SI22232A - Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom - Google Patents

Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom Download PDF

Info

Publication number
SI22232A
SI22232A SI200600110A SI200600110A SI22232A SI 22232 A SI22232 A SI 22232A SI 200600110 A SI200600110 A SI 200600110A SI 200600110 A SI200600110 A SI 200600110A SI 22232 A SI22232 A SI 22232A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
folding mechanism
shoe
metatarsal
cross
sole
Prior art date
Application number
SI200600110A
Other languages
English (en)
Inventor
Franc Sitar
Oton ŽAkelj
Original Assignee
ALPINA, tovarna obutve, d.d., Žiri
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ALPINA, tovarna obutve, d.d., Žiri filed Critical ALPINA, tovarna obutve, d.d., Žiri
Priority to SI200600110A priority Critical patent/SI22232A/sl
Priority to PCT/SI2007/000024 priority patent/WO2007126396A1/en
Publication of SI22232A publication Critical patent/SI22232A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B5/00Footwear for sporting purposes
    • A43B5/04Ski or like boots
    • A43B5/0411Ski or like boots for cross-country
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B13/00Soles; Sole-and-heel integral units
    • A43B13/14Soles; Sole-and-heel integral units characterised by the constructive form
    • A43B13/141Soles; Sole-and-heel integral units characterised by the constructive form with a part of the sole being flexible, e.g. permitting articulation or torsion
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B7/00Footwear with health or hygienic arrangements
    • A43B7/14Footwear with health or hygienic arrangements with foot-supporting parts
    • A43B7/18Joint supports, e.g. instep supports
    • A43B7/20Ankle-joint supports or holders

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Abstract

Predmet izuma je ojačitveni vmesnik pri športnem čevlju, posebej, vendar ne omejeno na čevelj za tek na smučeh, ki sega od prednjega dela čevlja do predela pete, ki je sestavljen iz enote podplatne ploskve (2) in iz njega izhajajoče stranske strukture (3), ki se začne v metatarzalnem delu čevlja (1) in se proti gležnju dviga do ustrezne visine, ki omogoča optimalno spojitev spodnjih inzgornjih stranskih elementov športnega čevlja.

