SI25785A - Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe - Google Patents

Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe Download PDF

Info

Publication number
SI25785A
SI25785A SI202000086A SI202000086A SI25785A SI 25785 A SI25785 A SI 25785A SI 202000086 A SI202000086 A SI 202000086A SI 202000086 A SI202000086 A SI 202000086A SI 25785 A SI25785 A SI 25785A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
magazine
push
tools
segment
tool
Prior art date
Application number
SI202000086A
Other languages
English (en)
Inventor
Drolc Jure
Original Assignee
DROLCTECH, Jure Drolc s.p.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DROLCTECH, Jure Drolc s.p. filed Critical DROLCTECH, Jure Drolc s.p.
Priority to SI202000086A priority Critical patent/SI25785A/sl
Publication of SI25785A publication Critical patent/SI25785A/sl

Links

Landscapes

  • Automatic Tool Replacement In Machine Tools (AREA)

Abstract

Izum predstavlja magazine s potisnimi segmenti, ki se uporabljajo v operativnih postajah oziroma avtomatih za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij. Hkrati ta izum predstavlja tudi posamezne sestavne dele in/ali enote takšnih sistemov, vključno z operativnimi postajami, sestavljenimi iz delovnih enot in elektronskih enot, kjer so magazini s potisnimi segmenti in z drugimi sestavnimi deli vgrajeni v operativne postaje in omogočajo izvedbo korakov postopka delovanja takšnih sistemov za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij.

