority ventilu a = 0,3, nebývajú výsledky v praxi uspokojivé. Najmä pri malých hodnotách autority ventilu sa mení skutočný prietok pri zmene zdvihu podstatne viac, ako sa od regulácie očakáva. Nestabilita regulácie, ktorá z toho vyplýva, sa musí zase vyrovnávať, čo má za následok kolísanie izbovej teploty okolo žiadanej hodnoty.
• · • ·
Príklad uskutočnenia vynálezu
Aby sa uvedeným skutočnostiam zabránilo, má systém regulácie 1_ izbovej teploty prvý snímač teploty 2 na meranie teploty vzduchu v miestnosti, druhý snímač teploty 3 na meranie teploty privádzaného výhrevného média a tretí snímač teploty 4 na meranie teploty odvádzaného výhrevného média. Tieto tri snímače teploty 2, 3, 4 sú pripojené na ovládanie 5 regulátora 6 vykurovacieho telesa, ktorým sa nastavuje zdvih ventilu 7 umiestnenom na prívodnom potrubí k vykurovaciemu telesu 8.
Snímač teploty 3 na meranie teploty privádzaného výhrevného média je umiestnený v prívodnom potrubí 9 a je zabudovaný do regulátora 6 vykurovacieho telesa. Snímač 4 na meranie teploty odvádzaného výhrevného média je analogicky umiestnený vo výstupnom potrubí 10 a spolu so snímačom teploty 2 na meranie teploty vzduchu v miestnosti sa nachádza v samostatnej skrinke. Prirodzene, snímače teploty 2, 3, 4 môžu byť zoskupené alebo usporiadané aj inak. Práve tak možno použiť aj dotykové snímače.
Hodnoty namerané snímačmi teploty 2, 3, 4 sa podľa spôsobu montáže privádzajú káblom 11 do ovládacieho systému 5 regulátora vykurovacieho telesa 6, kde sa spracúvajú v operačnej jednotke, napr. v mikroprocesore, ktorá však nie je na obrázku znázornená. Najprv sa stanoví teplota miestnosti, aby sa zistila odchýlka skutočnej izbovej teploty od žiadanej izbovej teploty. Ďalej sa pomocou hodnôt nameraných snímačmi teploty 2, 3, 4_stanoví pracovná charakteristika ventilu 7.
Na tento účel sa zistí výkon odovzdávaný vykurovacím telesom pomocou rovnice uvádzanej v DIN 4703 a slúžiacej na prepočítavanie výkonu vykurovacieho telesa z rôznych teplotných rozdielov:
(D • · · · · · · • · · · · · · • ······· · · β • · · · · · • · · ·· ··· kde
Q je skutočný tepelný výkon vykurovacieho telesa 8,
Qn je normovaný tepelný výkon vykurovacieho telesa 8,
At je priemerný teplotný rozdiel medzi teplotou výhrevného média a teplotou vzduchu v miestnosti,
AtN je normovaný teplotný rozdiel medzi teplotou výhrevného média a teplotou vzduchu v miestnosti a n je exponent vykurovacieho telesa.
Pri výpočte možno použiť buď aritmetický priemerný teplotný rozdiel ťy + tfí
At =--tL alebo logaritmický priemerný teplotný rozdiel
pričom tv je teplota privádzaného, tR je teplota odvádzaného výhrevného média a tL je teplota vzduchu v miestnosti.
Ak sa pracuje s aritmetickým priemerným teplotným rozdielom, musí sa pri veľkom rozdiele teplôt tv-tR vziať do úvahy ešte korekčný činiteľ.
··
Tepelný výkon vykurovacieho telesa 8 vyplýva zo vzťahu:
Q =cv.m(tv -tR) (2) kde cw je merné teplo výhrevného média (nosiča tepla) a m je prietokové množstvo.
Dosadením rovnice 2 do rovnice 1 bude prietokové množstvo
Normovaný tepelný výkon každého vykurovacieho telesa 8 a príslušný normovaný teplotný rozdiel, ako aj exponent vykurovacieho telesa musia byť v tomto prípade vopred známe a pri uvádzaní zariadenia do prevádzky sa musia vložiť do regulátora 6 vykurovacieho telesa. Ako výhrevné médium sa spravidla používa voda, ktorej merné teplo je známe.
Ak nie je normovaný tepelný výkon známy, možno namiesto prietokového množstva m zistiť relatívne prietokové množstvo mR, t.j. prietokové množstvo v pomere k normovanému prietokovému množstvu, z normovaného tepelného výkonu
(4) dosadením do rovnice 2:
(5) pričom index w vždy značí normovanú veličinu. Ak nie sú k dispozícii žiadne presnejšie informácie o normovaných veličinách, možno vychádzať z hodnôt normovanej teploty privádzaného výhrevného média tVN = 90°C, normovanej teploty odvádzaného výhrevného média tRN = 70°C, z normovanej teploty vzduchu v miestnosti tLN a z exponentu vykurovacieho telesa n = 1,3 a ako výhrevné médium predpokladať vodu. Výraz pred teplotným rozdielom (na pravej strane rovnice 5) takto bude konštanta.
