SI22251A - Naprava za pretovarjanje zabojnikov - Google Patents

Naprava za pretovarjanje zabojnikov Download PDF

Info

Publication number
SI22251A
SI22251A SI200600043A SI200600043A SI22251A SI 22251 A SI22251 A SI 22251A SI 200600043 A SI200600043 A SI 200600043A SI 200600043 A SI200600043 A SI 200600043A SI 22251 A SI22251 A SI 22251A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
interface
latch
gripper
loading
container
Prior art date
Application number
SI200600043A
Other languages
English (en)
Inventor
Sašo TURK
Original Assignee
Sašo TURK
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sašo TURK filed Critical Sašo TURK
Priority to SI200600043A priority Critical patent/SI22251A/sl
Publication of SI22251A publication Critical patent/SI22251A/sl

Links

Landscapes

  • Specific Conveyance Elements (AREA)

Abstract

Naprava za pretovarjanje zabojnikov (4) omogoča hitro in preprosto prijemanje in sproščanje zabojnikov (4), zato transport poteka hitro, obenem paso transportne poti kratke in dobro izkoriščene, kar pomeni, da je pretovarjanje izvedljivo v najkrajšem možnem času in ob najmanjši možni porabi energije. Naprava za pretovarjanje zabojnikov (4) sestoji iz nosilne konstrukcije (1), ki jo tvori z vsaj v bistvu vertikalno razporejenimi nogami(11, 12) podprt vsaj v bistvu horizontalno potekajoč most (13), nakaterem je na voljo ustrezen transportni sistem (24), ki sestoji iz vsaj dveh nakladalno-razkladalnih enot (21, 22) in transportne proge (25), ki je prirejena za transport zabojnikov (4) s pomočjo vmesnikov (23), ki so s pomočjo koles (235) vodljivi vzdolž tirnic (251, 252) te transportne proge (25) in jih je možno natovarjati ali raztovarjatis pomočjo prijemala (210, 220) vsakokratne nakladalno-razkladalne enote (21, 22). Vmesniki (23) sos pomočjo po potrebi začasno izvlačljivih koles (235) vodljivi potirnicah (251, 252) transportne proge po mostu (13) nosilne konstrukcije (1), katerega oddaljenost od podlage je zahvaljujoč spremenljivosti dolžine nog (11, 12) spremenljiva.