Description

Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnik elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe
Področje tehnike
Tukajšnji izum se nanaša na magazine in njihove potisne segmente, ki se skupaj uporabljajo v operativnih postajah oziroma avtomatih za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge izdelkov, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij, ter na postopke delovanja takšnih magazinov in njihovih potisnih segmentov, operativnih postaj in sistemov ter še nadalje na postopke njihove uporabe.
Prikaz tehničnega problema
Na trgu so poznane omare in/ali avtomati oziroma avtomatske naprave za izdajo različnih izdelkov bodisi s predali ali z bobnom, ki so namenjene za izdajo različnih vrst orodij in potrošnih elementov orodij, predvsem pa za izdajo rokavic, očal ter druge zaščitne opreme.
Pri poznanih omarah za izdajo orodij in potrošnih elementov orodij se od uporabnikov pričakuje znanje o orodjih in njihovih elementih, saj je aplikacija na omari nastavljena tako, da rokujejo z njo samo kompetentne osebe, kot na primer operaterji teh omar in programerji. V praksi na strojih delajo delavci, ki ne poznajo vseh karakteristik orodij in njihovih elementov, zato lahko ob vnosu podatkov v sistem za izdajo posameznih orodij in/ali njihovih elementov, kot na primer rezalnih ploščic za CNC rezalne naprave, pride do napak in s tem do napačne izbire in do prevzema napačnega orodja in/ali elementa orodja, kar lahko vodi do nepotrebnih poškodb orodij in elementov orodij, do zastoja proizvodnega proces in do izgube delovnega časa.
Pri omarah s predali obstajata dva tipa predalov. Eden od teh je predal s posameznimi razdelki oziroma predelki, v katerih so razporejena orodja in/ali potrošni elementi orodij. To predstavlja slabost predvsem, če delavec ne pozna orodja in njihovih elementov ter njihovih karakteristik, kar lahko posledično vodi do tega, da izbere in vzame napačno orodje in/ali elemente orodja ali pa beleži manjšo število kosov prevzetega orodja in/ali elementov orodja, kot gaje oziroma kot jih je dejansko vzel iz predala. Pri takšnih omarah se sistem vodenja zalog orodij in potrošnih elementov orodij zanaša na človeško natančnost, doslednost in poštenost ter ne zagotavlja transparentnosti in zanesljivosti.
Pri avtomatih z zaprtimi predali se ob izdaji orodja oziroma potrošnega elementa orodja odpre loputica predala, v katerem je želeno orodje oziroma potrošni element orodja. S tem je izboljšana varnost, da ne bi prišlo do napačne izbire orodja oziroma potrošnega elementa orodja, vendar je slabost tega sistema predolgotrajno polnjenje, ker je za vsako orodje oziroma potrošni element orodja potrebno odpreti posamezno loputico, vstaviti orodje oziroma potrošni element orodja, predal zapreti in nato število vstavljenih kosov podati v sistem. Se vedno pa pri tem sistemu ni zagotovila, da delavec res vzame toliko kosov orodja oziroma potrošnih elementov orodja, kot jih je navedel, saj je v predalčku več kosov iste vrste orodja oziroma potrošnih elementov orodja.
Slabost na trgu obstoječih rešitev avtomatov za izdajo različnih orodij in/ali potrošnih elementov orodij je tudi v tem, daje nastavitev parametrov aplikacij za njihovo upravljanje in delovanje kompleksno in dolgotrajno. Poleg tega poteka komunikacija med aplikacijo in avtomatom preko strežnika celotnega podjetja, kar pomeni, da v primeru slabe povezave in/ali motenj v delovanju interneta, slabi tudi ta komunikacija in zato uporabnik ali delavec z avtomatom ne more komunicirati in ga ne more uporabljati ter zato od avtomata ne more dobiti orodij oziroma potrošnih elementov orodja, kijih potrebuje, kar pa povzroči zastoj proizvodnega procesa.
Poleg tega se raznorazni na trgu poznani predali in predalniki, v katerih je zloženo orodje oziroma potrošni elementi orodij, večkrat na dan pri odvzemu orodij odpirajo in zapirajo, kar pomeni, da se pri pomikanju orodij oziroma potrošnih elementov orodij za izdajo leteh ti drgnejo eden ob drugega in se s tem poškodujejo.
Nadalje pri poročanju o izdaji orodij in potrošnih elementov orodij iz takšnih avtomatov in pri porabi orodij in potrošnih elementov orodij dobimo celotne baze podatkov, iz katerih si mora uporabnik sam poiskati in izluščiti ustrezne podatke in parametre, ki ga zanimajo, kot na primer vrsta orodij in potrošnih elementov orodij, kateri so shranjeni v avtomatu, podatki o njihovih lastnostih, podatki o njihovih proizvajalcih in dobaviteljih ter podatki o serviserjih za primer okvare orodij ter podatki o njihovih kontaktnih naslovih in po potrebi podatki o nakupni ceni teh orodij in potrošnih elementov orodij, stanje zaloge posameznega orodja oziroma potrošnega elementa orodja ter vseh orodij in potrošnih elementov orodij v avtomatu ter drugi podobni podatki o orodjih in njihovih potrošnih elementih, kar vzame veliko časa in nudi možnosti za napake.
Zato obstaja velika potreba po avtomatih oziroma avtomatskih napravah in predvsem po njihovih predalih ali magazinih s posebnimi izvedbami varnega pomikanja v njih shranjenih orodij in potrošnih elementov orodij za namen njihove izdaje, ki bi omogočali enostavno, pregledno in strukturirano razporejanje in hrambo orodij in njihovih potrošnih elementov v takšnih avtomatih ter nudili uporabnikom takšnega avtomata oziroma avtomatske naprave enostavno, pregledno, zabeleženo, zanesljivo, čim bolj pravilno, stalno, ves čas oziroma neprekinjeno v realnem času ter hitro izbiranje, izdajanje in prevzemanje orodij in potrošnih elementov orodij od avtomata oziroma avtomatske naprave, ne da bi se pri tem takšna orodja in/ali potrošni elementi orodij zaradi premikanja v takšnih avtomatih poškodovali.
Podatki o stanju tehnike
Patent US 5205436, objavljen dne 27.04.1993, opisuje napravo in sistem ter metodo za avtomatsko izdajanje strojnih orodij, kompletov orodij in podobnih proizvodov, kateri so namenjeni za industrijske, obrtniške, konstrukcijske, vzdrževalne in podobne namene.
Opisani sistem vključuje a) enega ali več avtomatskih razdeljevalcev orodij s svojim ohišjem, b) naprave za dostavo orodij, vgrajeno v ohišje avtomatskega razdeljevalca orodij, ki vključujejo množico ločenih dostavnih mehanizmov, kjer vsak od teh lahko sprejme vsaj enega od množice različnih orodij, ter c) nadzorne naprave, ki kontrolirajo delovanje navedenih naprav za dostavo orodij, kjer je vsaj del teh naprav vgrajen v eno od zgoraj navedenih ohišij. Takšne nadzorne naprave vključujejo: cl) vsaj eno uporabniško napravo za vnos podatkov, operativno povezano tako, da nadzorne naprave simultano upravljajo množico ločenih naprav za dostavo orodij; c2) procesorsko napravo za avtomatsko upravljanje navedenih naprav za dostavo orodij, kjer je ta procesorska naprava prilagojena tako, da sprejema in se avtomatsko odziva na podatke iz ene ali več uporabniških naprav za vnos podatkov tako, da simultano upravlja množico ločenih naprav za dostavo orodij, ter kjer ta procesorska naprava avtomatsko omejuje delovanje navedenih naprav za dostavo orodij tako, da delujejo samo za avtorizirane uporabnike, ki se izkažejo preko navedenih uporabniških naprav za vnos podatkov. Opisana uporabniška naprava za vnos podatkov je lahko zaslon na dotik.
V patentu US 5205436 navedene naprave za dostavo orodij vključujejo gradnike za prilagajanje pozicije teh naprav glede na velikost različnih orodij ter vključujejo vsaj eno dostavno napravo iz vijačno oblikovane vzmeti. Takšna dostavna naprava iz vijačno oblikovane vzmeti sestoji iz vijačne vzmeti, ki ima množico bližnjih zavojev vzmeti prilagojenih tako, da med njih lahko sprejmejo vsaj del orodja, in iz gradnikov za rotiranje navedene vijačne vzmeti tako, da prestavijo med zavoji vijačnice nameščeno orodje. Nadalje takšna dostavna naprava iz vijačno oblikovane vzmeti sestoji iz vsaj dveh vijačnih vzmeti, kjer ima vsaka množico bližnjih zavojev vzmeti prilagojenih tako, da med njih lahko sprejmejo vsaj del enega orodja, ter iz gradnikov za usklajeno rotiranje navedenih dveh vijačnic vzmeti tako, da prestavijo med zavoji obeh vijačnic nameščeno orodje.
Se nadalje je opisana dostavna naprava iz vijačno oblikovane vzmeti sestavljena iz množice vijačnih vzmeti, kjer so takšne vzmeti odstranljivo nameščene v ohišju avtomatskega razdeljevalca orodij na množici drsno odstranljivih predalov, kjer to ohišje vključuje množico podpornih elementov, ki omogočajo drsno namestitev teh predalov, kjer se lahko ena ali več od navedenih vijačnih vzmeti odstrani iz navedenega predala, da se v njem lahko namesti večje orodje med v predalu preostale vijačne vzmeti, ter kjer se ti predali lahko nameščajo višje ali nižje za prilagoditev vertikalnega razmika med predali z namenom namestitve večjega orodja med navedene vijačne vzmeti. Opisani sistem lahko vključuje še naprave za vračanje orodij, ki sestoji iz navedene rotirajoče vijačne vzmeti, katera sprejme vrnjeno orodje med sosednjima zavojema vijačne vzmeti, ter kjer navedeni procesor sprejema tudi podatke o vrnjenih orodjih preko uporabniške naprave za vnos podatkov.
Navedena naprava za dostavo orodij vključuje odprtino za dostavo oziroma izdajo orodja v ohišju avtomatskega razdeljevalca orodij ter robotsko razdeljevalno napravo, katera sestoji iz množice pladnjev, kjer je vsak prilagojen za namestitev vsaj enega orodja, ter iz gradnikov za uravnavanje skladne postavitve množice navedenih pladnjev glede na odprtino za dostavo oziroma izdajo orodja, kjer se skozi to odprtino izda oziroma dostavi vsaj eno orodje, ne da bi padlo z enega ali več navedenih pladnjev.
V patentu US 5205436 opisan sistem omogoča decentralizirano distribucijo orodij, ki so za ponovno uporabo ali se tekom uporabe potrošijo, ter hkrati njihovo dobavo čim bliže delovnim postajam in tudi konstanten in nadzorovan dostop do orodij. Naprave za vnos podatkov služijo za upravljanje avtomatskih razdeljevalcev orodij, vključno z nadzorom količine zalog v njih, njihovega sledenja in uporabe oziroma izrabe in obrabe orodij. Omogočajo tudi izborno upravljanje tako, da se izda posamezno orodje ali pa več orodij hkrati v kompletu. Opisani avtomatski razdeljevalec orodij vključuje prilagodljive elemente na osnovi vzmeti v obliki vijačnice za izdajo orodij ter robotiziran sistem izdaje orodij. Nadalje lahko vključuje še napravo za vračanje uporabljenih orodij, kar omogoča ponovno uporabo takšnih orodij, recikliranje obrabljenih orodij in dodatno spremljanje podatkov o uporabi orodij.
Patentna prijava DE 10201000595, objavljena dne 02.09.2010, in patent EP 2401116, objavljen dne 12.11.2014, opisujeta modularni avtomat za izdajo orodij, ki vsebuje vsaj en modul za izdajo orodij ter napravo za izbiro orodja, kjer vsaj en modul za izdajo orodij vsebuje množico predelkov za hrambo orodij, kateri so urejeni drug poleg drugega in/ali drug nad drugim in kjer vsakemu izmed njih pripada posebno mesto izdaje orodja ali pa skupno mesto izdaje orodja ter kjer je višina padca orodja z naprave za premikanje orodij in do mesta izdaje orodja manjša pri težjih orodjih kot pri lažjih orodjih. Opisana naprava za izbiro orodja služi za izbiranje želenih razredov orodij in števila kosov orodij, ki naj se izdajo, ter za aktiviranje naprave za premikanje orodij izbranega razreda.
V patentu EP 2401116 opisani modul za izdajo orodij ima po potrebi spredaj vrata, ki zapirajo njegovo sprednjo stran, kjer se izdaja in prevzema orodja. Takšen modul za izdajo orodij vsebuje vsaj en predelek za hrambo množice orodij, ki so v njem razporejena po razredih orodij, ter množico naprav za premikanje orodij, kjer je vsaka naprava prirejena za posamezen razred orodij in konfigurirana tako, da premika orodja enega razreda na mesto izdaje orodja, kjer so razredi orodij definirani po vrstah orodij, velikosti orodij in/ali teži orodij kot parametrih orodij. Orodja, ki so razporejena v enega ali več razredov orodij, so grupirana v enote orodij z določenim številom orodij. Vsaka izmed navedenih naprav za premikanje orodij je izvedena kot spiralno pomikalo z nosilcem orodja, kije bodisi nameščen znotraj spiralnega pomikala ali pa okoli njega. Na nosilcu orodja se pomikajo orodja, ki se v smeri mesta dostave orodja pomikajo s pomočjo spiralnega pomikala, ki ga poganja vrteče gonilo. Višinska razdalja naprave za premikanje orodij glede na predelek za hrambo orodij se nastavlja relativno glede na dno predelka. Navedeni predelek za hrambo množice orodij je urejen glede na parameter teže orodij. Mesto izdaje orodja, ki ga v zaprto in odprto pozicijo poganja motor, je skonstruirano bodisi kot kanal, ki se vrti okoli horizontalne osi med odprto in zaprto pozicijo in po katerem drsi orodje za izdajo in prevzem, bodisi kot poklopec, kije prepognjen in v upogibu niha preko horizontalne osi med odprto in zaprto pozicijo in kjer orodje za izdajo in prevzem nalega na poklopec, bodisi je skonstruirano kot predal, ki ima zapro in odprto lego in kjer se orodje za izdajo in prevzem pomakne v ta predal. To mesto izdaje orodja lahko nadalje vizualno in/ali akustično signalizira prisotnost orodja.
Video na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=2dYdi8b3Yiw&feature=share, objavljen dne 26. aprila 2017 in dostopen dne 21.04.2020, prikazuje napravo za izdajanje orodij, ki ima naziv »WNT dobava orodij 24/7: Individualne rešitve za dobavo orodij« (angleško in nemško: »WNT Tool Supply 24/7: Individuelle Losungen zur Werkzeugbeschaffung«), katera deluje v tako imenovanem avtomatskem sistemu za izdajanje orodij (angleški naziv: »Tool-O-Mat 840 Tool Dispensing System«), V to napravo se lahko naloži do 840 različnih produktov, ki so orodja ali njihovi elementi, v fleksibilne vsebnike za skladiščenje, kateri so prilagojeni velikosti orodij oz. elementov. Prikazani sistem omogoča dnevni nadzor zaloge in dopolnjevanje stanja zalog s pomočjo tako imenovane storitve WNT, da so orodja in njihovi elementi vedno na razpolago. Konstrukcije vsebnikov in notranje konstrukcije naprave video ne razkriva.
Na trgu poznane in v patentnih ter drugih dokumentih opisane rešitve konstrukcije magazinov, predalov, predalnikov in/ali pladnjev ter potisnih elementov oziroma segmentov le-teh ter postopki delovanja v napravah in/ali avtomatskih napravah sistemov za nadzor izdaje, zagotavljanja in polnjenja zaloge izdelkov, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij, ne rešujejo tukaj predstavljenega tehničnega problema na enak način in z enako konstrukcijo magazinov, predalov, predalnikov in/ali pladnjev ter potisnih segmentov zanje in s postopkom njihovega delovanja, kot ga rešuje tukaj opisani izum.
Opis skic izuma
Slika 1 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oziroma avtomata sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tem izumu. Prikazanje tričetrtinski pogled na magazin od spredaj in zgoraj.
Slika 2 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oz. avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 s pogledom na magazin od zgoraj.
Slika 3 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oz. avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 s pogledom na magazin od spodaj.
Slika 4 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oz. avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 s pogledom na levo zunanjo stran magazina.
Slika 5 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oz. avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 s pogledom na zadnjo zunanjo stran magazina.
Slika 6 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala operativne postaje oz. avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 s pogledom na sprednjo zunanjo stran magazina.
Slika 7 z namenom razumevanja konstrukcije magazina oziroma predala operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov takšnega magazina, kot je prikazan v sliki 1, kjer je ta magazin v deloma razstavljenem stanju, tako da so v eni sliki skupaj prikazani posamezni elementi in gradniki magazina po tem izumu, pri čemer so nekateri od teh elementov in gradnikov v nadaljevanju prikazani tudi ločeno v posameznih slikah od 8 do 18.
Slika 8 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1, s tričetrtinskim pogledom od zgoraj in spredaj ter z odstranjeno potisno steno oz. potisno ploščo magazina.
Slika 9 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov talne oziroma spodnje strani in spodnje stene magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1. Prikazana je spodnja stran magazina z vidnim utorom v spodnji steni za naleganje in pomikanje potisne ročice vstran in proti sredini magazina z vrtenjem za določen kot okoli somika, kjer ta kot vrtenja omejujejo in določajo robovi utora.
Slika 10 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov talne plošče magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1 in ki je s pomočjo vijakov nameščena v spodnjo steno magazina od spodaj ter nalega preko potisne ročice s sornikom in jo od spodaj pokriva.
Slika 11 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisne ročice magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1 in ki je nameščena v spodnjo steno magazina od spodaj ter ima v sredini luknjo za gibljivo pričvrstitev v spodnjo steno magazina s pomočjo sornika, na katerega nalega in okoli katerega se vrti za določen kot.
Slika 12 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov ustavljala oziroma omejevalca magazina oziroma predala po tem izumu skupaj z drsnima vijakom, kot je prikazan v sliki 1 in kije nameščen v zgornji sprednji steni magazina oziroma predala ter nalega v utora na sprednjih zunanjih stenah magazina ter je na ti zunanji steni pritrjen z vijakom v sprednji zgornji stranski steni magazina. To ustavljajo omogoča poljubno nastavitev premera drsne reže v sprednji steni magazina s fiksiranjem drsnih vijakov v točno določeni legi.
Slika 13 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov ustavljala oziroma omejevalca iz slike 12 magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1 in ki je nameščen v sprednji steni magazina oziroma predala, kateri je vgrajen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu.
Slika 14 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov elementov ohišja in dna magazina oziroma predala z izvedenim utorom za potisno ročico po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1 in kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu.
Slika 15 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisne plošče oziroma potisne stene oz. pomične predelne stene magazina, nameščene znotraj magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1 in kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu.
Slika 16 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov prečnega prereza magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1, kjer so vidni magnetni trakovi, izrisani v odebeljeni črni črti, kateri so nameščeni v notranjih ploskvah magazina, vključno z utori, kijih imajo notranje površine stranskih sten in dna magazina in ki potekajo vzdolž dolžine oziroma globine magazina oziroma predala.
Slika 17 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v sliki 1, z znotraj magazina naloženimi in nameščenimi potrošnimi elementi orodja, ki so rezilne ploščice za CNC rezalne naprave. Te rezilne ploščice so naložene in shranjene na dnu magazina operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. V sprednjem delu magazina je na sprednji steni magazina nameščeno ustavljalo preko utorov v stranskih stenah magazina in pritrjeno s pomočjo drsnih vijakov in matic v zgornjem delu stranskih sten magazina. Z nastavitvijo ustavljala s pomočjo vijakov in matic se nastavi razpon oziroma premer drsne reže v sprednji steni magazina, katera omogoča zdrs posameznega izdelka, to je prikazane rezilne ploščice navzdol ob sprednji steni magazina. Prikazanje tričetrtinski pogled na magazin od spredaj in zgoraj.
Slika 18 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala po tem izumu, kot je prikazan v slikah 1 in 17, z nameščenimi rezilnimi ploščicami kot primerom potrošnih elementov orodij, ki so naložene in shranjene na dnu magazina operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. V tej sliki sta z magazina odstranjena ustavljalo in potisna ročica. Prikazanje tričetrtinski pogled na magazin od spredaj in zgoraj.
Slika 19 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta oziroma potisnega cilindra po tem izumu, ki je nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Potisni segment/cilinder je prikazan s pogledom na desno stran potisnega segmenta.
Slika 20 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta/cilindra po tem izumu, kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Potisni segment oz. cilinder je prikazan s pogledom na levo stran potisnega segmenta, ki je prikazan v sliki 19.
Slika 21 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta/cilindra po tem izumu, kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Potisni segment oz. cilinder je prikazan s pogledom na spodnjo stran potisnega segmenta oz. cilindra, kot je prikazan v sliki 19.
Slika 22 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta oz. potisnega cilindra po tem izumu, kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Potisni segment oz. cilinder iz slike 19 je prikazan s pogledom na sprednjo stran.
Slika 23 shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta oz. cilindra po tem izumu, kije nameščen v delovni enoti operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Potisni segment oz. cilinder iz slike 19 je prikazan s pogledom na zadnjo stran.
Slika 24 z namenom razumevanja konstrukcije potisnega segmenta oz. cilindra operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu shematsko prikazuje enega izmed možnih izvedbenih primerov takšnega potisnega segmenta/cilindra, kot je prikazan v sliki 19, kjer je ta potisni segment v deloma razstavljenem stanju, tako da so v eni sliki skupaj prikazani posamezni elementi in gradniki potisnega segmenta po tem izumu, pri čemer so nekateri od teh elementov in gradnikov v nadaljevanju prikazani tudi ločeno v posameznih slikah od 25 do 30.
Slika 25 shematsko prikazuje element dna potisnega segmenta/cilindra iz slike 24 operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. Ta talni element potisnega segmenta/cilindra je sestavljen iz spodnje stene, dveh lateralnih sten, to je iz leve in desne stranske stene, ki spredaj oblikujeta notranjo sprednjo steno dna potisnega segmenta/cilindra, ter iz zadnje stene z utorom.
Slika 26 shematsko prikazuje zunanjo sprednjo steno potisnega segmenta oz. cilindra iz slike 24 operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu, katera je nameščena v sprednjem spodnjem delu potisnega segmenta oz. cilindra.
Slika 27 shematsko prikazuje distančno ploščo za namestitev končnega stikala oziroma pozicijskega stikala potisnega segmenta oz. cilindra iz slike 24 operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu. S to ploščo se pozicijsko stikalo namesti v sprednji del spodnje plošče potisnega segmenta/cilindra.
Slika 28 shematsko prikazuje spodnjo ploščo potisnega segmenta/ cilindra iz slike 24 operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu, kije nameščena od spodaj na talno steno elementa dna potisnega segmenta/ cilindra in na katero je od spredaj nameščena distančna plošča za namestitev končnega stikala oziroma pozicijskega stikala na potisni segment.
Slika 29 shematsko prikazuje namestitveno ploščo potisnega segmenta/ cilindra iz slike 24, ki je v zadnjem delu potisnega segmenta oz. cilindra in je namenjena za namestitev potisnega segmenta/cilindra na horizontalno nosilno gred, kije nameščena na vertikalno nosilno gred ob zadnji steni delovne enote operativne postaje oziroma avtomatske naprave po tem izumu.
Slika 30 shematsko prikazuje prednjo zgornjo ploščo potisnega segmenta oz. potisnega cilindra iz slike 24, kije nameščena v sprednjem delu tega cilindra in nad njegovim aktuatorjem in potisnim batom in na katero je zgoraj in v njenem najbolj sprednjem delu nameščeno stikalo za uravnavanje delovanja aktuatorja, nekoliko zadaj za stikalom pa je na njo nameščena škatlica z električnimi in elektronskimi elementi potisnega segmenta, pri čemer sta stikalo in škatlica med seboj povezana s kablom.
Slika 31 shematsko prikazuje sprednjo stran operativne postaje oziroma avtomata sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tem izumu. Prikazanje eden izmed možnih izvedbenih primerov takšne operativne postaje oziroma avtomata, ki sestoji iz delovne enote in računalniške oziroma elektronske enote.
Slika 32 shematsko prikazuje zadnjo stran in s tem zadnjo steno operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 1.
Slika 33 shematsko prikazuje zgornjo stran in s tem zgornjo steno operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31.
Slika 34 shematsko prikazuje spodnjo stran in s tem spodnjo steno operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31.
Slika 35 shematsko prikazuje desno stransko steno operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31. Ta stena je hkrati desna stranska stena delovne enote.
Slika 36 shematsko prikazuje levo stransko steno operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31. Ta stena je hkrati leva stranska stena računalniške enote.
Slika 37 shematsko prikazuje tričetrtinski pogled od spredaj in zgoraj na operativno postajo oziroma avtomat sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31, kjer ima postaja odprta vrata delovne enote z vidno zadnjo oziroma notranjo stranjo vrat skupaj s predalom za izdajo izdelkov, prednostno orodij in potrošnih elementov orodij, ter z vidnim nizom nameščenih predalov oziroma magazinov, pladnjev in predalnikov znotraj delovne enote, v katere se strukturirano in organizirano naložijo različne vrste izdelkov.
Slika 38 shematsko prikazuje ločeno delovno enoto operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31 s tričetrtinskim pogledom od spredaj.
Slika 39 shematsko prikazuje tričetrtinski pogled od zgoraj in zadaj na notranjo stran vrat delovne enote operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31, kjer so vidni predal za izdajo izdelkov, prednostno orodij in potrošnih elementov orodij, ter notranja, stranska in zgornja stena vrat. Shematsko so prikazani tudi mehanizem ključavnice predala za zaklepanje predala in stikalo predala ter mehanizem ključavnice vrat za zaklepanje vrat.
Slika 40 shematsko prikazuje ločeno računalniško oziroma elektronsko enoto operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz zgoraj navedene slike 31 s tričetrtinskim pogledom od spredaj in zgoraj.
Slika 41 shematsko prikazuje s pogledom od spredaj notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu, katera je prikazana v sliki 31 in kateri so odstranjena vrata in pločevinaste stene avtomata.
Slika 42 shematsko prikazuje s pogledom od zadaj notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz slike 31 ter z odstranjeno zadnjo pločevinasto steno ter z odstranjenimi ostalimi pločevinastimi stenami avtomata.
Slika 43 shematsko prikazuje s pogledom od desne lateralne strani notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz slike 1 z odstranjeno desno stransko pločevinasto steno ter z odstranjenimi ostalimi pločevinastimi stenami avtomata.
Slika 44 shematsko prikazuje s pogledom od desne lateralne strani notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz slike 31 z odstranjeno desno stransko pločevinasto steno ter z odstranjenimi ostalimi pločevinastimi stenami avtomata.
Slika 45 shematsko prikazuje s pogledom od spodaj notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz slike 31 z odstranjeno spodnjo pločevinasto steno ter z odstranjenimi ostalimi pločevinastimi stenami avtomata.
Slika 46 shematsko prikazuje s pogledom od zgoraj notranjost operativne postaje oziroma avtomata sistema po tem izumu iz slike 31 z odstranjeno zgornjo pločevinasto steno ter z odstranjenimi ostalimi pločevinastimi stenami avtomata.
Opis nove rešitve
Predmet tega izuma so magazini, predali, predalniki in pladnji s potisnimi segmenti, ki so modularno sestavljivi iz osnovnih gradbenih elementov in komponent.
Pri tem so gradbeni elementi in komponente takšnih magazinov, predalov, predalnikov in pladnjev v smislu tega izuma skonstruirani in oblikovani tako, da so med seboj sestavljivi in da so različnih oblik, različnih dimenzij oziroma velikosti ter izdelani iz različnih materialov in tako omogočajo sestavljanje in konstruiranje magazinov, predalov, predalnikov in pladnjev v smislu tega izuma, ki so različnih oblik, različnih velikosti oziroma dimenzij ter izdelani iz različnih materialov, tako da so različne teže, različne trdote in fleksibilnosti ter odpornosti na obrabo za namen namestitve in hrambe v njih različno velikih in različno težkih izdelkov različnih oblik, velikosti in teže, kjer so ti izdelki prednostno orodja in potrošni elementi orodij.
Magazini, predali, predalniki in pladnji s potisnimi segmenti v smislu tega izuma so izdelani iz materialov, med katerimi so železo, različne vrste jekla, zlitine kovin, plastični materiali kot na primer polipropilen, polietilen in kompozitni plastični materiali, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike.
Magazini, predali, predalniki in pladnji s potisnimi segmenti v smislu tega izuma imajo širino v razponu dimenzije od vključno 3 cm do vključno 150 cm, to je stranico, kije vzporedna sprednji steni delovne enote operativne postaje po tem izumu. Takšni magazini oziroma predali, predalniki in pladnji v smislu tega izuma imajo višino v razponu dimenzije od vključno 3 cm do vključno 100 cm, to je stranico, kije vzporedna vertikalni steni delovne enote operativne postaje po tem izumu. Nadalje imajo ti dolžino oziroma globino v razponu dimenzije od vključno 5 cm do vključno 100 cm, to je stranico, kije vzporedna horizontalni dolžini oziroma globini delovne enote, to je stranice, ki poteka v horizontalni smeri od sprednje stene in do zadnje stene delovne enote operativne postaje po tem izumu.
Širina, dolžina oziroma globina in višina magazinov, predalov, predalnikov in pladnjev v smislu tega izuma je odvisna od izdelkov, ki se nalože in hranijo ter pomikajo v njih in njihovih dimenzij ter mase kot tudi od trdnosti in nosilnosti materialov, iz katerih so takšni magazini, predali, predalniki in/ali pladnji skonstruirani in izdelani.
Oblike magazinov, predalov, predalnikov in pladnjev v smislu tega izuma so prednostno kvadraste, kockaste in/ali valjaste s poljubno obliko prečnega prereza, kije prednostno izbrana izmed krožne oblike, valjaste oblike, trapezaste oblike, oblike paralelograma, šesterokotne oblike in drugih poligonalnih oblik, prednostno prilagojeno glede na obliko izdelkov, ki se namestijo in hranijo v takšnih magazinih, predalih, predalnikih in pladnjih.
Glede na dimenzije in oblike magazinov, predalov, predalnikov in pladnjev se prilagajajo tudi velikost in oblika potisnih segmentov, njihovih enot in elementov, za namestitev in delovanje v povezavi z magazini, predali, predalniki in pladnji v smislu tega izuma.
Predmet tega izuma je magazin oziroma predal s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij, ki vključuje magazin in potisni segment, kjer magazin vključuje:
ohišje magazina sestavljeno iz vsaj ene ali več sten in iz vsaj ene ali več plošč.
- potisno steno oziroma potisno ploščo magazina;
- potisno ročico magazina;
- vsaj eno ali več ustavljal magazina;
po potrebi vsaj enega ali več magnetnih trakov magazina; vsaj eno ali več statičnih spojnih zvez magazina; in vsaj dve ali več gibljivih oziroma fleksibilnih spojnih zvez magazina.
Orodja v smislu tega izuma so orodja, ki se za izvedbo dela uporabljajo na različnih področjih industrije, obrti in drugih gospodarskih dejavnosti, vključno s strojništvom, medicino, farmacijo, elektroniko in elektrotehniko, gradbeništvom, lesarstvom, agronomijo, gozdarstvom in kmetijstvom. Potrošni elementi orodij v smislu tega izuma so elementi orodij, ki se namestijo na orodje za izvedbo določenih delovnih nalog tega orodja, predvsem eno ali več-funkcijskih orodij, strojev in podobnih naprav, kot so poznane in se uporabljajo v stanju tehnike, predvsem na področju različnih obrti in industrij, in ki so izbrane med drugim izmed CNC naprav in drugih rezalnih naprav in strojev, izmed različnih več-funkcijskih orodij, kot so več-funkcijska ročna orodja za vrtanje, rezanje, brušenje, vijačenje in odvijačenje oz. privijanje in odvijanje različnih vijakov, kot se uporabljajo in kot so poznane na področju strojništva, elektrotehnike, računalništva in informacijskih tehnologij, gradbeništva, lesnih tehnologij, lesarstva in gozdarstva, medicine, farmacije in lekarništva.
Alternativno so izdelki v smislu tega izuma lahko kateri koli drugi izdelki s katerega koli drugega področja industrije in obrti, vključno z medicinskimi pripomočki in instrumenti ter s farmacevtskimi izdelki.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega ima potisno ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščeno na magazin. Takšen magazin oziroma predal ima potisno ročico z vsaj dvema ali več kraki. Kadar ima potisna ročica magazina v smislu tega izuma vsaj dva kraka, kjer je en krak, ki je nameščen ob magazinu bolj zadaj, zadnji krak potisne ročice, in kjer je drugi krak, ki nalega ob magazinu bolj spredaj, prednji krak potisne ročice.
V variantni izvedbi potisne ročice magazina v smislu tega izuma ima potisna ročica vsaj dva ali več krakov, kjer je en krak, kije nameščen ob magazinu bolj zadaj, zadnji krak potisne ročice, in kjer so drugi kraki, ki nalegajo ob magazinu bolj spredaj, prednji kraki potisne ročice.
V nadaljnji variantni izvedbi potisne ročice magazina v smislu tega izuma ima potisna ročica vsaj dva ali več krakov, kjer je en krak, ki nalega ob magazinu bolj spredaj, prednji krak potisne ročice, in kjer so drugi kraki, ki so nameščeni ob magazinu bolj zadaj, zadnji kraki potisne ročice.
