SI24021A - Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov - Google Patents

Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov Download PDF

Info

Publication number
SI24021A
SI24021A SI201200069A SI201200069A SI24021A SI 24021 A SI24021 A SI 24021A SI 201200069 A SI201200069 A SI 201200069A SI 201200069 A SI201200069 A SI 201200069A SI 24021 A SI24021 A SI 24021A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
module
staircase
modules
platform
square
Prior art date
Application number
SI201200069A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdravko Bodlaj
Original Assignee
Zdravko Bodlaj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdravko Bodlaj filed Critical Zdravko Bodlaj
Priority to SI201200069A priority Critical patent/SI24021A/sl
Priority to PCT/SI2013/000009 priority patent/WO2013130019A1/en
Publication of SI24021A publication Critical patent/SI24021A/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F11/00Stairways, ramps, or like structures; Balustrades; Handrails
    • E04F11/02Stairways; Layouts thereof
    • E04F11/022Stairways; Layouts thereof characterised by the supporting structure
    • E04F11/035Stairways consisting of a plurality of assembled modular parts without further support
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F11/00Stairways, ramps, or like structures; Balustrades; Handrails
    • E04F11/02Stairways; Layouts thereof
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F11/00Stairways, ramps, or like structures; Balustrades; Handrails
    • E04F11/02Stairways; Layouts thereof
    • E04F11/104Treads
    • E04F11/108Treads of wood or with an upper layer of wood

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Steps, Ramps, And Handrails (AREA)

Abstract

Namen izuma zasnovati iz med seboj razstavljivo povezanih prefabriciranih modulov (1, 2, 3, 4) sestavljivo samostoječe stopnišče, pri čemer naj bi bilo omenjene module (1, 2, 3, 4) možno tipizirati. Število različnih modulov (1, 2, 3, 4) naj bi bilo karseda majhno, osnovni sestavni deli modulov (1, 2, 3, 4) pa naj bi bili v največji možni meri poenoteni, tako da bi bili sestavni deli enega modula uporabljivi tudi pri ostalih modulih (1, 2, 3, 4), in sicer s ciljem, da bi bilo po eni strani možno sestavne dele in tudi module stopnišča proizvajati velikoserijsko iz lesa in s karseda nizkimi stroški, hkrati pa naj bi bilo vsakokratnemu uporabniku omogočeno, da si iz omenjenih modulov (1, 2, 3, 4) na preprost način nabavi, dostavi na dom in doma sestavi stabilno in za potrebe opremljanja bivalnih prostorov dovolj nosilno in tudi estetsko vpadljivo stopnišče z vsakokrat izbranim potekom po vsakokrat razpoložljivem prostoru.

