SK1342010A3 - Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov - Google Patents

Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov Download PDF

Info

Publication number
SK1342010A3
SK1342010A3 SK134-2010A SK1342010A SK1342010A3 SK 1342010 A3 SK1342010 A3 SK 1342010A3 SK 1342010 A SK1342010 A SK 1342010A SK 1342010 A3 SK1342010 A3 SK 1342010A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
leaching
bath
metallic
parts
etching
Prior art date
Application number
SK134-2010A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozef Siska
Natasa Siskova
Original Assignee
Gtvt, S. R. O.
Jozef Siska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gtvt, S. R. O., Jozef Siska filed Critical Gtvt, S. R. O.
Priority to SK134-2010A priority Critical patent/SK1342010A3/sk
Publication of SK1342010A3 publication Critical patent/SK1342010A3/sk

Links

Landscapes

  • ing And Chemical Polishing (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

Východiskový materiál sa predupraví rozrušením izolačnej vrstvy pokrývajúcej povrch kovového telesa v čistiacom kúpeli. Čistiaci kúpeľ je ďalej použitý na prípravu lúhovacieho kúpeľa, ktorý obsahuje rozpustný elektrolyt na kontaktovanie povrchu kovových telies východiskového materiálu s titánovou kladne polarizovanou elektródou. Tuhé podiely sa z lúhovacieho kúpeľa oddelia a ďalej spracujú. Na záporne polarizovanej elektróde ostáva vylúčený kov, ktorý sa ďalej chemicky a elektrochemický rafinuje.