Ak je známe prietokové množstvo m, resp. mR a zdvih h, dá sa stanoviť pracovná charakteristika m = f(h), resp. mR = f(h ventilu 7. Podľa autority ventilu bude táto charakteristika viac alebo menej strmá. Keďže autorita ventilu závisí aj od skutočného stavu celého hydraulického systému, zistí sa najvhodnejšia pracovná charakteristika príslušného ventilu 7 pomocou algoritmu. Na zjednodušenie sa pracovná charakteristika určí vypočítaním prietokového množstva v rôznych určujúcich bodoch krivky (ich rozloženie je dané vopred) a potom sa nimi preloží a stanoví spojitá.krivka.
Na základe znalosti tejto pracovnej charakteristiky dajú sa parametre regulátora prispôsobiť pracovnej charakteristike ventilu 7, čím sa dosiahne zlepšenie kvality regulácie. Regulátor 6 vykurovacieho telesa bude potom pracovať predvídateľným spôsobom a nezávisle od hydraulického stavu vykurovacieho zariadenia.
Vyššie opísaný spôsob stanovenia pracovnej charakteristiky a prispôsobovanie parametrov regulátora sa v pravidelných časových intervaloch, resp. v ustálenom stave opakuje preto, aby sa zohľadnili zmeny v správaní hydraulického systému vykurovacieho zariadenia alebo zmeny na ventiloch. Na vyrovnanie silnejšieho kolísania možno tu vziať do úvahy doteraz platnú pracovnú charakteristiku napr. tak, že sa novým meraním v niektorom bode stanoví určujúci bod novej pracovnej charakteristiky takto:
• ·
X (určujúca hodnota pôvodnej pracovnej charakteristiky) + (1-X) (novonameraná hodnota) = určujúci bod novej pracovnej charakteristiky pričom sa ako činiteľ závažnosti berie napr. hodnota X = 0,8.
Na dostatočné filtrovanie a vyhladenie signálu teplôt meraných snímačmi 2, 3, 4 sa do ovládacieho zariadenia 5 regulátora vykurovacieho telesa zaraďuje článok na predbežné spracovanie signálu (nie je znázornený na obrázku), ktorý sa v podstate skladá z elektronického dolnopriepustného filtra.
Pri prispôsobovaní parametrov regulátora sa najmä dbá na to, aby parameter regulácie na stanovenie požadovaného zdvihu ventilu 7 bol závislý od strmosti pracovnej charakteristiky pri danom zdvihu ventilu 7, pretože táto strmosť je mierou zmeny prietokového množstva pri vopred definovanej zmene zdvihu. Tým sa okrem iného umožní optimalizovať reakčný čas regulácie 1_ izbovej teploty, pretože účinok danej zmeny zdvihu sa dá presne odhadnúť. Ďalším dôležitým prvkom optimalizácie môže byť minimalizácia veľkosti zdvihu pri vopred zadanej minimálnej kvalite regulácie. Keďže v oblasti malej strmosti pracovnej charakteristiky sú účinky pomerne veľkej zmeny zdvihu na prietokové množstvo malé, je aj vplyv na teplotu miestnosti pomerne malý, takže sa ani kvalita regulácie výrazne nezlepší. Preto je účelné stanoviť strmosť pracovnej charakteristiky v mieste požadovaného zdvihu ešte pred vykonaním nastavovacieho povelu a tento povel vykonať len vtedy, keď strmosť pracovnej charakteristiky leží v určitom rozsahu hodnôt. Dôležité je to najmä pri regulátoroch vykurovacích telies napájaných z batérie, pretože sa tým predĺži ich životnosť.
Pri inom spôsobe vyhotovenia sa regulácia 1. izbovej teploty používa aj pri podlahovom vykurovaní. V takomto prípade možno normovaný tepelný výkon a príslušný exponent n vykurovacieho telesa nájsť napr. v predpise DIN o plošnom vykurovaní alebo v podkladoch od výrobcu.
·· ·
Prispôsobením parametrov regulátora pracovnej charakteristike ventilu vykurovacieho telesa sa dá kvalita regulácie teploty 1_ v miestnostiach jednoduchým a z hľadiska nákladov výhodným spôsobom zlepšiť, pretože sa činnosť regulátora dá predpovedať nezávisle od hydraulických podmienok vo vykurovacom zariadení. Navyše je možné optimalizovať aj reakčný čas regulátora. Ďalej sa pri vopred danej kvalite regulácie dajú minimalizovať pohyby pri zdvihu a tým sa dá aj znížiť spotreba energie. Pracovná charakteristika sa dá stanoviť jednoducho a s malými nákladmi meraním pomocou troch snímačov teploty.
• · • · na merame