Description

Naprava za pretovarjanje zabojnikov
Izum se nanaša na napravo za pretovarjanje, namreč natovarjanje in/ali raztovarjanje zabojnikov, ki je uporabljiva v pristaniščih, železniških terminalih in podobnih transportnih oz. logističnih centrih.
Na področju transporta, namreč transportnih naprav ali še natančneje dvigal in prenašal, je po mednarodni patentni klasifikaciji izum uvrščen k napravam za natovarjanje ali raztovarjanje tvornih zabojnikov.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako koncipirati tovrstno napravo za pretovarjanje zabojnikov, da bo prijemanje in sproščanje zabojnikov vključno s transportiranjem potekalo hitro in da bodo transportne poti najkrajše in dobro izkoriščene, kar pomeni, da bo tudi samo pretovarjanje potekalo hitro oz. bo izvedljivo v najkrajšem možnem času in ob najmanjši možni porabi energije.
DE 298 24 829 Ul (Noel Crane Systems GmbH) predlaga kontejnerski prekladalni most, ki sestoji iz horizontalne roke, ki je podprta z mobilnim ogrodjem in na kateri sta na voljo vzporedna para tirnic za vodenje po mostu med vsakokratnim mestom natovarjanja in vsakokratnim mestom raztovarjanja načeloma med seboj neodvisno premakljivih mačkov. Vsak od slednjih obsega vitel oz. navijalni boben, s pomočjo katerega je možno vsakokraten tovor dvigati ali spuščati v vertikalni smeri. Roka mora biti nameščena na tolikšni višini, da se maček tudi pri najvišje (npr. na ladji ali vagonu) naloženem za prekladanje predvidenem tovoru še vedno nahaja dovolj visoko nad zabojnikom, kije predviden za pretovarjanja. Ta višina je praktično nespremenljiva, četudi se npr. med raztovarjanjem ladje zaradi načina zlaganja zabojnikov v več drugo nad drugo razporejenih plasti nivo natovarjanja in/ali raztovarjanja tovora znatno spreminja. Navzlic temu, da se pri obravnavani napravi načeloma ni možno povsem izogniti mrtvim hodom, za razliko od klasičnih naprav za pretovarjanje mostov v tem primeru nakladanje ali razkladanje s pomočjo dveh mačkov poteka občutno hitreje, saj se takrat, ko en maček prevaža tovor od mesta nakladanja na mesto razkladanja preostali že raztovorjeni maček vrača v obratni smeri na mesto natovarjanja. Vendar pa so kljub prihranku časa oz. povečanju hitrosti zaradi potrebne višine roke transportne poti še vedno razmeroma dolge, temu ustrezno velike so tudi višine dviganja ali spuščanja bremen, kar je povezano ne le z izgubo časa, marveč tudi s temu ustrezno porabo energije.
DE 200 13 245 Ul (OPTUS Container-Handling GmbH) predlaga konzolno dvigalo, ki sestoji iz stebra, na katerem je zasukljivo uležajena roka, na katere prostem koncu je prav tako zasukljivo uležajena glava z ustreznim prijemalnim sklopom. Ta naprava omogoča razmeroma hitro prekladanje zabojnikov npr. z enega vagona na drug vagon, ki se nahaja na sosednjem tiru, pri čemer niti ni predvidena za premagovanje večjih višinskih razlik, razen tega pa deluje sukcesivno, pri čemer vsakemu delovnemu hodu praviloma sledi mrtev povratni hod.
Nadalje so v NL 7211280 oz. DE-OS 2 341 725 oz. US 4,602,566 oz. DE 197 03 282 Al predlagane različne izvedbe naprav za pretovarjanje, pri katerih sta na mostu na voljo vsaj po dve v bistvu krožni oz. ovalni ter vsaka zase sklenjeni tirnici, ki omogočata pretovarjanje zabojnikov s pomočjo dveh neodvisno delujočih mačkov, pri čemer so zabojniki glede na smer transportiranja lahko vsakokrat po izbiri obrnjeni bodisi vzdolžno ali prečno. Kasnejši vir DE 199 26 182 C2 v izogib problemom s stabilnostjo prej naštetih naprav predlaga izvedbo mostu, na katerem je na voljo ena sklenjena tirnica, ki je v tlorisu speljana v obliki sploščenega kroga oz. ovala, znotraj te tirnice pa je na voljo nadaljnja sklenjena tirnica, pri kateri pa sta vzdolžna in med seboj vzporedna odseka v primerjavi z zunanjo tirnico razporejena znatno bližje drug drugemu. Na ta način je prav tako omogočeno transportiranje zabojnikov bodisi v prečni ali vzdolžni postavitvi, spet glede na smer transportiranja. V tem primeru gre verjetno res za znatno izboljšanje izboljšane stabilnostnih razmer, vendar so transportne poti zabojnikov predvsem v vertikalni smeri še vedno predolge, kar je povezano s precejšnjimi izgubami časa in tudi temu ustrezno porabo energije.
