SI9011362A - Naprava z optičnim vlakonom za merjenje električnega toka - Google Patents

Naprava z optičnim vlakonom za merjenje električnega toka Download PDF

Info

Publication number
SI9011362A
SI9011362A SI9011362A SI9011362A SI9011362A SI 9011362 A SI9011362 A SI 9011362A SI 9011362 A SI9011362 A SI 9011362A SI 9011362 A SI9011362 A SI 9011362A SI 9011362 A SI9011362 A SI 9011362A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
optical fiber
light
conductor
measuring
strength
Prior art date
Application number
SI9011362A
Other languages
English (en)
Other versions
SI9011362B (sl
Inventor
Dirk Peier
Holger Hirsch
Original Assignee
Mwb Messwandler-Bau Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mwb Messwandler-Bau Aktiengesellschaft filed Critical Mwb Messwandler-Bau Aktiengesellschaft
Publication of SI9011362A publication Critical patent/SI9011362A/sl
Publication of SI9011362B publication Critical patent/SI9011362B/sl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R15/00Details of measuring arrangements of the types provided for in groups G01R17/00 - G01R29/00, G01R33/00 - G01R33/26 or G01R35/00
    • G01R15/14Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks
    • G01R15/24Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks using light-modulating devices
    • G01R15/245Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks using light-modulating devices using magneto-optical modulators, e.g. based on the Faraday or Cotton-Mouton effect
    • G01R15/246Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks using light-modulating devices using magneto-optical modulators, e.g. based on the Faraday or Cotton-Mouton effect based on the Faraday, i.e. linear magneto-optic, effect

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measuring Instrument Details And Bridges, And Automatic Balancing Devices (AREA)
  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)
  • Communication Cables (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na napravo z optičnim vlaknom za merjenje jakosti električnega toka z uporabo Faradayevega efekta, pri čemer magnetno polje, ki obkroža prevodnik (1), skozi katerega teče tok, vpliva na stanje polarizacije svetlobe. Optično vlakno (2) je zavrteno okoli svoje podolžne osi in izpostavljeno dvojnemu krožnemu razdvajanju, medtem ko ima en konec (4) optičnega vlakna (2) odbojno površino (5) tako postavljeno v bližino drugega konca (6), da celotno optično vlakno (2) predstavlja popolnoma v sebe zaprto pot.ŕ

