SI21126A - Prostorska logična igrača - Google Patents

Prostorska logična igrača Download PDF

Info

Publication number
SI21126A
SI21126A SI200200001A SI200200001A SI21126A SI 21126 A SI21126 A SI 21126A SI 200200001 A SI200200001 A SI 200200001A SI 200200001 A SI200200001 A SI 200200001A SI 21126 A SI21126 A SI 21126A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
cube
elements
parts
shell
space
Prior art date
Application number
SI200200001A
Other languages
English (en)
Inventor
Mirko Dobnik
Original Assignee
Mirko Dobnik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mirko Dobnik filed Critical Mirko Dobnik
Priority to SI200200001A priority Critical patent/SI21126A/sl
Publication of SI21126A publication Critical patent/SI21126A/sl

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Prostorska logična igrača, ki jo sestavlja več kock, ki jih igralec med seboj premika za dosego vsakokratnega ciljnega vzorca, ki ga določajo različno grafično ali reliefno izvedene ploskve kock po izumu, omogoča več različnih kombinacij možnih ciljnih vzorcev, bistveno več kot pri znanih tovrstnih igračah, npr. Tipa "Rubikova kocka". Prostorska logična igrača po izumu je izvedena iz kocke (1), ki sestoji iz kockastih elementov (2), katerih vidne ploskve so izvedene različno grafično v smislu različnih barv ali vzorcev, pri čemer so kockasti elementi (2) prosto sestavljeni v kocko (1) in je v kocki (1) vsaj en prazen prostor (4) v velikosti elementa (2). Kocka (1) obdana s prozorno večdelno lupino (3) tako, da se z medsebojnim sukanjem delov lupine (3) sukajo tudi skupine elementov (2), medtem ko se skupine elementov (2) lahko premikajo tudi na osnovi težnosti tako, da zapolnjujejo prazen prostor (4) in hkrati tvorijo drugje enak prazen prostor (4).ŕ