Izum se nanaša na napravo za pretovarjanje zabojnikov, ki sestoji iz nosilne konstrukcije, ki jo tvori z vsaj v bistvu vertikalno razporejenimi nogami podprt in vsaj v bistvu horizontalno potekajoč most, na katerem je na voljo ustrezen transportni sistem, ki sestoji iz vsaj dveh nakladalno-razkladalnih enot in transportne proge, pri čemer je vsaj ena nakladalno-razkladalna enota razporejena v bližini enega koncu mostu, vsaj ena nakladalno-razkladalna enota pa v bližini preostalega koncu mostu, in pri čemer je transportna proga prirejena za transport zabojnikov s pomočjo vmesnikov, ki so s pomočjo koles vodljivi vzdolž tirnic te transportne proge in jih je možno natovarjati ali raztovarjati s pomočjo prijemala vsakokratne nakladalno-razkladalne enote.
Po izumu so vmesniki s pomočjo po potrebi začasno izvlačljivih koles vodljivi po tirnicah transportne proge po mostu nosilne konstrukcije, katerega oddaljenost od podlage je zahvaljujoč spremenljivosti dolžine nog spremenljiva, vsakokratno prijemalo pa je opremljeno z aretimimi zapahi, ki so vstavljivi v ustrezne luknje na proti njemu obrnjeni površini z njim vsakokrat sodelujočega vmesnika, ki je na proti z njim vsakokrat sodelujočemu zabojniku obrnjeni strani opremljen z aretimimi zapahi, ki so vstavljivi v vsakokrat razpoložljive luknje na zgornji površini zabojnika.
Pri tem je prednostno vsakokraten aretimi zapah vmesnika zasukljiv s pomočjo vsakokrat z njim sodelujočega aretimega zapaha prijemala. Razen tega je prednostno vsakokratno na pripadajoči osi uležiščeno kolo vmesnika iz svojega izhodiščnega položaja v vmesniku proti sili vzmeti izvlačljivo na osnovi zasuka aretimega zapaha vmesnika, ki je zasukljiv s pomočjo vsakokrat z njim sodelujočega aretimega zapaha prijemala. Pri najbolj prednostni izvedbi naprave po izumu je aretimi zapah povezan s ploščo, ki obsega odmični nastavek in vsaj dva zatiča, ki sta razporejena vsak na svoji strani aretimega zapaha prijemala, tako da ima zasuk aretimega zapaha prijemala za posledico zasuk plošče in aretimega zapaha vmesnika. Tako je v stanju, kadar je zapah prijemala glede na izhodiščni položaj zasukan za vsaj približno 45°, vmesnik povezan s prijemalom, ne pa tudi z zabojnikom. V stanju, kadar je zapah prijemala glede na izhodiščni položaj zasukan za vsaj približno 90°, zapah vmesnika pa za vsaj približno 45°, je vmesnik po eni strani povezan s prijemalom in po drugi strani tudi z zabojnikom. V stanju, kadar je zapah prijemala v primerjavi z izhodiščnim položajem zasukan za vsaj približno 135°, zapah vmesnika pa za vsaj približno 90°, vmesnik po eni strani povezan s prijemalom in po drugi strani tudi z zabojnikom, razen tega je zahvaljujoč pritisku odmičnega nastavka plošče ob pripadajočo os kolesa proti sili pripadajoče vzmeti omenjeno kolo izvlečeno iz vmesnika in omogoča transport vmesnika po tirnicah transportne proge vzdolž mostu. Pri tem omenjena transportna proga vključuje vlečni element, še zlasti npr. brezkončno verigo, vrv ali jermen, kije opremljen s sojemalnimi elementi, ki so predvideni za sodelovanje z osmi iz vmesnika začasno izvlečenih koles.
Nadalje naprava po izumu obsega vsaj eno sklenjeno krožno transportno progo za prevoz vmesnikov z zabojniki ali brez njih med nakladalno-razkladalnimi enotami, ki lahko poteka bodisi v horizontalni ali vertikalni ravnini, pri čemer sta v bližini vsakega konca mostu lahko na voljo tudi vsaj po dve nakladalno-razkladalni enoti.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen še na osnovi primerov izvedbe, ki so prikazani na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 napravo za pretovarjanje zabojnikov v narisu;