Description

NAPRAVA Z OPTIČNIM VLAKNOM ZA MERJENJE JAKOSTI ELEKTRIČNEGA TOKA
Področje tehnike, kamor spada izum.
Izum se nanaša na napravo z optičnimi vlakni za merjenje jakosti električnega toka in spada v področje elektrotehnike oziroma v področje proizvodnje instrumentov za merjenje jakosti toka.
Tehnični problem.
Tehnični problem, ki se rešuje z izumom, je naslednji: kako realizirati napravo z optičnimi vlakni za merjenje jakosti električnega toka, ki izkorišča prednosti zavrtenja optičnega vlakna in istočasno zmanjšuje vse nadaljnje merilne napake?
Stanje tehnike.
Naprave te vrste uporabljajo zlasti v visokonapetostnih postrojenjih za merjenje toka v vodnikih pod visokonapetostnim potencialom. Ker so prevodniki svetlobnih valov narejeni iz stekla, ki je, kot je poznano, dober izolator, ni problemov pri izolaciji kazalnih aparatov, ki so povezani z zemeljskim potencialom, pri prevodnikih pod visokonapetostnim potencialom, kjer je treba izmeriti tok in ga pokazati.
Iz DE-AS 22 61 151 je poznana naprava, pri kateri se svetlobni vir usmerja preko polarizatorja na polprevodniško ploščo. Polarizirana svetloba prihaja odtod v optično vlakno (tam imenovano “prevodnik svetlobnega vala”), ki je deloma navito v tuljavo, v čigar osi se nahaja visokonapetostni prevodnik, v katerem teče tok, ki ga je treba izmeriti. Tuljava iz vlakna ima na svojem koncu odbojno površino ali pa je tam postavljeno zrcalo. Polarizirana svetloba prehaja skozi vsa optična vlakna, pri čemer pride znotraj tuljavnega dela vlakna, na osnovi Faradayevega efekta do obračanja polarizacijske ravnine v odvisnosti od magnetnega polja, ki ga povzroča tok, ki teče v prevodniku. Na koncu tuljave se svetlobni snop odbije in prehaja še enkrat skozi tuljavo, pri čemer pride do nadaljnjega obračanja polarizacijske ravnine. V svoji polarizacijski ravnini obrnjena svetloba izstopa iz optičnega vlakna, prehaja skozi polprevodniško ploščo in pride v napravo za vrednotenje, ki ugotavlja in pokaže kot med polarizacijsko ravnino svetlobe, ki vstopa v optično vlakno in polarizacijsko ravnino svetlobe, ki izstopa iz vlakna, pri čemer je velikost kota proporcionalna integralu po poti jakosti magnetnega polja.
Iz DE - AS 28 35 794 je prav tako poznana naprava z optičnim vlaknom za merjenje jakosti električnega toka z uporabo Faradayevega efekta, pri čemer magnetno polje, ki obkroža prevodnik, skozi katerega teče tok, vpliva na stanje polarizacije svetlobe, ki jo pot vodi skozi jedro optičnega vlakna, ki ga prevodnik obsega v obliki navitja. V nasprotju z DE - AS 22 61 151 se pri tej napravi, ki na enem koncu nima odbojne površine, na enem koncu svetloba že spaja, na drugem pa spet razdvaja, pri čemer mora imeti tuljava navita iz optičnih vlaken dvojno število navojev, tako da obdrži enak kot obračanja polarizacijske ravnine, ker svetloba prehaja skozi tuljavo samo enkrat.
Iz te poznane naprave in iz prikaza “Magneto-optic current sensing with birefringent fibers” avtorjev S.C. Rashleigh in R. Ulrich, objavljenega v Appl. Phys. Lett. 34 (11) s 1.junija 1979 je dalje poznano, da se optično vlakno z zavrtenjem okoli svoje podolžne osi izpostavlja dvojnemu krožnemu lomu, s čimer bo v nadaljevanju opisani nedostatek, ki je nastal v v obliki tuljave navitem optičnem vlaknu, s tem kompenziran. Z neobhodnim zavrtenjem vlakna pri navijanju tuljave se bo prečni prerez vlakna deformiral eliptično, pri čemer je vlakno izpostavljeno znatnemu linearnemu dvojnemu lomu, ki zmajŠuje delovanje Faradayevega efekta in lahko v neugodnih primerih privede do tega, da Faradayev efekt ni več merljiv oziroma ne pomeni isto. Z vrtenjem vlakna, ki ga dosežemo z dvojnim lomom, dosežemo, da se skupno razpoložljivi linearni dvojni lom upošteva le kot motnja na skupno razpoložljivem krožnem dvojnem lomu, tako da na Faradayev efekt ne vpliva z nazivno vrednostjo, tako da je le-ta popolnoma učinkovit.