V še nadaljnji variantni izvedbi potisne ročice magazina v smislu tega izuma ima potisna ročica več krakov, kjer nekateri izmed teh nalegajo ob magazinu bolj spredaj in so prednji kraki potisne ročice, ter kjer so drugi izmed krakov nameščeni ob magazinu bolj zadaj in so zadnji kraki potisne ročice.
Potisna ročica magazina v smislu tega izuma ima ob koncu krakov kot, preko katerega je krak potisne ročice upognjen navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice. Kadar ima potisna ročica dva kraka, ima v enem izmed možnih izvedbenih primerov takšna potisna ročica z dvema krakoma s konci krakov v stranskem pogledu oblike, ki so izbrane izmed oblik črke U ali črke Z.
Pri potisni ročici v smislu tega izuma je kot navedenega upogiba kraka potisne ročice navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice v območju od vključno 60° do vključno 140° glede na ravnino telesa potisne ročice. Prednostno navedeni kot upogiba kraka potisna ročica navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice znaša 90° glede na ravnino telesa potisne ročice.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma ima gibljive oziroma fleksibilne spojne zveze potisne ročice z ohišjem magazina izvedene tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim ali več svojih krakov, nameščenih blizu tlačne vzmeti, to je z enim ali več kraki ob tlačni vzmeti, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tistih stenah magazina, ob katerih leži eden ali več drugih krakov, to so eden ali več sprednjih krakov, kateri je oziroma kateri so nameščeni ob sprednji steni magazina, ter kateri je oziroma kateri so še nadalje nameščeni ob stranski steni magazina, kadar ima potisna ročica več krakov.
Potisna ročica, ki ima dva kraka, kroži okoli sornika za določen kot, katerega določa in omejuje utor vzdolž potisne ročice, ki je izveden v spodnji steni ohišja magazina ter v sprednji in zadnji steni magazina. V fazi mirovanja potisnega segmenta in njegovega potisnega bata v začetni mirujoči legi je v fazi mirovanja tudi magazin, to je faza, ko se v magazinu naloženi izdelki ne premikajo in ne potiskajo, se zadnji in sprednji krak potisne ročice magazina nahajata v svojih pozicijah ob horizontalni vzdolžni sredini magazina. V fazi delovanja in aktivacije potisnega segmenta in s tem pomikanja potisnega bata navzpred proti sprednji steni delovne enote operativne postaje in proti sprednji steni magazina se zadnji in sprednji krak potisne ročice magazina pomikata vstran k lateralnim oz. stranskim stenam magazina za kot vrtenja okoli sornika in do maksimalne lateralne oz. stranske pozicije, ki jo določa utor v spodnji steni magazina. Odvisno od oblike utora in potisne ročice se pod potisno silo potisnega bata zadnji krak potisne ročice potisne in pomakne vstran proti levi steni magazina in se sprednji krak potisne ročice tedaj pomakne vstran proti desni steni magazina. V alternativni izvedbi oblike utora in potisne ročice se pod potisno silo potisnega bata zadnji krak potisne ročice potisne in pomakne vstran proti desni steni magazina in se sprednji krak potisne ročice tedaj pomakne vstran proti levi steni magazina.
V variantni izvedbi tega izuma je gibljiva oziroma fleksibilna spojna zveza potisne ročice z ohišjem magazina izvedena tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim ali več svojih krakov, nameščenih blizu tlačne vzmeti, to je z enim ali več kraki ob tlačni vzmeti, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tisti steni magazina, ob kateri leži sprednji krak potisne ročice, kadar ima potisna ročica ob sprednji steni magazina en krak.
V nadaljnji variantni izvedbi tega izuma je gibljiva oziroma fleksibilna spojna zveza potisne ročice z ohišjem magazina izvedena tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim svojim krakom, to je z zadnjim krakom, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tisti steni magazina, ob kateri leži drugi krak, to je sprednji krak potisne ročice.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma ima tlačno vzmet ob potisni ročici, ki ima:
- zunanji premer vzmeti v območju od vključno 2 mm do vključno 50 mm ter prednostno 4 mm,
- dolžino vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm ter prednostno 16 mm, in
- premer žice vzmeti v območju od vključno 0,1 mm do vključno 3 mm ter prednostno 0,5 mm.
Potisna ročica magazina po tem izumu ima zadnji krak potisne ročice oblike, kije izbrana izmed kvadra ali cilindra s krožnim, ovalnim, trikotnim, štirikotnim in/ali poligonalnim prečnim prerezom. Pri tem je sprednji krak potisne ročice ploščate oblike, kjer je največja stranica sprednjega kraka oblike, kije izbrana izmed oblike kvadrata, pravokotnika, kroga, elipse, paralelograma, trikotnika ali trapeza. Še nadalje je sprednji krak potisne ročice ploščate oblike, kije prirezan tako, daje na eni strani višji kot na drugi.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma ima ohišje magazina sestavljeno iz vsaj ene ali več sten in iz vsaj ene ali več plošč, pri čemer je notranja stran dna in vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina izvedena z utori in/ali vdolbinami in je prilagojena obliki izdelkov in/ali izdelkov skupaj z njihovo zaščitno embalažo, kateri se nalože in hranijo ter pomikajo v magazinu. Hkrati je notranja stran dna in vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina izvedena tako, da v prečnem prerezu njena oblika prilagojena obliki izdelkov oziroma izdelkom skupaj z njihovo zaščitno embalažo, kateri se nalože in hranijo ter pomikajo v magazinu.
Za boljše naleganje in varnejše premikanje in pomikanje orodij in potrošnih elementov orodij v magazinu oziroma predalu s potisnim segmentom po tem izumu je notranja stran dna in/ali vzdolžnih stranskih sten magazina po potrebi vsaj v enem delu obdana z enim ali več magnetnih trakov. V nadaljnjem izvedbenem primeru po tem izumu je notranja stran dna in/ali vzdolžnih stranskih sten magazina obdana z enim ali več magnetnih trakov vzdolž celotne dolžine oziroma globine magazina.
Boljše naleganje in varnejše premikanje in pomikanje izdelkov, prednostno orodij in potrošnih elementov orodij v magazinu pomeni, da se zaradi magnetnega traku, ki je eden ali ki jih je več v magazinu, orodja in potrošni elementi orodij zaradi svojih kovinskih komponent, ki se odzivajo na tak magnetni trak po principu magnetizma, kot je poznan in kot se uporablja v stanju tehnike, tekom potiskanja s potisnim segmentom zaporedno in urejeno premikajo v magazinu vzdolž globine magazina drug za drugim do sprednje stene magazina ter ob sprostitvi in odprtju poti oziroma prehoda izdelku do drsne reže v sprednji steni magazina posamezno zdrsnejo skozi drsno režo navzdol v predal za izdajo orodij in potrošnih elementov orodij. S takšno konstrukcijo se prepreči, da bi orodja in potrošni elementi orodij tekom premikanja v magazinu prosto spreminjali svojo lego ali pa se kotalili po svojih stranicah in robovih in pri tem padali na svoje druge stranice, kar bi lahko povzročilo poškodbe robov, stranic in drugih delov orodij in potresnih elementov orodij.
Magnetni trakovi, ki so v smislu tega izuma vgrajeni v eno ali več sten magazina, predala, alternativno pa tudi predalnika in pladnja po tem izumu, so izdelani iz magnetnih materialov, ki so izbrani izmed materialov, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike, med katerimi so feritni magneti oziroma fero-magneti kot na primer iz stroncijevega ferita (SrFe) za uporabo v okoljih s temperaturnim območjem od - 40 °C do 250 °C ter z bolj agresivnimi okoljskimi elementi, ker so ti materiali odporni na rjavenje, ali pa neodim magneti in neodimium supermagneti, kateri so zlitine neodimiuma, železa in bora (kratica NdFeB, kemijska formula Nd2Fei4B) in so zelo močni magneti ter se zato lahko uporabljajo v manjši količini za tanjše in/ali manjše magnetne gradbene elemente, ki so po potrebi lahko obloženi s plastičnimi masami za zaščito pred okoljskimi elementi ter so primerni za uporabo v okoljih s temperaturnim območjem do 80 °C. V izvedbah magazinov oziroma predalov, predalnikov in pladnjev po tem izumu, ki so v vsaj eni ali več sten obloženi z enim ali več magnetnih trakov, so izdelki, ki so prednostno po tem izumu orodja in potrošni elementi orodij, alternativno pa tudi drugi izdelki, v njih naloženi brez embalaže in/ali zaščitne ovojnine, lahko pa tudi z njo zato, še posebej, kadar so takšni izdelki, prednostno orodja in potrošni elementi orodij občutljivi na udarce in deformacije zaradi njih in/ali na odkrušenje delcev ali robov takšnih izdelkov, so ti izdelki z namenom, da se ne poškodujejo, v magazine oz. predale, predalnike in/ali pladnje naloženi in shranjeni zapakirani v embalažo in/ali zaščitno ovojnino.
V alternativnih izvedbah po tem izumu so lahko predali oziroma magazini, predalniki in pladnji izvedeni tudi brez magnetnih trakov v stenah. V tem primeru so v njih naloženi in shranjeni izdelki, prednostno orodja in potrošni elementi orodij, naloženi skupaj z embalažo in/ali zaščitno ovojnino z namenom, da se preprečijo poškodbe takšnih izdelkov.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom po tem izumu ima navedeno potisno steno oziroma potisno ploščo nameščeno v notranjosti magazina zato, da jo potisni segment s pritiskanjem nanjo, to je s potiskanjem na njeno zadnjo steno, potiska naprej in s tem preko nje potiska proti sprednji steni magazina in do drsne reže ob sprednji steni magazina niz zaporedno naloženih orodij ali potrošnih elementov orodij, ki so urejeno in zaporedno drug ob drugem naloženi v magazinu vzdolž globine magazina. Hkrati po prenehanju delovanja potisnega segmenta na potisno steno oz. potisno ploščo magazina slednja ostane v legi zaustavitve zaradi sil lepenja ob notranje stene magazina, ob katerih nalega v magazinu.
Kadar se magazin polni z izdelki, se potisna plošča magazina potisne in premakne nazaj proti zadnji steni magazina za toliko, kolikor se v magazin ob polnjenju zaloge naloži izdelkov, to je orodij ali potrošnih elementov orodij, ki se namestijo v prednjem delu magazina in pred potisno steno magazina.
Takšna potisna stena magazina je lahko poljubnih oblik in velikosti oz. dimenzij ter v svoji obliki in velikosti v delu, ki drsi v notranjosti magazina in ob njegovih notranjih stenah, sledi in je prilagojena obliki in velikosti notranje votline magazina in njegovih notranjih sten. Pri tem je potisna stena oziroma potisna plošča magazina v obliki izvedena tako, daje prilagojena obliki notranje strani dna in/ali vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina, da na te stene ohišja magazina stično nalega in drsi znotraj magazina najprej in nazaj vzdolž dolžine oziroma globine magazina. Še nadalje je navedena potisna stena oz. potisna plošča magazina izvedena tako, da ima izbokline za naleganje v utore in/ali v vdolbine notranjih sten magazina.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma ima navedeno ustavljalo oziroma omejevalec oziroma sprednjo blokirno steno magazina. To ustavljajo je nameščeno na sprednjo steno magazina. V izvedbenem primeru magazina, prikazanem na primer v slikah 1 in 17, je ustavljalo magazina v obliki U profila in je s fleksibilno oziroma z gibljivo zvezo pritrjeno z drsnim vijakom in matico na vsako stransko steno magazina, kjer nalega preko utorov v zunanjih površinah stranskih sten magazina, kar omogoča, da se ustavljajo nastavi in namesti izborno glede na dimenzije izdelka, to je glede na dimenzije orodja ali potrošnega elementa orodja, ki se ga naloži in hrani v magazinu. Pri tem se ustavljalo nastavi in namesti glede na premer horizontalne dimenzije izdelka v smeri od sprednje strani proti zadnji strani v legi, kot je ta naložen v magazinu. S tem se nastavi premer drsne reže v sprednji steni magazina, skozi katero zdrsne izdelek navzdol ob sprednji steni magazina in v predal za izdajo izdelka.
S takšno nastavitvijo ustavljala se spreminja premer drsne reže v sprednji steni magazina in se prilagaja vsakokrat na dimenzije izdelkov, ki se nalagajo in hranijo v magazinu. Pri tem se premer drsne reže nastavi na malenkostno večji premer, kot je premer debeline izdelka, to je prednostno premer orodja ali potrošnega elementa orodja, kar omogoča zdrs le enega kosa izdelka navzdol ob sprednji ploščici sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice ob sprednji steni magazina. Ta ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice magazina se zaradi pritiska potisnega bata na tlačno vzmet ob zadnji steni magazina v fazi pomikanja potisnega bata potisnega segmenta proti sprednji steni magazina odmakne vstran proti stranski steni magazina tako, da se izdelku sprosti pot do drsne reže in da skoznjo zdrsne samo en kos izdelka, to je orodja ali potrošnega elementa orodja. Izdelek, to je orodje ali potrošni element orodja, kije naložen najbolj spredaj v magazinu se pomika in potiska navzpred skupaj z ostalimi v magazinu zaporedno naloženimi izdelki proti sprednji steni magazina v drsno režo in do ustavljala zaradi potiskanja potisne plošče magazina navzpred ob delovanju potisne sile potisnega bata potisnega segmenta na to potisno ploščo magazina.
Ustavljalo magazina po tem izumu je izvedeno tako, daje po obliki prilagojeno obliki sprednjega dela stranskih sten in obliki sprednje stene magazina. Takšno ustavljalo magazina je prednostno v obliki U profila in prilagojeno obliki sprednjega dela stranskih sten in obliki sprednje stene magazina. Ustavljalo magazina v smislu tega izuma je gibljivo pritrjeno v sprednjem delu magazina in ob njegovi sprednji steni tako, da se tekom nastavljanja premera drsne reže sprednji steni magazina približuje in od nje oddaljuje in se ga nato fiksno namesti z določenim premerom drsne reže, prilagojeno glede na izdelke, ki se naložijo v magazin. Ustavljalo magazina po tem izumu je tako nastavljivo nameščeno v sprednjem delu magazina in ob njegovi sprednji steni tako, da se drsna reža med njim in sprednjo steno magazina nastavi na dimenzije v magazinu naloženih izdelkov, prednostno orodij ali potrošnih elementov orodij.
Poleg zgoraj opisanih gibljivih oziroma fleksibilnih spojnih zvez ima magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma tudi statične spojne zveze, ki omogočajo pričvrstitev posameznih sestavnih delov magazina v celoto tako, da nepomično nalegajo drug ob drugega in skupaj oblikujejo magazin s funkcionalnostmi po tem izumu. Takšne statične spojne zveze so izvedene in se dosežejo z elementi magazina, ki so izbrani izmed elementov, kot so poznani in kot se v stanju tehnike uporabljajo v strojništvu in na drugih tehničnih področjih ter so med drugim izbrani izmed elementov, kot so vijaki, matice, medeninasti vstavki oziroma inserti ter drugi podobni elementi.
Magazin oziroma predal s potisnim segmentom v smislu tega izuma je lahko konstruiran v poljubnih oblikah in dimenzijah oziroma velikostih in s poljubno nosilnostjo ter iz poljubnih materialov, kjer se konstrukcijo magazina in izbor materialov prilagaja glede na izdelke, to je orodja in potrošne elemente orodij, ki se jih nalaga in hrani v magazinu.
V prednostnih izvedbenih primerih v smislu tega izuma ima magazin oziroma predal: - širino v območju od vključno 3 cm do vključno 150 cm, kjer je širina magazina oziroma predala razdalja sprednje stene magazina v horizontalni smeri od njenega levega do njenega desnega konca ter je enaka takšni razdalji zadnje stene magazina ter tudi takšnim razdaljam horizontalnih prečnih prerezov magazina kjer koli na globini magazina, to je na poteku magazina od sprednje do zadnje stene,
- višino v območju od vključno 3 cm do vključno 100 cm, kjer je višina magazina oziroma predala razdalja sprednje stene magazina v vertikalni smeri od njenega spodnjega konca do njenega zgornjega konca ter je enaka takšni razdalji zadnje stene magazina ter tudi takšnim razdaljam horizontalnih prečnih prerezov magazina kjer koli na globini magazina, in
- globino v območju od vključno 5 cm do vključno 100 cm, kjer je globina magazina oziroma predala razdalja spodnje stene magazina ali zgornje stene magazina v horizontalni smeri od njenega sprednjega konca do njenega zadnjega konca ter je enaka tudi takšnim razdaljam horizontalnih prečnih prerezov magazina kjer koli na višini magazina.
V prednostnih izvedbenih primerih v smislu tega izuma ima magazin oziroma predal takrat, ko nima naloženih orodij in potrošnih elementov orodij, to je, ko je prazen, maso v območju od vključno 30 g do vključno 50 kg.
Predmet tega izuma so poleg magazinov oziroma predalov s potisnimi segmenti tudi pladnji s potisnimi segmenti, ki so izvedeni podobno, kot tukaj opisani magazin oziroma predal tako, da imajo znotraj pladnja pomično potisno steno oziroma potisno ploščo ali potisno letev za potiskanje v pladnjih naloženih izdelkov, prednostno orodij ali potrošnih elementov orodij, proti sprednji steni pladnja z izborno nastavljivim premerom drsne reže v sprednji steni pladnja za zdrs izdelka navzdol v predal za izdajo. Drsna reža pladnja je ob sprednji steni delovne enote operativne postaje, kjer se nahaja tudi predal za izdajo izdelkov. Ko se zaradi potiska potisnega bata potisnega segmenta ob zadnjo vertikalno ročico potisne ročice ta odmakne vstran s krčenjem tlačne vzmeti potisne ročice zaradi pritisne sile nanjo, se vstran odmakne tudi ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice pladnja in s tem sprosti pot izdelka do drsne reže, da se izdelek lahko po tej poti z zdrsom pomakne v drsno režo, kije med sprednjo steno pladnja in med ustavljalom pladnja, ter nato skozi drsno režo zdrsne ob tej sprednji steni navzdol in pade v predal za izdajo izdelkov v sprednji steni delovne enote operativne postaje. Ker je drsna reža v svojem premeru nastavljena na dimenzije izdelka, kije v več kosih zaporedno urejeno naložen v pladenj, skozi odprto pot do drsne reže in skozi drsno režo zdrsne zaporedno samo posamezni kos izdelka navzdol v podajni predal oziroma v predal za izdajo izdelka, prednostno orodja in potrošnih elementov orodja. Iz tega predala v sprednji steni delovne enote izdelek ob odprtju predala vzame in prevzame uporabnik operativne postaje.
Nadalje so predmet tega izuma tudi pladnji s potisnimi segmenti in predalniki s potisnimi segmenti po tem izumu. Takšni predalniki so izdelani iz niza dveh ali več tukaj opisanih magazinov oziroma predalov bodisi enakih ali različnih velikosti ali pa iz niza dveh ali več tukaj opisanih pladnjev enakih ali različnih velikosti. Takšne predalnike se skupaj z njim prilagojeno izvedenimi potisnimi segmenti, ki so konstruirani tako, da nalegajo ob te predalnike in tudi ob v njih nameščene magazine in/ali pladnje ter pomikajo njihove pomične elemente ter njihove tlačne vzmeti tako, da omogočajo delovanje teh predalnikov in v njih nameščenih magazinov in/ali pladnjev na način v smislu tega izuma, kije podoben tukaj opisanemu delovanju magazinov oziroma predalov po tem izumu.
Magazin oziroma predal v smislu tega izuma pomeni vsebnik, ki ima spodnjo steno oziroma dno, dve stranski ali lateralni steni določene višine ter zgoraj odprtino, v alternativni izvedbah pa je možna zgoraj tudi prekrivna plošča z namenom preprečitve nalaganja ali posedanja prahu in podobnih delcev na notranje površine magazina in na v njih naložene izdelke, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij. Magazin nima fiksne zadnje stene, ampak ima pomično zadnjo steno, ki jo tvori potisna plošča ali potisna stena magazina. Alternativno je lahko potisna plošča magazina izvedena tudi kot potisna letev. Stranski steni magazina oz. predala imata višino, ki je nekoliko nižja od višine v njem naloženih izdelkov ali kije enaka višini v njem naloženih izdelkov ali kije višja od višine v njem naloženih izdelkov.
Pladenj v smislu tega izuma pomeni vsebnik, ki ima spodnjo steno oziroma dno, dve stranski ali lateralni steni določene višine ter zgoraj odprtino, v alternativni izvedbah pa je možna zgoraj tudi prekrivna plošča z namenom preprečitve nalaganja ali posedanja prahu in podobnih delcev na notranje površine pladnja in na v njih naložene izdelke, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij. Pladenj nima fiksne zadnje stene, ampak ima pomično zadnjo steno, ki jo tvori potisna plošča ali potisna stena pladnja. Alternativno je lahko potisna plošča pladnja izvedena tudi kot potisna letev in ima bodisi dolžino enako horizontalni širini pladnja ali pa nekoliko krajšo od nje. V še nadaljnjih alternativnih izvedbah pladnja, ki ima znotraj vgrajene vmesne stene ali pregrade za segmentiranje oz. pregrajevanje pladnja v posamezne predelke za izdelke manjših velikosti, ima takšen pladenj več potisnih letev in po eno letev za posamezen predelek, kjer je vsaka takšna potisna letev dolžine, ki je nekoliko krajša od horizontalne širine predelka, kjer predelek poteka vzdolž globine pladnja, to je v smeri od sprednje stene do zadnje stene pladnja. Stranski steni pladnja imata višino, kije nižja ali kije bistveno nižja od višine v njem naloženih izdelkov.
Predalnik v smislu tega izuma pomeni konstrukcijo iz dveh ali več magazinov oz. predalov in/ali pladnjev, ki so v delovni enoti operativne postaje nameščeni skupaj v horizontalni smeri eden poleg drugega na eni ali več skupnih horizontalnih nosilnih letvah ali na eni skupni horizontalni plošči in/ali v vertikalni smeri eden nad drugim.
Poleg pomikanja potisne plošče oz. potisne stene ali potisne letve v magazinu oz. predalu, pladnju ali predalniku naprej in nazaj v horizontalni smeri vzdolž globine delovne postaje se pomika tudi vsak magazin oz. predal, pladenj ali predalnik, ki je nameščen v njem in to v smereh naprej in nazaj v horizontalni smeri vzdolž globine delovne postaje, kar omogočajo vodila, nameščena v obeh stranskih stenah delovne enote operativne postaje. S tem se ob odprtju vrat delovne enote, ki so nameščena na njeni sprednji steni, te magazine/ predale, pladnje in predalnike povleče naprej in izven delovne enote z namenom, da se v njih naloži izdelke, prednostno orodja in potrošne elemente orodij, za popolnitev zaloge teh v operativni postaji.
Predmet tega izuma so tudi potisni segmenti, ki so modularno sestavljivi iz osnovnih gradbenih elementov in komponent. Takšni potisni segmenti se namestijo in skonstruirajo skupaj z magazini, predali, predalniki in pladnji v smislu tega izuma in namestijo v napravah, to je v operativnih postajah po tem izumu, in to v delovnih enotah takšnih operativnih postaj, katerih delovanje upravljajo in krmilijo računalniške enote, ki so poleg delovnih enot sestavni del takšnih operativnih postaj oziroma naprav, ki se uporabljajo v sistemih za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zalog izdelkov, ki se jih namesti v takšne naprave in upravlja v okviru takšnih sistemov. Prednostno so navedeni izdelki orodja različnih vrst in potrošni elementi takšnih orodij.
Potisni segment magazina oziroma predala v smislu tega izuma se namešča sam ali v kombinaciji z več potisnih segmentov ter se konstruira skupaj z enim ali več magazinov oziroma predalov v operativne postaje, in sicer v delovne enote operativnih postaj, ki delujejo v sistemu za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tem izumu. Takšen potisni segment omogoča potiskanje potisne stene oziroma potisne plošče magazina v smeri od zadaj naprej, to je v horizontalni smeri od zadnje stene magazina proti sprednji steni magazina. S tem omogoča s pomočjo potisne stene/ potisne plošče magazina potiskanje in pomikanje orodij ali potrošnih elementov orodij proti sprednji steni magazina, ki so in kadar so ti nameščeni v magazinu oziroma predalu po tem izumu.
Potisni segmenti v smislu tega izuma so potisne enote ali potisni cilindri, ki so sestavljeni iz aktuatorja, kateri se kontrolirano giblje in s tem gibanjem izvaja potisno silo na okolne elemente oziroma gradnike. Prednostno je takšen aktuator izbran izmed aktuatorjev. kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike. Najbolj prednostno je to linearni aktuator, ki ima potisni bat, kateri ob aktivaciji aktuatorja pod vplivom električnega toka povzroči, da se potisni bat aktuatorja pomakne naprej in navzven iz telesa aktuatorja ter pri tem s svojo zunanjo in najbolj sprednjo ploskvijo doseže in se dotakne določenih gradnikov magazina, ki se pomikajo, kateri so potisna ročica magazina v zadnjem delu magazina, ki potiska na tlačno vzmet v zadnjem delu magazina, ter potisna plošča magazina oziroma potisna stena magazina, katera s svojim pomikanjem navzpred pomika v magazinu naložene izdelke, ki so orodje in potrošni elementi orodja, naprej in navzpred proti sprednji steni magazina. Takšna potisna plošča je vgrajena v notranjost magazina oz. predala ter je v alternativnih izvedbah tega izuma izvedena lahko tudi kot potisna letev v grajena v predalnike in/ali pladnje po tem izumu. S pomikanjem naprej pod vplivom potisne sile potisnega bata aktuatorja potisna plošča magazina, potisna stena ali pa potisna letev potisno silo prenaša naprej na izdelke, ki so, prednostno skupaj z njihovo zaščitno embalažo za preprečitev morebitnih poškodb, naloženi in shranjeni v magazinu, predalu, predalniku in/ali pladnju, tako da se ti pomikajo proti sprednji steni magazina, predala, predalnika in/ali pladnja ter s tem proti mestu njihove izdaje na operativni postaji oz. napravi, kar omogoči uporabniku, da iz naprave vzame in pridobi izdelek, kadar koli ga želi pridobiti.
Takšen potisni segment magazina oziroma predala v smislu tega izuma vključuje:
- linearni aktuator s potisnim batom,
- enoto kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata,
- vsaj enega ali več stikal za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja, - električno-elektronsko enoto potisnega segmenta, ki vključuje električne in elektronske komponente ter njihovo napeljavo s priključki, spojkami in konektorji,
- ohišje potisnega segmenta s pripadajočimi stenskimi elementi, ploščami in spojnimi zvezami med njimi, ter
- eno ali več namestitvenih plošč za namestitev potisnega segmenta v delovno enoto operativne postaje.
Enota kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata v smislu tega izuma je izvedena tako, da vključuje pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo in tlačno vzmet za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala oziroma končnega stikala. Alternativno je ta enota kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata izvedena tako, daje vgrajena v servo motor linearnega aktuatorja, kot je poznano in kot se uporablja na področju tehnike pri linearnih aktuatorjih.
Potisni segment po tem izumu je nameščen na horizontalno gred ob zadnji steni delovne enote operativne postaje ter se pomika po vodilih te gredi v horizontalni smeri levo in desno v horizontalne pozicije za delovanje na posamezne magazine oziroma predale ali pladnje. Po vodilih horizontalne gredi se potisni segment pomika na enega izmed načinov, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike na področju avtomatizacije in robotizacije industrijskih proizvodnih procesov ter transportno-logističnih procesov kot tudi na področju avtomatizacije prodaje in so izbrani izmed mehanizmov eno-osnega, dvo-osnega in več-osnega daljinsko upravljanega pomikanja in/ali samodejnega pomikanja različnih predmetov, med katerimi so delovna orodja, instrumenti in delovne ročice kot tudi polizdelki in izdelki, kjer se takšno pomikanje v eni, dveh ali več oseh izvaja s pomočjo konstrukcij z različnimi nosilnimi gredmi, vodili in/ali tračnicami in s po njih pomikajočimi se elementi, med katerimi so trakovi, členoviti trakovi, drsni trakovi različnih vrst, drsne verige ter druge podobne konstrukcije in mehanizmi. Na podobne načine se pomika tudi navedena horizontalna nosilna gred, ki nosi potisni segment in katera je nameščena na vertikalno nosilno gred delovne enote operativne postaje po tem izumu in se po vodilih vertikalne nosilni gredi pomika v vertikalni smeri navzgor in navzdol ter v vertikalne pozicije za delovanje na posamezne magazine oziroma predale ali pladnje tako, da potisni segment v vertikalni smeri doseže tisti magazin, na katerega deluje za izdajo določenega orodja ali potrošnega elementa orodja. S kombinacijo pomikanja potisnega segmenta po horizontalni nosilni gredi delovne enote in pomikanja horizontalne nosilne gredi potisnega segmenta po vertikalni gredi delovne enote operativne postaje potisni segment doseže točno določeno pozicijo v horizontalni in vertikalni smeri tako, da doseže magazin, v katerem je orodje ali potrošni element orodja, ki se mora potisniti proti sprednji steni delovne enote operativne postaje, kjer je nameščen predal za izdajo orodja ali potrošnega elementa orodja.
Ključen za delovanje potisnega segmenta v smislu tega izuma je linearni aktuator potisnega segmenta. Takšen linearni aktuator ima potisni bat, ki se vzdolž toka bata v ohišju linearnega aktuatorja pomika naprej izven toka do svoje najbolj sprednje lege, ki pomeni dolžino izvleka aktuatorja gledano na mirovalno pozicijo potisnega bata, ter nazaj proti zadnji steni ohišja aktuatorja, tako da samo del potisnega bata aktuatorja moli iz toka ali pa je tedaj potisni bat v ravnini, vzporedni s prednjo steno toka ali alternativno leži v notranjosti toka, kar je začetna ali mirovalna pozicija potisnega bata.
Linearni aktuator v smislu tega izuma ima:
- dolžino izvleka potisnega bata aktuatorja v območju od vključno 2 cm do vključno 100 cm ter prednostno 15 cm, kjer je dolžina izvleka potisnega bata aktuatorja razdalja med točko lege potisnega bata, ko je ta potisnjen do skrajne lega navzven iz toka ohišja aktuatorja in navzpred, in točko lege potisnega bata, ko je ta povlečen do skrajne lege navzad v tok ohišje aktuatorja,
- hitrost pomikanja potisnega bata aktuatorja naprej in navzven iz ohišja aktuatorja ter nazaj in navznoter v ohišje aktuatorja v območju od vključno 5 mm/s do vključno 500 mm/s ter prednostno 60 mm/s,
- potisno silo potisnega bata v območju od vključno 0,1 N do vključno 1000 N, to je sila s katero se potisni bat aktuatorja pomika naprej in pri tem, ko pride v stik z elementi magazina oziroma predala po tem izumu, z njo potiska na tlačno vzmet potisne ročice magazina, nato na potisno steno magazina ter na pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo potisnega segmenta,
- vhodno napetost enosmernega toka v območju od vključno 12 V do vključno 42 V ter prednostno 24 V.
Takšen linearni aktuator je na primer izbran med drugim izmed linearnih aktuatorjev podjetja GoMotorWorld s tržnimi nazivi LA08E linearni aktuator s kodirnikom (angleško: LA08E linear actuator with encoder) in LA09H linearni aktuator s Hallovim senzorjem (angleško: LA09H linear actuator with Hall sensor).
Potisni segment ter s tem njegov linearni aktuator in potisni bat aktuatorja so povezani s krmilnikom računalniške oziroma elektronske enote operativne postaje in od njega prejemajo signale za delovanje. Ko potisni segment prejme signal krmilnika, se potisni bat linearnega aktuatorja začne pomikati naprej in navzven iz toka ohišja linearnega aktuatorja.
Ko se potisni bat dotakne potisne plošče magazina in v njo zadane ter jo potisne naprej, da ta potisna plošča potisne naprej proti sprednji steni v magazinu naložene izdelke, se potisni bat ustavi ob pozicijskem stikalu potisnega segmenta in pritiska nanj še naprej, kjer v njem potisna sila narašča do maksimalne potisne sile potisnega bata, ki je enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, to je do maksimalnega možnega stiska te vzmeti glede na lastnosti te vzmeti, ki jo opredeljuje konstanta tlačne vzmeti. Ta konstanta tlačne vzmeti k, imenovane tudi kompresijska vzmet, pomeni maksimalno silo stiska tlačne vzmeti Fmax, ki jo ta vzmet še prenese reverzibilno, ko se maksimalno stisne za spremembo v dolžini vzmeti smax, tako da se ne poškoduje in ne deformira in da se po prenehanju delovanja potisne sile vrne nazaj v svojo prvotno raztegnjeno stanje. Konstanta tlačne vzmeti je enaka razmerju med potisno silo na vzmet in spremembo dolžine vzmeti zaradi delovanja potisne sile po formuli: k = F/s. Pri tem je maksimalna sprememba dolžine vzmeti smaxpri tlačni vzmeti enaka razliki med dolžino vzmeti v ne-stisnjenem stanju lo, ko tlačna vzmet ni obremenjena s potisno silo, in dolžino vzmeti v maksimalno stisnjenem stanju lmaxpo formuli: smax = lo - lmax. Ob tem je maksimalna sila stiska tlačne vzmeti Fmax in s tem maksimalne potisne sile na vzmet v pozicijskem stikalu enaka zmnožku konstante tlačne vzmeti in maksimalne spremembe dolžine vzmeti smax po formuli: Fmax = kx smax.
Zaradi tlačne vzmeti v pozicijskem stikalu ta nadalje delujoča potisna sila potisnega bata narašča vse do vrednosti maksimalne sile stiska tlačne vzmeti Fmax, in se v trenutku, ko to vrednost doseže, sproži pozicijsko stikalo potisnega segmenta. Ko se to pozicijsko stikalo sproži, to povratno pošlje signal krmilniku računalniške enote operativne postaje, da krmilnik pošlje potisnemu segmentu signal, da se potisni bat zaustavi in začne pomikati nazaj v začetni položaj v tok ohišja linearnega aktuatorja. Ko je bat v začetnem položaju, to je v toku ohišja aktuatorja, se krmilniku pošlje signal s pomočjo reed stikala, daje potisni bat v začetni poziciji/ položaju.
V alternativnih izvedbah ima potisni segment vgrajene dodatne pozicijske senzorje, ki zaznavajo mejne oziroma končne pozicije potisnega bata, to je začetno pozicijo, ko je potisni bat v toku linearnega aktuatorja v legi navzad. in končno pozicijo potisnega bata, ko je ta v legi najbolj naprej in izven toka. Naležna stran oziroma sprednja stran potisnega bata, s katero ta spredaj nalega na elemente magazina oziroma predala, to je na potisno ročico magazina in na potisno ploščo magazina, je posebej oblikovana, da se prilega in sledi obliki naležne površine potisne ročice magazina z namenom, da potisni bat lažje odrine ročico na magazinu in potiska na potisno ploščo magazina.
Pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo potisnega segmenta v smislu tega izuma omogoča kontroliranje delovanja potisnega bata aktuatorja glede na najbolj skrajno sprednjo pozicijo potisnega bata, kajti v tej točki pozicijsko stikalo omogoča zaustavitev pomikanja bata naprej s pomočjo mehanizma delovanja tlačne vzmeti v pozicijskem stikalu in v povezavi s krmilno enoto operativne postaje in s tem sproži začetek gibanja potisnega bata nazaj v tok ohišja aktuatorja. Pozicijsko stikalo v potisnem segmentu je preko tlačne vzmeti fleksibilno nameščeno v spodnji sprednji steni potisnega segmenta oz. potisnega cilindra in tik pod potisnim batom linearnega aktuatorja. S potiskanjem potisnega bata navzpred, ko se ta bat zaustavi ob pozicijskem stikalu, se v tlačni vzmeti pozicijskega stikala akumulira potisna sila do maksimalne potisne sile potisnega bata, ki je enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, s čemer se v vzmeti akumulira tudi potencialna energija tako dolgo, da potisna sila doseže svojo najvišjo vrednost, kije enaka vrednosti maksimalne sile stiska tlačne vzmeti Fmax, ob kateri se pozicijsko stikalo sproži. Ob sprožitvi pozicijskega stikala, ki pomeni hkrati najbolj sprednjo oziroma skrajno sprednjo pozicijo potisnega bata aktuatorja, se aktuator zaustavi in se v njegovem potisnem batu preneha izvajati potisna sila v smeri proti sprednji steni magazina ter se njegov potisni bat začne gibati nazaj.
Navedeno pozicijsko stikalo je povezano s krmilnikom računalniške enote operativne postaje in s to povezavo skupaj s tem krmilnikom omogoča, da se potisni bat potisnega segmenta vrne v prvotni mirujoči položaj. Ko se potisni bat ob pozicijskem stikalu ustavi in se potisna sila v njem še naprej povečuje vse do vrednosti maksimalne sile stiska tlačne vzmeti Fmax, se potisni bat zaradi tlačne vzmeti, ki akumulira to silo, ne premika več naprej proti sprednji steni magazina. Ravno v časovni točki, ko potisna sila v potisnem batu doseže vrednost maksimalne sile stiska tlačne vzmeti Fmax, se to stikalo sproži in pošlje krmilniku signal, da ta nato pošlje stikalu za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja signal, kateri prek aktuatorja povzroči, da se na potisni bat nič več ne izvaja sila potiska v sprednji steni magazina, temveč da se bat začne pomikati nazaj in se povleče nazaj v tok linearnega aktuatorja v mirujoči položaj. Ti koraki postopka delovanja potisnega bata v potisnem segmentu v magazinu delovne enote operativne postaje omogočijo, da se s konfiguracijo računalniške enote v nadzoru stanja zaloge izdelkov odšteje en kos izdanega izdelka, kije prednostno orodje ali njegov potrošni element.
Tlačna vzmet v pozicijskem stikalu oziroma končnem stikalu potisnega segmenta v smislu tega izuma je nameščena med stikalom in sprednjo steno ohišja potisnega segmenta. Takšna tlačna vzmet ob pozicijskem stikalu oziroma končnem stikalu je izbrana izmed tlačnih vzmeti, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike, in ima:
- zunanji premer vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm ter prednostno 15 mm, kjer je zunanji premer vzmeti razdalja od diametralno najbolj nasprotnih si dveh točk horizontalnega prečnega preseka niza zavojev vzmeti,
- dolžino vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm ter prednostno 20 mm, kjer je dolžina vzmeti razdalja od ravnine prvega zavoja vzmeti do ravnine zadnjega zavoja vzmeti, merjeno vzdolž poteka niza navojev vzmeti, in
- premer žice vzmeti od vključno 0,3 mm do vključno 3 mm ter prednostno 1 mm, kjer je premer žice vzmeti premer žice v njenem horizontalnem prečnem prerezu.
Ta tlačna vzmet omogoča, da se ob ustavitvi potisnega bata ob pozicijskem stikalu povečuje potisna sila bata do maksimalne sile stiska tlačne vzmeti Fmax, ki se pretvarja v potencialno energijo tlačne vzmeti, katera se stiska skupaj in pri maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax sproži pozicijsko stikalo, ki nato pošlje krmilniku računalniške enote operativne postaje signal, da ta nato pošlje potisnemu segmentu signal, da se bat začne pomikati nazaj in se povleče nazaj v tok linearnega aktuatorja.
Potisni segment v smislu tega izuma vključuje še vsaj enega ali več stikal za uravnavanje delovanja aktuatorja. V enem izmed možnih izvedbenih primerov po tem izumu je takšno stikalo nameščeno v zgornji plošči potisnega segmenta in ob električno-elektronski enoti potisnega segmenta. Takšno stikalo za uravnavanje delovanja aktuatorja je elektromagnetno stikalo in prednostno stikalo reed, kije izbrano izmed stikal reed, kot so poznana in kot se uporabljajo v stanju tehnike. To stikalo nadzira tok električnega toka v tokokrogu tako, da se odziva na magnetno polje in/ali magnetne elemente, pri čemer ima vgrajene dva ali več železnih in med seboj ločenih krakov. Ob približanju magnetnega polja ali magnetnega elementa stikalu reed, se med seboj ločeni železni kraki namagnetijo in pomaknejo bliže ali skupaj, tedaj se stikalo reed vključi in omogoči pretok električnega toka za delovanje linearnega aktuatorja. Ob oddaljitvi magnetnega polja in/ali magnetnega elementa od stikala, se med seboj ločeni železni kraki razmagnetijo in razmaknejo narazen, tedaj se stikalo reed izključi in prekine pretok električnega toka ter s tem delovanje linearnega aktuatorja. Na razdaljo odzivanja stikala vpliva jakost magnetnega polja in/ali magnetnega elementa ter tudi velikost stikala. V enem izmed izvedbenih primerov po tem izumu je takšno stikalo nameščeno na zgornji plošči ob električno-elektronski enoti potisnega segmenta. Reed stikalo omogoča, da se v potisnem segmentu zazna končne oziroma mejne pozicije bata, to je začetni položaj bata, ko je ta v poziciji najbolj zadaj oziroma v uvlečenem položaju in s tem v legi v toku ohišja aktuatorja, in končni položaj bata, ko je ta v poziciji najbolj spredaj. Ko bat pride nazaj v začetni oz. izhodiščni položaj po opravljeni izdaji izdelka, to je orodja ali potrošnega elementa orodja, reed stikalo to zazna in pošlje signal krmilniku računalniške enote, daje bat v uvlečenem položaju, kar hkrati pomeni, daje bil izdelek izdan in daje izdaja izdelka zaključena ter se zato v krmilniku zaključi izdajanje orodja.
Električno-elektronska enota potisnega segmenta v smislu tega izuma vključuje električne in elektronske komponente ter njihovo napeljavo s priključki, spojkami in z vmesnimi konektorji. V enem od možnih izvedbenih primerov po tem izumu, kot so prikazani v priloženih slikah, je električno-elektronska enota potisnega segmenta nameščena v škatli v zgornjem delu potisnega segmenta zaradi lažje namestitve in lažjega vzdrževanja.
Potisni segment v smislu tega izuma ima nadalje ohišje, v katerem je nameščen linearni aktuator s potisnim batom in na katerega so nameščene vse ostale tukaj opredeljene komponente in enote potisnega segmenta. Takšno ohišje sestoji iz stenskih elementov, med katerimi so dno potisnega segmenta s stranskimi stenami, ter iz sprednje, zgornje in spodnje plošče, kjer so ti elementi med seboj povezani s spojnimi zvezami z maticami, vijaki in raznimi vstavki, med katerimi so prednostno medeninasti vstavki oziroma inserti.
Potisni segment v smislu tega izuma ima še eno ali več namestitvenih plošč za namestitev potisnega segmenta v delovno enoto operativne postaje, in sicer na horizontalno gred in preko te na vertikalno gred delovne enote operativne postaje. V posebnih alternativnih izvedbenih primerih tega izuma so navedeni izdelki lahko katerikoli izdelki, katere se namesti v magazine, predale, predalnike in pladnje po tem izumu, kateri so vgrajeni v naprave za hrambo, skladiščenje in izdajanje takšnih izdelkov uporabnikom, kadar jih ti žele pridobiti od naprav po tem izumu. V enem izmed posebnih alternativnih izvedbenih primerih tega izuma so navedeni izdelki izbrani izmed izdelkov široke potrošnje, kot na primer izdelki za vsakdanjo uporabo ljudi in tedaj naprave po tem izumu delujejo kot prodajni avtomati. Kadar so takšni izdelki prehrambeni izdelki ali pa farmacevtski izdelki z rokom uporabe in posebnimi pogoji hrambe, ki so med drugim opredeljeni s temperaturo hrambe, vlažnostjo okolnega zraka in drugimi parametri mikrookolja hrambe, potem je naprava po tem izumu izvedena tako, da vključuje še ogrevalno in/ali hladilno enoto ter po potrebi enoto za uravnavanje vlažnosti zraka znotraj naprave. Takšne ogrevalne enote, hladilne enote ter enote za uravnavanje vlažnosti zraka so vključno s pripadajočimi senzorskimi enotami in kontrolnimi enotami izbrani izmed enot, kot so poznane in se uporabljajo v stanju tehnike.
Takšni magazini, predali, predalniki in pladnji se med drugim namestijo v naprave, ki so operativne postaje ali avtomatske naprave ali avtomate, kateri služijo za nameščanje v njih različnih vrst izdelkov na urejen, organiziran in strukturiran način z namenom hrambe teh izdelkov v njih na takšen način, da do njih lahko dostopajo uporabniki in še nadalje samo določeni uporabniki, kadar žele pridobiti izdelke iz njih in jih od teh naprav pridobijo.
Določeni uporabniki v smislu izuma so tisti uporabniki takšnih naprav, ki imajo avtorizacijo in/ali pooblastilo za dostop in pridobitev izdelkov iz naprave.
Takšna avtorizacija in/ali pooblastilo se izvede na enega izmed načinov, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike, med katerimi so na primer dostop do naprave v smislu tega izuma s pomočjo avtorizacijske kode, ki se napravi poda preko vhodnih enot naprave, kar je na primer z vnosom uporabniškega imena in gesla uporabnika preko zaslona na dotik, preko tipkovnice, bodisi s posebno kodo, ki je na primer v obliki črtne kode, hitro berljive kode (angleško: quick reading code, kratica QR code), radiofrekvenčnega identifikatorja (angleško: radio-frequency identifier, kratica: RFID), kar prebere čitalna naprava kot na primer skener, ki je na primer posebna vhodna enota na napravi ali pa je to čitalno polje na zaslonu na dotik, bodisi s posebno elektronsko kartico, ki daje avtorizacijo uporabniku in jo prebere posebna vhodna enota za čitanje elektronskih kartic, ter na druge podobne načine, kot so poznani in se uporabljajo v stanju tehnike.
Predmet tega izuma je tudi postopek delovanja magazina oziroma predala s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij v smislu tega izuma, ki vključuje sledeče korake:
A) začetni mirujoči položaj magazina z naloženimi izdelki in začetni mirujoči položaj linearnega aktuatorja potisnega segmenta s potisnim batom v uvlečeni legi mirovanja, kije pozicija potisnega bata znotraj toka ohišja linearnega aktuatorja;
B) vključitev linearnega aktuatorja potisnega segmenta in začetek delovanja potisne sile v potisnem batu ter pomikanja tega bata v smeri proti magazinu, pri čemer se začne potisni bat pomikati navzpred in izven toka ohišja linearnega aktuatorja ter proti zadnji steni magazina ter proti njegovemu zadnjemu kraku potisne ročice in proti njegovi potisni plošči magazina, kjer se to izvede pod signalom krmilnika računalniške enote operativne postaje preko elektronskih povezav z delovno enoto, kjer je krmilnik računalniške enote operativne postaje konfiguriran tako, da prejema signale od stikal potisnega segmenta in pošilja signale stikalom potisnega segmenta, kjer stikala potisnega segmenta uravnavajo delovanje potisnega segmenta in njegovih gradbenih elementov, vključno s potisnim batom;
C) stik potisnega bata potisnega segmenta z zadnjim vertikalnim krakom potisne ročice magazina in potiskanje zadnjega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina, kjer se potisni bat pri gibanju navzpred najprej s svojim sprednjim delom oziroma z naležno sprednjo ploskvijo dotakne zadnjega vertikalnega kraka potisne ročice v zadnjem delu magazina in potisne nanj ter s tem na tlačno vzmet v zadnjem delu magazina;
D) rotacija potisne ročice okoli sornika in premik sprednje zapiralne ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina ter sprostitev poti izdelku v magazinu do drsne reže v sprednji steni magazina, pri čemer se zaradi odmika sprednje zapiralne ploščice potisne ročice vstran sprosti pot do drsne reže, da se v to lahko pomakne izdelek pod pritisno silo potisne plošče magazina;
E) stik potisnega bata potisnega segmenta s potisno ploščo magazina in potiskanje v magazinu zaporedno naloženih izdelkov proti sprednji steni magazina, kjer se potisni bat tekom nadaljnjega pomikanja navzpred s svojim sprednjim delom oziroma z naležno sprednjo ploskvijo dotakne potisne plošče magazina, potisne nanjo ter jo potiska navzpred proti sprednji steni magazina in s tem proti sprednji steni delovne enote operativne postaje, v kateri se nahaja predal za izdajo izdelkov, kar hkrati povzroči, da se v magazinu naloženi izdelki začno pomikati naprej proti sprednji steni magazina in proti sprednji steni delovne enote;
F) pomik samo enega izdelka v drsno režo magazina pod pritisno silo potisne plošče magazina, kjer se zaradi nastavitve premera drsne reže z ustavIjalom magazina na dimenzijo premera izdelka v to drsno režo pomakne samo en izdelek, ki v tej reži obstane za kratek čas zaradi sil lepenja s stičnimi površinami ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice, ki ta izdelek s strani vpenja v drsni reži, ter s stičnimi površinami naslednjega izdelka v magazinu, kije naložen za tem izdelkom;
G) stik potisnega bata s pozicijskim stikalom potisnega segmenta in zaustavitev bata ob hkratnem naraščanju potisne sile v njem v smeri navzpred proti sprednji steni magazina, kjer se potisni bat zaustavi ter v njem nadalje narašča potisna sila do maksimalne vrednosti, ki je enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, kar se zgodi po pomiku enega izdelka v drsno režo v sprednji steni magazina;
H) prenehanje delovanja potisne sile v potisnem batu v smeri navzpred proti sprednji steni magazina in pomikanje bata nazaj proti zadnji steni delovne enote operativne postaje v začetni mirujoči položaj linearnega aktuatorja, kar se zgodi v trenutku, ko ta potisna sila doseže maksimalno vrednost, ki je enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, kjer se to izvede preko povezave krmilnika računalniške enote z delovno enoto tako, da se signal iz pozicijskega stikala o doseženi maksimalni vrednosti potisne sile pošlje preko elektronskih povezav krmilniku računalniške, kije konfiguriran tako, da na podlagi tega signala pošlje nazaj potisnemu segmentu signal za zaustavitev in pomikanje potisnega bata nazaj v začetni mirujoči položaj;
I) ustavitev potisne plošče magazina, kar se zgodi zaradi prenehanja potiskanja potisnega bata nanjo, pri čemer se potisna plošča zaustavi zaradi sil lepenja s stičnimi površinami v notranjosti magazina;
J) vrnitev zadnjega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina ter hkratna vrnitev sprednjega kraka potisne ročice in ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina, kar se zgodi zaradi prenehanja potiskanja potisnega bata na zadnji vertikalni krak potisne ročice magazina, čemur sledi pomik zadnjega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina ter zaradi rotacije potisne ročice okoli sornika hkratni pomik sprednjega kraka in s tem ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice magazina v prvotno lego proti sredini magazina, zaradi česar ta ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice s strani preneha vpenjati v drsni reži začasno obstali en kos izdelka in s svojim pomikom nazaj proti prvotni legi v sredini magazina premaga sile lepenja med stičnimi površinami tega izdelka in nalegajočih površin ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice ter naslednjega izdelka v magazinu, ki je naložen za tem izdelkom;
in
K) zdrs navedenega enega kosa izdelka skozi drsno režo v sprednji steni magazina navzdol s prostim padom v predal za izdajo izdelka, ki se izvede tako, da se v drsno režo pomaknjen samo en izdelek sprosti, ko ga s strani preneha vpenjati ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice in ko ta s pomikom nazaj v prvotno lego v sredini s svojo silo gibanja premaga sile lepenja med površinami izdelka in nalegajočimi površinami ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice ter naslednjega izdelka v magazinu, kije naložen za tem izdelkom.
Drsna reža v sprednji steni magazina oziroma predala po tem izumu je reža med povsem spredaj nameščenim ustavljalom magazina in med sprednjo steno magazina, ki jo oblikujejo sprednje ploskve stranskih sten magazina in ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice, kjer je v spodnjem in približno srednjem delu sprednje stene magazina posebej izveden utor. Ta utor v sprednji steni magazina, ki je viden na primer v slikah 3, 5, 7, 9, 14, 16, 17, 18, določa razpon območja, v katerem se potisna ročica ob sprednji steni magazina premika levo in desno ter s tem zapira in odpira pot izdelku do drsne reže, kadar je izdelek naložen v magazinu in se pod delovanjem pritisne sile potisne plošče pomika navzpred proti drsni reži.
Nadalje je predmet tega izuma operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij v smislu tega izuma. Operativna postaja v smislu tega izuma pomeni napravo ali delovno postajo oziroma avtomat, ki deluje v smislu tega izuma in na kateri se med drugim izvajajo postopki in koraki postopkov izdaje izdelkov, prednostno orodij in potrošnih elementov orodij, postopki in koraki postopkov polnjenja in zagotavljanja zaloge posameznih orodij in/ali potrošnih elementov orodij ter po potrebi tudi postopki in koraki postopkov vračanja ter po potrebi tudi nadzora vračanja orodij in/ali potrošnih elementov orodij.
Takšna operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij vključuje:
- vsaj eno ali več računalniških oziroma elektronskih enot z vsaj eno ali več vhodnimi enotami, z vsaj eno ali več izhodnimi enotami, z vsaj eno ali več krmilnih oziroma kontrolnih enot, katera sestoji iz vsaj ene ali več procesnih enot ter iz vsaj ene ali več spominskih enot;
vsaj eno ali več delovnih enot z mestom izdaje, prevzema in polnjenja orodij in/ali potrošnih elementov orodij, kije značilna po tem, da vključuje v vsaj enega ali več magazinov, pladnjev in/ali predalnikov po tem izumu in vsaj enega ali več potisnih segmentov po tem izumu ter vsaj enega ali več predalov za izdajo izdelka, kateri je prednostno nameščen v sprednji steni delovne enote.
Kadar sta v operativni postaji le ena delovna enota in ena računalniška enota, sta ti dve bodisi ločeni v svojih ohišjih, kot na primer prikazuje slika 31, ali pa sta obe vgrajeni v skupno ohišje. Kadar je v operativni postaji po tem izumu več delovnih enot in/ali več računalniških enot, so te bodisi vgrajene v eno skupno ohišje bodisi je vsaka takšna enota v svojem ohišju bodisi so nekatere izmed enot združene skupaj in vgrajene v skupnem ohišju in so druge izmed enot ločene v svojih ohišjih.
Računalniška oziroma elektronska enota v smislu tega izuma vključuje vsaj eno ali več vhodnih enot za vnos podatkov, vsaj eno ali več izhodnih enot za prikaz podatkov, kjer so nekatere izmed teh enot po potrebi združene v eno vhodno-izhodno enoto ali v več vhodno-izhodnih enot, kjer so te enote izbrane izmed enot, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike, med katerimi so računalniški zasloni oz. monitorji ter čitalniki in/ali skenerji različnih vrst kod, kot na primer črtnih kod ali hitro berljivih kod (angleško: QR codes) ter čitalniki različnih vrst elektronskih čipov in/ali elektronskih kartic.
Nadalje vključuje takšna računalniška oziroma elektronska enota še vsaj enega ali več krmilnikov oziroma krmilnih oz. kontrolnih enot, kateri sestoji iz vsaj ene ali več procesnih enot ter iz vsaj ene ali več spominskih enot, je izbrana izmed industrijskih računalniških oziroma elektronskih enot, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike na področju avtomatizacije in robotizacije industrijskih proizvodnih procesov ter transportno-logističnih procesov kot tudi na področju avtomatizacije prodaje s prodajnimi avtomati. Takšni računalniki so med drugim na primer industrijski računalniki podjetja Kontron, kot n. pr. industrijski računalniki s tržnimi oznakami KBox C-103-CFL, KBoxC-102 in KBox C-101, ali podjetja Siemens, kot n. pr. industrijski računalnik s tržnim nazivom Industrijski osebni računalnik S1MATIC 1PC127E (angleško: Industrial PC SIMATIC 1PC127E) ali podjetja Axiomtek, kot n. pr. industrijski računalniki s tržnimi oznakami IPC974-519-FL, IPC962-512-FL in IPC964512-FL.
Takšna računalniška oziroma elektronska enota v smislu tega izuma vključuje še električni transformator, prožilno enoto za motorje vertikalnih nosilnih gredi in horizontalnih nosilnih gredi delovne enote, to je za koračne in/ali servo motorje, različne vrste priključkov, sponk in konektorjev ter električnih in elektronskih kablov za medsebojno povezavo električnih in/ali elektronskih enot, izvedeno na način, kot je poznano in kot se uporablja v stanju tehnike.
Delovna enota takšne operativne postaje s smislu tega izuma vključuje en potisni segment, ki deluje na enega ali več magazinov in kjer navedeni potisni segment v določenem časovnem intervalu deluje le na en magazin. V alternativnem izvedbenem primeru po tem izumu takšna delovna enota vključuje dva ali več potisnih segmentov, kjer vsak potisni segment v določenem časovnem intervalu deluje le na en magazin tako, da se delovanje potisnih segmentov medsebojno ne moti. Pri tem je potisni segment v delovni enoti nameščen na svoji horizontalni nosilni gredi in preko te na vertikalni nosilni gredi, kjer sta ti gredi vgrajeni v delovno enoto, prednostno ob zadnji steni delovne enote. Horizontalna nosilna gred pri tem potuje po vertikalni nosilni gredi z motornim pogonom vertikalne nosilne gredi, kjer je motor vertikalne nosilne gredi izbran izmed koračnih motorjev ali servo motorjev. Potisni segment potuje po horizontalni nosilni gredi z motornim pogonom horizontalne nosilne gredi, kjer je motor horizontalne nosilne gredi izbran izmed koračnih motorjev ali servo motorjev. Pri tem horizontalna nosilna gred potuje po vertikalnih vodilih vertikalne nosilne gredi navzdol in navzgor v vertikalni smeri glede na vertikalno os delovne enote in potisni segment potuje po horizontalnih vodilih horizontalne nosilne gredi levo in desno v horizontalni smeri glede na horizontalno os delovne enote. Na ta način se s kombinacijo gibanja posredno prek gibanja horizontalne nosilne gredi vzdolž vertikalne nosilne gredi in direktno z gibanjem vzdolž horizontalne gredi potisni segment v delovni enoti pomika navzdol in navzgor ter levo in desno tako, da dosega pozicije, v katerih deluje na vsaj enega ali več navedenih magazinov.
Vertikalna nosilna os oziroma vertikalna nosilna gred v delovni enoti operativne postaje po tem izumu je ena in je nameščena v horizontalni sredini delovne enote ter vključuje vodila za pomikanje horizontalne nosilne gredi v vertikalni smeri navzdol in navzgor glede na višino delovne enote. Alternativno sta vertikalni nosilni gredi v delovni enoti dve in sta nameščeni ob levi in desni steni delovne enote ter tedaj obe vključujeta vodila za naleganje koncev horizontalne gredi in pomikanje horizontalne gredi v vertikalni smeri navzdol in navzgor glede na višino delovne enote. V nadaljnjih alternativnih izvedbenih primerih je lahko vertikalnih nosilnih gredi v delovni enoti več, a so tedaj razporejene ločeno med seboj tako, da vsaka obsega le določen vertikalni in/ali horizontalni odsek prostora znotraj delovne enote operativne postaje po tem izumu.
Horizontalna nosilna os oziroma horizontalna nosilna gred za namestitev in pomikanje potisnega segmenta po njej v smeri levo in desno gledano na širino oziroma horizontalo delovne enote operativne postaje po tem izumu je ena in je gibljivo nameščena v vertikalni nosilni gredi ali alternativno v dveh ob stranskih stenah delovne postaje nameščenih vertikalnih nosilnih gredeh delovne enote ter vključuje vodilo za pomikanje potisnega segmenta v horizontalni smeri levo in desno glede na širino oziroma horizontalo delovne enote. Alternativno je vertikalnih nosilnih gredi v delovni enoti več, kadar ima delovna enota dva ali več potisnih segmentov. Tedaj sta horizontalni gredi dve za dva potisna segmenta v smislu tega izuma ali je več teh gredi za več potisnih segmentov, kjer je v vsaki horizontalni gredi nameščen po en potisni segment. Vsaka izmed takšnih horizontalni gredi vključuje vodila in elemente za naleganje in pomikanje v njih potisnih segmentov v horizontalni smeri levo in desno glede na širino oz. horizontalo delovne enote. V nadaljnjih alternativnih izvedbenih primerih, ko je horizontalnih nosilnih gredi v delovni enoti več, so te razporejene ločeno med seboj tako, da vsaka obsega le določen vertikalni in/ali horizontalni odsek prostora znotraj delovne enote operativne postaje po tem izumu.
Konstrukcije vertikalne osi oziroma vertikalne nosilne gredi in horizontalne osi oziroma horizontalne nosilne gredi, ki omogočajo skupaj več-osno pomikanje enega potisnega segmenta ali v alternativnih izvedbah po tem izumu dveh potisnih segmentov ali več potisnih segmentov v vertikalni in horizontalni smeri, so izbrane izmed konstrukcij, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike, predvsem na področju strojništva, elektrotehnike in robotike za namene logistike, skladiščenja in pretovarjanja različnih vrst objektov in izdelkov. Vsaka izmed nosilnih gredi je gnana s svojim motorjem, kije izbran izmed koračnih motorjev ali servo motorjev, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike. Delovanje takšnih motorjev nadzoruje in upravlja krmilnik računalniške enote operativne postaje.
Vertikalne nosilne gredi in horizontalne nosilne gredi skupaj z motorji so izbrane izmed sistemov več-osnega premikanja podjetja Festo AG & Co, ki so na primer sistemi s tržnim nazivom več-osne rešitve (angleško: multi-axis Solutions) sistemov optimiziranih gibalnih serij (angleško: Optimised Motion Series OMS system).
V alternativni izvedbi tega izuma, ko ima delovna enota operativne postaje sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij dva ali več potisnih segmentov, so navedene vertikalne in horizontalne nosilne gredi izvedene tako, da vsakemu potisnemu segmentu pripada po ena vertikalna nosilna gred in po ena horizontalna nosilna gred ter so te razporejene tako, da vsak potisni segment tekom delovanja potuje po celotni vertikalni višini delovne enote in le po določenem horizontalnem odseku vzdolž horizontalne širine delovne enote.
Predal za izdajo izdelkov, kije prednostno vgrajen v sprednji steni delovne enote in s tem v vrata delovne enote operativne postaje, je na notranjih površinah, ki so v stiku z izdelkom, prednostno orodjem ali potrošnim elementom orodja, ki vanje pade in se iz njih prevzame, obložen s filcem, gumo, peno ali drugim podobnim materialom, da se izdelek, ki pade vanj ne poškoduje. Navedena pena je bodisi poliuretanska pena, imenovana tudi puhin pena, ali pa pena za zvočno izolacijo, kot je poznana in kot se porablja se v stanju tehnike. Padec izdelka v predal je v območju višine oziroma višinske razlike od 0,1 cm do višine 170 cm ter prednostno do višine 120 cm, to je višinska razdalja od ravnine magazina oz. predala ali pladnja, iz katerega zdrsne izdelek navzdol, in do naležne površine predala za izdajo izdelka, na katero pade izdelek. V alternativnih izvedbah delovne enote je po potrebi več predalov za izdajo izdelkov, ki so ožji ali širši odvisno od dimenzij izdelkov ter so v sprednji steni delovne enote nameščeni zaporedno eden ob drugem ali vzporedno eden nad drugim.
Delovna enota operativne postaje po tem izumu ima:
- širino v območju od vključno 20 cm do vključno 170 cm,
- višino v območju od vključno 20 cm do vključno 320 cm, in - globino v območju od vključno 10 cm do vključno 250 cm.
V fazi, ko delovna enota operativne postaje po tem izumu nima naloženih orodij in potrošnih elementov orodij, ima delovna enota maso v območju od vključno 10 kg do vključno 1000 kg.
Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tem izumu v nekaterih izvedbah izuma deluje kot samostojna enota, ki ni vključena v informacijsko-komunikacijsko omrežje. V drugih izvedbah izuma operativna postaja v smislu tega izuma vključuje še vsaj eno ali več komunikacijskih enot, s katero ali s katerimi je vključena v informacijskokomunikacijsko omrežje, katero vključuje vsaj enega ali več računalniških strežnikov. V takšnem primeru izvedbe je operativna postaja po tem izumu vključena v informacijskokomunikacijsko omrežje, kije intranet, alternativno pa v informacijsko-komunikacijsko omrežje, kije internet.
V specialnih izvedbenih primerih po tem izumu operativna postaja vključuje vsaj eno ali več delovnih enot in vsaj eno ali več računalniških oziroma elektronskih enot, ki imata oziroma ki imajo skupno ohišje ali pa ločena ohišja.
Se nadalje je predmet tega izuma tudi postopek delovanja operativne postaje sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij, kjer je operativna postaja skupaj z delovno enoto in z računalniško enoto konfigurirana tako, da omogoča izvedbo sledečih korakov:
Pl) izbor izdelka in števila kosov izdelka, prednostno orodja ali potrošnega elementa orodja, ki se izda iz delovne enote operativne postaje, kar se izvede na vhodno-izhodni enoti računalniške enote operativne postaje z izborom izdelka za izdajo in z izborom ali vnosom števila kosov tega izdelka;
P2) potrditev vnesenega izbora izdelka in števila kosov izdelka na vhodno-izhodni enoti računalniške enote operativne postaje;
P3) pomik posameznega kosa izbranega izdelka v magazinu, v katerem je naložen in shranjen, do sprednje stene magazina in zdrs tega posameznega kosa izbranega izdelka iz navedenega magazina skozi drsno režo ob sprednji steni tega magazina ter padec izdelka navzdol v predal za izdajo izdelkov v sprednji steni delovne enote operativne postaje;
in
P4) odklenitev predala za izdajo izdelkov v sprednji steni delovne enote operativne postaje s sprostitvijo v tej steni ob predalu nameščenega mehanizma ključavnice predala, tako da se predal odpre proč in navzven od sprednje stene delovne enote, da se iz odprtega predala lahko vzame v njem ležeč izdelek.
Operativna postaja je v kombinaciji delovne enote in računalniške enote po tem izumu konfigurirana s pomočjo računalniške aplikacije v navedeni računalniški enoti tako, da s krmilnikom računalniške enote nadziramo in krmilimo delovanje operativne postaje, njene delovne enote in njene računalniške enote ter preko njih sistem za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge izdelkov, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij. Pri tem se v tej aplikaciji konfigurira podatke, kot so podatki o posameznih vrstah izdelkov, maksimalno število kosov posameznih vrst izdelkov v magazinu, pladnju in/ali predalniku, minimalno število kosov posameznih vrst izdelkov v magazinu, pladnju in/ali predalniku uporabnik, pri kateri krmilnik prepozna in preko vhodno-izhodnih enot v računalniški enoti sproži signal, da se znižuje številko kosov posamezne vrste izdelka, ker je to število doseglo minimalno število kosov posameznih vrst izdelkov in je za to potrebo zaloge popolniti. Poleg tega se konfigurira tudi podatke o značilnostih posameznih vrst izdelkov, o uporabnikih in njihovih avtorizacijah za izdajo in prevzem posameznih vrst izdelkov, po potrebi pa tudi podatke o dobaviteljih izdelkov, o delovnih nalogih in druge s tem povezane podatke.
Uporabnik izvede prijavo na vhodno-izhodni enoti računalniške enote operativne postaje in s tem pridobi dostop do izdaje tistih vrst izdelkov, za katere je pooblaščen oz. avtoriziran. Vsak uporabnik ima namreč določena pooblastila in s tem povezane pravice, do katerih vrst podatkov in ukazov lahko dostopa. Za namen izdaje izdelka uporabnik pri sami izdaji izbere tisti sklop podatkov o izdelkih, za katere je avtoriziran, da jih prevzame na operativni postaji. V sklopu podatkov, prikazanem na zaslonu vhodno izhodne enote uporabnik poišče ustrezen izdelek, ga izbere, vnese podatek o številu kosov izdelka in vse to na zaslonu na koncu potrdi. S tem krmilnik računalniške enote operativne postaje preko stikal v delovni enoti sproži delovanje delovne enote in njenih potisnih segmentov v povezavi z magazini, pladnji in/ali predalniki tako, da ustrezen izdelek pade v predal za izdajo, ki se končno odklene tako, da ga uporabnik lahko odpre in iz njega prevzame izdelek.
Uporabnik operativne postaje po tem izumu, kateri ima pravico do polnjenja zalog izdelkov v delovni enoti operativne postaje, izvede prijavo na vhodno-izhodni enoti računalniške enote operativne postaje in s tem pridobi dostop do delovne enote tako, da se odklenejo vrata delovne enote, ki jih uporabnik nato odpre in nato povleče ven iz delovne enote tisti magazin, pladenj in/ali predalnik, ki ga želi polniti z novimi kosi izdelkov z namenom da popolni zaloge.
Pred nalaganjem novih kosov izdelkov ta uporabnik na vhodni-izhodni enoti vnese podatke o izdelku bodisi ročno ali pa s pomočjo čitalcev različnih vrst kod in/ali označevalcev na računalniški enoti, kot na primer s skenerjem ali čitalcem črtnih kod, katere so na embalaži izdelkov. Pri tem mu vhodno-izhodna enota na zaslonu prikaže alfa-numerični podatek, v kateri magazin, pladenj ali predalnik naj izdelek naloži in priporočeno količino kosov tega izdelka za popolnitev zalog, pri čemer uporabnik za izdelek vnese podatek o številu kosov izdelka, kijih naloži za popolnitev zalog. Po naložitvi kosov orodja v ustrezen magazin ali pladenj, uporabnik potrdi količino kosov.
