SI21465A - Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te - Google Patents

Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te Download PDF

Info

Publication number
SI21465A
SI21465A SI200400034A SI200400034A SI21465A SI 21465 A SI21465 A SI 21465A SI 200400034 A SI200400034 A SI 200400034A SI 200400034 A SI200400034 A SI 200400034A SI 21465 A SI21465 A SI 21465A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
particle size
powder
copper
friction
steel
Prior art date
Application number
SI200400034A
Other languages
English (en)
Inventor
Zmago Stadler
Srečko SEČNIK
Original Assignee
Zmago Stadler
Srečko SEČNIK
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SI200300061A external-priority patent/SI21464A/sl
Application filed by Zmago Stadler, Srečko SEČNIK filed Critical Zmago Stadler
Priority to SI200400034A priority Critical patent/SI21465A/sl
Priority to PCT/SI2004/000015 priority patent/WO2004081405A1/en
Publication of SI21465A publication Critical patent/SI21465A/sl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D69/00Friction linings; Attachment thereof; Selection of coacting friction substances or surfaces
    • F16D69/02Composition of linings ; Methods of manufacturing
    • F16D69/027Compositions based on metals or inorganic oxides
    • F16D69/028Compositions based on metals or inorganic oxides containing fibres

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

Predmet predloženega izuma je sintrani torni material za izdelavo tornih elementov, predvsem diskastnih zavornih ploščic za avtomobile in motorna kolesa. Torni elementi izdelani iz materialov v smislu izuma se odlikujejo z nizko obrabo in visokim ter temperaturno stabilnim tornim koeficientom. Materiali so uporabni za vse vrste zavornih oblog za zaviranje na klasičnih zavornih diskih iz jeklene ali sive litine, še posebej pa na zavornih diskih iz materialov nove generacije na osnovi kompozitov C/C-SiC. Prednostno so materiali uporabni za tiste zavorne sisteme, ki delujejo pri ekstremnih temperaturah in hitrostnih obremenitvah, npr. pri hitrih športnih avtomobilih in motornih kolesih.ŕ

