SK15882001A3 - Koncentráty horčíka - Google Patents

Koncentráty horčíka Download PDF

Info

Publication number
SK15882001A3
SK15882001A3 SK1588-2001A SK15882001A SK15882001A3 SK 15882001 A3 SK15882001 A3 SK 15882001A3 SK 15882001 A SK15882001 A SK 15882001A SK 15882001 A3 SK15882001 A3 SK 15882001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
magnesium
concentrates
basic
suspension
carbonates
Prior art date
Application number
SK1588-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK285158B6 (sk
Inventor
Ján Teren
Original Assignee
Ján Teren
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ján Teren filed Critical Ján Teren
Priority to SK1588-2001A priority Critical patent/SK285158B6/sk
Publication of SK15882001A3 publication Critical patent/SK15882001A3/sk
Publication of SK285158B6 publication Critical patent/SK285158B6/sk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka koncentrátov horčíka obsahujúceho aspoň jeden zo zásaditých uhličitanov horečnatých, pripravovaných zrážacími reakciami vodorozpustných soli horčíka, alebo z uhličitanu horečnatého, prípadne obsahujúcich tiež ďalšie základné, sekundárne, alebo stopové rastlinné živiny, využiteľných predovšetkým v súvislosti s výživou a ochranou rastlín.
Doterajší stav techniky
Horčík je centrálnym atómom molekuly chlorofylu a jeho význam nielen pre plnohodnotný rozvoj rastlín, ale tiež pre zdravie ľudf i zvierat je už dnes vo všeobecnosti dobre známy.
Popri viacerých tuhých horečnatých hnojivách na báze vodorozpustných solí - síranu horečnatého ( Bittersalz, Hortisul, Kalimagnesia ), dusičnanu horečnatého ( Magnisal, Magnit, Magnitra ), chloridu horečnatého ( Solumop ) a na báze vo vode len pozvoľne rozpustných uhličitanov horečnatých ( magnezit ) a horečnato - vápenatých ( dolomit) sa hlavne v súvislosti s mimokoreňovou výživou a hnojivými závlahami v poľnohospodárskej a lesníckej praxi dobre uplatnili tiež kvapalné horečnaté hnojivá. Ich základom je obvykle síranová a dusičnanová forma horčíka.
Teoretické základy rôznych možností výroby kvapalných hnojív na báze dusičnanu a neskôr i síranu horečnatého boli napríklad predmetom aplikovaného výskumu bývalého Výskumného ústavu agrochemickej technológie - Bratislava ( Agrochémia 16, 12 - 1976, s. 344 - 348). Výsledky tohoto výskumu sa neskôr uplatnili i vo výrobnej praxi viacerých podnikov bývalej ČSSR ( DUMAG, DAMAG - Duslo.Šaľa, SCHZ - Lovosice ). V súvislosti s výrobou kvapalných horečnatých hnojív sa pozornosť výskumu upriamila predovšetkým na štúdium ternárnej sústavy : síran horečnatý - močovina - voda. Výsledky meraní v tejto oblasti sa uplatnili ešte v období bývalej ČSSR do viacerých pôvodných riešení (AO 200 677, 218 087) a tiež do výroby špeciálnych kvapalných listových hnojív v bývalých CHZJD- Bratislava ( FOLIMAG, FYTOVIT, súbor špeciálnych kvapalných koncentrátov typu FOLI ), ako i v bývalých PŕCHZ - Pferov ( PREMAG).
Aj keď uvedené roztokové kvapalné hnojivá s obsahom horčíka sa dobre uplatnili v poľnohospodárskej praxi, čoho najlepším dôkazom je i po mnohých rokoch od ich zavedenia i dnes pokračujúca výroba, tieto sú zdrojom výlučne pohotovo pôsobiaceho horčíka, pričom ich chemická, ale i fyziologická reakcia je obvykle slabo kyslá, alebo nanajvýš neutrálna.