Description

PROSTORSKA LOGIČNA IGRAČA
Predmet izuma je prostorska logična igrača tipa »Rubikova kocka«, ki je predstavljena v madžarskem patentnem spisu 170062 (Rubik).
Tehnični problem, ki ga rešuje izum je, kako zasnovati tako prostorsko logično igračo, ki jo sestavlja več kock, ki jih igralec med seboj premika za dosego vsakokratnega ciljnega vzorca, ki ga določajo različno grafično ali reliefno izvedene ploskve kock, pri čemer bo različnih kombinacij možnih ciljnih vzorcev bistveno več kot pri znanih tovrstnih igračah.
Najbolj poznana tovrstna logična igrača s tega področja je »Rubikova kocka« po madžarskem patentnem spisu 170062. To je kocka, ki jo sestavlja 26 kockastih enot in osrednji vezni element, izvedenih tako, da rob igralne kocke sestoji iz treh enot in da imajo posamezne enote svoje vidne ploskve kvadratne in različno grafično urejene, prednostno barvno. V središču igrače se nahaja sistem vodil tako, da je omogočeno vrtenje poljubne ravnine kocke, ki leži vzporedno z eno od stranic igrače, okrog osi, ki je pravokotna na ta vrtljivi del tretjine kocke in leži v njegovem središču.. Zaradi vrtenja posameznih delov kocke, ki so barvno označeni, pride do zamenjave položajev posameznih kock in s tem spreminjanja barvnih vzorcev. Pri tem je značilno to, da pri vrtenju delov kocke posamezna enota zavzame na novem mestu samo isto lego glede na vsakokratno ravnino. Tako npr. vogalna kocka zavzame ponovno le vogalno lego po zasuku skupine kock iz ene ravnine v drugo.
Srednja robna kocka zavzame prav tako le srednjo, središčna kocka pa le središčno lego. Zato je možnih kombinacij manj, kot bi sijih želeli.
Tudi druge podobne prostorske logične igrače so omejene v kombinatoričnem smislu na podoben način zaradi podobnega načina spajanja in premikanja elementov. Vezni elementi posameznih kock določajo njihovo zmožnost spreminjanja lege in tudi zasukljivost.
Obstaja pa potreba po prostorski logični igrači, ki bo imela več možnih kombinacij ob sicer enostavni zgradbi tudi lahkotnem rokovanju z njo med igranjem.
Rešitev tehničnega problema
Opisani tehnični problem je rešen z novo prostorsko igračo po izumu, katere bistvo je v tem, da več kockastih elementov tvori večjo kocko, pri čemer je število kockastih elementov zmanjšanih vsaj oziroma prednostno za eno kocko od polnega števila kockastih elementov, ki tvorijo celotno kocko. Tako npr. v prednostni izvedbi kocke, katere rob tvorijo tri kocke, sestavlja celo kocko 26 kockastih elementov, prostor ene kocke pa je prost. Druga značilnost izuma pa je v tem, da so navedene kocke zaprte v večdelni prozorni kroglasti lupini, katere deli se medsebojno premikajo po krožnicah, medtem ko so ti deli na notranji strani oblikovani tako, da oklepajo iz kockastih elementov sestavljeno kocko tako, da so vogalni kockasti elementi v prijemu s svojimi zunanjimi oglišči v izsekih posameznih delov lupine. S tem je zagotovljeno nadzorovano sukanje posameznih, v eni ravnini ležečih skupin kockastih elementov preko ročnega sukanja delov kroglaste lupine. Ker pa je vsaj oziroma prednostno prostor za en kockasti element prost, lahko premikamo preostale kockaste elemente v eni vrsti z nagibanjem krogle tako, da zaradi težnosti drsijo kockasti elementi v novo lego tako da en element zasede prosto mesto. Nato pa prerazporejene elemente prerazporedimo z naslednjim sukanjem krogelnih delov tako, da tvorimo ciljno kombinacijo vzorcev na vidnih ploskvah kockastih
-3J elementov, ki jih vidimo skozi prozorno lupino.
Podrobneje bo bistvo izuma pojasnjeno v nadaljevanju z opisom izvedbenega primera in z oziroma na priložene risbe, na katerih kaže sl. 1 perspektivni pogled prostorske logične igrače po izumu, sl. 2 isto v razmaknjenem stanju, sl. 3 detajl treh različnih delov lupine, sl. 4 perspektivni pogled kockastih elementov.
Prostorska logična igrača po izumu je izvedena iz kocke 1, ki sestoji iz kockastih elementov 2, in prozorne večdelne kroglaste lupine 3, ki obdaja kocko. Kockasti elementi 2 imajo svoje ploskve izvedene različno grafično v smislu različnih barv ali vzorcev. Značilnost kocke 1 je v tem, da vsebuje razen kockastih elementov 2 vsaj ali prednostno en prazen prostor 4 v velikosti enega kockastega elementa 2, pri čemer so posamezni elementi 2 med seboj prosto premični glede na možnost, ki jim jo daje prostor 4.
Prozorna kroglasta lupina 3 je izvedena iz več delov in sicer 6 približno kvadrastih delov 5, ki ležijo na navideznih treh med seboj pravokotno sekajočih se oseh tako, da njihove zunanje ploskve tvorijo dele kroglaste lupine 3, medtem ko njihove, z zunanjo ploskvijo vzporedne notranje ploskve 5’ prilegajo vsakokratnim kockastim elementom 2, ki ležijo v sredini vsake ploskve kocke 1. Nadalje je lupina 3 izvedena iz 12 lokastih delov 6, ki so nameščeni med vsakokratnima sosednjima deloma 5 in so izvedeni kot pravokotni lokasti ploščati deli, katerih zunanje ploskve so usločeni v smislu dela lupine 3, medtem ko je dolžina krajših stranic enaka in se stika s stranicami priležnih delov 5, ter delov 7, ki zapolnjujejo vsakokratne prostore med tremi sosednjimi lokastimi deli 6, so tristranični in izbočeni v smislu dela lupine 3, pri čemer je v vsakem delu 7 izveden tristranični izsek 8, v katerega se lahko prilega po eno oglišče kockastega elementa 2, ki se nahaja v oglišču kocke 1.
S tem so elementi 2, ki tvorijo kocko 1 oklenjeni z lupino 3, da lahko drsijo le eden mimo drugega, kolikor dovoljuje prazen prostor. Uležajenje oglišč vogalnih kockastih elementov 2 v izsekih 8, ki so izvedeni v delih 7 lupine 3, omogočajo razen fiksiranja elementov 2 v kocko 1 tudi sukanje skupin elementov 2 z medsebojnim vrtenjem delov lupine 3, kot bo pojasnjeno kasneje.
Deli 5, 6 in 7 so prednostno tako oblikovani na zunanjih ploskvah, da skupaj tvorijo kroglasto lupino 3.
Opisani deli 5, 6 in 7 lupine 3 so med seboj povezani tako, da se med uporabo ne morejo sami po sebi razstaviti, lahko pa drsijo drug ob drugem v smereh vsakokratnih stičnih robov, ki tvorijo sklenjeno krožnico 9 na lupini 3 s pomočjo vezi 10. Deli 5, 6 in 7 so med seboj tudi pozicionirani s pozicionimimi elementi 11 vedno v taki legi, da tvorijo na stičiščih sklenjene in med seboj sekajoče se krožnice 9, ki dovoljujejo sukanje sklopov delov 5, 6 in 7 v različnih ravninah brez zatikanja.
Prednostno so te vezi 10 med deli 5, 6 in 7 izvedene na pero in utor ter s pozicionimimi elementi 11, prednostno z vzmetjo 12 in kroglico 13 v enih delih, prednostno lokastih delih 6 ter ustrezno vdolbino 14 v delih 7 tako, da zagotavljajo ti pozicionimi elementi 11 tako medsebojno lego, da stiki med deli 5, 6 in 7 vedno tvorijo sklenjene in med seboj sekajoče se krožnice 9, ki dovoljujejo sukanje sklopov delov 5, 6 in 7 v različnih ravninah brez zatikanja.
Kockasti elementi 2, ki tvorijo kocko 1, so lahko izvedeni z vsemi polnimi ploskvami, ki so različno grafično oblikovane. Za povečanje kombinatoričnih možnosti pa so kockasti elementi 2 izvedeni tako, da jih tvori kockasta kletka 2*, v kateri je le nekaj stranic 2 zapolnjenih in označenih z grafičnim ali podobnim vzorcem. Npr. samo ena stranica, dve sosednji stranici ali tri sosednje stranice. Grafični vzorec je viden z obeh strani vsakokratne stranice 2.
Razumljivo je, da so lahko zunanje ploskve vseh elementov lupine 3 tudi drugače oblikovane, ne kot krogla. Prav tako so stiki med temi deli in pozicijski elementi med njimi lahko zasnovani drugače, ne da bi bilo s tem izločeno bistvo izuma, ki je opredeljeno v patentnih zahtevkih.
Igranje prostorske logične igrače po izumu je zamišljeno tako, da s sukanjem lupine postavljamo notranjo kocko v tako lego, da se posamezna vrsta kockastih elementov, ki ležijo v eni vrsti in vsebujejo tudi prazen prostor, zaradi težnosti premaknejo tako, da en kockasti element zapolni prazen prostor, ki pa se nato ustvari drugje. Razen tega načina premikanja kockastih elementov za dosego želene kombinacije zunanjih ploskev kockastih elementov pa še sukamo posamezne ravnine kockastih elementov okoli ene od treh središčnic kocke s tem, da sukamo z rokama dele lupine po eni od devetih krožnic in s tem posredno tudi skupine kockastih elementov v njeni notranjosti.