Description

Vynález sa týka spôsobu leptania a vylúhovania kovov a ich oxidov z metalických zdrojových materiálov, ako sú elektrotechnický šrot, metalické rudy a zliatiny. Riešenie sa týka tiež spôsobu spracovania tuhých materiálov obsahujúcich kovy a ich oxidy.
Doterajší stav techniky
Pri doterajších spôsoboch extrakcie kovov zo zmesných zdrojových materiálov obsahujúcich metalické podiely, hlavne farebných a vzácnych kovov z elektrotechnického šrotu a rozličných metalických rúd, sa používajú rôzne pyrolýzne a hydrometalurgické postupy využívajúce hlavne chemické vylúhovanie kovov, resp. ich zlúčenín z komplexných matríc týchto materiálov pomocou chemických lúžiacich kúpeľov, najmä roztokov kyselín.
V prípade výskytu organických matríc nemetalických podielov v týchto zdrojových materiáloch, ako napríklad v prípade dosiek plošných spojov, sa proces spracovania zaháji odstránením matrice spálením a kovy, resp. ich zlúčeniny sa extrahujú zo získaného popola do lúžiaceho kúpeľa vo forme zlúčenín, ktoré sa potom ďalej spracujú chemicky a/alebo elektrochemický, prípadne termicky.
V prípade, že zdrojový materiál obsahuje len veľmi malé množstvo nemetalických mechanicky neoddeliteľných podielov, tak ako je to napríklad v superzliatinách z turbín generátorov, rozklad superzliatiny sa uskutočňuje elektrochemickým spôsobom so striedavo polarizovanými telesami zdrojového materiálu umiestnenými v titánových košoch do roztoku kyseliny chlorovodíkovej a/alebo sírovej a následným chemickým spracovaním produktov rozkladu so získaním vzácnych kovov, resp. ich zlúčenín. Aplikácia tejto metódy je však obmedzená iba na zdrojové materiály obsahujúce také množstvo nemetalických prímesi, aby nebránili vodivému spojeniu telies s prúdovým zberačom a navzájom medzi sebou, pričom povrch telies nesmie byť pokrytý elektricky nevodivou vrstvou, napríklad izolačného polyméru alebo oxidmi. Podobný elektrochemický proces bol navrhnutý pre spracovanie kontaktov z konektorov z elektrotechnického šrotu obsahujúcich hlavne zlato a meď, podľa ktorého sa najprv elektrochemický anodicky rozpúšťa a na katóde zbiera vylúčená meď a potom sa kaly s obsahom zlata rozpúšťajú do horúceho roztoku kyseliny dusičnej a oxidačné tavia s troskotvornou prísadou, rozpustia v kyslom roztoku chloridu zlatitého a zlato sa rafinuje elektrochemický.
Ako pri chemickom spôsobe extrakcie kovov z metalických materiálov, tak aj pri elektrochemickom rozklade superzliatin, či zlatého šrotu s následným chemickým spracovaním sa spotrebuje veľké množstvo chemikálií a chemické procesy často trvajú niekoľko desiatok minút až niekoľko hodín. Použitie kúpeľa obsahujúceho oxidačnú kyselinu, napríklad kyselinu dusičnú alebo chloristú, vedie k urýchleniu procesu, avšak súčasne sa zvyšujú náklady na chemikálie a riešenie odpadových vôd. Znížením obsahu kyseliny pri chemickom lúžení zmesných metalických materiálov, ktorých jednotlivé telesá s obsahom rôzne elektronegatívnych kovov sú elektricky vodivo spojené, ako je to napríklad v prípade odpadových dosiek plošných spojov, sa vyskytujú cementačné procesy spomaľujúce uvoľňovanie ušľachtilejších kovov z lúženého materiálu. Podobne tiež vytváranie agresívnych zložiek, napríklad oxoaniónov chlóru alebo síry, pomocnou inertnou elektródou do kúpeľa bez jej kontaktu s lúženým materiálom vedie k urýchleniu a zefektívneniu procesu lúženia, ale súčasne je potrebné riešiť únik vznikajúcich toxických odplynov do okolia kúpeľa. Podobne použitie toxických chemikálií, ako je to napríklad v prípade lúženia zlata z rôznych drtí alebo pozlátených konektorov pomocou kyanidových alebo tiosíranových roztokov je spojené s vysokým rizikom pre živé organizmy i životné prostredie.
Podstata vynálezu
Nedostatky doterajších spôsobov leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov z metalických zdrojových materiálov, hlavne elektrotechnického šrotu a metalických rúd odstraňuje riešenie podľa vynálezu, podľa ktorého sa povrch metalických častíc a/alebo telies obsiahnutých v zdrojovom materiáli zmáčaných a/alebo ponorených v lúžiacom kúpeli, s výhodou miešanom a/alebo prúdiacom, sa dotykom alebo vrypom, s výhodou pohyblivým dotykom s abrazívnym účinkom, kontaktujú s kladne polarizovanou titánovou elektródou, obsahujúcou najmenej 97 hmotnostných percent metalického titánu a tvoriacou elektrický obvod so zdrojom jednosmerného elektrického napätia a záporne polarizovanou pomocnou elektródou kontaktovanou s lúžiacim kúpeľom, s výhodou prostredníctvom permeabilnej prepážky alebo semipermeabilnej membrány a/alebo soľného môstika. Napätie medzi titánovou elektródou a pomocnou elektródou v takto vytvorenom elektrolytickom okruhu je najmenej 0,3 V, s výhodou 3 až 24 V. Kovy sú zo zdrojového materiálu uvoľňované do lúžiaceho kúpeľa vo forme rozpustných solí a/alebo slabo rozpustných tuhých podielov a/alebo získavané v metalickej forme na pomocnej elektróde, s výhodou vo forme metalických práškov.
