SI8911427A - Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutovimi kompleksi karboksilnih kislin - Google Patents

Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutovimi kompleksi karboksilnih kislin Download PDF

Info

Publication number
SI8911427A
SI8911427A SI8911427A SI8911427A SI8911427A SI 8911427 A SI8911427 A SI 8911427A SI 8911427 A SI8911427 A SI 8911427A SI 8911427 A SI8911427 A SI 8911427A SI 8911427 A SI8911427 A SI 8911427A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
bismuth
methyl
ranitidine
salts
complex
Prior art date
Application number
SI8911427A
Other languages
English (en)
Other versions
SI8911427B (sl
Inventor
John Watson Clitherow
Original Assignee
Glaxo Group Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB888817098A external-priority patent/GB8817098D0/en
Priority claimed from GB898904686A external-priority patent/GB8904686D0/en
Application filed by Glaxo Group Ltd filed Critical Glaxo Group Ltd
Priority claimed from YU142789A external-priority patent/YU47021B/sh
Publication of SI8911427A publication Critical patent/SI8911427A/sl
Publication of SI8911427B publication Critical patent/SI8911427B/sl

Links

Landscapes

  • Furan Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Predložen izum se nanaša na soli, tvorjene med ranitidinom in kompleksom bizmuta s karboksilno kislino, kot tudi na solvate teh soli. Primeri prikladnih karboksilnih soli so citronska, vinska in agaricinska. Soli so koristne pri zdravljenju gastrointestinalnih motenj, posebno gastroduodenalnega stanja. Soli imajo antisekretorno delovanje, povezano z ranitidinom, kot tudi antibakterijsko delovanje proti Campylobacter pylori, zlasti pa citozaščitne lastnosti.

Description

GLAXO GROUP LIMITED
Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutovimi kompleksi karboksilnih kislin
Področje tehnike
Predloženi izum je s področja sinteze organskih spojin. Oznake po mednarodni patentni klasifikaciji so: C 07 D 307/64; C 07 D 307/52; C 07 F 9/94; A 61 K 31/34.
Tehnični problem
Organska spojina, znana pod imenom ranitidin, je močan antagonist histaminskih H2-receptorjev in ima široko uporabo pri preprečevanju in zdravljenju stanj, pri katerih je želeno, da se zmanjša kislost v želodcu. Bizmutove spojine se že dolgo uporabljajo pri zdravljenju prevelike kislosti in dispepsije, pred izumom histaminskih H2-antagonistov pa tudi kot sredstva za zdravljenje gastrointestinalnih čirov.
S predloženim izumom je rešen tehnični problem postopka za pripravo novih soli ranitidina z bizmutovi kompleksi karboksilnih kislin, ki združujejo terapevtsko prednostne lastnosti teh dveh aktivnih snovi.
Stanje tehnike
Ranitidin je trgovsko ime za N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]-metil] tio]etil]-N’-metil-2-nitro-l,l-etendiamin, ki je skupaj s svojimi fiziološko sprejemljivimi solmi opisan in zaščiten v angleški patentni specifikaciji št. 1565966. V tej specifikaciji so opisane fiziološko sprejemljive soli z organskimi in neorganskimi kislinami. Take soli vključujejo hidrokloridne, hidrobromidne in sulfatne soli kot tudi soli, tvorjene z alifatskimi mono- in dikarboksilnimi kislinami, kot so acetati, maleati in fumarati.
Ranitidin je močan histaminski H2-antagonist, ki se v obliki svojega hidroklorida široko uporablja pri zdravljenju stanj, pri katerih je želeno, da se zmanjša kislost v želodcu. Taka stanja vključujejo ulkus dvanajstnika in želodca, refluksni ezofagitis in Colinger-Elisonov sindrom. Ranitidin je možno uporabljati tako profilaktično v kirurških postopkih kot tudi pri zdravljenju alergijskih in vnetnih procesov, pri katerih je histamin znan kot posrednik.
Bizmutove soli in pripravke, kot so bizmutov citrat, bizmutov in amonijev citrat, natrijev bizmutil tartrat, kisli bizmutov natrijev tartrat, kisla raztopina bizmuta, koncentrirana raztopina bizmuta in raztopina bizmutovega in amonijevega citrata, ki so opisani npr. v angleškem farmacevtskem kodeksu (1949), so dolgo uporabljali kot sredstva za nevtralizacijo kisline pri zdravljenju prevelike kislosti in dispepsije. Poleg tega so se taki bizmutovi pripravki pred izumom histaminskih H2-antagomstov, ki so jih sedaj praktično popolnoma zamenjali, uporabljali pri zdravljenju gastrointestinalnih čirov.
V zadnjih letih so dokazali, da je Catnpylobacter pylori povezan s histološkim gastritisom, neulkusno dispepsijo in hipoklorhidrijo in da lahko sodeluje v patogenezi čirov na želodcu in dvanajstniku.
Campylobacter pylori je dovzeten za delovanje bizmutovih spojin, kot sta bizmutov subcitrat (npr. v obliki trikalijevega dicitrato bizmutata) in bizmutov subsalicilat.