Claims (10)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Prostorska logična igrača, ki je izvedena iz kocke (1), ki sestoji iz kockastih elementov (2), katerih vidne ploskve so izvedene različno grafično v smislu različnih barv ali vzorcev, označena s tem, da so kockasti elementi (2) prosto sestavljeni v kocko (1), pri čemer je v kocki (1) vsaj en prazen prostor (4) v velikosti elementa (2) in je kocka (1) obdana s prozorno večdelno lupino (3), ki oklepa kocko (1) tako, da se z medsebojnim sukanjem delov lupine (3) sukajo tudi skupine elementov (2), medtem ko se skupine elementov (2) lahko premikajo tudi na osnovi težnosti tako, da zapolnjujejo prazen prostor (4) in hkrati tvorijo drugje enak prazen prostor (4).
  2. 2. Prostorska logična igrača po zahtevku 1, označena s tem, da je prozorna lupina (3) izvedena iz več delov in sicer 6 približno kvadrastih delov (5), ki ležijo na navideznih treh med seboj pravokotno sekajočih se oseh tako, da njihove zunanje ploskve tvorijo dele lupine (3), medtem ko njihove, z zunanjo ploskvijo vzporedne notranje ploskve (5’) prilegajo vsakokratnim kockastim elementom (2), ki ležijo v sredini vsake ploskve kocke (1), nadalje iz 12 lokastih delov (6), ki so nameščeni med vsakokratnima sosednjima deloma (5) in so izvedeni kot pravokotni lokasti ploščati deli, katerih zunanje ploskve so usločeni v smislu dela lupine (3), medtem ko je dolžina krajših stranic enaka in se stika s stranicami priležnih delov (5), ter iz delov (7), ki zapolnjujejo vsakokratne prostore med tremi sosednjimi lokastimi deli (6) in ki so tristranični in izbočeni v smislu dela lupine (3), pri čemer je v vsakem delu (7) izveden tristranični izsek (8), v katerega prilega po eno oglišče kockastega elementa (2), ki se nahaja v oglišču kocke (1).
  3. 3. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 in 2, označena s tem, daje lupina (3) kroglaste oblike.
  4. 4. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 3, označena s tem, da so elementi (2), ki tvorijo kocko (1), oklenjeni z lupino (3) tako, da lahko drsijo le eden
    -7mimo drugega, kolikor dovoljuje prazen prostor (4).
  5. 5. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 4, označena s tem, da so oglišča vogalnih kockastih elementov (2) uležajena v izsekih (8), ki so izvedeni v delih (7) lupine (3) in da omogočajo razen fiksiranja elementov (2) v kocko (1) tudi sukanje skupin elementov (2) z medsebojnim vrtenjem delov lupine (3).
  6. 6. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 5, označena s tem, da so deli (5, 6 in 7) lupine (3) med seboj povezani z vezmi (10) tako, da se med uporabo ne morejo sami po sebi razstaviti, lahko pa drsijo drug ob drugem v smereh vsakokratnih stičnih robov, ki tvorijo sklenjeno krožnico (9) na lupini (3).
  7. 7. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 6, označena s tem, da so deli (5, 6 in 7) med seboj pozicionirani s pozicionimimi elementi (11) vedno v taki legi, da tvorijo na stičiščih sklenjene in med seboj sekajoče se krožnice (9), ki dovoljujejo sukanje sklopov delov (5, 6 in 7) v različnih ravninah brez zatikanja.
  8. 8. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 7, označena s tem, da so vezi (10) med deli (5, 6 in 7) izvedene na pero in utor, ter pozicionimi elementi (11) z vzmetjo (12) in kroglico (13) v enih delih, prednostno lokastih delih (6) ter ustrezno vdolbino (14) v delih (7).
  9. 9. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 8, označena s tem, da so kockasti elementi (2), ki tvorijo kocko (1), izvedeni z vsemi polnimi ploskvami, ki so različno grafično oblikovane.
  10. 10. Prostorska logična igrača po zahtevkih 1 do 8, označena s tem, da so kockasti elementi (2), ki tvorijo kocko (1), izvedeni tako, da jih tvori kockasta kletka (2'), v kateri je le nekaj stranic (2) zapolnjenih in označenih z grafičnim ali podobnim vzorcem, prednostno samo ena stranica, dve sosednji stranici ali tri sosednje stranice, pri čemer je grafični vzorec viden z obeh strani vsakokratne stranice (2).
SI200200001A 2002-01-04 2002-01-04 Prostorska logična igrača SI21126A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200200001A SI21126A (sl) 2002-01-04 2002-01-04 Prostorska logična igrača

