SI24767A - Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička - Google Patents

Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička Download PDF

Info

Publication number
SI24767A
SI24767A SI201400261A SI201400261A SI24767A SI 24767 A SI24767 A SI 24767A SI 201400261 A SI201400261 A SI 201400261A SI 201400261 A SI201400261 A SI 201400261A SI 24767 A SI24767 A SI 24767A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
rope
support
trolley
brake
column
Prior art date
Application number
SI201400261A
Other languages
English (en)
Inventor
PAN Iztok Ĺ
PrimoĹľ Kranjc
Jože Zapušek
Ivan ZapeÄŤnik
Original Assignee
Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. filed Critical Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority to SI201400261A priority Critical patent/SI24767A/sl
Publication of SI24767A publication Critical patent/SI24767A/sl

Links

Landscapes

  • Maintenance And Inspection Apparatuses For Elevators (AREA)

Abstract

Gozdarska žičnica obsega voziček (20), ki poleg ogrodja (20) in vsaj dveh nosilnih vrvenic (21', 21"), s pomočjo katerih je voziček (2) držan na nosilni vrvi (VN) in premakljiv vzdolž le-te, podporne vrvenice (23) in pogonskega sredstva (230) vlečne vrvi (VV) obsega tudi zavoro (28) za preprečevanje premikanja vozička (2) vzdolž nosilen vrvi (VN). Zavora (28) obsega v okrovu (281) v smeri proti nosilni vrvi (VN) ali vstran od nje s pomočjo hidravličnih cilindrov (2806', 2806") premakljiv zavorni sklop (280), ki obsega nepremakljivo zavorno čeljust (2801) in premakljivo zavorno čeljust (2802), ki je mehansko povezana z nadaljnjim hidravličnim cilindrom (2803).