Description

Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov
Izum v okviru gradbeništva spada k zgradbam, natančneje k stopniščem, ki sestoje iz več modulov, od katerih je vsak opremljen z lastno nosilno konstrukcijo.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati iz med seboj razstavljivo povezanih prefabriciranih modulov sestavljivo samostoječe stopnišče, pri čemer naj bi bilo omenjene module možno tipizirati, število različnih modulov naj bi bilo karseda majhno, osnovni sestavni deli modulov pa naj bi bili v naj večji možni meri poenoteni, tako da bi bili sestavni deli enega modula uporabljivi tudi pri ostalih modulih, in sicer s ciljem, da bi bilo po eni strani možno sestavne dele in tudi module stopnišča proizvajati velikoserijsko iz lesa in s karseda nizkimi stroški, hkrati pa naj bi bilo vsakokratnemu uporabniku omogočeno, da si iz omenjenih modulov na preprost način nabavi, dostavi na dom in doma sestavi stabilno in za potrebe opremljanja bivalnih prostorov dovolj nosilno in tudi estetsko vpadljivo stopnišče z vsakokrat izbranim potekom po vsakokrat razpoložljivem prostoru.
* ···· ·« · * • ·« · · · · · ·· r· ·· · ·
Samostoječe modularno sestavljivo stopnišče je opisano v US 3,707,814, sestavljivo pa je iz majhnega števila osnovnih gradnikov oz. enot, ki jih je možno prefabricirati in po izbiri tudi velikoserijsko proizvajati. V tem primeru gre po eni strani za linijski stopniščni modul in po drugi strani za podest, razen tega pa za vsaj dva jeklena nosilca, ki sta prirejena za naleganje na podlagi in podpiranje omenjenih stopniščnih modulov in podestov. Vsakokraten stopniščni modul obsega množico horizontalnih in vsaj približno vertikalnih desk, ki tvorijo stopnice in ki so med seboj povezane v enovit stopniščni modul s pomočjo para med seboj vzporednih stranic, v splošnem desk ali plošč ali podobnih gradnikov. Vsak izmed podestov načeloma predstavlja dovolj togo pravokotno ploščo, katere dolžina vsaj približno ustreza dvakratni širini stopniščnega modula. Vsakokraten nosilec obsega vertikalno postavljen steber in horizontalno razporejene, po višini med seboj ustrezno razmaknjene prečke. Spodnja prečka je prirejena za naleganje na podlagi, vsaka izmed višje razporejenih prečk pa je prirejena za pritrditev enega konca vsakokratnega stopniščnega modula in podesta, ki je razporejen med vsakokrat sosednjima stopniščnima moduloma oz. s katerim je po izbiri zaključen prvi in/ali zadnji stopniščni modul. Za izvedbo stopnišča v osnovi zadostujeta dva med seboj razmaknjena nosilca. Po pritrditvi modulov in podestov na nosilno konstrukcijo je poševno postavljen spodnji stopniščni modul s svojim spodnjim koncem oprt na podlagi, s svojim zgornjim koncem pa je tako kot njemu sosednje razporejen podest pritrjen na pripadajoči horizontalni prečki na eni strani nosilca. Na preostali strani nosilca je na omenjeni prečki poleg omenjenega podesta s svojim spodnjim koncem pritrjen nadaljnji modul, ki je s svojim zgornjim koncem pritrjen na višje ležeči horizontalni prečki preostalega nosilca, na kateri je obenem pritrjen tudi nadaljnji podest. Naslednji stopniščni modul je s svojim spodnjim koncem pritrjen na nazadnje omenjeni prečki spet skupaj z nazadnje omenjenim podestom, vendar na drugi strani drugoomenjenega nosilca. Na tak način je iz omenjenih stopniščnih modulov, podestov in nosilcev izvedljivo stopnišče. V kontekstu uvodoma zastavljenih ciljev je tovrstna zasnova stopnišča v več pogledih pomanjkljiva. Kovinski nosilci so zlasti v primeru obsežnejšega stopnišča, ki naj bi povezovalo več etaž, razmeroma obsežni, težki in neprikladni za transport in vgradnjo oz. postavitev. Po drugi strani stopnišče sestoji iz kovinskih in lesenih delov, kar terja različne • · «
postopke površinske obdelave. Ključna pomanjkljivost pa je ta, da zasnova uporabniku ne nudi nikakršne možnosti oblikovanja stopnišča po svojih potrebah oz. po presoji, ker omogoča zgolj nasprotno in po višini razmaknjeno razporeditev in cik-cakasto razporeditev stopniščnih modulov ter s tem umestitev stopnišča v prostor v obliki pokončnega kvadra, katerega dimenzije, ne le po višini, temveč tudi po širini in dolžini, morajo biti z dimenzijami nosilcev, podestov in stopniščnih modulov vsekakor vnaprej popolnoma in precej natančno usklajene.