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200200001A SI21126A (sl) 2002-01-04 2002-01-04 Prostorska logična igrača

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21126A true SI21126A (sl) 2003-08-31

Family

ID=27800906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200200001A SI21126A (sl) 2002-01-04 2002-01-04 Prostorska logična igrača

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI21126A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6130699Y2 (sl)
KR101321326B1 (ko) 3차원 퍼즐 또는 퍼즐 또는 디스플레이 플랫폼
ES2709629T3 (es) Piezas de juego
KR102052451B1 (ko) 3차원 퍼즐 또는 디스플레이 플랫폼
US20100301558A1 (en) Spherical puzzle
ES2712949T3 (es) Piezas de juego y un conjunto de dichas piezas de juego
EP0655010A1 (en) PUZZLE.
US5722657A (en) Irregular polyhedron puzzle game with pieces of asymmetric shapes
IE52080B1 (en) Cylindrical manipulative puzzle
WO2002087714A1 (en) Rotating spheres puzzle
EP0055758A4 (en) TOY FOR VARIATIONS OF SYMBOLS.
HU205017B (en) Three-dimensional logic toy
EP0042695A2 (en) Puzzle toy
SI21126A (sl) Prostorska logična igrača
US4548411A (en) Puzzle toy
GB2084471A (en) Logic puzzle
PL214320B1 (pl) Przestrzenna ukladanka logiczna oraz sposób wyznaczania ksztaltu jej elementów
GB2064965A (en) Moving-block puzzle
US5312110A (en) Board game apparatus
JP3179131U (ja) パズル遊具
HU231131B1 (hu) Térbeli logikai játék
SU1719001A1 (ru) Объемна логическа игра
JPH0438869Y2 (sl)
NL8102324A (nl) Ruimtelijk logisch speelgoed.
SU1567232A1 (ru) Объемна игра-головоломка "Пиракуб

Legal Events

Date Code Title Description
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20041028