Description

Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička
Izum spada na področje delovnih operacij in transporta, in sicer k napravam za dviganje, privzdigovanje ali vleko, konkretno pa k žičnicam oz. kabelskim oz. vrvnim žerjavom, pri katerih se voziček za vleko bremena premika po vrvi, ki poteka na odmiku od podlage. Izum te vrste na področju delovnih operacij in transporta v določenem kontekstu lahko spada tudi k žičnicam z visečim vlečnim vozičkom.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati k traktorju priključljivo gozdarsko žičnico s podvozjem in kolesi ter s pomočjo traktorske kardanske gredi gnanimi hidromotomimi navijalnimi bobni za nosilno, vlečno in po izbiri povratno vrv z vsemi pripadajočimi hidravličnimi komponentami in vrvenicami za postavitev in pogon žičnice ter namestitev vozička za vleko vsakokratnega bremena, pri kateri bo zavora za zaviranje vzdolž nosilne vrvi premakljivega vozička izvedena kompaktno in v okviru kar najmanjših dimenzij, obenem pa bo dopuščala tudi premikanje vozička preko ovir, kakršno npr. predstavlja vsaj podpora nosilne vrvi, kije potrebna bodisi takrat, kadar je nosilna vrv bodisi zaradi večje dolžine izpostavljena prevelikim povesom, ali pa zaradi konfiguracije terena.
Gozdarska žičnica, iz katere izhaja omenjeni tehnični problem, je kot taka je opisana v slovenskem patentu SI 24141 A na osnovi prijave št. P-201200223, razen tega pa tudi v mednarodni patentni prijavi št. WO 2014/014423 in evropski patentni prijavi EP 13753711.4, na kar se prijavitelj v tej prijavi tudi sklicuje oz. svojo prijavo vlaga s sklicevanjem oz. z referenco na svoje prej naštete prijave.
Razen tega prijavitelju znano stanje tehnike predstavljajo žičnice iz US 4 005 779 A, GB 2 053 128 A, EP 0 161 437 A2, US 3 283 454 A, US 2 790 622 A in WO 2004/076255 Al.
Gozdarska žičnica, ki je opisana v EP 0 161 437 A2, obsega mobilen pogonski sklop ter voziček, ki je premakljiv vzdolž nosilne vrvi in obsega vsaj dve nosilni vrvenici za naleganje vozička na nosilni vrvi in vodenje vozička med premikanjem vzdolž omenjene nosilne vrvi, kot tudi vsaj dve vodilni vrvenici, ki sta v vertikalni smeri žičnice razporejeni pod omenjenima nosilnima vrvenicama in sta prirejeni za vodenje povratne vrvi preko vozička, razen tega pa tudi podporno vrvenico, kije v vertikalni smeri žičnice razporejena pod in med omenjenima vodilnima vrvenicama in je predvidena za podprtje in vodenje vlečne vrvi vključno z vsakokrat razpoložljivim bremenom. Žičnica nadalje obsega nosilno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru do prve fiksne točke na terenu, na katero je pripeta, pri čemer je omenjena nosilna vrv prirejena za zagotavljanje podpore in za vodenje vozička, namreč podpornih vrvenic vozička. Še nadalje žičnica obsega povratno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru in preko vodilnih vrvenic na vozičku do nadaljnje preusmerjevalne vrvenice v neposredni bližini omenjene prve fiksne točke in od ondod nazaj proti vozičku, na katerega je pripeta. Poleg navedenega žičnica obsega tudi vlečno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru in omenjene podporne vrvenice na vozičku ter naprej proti vsakokrat razpoložljivemu bremenu, s katerim je vlečna vrv po izbiri povezljiva. Razen tega žičnica obsega tudi vsaj dve napenjalni vrvi, ki potekata med napenjalno vrvenico na od podlage bolj oddaljenem koncu nosilnega stebra in vsaj dvema nadaljnjima fiksnima točkama, ki se nahajata na podlagi izven območja traktorja in pogonskega sklopa, prednostno vsaj približno v nasprotno smer od omenjene prve fiksne točke in primerno vsaksebi zaradi sidranja stebra v njegovem pokončnem položaju med vleko bremena.
Sam pogonski sklop žičnice obsega nosilni steber, ki je na svojem od podlage bolj oddaljenem koncu opremljen s prosto vrtljivimi preusmerjevalnimi vrvenicami za vodenje nosilne vrvi za podpiranje in vodenje vzdolž omenjene nosilne vrvi premakljivega vozička, kot tudi za vodenje povratne vrvi za premikanje omenjenega vozička in obenem tudi za vodenje preko omenjenega vozička potekajoče vlečne vrvi za vleko vsakokratnega bremena. Pogonski sklop nadalje obsega tudi ogrodje z integriranimi navijalnimi bobni za navijanje oz. prejem nosilne vrvi, povratne vrvi in vlečne vrvi.
Prijavitelju je nadalje znano, daje pogonski sklop nameščen na podvozju s kolesi, sodobne komercialno dostopne tovrstne žičnice proizvajalcev gozdarskih vitlov in druge opreme pa so opremljene z vlečnim rudom, ki je členkasto povezano z omenjenim ogrodjem in nosilnim stebrom in je v osnovi predvideno za povezavo pogonskega sklopa s traktorjem zaradi vleke pogonskega sklopa po terenu in tudi za vsaj začasno zadrževanje pogonskega sklopa s pomočjo traktorja v vsakokrat izbranem položaju. Pri najsodobnejših znanih žičnicah je z omenjenim rudom členkasto povezan hidravlični cilinder, ki je po drugi strani členkasto povezljiv s tritočkovnim mehanizmom traktorja in s katerim je omogočeno nagibanje pogonskega sklopa s stebrom v vzdolžni smer žičnice, razen tega pa so tovrstne žičnice opremljene tudi s podvozjem s kolesoma, ki pa je