Description

OJAČITVENI VMESNIK ČEVLJA ZA TEK NA SMUČEH Z METATARZALNIM PREGIBNIM MEHANIZMOM
Predmet izuma je ojačitveni vmesnik pri športnem čevlju, posebej, 20 vendar ne omejeno na čevelj za tek na smučeh, ki sega od prednjega dela čevlja do predela pete, ki je sestavljen iz enote podplatne ploskve in iz njega izhajajoče stranske strukture, ki se začne v metatarzalnem delu čevlja in se proti gležnju dviga do ustrezne višine, ki omogoča optimalno spojitev spodnjih in zgornjih stranskih elementov športnega čevlja. Ojačitveni vmesnik vsebuje pregibni mehanizem metatarzalnem delu čevlja, kar omogoča fleksibilnost v tem delu, povečanje stične površine smučke in čevlja ob hkratni popolni torzijski in lateralni stabilnosti, kar tekaču privarčuje energijo in zagotavlja optimalno odrivanje, drsenje in s tem hitrost. Izum spada v razred A 61F 5/00 mednarodne patentne klasifikacije.
Bistveni tehnični problem, ki ga izum po zahtevku rešuje je, kako doseči popolno torzijsko in vzdolžno stabilnost po celotni dolžini čevlja, ob hkratnem omogočanju ustreznega pregiba v predelu metatarzale. Izum po patentu rešuje tudi tehnični problem, kako zagotoviti avtomatsko zvračanje smučke na notranji rob, v trenutku, ko tekač prehaja iz faze drsenja v fazo io odriva. Dodatni tehnični problem, ki ga izum po zahtevku rešuje je, kako zagotoviti optimalno stično površino med čevljem in vezjo, kar nudi zmanjšanje izgub pri prenosu sile na smučko, s čimer uporabnik poveča odrivno silo in s tem hitrost.
Do sedaj znane rešitve na tem področju obsegajo izvedbo, kjer je is podplat čevlja izdelan ločeno od stranske konstrukcije, ki je na podplat pritrjena z znanimi tehnološkimi postopki. Na ta način je izdelana večina športne obutve, predvsem tiste, ki poleg trdih spodnjih in lahko tudi stranskih sestavnih delov, vsebujejo tudi mehkejše zgornje dele, kot je na primer tekaški smučarski čevelj. Problem je, ker takšna konstrukcija ne nudi stabilnosti in lastnosti, ki so primerljive z rešitvijo, kjer sta spodnja in stranska konstrukcija izdelani kot ena enota.
Po patentnem dokumentu št. US 005887361 A je zadnji del spodnje in stranske konstrukcije izdelan iz enega kosa, to je iz podplatnega dela, ki proti peti preide v stransko konstrukcijo ustrezne višine. Predlagana rešitev omogoča predvsem boljšo stabilizacijo in pozicioniranje pete. Vendar pa se rešitev po omenjenem patentu omejuje zgolj na konstrukcijsko reševanje učinkovite stabilizacije pete, ne pa tudi prednjega dela stopala, saj stranska konstrukcija ni podaljšana v prednji del. Poleg tega rešitev po omenjenem patentu nima zasnovane rešitve prepogibanja podplata v metatarzalnem delu, s čimer ne nudi prednosti večje stične površine med čevljem in vezjo.
Podobna rešitev je razvidna tudi iz patentnega dokumenta št. US
6,524,266 B1, ki pa se omejuje samo na stabilizacijo gležnja.
V patentnem dokumentu št. VV02004/002255 je možno videti rešitev izboljšanja upogibnosti podplata po njegovi celotni dolžini z vgrajenimi elementi iz elastičnega materiala, ki se nahajajo na zunanji strani podplata. Zaradi zagotavljanja pregibnosti po celotni dolžini stopala pa is čevelj izgubi potrebno torzijsko in vzdolžno stabilnost.
Patentni dokument Sl 20715 rešuje učinkovitejše zagotavljanje zvračanja smučke na notranji rob v fazi odriva z zamaknjeno manšeto. To je uresničeno v fazi odriva, hkrati pa ima slabost, da zaradi stalno zamaknjene manšete tekaču tudi v fazi drsenja zvrača smučko na notranji rob, kar pomeni, da drsenje ni optimalno, ampak tekača upočasnjuje, hkrati pa mu smučko vleče navzven. Zato za naravnavanje smučke v nevtralno pozicijo smučarski tekač po nepotrebnem izgublja energijo.
Nobena od do sedaj znanih rešitev ne omogoča doseganje učinkovite stranske in vzdolžne stabilnosti čevlja, ki bi hkrati omogočala pregib v metatarzalnem delu in s tem boljši izkoristek energije pri odrivu in prenosu sile na smučko, kar pri teku na smučeh omogoča doseganje večjih hitrosti ob manjši porabi energije.
Rešitev zastavljenega tehničnega problema zagotavljanja popolne stranske in vzdolžne stabilnosti športnega čevlja ob hkratnem doseganju ustreznega pregiba v predelu metatarzale čevlja se doseže s posebno konstrukcijsko rešitvijo, sestavljeno iz ojačitvenega vmesnika, ki na spodnji strani sega od predela prstov do predela pete ter iz tega izhajajoče stranske strukture, ki se začne pri metatarzalnem delu stopala in se proti peti dviga do ustrezne višine, ki omogoča optimalno spojitev spodnjih in zgornjih stranskih elementov športnega čevlja. Konstrukcijski ojačitveni vmesnik je po patentu sestavljen iz materiala ustrezne togosti, ki is onemogoča upogibanje, kot je titan in materiali s podobnimi lastnostmi. Ojačitvena enota je na notranjik čevlja pritrjena z metodo, ki omogoča zanesljivo spojitev obeh elementov športnega čevlja in vsebuje na predelu metatarzale čevlja pregibni mehanizem, sestavljen iz cevi povezane z zatičem, ki omogoča naravni pregib v tem predelu. Alternativna sestava
2o pregibnega mehanizma sestoji iz zatiča in dveh povezljivih elementov prednjega in osnovnega dela ojačitvenega vmesnika po izumu. Pregibni mehanizem omogoča interaktivno delovanje prednjega dela ojačitvenega vmesnika, ki sega od prstov do metatarzale stopala in drugega dela, ki sega od metatarzale do pete.