Koncom deväťdesiatych rokov sa hlavne v súvislosti s pestovaním špeciálnych poľnohospodárskych kultúr (vinič hroznorodý, ovocné dreviny, zelenina ), ale i pri pestovaní masovo pestovaných poľnohospodárskych plodín a tiež v lesníckej praxi začali s úspechom uplatňovať suspenzné horečnaté produkty typu LAMAG, z produkcie Lachema - Brno ( PV ČR č. 1965 - 97, UV ČR 6478 ). Neskôr výrobu obdobných produktov pod označením KLOMAG zahájila i výrobňa v Brtnici na Morave ( UV ČR 8920 ). Základom výroby uvedených listových hnojív uvedeného typu je dispergácia hydroxidu horečnatého Mg(OH)2 vo vode, v prítomnost, alebo i bez použitia povrchovo - aWIvnych látok. I keď s hnojivami LAMAG a KLOMAG sa dosiahli v agrobiologických pokusoch i v poľnohospodárskej a lesníckej praxi veľmi dobré výsledky ( pozvoľne pôsobiaca forma horčíka, alkalická chemická a fyziologická reakcia hnojiva ), ich určitou nevýhodou je nízka stabilita suspenzných koncentrátov, nevyhovujúce reologické vlastnosti, malá adhezivita tuhých častíc na povrchu listov a tiež niekedy až veľmi pomalá účinnosť horčíka súvisiaca s veľmi nízkou rozpustnosťou hydroxidu horečnatého (len 6,5.10“* g ako MgO v 100 g vodného roztoku).
i r <* r r r.· r r r '· r r f r· < n r r c r
Uvedené nedostatky súvisiace so stabilitou horečnatých koncentrátov, zlepšením ich reológie sa podarilo uspokojivo vyriešiť zároveň so zabezpečením veľmi dobrého zmáčania povrchu listov ako i priľnavosti aplikovaných účinných zložiek na povrchu ošetrovaných listov riešením v zmysle ÚV 2849. Napriek uvedenému pokroku, sa nepodarilo výraznejšie ovplyvniť veľmi nízku rozpustnosť horčíka aplikovaného výlučne v jeho hydroxidovej forme. Veľmi nízka rozpustnosť hydroxidu horečnatého pri pomerne slabej adhezivite jeho častíc na povrchu listov bol často príčinou relatívne nízkej účinnosti foliárne aplikovaného horčíka, keďže značný podiel častíc hydroxidu sa ešte pred ich rozpustením z listov odstráni vplyvom vetra a dážďa.
Surovinová a ekonomická náročnosť výroby horečnatých hnojív pripravovaných výlučne na báze pomerne drahého (2 - 3,5 DM / kg Mg(OH)2) a len obmedzene dostupného hydroxidu horečnatého v súčasnosti bráni širšiemu rozšíreniu uplatnenia týchto hnojív do poľnohospodárskej a lesníckej praxe.
Z ekologického a zdravotného hľadiska je tiež manipulácia s jemne práškovitým hydroxidom horečnatým ( stredná veľkosť častíc je cca 2 - 5 mikro metrov ) menej výhodná a kladie zvýšené nároky na používané zariadenie a hlavne pracovníkov zabezpečujúcich jeho obsluhu.
Rovnako z pohľadu energetickej náročnosti procesu, pri ktorom sa hlavná surovinová zložka najprv vysuší do práškovej formy, aby sa potom pri výrobe suspenzného hnojiva dispergovala vo vodnom prostredí, sa technologický proces výroby hnojiva javí ako neefektívny.
Podstata vynálezu
Teraz sa zistilo, že väčšinu z uvedených nedostatkov možno odstrániť výrobou a použitím koncentrátov horčíka v zmysle tohoto vynálezu.