Description

Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te
Izum spada na področje kemije, in sicer k materialom za posebne namene, namreč na področje proti obrabi odpornih tornih materialov. Po drugi strani je mogoče izum v okviru strojništva uvrstiti tudi na področje zavor in sklopk, še zlasti zavornih oblog, npr. zavornih ploščic. Še nadalje je tovrsten izum lahko uvrščen tudi na področje obdelave in predelave praškastih snovi, namreč izdelave predmetov ali polizdelkov s pomočjo sintranja.
Pričujoči izum se v prvi vrsti ukvaija s sintranimi tornimi materiali za izdelavo zavornih elementov kot so npr. zavorne ploščice za avtomobile in motocikle, delovne stroje in naprave. Zaradi vedno višjih zahtev glede tornih karakteristik zavornih ploščic v sodobnih zavornih sistemih, izpostavljenosti le-teh vedno višjim temperaturam pri zaviranju, vse večjih zahtev po vse nižji obrabi se zahvaljujoč tudi novim razpoložljivim materialom za izdelavo zavornih diskov v zadnjem času pri izdelavi zavornih oblog in še zlasti zavornih ploščic spet uveljavljajo sintrani zavorni materiali. Najnovejši razpoložljivi materiali za zavorne diske kot npr. kompozitni materiali na osnovi aluminija z dodatki keramičnih prahov (tkzv. Al-MMC materiali), kompozitni materiali na osnovi C/C kompozita s keramičnimi prevlekami na osnovi SiC in kompozitni materiali na osnovi C/SiC pa zaradi svoje specifičnosti in drugačnosti od klasičnih materialov za izdelavo diskov kot sta siva litina in jeklena litina narekujejo potrebo po razvoju primernih novih tornih materialov za izdelavo zavornih ploščic. Doslej namreč ni bil na voljo material, ki bi bil primeren za uporabo pri zavornem elementu, npr. zavorni ploščici, prednostno zavorni oblogi diskaste zavore, ki bi se odlikoval z nizko obrabo in visokim tornim koeficientom pri visokih temperaturah (nad 650°C) ter obremenitvah pri visokih drsnih hitrostnih, kar predstavlja parametre regularne uporabe pri diskasti zavori npr. sodobnega motocikla ali drugega motornega vozila.
Zato je izum osnovan na problemu, kako ustvariti sintran torni material, ki se bo odlikoval po visokem tornem koefientu, ki naj bi bil vsaj v območju regularne uporabe neodvisen od temperature, hitrosti in tlaka zaviranja.
Znano je, da za izdelavo tornih oblog, namreč zavornih ploščic za avtomobile, delovne stroje ter zavornih elementov za sklopke uporabljajo tudi sintrane torne materiale, ki so se uveljavili tudi na področju motociklizma. Sintrani torni materiali imajo za osnovo kovinsko matrico, ki jo sestavljajo sintrani praški bakra in/ali medenine, lahko je sestavljena iz kombinacije prašnatega železa in bakra paje osnova pretežno železni prah. Poleg kovinskega dela sintrani torni materiali vsebujejo še dodatke modifikatoijev frikcije, npr. abrazivna sredstva, kovinske sulfide ali koks v prahu, kot tudi maziva kot npr. grafit.
V splošnem so sintrani torni materiali sestavljeni iz:
1. praškastih kovin (npr. bakra, medenine, brona, železa),
2. modifikatorjev frikcije (npr. glinice, silicijevega karbida, silicijevega nitrida, borovega karbida, borovega nitrida, kromovega oksida, kremena, kovinskih sulfidov) in
3. maziv (npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida, kriolita). Upoštevajoč pričakovane lastnosti vsakokratnega tornega materiala takorekoč vsi sintrani torni materiali vsebujejo komponente, razvrščene v prej navedene skupine.
Osnovna razmeija v sestavah sintranih tornih materialov so naslednja (v masnih %): 70-80 % kovinskih komponent,
10-20 % modifikatojev frikcije,
5-15 % maziv.
V skladu z US 3,731,776 je predvideno dodajanje kovinskih boridov, kar ima za posledico znižanje obrabe sintranih tornih materialov na osnovi železa, grafita, molibdenovega sulfida, silicijevega nitrida in ferovolframa. Izmeijene vrednosti tornega koeficienta so v povprečju 0,30 - 0,35, kar je bistveno manj, kot se zahteva pri sodobnih tornih materialih.
Sintrani torni materiali so opisani tudi v US 3,703,224 in US 3,449774, pri čemer gre za sinergijo vplivov grafita in silicijevega nitrida na torne karakteristike materiala na osnovi železa (85%). Dobljeni torni koeficienti znašajo vsega 0,26 do 0,19 in torej spet bistveno manj, kot se zahteva pri sodobnih tornih materialih.
Nadalje so v US 3,191,278 obravnavani sintranih torni materiali na osnovi bakra z dodatki titana, železa, S1O2, molibdenovega sulfida, grafita in svinca. Tome karakteristike niso navedene. Omenjen je vpliv dodatkov (Ti) na samo sintranje in razen tega tudi na končne mehanske lastnosti sintrane obloge.
V knjigi Friction Materials (Recent Advances, Louis B. Newman, Noyes Data Corporation, 1987) je omenjeno več sestav sintranih tornih materialov na osnovi železa ter kombinacije bakra in železa. Sestave vsebujejo dodatke molibdenovega sulfida in grafita, kot abrazivni dodatek pa so predvideni SiO2, silicijev karbid in borov nitrid. Material je uporaben za zavorne ploščice in za obloge sklopk, torne lastnosti pa niso navedene.
Uporaba ogljikovih vlaken v kombinaciji s keramično ali stekleno matrico z manjšim dodatkom kovinskih vlaken je omenjena v US 4,019,912. Namen te rešitve je zagotoviti temperaturno obstojno zavorno oblogo, ki bo omogočala mehko in brezhrupno zaviranje ob kar najmanjši uporabi z zavorno oblogo sodelujočih površin, npr. zavornih diskov. Pri tej sestavi so uporabljena karbonska vlakna bistveno daljših dolžin (10 mm), todi njihov delež v sestavi je zelo visok (30-40%). V tem primeru gre za razmeroma dolga karbonska vlakna npr. iz proliziranih ogljikovodikov, katerih vpliv na torne lastnosti je drugačen od tistega, na katerem temelji pričujoči izum.