V alternativnih izvedbah tega izuma je operativna postaja konstruirana in konfigurirana tako, kadar je povezana v internetno omrežje, da omogoča samodejno naročanje izdelkov pri dobavitelju. Ob tem se parametri aplikacije v krmilniku računalniške enote operativne postaje konfigurirajo tako, da se določi minimalna količina kosov izdelkov posamezne vrste v delovni enoti, pri kateri se sproži opozorilni signal ali pa opozorilni alarm, ki dobavitelju preko internetne povezave sporoči, da naj dostavi določen izdelek v določenem številu kosov za popolnitev zalog glede na maksimalno število kosov posamezne vrste izdelkov, ki pomeni polno stanje zaloge te vrste izdelkov. Na ta način se zagotovi stalnost zaloge posameznih vrst izdelkov v operativni postaji.
Krmilnik računalniške enote operativne postaje po tem izumu uravnava delovanje delovne enote in celotne operativne postaje tako, da po vnosu in/ali izboru vrste izdelka na vhodno-izhodni enoti in število kosov tega izdelka, krmilnik prepozna točno pozicijo te vrste izdelkov v delovni enoti, to je točno določen magazin ali pladenj ter ob tem prepozna lego potisnega segmenta za delovanje na ta magazin ali pladenj, v katerem je izdelek naložen, in preko električno-elektronskih povezav z delovno enoto vključi motorja vertikalne in horizontalne nosilne gredi. Ob tem krmilnik uravnava motorja tako, da se potisni segment po vertikalni in horizontalni nosilni gredi pomakne v lego za delovanje na navedeni magazin ali pladenj. Krmilnik vključi motorje s pomočjo stikal in pogonov ter jim določi pozicijo za delovanje glede na poziciji vertikalne in horizontalne nosilne gredi. Ko motorja teh gredi tako pomakneta potisni segment v pravo lego za delovanje, pošljejo stikala nazaj v krmilnik signal, daje potisni segment na pravi poziciji za delovanje. V tem trenutku krmilnik preko stikala za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja sproži delovanje tega tako, da se začne pomikati potisni bat aktuatorja navzpred proti magazinu ali pladnju in proti sprednji steni delovne enote. Ko potisni bat izvrši pomik enega kosa izdelka v drsno režo magazina ali pladnja in se postavi nazaj v začetni mirujoči položaj, stikalo aktuatorja sporoči v krmilnik, daje izdaja enega kosa izdelka zaključena. To povzroči, da krmilnik v stanju zalog odšteje po en kos izdelka.
Izvajanje kontrole števila kosov izdanih izdelkov je možno na dva načina. Prvi način je klasičen. Po tem načinu uporabnik vzame orodje in krmilnik pri tem beleži čas izdaje izdelka, uporabnika, ki gaje prevzel, ter število kosov posameznih vrst izdelkov, ki jih je delovna enota izdala temu uporabniku, in magazin ali predal tega izdelka. Pri drugem načinu krmilnik beleži število izdanih kosov posamezne vrste izdelkov glede na delovni nalog, kar se izvede na primer tako, da uporabnik najprej na vhodni enoti vnese podatke o delovnem nalogu ali se ti odčitajo na čitalni enoti preko ene izmed kod, kar vključuje podatek o vrsti izdelka in številu kosov za izdajo. Pri izdaji izdelka na delovni nalog krmilnik podobno kot pri klasičnem načinu zabeleži podatke o izdaji, to je čas izdaje, uporabnika preko kode uporabnika, vrsto in število kosov izdanega izdelka ter iz katerega magazina ali predala je bil izdelek izdan. Po potrebi krmilnik beleži tudi, na kater delovni nalog je bil izdelek izdan in v katerem številu kosov. S takšnim beleženjem količine izdelkov, izdanih na določen nalog, je po potrebi poenostavljeno določanje stroška porabe izdelkov, prednostno stroška porabe orodij in potrošnih elementov orodij za posamezne proizvodne procese.
Predmet tega izuma je nadalje še uporaba operativne postaje v sistemu, v katerem se v realnem času tekoče spremlja in nadzira nivo zaloge posameznih orodij in/ali potrošnih elementov orodij, ki se hranijo v eni ali več delovnih enot navedene operativne postaje, ter se na podlagi prepoznanega stanja teh zalog dopolni zaloge z novimi kosi posameznih orodij in potrošnih elementov orodij. Takšen sistem je izbran izmed sistemov za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge izdelkov ter po potrebi za vračanje izdelkov, med katerimi so prednostno orodja in potrošni elementi orodij, kjer so ti sistemi izbrani izmed sistemov, kot so poznani in kot se uporabljajo v stanju tehnike.
Alternativno je operativna postaja konstruirana in konfigurirana tudi tako, da omogoča hkratno zaporedno izdajo več kosov istega izdelka in/ali hkratno zaporedno izdajo posameznih kosov različnih izdelkov.
Še nadalje je operativna postaja po tem izumu alternativno lahko konstruirana in konfigurirana tudi tako, da omogoča vračanje izdelkov, prednostno orodij in/ali potrošnih elementov orodij, ter nadzor njihovega vračanja. To predvsem v primerih, ko uporabnik te izdelke preneha uporabljati iz razloga prenehanja izvedbe določenih delovnih operacij z izdelkom prednostno orodjem ali njegovim potrošnim elementom, da uporabnik pri izdaji in/ali uporabi izdelka ugotovi, daje ta izdelek pokvarjen, poškodovan ali da ni pravi, ko je n. pr. pri pakiranju tega izdelka že pri proizvajalcu ali tekom distribucije in transporta ali pa pri polnjenju zalog in pri nameščanju izdelkov v magazin operativne postaje prišlo do zamenjave tega izdelka z drugim in s tem neustreznim izdelkom.
Z rešitvijo zastavljenega tehničnega problema s tukaj opisanimi magazini s potisnimi segmenti ter pladnji in/ali predalniki s potisnimi segmenti dosežemo pravilnost, zanesljivost, enostavnost in varnost izbiranja, izdajanja in prevzemanja orodij in potrošnih elementov orodij s čim bolj minimalizirano možnostjo poškodb orodij in njihovih potrošnih elementov. Hkrati se zaradi minimaliziranja poškodb orodij in potrošnih elementov orodij znižujejo stroški uporabe orodij in se zaradi sprotnega in samodejnega beleženja izdaje in prevzema orodij in potrošnih elementov orodij od avtomata oziroma avtomatske naprave kot tudi čim bolj avtomatiziranega beleženja popolnjevanja njihovih zalog prihrani čas za upravljanje zalog takšnih orodij in potrošnih elementov orodij. To vse z namenom, da se minimalizira vpliv količine znanja in izkušenj uporabnika, njegove poštenosti in pripadnosti podjetju na stroške orodij in potrošnih elementov orodij.
S takšno rešitvijo avtomatov oziroma avtomatskih naprav za shranjevanje in izdajo orodij in potrošnih elementov orodij uporabnik prevzame samo toliko kosov orodij in potrošnih elementov orodij, kolikor je potrebo po količini oziroma številu kosov izkazal z vnosom podatkov o količini ali z drugim upravičenjem, kot na primer s plačilom oziroma z avtorizacijo, kot na primer z nalogom za izdajo orodij in/ali potrošnih elementov orodij. Takšen avtomat oz. avtomatska naprava tako uporabniku izda samo navedeno količino kosov orodja in/ali potrošnih elementov orodja in to tudi samodejno beleži.
Takšno izdajanje in prevzemanje izdelkov in prednostno orodij in/ali potrošnih elementov orodij na operativni postaji oziroma avtomatu oz. avtomatski napravi se izvaja alternativno tudi z izpolnjevanjem ustreznih pogojev, ki so bodisi izvedena nakupna operacija v primeru, da so takšni avtomati oz. avtomatske naprave prodajni, kjer je predpogoj izdaje in prevzema plačilo za izbran izdelek oziroma za izbrano orodje in/ali potrošni element orodja, za katerega uporabnik želi, da mu ga avtomat izda na podlagi nakupa z vstavitvijo gotovine ali z obračunom s plačilnim instrumentom, kot je n . pr. plačilna bančna kartica, plačilni bon ali potrdilo o plačilu z ustrezno kodo, kije n. pr. črtna ali QR koda, ali pa na podlagi avtorizacije, ki se izkaže z delovnim nalogom za prevzem izdelka oziroma orodja in/ali potrošnega elementa orodja ali z ustrezno avtorizacijsko kartico ali z avtorizacijsko kodo ali geslom, s katerim se izkaže uporabnik avtomata.
Takšna operativna postaja oziroma avtomat omogoča enostaven, pregleden in strukturiran ter stalen in neprekinjen vpogled, kije čim bolj ažuren v realnem času glede informacij o v njem vsebovanih in hranjenih izdelkih oziroma orodjih in njihovih potrošnih elementih, o njihovih tehničnih in drugih lastnostih, o stanju njihovih zalog v avtomatu z možnostjo samodejnega vodenja podatkov in samodejnih signalov in/ali alarmov za dopolnitev oziroma popolnitev takšnih zalog ter po potrebi še nadalje tudi vpogled v podatke z navodili za uporabo takšnih avtomatov oz. avtomatskih naprav, z navodili za pravilno namestitev in za uporabo v njem vsebovanih in hranjenih izdelkov oziroma orodij in njihovih potrošnih elementov ter v primeru orodij tudi podatke o medsebojni kompatibilnosti orodij in potrošnih elementov orodij, to je kateri potrošni elementi se uporabljajo v katerih orodjih, kot tudi podatke o dobaviteljih, proizvajalcih in serviserjih, vključno z njihovimi kontaktnimi naslovi.
Takšen avtomat oziroma avtomatska naprava je lahko izveden kot avtomat ali operativna postaja, ki deluje samostojno in neodvisno od strežnika podjetja, od intraneta in/ali od interneta. V alternativnem izvedbenem primeru deluje samostojno in neodvisno od strežnika podjetja, a je hkrati priključen na strežnik in intranet podjetja, po potrebi pa tudi na internet, predvsem z namenom lažje in ažurne komunikacije z drugimi napravami v podjetju in za namen zunanje kontrole delovanja takšnega avtomata oziroma avtomatske naprave.
Operativna postaja, avtomat oziroma avtomatska naprava oz. operativna postaja po tem izumu je glede na način upravljanja izvedena na več različnih načinov. V enem izmed izvedbenih primerov za izkušene uporabnike mora uporabnik, kije na primer delavec v delovnem obratu ali pa kupec v primeru, daje avtomat izveden kot prodajni avtomat, poznati, v katerem magazinu ali predalu se nahaja določena vrsta orodja ali potrošnega elementa orodja.
V alternativnem izvedbenem primeru, kateri omogoča najbolj poenostavljeno uporabo, uporabniku ni potrebno poznati, v katerem magazinu ali predalu se nahaja določena vrsta orodja ali potrošnega elementa orodja, ker mu te podatke nudi sam avtomat oziroma avtomatska naprava na svojem prikazovalnem zaslonu, ki je izveden kot zaslon na dotik. Tedaj uporabnik izvede izbiro na podlagi kode orodja in/ali potrošnega elementa orodja, kjer ima vsako takšno orodje in/ali potrošni element orodja glede na svojo vrsto in funkcionalnosti točno določeno in njemu posebej pripisano kodo, ki se razlikuje od kod orodij in/ali potrošnih elementov orodij drugih vrst in funkcionalnosti. S takšnimi izvedbami minimaliziramo možnosti, da bi uporabnik na avtomatu izbral in od njega prevzel napačno orodje in/ali napačen potrošni element orodja.
V enem in prednostnem izmed izvedbenih primerov ima avtomat oziroma avtomatska naprava oz. operativna postaja po tem izumu samo funkcijo izdaje orodij in potrošnih elementov orodij. Zato vključuje magazine, predale, predalnike in/ali pladnje za hrambo in izdajanje novih kosov orodij in potrošnih elementov orodij.
V posebnem izvedbenem primeru ima avtomat oziroma avtomatska naprava oz. operativna postaja po tem izumu tako funkcijo izdaje orodij in potrošnih elementov orodij kot tudi funkcijo njihovega vračanja nazaj v avtomat/ avtomatsko napravo/ operativno postajo. Zato vključuje tako magazine, predale, predalnike in/ali pladnje za hrambo in izdajanje novih kosov orodij in potrošnih elementov orodij kot tudi predale in/ali pladnje za vračanje nazaj v avtomat rabljenih, obrabljenih in/ali iztrošenih oziroma obrabljenih kosov orodij in potrošnih elementov orodij, kot na primer rezalnih ploščic in/ali različnih svedrov. Svedre lahko ponovno nabrusimo in nato ponovno uporabimo v delovnih procesih. Povsem izrabljene kose orodij in/ali potrošnih elementov orodij pa zberemo za nadaljnjo prodajo kot rabljeno trdo kovinsko orodje ali pa za namene recikliranja.
Avtomat oz. avtomatska naprava oz. operativna postaja s sistemom delovanja po tem izumu omogoča uporabnikom stalno transparentnost vodenja zalog, izdaje in porabe orodij in potrošnih elementov orodij, hranjenih v njih, v realnem času ter s tem nudi stalen in tekoč popoln nadzor nad njihovo porabo in stroški uporabe orodij in potrošnih elementov orodij v delovnem obratu, kije strukturiran po različnih vrstah orodij in potrošnih elementov orodij ter po času in glede na delovno enoto in delovni oddelek ter glede na lokacijo namestitve posameznega avtomata oz. avtomatske naprave oz. operativne postaje v proizvodnem obratu.
V primeru, ko je avtomat oz. avtomatska naprava oz. operativna postaja s sistemom delovanja po tem izumu konfigurirana in skonstruirana kot prodajna naprava, omogoča uporabnikom, to je upraviteljem takšne naprave transparentnost vodenja zalog, prodaje in izdaje orodij in potrošnih elementov orodij, hranjenih v njih za namen prodaje, ter s tem nudi popoln nadzor nad njihovo prodajo na posameznem prodajnem avtomatu oz. prodajni avtomatski napravi oz. prodajni operativni postaja, kije strukturirana po različnih vrstah orodij in potrošnih elementov orodij ter po času in glede na lokacijo namestitve takšne naprave, tudi po kraju oziroma lokaciji prodaje.
Sistem v smislu tega izuma omogoča neodvisnost naprave od uporabnika v vodenju zalog in v sporočanju o stanju zalog, vključno z opomniki oziroma alarmi za izvedbo naročila, orodij in potrošnih elementov orodij, ki so nameščeni in hranjeni v avtomatih/ avtomatskih napravah/ operativnih napravah po tem izumu. Takšen sistem samodejno izvaja naročanje orodij in potrošnih elementov orodij, samodejno fizično izvede izdajo orodij in potrošnih elementov orodij na avtomatih/ avtomatskih napravah/ operativnih napravah po tem izumu ter samodejno poroča o stanju zalog in izvedenih izdajah orodij in potrošnih elementov orodij ter se prilagaja uporabnikom s stalnim dopolnjevanjem in popolnjevanjem zalog orodij in potrošnih elementov orodij, pri čemer dopolnjevanje in popolnjevanje zalog v avtomatih/ avtomatskih napravah/ operativnih napravah po tem izumu izvede fizično sam uporabnik, ki ima avtorizacijo za takšno polnjenje zalog. S tem omogoči uporabnikom, da ne izgubljajo časa z upravljanjem in vodenjem zalog ter z izdajanjem in po potrebi z vračanjem orodij in potrošnih elementov orodij, kar še dodatno olajšuje uporaba kod bodisi črtnih kod, kod za hitro branje (angleško: quickreading codes oziroma QR codes) in drugih označevalcev kot na primer malih radiofrekvenčnih identifikatorjev (angleško: radio-frequency identifiers oziroma RFID) direktno na samem orodju in/ali na potrošnih elementih orodja ali pa na njihovi embalaži.
Magazin, predal, predalnik in pladenj, potisni segment oz. potisni cilinder z aktuatorjem in operativna postaja oz. avtomat/ avtomatska naprava modularno skonstruirani in z moduli prilagodljivi v dimenzijah in velikosti, v obliki, materialih in nosilnosti glede na dimenzije in velikosti, oblike, materiale in maso orodij in potrošnih elementov orodij, kateri se hranijo in premikajo oziroma pomikajo v elementih sistema po tem izumu, to je v in po magazinih, predalih, predalnikih in pladnjih s pomočjo potisnega segmenta/ cilindra z aktuatorjem v operativni postaji oz. avtomatu oz. avtomatski napravi po tem izumu.
Izvedbeni primeri izvedbeni primer 1: Konstrukcija in postopek delovanja magazina s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tukajšnjem izumu
Konstrukcija enega izmed možnih izvedbenih primerov magazina oziroma predala v smislu tega izuma, ki se ga skupaj s potisnim segmentom namesti v delovno enoto operativne postaje oz. avtomata sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po tem izumu, je shematsko prikazana v slikah od 1 do 18.
V sliki 1 je prikazan tričetrtinski pogled na takšen magazin M od spredaj in zgoraj, v sliki 2 od zgoraj, v sliki 3 od spodaj, v sliki 4 z leve strani, v sliki 8 tričetrtinski pogled na magazin od spredaj in zgoraj z odstranjeno potisno ploščo, v sliki 9 tričetrtinski pogled na magazin od spredaj in spodaj z odstranjeno spodnjo ploščo magazina. V sliki 5 je prikazan pogled na takšen magazin od spredaj z odstranjenim ustavljalom, v sliki 6 magazin od spredaj z nameščenim ustavljalom, v sliki 16 v prečnem prerezu s prikazano lego magnetnih trakov ter v slikah 17 in 18 z naloženimi izdelki, ki so rezilne ploščice za CNC rezalna orodja, kjer je sta v sliki 18 odstranjena ustavljajo in potisna ročica magazina.
V sliki 7 je zaradi nazornosti prikaza prostorskega naleganja posameznih sestavnih delov in gradnikov magazina med seboj shematsko prikazan magazin v delno razstavljenem stanju, tako da so vidni potisna plašča magazina, kije ločeno prikazana v sliki 15. magnetna trakova, ohišje magazina z utorom za ustavljajo v sprednjem delu, ki je ločeno prikazana v sliki 14, ustavljalo, ki je ločeno prikazano še v slikah 12 in 13, sornik, tlačna vzmet potisne ročice in potisna ročica magazina, kjer je slednja ločeno prikazana še v sliki 11, spodnja plošča magazina, kije ločeno prikazana še v sliki 10, ter vijaki in matice za povezavo elementov in gradnikov magazina med seboj.
Magazin M ima spredaj ustavljalo M-U oziroma omejevalec oziroma sprednjo blokirno steno v obliki U profila. Ustavljalo M-U je pomično naprej in nazaj z namenom nastavitve premera drsne reže M-DRI glede na dimenzije izdelka, ki se naloži in shrani v magazinu M, da s tem omogoči zdrs le enega izdelka navzdol skozi drsno režo ter temu sledeč padec izdelka v predal za izdajo izdelka v sprednji steni delovne enote operativne postaje, kot je prikazan v izvedbenem primeru 2. S pomikanje ustavljala M-U navzad proti stranskim stenam magazina se drsna reža magazina M-DRI oži, s pomikanjem navzpred se ustavljajo oddaljuje od njih ter širi drsno režo magazina glede na dimenzije izdelkov v magazinu.
Drsna reža magazina M-DRI je odprtina med ustavljalom M-U in sprednjima deloma stranskih sten M-SprDStS magazina M. Izdelku IZD, kije naložen in shranjen v magazinu, kot je razvidno iz slik 17 in 18 omogoča, da zdrsne skozi drsno režo navzdol v predal za izdajo izdelka v sprednji steni delovne enote. Odprtina drsne reže M-DRI se regulira glede na dimenzije v magazinu vsakokrat naloženih izdelkov IZD in se nastavi z nastavitvijo ustavljala M-U na magazin M preko fleksibilne oziroma gibljive zveze s pomočjo različno dimenzioniranih utorov M-UTRU za naleganje ustavljala M-U v sprednjem zunanjem delu vsake stranske stene magazina M-SprStS in z dolžino razpona drsne luknje M-DRL za gibanje drsnega vijaka M-DRV v zgornjem sprednjem delu vsake stranske stene magazina M-StS, to je leve stranske stene magazina M-StS-L in desne stranske stene magazina M-StS-D.
V notranjosti magazina M-U so notranje stene magazina izvedene z utori ali vboklinami M-UtNS za drsenje potisne plošče M-PPL oziroma potiskalne plošče oz. potisne pregrade oz. potisne stene magazina ter so obložene z enim ali več magnetnih trakov MMTR, kateri po principu magnetizma omogočajo, da v magazinu naloženi izdelki, prednostno orodja in potrošni elementi orodij, kateri so izdelani iz železnih ali drugih podobnih kovinskih materialov, kateri se odzivajo na magnetna polja, stojijo in urejeno nalegajo drug ob drugem brez prevračanja in brez rotiranja ter ohranijo takšno pozicijo tekom nalaganja v magazin ter tekom hrambe in pomikanja v magazinu.
Potisna plošča magazina M-PPL ima izbokline M-IzbPPL, ki nalegajo v utore/ vbokline notranje stene magazina M-UtNS. Ta plošča M-PPL je pomična in se premika naprej in nazaj v horizontalni smeri glede na globino magazina. Potisna plošča M-PPL magazina M se pomika navzpred proti sprednji steni magazina M-SprStS in s tem proti sprednji steni delovne enote, kjer se nahaja predal za izdajo izdelkov operativne postaje po tem izumu, ki je viden na primer v slikah 31, 35, 37 in 38 izvedbenega primera 2, ter se pomika navzad proč od sprednje stene magazina M-SprStS in proti zadnji steni delovne enote operativne postaje. Ob spodnji steni magazina M-SpoS, kije razvidna iz slik 3 in 9, je na njegovi zunanji strani gibljivo oz. fleksibilno preko sornika M-SOR, kije viden v slikah 7 in 9, nameščena potisna ročica M-PR, ki se za določen kot vrti okoli sornika MSOR, prikazanega v slikah 7 in 9. Kot vrtenja potisne ročice M-PR okoli sornika M-SOR omejuje utor M-USpST v spodnji steni magazina ter v sprednji in zadnji steni magazina, kar je prikazano v sliki 9. Zaradi tega utora M-USpoST se potisna ročica pri vrtenju okoli sornika pomakne vstran proti stranski steni magazina največ do stranske stene tega utora M-USpST, kadar na zadnji krak potisne ročice pritiska potisni bat potisnega segmenta in s tem stiska tlačno vzmet, vpeto v zadnjem delu stranske stene magazina. S tem ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR odpre in sprosti pot izdelku do drsne reže magazina M-DRI. V nasprotni smeri proti sredni sprednje stene magazina se potisna ročica pri vrtenju okoli sornika pomakne največ do notranje stene tega utora M-USpoST in s tem zapre pot izdelku do drsne reže magazina M-DRI, kot je prikazano v sliki 17. To se zgodi, kadar potisni bat potisnega segmenta preneha potiskati na zadnji krak potisne ročice, ko se pomika nazaj v tok ohišja potisnega segmenta.
Ta potisna ročica M-PR magazina M ima dva kraka, sprednjega in zadnjega, ki ob sprednji M-SprS in zadnji steni M-ZdS magazina z upogibom za kot okoli 90° zavijeta navzgor spredaj v sprednji vertikalni krak potisne ročice M-SpVKPR, ki je izveden v obliki ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR, oziroma zadaj v zadnji vertikalni krak potisne ročice M-ZdVKPR. Pri tem je zadnji vertikalni krak potisne ročice M-ZdVKPR gibljivo nameščen v zadnji del ene izmed stranskih sten magazina M-StS, kije v izvedbi magazina v sliki 1 zadnji del leve stranske stene magazina M-ZdStS-L, preko gibljive oz. fleksibilne spojne zveze s tlačno vzmetjo potisne ročice magazina M-TLVPR.
V sliki 2, ki shematsko prikazuje izvedbeni primer magazina iz slike 1 s pogledom na magazin od zgoraj, so vidni ustavljalo magazina M-U, kije nameščeno na sprednjo steno magazina M-SprStS s pričvrstitvijo na vsako stransko steno magazina M-StS z drsnima vijakoma M-DRV za namestitev določenega razmika ustavljala od sprednje stene magazina z drsno režo M-DR1 za zdrs izdelka skozi to režo navzdol. V drsni reži M-DR1 leži je ob sprednji steni magazina sprednji vertikalni krak potisne ročice M-SprVKPR v obliki ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR. Ta ploščica sprednje stene magazina, kije hkrati sprednji in navzgor usmerjeni sprednji vertikalni krak potisne ročice M-SprVKPR, je oblikovana s prirezanjem M-PSprVKPR-Pri, vidnim v sliki 11, tako da omogoča prehod izdelka v magazinu naprej v drsno režo M-DRL Ta sprednji vertikalni krak potisne ročice M-SprVKPR se pomika vstran proti stranski steni magazina odvisno od potiskanja na tlačno vzmet potisne ročice M-TLVPR v zadnjem delu magazina, ki ga nanjo izvaja potisni bat potisnega segmenta, kateri je prikazan na primer v slikah 19, 20, 21, 22 in 24 in kateri je gradbeni del magazina s potisnim segmentom po tem izumu.
Ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR v kombinaciji z ustrezno na dimenzije izdelka v magazinu nastavljenim premerom drsne reže M-DRI. ki se s pomočjo nastavitve ustavljala magazina M-U nastavi z nekoliko večjim premerom, kot je premer debeline izdelka v fazi naložitve in hrambe v magazinu, omogoča kontroliran pomik enega izdelka v drsno režo in nato zdrs posameznega izdelka po drsni reži navzdol iz magazina in v predal za izdajo izdelka, kije nameščen v sprednji steni delovne enote operativne postaje. To se zgodi, ko se vstran proti stranski steni magazina pomakne ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR.
V tukajšnjem izvedbenem primeru magazina se to zgodi v tako imenovani fazi odprtja magazina zaradi pritiska potisnega bata potisnega segmenta PS-PB, kije viden n. pr. v slikah 19, 20, 21 in 24, na zadnji vertikalni krak potisne ročice magazina M-ZdVKPR in preko tega na tlačno vzmet potisne ročice magazina M-TLVPR, kar povzroči, da se zadnji krak potisne ročice zaradi vrtenja okoli sornika pomakne vstran proti zadnjemu delu stranske stene magazina, kije v tem izvedbenem primeru zadnji del leve stene magazina M-ZdStS-L. Ob tem se hkrati sprednji krak potisne ročice pomakne proti sprednjemu delu desne stranske stene magazina M-SprStS-D, tako da se izdelku odpre pot oziroma prehod do drsne reže magazina M-DRI. V drsno režo M-DRI izdelek potisne potisna plošča M-PPL s potiskom navzpred, kar je posledica potiska potisnega bata potisnega segmenta/cilindra PS-PB na potisno ploščo.
V sliki 2 so vidne od zgoraj še zgornja ploskev leve in desne stranske stene magazina MStS-L in M-StS-D, ki sta daljši steni magazina, ter zgornje ploskve zadnje in sprednje stene magazina, ki sta krajši steni magazina. Ti krajši steni magazina spredaj oblikujeta skupaj z ustavljalom magazina M-U in z ploščico sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR sprednjo steno magazina z drsno režo M-DRI.
Vidne so tudi notranje stene magazina, to je leva in desna stranska stena magazina z notranje in zgornje strani, kateri vključujeta utore M-UtNS za drsenje potisne plošče MPPL naprej in nazaj vzdolž globine oziroma dolžine magazina pod delovanjem potisnega bata potisnega segmenta/cilindra. V zadnjem delu magazina so vidni zadnji in zgornji odsek oziiorna zadnji vertikalni krak potisne ročice M-ZdVKPR ter tlačna vzmet potisne ročice M-TLVPR, preko katere je potisna ročica magazina fleksibilno oz. gibljivo nameščena z notranje strani na levo steno v njenem zadnjem delu magazina.
Eden izmed možnih izvedbenih primerov potisnega segmenta po tem izumu, ki se namesti v delovno enoto operativne postaje iz izvedbenega primera 2, je shematsko prikazan v slikah od 19 do 30. Takšen potisni segment PS magazina ali pladnja v smislu tega izuma vključuje:
linearni aktuator PS-LA s potisnim batom PS-PB, pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo PS-PozS, tlačno vzmet PS-TLV za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala oziroma končnega stikala PS-PozS, vsaj enega ali več stikal za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja PSSudLA, električno-elektronsko enoto potisnega segmenta PS-EEE, ki vključuje električne in elektronske komponente ter njihovo napeljavo s priključki, spojkami in konektorji, ohišje potisnega segmenta PS-OH s pripadajočimi stenskimi elementi, ploščami in spojnimi zvezami med njimi, ter eno ali več namestitvenih plošč PS-NPL za namestitev potisnega segmenta v delovno enoto operativne postaje.
V sliki 19 je takšen potisni segment prikazan s pogledom na desno stran potisnega segmenta, v sliki 20 je ta prikazan s pogledom na njegovo levo stran, v sliki 21 s pogledom na spodnjo stran, v sliki 22 s pogledom na sprednjo stran ter v sliki 23 s pogledom na zadnjo stran. Z namenom prikaza celotne konstrukcije in prostorske razporeditve gradbenih elementov in delov potisnega segmenta je ta v sliki 24 prikazan v deloma razstavljenem stanju v eni sliki, tako da so skupaj prikazani posamezni elementi in gradniki potisnega segmenta po tem izumu, pri čemer so nekateri od teh elementov in gradnikov v nadaljevanju prikazani ločeno.
V sliki 24 prikazani linearni aktuator PS-LA ima med drugim potisni bat PS-PB, nameščen v toku ohišja linearnega aktuatorja PS-ToOHLA. Takšen linearni aktuator je na primer izbran med drugim izmed linearnih aktuatorjev podjetja GoMotorVVorld s tržnimi nazivi LA08E linearni aktuator s kodirnikom (angleško: LA08E linear actuator with encoder) in LA09H linearni aktuator s Hallovim senzorjem (angleško: LA09H linearactuator with Hall sensor).
Potisni segment PS ter njegov linearni aktuator PS-LA ter potisni bat aktuatorja PS-PB so povezani s krmilnikom računalniške oziroma elektronske enote operativne postaje, prikazane v izvedbenem primeru 2, in od njega prejemajo signale za delovanje. Ko potisni segment prejme signal krmilnika, se potisni bat linearnega aktuatorja začne pomikati naprej in navzven iz toka ohišja linearnega aktuatorja.
Slika 25 ločeno prikazuje talni element potisnega segmenta PS-TE, kateri je sestavljen iz spodnje stene PS-SpS, dveh lateralnih sten PS-StrS, to je iz leve in desne stranske stene, ki spredaj oblikujeta notranjo sprednjo steno dna potisnega segmenta, ter iz zadnje stene z utorom PS-ZdS. Slika 26 ločeno prikazuje zunanjo sprednjo steno PS-ZSprS potisnega segmenta, katera je nameščena v sprednjem spodnjem delu potisnega segmenta in nalega na talni element PS-TE ter pokriva tudi pozicijsko stikalo PS-PozS, katero vključuje tlačno vzmet PS-TLV za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala in je nameščeno v talni element PS-TE z distančno ploščo PS-DPL, ločeno prikazano v sliki 27.
Potisni segment je na vertikalno nosilno gred delovne enote, opisane v izvedbenem primeru 2. nameščen z namestitveno ploščo PS-NPL, ki je v zadnjem delu potisnega segmenta in je ločeno prikazana v sliki 29. Zgoraj nad linearnim aktuatorjem PS-LA ima potisni segment prednjo zgornjo ploščo PS-ZgPL, na kateri je nameščeno stikalo za uravnavanje delovanja aktuatorja PS-SudLA ter nekoliko zadaj za njim električnoelektronsko enoto potisnega segmenta PS-EEE z električnimi in elektronskimi komponentami s skupnim ohišjem v obliki škatlice, ki vključuje tudi napeljavo s priključki, spojkami in konektorji, ter kjer stikalo in škatlico povezuje kabel. V sliki 28 je prikazana spodnja plošča potisnega segmenta PS-SpoPL, katera je nameščena od spodaj na talno steno elementa dna potisnega segmenta PS-TE in na katero je od spredaj nameščena distančna plošča PS-DPL za namestitev končnega stikala oziroma pozicijskega stikala na potisni segment.
Tako skonstruiran magazin ali predal s potisnim segmentom po tem izumu omogoča izvedbo postopka delovanja takšnega magazina oz. predala, ki vključuje sledeče korake: A) korak začetnega mirujočega položaja magazina z naloženimi izdelki in začetnega mirujočega položaja linearnega aktuatorja potisnega segmenta s potisnim batom v uvlečeni legi mirovanja, ki je pozicija potisnega bata znotraj toka ohišja linearnega aktuatorja;
B) korak vključitve linearnega aktuatorja potisnega segmenta in začetka delovanja potisne sile v potisnem batu ter pomikanja tega bata v smeri proti magazinu, pri čemer se začne potisni bat pomikati navzpred in izven toka ohišja linearnega aktuatorja ter proti zadnji steni magazina ter proti njegovemu zadnjemu kraku potisne ročice in proti njegovi potisni plošči magazina, kjer se to izvede pod signalom krmilnika računalniške enote operativne postaje preko elektronskih povezav z delovno enoto, kjer je krmilnik računalniške enote operativne postaje konfiguriran tako, da prejema signale od stikal potisnega segmenta in pošilja signale stikalom potisnega segmenta, kjer stikala potisnega segmenta uravnavajo delovanje potisnega segmenta in njegovih gradbenih elementov, vključno s potisnim batom;
C) korak stika potisnega bata potisnega segmenta z zadnjim vertikalnim krakom potisne ročice magazina in potiskanja zadnjega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina, kjer se potisni bat pri gibanju navzpred najprej s svojim sprednjim delom oziroma z naležno sprednjo ploskvijo dotakne zadnjega vertikalnega kraka potisne ročice v zadnjem delu magazina in potisne nanj ter s tem na tlačno vzmet v zadnjem delu magazina;
D) korak rotacije potisne ročice okoli sornika in premika sprednje zapiralne ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina ter sprostitve poti izdelku v magazinu do drsne reže v sprednji steni magazina, pri čemer se zaradi odmika sprednje zapiralne ploščice potisne ročice vstran sprosti pot do drsne reže, da se v to lahko pomakne izdelek pod pritisno silo potisne plošče magazina;
E) korak stika potisnega bata potisnega segmenta s potisno ploščo magazina in potiskanja v magazinu zaporedno naloženih izdelkov proti sprednji steni magazina, kjer se potisni bat tekom nadaljnjega pomikanja navzpred s svojim sprednjim delom oziroma z naležno sprednjo ploskvijo dotakne potisne plošče magazina, potisne nanjo ter jo potiska navzpred proti sprednji steni magazina in s tem proti sprednji steni delovne enote operativne postaje, v kateri se nahaja predal za izdajo izdelkov, kar hkrati povzroči, da se v magazinu naloženi izdelki začno pomikati naprej proti sprednji steni magazina in proti sprednji steni delovne enote;
F) korak pomika samo enega izdelka v drsno režo magazina pod pritisno silo potisne plošče magazina, kjer se zaradi nastavitve premera drsne reže z ustavljalom magazina na dimenzijo premera izdelka v to drsno režo pomakne samo en izdelek, ki v tej reži obstane za kratek čas zaradi sil lepenja s stičnimi površinami ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice, ki ta izdelek s strani vpenja v drsni reži, in s stičnimi površinami naslednjega izdelka v magazinu, kije naložen za tem izdelkom;
G) korak stika potisnega bata s pozicijskim stikalom potisnega segmenta in zaustavitve bata ob hkratnem naraščanju potisne sile v njem v smeri navzpred proti sprednji steni magazina, kjer se potisni bat zaustavi ter v njem nadalje narašča potisna sila do maksimalne vrednosti, kije enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, kar se zgodi po pomiku enega izdelka v drsno režo v sprednji steni magazina;
H) korak prenehanja delovanja potisne sile v potisnem batu v smeri navzpred proti sprednji steni magazina in pomikanja bata nazaj proti zadnji steni delovne enote operativne postaje v začetni mirujoči položaj linearnega aktuatorja, kar se zgodi v trenutku, ko ta potisna sila doseže maksimalno vrednost, ki je enaka maksimalni sili stiska tlačne vzmeti Fmax v pozicijskem stikalu, kjer se to izvede preko povezave krmilnika računalniške enote z delovno enoto tako, da se signal iz pozicijskega stikala o doseženi maksimalni vrednosti potisne sile pošlje preko elektronskih povezav krmilniku računalniške enote, ki je konfiguriran tako, da na podlagi tega signala pošlje nazaj potisnemu segmentu signal za zaustavitev in pomikanje potisnega bata nazaj v začetni mirujoči položaj;
I) korak ustavitve potisne plošče magazina, kar se zgodi zaradi prenehanja potiskanja potisnega bata nanjo, pri čemer se potisna plošča zaustavi zaradi sil lepenja s stičnimi površinami v notranjosti magazina;