Lúžiaci kúpeľ obsahuje najmenej 0,001 mol/dm3, s výhodou 0,5 až 3 mol/dm3 , vodou rozpustnej soli a/alebo kyseliny a/alebo zásady, s výhodou chlorid a/alebo síran alkalického kovu a/alebo horčíka a/alebo amónia, a/alebo kyselinu chlorovodíkovú a/alebo sírovú a/alebo dusičnú, a/alebo hydroxid alkalického kovu a/alebo amónia, prípadne komplexotvornú organickú zložku, napríklad etyléndiamíntetraoctanový anión a/alebo aktívnu zložku leptacieho roztoku pre kovy, napríklad železité a/alebo meďnaté ióny.
Nerozpustné podiely sú oddelené od zostávajúcich tuhých častí vylúženého zdrojového materiálu, najprv hrubou fitráciou, potom sú oddelené z lúžiaceho kúpeľa, s výhodou jemnou filtráciou, a potom sú prípadne premyté a ďalej spracované, napríklad rozpúšťaním v alkalickom alebo kyslom roztoku, alebo tavenine hydroxidu.
Kov alebo zmes kovov vylúčených na pomocnej elektróde je mechanicky snímaná a/alebo chemicky a/alebo elektrochemický rozpúšťaná do roztoku elektrolytu s koncentráciou najmenej 0,001 mol/dm3 a/alebo je elektrochemický rafinovaná priamo z povrchu pomocnej elektródy, pričom kovy sú prípadne premyté a ďalej spracované, napríklad chemickým delením kovov a elektrochemickou rafináciou.
Izolačné pokrytie je z povrchu metalických častíc a/alebo telies zdrojového materiálu odstránené, alebo z minimálne 10 % časti povrchu narušené pôsobením čistiaceho kúpeľa, s výhodou s teplotou 40 až 90 °C, obsahujúceho minimálne 0,01 mol/dm3 hydroxidu a/alebo uhličitanu alkalického kovu, alebo silnej anorganickej kyseliny, s výhodou kyseliny sírovej, takým spôsobom, aby bol zabezpečený elektricky vodivý kontakt s kúpeľom, a potom sa zdrojový materiál zmáča a/alebo ponorí do lúžiaceho kúpeľa. Čistiaci kúpeľ sa môže po odstránení mechanických nečistôt použiť ako lúžiaci kúpeľ, alebo k príprave lúžiaceho kúpeľa.
Výhodou riešenia podľa vynálezu je hlavne to, že pomocou lacných a dostupných činidiel a bez vysokých energetických nárokov možno zo zmesných zdrojových materiálov, ako je napríklad elektrotechnický šrot, hlavne dosky plošných spojov a konektory, oddeliť farebné a vzácne kovy od nekovovej matrice pri niekoľko sekundových až minútových dobách lúženia. Výhodou riešenia je taktiež to, že i po vyčerpaní lúžiaceho kúpeľa prebieha v prítomnosti komplexotvorných iónov vylúhovanie kovov a oxidov naďalej, pričom sa mení mechanizmus, charakter aktívnych zložiek i skladba produktov lúženia.
Proces podľa vynálezu možno použiť tiež k leptaniu rozličných kovových telies, ako napríklad rýchlemu leptaniu plošných spojov, alebo gravírovaniu povrchu kovových predmetov. Použitím procesu sa zníži nákladovosť na spracovanie zmesných odpadových materiálov, hlavne elektrotechnického šrotu a taktiež sa znížia riziká i priame vplyvy nebezpečných látok na životné prostredie pri získavaní vzácnych kovov z chudobných metalických rúd a hornín obsahujúcich vzácne kovy.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Doska plošných spojov sa mechanicky čiastočne zbaví súčiastok a potom povrchovej izolácie spojov v čistiacom kúpeli pri teplote 80°C obsahujúcom 1M-H2SO4. Znečistený čistiaci kúpeľ obsahujúci meďnaté ióny sa po odstránení tuhých nečistôt filtráciou použije na prípravu lúžiaceho kúpeľa. Predupravená doska sa ponorí do lúžiaceho kúpeľa, v ktorom je ponorená tiež záporne polarizovaná pomocná titánová elektróda s permeabilnou prepážkou z PE. Povrch jednotlivých metalických telies (komponentov dosky) je kontaktovaný s kladne polarizovanou titánovou elektródou z guľatiny dotykom s mierne abrazívnym pritlačením, pri napätí medzi elektródami 6 V a prúde 0,3 až 2 A počas 5 až 20 minút, v závislosti od plochy kontaktovaných metalických telies. Po odlúžení cca 92 % celkovej hmoty metalických telies z dosky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,6 dielov medi vo forme síranu, 0,25 dielov železa vo forme síranu železnatého, 0,03 dielov cínu vo forme ciničitej soli, a 0,05 dielov niklu a zinku vo forme síranov. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,1 dielu medi v kovovej a oxidovej forme (ďalej rozpúšťanej lúžiacim kúpeľom chemicky), 0,4 dielu olova vo forme oxidu a 0,4 dielov cínu vo forme kyseliny ciničitej.
