SI20172A - Električni stroj s tekočinskim hlajenjem - Google Patents

Električni stroj s tekočinskim hlajenjem Download PDF

Info

Publication number
SI20172A
SI20172A SI9820039A SI9820039A SI20172A SI 20172 A SI20172 A SI 20172A SI 9820039 A SI9820039 A SI 9820039A SI 9820039 A SI9820039 A SI 9820039A SI 20172 A SI20172 A SI 20172A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
cooling
machine
stator
winding
shaft
Prior art date
Application number
SI9820039A
Other languages
English (en)
Inventor
Guenther Montenari
Werner Gassner
Ernst Hierz
Original Assignee
Va Tech Elin Ebg Motoren Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Va Tech Elin Ebg Motoren Gmbh filed Critical Va Tech Elin Ebg Motoren Gmbh
Publication of SI20172A publication Critical patent/SI20172A/sl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K9/00Arrangements for cooling or ventilating
    • H02K9/19Arrangements for cooling or ventilating for machines with closed casing and closed-circuit cooling using a liquid cooling medium, e.g. oil
    • H02K9/197Arrangements for cooling or ventilating for machines with closed casing and closed-circuit cooling using a liquid cooling medium, e.g. oil in which the rotor or stator space is fluid-tight, e.g. to provide for different cooling media for rotor and stator

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Motor Or Generator Cooling System (AREA)

Abstract

Izum poskuša stvoriti električni stroj s hladilnim elementom, ki omogoča optimalno ekonomično oblikovanje omenjenega stroja. Stroj obsega stator (1) in rotor (2). Stator (1) ima navitja (3) in je obdan z dvostenskim okrovom (4) stroja za tekočinsko površinsko hlajenje. Končni plošči (5) in ležaja (6) stransko omejujeta stroj. V plaščnem hlajenju se hladilna tekočina dovaja preko priključkov (13). Poleg tega je hladilna cev (14) prilagojena znotraj stroja v področju navitja (3) statorja (1), predvsem vzporedno s stranicama glav navitja (3). Hladilna cev (14) je lahko povezana s plaščnim hlajenjem preko priključkov (15) na konfiguracijo plaščnega hlajenja. Izum inovativno omogoča, da se izguba toplote, ki jo povzroča rotorsko navitje ali statorsko navitje, neposredno prenaša na izpostavljena področja. To ima za posledico povečano možnost uporabe stroja, kar pa po drugi strani omogoča manjše konstrukcijske razsežnosti stroja v določenih okoliščinah.ŕ