Številne navedene spojine bizmuta so kisli kompleksi, tvorjeni med bizmutom in karboksilnimi kislinami, kot je citronska ali vinska kislina, ali njihove soli z amoniakom ali alkalijskimi kovinami. Ugotovili smo, da bazni antagonist H2-receptorja ranitidin tvori soli s takimi kompleksi kot tudi, da imajo nastali produkti koristno in izboljšano delovanje.
Opis rešitve tehničnega problema
Predloženi izum tako zagotavlja nove soli, tvorjene med ranitidinom in bizmutovimi kompleksi s karboksilnimi kislinami, kot tudi solvate takih soli. Prikladne karboksilne kisline so tiste, ki tvorijo komplekse z bizmutom, pri čemer ti kompleksi lahko tvorijo soli z ranitidinom.
Karboksilne kisline, ki so sposobne, da tvorijo komplekse z bizmutom, da nastanejo kompleksi bizmut - karboksilna kislina za uporabo v predloženem izumu, so lahko npr. karboksilne kisline, ki vsebujejo najmanj tri funkcionalne skupine poleg karboksilne skupine ki je na razpolago za tvorbo soli z ranitidinom. Od treh ali več preostalih funkcionalnih skupin morajo biti tri sposobne kompleksiranja s trivalentnim bizmutom, da tvorijo komplekse s trivalentnim bizmutom. To so npr. karboksilne in/ali hidroksi skupine.
V primerih, kadar ima karboksilna kislina optično in/ali geometrijsko izomerijo, predloženi izum vključuje vse optične izomere, vključno tudi racemate in geometrijske izomere. V obseg izuma so vključeni tudi solvati, kot so hidrati.
Primeri prikladnih karboksilnih kislin, ki so sposobne, da tvorijo komplekse z bizmutom za uporabo v smislu izuma, so citronska, vinska in etilendiamintetraocetna. Nadaljnja primera prikladnih karboksilnih kislin sta propilcitronska in agaricinska. Prednostna je vinska kislina in posebno prednostna citronska. Agaricinska kislina je nadaljnja prednostna kislina za uporabo v smislu izuma.
Konkretne soli v smislu izuma so:
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov citrat;
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-nitro-l,letendiamin [(R-R*R*)]-2,3-dihidroksibutandioat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov tartrat;
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-nonadekantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov agaricikat; in
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metiI-2-nitro1,1-etendiamin N,N’-etandiilbis[N-(karboksimetil)glicin] bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmut-EDTA.
Prednostne soli v smislu izuma so:
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov citrat;
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-nitro1,1-etendiamin [(R-R*R*)]-2,3-dihidroksibutandioat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov tartrat;
Naslednja prednostna sol v smislu izuma je
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-nonadekantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks, znana tudi kot ranitidin bizmutov agaricikat.
Ranitidin bizmutov citrat je posebno prednostna spojina v smislu izuma.
Soli v smislu izuma imajo posebno prednostno kombinacijo lastnosti za zdravljenje gastrointestinalnih motenj, posebno peptičnih čirov in drugih gastroduodenalnih stanj, npr. gastritisa in neulkusne dispepsije.
Soli v smislu izuma imajo tako antisekretorne lastnosti H2-antagonista, karakteristične za ranitidin, skupaj z antibakterijskim delovanjem proti Campylobacter pylori. Poleg tega imajo spojine v smislu izuma citozaščitne lastnosti. Prav tako delujejo tudi proti humanim želodčnim pepsinom, pri čemer je preferenčna inhibicija pepsina 1, pepsinskega izocima, povezanega s peptičnim čirom. Antisekretorno delovanje spojin v smislu izuma je prikazano in vivo proti izločanju želodčne kisline, izzvane s histaminom pri Heidenhainovih malih psih. Antibakterijsko delovanje soli proti Campylobacter pylori in njihova sposobnost, da inhibirajo humane pepsine, je prikazano in vitro. Poleg tega je antibakterijsko delovanje proti organizmom, podobnim Campylobacter-}v, prikazano in vivo pri podlasicah. Citozaščitno delovanje je prikazano in vivo s sposobnostjo teh soli, da inhibirajo želodčne lezije pri podganah, izzvane z etanolom.
Naslednja lastnost soli v smislu izuma je, da so topne v vodi in tvorijo stabilne vodne raztopine. Pri normalnih pogojih so mnoge soli in kompleksi bizmuta, vključno tudi tiste, tvorjene s karboksilnimi kislinami tipa, ki se uporablja v predloženem izumu, netopne. Bizmutov citrat ima npr. topnost (pri nevtralnih vodnih pogojih) samo 0,2 iJ mas./vol.%, medtem ko je topnost ranitidin bizmutovega citrata v vodi višja od 50 mas./vol.%.
Zaznane lastnosti soli v smislu izuma, kot je ranitidin bizmutov citrat, rabijo tudi zato, da se poudari dejstvo, da so te soli nove kemijske snovi, ki se jasno razlikujejo od enostavnih zmesi (npr. zmes ekvimolarnih razmerij) ranitidina in kompleksov, tvorjenih med bizmutom in karboksilnimi kislinami.