J) korak vrnitve zadnjega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina ter hkratne vrnitve sprednjega kraka potisne ročice in ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina, kar se zgodi zaradi prenehanja potiskanja potisnega bata na zadnji vertikalni krak potisne ročice magazina, čemur sledi pomik zadnjega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina ter zaradi rotacije potisne ročice okoli sornika hkratni pomik sprednjega kraka in s tem ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice magazina v prvotno lego proti sredini magazina, zaradi česar ta ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice s strani preneha vpenjati v drsni reži začasno obstali en kos izdelka in s svojim pomikom nazaj proti prvotni legi v sredini magazina premaga sile lepenja med stičnimi površinami tega izdelka in ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice ter naslednjega izdelka v magazinu, kije naložen za tem izdelkom;
in
K) korak zdrsa navedenega enega kosa izdelka skozi drsno režo v sprednji steni magazina navzdol s prostim padom v predal za izdajo izdelka, ki se izvede tako, da se v drsno režo pomaknjen samo en izdelek sprosti, ko ga s strani preneha vpenjati ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice in ko ta s pomikom nazaj v prvotno lego v sredini s svojo silo gibanja premaga sile lepenja med površinami izdelka in nalegajočimi površinami ustavljala, ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice ter naslednjega izdelka v magazinu, kije naložen za tem izdelkom.
Seznam oznak, uporabljenih v slikah od 1 do 30:
- desna stranska stena magazina M-StS-D
- distančna plošča potisnega segmenta PS-DPL
- drsna luknja M-DRL
- drsna reža M-DRI
- drsni vijak M-DRV
- električno-elektronska enota potisnega segmenta PS-EEE
- izboklina potisne plošče magazina M-IzbPPL
- izdelek IZD
- lateralna stena potisnega segmenta PS-StrS
- leva stranska stena magazina M-StS-L linearni aktuator potisnega segmenta PS-LA
- magazin M
- magnetni trak v notranji steni magazina M-MTR
- namestitvena plošča potisnega segmenta PS-NPL
- ohišje potisnega segmenta PS-OH
- ploščica sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice M-PSprVKPR
- potisna plošča magazina M-PPL
- potisna ročica magazina M-PR potisni bat potisnega segmenta PS-PB potisni segment magazina ali potisni cilinder magazina ali alternativno pladnja PS
- potisni segment magazina PS
- pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo potisnega segmenta PS-PozS
- prednja zgornja plošča potisnega segmenta PS-ZgPL
- prirezanje ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice MPSprVKPR-Pri
- sornik M-SOR
- spodnja plošča potisnega segmenta PS-SpoPL
- spodnja stena magazina M-SpoS
- spodnja stena potisnega segmenta PS-SpS
- sprednja stena magazina M-SprS
- sprednja stranska stena magazina M-SprStS
- sprednji del desne stranske stene magazina M-SprStS-D
- sprednji del stranske stene magazina M-SprDStS
- sprednji vertikalni krak potisne ročice magazina M-SprVKPR
- stikalo za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja potisnega segmenta PSSudLA
- stranska stena magazina M-StS
- talni element potisnega segmenta PS-TE
- tlačna vzmet potisne ročice magazina M-TLVPR
- tlačna vzmet potisnega segmenta PS-TLV
- tok ohišja linearnega aktuatorja potisnega segmenta PS-ToOHLA
- ustavljalo M-U
- utor ali vboklina notranje stene magazina M-UtNS utor notranje stene magazina M-UtNS
- utor v spodnji steni magazina in v sprednji in zadnji steni magazina M-USpST
- zadnja stena magazina M-ZdS
- zadnja stena potisnega segmenta PS-ZdS
- zadnji del leve stene magazina M-ZdStS-L
- zadnji del leve stranske stene magazina M-ZdStS-L
- zadnji vertikalni krak potisne ročice magazina M-ZdVKPR
- zunanja sprednja stena potisnega segmenta PS-ZSprS
Izvedbeni primer 2: Konstrukcija in postopek delovanja operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij z vgrajenimi magazini, predalniki in pladnji s potisnimi segmenti po tukajšnjem izumu
Konstrukcija enega izmed možnih izvedbenih primerov operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge izdelkov, ki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij in imajo vgrajene magazine oziroma predale, pladnje in predalnike s potisnimi segmenti po tukajšnjem izumu, je shematsko prikazana v slikah od 31 do 46.
Operativna postaja OP v sliki 31 je sestavljena iz ene delovne enote DE, nameščene na desni strani operativne postaje, in iz ene računalniške enote oziroma elektronske enote RE, nameščene na levi strani operativne postaje po tem izumu.
Delovna enota DE ima mesto za izdajo in prevzem izdelkov ter za polnjenje delovne enote z izdelki za popolnitev njihovih zalog. Takšni izdelki so prednostno orodja in potrošni elementi orodij. Mesto za izdajo in prevzem izdelkov je predal za izdajo izdelkov DE-P v sprednji steni delovne enote, kateri je nameščen v vratih delovne enote DE-V in v katerega pade posamezni izdelek, ki ga iz magazina ali pladnja potisne potisni segment.
Mesto za polnjenje delovne enote z izdelki je v sprednji steni delovne enote, ko se odklenejo in odprejo vrata delovne enote DE-V in se dostopi do posameznih magazinov, pladnjev ali predalnikov s pomikom ali vlečenjem teh navzpred izven prostora delovne enote, tako da se v magazine in predale urejeno in zaporedno naloži izdelke.
Slika 31 shematsko prikazuje sprednjo stran takšne operativne postaje OP oziroma avtomata navedenega sistema, ki stoji na nogah DE-NG in RE-NG. V delovni enoti DE ima nameščen gibljiv predal za izdajo izdelkov DE-P, ki niha okoli svoje osi navzven iz sprednje stene delovne enote DE-SprS in navznoter v notranjost delovne enote ter ima na svojem zgornjem delu približno v sredini ročaj predala DE-RP.
Predal DE-P zaniha in se pomakne navzven iz sprednje stene delovne enote DE-SprS v zaključni fazi izdaje izdelka, ko se mehanizem ključavnice predala DE-MKP, kije razviden iz slik 37 in 39, kateri je nameščen v sprednji steni delovne enote, tudi odklene. To omogoči, da uporabnik operativne postaje s povlečenjem predala DE-P navzven predal odpre in prevzame iz njega izdelek.
Navznoter v notranjosti delovne enote se predal DE-P nahaja v fazi, ko je predal za izdajo izdelkov zaprt in/ali zaklenjen in so v delovni enoti naloženi in shranjeni izdelki, to je takrat, ko operativne postaje OP nihče ne uporablja.
Nadalje se v notranjosti delovne enote predal DE-P nahaja v fazi, ko je predal za izdajo izdelkov zaprt in zaklenjen in so v delovni enoti naloženi in shranjeni izdelki ter se tekom postopka izdaje izdelkov znotraj delovne enote pomikajo izdelki, ki so v fazi izdaje ter se zato pod potisno silo potisnega bata potisnega segmenta pomikajo v magazinu ali pladnju navzpred proti sprednji steni delovne enote DE-SprS, odvisno od tega, v katerem delu delovne enote so naloženi in shranjeni. Hkrati v tej fazi izdelek, ki je v magazinu ali pladnju nameščen najbliže sprednji steni magazina ali pladnja in s tem najbližje sprednji steni delovne enote DE-SprS, zdrsne in pade navzdol iz magazina ali pladnja v predal za izdajo izdelka, ki je obrnjen in zarotiran v notranjost delovne enote. To se zgodi zaradi delovanja potisnega segmenta s potisnim batom na tisti magazin ali pladenj, v katerem se nahaja izdelek, ki se izdaja. Pri tem se zaradi potisne sile potisnega bata na potisno ploščo oz. potisno letev in druge elemente magazina ali pladnja, to je na potisno ročico in tlačno vzmet potisne ročice, s potiskanjem premikajo izdelki, ki so naloženi v magazinu ali pladnju, navzpred in prvi izdelek, kije najbližje ob sprednji steni, zdrsne skozi odprto drsno režo magazina ali pladnja navzdol ter pade v predal za izdajo izdelkov. To se zgodi takrat, ko uporabnik, ki ima dostop do upravljanja operativne postaje OP, to postajo uporablja z vnosom ukazov na vhodno-izhodnih enotah RE-V1E računalniške enote RE operativne postaje OP.
Navznoter v notranjost delovne enote predal DE-P zaniha in se pomakne v fazi, ko se zaključi izdaja izdelka tako, da uporabnik operativne postaje predal potisne proti sprednji steni delovne enote in ga zapre.
Zadnjo stran oziroma zadnjo steno operativne postaje OP iz slike 31, katera sestoji iz delovne enote DE in računalniške enote oz. elektronske enote RE ter stoji na nogah DENG in RE-NG, shematsko prikazuje slika 32.
Zgornjo steno oz. zgornjo stran operativne postaje OP iz slike 31 shematsko prikazuje slika 33. V tem pogledu od zgoraj na operativno postajo OP sta vidni računalniška enota RE in delovna enota DE, ki ima spredaj vrata delovne enote DE-V, katera so na ohišje delovne enote DE pritrjena s šarnirjem DE-SaV oz. s sklepno spono oz. s sklepno povezavo . Ob vratih je najbolj spredaj predal delovne enote DE-P ter na njem ročaj predala DE-RP. Spodnjo steno oz. spodnjo stran operativne postaje OP iz slike 31 shematsko prikazuje slika 34. V tem pogledu od spodaj na operativno postajo OP sta vidni računalniška enota RE in delovna enota DE, ki imata vsaka spodaj ob kotih svojih sten nameščene noge RE-NG računalniška enota in DE-NG delovna enota na kotne nosilce za noge RE-KN in DE-KN. Ob sprednji steni delovne enote DE so vidna vrata DE-V, nameščena na ohišje delovne enote s šarnirjem DE-SaV, ter čisto spredaj predal delovne enote DE-P.
Desna stranska stena operativne postaje OP iz slike 31 je shematsko prikazana v sliki 35. Ta stena je hkrati desna stranska stena delovne enote DE, ki ima spodaj noge DE-NG , spredaj vrata DE-V ter iz njih navzpred moleč predal delovne enote DE-P.
Leva stranska stena operativne postaje OP iz slike 31 je shematsko prikazana v sliki 36. Ta stena je hkrati leva stranska stena računalniške enote RE, ki ima v tej steni vrata R EV, katera se odpirajo za namen namestitev in vzdrževanja računalniške enote ter so na ohišje računalniške enote nameščena s šarnirjema RE-SaV v spodnjem in zgornjem delu računalniške enote in imajo približno v sredini ročaj RE-RV. Računalniška enota ima spodaj noge RE-NG. V sliki 36 je v spodnjem sprednjem delu operativne postaje viden predal delovne enote DE-P, ki moli navzpred.
Celotna operativna postaja OP iz slike 31 je z odprtimi vrati delovne enote DE-V shematsko prikazana v sliki 37 s tričetrtinskim pogledom na operativno postajo od spredaj in zgoraj. V zgornji steni in spodnji steni delovne enote DE je spredaj nameščen po en šarnir DE-SaV za gibljivo namestitev vrat delovne enote DE-V, ki so v tej sliki odprta in imajo ob zgornjem prostem robu vrat delovne enote DE-V nameščen mehanizem ključavnice vrat DE-MK.V za zaklepanje vrat delovne enote DE-V. Vrata delovne enote DE-V imajo v spodnjem delu gibljivo nameščen predal delovne enote za izdajo izdelkov DE-P. Ta predal niha okoli svoje spodnje osi ob spodnji stranici predala navzven iz delovne enote in navznoter v notranjost delovne enote, kije v sliki 37, nagnjen v notranjost delovne enote. Ob stranskem vpetem robu vrat, to je robu vrat ob šarnirjih vrat DE-SaV, je ob tem predalu DE-P nameščen mehanizem ključavnice predala
DE-MK.P. Predal delovne enote DE-P je z notranje strani obložen bodisi s filcem iz volne ali sintetičnih materialov, z gumo, s sintetično peno ali z drugim podobnim materialom, ki omogoča, da se ublaži padec izdanega izdelka v predal in da se izdelek ob padcu v predal in trku z njim ne poškoduje, ker višina padca izdelka po tem izumu znaša od vključno 0,1 cm do vključno 170 cm ter prednostno do višine 120 cm. Ta višina padca je odvisna od konstrukcije delovne enote, lege in namestitve predala DE-P v njej ter od namestitve in lege magazinov/ predalov, pladnjev in/ali predalnikov v delovni enoti, kjer se najnižji magazin, pladenj ali predalnik namesti na višini okoli 20 ali okoli 30 cm od spodnje stene delovne enote navzgor. Za ublažitev sile in energije ob trku s predalom, se izdelke v delovno enoto nalaga od spodaj navzgor po pravilu padajoče mase oziroma teže, kar pomeni, da se najtežje izdelke oz. izdelke z najvišjo maso nalaga in shrani v magazine, pladnje ali predalnike, ki so nameščeni najnižje v delovni enote, ter se najlažje izdelke nalaga in shrani v magazine, pladnje ali predalnike, ki so nameščeni najvišje v delovni enoti.
V sliki 37 so vidni tudi magazini oziroma predali DE-M, pladnji DE-PLA in predalniki DE-PRE, ki so v nizu in eden nad drugim znotraj delovne enote DE nameščeni gibljivo v stenskih nosilih oziroma horizontalnih stranskih nosilcih DE-HSNo, na katerih so vodila DE-SVo zanje in za njihovo pomikanje, tako da se po vodilih pomikajo naprej in nazaj glede na horizontalno globino delovne enote. Horizontalni stranski nosilci DE-HSNo so ob stranskih stenah delovne enote vpeti v stranski vertikalni nosilni gredi delovne enote DE-SVNG. Oseba, ki polni delovno enoto z izdelki, po vodilih DE-SVo povleče navzven in navzpred iz delovne enote tisti magazin, pladenj ali predalnik, katerega želi napolniti z izdelki strukturirano in organizirano po vrstah izdelkov, in tega nato napolnjenega potisne po vodilih DE-SVo nazaj v notranjost delovne enote. V sliki 37 je prikazan predalnik DE-PRE-1, sestavljen iz več magazinov DE-M, v zgornjem delu delovne enote DE nekoliko povlečen navzven iz te, medtem ko so ostali predalniki DE-PRE in pladnji DE-PLA v notranjosti delovne enote.
Računalniška enota RE ima v sprednji steni vhodno-izhodne enote RE-VIE ter v stranski steni vrata RE-V. Najviše nameščena vhodno-izhodna enota je veliki interaktivni zaslon RE-VIE-ZV, kije občutljiv na dotik. Pod velikim interaktivnim zaslonom RE-VIE-ZV je ob stranski steni računalniške enote optični čitalnik različnih vrst kod RE-V1E-CR ter še pod njim čitalnik različnih vrst elektronskih kartic RE-VIE-CC, ki ima režo za vstavitev posamezne kartice. Pod velikim interaktivnim zaslonom RE-VIE-ZV je ob stranski steni računalniške enote, kije ob delovni enoti, manjši interaktivni zaslon RE-V1E-ZM ter še pod njim dodatni alternativni čitalnik različnih vrst elektronskih kartic RE-V1E-CT.
V alternativnih izvedbah tega izuma so lahko navedene vhodno-izhodne enote v računalniški enoti razporejene drugače in poljubno. V še nadaljnjih alternativnih izvedbah tega izuma so v računalniško enoto po potrebi vključene še druge vhodne in/ali izhodne enote, ki so izbrane izmed vhodnih in/ali izhodnih enot, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike.
Takšna računalniška enota vključuje vsaj eno ali več vhodnih enot in vsaj eno ali več izhodnih enot, ki so lahko skupaj kombinirane v eno vhodno-izhodno enoto ali pa v več vhodno-izhodnih enot. Vhodna enota računalniške enote je namenjena za vnos različnih vrst alfa-numeričnih podatkov ali pa za vnos in/ali branje oz. čitanje ali pa za branje in prepoznavanje različnih vizualnih slikovnih podatkov, kot so na primer dvodimenzionalne kode različnih vrst, kot n. pr. črtne kode, kode za hitro branje (angleško: QR code) in drugi označevalci in identifikatorji, kot na primer različni elektronski označevalci z vključenimi elektronskimi čipi, kjer so ti izbrani izmed poznanih in uporabljanih v stanju tehnike.
Izhodna enota računalniške enote je namenjena za izhod in prikaz različnih vrst alfanumeričnih podatkov ali pa prikaz različnih vrst vizualnih podatkov, vključno z alfanumeričnim in/ali slikovnim prikazom podatkov, med katerimi so prednostno elektronski zasloni oziroma ekrani oziroma monitorji.
Delovna enota DE operativne postaje je ločeno shematsko prikazana v sliki 38 s tričetrtinskim pogledom od spredaj in zgoraj. Spredaj ima delovna enota vrata DE-V gibljivo nameščena vrata DE-V s šarnirjema DE-SaV v sprednjih stranskih kotih zgornje in spodnje stene delovne enote. Navedena šarnirja DE-SaV omogočata, da se vrata odpirajo z nihanjem oziroma vrtenjem za določen kot okoli osi OV, ki jo predstavlja sprednji zunanji stranski rob delovne enote. Delovna enota ima v spodnjem delu sprednje stene DE-SprS, ki jo tvorijo vrata delovne enote DE-V, predal za izdajo izdelkov DE-P ter spodaj stoji na nogah DE-NG in RE-NG. Na sredini zgornje stranice predala DE-P je nameščen ročaj predala DE-RP. Sprednja ali zadnja horizontalna stranica ali rob delovne enote DE, bodisi spodnja ali zgornja, je enaka širini delovne enote DE-Si. Stranska horizontalna stranica ali rob delovne enote, bodisi spodnja ali zgornja in leva ali desna, je enaka globini delovne enote DE-GL Vertikalna stranica ali rob delovne enote, bodisi leva ali desna in sprednja ali zadnja, je enaka višini delovne enote DE-Vi.
Vrata delovne enote DE-V so ločeno shematsko prikazana v sliki 39 s tričetrtinskim pogledom od zadaj (znotraj) in zgoraj, kjer je vidna notranja stran vrat delovne enote operativne postaje. Vrata delovne enote DE-V imajo v spodnjem delu predal za izdajo izdelkov DE-P, ki ima ob stranskem robu vrat, kjer so vrata vpeta s šarnirjem. mehanizem ključavnice predala DE-MKP in stikalo predala DE-STP. Ob nasprotnem robu vrat, to je ob prostem robu, ki nalega ob računalniški enoti, imajo vrata delovne enote v zgornjem delu mehanizem ključavnice vrat DE-MKV za zaklepanje vrat.
Spredaj ima delovna enota gibljivo nameščena vrata DE-V s šarnirjem DE-SaV v sprednjih stranskih kotih zgornje in spodnje stene delovne enote. Navedena šarnirja DESaV omogočata, da se vrata odpirajo z nihanjem okoli osi OV, ki jo predstavlja sprednji zunanji stranski rob delovne enote.
Računalniška enota oziroma elektronska enota RE operativne postaje je ločeno shematsko prikazana v sliki 40 s tričetrtinskim pogledom od spredaj in zgoraj. V tej enoti je nameščen industrijski računalnik skupaj z vhodno-izhodnimi enotami.
Računalniška enota RE ima v stranski steni gibljivo nameščena vrata RE-V s šarnirjema RE-SaV ob zgornjem in spodnjem kotu zadnjega roba leve stranske stene računalniške enote, kjer je ta rob vrat vpeti rob vrat. Navedena šarnirja RE-SaV omogočata, da se vrata računalniške enote RE-V odpirajo z nihanjem okoli osi RE-OV. ki jo predstavlja vpeti rob vrat. Vrata računalniške enote RE-V imajo ob prostem robu vrat, to je rob vrat ob sprednji steni računalniške enote RE-SprS, približno v sredini višine vrat ročaj RERV. Spodaj ima računalniška enota noge RE-NG, na katerih stoji na tleh.
Nadalje takšna računalniška enota vključuje vsaj enega ali več krmilnikov oziroma krmilnih oz. kontrolnih enot, ki sestoji iz vsaj ene ali več procesnih enot ter iz vsaj ene ali več spominskih enot. Takšen krmilnik je izbran izmed industrijskih računalniških oziioma elektronskih enot, kot so poznane in kot se uporabljajo v stanju tehnike na področju avtomatizacije in robotizacije industrijskih proizvodnih procesov ter transportno-logističnih procesov kot tudi na področju avtomatizacije prodaje s prodajnimi avtomati. Takšni industrijski računalniki so med drugim na primer industrijski računalniki podjetja Kontron, kot n. pr. industrijski računalniki s tržnimi oznakami KBox C-103-CFL, KBoxC-102 in KBox C-101, nadalje podjetja Siemens, kot n. pr. industrijski računalnik s tržnim nazivom Industrijski osebni računalnik SIMATIC 1PC127E (angleško: Industrial PC SIMATIC IPC127E) ali podjetja Axiomtek, kot n. pr. industrijski računalniki s tržnimi oznakami IPC974-519-FL, IPC962-512-FL in IPC964512-FL.
Konstrukcija notranjosti operativne postaje iz slike 31 z enim izmed možnih izvedbenih primerov notranjosti in notranje konstrukcije delovne enote in računalniške enote takšne operativne postaje je shematsko prikazana v slikah od 41 do 46.
Sliki 41 in 42 prikazujeta operativno postajo z odstranjenimi pločevinastimi zunanjimi stenami in vrati. Notranjost in notranja konstrukcija delovne enote DE sta sestavljeni iz ogradnih nosilcev DE-OGN na robovih oz. stranicah delovne enote, ki so izdelani iz kovinskih in/ali kompozitnih materialov tako, da nosijo in prenašajo težo celotne delovne enote z vsemi njenimi konstrukcijskimi gradniki in elementi ter skupaj z naloženimi in shranjenimi izdelki v delovni enoti. Ogradni nosilci delovne enote DE-OGN potekajo vertikalno in horizontalno, kjer spodnji ogradni nosilci DE-OGN-Spo preko kotnih nosilcev DE-KN stoje na tleh na nogah delovne enote DE-NG. Sprednji vertikalni ogradni nosilec DE-OGN, ki nalega ob računalniški enoti, ima nameščen mehanizem ključavnice vrat DE-MKV za zaklepanja vrat delovne enote, ki se ob zaprtih vratih delovne enote stika z mehanizmom ključavnice vrat DE-MKV, nameščenim v zgornjem kotu prostega roba vrat delovne enote.
Znotraj delovne enote so v vertikalni smeri eden ob drugem nanizani in nameščeni magazini oziroma predali DE-M ali pladnji DE-PLA po tem izumu in so v horizontalni smeri eden nad drugim nanizani in nameščeni predalniki DE-PRE iz niza magazinov in/ali pladnji DE-PLA, ki so segmentirani z vmesnimi pregradami, potekajočimi horizontalno vzdolž globine delovne enote, to je od sprednje stene delovne enote proti zadnji steni delovne enote. Magazini oz. predali DE-M, pladnji DE-PLA in predalniki DE-PRE so nameščeni in gibljivo vpeti na horizontalne nosilce DE-HSNo v stranskih stenah delovne enote, ki so nameščeni na stranskih vertikalnih nosilnih gredeh DESVNG, ki sta vsaj dve in sta nameščeni ob stranskih stenah delovne enote, kot prikazujeta sliki 43 in 44. Horizontalni nosilci DE-HSNo imajo vodila DE-SVo, po katerih se vzdolž globine delovne enote naprej in nazaj horizontalno pomikajo, prednostno drsno, magazini DE-M, pladnji DE-PLA in predalniki DE-PRE delovne enote. Ob zadnji steni delovne enote je nameščena vertikalna gred oziroma vertikalna nosilna gred delovne enote DE-VNG, na katero je gibljivo nameščena horizontalna gred oziroma horizontalna nosilna gred delovne enote DE-HNG, vidna na primer v slikah 42, 45 in 46, na katero je nameščen potisni segment po tem izumu.
Slika 46 znotraj delovne enote prikazuje vertikalno nosilno gred DE-VNG, katera je nameščena ob zadnji steni delovne enote. Na to vertikalno nosilno gred DE-VNG in pred nj° je nameščena horizontalna nosilna gred DE-HNG, v katero je od spredaj vpet potisni segment PS, kije s potisnim batom usmerjen navzpred proti sprednji steni delovne enote tako, da bat izborno potiska navzpred posamezne potisne stene posameznih magazinov ali pladnjev. Ob sprednji steni delovne enote so nameščeni in nanizani magazini, pladnji in/ali predalniki, ki so preko horizontalnih nosilcev DE-HSNo vpeti v stranski vertikalni nosilni gredi DE-SVNG, nameščeni ob stranskih stenah delovne enote. V horizontalnih nosilcih DE-HSNo so vodila DE-SVo, ki omogočajo, da se magazini, pladnji in/ali predalniki pomikajo vzdolž globine delovne enote horizontalno naprej in nazaj za maksimalno dolžino teh stranskih vodil DE-SVo,
Notranjost in notranja konstrukcija računalniške enote RE sta sestavljeni iz ogrodnih nosilcev RE-OGN na robovih računalniške enote, ki so izdelani iz kovinskih in/ali kompozitnih materialov in/ali sintetičnih materialov tako, da nosijo in prenašajo težo celotne računalniške enote z vsemi njenimi konstrukcijskimi gradniki in elementi ter skupaj z vgrajenimi elektronskimi komponentami, vključno z industrijskim računalnikom in njegovimi vhodno-izhodnimi enotami v okviru računalniške enote operativne postaje. Ogrodni nosilci računalniške enote RE-OGN potekajo vertikalno in horizontalno, kjer spodnji ogrodni nosilci RE-OGN-Spo preko kotnih nosilcev RE-KN stoje na tleh na nogah računalniške enote RE-NG.
Kotni nosilci delovne enote DE-KN in računalniške enote RE-KN, prikazani v slikah 45 in 46, ojačujejo konstrukcijo ogrodja delovne enote in računalniške enote ter v spodnjih stenah prenašajo težo teh dveh enot skupaj z v delovni enoti naloženimi izdelki preko nog delovne enote DE-NG in nog računalniške enote RE-NG na tla namestitve operativne postaje OP.
V sliki 41 sta vidni tudi vhodno-izhodni enoti RE-VIE, ki sta veliki interaktivni zaslon RE-VIE-ZV in optični čitalnik različnih vrst kod RE-VIE-CR. Za velikim interaktivnim zaslonom RE-VIE-ZV je nameščen industrijski računalnik RE-INR, ki ima v spodnjem delu vtičnice različnih vrst RE-INR-VT.
Vertikalna nosilna gred delovne enote DE-VNG, prikazana v sliki 42 z zadnje strani delovne enote DE, je preko namestitvene plošče DE-NPL in namestitvene noge DE-NNG vpeta ob zadnji steni delovne enote v spodnji ogrodni nosilec DE-OGN-Spo zadnje stene delovne enote ter preko namestitvenih plošč DE-NPL v zgornji ogrodni nosilec DEOGN-Zg zadnje stene delovne enote. Na vertikalno nosilno gred je v njeno sprednjo steno vpeta horizontalna nosilna gred DE-HNG gibljivo oz. fleksibilno, tako da se po vodilih vertikalne gredi DE-VNG pomika po tej gredi navzgor in navzdol vzdolž višine delovne enote. V horizontalno nosilno gred DE-HNG je gibljivo vpet potisni segment PS po tem izumu tako, da se potisni segment po vodilih te horizontalne gredi pomika levo in desno vzdolž širine delovne enote. Magazini DE-M, predalniki DE-PRE in pladnji
DE-PLA so nameščeni na horizontalni stranskih nosilcih s stranskimi vodili za pomikanje magazinov, predalnikov in pladnjev vzdolž globine delovne enote.
Vodila horizontalne nosilne gredi in vodila vertikalne nosilne gredi ter njihovi motorni pogoni s koračnimi motorji ali s servo motorji so izbrani izmed poznanih in uporabljanih v stanju tehnike na področju avtomatizacije in robotizacije industrijskih proizvodnih procesov ter transportno-logističnih procesov kot tudi na področju avtomatizacije prodaje ter so izbrani izmed mehanizmov eno-osnega, dvo-osnega in več-osnega daljinsko upravljanega pomikanja in/ali samodejnega pomikanja gredi in na njih vpetih elementov, naprav ali instrumentov kot so delovna orodja, instrumenti in delovne ročice. Prednostno so takšne gredi, njihova vodila, gradniki in elementi ter njihovi pogoni z motorji izbrane izmed sistemov več-osnega premikanja podjetja Festo AG & Co, kot so na primer sistemi s tržnim nazivom več-osne rešitve (angleško: multi-axis Solutions) sistemov optimiziranih gibalnih serij (angleško: Optimised Motion Series OMS system).
S kombinacijo gibanja horizontalne nosilne gredi vzdolž vertikalne nosilne gredi in s tem vzdolž višine delovne enote in gibanja potisnega segmenta vzdolž horizontalne nosilne gredi in s tem vzdolž širine delovne enote se doseže natančna pozicija potisnega segmenta v delovni enoti za delovanje na točno določen magazin ali na točno določen magazin, vgrajen v predalnik, ali na točno določen pladenj in s tem za potiskanje v njem naloženih izdelkov proti sprednji steni delovne enote.
V sliki 42 je vidna od zadaj računalniška enota RE z ohišjem elektronsko-električnih komponent RE-OEEK, ki je nameščeno ob steni računalniške enote, katera nalega ob delovni enoti. V ohišju RE-OEEK so vgrajeni električni transformator, prožilna enota za motorje vertikalnih nosilnih gredi in horizontalnih nosilnih gredi delovne enote, to je prožilna enota za koračna ali servo motorja, različne vrste priključkov, sponk in konektorjev ter električni in elektronski kabli za medsebojno povezavo električnih in elektronskih enot, kot je poznano in kot se uporablja v stanju tehnike. Poleg elektronskoelektričnih komponent ter njihovega skupnega ohišja RE-OEEK so v računalniško enoto RE vgrajeni še industrijski računalnik RE-INR s krmilnikom oz. kontrolno enoto, kateri sestoji iz procesne enote in spominske enote, ter vhodne in izhodne enote računalnika, ki so po potrebi kombinirane v vhodno-izhodne enote, med katerimi sta v slikah 41, 42,43 in 44 vidna veliki interaktivni zaslon RE-VIE-ZV, kije občutljiv na dotik in služi za vnos alfa-numeričnih podatkov in za prikaz alfa-numeričnih podatkov in po potrebi tudi slikovnih podatkov, in optični čitalnik različnih vrst kod RE-VIE-CR, ki služi za vnos podatkov v obliki različnih vrst kod, kot na primer čitalniki črtnih kod ali hitro berljivih kod (angleško: QR codes). Industrijski računalnik RE-INR in veliki interaktivni zaslon RE-VIE-ZV imata skupno ohišje.
Operativna postaja po tem izumu deluje kot samostojna enota oz. kot otočna enota, ki ni vključena v informacijsko-komunikacijsko omrežje.
V nadaljnjih izvedbah tega izuma po potrebi vključuje še vsaj eno ali več komunikacijskih enot, s katero ali s katerimi je vključena v informacijskokomunikacijsko omrežje, katero vključuje vsaj enega ali več računalniških strežnikov. V takšnem primeru izvedbe je operativna postaja po tem izumu vključena v informacijskokomunikacijsko omrežje, kije intranet znotraj proizvodnega obrata, delavnice ali tovarne, alternativno pa v informacijsko-komunikacijsko omrežje, kije internet. V takšnem primeru ima operativna postaja v računalniški enoti vgrajen modem in priključek za žično izvedeno internetno povezavo ali pa anteno za brezžično internetno povezavo na način, kot je poznan in se uporablja v stanju tehnike.
Tako skonstruirana operativna postaja je skupaj z delovno enoto in z računalniško enoto konfigurirana tako, da omogoča izvedbo postopka delovanja operativne postaje v okviru sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij, kjer ta postopek vključuje sledeče korake:
P1) korak izbor izdelka in števila kosov izdelka, prednostno orodja ali potrošnega elementa orodja, ki se izda iz delovne enote operativne postaje, kar se izvede na vhodno-izhodni enoti računalniške enote operativne postaje z izborom izdelka za izdajo in z izborom ali vnosom števila kosov tega izdelka;
Ρ2) korak potrditve vnesenega izbora izdelka in števila kosov izdelka na vhodnoizhodni enoti računalniške enote operativne postaje;
P3) korak pomika posameznega kosa izbranega izdelka v magazinu, v magazinu predalnika ali pladnju, v katerem je izdelek naložen in shranjen, do sprednje stene magazina in zdrs tega posameznega kosa izbranega izdelka iz navedenega magazina, magazina predalnika ali pladnja skozi drsno režo ob sprednji steni tega magazina ter padec izdelka navzdol v predal za izdajo izdelkov v sprednji steni delovne enote operativne postaje;
in
P4) korak odklenitve predala za izdajo izdelkov v sprednji steni delovne enote operativne postaje s sprostitvijo v tej steni ob predalu nameščenega mehanizma ključavnice predala, tako da se predal odpre proč in navzven od sprednje stene delovne enote, da se iz odprtega predala lahko vzame v njem ležeč izdelek.
Seznam oznak, uporabljenih v slikah od 31 do 46:
- čitalnik različnih vrst elektronskih kartic računalniške enote RE-VIE-CC
- delovna enota DE
- dodatni alternativni čitalnik različnih vrst elektronskih kartic računalniške enote RE-VIE-CT
- dodatni čitalnik različnih vrst elektronskih kartic računalniške enote RE-VIECT globina delovne enote DE-G1
- horizontalna nosilna gred delovne enote DE-HNG
- horizontalni nosilec v stranski steni delovne enote DE-HSNo industrijski računalnik računalniške enote RE-INR kotni nosilec delovne enote DE-KN
- kotni nosilec računalniške enote RE-KN
- kotni nosilec za noge delovne enote DE-KN
- kotni nosilec za noge računalniške enote RE-KN
- magazin delovne enote DE-M magazin oziroma predal v delovni enoti DE-M manjši interaktivni zaslon računalniške enote RE-VIE-ZM mehanizem ključavnice predala delovne enote DE-MKP mehanizem ključavnice vrat delovne enote DE-MKV namestitvena noga delovne enote DE-NNG namestitvena plošča delovne enote DE-NPL noga delovne enote DE-NG noga računalniške enote RE-NG ogrodni nosilec delovne enote DE-OGN ogrodni nosilec računalniške enote RE-OGN ohišje elektronsko-električnih komponent RE-OEEK operativna postaja OP optični čitalnik različnih vrst kod računalniške enote RE-V1E-CR os nihanja oz. vrtenja vrat OV os nihanja vrat OV os nihanja vrat računalniške enote RE-OV pladenj v delovni enoti DE-PLA potisni segment PS predal delovne enote za izdajo izdelkov DE-P predal za izdajo izdelkov DE-P predalnik v delovni enoti DE-PRE predalnik v delovni enoti DE-PRE-1 računalniška enota oziroma elektronska enota RE ročaj predala delovne enote DE-RP ročaj vrat računalniške enote RE-RV spodnji ogrodni nosilec delovne enote DE-OGN-Spo spodnji ogrodni nosilec računalniške enote RE-OGN-Spo sprednja stena delovne enote DE-SprS sprednja stena računalniške enote RE-SprS stensko nosilo oziroma horizontalni stranski nosilec v steni delovne enote DEHSNo
- stikalo predala delovne enote DE-STP
- šarnir vrat delovne enote oz. sklepna spona oz. sklepna povezava DE-SaV
- šarnir vrat računalniške enote RE-SaV
- širina delovne enote DE-Si
- veliki interaktivni zaslon računalniške enote RE-VIE-ZV
- vertikalna nosilna gred delovne enote DE-VNG
- stranska vertikalna nosilna gred delovne enote DE-SVNG vhodno-izhodna enota računalniške enote RE-VIE
- višina delovne enote DE-Vi vodilo oziroma stransko vodilo v horizontalnem nosilcu v stranski steni delovne enote DE-SVo
- vodilo v horizontalnem stranskem nosilcu v steni delovne enote DE-SVo vrata delovne enote DE-V
- vrata računalniške enote RE-V
- vtičnica računalniške enote RE-INR-VT
- zgornji ogrodni nosilec delovne enote DE-OGN-Zg
Tukaj opisani magazini s potisnimi segmenti za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter njihovi sestavni deli, segmenti in enote ter iz njih skonstruirane operativne postaje za takšne sisteme ter tukaj opisani postopki delovanja in uporabe takšnih magazinov s potisnimi segmenti se lahko alternativno izvedejo z ustreznimi variacijami in prilagoditvami glede na vsakokratno kombinacijo opredeljenih sestavnih delov, segmentov in enot glede na želene in zahtevane funkcionalnosti in področja uporabe, vključno z variiranjem njihove konstrukcije, velikosti in materialov ter postopka njihovega delovanja in uporabe. Zato so v obsegu izuma, kot je opisan in opredeljen tukaj in kot je definiran v priloženih zahtevkih, lahko možne tudi druge variantne, modificirane in/ali alternativne izvedbe takšnih magazinov s potisnimi segmenti za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge različnih orodij in tudi različnih drugih izdelkov, vključno s postopki njihovega delovanja in uporabe, saj lahko na podlagi tukaj opisanega izuma strokovnjak s področja tehnike po tem izumu razvije tudi drugačne izvedbe takšnih magazinov s potisnimi segmenti za operativne postaje, avtomate in avtomatske naprave, kar pa ne spremeni bistva tukaj predstavljenega izuma.