Pre koncentráty horčíka, obsahujúce zásadité uhličitany horečnaté a prípadne i ďalšie základné, sekundárne alebo stopové rastlinné živiny, prakticky využiteľné predovšetkým v súvislosti s výživou a ochranou rastlín, v zmysle tohoto vynálezu je charakteristické, že tieto obsahujú niektorý z produktov zrážacej chemickej reakcie dusičnanu a/alebo síranu a/alebo chloridu horečnatého s aspoň jedným z uhličitanov sodných, draselných, alebo amónnych vo vodnom prostredí. V závislosti od použitých surovín možno v reakčnej sústave predpokladať priebeh reakcii typu :
Mg(NO3)2 + 5 K2CO3 + 6 H2O — 4 MgCO3 .Mg(OH)2.5 H2O + 10 KNO3 + CO2 5 MgSO4 + 5 Na2CO3 + 6 H2O — 4 MgCO3.Mg(OH)2.5 H2O + 5 Na2SO4 + CO2.
Koncentráty horčíka, obsahujúce zásadité (bázické) uhličitany horečnaté v zmysle vynálezu možno tiež pripravovať na báze normálnych uhličitanov horečnatých, alebo horečnato - vápenatých ich chemickou reakciou s hydroxidmi alkalických kovov a/alebo s hydroxidom vápenatým, v zmysle nasledujúcich reakčných schém :
MgCO3 + 2 KOH + 5 H2O -> 4 MgCO3.Mg(OH)2.5 H2O + K2CO3 5 MgCO3 + Ca(OH)2 + 5 H2O -> 4 MgCO3.Mg(OH)2.5 H2O + CaCO3.
Zásadité uhličitany, ktoré sa vylučujú pri uvedených zrážaclch chemických reakciách roztokov horečnatých solí s alkalickými uhličitanmi a uhličitanmi amónnymi, vo forme bielych objemných zrazenín, obvykle nie sú presne definovanými chemickými zlúčeninami a ich zloženie je premenlivé v závislosti od reakčných podmienok (mólové pomery, koncentrácia použitých surovín, rýchlosť dávkovania, teplota, poradie dávkovania zložiek, účinnosť miešania a pod.). Nie je zriedkavosťou, že pri uvedených reakciách sa tvoria i nestechiometrické hydroxidouhličitany horečnaté.
Pre tuhú fázu produktu zrážacej reakcie je však obvyklé chemické zloženie, ktoré je možno vyjadriť nasledujúcim sumárnym vzorcom :
Mgx( OH ) 2( CO3 )y. n H2O , kde pre koeficienty x a y platí : 2 š x ä 6,
1£y£5.
Pri použití zásaditých uhličitanov pripravovaných na báze normálnych uhličitanov, tuhý podiel reakčného produktu môže obsahovať naviac ešte i uhličitan vápenatý, ktorý môže byť do reakcie vnášaný jednak používanou surovinou ( dolomit, dolomitický vápenec) a pri použití hydroxidu vápenatého vzniká tiež ako vedľajší reakčný produkt.
Napriek tomu, že uhličitan vápenatý zrieďuje finálny horečnatý koncentrát, nemožno ho považovať výlučne za balastnú inertnú zložku, keďže je zdrojom obvykle veľmi žiadúceho vápenatého katiónu a prispieva tiež k požadovanej fyziologickej alkalite prípravku.
S ohľadom na dosiahnutie požadovanej koncentrácie horčíka v pripravovanom koncentráte je účelné, ak sa tuhá fáza produktu reakcie pred jej ďalším spracovaním na koncentráty horčíka v zmysle vynálezu, sedimentáciou, dekantáciou, filtráciou, alebo odstredením, úplne, alebo aspoň čiastočne oddelí od kvapalnej - roztokovej fázy reakčnej zmesi. V prípade, že finálnou formou koncentrátu horčíka podľa vynálezu je suspenzia, alebo pasta, obvykle nie je potrebné z tuhej fázy po jej separácii úplne odstrániť zvyšky vodného prostredia vysušením.
