SI9200370A - Zavorni boben - Google Patents

Zavorni boben Download PDF

Info

Publication number
SI9200370A
SI9200370A SI9200370A SI9200370A SI9200370A SI 9200370 A SI9200370 A SI 9200370A SI 9200370 A SI9200370 A SI 9200370A SI 9200370 A SI9200370 A SI 9200370A SI 9200370 A SI9200370 A SI 9200370A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
brake
brake drum
groove
contact surface
axial direction
Prior art date
Application number
SI9200370A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilfried Ebbinghaus
Heinz Laudszun
Original Assignee
Bergische Achsen Kotz Soehne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bergische Achsen Kotz Soehne filed Critical Bergische Achsen Kotz Soehne
Priority to SI9200370A priority Critical patent/SI9200370A/sl
Publication of SI9200370A publication Critical patent/SI9200370A/sl

Links

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

Predmet izuma je zavorni boben z valjasto naležno ploskvijo (7) za zavorne obloge (4) in krožno odprtino (14). Da bi se lahko bolje merilo obrabno globino zavornega bobna istočasno pa izognilo naknadni obdelavi le-tega, se predlaga, da se pri odprtini (14) razporedi v naležni ploskvi (7) puščen, obodno potekajoč žleb (15), ki se v osni smeri razteza vsaj do zavornih oblog (4).