Sl. 2 prijemalo, vmesnik in zabojnik, v perspektivi;
Sl. 3 detajl A po sl. 2;
Sl. 4 shematičen prikaz povezovanja delov po sl. 2 in 3;
Sl. 5 primer izvedbe sukanja zapahov prijemala in vmesnika;
Sl. 6 nadaljnjo ureditev sukanja zapahov prijemala in vmesnika v tlorisu;
Sl. 7 ureditev po sl. 6 po zasuku zapaha prijemala za 45°;
Sl. 8 ureditev po sl. 6 po zasuku zapaha prijemala za 90°;
Sl. 9 ureditev po sl. 6 po zasuku zapaha prijemala za 135°;
Sl. 10 vmesnik, prilagojen vsakokratnim izmeram zabojnika;
Sl. 11 izvedbo koles pri vmesniku;
Sl. 12 vodenje vmesnika po transportni progi naprave;
Sl. 13 nadaljnjo izvedbo vodenja vmesnika po transportni progi naprave;
Sl. 14 izvedbo naprave s horizontalnim pretokom;
Sl. 15 izvedbo naprave z vertikalnim pretokom;
Sl. 16 izvedbo naprave s horizontalnim pretokom in z več stezami;
Sl. 17 izvedbo naprave s po višini nastavljivim mostom.
Naprava za pretovarjanje zabojnikov sestoji iz nosilne konstrukcije 1, ki obsega vsaj v bistvo vertikalne noge 11, 12 in vsaj v bistvu horizontalno potekajoč, na ustrezni horizontalni oddaljenosti od vsakokrat razpoložljive podlage P nameščen iz z omenjenimi nogami 11,12 podprt most 13.
Na mostu 13 je na voljo transportni sistem 2 za transport zabojnikov 4 prvenstveno v horizontalni smeri, npr. med vsakokratnim plovilom S za prevoz zabojnikov 4 in kopnim in/ali obratno, po potrebi oz. kolikor je to zaradi samega transporta v horizontalni smeri potrebno pa tudi v vertikalni smeri.
Transportni sistem sestoji iz vsaj dveh med seboj načeloma neodvisno delujočih in upravljivih nakladalno-razkladalnih enot 21, 22, od katerih vsaka obsega ustrezno prijemalo 210, 220 se ena nahaja na enem koncu 131 mostu 13, npr. v območju nad plovilom S, preostala pa na nasprotnem koncu 132 mostu 13, npr. na kopnem nad podlago P. Transportni sistem 2 obsega transporter 24, na katerem je na voljo določeno število vmesnikov 23, od katerih je vsak po eni strani prirejen za povezavo z vsakokrat ustreznim zabojnikom 4, po drugi strani pa za sodelovanje z razkladalno-nakladalnima enotama 21, 22 oz. njunima prijemaloma 210, 220.
V primeru po sl. 1 je vsak od omenjenih vmesnikov 23 na spodnjem, s plovila S proti kopnem P potekajočem kraku 24' transporterja 24 povezan s pripadajočim zabojnikom K, medtem ko se vmesniki 23 na preostalem, od kopnega oz. podlage
P proti plovilu S potekajočem kraku 24' transporterja 24 vračajo brez zabojnikov 4. Vsekakor je možna tudi uporaba naprave v obratni smeri, ko npr. vmesniki 23 z zabojniki 4 potujejo s konca 132 mostu 31 proti preostalemu koncu 131, še zlasti pa je zelo zaželena obojestranska uporaba, ko se npr. sočasno z raztovarjanjem plovila S vrši tudi natovarjanje le-tega.
Na sl. 2 je ponazorjen način sodelovanja med prijemalom 210 nakladalnorazkladalne enote 21 ter vmesnikom 23 in zabojnikom 4, kar smiselno enak način poteka tudi v primeru preostalega prikazanega prijemala 220 preostale nakladalnorazkladalne enote 22. Vsakokratno prijemalo 210, 220 na svoji proti vmesniku 23 obrnjeni strani obsega aretime zapahe 211, 221, medtem ko je vmesnik 23 na proti prijemalu 210, 220 obrnjeni strani opremljen z ustreznimi luknjami 231, ki so prirejene za prejem omenjenih zapahov 211, 221 prijemala 210, 220. Zabojnik 4 je standardiziran zabojnik, ki je kot tak - kar je strokovnjakom znano - v vogalnih območjih na zgornji površini opremljen z luknjami 41, v katere so vstavljivi aretimi zapahi 232, s katerimi je vmesnik 23 opremljen na proti zabojniku 4 obrnjeni strani. Na sl. 3 je podrobneje ponazorjen eden od zapahov 21 prijemala 210 skupaj s pripadajočo luknjo 231 vmesnika, hkrati pa tudi eden od