Soli v smislu izuma se lahko razlikujejo od enostavnih zmesi ranitidina in kompleksa, tvorjenega med bizmutom in karboksilnimi kislinami, tudi na osnovi infrardeče spektroskopije. Tako se s prehodom enostavne zmesi ranitidina in kompleksa bizmut - karboksilna kislina na soli v smislu izuma pojavijo bistvene spremembe spektra. Infrardeči spekter enostavne zmesi ranitidina in bizmutovega citrata ima npr. glavne vrhove pri vmaks 1131, 988 in 603 cm'1, ki pa jih ni v infrardečem spektru ranitidin bizmutovega citrata.
Soli v smislu izuma lahko dobimo z reakcijo ranitidina s prikladnim kompleksom bizmut - karboksilna kislina (npr. z bizmutovim citratom ali bizmutovim amonijevim citratom) v prikladnem topilu, kot je voda, nato pa dobljeno sol izoliramo iz raztopine.
Z nadaljnjega vidika zagotavlja predloženi izum sol, tvorjeno med ranitidinom in kompleksom bizmuta s karboksilno kislino, vključno tudi solvate takih soli, pri čemer sol pripravimo z reakcijo ranitidina s kompleksom bizmuta in karboksilne kisline.
V skladu s posebnim nadaljnjim vidikom zagotavlja predloženi izum ranitidin bizmutov citrat, vključno tudi njegove solvate, pripravljene z reakcijo ranitidina s kompleksom bizmuta in citronske kisline.
Reakcijo med ranitidinom in prikladnim kompleksom bizmut - karboksilna kislina, da nastane sol v smislu izuma, prednostno izvedemo pri povišani temperaturi, npr. v območju od 40 do 100°C. Ko je reakcija končana (npr., kadar zmes doseže nevtralni pH in/ali ko je končano raztapljanje), suspenzijo ali raztopino ohladimo in filtriramo, želeno sol ranitidina pa lahko dobimo iz filtrata z uparevanjem, temu pa sledi ekstrakcija in trituriranje dobljenega ostanka z alkoholom, npr. metanolom ali etanolom, ketonom, npr. acetonom, ali etrom, npr. dietil etrom. Reakcijsko zmes lahko alternativno direktno uparimo, nato pa dobljeni ostanek ekstrahiramo in v
trituriramo. Nekateri alternativni postopki vključujejo sušenje filtrata z razprševanjem ali dodajanje filtrata (po potrebi po razredčevanju npr. z vodo) v prikladno protitopilo (npr. alkohol, kot je etanol) pri povišani temperaturi (npr. pri temperaturi refluksa protitopila), pri čemer pride do obarjanja produkta.
Intermediatne komplekse bizmut - karboksilna kislina lahko na splošno dobimo s postopki, opisanimi v angleškem farmacevtskem kodeksu (1949). Tako lahko npr. suspenzijo prikladne bizmutove soli (npr. bizmutovega oksinitrata) in prikladne karboksilne kisline (npr. citronske ali vinske kisline) izpostavimo segrevanju pri temperaturi npr. od 90 do 100°C v topilu, kot je voda, pri čemer smatramo, da je reakcija končana takrat, kadar po dodatku npr. ene kaplje zmesi v šibko vodno raztopino amoniaka dobimo bistro raztopino. Suspenzijo nato po potrebi razredčimo z vodo, želeni kompleks bizmut - karboksilna kislina pa izoliramo s filtriranjem. Bizmutov amonijev citrat lahko npr. po potrebi pripravimo in situ z obdelavo bizmutovega citrata s prikladno količino vodne raztopine amoniaka.
Soli v smislu izuma lahko formuliramo za dajanje s katerimkoli prikladnim načinom, izum pa v svojem obsegu vključuje farmacevtske pripravke, ki vsebujejo sol v smislu izuma, prilagojeno za uporabo v humani medicini in veterini. Take pripravke, ki so primarno namenjeni za oralno dajanje, lahko formuliramo na običajen način z uporabo enega ali več farmacevtsko sprejemljivih nosilcev ali ekscipientov. Tablete so prednosten tip pripravka.
Za oralno dajanje so farmacevtski pripravki lahko v obliki npr. tablet (vključno tablet za žvečenje in sesanje) ali kapsul. Te pripravke lahko dobimo na običajen način s farmacevtsko sprejemljivimi ekscipienti, kot so veziva (npr. predželatiniran koruzni škrob, polivinilpirolidon ali hidroksipropilmetilceluloza); polnila (npr. laktoza, mikrokristalna celuloza ali kalcijev hidrogen fosfat); maziva (npr. magnezijev stearat, smukec ali silikagel); sredstva za dezintegracijo (npr. krompirjev škrob ali natrijev škrobni glikolat); ali sredstva za vlaženje (npr. natrijev lavril sulfat). Tablete lahko tudi prevlečemo po postopkih, ki so dobro znani v farmaciji. Tekoči pripravki za oralno dajanje so lahko npr. v obliki raztopin, sirupov ali suspenzij in so lahko narejeni kot suhi proizvodi, ki se rekonstituirajo z vodo ali z drugim prikladnim nosilcem pred uporabo. Take tekoče pripravke lahko dobimo na običajen način s farmacevtsko sprejemljivimi aditivi, kot so suspendirna sredstva (npr. sirup sorbitola, derivati celuloze ali hidrogenirane jedilne maščobe); emulgatorji (npr. lecitin ali akacija); nevodni nosilci (npr. mandljevo olje, oljni estri, etil alkohol ali frakcionirana !
rastlinska olja) in konzervansi (npr. metil ali propil-p-hidroksibenzoati ali sorbinska kislina). Pripravki lahko vsebujejo tudi pufrske soli, arome in dišave, barvila in sladila, po potrebi.