Claims (55)

  1. Patentni zahtevki
    1. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij, ki vključuje magazin in potisni segment, kjer magazin vključuje:
    - ohišje magazina sestavljeno iz vsaj ene ali več sten in iz vsaj ene ali več plošč.
    - potisno steno oziroma potisno ploščo magazina;
    potisno ročico magazina;
    - vsaj eno ali več ustavljal magazina;
    - po potrebi vsaj enega ali več magnetnih trakov magazina;
    - vsaj eno ali več statičnih spojnih zvez magazina; in vsaj dve ali več gibljivih oziroma fleksibilnih spojnih zvez magazina.
  2. 2. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, značilen po tem, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin.
  3. 3. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1 in/ali 2, značilen po tem, da ima potisna ročica vsaj dva ali več krakov.
  4. 4. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2 in/ali 3, značilen po tem, da ima potisna ročica vsaj dva kraka, kjer je en krak, kije nameščen ob magazinu bolj zadaj, zadnji krak potisne ročice, in daje drugi krak, ki nalega ob magazinu bolj spredaj, prednji krak potisne ročice.
  5. 5. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2 in/ali 3, značilen po tem, da ima potisna ročica vsaj dva ali več krakov, kjer je en krak, kije nameščen ob magazinu bolj zadaj, zadnji krak potisne ročice, in da so drugi kraki, ki nalegajo ob magazinu bolj spredaj, prednji kraki potisne ročice.
  6. 6. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2 in/ali 3, značilen po tem, da ima potisna ročica vsaj dva ali več krakov, kjer je en krak, ki natega ob magazinu bolj spredaj, prednji krak potisne ročice, in da so drugi kraki, ki so nameščeni ob magazinu bolj zadaj, zadnji kraki potisne ročice.
  7. 7. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2 in/ali 3, značilen po tem, da ima potisna ročica več krakov, kjer nekateri izmed teh nalegajo ob magazinu bolj spredaj in so prednji kraki potisne ročice, ter kjer so drugi izmed krakov nameščeni ob magazinu bolj zadaj in so zadnji kraki potisne ročice.
  8. 8. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6 in/ali 7, značilen po tem, da ima potisna ročica ob koncu krakov kot, preko katerega je krak potisne ročice upognjen navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice.
  9. 9. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3 in/ali 4, značilen po tem, daje potisna ročica z dvema krakoma s konci krakov v stranskem pogledu oblike, kije izbrana izmed oblik črke U ali črke Z.
  10. 10. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in/ali 9, značilen po tem, da navedeni kot upogiba kraka potisna ročica navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice znaša od vključno 60° do vključno 140° glede na ravnino telesa potisne ročice.
  11. 11. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 in/ali 10, značilen po tem, da navedeni kot upogiba kraka potisna ročica navzgor ali navzdol glede na ravnino telesa potisne ročice znaša 90° glede na ravnino telesa potisne ročice.
  12. 12. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 in/ali 11, značilen po tem, daje gibljiva oziroma fleksibilna spojna zveza potisne ročice z ohišjem magazina izvedena tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim ali več svojih krakov, nameščenih blizu tlačne vzmeti, to je z enim ali več kraki ob tlačni vzmeti, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tistih stenah magazina, ob katerih leži eden ali več drugih krakov, to so eden ali več sprednjih krakov, kateri je oziroma kateri so nameščeni ob sprednji steni magazina, ter kateri je oziroma kateri so še nadalje nameščeni ob stranski steni magazina, kadar ima potisna ročica več krakov.
  13. 13. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 in/ali 12, značilen po tem, daje gibljiva oziroma fleksibilna spojna zveza potisne ročice z ohišjem magazina izvedena tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim ali več svojih krakov, nameščenih blizu tlačne vzmeti, to je z enim ali več kraki ob tlačni vzmeti, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tisti steni magazina, ob kateri leži sprednji krak potisne ročice, kadar ima potisna ročica ob sprednji steni magazina en krak.
  14. 14. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 in/ali 13, značilen po tem, daje gibljiva oziroma fleksibilna spojna zveza potisne ročice z ohišjem magazina izvedena tako, daje potisna ročica gibljivo oziroma fleksibilno nameščena na magazin s sornikom, okoli katerega se potisna ročica vrti, in s tlačno vzmetjo, s stiskanjem katere se potisna ročica z enim svojim krakom, to je z zadnjim krakom, približuje tisti steni magazina, na katero je pritrjena s tlačno vzmetjo, ter hkrati drsi ob tisti steni magazina, ob kateri leži drugi krak, to je sprednji krak potisne ročice.
  15. 15. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 12, 13 in/ali 14, značilen po tem, da ima navedena tlačna vzmet ob potisni ročici:
    - zunanji premer vzmeti v območju od vključno 2 mm do vključno 50 mm,
    - dolžino vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm, in - premer žice vzmeti v območju od vključno 0,1 mm do vključno 3 mm.
  16. 16. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 12, 13, 14 in/ali 15, značilen po tem, da ima navedena tlačna vzmet ob potisni ročici:
    - zunanji premer vzmeti prednostno 4 mm,
    - dolžino vzmeti prednostno 16 mm, in
    - premer žice vzmeti prednostno 0,5 mm.
  17. 17. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, II, 12, 13, 14, 15 in/ali 16, značilen po tem, daje zadnji krak potisne ročice oblike, kije izbrana izmed kvadra ali cilindra s krožnim, ovalnim, trikotnim, štirikotnim in/ali poligonalnim prečnim prerezom.
  18. 18. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13. 14. 15, 16 in/ali 17, značilen po tem, daje sprednji krak potisne ročice ploščate oblike, kjer je največja stranica sprednjega kraka oblike, kije izbrana izmed oblike kvadrata, pravokotnika, kroga, elipse, paralelograma, trikotnika ali trapeza.
  19. 19. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14. 15, 16, 17 in/ali 18, značilen po tem, daje sprednji krak potisne ročice ploščate oblike, ki je prirezan tako, da je na eni strani višji kot na drugi.
  20. 20. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4, 5,6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 in/ali 19, značilen po tem. daje ohišje magazina sestavljeno iz vsaj ene ali več sten in iz vsaj ene ali več plošč.
  21. 21. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku I, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 in/ali 20, značilen po tem, daje notranja stran dna in vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina izvedena z utori in/ali vdolbinami in daje prilagojena obliki izdelkov in/ali izdelkov skupaj z njihovo zaščitno embalažo, kateri se nalože in hranijo ter pomikajo v magazinu.
  22. 22. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 in/ali 21, značilen po tem, daje notranja stran dna in vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina izvedena tako, da v prečnem prerezu njena oblika prilagojena obliki izdelkov oziroma izdelkom skupaj z njihovo zaščitno embalažo, kateri se nalože in hranijo ter pomikajo v magazinu.
  23. 23. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 in/ali 22, značilen po tem, daje notranja stran dna in/ali vzdolžnih stranskih sten magazina po potrebi vsaj v enem delu obdana z enim ali več magnetnih trakov.
  24. 24. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4, 5,6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22 in/ali 23, značilen po tem, daje notranja stran dna in/ali vzdolžnih stranskih sten magazina obdana z enim ali več magnetnih trakov vzdolž celotne dolžine oziroma globine magazina.
  25. 25. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2, 3,4, 5,6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19. 20,21,22, 23 in/ali 24, značilen po tem, daje oblika potisne plošče magazina izvedena tako, daje prilagojena obliki notranje strani dna in/ali vzdolžnih stranskih sten ohišja magazina, da na te stene ohišja magazina stično nalega in drsi znotraj magazina najprej in nazaj vzdolž dolžine oziroma globine magazina.
  26. 26. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4, 5,6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22, 2j, 24 in/ali 25, značilen po tem, daje potisna plošča magazina izvedena tako, da ima izbokline za naleganje v utore in/ali v vdolbine notranjih sten magazina.
  27. 27. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23, 24, 25 in/ali 26, značilen po tem, daje ustavljalo magazina izvedeno tako, da je po obliki prilagojeno obliki sprednjega dela stranskih sten in obliki sprednje stene magazina.
  28. 28. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4,5,6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 2j, 24, 25, 26 in/ali 27, značilen po tem, daje ustavljalo magazina izvedeno tako, daje v obliki U profila in prilagojeno obliki sprednjega dela stranskih sten in obliki sprednje stene magazina.
  29. 29. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 2j, 24, 25, 26, 27 in/ali 28, značilen po tem, daje ustavljalo magazina nastavljivo nameščeno v sprednjem delu magazina in ob njegovi sprednji steni tako, da se drsna reža med njim in sprednjo steno magazina nastavi na dimenzije v magazinu naloženih orodij ali potrošnih elementov orodij.
  30. 30. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku I, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21,22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 in/ali 29, značilen po tem, da so statične spojne zveze magazina izvedene z elementi, ki so izbrani izmed elementov, kot so vijaki, matice, medeninasti vstavki.
  31. 31. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4,5,6,7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 in/ali 30, značilen po tem, da ima magazin:
    - širino v območju od vključno 3 cm do vključno 150 cm, - višino v območju od vključno 3 cm do vključno 100 cm, in - globino v območju od vključno 5 cm do vključno 100 cm.
  32. 32. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1,2,3,4,5,6, 7,8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 in/ali 31, značilen po tem, da ima magazin, ko nima naloženih orodij in potrošnih elementov orodij, maso v območju od vključno 30 g do vključno 50 kg.
  33. 33. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28. 29, 30, 31 in/ali 32, značilen po tem, da potisni segment vključuje
    - linearni aktuator s potisnim batom,
    - enoto kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata,
    - vsaj enega ali več stikal za uravnavanje delovanja linearnega aktuatorja,
    - električno-elektronsko enoto potisnega segmenta, ki vključuje električne in elektronske komponente ter njihovo napeljavo s priključki, spojkami in konektorji,
    - ohišje potisnega segmenta s pripadajočimi stenskimi elementi, ploščami in spojnimi zvezami med njimi, ter
    - eno ali več namestitvenih plošč za namestitev potisnega segmenta v delovno enoto operativne postaje.
  34. 34. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, značilen po tem, da enota kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata vključuje
    - pozicijsko stikalo oziroma končno stikalo in
    - tlačno vzmet za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala oziroma končnega stikala.
  35. 35. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, značilen po tem, daje enota kontrole sprednje ustavitvene pozicije potisnega bata vgrajena v servo motorju linearnega aktuatorja.
  36. 36. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, 34 in/ali 35, značilen po tem, da ima navedeni linearni aktuator potisnega segmenta:
    - dolžino izvleka potisnega bata aktuatorja v območju od vključno 2 cm do vključno 100 cm;
    - hitrost pomikanja potisnega bata naprej in nazaj v območju od vključno 5 mm/s do vključno 500 mm/s;
    - potisno silo potisnega bata v območju od vključno 0,1 N do vključno 1000 N, ter
    - vhodno napetost enosmernega toka v območju od vključno 12 V do vključno 42 V.
  37. 37. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 36, značilen po tem, da ima navedeni linearni aktuator potisnega segmenta:
    - dolžino izvleka potisnega bata prednostno 15 cm;
    - hitrost pomikanja potisnega bata naprej in nazaj prednostno 60 mm/s;
    - vhodno napetost enosmernega toka prednostno 24 V.
  38. 38. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, 34, 36 in/ali 37, značilen po tem, da ima navedena tlačna vzmet za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala oziroma končnega stikala potisnega segmenta:
    - zunanji premer vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm,
    - dolžino vzmeti v območju od vključno 5 mm do vključno 50 mm, in - premer žice vzmeti v območju od vključno 0,3 mm do vključno 3 mm.
  39. 39. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, 34, 36, 37 in/ali 38, značilen po tem, da ima navedena tlačna vzmet za uravnavanje delovanja pozicijskega stikala oziroma končnega stikala potisnega segmenta:
    - zunanji premer vzmeti prednostno 15 mm,
    - dolžino vzmeti prednostno 20 mm, in
    - premer žice vzmeti prednostno 1 mm.
  40. 40. Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 33, 34, 35, 36, 37, 38 in/ali 39, značilen po tem, da je navedeno stikalo za uravnavanje delovanja aktuatorja potisnega segmenta magnetno stikalo in prednostno stikalo reed.
  41. 41. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij, ki vključuje:
    - vsaj eno ali več računalniških oziroma elektronskih enot z vsaj eno ali več vhodnimi enotami, z vsaj eno ali več izhodnimi enotami, z vsaj eno ali več krmilnih oziroma kontrolnih enot, katera sestoji iz vsaj ene ali več procesnih enot ter iz vsaj ene ali več spominskih enot;
    - vsaj eno ali več delovnih enot z mestom izdaje, prevzema in polnjenja orodij in/ali potrošnih elementov orodij, ki je značilna po tem, da vključuje v vsaj enega ali več magazinov po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22,23,24,25, 26, 27, 28,29,30,31 in/ali 32, in vsaj enega ali več potisnih segmentov po zahtevku 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 in/ali 40 ter vsaj enega ali več predalov za izdajo izdelka.
  42. 42. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, značilna po tem, da navedena delovna enota vključuje en potisni segment, ki deluje na enega ali več magazinov in kjer navedeni potisni segment v določenem časovnem intervalu deluje le na en magazin.
  43. 43. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, značilna po tem. da navedena delovna enota vključuje dva ali več potisnih segmentov, kjer vsak potisni segment v določenem časovnem intervalu deluje le na en magazin tako, da se delovanje potisnih segmentov medsebojno ne moti.
  44. 44. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41,42 in/ali 43, značilna po tem, daje navedeni potisni segment nameščen na svoji horizontalni nosilni gredi in preko te na vertikalni nosilni gredi, kjer sta ti gredi vgrajeni v delovno enoto, prednostno ob zadnji steni delovne enote, kjer vertikalna nosilna gred s svojim motorjem poganja in pomika horizontalno nosilno gred po vertikalnih vodilih vertikalne nosilne gredi navzdol in navzgor v vertikalni smeri glede na vertikalno os delovne enote, ter kjer motor horizontalne nosilne gredi poganja in pomika potisni segment po horizontalnih vodilih horizontalne nosilne gredi levo in desno v horizontalni smeri glede na horizontalno os delovne enote, s čemer se potisni segment v delovni enoti pomika navzdol in navzgor ter levo in desno tako, da dosega pozicije, v katerih deluje na vsaj enega ali več navedenih magazinov.
  45. 45. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 44, značilna po tem, da sta navedeni motor horizontalne nosilne gredi in navedeni motor vertikalne nosilne gredi izbrana izmed motorjev, kot so koračni motorji in servo motorji.
  46. 46. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41,42, 43, 44 in/ali 45, značilna po tem, da so v delovni enoti z dvema ali več potisnimi segmenti navedene vertikalne in horizontalne gredi, kjer vsakemu potisnemu segmentu pripada po ena vertikalna in po ena horizontalna gred, razporejene tako, da vsak potisni segment tekom delovanja potuje po celotni vertikalni višini delovne enote in le po določenem horizontalnem odseku vzdolž horizontalne širine delovne enote.
  47. 47. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41,42, 43, 44. 45 in/ali 46, značilna po tem, da ima delovna enota:
    - širino v območju od vključno 20 cm do vključno 170 cm, - višino v območju od vključno 20 cm do vključno 320 cm, in - globino v območju od vključno 10 cm do vključno 250 cm.
  48. 48. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, 42, 43, 44, 45, 46 in/ali 47, značilna po tem, da ima delovna enota, ko nima naloženih orodij in potrošnih elementov orodij, maso v območju od vključno 10 kg do vključno 1000 kg.
  49. 49. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 in/ali 48, značilna po tem, da deluje kot samostojna enota, ki ni vključena v informacijsko-komunikacijsko omrežje.
  50. 50. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41,42, 43, 44, 45, 46, 47 in/ali 48, značilna po tem, da vključuje še vsaj eno ali več komunikacijskih enot, s katero ali s katerimi je vključena v informacijsko-komunikacijsko omrežje, katero vključuje vsaj enega ali več računalniških strežnikov.
  51. 51. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 50, značilna po tem, daje navedeno informacijsko-komunikacijsko omrežje intranet.
  52. 52. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 50, značilna po tern, da je navedeno informacijsko-komunikacijsko omrežje internet.
  53. 53. Operativna postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 in/ali 52, značilna po tem, da vključuje vsaj eno ali več delovnih enot in vsaj eno ali več računalniških oziroma elektronskih enot.
  54. 54. Postopek delovanja magazina s potisnim segmentom po zahtevku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29, 30, 31,32, 33, 34, 35, 36, 37 in/ali 38 za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41,42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 in/ali 53, značilen po tem, da vključuje sledeče korake:
    A) začetni mirujoči položaj magazina z naloženimi izdelki in začetni mirujoči položaj linearnega aktuatorja potisnega segmenta s potisnim batom v uvlečeni legi mirovanja,
    B) vključitev linearnega aktuatorja potisnega segmenta in začetek delovanja potisne sile v potisnem batu ter pomikanja tega bata v smeri proti magazinu,
    C) stik potisnega bata potisnega segmenta z zadnjim vertikalnim krakom potisne ročice magazina in potiskanje zadnjega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina,
    D) rotacija potisne ročice okoli sornika in premik sprednje zapiralne ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice vstran proti stranski steni magazina ter sprostitev poti izdelku v magazinu do drsne reže v sprednji steni magazina,
    E) stik potisnega bata potisnega segmenta s potisno ploščo magazina in potiskanje v magazinu zaporedno naloženih izdelkov proti sprednji steni magazina,
    F) pomik samo enega izdelka v drsno režo magazina pod pritisno silo potisne plošče magazina,
    G) stik potisnega bata s pozicijskim stikalom potisnega segmenta in zaustavitev bata ob hkratnem naraščanju potisne sile v njem v smeri navzpred proti sprednji steni magazina,
    H) prenehanje delovanja potisne sile v potisnem batu v smeri navzpred proti sprednji steni magazina in pomikanje bata nazaj proti zadnji steni delovne enote operativne postaje v začetni mirujoči položaj linearnega aktuatorja, I) ustavitev potisne plošče magazina,
    J) vrnitev zadnjega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina ter hkratna vrnitev sprednjega kraka potisne ročice in ploščice sprednjega vertikalnega kraka potisne ročice v prvotno lego proti sredini magazina, in
    K) zdrs navedenega enega kosa izdelka skozi drsno režo v sprednji steni magazina navzdol s prostim padom v predal za izdajo izdelka.
  55. 55. Uporaba operativne postaja sistema za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij po zahtevku 41, 42, 43. 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 in/ali 53, značilna po tem, da se uporablja v sistemu, v katerem se v realnem času tekoče spremlja in nadzira nivo zaloge posameznih orodij in/ali potrošnih elementov orodij, ki se hranijo v eni ali več delovnih enot navedene operativne postaje, ter se na podlagi prepoznanega stanja teh zalog dopolni zaloge z novimi kosi posameznih orodij in potrošnih elementov orodij.
SI202000086A 2020-05-15 2020-05-15 Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe SI25785A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202000086A SI25785A (sl) 2020-05-15 2020-05-15 Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202000086A SI25785A (sl) 2020-05-15 2020-05-15 Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25785A true SI25785A (sl) 2020-08-31

