SI25424A - Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku - Google Patents

Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku Download PDF

Info

Publication number
SI25424A
SI25424A SI201700144A SI201700144A SI25424A SI 25424 A SI25424 A SI 25424A SI 201700144 A SI201700144 A SI 201700144A SI 201700144 A SI201700144 A SI 201700144A SI 25424 A SI25424 A SI 25424A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
parking brake
towing
lock
bolt
vehicle
Prior art date
Application number
SI201700144A
Other languages
English (en)
Inventor
neberger Silvo Ĺ
Robert Pustarvh
Marjan Smole
Original Assignee
Tips d.o.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tips d.o.o. filed Critical Tips d.o.o.
Priority to SI201700144A priority Critical patent/SI25424A/sl
Priority to EP18173539.0A priority patent/EP3406496A1/en
Publication of SI25424A publication Critical patent/SI25424A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T7/00Brake-action initiating means
    • B60T7/12Brake-action initiating means for automatic initiation; for initiation not subject to will of driver or passenger
    • B60T7/20Brake-action initiating means for automatic initiation; for initiation not subject to will of driver or passenger specially for trailers, e.g. in case of uncoupling of or overrunning by trailer
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/24Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices characterised by arrangements for particular functions
    • B60D1/242Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices characterised by arrangements for particular functions for supporting braking actions, e.g. braking means integrated with hitches; Braking sensors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Elements And Transmission Devices (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)

Abstract

Izum je na področju delovnih postopkov in transporta uvrščen k sistemom za upravljanje parkirne zavore pri vleki vozil. Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku s konstrukcijo posameznih funkcionalnih sklopov omogoča odpust parkirne zavore na osnovi potega oziroma potiska vlečne naprave, kar sproži delovanje mehanizma, ki spremeni stanje parkirne zavore iz aktivnega v neaktivno in obratno. Zavora pri priklopu na vlečno vozilo torej ostane aktivirana do vnosa sile vleke ali potiska,kar izredno poveča varnost pri delu z vozilom. Glede na začetni pomik vlečne naprave (3) v aksialni smeri, mehanizem (4) preko potega ali popuščanja povezave (6) direktno spremeni stanje parkirne zavore iz aktivnega v neaktivno. Del mehanizma (4) je tudi sornik (7), ki s tremi različnimi pozicijami glede na zaklep (2) določa stanje parkirne zavore. Različne pozicije sornika (7) so nevtralni položaj, položaj prvega pomika naprej in položaj prvega pomika vzvratno. V zadnjih dveh položajih ga ob prvem pomikuvlečenega vozila zaklene integriran zaklep (2), s čimer parkirna zavora ostane deaktivirana. Ponovna aktivacija zavore je mogoča z dvigom zaklepa (2).