Predmet predloženega izuma so sintrani torni materiali, ki imajo visok torni koefient neodvisen od temperature, hitrosti in tlaka zaviranja, kar omogoča njihovo uporabo za zavorne elemente npr. zavorne ploščice, prednostno diskaste zavorne obloge, ki se odlikujejo z nizko obrabo in visokim tornim koeficientom pri visokih temperaturah (nad 650°C) ter obremenitvah pri visokih drsnih hitrostnih.
Sintrani torni materiali v smislu izuma vsebujejo novo kombinacijo materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadija in/ali kroma, nadalje z dodatkom abrazivnih sredstev, obstojnih v nevtralno/redukcijski atmosferi, kot tudi mehansko in temperaturno obstojnih karbonskih vlaken (dolžine 0,2-1,0 mm) v spodaj navedenih razmeijih. Osnovni kovinski matrici dodamo še dodatke za sintranje in modifikatorje frikcije, vse skupaj pa s sintranjem v zaščitni atmosferi povežemo v trden torni kompozit.
Predmet izuma je tudi sintran torni material, sestoječ (v masnih % glede na celokupno količino materiala) iz
- 15 % modifikatorjev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
- 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredstev, npr, silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
30-45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
-25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
- 20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
- 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
- 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm.
Prednosten sintran torni material sestoji iz
- 15 % modifikatoijev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
-15 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredstev, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida, aluminijevega nitrida,
- 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
- 25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
- 20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
- 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
- 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm.
Nadaljnji možen sintran torni material sestoji iz (spet v masnih % glede na celokupno količino materiala):
- 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
- 5 % kalcijevega fluorida,
- 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
- 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
5-8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
12-17% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
- 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 -1,0 mm.
Vse sestavine so znane in komercialno dostopne.
Najbolj prednosten sintran torni material sestoji iz (spet v masnih % glede na celokupno količino materiala):
- 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
1-5 % kalcijevega fluorida,
- 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
1-5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm,
- 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
- 3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo
-7ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
10-15% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
- 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in
- 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm.
Vse sestavine so znane in komercialno dostopne.
Drugi predmet predloženega izuma je postopek priprave sintranega tornega materiala, ki poteka tako, da zgoraj navedene sestavine v smislu izuma za izdelavo tornega briketa, zmešamo v mešalniku za mešanju praškastih sestavin v suhem stanju. Čas mešanja je odvisen od enakomernosti razporeditve lahkih komponent v masi. Mešamo pač toliko časa, dokler ne dosežemo enakomerne razporeditve grafitnih delcev v masi, kar vizuelno ocenimo s pomočjo stereo-mikroskopa.
Nadaljnji predmet izuma so torni elementi, pripravljeni iz torne mase v smislu predloženega izuma in njihova uporaba pri visokih tornih obremenitvah na zavornih diskih iz sive litine, jeklene litine in diskih iz kompozitnih materialov na osnovi C/CSiC in C/SiC.
Iz torne mase, pripravljene na predhodno opisan način in po zgoraj opisanih razmetih posameznih sestavin, izdelamo torne elemente, zlasti zavorne obloge, še zlasti zavorne ploščice za sodelovanje z zavornim diskom oz. kolutov pri diskastih oz. kolutnih zavorah. Pri tem uporabimo postopek oblikovanja in sintranja mase v zavorno oblogo skupaj z nosilno ploščico. Postopek izdelave izdelave zavorne ploščice poteka v več zaporednih fazah, pri čemer se
- v prvi fazi na nosilna podnožja iz jeklene pločevine galvansko nanese 10-15 pm debelo plast bakra,
- zatem se izvrši korak stiskanja in oblikovanja mase na nosilna podnožja v posebnih orodjih pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
- nato se zavorne ploščice s surovo naprešano torno oblogo zloži in stisne v posebej v ta namen pripravljenih jarmih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
- nakar se sintrane ploščice dokončno oblikuje z dodatnimi operacijami brušenja, barvanja in končne montaže.
Tako izdelane zavorne ploščice so pripravljene za testiranje oz. za vgradnjo v vsakokraten zavorni sklop.
V nadaljevanju bo izum brez vsakršnih omejitev glede obsega patentnega varstva Še dodatno pojasnjen še z nekaterimi konkretnimi primeri izvedbe.
Primer 1:
V laboratorijskem, tkzv. V-tip mešalcu zmešamo 45 g grafita z velikosljo delcev 0,15 - 0,6 mm, 12 g silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 129 g bakra v prahu z velikostjo delcev pod 0,075 mm, 60 g železa v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03% in velikostjo delcev pod 0,15 mm, 45 g jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev pod 0,15 mm, 9 g brona CuSnlO v prahu z 90% delcev velikosti pod 0,25 mm in 6 g karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm. Iz tako pripravljene mešanice so bile po predhodno opisanem postopku izdelane zavorne ploščice, predvidene za sodelovanje z diski kolutnih zavor na zadnjem kolesu motocikla, katerih velikost je znašala 40 x 40 mm, torna površina pa 10,2 cm2.
Frikcijske lastnosti sintranih zavorni ploščic izdelanih iz torne mase v smislu izuma testiramo na avtomatskem stroju za testiranje zavornih oblog tip Krauss RWS 75B po lastnih programih preskušanja. Rezultati meritev so podani v tabeli 1 in tabeli 2.
Primer 2:
Postopamo enako kot v primeru 1, le da uporabimo 30 g grafita z velikostjo delcev 0,15 - 0,6, 15 g kalcijevega fluorida in 60 g jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, namesto železa v prahu pa 5% bakra in velikostjo delcev pod 0,15 mm.
Rezultati testiranj tornih lastnosti zavornih oblog izdelanih iz torne mase v smislu izuma po izvedbenem primeru 2, so podani v tabeli 1 in tabeli 2.
Primer 3:
Postopamo enako kot v primeru 1, le da uporabimo 18 g silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 99 g bakrenega prahu z velikostjo delcev manjšo kot 0,075 mm in 30 g bakrenih vlaken dimenzij 60pm x 3 mm, 39 g jeklenega prahu (B) z vsebnostjo ogljika 1,2% , kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manjšo kot 0,15 mm.
Rezultati testiranj tornih lastnosti zavornih oblog izdelanih iz torne mase v smislu izuma po izvedbenem primeru 3, so podani v tabeli 1.
Primer 4:
Postopamo enako kot v primeru 1, le da uporabimo 32 g grafita z velikostjo delcev 0,15 do 0,6 mm, 20 g silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 9 g aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm, 134 g bakra v prahu z velikostjo delcev pod 0,075 mm, 36 g jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev pod 0,15 mm.
-1010
Rezultati testiranj tornih lastnosti zavornih oblog izdelanih iz torne mase v smislu izuma po izvedbenem primeru 4, so podani v tabeli 1.
TABELA 1
V tabeli 1 so navedene torne lastnosti sintranih zavornih oblog, izdelane iz torne mase v smislu predloženega izuma (zavorni disk: C/C-SiC kompozit). Meritev je bila opravljena pri konstantni hitrosti vrtenja 660 min'1. Pri tem je torni koeficient označen z μ, SICOM* pa je registrirana blagovna znamka podjetja MS Production za material na osnovi siliciranega ogljik/ogljik kompozita.
LASTNOSTI Primer 1 Primer 2 Primer 3 Primer 4
μ 200 0,66 0,60 0,63 0,72
μ 300 0,66 0,60 0,62 0,70
μ 400 0,57 0,58 0,63 0,66
μ (povprečni) 0,62 0,59 0,63 0,69
vloženo delo 3,0 2,8 2,9 4,1
(MJ)
specifična 0,21 0,26 0,10 0,05
obraba:
masna (g/MJ)
specifična 51a7 70,0 30,1 16,6
obraba:
volumska (mm3/MJ)
Tabela 1
Preskusni pogoji:
Disk: φ 190 x 5,2 mm, C/C-SiC kompozit (SICOM®)
Zavorna ploščica: 40x40 mm
Zavorni sistem: Brembo
Efektivni radij: 81,4 mm
Površina ploščice: 10,2 cm2
Specifični tlak na ploščico: 120,4 N/cm2
Hidravlični tlak: 19,8 bar
Potek testiranja:
zaviranj pri konst. temp. 200°C 30 zaviranj pri konst. temp. 300°C 30 zaviranj pri konst. temp. 400°C Skupno: 90 zaviranj
V tabeli 2 so predstavljene torne lastnosti sintranih zavornih oblog, izdelanih iz torne mase v smislu predloženega izuma in komercialnega vzorca (zavorni disk: jeklena litina). Meritev je bila opravljena pri konstantni hitrosti vrtenja 660 min1, torni koeficient pa je tudi tokrat označen z μ.
-1212
LASTNOSTI Primer 1 Primer 2 Ferodo I/D459
μ 100 0,52 0,49 0,45
μ 200 0,52 0,49 0,52
μ 300 0,54 0,52 0,51
μ (povprečni) 0,53 0,49 0,49
vloženo delo (MJ) 1,9 1,84 1,48
specifična obraba: 0,23 0,38 0,21
masna (g/MJ)
specifična obraba: 60,6 84,5 61,3
volumska (mm3/MJ) Tabela 2
Preskusni pogoji:
Disk: φ 190 x 3,7 mm, jeklena litina Zavorna ploščica: 40x40 mm Zavorni sistem: Brembo Efektivni radij: 81,4 mm Površina ploščice: 10,2 cm2 Specifični tlak na ploščico: 120,4 N/cm Hidravlični tlak: 19,8 bar
Potek testiranja:
zaviranj pri konst. temp. 100°C 30 zaviranj pri konst. temp. 200°C 30 zaviranj pri konst temp. 300°C Skupno: 90 zaviranj
-1313
Tome lastnosti sintranih materialov po izvedbenih primerih 1, 2, 3 in 4 (Tabela 1) izmerjene na zavornih diskih iz kompozita C/C s keramično drsno površino iz SiC kažejo, da se vsi štiije odlikujejo z visokim in stabilnim tornim koeficientom μ ter nizko specifično obrabo. Material iz primera 4 ima najvišji izmerjen in tudi najbolj temperaturno stabilen torni koeficient μ pri 400°C. Pri tem materialu je bila izmerjena tudi najnižja specifična obraba. Material iz primera 1 ima visok torni koeficient μ pri nižjih temperaturah (100 - 300°C), ki pa je nekoliko nestabilen. Tudi v primeru 1 ima torni material nizko specifično obrabo. Sintrani material iz primera 2 vsebuje modifikatorje frikcije z učinkom pri višjih temperaturah, zato lahko pričakujemo dobre karaktristike pri zelo visokih temperaturah zaviranja (> 600°C).
Primeijava tornih lastnosti na klasičnih zavornih diskih iz jeklene litine (Tabela 2) pri tornih materialih iz primerov 1 in 2 ter komercialnega vzorca Ferodo I/C459 kaže, da so torne lastnosti (torni koeficient μ in specifična obraba) primerljive s komercialnim vzorcem. Povprečni torni koeficient μ materialov iz primerov 1 in 2 so celo višji kot pri materialu Ferodo.
Izmeijene torne karakteristike kažejo, da je možno sintrane torne materiale v smislu predloženega izuma uspešno uporabiti tudi na klasičnih zavornih diskih, še zlasti pa so namenjeni za zaviranje na zavornih diskih nove generacije iz kompozitnih materialov C/C-SiC in C/SiC.