Príklad 2
Z dosky plošných spojov čiastočne zbavenej súčiastok sa odstráni väčšia časť povrchovej izolácie spojov v čistiacom kúpeli pri teplote 80°C obsahujúcom 0,5M-NaOH. Niekoľkonásobne použitý čistiaci kúpeľ pri sa po odstránení tuhých nečistôt filtráciou použije na prípravu lúžiaceho kúpeľa. Predupravená doska sa zmáča lúžiacim kúpeľom 1M-NaOH, v ktorom je ponorená záporne polarizovaná pomocná uhlíková elektróda s permeabilnou prepážkou z plastu odolného vysokému pH. Povrch metalických častí obsahujúcich hlavne cínovú spájku je pri mierne abrazívnom pohybe kontaktovaný s kladne polarizovanou elektródou z titánovej pásoviny pri napätí medzi elektródami 7 V a prúde 0,15 až 0,2 A počas 2 až 10 minút. Po odlúžení cca 95 % pocínovaných častí a cínovej spájky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze slabo hnedožltého roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,85 dielov cínu vo forme ciničitanu, 0,12 dielu olova vo forme olovičitanu, 0,02 dielov medi vo forme hydroxomeďnatých soli, a menej ako 0,01 dielov niklu a zinku vo forme hydroxosolí. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,21 dielu medi v kovovej forme, 0,52 dielu olova vo forme oxidov a hydroxidov, a 0,27 dielov cínu vo forme oxidov.
Príklad 3
Z dosky plošných spojov čiastočne zbavenej súčiastok sa odstráni väčšia časť povrchovej izolácie spojov v čistiacom kúpeli pri teplote 30°C obsahujúcom 0,1M-HCI. Použitý čistiaci kúpeľ obsahujúci železité ióny pri sa po odstránení tuhých nečistôt filtráciou použije na prípravu a doplnenie lúžiaceho kúpeľa. Predupravená doska sa ponorí do lúžiaceho kúpeľa 11 % FeCI3, v ktorom je ponorená záporne polarizovaná pomocná titánová elektróda s permeabilnou prepážkou z PVC. Povrch medených a cínových spojov je kontaktovaný s kladne polarizovanou elektródou z titánovej pásoviny pohybujúcou sa pri mierne abrazívnom pôsobení pri napätí medzi elektródami 24 V a prúde 3 až 3,4 A počas 10 sekúnd až 1 minúty. Po odlúžení cca 95 % celkovej hmoty metalických telies z dosky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze slabo-zeleného roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,29 dielov medi, 0,60 dielov cínu, 0,06 dielov olova, a 0,05 dielov niklu a zinku vo forme chloridov. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,3 dielu medi v kovovej forme (ďalej rozpúšťanej lúžiacim kúpeľom chemicky), 0,7 dielu cínu vo forme oxidu ciničitého a 0,7 dielov olova vo forme chloridu a oxidu olova.
Príklad 4
Doska plošných spojov sa mechanicky čiastočne zbaví súčiastok a potom povrchovej izolácie spojov v čistiacom kúpeli pri teplote 80°C obsahujúcom 1M-NaOH. Znečistený čistiaci kúpeľ sa po odstránení tuhých nečistôt filtráciou použije na prípravu (úžiaceho kúpeľa. Doska sa potom ponorí do lúžiaceho kúpeľa 1 Μ-NaCl, s ktorým je spojený soľný mostík naplnený saturovaným roztokom NaCl ponorený v saturovanom roztoku NaCl so záporne polarizovanou pomocnou titánovou elektródou. Povrch spájkovaných a pocínovaných telies dosky je kontaktovaný s kladne polarizovanou titánovou elektródou z guľatiny dotykom mierne abrazívnym pohybom, pri napätí medzi elektródami 5 V a prúde 0,1 až 0,25 A počas 5 až 15 minút, v závislosti od plochy kontaktovaných metalických telies. Po odlúžení cca 95 % celkovej hmoty spájkovaných a pocínovaných telies z dosky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze hnedočerveného roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení (bez stanovenia železa) 0,99 dielov cínu vo forme ciničitých hydroxo a chloridokomplexov, a spolu 0,01 dielov medi, niklu, olova a zinku vo forme rozpustných solí. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,36 dielu medi v kovovej forme, 0,16 dielu olova vo forme chloridu a 0,48 dielov cínu vo forme kyseliny ciničitej.
Príklad 5
Doska plošných spojov zbavená súčiastok sa ponorí do lúžiaceho kúpeľa 1 M-Na2SO4, v ktorom je ponorená záporne polarizovaná pomocná titánová elektróda so semipermeabilnou membránou. Povrch medených a cínových spojov je kontaktovaný s kladne polarizovanou elektródou z titánovej pásoviny pohybujúcou sa po spojoch pri mierne abrazívnom pôsobení pri napätí medzi elektródami 9 V a prúde 0,2 až 0,8 A počas 10 až 20 minút. Po odlúžení cca 90 % celkovej hmoty metalických telies z dosky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,17 dielov medi, 0,06 dielov niklu a 0,67 dielov zinku vo forme síranov. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,85 dielu medi v kovovej a oxidovej forme (ďalej rozpúšťanej lúžiacim kúpeľom chemicky), 0,08 dielu cínu vo forme oxidu ciničitého a 0,07 dielov olova vo forme síranu a oxidu olova.