Predlagana doza soli v smislu izuma za interno dajanje človeku je od 100 mg do 1 g, prednostno od 100 do 800 mg in še bolj prednostno od 150 do 600 mg aktivne snovi na posamezno dozo. Posamezno dozo lahko damo npr. od enkrat do štirikrat na dan, prednostno enkrat ali dvakrat. Točna doza je odvisna od narave in resnosti stanja, ki ga zdravimo, jasno pa je, da, odvisno od starosti in telesne mase pacienta lahko pride do neizogibnih in določenih rutinskih variacij pri doziranju.
Predloženi izum je ponazorjen s primeri, pri katerih so temperature navedene v °C. Tankoplastna kromatografija (TLC) je izvedena na silikagelu ob eluiranju s diklormetanom:etanolom:0,88M amoniakom 70:8:1 (A) ali etil acetatom:izopropanolom:0,88M amoniakom:vodo 25:15:4:2 (sistem B), za detekcijo pa uporabimo, v kolikor ni drugače navedeno, ultravijolično svetlobo, jodoplatinat in kalijev permanganat.
Pripravek 1
2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilna kislina bizmut(3+) kompleks (1:1) (Bizmutov citrat)
Zmes bizmutovega oksinitrata (22,96 g) in citronske kisline (33,60 g) v vodi (80 ml) segrevamo na parni kopeli ob pogostem mešanju 30 minut, po temu času pa po dodatku 1 kaplje suspenzije v šibko vodno raztopino amoniaka dobimo bistro raztopino. Zmes razredčimo z vodo, filtriramo, ostanek pa izpiramo z vodo, dokler ne odstranimo vsega nitrata in prebitka citronske kisline. Ostanek sušimo v vakuumu, da dobimo naslovno spojino (32,18 g).
Analiza: ugotov.: C 18,08; H 1,34; 0 28,80; Bi 52
CfiH5BiO7.O,llH2O zahtev.: C 18,01; H 1,32; 028,44; Bi 52,2%.
Analiza vode je pokazala 0,49% H2O = 0,11 mol.
Pripravek 2 [R-(R*R*)]-2,3-dihidroksibutandiojska kislina bizmut(3 + ) kompleks (2:1) (Bizmutov tartrat) σ
Zmes (+)-vinske kisline (27 g) in bizmutovega oksinitrata (8,61 g) v vodi (50 ml) segrevamo pri 90 do 100°C z občasnim mešanjem 30 minut, po temu času se majhna količina produkta popolnoma raztopi v šibko vodni raztopini amoniaka. Zmes ohladimo na sobno temperaturo, filtriramo, filtrat pa izpiramo, dokler ne odstranimo vseh snovi, topnih v vodi. Ostanek sušimo pri 70 do 80°C v vakuumu, da dobimo naslovno spojino (14,78 g).
Analiza: ugotov.: C 18,44; H l,81;0 39,04; Bi 40
ΟθΗθΒϊ.0,43H20 zahtev.:C 18,70; H l,93;0 38,70; Bi 40,7%.
Analiza vode je pokazala 0,31% H2O = 0,43 mol.
Pripravek 3
2-hidroksi-l,2,3-nonadekantrikarboksilna kislina bizmut(3+) kompleks (1:1) (Bizmutov agaricikat)
Zmes (-)-2-hidroksi-l,2,3-nonadekantrikarboksilne kisline (agaricinska kislina, 9,15 g) in bizmutovega oksinitrata (5,74 g) v vodi (50 ml) segrevamo 4 ure pri 90 do 95°C. Kislo zmes filtriramo in ostanek dobro izpiramo z vodo, dokler filtrat ni nevtralen. Ostanek izperemo z vročim metanolom (3 x 50 ml) in nato sušimo, da dobimo naslovno spojino (12,286 g).
Analiza: ugotov.: C 43,52; H 6,34; 0 18,49; Bi 31
C 22H3 7 B i 07.0,1C22H4QO7.0,11H2O zahtev.:
C 43,63; H 6,24; 0 18,76; Bi 31,4%.
Analiza vode: 0,31% H20 = 0,11 mol
Pripravek 4
N,N’-l,2-etandiilbis[N-(karboksimetil)glicin]bizmut(3+) kompleks (1:1) (Bizmut-EDTA)
Zmes bizmutovega oksinitrata (20,09 g) in N,N’-l,2-etandiilbis[N-(karboksimetil)glicina](EDTA, 17,57 g) v vodi (100 ml) segrevamo 2 uri pri 90 do 95°C. Vročo suspenzijo filtriramo in ostanek ponovno segrevamo pri 90 do 95°C z vodo (4 x 70 ml), dokler se skoraj vsa trdna snov ne raztopi. Po vsaki ekstrakciji suspenzijo
-y filtriramo in močno kisle filtrate uparimo v vakuumu do približno 70 ml. Zmes od ekstrakcij ohladimo na 18°C in oborjeno trdno snov filtriramo ter izpiramo, dokler ne odstranimo dušikove kisline, s hladno vodo, nato z etanolom in etrom, nato pa jo posušimo, da dobimo naslovno spojino (18,52 g).