Claims (20)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Tomi material, namreč iz vsaj ene kovine ali kovinske zlitine v praškastem stanju in vsaj enega modifikatoija frikcije sintran torni material, uporabljiv pri zavornih oblogah, še zlasti zavornih ploščicah, označen s tem, da sestoji iz kombinacije materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadija in/ali kroma, abrazivnih sredstev, ki so obstojna v nevtralno/redukcijski atmosferi, kot iz mehansko in temperaturno obstojnih karbonskih vlaken (dolžine 0,2-1,0 mm) v vsakokrat želenem razmeiju, pri čemer so osnovni kovinski matrici dodani tudi dodatki za sintranje in modifikatorji frikcije, vse skupaj pa je s sintranjem v zaščitni atmosferi povezano v trden torni kompozit.
  2. 2. Tomi material po zahtevku 1, sestoječ iz
    5 - 15 % modiflkatorjev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
    1 - 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredsteve, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
    30 - 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
    15-25 % železa v prahu z vsebnosljo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
    10-20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
    1 - 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
    1 -10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
    -1515
  3. 3. Tomi material po zahtevku 1, sestoječ iz
    10-15% grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm, 1-5 % kalcijevega fluorida, 4-8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, kije manjša kot 0,075 mm, 5-8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm, 18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu, 12- 17% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, 2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm,
    vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  4. 4. Tomi material po zahtevku 1, sestoječ iz
    10-15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm, 1-5 % kalcijevega fluorida, 4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 1 - 5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm, 40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, kije manjša kot 0,075 mm, 1-3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm, 18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    -1616
    10-15% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  5. 5. Postopek priprave sintranega tornega materiala, označen s tem, da se
    - v prvem koraku v mešalniku zmeša sestavine za pripravo tornega materiala do njihove enakomerne porazdelitve, namreč kombinacijo materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadij a in/ali kroma, abrazivna sredstva, ki so obstojna v nevtralno/redukcijski atmosferi, in mehansko in temperaturno obstojna karbonska vlakna dolžine 0,2-1,0 mm v vsakokrat želenem razmeiju, pri čemer se osnovni kovinski matrici doda tudi dodatke za sintranje in modifikatoije frikcije,
    - nakar se na predhodno pripravljen, s površinsko prevleko na osnovi bakra opremljen nosilec nanese omenjene sestavine za pripravo tornega materiala, pri čemer se izvrši stiskanje in oblikovanje mase na omenjen nosilec v posebej v ta namen pripravljenih orodjih pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - nato se tako dobljeno, na omenjenih nosilcih naneseno surovo naprešano oblogo stisne v orodjih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - zatem pa sedobljeni torni material po izbiri podvrže dokončnemu oblikovanju z dodatnimi operacijami brušenja in po potrebi barvanja.
    -1717
  6. 6. Postopek po zahtevku 5, označen s tem, da se
    - v prvem koraku v mešalniku zmeša sestavine za pripravo tornega materiala do njihove enakomerne porazdelitve, namreč
    5 - 15 % modifikatorjev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
    1 - 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredsteve, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
    30 - 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
    15-25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
    10-20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
    1 - 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
    1 - 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala,
    - nakar se na predhodno pripravljen, s površinsko prevleko na osnovi bakra opremljen nosilec nanese omenjene sestavine za pripravo tornega materiala, pri čemer se izvrši stiskanje in oblikovanje mase na omenjen nosilec v posebej v ta namen pripravljenih orodjih pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - nato se tako dobljeno, na omenjenih nosilcih nanešeno surovo naprešano oblogo stisne v orodjih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - zatem pa sedobljeni torni material po izbiri podvrže dokončnemu oblikovanju z dodatnimi operacijami brušenja in po potrebi barvanja.
  7. 7. Postopek po zahtevku 5, označen s tem, da se
    - v prvem koraku v mešalniku zmeša sestavine za pripravo tornega materiala do njihove enakomerne porazdelitve, namreč
    -1818
    10 - 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1-5 % kalcijevega fluorida,
    4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
    5 - 8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    18 - 22 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    12 - 17 % jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2-4% brona CuSnlO v prahu z 90% delcev manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 -1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala,
    - nakar se na predhodno pripravljen, s površinsko prevleko na osnovi bakra opremljen nosilec nanese omenjene sestavine za pripravo tornega materiala, pri čemer se izvrši stiskanje in oblikovanje mase na omenjen nosilec v posebej v ta namen pripravljenih orodjih pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - nato se tako dobljeno, na omenjenih nosilcih naneseno surovo naprešano oblogo stisne v orodjih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - zatem pa sedobljeni torni material po izbiri podvrže dokončnemu oblikovanju z dodatnimi operacijami brušenja in po potrebi barvanja.
    -1919
  8. 8. Postopek po zahtevku 5, označen s tem, da se
    - v prvem koraku v mešalniku zmeša sestavine za pripravo tornega materiala do njihove enakomerne porazdelitve, namreč