Description

Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku
Področje tehnike
Izum je na področju delovnih postopkov in transporta uvrščen k sistemom za upravljanje parkirne zavore pri vleki vozil.
Tehnični problem
Vleka se pri različnih vozilih pojavlja v različnih okoliščinah. Pri priklopnih vozilih je vleka osnovni način premikanja, pri vozilih z lastnim pogonom pa se uporablja predvsem v izrednih okoliščinah, ki nastopijo npr. pri okvari pogona vozila. Tako priklopna kot vozila z lastnim pogonom imajo parkirno zavoro, katera služi zavarovanju vozila pred nenadzorovanimi premiki na parkirnem mestu. Znani sistemi za upravljanje parkirne zavore potrebujejo direktno posredovanje operaterja, ki mora pred vleko parkirno zavoro deaktivirati in jo ponovno aktivirati po končani vleki. V primeru, da se ena od predvidenih aktivnosti ne zgodi, lahko to privede do negativnih posledic za vlečeno vozilo, vlečno vozilo, operaterja ali okolico.
V primeru vleke z aktivirano parkirno zavoro pride do večje obrabe ali celo popolne blokade parkirne zavore, kar pomeni uničenje osnovnega varnostnega sredstva na vozilu. Tako na vlečenem kot vlečnem vozilu se poveča obraba kotalnih površin koles ter drugih komponent, zaradi česar je potrebno več vzdrževanja. Posledično je vodljivost vozil slabša, kar ima lahko za posledico poškodbe na vozilih in okolici, ki bi se jim normalno izognili. Večje so obremenitve strukturnih delov, predvsem vlečne rude in komponent podvozja. Vlečno vozilo porabi več energije.
Nenadzorovani premik vozila zaradi neaktivirane parkirne zavore ima lahko za posledice poškodbe ljudi, blaga, opreme in/ali infrastrukture.
Vozila prijavitelja, vlečne potniške stopnice za uporabo na letališču, imajo vgrajeno negativno parkirno zavoro, kar pomeni, da je ta v osnovi aktivna, uporabnik pa jo nato deaktivira. Zavora se aktivira preko jeklenice s silo, ki jo ustvarja vzmet. Pred vožnjo je potrebno silo vzmeti premagati in tako deaktivirati zavoro. To lahko uporabnik naredi ročno z uporabo ročice pri poziciji vlečne rude ali hidravlično z upravljalnega mesta preko cilindra parkirne zavore. Po vožnji na enak način ponovno aktivira parkirno zavoro. Na vozilih je vgrajena vlečna ruda s standardnim priklopom, s katero se preko mehanskih povezav pri vleki krmili kolesa na prvi osi. Ob neuporabi se vlečno rudo pospravi v pokončni položaj.
Tehnični problem pričujoči izum rešuje z zasnovo mehanizma, ki omogoča odpust zavore brez poseganja operaterja v sistem, pri čemer je dejanje kje in kako odpustiti zavoro odvisno od prednastavljenosti pozicij samega mehanizma.
Znano stanje tehnike
Po patentu US6543790B2 je poznan vlečni drog, ki se uporablja za vleko letal z vlečnim traktorjem. Pritrdi se na prednje kolo letala. Rešitev ni povezana s parkirno zavoro letal, katere upravljanje se izvaja ločeno od sistema vleke.
V patentih SU783083, GB1384139, FR2259731, DE2852277 in DE2544500 so predstavljene različne izvedbe naletne zavore oziroma načini uravnavanja zavornega učinka delovne zavore priklopnika z namenom enakomerne vožnje.
V patentih DE2554679 in DE2529262 sta predstavljeni izvedbi dušenja gibanja okoli osi vpetja priklopnika. S tem je preprečeno nevarno nihanje priklopnika, ki se ob neustrezni razporeditvi teže priklopnika lahko pojavi pri večjih hitrostih.
Po ITVR930017A1 je znano upravljanje parkirne zavore priklopnikov z vlečno rudo, ki se uporablja predvsem pri vozičkih za prevoz prtljage. Na kolesu je zavora, ki se jo preko mehanizma deaktivira s spustom rude iz pokončnega v horizontalni položaj. Pri odklopu priklopnika se zaradi sile vzmeti zavora aktivira, ruda pa se samodejno vrne v pokončni položaj. Pri delu na naklonih lahko pride do težav zaradi deaktivacije zavore pred priklopom priklopnika. V dani situaciji se med priklopnikom in vlečnim vozilom nahaja operater, ki ga lahko priklopnik ob nenadnem premiku stisne ob vlečno vozilo in pri tem resno poškoduje. Ruda mora biti v vodoravnem položaju tudi pri ročnih premikih vozičkov, kar pomeni težje krmiljenje in slabši pregled nad okolico zaradi potrebnega sklanjanja operaterja do rude ter posledično ergonomsko neugoden položaj.