Pri vhodne zvolených základných surovinách, použitých na využívané zrážacie reakcie, sa ako vedľajší reakčný produkt môžu získavať vo forme vodných roztokov soli zaujímavé z hľadiska ich možného ďalšieho využitia napríklad práve v sústave moderného poľnohospodárstva ( bezpôdne - hydroponické pestovanie rastlín, kvapkové závlahy ), čim možno dosiahnuť významnú ekonomizáciu výroby koncentrátov horčíka v zmysle vynálezu. V tejto súvislosti môže byť napríklad zaujímavé, ak takýmto vedľajším produktom je vodný roztok dusičnanu, alebo síranu draselného. Pri vhodných reakčných podmienok je takto možno priamo získavať NK, CK alebo KS - koncentráty vhodné pre prípravu hydroponických živných roztokov.
Obvykle je výhodné, ak koncentráty horčíka v zmysle vynálezu, obsahujú horečnaté zlúčeniny charakterizované ich rozdielnou rozpustnosťou vo vode. Pri vhode zvolenom zastúpení takýchto zlúčenín vo finálnom produkte možno dosiahnuť vyrovnaný a pritom i dostatočne dlhodobý efekt prípravku. V tejto súvislosti je výhodné použitie zásaditých uhličitanov horečnatých v zmysle riešenia vhodne kombinovať s použitím rýchlo ( cheláty a rôzne organické komplexy horčíka - napr.citráty, alebo lignosulfonáty horečnaté, anorganické soli horčíka - hlavne síran a dusičnan ) i veľmi pomaly pôsobiacich horečnatých zlúčenín (uhličitan, hydroxid, oxid , kremičitany charakterizované rôznym pomerom MgO : SiO2 a podobne).
Z hľadiska použitia koncentrátov horčíka podľa vynálezu sa ukázalo ako zvlášť výhodné, ak ich finálnou formou je pasta, alebo suspenzia, ktoré sa pri príprave aplikačných suspenzií jednoducho dispergujú vo vode. Z hľadiska dlhodobej skladovateľnosti koncentrátov, ako i v záujme zníženia prepravných nákladov a skladovaných objemov predmetných prípravkov je účelné pripravovať horečnaté koncentráty v zmysle riešenia vo forme práškových koncentrátov dispergovatefných vo vode.
Koncentráty horčíka podľa tohoto riešenia sú predovšetkým vhodné na prípravu aplikačných vodných suspenzii určených na mimokoreňovú - foliárnu aplikáciu, i keď je ich samozrejme možné použiť i na hnojivú zálievku, alebo na hnojenie do pôdy.
e r c r- c c cer c r r r r f. f Γ
Popri hnojivom uplatnení horčíka obsiahnutého v prípravku sa priaznivo uplatňuje tiež jeho fungicídne pôsobenie, čo súvisí s vytváraním dlhodobo bázickej chemickej reakcie na povrchu ošetrovaných rastlín.
Prednosťou koncentrátov horčíka v zmysle tohoto vynálezu je ich veľmi dobrá kompaktibilita s väčšinou prípravkov určených na výživu a ochranu rastlín. Podobne väčšina rastlín sa ukázala byť vysoko tolerantná voči použitiu v prípade listovej aplikácie i neobvyklo vysokých koncentrácii prípravkov podľa riešenia v používaných aplikačných suspenziách (2-7 hmôt. % sušiny v aplikačnej suspenzii).
Príklady uskutočnenia
Ďalej uvedené príklady dokumentujú a bližšie ozrejmujú riešenie v zmysle tohoto vynálezu, v žiadnom pripade však neobmedzujú šírku nárokov na jeho ochranu.
Príklad 1
Do kotlového reaktora sa predložilo 1230,5 litrov vody a za miešania sa pridalo 272,2 kg 98 %- ného uhličitanu draselného, K2CO3. Rozpustením práškovej potaše sa takto pripravilo 1 502,7 kg 17,75 %-ného vodného roztoku K2CO3 teploty 27 eC ( pH : 11,9 ), do ktorého sa ďalej za účinného miešania pridalo 997,4 kg 28,7 %-ného vodného roztoku dusičnanu horečnatého, pripraveného rozkladom magnezitu kyselinou dusičnou. Pomerne hustá biela gelovitá zrazenina bola značne tixotrópna, pričom jej miešaním došlo k jej výraznému stekuteniu. Počas miešania došlo k postupnému poklesu jej pH a to z počiatočnej hodnoty 9,3 na hodnotu asi pH : 8,0.