    10- 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1 - 5 % kalcijevega fluorida,
    4-8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    1-5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
    1 - 3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    18 - 22 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    10-15% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 -1,0 mm.
    vse v masnih % glede na celokupno količino materiala,
    - nakar se na predhodno pripravljen, s površinsko prevleko na osnovi bakra opremljen nosilec nanese omenjene sestavine za pripravo tornega materiala, pri čemer se izvrši stiskanje in oblikovanje mase na omenjen nosilec v posebej v ta namen pripravljenih orodjih pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - nato se tako dobljeno, na omenjenih nosilcih naneseno surovo naprešano oblogo stisne v orodjih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    -2020
    - zatem pa se dobljeni torni material po izbiri podvrže dokončnemu oblikovanju z dodatnimi operacijami brušenja in po potrebi barvanja.
  9. 9. Zavorna obloga, sestoječa iz vsaj enega nosilca in vsaj ene površinske plasti iz tornega materiala, označena s tem, da torni material sestoji iz kombinacije materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadija in/ali kroma, abrazivnih sredstev, ki so obstojna v nevtralno/redukcijski atmosferi, kot iz mehansko in temperaturno obstojnih karbonskih vlaken (dolžine 0,2 - 1,0 mm) v vsakokrat želenem razmerju, pri čemer so osnovni kovinski matrici dodani tudi dodatki za sintranje in modifikatorji frikcije, vse skupaj pa je s sintranjem v zaščitni atmosferi povezano v trden torni kompozit.
  10. 10. Zavorna obloga po zahtevku 9, označena s tem, da njen torni material sestoji iz 5 - 15 % modifikatoijev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
    1 - 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredsteve, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
    30 - 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
    15 -25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
    10-20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
    1 - 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
    1 - 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  11. 11. Zavorna obloga po zahtevku 9, označena s tem, da njen torni material sestoji iz
    -2121
    10- 15% grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm, 1-5 % kalcijevega fluorida, 4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, kije manjša kot 0,075 mm, 5-8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm, 18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 12-17% mm, prednostno železa v prahu, jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, 2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 -1,0 mm,
    vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  12. 12. Zavorna obloga po zahtevku 9, označena s tem, da njen torni material sestoji iz
    10-15% grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm, 1-5 % kalcijevega fluorida, 4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm, 1 - 5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm, 40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, kije manjša kot 0,075 mm, 1-3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm, 18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    -2222
    10-15% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  13. 13. Zavorna obloga, namreč zavorna ploščica, sestoječa iz vsaj ene osnovne plošče, ki je po eni strani prirejena za zanesljivo vpetje na vsakokrat v ta namen razpoložljivo mesto v zavornem sklopu nosilca in po drugi strani za prejem vsakokrat razpoložljive torne plasti, ki je predvidena za sodelovanje z vsakokrat sodelujočim delom zavornega sklopa, še zlasti z zavornim kolutom kolutne zavore, označena s tem, da je toma plast nameščena na pred tem s površinskim slojem na osnovi bakra, še zlasti z 10 do 15 pm debelim površinskim slojem iz bakra, in da toma plast sestoji iz kombinacije materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadija in/ali kroma, abrazivnih sredstev, ki so obstojna v nevtralno/redukcijski atmosferi, kot iz mehansko in temperaturno obstojnih karbonskih vlaken (dolžine 0,2 - 1,0 mm) v vsakokrat želenem razmerju, pri čemer so osnovni kovinski matrici dodani tudi dodatki za sintranje in modifikatorji frikcije, vse skupaj pa je s sintranjem v zaščitni atmosferi povezano v trden torni kompozit.
  14. 14. Zavorna obloga po zahtevku 13, označena s tem, da plast tornega materiala sestoji iz
    5 - 15 % modifikatorjev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
    -2323
    1 - 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredsteve, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
    30 - 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
  15. 15-25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
    10 - 20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
    1 - 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
    1 - 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
    15. Zavorna obloga po zahtevku 13, označena s tem, da plast tornega materiala sestoji iz
    10 - 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1-5 % kalcijevega fluorida,
    4- 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, kije manjša kot 0,075 mm,
    5- 8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    18 - 22 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    12-17% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
    -2424
  16. 16. Zavorna obloga po zahtevku 13, označena s tem, da plast tornega materiala sestoji iz
    10 - 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1-5 % kalcijevega fluorida,
    4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    1-5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikosljo delcev, kije manjša kot 0,075 mm,