Po patentu DE19848733 je poznan sistem upravljanja zaklepa na avtomatskem menjalniku vozil z lastnim pogonom, ki opravlja funkcijo parkirne zavore. Sistem je namenjen deaktivaciji zaklepa v izrednih primerih, zato je zaklep najprej običajno aktiven. Deaktivira se ga s potegom vlečnega očesa, ki je preko jeklene vrvi povezan z vzvodom na menjalniku. V takem stanju ga nato ohrani vzmetni zaskok, ki pa se po vleki odklene z rotacijo vlečnega očesa, s čimer se ponovno aktivira zavora na menjalniku. Deaktivacija zaklepa se zgodi le pri vleki priklopnika, ne pa tudi pri potisku, zato je potrebno za deaktivacijo zaklepa vozilo vedno povleči. Za povezavo med vlečnim in priklopnim vozilom ni priporočljiva uporaba torzijsko togih vlečnih drogov, saj bi ti prenašali torzijske sile na priklopno vozilo in zaklep bi se lahko med vleko ponovno aktiviral.
Velika večina rešitev, ki povezuje zavorni sistem z vleko, se uporablja za nadzor delovanja delovne zavore priklopnih vozil med vožnjo. Na stanje parkirne zavore vozil pri vleki vplivata zadnja od zgoraj navedenih patentov, ki pa se od pričujočega izuma razlikujeta v bistvenih točkah, ki so že izpostavljene v opisu posameznega patenta.
Opis rešitve tehničnega problema
Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku s konstrukcijo posameznih funkcionalnih sklopov omogoča odpust parkirne zavore na osnovi potega oziroma potiska vlečne naprave, kar sproži delovanje mehanizma, ki spremeni stanje parkirne zavore iz aktivnega v neaktivno in obratno. Zavora pri priklopu na vlečno vozilo torej ostane aktivirana do vnosa sile vleke ali potiska, kar izredno poveča varnost pri delu z vozilom.
Mehanizem omogoča upravljanje delovanja parkirne zavore ali naprave z enakovredno funkcijo v okviru opravil, katerih izvedba je potrebna pri vleki ali potisku vozila. Pod naprave s funkcijo enakovredno parkirni zavori se pojmuje sklop delov, ki, ko so aktivni preprečujejo gibanje vozila, npr. zaklep na menjalniku. V nadaljevanju opisa je za vse naprave uporabljen izraz parkirna zavora.
Upravljanje parkirne zavore je izvedeno z mehanizmom, ki je zasnovan tako, da šele premik vlečnega vozila sproži deaktivacijo negativne parkirne zavore, kar olajša delo na naklonih in med procesom priklapljanja vozil varuje operaterja, druge prisotne osebe ter vozila pred poškodbami. Pri tem je lahko začetni premik vozil v smeri vožnje naprej ali vzvratno. Ponovno je parkirno zavoro mogoče aktivirati pred ali po odklopu vozila.
Glede na začetni pomik vlečne naprave 3 v aksialni smeri, mehanizem 4 preko potega ali popuščanja povezave 6 direktno spremeni stanje parkirne zavore iz aktivnega v neaktivno. Del mehanizma 4 je tudi sornik 7, ki s tremi različnimi pozicijami glede na zaklep 2 določa stanje parkirne zavore. Različne pozicije sornika 7 so nevtralni položaj, položaj prvega pomika naprej in položaj prvega pomika vzvratno. V zadnjih dveh položajih ga ob prvem pomiku vlečenega vozila zaklene integriran zaklep 2, s čimer parkirna zavora ostane deaktivirana. Ponovna aktivacija zavore je mogoča z dvigom zaklepa 2.
Mehanizem upravljanja parkirne zavore po izumu bo v nadaljevanju podrobneje opisan s pomočjo izvedbenega primera in slik, ki prikazujejo:
Slika 1 vlečno vozilo, operater in potniške stopnice z vlečno rudo
Slika 2 shematski prikaz mehanizma v nevtralnem položaju
Slika 3 shematski prikaz mehanizma pri prvem pomiku naprej
Slika 4 shematski prikaz mehanizma pri prvem pomiku vzvratno
Slika 5 shematski prikaz mehanizma z vlečno sklopko
Slika 6 shematski prikaz mehanizma z vlečnim očesom
Slika 7 sestav z vlečnim drogom v pokončnem, nevtralnem položaju
Slika 8 eksplozijski pogled sestava
Slika 9 mehanizem znotraj ohišja v nevtralnem položaju in s spuščenim drogom
Slika 10 shematski prikaz mehanizma od strani
Slika 1 prikazuje vlečno vozilo, operaterja in potniške stopnice z vlečno rudo. Ker se operater med procesom priklapljanja vlečenega vozila nahaja med vlečenim in vlečnim vozilom, mora biti zaradi varnosti operaterja, drugih prisotnih oseb in vozil parkirna zavora aktivna. Ob vleki ali potisku vozila mehanizem po izumu sproži deaktivacijo parkirne zavore. Med procesom odklapljanja vozil se operater ponovno nahaja med voziloma, zato je mogoče parkirno zavoro ponovno aktivirati že pred odklopom. Parkirna zavora, s katero se preprečuje premike vozila, ko je to brez nadzora na parkirnem mestu, je pred vleko običajno aktivna, v takem stanju pa naj bi bila tudi po vleki. Ker se pričujoči izum uporablja za deaktivacijo parkirne zavore pri vleki in njeno ponovno aktivacijo po vleki, je torej z vidika izuma delovanje parkirne zavore negativno. Negativna parkirna zavora 9 je na slikah 2, 3, 4, 5 in 6 shematsko prikazana kot bobnasta zavora 91, katero v aktivnem stanju drži natezna vzmet 93, ki deluje na njen upravljalni mehanizem 92.