Description

Električni stroj s tekočinskim hlajenjem
Izum se nanaša na električni stroj, ki obstoji iz statorja, vrteče se gredi z rotorjem, ki je togo pritrjen nanjo, in okrova, v katerem je pritrjen stator, in pri čemer ima okrov na obeh straneh ležajno končno ploščo z ležajem, preko katerih je uležajena gred, in je po potrebi okrov in/ali gred tekočinsko hlajen.
Pri električnih strojih zgornje vrste nastaja toplota zaradi izgub, ki jo je pretežno potrebno odvajati. To se lahko izvede s hlajenjem s svežim zrakom, pri čemer se pri tem razlikuje med samodejnim hlajenjem z gibanjem zraka ali sevanjem brez pomoči ventilatorja, samodejnim prezračevanjem z ventilatorjem, ki je pritrjen na rotor ali ga le-ta poganja, in zunanjim hlajenjem. Učinek samodejnega hlajenja in lastnega hlajenja je odvisen od vrtilne hitrosti stroja, zunanje hlajenje pa je od tega neodvisno. Nadalje je možno tudi posredno hlajenje s tekočino s pomočjo tekočine, ki kroži v stenah okrova, kar pa je prav tako neodvisno od vrtilne hitrosti. Nadalje je poznano tudi hlajenje rotorjeve gredi, npr. pri električnem stroju z visokim številom vrtljajev. Razen tega je poznan nadaljnji način hlajenja, tokokrožno hlajenje, pri katerem hladilno sredstvo, npr. zrak, vodik ali podobno, teče v tokokrogu skozi stroj in skozi ustrezen hladilnik. Tokokrožno hlajenje se lahko navede kot odvisno od vrtilne hitrosti ali kot neodvisno od vrtilne hitrosti.
Obstojajo pa tudi tipi strojev, pri katerih se iz konstrukcijskih razlogov določene vrste hlajenja ne morejo uporabiti. To nastopa npr. pri rotorjih z drsnim obročem, pri katerih nastopajo velike rotorske izgube. Hlajenje gredi pa je pri tem tipu strojev le iz2 redno zapleteno, če je sploh možno, ker ima za hlajenje gredi potreben del gredi drsne obroče. Da bi se sedaj obvladala pri rotorskih izgubah nastala količina toplote, je bilo potrebno stroj predimenzionirati.
Naloga izuma je izdelati električni stroj uvodoma navedene vrste, ki izkazuje hlajenje, ki omogoča gospodarsko najboljše načrtovanje stroja.
Električni stroj po izumu je označen s tem, da je v notranjem prostoru okrova blizu navitja, ki je predvideno v statorju, in/ali v področju ležaja nameščena vsaj ena hladilna cev za hladilno tekočino. Z izumom je prvič možno usmerjeno odvajati toploto izgub, kijih na izpostavljenih mestih povzročata rotorsko oz. statorsko navitje. S tem je zagotovljeno, da se izraba stroja lahko ustrezno zviša, kar pod določenimi pogoji ponovno omogoča gradnjo manjših strojev.
Namestitev hladilne cevi v področju ležaja je na ugoden način prava alternativa hlajenju gredi. Glede na to je namestitev hladilne cevi v področju čelnih stranic navojnih glav statorskega navitja alternativa hlajenju površine okrova. Seveda so možne vse variacije.
Po nadaljnji značilnosti izuma ima hladilna cev na svoji površini rebra. S povečanjem hladilne površine je treba doseči izboljšanje izkoristka. Po posebnem izvedbenem primeru po izumu je hladilna cev vzporedna in/ali koncentrična čelnim stranicam navojnih glav v statorju predvidenega navitja. Kot je že bilo omenjeno, sta čelni strani oz. samo področje navojnih glav najbolj primerni za odvajanje toplote izgub iz aktivnih delov stroja. S hladilno cevjo oz. s pripravo, ki je podobna hladilni kači, je to možno brez težav.
Po nadaljnjem izvedbenem primeru po izumu je hladilna cev vzporedno in/ali koncentrično nameščena glede na ležaj gredi. Tudi to področje je dobro primemo za odvajanje nastale toplote izgub iz gredi. Razen tega je vredno poskusa, da se ležajno področje ne pregreje.
Po nadaljnji značilnosti po izumu je hladilna cev povezana s hlajenjem površine okrova in/ali s hlajenjem gredi. Ker se lahko hlajenje notranjega prostora stroja vzpostavi s pomočjo hladilne cevi kot prava alternativa morebitnemu hlajenju gredi, ampak tudi tekočinskemu hlajenju površine okrova, se lahko na ugoden način hladilna tekočina za hlajenje gredi oz. za površinsko hlajenje uporabi tudi za hladilno cev. Priključki hladilne cevi so lahko pri tem vezani neposredno v odgovarjajoči hladilni tokokrog.
Izum bo podrobneje pojasnjen s pomočjo izvedbenega primera, ki je predstavljen na risbi.
Sl. 1 prikazuje prerez skozi električni vrteči se stroj in sl. 2 hladilno cev.
Po sl. 1 je električni vrteči se stroj trifazni asinhronski stroj, v tem izvedbenem primeru z rotorjem z drsnim obročem. Tovrstni stroj se lahko npr. uporabi kot generator pri mlinih na veter oz. turbinskih postrojih na veter. Stroj obstoji iz statorja 1 in rotorja 2. Stator 1 ima navitje 3 in ga obdaja okrov 4 stroja, pri čemer na straneh omejujeta stroj ležajni končni plošči 5 z ležajema 6. Okrov 4 stroja je izveden dvostensko za tekočinsko površinsko hlajenje.
V ležajih 6 je uležajena gred 7 rotorja 2. Razen tega je na eni strani stroja gred 7 speljana skozi ležajno končno ploščo 5 in so na podaljšanem koncu gredi nameščeni drsni obroči 8. Drsni obroči 8 so opremljeni s pokrovom 9, ki je pritrjen na ležajni končni plošči 5, pri čemer je lahko na pokrovu 9 predvidena tudi omarica s sponkami.
Rotor 2 obstoji iz slojevitih rotorskih pločevin 10, pri čemer so te nameščene na gredi
7. Ta rotor 2 ima navitje 11 rotorja z drsnim obročem, ki je preko izvrtin 12 v gredi 7 vodeno do drsnih obročev 8.
Kot je že bilo omenjeno, je okrov 4 stroja izveden dvostensko za hlajenje s tekočino. Pri tem plaščnem hlajenju se preko priključkov 13 dovaja hladilna tekočina. Razen tega je v notranjem prostoru stroja predvidena hladilna cev 14, ki je nameščena v področju navitja 3 statorja, predvsem vzporedno s čelnima stranema navojnih glav navitja 3. Ta hladilna cev 14 je lahko pri izvedbenem primeru s plaščnim hlajenjem preko priključkov 15 povezana s plaščnim hlajenjem. Je pa povsem v okviru izuma, da se predvidijo lastni priključki za hladilno tekočino.
Pri tipu stroja z rotorjem z drsnim obročem je smotrno, da se zaradi zgradbe drsnega obroča ne predvidi hlajenje gredi. Kot prava alternativa k temu se ponuja možnost, da se namesti hladilna cev 16 blizu ležajev 6. Kot je bilo že zgoraj pokazano, je lahko hladilna cev 16 preko priključkov 17 povezana s plaščnim hlajenjem oz. bi lahko bili predvideni lastni priključki.
Vsekakor pa je v okviru izuma, da se hladilni cevi 14 oz. 16 pri prisotnem hlajenju gredi preko priključkov povežeta s hlajenjem gredi.
Po sl. 2 je hladilna cev 14 oz. 16 na svoji površini opremljena z rebri, da se poveča površina. Kot material za hladilno cev 14 oz. 16 je predviden npr. aluminij ali pa tudi nerjavni materiali. Seveda pa je odločitev o materialu hladilne cevi 14 oz. 16 odvisna od uporabljenega hladilnega sredstva.