Claims (8)

1. Regulácia izbovej teploty s prvým snímačom teploty (2) izbovej teploty, s druhým snímačom teploty (3) na meranie teploty privádzaného výhrevného média a s regulátorom (6) ovládania ventilu (7) na prietok výhrevného média, vyznačujúca sa tým, že má tretí snímač teploty (4) na meranie teploty odvádzaného výhrevného média, pričom sa z teplôt nameraných snímačmi teploty (2, 3, 4) na meranie teploty vzduchu v miestnosti, teploty privádzaného a teploty odvádzaného výhrevného média určí pracovná charakteristika ventilu (7) a pričom sa regulačné parametre regulácie (1) izbovej teploty prispôsobujú pracovnej charakteristike v závislosti od pracovného bodu ventilu (7).
2. Regulácia izbovej teploty podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že pracovná charakteristika sa zistí stanovením prietoku ventilom (7) vždy pri príslušnej polohe ventilu (7) tak, že prietok sa stanoví z podielu normovaného tepelného výkonu a skutočného tepelného výkonu vykurovacieho telesa (8) alebo podlahového vykurovania.
3. Regulácia teploty v miestnosti podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že pracovná charakteristika sa určuje vždy v pravidelných časových intervaloch, napríklad raz ročne.
4. Regulácia teploty v miestnosti podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že prietok na stanovenie pracovnej charakteristiky zodpovedajúci určitému zdvihu sa zisťuje až po istom relaxačnom čase, napríklad 15 minút po zmene zdvihu.
·· ·
5. Regulácia teploty v miestnosti podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že meracie signály snímačov teploty (2, 3, 4) sa vyhladzujú elektronickým filtrom.
6. Regulácia izbovej teploty podľa nároku 5, vyznačujúca sa tým, že filtrom je dolnopriepustný filter.
7. Regulácia teploty v miestnosti podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že regulačný parameter na stanovenie požadovanej veľkosti zdvihu ventilu (7) závisí od strmosti pracovnej charakteristiky pri súčasnej veľkosti zdvihu ventilu (7).
8. Regulácia teploty v miestnosti podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že strmosť pracovnej charakteristiky pri požadovanej veľkosti zdvihu sa stanoví pred vykonaním nastavovacieho povelu a že nastavovací povel sa vykoná len vtedy, keď strmosť pracovnej charakteristiky leží v určitom rozpätí hodnôt.
• · · pp UuS- tooí
1/1
Prietok [%]
Obr. 1
Obr. 2
SK1863-2001A 2001-02-23 2001-12-14 Regulácia izbovej teploty SK18632001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10108852A DE10108852C1 (de) 2001-02-23 2001-02-23 Raumtemperaturregelung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK18632001A3 true SK18632001A3 (sk) 2002-09-10

Family

ID=7675303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1863-2001A SK18632001A3 (sk) 2001-02-23 2001-12-14 Regulácia izbovej teploty

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1235131B1 (sk)
AT (1) ATE332524T1 (sk)
CZ (1) CZ2002602A3 (sk)
DE (2) DE10108852C1 (sk)
HU (1) HUP0200691A2 (sk)
PL (1) PL206213B1 (sk)
SK (1) SK18632001A3 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005012597A1 (de) * 2004-10-07 2006-04-27 Techem Energy Services Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Bestimmung eines Heizflächen-Versorgungszustands und Versorgungszustandsregelung
DE102005045198C5 (de) * 2005-09-21 2009-06-25 Techem Energy Services Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Bestimmung von Wärmekenndaten eines Heizkörpers
DE102011011965A1 (de) 2011-02-22 2012-08-23 Johann Preininger Selbstlernendes Regelverfahren zur Regelung der Temperatur in Räumen
CH705804A1 (de) * 2011-11-28 2013-05-31 Belimo Holding Ag Verfahren zur Regelung der Raumtemperatur in einem Raum oder einer Gruppe von mehreren Räumen sowie eine Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens.
DE102012112710A1 (de) 2012-10-12 2014-04-17 Kieback & Peter Gmbh & Co. Kg System und Verfahren zur Regelung eines Ventils
EP3686708A3 (en) 2014-03-18 2020-10-21 Imi Hydronic Engineering, Inc. Retrofit smart components for use in a fluid transfer system
DE102015103604B4 (de) * 2015-03-11 2023-09-14 Minebea Mitsumi Inc. Verfahren zur Ermittlung des Regelbereichs eines Ventilstellers
EP3246782B1 (en) * 2016-05-19 2021-02-24 Danfoss A/S Control means for a valve arrangement, valve arrangement, and method for monitoring temperatures with a control means for a valve arrangement
CN110234933B (zh) 2016-11-22 2021-10-26 贝利莫控股公司 液体循环系统及用于操作此液体循环系统的方法
DK180732B1 (en) * 2020-02-19 2022-02-10 Danfoss As Control system and method for controlling a control valve of a hydrodynamic system using an actuator