Vlečna naprava 3, ki je, kadar povezuje vlečeno in vlečno vozilo, aksialno pomična, je povezana s sornikom 7 in ga ob lastnem pomiku, ki ga povzroči vlečno vozilo, premakne. Sornik 7 je sestavni del mehanizma 4, ki ga sestavljajo še medsebojno povezane ročice 4b, 4c, 4d, 4e, 4f in 4g, gred 4a ter osi 4b', 4g', 4g in 4h. Sestavljen mehanizem je nameščen na podvozju vozila ali posebnem ohišju, ki sta na slikah 2, 3, 4, 5 in 6 shematsko prikazana kot podpora A. Gred 4a in os 4h mehanizma sta vpeti na podporo A oz. podvozje vozila ali posebno ohišje tako, da sta njuni geometrijski osi vzporedni. Na gred 4a sta pritrjeni ročici 4c in 4d, ki ju v zgornjem delu povezuje sornik
7. Na gred 4a je pritrjena še ročica 4b. Pri izvedbenem primeru je gred 4a utorna gred, ročice 4b, 4c in 4d pa imajo ustrezne utorne puše, kar zagotavlja prenos rotacije z ročic
4c in 4d po gredi 4a na ročico 4b. Ročice imajo sicer lahko z gredjo za prenos rotacije poljubno oblikovno ali mehansko povezavo. Na ročico 4b sta preko osi 4b' pritrjeni ročici 4e in 4f, ki sta preko osi 4g' oziroma 4g povezani še z ročico 4g. Ročica 4g je nameščena na osi 4h, osi 4g' in 4g pa sta na ročici 4g na različnih straneh osi 4h. Ročici 4e in 4f imata na vpetjih z osema 4g' in 4g podolgovata izreza 4e' in 4f, ki omogočata, da ena od njiju povzroči rotacijo ročice 4g, druga pa rotacijo dopušča. Tako ustvarjena geometrija mehanizma omogoča, da se, ne glede na smer pomika sornika 7, ročica 4g okoli osi 4h vedno zavrti v isti smeri. Na luknjo 4i' ročice 4g je pritrjena natezna vzmet 4i, ki vrača mehanizem v nevtralni položaj. Na luknjo 4g' na ročici 4g je pritrjena povezava 6, ki povezuje mehanizem 4 z upravljalnim mehanizmom 92 parkirne zavore 9. Povezava 6 je prednostno jeklenica.
Mehanizem za upravljanje parkirne zavore vlečenih vozil po izumu vključuje mehanizem 4, zaklep 2, vlečno napravo 3, napravo s funkcijo parkirne zavore 9 ter povezavo 6, kjer sta vlečna naprava 3 in zaklep 2 neposredno povezana z mehanizmom 4, naprava s funkcijo parkirne zavore 9 pa je z mehanizmom 4 povezana preko povezave 6. Pri tem so gred 4a in os 4h mehanizma 4 ter os 2c zaklepa 2 vpete na ohišje 1 ali stacionarni del vlečenega vozila tako, da so njihove osi medsebojno vzporedne in pri čemer se v mehanizmu 4, ki je sestavljen iz povezanih ročic 4b, 4c, 4d, 4e, 4f, 4g, gredi 4a, osi 2c, 4b', 4g', 4g, 4h ter sornika 7, pomik sornika 7 prenaša na os 4b', od tam na ročici 4e in 4f ter na ročico 4g. Geometrija, ki jo ustvarjajo ročice 4e, 4f, 4g, z osema 4g' in 4g, ki se nahajata vsaka na svoji strani osi 4h na ročici 4g ter s podolgovatima izrezoma 4e' in 4f na ročicah 4e in 4f, po katerih se gibljeta osi 4g' in 4g omogoča enako smer rotacije ročice 4g okoli osi 4h, ne glede na smer pomika sornika 7.
Zaklep 2 sestavljajo zaklepna kladica 2a, ročka 2b za dvig kladice 2a, dva vzporedna omejevalca 2d, ki preprečujeta premik sornika 7 izven zaklepnega polja kladice 2, ter os 2c, ki je nameščena skozi izvrtino 21 kladice 2a. Kladica 2a je vpeta na podporo A oz. podvozje vozila ali posebno ohišje tako, da je njena os 2c vzporedna osema gredi 4a in osi 4h. Na kladici 2a sta izdelana identična zaklepna utora 221 in 222, ki ju deli zob 223. V utor 221 ali utor 222 se pri vleki oziroma potisku zagozdi sornik 7, s čimer se zaklene mehanizem 4, ki tako ohrani deaktivirano parkirno zavoro 9 (glej slike 2, 3 in 4). K temu dodatno pripomoreta dve tlačni vzmeti 8 in 8', ki sta nameščeni med zaklepno kladico 2a in podporo A oz. podvozje vozila ali posebno ohišje ter potiskata kladico 2a navzdol, da se sornik 7 ne pomakne iz trenutnega ujema utora, dokler se kladica 2a ponovno ne privzdigne.
Kadar vozilo ni v uporabi, je mehanizem 4 v nevtralnem položaju, kjer ga zadržuje vzmet 4i, zaklep 2 je privzdignjen in kladica 2a z zobom 223 sloni na sorniku 7 (slika 2). Parkirna zavora 9 je aktivirana. Za vleko je vozilo potrebno preko vlečne naprave 3 povezati z vlečnim vozilom. Med procesom priklapljanja parkirna zavora 9 ostaja aktivirana. Začetna smer gibanja vozil določi delovanje mehanizma 4. V nadaljevanju je opisano najprej delovanje pri začetni smeri gibanja vozil naprej, nato pa še vzvratno.