Analiza: ugotov.: C 23,27; H 2,49; N 5,41; 0 26,43; Bi 41
C19H13BiN208.0,5H20 zahtev.: C 23,68; H 2,78; N 5,52; 0 26,81; Bi 41,2%.
Analiza vode je pokazala 1,819% H2O = 0,5 mol.
Primer 1
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmutov citrat)
Zmes bizmutovega citrata (2,08 g) in N-[2-[[[5-[(dimetilamino-metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro-l,l-etendiamina (ranitidin, 1,57 g) v vodi (15 ml) segrevamo pri 90 do 95°C, dokler lakmus ne pokaže, da je suspenzija nevtralna (pribl. 15 minut). Zmes ohladimo na sobno temperaturo in nezreagirani bizmutov citrat odfiltriramo (0,657 g). Filtrat uparimo do suhega v vakuumu, da dobimo trdo gumasto maso. Tej gumi dodamo metanol (50 ml), zmes pa uparimo, da dobimo ostanek, ki ga segrejemo z metanolom (70 ml) in nato ohladimo. Motni supernatant oddekantiramo in ostanek trituriramo do praška z metanolom (50 ml) in suspenzijo filtriramo. Ostanek izperemo z metanolom in sušimo, da dobimo naslovno spojino (1,98 g). TLC (sistem A) Rf 0,35 (ranitidin) in Rf 0 (bizmutov citrat).
Analiza: ugotov.: C 30,67; H 3,97; N 7,10; 0 23,60; S 3,97; Bi 29 C19H27B i N4O10S. 0, lC6H5Bi 07.0,16C2H5OH. 0,48H20 zahtev.:
C 31,14; H 3,86; N 7,29; 0 23,65; S 4,17; Bi 29,9%.
Analiza vode je pokazala 1,06% H2O = 0,48 mol.
Iz NMR je razvidno: 0,16 mol etanola.
Primer 2
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks (1:1:1)
IV (Ranitidin bizmutov citrat)
Zmesi bizmutovega citrata (3,98 g) z vodo (15 ml) dodamo dovolj 0,88M vodne raztopine amoniaka, da se trdna snov raztopi. Raztopino filtriramo skozi hyflo in združeni filtrat ter tekočino od izpiranj uparimo v vakuumu. Po dodatku vode raztopino ponovno uparjamo, dokler pare supernatanta nad ostankom niso več bazične (lakmus papir, pH 1-14) (voda 5 x 70 ml). K raztopini ostanka v vodi dodamo ranitidin (3,14 g) in dobljeno raztopino uparimo do suhega v vakuumu. Vodotopni ostanek ponovno uparjamo ob dodajanju vode, dokler nič več ne zaznamo bazičnih par (16 x 80 ml). Ostanek uparimo v rotacijskem uparjalniku pri 80 do 90°C in praškasti ostanek odstranimo z etrom. Ostanek zmeljemo do finega praška, ki ga suspendiramo v etru in filtriramo. Dobljeni produkt sušimo, da dobimo naslovno spojino (6,814 g). TLC (sistem A) Rf 0,3 (ranitidin) in Rf 0 (bizmutov citrat).
NMR δ (DMSO-d6) 2,57 (2H, d, 'A AB od CH2CO), 2,8 - 2,9 (m, CH3NH, CH2CH2S in Z2 AB od CI^CO), 2,87 (s, CH3)2N+), 3,47 (2H, t, CH2CH2NH), 3,86 (2H, s, CH2S), 4,35 (2H, s, CH2N+), 6,10 in 6,67 (2H, d + d, furan =CH’s).
IR vmax (NuJo1) 3454 (-°H)’ 3267 in 3200 (-NH-), in 1620, 1570 in 1260 (-NHC(=CHNO2)NH- + -CO2-)cm4.
Analiza: ugotov.: C 31,54; H 4,04; N 8,02; 0 23,31; S 4,32; Bi 28 C13H22N4°3S·C6H5Bi07-034H2° zahtev.:
C 31,75; H 3,88; N 7,80; 0 23,02; S 4,46; Bi 29,1%.
Analiza vode je pokazala 0,85% H2O = 0,34 mol.
Primer 3
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metiI]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmutov citrat)
Zmes ranitidina (44,0 g) in bizmutovega citrata (40,0 g) v vodi (70 ml) segrevamo 30 minut pri 90 do 95°C. Motno raztopino filtriramo, razredčimo z vodo (20 ml) in nato minut dodajamo ob mešanju v industrijski metilirani špirit (IMS; 2,4 1) pri segrevanju ob refluksu. Dobljeno suspenzijo segrevamo 15 minut in nato ohladimo na sobno temperaturo. Naslovno spojino (63,0 g) zberemo s filtracijo, izperemo z
IMS (2 χ 200 ml) in sušimo v vakuumu pri 40°C. TLC (sistem B) Rf 0,49 (ranitidin) in Rf 0 (bizmutov citrat); detektiranje: UV svetloba, jod.