Description

(57) Predmet izuma je zavorni boben z valjasto naležno ploskvijo (7) za zavorne obloge (4) in krožno odprtino (14). Da bi se lahko bolje merilo obrabno globino zavornega bobna istočasno pa izognilo naknadni obdelavi le-tega, se predlaga, da se pri odprtini (14) razporedi v naležni ploskvi (7) puščen, obodno potekajoč žleb (15), ki se v osni smeri razteza vsaj do zavornih oblog (4).
Sl 9200370 A
Bergische Achsenfabrik Fr. Kotz & Sohne
Zavorni boben
Predmet izuma je zavorni boben z valjasto naležno ploskvijo za zavorne obloge in krožno odprtino.
Zavorni boben poprej opisane vrste je znan npr. iz EP-PS 0 030 608. Pri teh zavornih bobnih so zavorne čeljusti oz. na njih razporejene zavorne obloge, izhajajoč iz krožne odprtine zavornega bobna, razporejene navznot zamaknjeno. Pri predpisanem obratovanju zavornega bobna z v njem razporejeno čeljustno zavoro se sicer obrabljajo zavorne obloge, istočasno pa se vdolbejo tudi v naležno ploskev zavornega bobna. Pri tem se na odprtini obdrži izhodiščna debelina stene zavornega bobna, tako da se v teku časa z naraščajočo obrabo zavornega bobna pri odprtini tvori obodno potekajoča štrlina, ki otežkoča neposredne kontrolni pregled debeline zavorne obloge in razpoznavanje obrabe zavornega bobna. Razen tega se mora obodno potekajočo štrlino pri zamenjavi zavorne obloge obdelati z odrezavanjem.
Iz DE-AS 11 28 766 je znana čeljustna zavora za motoma vozila, pri kateri se zavorne obloge in zavorni boben poravnano zaključujejo v osni smeri. Pri tej znani razporeditvi zavorne obloge in naležne ploskve zavornega bobna sicer pri poravnanem zaključku ne ostane nikakršen rob zavornega bobna, vendar je z močnim onesnaženjem zavor zaradi odrgnjenja zavornih oblog obrabo zavorne obloge le težko določiti. Vrh tega je obraba zavornega bobna pri tej čeljustni zavori tako rekoč nerazpoznavna.
Izhajajoč iz tega je naloga izuma ustvariti zavorni boben, ki pri zamenjavi zavorne obloge ne zahteva dodatne obdelave, in pri katerega odprtini se da odmeriti doseženo in največjo obrabno globino.
Kot tehnično rešitev se zato predlaga, da se pri odprtini razporedi v naležni ploskvi puščen, obodno potekajoč žleb, ki se v osni smeri razteza vsaj do zavornih oblog.
Pri prednostni izvedbeni obliki lahko žleb v osni smeri prekriva prednji rob zavornih oblog. V radialni smeri naj bi žleb imel globino, ki ustreza največji obrabi zavornega bobna. Na notranjem koncu naležne ploskve je pri prednostni izvedbeni obliki puščen utor, ki v osni smeri prekriva zadnji rob zavornih oblog, v radialni smeri pa ima globino, ki ravno tako ustreza največji obrabi zavornega bobna. S tem utorom med dnom in naležno ploskvijo zavornega bobna se menjavi zavorne obloge izognemo izstruženju naležne ploskve.
Da bi se preprečilo prerast zunanjega roba zavornih oblog v žleb, je lahko radialni krak žleba zasnovan obodno potekajoče valovito.#Vhrovi valov štrlijo pri tem v osni smeri preko zavornih oblog in s tem preprečujejo prirast žleba.
Pri alternativni izvedbeni obliki obsegajo zavorne obloge na robu, obrnjenem k odprtini, izreze, ki dovoljujejo kontrolo tako obrabe zavorne obloge kot tudi zavornega bobna.
Kontrolo obrabe zavorne obloge in zavornega bobna se pri praktični izvedbeni obliki izuma olajša z okencem, izsekanim iz pokrivne pločevine. Da bi se preprečilo vdor nesnage in brizgane vode v zavorni boben, se okence lahko zapre z gumijastim ali plastičnim pokrovom, obešenim v pokrivno pločevino.
Prednost po tem tehničnem nauku zasnovanega zavornega bobna leži v tem, da se pri kontroli da neposredno razpoznati in tudi izmeriti napredovanje obrabe zavorne obloge in zavornega bobna. Razen tega odpravlja izum odstranjevanje obodno potekajoče štrline, ki pri stanju tehnike z naraščajočo obrabo zavornega bobna nastaja pri odprtini. S tem ubije izum tri muhe na en mah, tako da omogoči boljšo kontrolo obrabe zavorne obloge in zavornega bobna ter istočasno odpravi naknadno obdelavo zavornega bobna pri menjavi zavorne obloge.
Nadaljnji detajli in prednosti sledijo iz nadaljnjega opisa pripadajočih risb, v katerih so bile predstavljene tri prednostne izvedbene oblike po izumu zasnovanega zavornega bobna, pri čemer kaže sl. 1 zavorni boben s pokrivno pločevino, v prečnem prerezu;
sl. 2 povečan izrez s sl. 1, ki ustreza črta-pikčasti črti II, z novim zavornim bobnom in novimi zavornimi oblogami; sl. 3 enak izrez, ki ustreza črta-pikčasti črti III, z delno obrabljeno zavorno oblogo in delno obrabljenim zavornim bobnom;
sl. 4 isti izrez, ki ustreza črta-pikčasti črti IV, z obrabljenim zavornim bobnom in obrabljeno zavorno oblogo v končnem stanju;
sl. 5 povečan izrez druge izvedbene oblike z novim zavornim bobnom in novimi zavornimi oblogami, po črta-pikčasti črti V s sl. 1; sl. 6 povečan pogled v smeri VI s sl. 5 (brez zavorne čeljusti in zavorne obloge);