Claims (3)

  1. Patentni zahtevki
    1. Električni stroj, obstoječ iz statorja (1), vrteče se gredi (7) s togo nanjo pritrjenim rotorjem (2) in okrovom (4), v katerem je pritrjen stator (1), in pri čemer okrov (4) obojestransko izkazuje ležajno končno ploščo (5) z ležajem, preko katerih je uležajena gred (7), in je po potrebi okrov (4) in/ali gred (7) tekočinsko hlajen, pri čemer je v notranjem prostoru okrova blizu navitja (3), kije predvideno v statorju (1), nameščena hladilna cev koncentrično glede na čelni stranici navojnih glav, označen s tem, da je hladilna cev (14) nameščena vzporedno s čelnima stranicama navojnih glav na ta način, da v bistvu tvori prvi odprti obroč, da je v področju ležaja (6) nameščena nadaljnja hladilna cev (16) vzporedno in koncentrično glede na uležajenje gredi (7) in v bistvu tvori drugi odprti obroč in da obroča izkazujeta različni premer.
  2. 2. Električni stroj po zahtevku 1, označen s tem, da hladilna cev (12, 16) na svoji površini izkazuje rebra (18).
  3. 3. Električni stroj po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da sta hladilni cevi (14, 16) povezani s hlajenjem površine okrova in/ali s hlajenjem gredi.
SI9820039A 1997-05-27 1998-05-14 Električni stroj s tekočinskim hlajenjem SI20172A (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT89997 1997-05-27
PCT/AT1998/000126 WO1998054819A1 (de) 1997-05-27 1998-05-14 Flüssigkeitgekühlte elektrische maschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI20172A true SI20172A (sl) 2000-08-31