Pričujoči izum se nanaša na prefabricirane module za izdelavo montažnega stopnišča, kot tudi na stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov.
Za potrebe te prijave izraz »stopniščni modul« ali poenostavljeno »modul« pomeni vsaj med pred sestavljanjem stopnišča oz. med uporabo enovit sestav vnaprej določenega števila stopnic in pripadajočih bočnih stranic in vsakokrat potrebnih drugih sestavnih delov, posamezni modul pa je možno kombinirati s preostalimi moduli in vsakokrat na licu mesta sestaviti stopnišče v vsakokrat želeni konfiguracijiIzraz »linijski stopniščni modul« ali poenostavljeno » linijski modul« pomeni sestav, ki sestoji iz vnaprej določenega števila stopnic, ki vodijo v smeri naravnost navzgor oz. navzdol.
Nadalje izraz »levi stopniščni modul« ali poenostavljeno »levi modul« pomeni sestav vnaprej določenega števila stopnic, ki med hojo navkreber tvorijo zavoj v levo za 90°.
Nadalje izraz »desni stopniščni modul« ali poenostavljeno »desni modul« pomeni sestav vnaprej določenega števila stopnic, ki med hojo navkreber tvorijo zavoj v desno za 90°.
Nadalje izraz »pročelna stran modula« označuje vsako od obeh strani modula, ki je predvidena bodisi za povezavo z drugim modulom in/ali podestom ali pa predstavlja stran vstopa na modul oz. stopnišče ali izstopa z modula oz. stopnišča. Tako sta pri * «··« · « « · • · · · ·· · • · · · ·· ·· linijskem modulu pročelni strani razporejeni druga drugi nasproti, pri levem ali desnem modulu pa v ravninah, ki sta med seboj pravokotni.
Izraz »podest« predstavlja poseben primer modula brez stopnic, namreč v osnovi vodoravno, v tlorisu pa kvadratno ali pravokotno površino, ki je namenjena za povezavo oz. prehod bodisi med vsakokrat sosednjima moduloma na vsakokrat izbrani višini, ali pa med modulom in vratno odprtino ali drugim prehodom, kije predviden v območju stopnišča.
Prefabriciran modul za izdelavo montažnega stopnišča, s kakršnim se ukvarja pričujoči izum, obsega vnaprej določeno število po višini in v regularni smeri hoje med uporabo stopnišča ekvidistančno razporejenih stopnic, od katerih vsaka obsega horizontalno površino in vertikalno površino in ki pri linearnem modulu vodijo naravnost, pri levem modulu navkreber v levi zavoj pod kotom 90° in pri desnem modulu navkreber v desni zavoj pod kotom 90° ter ki so med seboj in po izbiri tudi s pomočjo vzdolžnih stranic povezane oz. povezljive enovito celoto. Pri tem je vsakokraten modul prirejen bodisi za naleganje na podlagi ali pa je s pomočjo dodatnih podpornih stebrov držan na vsakokrat ustreznem odmiku od podlage in v območju svojih pročelnih površin, ki sta pri linijskem modulu razporejeni druga drugi nasproti, pri levem ali desnem modulu pa se nahajata v ravninah, ki sta med seboj pravokotni, povezljiv bodisi z vsakokrat sosednjim modulom ali s podestom, ki obsega vodoravno površino ter pročelni površini. Omenjeni podest je bodisi s pomočjo sosednjih modulov ali s pomočjo dodatnih podpornih stebrov držan na odmiku od podlage in v območju svojih pročelnih površin prirejen bodisi za povezavo z vsakokrat ustreznim modulom ali z nadaljnjim podestom ali z vsakokrat razpoložljivo vratno odprtino ali drugim podobnim s stopniščem povezanim prehodom.
Po izumu je predvideno, daje bodisi kot linijski, levi ali desni stopniščni modul ali kot podest zasnovan modul v območju svojih pročelnih površin v vsakem vogalnem območju opremljen s stebrom, ki poteka v vertikalni smeri t.j. pravokotno glede na horizontalne površine stopnic, pri čemer je vsak izmed omenjenih stebrov na obeh svojih koncih opremljen z osrednje razporejeno in v vzdolžni smeri stebra potekajočo povezovalno izvrtino kot tudi s povezovalnim nastavkom, ki štrli v smeri vstran od vsakokrat pripadajoče pročelne površine in je opremljen z osrednje razporejeno povezovalno izvrtino, ki poteka v smeri vsakokrat pripadajočega stebra. Tako je vsakokraten modul oz. smiselno podest v območju svojih stebrov in/ali povezovalnih nastavkov s pomočjo zatičev ali zatičem podobnih povezovalnih sredstev, ki so vstavljivi/a v omenjene povezovalne izvrtine, na razstavljiv način povezljiv bodisi z drugim modulom in/ali podestom in/ali dodatnim podpornim stebrom, ki na svojih koncih prav tako obsega osrednje razporejeni in v njegovi vzdolžni smeri potekajoči povezovalni izvrtini.
Vsakokraten stopniščni modul je na voljo bodisi
- kot v tlorisu kvadraten linijski stopniščni modul z glede na smer hoje med uporabo linijskim potekom stopnic, ali