Primer 4
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmutov citrat)
Ranitidin (44,0 g) dodamo suspenziji bizmutovega citrata (55,7 g) v l,0M vodni raztopini amoniaka (56 ml) in vodi (92 ml). Suspenzijo segrevamo 5 minut pri 90°C in nato dobljeno motno raztopino filtriramo ter razredčimo z vodo (10 ml). Naslovno spojino (10,3 g) izoliramo s sušenjem z razprševanjem dobljene raztopine (40 ml od celotnega volumna 195 ml). TLC (sistem B) Rf 0,49 (ranitidin) in R{ 0 (bizmutov citrat), detektiranje: UV svetloba, jod.
Primer 5
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin [R-(R‘R‘)]-2,3-dihidroksibutandioat bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmutov tartrat)
Ranitidin (5,02 g) dodamo suspenziji bizmutovega tartrata (2,02 g) v vodi (10 ml), zmes blago segrevamo ob mešanju, dokler ni raztapljanje končano. Raztopino filtriramo skozi hyflo in združeni filtrat ter tekočino od izpiranj uparimo v vakuumu, da dobimo gosto gumo, ki z nadaljnjim uparevanjem preide v penasto trdno snov. To snov ponovno uparimo z dodatkom metanola (3 x 50 ml), gumasti ostanek pa ekstrahiramo z vročim metanolom (3 x 50 ml). Poltrdni ostanek trituriramo z metanolom (20 ml), dokler ne nastane fina suspenzija krem barve, ki jo nato filtriramo. Ostanek reduciramo do fine suspenzije, tako da ga trituriramo z metanolom (20 ml), filtriramo in ostanek izperemo z metanolom, nato z etrom in na koncu posušimo, da dobimo naslovno spojino (1,853 g). TLC (sistem A) Rf 0,35 (ranitidin), Rf 0 (bizmutov tartrat).
IR vmax (KBr) 3600-2000 (kompleksni niz traku, -NH- + -OH), 1750-1500 (niz trakov, (-NHC(=CHNO2)NH- + -CO2-) + -CO2H), in 1233 (-NHC(=CHNO2)NH-j-cm'1.
Analiza: ugotov.: C 28,03; H 3,59; N 6,84; 0 24,85; S 3,87;
C13H22N4°3S -C4H3°6Bi - 0,33CaHgBi012.0,15CH30H zahtev.:
C 28,22; H 3,43; N 6,65; O 24,90; S 3,81.
Iz NMR je razvidno: 0,15 mol metanola.
Primer 6
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi 1,2,3-nonadekantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmutov agaricikat)
Zmes bizmutovega agaricikata (ki vsebuje agaricinsko kislino, 0,1 mol in vodo, 0,11 mol) (4,26) in ranitidina (3,77 g) v vodi (10 ml) segrevamo 4 ure pri 90 do 95°C. Raztopino razredčimo z vodo (15 ml) in segrevamo še 1 uro. Opalescenčno tekočino filtriramo v vročem skozi hyflo in filtrat uparimo do suhega z etanolom. Gumasti ostanek ponovno uparimo z dodatkom etanola (3 x 30 ml), da dobimo gumasto snov. To snov raztopimo v etanolu (50 ml) in raztopino filtriramo skozi hyflo. Združeni filtrat in tekočino od izpiranj uparimo v vakuumu, da dobimo gumasto snov, ki jo zmešamo z vročim acetonom (70 ml) in po 10 minutah segrevanja supematant oddekantiramo. Ta postopek ponovimo in poltrdni ostanek trituriramo z acetonom (50 ml), da dobimo fino suspenzijo. Le-to odfiltriramo in ostanek dobro izperemo z acetonom in posušimo, da dobimo naslovno spojino (4,69 g) kot trdno snov rjavo rumene barve.
Analiza: ugotov.: C 45,37; H 6,50; N 5,36; 017,43; S 3,01;
C35H59N4O10SBi.0,05C22H40O7.0,5H2O zahtev.:
C 44,85; H 6,46; N 5,80; O 17,96; S 3,32%.
Analiza vode je pokazala 1,04% H2O = 0,5 mol.
TLC (sistem A) Rf 0,35 (ranitidin) in Rf 0 (bizmutov agaricikat/agaricinska kislina). TLC (kloroform:metanol:ocetna kislina:voda, 15:5:1:1) Rf 0,3 (ranitidin); detektiranje: UV svetloba, jodoplatinat, kalijevo permanganatno in bromokrezolno zeleno barvilo in Rf 0,6 (agaricinska kislina), detektiranje: bromokrezolno zeleno barvilo.