zapahov 232 vmesnika skupaj s pripadajočo luknjo 41 zabojnika 4. Luknje 41 zabojnika 4 in luknje 231 vmesnika 23 so lahko izvedene kot podolgovate oz. pravokotne, aretimi zapahi 211, 221 prijemal 210, 220 in zapahi 232 vmesnika 23 pa so lahko izvedeni s kladivasto glavo 210', 23 Γ, tako da se po vstavitvi zapaha 211, 221 oz. 232 v pripadajočo luknjo 231 oz. 41 in zatem zasuku zapaha 211, 221 oz. 232 med njim in pripadajočo luknjo 231 oz. 41 vzpostavi ustrezna oblikosklepna zveza, pri čemer se glava 211’, 221' oz. 232' po zasuku vsakokratnega zapaha 211, 221 oz. 232 v vsakokrat ustrezen položaj (sl. 4) držana v pripadajoči luknji 231 oz. 41. Z ustrezno izbiro in pozicioniranjem lukenj 231 oz. 41 je mogoče npr. doseči, da se pri različnih položajih zapahov 211, 221; 232 doseže različne načine medsebojne povezave prijemala 210, 220, vmesnika 23 in zabojnika 4. Tako je npr. (sl. 4) zapah 211 v izhodiščnem položaju pri ničnem zasuku (položaj I) vstavljiv v pripadajočo luknjo 231 ter iz slednje tudi odstranljiv, tako da niti vmesnik 23 niti zabojnik 4 nista aretirana, pri zasuku zapaha 211 za 45° (položaj II) je aretiran vmesnik 23, pri zasuku zapaha 211 za 90° (položaj III) sta aretirana vmesnik 23 in zabojnik 4, medtem ko sta pri zasuku zapaha 211 za 135° (položaj IV) zabojnik 4 in vmesnik 23 aretirana, obenem pa se s tem doseže še katerega od vsakokrat želenih dodatnih učinkov, npr. da se pri zabojniku 4 izvleče kolesa za pomik vmesnika 23 po vodilih transporterja 24.
Na sl. 5 je ponazorjen zapah 211 prijemala 210, kije vstavljen v pripadajoči luknji
231 vmesnika 23. Zapah 232 vmesnika 23 je zasukljivo uležiščen in opremljen z zasukljivo ploščo 234, na kateri sta na voljo zatiča 233, ki se nahajata vsak na svoji strani omenjenega zapaha 211 prijemala 210, tako da zasuk zapaha 211 prijemala 210 zahvaljujoč vsakokrat razpoložljivemu zatiču 233 povzroči tudi zasuk zapaha
232 vmesnika 23.
Na sl. 6 je ponazorjen v luknji 231 vmesnika 23 vstavljen zapah 211 prijemala 210, s pomočjo katerega je preko zatičev 233 na plošči 234 zasukljiv zapah 232 vmesnika 23. Plošča 234 je opremljena z odmičnim nastavkom 238, tako da se z zasukom plošče 234 na vmesniku 23 doseže izvlečenje kolesa 235, kije uležiščeno na osi 236 in držano z vzmetjo 237, ki po ponovnem zasuku plošče 234 vrne kolo 235 v izhodiščni položaj v vmesniku 23. Kolo 235 omogoča premikanje vmesnika 23 po transportni progi 25, ki predstavlja del transporterja 24 na mostu 13 naprave po izumu.
Na sl. 7 je zapah 211 prijemala 210 v primerjavi z izhodiščnim položajem po sl. 6 zasukan za 45°. V tem položaju je vmesnik 23 zapahnjen (sl. 4).
Na sl. 8 je zapah 211 prijemala 210 v primerjavi z izhodiščnim položajem po sl. 6 zasukan za 90°, zapah 232 vmesnika 23 pa za 45°. V tem položaju sta tako vmesnik 23 kot tudi zabojnik 4 zapahnjena (Sl. 4).
Na sl. 9 je zapah 211 prijemala 210 v primerjavi z izhodiščnim položajem po sl. 6 zasukan za 135°, zapah 232 vmesnika 23 pa za 90°. V tem položaju sta tako vmesnik 23 kot tudi zabojnik 4 zapahnjena (Sl. 4), razen tega je zahvaljujoč pritisku odmičnega nastavka 238 plošče 234 ob os 236 kolesa 235 proti sili vzmeti 237 kolo 235 izvlečeno iz vmesnika 23, kar pomeni, daje v takem stanju vmesnik 23 pripravljen za transport po transportni progi 25 na mostu 13 naprave.
Vmesnik 23 je glede na svoje dimenzije prilagodljiv dimenzijam vsakokratnega zabojnika 4. Na sl. 10 je prikazana izvedba po dolžini raztegljivega vmesnika 23, ki je v zgornjem prikazu ponazorjen v skrajšanem, na spodnjem prikazu pa v raztegnjenem položaju.
Na sl. 11 je ponazorjen vmesnik 23 s kolesi 235, od katerih je vsako uležiščeno na osi 236 in držano z vzmetjo 237 ter ki so v izhodiščnem položaju razporejena v vmesniku 23, na predhodno opisan način (sl. 9) pa jih je možno izvleči, tako da v izvlečenem položaju omogočajo vodenje vmesnika 23 po transportni progi 25 po mostu 13 naprave.