- kot v tlorisu kvadraten levi stopniščni modul, pri katerem med uporabo pri hoji navkreber stopnice tvorijo levi zavoj pod kotom 90°, ali
- kot v tlorisu kvadraten desni stopniščni modul, pri katerem med uporabo pri hoji navkreber stopnice (31, 32, 33) tvorijo desni zavoj pod kotom 90°, ali smiselno tudi
- kot v tlorisu kvadraten podest s horizontalno površino.
Pri prednostni izvedbi modula po izumu je naj večja dimenzija kvadratne tlorisne površine manjša od 80 cm in še zlasti znaša od 74 do 76 cm. Dolžina po izbiri pripadajočega dodatnega podpornega stebra predstavlja mnogokratnik dolžine vsaj približno 60 cm.
Predmet izuma je tudi stopnišče, sestoječe iz vsaj dveh med seboj na razstavljiv način povezanih modulov v skladu s prej opisanimi značilnostmi, pri katerem je po izbiri vsaj eden izmed modulov podprt s pomočjo dodatnih podpornih stebrov.
Vsak od predhodno omenjenih modulov je v splošnem prefabriciran, na voljo pa je bodisi v razstavljivi ali nerazstavljivi izvedbi. Kadar je modul prefabriciran in komercialno dostopen v razstavljivi izvedbi, je bodisi tovarniško sestavljen in uporabniku na voljo v sestavljenem stanju ali pa v kitu, t.j. kot komplet sestavnih delov, iz katerega je možno vsakokrat na licu mesta najprej sestaviti modul in ga pripraviti za uporabo, t.j. za kombiniranje in povezavo s preostalimi vsakokrat razpoložljivimi moduli zaradi izgradnje vsakokrat želenega stopnišča.
Vsi sestavni deli posameznih modulov so v splošnem leseni, njihovo sestavljanje in sestavljanje stopnišča pa zahteva znanje in spretnosti, ki so potrebne npr. pri sestavljanju običajnih pohištvenih elementov.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primerom izvedbe, ki je shematično ponazorjen na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 v izometriji ponazorjen primer izvedbe stopnišča, sestoječega iz stopniščnih modulov po izumu;
Sl. 2 prav tako v izometriji in zaradi ponazoritve povezave med moduli nekoliko podrobneje ponazorjen nadaljnji primer izvedbe stopnišča, sestoječega iz stopniščnih modulov po izumu;
Sl. 3 v izometriji in v običajnem položaju vgradnje ponazorjen linijski stopniščni modul;
Sl. 4 v izometriji in od spodaj ponazorjen linijski modul po Sl. 3;
Sl. 5 v izometriji in v običajnem položaju vgradnje ponazorjen podest;
Sl. 6 v izometriji in od spodaj ponazorjen podest po Sl. 5;
Sl. 7 v izometriji in v običajnem položaju vgradnje ponazorjen desni stopniščni modul;
Sl. 8 v izometriji in od spodaj ponazorjen desni stopniščni modul po Sl. 7;
Sl. 9 v izometriji in v običajnem položaju vgradnje ponazorjen levi stopniščni linijski modul;
Sl. 10 pa v izometriji in od spodaj ponazorjen levi linijski modul po Sl. 9
Na Sl. 1 je prikazano stopnišče po izumu, in sicer v eni od številnih možnih konfiguracij. Stopnišče sestoji iz vsakokratnim potrebam oz. izbiri uporabnika ustrezno med seboj kombiniranih, sestavljenih in na razstavljiv način medsebojno v celoto povezanih stopniščnih modulov 1, 2, 3 in po izbiri podestov 4 v kombinaciji z eventualno potrebnimi podpornimi stebri 5. Tovrstno stopnišče, namreč v odvisnosti od vsakokrat izbrane konfiguracije sestoji iz ustreznega števila linijskih stopniščnih modulov 1 in/ali določenega števila levih stopniščnih modulov 2 in/ali določenega števila desnih stopniščnih modulov 3 in/ali določenega števila podestov 4, pri čemer je vsak od omenjenih modulov 1, 2, 3 in/ali podestov 4 v odvisnosti od višine njegove razporeditve po izbiri oz. po potrebi podprt z vsaj enim stebrom 5, ki je lahko v funkciji podpornega stebra za podpiranje določenega modula 1, 2, 3 in/ali podesta 4 na določeni oddaljenosti od podlage, ali pa v funkciji distančnika med dvema drug na drugim razporejenima moduloma 1, 2, 3 in/ali podestoma 4 in/ali modulom 1, 2, 3 in/ali podestom 4.