    1-3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    18 - 22 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    10-15% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikosljo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  17. 17. Postopek izdelave zavorne obloge, še zlasti namreč zavorne ploščice, sestoječe iz vsaj ene osnovne plošče, ki je po eni strani prirejena za zanesljivo vpetje na vsakokrat v ta namen razpoložljivo mesto v zavornem sklopu nosilca in po drugi strani za prejem vsakokrat razpoložljive torne plasti, ki je predvidena za sodelovanje z vsakokrat sodelujočim delom zavornega sklopa, še zlasti z zavornim kolutom kolutne zavore, prednostno kolutom iz sive litine, jeklene litine ali kolutom iz kompozitnih materialov na osnovi C/C-SiC in C/SiC, označen s tem, da
    -2525
    - se uvodoma na predhodno pripravljeno osnovno ploščo iz jeklene pločevine galvansko nanese 10-15 μπι debelo plast bakra,
    - nato se izvrši korak stiskanja in oblikovanja torne mase na omenjeno osnovno ploščo v posebej v ta namen pripravljenem orodju pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - zatem se zavorne ploščice s surovo naprešano torno oblogo zloži in stisne v posebej v ta namen pripravljenih jarmih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih nato eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - nakar se sintrane ploščice dokončno oblikuje z dodatnimi operacijami brušenja, barvanja in končne montaže, pri Čemer omenjena torna masa sestoji iz kombinacije materialov, ki tvorijo osnovno kovinsko matrico na osnovi bakra, železa z dodatkom praškastega jekla, legiranega s karbidi volframa, vanadija in/ali kroma, abrazivnih sredstev, ki so obstojna v nevtralno/redukcijski atmosferi, kot iz mehansko in temperaturno obstojnih karbonskih vlaken (dolžine 0,2 - 1,0 mm) v vsakokrat želenem razmerju.
  18. 18. Postopek izdelave zavorne obloge po zahtevku 17, označen s tem, da
    - se uvodoma na predhodno pripravljeno osnovno ploščo iz jeklene pločevine galvansko nanese 10-15 μπι debelo plast bakra,
    - nato se izvrši korak stiskanja in oblikovanja torne mase na omenjeno osnovno ploščo v posebej v ta namen pripravljenem orodju pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - zatem se zavorne ploščice s surovo naprešano torno oblogo zloži in stisne v posebej v ta namen pripravljenih jarmih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih nato eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - nakar se sintrane ploščice dokončno oblikuje z dodatnimi operacijami brušenja, barvanja in končne montaže, pri čemer omenjena torna masa sestoji iz
    -2626
    5 - 15 % modifikatoijev frikcije, npr. grafita, molibdenovega sulfida, kalcijevega fluorida;
    1 - 10 % frikcijskih dodatkov, npr. abrazivnih sredsteve, npr. silicijevega karbida, glinice, silicijevega nitrida,
    30 - 45 % bakra v prahu in bakrenih ostružkov,
    15 - 25 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,05% ali z bakrom legiranega jekla v prahu,
    10-20 % jekla v prahu, legiranega s karbidi W, V, Co in Cr,
    1 - 5 % brona CuSnlO v prahu, kot tudi iz
    1 - 10 % karbonskih vlaken, zlasti vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  19. 19. Postopek izdelave zavorne obloge po zahtevku 17, označen s tem, da
    - se uvodoma na predhodno pripravljeno osnovno ploščo iz jeklene pločevine galvansko nanese 10-15 pm debelo plast bakra,
    - nato se izvrši korak stiskanja in oblikovanja torne mase na omenjeno osnovno ploščo v posebej v ta namen pripravljenem orodju pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - zatem se zavorne ploščice s surovo naprešano torno oblogo zloži in stisne v posebej v ta namen pripravljenih jarmih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih nato eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - nakar se sintrane ploščice dokončno oblikuje z dodatnimi operacijami brušenja, barvanja in končne montaže, pri čemer omenjena torna masa sestoji iz
    10 -15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1 - 5 % kalcijevega fluorida,
    4 - 8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
    5-8 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    -2727
    18 - 22 % železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu,
    12-17% jekla (B) v prahu z vsebnostjo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm,
    2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev manjših kot 0,25 mm, in
    2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm, vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
  20. 20. Postopek izdelave zavorne obloge po zahtevku 17, označen s tem, da
    - se uvodoma na predhodno pripravljeno osnovno ploščo iz jeklene pločevine galvansko nanese 10-15 μπι debelo plast bakra,
    - nato se izvrši korak stiskanja in oblikovanja torne mase na omenjeno osnovno ploščo v posebej v ta namen pripravljenem orodju pri specifičnem tlaku 350 do 450 Mpa,
    - zatem se zavorne ploščice s surovo naprešano torno oblogo zloži in stisne v posebej v ta namen pripravljenih jarmih iz ognjevarnega jekla in/ali inkonela ali grafita ter se jih nato eno uro sintra v zaščitni atmosferi argona ali mešanici plinov argona, dušika in vodika ali endoplina pri temperaturah od 900 do 1200°C,
    - nakar se sintrane ploščice dokončno oblikuje z dodatnimi operacijami brušenja, barvanja in končne montaže, pri čemer omenjena torna masa sestoji iz
    10 - 15 % grafita velikosti delcev 0,15-0,6 mm,
    1 - 5 % kalcijevega fluorida,
    4-8 % silicijevega karbida s povprečno velikostjo delcev 25 pm,
    1 - 5% aluminijevega nitrida s povprečno velikostjo delcev 45 pm,
    40 - 45 % bakra v prahu z velikostjo delcev, ki je manjša kot 0,075 mm,
    1 - 3 % bakrenih ostružkov debeline 60 pm in dolžine 3 mm,
    -2828
    18-22% železa v prahu z vsebnostjo ogljika med 0,02 in 0,03% ter velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, ali jekla (A) v prahu z vsebnostjo ogljika 0,02 - 0,03%, ter 5% bakra in velikostjo delcev, manjšo kot 0,15 mm, prednostno železa v prahu, 10-15% jekla (B) v prahu z vsebnosljo ogljika 1,2%, kroma 4%, molibdena 5%, vanadija 3%, volframa 6% in velikostjo delcev manj kot 0,15 mm, 2 - 4 % brona CuSnlO v prahu z 90% delcev, manjših kot 0,25 mm, in 2 - 5 % karbonskih vlaken dolžine 0,2 - 1,0 mm,
    vse v masnih % glede na celokupno količino materiala.
SI200400034A 2003-03-10 2004-01-30 Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te SI21465A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400034A SI21465A (sl) 2003-03-10 2004-01-30 Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te
PCT/SI2004/000015 WO2004081405A1 (en) 2003-03-10 2004-03-05 Friction material and process of manufacturing thereof