Na sl. 12 je ponazorjen vmesnik 23, ki je s pomočjo izvlečenih koles 235 vodljiv po tirnicah 251, 252 transportne proge 25.
Tudi na sl. 13 ponazorjen vmesnik 23, ki je s pomočjo izvlečenih koles 235 vodljiv po tirnicah 251, 252 transportne proge 25. Transportna proga 25 je opremljena z vlečnim elementom 253, npr. verigo, vrvjo, trakom ali podobnim, ki obsega sojemalne elemente 254 in je namenjen za premikanje vmesnikov 23 vzdolž proge 25. Ko namreč sojemalni element 254 naleti na os 236 izvlečenega kolesa 235, se zadene obnjo in jo potiska v smeri vlečenja vlečnega elementa 253 vzdolž transportne proge 25 transporterja 24 po mostu 13 naprave po izumu.
Na sl. 14 je ponazorjena nosilna konstrukcija 1 naprave po izumu, ki obsega horizontalno potekajoč transportni sistem 24 s transportno progo 25 za prevoz vmesnikov 23 z zabojniki 4 (spodaj) ali brez (zgoraj). Za nakladanje oz. razkladanje zabojnikov 4 s plovila S na kopno in/ali obratno v prikazanem primeru skrbita po dve nakladalno-razkladalni enoti 21, ki sta na voljo na strani plovila S in po dve nakladalno-razkladalni enoti 22, ki sta na voljo na kopnem. V prikazanem primeru je možno sočasno raztovarjanje in natovarjanje plovila S.
Na sl. 15 je ponazorjena nosilna konstrukcija 1 naprave po izumu, ki obsega vertikalno potekajoč transportni sistem 24 s transportno progo 25 za prevoz vmesnikov 23 z zabojniki 4 ali brez. Za nakladanje oz. razkladanje zabojnikov 4 s plovila S na kopno in/ali obratno v prikazanem primeru skrbita po dve nakladalnorazkladalni enoti 21, ki sta na voljo na strani plovila S in po dve nakladalnorazkladalni enoti 22, ki sta na voljo na kopnem. V prikazanem primeru je možno sočasno raztovarjanje in natovarjanje dveh plovil S, pri čemer vmesniki 23 z zabojniki 4 potujejo do prve enote 22 na kopnem, kjer se zabojniki odlagajo bodisi v skladišče ali na vozila, vmesniki pa nadaljujejo pot do preostale enote 22, kjer se vrši natovarjanje zabojnikov 4 na vmesnike 23, ki potujejo proti prvi nakladalnorazkladalni enoti 21 na plovilu S, kjer se odlagajo na plovilo S, nakar vmesniki 23 potujejo proti preostali enoti 21, kjer se vrši nalaganje zabojnikov 4 za transport proti enoti 22 na kopnem.
Na sl. 16 je spet ponazorjena nosilna konstrukcija naprave, na kateri so na strani plovila S na voljo nakladalno-razkladalne enote 21, na kopenski strani pa nakladalno-razkladalne enote 22, med katerimi potekajo steze 27 s krožnim tokom in steze 27, na katerih se vrši obtočno transportiranje vmesnikov 23 z zabojniki 4 ali brez med enotami 21, 22, in steze 26 s podajnim sistemom, na katerih se prav tako s pomočjo vmesnikov 23 vrši transportiranje zabojnikov 4 v smeri od plovila S proti kopnemu ali obratno.
Na sl. 17 je na levi prikazano plovilo S, z na sebi natovorjenimi zabojniki 4, ki so predvideni za raztovarjanje in transport na kopno, t.j. za transport od razkladalnonakladalne enote 21 do enote 22. V prikazanem primeru nakladalno-razkladalna enota 21 preko prijemala 210 in vmesnika 23 vzdigne zabojnik 4 na transporter 25, po katerem se zabojnik 4 pomika proti nakladalno-razkladalni enoti 22, kjer se zabojnik spet preko prijemala 220 in vmesnika 23 raztovori na kopno. Kot je razvidno na sl. 17, gre v praksi za premagovanje razmeroma dolge poti v horizontalni smeri po mostu 13, povrhu tega pa tudi za dvakratno premagovanje poti v vertikalni smeri v območju nakladalno-razkladalnih enot 21, 22. V prikazanem primeru sta nogi 11, 12 mostu 13, teleskopsko zasnovani, tako daje oddaljenost mostu 13 od podlage spremenljiva. Ko se v določeni fazi raztovarjanja višina skladovnice zabojnikov 4 na plovilu S v zadostni meri zniža, je možno z zmanjšanjem oddaljenosti mostu 13 zahvaljujoč skrajšanju nog 11, 12 v znatni meri znižati transportne poti v vertikalni smeri.