Family

ID=3502405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9820039A SI20172A (sl) 1997-05-27 1998-05-14 Električni stroj s tekočinskim hlajenjem

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0985262A1 (sl)
CZ (1) CZ293182B6 (sl)
HU (1) HU223700B1 (sl)
PL (1) PL336988A1 (sl)
SI (1) SI20172A (sl)
WO (1) WO1998054819A1 (sl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008022105B4 (de) * 2008-04-09 2023-11-09 Liebherr-Electronics and Drives GmbH Flüssigkeitsgekühlte elektrische Maschine sowie Verfahren zur Kühlung einer solchen elektrischen Maschine
EP2741397B1 (de) 2012-12-04 2015-02-11 Siemens Aktiengesellschaft Elektrische Maschine mit kombinierter Luft-Wasser-Kühlung
DE102016004936B4 (de) * 2016-04-23 2018-05-30 Audi Ag Elektrische Maschine
KR20220082593A (ko) * 2020-12-10 2022-06-17 현대자동차주식회사 모터의 냉각 장치
US11753796B1 (en) 2022-11-17 2023-09-12 Deere & Company Swing drive with oil management system and work vehicle with same

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH08294250A (ja) * 1995-04-21 1996-11-05 Ebara Corp 水中モータ
JP3501878B2 (ja) * 1995-07-28 2004-03-02 日機装株式会社 冷却・潤滑系統を一体化した高速電動機

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0003339A3 (en) 2001-06-28
HUP0003339A2 (hu) 2001-02-28
PL336988A1 (en) 2000-07-31
CZ9904181A3 (cs) 2000-10-11
CZ293182B6 (cs) 2004-02-18
EP0985262A1 (de) 2000-03-15
WO1998054819A1 (de) 1998-12-03
HU223700B1 (hu) 2004-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2683462C (en) Arrangement for cooling of an electrical machine
US7994668B2 (en) Cooling system for rotating machine
CA2656986C (en) Process and devices for cooling an electric machine
CN112994355A (zh) 一种带吊挂结构的空水冷大功率永磁牵引电机
US9106109B2 (en) Generator
CN111478521A (zh) 一种混合冷却电机
US11073136B2 (en) Cooling arrangement
CN102270895A (zh) 电力驱动装置
KR20100106247A (ko) 전기 기계를 냉각시키기 위한 장치 및 방법
CA2683455C (en) Arrangement for cooling of an electrical machine
WO2021027301A1 (zh) 定子分块、定子组件以及定子组件的冷却系统
US2394517A (en) Cooling means for dynamoelectric machines
WO2018196003A1 (en) Motor ventilation structure and motor
US10374487B2 (en) Electric machine with air channels
US20130300228A1 (en) Generator, in particular for a wind turbine
CA3138621A1 (en) Slip ring system with imrpoved cooling
US2735027A (en) Annealing furnace motor
SI20172A (sl) Električni stroj s tekočinskim hlajenjem
EP2587640B1 (en) Fully closed horizontal dynamo-electric machine
US20060290214A1 (en) Dynamo electric machine with a brushless exciter
US2648789A (en) Liquid-cooled rotary electric machine
US2862121A (en) Cooling gas system for dynamoelectric machines
CA1038439A (en) Air-cooled rotary dynamoelectric machine
EP2824332A1 (en) Axial flow duct fan with motor cooled by air tapped outside the duct
US2282283A (en) Dynamoelectric machine

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20060329