Primer 7
N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin N,N’-etandiilbis[N-(karboksimetil)-glicin]bizmut(3+) kompleks u
1,1-etendiamin N,N’-etandiilbis[N-(karboksimetil)-glicin]bizmut(3+) kompleks (1:1:1) (Ranitidin bizmut-EDTA)
Zmesi bizmut-EDTA (2,99 g) in ranitidina (2,2 g) dodamo vodo (15 ml) in zmes segrevamo, da se popolnoma raztopi. Majhno količino nastale oborine filtriramo skozi hyflo. Raztopino uparimo do suhega v vakuumu in ostanek ponovno uparimo z dodatkom metanola (2 x 15 ml). Ostanek raztopimo v toplem metanolu (20 ml), raztopino pa filtriramo skozi hyflo. Filtrat uparimo do suhega, da dobimo poltrdno snov, ki jo raztopimo v metanolu (10 ml). S hlajenjem pride do obarjanja olja, po 60 minutah mirovanja pa se tvori bela trdna snov. Zmes filtriramo in ostanek izperemo z metanolom. Trdno snov ponovno suspendiramo v etanolu in filtriramo, ostanek pa izperemo z etanolom. Trdno snov še enkrat suspendiramo v etanolu in filtriramo, ostanek pa izperemo z etanolom, nato z etrom in na koncu posušimo, da dobimo naslovno spojino (3,786 g). TLC (sistem A) Rf 0,35 (ranitidin) in Rf 0 (bizmut-EDTA).
Analiza: ugotov.: C 33,57; H 4,45; N 10,09; S 3,70; Bi 24;
C13H22N4O3S-C10H13BiN2O8H2OzahteV
C 33,26; H 4,49; N 10,12; S 3,86; Bi 25,2%.
Analiza vode je pokazala: 2,24% H2O = 1,0 mol.
Primeri A do D ponazorjujejo farmacevtske pripravke v smislu izuma, v katerih je aktivna sestavina ranitidin bizmutov citrat. Druge spojine v smislu izuma lahko formuliramo na podoben način.
Primer A Tablete
Tablete lahko pripravimo z običajnimi postopki, kot je direktno stiskanje ali granulacija v vlažnem.
Tablete lahko prevlečemo z uporabo prikladnih materialov, ki tvorijo prevleke, kot je hidroksipropil metilceluloza, na standardne načine.
(i) Direktno stiskanje mg/tableto aktivna sestavina laktoza mikrokristalna celuloza premreženi polivi ni 1pirolidon magnezijev stearat
380 mg 145 mg 140 mg 28 mg mg stisna masa
700 mg
Aktivno sestavino, mikrokristalno celulozo, laktozo in premreženi polivinilpirolidon presejemo skozi sito 500 μτη in zmešamo v prikladnem mešalniku. Magnezijev stearat presejemo skozi sito 250 μ-m in dodamo zmesi. Zmes stisnemo v tablete z uporabo prikladnih kalupov.
(ii) Mokra granulacija mg/tableto aktivna sestavina laktoza predželatinirani Škrob premreženi polivinilpirolidon magnezijev stearat
380 mg 215 mg 70 mg 28 mg mg stisna masa
700 mg
Aktivno sestavino, laktozo in predželatinirani škrob zmešamo in granuliramo z vodo. Vlažno maso posušimo in zmeljemo. Magnezijev stearat in premreženi polivinilpirolidon presejemo skozi sito 250 μηι in zmešamo z granulami. Dobljeno zmes stisnemo s prikladnimi kalupi za tabletiranje.
Primer B Tablete za sesanje/žvečenje mg/tableto (i) aktivna sestavina polivinilpirolidon sladilo/aroma
380 mg mg po želji magnezijev stearat 7 mg manitol do 700 mg stisna masa 700 mg
Aktivno sestavino, sladilo/aromo in manitol zmešamo in granuliramo z raztopino polivinilpirolidona. Vlažno maso posušimo, zmeljemo in dodamo mazivo magnezijev stearat (presejano skozi sito 250 μ,ιη). Dobljene granule stisnemo v tablete s prikladnimi kalupi.
aktivna sestavina mg/tableto 380 mg
hidroksipropil metilceluloza 20 mg
magnezijev stearat 7 mg
aroma po želji
ksilitol do 700 mg
stisna masa 700 mg
Aktivno sestavino, ksilitol in aromo zmešamo, granuliramo s hidroksipropil metilcelulozo v vodnem etanolu in posušimo. Granulat zmeljemo, dodamo mazivo magnezijev stearat (presejano skozi sito 250 μτη) in stisnemo v tablete s prikladnimi kalupi.
Primer C Kapsule
aktivna sestavina predželatiniran Škrob magnezijev stearat mg/kapsulo 380 mg 65 mg 5 mg
polnilna masa 450 mg
Aktivno sestavino in predželatinirani škrob presejemo skozi sito 500 μτη in dodamo mazivo magnezijev stearat (presejano skozi sito 250 μτη). Z zmesjo napolnimo kapIV sule iz trde želatine prikladne velikosti.
mg/kapsulo (i) aktivna sestavina 380 mg laktoza 75 mg polivinil pirolidon 20 mg premreženi polivinilpirolidon 20 mg magnezijev stearat 5 mg polnilna masa 500 mg
Aktivno sestavino in laktozo zmešamo in navlažimo z raztopino polivinilpirolidona. Maso posušimo in zmeljemo ter zmešamo s premreženim polivinilpirolidonom in magnezijevim stearatom (presejanim skozi sito 250 μτη). Z dobljeno zmesjo napolnimo kapsule iz trde želatine prikladnih velikosti.