Family

ID=72233888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202000086A SI25785A (sl) 2020-05-15 2020-05-15 Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI25785A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6994409B2 (en) Controlled access dispensing system
US8028822B2 (en) Automatic distributed vending system
US20130149080A1 (en) Automatic plant for storing and dispensing goods
US7303094B2 (en) Vacuum pill dispensing cassette and counting machine
US7831334B2 (en) Method of transporting vials and cassettes in an automated prescription filling apparatus
CN108622589A (zh) 用于自动化高架仓储的系统和方法
EP3724863B1 (en) Hard tag applicator
EP2404589A1 (en) Medication box dispensing device
JP2013546089A (ja) 直接利用型払い出しシステム
EP3063714A1 (de) Warenbestandsverwaltungssystem
CN104067182A (zh) 存储和取回系统箱单元检测
EP1737766A1 (de) Vorrichtung und verfahren zur bereitstellung von stapelbaren waren
US10181014B2 (en) Apparatus and methods for storing and dispensing medications
JP2006248711A (ja) 物品仕分け設備
SI25785A (sl) Magazin s potisnim segmentom za operativne postaje za sisteme za nadzor izdaje, polnjenja in zagotavljanja zaloge orodij in potrošnih elementov orodij ter postopki njihovega delovanja in uporabe
US20190147688A1 (en) Apparatus and methods for storing and dispensing medications
CN102756893A (zh) 用于智能货柜自动入货的入货装置
JP2022056166A (ja) 薬剤分包装置

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20200904