Možno predpokladať, že za uvedených podmienok v sústave prebehla zrážacia reakcia podľa súhrnnej, značne zjednodušenej schémy :
Mg(NO3)2 + 5 K2CO3 + 6 H2O -» 4 MgCO3 .Mg(OH)2.5 H2O + 10 KNO3 + CO2.
V ďalšej fáze procesu sa reakciou vzniknutá zrazenina zásaditého uhličitanu horečnatého oddelila od roztokovej fázy, tvorenej cca 17 %-ným vodným roztokom dusičnanu draselného ( 2,35 - 0 - 7,92 ), odstredením. Ziskaný filtračný koláč bielej farby sa premyl vodou, pričom premývaním získaný zriedený vodný roztok sa použil namiesto dávkovania čistej vody pri príprave ďalšej výrobnej šarže.
Analýzou takto získaného vlhkého filtračného koláča sa zistilo, že tento priemerne obsahoval 48 % sušiny ( sušením do konštantnej hmotnosti pri 105 °C ) a 41,5 hmôt. % MgO po prepočte na sušinu. Prepočtom sa zistilo, že uvedeným spôsobom vyrobený zásaditý uhličitan horečnatý bolo možné charakterizovať zložením : Mg5(OH)2(CO3)4. n H2O .
Príklad 2
Do nádoby dispergačného homogenizéra sa predložilo 500 kg horečnatých sulfitových výpalkov, vyrobených z magnézium bisulfitového výluhu po odbúraní podstatnej časti skvasiteľných cukrov ( výroba tzv. sulfitového krmného droždia ), dodávaného podkomerčným označením VIANPLAST 55. V záujme zlepšenia Teologických vlastností dávkovaného výluhu bol tento predohriaty na teplotu cca 40 °C. Dávkovaný horečnatý sulfitový výluh obsahoval v sušine 6,5 hmôt. % MgO. Za miešania sa postupne zadávkovalo 360 kg vlhkého filtračného koláča, pripraveného spôsobom popísaným v príklade 1, ktorý obsahoval 19,9 hmôt. % MgO. Do takto pripravenej suspenzie sa ďalej pridalo 140 kg zachyteného úletu z kalcinačnej magnezitovej pece, ktorý obsahoval 85 hmôt. % MgO.
V záujme mikrobiologickej konzervácie takto pripravenej horečnatej suspenzie sa napokon za miešania pridalo 250 g potravinárskej kyseliny benzoovej.
e e e r r t• e c r e t r e e r c r r c r c r r r o e r. r c c r c r r r t r r.
C r D r. r e f c -O
Uvedeným postupom sa takto pripravila 1 tona suspenzného horečnatého koncentrátu v zmysle vynálezu, ktorý obsahoval 20,9 hmôt. % MgO a bol určený na prípravu aplikačných horečnatých suspenzií na letecké ošetrenie lesných porastov.
Príklad 3
V záujme prípravy suspenzného horečnatého koncentrátu podľa vynálezu, určeného na prípravu aplikačnej vodnej suspenzie určenej na leteckú ochranu lesných porastov, sa pomocou účinného homogenizačného dispergačného zariadenia postupne zmiešalo :
Zahustený horečnatý sulfitový výluh VIANPLAST 55 320 kg
Vlhký filtračný koláč, pripravený postupom podľa príkladu 1 400 kg
Kvapalný bórový koncentrát BOR 150 (v zmysle ÚV č. 2929) 182 kg Kvapalný koncentrát molybdén na báze zmesného vodného roztoku molybdenanu a fosforečnanov amónnych (MOLYSOL) 5 kg
Technický oxid zinočnatý tzv. zinková beloba (strieborná pečať) 12,5 kg Kryštalická kyselina benzoová (potravinárska) 0,5 kg
Práškový technický hydroxid horečnatý( DUHOR , 68,55 % MgO) 36,0 kg Zachytený úlet z kalcinácie magnezitu (AGROMAG, 85 % MgO) 44,0 kg.