Príklad 6
Z elektrotechnického šrotu sa odstráni časť povrchovej izolácie metalických telies opálením horákom. Predupravený šrot sa ponorí do lúžiaceho kúpeľa 1M-HNO3, v ktorom je ponorená záporne polarizovaná pomocná uhlíková elektróda s permeabilnou prepážkou z PVDF. Povrch jednotlivých metalických telies je kontaktovaný s kladne polarizovanou titánovou elektródou z guľatiny dotykom s mierne abrazívnym pritlačením, pri napätí medzi elektródami 7 V a prúde 0,4 až 1,3 A počas 2 až 5 minút, v závislosti od plochy kontaktovaných metalických telies. Po odlúžení cca 90 % celkovej hmoty metalických telies sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,26 dielov medi, 0,19 dielov železa, 0,23 dielov cínu, 0,12 dielov olova a 0,2 dielu niklu a zinku vo forme dusičnanov. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,1 dielu medi (ďalej rozpúšťanej lúžiacim kúpeľom chemicky), 0,01 dielu olova a 0,89 dielov cínu vo forme kyseliny ciničitej.
Príklad 7
Neizolovaná doska plošných spojov mechanicky zbavená súčiastok sa ponorí do lúžiaceho kúpeľa 1M-HCI spolu s pomocnou záporne polarizovanou titánovou elektródou umiestnenou v koši z PP. Metalické telesá dosky sa kontaktujú abrazívnym pohybom s titánovou elektródou a pri napätí 9 V a prúde 0,3 až 0,6 A. Po odlúžení cca 95 % celkovej hmoty metalických telies z dosky sa získa suspenzia obsahujúca vo fáze roztoku v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,29 dielov medi, 0,23 dielov železa, 0,01 dielov niklu a zinku, 0,08 dielu olova, vo forme dusičnanov, a 0,37 dielov cínu vo forme ciničitej soli. Tuhá fáza suspenzie spolu s vylúčeným zmesným kovom na pomocnej elektróde obsahuje v pomernom hmotnostnom zastúpení 0,06 dielu medi v kovovej a oxidovej forme (ďalej rozpúšťanej lúžiacim kúpeľom chemicky), 0,02 dielu olova a 0,92 dielov cínu vo forme kyseliny ciničitej.
Príklad 8
Odpadové pocínované zliatiny medi z elektrotechnického šrotu a mosadzných odpadov sa ponoria do lúžiaceho kúpeľa obsahujúceho 3 % chlorid amónny a 3 % hydroxid amónny. Do roztoku je ponorená pomocná titánová elektróda umiestnená v koši z PE. Kladne polarizovaná titánová elektróda je miernym abrazívnym pohybom kontaktovaná s jednotlivými metalickými telesami pri napätí 10 V a prúde 0,35 A. Na pomocnej elektróde je vylučovaná kovová meď. Kúpeľ obsahuje amóniový komplex medi, zinku a niklu, a zrazeninu oxidov kovov, hlavne cínu a olova. Z roztoku kúpeľa sa po hrubej filtrácii tuhých podielov a oddelení zrazeniny oxidov kovov jemnou filtráciou elektrochemický získa kovová meď. Oddelené zrazeniny oxidov kovov sa premyjú a rozpustia v kyseline dusičnej a ďalej spracujú.
Príklad 9
Konektory z elektrotechnického šrotu obsahujúce pozlátené medené kontakty sa ponoria do lúžiaceho kúpeľa zloženého z 1 Μ-NaCl a 1 M-HCI. Povrch metalických častí konektorov je kontaktovaná titánovou elektródou v tvare guľatiny. Kontaktovanie má mierne abrazívny účinok. S kúpeľom je premostená pomocou soľného môstika naplneného 1M-NaCI pomocná záporne polarizovaná elektróda z titánu. Lúženie sa uskutočňuje pri napätí 5 V a prúde do 0,6 A pre jedno oddelené metalické teleso (konektorový pin) počas 1 minúty. V kúpeli vzniká suspenzia obsahujúca komplexné soli medi a zlata vo fáze roztoku a zrazeninu chloridu zlatitého.
Príklad 10
Pozlátené konektory z PC sa ponoria do lúžiaceho kúpeľa 1M-NaOH a kontaktujú dotykom s titánovou elektródou vo forme guľatiny. Pomocná záporne polarizovaná titánová elektróda je umiestnená v lúžiacim kúpeli v ochrannom PE koši. Každý oddelený pin konektora sa kontaktuje pri napätí 12 V a prúde do 0,5 A po dosiahnutie prúdu menej ako 10 mA. Kúpeľ obsahuje rozpustený a kryštalický hydroxokomplex zlata. Metalické zlato sa z kúpeľa získa elektrochemickou rafináciou.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je využiteľný na vylúhovanie a leptanie farebných a vzácnych kovov zo zmesných metalických materiálov, hlavne elektrotechnického šrotu, metalických rúd, zliatin a metalických odpadov.
Riešenie podľa vynálezu môže byť využité pri zhodnocovaní/recyklácii kovov z odpadov v elektrotechnickom priemysle, ťažbe a priemysle farebných a vzácnych kovov, a v priemyselnej ekológii.