Kot je razvidno na Sl. 3 in 4, linijski stopniščni modul 1 sestoji iz treh v regularni smeri hoje po stopnicah ekvidistančnih in linijsko poravnanih stopnic 11, 12, 13, izmed katerih vsaka obsega horizontalno površino 1Γ, 12', 13' in vertikalno površino 11, 12, 13 in ki so ob straneh obdane oz. med seboj povezane s pomočjo vzdolžnih stranic 18, 19. Nadalje je modul 1 na obeh svojih pročelnih straneh 10', 10', ki sta v tem primeru razporejeni druga drugi nasproti, v vogalnih območjih opremljen s stebri 14, 15, 16, 17, ki glede na običajen položaj modula 1 med uporabo (Sl. 3) potekajo v vertikalni smeri. Vsak od omenjenih stebrov 14, 15, 16, 17 je na vsakem koncu opremljen z osrednje razporejeno, v njegovi vzdolžni smeri potekajočo in osrednje razporejeno povezovalno izvrtino 14', 15', 16', 17'; 14, 15, 16, 17. Nadalje je vsak od omenjenih stebrov 14, 15, 16, 17 opremljen s povezovalnim nastavkom 140, 150, 160, 170 kije razporejen vsaj približno v višini vsakokrat sosednje stopnice 11, 12, 13 in štrli v smeri vstran od vsakokrat pripadajoče pročelne površine 18, 19 modula 1, obenem pa je vsak izmed omenjenih nastavkov 140, 150, 160, 170 podobno kot sam steber 14, 15, 16, 17 opremljen z osrednje razporejeno izvrtino 140', 150', 160', 170', ki poteka vzporedno z vsakokrat pripadajočim stebrom 14, 15, 16, 17 oz. z izvrtinama 14', 15', 16', 17'; 14, 15, 16, 17 v omenjenem stebru 14, 15, 16, 17.
» · · · « « · « · · » 9 · » « · · ·· ··
Kot je razvidno na Sl. 2, je tako zasnovan linijski modul 1 zahvaljujoč omenjenim stebrom 14, 15, 16, 17 in izvrtinam 14', 15', 16', 17'; 14, 15, 16, 17 kot tudi nastavkom 140, 150, 160, 170 in 140', 150', 160', 170' povezljiv bodisi z nadaljnjim linijskim modulom 1 in/ali z levim modulom 2 in/ali z desnim modulom 3 in/ali s podestom 4 in pri tem bodisi oprt na podlago ali podprt z dodatnimi podpornimi stebri 5, ki so podobno kot stebri 14, 15, 16, 17 na konceh opremljeni s soosnima vzdolžno potekajočima in osrednje razporejenima luknjama, kar je strokovnjaku nedvomno razumljivo in zato na skici ni posebej prikazano. Pri tem je povezava med omenjenimi moduli 1, 2, 3 in/ali podesti 4 in/ali podpornimi stebri 5 vzpostavljiva na preprost način z vstavljanjem zatičem podobnih polnih ali votlih cilindričnih povezovalnih elementov, ki kot taki na skici niso posebej prikazani.
Kot je razvidno na Sl. 7 in 8, desni stopniščni modul 3 sestoji iz treh v regularni smeri hoje ekvidistančnih in pod kotom 30° razporejenih stopnic 31, 32, 33, ki v kontekstu hoje navkreber skupaj tvorijo desni zavoj 90° in izmed katerih vsaka obsega horizontalno površino 3Γ, 32', 33' in vertikalno površino 31, 32, 33. Stopnice 31, 32, 33 so med seboj povezane tudi s pomočjo vzdolžnih stranic 38, 39. Nadalje je desni modul 3 na obeh svojih pročelnih straneh 30', 30, ki sta v tem primeru razporejeni v med seboj pravokotnih vertikalnih ravninah, v vogalnih območjih opremljen s stebri 34, 35, 36, 37, ki glede na običajen položaj modula 3 med uporabo (Sl. 9) potekajo v vertikalni smeri. Vsak od omenjenih stebrov 34, 35, 36, 37 je na vsakem koncu opremljen z osrednje razporejeno, v njegovi vzdolžni smeri potekajočo in osrednje razporejeno povezovalno izvrtino 34', 35', 36', 37'; 34, 35, 36, 37. Nadalje je vsak od omenjenih stebrov 34, 35, 36, 37 opremljen s povezovalnim nastavkom 340, 350, 360, 370 ki je razporejen vsaj približno v višini vsakokrat sosednje stopnice 31, 32, 33 in štrli v smeri vstran od vsakokrat pripadajoče pročelne površine 38, 39 modula 3, obenem pa je vsak izmed omenjenih nastavkov 340, 350, 360, 370 podobno kot sam steber 34, 35, 36, 37 opremljen z osrednje razporejeno izvrtino 340', 350', 360', 370', ki poteka vzporedno z vsakokrat pripadajočim stebrom 34, 35, 36, 37 oz. z izvrtinama 34', 35', 36', 37'; 34, 35, 36, 37 v omenjenem stebru 34,35,36,37.
• · · · ·· ···· · · * ·· · · · · · · • · · ·« · · « · · · · « · 4 · * · « · « « »· » · · · · · ······
Kot je razvidno na Sl. 2, je tudi tako zasnovan desni modul 3 zahvaljujoč omenjenim stebrom 34, 35, 36, 37 in izvrtinam 34', 35', 36', 37'; 34, 35, 36, 37 kot tudi nastavkom 340, 350, 360, 370 in 340', 350', 360', 370' povezljiv bodisi z nadaljnjim desnim modulom 3 in/ali z linijskim modulom 1 in/ali z levim modulom 2 in/ali s podestom 4 in pri tem bodisi oprt na podlago ali podprt z dodatnimi podpornimi stebri 5, ki so podobno kot stebri 34, 35, 36, 37 na konceh opremljeni s soosnima vzdolžno potekajočima in osrednje razporejenima luknjama, kar je strokovnjaku nedvomno razumljivo in zato na skici ni posebej prikazano. Kot je že bilo omenjeno, je povezava med omenjenimi moduli 1, 2, 3 in/ali podesti 4 in/ali podpornimi stebri 5 vzpostavljiva na preprost način z vstavljanjem zatičem podobnih polnih ali votlih cilindričnih povezovalnih elementov, ki kot taki na skici niso posebej prikazani.