prirejeno za premikanje pogonskega sklopa s stebrom in ogrodjem v smislu vleke s pomočjo traktorja po vsakokrat razpoložljivi podlagi. Omenjeno rudo med postavljanjem nosilnega stebra omogoča nagibanje stebra v vzdolžni smeri, pri čemer pa je sam steber tako med postavljanjem žičnice kot tudi kasneje med samo uporabo razporejen na odmiku od podlage, tako da se obremenitve s stebra na podlago prenašajo bodisi preko koles podvozja, ali pa kvečjemu preko ogrodja pogonskega sklopa, ki pa je pri omenjenih žičnicah zasnovano podobno kot pri gozdarskih vitlih, tako da je naleganje ogrodja na podlagi linijsko. Tovrstna rešitev kot rečeno omogoča nagibanje stebra v vzdolžni smeri, ne pa tudi v prečni smeri. V praksi žičnico pogosto postavljajo na neravnem terenu, zato je tovrstno podprtje razmeroma močno obremenjenega nosilnega stebra še zlasti brez možnosti niveliranja v prečni smeri razmeroma neugodno tako v pogledu same stabilnosti kot glede možnosti posedanja ali ugrezanja pod obremenitvijo, ki ji je med vleko bremena steber kasneje med uporabo izpostavljen.
Razen tega je v WO 2004/076255 Al opisana mobilna naprava s podpornim stebrom za postavitev klasične žičnice, pri kateri je nosilni steber podprt na štirih vsaksebi štrlečih teleskopskih nogah, s pomočjo katerih je možno vzdrževanje nosilnega stebra v pokončnem položaju, nagibanje oz. niveliranje stebra v vseh smereh in tudi premikanje omenjenega stebra po terenu. Tudi pri tovrstni rešitvi je sam steber razporejen na odmiku od podlage, razen tega pa naprava samohodna in potemtakem opremljena z lastnim pogonskim agregatom, predvidena pa je izključno za podpiranje nosilne in vlečne vrvi žičnice brez možnosti manipuliranja s samim bremenom. V ta namen je naprava lahko opremljena s posebno teleskopsko roko, s pomočjo katere je možno rokovanje z bremenom v razmeroma majhnem območju okoli same naprave.
Gozdarska žičnica obsega
- mobilen pogonski sklop, ki je prirejen za vleko s pomočjo traktorja in ki je razstavljivo povezljiv po eni strani s tritočkovnim mehanizmom in po drugi strani s kardansko gredjo omenjenega traktorja, pri čemer omenjen pogonski sklop vključuje
- teleskopsko zasnovan nosilni steber, ki je na svojem od podlage bolj oddaljenem koncu opremljen vsaj s sklopom prosto vrtljivih preusmerjevalnih vrvenic za vodenje nosilne vrvi za podpiranje in vodenje vzdolž omenjene nosilne vrvi premakljivega vozička in preko omenjenega vozička potekajoče vlečne vrvi za vleko bremena, po izbiri pa tudi povratne vrvi za premikanje omenjenega vozička;
- z omenjenim stebrom togo povezano ogrodje z integriranimi hidravlično s pomočjo kardanske gredi traktorja gnanimi navijalnimi bobni za navijanje oz. prejem nosilne vrvi, vlečne vrvi in po izbiri tudi povratne vrvi;
- z omenjenim stebrom in ogrodjem členkasto povezano vlečno rudo za povezavo pogonskega sklopa s traktorjem zaradi vleke pogonskega sklopa po terenu in tudi za vsaj začasno zadrževanje pogonskega sklopa s pomočjo traktorja v vsakokrat izbranem položaju; in
- podvozje, ki je prirejeno za premikanje pogonskega sklopa s stebrom in ogrodjem v smislu vleke s pomočjo traktorja po vsakokrat razpoložljivi podlagi;
pri čemer tovrstna žičnica pa poleg omenjenega pogonskega sklopa nadalje obsega tudi
- voziček, ki je premakljiv vzdolž omenjene nosilne vrvi in obsega vsaj dve nosilni vrvenici za naleganje vozička na nosilni vrvi in vodenje vozička med premikanjem vzdolž omenjene nosilne vrvi, kot tudi podporno vrvenico, ki je predvidena za podprtje in vodenje vlečne vrvi vključno z vsakokrat razpoložljivim bremenom,
- nosilno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru do prve fiksne točke na terenu, na katero je pripeta, pri čemer je omenjena nosilna vrv prirejena za zagotavljanje podpore in za vodenje vozička, namreč podpornih vrvenic vozička;
- vlečno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru in omenjene podporne vrvenice ter med vodilnima vrvenicama na vozičku naprej proti vsakokrat razpoložljivemu bremenu, s katerim je vlečna vrv po potrebi povezljiva;
- po izbiri povratno vrv, ki poteka od pripadajočega bobna v ogrodju pogonskega sklopa preko preusmerjevalne vrvenice na stebru in preko vodilnih vrvenic na vozičku do nadaljnje preusmerjevalne vrvenice v neposredni bližini omenjene prve fiksne točke in od ondod nazaj proti vozičku, na katerega je pripeta;
razen tega pa tudi
- vsaj dva kraka napenjalne vrvi, ki potekata med napenjalno vrvenico, ki je predvidena na od podlage bolj oddaljenem koncu nosilnega stebra, in vsaj dvema nadaljnjima fiksnima točkama, ki se nahajata na podlagi izven območja traktorja in pogonskega sklopa, in sicer prednostno vsaj približno v nasprotno smer od omenjene prve fiksne točke in primemo vsaksebi zaradi sidranja nosilnega stebra v njegovem pokončnem ali primemo nagnjenem položaju med vleko bremena, po izbiri pa tudi vsaj eno podporo za podpiranje nosilne vrvi v območju med omenjenim pogonskim sklopom in omenjeno prvo fiksno točko, med katerima je napeta omenjena nosilna vrv.
Po izumu je predvideno, da omenjeni voziček poleg ogrodja in vsaj dveh nosilnih vrvenic, s pomočjo katerih je voziček držan na nosilni vrvi in premakljiv vzdolž lete, in omenjene podporne vrvenice obsega tudi