Claims (5)

1. Spôsob leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov z metalických zdrojových materiálov, hlavne elektrotechnického šrotu a metalických rúd vyznačujúci sa tým, že povrch metalických častíc a/alebo telies obsiahnutých v zdrojovom materiáli zmáčaných a/alebo ponorených v lúžiacom kúpeli, s výhodou miešanom a/alebo prúdiacom, sa dotykom alebo vrypom, s výhodou pohyblivým abrazívnym dotykom, kontaktuje s kladne polarizovanou titánovou elektródou, obsahujúcou najmenej 95 hmotnostných percent metalického titánu, tvoriacou elektrický okruh so zdrojom jednosmerného elektrického napätia a záporne polarizovanou pomocnou elektródou kontaktovanou s lúžiacim kúpeľom, s výhodou prostredníctvom permeabilnej prepážky alebo semipermeabilnej membrány a/alebo soľného môstika, keď napätie medzi titánovou elektródou a pomocnou elektródou v takto vytvorenom elektrolytickom okruhu je najmenej 0,3 V, s výhodou 3 až 24 V, pričom kovy sú zo zdrojového materiálu uvoľňované do lúžiaceho kúpeľa vo forme rozpustných solí a/alebo slabo rozpustných tuhých podielov a/alebo získavané v metalickej forme na pomocnej elektróde, s výhodou vo forme metalických práškov alebo šupiniek.
2. Spôsob leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že lúžiaci kúpeľ obsahuje najmenej 0,001 mol/dm3, s výhodou 0,5 až 3 mol/dm3, vodou rozpustnej soli a/alebo kyseliny a/alebo zásady, s výhodou chlorid a/alebo síran alkalického kovu a/alebo horčíka a/alebo amónia, a/alebo kyselinu chlorovodíkovú a/alebo sírovú a/alebo dusičnú, a/alebo hydroxid alkalického kovu a/alebo amónia, pripadne komplexotvornú organickú zložku, napríklad etyléndiamíntetraoctanový anión a/alebo aktívnu zložku leptacieho roztoku pre kovy, napríklad železité a/alebo meďnaté ióny.
3. Spôsob leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že nerozpustné podiely sú oddelené od zostávajúcich tuhých častí vylúženého zdrojového materiálu, s výhodou najprv hrubou fitráciou, potom sú oddelené z lúžiaceho kúpeľa, s výhodou jemnou filtráciou, a potom sú prípadne premyté a ďalej spracované, napríklad rozpúšťaním v alkalickom alebo kyslom roztoku, alebo v tavenine hydroxidu alkalického kovu.
4. Spôsob leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že kov alebo zmes kovov vylúčená na pomocnej elektróde je mechanicky snímaná a/alebo chemicky a/alebo elektrochemický rozpúšťaná do roztoku elektrolytu s koncentráciou najmenej 0,001 mol/dm3 a/alebo je elektrochemický rafinovaná priamo z povrchu pomocnej elektródy, a potom je prípadne premytá a ďalej spracovaná, napríklad chemickým oddelením kovov a elektrochemickou rafináciou.
5. Spôsob leptania a vylúhovania farebných a vzácnych kovov podľa nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že izolačné pokrytie povrchu metalických častíc a/alebo telies zdrojového materiálu je odstránené, alebo z minimálne 10 % časti povrchu narušené pôsobením čistiaceho kúpeľa, s výhodou s teplotou 40 až 90 °C, obsahujúceho minimálne 0,01 mol/dm3 hydroxidu a/alebo uhličitanu alkalického kovu, alebo silnej anorganickej kyseliny, s výhodou kyseliny sírovej, a potom sa zdrojový materiál zmáča a/alebo ponorí do lúžiaceho kúpeľa, pričom čistiaci kúpeľ sa s výhodou po odstránení mechanických nečistôt použije ako lúžiaci kúpeľ, alebo k príprave lúžiaceho kúpeľa.
SK134-2010A 2010-11-09 2010-11-09 Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov SK1342010A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK134-2010A SK1342010A3 (sk) 2010-11-09 2010-11-09 Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK134-2010A SK1342010A3 (sk) 2010-11-09 2010-11-09 Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK1342010A3 true SK1342010A3 (sk) 2012-06-04