sl. 7 izrezan prečni presek tretje izvedbene oblike z novim zavornim bobnom in novimi zavornimi oblogami, po prerezni črti Vn-Vn s sl. 8;
sl. 8 isti izrez po pogledu Vin s sl. 7;
sl. 9 izrezan vzdolžni presek po prerezni črti ΙΧ-ΙΧ s sl. 8;
sl. 10 zavorni boben v prečnem prerezu.
Na pestu, ki zaradi poenostavitve ni predstavljeno, osnega telesa 1 je vrtljivo pritrjen zavorni boben 2. Znotraj zavornega bobna 2 sta razporejeni shematsko prikazani zavorni čeljusti 3, ki sta opremljeni z zavornima oblogama 4 in se opirata na spodnji oporni ležaj 5, ki je pritrjen na zavorni most 6, povezan z osnim telesom 1. Na zgornjem koncu se da zavorni čeljusti 3 s pomočjo razpirne priprave, ki zaradi poenostavitve ni predstavljena, potisniti proti valjasti naležni ploskvi 7 zavornega bobna 2.
Zavorni boben 2 ima na svojem plašču 8 prioblikovano oz. prilito robno ojačitev 9. Na notranji strani robne ojačitve 9 se nahaja izmetalna strmina 10, ki je v prikazanem izvedbenem primeru zakrivljena konkavno. Pred zavornim bobnom 2 je razporejena prosto stoječa in z osnim telesom 1 povezana pokrivna pločevina 11, ki s konveksno oblikovanim zunanjim robom 12 prijemlje v izmetalno strmino 10 in s slednjo tvori od znotraj navzven konično ožečo se tesnilno špranjo 13.
Valjasta naležna ploskev 7 zavornega bobna 2 ima v osni smeri okroglo odprtino 14. V prehodnem območju od naležne ploskve 7 k odprtini 14 je v zavornem bobnu 2 razporejen v naležno ploskev 7 segajoč, obodno potekajoč žleb 15, ki v osni smeri prekriva prednji rob zavornih oblog 4. V radialni smeri obsega žleb 15 globino, ki ustreza največji obrabi zavornega bobna.
Pri obratovalnem položaju, prikazanem na sl. 2, sta zavorni boben 2 in zavorna obloga 4 nova. Žleb 15 obsega najmanjšo globino, ki hkrati kaže največjo obrabo zavornega bobna.
Pri obratovalnem položaju, prikazanem na sl. 3, sta zavorni boben 2 in zavorne obloge 4 že deloma obrabljene. Radialna globina žleba 15 se je zmanjšala. Istočasno sta zavorni oblogi 4 pri odprtini 14 zrasli v žleb 15. Velikost še odprte špranje 16 med zavornim bobnom 2 in zavorno oblogo 4 v žlebu 15 je mera za že nastopajočo obrabo zavornega bobna in zavorne obloge. Pri odzračenih zavornih čeljustih se da preostalo globino žleba 15 natanko izmeriti, tj. natanko presoditi obrabo zavornega bobna.
Pri obratovalnem položaju, prikazanem na sl. 4, je žleb 15 izginil. Naležna ploskev 7 poteka premočrtno do odprtine 14. S tem je zavorni boben 2 dosegel svoje največje obrabno stanje in ga je potrebno zamenjati. Tudi zavorni oblogi 4 sta dosegli obrabno stanje, ki zahteva zamenjavo.
Druga izvedbena oblika, predstavljena na sl. 5 in 6, obsega žleb 15 s krožno potekajočim, valovitim radialnim krakom 17. Valovita zasnova tega kraka 17 povzroči, da rob zavorne obloge 4 ne more zrasti v žleb 15, kajti vrhovi valov, ki štrlijo preko zavorne obloge, bi štrlino takoj odlomili. V dolinah valov se da razpoznati obrabo zavornega bobna 2.
Pri nadaljnji izvedbeni obliki po sl. 7 in 8 obsegata zavorni oblogi 4 na robu, obrnjenem k odprtini 14, izreze 18. Ti izrezi omogočajo kontrolo obrabe zavorne obloge, skupaj z žlebom 15 pa tudi obrabo zavornega bobna.
Kontrolo obrabe zavorne obloge-zavornega bobna se olajša z okencem 19, predstavljenim na sl. 7 do 9. Okence 19 je izsekano iz pokrivne pločevine 11 in omogoča neposreden pogled na zavorno oblogo 4 in žleb 15.
Da bi se preprečilo vdiranje nesnage in vode v zavorni boben, se da okence 19 zapreti s pokrovom 20 iz gume ali umetne snovi. Za pritrditev pokrova 20 na pokrivno pločevino 11 je na pokrovu 20 prioblikovana žmula 21, ki je vtisnjena v vzporedno k okencu 19 izsekano rego 22. S pomočjo dveh nadaljnjih žmul 21 se pokrov 20 položi v okence 19. Okence 19 se da odpreti z vlečenjem za jezik 23, ki je prioblikovan na pokrovu 20.
V opisanih in predstavljenih izvedbenih primerih je bil izum uresničen na zavornem bobnu 2 z robno ojačitvijo 9 in izmetalno strmino 10. Seveda pa se da izum uporabiti tudi na zavornem bobnu, ki ima do prostega roba valjast plašč brez robne ojačitve in izmetalne strmine, pri katerem torej plašč 8 in odprtina 14 premočrtno konvergirata pod kotom okoli 90°.
Na notranjem koncu naležne ploskve 7 je na prehodu k dnu zavornega bobna 2 puščen obodno potekajoč utor 24, ki v osni smeri prekriva zadnji rob zavornih oblog 4, v radialni smeri pa ima globino, ki ustreza največji obrabi zavornega bobna. Brez takšnega utora bi bilo po zamenjavi zavorne obloge morda potrebno, da bi se naležno ploskev na notranjem koncu dodatno postružilo z odvzemanjem materiala. To se lahko prepreči z utorom 24.
Bergische Achsenfabrik Fr. Kotz & Sohne
L J U ti L. J A N A