- pogonsko sredstvo, ki je togo povezano z omenjeno podporno vrvenico in deluje bodisi kot elektromotor ali kot generator električne energije;
- krmilno enoto,
- akumulator električne energije,
- prvo zavoro, ki je razporejena med omenjenima nosilnima vrvenicama in prirejena za sodelovanje z nosilno vrvjo v smislu blokiranja premikanja vozička relativno glede na nosilno vrv, in
- drugo zavoro, ki je razporejena v bližini podporne vrvenice in prirejena za blokiranje premikanja vlečne vrvi relativno glede na voziček,
- hidravlični sklop, ki je krmiljen z omenjeno krmilno enoto in predviden za upravljanje omenjene prve zavore in druge zavore.
Prva zavora vozička žičnice je torej prirejena za preprečevanje premikanja vozička vzdolž nosilne vrvi in obsega z okrovom vozička žičnice togo povezan okrov z vertikalnima, namreč med uporabo žičnice v vertikalni smeri prečno glede na nosilno vrv potekajočima in med seboj v vzdolžni smeri nosilne vrvi razmaknjenima vodiloma, v omenjenih vodilih pa je v smeri proti nosilni vrvi ali vstran od omenjene nosilne vrvi premakljivo vstavljen zavorni sklop, obsegajoč premakljivo zavorno čeljust, nepremakljivo zavorno čeljust in hidravlični cilinder, pri čemer sta omenjeni zavorni čeljusti razporejeni v horizontalni ravnim vozička med uporabo žičnice in diametralno glede na nosilno vrv druga drugi nasproti in vsaka na svoji strani nosilne vrvi, pri čemer je premakljiva zavorna čeljust mehansko povezana s hidravličnim cilindrom, s pomočjo katerega je premakljiva po potrebi v smeri proti nepremakljivi zavorni čeljusti ali vstran od nje;
in pri čemer je hidravlični cilinder preko krmilne enote hidravlično povezan s hidravlično enoto, in pri čemer je nepremakljiva zavorna čeljust v omenjen zavorni sklop vgrajena na tak način, da je na odmiku od omenjene premakljive zavorne čeljusti in hidravličnega cilindra držana s pomočjo niza ploščatih lamel, ki so med seboj togo povezane z vijaki.
Pri tem je zavorni sklop po omenjenih vodilih premakljiv s pomočjo vsaj dveh hidravličnih cilindrov, izmed katerih je vsak mehansko povezan po eni strani z okrovom in po drugi strani z zavornim sklopom zavore in izmed katerih je vsaj eden razporejen v bližini prvega vodila, vsaj eden pa v bližini drugega vodila, pri čemer je vsak izmed omenjenih hidravličnih cilindrov preko krmilne enote hidravlično povezan s hidravličnim sklopom vozička žičnice.
Pri prednostni izvedbi izuma sta nadalje premakljiva zavorna čeljust in nepremakljiva zavorna čeljust na svojih druga proti drugi obrnjenih površinah opremljeni z vsaksebi obrnjenima vdolbinama v obliki črke V, ki sta dimenzijsko prirejeni za sodelovanje z nosilno vrvjo v smislu stiskanja in sočasnega oklepanja omenjene vrvi zaradi preprečevanja premikanja vozička žičnice relativno glede na omenjeno nosilno vrv.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primerom izvedbe, ki je ponazorjen na priloženi skici, kjer
Sl. 1 shematično ponazarja gozdarsko žičnico vključno s traktorjem;
Sl. 2 predstavlja voziček gozdarske žičnice v prostorskem pogledu;
Sl. 3 predstavlja shematično ponazorjen voziček po Sl. 2;
Sl. 4 predstavlja zavoro za preprečevanje premikanja vozička po nosilni vrvi v prostorskem pogledu,
Sl. 5 predstavlja zavoro po Sl. 4 v narisu,
Sl. 6 pa omenjeno zavoro v prerezu v ravnini A - A po Sl. 5.
Gozdarska žičnica, kakršna je prikazana na Sl. 1, obsega mobilen pogonski sklop 1, ki je prirejen za vleko s pomočjo traktorja T in ki je razstavljivo povezljiv po eni strani s tritočkovnim mehanizmom in po drugi strani s kardansko gredjo omenjenega traktorja T. Omenjen pogonski sklop 1 vključuje
- teleskopsko zasnovan nosilni steber 11, ki je na svojem od podlage P bolj oddaljenem koncu 11' opremljen vsaj s sklopom prosto vrtljivih preusmerjevalnih vrvenic 111, 112, 113 za vodenje nosilne vrvi VN za podpiranje in vodenje vzdolž omenjene nosilne vrvi VN premakljivega vozička 2 in preko omenjenega vozička 2 potekajoče vlečne vrvi VV za vleko bremena B, po izbiri pa tudi povratne vrvi VP za premikanje omenjenega vozička 2;
- z omenjenim stebrom 11 togo povezano ogrodje 12 z integriranimi hidravlično s pomočjo kardanske gredi traktorja T gnanimi navijalnimi bobni 121, 122, 123 za navijanje oz. prejem nosilne vrvi VN, vlečne vrvi V V in po izbiri povratne vrvi VP;
- z omenjenim stebrom 11 in ogrodjem 12 členkasto povezano vlečno rudo 124 za povezavo pogonskega sklopa 1 s traktorjem T zaradi vleke pogonskega sklopa 1 po terenu in tudi za vsaj začasno zadrževanje pogonskega sklopa 1 s pomočjo traktorja T v vsakokrat izbranem položaju; in
- podvozje 13, kije prirejeno za premikanje pogonskega sklopa 1 s stebrom 11 in ogrodjem 12 v smislu vleke s pomočjo traktorja T po vsakokrat razpoložljivi podlagi P.
Poleg omenjenega pogonskega sklopa 1 pa žičnica nadalje obsega tudi
- voziček 2, ki je posebej prikazan na Sl. 2 in je premakljiv vzdolž omenjene nosilne vrvi VN in obsega vsaj dve nosilni vrvenici 2 Γ, 21 za naleganje vozička 2 na nosilni vrvi VN in vodenje vozička 2 med premikanjem vzdolž omenjene nosilne vrvi VN, kot tudi podporno vrvenico 23, ki je predvidena za podprtje in vodenje vlečne vrvi VV vključno z vsakokrat razpoložljivim bremenom B;