Primer D sirup za oralno dajanje aktivna sestavina 380 mg
hidroksipropil metilceluloza 45 mg
propil hidroksibenzoat 1,5 mg
butil hidroksibenzoat 0,75 mg
natrijev saharin 5 mg
raztopina sorbitola 1,0 ml
ustrezen pufer po potrebi
ustrezna aroma po potrebi
očiščena voda do 10 ml
Hidroksipropil metilcelulozo dispergiramo v delu vroče očiščene vode skupaj s hidroksibenzoati in raztopino pustimo, da se ohladi na sobno temperaturo. Natrijev saharin, aromo in raztopino sorbitola dodamo k osnovni raztopini. Aktivno sestavino raztopimo v delu preostale vode in dodamo v raztopino. Prikladne pufre lahko dodamo, da naravnamo pH v območju maksimalne stabilnosti. Raztopini naravnamo želen volumen, filtriramo in z njo napolnimo prikladne vsebnike.

Claims (12)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pripravo soli, tvorjenih med ranitidinom in kompleksom bizmuta s karboksilno kislino, ali solvata take soli, označen s tem, da obsega reakcijo ranitidina s kompleksom bizmuta in karboksilne kisline v prikladnem topilu in ločevanje tako dobljene soli iz raztopine.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da je topilo voda.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da reakcija poteka pri povišani temperaturi.
  4. 4. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da reakcija poteka pri temperaturi od 40 do 100°C.
  5. 5. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da karboksilna kislina vsebuje najmanj tri funkcionalne skupine v molekuli, poleg karboksilne skupine, ki tvori soli z ranitidinom.
  6. 6. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da je karboksilna kislina citronska, vinska, etilendiamintetraocetna, propilcitronska ali agaricinska.
  7. 7. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da je karboksilna kislina citronska ali vinska.
  8. 8. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da je karboksilna kislina citronska.
  9. 9. Postopek po enem od zahtevkov 1-4, označen s tem, da dobimo
    N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metiljtio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-propantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks in njegove solvate.
  10. 10. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da dobimo
    N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin [(R-R*R*)]-2,3-dihidroksibutandioat bizmut(3+) kompleks in njegove solvate.
  11. 11. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da dobimo N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin 2-hidroksi-l,2,3-nonadekantrikarboksilat bizmut(3+) kompleks in njegove solvate.
  12. 12. Postopek po enem od zahtevkov 1 - 4, označen s tem, da dobimo N-[2-[[[5-[(dimetilamino)metil]-2-furanil]metil]tio]etil]-N’-metil-2-nitro1,1-etendiamin N,N’-etandiilbis[N-)karboksimetil)glicin bizmut(3+) kompleks in njegove solvate.
SI8911427A 1988-07-18 1989-07-17 Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutoviml kompleksi karboksilnih kislin SI8911427B (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB888817098A GB8817098D0 (en) 1988-07-18 1988-07-18 Chemical compounds
GB898904686A GB8904686D0 (en) 1989-03-01 1989-03-01 Chemical compounds
YU142789A YU47021B (sh) 1988-07-18 1989-07-17 So ranitidina sa bizmutnim kompleksom karbonske kiseline i postupak za njeno dobijanje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI8911427A true SI8911427A (sl) 1997-08-31
SI8911427B SI8911427B (sl) 1998-06-30

Family

ID=27263999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8911427A SI8911427B (sl) 1988-07-18 1989-07-17 Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutoviml kompleksi karboksilnih kislin

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940628B1 (sl)
SI (1) SI8911427B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940628A2 (en) 1996-12-31
HRP940628B1 (en) 2001-08-31
SI8911427B (sl) 1998-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5008256A (en) Salts of ranitidine and complexes of bismuth with carboxylic acids, and pharmaceutical compositions thereof
RU2184113C2 (ru) Новые соединения
KR0148480B1 (ko) 히스타민 h2-수용체 길항제의 염 및 용매화물
AU639980B2 (en) Salts of ranitidine formed with zinc(II) complexes of carboxylic acids
JPS60139623A (ja) バンコマイシン改良精製法およびその生産物
US5229418A (en) Carboxylic acid derivatives
DE602004011946T2 (de) Alkalisalze von protonenpumpen-hemmern
SI8911427A (sl) Postopek za pripravo soli ranitidina z bizmutovimi kompleksi karboksilnih kislin
RU2114857C1 (ru) Соли, образованные ранитидином и комплексным соединением висмута с карбоновой кислотой, и фармацевтический препарат
SK279173B6 (sk) Komplexná soľ ranitidínu, spôsob jej výroby a farm
US4207339A (en) Anti-ulcer pharmaceutical composition containing inositol hexasulfate or an alkaline metal salt thereof as active ingredient
US4215143A (en) Anti-ulcer pharmaceutical composition containing inositol hexasulfate aluminum or sodium aluminum salt as active ingredient
DD291554A5 (de) Verfahren zur herstellung von salzen eines furanderivates
EP0408107A2 (en) Novel acrylic acid salts, a process for their preparation, pharmaceutical compositions containing them and their use in the medicine

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20070227