Pokazalo se je, da so prisotne pri istočasnem upoštevanju naukov pojasnjenih v člankih, namreč pri napravi z optičnim vlaknom, pri kateri okoli podolžne osi navito optično vlakno obkroža prevodnik pod visokonapetostnim potencialom v obliki navitja in ki ima na enem koncu odbojno površino, prav tako na visokonapetostnem potencialu, na drugem koncu vlakna pa izvedemo spajanje in razdvajanje svetlobe, še nedopustno visoke merilne napake, ki znašajo v neugodnih primerih več kot 100 %.
Opis rešitve tehničnega problema.
Tehnični problem smo rešili na ta način, da smo z zavijanjem optičnega vlakna okoli podolžne osi na znani način, izpostavili le-tega krožnemu dvojnemu razdvajanju in da smo en konec optičnega vlakna z odbojno površino tako postavili v neposredno bližino drugega konca, da predstavlja celo optično vlakno popolnoma v sebe zaprto pot.
Prednosti dosežene z izumom so v tem, da postane preko v sebi zaprte poti optičnega vlakna uporaben zakon o pretoku in se lahko izzovejo magnetna polja prevodnika, čigar tok je treba meriti, pri čemer sosednji prevodnik ne more izzvati takih obračanj polarizacijske ravnine svetlobe v optičnem vlaknu, ki bi vplivala na rezultate meritve.
Izum bo pobliže objasnjen na osnovi izvedbenega primera prikazanega na sl. 1, ki shematsko prikazuje napravo v skladu z izumom.
Naprava z optičnim vlaknom za merjenje jakosti električnega toka je sestavljena iz optičnega vlakna 2 ovitega okoli njegove podolžne osi, ki sega z enim svojim koncem 6, pred katerim je leča 7, k prevodniku 1 pod visokonapetostnim potencialom, in to kot navitje 3 okrog prevodnika 1 z določenim številom drugega ob drugem navitih navojev in se ponovno vrača v bližino leče 7, pri čemer ima drugi konec 4 odbojno površino 5, ki je postavljena pod pravim kotom glede na podolžno os vlakna.
Leča 7 združuje skozi prizmo 8 prepuščeno, polarizirano svetlobo, ki jo izžareva laser 10, v en konec 6 optičnega vlakna 2. Prevodnik svetlobe je znotraj dela optičnega vlakna 2 oblikovanega v navitje 3 izpostavljen magnetnemu polju, ki nastane zaradi toka, ki teče skozi prevodnik 1. Na osnovi Faradayevega efekta se polarizira ravnina vodene svetlobe v času prehoda skozi navitje 3 in s tem se obrne tudi magnetno polje, pri čemer je velikost kota obračanja merilo za integral po poti jakosti magnetnega polja.
Za navitjem 3 svetloba prehaja dalje po optičnem vlaknu do njegovega drugega konca 4, kjer se odbija na površini 5, tako da je pot skozi optično vlakno 2 in skozi magnetno polje v področju navitja 3 v obratni smeri, pri čemer se polarizacijska ravnina ponovno obrne, tako da je kot obračanja polarizacijske ravnine pri prihodu svetlobe na lečo 7 glede na kot obračanja pri vstopu svetlobe na odbojno površino 5 skupaj podvojen.
Združevanje in razdvajanje svetlobe se izvaja s pomočjo leče 7. Po razdvajanju pride svetloba iz optičnega vlakna 2 skozi prizmo 8 do naprave za vrednotenje, ki ima še eno prizmo, dva polarizatorja 11, 12 in dva fotodetektorja 13, 14, kjer določimo kot obračanja, kateremu je bila s prehodom skozi optično vlakno 2 izpostavljena polarizacijska ravnina svetlobe in ki je merilo za jakost električnega toka, ki teče v prevodniku 1.
Merilne napake so zanemarljivo majhne, ker z zavijanjem optičnega vlakna 2 po eni strani odstranimo vpliv linearnega dvojnega loma, po drugi strani pa pri zaprti poti optičnega vlakna 2, magnetna polja prevodnika 1, čigar tok merimo, kot tudi drugih bližnjih prevodnikov ne morejo izzvati dodatnih obračanj polarizacijske ravnine svetlobe v optičnih vlaknih 2.
Za MWB MESSVVANDLER-BAU AG, Bamberg Nemčija