Kot je razvidno na Sl. 9 in 10, levi stopniščni modul 2 sestoji iz treh v regularni smeri hoje ekvidistančnih in pod kotom 30° razporejenih stopnic 21, 22, 23, ki v kontekstu hoje navkreber skupaj tvorijo levi zavoj 90° in izmed katerih vsaka obsega horizontalno površino 2Γ, 22', 23' in vertikalno površino 21, 22, 23. Stopnice 21,
22, 23 so med seboj povezane tudi s pomočjo vzdolžnih stranic 28, 29. Nadalje je modul 2 na obeh svojih pročelnih straneh 20', 20, ki sta v tem primeru razporejeni v med seboj pravokotnih vertikalnih ravninah, v vogalnih območjih opremljen s stebri 24, 25, 26, 27, ki glede na običajen položaj modula 2 med uporabo (Sl. 9) potekajo v vertikalni smeri. Vsak od omenjenih stebrov 24, 25, 26, 27 je na vsakem koncu opremljen z osrednje razporejeno, v njegovi vzdolžni smeri potekajočo in osrednje razporejeno povezovalno izvrtino 24', 25', 26', 27'; 24, 25, 26, 27. Nadalje je vsak od omenjenih stebrov 24, 25, 26, 27 opremljen s povezovalnim nastavkom 240, 250,
260, 270 ki je razporejen vsaj približno v višini vsakokrat sosednje stopnice 21, 22, 23 in štrli v smeri vstran od vsakokrat pripadajoče pročelne površine 28, 29 modula 2, obenem pa je vsak izmed omenjenih nastavkov 240, 250, 260, 270 podobno kot sam steber 24, 25, 26, 27 opremljen z osrednje razporejeno izvrtino 240', 250', 260', 270', ki poteka vzporedno z vsakokrat pripadajočim stebrom 24, 25, 26, 27 oz. z izvrtinama 24', 25', 26', 27'; 24, 25, 26, 27 v omenjenem stebru 24, 25, 26, 27.
·«·· ·· · * · « · ··«· · · · « * »« · · · · · · ······
Kot je razvidno na Sl. 2, je tako zasnovan modul 2 zahvaljujoč omenjenim stebrom 24,
25, 26, 27 in izvrtinam 24', 25', 26', 27'; 24, 25, 26, 27 kot tudi nastavkom 240,
250, 260, 270 in 240', 250', 260', 270' povezljiv bodisi z nadaljnjim levim modulom 2 in/ali z linijskim modulom 1 in/ali z desnim modulom 3 in/ali s podestom 4 in pri tem bodisi oprt na podlago ali podprt z dodatnimi podpornimi stebri 5, ki so podobno kot stebri 24, 25, 26, 27 na konceh opremljeni s soosnima vzdolžno potekajočima in osrednje razporejenima luknjama, kar je strokovnjaku nedvomno razumljivo in zato na skici ni posebej prikazano. Kot je že bilo omenjeno, je povezava med omenjenimi moduli 1, 2, 3 in/ali podesti 4 in/ali podpornimi stebri 5 vzpostavljiva na preprost način z vstavljanjem zatičem podobnih polnih ali votlih cilindričnih povezovalnih elementov, ki kot taki na skici niso posebej prikazani.
Podest 4 je prikazan na Sl. 5 in 6 in v osnovi sestoji iz horizontalne plošče 41, ki je po potrebi ojačena z nosilnim okvirom 42, v vogalnih območjih podesta 4 pa so tako kot pri modulih 1, 2, 3 predvideni stebri 44, 45, 46, 47, od katerih je vsak na obeh svojih koncih opremljen z osrednje razporejeno in v vzdolžni smeri stebra 44, 45, 46, 47 potekajočo izvrtino 44', 45', 46', 47'; 44, 45, 46, 47. Na podestu 4 sta predvideni pročelni površini 40', 40. Stebri 44, 45, 46, 47 so opremljeni s povezovalnimi nastavki 440, 450, 460, 470, ki štrlijo v smeri vstran od pročelnih površin 40', 40. Vsak od omenjenih nastavkov 440, 450, 460, 470 je opremljen z osrednje razporejeno in v smeri stebra 44, 45, 46, 47 potekajočo povezovalno izvrtino 440', 450', 460', 470', tako da je podest 4 na popolnoma podoben način kot prej opisani moduli 1, 2, 3 povezljiv bodisi z nadaljnjim podestom in/ali poljubnim modulom 1, 2, 3.
Vsak od omenjenih modulov 1, 2 3 in podest 4 je v tlorisu prednostno kvadratne oblike, pri čemer dolžina stebrov 14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37 približno ustreza stranici omenjenega tlorisnega kvadrata. Pri prednostni izvedbi izuma je predvideno, da stranica tlorisnega kvadrata ne presega 80 cm in še zlasti znaša približno 75 cm, s čimer je omogočen neoviran vnos modulov v zgradbe, pri katerih širina vratne odprtine znaša 80 cm. V takem primeru so omenjeni podporni stebri 5 lahko na voljo v tipiziranih dolžinah, ki predstavlja mnogokratnik dolžine 60 cm.
• · · · · · • · · · · ·· · · • ·« * · · · • · ·· ·· · ·
Strokovnjaku bo nadalje razumljivo, da so vsi deli modulov 1, 2, 3 in podesta lahko izvedeni iz lesa in med seboj razstavljivo ali nerazstavljivo povezani s pomočjo moznikov, vijakov, lepila ali na druge v pohištveni industriji običajne načine. Razen tega je očitno, daje večina sestavnih delov lahko dimenzijsko poenotenih in tipiziranih ter na taki osnovi uporabljivih pri različnih modulih 1, 2, 3.