Claims (9)

  1. krožno odprtino (14), značilen po tem, da je pri odprtini (14) razporejen v naležni ploskvi (7) puščen, obodno potekajoč žleb (15), ki se v osni smeri razteza vsaj do zavornih oblog (4).
  2. 2. Zavorni boben po zahtevku 1, značilen po tem, da žleb (15) v osni smeri prekriva prednji rob zavornih oblog (4).
  3. 3. Zavorni boben po zahtevku 1, značilen po tem, da ima žleb (15) v radialni smeri globino, ki ustreza največji obrabi zavornega bobna.
  4. 4. Zavorni boben po zahtevku 2, značilen po tem, da je radialni krak (17) žleba (15) zasnovan obodno potekajoče valovito.
  5. 5. Zavorni boben po zahtevku 1, značilen po tem, da zavorne obloge (4) obsegajo na zunanjem robu, ki je obrnjen k odprtini (14), izreze (18), ki v osni smeri štrlijo preko radialnih krakov (17) žleba (15).
  6. 6. Zavorni boben po zahtevku 1, značilen po tem, da pokrivna pločevina (11) nad žlebom (15) obsega okence (19).
  7. 7. Zavorni boben po zahtevku 1, značilen po tem, da je na dnu razporejen v naležni ploskvi (7) puščen utor (24).
  8. 8. Zavorni boben po zahtevku 7, značilen po tem, da utor (24) v osni smeri prekriva zadnji rob zavornih oblog (4).
  9. 9. Zavorni boben po zahtevku 7, značilen po tem, da ima utor (24) v radialni smeri globino, ki ustreza največji obrabi zavornega bobna.
    Bergische Achsenfabrik
    Fr. Kotz & Sohne
    Zanj:
    22488-XII/92-Iv
    POVZETEK
    Predmet izuma je zavorni boben z valjasto naležno ploskvijo (7) za zavorne obloge (4) in krožno odprtino (14). Da bi se lahko bolje merilo obrabno globino zavornega bobna istočasno pa izognilo naknadni obdelavi le-tega, se predlaga, da se pri odprtini (14) razporedi v naležni ploskvi (7) puščen, obodno potekajoč žleb (15), ki se v osni smeri razteza vsaj do zavornih oblog (4).
    (sl. 2)
    Fig.3
    Fig.6
    Fi g.5
    Fig.7
SI9200370A 1992-12-09 1992-12-09 Zavorni boben SI9200370A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200370A SI9200370A (sl) 1992-12-09 1992-12-09 Zavorni boben

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200370A SI9200370A (sl) 1992-12-09 1992-12-09 Zavorni boben

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9200370A true SI9200370A (sl) 1994-06-30

Family

ID=20431060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9200370A SI9200370A (sl) 1992-12-09 1992-12-09 Zavorni boben

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9200370A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1173484A (en) Conveyor trolley assembly with moisture-resistant bearing seal
US4574400A (en) Dirt trap for flush basins
CZ278529B6 (en) Brake drum
SI9200370A (sl) Zavorni boben
EP0192407B1 (en) Improvements relating to opening roller assemblies for open end spinning machines
CA2345249A1 (en) Arrangement for removing oil in a roll
PL160634B1 (en) Sealing system in particular for loosely arranged rail vehicles
CZ92498A3 (cs) Spřádací ústrojí pro předení s otevřeným koncem
FR2433425A1 (fr) Perfectionnement aux ensembles pneumatique-jante de roue
DE60015833T2 (de) Verschleisssensor für ein Bremselement
US3052327A (en) Fixed ring brake
EP1356213A1 (de) Fahrzeugbremse
KR100302240B1 (ko) 링프렌지가압실에코킹에의하여외부로고정되어있는실린더의가이드슬리브
US5269396A (en) Brake assembly backing means
JPH07293603A (ja) ドラムブレーキの防水装置
KR20190086866A (ko) 악취차단용 배수트랩
US1923086A (en) Automobile brake shield
US2593219A (en) Oil seal structure
KR100304439B1 (ko) 드럼브레이크
CA1320159C (en) Conveyor roller
US2731742A (en) Blade for excavating mechanism
US1643946A (en) Transmission or brake band
GB2127115A (en) Brake drum for a drum brake
JPH1132502A (ja) 耕耘装置の軸支構造
US1698475A (en) Transmission or brake band

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date