Uvedeným postupom sa získalo 1000 kg suspenzného horečnatého koncentrátu v zmysle vynálezu, ktorý obsahoval :
15,3 hmôt. % celkového MgO (z toho cca 52 % v stredne rýchlo pozvoľne pôsobiacej forme, ako Mg5(OH)2(CO3)4. n H2O ),
2,0 hmôt. % bóru (ako B ),
1,0 hmôt. % zinku (ako Zn ),
0,05 hmôt. % molybdénu (ako Mo).
Príklad 4
Do nádoby účinného homogenizačného zariadenia sa predložilo 450 kg vody a za miešania sa postupne pridalo 20 kg práškového natrifikovaného bentonitu (proveniencia Obmice ). Po dosiahnutí konštantnej viskozity bentonitickej suspenzie sa za miešania postupne zadávkovalo 450 kg vlhkého filtračného koláča, získaného postupom uvedeným v príklade 1, ktorého zloženie odpovedalo zloženiu Mg5(OH)2(CO3)4. n H2O. Do homogénnej suspenzie sa potom pridalo 80 kg zachyteného úletu z kalcinačnej magnezitovej pece, ktorý bol v zásade cca 85 %-ným oxidom horečnatým (MgO).
Uvedeným spôsobom sa pripravilo 1000 kg horečnatého suspenzného koncentrátu v zmysle vynálezu, ktorý obsahoval 15,75 hmôt. % celkového horčíka (ako MgO).
Príklad 5
Do miešača práškových zmesí typu Lodige sa postupne zadávkovalo :
700 kg práškového bázického uhličitanu horečnatého, získaného vysušením produktu pripraveného postupom podľa príkladu 1 (cca 40 % MgO ),
250 kg práškové horečnaté sulľitové výpalky VIANPLAST 92 a 50 kg práškového hydroxidu horečnatého DUHOR .
c r. r
Dôkladnou homogenizáciou zmesi látok sa získalo 1000 kg práškového horečnatého koncentrátu v zmysle vynálezu, ktorý bol určený na prípravu aplikačných vodných suspenzií, ako i na priamu aplikáciu.
Príklad 6
Do miešaného reaktora kotlového typu sa predložilo 925,2 litrov vody a za miešania sa pridalo 70,8 kg bezvodého síranu horečnatého (33 % MgO) od firmy K-S. Pripravený vodný roztok síranu horečnatého mal prakticky neutrálnu chemickú reakciu (pH : 7,6).
V druhom miešanom reaktore sa pripravil vodný roztok uhličitanu draselného rozpustením 78,8 kg 98 % potaše v 952,2 litroch vody.
Po rozpustení roztok uhličitanu draselného za stáleho miešania pridal do predloženého roztoku síranu horečnatého. Takto sa získala biela suspenzia bázického uhličitanu horečnatého vo vodnom roztoku síranu draselného, pričom v sústave možno pri značnom zjednodušení predpokladať priebeh zrážacej reakcie podľa schémy :
MgSO4 + 5 K2CO3 + 6 H2O -* 4 MgCO3.Mg(OH)2.5 H2O + 5 K2SO4 + CO2.
Zrážacou reakciou pripravená suspenzia mala alkalickú chemickú reakciu ( pH : 9,43 ).
Po dôkladnej homogenizácii sa suspenzia nechala voľne sedimentovať, pričom po 80-tich hodinách predstavoval objem zosedimentovanej kalovej vrstvy 38 obj. %, pričom, číry bezfarebný roztok síranu horečnatého nad vrstvou usadeného kalu odpovedal 62 obj. %. Vrstva čireho roztoku ( pH : 9,7 , hustota : 1,05 g / ml) sa oddelila od zosedimentovaného kalu pomocou násosky.