- nosilno vrv VN, ki poteka od pripadajočega bobna 121 v ogrodju 12 pogonskega sklopa 1 preko preusmerjevalne vrvenice 111 na stebru 11 do prve fiksne točke Tl na terenu, na katero je pripeta, pri čemer je omenjena nosilna vrv VN prirejena za zagotavljanje podpore in za vodenje vozička 2, namreč podpornih vrvenic 2Γ, 21 vozička 2;
- vlečno vrv VV, ki poteka od pripadajočega bobna 122 v ogrodju 12 pogonskega sklopa 1 preko preusmerjevalne vrvenice 112 na stebru 11 in omenjene podporne vrvenice 22 ter med vodilnima vrvenicama 22', 22 na vozičku 2 naprej proti vsakokrat razpoložljivemu bremenu B, s katerim je vlečna vrv V V po potrebi povezljiva;
- po izbiri povratno vrv VP, ki poteka od pripadajočega bobna 123 v ogrodju 12 pogonskega sklopa 1 preko preusmerjevalne vrvenice 113 na stebru 11 in preko vodilnih vrvenic 24', 24 na vozičku 2 do nadaljnje preusmerjevalne vrvenice v neposredni bližini omenjene prve fiksne točke Tl in od ondod nazaj proti vozičku 2, na katerega je pripeta; razen tega pa tudi
- vsaj dva kraka VT1, VT2 napenjalne vrvi, ki potekata med napenjalno vrvenico 110, ki je predvidena na od podlage P bolj oddaljenem koncu 11' nosilnega stebra
11, in vsaj dvema nadaljnjima fiksnima točkama T2, T3, ki se nahajata na podlagi P izven območja traktorja T in pogonskega sklopa 1, in sicer prednostno vsaj približno v nasprotno smer od omenjene prve fiksne točke Tl in primemo vsaksebi zaradi sidranja nosilnega stebra 11 v njegovem pokončnem ali primerno nagnjenem položaju med vleko bremena B, po izbiri pa tudi vsaj eno podporo 13 za podpiranje nosilne vrvi VN v območju med omenjenim pogonskim sklopom 1 in omenjeno prvo fiksno točko Tl, med katerima je napeta omenjena nosilna vrv VN.
Omenjeni voziček 2 (Sl. 3) poleg ogrodja 20 in vsaj dveh nosilnih vrvenic 21', 21, s pomočjo katerih je voziček 2 držan na nosilni vrvi VN in premakljiv vzdolž le-te, in podporne vrvenice 23 obsega tudi pogonsko sredstvo 230, kije togo povezano z omenjeno podporno vrvenico 23 in deluje bodisi kot elektromotor ali kot generator električne energije, krmilno enoto 25, akumulator 27 za akumuliranje električne energije, zavori 28, 29 in hidravlični sklop 26, ki je krmiljen z omenjeno krmilno enoto 25 in predviden vsaj za upravljanje omenjenih zavor 28, 29.
Kot je razvidno na Sl. 3, je prva zavora 28 razporejena med omenjenima nosilnima vrvenicama 2Γ, 21 in prirejena za sodelovanje z nosilno vrvjo VN v smislu blokiranja premikanja vozička 2 relativno glede na nosilno vrv VN. Druga zavora 29 je razporejena v bližini podporne vrvenice 23 in prirejena za blokiranje premikanja vlečne vrvi VV relativno glede na voziček 2. Omenjena druga zavora 29 je v prikazanem primeru po Sl. 3 opremljena s senzorjema Sl, S2, ki sta v vzdolžni smeri vlečne vrvi VV razporejena vsak na svoji strani sklopa 290 zavornih čeljusti, ki je za vnaprej določeno razdaljo premakljiv med obema svojima končnima položajema sem ter tja v smeri vlečne vrvi VV. Omenjena senzorja Sl, S2 sta prirejena za zaznavanje vsakokratnega položaja sklopa 280 zavornih čeljusti. Kadar namreč podporna vrvenica 23 s pogonskim sredstvom 230 v funkciji elektromotorja pomika vlečno vrv VV v smeri od pripadajočega bobna 122 proti bremenu B, se omenjeni sklop 290 zavornih čeljusti nahaja v svojem prvem končnem položaju. Nasprotno pa se v primeru, ko se podporna vrvenica 23 skupaj s pogonskim sredstvom 230 v funkciji generatorja med premikanjem vlečne vrvi VV proti pripadajočemu bobnu 122 in navijanjem omenjene vrvi VV na omenjeni boben 122, omenjeni sklop 290 zavornih čeljusti nahaja v svojem drugem končnem položaju. S tem krmilna enota zahvaljujoč senzorjema Sl, S2 zaznava, če pogonsko sredstvo energijo porablja ali generira. Krmilna enota 25 je v danem primeru, kar pa v splošnem ni obvezno, predvidena vsaj za krmiljenje pogonskega sredstva 230 in hidravličnega sklopa 26, in sicer v odvisnosti od signalov, prejetih s strani vsaj enega izmed senzorjev Sl, S2 za zaznavanje položaja sklopa 290 zavornih čeljusti omenjene druge zavore 29. Z omenjeno krmilno enoto 25 je upravljan hidravlični sklop 26, ki je električno napajan preko krmilne enote 25 iz akumulatorja 27 in prirejen za aktiviranje oz. deaktiviranje omenjene prve zavore 28 in omenjene druge zavore 29. Hidravlični sklop 26 je zasnovan na strokovnjakom znan način in sestoji iz črpalke, rezervoarja, cilindrov ter vsakokrat potrebnih ventilov oz. razvodnikov, ki na Sl. 3 niso posebej prikazani. Omenjeni akumulator 27 je prav tako preko omenjene krmilne enote 25 električno povezan po eni strani s hidravličnim sklopom 26 in po drugi strani s pogonskim sredstvom 230 podporne vrvenice 23 zaradi bodisi dovajanja električne energije omenjenemu pogonskemu sredstvu 230, kadar je slednje v funkciji elektromotorja, ali prejemanja električne energije iz omenjenega pogonskega sredstva 230, kadar je slednje v funkciji generatorja.