Vlečno vozilo se premakne v smeri vožnje naprej in za seboj potegne vlečno napravo 3 in sornik 7. Ker je sornik 7 vpet med ročici 4c in 4d, ki sta nameščeni na gred 4a zaniha naprej okoli geometrijske osi gredi 4a, dokler se zaklepna kladica 2a ne spusti ter ujame sornik 7 v prednji zaklepni utor 222. Nihaj ročic 4c in 4d se preko gredi 4a prenese na ročico 4b, ki zaniha za isti kot v isti smeri kot ročici 4c in 4d. Pri tem za seboj potegne na ročico 4b preko osi 4b' povezani ročici 4e in 4f. Ročica 4f, ki je na ročico 4g vpeta nad osjo 4h, potegne ročico 4g, da ta zaniha okoli osi 4h, česar ročica 4e ne ovira, saj se os 4g' prosto pomakne po izrezu 4e'. Pri nihaju ročica 4g napne natezno vzmet 4i ter povleče povezavo 6, ki premakne vzvod na parkirni zavori 9 in jo s tem deaktivira. Sornik 7 ostane ujet v utoru 222, pri čemer obdrži v opisani končni poziciji celoten mehanizem 4, zavoro 9 pa deaktivirano, vse dokler se ga ne sprosti z dvigom zavorne kladice 2a. Gibanje vozil je omogočeno v poljubni smeri vožnje, tako naprej kot vzvratno. Končno stanje prikazuje slika 3.
Če se vlečno vozilo najprej premakne v vzvratni smeri vožnje, potisne vlečno napravo 3 in sornik 7. Ker je sornik 7 vpet med ročici 4c in 4d, skozi kateri je v spodnjem delu vpeta tudi gred 4a, zaniha naprej okoli osi gredi 4a, dokler se zaklepna kladica 2a ne spusti ter ujame sornik 7 v zaklepni utor 221. Nihaj ročic 4c in 4d se preko gredi 4a prenese na ročico 4b, ki zaniha za isti kot v isti smeri kot ročici 4c in 4d. Pri tem potisne z ročico 4b preko osi 4b' povezani ročici 4e in 4f. Ročica 4e, ki je na ročico 4g vpeta pod osjo 4h, potisne ročico 4g, da ta zaniha okoli osi 4h, česar ročica 4f ne ovira, saj se os 4g prosto pomakne po izrezu 4f naprej. Ročica 4g pri potisku vozila zaniha v isti smeri kot pri vleki. Pri nihaju ročica 4g napne natezno vzmet 4i ter povleče povezavo 6, ki premakne vzvod na parkirni zavori 9 in jo tako deaktivira. Sornik 7 ostane ujet v utoru 221, pri čemer obdrži celoten mehanizem 4 v opisani končni poziciji, vse dokler se ga ne sprosti z dvigom zavorne kladice 2a. Zavora 9 ostane deaktivirana in gibanje vozil je omogočeno v poljubni smeri vožnje, tako naprej kot vzvratno. Končno stanje prikazuje slika 4.
Pred odklopom vlečenega od vlečnega vozila je potrebno sprostiti mehanizem upravljanja parkirne zavore, kar se naredi z dvigom zaklepne kladice 2a. To omogoči natezni vzmeti 4i, da vrne celotni mehanizem 4, vključno s somikom 7 in vlečno napravo 3, v nevtralni položaj. Pri tem se sprosti povezava 6, ki tako ne vpliva več na parkirno zavoro 9 in ta se lahko vrne v svoje osnovno, aktivirano stanje, kjer ponovno preprečuje nenadzorovane premike stopnic. Zaklepno kladico 2a se dvigne z ročko 2b. Ob pomiku sornika 7 v nevtralni položaj se ta pomakne pod zob 223 kladice 2a in jo zadrži privzdignjeno.
Mehanizem po izumu ima lahko napravo s funkcijo parkirne zavore 9, ki je lahko parkirna zavora ali sklop komponent s funkcijo parkirne zavore, v neobremenjenem stanju aktivna in ima integriran mehanizem za deaktivacijo, katerega proži povezava 6.
Mehanizem po izumu ima lahko različne izvedbe vlečne naprave 3, ki se uporabi za povezovanje vlečenega in vlečnega vozila ter prenaša začetni pomik vlečnega vozila na sornik 7 mehanizma 4. Na sliki 5 je shematsko prikazan sestav vlečne naprave 31 z vlečno sklopko 31 a, ki je nameščena na linearno pomičnem nosilcu 31 b. Tega s sornikom 7 povezuje mehanska povezava 31 c, pomik pa ima dodatno varovan s sornikom 31e, ki se giblje po utoru 31 d. Na sliki 6 je shematsko prikazan sestav 32 z vlečnim očesom 32a, ki deluje na enak princip. Obe izvedbi sta primerni predvsem za uporabo na vozilih z lastnim pogonom.
V nadaljevanju je opisan mehanizem upravljanja parkirne zavore po izumu, kjer je v vlogi vlečne naprave 3 vlečna ruda 33. Mehanizem je nameščen v ohišju 1, ki je vrtljivo vpeto na podvozje vozila in je tako primeren za uporabo na priklopnih vozilih, kjer se ruda 33 uporablja tudi za krmiljenje priklopnika. Na sliki 7 je izvedbeni primer prikazan z dvignjeno vlečno rudo 33, ko je mehanizem 4 v nevtralnem položaju, negativna parkirna zavora pa aktivna. Sliki 8a in 8b prikazujeta eksplozijski pogled sestava mehanizma iz različnih smeri. Slika 9 prikazuje mehanizem znotraj ohišja v nevtralnem položaju, ko je vlečna ruda 33 spuščena.