Obstajata dve alternativni postavitvi pregibnega mehanizma, in sicer pod pravim kotom in druga pod nepravim kotom glede na simetralo podplata. Prva rešitev se uporablja v rešitvi, ki je prilagojena klasični tehniki teka na smučeh. Pri klasični tehniki se tekač ne odriva iz stranskega roba, zato je potrebna postavitev pregibnega mehanizma pod pravim kotom glede na simetralo podplata. Druga postavitev pa je namenjena drsalni tehniki smučarskega teka. Slednja zahteva takojšnje io odzivanje smučke oziroma njeno nagibanje na notranji odrivni rob v trenutku, ko se peta čevlja začne dvigovati. Ko torej tekač prehaja iz faze drsenja v fazo odriva. V trenutku ko se peta dvigne, postavitev pregibnega mehanizma pod nepravim kotom glede na simetralo podplata omogoča zvračanje smučke na notranji rob, s čimer se doseže optimalni odriv brez is nepotrebne izgube energije, s čimer se rešuje drugi tehnični problem.
Pregibni mehanizem poleg zagotavljanja ustrezne pregibnosti rešuje tudi tehnični problem doseganja optimalne stične površine med podplatom čevlja in vezjo. Zaradi zagotavljanja ustrezne upogibnosti na metatarzalnem delu čevlja, se poveča stična površina podplata in smučke,
2o ki je sicer zaradi vpetja v konici prstov zelo omejena. Zaradi večje stične površine je mogoč tudi močnejši odriv, kar tekaču poveča hitrost.
Izum bomo podrobneje opisali v nadaljevanju z opisom izvedbenega primera in priloženih risb, na kateri kaže:
slika 1 ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom po izumu v aksonometričnem pogledu;
5 slika 2 vzdolžni prerez ojačitvenega vmesnika čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom po izumu;
slika 3 pogled z vrha na ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom po izumu;
slika 4 pogled z vrha na ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh
10 z metatarzalnim pregibnim mehanizmom po izumu z alternativno sestavo pregibnega mehanizma z dvema povezljivima elementoma;
slika 5 pogled s strani na čevelj za tek na smučeh s pregibnim mehanizmom po izumu, ko je čevelj s celim podplatom
15 položen na smučko;
slika 5a variantne rešitve pregibnega mehanizma;
slika 6 pogled s strani na čevelj za tek na smučeh s pregibnim mehanizmom po izumu v fazi odriva;
slika 7 shematski pogled z vrha na čevelj za tek na smučeh s
20 postavitvijo pregibnega mehanizma primernega za klasično tehniko;
slika 8 shematski pogled z vrha na čevelj za tek na smučeh s postavitvijo pregibnega mehanizma primernega za drsalno tehniko;
Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom po izumu je izveden na športnem čevlju, posebej čevlju 1 za tek na smučeh in ga sestavljajo podplatna ploskev 2 in stranska struktura 3, ki skupaj tvorita osnovno strukturno čevlja. Izhajajoča stranska struktura 3 se začenja v metatarzalnem območju čevlja 1 in se ob ustrezni višini io zaključi na predelu pete.
Podplatna ploskev 2 je v bistvu sestavljena iz dveh, medsebojno gibljivih delov in sicer prednjega dela 4 podplatne ploskve 2 in osnovnega dela 5 podplatne ploskve 2, ki ju medsebojno povezuje pregibni mehanizem 6, ki je lahko izveden iz obeh delov podplatne ploskve 2 v is obliki cevasto oblikovanih elementov 7, medsebojno pregibno spojenih z osjo 8 ali pa je gibljiva povezava prednjega dela 4 in osnovnega dela 5 izvedena s pomočjo povezljivih elementov 9 v obliki žične vrvice.
V fazi drsenja je čevelj 1 s celotno dolžino podplatne ploskve 2 postavljen na vez 10 in smučko 11. Elementi pregibnega mehanizma 6 so postavljeni v nevtralno pozicijo.
Konstrukcijska rešitev pregibnega mehanizma 6 po prvem izvedbenem primeru ko je pregibni mehanizem 6, izveden iz obeh delov podplatne ploskve 2 v obliki cevasto oblikovanih elementov 7, medsebojno pregibno spojenih z osjo 8, omogoča izvedbo enojnega dvojnega ali trojnega pregiba (slika 5a).
V fazi odriva se petni del 12 čevlja 1 dvigne, posledično pa se ustvari pregib v metatarzalnem delu čevlja 1. Elementi pregibnega mehanizma 6 se pomaknejo v ustrezno smer, s čimer se doseže večjo stično površino čevlja 1 in smučke 11, kar omogoča boljši izkoristek energije v fazi odriva ob popolni torzijski in vzdolžni stabilnosti, ki jo omogoča ojačitveni vmesnik po izumu.
Postavitev pregibnega mehanizma 6 je odvisna od načina teka. Pri io tehniki klasičnega teka leži pregibni mehanizem v kotu 90° glede na simetralo podplata, medtem ko je pri drsalni tehniki ta kot med 80° in 90°. Postavitev pregibnega mehanizma pri drsalni tehniki smučarskega teka ustreza nepravemu kotu glede na simetralo podplata.
Ustrezno zamaknjen pregibni mehanizem (med 60° in 90°) glede na is simetralo podplata (slika 8) povzroči tudi avtomatsko postavljanje smuči na robnike.
Predlagana konstrukcija ojačitvenega vmesnika po izumu zagotavljanja popolno stransko in vzdolžno stabilnost športnega čevlja ob hkratnem doseganju ustreznega pregiba v predelu metatarzale čevlja, pregibni mehanizem pa omogoča interaktivno delovanje prednjega dela ojačitvenega vmesnika, ki sega od prstov do metatarzale stopala in drugega dela, ki sega od metatarzale do pete.