Vodilni vrvenici 24', 24' vlečne vrvi VV sta predvideni za usmerjanje vlečne vrvi VV proti podporni vrvenici 23. Potek vlečne vrvi VV med bremenom B in vozičkom 2 se namreč med uporabo žičnice vseskozi spreminja v odvisnosti od konfiguracije podlage P in položaja bremena B. Po izumu je predvideno (Sl. 4 in 5), da sta omenjeni vodilni vrvenici 24', 24 vsaka zase in na medsebojnem razmiku prosto vrtljivo vgrajeni v drsniku 240, ki je prosto premakljiv vzdolž ukrivljene kulise 24, katere ukrivljenost je prirejena med vleko bremena B možnim odklonom vlečne vrvi VV, in na odmiku od podporne vrvenice 23 v smeri poteka omenjene vlečne vrvi W. Zahvaljujoč tovrstni zasnovi so obremenitve med vodilnima vrvenicama 24', 24 in vlečno vrvjo VV zaradi spreminjajočega se poteka slednje praktično eliminirane, s tem pa se znatno zniža upor med premikanjem vlečne vrvi VV, s čimer se zmanjša poraba za to potrebne energije.
Po izbiri je nadalje lahko predviden vsaj še en nadaljnji generator 230' električne energije, ki je prirejen za sodelovanje z nosilno vrvjo VN med premikanjem vozička 2 vzdolž omenjene nosilne vrvi VN in električno povezan z omenjenim akumulatorjem 27. Ta nadaljnji generator 230' ustvarja električno energijo in jo posreduje akumulatorju 27 med premikanjem vozička 2 sem ter tja vzdolž nosilne vrvi VN. Zahvaljujoč opisani zasnovi je v takem primeru voziček 2 kompakten in tudi energetsko popolnoma avtonomen. Energijo, ki je potrebna za vrtenje podporne vrvenice 23 med odvijanjem vlečne vrvi VV z bobna 122 in energijo, ki je potrebna za delovanje hidravličnega sklopa 26 in posledično zavor 28, 29, namreč ustvari omenjeno pogonsko sredstvo, kadar je v funkciji generatorja, po izbiri pa v kombinaciji z vsaj enim nadaljnjim generatorjem 230', ki energijo pridobiva na osnovi premikanja vozička 2 po nosilni vrvi VN.
Po izumu je predvideno, da omenjena prva zavora 28 obsega z okrovom 20 vozička 2 žičnice (Sl. 2) togo povezan okrov 281 (Sl. 6) z vertikalnima, namreč med uporabo žičnice v vertikalni smeri prečno glede na nosilno vrv VN potekajočima in med seboj v vzdolžni smeri nosilne vrvi VN razmaknjenima vodiloma 28Γ, 281, v omenjenih vodilih 28Γ, 281 pa je v smeri proti nosilni vrvi VN ali vstran od omenjene nosilne vrvi VN premakljivo vstavljen zavorni sklop 280.
Omenjen zavorni sklop 280 obsega premakljivo zavorno čeljust 2801, nepremakljivo zavorno čeljust 2802 in hidravlični cilinder 2803, pri čemer sta omenjeni zavorni čeljusti 2801, 2802 razporejeni v horizontalni ravnini vozička 2 med uporabo žičnice in diametralno glede na nosilno vrv VN druga drugi nasproti in vsaka na svoji strani nosilne vrvi VN.
Premakljiva zavorna čeljust 2801 je mehansko povezana s hidravličnim cilindrom 2803, s pomočjo katerega je premakljiva po potrebi v smeri proti nepremakljivi zavorni čeljusti 2802 ali vstran od nje.
Hidravlični cilinder 2803 za premikanje premakljive zavorne čeljusti 2801 je preko krmilne enote 25 hidravlično povezan s hidravlično enoto 26 vozička 2 žičnice.
Nepremakljiva zavorna čeljust 2802 je v omenjen zavorni sklop 280 vgrajena na tak način, da je na odmiku od omenjene premakljive zavorne čeljusti 2801 in hidravličnega cilindra 2803 držana s pomočjo niza oz. paketa ploščatih lamel 2804', 2804, 2804', 2804, ki so med seboj togo povezane z vijaki 2805. Zaradi konzolnega vpetja omenjene nepremakljive zavorne čeljusti 2802 zavornem sklopu 280 in razmeroma velike oddaljenosti od premakljive čeljusti 2801, ki je potrebna zaradi vstavljanja nosilne vrvi VN med čeljusti 2801, 2802, je namreč pritrditev nepremakljive čeljusti 2802 v pogledu obremenitev izjemno zahtevna. Razen tega tudi hidravlični cilinder 2803 omogoča doseganje razmeroma velike sile za premikanje premakljive čeljusti 2801 v smeri proti nosilni vrvi VN in posledično proti nepremakljivi zavorni čeljusti 2802, ki pa jih tovrstna zasnova vpetja nepremakljive čeljusti 2802 dobro prenese. Nadalje je po izumu predvideno, da sta premakljiva zavorna čeljust 2801 in nepremakljiva zavorna čeljust 2802 na svojih druga proti drugi obrnjenih površinah 280 Γ, 2802' opremljeni z vsaksebi obrnjenima vdolbinama 2802', 2802 v obliki črke V, ki sta dimenzijsko prirejeni za sodelovanje z nosilno vrvjo VN v smislu stiskanja in sočasnega oklepanja omenjene vrvi VN zaradi preprečevanja premikanja vozička 2 žičnice relativno glede na omenjeno nosilno vrv VN, s čimer se zagotovi za zaviranje potrebno trenje med zavornima čeljustima 2801, 2802 in nosilno vrvjo VN žičnice.
Zavorni sklop 280 je po omenjenih vodilih 281', 281 premakljiv s pomočjo vsaj dveh hidravličnih cilindrov 2806', 2806, izmed katerih je vsak mehansko povezan po eni strani z okrovom 281 in po drugi strani z zavornim sklopom 280 zavore 28. Vsaj eden izmed cilindrov 2806', 2806 je razporejen v bližini prvega vodila 281', vsaj eden pa v bližini drugega vodila 281. Pri tem je vsak izmed omenjenih hidravličnih cilindrov 2806', 2806 preko krmilne enote 25 hidravlično povezan s hidravličnim sklopom 26 vozička 2 žičnice. Na ta način se med premikanja vozička 2 žičnice vzdolž nosilne vrvi VN zavorni sklop (280) lahko umakne oviram na nosilni vrvi VN, še zlasti npr. podpori 3 nosilne vrvi VN (Sl. 1).