Ohišje 1 je zvarjenec, ki ga sestavljata dva para vzporednih plošč, horizontalni 11 in 12 ter vertikalni stranici 13 in 14, kiju sestavljajo plošče 131,132, 141 in 142. Vertikalni stranici 13 in 14 imata v isti osi okrogli luknji 13a in 14a, ki sta vpetji gredi 4a, ter okrogli luknji 13b in 14b, ki sta vpetji osi 2c. Na spodnjo ploščo 12 sta znotraj ohišja 1 pritrjena dva vzporedna nosilca 12b in 12c, ki imata v isti osi luknji 12b' in 12c', kjer je vpeta os 4h, ter nosilec 12d, ki ima luknjo 12d', kamor je pripeta vzmet 4i. Geometrične osi parov lukenj 12b' in 12c‘, 13a in 14a ter 13b in 14b so si med seboj vzporedne. Zgornja plošča 11 in spodnja plošča 12 imata na izvrtini privarjeni puši 11a in 12a, skozi kateri se ohišje vrtljivo vpne na podvozje potniških stopnic. Na zgornjo ploščo 11 je privarjena os 5a, ki nosi kavelj 5 pokončnega položaja rude. Na ohišje 1 je privijačena krmilna kocka 11 b, kjer se pritrdi drog za krmiljenje stopnic pri vleki.
Sornik 7 mehanizma 4 je povezan z vlečnim drogom 33, ki ga sestavljata nosilec 331 vlečnega droga in vlečni drog 332. Nosilec 331 vlečnega droga je zvarjenec, sestavljen iz dveh parov paralelnih plošč, 331 a in 331 b ter 331 c in 331 d, ter sornika 331 g, ki služi za zaklep droga v pokončnem položaju. Plošči 331 a in 331 b imata izvrtini, kjer sta nameščena vijaka 331 e in 331 f za dvig zaklepne kladice 2a. Nosilec 331 vlečnega droga je na sornik 7 nameščen znotraj ohišja 1. Na nosilec 331 je pritrjen vlečni drog 332, ki je zvarjenec cevi 332a in vlečnega očesa 332b. Vlečni drog je pri izvedbenem primeru na nosilec privijačen, vendar je lahko spoj poljuben.
Pri izvedbenem primeru z vlečno rudo 33 se lahko zaklepno kladico 2a privzdigne tako z ročko 2b kot tudi z dvigom vlečne rude 33 v pokončni položaj. Na obeh straneh zaklepne kladice 2a sta simetrično izdelana pogreza 22 in 22', za rob katerih se ob dvigu rude 33 upreta vijaka 331 e in 331 f ter privzdigneta zaklepno kladico 2a. V pokončnem položaju se lahko rudo 33 pritrdi s kavljem 5, pri čemer kladica 2a ostane privzdignjena na vijakih 31 e in 31 f, parkirna zavora 9 pa aktivirana. Pred vleko je potrebno privzdigniti kavelj 5 ter spustiti vlečno rudo 33 v ležečo lego, nato se lahko priklopno vozilo pripne na vlečno vozilo.
Za krajše premike priklopnika brez vlečnega vozila je možno negativno parkirno zavoro 9 začasno deaktivirati tudi ročno. V pokončnem položaju vlečne rude 33, ko je ta zaklenjena s kavljem 5, je potrebno povleči drog 332 pri vlečnem očesu 332b v smeri vožnje naprej. Pri vnosu sile na vlečni drog 332 ta deluje kot vzvod, katerega os predstavlja sornik 331 g vpet v sedež 5b zaklepa 5. S potegom droga 332 pri vlečnem očesu 332b se premakne sornik 7 v smeri vožnje nazaj, pri čemer mehanizem deluje kot je opisano zgoraj za primer vzvratne vožnje ter deaktivira parkirno zavoro 9. Ker je v pokončnem položaju droga 332 zaklepna kladica 2a privzdignjena na vijakih 331 e in 331f, se sornik 7 ne ujame v zaklepni utor 221, ampak ostane prosto gibljiv. Po prenehanju sile ročne deaktivacije parkirne zavore 9 na vlečno rudo 33, natezna vzmet 4i vrne celoten mehanizem 4 v nevtralni položaj, pri čemer se ponovno aktivira parkirna zavora 9. Pri izvajanju ročne deaktivacije je operater vzravnan, torej je v ergonomsko ugodnem položaju, lažje krmili priklopnik in ima boljši pregled nad okolico.
Upravljanje parkirne zavore na vozilu se z vgrajenim mehanizmom s katerokoli od opisanih vlečnih naprav izvaja samodejno v sklopu ostalih aktivnosti operaterja pri vleki ali potisku vozila. Tako se prepreči vleko ali potiskanje vozila z aktivirano parkirno zavoro in puščanje vozila na parkirnem mestu z deaktivirano parkirno zavoro brez nadzora. Odgovornost za pravilno delovanje parkirne zavore se odvzame operaterju, s čimer se prepreči možnost človeške napake. Odpravijo se pomanjkljivosti predhodnega sistema, kot so možnosti poškodb parkirne zavore zaradi njene napačne uporabe, možnosti poškodb drugih komponent vozila, povečana ter neenakomerna obraba gume na kolesih, na katere deluje parkirna zavora, in možnost poškodb ljudi, blaga, opreme in/ali infrastrukture zaradi nenadzorovanega premika stopnic.
Mehanizem za upravljanje parkirne zavore po izumu je primeren za uporabo na vseh vrstah vozil, priklopnih ali z lastnim pogonom, ki imajo vgrajeno parkirno zavoro ali sklop komponent z učinkom parkirne zavore, razvit pa je bil predvsem za uporabo na vlečnih potniških stopnicah za uporabo na letališču.