Claims (6)

1. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim
5 pregibnim mehanizmom, označen s tem, da ga sestavljata podplatna ploskva (2), ki obsega dva, medsebojno gibljiva dela in sicer prednji del (4) in osnovni del (5) in stranska struktura (3), ki se začenja v metatarzalnem območju čevlja (1) in io se ob ustrezni višini zaključi na predelu petnega dela (12).
2. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom, po zahtevku 1, označen s tem, is da je sestavljen iz materiala ustrezne togosti, ki onemogoča upogibanje, kot je titan in/ali materiali s podobnimi lastnostmi.
3. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom, po zahtevku 1 in 2,
20 označen s tem, da sta medsebojno gibljiva dela (4, 5) medsebojno povezana z najmanj enim pregibnim mehanizmom (6).
4. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom, po zahtevku 3, označen s tem, da je pregibni mehanizem (6) izveden iz obeh delov podplatne 5 ploskve (2) v obliki cevasto oblikovanih elementov (7), medsebojno pregibno spojenih z osjo (8).
5. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom, po zahtevku 3, io označen s tem, da je pregibni mehanizem (6) sestavljen iz povezljivih elementov (9) v obliki žične vrvice.
6. Ojačitveni vmesnik čevlja za tek na smučeh z metatarzalnim is pregibnim mehanizmom, po predhodnih zahtevkih, označen s tem, da je kot pregibnega mehanizma (6) glede na simetralo podplata med 60° in 90° in zavisi od uporabljene tehnike smučarskega teka.
SI200600110A 2006-04-28 2006-04-28 Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom SI22232A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600110A SI22232A (sl) 2006-04-28 2006-04-28 Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom
PCT/SI2007/000024 WO2007126396A1 (en) 2006-04-28 2007-04-26 Reinforcing interfacing with a metatarsal bending mechanism for a cross-country ski boot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600110A SI22232A (sl) 2006-04-28 2006-04-28 Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22232A true SI22232A (sl) 2007-10-31

Family

ID=38474413

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200600110A SI22232A (sl) 2006-04-28 2006-04-28 Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI22232A (sl)
WO (1) WO2007126396A1 (sl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2971675B1 (fr) * 2011-02-21 2014-10-10 Eurl Gignoux Coque de chaussure flexible au niveau de l'articulation metatarso-phalangienne
EP2578100A3 (de) * 2011-10-05 2013-06-26 Sepp Heumann Skibindungssystem

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3410006A (en) * 1965-03-24 1968-11-12 Vogel Raimund Reinforced footwear
FR2478441A3 (fr) * 1980-03-24 1981-09-25 Baron Paul Ensemble de perfectionnements apportes a la chaussure utilisee pour la pratique du ski de fond
FR2817126B1 (fr) * 2000-11-29 2003-01-24 Salomon Sa Semelle de chaussure, en particulier de sport, l'un de ses procedes de fabrication et chaussure comprenant ladite semelle
WO2002052969A1 (en) * 2000-12-28 2002-07-11 Alpinestars Spa Sports footwear having a protective structure with a plurality of articulation

Also Published As

Publication number Publication date
WO2007126396A1 (en) 2007-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7591085B2 (en) Outsole for a sports shoe, especially a cross-country ski boot or telemark boot
NO312742B1 (no) Såle for sportsskotöy, samt sportsskotöy
US20050097782A1 (en) Athletic shoe having an improved cleat arrangement
RU2010148797A (ru) Детская обувь
ITTV940063A1 (it) Struttura di pattino a rotelle a calzabilita' migliorata
EP0078306A1 (en) Athletic shoe and sole
US20140151981A1 (en) Sports footwear with adjustable bending
US9161589B2 (en) Ski boot
ATE413823T1 (de) Skischuh
EP1003594A1 (en) Flexible footbed skate
RU2129896C1 (ru) Коньки
SI22232A (sl) Ojaäśitveni vmesnik äśevlja za tek na smuäśeh z metatarzalnim pregibnim mehanizmom
CA2258417C (en) Shell for sports shoes
US20110014830A1 (en) Swimming shoe
ITUD20060204A1 (it) Stivaletto interno per una calzatura rigida
CN114343288A (zh) 一种运动鞋脚底支撑件、运动鞋鞋底及运动鞋
US20040010942A1 (en) Sports shoe
CN216907019U (zh) 一种运动鞋脚底支撑件、运动鞋鞋底及运动鞋
CN213215608U (zh) 一种新型卷底人字鞋
EP3995026A1 (en) Ski boot
JP2013509206A (ja) 矯正用履物
EP3315039B1 (en) Boot, particularly for ski-mountaineering or telemark skiing
JP3181436U (ja) ハイヒール
US20130139406A1 (en) Stabilizer Boots
US20100287794A1 (en) Construction for a ski binding and a ski boot

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20061018

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100201