Claims (12)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Naprava za pretovarjanje zabojnikov (4), sestoječa iz nosilne konstrukcije (1), ki jo tvori z vsaj v bistvu vertikalno razporejenimi nogami (11, 12) podprt vsaj v bistvu horizontalno potekajoč most (13), na katerem je na voljo ustrezen transportni sistem (24), ki sestoji iz vsaj dveh nakladalno-razkladalnih enot (21, 22) in transportne proge (25), pri čemer je vsaj ena nakladalno-razkladalna enota (21) razporejena v bližini enega koncu (131) mostu (13), vsaj ena nakladalnorazkladalna enota (22) pa v bližini preostalega koncu (131) mostu (13), in pri čemer je transportna proga (25) prirejena za transport zabojnikov (4) s pomočjo vmesnikov (23), ki so s pomočjo koles (235) vodljivi vzdolž tirnic (251, 252) te transportne proge (25) in jih je možno natovarjati ali raztovarjati s pomočjo prijemala (210, 220) vsakokratne nakladalno-razkladalne enote (21, 22), označena s tem, da so vmesniki (23) s pomočjo po potrebi začasno izvlačljivih koles (235) vodljivi po tirnicah (251, 252) transportne proge po mostu (13) nosilne konstrukcije (1), katerega oddaljenost od podlage je zahvaljujoč spremenljivosti dolžine nog (11, 12) spremenljiva in daje vsakokratno prijemalo (210) opremljeno z aretimimi zapahi (211), ki so vstavljivi v ustrezne luknje (231) na proti njemu obrnjeni površini z njim vsakokrat sodelujočega vmesnika (23), ki je na proti z njim vsakokrat sodelujočemu zabojniku (4) obrnjeni strani opremljen z aretimimi zapahi (232), ki so vstavljivi v vsakokrat razpoložljive luknje (41) na zgornji površini zabojnika (4).
  2. 2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je vsakokraten aretimi zapah (232) vmesnika (23) zasukljiv s pomočjo vsakokrat z njim sodelujočega aretimega zapaha prijemala (210, 220).
  3. 3. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je vsakokratno na pripadajoči osi (236) uležiščeno kolo (235) vmesnika (23) iz svojega izhodiščnega položaja v vmesniku (23) proti sili vzmeti (237) izvlačljivo na osnovi zasuka aretimega zapaha (232) vmesnika (23), ki je zasukljiv s pomočjo vsakokrat z njim sodelujočega aretimega zapaha (211) prijemala (210, 220).
  4. 4. Naprava po zahtevku 3, označena s tem, da je aretimi zapah (232) povezan s ploščo (234), ki obsega odmični nastavek (238) in vsaj dva zatiča (233), ki sta razporejena vsak na svoji strani aretimega zapaha (211) prijemala (210), tako da ima zasuk aretimega zapaha (211) prijemala (210) za posledico zasuk plošče (234) in aretimega zapaha (232) vmesnika (23).
  5. 5. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, daje v stanju, kadar je zapah (211) prijemala (210) glede na izhodiščni položaj zasukan za vsaj približno 45°, vmesnik (23) povezan s prijemalom (210), ne pa tudi z zabojnikom (4).
  6. 6. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, daje v stanju, kadar je zapah (211) prijemala (210) glede na izhodiščni položaj zasukan za vsaj približno 90°, zapah (232) vmesnika (23) pa za vsaj približno 45°, vmesnik (23) po eni strani povezan s prijemalom (210) in po drugi strani tudi z zabojnikom (4).
  7. 7. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 4, označena s tem, daje v stanju, kadar je zapah (211) prijemala (210) v primerjavi z izhodiščnim položajem zasukan za vsaj približno 135°, zapah (232) vmesnika (23) pa za vsaj približno 90°, vmesnik (23) po eni strani povezan s prijemalom (210) in po drugi strani tudi z zabojnikom (4), razen tega je zahvaljujoč pritisku odmičnega nastavka (238) plošče (234) ob os (236) kolesa (235) proti sili vzmeti (237) kolo (235) izvlečeno iz vmesnika (23) in omogoča transport vmesnika (23) po tirnicah (251, 252) transportne proge (25) vzdolž mostu (13).
  8. 8. Naprava po zahtevku 7, označena s tem, da transportna proga (25) vključuje vlečni element (253), ki je opremljen s sojemalnimi elementi (254), ki so predvideni za sodelovanje z osmi (236) iz vmesnika (23) začasno izvlečenih koles (235).
  9. 9. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 8, označena s tem, da obsega vsaj eno sklenjeno krožno transportno progo (25) za prevoz vmesnikov (23) z zabojniki (4) ali brez njih med nakladalno-razkladalnimi enotami (21, 22), ki poteka v horizontalni ravnini.
  10. 10. Naprava po enem od zahtevkov 1 do 8, označena s tem, da obsega vsaj eno sklenjeno krožno transportno progo (25) za prevoz vmesnikov (23) z zabojniki (4) ali brez njih med nakladalno-razkladalnimi enotami (21, 22), ki poteka v vertikalni ravnini.
  11. 11. Naprava po zahtevku 9 ali 10, označena s tem, da v bližini vsakega konca (131, 132) mostu (13) obsega vsaj po dve nakladalno-razkladalni enoti (21, 22).
  12. 12. Naprava po zahtevku 8, označena s tem, da vlečni element (253) izbran iz skupine, ki jo tvorijo brezkončne verige, vrvi in jermeni.
    1/17
SI200600043A 2006-03-07 2006-03-07 Naprava za pretovarjanje zabojnikov SI22251A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600043A SI22251A (sl) 2006-03-07 2006-03-07 Naprava za pretovarjanje zabojnikov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600043A SI22251A (sl) 2006-03-07 2006-03-07 Naprava za pretovarjanje zabojnikov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22251A true SI22251A (sl) 2007-10-31