Claims (10)

Patentni zahtevki
1. Mehanizem za upravljanje parkirne zavore vlečenih vozil vključuje mehanizem (4), zaklep (2), vlečno napravo (3), napravo s funkcijo parkirne zavore (9) ter povezavo (6), kjer sta vlečna naprava (3) in zaklep (2) neposredno povezana z mehanizmom (4), naprava s funkcijo parkirne zavore (9) pa je z mehanizmom (4) povezana preko povezave (6), kjer so gred (4a) in os (4h) mehanizma (4) ter os (2c) zaklepa (2) vpete na ohišje (1) ali stacionarni del vlečenega vozila tako, da so njihove osi medsebojno vzporedne in pri čemer se v mehanizmu (4), ki je sestavljen iz povezanih ročic (4b, 4c, 4d, 4e, 4f, 4g), gredi (4a), osi (2c, 4b', 4g', 4g, 4h) ter sornika (7), pomik sornika (7) prenaša na os (4b'), od tam na ročici (4e in 4f) ter na ročico (4g) in se geometrija, ki jo ustvarjajo ročice (4e, 4f, 4g), z osema (4g' in 4g), ki se nahajata vsaka na svoji strani osi (4h) na ročici (4g) ter s podolgovatima izrezoma (4e' in 4f) na ročicah (4e in 4f), po katerih se gibljeta osi (4g' in 4g), omogoča enako smer rotacije ročice (4g) okoli osi (4h), ne glede na smer pomika sornika (7).
2. Mehanizem po zahtevku 1, ki je značilen po tem, da ima zaklepna kladica (2a) zaklepa (2) dva utora (221 in 222), s katerima pride v ujem sornik (7) v skrajnih legah pomika in ki ga tam zadržita do dviga zaklepa (2), ter vmesni zob (223), s katerim se kladica (2) nasloni na sornik (7), ko je ta v vmesnem, nevtralnem položaju; da je na zaklepno kladico (2a) pritrjena ročka (2b), s katero se lahko privzdigne zaklep (2).
3. Mehanizem po zahtevku 1 ali 2, ki je značilen po tem, da je naprava s funkcijo parkirne zavore (9), ki je lahko parkirna zavora ali sklop komponent s funkcijo parkirne zavore, v neobremenjenem stanju aktivna in ima integriran mehanizem za deaktivacijo, katerega proži povezava (6).
4. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da je povezava (6), ki povezuje ročico (4g) mehanizma (4) z deaktivacijskim mehanizmom naprave s funkcijo parkirne zavore (9), mehanska in je prednostno jeklenica.
5. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da je vlečna naprava (3) vlečna ruda (33) sestavljena iz vlečnega droga (332) in nosilca droga (331); da sta na nosilec droga (331) nameščena vijaka (331 e in 331f), ki se ob dvigu vlečne rude (33) v pokončni položaj upreta v pogreza (22 in 22') kladice (2a) ter jo privzdigneta; da se vlečna ruda (33) lahko dvigne v pokončni položaj, kjer se zaklene z zaklepom (5), ki je pritrjen na ohišju (1) ali stacionarnem delu vlečenega vozila.
6. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da je vlečna naprava (3) povezana s sornikom (7) mehanizma (4) in nanj prenaša pomik, ki ga v aksialni smeri vlečne naprave povzroči vlečno vozilo na začetku vleke ali potiska vlečenega vozila.
7. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da vlečna ruda (33), zaklenjena v pokončnem položaju z zaklepom (5), omogoča ročno sproženje mehanizma (4) s potegom vlečnega droga (332), s čimer se premakne sornik (7).
8. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da premik vlečne naprave (3) v aksialni smeri sproži delovanje mehanizma (4), ki preko povezave (6) deaktivira napravo s funkcijo parkirne zavore (9), zaklep (2) pa zadrži mehanizem (4) v takšnem položaju, da naprava s funkcijo parkirne zavore (9) ostane deaktivirana.
9. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da se z dvigom zaklepa (2) mehanizem (4), vlečna naprava (3), povezava (6) in naprava s funkcijo parkirne zavore (9) zaradi delovanja vzmeti (4i) vrnejo v nevtralni položaj, kjer je naprava s funkcijo parkirne zavore (9) aktivna.
10. Mehanizem po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, ki je značilen po tem, da je ohišje (1) zvarjenec, ki ga sestavljata dva para vzporednih plošč, horizontalni (11 in 12) ter vertikalni stranici (13 in 14), ki ju sestavljajo plošče (131, 132, 141 in 142); da imata vertikalni stranici (13 in 14) v isti osi okrogli luknji (13a in 14a), ki sta vpetji gredi (4a), ter okrogli luknji (13b in 14b), ki sta vpetji osi (2c); da sta na spodnjo ploščo (12) znotraj ohišja (1) pritrjena dva vzporedna nosilca (12b in 12c), ki imata v isti osi luknji (12b' in 12c'), kjer je vpeta os (4h), ter nosilec (12d), ki ima luknjo (12d'), kamor je pripeta vzmet( 4i); da so geometrične osi parov lukenj (12b' in 12c', 13a in 14a ter 13b in 14b) si med seboj vzporedne; da imata zgornja plošča (11) in spodnja plošča (12) na izvrtini privarjeni puši (11a in 12a), skozi kateri se ohišje vrtljivo vpne na podvozje potniških stopnic; da je na zgornjo ploščo (11) privarjena os (5a), ki nosi kavelj (5) pokončnega položaja rude; da je na ohišje (1) privijačena krmilna kocka (11 b), kjer se pritrdi drog za krmiljenje stopnic pri vleki.
SI201700144A 2017-05-24 2017-05-24 Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku SI25424A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700144A SI25424A (sl) 2017-05-24 2017-05-24 Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku
EP18173539.0A EP3406496A1 (en) 2017-05-24 2018-05-22 Vehicle towing and pushing parking brake management mechanism