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4455095A (en) * 1980-05-08 1984-06-19 Werner Bleiker System for measuring the heat energy emission of room heating elements
DE3213845A1 (de) * 1982-04-15 1983-10-27 Rump, Hanns, 4750 Unna-Massen Vorrichtung zur erfassung der von heizkoerpern oder fussbodenheizungen abgegebenen waermemenge zum zwecke der heizkostenverteilung und zur gleichzeitigen regelung der heizkoerperleistung
DE3243198A1 (de) * 1982-11-23 1984-05-24 Hanns 4750 Unna-Massen Rump Verfahren zur ermittlung des waermeverbrauchs von heizkoerpern und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens zum zwecke der heizkostenverteilung
DE4022935C1 (en) * 1990-07-19 1991-12-19 Preh-Werke Gmbh & Co Kg, 8740 Bad Neustadt, De Regulating heating of single room, in hotel - using electronic control unit to operate electrically adjustable valves in hot water supply of respective radiators
FI964522A (fi) * 1996-11-11 1998-05-12 Rettig Laempoe Oy Laite nestekierrolla toimivan lämpöpatterin ohjaamiseksi
DE29710248U1 (de) * 1997-06-12 1998-10-15 Raab Karcher Energy Services GmbH, 45131 Essen Vorrichtung zur Wärmeverbrauchserfassung und zur Regelung der Heizleistung eines einzelnen Heizkörpers für die Raumtemperaturregelung
DE10011558A1 (de) * 2000-03-09 2001-09-27 Danfoss Iwk Regler Gmbh Regelventil
DE20009158U1 (de) * 2000-05-20 2000-08-24 Techem Service AG & Co. KG, 60528 Frankfurt Vorrichtung zur Erfassung der Wärmeabgabe eines Heizkörpers und Regelung der Raumtemperatur

Also Published As

Publication number Publication date
DE10108852C1 (de) 2002-08-29
HU0200691D0 (en) 2002-04-29
EP1235131A3 (de) 2005-01-26
PL206213B1 (pl) 2010-07-30
ATE332524T1 (de) 2006-07-15
DE50110392D1 (de) 2006-08-17
HUP0200691A2 (en) 2002-09-28
EP1235131B1 (de) 2006-07-05
CZ2002602A3 (cs) 2002-10-16
EP1235131A2 (de) 2002-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20180094809A1 (en) Regulating Turbulent Flows
US9715237B2 (en) Flow-control valve system and method
DK2641027T3 (en) Device and method for controlling the opening of a valve in a heating, ventilation and air conditioning system (VVLK system)
US7059536B2 (en) Air circulation system
DK2866117T3 (en) System and method for distributed adaptive and predictive heating control
EP2997430A2 (en) Device and method for controlling the opening of a valve in an hvac system
DK2874039T3 (en) Method of controlling a heat transfer system as well as such a heat transfer system
CN110925854B (zh) 用于改善二次热网水力失调的流量调节方法和系统
EP2395289B1 (en) Method to regulate a one-pipe heat supply system
SK18632001A3 (sk) Regulácia izbovej teploty
CN111856986B (zh) 用于控制流体分配系统的控制系统和方法
US11047582B2 (en) Method and devices for controlling a fluid transportation network
US20160245533A1 (en) Method for adapting a heating curve
KR20140087182A (ko) 난방 부하에 따른 온도를 제어할 수 있는 난방 제어시스템과 그 온도 제어방법
US10890351B2 (en) Hydronic system and method for operating such hydronic system
PL185254B1 (pl) Armatura regulująca przepływ w przewodach pionowych
CN109059302B (zh) 一种锅炉群控自适应控温方法和系统
WO2021051185A1 (en) System and method for controlling water heater output temperature
RU2282792C2 (ru) Способ и устройство для регулирования температуры потока воды, выходящего из теплообменника, и способ повышения надежности системы теплообменника
KR100683610B1 (ko) 보일러를 이용한 난방제어 방법 및 장치
JP4582396B2 (ja) 送水ポンプ制御システム
CZ2002603A3 (cs) Způsob regulace teploty vzduchu v místnosti a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP3407153B1 (en) Control of pressure controller at border values
WO2023110361A1 (en) Heating system with automatic differential pressure setting
KR20170041178A (ko) 유량 보상 계수를 이용한 유량 보상 방법 및 그 장치