Claims (10)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Prefabriciran modul (1, 2, 3) za izdelavo montažnega stopnišča, obsegajoč vnaprej določeno število po višini in v regularni smeri hoje med uporabo stopnišča ekvidistančno razporejenih stopnic (11, 12, 13), od katerih vsaka obsega horizontalno površino (IP, 12', 13'; 21', 22', 23', 31', 32', 33') in vertikalno površino (11, 12, 13; 22, 22, 23, 31, 32, 33) in ki pri linearnem modulu (1) vodijo naravnost, pri levem modulu (2) navkreber v levi zavoj pod kotom 90° in pri desnem modulu (3) navkreber v desni zavoj pod kotom 90° ter ki so med seboj in po izbiri tudi s pomočjo vzdolžnih stranic (18, 19; 28, 29; 38, 39) povezane oz. povezljive enovito celoto, pri čemer je vsakokraten modul (1, 2, 3) prirejen bodisi za naleganje na podlagi ali pa je s pomočjo dodatnih podpornih stebrov (5) držan na vsakokrat ustreznem odmiku od podlage in v območju svojih pročelnih površin (10', 10; 20', 20; 30', 30), ki sta pri linijskem modulu (1) razporejeni druga drugi nasproti, pri levem ali desnem modulu (2, 3) pa se nahajata v ravninah, ki sta med seboj pravokotni, povezljiv bodisi z vsakokrat sosednjim modulom (1, 2, 3) ali s podestom (4), ki obsega vodoravno površino (41) ter pročelni površini (40', 40), omenjeni podest (4) pa je bodisi s pomočjo sosednjih modulov (1, 2, 3) ali s pomočjo dodatnih podpornih stebrov (5) držan na odmiku od podlage in v območju svojih pročelnih površin (40', 40) prirejen bodisi za povezavo z vsakokrat ustreznim modulom (1, 2, 3) ali z nadaljnjim podestom (4) ali z vsakokrat razpoložljivo vratno odprtino ali drugim podobnim s stopniščem povezanim prehodom, označen s tem, da je bodisi kot linijski, levi ali desni stopniščni modul (1, 2, 3), ali kot podest (4) zasnovani modul v območju svojih pročelnih površin (10', 10; 20', 20; 30', 30; 40', 40) v vsakem vogalnem območju opremljen s stebrom (14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47), ki poteka v vertikalni smeri t.j. pravokotno glede na horizontalne površine (1Γ, 12', 13'; 2Γ, 22', 23'; 31', 32', 33') stopnic (11, 12, 13; 21, 22, 23; 31, 32, 33), pri čemer je vsak izmed omenjenih stebrov (14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47) na obeh svojih koncih opremljen z osrednje razporejeno in v vzdolžni smeri stebra (14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47) potekajočo povezovalno izvrtino (14’, 15', 16', 17'; 24', 25', 26’, 27'; 34', 35', 36', 37';
    44', 45', 46', 47'; 14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46,
    47), kot tudi s povezovalnim nastavkom (140, 150, 160, 170; 240, 250, 260, 270; 340, 350, 360, 370; 440, 450, 460, 470), ki štrli v smeri vstran od vsakokrat pripadajoče pročelne površine (10', 10; 20', 20; 30', 30; 40', 40) in je opremljen z osrednje razporejeno povezovalno izvrtino (140', 150', 160', 170'; 240', 250', 260', 270'; 340', 350', 360', 370'; 440', 450', 460', 470'), ki poteka v smeri vsakokrat pripadajočega stebra (14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47), tako daje vsakokraten modul (1, 2, 3) oz. podest (4) v območju svojih stebrov (14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47) in/ali povezovalnih nastavkov (140, 150, 160, 170; 240, 250, 260, 270; 340, 350, 360, 370; 440, 450, 460, 470) s pomočjo zatičev ali zatičem podobnih povezovalnih sredstev, ki so vstavljivi/a v omenjene povezovalne izvrtine (14', 15', 16', 17'; 24', 25', 26', 27'; 34', 35', 36', 37'; 44',
    45', 46', 47'; 14, 15, 16, 17; 24, 25, 26, 27; 34, 35, 36, 37; 44, 45, 46, 47;
    140', 150', 160', 170'; 240', 250', 260', 270'; 340', 350', 360', 370'; 440', 450', 460', 470'), na razstavljiv način povezljiv bodisi z drugim modulom (1, 2, 3) in/ali podestom (4) in/ali dodatnim podpornim stebrom (5), ki na svojih koncih prav tako obsega osrednje razporejeni in v njegovi vzdolžni smeri potekajoči povezovalni izvrtini.
  2. 2. Modul po zahtevku 1, označen s tem, da je na voljo kot v tlorisu kvadraten linijski stopniščni modul (1), z glede na smer hoje med uporabo linijskim potekom stopnic (11, 12, 13).
  3. 3. Modul po zahtevku 1, označen s tem, da je na voljo kot v tlorisu kvadraten levi stopniščni modul (2), pri katerem med uporabo pri hoji navkreber stopnice (21, 22, 23) tvorijo zavoj v levo pod kotom 90°.
  4. 4. Modul po zahtevku 1, označen s tem, da je na voljo kot v tlorisu kvadraten desni stopniščni modul (3), pri katerem med uporabo pri hoji navkreber stopnice (31, 32, 33) tvorijo zavoj v desno pod kotom 90°.
    • ···« ·· · · • · · · « · · · * · ·· ·· ··
  5. 5. Modul po zahtevku 1, označen s tem, da je na voljo kot v tlorisu kvadraten podest (4) s horizontalno površino (41).
  6. 6. Modul po enem od zahtevkov 2-5, označen s tem, da je največja dimenzija kvadratne tlorisne površine manjša od 80 cm.
  7. 7. Modul po zahtevku 1, označen s tem, da največja dimenzija kvadratne tlorisne površine znaša od 74 do 76 cm.
  8. 8. Modul po zahtevku 6 ali 7, označen s tem, da dolžina po izbiri pripadajočega dodatnega podpornega stebra (5) predstavlja mnogokratnik dolžine vsaj približno 60 cm.
  9. 9. Stopnišče, sestoječe iz vsaj dveh med seboj na razstavljiv način povezanih modulov (1, 2, 3, 4) po kateremkoli od zahtevkov 1-8.
  10. 10. Stopnišče po zahtevku 9, označeno s tem, daje vsaj eden izmed modulov (1, 2, 3, 4) podprt s pomočjo dodatnih podpornih stebrov (5).
SI201200069A 2012-03-02 2012-03-02 Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov SI24021A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201200069A SI24021A (sl) 2012-03-02 2012-03-02 Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov
PCT/SI2013/000009 WO2013130019A1 (en) 2012-03-02 2013-02-22 Prefabricated modules for assembling modular staircase and a staircase consisting of such modules