Claims (1)

1. Naprava z optičnim vlaknom za merjenje jakosti električnega toka z uporabo Faradayevega efekta, pri čemer magnetno polje, ki obkroža prevodnik (1), skozi katerega teče tok, vpliva na stanje polarizacije svetlobe, pot katere vodi skozi jedro optičnega vlakna (2), ki je navito okoli prevodnika (1) v obliki navitja (3), pri čemer je na enem koncu (4) optičnega vlakna (2) predvidena odbojna površina (5), medtem ko se na drugem koncu (6) izvaja združevanje in razdvajanje svetlobe, označena s tem, da je optično vlakno (2) z zavijanjem na znani način okoli podolžne osi izpostavljeno krožnemu dvojnemu razdvajanju in da je en konec (4) optičnega vlakna (2) z odbojno površino (5) tako nameščen v neposredno bližino drugega konca (6), da celotno optično vlakno (2) predstavlja popolnoma v sebe zaprto pot.
SI9011362A 1989-07-19 1990-07-12 Naprava z optičnim vlakonom za merjenje električnega toka SI9011362B (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3923804A DE3923804A1 (de) 1989-07-19 1989-07-19 Faseroptische anordnung zum messen der staerke eines elektrischen stromes
YU136290A YU47724B (sh) 1989-07-19 1990-07-12 Uređaj sa optičkim vlaknom za merenje jačine električne struje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI9011362A true SI9011362A (sl) 1998-08-31
SI9011362B SI9011362B (sl) 1999-10-31

Family

ID=6385322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9011362A SI9011362B (sl) 1989-07-19 1990-07-12 Naprava z optičnim vlakonom za merjenje električnega toka

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0483189B1 (sl)
CN (1) CN1026159C (sl)
AT (1) ATE99063T1 (sl)
AU (1) AU5954790A (sl)
BA (1) BA97215A (sl)
DD (1) DD296751A5 (sl)
DE (2) DE3923804A1 (sl)
DK (1) DK0483189T3 (sl)
ES (1) ES2063972T3 (sl)
SI (1) SI9011362B (sl)
TR (1) TR26408A (sl)
WO (1) WO1991001501A1 (sl)
YU (1) YU47724B (sl)
ZA (1) ZA905606B (sl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9100924D0 (en) * 1991-01-16 1991-02-27 Rogers Alan J Interference-free optical-fibre current measurement
DE4115370A1 (de) * 1991-05-10 1992-11-26 Asea Brown Boveri Faseroptischer sensor
FR2686423B1 (fr) * 1992-01-22 1996-12-13 Balteau France Boitier polarimetrique de mesure de l'angle de faraday.
DE4224190B4 (de) * 1992-07-22 2007-01-18 Abb Research Ltd. Faseroptischer Stromsensor
DE4311328A1 (de) * 1993-04-06 1994-10-13 Siemens Ag Optische Meßanordnung zum Messen eines elektrischen Stromes mit verflochtenen Übertragungsleitungen
DE4312184A1 (de) * 1993-04-14 1994-10-20 Siemens Ag Optisches Meßverfahren zum Messen eines elektrischen Wechselstromes mit Temperaturkompensation und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE4312183A1 (de) * 1993-04-14 1994-10-20 Siemens Ag Optisches Meßverfahren zum Messen eines elektrischen Wechselstromes mit Temperaturkompensation und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
US5811964A (en) * 1993-10-01 1998-09-22 Siemens Aktiengelsellschaft Method and device for measuring an electrical alternating quanity with temperature compensation
DE4432146A1 (de) * 1994-09-09 1996-03-14 Siemens Ag Verfahren und Vorrichtung zum Messen eines elektrischen Wechselstromes mit Temperaturkompensation
DE4436181A1 (de) * 1994-10-10 1996-04-11 Siemens Ag Verfahren und Vorrichtung zum Messen einer elektrischen Wechselgröße mit Temperaturkompensation durch Fitting
DE19608946A1 (de) * 1996-03-08 1997-09-18 Daimler Benz Ag Magnetooptischer Stromsensor und Verfahren zu seiner Herstellung
JP3488576B2 (ja) 1996-08-30 2004-01-19 株式会社東芝 光変流器
DE29711683U1 (de) * 1997-07-03 1998-11-05 Felten & Guilleaume Energietechnik AG, 51063 Köln Sensoranordnung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3746983A (en) * 1970-07-20 1973-07-17 Transformatoren Union Ag Apparatus fur measuring very high currents particularly direct currents
AU1440676A (en) * 1975-06-05 1977-12-01 Gen Electric Co Ltd Magneto-optical transducers
DE2924804A1 (de) * 1979-06-20 1981-01-15 Licentia Gmbh Verfahren zur eliminierung der temperaturabhaengigen aenderung des polarisationszustandes in einer von linear polarisiertem licht durchlaufenen tordierten lichtleitfaser
FR2461956A1 (fr) * 1979-07-24 1981-02-06 Thomson Csf Dispositif interferometrique de mesure de courant electrique a fibre optique
GB2104213A (en) * 1981-08-12 1983-03-02 Giers Electric current measurement
DE3132414A1 (de) * 1981-08-17 1983-02-24 Ernst Dr. 5600 Wuppertal Brinkmeyer Anordnung zur abtrennung von rueckgestreutem licht in systemen mit optischen lichtwellenleitern
EP0089275B1 (fr) * 1982-03-12 1986-05-28 Thomson-Csf Dispositif interferométrique de mesure de courant électrique à fibres optique