Claims (2)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Gozdarska žičnica, obsegajoča
    - mobilen pogonski sklop (1), ki je prirejen za vleko s pomočjo traktorja (T) in ki je razstavljivo povezljiv po eni strani s tritočkovnim mehanizmom in po drugi strani s kardansko gredjo omenjenega traktorja (T), pri čemer omenjen pogonski sklop (1) vključuje
    - teleskopsko zasnovan nosilni steber (11), ki je na svojem od podlage (P) bolj oddaljenem koncu (IT) opremljen vsaj s sklopom prosto vrtljivih preusmerjevalnih vrvenic (111, 112, 113) za vodenje nosilne vrvi (VN) za podpiranje in vodenje vzdolž omenjene nosilne vrvi (VN) premakljivega vozička (2) in preko omenjenega vozička (2) potekajoče vlečne vrvi (VV) za vleko bremena (B), po izbiri pa tudi povratne vrvi (VP) za premikanje omenjenega vozička (2);
    - z omenjenim stebrom (11) togo povezano ogrodje (12) z integriranimi hidravlično s pomočjo kardanske gredi traktorja (T) gnanimi navijalnimi bobni (121, 122, 123) za navijanje oz. prejem nosilne vrvi (VN), vlečne vrvi (VV) in po izbiri povratne vrvi (VP);
    - z omenjenim stebrom (11) in ogrodjem (12) členkasto povezano vlečno rudo (124) za povezavo pogonskega sklopa (1) s traktorjem (T) zaradi vleke pogonskega sklopa (1) po terenu in tudi za vsaj začasno zadrževanje pogonskega sklopa (1) s pomočjo traktorja (T) v vsakokrat izbranem položaju; in
    - podvozje (13), ki je prirejeno za premikanje pogonskega sklopa (1) s stebrom (11) in ogrodjem (12) v smislu vleke s pomočjo traktorja (T) po vsakokrat razpoložljivi podlagi (P);
    pri čemer tovrstna žičnica pa poleg omenjenega pogonskega sklopa (1) nadalje obsega tudi
    - voziček (2), ki je premakljiv vzdolž omenjene nosilne vrvi (VN) in obsega vsaj dve nosilni vrvenici (2Γ, 21) za naleganje vozička (2) na nosilni vrvi (VN) in vodenje vozička (2) med premikanjem vzdolž omenjene nosilne vrvi (VN), kot tudi podporno vrvenico (23), ki je predvidena za podprtje in vodenje vlečne vrvi (VV) vključno z vsakokrat razpoložljivim bremenom (B);
    - nosilno vrv (VN), ki poteka od pripadajočega bobna (121) v ogrodju (12) pogonskega sklopa (1) preko preusmerjevalne vrvenice (111) na stebru (11) do prve fiksne točke (Tl) na terenu, na katero je pripeta, pri čemer je omenjena nosilna vrv (VN) prirejena za zagotavljanje podpore in za vodenje vozička (2), namreč podpornih vrvenic (2Γ, 21) vozička (2);
    - vlečno vrv (VV), ki poteka od pripadajočega bobna (122) v ogrodju (12) pogonskega sklopa (1) preko preusmerjevalne vrvenice (112) na stebru (11) in omenjene podporne vrvenice (22) ter med vodilnima vrvenicama (22', 22) na vozičku (2) naprej proti vsakokrat razpoložljivemu bremenu (B), s katerim je vlečna vrv (VV) po potrebi povezljiva;
    - po izbiri povratno vrv (VP), ki poteka od pripadajočega bobna (123) v ogrodju (12) pogonskega sklopa (1) preko preusmerjevalne vrvenice (113) na stebru (11) in preko vodilnih vrvenic (24', 24) na vozičku (2) do nadaljnje preusmerjevalne vrvenice v neposredni bližini omenjene prve fiksne točke (Tl) in od ondod nazaj proti vozičku (2), na katerega je pripeta;
    razen tega pa tudi
    - vsaj dva kraka (VT1, VT2) napenjalne vrvi, ki potekata med napenjalno vrvenico (110), ki je predvidena na od podlage (P) bolj oddaljenem koncu (1Γ) nosilnega stebra (11), in vsaj dvema nadaljnjima fiksnima točkama (T2, T3), ki se nahajata na podlagi (P) izven območja traktorja (T) in pogonskega sklopa (1), in sicer prednostno vsaj približno v nasprotno smer od omenjene prve fiksne točke (Tl) in primemo vsaksebi zaradi sidranja nosilnega stebra (11) v njegovem pokončnem ali primemo nagnjenem položaju med vleko bremena (B), po izbiri pa tudi vsaj eno podporo (13) za podpiranje nosilne vrvi (VN) v območju med omenjenim pogonskim sklopom (1) in omenjeno prvo fiksno točko (Tl), med katerima je napeta omenjena nosilna vrv (VN), omenjeni voziček (2) pa poleg ogrodja (20) in vsaj dveh nosilnih vrvenic (2Γ, 21), s pomočjo katerih je voziček (2) držan na nosilni vrvi (VN) in premakljiv vzdolž le-te, in podporne vrvenice (23) obsega tudi
    - pogonsko sredstvo (230), ki je togo povezano z omenjeno podporno vrvenico (23) in deluje bodisi kot elektromotor ali kot generator električne energije;
    - krmilno enoto (25),
    - akumulator (27) električne energije,
    - prvo zavoro (28), ki je razporejena med omenjenima nosilnima vrvenicama (2Γ, 21) in prirejena za sodelovanje z nosilno vrvjo (VN) v smislu blokiranja premikanja vozička (2) relativno glede na nosilno vrv (VN),
    - drugo zavoro (29), kije razporejena v bližini podporne vrvenice (23) in prirejena za blokiranje premikanja vlečne vrvi (VV) relativno glede na voziček (2),
    - hidravlični sklop (26), kije krmiljen z omenjeno krmilno enoto (25) in predviden za upravljanje omenjene prve zavore (28) in druge zavore (29), označena s tem, da prva zavora (28) obsega z okrovom (20) vozička (2) žičnice togo povezan okrov (281) z vertikalnima, namreč med uporabo žičnice v vertikalni smeri prečno glede na nosilno vrv (VN) potekajočima in med seboj v vzdolžni smeri nosilne vrvi (VN) razmaknjenima vodiloma (28 Γ, 281), v omenjenih vodilih (28 Γ, 281) pa je v smeri proti nosilni vrvi (VN) ali vstran od omenjene nosilne vrvi (VN) premakljivo vstavljen zavorni sklop (280), obsegajoč premakljivo zavorno čeljust (2801), nepremakljivo zavorno čeljust (2802) in hidravlični cilinder (2803), pri čemer sta omenjeni zavorni čeljusti (2801, 2802) razporejeni v horizontalni ravnini vozička (2) med uporabo žičnice in diametralno glede na nosilno vrv (VN) druga drugi nasproti in vsaka na svoji strani nosilne vrvi (VN), pri čemer je premakljiva zavorna čeljust (2801) mehansko povezana s hidravličnim cilindrom (2803), s pomočjo katerega je premakljiva po potrebi v smeri proti nepremakljivi zavorni čeljusti (2802) ali vstran od nje;
    in pri čemer je hidravlični cilinder (2803) preko krmilne enote (25) hidravlično povezan s hidravlično enoto (26) vozička (2) žičnice, in pri čemer je nepremakljiva zavorna čeljust (2802) v omenjen zavorni sklop (280) vgrajena na tak način, da je na odmiku od omenjene premakljive zavorne čeljusti (2801) in hidravličnega cilindra (2803) držana s pomočjo niza ploščatih lamel (2804', 2804, 2804', 2804), ki so med seboj togo povezane z vijaki (2805), in s tem, daje zavorni sklop (280) po omenjenih vodilih (28Γ, 281) premakljiv s pomočjo vsaj dveh hidravličnih cilindrov (2806', 2806), izmed katerih je vsak mehansko povezan po eni strani z okrovom (281) in po drugi strani z zavornim sklopom (280) zavore (28) in izmed katerih je vsaj eden razporejen v bližini prvega vodila (281'), vsaj eden pa v bližini drugega vodila (281 ), pri čemer je vsak izmed omenjenih hidravličnih cilindrov (2806', 2806) preko krmilne enote (25) hidravlično povezan s hidravličnim sklopom (26) vozička (2) žičnice.
  2. 2. Žičnica po zahtevku 1, označena s tem, da sta premakljiva zavorna čeljust (2801) in nepremakljiva zavorna čeljust (2802) na svojih druga proti drugi obrnjenih površinah (280Γ, 2802') opremljeni z vsaksebi obrnjenima vdolbinama (2802', 2802) v obliki črke V, ki sta dimenzijsko prirejeni za sodelovanje z nosilno vrvjo (VN) v smislu stiskanja in sočasnega oklepanja omenjene vrvi (VN) zaradi preprečevanja premikanja vozička (2) žičnice relativno glede na omenjeno nosilno vrv (VN).
SI201400261A 2014-07-14 2014-07-14 Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička SI24767A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400261A SI24767A (sl) 2014-07-14 2014-07-14 Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400261A SI24767A (sl) 2014-07-14 2014-07-14 Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24767A true SI24767A (sl) 2016-01-29