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201200069A SI24021A (sl) 2012-03-02 2012-03-02 Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24021A true SI24021A (sl) 2013-09-30

Family

ID=48428606

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201200069A SI24021A (sl) 2012-03-02 2012-03-02 Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI24021A (sl)
WO (1) WO2013130019A1 (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3050749B1 (fr) * 2016-05-02 2022-07-15 Entrepose Echafaudages Module pour realiser un escalier de chantier tournant, ensemble comportant au moins un tel module et escalier de chantier comportant au moins un tel ensemble

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1014144A (en) * 1964-05-21 1965-12-22 Metal Service Company Inc Stair unit assemblies
US3707814A (en) * 1971-06-16 1973-01-02 American Stair Corp Pre-fabricated stairway
FR2540923A1 (fr) * 1983-02-11 1984-08-17 Escarmor Sa Escalier modulaire
US5491939A (en) * 1994-10-05 1996-02-20 Wang; Jyh L. Prefabricated staircase unit
DE29721616U1 (de) * 1997-12-06 1999-04-08 Ammann Ohg Freitragende Treppe

Also Published As

Publication number Publication date
WO2013130019A1 (en) 2013-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4823529A (en) Deck construction
JP7179830B2 (ja) 建造物を作製するためのモジュラシステム、モジュールコネクタ、およびモジュラシステムを備える建造物
KR101233931B1 (ko) 조립식 지지빔구조체 및 조립식 지지빔구조체의 설치방법
TWI626358B (zh) 共同運作以形成暫時性樓梯的梯級模組
RU2008136893A (ru) Унифицированная система строительных блоков с последующим напряжением для возведения каменных конструкций
CN102057117A (zh) 临时看台
HUE029322T2 (en) Building construction for breathing walls and floors
SI24021A (sl) Prefabricirani moduli za izdelavo montažnega stopnišča in stopnišče, sestoječe iz tovrstnih modulov
US11466468B2 (en) Modular auditorium and method for assembling a modular auditorium
SE0701577L (sv) Flervåningshus
ES2369947B1 (es) Sistema de construcción modular.
JP6850665B2 (ja) 階段構造及び鋼製階段の製造方法
DE202008002443U1 (de) Modulares Rahmenbausystem
TWM513901U (zh) 積木式建築物
WO2005093185A1 (en) Modular building system
WO2013007862A2 (es) Procedimiento industrializado de construcción de edificaciones y conjuntos prefabricados de uso en dicho procedimiento
KR100804214B1 (ko) 달대비계
KR101143355B1 (ko) 복공판용 가시설구조물
IT1252938B (it) Gabbia a due elementi di quattro triedri fondamentali, per struttura portante di edifici civili modulari
TW200936855A (en) Modularized building component
ES2602280T3 (es) Construcción modular interior de oficina
JP3243632U (ja) 組み立て式階段
JP2009275404A (ja) 階段の支持体
ES1070999U (es) Estructura reticular para formacion de suelos.
JP2005299089A (ja) オープン階段ユニット

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20131004

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20151116