Also Published As

Publication number Publication date
AU5954790A (en) 1991-02-22
EP0483189B1 (de) 1993-12-22
DD296751A5 (de) 1991-12-12
DK0483189T3 (da) 1994-01-31
EP0483189A1 (de) 1992-05-06
SI9011362B (sl) 1999-10-31
TR26408A (tr) 1995-03-15
CN1026159C (zh) 1994-10-05
ES2063972T3 (es) 1995-01-16
BA97215A (bs) 2001-09-14
YU47724B (sh) 1996-01-08
CN1051427A (zh) 1991-05-15
DE59003976D1 (de) 1994-02-03
ATE99063T1 (de) 1994-01-15
DE3923804A1 (de) 1991-01-31
YU136290A (sh) 1993-11-16
WO1991001501A1 (de) 1991-02-07
ZA905606B (en) 1991-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5136235A (en) Rugged fiber-optical current sensor based on the faraday effect
KR100248128B1 (ko) 광변류기
SI9011362A (sl) Naprava z optičnim vlakonom za merjenje električnega toka
US10481182B2 (en) Optical sensor with spun birefringent sensing fiber
DE112013006884T5 (de) Faseroptischer Stromsensor mit gesponnener Faser und Temperaturkompensation
CN101226210A (zh) 一种反射式偏振无关的小型化光电互感器
CA2064020C (en) Fibre optic arrangement for measuring the strength of an electric current
KR102383843B1 (ko) 센싱용 광 케이블을 이용한 전류 센싱 시스템
CN201749141U (zh) 一种全光纤电流互感器
GB2190744A (en) Magnetic field sensors
US5677622A (en) Current sensor using a Sagnac interferometer and spun, single mode birefringent optical fiber to detect current via the Faraday effect
CN113341236B (zh) 保偏光纤耦合型电光晶体电场传感器
ATE154443T1 (de) Strommessanordnung für eine kabelstrecke
EP0619021B1 (en) Current sensor
ATE154442T1 (de) Strommessanordnung für eine kabelstrecke
JP4215312B2 (ja) 光変流器
KR20230046162A (ko) 광섬유 기반 패러데이 회전거울 및 이를 이용한 광섬유 전류 센싱 시스템
IL96060A (en) Optical fiber current sensor
KR20050064682A (ko) 레이저를 이용한 고전류 측정용 광섬유 센서 및 고전류측정방법
Vitsinskii et al. Fiber-optic ac transformers
JPH07174791A (ja) 電流計測装置
JPH07280850A (ja) 電流の測定方法
JPH0980137A (ja) 光磁界センサ

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20050412