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700144A SI25424A (sl) 2017-05-24 2017-05-24 Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25424A true SI25424A (sl) 2018-11-30

Family

ID=62528240

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700144A SI25424A (sl) 2017-05-24 2017-05-24 Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3406496A1 (sl)
SI (1) SI25424A (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20230415526A1 (en) * 2020-10-13 2023-12-28 John Hoeper Cam-actuated lift assist for tow bar activated brake system

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1959633A1 (de) * 1969-11-27 1971-06-03 Schroeter Hans O Auflauf- und Standbremsvorrichtung fuer Anhaengefahrzeuge
DE2152994C3 (de) 1971-10-25 1974-09-05 Graubremse Gmbh, 6900 Heidelberg Auflaufbremse für Anhängerfahrzeuge
IT1031177B (it) 1974-02-04 1979-04-30 Kober Manpar Ag Timone monobraccio per rimorchi di veicoli
DE2529262A1 (de) 1975-07-01 1977-01-20 Wolfangel Kg H Vorrichtung zur stabilisierung eines gespannes
DE2544500C3 (de) 1975-10-04 1980-10-09 Flughafen Frankfurt Am Main Ag, 6000 Frankfurt Palettentransportanhänger
DE2554679A1 (de) 1975-12-05 1977-06-08 Alois Kleinfeld Zwischen kraftfahrzeugen und anhaenger angeordnete einrichtung zur daempfung von schleuderbewegungen des anhaengers
DE2852277A1 (de) 1978-12-02 1980-06-12 Herbert Dr Ing Merz Vollselbsttaetige, durch die deichselkraft betaetigte bremsanlage fuer anhaengefahrzeuge
SU783083A1 (ru) 1979-01-18 1980-11-30 Предприятие П/Я Г-4150 Дышло прицепа с тормозом наката
DE19848733B4 (de) 1998-10-22 2005-12-29 Zf Friedrichshafen Ag Vorrichtung zur Notentriegelung einer Sicherheitseinrichtung für ein Kraftfahrzeug mit einem Automatik-Getriebe
US6543790B2 (en) 2001-06-11 2003-04-08 Raymond W. Johnson Aircraft towbar

Also Published As

Publication number Publication date
EP3406496A1 (en) 2018-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8562012B2 (en) Roll coupling trailer hitch assembly
AU2014310492C1 (en) Method and a transfer trailer for transferring a heavy transferable work machine
US5335930A (en) Construction site hauling system
EP1765659B1 (en) Tractor unit and hitch
KR101908687B1 (ko) 선로주행유닛이 구비된 무한궤도 굴삭기
US9126626B1 (en) Apparatus for steering a boom support vehicle and method of use
US11912325B2 (en) Systems and methods for improved automatic chocking of a cargo dolly
US4423885A (en) Removable gooseneck trailer
US4576245A (en) Self-propelled pedestrian-controlled tractor for towing helicopters
US3874699A (en) Devices for inhibiting the jack-knifing of articulated vehicles
US3680720A (en) Track laying equipment and carrier therefor
SI25424A (sl) Mehanizem upravljanja parkirne zavore vozila pri vleki in potisku
US4589671A (en) Load carrying road vehicles
EP1810878B1 (en) Device for towing industrial vehicles (trucks), which is intended for the fifth wheel of a truck tractor
US2351829A (en) Vehicle construction
US3759545A (en) Convertible, articulated vehicle
US3212655A (en) Bulk-hauling dump vehicles
US3134461A (en) Brake means for steerable running gear assembly
RU2789565C1 (ru) Прицеп для перевозки на раме тягача
US20240120156A1 (en) Working machine with a frame structure controlled emergency stop actuator
CN210761043U (zh) 一种具有自行走和牵引功能的车体结构
US20220363097A1 (en) Automated towing system comprising a central body formed by two anchoring yokes, one located at each end of said body, a rear wheel assembly and a front wheel assembly for the movement thereof, and a hydraulic power pack
JP2015140106A (ja) トレーラー
US4971165A (en) Car height adjusting apparatus for a tractor
SU880847A2 (ru) Двухзвенное транспортное средство

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20181210

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20240223