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200300061A SI21464A (sl) 2003-03-10 2003-03-10 Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te
SI200400034A SI21465A (sl) 2003-03-10 2004-01-30 Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21465A true SI21465A (sl) 2004-10-31

Family

ID=32993223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200400034A SI21465A (sl) 2003-03-10 2004-01-30 Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI21465A (sl)
WO (1) WO2004081405A1 (sl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2006153136A (ja) * 2004-11-29 2006-06-15 Toyota Motor Corp 摩擦装置
CN102619914B (zh) * 2012-03-15 2016-08-10 临安华龙摩擦材料有限公司 石油钻机盘式制动片及其制备方法
CN103639414A (zh) * 2013-12-13 2014-03-19 哈尔滨理工大学 高硬度低磨损铜基摩擦材料的制备方法
RU2645857C1 (ru) * 2016-10-21 2018-02-28 Владислав Валентинович Берент Способ изготовления фрикционного материала для тормозных колодок и тормозная колодка
CN109136791B (zh) * 2018-08-01 2020-03-13 玉环双翔机械有限公司 一种高耐久度的用于标动高铁刹车片的复合材料制备方法
CN112264624A (zh) * 2020-09-29 2021-01-26 上海理工大学 一种低钨含量的粉末冶金闸片及其制备方法
CN112517905A (zh) * 2020-11-29 2021-03-19 无锡钊厚金属制造有限公司 一种闸片摩擦块的制备方法
CN112620635A (zh) * 2020-12-09 2021-04-09 安阳工学院 一种铁基粉末冶金摩擦材料及其制备方法
CN114833339B (zh) * 2022-05-06 2023-06-16 中国铁道科学研究院集团有限公司 耐高温粉末冶金摩擦材料与耐温闸片及其制备方法与应用
CN114871429B (zh) * 2022-05-26 2024-02-20 北京瑞斯福高新科技股份有限公司 一种高速动车组用粉末冶金摩擦材料及其制备方法
CN115415527B (zh) * 2022-08-16 2023-12-08 湖南湘投轻材科技股份有限公司 制动盘的制备方法
CN115351272A (zh) * 2022-08-22 2022-11-18 浙江汉格科技有限公司 一种高能载制动工况用铜基粉末冶金材料的制备方法
CN115319078B (zh) * 2022-08-22 2024-06-18 浙江汉格科技有限公司 一种高能载制动工况用铜基粉末冶金材料

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2144367B2 (de) * 1971-09-04 1973-11-22 Jurid Werke Gmbh, 2056 Glinde Verfahren zur Herstellung eines Reibkorpers
JPS58167697A (ja) * 1982-03-29 1983-10-03 Arai Pump Mfg Co Ltd 摺動部用部材
JPS61141782A (ja) * 1984-12-13 1986-06-28 Sumitomo Electric Ind Ltd 摩擦材
US6110268A (en) * 1997-03-21 2000-08-29 Daimler-Benz Aktiengesellschaft Sintered brake lining and method for its manufacture
DE19817611B4 (de) * 1998-04-21 2005-04-21 Schott Ag Reibbelag für Drehmomentübertragungseinrichtungen

Also Published As

Publication number Publication date
WO2004081405A1 (en) 2004-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3447739B2 (ja) 多孔質銅粉で改良した摩擦材料
SI21465A (sl) Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te
EP3305927B1 (en) Sintered friction material for high speed railway vehicles and method for manufacturing same
Manoharan et al. Investigation on tribological and corrosion characteristics of oxide-coated steel and mild steel fiber-based brake friction composites
KR19990076729A (ko) 마찰재 및 그의 제조방법
JP2006348379A (ja) 焼結金属摩擦材料および摩擦部材
JP3855125B2 (ja) 摩擦材
JPS5941380A (ja) キヤスタブルメタルの複合摩擦材料
JP2008025018A (ja) 焼結摩擦材
JP4589215B2 (ja) 焼結摩擦材
Kheradmand et al. Design of Fe–SiC–Cu–G Composite Alloy and Optimization of Graphite Contribution for High Sliding Speed Applications
JP2007126738A (ja) 焼結摩擦材
JP2007107067A (ja) 銅系焼結摩擦材
JP5214158B2 (ja) 焼結摩擦材
JP2007107068A (ja) 焼結摩擦材
SI21464A (sl) Torni material in postopek izdelave tovrstnega materiala ter zavorna obloga, zlasti zavorna ploščica, in postopek izdelave le-te
JP2007107662A (ja) 焼結摩擦材
JPH10195420A (ja) 摩擦材
JP5578391B2 (ja) 非石綿系摩擦材
CN100396952C (zh) 摩擦装置
JP6802533B2 (ja) 摩擦材
JP2007113642A (ja) 摩擦対および摩擦材
Peter et al. Study and optimization of metal based sintered materials for automotive brake friction production
Kus et al. Effect of Glass Powder on the Friction Performance of Automotive Brake Lining Materials
JP6872176B2 (ja) 摩擦材

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20040518

IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100903