Family

ID=38654062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200600043A SI22251A (sl) 2006-03-07 2006-03-07 Naprava za pretovarjanje zabojnikov

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI22251A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11174102B2 (en) System for the transfer, storage and distribution of intermodal containers
CN207329425U (zh) 用于高架仓库贮存和获取或重排贮存品的运输和转移系统
CN107500143B (zh) 一种用于u型泊位的集装箱起重机
US5407316A (en) Rapid, compact, high density storage of cargo containers
KR101653672B1 (ko) 크레인을 지지하고 컨테이너를 운반하도록 컨테이너의 상부에 장착되는 복수개의 베이스 부재와 크레인을 구비하는 컨테이너 취급 시스템
US20070248444A1 (en) Arrangement scheme of a container wharf and the container loading/unloading process
US5039275A (en) Method for transferring cargo between vessel and dock
KR20140015236A (ko) 화물을 취급하기 위한 시스템
US20090208312A1 (en) Plant for transporting cargo and/or from a ship
ES2742838T3 (es) Vagón de ferrocarril dotado de un transportador de carga suelto
PT2496510E (pt) Sistema de transbordo para contentores isso com um pórtico de contentores
US3727776A (en) An integrated system for loading and unloading containers in or from container ships
EP2743217B1 (en) Loading and unloading system for containers at quayside
JP2002068078A (ja) 浮体構造物
JP5840853B2 (ja) 岸壁クレーンを備えたコンテナターミナルとその制御方法
US20170327325A1 (en) Horse And Saddle Transfer Apparatus For Shipping Containers And Method Of Operation
SI22251A (sl) Naprava za pretovarjanje zabojnikov
CN113879858B (zh) 立体轨道式自动化集装箱码头水平运输装置及其运输方法
CN103523679A (zh) 带有双层跨海栈桥的集装箱装卸系统
CN112645221A (zh) 一种码头集装箱自动化装卸装置
CN104203800B (zh) 起重机
CN214988767U (zh) 一种码头集装箱自动化装卸系统
CN216918375U (zh) 一种多机构协调的岸桥起重机
JP3214137B2 (ja) 高速船用荷役設備
WO2011046259A1 (ko) 레일을 이용한 컨테이너 이송 장치

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20060927

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20101019