Family

ID=55169923

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201400261A SI24767A (sl) 2014-07-14 2014-07-14 Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI24767A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ITPC20060029A1 (it) Macchina posatubi perfezionata
JP2017538881A (ja) 杭アペンディングシステム
KR102489734B1 (ko) 이동식 크레인
US2741373A (en) Loggers combine
JP3594914B2 (ja) コンテナクレーン
EP2870101B1 (en) Forestry skyline and a driving assembly of such skyline
SI24767A (sl) Gozdarska žičnica z izpopolnjeno zavoro vozička
ES2790866T3 (es) Una guía, una máquina de hincado de pilotes y un método para aumentar la funcionalidad de una máquina de hincado de pilotes
US4005779A (en) Tightline logging system
SI24768A (sl) Gozdarska žičnica z izpopolnjenim vozičkom
KR101114905B1 (ko) 삭도용 캐리지
GB2094262A (en) Arrangement on a vehicle having a rotatable crane
JP4121038B1 (ja) 傾斜面作業車の吊下方法
JP3188742U (ja) 集材用の簡易設置型電動ウインチ
EP2878569A1 (en) A winch with an arrangement for controlling a cable thereof
WO2009025679A1 (en) Method and apparatus for installing razor wire
US12091291B2 (en) Apparatus and method for assembling/disassembling a mobile crane boom
JP7306137B2 (ja) リンク保持構造
EP2852550B1 (en) Forestry winch with a height-adjustable pulley
EP0158537B1 (en) Improvements relating to trailer mounted material handling apparatus
FI89824C (fi) Banddriven graevmaskin foersedd med ett arbetsverktyg
US3504890A (en) Spar tree assembly with base-mounted yarding drums
KR20180063706A (ko) 거더 내부 용접용 용접 장치
EP3090978B1 (en) A mechanism of a guiding arm for a wire rope in a winch
US3861544A (en) Below ground lifting apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20160222

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20240717