Tuhá fáza tvorená bázickým uhličitanom horečnatým, ktorý sa použil na prípravu koncentrátov horčíka podľa tohoto riešenia, sa oddelila od kvapalnej fázy tlakovou filtráciou.
Príklad 7
Miešaného reaktora kotlového typu sa predložilo 389 litrov vody a za miešania sa postupne pridalo 134,3 kg cca 85 %-ného šupinového KOH. Uvedeným spôsobom sa pripravil asi 20 %-ný vodný roztok hydroxidu draselného, ktorý sa v dôsledku exotermického rozpúšťania KOH zohrial na teplotu asi 50 °C. Do reaktora sa ďalej postupne zadávkovalo 477 kg jemne mletého magnezitu, ktorý obsahoval cca 90 % MgCO3. Keďže reakčná zmes bola značne hustá a mala výrazne tixotropický charakter bolo v záujme zachovania jej prijateľných Teologických vlastnosti potrebné do reakčnej zmesi pridať ešte ďalšie nemerané množstvo vody. V sústave prebehla reakcia, ktorú možno pri značnom zjednodušení popísať sumárnou reakčnou schémou :
MgCO3 + 2 KOH + 5 H2O — 4 MgCO3.Mg(OH)2.5 H2O + K2CO3.
Reakčná zmes sa miešala asi 2 hodiny a potom sa nechala voľne sedimentovať. Po oddelení sedimenujúcej tuhej fázy, tvorenej prevažne zásaditým uhličitanom horečnatým, sa číry roztok alkalickej reakcie, tvorený vodným roztokom potaše, nad zrazeninou oddelil a kalová vrstva sa rozdelila odstredenlm. Primárne získaný vlhký filtračný koláč sa premyl vodou a bol použitý na priamu prípravu koncentrátu horčíka pastovitej konzistencie v zmysle tohoto riešenia.
e r e f
Γ r·
Príklad 8
V záujme prípravy medziproduktu pre prípravu horečnato - vápenatého koncentrátu v zmysle vynálezu sa vychádzalo z jemne mletého dolomitu ( MgCÓ3. CaCO3) . Na vodnú suspenziu dolomitu sa za mierne zvýšenej teploty pôsobilo približne stechiometrickým množstvom vodnej suspenzie hydratovaného oxidu vápenatého t.j. hydroxidu vápenatého. Množstvo vody v reakčnej zmesi sa upravilo tak, aby táto mala vhodné Teologické vlastnosti. Po viachodinovom miešaní suspenzie sa tuhá fáza pozostávajúca zo zásaditých uhličitanov horečnatých a vápenatých a uhličitanu vápenatého oddelila od kvapalnej fázy filtráciou. Takto pripravený vlhký filtračný koláč bol použitý na prípravu suspenzných horečnato vápenatých koncentrátov podľa tohoto vynálezu.

Claims (7)

1. Koncentráty horčíka obsahujúce zásadité uhličitany horečnaté, prípadne obsahujúce i ďalšie základné, sekundárne, alebo stopové rastlinné živiny, použiteľné predovšetkým v súvislosti s výživou a ochranou rastlín, vyznačujúce sa tým, že obsahujú niektorý z produktov zrážacej chemickej reakcie dusičnanu a/alebo síranu a/alebo chloridu horečnatého s aspoň jedným z uhličitanov sodných, draselných, alebo amónnych, alebo obsahujú produkt reakcie uhličitanu horečnatého a/alebo horečnato-vápenatého s aspoň jedným z alkalických hydroxidov a/alebo s hydroxidom vápenatým .
2. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že tuhú fázu produktu zrážacej reakcie možno charakterizovať sumárnym vzorcom ;
Mgx( OH ) 2( CO3 )y. n H2O , kde pre koeficienty x a y platí : 2 < x > 6,
1 s y £ 5 .
3. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že tuhá fáza reakcie popri zásaditom uhličitane horečnatom obsahuje i zásaditý uhličitan vápenatý a/alebo uhličitan vápenatý.
4. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že tuhá fáza produktu reakcie sa použije po aspoň čiastočnom oddelení kvapalnej roztokovej fázy.
5. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že popri zásaditých uhličitanoch horečnatých obsahujú i ďalšie zlúčeniny horčíka.
6. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že majú charakter suspenzie, pasty, alebo prášku.
7. Koncentráty horčíka podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že sa používajú po zriedení vodou na mimokoreňovú výživu a ochranu rastlín.
SK1588-2001A 2001-10-31 2001-10-31 Koncentráty horčíka a spôsob ich výroby SK285158B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1588-2001A SK285158B6 (sk) 2001-10-31 2001-10-31 Koncentráty horčíka a spôsob ich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1588-2001A SK285158B6 (sk) 2001-10-31 2001-10-31 Koncentráty horčíka a spôsob ich výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK15882001A3 true SK15882001A3 (sk) 2003-05-02
SK285158B6 SK285158B6 (sk) 2006-07-07

Family

ID=27800955

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1588-2001A SK285158B6 (sk) 2001-10-31 2001-10-31 Koncentráty horčíka a spôsob ich výroby

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK285158B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK285158B6 (sk) 2006-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2794473B1 (de) Nährstoffzusammensetzung für biologische systeme
US20170327430A1 (en) Process for preparing a sulphur-containing soil improver
AU2008303050B2 (en) A micronutrient fertiliser and method for producing same
CN110372061A (zh) 一种用于工业废酸处理的复合水处理药剂及其制备方法
EP1615853B1 (fr) Procede de fabrication d&#39;hydroxosulfates de cuivre et compositions fongicides cupriques les contenant
HU216869B (hu) Bordói lé, eljárás előállítására és réztartalmú fungicid készítmények, valamint ezek alkalmazása
SK15882001A3 (sk) Koncentráty horčíka
AU2011340784B2 (en) An improved micronutrient fertiliser and method for producing same
KR101205868B1 (ko) 미네랄 수용액 제조방법 및 토양개량제 제조방법
AU2007224319B2 (en) Soluble and solubilizing, free-flowing, solid fertilizer compositions, and the preparation thereof
RU2509724C1 (ru) Способ получения высокочистого углекислого кальция и азотно-сульфатного удобрения в процессе комплексной переработки фосфогипса
KR20170036194A (ko) 칼슘함량이 향상된 이온화 칼슘용액 제조방법과 이를 이용한 수용성 칼슘분말 제조방법 및 수용성 칼슘분말
CN108997030B (zh) 电磁化离子液及其配制方法
SK284588B6 (sk) Suspenzné alebo pastovité koncentráty biologicky účinných látok
SU1131858A1 (ru) Способ получени сложного удобрени
SK7296A3 (en) A proces for manufacturing cupric fungicidal agents
KR20020045134A (ko) 식물 성장 촉진용 미네랄 수용액 및 이의 제조 방법
CN115417721A (zh) 一种高纯螯合稀土肥料制备方法
US1943181A (en) Composition of matter
CZ240691A3 (en) suspension fertilizer containing calcium and optionally magnesium
DE102021134498A1 (de) Körniges auflösbares calcium- und/oder magnesium und kaliumdüngemittel und verfahren zur gewinnung desselben
CN109942337A (zh) 采用天门冬氨酸铵制备微量元素肥料的方法
LT5680B (lt) Skystosios magnio nitrato trąšos ir jų gavimo būdas
RO133047B1 (ro) Preparate cu rol fertilizant, pe bază de produse secundare rezultate din industria drojdiei de panificaţie
Milosavljević et al. tel. 0638530381, e-mail: milutin. milosavljevic@ pr. ac. rs