Family

ID=46147854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK134-2010A SK1342010A3 (sk) 2010-11-09 2010-11-09 Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK1342010A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Cocchiara et al. Dismantling and electrochemical copper recovery from Waste Printed Circuit Boards in H2SO4–CuSO4–NaCl solutions
Guimaraes et al. Direct recovery of copper from printed circuit boards (PCBs) powder concentrate by a simultaneous electroleaching–electrodeposition process
Mecucci et al. Leaching and electrochemical recovery of copper, lead and tin from scrap printed circuit boards
Chen et al. Recovery of lead from smelting fly ash of waste lead-acid battery by leaching and electrowinning
Jeon et al. Interference of coexisting copper and aluminum on the ammonium thiosulfate leaching of gold from printed circuit boards of waste mobile phones
KR101570780B1 (ko) 폐 인쇄회로기판을 재생하는 무 연소 및 비 시안화물 방법
Camelino et al. Initial studies about gold leaching from printed circuit boards (PCB's) of waste cell phones
CN101575715B (zh) 一种从电子废弃物中提取有价金属的方法
TWI426157B (zh) 剝金組成物以及使用方法
CN104775034A (zh) 一种采用离子液体浸出分步回收废旧印制线路板中金属的方法
KR101640462B1 (ko) 폐기물로부터 금속을 회수하기 위한 습식 제련 공정 및 장치
Demirkiran et al. Recovering of copper with metallic aluminum
CN111041207A (zh) 一种电化学浸金剂及从废旧镀金线路板中回收金的方法
CN104263939A (zh) 一种从底层电镀铜/镍材料中回收稀贵/惰性金属的方法
CN107429312A (zh) 从含铁溶液除去铁的方法和有用金属的回收方法
Oishi et al. Hydrometallurgical recovery of high-purity copper cathode from highly impure crude copper
Liang et al. Electrolyte circulation: Metal recovery from waste printed circuit boards of mobile phones by alkaline slurry electrolysis
Brandon et al. Metal recovery from electronic scrap by leaching and electrowinning
CN104152701A (zh) 从粗锡精炼渣中回收锡的方法
RU2644719C2 (ru) Способ переработки отходов электронной и электротехнической промышленности
JPH0975891A (ja) 製鉄ダストの湿式処理方法
SK1342010A3 (sk) Spôsob leptania a vyiúhovania kovov z metalických zdrojových materiálov
WO2006084273A2 (en) Process for hydrometallurgical treatment of electric arc furnace dust
WO2020245736A1 (en) Procedure for retrieving the precious metal plating and the carrier from electronic components with nickel-containing intermediate layer
CN107245585A (zh) 电镀废料处理方法

Legal Events

Date Code Title Description
TE4A Change of owner's address

Owner name: GTVT, S.R.O., MARIANKA, SK

Effective date: 20121016

TE4A Change of owner's address

Owner name: SISKA JOZEF, RNDR., MARIANKA, SK

Effective date: 20140218

Owner name: GTVT, S.R.O., MARIANKA, SK

Effective date: 20140218

FB9A Suspension of patent application procedure